Měření tlaku krve – Vše o zdraví

Mějte svůj krevní tlak pod kontrolou doma i na cestách.

Bojujete s příliš nízkým nebo naopak vysokým krevním tlakem? Pro zjištění jeho přesného stavu už dnes nemusíte do ordinace. Stačí si vybrat vhodný měřič – k dostání je mnoho druhů i na internetu. 

Všechny dostupné tonometry (měřiče tlaku) využívají buď poslechovou (auskultační), nebo oscilometrickou metodu, případně kombinaci obou. 

Zobrazit více

Auskultační metoda využívá klasický rtuťový tlakoměr v kombinaci s fonendoskopem. A jakkoli se tím dosáhne maximální přesnosti, jde o poměrně složitý postup, který je vhodný pro profesionální použití v ordinacích a nemocnicích. Úroveň krevního tlaku se zjišťuje poslechem proudění krve v tepně ruky a odečítáním hodnoty systolického a diastolického tlaku.

Oscilometrický způsob má integrovaný většina digitálních měřičů na trhu. Zjednodušeně řečeno, měří hodnoty rozkmitání (oscilace) tepny, z nichž díky mikročipu určují hodnoty systolického a diastolického tlaku. Jednodušší a levnější tonometry mají pouze jeden senzor, pokročilejší modely nabídnou dva senzory pro větší přesnost. 

Na co se při výběru zaměřit 

Kdo bude tonometr používat

Půjde o nejdůležitější rozhodnutí. Podle něj budete totiž určovat, jak dlouhá má být manžeta nebo zda budete potřebovat manžetu náhradní. Pokud nechcete řešit různé velikosti, vyberte velikost manžety 22–42 cm, která bude vyhovovat dětem i dospělým. Užitečná je také tzv.

inteligentní manžeta s vyšší přesností měření díky většímu pokrytí paže a schopnosti měřit tlak prakticky v jakékoli pozici. Budete-li tlakoměr využívat spolu s dalšími členy rodiny, oceníte i interní paměť.

Právě do ní se ukládají výsledky přiřazené k jednotlivým uživatelům. 

Náročnost uživatele

Rozhodněte se, zda vám bude stačit jednoduchá informace o hodnotách vašeho tlaku, nebo budete požadovat další funkce. Těmi může být ukládání hodnot do paměti a porovnávání v čase, upozornění na kritické hodnoty, export dat do počítače nebo možnost nastavení pro další osobu. 

Pokud vám bude záležet na co nejpřesnějším měření, bude vždy nejlepší klasický rtuťový přístroj. Ačkoli vám může připadat zastaralý a k jeho obsluze potřebujete zdravotnickou průpravu, nabídne nejpřesnější výsledky.

Snadná obsluha a ovládání

Vzhledem k tomu, že měřič tlaku bude upevněn na jednu vaši ruku, je důležité jednoduché ovládání. To by mělo být snadné a především zvládnutelné jednou rukou. V ideálním případě byste pro zjištění tlaku neměli potřebovat víc než jedno stisknutí tlačítka. 

Kvalita provedení a náhradní díly

Přístroj bude v kontaktu s vaší pokožkou, měl by být proto vyroben nejen z příjemného, ale především z klinicky testovaného materiálu. Důležitá je i kvalita zpracování – jednotlivé díly by měly lícovat, vše by mělo být kvalitně uchyceno, včetně manžety. Displej by měl být přehledný a vždy byste měli vědět, co vám ukazuje. 

V případě náhradních dílů se zaměřte na manžety – ať už v rozměrech pro sebe, nebo pro další uživatele. Informujte se i o možnostech náhradního displeje. 

Měření tlaku krve - Vše o zdraví

Typy měřičů 

V prvním případě dělíme měřiče tlaku podle toho, kde na ruce jsou připevněné

  • Měřiče pro umístění na paži jsou vhodnější pro starší osoby a pro osoby, které mohou trpět srdeční arytmií. Mohou být jak digitální, tak analogové (rtuťové). Obecně jsou přesnější než zápěstní modely a mají lepší výbavu. Mohou sloužit pro domácí měření, ale najdete je také v ordinacích.
  • Tonometry pro umístění na zápěstí jsou zpravidla jednodušší přístroje určené pro domácí použití. Prakticky bez výjimky jsou digitální a jejich hlavní výhodou je přenosnost a skladnost. Proto jsou volbou aktivně sportujících lidí. Disponují často pouze základními funkcemi a v porovnání s pažními modely jsou o něco méně přesné.

Měřiče tlaku dělíme také podle toho, jakým způsobem tlak sledují a jakou technologii tedy používají. 

  • Rtuťové tonometry se používají v ordinaci. Pokud o ně máte zájem, uvědomte si, že rtuťové modely není možné prodávat fyzickým osobám. 
  • Digitální tonometry jsou nejrozšířenější typ měřičů, jež najdete v ordinacích i v mnoha domácnostech. K provozu vyžadují napájení, nicméně jsou jednoduché, přesné a především nehrozí, že byste jakkoli mohli přijít do styku se rtutí.

Funkce

Paměť pro více uživatelů je funkce, která vám umožní nastavit tlakoměr pro více osob – například členů rodiny. Přístroje mohou mít i doplňkovou funkci „Host“, kdy může měření absolvovat nahodilá osoba, například návštěva.

 Historie naměřených hodnot je jednou z nejužitečnějších funkcí. Zaznamenává naměřené hodnoty v čase a umožňuje tak sledovat, zda dochází ke zlepšování hodnot. Běžně nabízí měřiče paměť pro jednu osobu a 30–60 měření. Pokročilejší modely ale nabídnou až 100 hodnot pro dva uživatele.

 Pokud svůj tlak chcete sledovat podrobně a stejně tak informovat svého lékaře, zajímejte se o přístroje s možností přenosu dat do PC.

Výrobce většinou dodává k přístroji i doplňkový software, který nejprve do počítače nainstalujete a poté můžete zaznamenané hodnoty přenášet, nejčastěji přes USB konektor, případně bezdrátovou technologii. 

Napájení 

Prakticky všechny tlakoměry mají napájení řešené prostřednictvím tužkových baterií. Ty by měly být samozřejmě co nejkvalitnější, aby nedošlo k poškození přístroje. Některé měřiče je však možné napájet i přímo ze sítě pomocí adaptéru, jenž bývá dodáván v setu se samotným měřičem. 

Zatím málo vídaným řešením je napájení prostřednictvím solárních baterií, kdy stačí nechat měřič dostatečně dlouho na osvětleném místě. 

Měření tlaku krve - Vše o zdraví

Užitečné rady

Měřič vždy nasazujte správně

Každý výrobek obsahuje návod s nákresem jak a kam manžetu nasadit. Vždy ho dodržujte, v opačném případě můžete dostávat zkreslené nebo zcela chybné výsledky. Součástí balení bývá většinou pouze jedna manžeta, další je možné dokoupit. Velikosti se ale mohou lišit a jejich označení je stejné jako v případě oděvů: XS, S, M, L a případně XL.

Zobrazit více

Nejběžnější jsou tonometry s manžetou velikosti M a délkou 22–32 cm. Mezi příslušenstvím pak najdete doplňkové manžety suplující například dvě velikosti najednou, nebo naopak manžety pro dětské nebo velice útlé paže s obvodem 17–22 cm.  Zápěsťové měřiče mají zpravidla jednu nevyměnitelnou manžetu s obvodem 12–23 cm. 

Vhodnost tonometru při srdeční arytmii

Měřič tlaku můžete používat i v případě, pokud trpíte srdeční arytmií. Vyberte si ale pažní model a takový, u kterého je jasná informace, že měření v případě arytmie umožňuje. Ve specifikaci výrobku je tento fakt udáván jako „odolnost proti arytmiím“. V ideálním případě by měl mít přístroj dva senzory nebo kombinovat poslechovou a oscilační metodu měření. 

Klinické testování

Ať už se zaměříte na přesnost údajů, nebo na zdravotní nezávadnost, vždy hledejte konkrétní informace o klinickém testování, případně certifikaci. Jde o vaše zdraví, proto se nebojte prodejce zeptat.

Záruka a servis

Na českém trhu můžete automaticky počítat s dvouletou zárukou. Přesto prověření výrobci často nabízí 3–5letou lhůtu. V takovém případě můžete počítat i s kvalitnějším servisem, aniž byste museli čekat týdny na opravu, případně zaslání dalšího příslušenství. 

Prověření prodejci i výrobci

Vzhledem k tomu, že se jedná o vaše zdraví, neměli byste šetřit za každou cenu. Vyhněte se podezřele výhodným nabídkám a raději si prohlédněte recenze jednotlivých prodejců i samotných produktů a značek. Zároveň se zaměřte na uživatelské zkušenosti s jednotlivými měřiči – často zjistíte, že někoho tlačila manžeta nebo nevyhovovalo ovládání.

Zaměřeno na krevní tlak: Proč a jak ho měřit v pohodlí domova

Krevní tlak je důležitá veličina, která odráží zdravotní stav celého našeho organismu.

Jeho aktuální hodnoty jsou sice ovlivňovány mnoha faktory, pokud se však dlouhodobě odchylují od normy, rozhodně bychom jim měli věnovat zvýšenou pozornost.

Co vlastně čísla na tlakoměru znamenají a jak tlak v domácím prostředí správně měřit, jsme pro vás shrnuli v následujícím článku.

Systolický a diastolický tlak

Krevní tlak je označení pro tlak, kterým protékající krev působí na stěnu cévy. Když se srdeční komory stahují a pumpují krev ze srdce, dosahuje krevní tlak nejvyšších hodnot. Takový tlak nazýváme systolický. Mezi jednotlivými stahy pak srdeční komory odpočívají. Tehdy je tlak nejnižší a označuje se jako diastolický.   

Krevní tlak se nejčastěji vyjadřuje v jednotkách mmHg a hodnoty systolického a diastolického tlaku se oddělují lomítkem.

Jaké hodnoty krevního tlaku jsou normální, a tedy žádoucí právě pro vás, vám sdělí pouze lékař. Podle evropských standardů se však normální krevní tlak pohybuje okolo hodnot 120/80 mmHg. 

A co když se hodnoty normám vymykají? 

Vysoký tlak (hypertenze) je odborníky považován za výstražné znamení, protože se velmi často pojí s různými kardiovaskulárními onemocněními.

Žádá si proto konzultaci s lékařem, který navrhne řešení v podobě změny životního stylu, případně předepíše léky.

Obecná doporučení hovoří zejména o optimalizaci tělesné hmotnosti, dostatku pravidelné fyzické aktivity či pestrém a vyváženém jídelníčku bez nadbytečného množství soli. Samozřejmostí by mělo být omezení alkoholu a kouření cigaret.

Nízký tlak (hypotenze) pak nebývá vnímán jako zdraví ohrožující. Jedná se spíše o nepříjemný stav vedoucí k únavě a malátnosti či k motání hlavy až mdlobám.

I v tomto případě je však vhodné dodržovat zdravou životosprávu – zejména pravidelný pitný režim a dostatečnou pohybovou aktivitu. Je vhodné dbát na zvýšený přísun vitamínů a minerálních látek a dát šanci pravidelnému otužování.

Jako první pomoc při nízkém tlaku často poslouží káva nebo kvalitní zelený čaj.

Měření tlaku krve - Vše o zdraví

Jak si tlak změřit doma?

Domácí měření krevního tlaku nabízí hned několik výhod. Je pohodlné, rychlé a navíc odbourá tzv. syndrom bílého pláště, který v návaznosti na rozrušení z přítomnosti lékaře často zkresluje hodnoty tlaku směrem nahoru. 

Zajímavé:  Nehormonální antikoncepce - Vše o zdraví

Aby však porovnávání hodnot v čase dávalo smysl, snažte se provádět jednotlivá měření za srovnatelných podmínek. Dodržujte přitom následující zásady:

  • Před měřením alespoň 5 minut odpočívejte.
  • Měření provádějte v tiché místnosti.
  • Během měření buďte co nejvíce v klidu, nehýbejte se a nemluvte.
  • Seďte pohodlně, záda mějte opřená o opěradlo židle. Nedávejte si nohu přes nohu a chodidla mějte položená rovně na podlaze. Měření můžete provádět také vleže na zádech.
  • Manžeta tlakoměru by měla být umístěna na levé paži nad loketním kloubem.

Neměřte se dříve než 1 hodinu po jídle nebo pití, dříve než 20 minut po koupeli a bezprostředně po konzumaci čaje, kávy nebo po kouření cigaret. Vyhněte se také měření ve velmi chladném prostředí a pokud pociťujete nucení k močení nebo se nacházíte v jiné stresové situaci.

Na co myslet při výběru domácího tlakoměru?

Moderní domácí tlakoměry jsou vybaveny praktickými funkcemi, které vám jejich používání usnadní a zefektivní. Spíš než tlakoměry na zápěstí, jsou spolehlivější jsou ty, jejichž manžeta se upevňuje na paži.

Většina domácích tlakoměrů přitom funguje na tužkové baterie. Zákon schválnosti však může způsobit, že se baterie vybijí v tu nejméně vhodnou chvíli.

Pokud je tedy tlakoměr přizpůsoben také síťovému provozu, je to malý plusový bod, který ale v budoucnu můžete velmi ocenit.

ETA TIP: Tlakoměry ETA jsou navíc vybaveny detektorem nepravidelného srdečního tepu, který dokáže upozornit na případnou arytmii. Pokud se bude nepravidelnost srdečního tepu opakovat, měla by následovat konzultace s lékařem. 

Navýsost praktickou funkcí, která přijde vhod všem věkovým kategoriím, je paměť výsledků z předchozích měření. Hodnoty si tak nemusíte nikam zapisovat a budete mít vždy zpětnou kontrolu nad jejich vývojem.

Pokud žijete s partnerem či rodinou, porozhlédněte se po tlakoměru, který má paměť minimálně pro dva uživatele.

Využít můžete také mobilní aplikaci MedM BP, která vám archivaci a vyhodnocení výsledků měření usnadní.

Dejte šanci chytrým vychytávkám

Mezi nejnovější trendy pak patří domácí tlakoměry s aplikací pro chytrý telefon. Její používání je velmi snadné, a tak z ní nemusí mít obavy ani starší generace. Naopak – výhody, které přináší, ocení nejen uživatelé, ale i jejich lékaři. Výsledky kdykoliv dostupné v mobilním telefonu totiž komunikaci mezi pacientem a odborníkem výrazně usnadní.

Aplikace MedM BP, kterou je vybaven tlakoměr ETA Smart, zajistí automatický přenos změřených hodnot i jejich přehledné grafické znázornění.

K jednotlivým měřením vám také umožní přiřadit bližší podrobností, jako jsou například subjektivní pocity a další důležité poznámky.

Tlakoměr navíc disponuje pamětí pro velké množství uložených profilů, ale zároveň nabízí i možnost rychlého použití bez registrace (tzv. visitor mode) a mnoho dalšího.

Domácího měření krevního tlaku

Úvod » Nepřehlédněte » Domácího měření krevního tlaku

Měření tlaku krve - Vše o zdraví

Měření krevního tlaku je součástí běžné …

datum : 25.04.2019 autor : primazena.cz

Měření krevního tlaku je součástí běžné prohlídky u praktického lékaře. Naměřené hodnoty jsou důležitou informací, podle které je pak schopen určit, zda netrpíte hypertenzí, která vám může způsobit vážné zdravotní komplikace.

Nevýhodou je, že měření tlaku v ordinaci bývá často spojováno s obavami a podvědomý stres může ovlivnit naměřený výsledek. Hodnotu svého krevního tlaku si ale můžete hlídat snadno sami, a to v pohodlí domova.

A jaké benefity přináší domácí měření?

Méně návštěv u lékaře. Měření krevního tlaku v pohodlí domova snižuje počet návštěv u lékaře, které jsou nutné z důvodu diagnostiky a léčby hypertenze. Zaznamenané hodnoty přinesete s sebou na kontrolu k lékaři a nemusíte k němu chodit na opakované měření.

Pozor na syndrom bílého pláště! Syndrom bílého pláště je označován jako stav podmíněný úzkostí z návštěvy lékaře, který se projevuje stresovou reakcí.

V takovém případě si organismus myslí, že je ve stresu, zvýší se tak krevní tlak, dojde ke zrychlení srdečního tepu, zvýšení frekvence dechu a mnohému dalšímu. Někteří jedinci jsou si plně vědomi, že syndromem trpí, ale navenek vypadají uvolněně.

To může lékaře zmást a po změření krevního tlaku, který bude v tomto případě vyšší, snadno zamění syndrom bílého pláště za arteriální hypertenzi neboli vysoký krevní tlak.

Před strachem z lékařského vyšetření se můžete bránit právě domácím měřením, které vám lékař pravděpodobně také doporučí. Budete v naprostém klidu v prostředí domova, sami si změříte tlak a lékaři pak můžete donést papírek, na který si hodnotu svého tlaku pravidelně zaznamenáte. V případě, že si nebudete jisti, jak máte své hodnoty zapisovat, můžete si z webu www.krevnitlak.cz ze záložky Zákaznická podpora stáhnout elektronický záznamník, který vznikl ve spolupráci s MUDr. Janem Peleškou, CSc., specialistou působící v České společnosti pro hypertenzi.

Vybírejte kvalitní tlakoměr. Domácí měření krevního tlaku je uznávanou a lékaři akceptovanou metodou kontroly tlaku v případě, že je tlakoměr klinicky validovaný. Kvalitní tlakoměr poznáte podle toho, že jeho přesnost je klinicky ověřena (validovaná) v porovnání s poslechovým měřením provedeným lékařem.

Naměřené hodnoty tlaku z takto validovaných přístrojů jsou důvěryhodné a můžete je konzultovat se svým lékařem. Nakupujte od výrobce, kterého znáte, či s ním má zkušenosti váš známý.

  V současnosti se dají zakoupit tlakoměry, se kterými si zvládne změřit tlak úplně každý. Ale pozor na jeho výběr! „Aby měl dostatečně vypovídající hodnotu pro lékaře, doporučujeme tlakoměr s Intelli manžetou, díky kterému lze dosáhnout naprosto přesného měření (např.

tlakoměr Omron M6 Comfort),“ vysvětluje kardiolog Doc. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D.

Jak na to? Mimo spolehlivého a přesného přístroje je také důležité vědět, jak digitální tonometr v domácím prostředí správně používat.

Při měření krevního tlaku v domácím prostředí dodržujte následující zásady: •    Před měřením tlaku krve alespoň 5 minut vsedě odpočívejte. •    Nejméně 30 minut před měřením NEKUŘTE a NEPIJTE ALKOHOL.

•    Tlak si měřte vsedě s opřenými zády a s paží podepřenou o stůl, obě nohy mějte na zemi (nezkřížené). Během měření nemluvte a nehýbejte se. •    Tlak měřte vždy na stejné paži.

•    Vyhrňte si rukáv – nikdy nedávejte manžetu přes oblečení. Na paži si dejte manžetu tonometru, okraj manžety by měl končit zhruba 2 centimetry nad loketní jamkou. Mezi manžetou a paží by měl být prostor maximálně na jeden prst. Předloktí mějte volně opřené o stůl tak, aby manžeta byla v úrovni srdce.

•    Měřte si krevní tlak opakovaně -alespoň dvakrát ráno a dvakrát večer v intervalu zhruba 1−2 minuty před jídlem a léky.

Vhodné je měřit si tlak optimálně 7 dní před návštěvou lékaře (nebo v případě, že byla změněna léčba). Dlouhodobě si stačí měřit tlak 1–2 x týdně.

•    Hodnoty krevního tlaku si zapisujte, včetně zaznamenání každé významné události (např. změna medikace, aktuální zdravotní potíže).

www.krevnitlak.cz

www.1ze3.cz www.zaznamtlaku.cz www.radylekare.cz

autor: primazena.cz

« Zpět

Krevní tlak dle věku – jaké jsou optimální hodnoty?

V nejrůznějších diskuzích často slýcháme o optimálním krevním tlaku 120/80 mm Hg. Tyto hodnoty se však vztahují pouze na zdravého dospělého – například u dětí i diabetiků už by mohly značit závažné problémy související s vysokým tlakem. Jak je to s krevním tlakem a věkem?

Krevní tlak u dětí

Problémy s vysokým krevním tlakem se v poslední době bohužel týkají i dětí – až 50 % obézních chlapců a dívek vysoký tlak má a hrozí jim závažné komplikace do budoucnosti. Je proto nutné měření tlaku nezanedbat.

U kojenců je optimální hodnota krevního tlaku pouze 80/40. Lékaři standardně měří tlak dětem od tří let na každé pravidelné prohlídce, tedy minimálně každé dva roky. S přibývajícím věkem krevní tlak stoupá a jeho ideální hodnota se odvozuje nejen od věku a pohlaví dítěte, ale také od jeho výšky.

Standardně se ale zdravé hodnoty krevního tlaku u větších dětí pohybují kolem hodnoty 110/70. U dětí se však velmi často projevuje syndrom bílého pláště, kvůli kterému je jim u lékařů naměřen vysoký tlak. I proto je vhodné v případě pochybností tlak dětem přeměřit doma, v klidovém stavu a několikrát měření opakovat.

Měření tlaku krve - Vše o zdraví

Krevní tlak u dospělého

U dospělého by se krevní tlak správně měl pohybovat kolem hodnoty 120/80.

Pokud však překračujete tlak 140/90 je dobré mít se na pozoru a raději vyhledat lékaře – vysoký tlak je nebezpečný a nelze jej podceňovat, může poškodit cévy do té míry, že mohou vyústit v mrtvici, nebo infarkt.

Hodnoty pod 100/65 značí nízký tlak, který není příliš nebezpečný, pokud se ale opakuje dlouhodobě, může pěkně znepříjemnit život, ať už omdléváním, motáním hlavy, či závratěmi.

Krevní tlak u nemocných

Pokud trpíte diabetem nebo jiným dlouhodobým onemocněním, o správné výši tlaku se informujte u svého lékaře. Pokud máte například onemocnění ledvin, váš krevní tlak je zvýšený již při normální hodnotě 120/80.

Vysoký tlak je životu nebezpečný a vždy je nutné jej řešit návštěvou lékaře. Váš lékař vám jistě doporučí, jaký digitální tonometr pro měření tlaku doma by pro vás mohl být tím nejvhodnějším.

Zajímavé:  Zánět Dásní Léčba Pasta?

Tabulka krevního tlaku dle věku

Normální tlak Nízký tlak Vysoký tlak
Kojenec 80/45 < 80/45 > 85/50
Větší dítě 110/70 120/80
Dospělý muž 120/80 140/90
Dospělá žena 120/80 140/90
Diabetik 130/80 130/80
Dospělý s onemocněním ledvin 110/80 120/80

Přesné výsledky krevního tlaku umí změřit tyto tlakoměry:

HYPERTENZE – VYSOKÝ KREVNÍ TLAK Co bych měl/a vědět?

Vysoký krevní tlak znamená, že tlak působící na Vaše tepny je příliš vysoký. To vede k poškození tepen a ke zdravotním komplikacím. Každý člověk může mít vysoký krevní tlak a tato pravděpodobnost se zvyšuje se stárnutím. Vysoký krevní tlak je celoživotním onemocněním. Léčba musí vést ke snížení krevního tlaku na cílové hodnoty, čehož dosáhneme užíváním léků a změnou životního stylu.

Jaký mám krevní tlak?

Každý člověk by měl vědět, jaký má krevní tlak. Vysoký krevní tlak je totiž onemocnění, které může probíhat zcela bez příznaků, a proto často zůstává dlouho nepoznané. Není neobvyklé, že lidé, kteří měli celý život nízký krevní tlak, jej najednou mají vysoký. Proto je nezbytné si krevní tlak pravidelně měřit nebo si ho nechat měřit.

Nejčastěji je vysoký krevní tlak zjištěn náhodně – při běžné kontrole u praktického lékaře.Váš krevní tlak měřený v ambulanci lékaře by měl být pod 140/90 mm Hg. Krevní tlak měřený doma by měl být pod 135/85 mm Hg.

Pokud máte cukrovku nebo nějaké ledvinné onemocnění, máte vyšší pravděpodobnost, že budete mít vysoký krevní tlak.

Co je krevní tlak?

Vaše srdce je pumpa, která svou činností zabezpečuje krevní oběh.

Hodnota krevního tlaku vyjadřuje, jakou silou je krev vypuzována srdcem do cév celého těla (do krevního oběhu) a zároveň jakou silou působí na cévní stěnu.

Tato síla je nezbytná k udržení krevního oběhu a tím k zajištění dodávek živin a kyslíku pro Vaše tělo. Nicméně pokud je tato síla příliš vysoká, je škodlivá jak pro cévy, tak pro srdce, mozek, ledviny a oči.

Co znamenají čísla získaná během měření krevního tlaku?

Hodnota krevního tlaku (TK) se udává pomocí dvou čísel (např. 128/84 mm Hg). Mm Hg jsou standardní jednotky pro měření TK.

První vyšší hodnota znamená systolický krevní tlak, který je dán stahem levé komory srdeční, při němž dojde k vypuzení krve do velkého oběhu.

Druhá nižší hodnota označuje diastolický krevní tlak, jenž je dán odporem cévního řečiště.Čím vyšší jsou hodnoty systolického nebo diastolického krevního tlaku, a čím déle zůstávají vysoké, tím více škodí Vašim cévám a srdci.

Jak si měřit krevní tlak?

Měření krevního tlaku v domácím prostředí:

  • Před měřením tlaku krve alespoň 5 minut vsedě odpočívejte.
  • Nejméně 30 minut před měřením NEKUŘTE a NEPIJTE ALKOHOL.
  • TK si měřte vsedě s opřenými zády, s podepřenou paží, která by měla být na úrovni srdce, obě nohy mějte na zemi (nezkřížené). Během měření nemluvte a nehýbejte se.
  • TK měřte vždy na stejné paži.
  • Vyhrňte si rukáv – nikdy nedávejte manžetu přes oblečení. Na paži si dejte manžetu tonometru, okraj manžety by měl končit zhruba 2 centimetry nad loketní jamkou. Mezi manžetou a paží by měl být prostor maximálně na jeden prst. Předloktí mějte volně opřené o stůl tak, aby manžeta byla v úrovni srdce.

Měřte si krevní tlak opakovaně: dvakrát ráno a dvakrát večer v intervalech zhruba 2-3 minuty. Vhodné je měřit si TK zhruba 7 dní před návštěvou lékaře (nebo v případě, že byla měněna léčba). Dlouhodobě si stačí měřit TK 1 – 2 x týdně.Hodnoty krevního tlaku si zapisujte, včetně zaznamenání každé významné události (např. změna medikace, aktuální zdravotní potíže).

Věnujte pozornost šířce manžety tlakoměru. Pokud máte silnější paži a použijete užší manžetu, než která je pro Vás vhodná, budou hodnoty naměřeného TK vyšší, než doopravdy jsou. Opak platí pro tenkou paži a příliš širokou manžetu. Na každé manžetě tonometru je napsáno, pro jak silnou paži (obvod paže) je určena.

Pravidelné měření krevního tlaku v domácím prostředí se zaznamenáváním si hodnot může být velmi prospěšné. Tyto záznamy pomáhají Vašemu lékaři zjistit, jaké hodnoty krevního tlaku máte v domácím prostředí a tudíž, jak dobře jste léčeni.

NICMÉNĚ, VÝKYVY HODNOT KREVNÍHO TLAKU NEZNAMENAJÍ, ŽE SI MÁTE SAMI MĚNIT LÉČBU. KAŽDOU ZMĚNU LÉČBY BY MĚL SCHVÁLIT VÁŠ OŠETŘUJÍCÍ LÉKAŘ! Krevní tlak kolísá, jeho hodnoty závisí nejen na aktuálním psychickém a fyzickém stavu, ale také na tom, kolik vypijete tekutin a na změnách počasí.

Pro domácí měření krevního tlaku jsou proto nejdůležitější jeho průměrné hodnoty!

Jaké jsou příčiny vysokého krevního tlaku?

Příčiny, které můžete ovlivnit Příčiny, které ovlivnit nemůžete
konzumace nezdravých jídel věk
kouření rodinná zátěž
nadměrný příjem alkoholu
sedavý způsob života
obezita
chronický stres
syndrom spánkové apnoe
diabetes mellitus (cukrovka)
onemocnění ledvin

U většiny nemocných s vysokým krevním tlakem (asi 90%) se nepodaří vyvolávající příčinu jasně identifikovat. Na vzniku vysokého krevního tlaku se podílí společně řada faktorů. Mluvíme o tzv. esenciální hypertenzi.Vysokým krevní tlak můžete mít i při absenci výše uvedených rizikových faktorů a onemocnění.

Zdravotní rizika spojená s vysokým krevním tlakem

  • Vysoký krevní tlak vede k závažným zdravotním komplikacím
  • Vysoký krevní tlak NEBOLÍ, ale ZABÍJÍ.
  • Pokud Váš krevní tlak nedosahuje cílových hodnot (obecně pod 140/90 mm Hg), hrozí Vám následující onemocnění:
  • Mrtvice (cévní mozková příhoda)
  • Infarkt myokardu
  • Srdeční selhání
  • Demence
  • Poškození funkce ledvin až jejich selhání
  • Zhoršení zraku (retinopatie)
  • Erektilní dysfunkce

Správná léčba vysokého tlaku je velmi důležitá, protože vede k prevenci vzniku závažných onemocnění. Vysoký krevní tlaku zrychluje proces aterosklerózy. To je onemocnění, při kterém dochází k usazování cholesterolu ve stěnách tepen a ke vzniku sklerotických plátů. Ty pak mohou blokovat až zcela zamezit toku krve, což vede k mrtvici, infarktu myokardu, selhání ledvin, poruše zraku až slepotě a námahovými bolestmi při chůzi při postižení tepen dolních končetin, což může vést až k jejich amputaci.

Vysoký krevní tlak má v ČR zhruba 40% obyvatel ve věku mezi 25–64 lety se zřetelným nárůstem výskytu ve vyšších věkových skupinách (v dekádě od 55 do 64 let má vysoký tlak 72 % mužů a 65 % žen), přičemž 25 % nemocných o své chorobě vůbec neví! Proto si měřte krevní tlak nebo si ho nechávejte měřit Vaším lékařem. Včasné zahájení léčby a dosažení cílových hodnot krevního tlaku vede ke snížení rizika vzniku závažných zdravotních komplikací.

Zdroj: Česká společnost pro hypertenzi [http://www.hypertension.cz/pro-pacienty-1404042140.html]

Máte vysoký krevní tlak? Pohlídejte si ho!

25. 2. 2014

Lucie Kocáková

Riziko kardiovaskulárních chorob se kontinuálně zvyšuje se
zvyšujícím se krevním tlakem od hodnot, které jsou považovány za
normální. Máte-li vysoký krevní tlak a užíváte léky, které ho
udrží v optimálních hodnotách, naučte se svůj krevní tlak sledovat
– předejdete tak mnoha zdravotním problémům. 

Otestovali jsme pro vás devět mobilních aplikací, z nichž
osm spolehlivě zaznamenávalo výsledky. Připravujeme pro vás i
další díl z cyklu Dobrá rada, který se bude měření krevního tlaku
věnovat.

Krevní tlak by měl pravidelně kontrolovat váš
praktický lékař.

Pokud k němu ale chodíte jednou za čtvrt roku, za
půl roku nebo třeba za rok, určitě vám doporučujeme měřit se v
klidu doma (výsledky navíc budou i přesnější).

Jestliže víte, že
máte vysoký krevní tlak, měřte se denně, obden nebo alespoň jednou
týdně. Pokud na sobě žádné problémy s tlakem nepozorujete, postačí
kontrola jednou za čtyři nebo osm týdnů.

Krevní tlak je tlak, jakým působí krev na stěnu cévy,
jíž protéká.
Srdce zde funguje jako krevní pumpa. Pokud
hovoříme o krevním tlaku, který je jinak proměnlivý, máme na mysli
tlak krve ve velkých tepnách (arteriální neboli tepenný). 

Pokud si budete měřit krevní tlak, získáte dvě hodnoty:

  • systolický tlak – nejvyšší hodnota měřená ve
    vypuzovací fázi,
  • diastolický tlak – nejnižší tlak během plnění
    srdečních komor.

Krevní tlak se vyjadřuje v torrech (milimetrech rtuťového
sloupce). Na jeho měření můžete používat různé typy tlakoměrů.
Vesměs všechny vám podají spolehlivé výsledky. Krevní tlak měřte v
klidu. V normě jsou hodnoty od 100 do 140 mmHg u systolického
krevního tlaku, diastolický tlak by se měl pohybovat do 90 mmHg.
Ideální hodnota u dospělých osob je 120/80
mmHg.
[2]

Vysoký krevní tlak

O vysokém krevním tlaku mluvíme tehdy, pokud je tlak
delší dobu vyšší než 140/90 mmHg.

Vysoký krevní tlak často provází obezitu, velkou
konzumaci soli, stres, kouření, nadměrnou konzumaci alkoholu nebo
nedostatek pohybu
. Roli zde hraje i genetika. Vysoký
krevní tlak se může objevit jako doprovodný příznak při nemocech
ledvin nebo při hormonálních onemocněních.

Zpočátku může způsobovat pouze bolesti hlavy nebo nadměrnou
únavu. Později, pokud se neléčí, se může podílet na krvácení do
mozku, dušnosti, bolestech hrudníku, bušení srdce nebo poškození
ledvin. Léčba spočívá v omezení příčin, které mohou k
vyššímu krevnímu tlaku vést a v podávání vhodných
medikamentů
.

Zajímavé:  Grapefruit Vliv Na Zdraví?

Nízký krevní tlak

Nízký krevní tlak je opakem vysokého krevního tlaku. Mluvíme o
něm v případě, že systolický tlak je nižší než 100
mmHg.

U nízkého krevního tlaku může být na vině cukrovka,
roztroušená skleróza, snížená funkce štítné žlázy nebo Parkinsonova
choroba
. Může se také projevit při užívání silných léčiv
určených na vysoký krevní tlak.

Projevuje se únavou, slabostí,
bolestmi hlavy nebo studenými končetinami. Lidé s nízkým tlakem
často omdlívají nebo vidí mžitky před očima. Nejprve je důležité
odhalit příčinu nízkého tlaku, až poté se zahájí vhodná léčba.

Nízký krevní tlak vznikající bez příčiny můžete řešit například
sportem, při kterém zvýšíte svou fyzickou odolnost.

Dnes jsme pro vás otestovali celkem 9 aplikací pro záznam
krevního tlaku. Tyto aplikace fungují v chytrých telefonech a
tabletech. Takto si nejen usnadníte záznam naměřených hodnot, ale
také si budete moci vytvářet různé statistiky, grafy a naměřené
údaje budete mít stále po ruce.

My Hearth

Aplikace My Hearth funguje na Androidu a slouží k
záznamu naměřeného krevního tlaku. Verze zdarma je ke stažení s
reklamou, placená vás vyjde cca na 55 Kč (odkaz v aplikaci).

Při prvním spuštění se zobrazí ideální hodnoty, které si můžete
rolováním upravit podle svých naměřených údajů. Sama aplikace na
základě zadaného tlaku vyhodnocuje, zda je váš krevní tlak
vysoký, nízký nebo normální
.

Kromě systolického a diastolického krevního
tlaku
zde zadáváte také svůj srdeční
puls,
který vám dnes již většina tlakoměrů změří. K měření
vyplníte popisek, můžete přidat také nálepky, současnou
hmotnost a vyberete datum a čas (automaticky se
vloží aktuální).

V horní části displeje můžete přepínat mezi několika kartami. Na
první probíhá měření, na druhé vidíte záznamy naměřených
hodnot
a na dalších dvou kartách se nacházejí
grafy. Poslední karta zobrazuje nejlepší a
nejhorší hodnoty, maximum, minimum a průměr spolu se zařazením do
kategorie (nízký, vysoký, normální).

Dále je zde několik dalších grafů – například koláčový graf,
který porovnává normální, nízký a vysoký tlak nebo graf srdečního
tepu. My Hearth podporuje také export a import dat nebo upomínky
pro měření krevního tlaku.

  • záznam krevního tlaku, pulsu a hmotnosti
  • záznam data a času měření
  • možnost přidání poznámky
  • určení, zda se jedná o nízký, vysoký nebo normální tlak
  • správa více uživatelských účtů
  • export a import uživatelských dat
  • upozornění na měření krevního tlaku
  • podrobné statistiky a grafy
  • zpětné editování historie

Další oblíbená aplikace pro Android, která umí
sledovat krevní tlak. Opět si zaznamenáte systolický a
diastolický tlak, spolu s pulsem, libovolnou poznámkou, časem a
datem měření
. To vše vidíte v hlavní nabídce. Hodnoty
stejně jako u předchozí aplikace můžete zadávat i zpětně.

Můžete si
zde vyvolat záložku statistiky, která zobrazí
denní, týdenní, měsíční a veškerá vaše měření. V historii se
záznamy dají editovat a aplikace podporuje také export – uložení a
odeslání. Jestliže budete na hlavní stránce aplikace, máte možnost
nastavit i připomínky na měření pro libovolné dny v týdnu.

Aplikace
je v angličtině, zdarma a bez reklam. Prostředí je příjemné a
rychlé pro orientaci.

  • aplikace je zdarma a bez reklam
  • záznam krevního tlaku a pulsu
  • možnost přidání poznámky
  • záznam data a času měření
  • upozornění na měření krevního tlaku
  • denní, týdenní, měsíční i celkové statistiky
  • zpětné editování historie
  • export uživatelských dat

Aplikace pro Android BP Watch nabízí na
hlavní obrazovce několik záložek – přidání nového záznamu,
nahlédnutí do historie, statistiky, e-mail, export a
import
. Verze zdarma obsahuje reklamu. Jestliže budete
chtít reklamy odstranit, zaplatíte 1,99 USD.

Ve spodní části BP
Watch se zobrazují záložky, které vybízejí k vyplnění osobního
účtu, hodnocení aplikace nebo k celkovému nastavení.

Vyplnění
uživatelského profilu doporučujeme těm z vás, kteří budou chtít
zaznamenávat ještě hodnoty svého partnera/partnerky, dětí nebo
dalších rodinných příslušníků.

Měření můžete zadávat z úvodní části obrazovky (pozor, abyste
byli přihlášení ve svém profilu) nebo přes svůj účet.

Kromě
zadávání hodnot je zde také historie, která zobrazí již
proběhlá měření nebo statistiky. Ty opět evidují
průměrné, nejlepší a nejhorší výsledky.

Každé měření se barevně
odlišuje podle toho, zda je tlak normální, nízký nebo vysoký.
Vysvětlivky najdete v aplikaci.

  • záznam krevního tlaku, pulsu, pozice (levá, pravá ruka),
    způsobu držení a hmotnosti
  • možnost přidání poznámky
  • záznam data a času měření
  • rozpoznání, zda se jedná o nízký, vysoký nebo normální
    tlak
  • správa více uživatelských účtů
  • podrobné statistiky a grafy
  • zpětné editování historie

Tato aplikace slouží přímo k měření
tlaku, ne k záznamu jeho hodnot.

Ačkoliv se její používání na první
pohled může zdát jako výborný nápad, určitě doporučujeme zvolit
spíše kvalitní tlakoměr, jelikož nám aplikace neposkytla
relevantní výsledky
(navzdory tomu, že autor aplikace
uvádí odchylky pouze kolem 5 %).

Aplikace pracuje tak, že nejprve
vyplníte svůj srdeční tep a pohlaví. Následně jste vyzváni k
přiložení palce na displej. Jakmile měření doběhne, zobrazí se vám
naměřené hodnoty. Aplikace je v angličtině. V našem případě se
systolický i diastolický tlak lišil zhruba o 30 mmHg.

Hodnoty na tlakoměru

11. července 2014 (aktualizováno: 03. února 2021)

Sami si měříte nebo si necháváte měřit krevní tlak a nevíte co vlastně ta čísla, která na vás vyskakují, znamenají? Problémy s vysokým nebo nízkým tlakem máme občas snad úplně všichni. Pojďme si rozebrat hodnoty, které se na přístrojích objevují.

Krevní tlak je síla, kterou krev působí na stěnu tepen. Vyjadřujeme jej dvěma hodnotami. Srdce pracuje jako pumpa, která vhání krev do cévního řečiště a cyklicky (opakovaně) prochází klidovou a pracovní fází.

První číslo (tzv. horní tlak) znamená systolický tlak a naměříme jej v momentě, kdy se srdce stahuje a vypuzuje krev do tepen.

Druhé číslo (tzv. dolní nebo spodní tlak) označuje diastolický tlak a naměříme ho v momentě klidové fáze mezi dvěma stahy srdce, kdy krevní tlak krátce klesá. Čísla systolické a diastolického tlaku oddělujeme lomítkem (např. 120/80).

Srdce se pravidelně rytmicky stahuje a zase povoluje obvykle 70 – 80x za minutu v klidovém režimu. Tuto aktivitu nazýváme srdeční tep.

Pro začátek je důležité změřit tlak správným způsobem, aby byla čísla na tlakoměru co nejvíce pravdivá. O zásadách správného měření tlaku si můžete přečíst v našem článku s názvem Tlakoměry. V této přehledné tabulce poměrně snadno zjistíte, jaký tlak máte.  

Tlak Systolický tlak Diastolický tlak
 Vysoký krevní tlak > 140 mmHg > 90 mmHg
 Normální krevní tlak 90-119 mmHg 60-79 mmHg
 Nízký krevní tlak < 90 mmHg < 60 mmHg

O normálním krevním tlaku můžeme hovořit tehdy, naměříme-li si systolický tlak nižší než 140 milimetrů rtuťového sloupce (dále jen mmHg) a diastolický tlak nižší než 90 mmHg. Nejideálnější hodnoty jsou 120/80. Na naměřené hodnoty krevního tlaku má vliv mnoho aspektů. Důležitou roli hraje určitě věk, váha, čas měření, stres, okolní teplota, léky a mnoho dalších. Ani nízký, ani vysoký tlak není ideální. Přesto, který je vlastně horší?

Nízký krevní tlak neboli hypotenze je tlak naměřený v hodnotách pod 100/60 u žen a pod 110/70 u mužů. Tento tlak je sice nepříjemný, ale není nebezpečný.

Člověk s nízkým krevním tlakem pociťuje motání hlavy, hučení v uších a při vstávání závratě.

V případě pocitu na omdlení se dá tomuto stavu předejít pomalými pohyby při změně polohy (ze sedu do stoje), případně ručním promasírováním tváří, aby se krev dostala rychle až do hlavy.

  Hypotenze se projevuje únavou, spavostí, slabostí, bolestmi hlavy, nízkou koncentrací nebo studenými končetinami. Se zvyšujícím se věkem má tlak tendenci se zvyšovat, proto nízkým tlakem trpí více mladí lidé. Zvyšování nízkého tlaku lze docílit pravidelnou tělesnou aktivitou, dostatečným pitným režimem a krátkodobě kofeinem.

Vysoký krevní tlak neboli hypertenze je tlak naměřený v hodnotách nad 140/90. Zrádnost tohoto tlaku je v tom, že lidé, kteří jim trpí, o něm mnohdy nevědí nebo tento fakt ignorují. Vysoký krevní tlak se dlouhou dobu nemusí vůbec projevit a závažné komplikace se dostaví později.

Bylo prokázáno, že vysoký krevní tlak vzniká spojením negativních faktorů souvisících s dědičností, stravováním, nadměrnou spotřebou alkoholu, kouřením, stresem a také sedavým zaměstnáním.

Při hypertenzi je člověk ohrožen infarktem myokardu, mozkovou mrtvicí, selháním ledvin či postižením cévního zásobení oka. S vysokým krevním tlakem je třeba bojovat. To znamená včas navštívit svého ošetřujícího lékaře, který předepíše medikamenty.

Je zapotřebí celkově upravit životní styl, správně se stravovat, zbytečně nesolit jídlo, vyhýbat se stresu, pravidelně sportovat a normalizovat tak svoji váhu.

  Obecně je nebezpečnější vysoký diastolický tlak, protože se jedná o nejnižší tlak v krevním řečišti, který jej namáhá neustále. Nejzákeřnější je ovšem kolísavý krevní tlak, kdy je pacient vystaven náhlým a velkým změnám tlaku krve v cévách. V našem sortimentu zboží najdete hned několik výrobků pro měření krevního tlaku. Vyberte ten správný tlakoměr pro vás.

Přečtěte si i další články:

  • Cviky na pánevní dno
  • Únik stolice

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector