První gynekologické vyšetření – Vše o zdraví

Gynekologická prohlídka nepatří k těm nejoblíbenějším, ovšem každá žena by ji měla alespoň jednou do roka podstoupit. Ideálně by měla žena jít na první prohlídku ještě před prvním pohlavním stykem. Jak probíhá ta první a ty následující?

První gynekologické vyšetření - Vše o zdravíGynekologické prohlídky se nemusíte bát, Zdroj: sxc.hu

První návštěva u gynekologa proběhne průměrně v 16 letech. Většinou ženu ke gynekologovi vyžene nějaký problém nebo důvod. Nejčastějším důvodem se stává předepsání antikoncepce. Jsou ale i jiné potíže, při kterých by žena měla vyhledat gynekologa.

Mezi ně patří určitě problém, kdy žena nedostala svou první menstruaci i přesto, že je jí více jak 16 let. Další komplikací může být silný výtok z pochvy, bolest v podbřišku nebo silné krvácení. Návštěva gynekologa by se měla uskutečnit i tehdy, když si žena myslí, že je těhotná.

Čtěte také: Bolí první sex?

Na první gynekologickou prohlídku by žena měla být připravena, měla by vědět, co ji čeká. Často na gynekologii chodí mladé ženy v doprovodu své matky jako podpory. Není to nic neobvyklého nebo trapného.

První gynekologické vyšetření - Vše o zdravíGynekologie není nic nepříjemného

S sebou na první gynekologickou prohlídku by si žena měla vzít kartu pojištěnce jako ke každému jinému lékaři. Dále by pak měla mít svůj poctivě vedený menstruační kalendář, podle kterého lékař zjistí, zda má žena správný menstruační cyklus.

Pokud žena patří mezi stydlivější a nechce se po ordinaci promenádovat od pasu dolů nahá, je lepší si vzít sukni. V některých ordinacích mají pláště, ale není to podmínkou, takže je lepší přijít vybavená.

Před vyšetřením u gynekologa

Předtím, než doktor ženu odkáže do převlékací/svlékací místnosti, se jí zeptá na pár otázek. Určitě se zeptá, zda žena nemá nějaké potíže a hlavně kdy měla poslední menstruaci. Ideální dobou na kontrolu u gynekologa je první týden po menstruaci.

První gynekologické vyšetření - Vše o zdravíGynekolog vám vše ještě před vyšetřením vysvětlí

Lékař se také jistě zeptá na prodělané choroby v rodině (rakovina děložního čípku, rakovina prsu apod.). Zdravotní sestřička ženě také změří tlak, někdy je nutné odeberat krev, a zeptá se ženy na několik údajů potřebných k zapsání do zdravotní karty.

Průběh vyšetření na gynekologii

Při samotném vyšetření se nejdříve zavádí tzv. zrcadla, která roztáhnou pochvu. V tu chvíli je přehledná jak pochva, tak děložní krček, na kterém se nejčastěji tvoří zhoubné nádory. Po tomto vyšetření následuje vyšetření hmatem. Gynekolog zavede jeden či dva prsty do pochvy a druhou rukou prohmatává podbřišek.

Při tomto vyšetření lékař může diagnostikovat choroby, ale také těhotenství. Pokud je žena ještě panna, měla by to sdělit gynekologovi ještě před vyšetřením. Některá vyšetření (např. hmatové) se u sexuálně pasivních žen neprovádějí. Někdy lékař provádí i vyšetření ultrazvukem (zevnější nebo vnitřní).

První gynekologické vyšetření - Vše o zdravíPrvní prohlídka je většinou kvůli antikoncepci

Při vyšetření ženě také lékař udělá stěr z děložního čípku pro získání výsledků cytologie. Tento výtěr se odesílá do laboratoře a výsledky jsou známy do několika týdnů. Pokud je něco v nepořádku nebo si doktor s výsledkem není jistý, zavolá ženě a domluví se s ní na dalším postupu. Tentokrát se jedná o histologické vyšetření.

Čtěte také: Bolestivý sex není normální! Řešte ho

Po tomto vyšetření může ještě následovat vyšetření ňader na pohmat. Lékař zkontroluje, zda nikde nejsou nápadné bulky. Toto vyšetření není příliš časté. Není nijak příjemné, ale je bezbolestné. Při samotném vyšetření je nejlepší se co nejvíce uvolnit a povolit všechny svaly v pánevní oblasti.

Pokud bude žena napnutá, ucítí všechno, což není příjemné, a může pociťovat dokonce bolest. Doufám, že si tento článek přečetl i nějaký muž, aby věděl, co všechno ženy musí zvládnout a jak jsou silné.

  • První gynekologické vyšetření - Vše o zdraví
  • První gynekologické vyšetření - Vše o zdraví
  • První gynekologické vyšetření - Vše o zdraví
  • První gynekologické vyšetření - Vše o zdraví
  • První gynekologické vyšetření - Vše o zdraví
  • První gynekologické vyšetření - Vše o zdraví

První gynekologická prohlídka

Každá dívka by měla první gynekologické vyšetření absolvovat ještě před zahájením sexuálního života, a to i když nemá žádné problémy. Maminka je určitě velkou psychickou oporou, navíc je schopna zodpovědět všechny otázky týkající se rodinné anamnézy.

První gynekologické vyšetření - Vše o zdraví

  • založení karty – otázky o zdravotním stavu, alergiích, prodělaných operacích, rodinné anamnéze atd.
  • vyšetření ultrazvukem nebo vaginoskopem (úzká trubička, kterou lze bezbolestně zavést do pochvy i při neporušené panenské bláně a pochvu tak prohlédnout)
  • vyšetření v gynekologických zrcadlech (pouze u dívek, které již zahájily sexuální aktivity)
  • eventuálně mikrobiální a onkocytologické stěry štětičkou (test přítomnosti bakterií, prevence vzniku rakoviny děložního čípku aj.)
  • konzultace antikoncepční otázky, výběr správné formy antikoncepce
  • nácvik samovyšetření prsu
  • ještě před zahájením sexuálního života
  • v případě zdravotních potíží spojených s pohlavními orgány: výtok, bolesti v podbřišku, nepravidelná menstruace, silná a bolestivá menstruace
  • pokud dívka v 15 letech ještě nemenstruuje
  • pokud dívka ve 14 letech nemá ještě žádný náznak vývoje sekundárních pohlavních znaků (ochlupení v podpaží či na zevním genitálu, vývoj prsů)

Maminka je určitě velkou psychickou oporou, navíc je schopna zodpovědět všechny otázky týkající se rodinné anamnézy určitě lépe než trochu nervózní dívka. Při samotném vyšetření může maminka počkat v čekárně nebo kabince.

Co s sebou potřebujete

  • zdravotní stav,
  • rodinná anamnéza,
  • pravidelnost menstruačního cyklu,
  • alergie atd.

Článek z časopisu MOJE ZDRAVÍ

Pro většinu z nás žen se představa gynekologické prohlídky nesetkává s nadšením. Gynekolog však opravdu dokáže odhalit mnoho špatných věcí v zárodku. A s každou novou životní etapou mohou přijít nové problémy

První gynekologické vyšetření - Vše o zdraví

První gynekologická prohlídka čeká na dívku před zahájením sexuálního života. Vyšetření by měla dívka absolvovat, i když nemá žádné problémy. Je-li panna, je vyšetřena ultrazvukem, případně vaginoskopem, pokud již zahájila sexuální život, lékař ji vyšetří pomocí gynekologických zrcadel, případně provede mikrobiální a onkocytologické stěry. Následně zkonzultuje případnou antikoncepci a s dívkou nacvičí samovyšetření prsu,“ vysvětluje MUDr. Petr Kovář z gynekologické ambulance a centra ambulantní hysteroskopie Gynprenatal, s. r. o., a Gynenatal, s. r. o., v Hlučíně a Havířově.

Ve věku do 15 let je vhodná návštěva gynekologa v případě jakýchkoli potíží spojených s pohlavními orgány: výtok, bolesti v podbřišku, nepravidelná, silná a bolestivá menstruace, záněty v podbřišku, srůsty zevních rodidel a podobně.

„Pokud dívka ještě v 15 letech nemenstruuje, případně nemá ještě ve 14 letech vyvinutý žádný náznak sekundárních pohlavních znaků, například ochlupení v podpaží, na zevním genitálu, vývoj prsů, měl by ji gynekolog vyšetřit – výše uvedené může totiž vést k řadě klinických diagnóz, které nemusí dětský lékař sám vyřešit,“ dodává lékař.

Chráněná při sexu

„Dospívající dívka by měla být zajištěna spolehlivou antikoncepcí. Přemýšlet by o tom měla včas, dříve, než ztratí panenství.

Často doporučovaný kondom je sice dobré hygienické opatření a do jisté míry chrání před některými pohlavně přenosnými chorobami, ovšem jako antikoncepce je tato metoda málo spolehlivá.

Udává se, že při používání kondomu jako jediné antikoncepční metody otěhotní během jednoho roku asi 5 až 15 % žen – toto číslo navíc velmi závisí na zkušenostech partnerů, které v tomto případě nemusejí být vůbec žádné,“ uvádí MUDr. Kovář.

Ve 13 letech je z veřejného zdravotního pojištění hrazeno očkování proti rakovině děložního čípku. Z preventivního hlediska nelze doporučit nic lepšího. Některé vakcíny chrání rovněž proti genitálním bradavicím.

20 až 35 let

Ženy okolo dvacítky může trápit mnoho potíží – ať už v souvislosti s nepravidelnostmi menstruačního cyklu, premenstruačním syndromem či menstruačními křečemi, řadou zánětlivých onemocnění (vaginálních či močových infekcí, zánětů vaječníků, vejcovodů), ale i sexuálně přenosnými chorobami (chlamydiovými, herpetickými), jež mohou v pozdějším věku způsobit poruchy plodnosti. „Rovněž je nutné vyhledávat nádorová onemocnění prsu, děložního čípku či děložní sliznice, ačkoli v tomto věku je jejich výskyt naštěstí spíše vzácnější,“ dodává MUDr. Kovář. „Do věku 35 let se infekcí lidským papilomavirem (HPV), který vyvolává rakovinu děložního čípku, u nás setkají dvě ženy ze tří. Většinou o tom ani nevědí – jejich imunitní systém tyto viry zničí. Kouření či poruchy imunity však způsobují, že u pěti žen ze sta viry nepozorovaně přetrvají v epitelu děložního čípku někdy i celá desetiletí,“ upozorňuje lékař onkologického centra Multiscan v Pardubicích MUDr. Vít Ulrych. S přibývajícím věkem se škála potíží příliš nemění. „Velká část žen chce ve věku okolo 30 či 35 let již založit rodinu a mít děti, proto se objevují také možné problémy v souvislosti s otěhotněním. Uvádí se, že každý sedmý pár v ČR má problémy zplodit vlastní potomstvo,“ upozorňuje MUDr. Kovář.

Menstruace je téma na mnoho let

Průběh menstruace, její délka i pravidelnost je pro ženu a gynekologa téma na mnoho let.

„Bolesti při menstruaci se musejí řešit vždy, zejména jsou-li provázeny silnějším krvácením, anebo se projevují mimo pravidelný menstruační cyklus. K lékům první volby patří hormonální antikoncepce.

Ta sníží množství menstruační krve – právě její pasáž přes hrdlo děložní je jednou z příčin bolestí. Gynekolog doporučí případně další analgetika,“ říká MUDr. Kovář.

Zajímavé:  Léky V Prvních Týdnech Těhotenství?

Jsou ženy, které celé roky absolvovaly menstruaci bez bolestivých křečí a překvapivě se s nimi mohou setkat v období provázejícím menopauzu, kdy je menstruační cyklus nepravidelný nebo už končí.

Obávaná rakovina

Bohužel, věk okolo 35 let je dobou, kdy prudce stoupá křivka diagnostikovaných invazivních nádorů. „Rakovina často postihuje ženy v reprodukčním věku, plánující ještě těhotenství,“ potvrzuje MUDr. Ulrych. Po dovršení 35 let roste podle jeho slov riziko vzniku rakoviny děložního čípku.

V některých případech se z této zdánlivě neškodné infekce vyvine přednádorový stav (změny v buňkách na povrchu čípku) a poté zhoubný nádor. Léčba lokálně pokročilého nádoru děložního čípku je náročná, ale v řadě případů lze kombinací moderní radioterapie – zevního a vnitřního ozáření – s chemoterapií vyléčit i neoperovatelný nádor.

„Výsledky zlepšilo například využití magnetické rezonance pro plánování brachyterapie – vnitřního ozáření – u těchto nádorů. Zobrazení pomocí magnetické rezonance umožňuje přesně lokalizovat polohu nádoru a ten následně cíleně ozářit.

Díky tomuto cílenému ozáření se výsledky přežití žen s lokálně pokročilým onemocněním zlepšily o 20 %, což je v onkologii jedno z největších zlepšení za posledních 20 let,“ popisuje MUDr. Ulrych využití magnetické rezonance přímo na ozařovně, jež onkologické centrum Multiscan zavádí jako první v ČR.

„Mladé ženy také zpravidla vůbec neuvažují o tom, že by se u nich mohla objevit rakovina prsu, protože je to v mladém věku vzácné onemocnění. Kde je ale hranice mládí? Vezmeme-li v úvahu čas plodnosti, je zlomový věk 50 let. Karcinom prsu před 30. rokem je vzácný, s rizikem zhruba v poměru 1 : 2500.

U žen do 40 let riziko stoupá na 1 : 250 a ve 40 letech stoupá na 1 : 70. Z hlediska prognózy je ale právě nejrizikovější skupina nemocných do 35 let. V ČR se každoročně diagnostikuje zhruba do sta nových pacientek v dané věkové skupině,“ dodává MUDr. Petr Kovář.

Markéta Ostřížková odborná spolupráce:

MUDr. Petr Kovář, gynekologická ambulance a centrum ambulantní hysteroskopie Gynprenatal, s. r. o., a Gynenatal, s. r. o., v Hlučíně a Havířově, MUDr. Vít Ulrych, onkologické centrum Multiscan v Pardubicích

První gynekologické vyšetření. Kdy a jak ho správně absolvovat?

První gynekologické vyšetření - Vše o zdraví

Máte doma dceru v pubertě a lámete si hlavu, kdy s ní zajít poprvé na gynekologii? Nebo jste sama mladá dívka, která má plnou hlavu otázek s menstruací, antikoncepcí a prvním pohlavním stykem? Pak vás jistě zajímá, kdy je vhodné nebo dokonce nutné jít poprvé na gynekologické vyšetření. Čtěte dál a dozvíte se vše potřebné!

Mýty kolem první návštěvy gynekologa

Kolem první návštěvy gynekologa panuje plno mýtů. Někdo tvrdí, že je potřeba vykonat první návštěvu ve chvíli, kdy dívka dostane měsíčky, jiný, když má 15. narozeniny. Někdo je přesvědčen, že ten správný čas nastává s první sexuální zkušeností a jiný zase, když nastanou zdravotní problémy. Které tvrzení je správné?

Neexistuje jednoznačný názor na první návštěvu gynekologa. Řídit byste se proto měli hlavně svým zdravím, a také zdravým rozumem.

Pokud je dívce patnáct let, nemá přítele, nechystá se zahájit pohlavní styk, ani nemá zdravotní komplikace, je zbytečné ji do vyšetření tlačit.

A stejně tak pokud je dívce třináct let, má bolestivou menstruaci, nepříjemný výtok či jiné zdravotní problémy, není na co čekat a první návštěvu gynekologa vykonat.

Kdy jít poprvé na gynekologii

Jak tedy dosavadní informace nejjednodušeji shrnout? Poprvé byste měla navštívit gynekologa ve chvíli, kdy máte zdravotní komplikace, jako např.

bolestivou menstruaci a výtok, který se vymyká normálu, tzn. že má jinou barvu, hustotu, zapáchá apod.

Pokud je vám již patnáct let a dosud nemenstruujete, též byste měla vyšetření podstoupit, aby lékař zjistil, proč se měsíčky zpozdily.

Máte již menstruaci pravidelnou a najednou ustala, přestože nemáte pohlavní styk? Opět důvod k návštěvě gynekologa! První návštěva je také vhodná, pokud se chystáte zahájit sexuální život a chcete si předem zajistit antikoncepci.

Pokud jste pohlavní styk již měla, rozhodně s návštěvou gynekologa nečekejte! Lékař musí zahájit cytologické vyšetření, kterým určí přítomnost papilomavirů a změny na čípku, jež mohou znamenat i počínající rakovinu děložního čípku. Pravidelná prohlídka je proto velmi důležitá.

První gynekologické vyšetření aneb poprvé na gyndě

Ahoj, jmenuji se Hanka.

Jako malou mě doktoři docela trápili. Proto se moje první návštěva na gynekologii rovnala velkému strachu. Ten se celkem umocnil, když mi jistá doktorka jen tak mezi řečí oznámila, že pokud budu brát antikoncepci, tak možná umřu. Dost mě to vyděsilo.

Nicméně teď, o sedm let později, jsem živá a zdravá, antikoncepci beru a ani na gynekologii jakožto na medicínský obor jsem nezanevřela. Chodím na gyndu pravidelně a nemám s tím vůbec žádný problém.

A na následujících řádcích ti prozradím, jak se mi to povedlo 🙂

Mám pro tebe pár doporučení, která by ti mohla pomoct, hlavně pokud jsi ještě nikdy do žádné gynekologické ordinace nezavítala.

1, VEZMI SI PODPORU

Každá nová situace v životě může být stresující; člověk má pocit, že je malinký, ztracený a sám. To, že si vezmeš někoho blízkého na prohlídku s sebou, ti může pomoct. Tento člověk se může stát takovou zásobárnou tvojí energie a odvahy.

Může to být mamka, kamarádka, přítel … Je to na tobě 😉 Může to být někdo, kdo si již první prohlídkou prošel a tak trochu chápe tvoje pocity, nebo se třeba můžete domluvit s kamarádkou, že tohle „poprvé“ absolvujete spolu.

Dotyčný/á může jít s tebou dovnitř, počkat v čekárně nebo klidně venku v nedaleké kavárně.

Pokud ti ještě nebylo 15, musíš vzít s sebou svého zákonného zástupce, tedy povětšinou mamku 😉 Ta je potom přítomná celému vyšetření, většinou stojí někde u tvojí hlavy.

2, VYBER SI SVÉHO GYNEKOLOGA/GYNEKOLOŽKU

Běž na první prohlídku ke gynekologovi, o kterém něco víš. Určitě je dobré vědět, zda má daný lékař specializaci na dětskou a dorostovou gynekologii – pokud je ti méně než 15 let, spadáš do odbornosti dětské gynekologie, pokud 15 – 19 let, jde o gynekologii dorostovou.

Vřele doporučuji dát si tu práci a lékaře se specializací najít, ušetří ti to spoustu nepříjemností. Tito lékaři mají vybavení určené k vyšetřování mladších, často ještě sexuálně neaktivních pacientek, takže pro tebe není vyšetření bolestivé ani jinak nepříjemné.

Pokud potřebuješ vědět, který lékař tuto odbornost má, rozhodně nespoléhej jen na internet! Seznam skutečných odborníků mají zdravotní pojišťovny nebo tvůj ošetřující dětský lékař.

Také je dobré vědět, zda má smlouvu zrovna s tvou zdravotní pojišťovnou a v neposlední řadě jsou dobrá doporučení ostatních holek.

3, INFORMUJ SE

Když člověk ví, do čeho jde, strach se rázem zmenší na snesitelnou míru. Takže, jak to vlastně probíhá?

 Na začátku si lékař/ka nebo sestřička/porodní asistentka zapíšou tvoje osobní údaje a pak se budou ptát na různé věci. Může ti to připadat hodně osobní, budou se ptát na tvoji rodinu, prodělané nemoci, ale i první měsíčky, jestli už proběhl pohlavní styk a podobně.

Nedělají to proto, aby z tebe tahali rozumy jen tak 🙂 Všechny informace, na které se budou ptát, jsou pro ně důležité. Je to taková výchozí základna, pomocí níž se lékař potom orientuje. A je určitě důležité, aby každý lékař každého svého pacienta dobře znal.

Na tyhle informace ale nemá nárok nikdo jiný než lékař nebo případně zdravotnický personál. Pokud máš pocit, že tvoje odpovědi zaznamenává ještě jiné ucho, je v pořádku se ozvat, jedná se o tvoje osobní informace.

Také tě musí zvážit a změřit a celkově prohlédnout, včetně např. ochlupení apod.

Následuje samotné vyšetření. Není třeba se toho děsit, každý Prima Gynekolog/Gynekoložka ti nejdříve vysvětlí, co se bude dít, takže to budeš vědět dopředu. Nicméně tady je pár obecných doporučení a poznámek k průběhu vyšetření. (Každá gynekologická ordinace je malinko jinak uspořádaná, takže detaily se mohou lišit.)

Obecně je dobré přijít vyčůraná, protože vyšetření s plným močovým měchýřem není zrovna příjemné a navíc to lékaři ztěžuje práci.

Někdo doporučuje přijít v sukni, takže když si pak sundáš spodní prádlo, můžeš dojít ke gynekologickému křeslu, aniž bys pobíhala po ordinaci nahatá.

Já sukně nemám ráda, takže to v pohodě zvládám i bez nich 😉 Když si vylezeš na gynekologické křeslo, lékař se posadí před tebe a nejdříve prostě pohledem zhodnotí stav tvého genitálu. Potom se postup trochu liší, v závislosti na tom zda jsi nebo nejsi panna.

Pokud jsi panna, vyšetření se provádí tzv. vaginoskopem – vypadá to jako kovová trubička, která má různé velikosti – díky tomu projde skrz panenskou blánu, aniž by ji poškodila. Vaginoskop umožní lékaři podívat se dovnitř pochvy a případně i odebrat nějaké vzorky. Není to bolestivé, jen občas trochu studené a prostě cítíš trochu tlak, že „tam dole“ něco je.

Zajímavé:  Marihuana v moči - Vše o zdraví

Potom následuje pohmatové vyšetření, tzv. rektoabdominální palpace – toto vyšetření se nepoužívá jen v gynekologii, ale i v běžné ordinaci např. k vyšetření bolestí břicha nebo podezření na zánět slepého střeva. Lékař zavede prst pravé ruky (v rukavici a namazaný gelem) do konečníku a levou rukou potom zvenčí prohmatává oblast pánve.

Ani tohle není bolestivé, většinou je to spojené spíše s pocitem tlaku.

Pokud už panna nejsi, místo vaginoskopu zavádí lékař gynekologická zrcadla (umělá nebo kovová). Stejně jako u vaginoskopu i gynekologická zrcadla mají různé velikosti, takže není třeba se obávat, že to bude na tebe „moc velké“.

V rámci gynekologické prevence se provádí především tzv. kolposkopie a onkologická cytologie, oboje při zavedených zrcadlech. Při kolposkopii se lékař prostě podívá dovnitř speciálním mikroskopem a zkoumá, zda je vše v pořádku.

Při onkologické cytologii dovnitř strčí tyčinku, kterou sesbírá vzorek buněk z děložního čípku a následně odešle k vyšetření.

Některé moje kamarádky popisují zavádění zrcadel jako nepříjemné, některé tvrdí, že to skoro ani necítí, každopádně by to nemělo bolet 😉 Po zrcadlech tě ještě lékař prohmatá podobně jako u těch, které jsou ještě panny, jen místo konečníku použije pochvu.

Někdy se v gynekologické ordinaci setkáš ještě s ultrazvukem – je to vyšetření, které se u dívek, které jsou ještě panny, provádí zvenčí přes břicho, u těch, které už panny nejsou, se může provést i přes pochvu – pomocí tzv. vaginální sondy.

Celé vyšetření je celkem rychle hotové a ty pak můžeš slézt a zase se obléct 😉

4, NEBOJ SE ZEPTAT

Nevíš, co se bude dít? Nerozumíš tomu, co lékař/sestra říká? Někdy se může stát, že lékař promluví a člověk prostě neví, co mu to vlastně řekl. Určitě se neboj zeptat, každý Prima Gynekolog/Gynekoložka ti rád vše objasní a vysvětlí. Účelem gynekologického vyšetření rozhodně není matení pacientek nesrozumitelnými slovy.

Stejné platí i pro další dotazy, určitě se nestyď a klidně se ptej, i když ti to možná budeme připadat jako vrcholně trapná otázka. Já se třeba u prvního vyšetření zeptala, jak moc hluboko vlastně je ta panenská blána a světe div se – můj gynekolog se mi nevysmál, naopak, mile mi to vysvětlil a ještě ukázal na obrázku.

5, PREVENCE JE LEPŠÍ NEŽ LÉK

Lepší než léčit se s potíží, která už nastala, je předcházet možnosti, že tahle potíž přijde. A to je možné pouze s pravidelnými preventivními prohlídkami. Trvají pár minut a ušetří ti pozdější starosti s případnými vleklými zdravotními problémy a nepříjemnými nemocemi.

Často slýchám, že když holky přestaly brát antikoncepci (prášky), tak přestaly na gyndu chodit (už nepotřebovaly recept, tak co by tam dělaly). To je ale velká chyba. Gynekolog by měl tvůj zdravotní stav sledovat průběžně pořád, aby případně včas zachytil, že se děje něco, co se rozhodně dít nemá.

Gynekologickou prohlídku bys měla absolvovat alespoň jednou za rok.

Co bych ti řekla nakonec? Asi to, že být holka je někdy dřina 🙂 Někdy docela chlapům a klukům závidím, že se s tímhle vším nemusí potýkat (od menstruace až po porod), i když nepochybuji, že i oni mají taky svá trápení s dospíváním… 

My holky to máme tak nějak dané a i když to zezačátku může být pro nás trochu stresující, jsme součástí jakéhosi sesterstva, které zahrnuje každou ženu na světě, tedy i mě, tebe, naše kamarádky, sestry, mamky, babičky, tety apod. A když se nad tím zamyslím, tak jsem vlastně moc ráda, že jsem holka. A jsem ráda, že se o tyhle svoje holčičí záležitosti umím postarat.

Chceš vědět, jak vidí první gynekologickou prohlídku lékař – gynekolog?

autorky článku: Tereza S., Eva S.
odborná konzultace: MUDr. Miroslav Havlín, Prima Gynekolog

První návštěva gynekologa

Přípravky hormonální antikoncepce jsou v České republice dostupné pouze na lékařský předpis, který vystavuje gynekolog. Pro dívky starší 18 let to není problém. Komplikovanější je to u dívek ve věku 15-18 let.

V této věkové kategorii může lékař sám rozhodnout o tom, zda je dívka dostatečně duševně vyspělá, aby si mohla sama rozhodnout o lékařském výkonu – tedy zde o gynekologickém vyšetření a předpisu antikoncepce.

Většina gynekologů toto pravidlo vykládá tak, že pokud dívka sama dokáže navštívit gynekologa, prokázala tím dostatečnou vyspělost, aby si sama mohla rozhodnout i o antikoncepci.

Na první gynekologické vyšetření je vhodné se správně obléknout. Ideální je sukně a punčochy (nebo silonky punčocháče). V ambulanci si pak dívka svlékne pouze kalhotky a silonky. Sukni je možno si ponechat.

Gynekologickému vyšetření předchází osobní a rodinná anamnéza, tj. série otázek týkajících se závažných onemocnění. Dále bude zapotřebí sdělit informace o první menstruaci a její pravidelnosti. V neposlední řadě se vás při každé návštěvě gynekolog zeptá, kdy jste měla menstruaci naposledy.

Vlastní gynekologické vyšetření se pak provádí na gynekologickém vyšetřovacím stole.

Nejdříve gynekolog vyšetřuje pomocí gynekologických zrcadel, což jsou kovové nebo umělohmotné nástroje, které se zavádí do pochvy. Umožňují vhled na děložní čípek, ze kterého jsou následně odebrány stěry. Ty se pak hodnotí v laboratoři. Dále se provádí vyšetření pohmatem – jedním prstem (někdy dvěma prsty) pochvou a druhou rukou přes břicho.

Na gynekologické vyšetření by měla chodit každá žena, která souloží, i když neužívá žádnou antikoncepci. Obvyklý interval preventivních gynekologických prohlídek je jeden rok. Hlavním důvodem je včasné zjištění tzv. dysplazií děložního čípku. To jsou stavy, které o mnoho let předcházejí nádorům čípku (samy však nádorem nejsou).

Převažují výhody spojené s užíváním pilulek nad nevýhodami? Ať už pilulku užíváte, nebo o jejím předepsání uvažujete, přečtěte si základní pro a proti.

VÍCE

Jednotlivé metody antikoncepce se ve své spolehlivosti liší. Mezi nejspolehlivější patří hormonální antikoncepce, ale i u ní jsou některé rozdíly, někdy významné.

VÍCE

Ne každá pilulka je ideálním pomocníkem při boji s akné, které trápí mnoho mladých dívek i žen. Zjistěte, která vám pomůže!

VÍCE

6 věcí, které by vám gynekolog chtěl říct, ale nikdy to neudělá

  • Většině z nás se tam nikdy moc nechce. Bodejť by jo. Svlékat se před cizím člověkem, prozrazovat mu, kdy jsme měly poslední pohlavní styk, případně se mu svěřovat s problémy tak intimními, že se za ně stydíme i samy před sebou.Ale dámy, uklidněte se, pro gynekologa je to práce jako každá jiná. Občas to dokonce my přeháníme. Co by si gynekolog přál vám říct, ale neudělá to? 
  • Když jde člověk k zubaři, tak si předtím pracně čistí zuby, jako by snad šlo během tří minut dohnat to, co půl roku předtím odbýval. Stejně tak když jdeme ke gynekologovi, dáváme si záležet, abychom byly oholené a tam dole upravené. Ale nezáleží na tom. „Nemusíte si předtím holit nohy nebo rozkrok. Tohle vůbec nevnímáme,“ říká gynekolog Draion Burch.

  • Hlavně se nesnažte používat voňavá mýdla, která by přebila přirozenou vůni vašeho klína. Každá z nás má svůj specifický pach, na který je gynekolog zvyklý. „Spíš než aroma vaší vaginy si všimnu vašich nohou,“ podotýká Burch. Přece jen – nohy jsou trochu blíže jeho obličeji, a pokud jste seděla celý den v kozačkách v silonkách, vonět po fialkách úplně nebudou. Takže až se budete chystat na prohlídku, spíše než své vagině věnujte trochu pozornosti svým nohám. 
    Chodíte po sexu na záchod? Ne? Víme, kdy byste měla!

  • Vhodná strava v těhotenství je velmi důležitá.
    Určitě se některá žena před porodem zamyslela nad tím, co když z ní během porodu vyjde víc, než jen dítě. „Téměř z každé ženy vyjdou výkaly, když tlačí při porodu. Nevadí, jsme na to zvyklí a víme, jak si s tím poradit,“ říká porodní asistentka. Takže se ničeho nebojte. Až budete při porodu cítit pohyb vašich střev, nechte to plavat. Nejste první a pravděpodobně ani poslední. 
  • Své kamarádce nebo kolegyni zřejmě nepovíte, že vás svědí v rozkroku. A možná to nechcete přiznat ani sama sobě. U lékaře se toho ale nebojte, naopak! Není nepravděpodobné, že by mohlo jít o kvasinkovou infekci. Ale stejně tak to mohou být kožní potíže, nebo dokonce přecitlivělost na nějakou látku. To ale neznamená, že si na to musíte zvyknout a prostě se s tím smířit. Svědění není normální a měla byste ho řešit. 
    Svědí mě tam dole: Podívejte se, co jsou nejčastější příčiny!

Ženy se bojí gynekologického vyšetření, které jim může zachránit život

Jedním z důvodů, proč ženy nechodí na gynekologické preventivní prohlídky, je strach, že jejich lékař během vyšetření u nich odhalí nádorové onemocnění. Přitom právě u nádorových onemocnění platí víc než kde jinde, že jejich časný záchyt významně zvyšuje šance na úspěšnou léčbu, která pak v takových případech vede často k úplnému vyléčení.

„Bude-li žena chodit na preventivní prohlídky pravidelně v doporučených intervalech, je velmi pravděpodobné, že tak závažná onemocnění jako jsou nádorová, budou zjištěna buď ještě v období přednádorových či velmi časných nádorových změn, kdy se pravděpodobnost vyléčení blíží často téměř 100 %.

Současně také platí, že každé nádorové onemocnění nakonec ženu kvůli svým příznakům k lékaři donutí jít, ale to už může být bohužel pozdě, léčba je v takových případech mnohem složitější, a ne vždy zcela úspěšná,“ zdůrazňuje MUDr.

Miroslav Verner, vedoucí lékař specializace gynekologie na klinice Canadian Medical.

Každá žena starší patnácti let by měla prohlídku absolvovat jednou za rok. Tento časový rozestup u drtivé většiny žen zaručuje, že bude případný problém zjištěn včas, tedy ve chvíli, kdy je možné jej ještě vyřešit. „Z hlediska včasného odhalení, především zhoubného nádoru děložního hrdla, je tento interval dostatečný,“ říká MUDr. Miroslav Verner.

Prohlídky by neměly vynechávat ženy v kterémkoli věku, týká se to tedy i seniorek, které ukončily pohlavní život. „I ony mohou onemocnět a v podstatě pro ně platí to samé, co pro ženy v produktivním věku.

Pravdou bohužel je, že právě seniorky gynekologickou ambulanci navštěvují nejméně, protože většina z nich považuje gynekologické vyšetření ve svém věku za zbytečné.

Často pak přichází až v okamžiku, kdy už mají vážný zdravotní problém,“ uvádí MUDr. Miroslav Verner.

K úspěšnosti vyšetření může přispět i samotná žena. Včasná a správná diagnostika většiny onemocnění, gynekologická nevyjímaje, se totiž z velké části opírá o anamnestické údaje, tedy o to, co sama žena lékaři sdělí.

„Určitě by měla lékaře upozornit na jakékoliv neobvyklé změny, které u sebe pozoruje. Jde například o nepravidelnosti krvácení, změny na kůži, hmatnou bulku v prsu a podobně,“ zdůrazňuje MUDr.

Miroslav Verner, vedoucí lékař specializace gynekologie.

V některých případech by žena neměla čekat na pravidelnou prohlídku, ale vyhledat gynekologa co nejdříve. „Mezi závažné varovné příznaky patří nepravidelné (tj.

nemenstruační) vaginální krvácení, ať už v souvislosti s pohlavním stykem, nebo zcela náhodně, přičemž obzvlášť opatrné by měly být ženy, které začnou krvácet po přechodu.

Gynekologa by měly vyhledat i ženy s akutními či chronickými bolestmi břicha, zvlášť pokud jsou spojené s dalším příznaky, jako jsou horečka nebo dlouhodobá nevolnost.

To samé platí v případě, že žena u sebe pozoruje nadměrný, zapáchající nebo krvavý výtok, v případě kožních změn v oblasti zevního genitálu (zarudnutí, zbělání, vřídky, …) a také při příznacích onemocnění prsu, jako jsou hmatná bulka v prsu, bolesti prsu či výtok z bradavky,“ vysvětluje MUDr. Miroslav Verner.

Pravidelná prohlídka může někdy přispět i k odhalení pohlavně přenosných chorob, které mohou dlouhodobě probíhat zcela bez příznaků. „V některých případech může gynekolog rozpoznat některé nenápadné či jen velmi mírné projevy onemocnění, které samotná žena ani nezaznamená a na základě toho jí doporučit další, speciální vyšetření,“ říká MUDr. Miroslav Verner.

První preventivní prohlídku by každá žena měla absolvovat v 15 letech. Primárně je zaměřena na posouzení normálního vývoje sekundárních pohlavních znaků, podání základních informací stran prevence pohlavně přenosných chorob a neplánovaného těhotenství (tedy antikoncepčních metod) a prevenci zhoubného nádoru děložního čípku.

Standardní každoroční preventivní prohlídka se pak sestává z vyšetření zevního genitálu, vyšetření pochvy a děložního hrdla v zrcadlech, kolposkopického vyšetření děložního čípku spolu s odběrem onkocytologického stěru, popřípadě ještě vyšetření prsů (pohmatem), zejména u žen s rizikovou rodinnou anamnézu. „V takovém případě by se s vyšetřením mělo začít již od věku 25 let. Běžnou, byť nepovinnou součástí preventivních kontrol, dnes často bývá i ultrazvukové vyšetření vnitřních pohlavních orgánů (dělohy, vejcovodů a vaječníků),“ uvádí MUDr. Miroslav Verner.

S věkem se mění charakter obtíží a spektrum onemocnění, která ženy postihují, což se se může projevit v doporučení některých dalších doplňujících vyšetření.

„Jde například o screeningové mamografické vyšetření po 45. roce života, test na okultní krvácení či kolonoskopii po 50.

roce nebo třeba o denzitometrické vyšetření hustoty kostní hmoty u žen v menopauze,“ vysvětluje MUDr. Miroslav Verner.

Ženy by neměly zapomínat také na gynekologickou prohlídku po porodu, která by měla proběhnout na konci šestinedělí.

„Během prohlídky by měl lékař primárně zkontrolovat, jak se zhojila porodní poranění a zda došlo k fyziologickému zavidutí (involuci) dělohy. Během vyšetření lze obvykle provést i preventivní onkogynekologický stěr z děložního čípku.

Někteří lékaři při této kontrole vyšetřují i prsy a řeší eventuální problémy s kojením,“ dodává MUDr. Miroslav Verner, vedoucí lékař specializace gynekologie.

Která zákroky nabízíte v režimu jednodenní chirurgie?

Operační sály Walter jsou plně vybaveny k provádění veškerých malých a středně velkých diagnostických i terapeutických gynekologických výkonů. V rámci jednodenní chirurgie tedy provádíme tzv.

malé gynekologické výkony jako jsou kyretáž děložního hrdla a dutiny děložní, konizace, revize dutiny děložní po spontánním potratu či umělé přerušení těhotenství. K těmto výkonům lze přiřadit i některé kosmetické zákroky na zevním genitálu, např. labioplastiku či perineoplastiku.

Samozřejmostí je možnost miniinvazivních výkonů (hysteroskopických, laparoskopických), které zkracují dobu rekonvalescence, zlepšují její průběh a urychlují návrat k plnému aktivnímu profesnímu i soukromému životu.

K vybavení operačních sálů patří i nejmodernější endoskopická věž, proto zde mohou ženy podstoupit diagnostické, popřípadě i některé terapeutické hysteroskopické a laparoskopické výkony. V blízké budoucnosti by mohlo být operační spektrum rozšířené i o urogynekologické, především antiinkontinenční výkony.

V kterých případech a proč je to pro ženu výhodnější?

Nespornou výhodou je krátká objednací doba. Snažíme se o minimalizaci času mezi indikačním vyšetřením k operaci a operací samotnou. Aktuálně se pohybujeme v řádu dnů, nejdéle však obvykle do 2 týdnů. Operantka má u nás možnost si vybrat ošetřujícího lékaře/operatéra.

Pro všechny naše klientky nabízíme kromě kvalitně a rychle provedených operačních výkonů i dostatek soukromí na jednolůžkových pokojích s vlastním sociálním zázemím. K dalším naším výhodám patří přítomnost tzv.

zdravotního koordinátora, který zajišťuje hladký průběh všech potřebných předoperačních vyšetření a administrativních úkonů s minimální časovou zátěží pro naše pacientky. Umožňujeme před i pooperační telefonické konzultace přímo s operatérem, elektronickou komunikaci, resp.

elektronické zasílání všech laboratorních vyšetření, jakmile jsou k dispozici, tj. jejich 24hodinová dostupnost v rámci klientské zóny.

Jak se žena na ně má připravit?

To se do jisté míry odvíjí od typu operačního výkonu. Obecně lze říci, že pro jednodenní výkony platí stejná pravidla jako pro ty vícedenní. Žena by tedy neměla minimálně 8 hodin před výkonem nic jíst a pít. Přesné informace o tom, jak se na výkon připravit vždy naše klientky obdrží při konzultaci před operací.

Provádějí se v celkové nebo lokální anestezii?

Záleží od typu výkonu, u části z nich je možné si z obou typů anestezie vybrat.

Jak probíhá propuštění, jsou nějaké podmínky, aby žena mohla odejít domů (třeba přítomnost dalšího člověka doma)?

Samozřejmostí je propuštění do domácí péče pouze ve stabilizovanému stavu, při plném vědomí a bez známek případných časných komplikací.

Vždy je vhodné, aby operovaná žena opouštěla sály v doprovodu blízké osoby. Optimální je, pokud i následující den je někdo takový nablízku.

Před propuštěním jsou také naše klientky informovány o možných časných a pozdních komplikacích, jak je poznají a co mají v takovém případě dělat.

Jaký režim po propuštění ženám doporučujete?

To je značně individuální a závisí to nejen na typu operace a jejím průběhu, ale také třeba na věku ženy a jejím celkovém zdravotním stavu. Obecně lze říci, že je vhodné se následující minimálně 1-2 dny po operaci šetřit a vyhnout se fyzicky, ale i psychicky náročné práci.

Jak je řešena situace, kdy dojde k nějakým komplikacím po propuštění?

V těchto případech je k dispozici každé operované ženě možnost okamžité telefonické konzultace zdravotního stavu erudovanou zdravotní sestrou, popřípadě přímo operaterém (služba je zajištěnav režimu 24/7).

V případě, že vznikne potřeba osobní kontroly zdravotního stavu lékařem, je toto zajištěno buď cestou vyšetření v rámci ordinační doby Canadian Medical, mimo tuto dobu je možnost akutního vyšetření v Ústavu pro péči o matku a dítě, se kterým dlouhodobě velmi úzce spolupracujeme.

I v tomto případě vše probíhá za asistence našich lékařů a sestřiček.

Nenechávejte nic náhodě. Nechte se vyšetřit u některého z gynekologů ze zdravotnické skupiny EUC:

Gynekologové EUC

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector