Operace křečových žil – Vše o zdraví

Křečové žíly postihují v dospělém věku až 50 procent populace. Toto onemocnění může přinášet pacientům celou řadu potíží a zdravotních komplikací.

Od „pouhého“ kosmetického hlediska, které však může mít na psychiku pacienta značně negativní  dopad, je to široká škála bolestí, pocitů těžkých nohou, otoků, hyperpigmetnací, ekzému, zánětů kůže a podkoží, flebitid až po závažné bércové vředy, které jsou velmi obtížně léčitelné a pacienta invalidizují.

 V Centru cévní a miniinvazivní chirurgie každoročně operujeme na 600 pacientů s varixy dolních končetin, což je vůbec nejvíce v Moravskoslezském kraji a v rámci republiky se tak pracoviště také řadí k absolutní špičce. Naši lékaři neustále rozvíjí nejnovější trendy v léčbě tohoto onemocnění.

Naše pracoviště je největší cévní centrum v Moravskoslezském regionu (i daleko za jeho hranicemi) jak v počtu operačních výkonů, tak v počtu erudovaných specialistů – atestovaných cévních chirurgů.

(Operační výkony samozřejmě nezahrnují pouze operaci křečových žil, ale zejména operace na tepenném systému celého těla.

Dále se zde provádí vysoký počet laparoskopických operací žlučníků a kýl a množství urologických výkonů).

Kromě klasického chirurgického řešení varixů dolních končetin, které však také neustále inovujeme a snažíme se i tuto klasickou metodu provádět co nejkvalitněji a co možná nejšetrněji, rozvíjíme již řadu let tak zvané miniinvazivní endovenozní metody operace křečových žil, které jsou v moderní medicíně celosvětově na vzestupu. Pacientům můžeme nabídnout i komfort v podobě operačního výkonu v rámci jednodenní chirurgie.

Máme jeden z největších souborů  pacientů v ČR (ne-li největší) operovaných pomocí radiofrekvenční ablace kmenových varikozit (Venefit). Radiofrekvenční ablace patří při řešení  varixů dolních končetin v Nemocnici AGEL Třinec-Podlesí mezi nejčastěji prováděné zákroky.

Při této metodě pod dohledem ultrazvuku zavedeme malý katétr do nemocné žíly. Zde pomocí radiofrekvenční energii, tedy tepla, dojde ke zmenšení žilní steny a k uzavření žíly. Tato metoda je velmi šetrná, efektivní, bezpečná a umožňuje časný návrat k běžné zátěži.

 I tento zákrok je možné absolvovat v rámci jednodenní chirurgie a pacient se může během několika dní vrátit ke svým běžným aktivitám. Tuto metodu provádíme již od roku 2009 a nejen v našem kraji jsme pracoviště s největšími zkušenostmi s tímto typem operace.

V současné době se již blížíme ke dvěma tisícům pacientů operovaných touto moderní metodou, což je nejen v kraji, ale i v celé české republice unikátní množství. Metoda Venefit je obdobou tzv. laserové operace varixů.

Je však o něco bezpečnější a má minimálně stejné, spíše však lepší, dlouhodobé výsledky a je zlatým standardem mezi endovenozními operacemi varixů na světě.

V průběhu let jsme aplikovali i jiné šetrné metody operací křečových žil, jakými jsou např. Clarivein či Variclose. Nicméně po zhodnocení spokojenosti pacientů a dlouhodobých výsledků jsme přesvědčení, že metoda Venefit (radiofrekvenční operace) je v tomto směru nejlepší. Můžeme také ošetřit obě dolní končetiny najednou.

Zákrok provádíme často v rámci jednodenní chirurgie. Po ošetření musí pacient  na končetině nosit elastické obinadlo nebo kompresivní punčochu, a to pouze po omezenou dobu 7 – 14 dní.

„Ošetřená“ kmenová žíla splaskne, stěny se slepí k sobě, žíla zaniká a po několika týdnech se přemění v tenký vazivový pruh, který se vstřebá a pacient se může velmi rychle vrátit ke svým každodenním aktivitám a zákrok tak výrazně zkracuje event. pracovní neschopnost.

Kromě hlavního žilního kmene bývají varikózně postiženy i jednotlivé žilní větve těchto kmenů. K jejich odstranění používáme jemnou operační techniku, při které křečové žíly odstraňujeme z drobných řezů o velikosti  cca 2 – 4 mm pomocí jemných, tzv. Varadyho háčků, nebo do nich také můžeme během operace aplikovat pod ultrazvukovou  kontrolou sklerotizační roztok.

Každému pacientovi po předchozím důkladném cévním vyšetření v cévní ambulanci vždy individuálně doporučíme, který typ zákroku je pro něj nejvhodnější. Roli samozřejmě vždy hraje řada faktorů, jako je typ žilního postižení, rozsah křečových žil nebo například další přidružená onemocnění, apod.

Kromě toho nabízíme různé progresivní metody sklerotizací (např. pěnová a ultrazvukem řízená sklerotizace). Posledně zmiňované metody provádíme samozřejmě i ambulantně.

Vyšetření může pacient absolvovat i v našich detašovaných cévních ambulancích, které máme v okolních velkých městech.

Operace křečových žil - Vše o zdraví Operace křečových žil - Vše o zdraví Operace křečových žil - Vše o zdraví Operace křečových žil - Vše o zdraví Operace křečových žil - Vše o zdraví Operace křečových žil - Vše o zdraví Operace křečových žil - Vše o zdraví Operace křečových žil - Vše o zdraví Operace křečových žil - Vše o zdraví Operace křečových žil - Vše o zdraví zpět na úvodní stránku oddělení

Křečové žíly

Křečové žíly jsou projevem chronické žilní nedostatečnosti vzniklé z poruchy nebo méněcennosti žilní stěny. Často jde o geneticky podmíněné onemocnění. Počáteční – kosmetické stadium se léčí sklerotizací nebo laserem, pokročilé pak operací. Velký vliv na vývoj onemocnění má životní styl.

Křečové žíly dolních končetin jsou projevem chronického a bohužel i progresivního onemocnění, které se nazývá chronická žilní nedostatečnost.

Toto onemocnění postihuje v některé formě cca 40 % populace s převahou žen.

Chronická žilní nedostatečnost vzniká na základě poruchy a méněcennosti pojivové tkáně žilní stěny a bývá velmi často geneticky podmíněna. K tomu se přidávají i další faktory, které ve svém důsledku způsobují zvýšení žilního tlaku v hlubokém nebo povrchovém žilním systému dolních končetin. Tyto faktory mohou být buď celkové jako jsou např.

obezita, nedostatek pohybu, těhotenství, nošení nevhodného oblečení a obuvi, nadměrná statická zátěž končetin atd. nebo místní, vycházející přímo z poruchy funkce vlastních žil. Může se jednat o nedostatečnou funkci žilních chlopní, nebo zpětný přesun žilní krve z hlubokého systému do povrchového v místech jejich vzájemného propojení.

Samostatně nebo v kombinaci tyto faktory působí zvýšení žilního tlaku v povrchovém žilním systému, který má za následek vznik a rozvoj vinutých a rozšířených povrchových žil, metličkovitých žil a dalších projevů onemocnění jako jsou otoky, bolesti, tlaky, svědění, pigmentace, chronické kožní změny na kůži dolních končetin.

Ty mohou být ve svém důsledku rizikem pro vznik žilního bércového vředu, který představuje nejtěžší stádium chronické žilní nedostatečnosti.

Kde se křečové žíly vyskytují?

Křečové žíly (varixy) se mohou vyskytovat prakticky kdekoliv na dolních končetinách včetně oblasti třísla, podbřišku a někdy i v oblasti hýždí nebo zevního genitálu u žen.

Vyšetření křečových žil

Před stanovením vhodného léčebného postupu tohoto onemocnění je vždy nutné provést podrobné klasické klinické vyšetření se zjištěním případných rizikových faktorů. Nejdůležitější vyšetřovací technikou je ultrazvuk (tzv.

echo-mapping), při kterém zjišťujeme funkčnost a průchodnost tepen, hlubokých i povrchových žil. Dále proměřujeme jejich velikost a hledáme všechny případné zdroje, které vedou ke zvýšení žilního tlaku, ve kterých dochází k zpětnému toku krve do povrchového žilního systému (tzv. refluxní body).

Na základě tohoto ultrazvukového zmapování jsme schopni naplánovat nejvhodnější léčebný postup a rozsah případné operace. Ultrazvukové vyšetření je někdy nutno doplnit ještě funkčním vyšetřením žil – např.

pletysmografií (ta měří reaktivitu žil, rychlost odtoku krve v žilách a následně i prokrvení tkání dolních končetin po cvičení při nafouknutí a uvolnění manžety tonometru).

Čím jsou křečové žíly nebezpečné?

Křečové žíly, které jsou projevem chronické žilní nedostatečnosti, představují v prvotních stádiích nejdříve problém estetický, ale s rozvojem změn přicházejí potíže typu bolestí, tlaku, napětí, neklidu končetin, svědění, otoku a následně i rozvoje pigmentací a chronických kožních změn.

Mezi nejvýznamnější rizika patří nebezpeční vzniku zánětu povrchových žil, zánětu hlubokých žil (hluboká žilní trombóza). Hluboká žilní trombóza je vysoce riziková pro plicní embolii (ucpání plicních žil krevní sraženinou).

V neposlední řadě může dojít až k rozvoji nejtěžší formy chronické žilní nedostatečnosti, kterou je žilní bércový vřed.

Je nutno je řešit? Jak? Křečové žíly – léčba

Metody léčby chronické žilní nedostatečnosti je možno rozdělit na neinvazivní a invazivní.

Mezi neinvazivní patří dodržování tzv. režimových opatření, jako je zdravé stravování, sledování tělesné hmotnosti, dostatek pohybu, absence kouření atd. Dalšími opatřeními je nošení vhodných kompresních punčoch a užívání medikamentů nebo lokálních přípravků k podpoře funkce žilní stěny.

Mezi invazivní techniky patří metody injekční – tzv. sklerotizace, při které se do změněných povrchových žil a žilek napouští látky ve formě roztoku nebo pěny, která způsobuje uzávěr a následné vstřebání poškozené povrchové žíly.

Další metody jsou již chirurgické, při kterých se méně či více invazivní technikou odstraňují poškozené povrchové žíly a ošetřují místa, která jsou odpovědná za nárůst žilního tlaku (krosektomie, stripping hlavních žilních kmenů, miniinvazivní háčková flebektomie, CHIVA…). Nejmodernější a nejšetrnější variantou chirurgické léčby jsou operace tzv.

nitrožilní, při kterých se poškozené povrchové žíly uzavírají a tím vyřazují z funkce tzv. zevnitř (nitrožilní laserové operace, radiofrekvenční ablace, nitrožilní operace parou…).

Zajímavé:  8 Týden Těhotenství Příznaky?

Neinvazivní léčba aneb co pomáhá na křečové žíly? Léky na křečové žíly, mast na křečové žíly, punčochy na křečové žíly

Mezi  další léčebné postupy u chronické  žilní nedostatečnosti patří i léčba neoperační (konzervativní).

Základním předpokladem úspěšné konzervativní léčby je nutnost dodržování několika  následujících  pravidel:

  1. tzv. režimová opatření, mezi která řadíme dostatek  pohybu, nekuřáctví, zdravé stravování, redukci nadváhy, vhodné oblékání a  užívání vhodné obuvi
  2. vhodná medikamentózní nebo lokální (masti a gely)  terapie, která  má za úkol  zmírnit subjektivní potíže pacientů (bolesti, tlaky, napětí, svědění, neklid končetin), zmenšit objektivní příznaky onemocnění, jako např. otok  nebo  zánět a dále zpevnit žilní stěnu a tím zpomalit  rozvoj příznaků chronické  žilní nedostatečnosti
  3. správná kompresní  léčba pomocí  kompresních obinadel nebo punčoch, která představuje nejvíce efektivní  opatření  v rámci konzervativní léčby

Všechny konzervativní postupy léčby a jejich  vzájemná kombinace se používají buď jako samostatné  opatření a  to spíše v časných stádiích chronické žilní nedostatečnosti, nebo jako doplněk  léčby  invazivní a to poté ve všech stádiích tohoto onemocnění.

Zlepší sklerotizace povrchních žil nějak prognózu onemocnění? Zpomalí jej?

Např. nedojde vůbec nebo později k otokům apod.? Nebo se jedná pouze o odstranění kosmetického problému, aniž by se ovlivnil vývoj onemocnění?

Jakýkoliv zákrok, který dokáže i třeba jen částečně zmenšit nárůst žilního tlaku v povrchovém žilním systému dolních končetin je žádoucí, a to nejen z důvodů kosmetických, ale i proto, že vede k méně nebo více významnému zpomalení rozvoje tohoto chronického a progresivního onemocnění, a s tím spojených příznaků nemoci.

Operace křečových žil (příprava na operaci, průběh operace)Operace křečových žil - Vše o zdraví

Při provádění operačních zákroků samozřejmě preferujeme použití miniinvazivních technik. Nejčastějšími výkony jsou miniinvazivní háčkové flebotomie, při nichž odstraňujeme poškozené povrchové žíly z kožních mikrovstupů. Tyto mikroranky se poté uzavírají buď stehy, nebo náplasťovými proužky (stripy).

Další velmi šetrnou technikou je u nás často používaná operace s použitím nitrožilního laseru (EVLT EndoVenous Laser Therapy). Z vpichu nebo kožní mikroranky je pod trvalou navigací ultrazvukovým přístrojem zaváděno do postižené žíly speciální vlákno vyzařující laserový paprsek, který způsobí uzávěr (zatavení) poškozeného žilního úseku.

 

Operace křečových žil - Vše o zdraví Operace křečových žil - Vše o zdraví

Foto vlevo: Laserová operace – zavedení laserového vlákna z vpichu (punkčně) Foto vpravo: Ukončení laserové operace – uzávěr  mikroranek náplasťovými stehy  

Operace křečových žil - Vše o zdraví Operace křečových žil - Vše o zdraví

Foto vlevo: Laserová operace- zavedení  laserového vlákna z kožního mikrovstupu. Foto vpravo: Laserová operace- ultrazvuková a optická navigace zavedení laserového vlákna s lokálním znecitlivěním pod kontrolou ultrazvuku.

Jednotlivé techniky lze vzájemně kombinovat.

Všechny výkony lze provádět po předchozí domluvě a dle rozsahu plánovaného zákroku a individuální snášenlivosti buď v režimu lokální tzv.

tumescentní anestezie, nebo v režimu šetrné celkové anestezie, analgosedace (kdy je pacient při vědomí, ale necítí bolest), event. kombinací těchto metod.

Prakticky všechny operace provádíme na našem pracovišti v ambulantním režimu bez nutnosti hospitalizace.

Je nutné mít k zákroku nějaká vyšetření a dodržet režimová opatření – na lačno apod.?

Při použití celkové anestezie nebo analgosedace požadujeme standardní předoperační vyšetření a pacient přichází k výkonu na lačno. Při zákrocích v místní anestezii je nutné jen laboratorní vyšetření krevního obrazu a test na srážlivost krve, pacient nemusí lačnit.

Péče o operovanou oblast po zákroku

Každý operační zákrok vyžaduje nutnost užívání kompresních elastických punčoch – řádově od cca 10 dnů až po 5-6 týdnů v závislosti na rozsahu výkonu a použité technice operace (u laserové operace cca 2 týdny, u háčkové flebotomie cca 3 týdny).

Po odeznění příznaků provedené anestezie je možno končetinu běžným způsobem zatěžovat.

První nebo druhý pooperační den je proveden převaz, při kterém jsou odstraněny krycí obvazy a kožní mikroranky jsou ošetřeny tekutým obvazem. Operovanou končetinu lze poté osprchovat, kompresní punčochy lze snímat na spaní.

Doporučujeme aplikaci lokálních heparinových přípravků na případné podkožní krevní hematomy (podlitiny) pro urychlení jejich vstřebání. V domluveném termínu je poté provedeno odstranění stehů nebo náplasťových proužků (stripů.

)

Režimová opatření po operaci křečových žil, rekonvalescence, sport

Po provedeném operačním zákroku je možno končetinu prakticky okamžitě běžným způsobem zatěžovat. Většina výkonů nevyžaduje ani žádnou pracovní neschopnost. Nutnost nošení vhodné kompresní elastické punčochy byla již zmíněna.

Plná zátěž končetiny včetně plného sportovního zatížení je většinou možná nejpozději do 1 měsíce od zákroku.

U většiny zákroků  je možná lehčí sportovní zátěž cca do 2 týdnů po provedení operace, plná poté cca do měsíce.  Nejvhodnější jsou sporty spojené s dynamickou zátěží končetin – chůze, běh, cyklistika, plavání. Nevhodné jsou sporty spojené s těžkými dopady, úpolové sporty (box, judo, karate) a posilování s velkými zátěžemi.

Rizika zákroku, komplikace zákroku

Každý chirurgický zákrok jakéhokoliv typu je vždy zatížen určitými riziky. Jedná se jednak o možné celkové komplikace např. typu zánětu, žilní trombózy až po lokální komplikace typu zhoršeného hojení operační rány, špatného vstřebávání podlitin (hematomů) atd.

Charakter námi prováděných zákroků, jejich cílenost, ambulantní provedení, miniinvazivita chirurgického výkonu i anestezie a možnost prakticky okamžitého zatěžování končetiny po provedené operaci snižují všechna tato rizika na nejnižší možnou úroveň.

V indikovaných případech jsou krátkodobě podávány injekční přípravky pro prevenci žilní trombózy.

Nutnost hospitalizace. Kontroly. Pracovní neschopnost

Hospitalizace u námi prováděných operací (miniinvazivní a laserové nitrožilní) prakticky nikdy není nutná a výkony probíhají ambulantně v souladu s principy tzv. jednodenní chirurgie. První kontrola – převaz se provádí 1. – 2. pooperační den, další je cca za 2 týdny.

Následně jsou operovaní klienti zváni na pravidelné kontroly cca 1x ročně. Při těchto kontrolách se provádí zhodnocení pooperačního stavu a případné drobné místní změny, které přetrvávají nebo se znovu objeví, jsou ošetřovány injekční skleroterapií (uzavřením žil).

Pravidelné kontroly a sledování nálezu jsou velmi důležité z hlediska skutečnosti, že žádný sebeprecizněji provedený zákrok nikdy neznamená konec žilního onemocnění.

Samozřejmě je nutné dodržovat i doporučená režimová opatření týkající se dostatku pohybu, sledování tělesné hmotnosti, stravování, eliminace statické zátěže končetin, nekouření atd.

Jak si vybrat vhodného lékaře zákroku

V chirurgii, stejně jako v ostatních oblastech lidské činnosti platí okřídlené rčení o tom, že není vždy stejné, když 2 lidé dělají totéž.

Nabídnout a provést správně a co nejméně invazivně operaci křečových žil dolních končetin vyžaduje jednoznačně vysokou odbornost operatéra, velkou zkušenost a v neposlední řadě schopnost provádět ultrazvukové vyšetření, pod jehož navigací se dnes většina výkonů provádí.

Operatér by měl znát a umět nabídnout všechny v současné době dostupné metody k lege artis provedení operačního zákroku, tedy podle platných pravidel lékařské vědy. Ne každý nález je totiž vhodný ke každé technice ošetření.

Všechny tyto aspekty představují conditio sine qua non (nezbytně nutnou podmínku) pro správné řešení tohoto vysoce frekventovaného onemocnění, a to především ve vztahu k profitu operovaného.

Cena

Ceny jsou pouze orientační, liší se u jednotlivých center:

  • Injekční sklerotizace: od 2 000 Kč
  • Ambulantní flebektomie: 10 000 Kč
  • Miniinvazivní operace varixů bez laseru: 15000 Kč
  • Nitrožilní laserová operace varixů: 25 000 Kč

Foto: Archiv autora

Autor: MUDr. Petr Štiegler

Operace křečových žil - Vše o zdraví

Plastická operace čela slouží k odstranění nebo zmírnění vrásek na čele, u kořene nosu a mezi obočími. Na rozdíl od výplní nebo aplikace botulotoxinu se jedná o metodu invazivní za použití skalpelu v celkové anestezii.

Operace křečových žil - Vše o zdraví

Abdominoplastika odstraňuje nadbytečnou kůži v oblasti břicha vzniklou např. opakovanými porody či radikálním zhubnutím. Nejedná se o liposukci, abdominoplastika rovněž neřeší problém obezity.

Operace křečových žil - Vše o zdraví

„Co se Ti dnes stalo, že jsi taková smutná?“ častuje mě kamarádka na návštěvě. „Nic, já nejsem smutná,“ odvětím, podívám se do zrcadla a dodávám: „To já jenom tak vypadám.“

Operace křečových žil - Vše o zdraví

Modelace prsou je vytvarování prsu, vlastní tkáně, kdy vycházíme ze stávajícího materiálu bez použití jakékoliv umělé složky.

Křečové žíly (varixy): příčiny, příznaky, diagnostika a léčba

Operace křečových žil - Vše o zdraví

Křečové žíly (varixy, žilní městky) jsou zvětšené, zprohýbané a vakovitě vychlípené povrchové žíly obvykle červenomodré až temně modré barvy, které se nejčastěji vyskytují na dolních končetinách a vznikají z důvodu poruch žilních chlopní, což způsobí nesprávný směr toku krve nebo její hromadění v postižených místech.

Podle některých studií postihují křečové žíly více než 23% všech dospělých osob (1).

Zajímavé:  Akutní Zánět Dásní Léčba?

Podle některých údajů postihují křečové žíly až 50% veškeré populace (2).

Rychlá fakta o křečových žilách

  • Těhotenství je z hlediska křečových žil rizikovým obdobím a těhotné ženy mají větší pravděpodobnost výskytu křečových žil než běžná populace.
  • Vyšší riziko křečových žil mají také osoby s nadváhou nebo obézní jedinci.
  • Mezi nejčastější příznaky křečových žil patří pocity těžkých nohou, otoky kotníků nebo metličkovité varixy.

Co jsou křečové žíly?

  1. Křečové žíly jsou zvětšené, zprohýbané a vakovitě rozšířené žíly, které nejčastěji postihují povrchový žilní systém dolních končetin.

  2. Příčinou jejich vzniku je poškození žilních chlopní, což vede k hromadění (městnání) krve nebo k narušení směru jejího toku.

  3. Křečové žíly často nevyžadují žádnou léčbu a jsou jen estetickým problémem, nicméně pokud otoky, bolest nebo tlak v nohou pacientovi znepříjemňují život a/nebo dojde k ruptuře varixů nebo vzniku bércových vředů je léčba nutná.

Příčiny

V povrchových žilách dolních končetin jsou jednosměrné chlopně, které zajišťují posun krve směrem k srdci. Pokud se žíla vakovitě rozšíří, chlopně se deformují a přestanou plnit svou funkci. Tím se změní směr proudění a po čase začne krev v rozšířeném místě žíly městnat, což se projeví otoky dolních končetin a bolestí.

  • Křečové žíly se nejčastěji tvoří na žilách, které se nachází v největší vzdálenosti od srdce (jako jsou například povrchové žíly dolních končetin).
  • Na vzniku žilních varixů se podílí všechna onemocnění a stavy, které zvyšují nitrobřišní tlak, včetně těhotenství, zácpy a, ve vzácných případech, i nádorových onemocnění.
  • Jak křečové žíly vznikají se můžete podívat na tomto obrázku:

Operace křečových žil - Vše o zdraví

Jak vznikají křečové žíly?

Příznaky

Někdy se křečové žíly navenek neprojevují žádnými příznaky a jsou jen estetickým problémem (metličkové varixy mohou vypadat jako modré až modrofialové čárky či nitky prosvítající kůží bérce, větší křečové žíly jsou pak vakovitě rozšířené, s vřetenovitým průběhem a na kůži vytváří malé bulky).

Nejčastější příznaky spojené s křečovými žilami jsou:

  • pocit těžkých nohou, zejména v noci nebo po cvičení či fyzické námaze
  • bolest nohou
  • otoky kotníků
  • delší krvácení než je obvyklé v případě poranění dolní končetiny
  • lipodermatoskleróza jako jedna ze známek žilní nedostatečnosti. Jedná se o ztvrdnutí tuku v podkoží se stažením okolní kůže.
  • teleangiektázie na postižené noze (pavoučkovité névy)
  • změna zbarvení kůže v okolí varikózních žil (obvykle se barva kůže mění na hnědavou až modrou)
  • žilní ekzém (svědění, vysušení a zčervenání pokožky v postižené části nohy)
  • křečedo nohou, když se náhle postavíte
  • u některých pacientů s křečovými žilami se rozvine syndrom neklidných nohou
  • bílá atrofie (atrophia blanche) perleťově zbarvená lesklá ložiska na kůži, s prosvítajícími cévami, která se mohou rozpadnout a v postiženém místě pak vzniká bércový vřed

Komplikace

Všechna onemocnění oběhové soustavy, spojená s narušením toku krve, tedy i křečové žíly, jsou spojena s rizikovými faktory.

Mezi možné komplikace křečových žil, mimo jiné, patří:

  • krvácení
  • tromboflebitida: zánět žil způsobený krevní sraženinou v povrchových žilách
  • chronická žilní nedostatečnost (chronická venózní insuficience): z důvodu špatného průtoku krve dochází k narušení zásobování kůže a okolních tkání kyslíkem a i když chronická žilní nedostatečnost není způsobena křečovými žilami, tato onemocnění spolu velmi silně souvisí.
  1. U lidí s chronickou žilní nedostatečností může vzniknout varikózní ekzém (kožní zánět – dermatitida, vznikající z důvodu zástavy proudění (stázy) krve), lipodermatoskleróza (tvrdá a napnutá kůže, která vypadá jako pergamen) a žilní bércové vředy.
  2. Žilní bércové vředy se typicky vyskytují v okolí kotníků a často je jejich prvním příznakem změna zbarvení kůže.
  3. V případě podezření na rozvoj jakékoli komplikace křečových žil, včetně chronické žilní nedostatečnosti (insuficience), je nutné neprodleně vyhledat lékařskou pomoc.

Rizikové faktory

Lékaři přesně neví, proč dochází k oslabení žilní stěny a poškození chlopní. V řadě případů se příčinu vzniku křečových žil vůbec nepodaří zjistit.

Nicméně existují určité rizikové faktory pro vznik křečových žil, mezi které, mimo jiné, patří:

  • Pohlaví: křečové žíly se častěji vyskytují u žen než u mužů. Za vyšším rizikem křečových žil u žen jsou pravděpodobně pohlavní hormony a rizikovým faktorem je i užívání hormonální antikoncepce nebo hormonální léčba. Rizikovým faktorem pro vznik křečových žil u žen je i menopauza (přechod).
  • Dědičnost: dědičnost je významným rizikovým faktorem pro vznik křečových žil. Pokud vaši rodiče nebo sourozenci mají křečové žíly, je vysoká pravděpodobnost, že tento problém postihne i vás.
  • Obezita: nadváha a obezita zvyšují riziko vzniku křečových žil.
  • Věk: s rostoucím věkem se zvyšuje pravděpodobnost vzniku křečových žil, protože s věkem slábne stěna žil a zhoršuje se i kvalita chlopní. Rizikový je zejména věk nad 50 let.
  • Některá zaměstnání: riziko křečových žil se zvyšuje v případě dlouhodobého stání. Pokud máte zaměstnání, kde musíte většinu pracovní doby stát, máte i vyšší riziko zhoršení žilního návratu a křečových žil.
  • Těhotenství: vyšší riziko křečových žil mají těhotné ženy, protože v těhotenství dochází ke zvýšení nitrobřišního tlaku a navíc těhotenství klade vyšší nároky na žilní systém. Další informace o těhotenství a křečových žilách najdete v následující kapitole.

Těhotenství a křečové žíly

  • Pravděpodobnost vzniku křečových žil je v těhotenství podstatně vyšší než za normálních okolností.
  • Důvodem je skutečnost, že těhotné ženy mají v těle mnohem více krve, což zvyšuje nároky na oběhový systém.
  • Navíc v důsledku hormonálních změn v těhotenství, je žilní stěna náchylnější k poškození (snáze se roztahuje).
  • Oba výše uvedené faktory zvyšují riziko křečových žil.
  • V neposlední řadě dochází při růstu plodu v děloze k útlaku žil v pánvi budoucí maminky, což rovněž může způsobit vznik křečových žil i jinde na těle, zejména na dolních končetinách.
  • Ve většině případů křečové žíly po narození dítěte do několika měsíců zmizí, ale nemusí to tak být vždy a někdy potíže přetrvávají.
  • V takovém případě je vhodné navštívit cévního lékaře a domluvit se na dalším postupu.

Diagnostika

  1. Součástí diagnostiky křečových žil je fyzikální vyšetření (větší křečové žíly, otoky nohou nebo bércové vředy lze vidět pouhým okem).

  2. V případě zjištění přítomnosti křečových žil lékaři pacienty často objednávají na Dopplerovské ultrazvukové vyšetření žil dolních končetin.

  3. Smyslem tohoto ultrazvukového vyšetření je:
  • vyloučit hlubokou žilní trombózu a přítomnost sraženin či jiných překážek v žilním řečišti
  • ověřit směr toku krve v žilách

Léčba

Pokud pacient nemá žádné potíže a nevadí mu esteticky nehezký vzhled křečových žil, není nutná žádná léčba. Nicméně u symptomatických varixů je vhodné léčbu zahájit, protože hrozí riziko komplikací, jako jsou otoky dolních končetin, bércové vředy nebo trvalá změna zbarvení kůže.

Někteří pacienti chtějí podstoupit léčbu z estetických důvodů, protože se chtějí zbavit „ošklivě“ vypadajících varikózních žil.

Mezi možnosti léčby křečových žil, patří:

Otevřená operace

Velké křečové žíly se odstraňují operací, která se provádí buď pod celkovou anestézií (uspání pacienta) nebo v takzvané centrální blokádě, kdy se anestetikum vpravuje do páteřního kanálu (do epidurálního nebo subarachonidálního prostoru), což znecitliví pouze určitou oblast těla (například dolní končetiny), ale pacient není uspán celý. Výhodou centrální blokády je rychlejší rekonvalescence a méně častý výskyt nežádoucích účinků, jako je zvracení, apod.

  • Ve většině případů je možné po operaci křečových žil odejít domů již následující den po operaci.
  • Na uzavření menších nebo metličkových varixů se častou používá laser, který varikózní žíly teplem spálí.
  • Podvaz a odstranění vena saphena magna (ligace a strippping)

Při tomto operačním výkonu se provedou dva řezy, jeden v třísle, kde se vena saphena magna vlévá do stehenní žíly a jeden buď v úrovni kolene nebo kotníku (podle toho, zda chceme odstranit celou žílu nebo jen její část). Následně se v třísle vena saphena magna podváže a uzavře a s pomocí tenkého drátku, který se prostrčí žilou od shora dolů se zbytek žíly vytáhne a odstraní.

Tento výkon se obvykle provádí současně s odstraněním křečových žil na bérci či jinde na dolní končetině.

Místo operace může být bolestivé nebo se na nohou mohou objevit modřiny, případně dojít k menšímu krvácení. Nejzávažnější komplikací, která je naštěstí velice vzácná, je hluboká žilní trombóza.

Ve většině případů je po operaci křečových žil s podvazem a odstraněním vena saphena magna doba léčby od 1 do 3 týdnů. Poté je možné, pokud to povaha zaměstnání pacienta umožňuje, vrátit se do práce.

Během rekonvalescence se pacientům doporučuje nošení kompresních punčoch na operované končetině.

Zajímavé:  Odpovědnost Jedince Za Zdraví?

Sklerotizace varixů (skleroterapie)

Jedná se o metodu, při které lékař do varikózně změněné žíly vstříkne chemickou látku, která způsobí uzavření žíly s tvorbou jizvy. Po několika týdnech varix zmizí. Někdy je nutné sklerotizaci opakovat, dokud se varix úplně neztratí.

Tato metoda je vhodná spíše pro menší až středně velké křečové žíly.

Radiofrekvenční ablace

  1. Při radiofrekcenční ablaci se provede malý řez v oblasti nad kolenem nebo pod ním, obvykle pod ultrazvukovou kontrolou a následně se do postižené povrchové žíly zavede tenká dutá trubička (katetr).

  2. Přes katetr lékař do žíly zasune malou sondu, která je zdrojem radiofrekvenčního záření s jehož pomocí se žíla zahřeje, což vede ke kolapsu jejích stěn a uzavření.

  3. Radiofrekvenční ablace se nejčastěji používá u větších varikózně změněných žil a obvykle je tento výkon prováděn v místní anestézii (lokální umrtvení).

EVLA (endovenozní laserová ablace)

Endovenózní laserová ablace se do jisté míry podobá radiofrekvenční ablaci, jen s tím rozdílem, že se namísto radiofrekvenčního záření používá laserové záření.

Lékař pod ultrazvukovou kontrolou zavede do žíly pacienta katetr, přes nějž pak prostrčí malý zdroj laserového záření. Laserovým impulzem se následně spálí postižené varikózní žíly, čímž dojde k jejich uzavření.

Tento výkon se provádí v místním znecitlivění (lokální anestézie) a může při něm dojít k poranění nervů, které je většinou dočasné.

Endoskopická flebotomie

  • Při tomto výkonu se do postižené žíly zavede endoskop se speciálním světlem, aby lékař viděl, které žíly odstraňuje a následně se odstraní varikózně změněné žíly a jejich zbytky se přes malý řez odsají.
  • Při tomto výkonu se užívá buď lokální nebo celková anestézie.
  • Po operaci se mohou objevit menší modřiny (hematomy) nebo krvácení.

Prevence

V rámci prevence křečových žil a také na zmírnění bolestivosti se doporučují:

Kompresní punčochy

Kompresní punčochy jsou speciální stahovací punčochy, které stlačují nohy pacienta a zlepšují krevní oběh.

Nejtěsněji obepínají nohu v oblasti kotníku a směrem nahoru se komprese snižuje. Díky tomu kompresní punčochy pomáhají vytlačovat krev z povrchových žil proti gravitaci, směrem k srdci a zlepšují tak žilní návrat.

  1. Kompresní punčochy mohou zmírnit pocity těžkých nohou, bolesti a otoky, nicméně výsledky studií nejsou jednoznačné a nelze tak jednoznačně říci, zda kompresní punčochy dokážou zabránit vzniku křečových žil či zastavit nebo alespoň zpomalit jejich zhoršování.
  2. Nicméně řada lékařů nošení kompresních punčoch lidem s křečovými žilami doporučuje a jejich používání pacientovi rozhodně neuškodí.
  3. U některých lidí mohou kompresní punčochy způsobit vysychání a olupování kůže, o čemž je nutné okamžitě informovat svého lékaře.

Změny životního stylu

V prevenci zhoršování křečových žil může pomoci také:

  • dostatek pohybové aktivity, klidně postačí rychlejší chůze, 30 minut denně
  • udržování tělesné hmotnosti ve zdravém rozmezí
  • vyhněte se dlouhému stání nebo sezení. Pokud máte sedavé zaměstnání snažte se každých 30 minut vstát a alespoň několik minut chodit
  • při odpočinku a na spaní si nohy podložte tak, aby byly výše než hlava, což pomáhá zlepšit žilní návrat

V lékárně si můžete také koupit řadu přírodních krémů, emulzí a mastí, které krátkodobě přinesou úlevu od příznaků, jako jsou těžké nohy, ale křečové žíly tyto přípravky bohužel nevyléčí.

Co si z článku odnést?

Křečové žíly neboli varixy či žilní městky je onemocnění, které vzniká v důsledku porušení funkce žilních chlopní. Nejčastěji postihují povrchový žilní systém dolních končetin, ale mohou se vyskytnout i jinde.

  • Varikózní žíla je rozšířená, může mít vřetenovitý až vinutý průběh a způsobuje nevzhledná vyklenutí (bulky) na kůži bérce.  
  • Příčiny vzniku křečových žil nejsou přesně známé, ale rizikovými faktory jsou například těhotenství, dlouhodobé stání v práci, výskyt varixů v rodině, ženské pohlaví nebo vyšší věk.
  • Léčba křečových žil spočívá nejčastěji v různých způsobech jejich odstranění, od otevřené operace, přes sklerotizaci až po laserové odstranění či radiofrekvenční ablaci.
  • Léčba křečových žil spadá do kompetence cévních lékařů.

Křečové žíly: Znáte způsoby, jak se jich zbavit? | Žena.cz

Myslete na to: brzy půjdeme na pláže, kde se všechno ukáže, jak se zpívá v písničce. Nejvyšší čas řešit křečové žíly!

Nejběžnějšími viditelnými vadami dolních končetin, které mohou přerůst i ve vážný zdravotní problém, jsou metličky, křečové žíly a nenáviděná celulitida. Co mají společného? Právě to, že i při sebevětší snaze se s nimi sami vítězně nepoperete, pokud je máte v genetickém kódu.

Genům neporučíš, teplotě ano

„Křečové žíly mají opravdu prokázanou genetickou souvislost, především ve spojení s ženským pohlavím. Mezi základní režimová opatření patří udržování zdravé hmotnosti, dostatečná fyzická aerobní aktivita či preference nižších teplot-  jak např. vody ve sprše, tak i omezení pobytu v horkém prostředí,“ upozorňuje MUDr. Petra Zimolová, angioložka z FN v Motole.

Prvním z těchto problémů jsou metličky, neboli mikrovarixy, se kterými má problémy každá druhá žena. Kromě toho, že nevypadají hezky, upozorňují ženy, že žilní stěny ztrácí svojí elasticitu, a jsou tak náchylnější ke vzniku větších křečových žil a žilní nedostatečnosti.

Nejčastěji je naleznete na vnější straně stehen a bérců v podobě menších žilek o průměru 1 až 1,5 mm či drobných pavučinek. Nevzhledných metliček se lze zbavit hned několika způsoby. Je na rozhodnutí zkušeného lékaře, pro jakou metodu se u konkrétního případu rozhodne.

Léčivá „skleróza“

Samotné metličky se nejčastěji odstraňují pomocí sklerotizace a laseru. „V případě sklerotizace se do metliček vstříkne speciální jehličkou roztok, čímž se zničí vnitřní žilní výstelka.

Při současné kompresi přestane v takto ošetřené žilce proudit krev, cévní stěny se slepí a do šesti týdnů se žilky samy vstřebají,“ vysvětluje žilní specialista z pražské Žilní kliniky MUDr. Ota Schütz.

Tento zákrok se provádí ambulantně a pacientovi nepřináší žádná velká omezení. Doporučujeme: Téma: Křečové žíly

Nejlepší doba je právě teď. Jednak se v tomto období všechny zákroky lépe hojí a jednak do teplých jarních dnů už budete fit a s nožkama jako srnka.

Doporučujeme: Téma: Křečové žíly

Zbavit se metliček lze rovněž pomocí barvivových laserů, jejichž paprsky se dokážou dostat až do cévy aniž by porušily kůži, což je vhodnější pro ty nejmenší žilky až pavoučí sítě. I když je tato metoda nákladnější, má dobré výsledky, a proto se často kombinuje se sklerotizací.

Kdy už musíte pod nůž

U rozšířenějších křečových žil se pak již musí postupovat operačně.  Typické je chirurgické odstranění hlavní kmenové žíly, které spočívá v jejím vytrhnutí.

Starší metody vytrhnutí celé žíly jsou postupně nahrazovány méně invazivními a šetrnějšími metodami, kdy se odstraní pouze postižené části žil například působením tepla, laserového paprsku.

Pooperační komplikace jsou tak minimální. 

K nejmodernějším metodám, které se dají kombinovat, patří katetrizace (laserové a radiofrekvenční), sklerotizace či populární flebektomie. „Nezastupitelnou roli u rozsáhlých varixů má stále operace na základě cévně chirurgických pravidel. Zákrok je ambulantní, takže v den operace může klient odejít domů,“ podotýká doktor Ota Schütz.

Snažte se však zaznamenat již první příznaky – problém se nejčastěji projeví jako tíha  a pocit napětí  v dolních končetinách. Čím dřív se začne problém řešit, tím méně náročná, rychlejší a příjemnější bude léčba. Totéž platí i pro celulitidu.

Čím dřív, tím lépe

Celulitidu způsobuje nedostatečnost pojivové tkáně. „Podkožní prostor se přeplňuje tukovými buňkami a tím dochází ke kompresi drobných cévek. Zůstává-li tento tlak dlouho, přestává v cévách proudit krev a brzy se začne objevovat tzv. pomerančová kůže,“ vysvětluje doktor Schütz.

Současnou špičkovou světovou technologii podle něj představuje léčba, při které se naruší vnitřní struktury celulitické tkáně, oddělí tukové částice a pak se odstraní lymfodrenáží.

Celulitida má od ostatních dvou neduhů odlišné projevy, ale jedno mají společné: s žádným z nich sama nic nenaděláte a rozmýšlením a vyčkáváním jen prodlužujete dobu, kdy už se mohl problém řešit.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

  • Nová daň za dovolenou: Křečové žíly
  • Co udělá s ženou viagra? Pomůže, ale jinak
  • Patologická úchylka: Když dospělé ženy milují plyšáky

Vstoupit do galerie | 10 10 milníků medicíny za 10 let včetně české stopy
  Video Mohlo by Vás také zajímat: Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector