Špatné dýchání – Vše o zdraví

V tomto článku se dozvíte, že astmatu se můžete zbavit. Není to sice hned, ozdravování trvá pár měsíců, ale postup není složitý.  Podle lékařů přírodní medicíny je třeba SYSTEMATICKY A DELŠÍ DOBU působit na hlavní příčiny zdravotního problému.

Pro vás to znamená dodržovat určitou strukturu protizánětlivé a nezakyselující plnohodnotné výživy (s dostatečných obsahem všech 46 nezbytných živin), užívat některé doplňky stravy na zkvalitnění výživy a mírně přizpůsobit svůj denní režim. Není složité. Organismus na tyto SYSTEMATICKÉ ZMĚNY zareaguje, dochází ke zlepšení zdraví.

Zdravotní problémy proto postupně odchází.  Dále se dozvíte podrobnosti. Pokud budete chtít, získáte i přesný návod.

K zamyšlení: Může výživa pomáhat řešit zdravotní problémy? Jím zdravě?

Lidé často žijí v přesvědčení, že něco tak obyčejného, jako je výživa, nemůže přeci pomáhat řešit zdravotní problémy. Často k nám  přicházejí s přesvědčením, že jí zdravě a že jim zdravá výživa stejně nepomohla. Říkají např.:

  • Mám zdravou výživu ze zahrádky… 
  • Jím hodně ovoce a zeleniny…
  • Jím Bio potraviny a nakupuji ve zdravé výživě…
  • Nejím konzervy a uzeniny
  • Stravuji se rozmanitě…

Všechno to jsou dobré kroky ke zdravé výživě, které schvalujeme. 

  Zapamatujte si: Nepomáhá jakákoliv výživa, ale jde hlavně o obsah 46 nenahraditelných živin!!! 

  1. Potraviny nestačí mít jen Bio nebo z vlastní zahrádky, to je jen jedna – méně důležitá stránka. Vědci zjistili, že výživa musí nutně obsahovat všech 46 životně nenahraditelných (tzv. esenciálních) živin v dostatečném množství. Jedná se o aminokyseliny (např. leucin, valin, tryptofan, fenylalanin apod.), esenciální mastné kyseliny (kyselina linolová, kyselina alfa linolenová), minerály (např. hořčík, vápník, mangan a řada dalších) a vitaminy (A, celá skupina vitaminů B, C,D, K). Každá z těchto živin se v lidském organismu účastní mnoha biochemických reakcí. A to je pravá podstata výživy. Kvůli těmto esenciálním živinám 3x až 5x denně jíme. Dá se říci, že všechny pochody v lidském těle, imunitní látky, hormony, enzymy, všechny kosti a tkáně jako výchozí “stavební ” materiál potřebují právě tyto esenciální živiny.  Organismus tyto živiny neumí vyrobit, MUSÍ být dodány potravou. Pokud výživa obsahuje v dostatečném množství všech 46 esenciálních živin, jedná se o tzv. plnohodnotnou výživu.
  2. Pokud jakákoliv živina v potravě chybí nebo je obsažena v malém množství nastávají závažné zdravotní problémy. Např. nedostatek železa vyvolává anémii, nedostatek vitaminu C nemoc kurděje, na kterou v minulosti umíralo mnoho námořníků. Nedostatek aminokyselin např. způsobuje psychické poruchy, poruchy funkce jater apod. Mnohostranný význam všech těchto živin pro organismus je potvrzen mnoha Nobelovými cenami
  3. Základním problémem všech tzv. zdravých výživ, je to, že i když má obsaženy “zdravé” suroviny, většina lidí se stravuje podle chuti a nálady. Teď mám chuť na banán, večer si dám řízek s bramborem. Zítra na snídani jogurt s ovesnými vločkami. Tento víceméně nahodilý systém stravování, který má 95% obyvatelstva, však nezajišťuje SYSTEMATICKÝ příjem všech 46 esenciálních živin. Proto tato nahodilá strava je častou příčina zdravotních problémů a narušeného metabolismu
  4. Lidé s chronickými zdravotními problémy mají většinou snížené zásoby některých živin. K jejich doplnění nestačí obvykle jen běžná nahodilá výživa. Proto lidem jejich „zdravá výživa“, i když používají relativně zdravé suroviny, při řešení zdravotních problémů většinou nefunguje
  5. Naopak systematicky dodržovaný plán plnohodnotné výživy, který je odborně propočítán na obsah všech 46 esenciálních živin, je významná regenerační metoda. V Německu ji jako léčebnou metodu ve své praxi používají lékaři sdruženi v Německé lékařské společnost pro léčebné půsty a výživu. A mají s ní velice dobré dlouhodobé zkušenosti
  6. My jsme systém plnohodnotné výživy vystudovali v Německu a máme certifikát této lékařské společnosti, že můžeme systém plnohodnotné výživy školit  
  7. Zde si můžete položit základní otázku: Je můj systém výživy, který používám, skutečně dobře propočítán na obsah všech 46 živin? Schválně se podívejte na zdroj, ze kterého čerpáte. Ani to, že se např. stravujete podle zásad ajurvédy, jógy, tradiční čínské medicíny, vašeho lékaře,  či podle nějakého léčitele předem nezaručuje obsah všech 46 živin!!! Toto je naše odpověď pro ty, kteří nevědí, proč si vybrat právě náš systém: Naše plnohodnotné stravovací plány v regeneračních programech se výrazně odlišují od různých dalších stravovacích systémů či zásad právě tím, že jsou odborně propočítány na obsah všech 46 esenciálních živin. S námi tedy skutečně můžete mít plán “zdravé výživy”, který v podstatě jinde nenajdete.  A bez důkladných odborných propočtů plnohodnotnou zdravou výživu mít nelze
  8. Velkou výhodou našeho systému plnohodnotné výživy je to, že nepoužívá žádné přesné jídelníčky (které beztak nikdo není schopen dodržet). Je snadný na užívání a nepřijdete o vaše oblíbená jídla.
  9. V našich regeneračních programech jsou i další regenerační metody, které zlepšují zdraví. 

Lékaři západní přírodní medicíny mají vysokoškolské medicínské vzdělání. Dobře znají funkce lidského organismu. Objevili různé regenerační metody, které obnovují narušené funkce organismu i bez léků (např. plnohodnotnou výživu).

Pokud se takto odstraní všechny příčiny, organismus začne zase správně fungovat a odchází i chronické  zdravotních problémy.  To je princip úspěchu lékařů přírodní medicíny.

Regenerační metody jsou GARANTOVÁNY  lékařskými společnostmi lékařů západní přírodní medicíny.

A proč věřit mně? Své celoživotní vzdělávání v oblasti zdraví a výživy jsem završil v Německu a jsem certifikován Německou lékařskou společností pro léčebné půsty a výživu. 

Hlavní příčiny astmatu podle lékařů přírodní medicíny

Astma se považuje za chronický zdravotní problém, který má více příčin.

O těchto příčinách se spíše hovoří v obecné rovině – vliv znečištěného prostředí, alergie (potravinová alergie, alergie na pyly, prach a plísně, histaminová intolerance, alergeny v lécích, chemické látky), genetické vlivy, časté onemocnění dýchacích cest. K léčení astmatu se používají většinou léky, působící až na následek špatného stavu průchodu průdušinek a tedy zaměřené na jejich rozšiřování.

Lékaři západní přírodní medicíny se při léčbě jakýchkoliv chronických zdravotních problémů, kam patří i bronchiální astma, snaží zjistit všechny možné příčiny a pak na ně současně působit (především na jejich podstatu) pomocí jednotlivých regeneračních prvků. To je zatím ten nejlepší postup, jaký se dá při odstraňování chronických zdravotních problémů použít. 

Lékaři přírodní medicíny za hlavní příčiny astmatu považují především překyselení organismu, špatné dýchací návyky, nedostatek některých živin, špatný stav střevního traktu, některé zánětlivé potraviny a stres. Pokud se tyto příčiny odstraní, astma může být celkem úspěšně zažehnáno.

Pojďme se teď na astma a jeho příčiny podívat trochu blíže. Medicína – a to jak klasická, tak i přírodní – špatné dýchání a sípání při astmatu vysvětluje podobně. Jedná se o nadměrné smršťování hladkého svalstva bronchiol – průdušinek, které tím zužují dýchací cesty a ztěžují dýchání.

Proto klasická medicína při léčbě především používá ve formě aerosolů bronchodilatační léky (léčící příznaky), které relaxují svaly bronchiol a uvolňují dýchání. Přírodní medicína sleduje podstatu onemocnění a k uvolnění svalů průdušinek používá jiné cesty – bez léků. O tom si povíme dále.

Většina článků na téma astma končí konstatováním, že se při záchvatu nadměrně smršťuje hladké svalstvo bronchiol – průdušinek. V článku bychom se chtěli trochu více zabývat tím, proč dochází k poruchám stahování svalstva průdušinek.

  Chceme jen ukázat, že toto stahování svalů není ničím záhadným, probíhá podle určitých zákonů.

A následně pak pochopíte, proč některé regenerační metody přírodní medicíny mohou astma minimálně výrazně zlepšit a při dodržení určitých pravidel i odstranit.

Jak je řízeno dýchání a co tento proces ovlivňuje a narušuje?

Lze říci, že dýchání je automatický proces, který probíhá nezávisle na naší vůli. Dýcháme stále. Ve dne, v noci. Dýchání je řízeno mozkem a jeho prodlouženou „rukou“ tzv. bloudivým nervem. Tento nerv má mimo jiné na starosti také stahování cév a tlukot srdce, činnost trávicího traktu a další aktivity uvnitř organismu. Pomocí nervů jsou řízeny také všechny svaly v těle.

Dále si ukážeme, jak asi dochází k poruchám činnosti svalů na průdušinkách. Platí, že narušení svalové činnosti může být způsobeno buď narušením nervového přenosu, který ovládá sval nebo přímo poruchami při stahování svalových vláken (fibril). Svaly na průdušinkách se nijak neliší od jiných svalů v těle a platí pro ně tedy stejné zákony.

Nejprve se podívejme na narušení přenosu nervových signálů. K tomu může dojít především na spojení mezi nervovými buňkami nebo na napojení nervu se svalovou buňkou – na tzv. synapsích.

Synapse jsou malé prostory mezi buňkami, kam jsou uvolňovány speciální chemické látky tzv. neurotransmitery, které umožňují přenos signálu. Tyto látky pro své působení potřebují relativně stálé chemické prostředí, se stálým pH.

V organismu ale nastávají situace, kdy biochemické prostředí je narušeno. Takovou situací je např. překyselení organismu. To je stav, kdy okolí buněk je znečištěno buněčnými odpady, de facto je tam špatné pH. A v tomto špatném pH nervy špatně vedou signály.

Zajímavé:  Domácí Léčba Kočičí Rýmy?

Takže překyselení může narušit dobrou činnost nervu a to je jedna z příčin, proč může být narušena i dobrá koordinace stahů hladkého svalstva průdušinek.

Druhou příčinou špatného stahování hladkého svalstva na průdušinkách může být nedostatek některých minerálů potřebných pro správné stahování svalových vláken. Zde opět zdůrazňuji, že svaly průdušinek jsou sice maličké, ale fungují obdobně jako svaly velké, např. svaly chodidla. Zde si jistě dovedete představit křeč, kterou chytnete do lýtka.

K obdobné křeči může dojít i u svalů průdušinek. Příčiny křečí jsou známé, většinou se jedná o nerovnováhu mezi hlavními minerály, které ovlivňují stahování fibril svalu – zde se zejména jedná o nerovnováhu mezi vápníkem, hořčíkem, sodíkem a draslíkem.

Nepochybně i špatně složená strava a hlavně nerovnováha mezi hlavními minerály je jistou příčinou špatného stahování svalů průdušinek.

Výše jsem vám tedy popsal, jak překyselení a nedostatek některých minerálů mohou být příčinami, které s největší pravděpodobností stojí za nadměrným stahováním svalů bronchiol – průdušinek a tím i špatného dýchání.

Regenerační metody, které pomáhají při astmatu

V tuto chvíli Vás tedy už asi nepřekvapí, proč při léčení astmatu mohou být úspěšné právě přírodní regenerační metody. Používají se především tyto základní metody:

1/ Hluboká detoxikace organismu – odkyselení pomocí půstů nebo odkyselovacích programů.

(Zde upozorňujeme, že vše má svá pravidla bezpečnosti a úspěšnosti a nelze se postit chaoticky a na základě nedostatečných informací, byť „zaručeně ověřených“! Tím si člověk může skutečně ublížit! Centrum řízené regenerace používá lékařsky ověřenou bezpečnou metodiku půstu – Půst pro zdraví nebo v mírnější variantě odkyselovací program –  Zásaditý ozdravný program.)

2/ Plnohodnotná výživa – zajistí dostatek všech 46 potřebných minerálů, vitaminů, aminokyselin a mastných kyselin pro správnou činnost nervových a svalových buněk i neurotransmiterů. O plnohodnotné výživě – coby vědeckém konceptu zdravé výživy se dozvíte dále v tabulce. 

Tyto regenerační metody k léčení astmatu má přírodní medicína dobře propracovány a jsou součástí oficiálních lékařských metodik k léčbě astmatu. Např. německá Lékařská společnost pro léčebné půsty a výživu AGHE – Artzte Gesselschaft für Heilfasten und Ernährung) používá k léčbě astmatu léčebné půsty.

 (Naše společnost klienty učí používat stejný půst pod názvem Půst pro zdraví.) Pomocí této metody dojde k „vyklizení“ mezibuněčného prostoru a změní se pH mezibuněčného prostředí.  Obdobně lze „vyklidit“ mezibuněčný prostor pomocí odkyselovacích programů.

(Naše společnost klienty učí používat německý odkyselovací program Zásaditý ozdravný program.) Po odkyselení (detoxikaci) organismus lépe funguje, astmatikům se výrazně ulevuje. Ale  jen půstem regenerace regenerace nikdy nesmí skončit! Následně se používá tzv.

plnohodnotná výživa, která zajišťuje, že se organismus znovu rychle nepřekyselí a že v potravě bude dostatek minerálů a vitaminů pro dobrou činnost buněk a potažmo i svalů bronchiol.

Obdobný postup při léčbě bronchiálního astmatu také založený na počáteční detoxikaci a následné kvalitní výživě je také velice dobře prozkoumán v Ruské federaci.

Zde lékaři používají jako schválenou lékařskou metodu k léčbě bronchiálního astmatu pod názvem Razgruzočno-dietičeskaja terapija – RDT (v překladu Odlehčovací – dietní terapie) – u nás je spíše známo pod názvem léčebné hladovění.

 Tato metodika RDT byla v Ruské federaci (předtím v rámci bývalého Sovětského svazu) důkladně prověřena a testována na tisících pacientů a je Ministerstvem zdravotnictví Ruské federace uznána jako řádná léčebná metoda k léčení bronchiálního astmatu a mnoha dalších zdravotních problémů. (Opět připomínáme, že vše má svá pravidla bezpečnosti a úspěchu!)

Léčení pomocí hladovění či půstů, kdy se z potravy vlastně vyloučí všechny potraviny, se dá jednoduše vysvětlit. U astmatu se za jednu z příčin uvádí také reakce na některé alergické potraviny.

Při půstech a hladovění se na dočasnou dobu vyloučí všechny alergizující potraviny a tím dojde po období hladovění k celkovému zklidnění organismu.  Přírodní medicína po počáteční detoxikaci vždy řeší i následné dobré složení stravy a plnohodnotnost výživy.

Vzhledem k tomu, že některé potraviny vyvolávají zánětlivé reakce, jsou v plnohodnotné výživě  zpravidla dočasně eliminovány. I to výrazně pomáhá k regeneraci při astmatu.

Při léčení astmatu lékaři západní přírodní medicíny používají ještě další účinné regenerační metody a prvky, které působí i na další příčiny astmatu. 

Přírodní medicína se snaží vyřešit všechny příčiny astmatu, a to SOUČASNĚ

Většina chronických zdravotních problémů (kam patří i astma) má obvykle více příčin, které působí společně. Správnou cestou, jak tyto chronické zdravotní problémy řešit, je tudíž odstranit všechny známé příčiny zdravotního problému, a to SOUČASNĚ. A pak samozřejmě tento stav udržet. Je to jiný přístup než má klasická medicína. 

Důležitá poznámka: Výhodou regeneračních metod lékařů přírodní medicíny je to, že nemusíte nijak přerušovat vaši léčbu u lékařů. Naopak, protože se jedná o změny ve stravování a životním stylu, podpoříte tím svou léčbu. Váš lékař obvykle nemá čas se vašim stravováním a životním stylem zabývat.   

Pro řešení astmatu máme speciální Regenerační program pří zánětlivých onemocněních a alergiích podle lékařů přírodní medicíny. Pokud máte jen tento problém, můžete se s programem seznámit (je tam i video) a případně i zakoupit v našem eshopu po kliknutí na odkaz níže. Dále vám pomůžeme.

Regenerační program při zánětlivých onemocněních a alergiích podle lékařů přírodní medicíny (po kliknutí najdete více informací)

Upozornění: Pokud máte více zdravotních problémů současně, raději nám je v emailu popište (použijte kontaktní formulář na této stránce). Uveďte také svůj orientační věk, výšku, váhu. Budeme vás zpětně kontaktovat a vybereme pro vás nejvhodnější regenerační program. Pomoc s výběrem programu je samozřejmě ZDARMA. 

Autor článku: Ing. Vladimír POPOV, Copyright, 2017, revize 2020

Poznámka o autorovi: Autor je lékařsky certifikovaným specialistou na oblast plnohodnotné výživy a lékařsky řízených půstů (Německo 2013). Oblastí zdraví a výživy se zabývá více než 30 let, z toho 15 let profesionálně.

Řídí Centrum řízené regenerace s.r.o. Publikuje především na internetu. K datu copyrightu zveřejnil více než 50 odborných článků o souvislostech mezi výživou, překyselením organismu a pravou příčinou nejrůznějších zdravotních problémů.

Změny na plicích, potíže s dýcháním. Dopady covidu cítí lidé měsíce

Zkušenosti lidí, kteří se oficiálně vyléčili z covidu-19, a přesto i několik měsíců poté pociťují negativní dopady nemoci na své zdraví, se objevují po celém světě. Takzvaný postcovidový syndrom se přitom zdaleka netýká jen těch, kdo prodělali těžký průběh nemoci.

„Kdybych tušil, že budu takhle nemocný, bral bych tehdy v březnu všechno mnohem vážněji.

Pořád jsem ale slyšel jen to, že pokud onemocníte a jste mladí, pravděpodobně nebudete mít žádné příznaky, nebo budete nemocní jen pár týdnů a tím to skončí,“ popsal 27letý Charlie Russell pro britský list Guardian svoji zkušenost s covidem.

Ani víc než 182 dní od vzniku infekce není schopen vrátit se ke svému původnímu životnímu stylu – trpí bolestmi na hrudi, migrénami, dušností, závratěmi a únavou.

Lidé, kterým akutní příznaky covidu odezněly, mají negativní test a jsou považováni za vyléčené, mohou trpět celou škálou zatím popsaných zdravotních potíží. Některé – například ztráta čichu a chuti – jsou jim zřejmé, jiné odhalí až lékařské vyšetření.

„Když máte těžké nachlazení a rýmu, také necítíte, takže vám to nepřijde tak zvláštní, ale když už necítíte vůbec nic – to se mi ještě nikdy nestalo.

Cítíte, jen když je něco hodně slané nebo hodně kyselé, ale vůbec necítíte tu chuť. Mám 14. den v karanténě, ale pořád ještě nemám stoprocentní chuť a čich.

Prý se vrací i několik měsíců,“ popsala už dříve pro Seznam Zprávy jedna z pacientek, třicetiletá Eva Marie Lišková.

Větší povědomí o dlouhodobých dopadech covidu už je i v Česku. Jejich sledování se od léta systematicky věnují odborníci z Fakultní nemocnice Hradec Králové, kteří se zaměřili zejména na následky v oblasti plic.

Zatím vyšetřili 79 pacientů průměrného věku 45 let. Většina, celkem 65, se s covidem-19 léčila doma, menší část – 14 lidí – v nemocnici.

„Téměř polovina všech nemocných ještě tři měsíce po prodělané infekci udává přítomnost respiračních příznaků,“ popsal Vladimír Koblížek, přednosta Plicní kliniky Fakultní nemocnice a Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové.

Mezi takové potíže patří nejčastěji horší dýchání, to hlásí 21 procent vyšetřovaných lidí. Až 10 procent z nich si i měsíce po covidu stěžuje na častý kašel, 17 procent na zvýšenou únavu a devět procent na bolesti na hrudníku.

Kromě toho má 28 procent vyšetřovaných i po třech měsících narušený čich a devět procent chuť.

„Při vyšetření plicních funkcí jsme u poloviny sledovaných pacientů nalezli lehce porušené funkce.

Nejčastěji – u 37 procent – sníženou schopnost přenosu kyslíku v oblasti plicních sklípků, méně často pokles kyslíku v krvi při zátěži – ten se týkal sedmi procent – a některé další změny.

U přibližně 20 procent nemocných kontrolní zobrazovací vyšetření plic ukázalo určité zbytkové postižení plicní tkáně,“ dodal Vladimír Koblížek.

Rozsah a závažnost dlouhodobých důsledků na zdraví se podle něj lišila i podle toho, jak závažný průběh covidu-19 lidé měli – u lidí s lehčími symptomy byly zároveň mírnější dopady.

Zajímavé:  Dvorakova Prakticky Lekar Plzen?

„Nejde o těžké poruchy, které by člověka zahubily. Změny ale na plicích vidět jsou – je tak pravděpodobné, že i část pacientů, kteří se léčili doma, má přetrvávající potíže s dýcháním. Věříme nicméně, že se jejich obtíže zlepší. Sám jsem přesvědčený, že u většiny lidí do roka zmizí,“ uvedl lékař pro Seznam Zprávy.

Připomíná zároveň, že i po prodělání těžkého průběhu SARS či MERS měla část lidí známky zvazivovatění plic – takzvanou plicní fibrózu.

Plicní fibróza (doslova „zjizvení plic“) je onemocnění dýchacích cest, v němž vznikají jizvy v plicní tkáni, což vede k vážným problémům s dýcháním. Vznik jizev a hromadění přebytečné vláknité pojivové tkáně vedou ke ztluštění plicní stěny a způsobují snížení koncentrace kyslíku v krvi.

„V tuto chvíli nevíme, jak budou pacienti po covidu vypadat za rok. Nicméně tam, kde by obyčejná chřipka po třech měsících už nedělala žádné potíže, se u nich objevily popsané změny,“ dodal.

Podle docenta Koblížka je třeba, aby lidé věděli, že covid-19 může dlouhodobé následky mít, a aby se v případě přetrvávajících potíží obrátili na lékaře s žádostí o vyšetření.

„Lidé v naší studii měli v drtivé většině lehký průběh, téměř všichni nicméně připustili, že měli výrazné potíže, které začaly ustupovat asi po 14 dnech, nezlepšily se však úplně. Virus tedy člověka může trápit dlouho – pokud se někomu bude špatně dýchat, měl by vyhledat lékaře a nechat si udělat potřebné testy,“ uzavírá lékař.

Jak už dříve Seznam Zprávy popsaly, mezi méně časté následky covidu patří i potíže v oblasti cév, kůže nebo srdce.

Dýchání :

DÝCHÁNÍ
NENÍ JEN NÁDECH A VÝDECH

Dýchání tj. respirace je jedna
z nejdůležitějších podmínek života nejen lidského, ale
na celé planetě Zemi. Nejedná se pouze o nádech a výdech (příjem
kyslíku a vydávání oxidu uhličitého v živých organismech),
jak by se mohlo zdát. Je to složitý proces metabolismu organismu
probíhající v buňkách, připomínající hoření.

  • Víte, že pokud by člověk celý život dýchal bráničním způsobem, proces stárnutí by se zpomalil o 30 až 40 let?
  • Víte, že bychom se vyhnuli většině nemocí, kterými lidstvo trpí a to nejen tělesných, ale i duševních? Víte, že byste se cítili vitálněji a šťastněji?


dávno víme, že všichni dlouhověcí lidé dýchají pomalu. Když
se jednoho 130-letého Inda zeptali, jaké tajemství se skrývá za
jeho dlouhověkostí, odpověděl, že správné dýchání. Dýchal
jednou za minutu. Čím hlouběji a
méně člověk dýchá během minuty, tím má delší a kvalitnější
život.

Co
potřebujeme k životu více než potravu a dokonce více než vodu? 
Bez
jídla vydržíme až 40 dní… 
Ale
bez vzduchu vydržíme jen několik málo minut…

PROCES
NORMÁLNÍHO DÝCHÁNÍ

Vzduch
se dostává přes dýchací cesty do plicních sklípků.

V plicních
sklípcích prostupuje kyslík ze vzduchu přes tak zvanou
alveolokapilární membránu do krevního řečiště, kde se ihned
váže na hemoglobin červených krvinek (erytrocytů).

Ty pak kyslík
dopravují do různých orgánů a částí těla. Následně
buňky kyslík odebírají a použijí je ke svému metabolizmu a do
červených krvinek pak „vracejí“ oxid uhličitý, který
je zplodinou metabolismu buněk.

Kromě
tohoto hlediska „vědy“, což je přísun kyslíku, existují
další pohledy na to, co všechno se při dechovém cyklu odehrává.

„Dech
je energie kolující naším tělem.“

DÝCHÁNÍ
VE „VYSPĚLÝCH“ ZEMÍCH VERSUS DÝCHÁNÍ PO ASIJSKU

Většina
lidí v naší euroamerické civilizaci neumí správně dýchat
a dusí se. Údajně se jedná o 75
procent lidí, kteří dýchají špatně.

Nezvládáme
zajistit ani správné fungování základních životních dějů,
natož pak pracovat s dechem k léčebnému využití. Dýcháme
většinou zcela povrchně, nezapojujeme správně břišní složku
dýchání.

Je všeobecně známo, že muži dýchají břichem a
ženy hrudníkem, proto mají muži méně problémů v dutině
břišní a ženy méně v oblasti hrudníku. Ženy se také, ve
snaze o ploché bříško, „vyboulení“ břicha, při
břišním tj.

bráničním dýchání brání a považují je za
„společensky nepřijatelné“.

A
na druhé straně máme Asii. Ve většině kultur Asie a v
jejich lékařských systémech hraje správné dýchání a jeho
různé léčivé obměny nesmírně důležitou roli.

A
od nich se budeme v SELAVISU hodně učit v našich „VIDEO LEKCÍCH“.

ŠPATNÉ DÝCHÁNÍ

Následkem
špatného dýchání je únava, špatný spánek. Nedaří se
nám zhubnout,
jsme nespokojení, podráždění, nemocní. Je jasné, že za všech
okolností nedýcháme stejně standardně, tedy nosem nádech – ústy
výdech.

Při józe je
dýchání jiné, než když si například dáváme do těla
v posilovně. Tam se snažíme o sladění dechu se způsobem a
tempem vykonávaného pohybu.

STRES

Stres je příčinou mnoha nemocí. Způsobuje
psychosomatická onemocnění. Stres zabíjí. Ve stresu dýcháme
opět špatně. Většinou dech více změlčíme a zrychlíme,
tudíž dýcháme povrchně místo toho, abychom ho prohloubili
a zklidnili. Znovu dusíme organizmus, své nitro a duši.

Ve stresu, který je v moderním způsobu
života pro člověka opravdu dost velký, bychom se v první
řadě měli zamyslet sami nad sebou – jak dýchám? V případě,
že patříte k té většině, která se dusí, tak v první
řadě je třeba se naučit správně dýchat a cíleně na dýchání
myslet.

Přijďte za námi do „ON-LINE CVIČENÍ“
a naučte se s námi dýchat, trénujte několik minut denně a
za 21 dnů se vám „zdravé dýchání“ začne stávat rutinou.

LEKCE
DÝCHÁNÍ VE VIDEO LEKCÍCH SELAVIS

V SELAVIS
VIDEO LEKCÍCH se soustředíme na techniky jednoduché, lehce
proveditelné, účinné a bez rizika. Jejich společným základem
je zvládnutí plného jógového dechu, neboli bráničního dýchání
aneb dýchání do bříška. Správné dýchání dokáže
velmi pozitivně ovlivnit také naši psychiku. Udržujeme si tak
citovou rovnováhu, stres transformujeme
do energie, kterou využijeme v náš prospěch.

Při nácviku se
vám může stát, že se budou uvolňovat i vaše vnitřní bloky a
bolesti. Pokud se tak stane, je to velmi dobře. Vyplačte a
vyplavte bolest a úzkost, která vychází z vašeho nitra
klidnými, hlubokými, dlouhými nádechy a výdechy. Nelekejte se a
opravdu cíleně dýchejte i u pláče. Je to zcela normální.

Každý z nás
prožil za svůj život vnitřní bolesti, křivdy, ublížení a
většinou jsme úspěšně avšak nebezpečně pro naše zdraví vše
potlačili. Je to stejné, jako mít zánětlivý proces v těle
a nevědět kde je. Následně máme různé zdravotní problémy,
léčíme příznaky, ale ne příčinu. Abychom byli zdraví,
mladiství s plnohodnotným šťastným životem, je potřeba
začít léčit příčiny.

ENERGIE ZE STRAVY, ZDRAVÉHO POHYBU, ODPOČINKU A POSTOJE K
ŽIVOTU

Energii pro naše tělo získáváme nejen
dýcháním, ale i dalším velmi důležitým způsobem, a to je
strava, pohyb….a mnoho dalších. Přijímanou energii z dýchání,
stravy, pohybu a odpočinku můžeme výrazně ovlivnit.

Svoje zdraví, duševní i tělesnou
pohodou proto můžeme upravovat a řídit pomocí změn
v jídelníčku a také správným používáním dechu,
zdravým pohybem, odpočinkem, pozitivním nadhledem a postojem
k životu.

O všech těchto aspektech se dozvíte na
našich webových stránkách www.selavis.cz
a video lekcích, které pro Vás budeme průběžně připravovat.

Podle
starých čínských zdravovědných představ žije lidské tělo
proto, že se v něm pohybuje životadárná energie, která se
nazývá čchi. Část této energie, která pochází od rodičů
příliš změnit nemůžeme, co ale dokážeme, tak snažit se
z jejího „koláče“ ukrajovat pomalu, abychom si zachovali
delší zdraví i život.

DÝCHÁNÍ Z HLEDISKA ALTERNATIVNÍ MEDICÍNY

Alternativní
medicína a jiné, nové, holistické (celostní) přístupy
dokáží s dechem pracovat tak, že jeho prostřednictvím
uvolňují stres, bloky, bolest, zlepšují látkovou výměnu
v určitých orgánech apod.

HOLOTROPNÍ
DÝCHÁNÍ

Holotropní
dýchání např.

Grofovo holotropní dýchání je jedním z
psychoterapeutických směrů, který prostřednictvím práce
s dechem navozuje zvláštní, meditaci podobný stav mysli,
v němž je možno vrátit se až do prožitků spojených
s nitroděložním životem a snad i do životů
minulých …

Nedoporučujeme se individuálně pouštět do
takových složitých technik, jako je holotropní dýchání.
Doporučujeme je pouze pod vedením opravdu dobře vyškolených
a zkušených odborníků, protože jejich nesprávné provedení
může mít pro zdraví negativní následky.

FAKTORY
OVLIVŇUJÍCÍ SPRÁVNÉ DÝCHÁNÍ

  • průchodnost nosu (nemoc: rýma, polypy, deformity…atd.)
  • průchodnost horních i dolních cest dýchacích (nemoc: rýma, astma, bronchitida, zápaly plic…atd.)
  • dobrá prostupnost alveolokapilární membrány (nemoc: plicní fibróza (zbytnění vazivové tkáně v plicích)
  • dostatečná kvantita i kvalita červených krvinek (nemoc: chudokrevnost)
  • nadmořská výška
  • stereotypy
  • zdravý pohyb….a další.

Více informací
o dýchání naleznete v našich VIDEO LEKCÍCH

Únava,vyčerpání? Správně dýchejte!

Datum: 08.11.2016

Dýcháte správně? Většina lidí bohužel ne. Přitom správné dýchání je základem pro dobré fyzické i duševní zdraví. Přečtěte si, co všechno ovlivňuje, a seznamte se s metodou Vítězný dech.

Dech je život

Při dýchání zajišťujeme našemu tělu buněčnou výživu kyslíkem. Při nádechu se životadárný kyslík dostává v plicních sklípcích do krve, kde se váže na hemoglobin v červených krvinkách a je krví přenášen po celém těle až do nejmenších a nejužších kapilár, aby je vyživil.

Zajímavé:  Léčba Rakoviny Tlustého Střeva?

Nedostatek kyslíku

Při narušení některé z části řetězce dýchání dochází k nedostatku kyslíku pro organismus a jeho strádání. Největší potřebu kyslíku, až 20 %, má mozek a nervové tkáně. Při snížení množství dodávaného kyslíku nastávají poruchy logického myšlení, krátkodobé paměti, fungování smyslů, zejména zraku.

Nedostatek kyslíku pak ovlivňuje ostatní metabolické pochody v těle, snižuje účinnost fungování kardiovaskulárního systému, trávicího traktu, imunitního systému a v neposlední řadě i žláz s vnitřní sekrecí.

Organismus nedostatkem kyslíku trpí a po určité době se to začne projevovat na fyzickém i psychickém zdraví. Prvními projevy bývá únava, nesoustředění, následně poruchy imunity nebo poruchy trávení.

V běžném životě nám nedostatek kyslíku přináší naše špatné dýchání. Obecně většina lidí dýchá velmi rychle a povrchně. Velmi často to souvisí s životem v trvalém, chronickém stresu.

Na náš organismus působí nejenom stres z našich osobních emočních událostí v rodině či zaměstnání, ale také stres spojený s vyšší hladinou zvuku ve velkoměstech, se životem v přeplněných aglomeracích, stres spojený s nevyhovujícími pracovními místnostmi, které jsou často celoročně klimatizované, ale také stres spojený s náhlými klimatickými změnami.

Dýchejme vědomě

Již jsme si zvykli na pravidelné užívání různých vitamínů a potravinových doplňků na podporu svého zdraví. Nejjednodušší způsob, jak podpořit své fyzické a psychické zdraví, je vědomě dýchat. Nestojí nás to nic. Nestojí nás to peníze, nemusíme mít speciální místnost, nepotřebujeme k tomu pomůcky. Vědomě můžeme dýchat kdykoliv a kdekoliv.

Téměř všechny duchovně vyvinuté kultury na světě připisují dechu velký význam a vyvinuly množství speciálních dechových technik. Ve východních kulturách byl dech vždy považován za něco víc než pouhou výměnu vzduchu.

Vědomě prováděná dechová cvičení mají prokazatelně léčivé a harmonizující účinky na naše tělo i psychiku. Za uplynulá tisíciletí bylo vyvinuto mnoho speciálních dechových technik, jednou z nich je metoda Vítězný dech.

Vítězný dech

Jedná se o prastaré védské učení, které se praktikovalo už ve starém Tibetu, Mongolsku a Indii. Toto prastaré učení bylo novodobými učiteli modifikováno tak, aby bylo srozumitelné a přístupné dnešním lidem.

Během cvičení Vítězného dechu dochází k systematickému naplňování všech buněk kyslíkem, a to i v částech těla, které jsme do té doby nevědomě zanedbávali.

V relativně krátké době se díky cvičení naše buňky zbavují nastřádaných nečistot, obnovují se a omlazují. Prostřednictvím Vítězného dechu zklidňujeme a posilujeme tělo i duši.

Vítězný dech představuje jedinečnou soustavu dechových cviků, které umožňují z těla uvolnit potlačované emoční bloky a přítomné napětí. Cvičením očišťujeme organismus, udržujeme a navracíme psychické i fyzické zdraví. Tělo, mysl a duch se harmonizují, zažíváme vnitřní klid.

  • Po nácviku metody jej můžeme jednoduše praktikovat ve svém běžném životě.
  • Co nám to přinese?
  • pročištění organizmu, zlepšení zdravotního stavuzvýšení imunity, prevenci onemocněnívíce energie, větší fyzický i psychický výkonzlepšení rozumových a vyjadřovacích schopnostízvýšení sebevědomízlepšení vztahu k partnerovi, rodině, ke kolegům v prácizvětšení schopnosti prožívat radost ze životalepší zvládání emocí, především hněvu a stresuzmírnění depresí, úzkosti, vyčerpání
  • Chcete se dozvědět víc?
  • Přijďte na přednášku Anety Benediktové a jejího hosta Gantulgu Ganjuur, učitelky metody Vítězný dech, kde se seznámíte s vlivem stresu na naše tělo a zjistíte, jak vám může metoda Vítězný dech pomoci.
  • Kde: v prostorách Měšťanské besedy, na adrese Kopeckého sady 13, Plzeň

Kdy: 15. 11. 2016 v 18.00 hodin

  1. Předprodej vstupenek: Bylinná lékárna, Tylova 4, Plzeň
  2. Na přednášku navazuje praktický kurz Vítězný dech, který se bude konat ve stejných prostorách.
  3. Termíny kurzu Vítězný dech

17.11. od 10.00 do 13.00 hodin18.11. od 18.00 do 21.00 hodin19.11. od 10.00 do 13.00 hodin

20.11. od 10.00 do 13.00 hodin

Jaká je spojitost mezi dýcháním a cukrovkou?

Dýchání je natolik základní a samozřejmá funkce, že mu zřídka věnujeme pozornost. Víme, jak moc je dýchání důležité, ale věděli jste také, že špatné dýchání může škodit vašemu zdraví?

Události jako „Měsíc povědomí o cukrovce“ pomáhá informovat o tomto onemocnění a o tom, jak mu předcházet. Nicméně málokdo tuší, že cukrovka a špatné dýchání spolu souvisejí. Ačkoliv se tomu těžko věří, četné klinické studie tuto spojitost prokázaly.

Špatné dýchání způsobuje problémy

Lékař Steven R. Olmos se ve své studii věnoval následkům spánkové apnoe. Jde o syndrom, při kterém se dech přerušuje při spánku. Za tyto potíže většinou mohou slabé svaly hrdla, kvůli čemuž vzduch hrdlem špatně prostupuje.

Ale za problémy mohou stát i zúžené dýchací cesty v důsledku zvětšených mandlí či tukových usazenin v dýchacích cestách.

Neudržování zdravých dýchacích cest může vést k těmto rizikovým faktorům, které pak způsobují špatné dýchání a případně i spánkové apnoe.

Jak jsou tedy tyto potíže spojené s cukrovkou? Tyto spánkové nerovnováhy způsobené potížemi s horními cestami dýchacími narušují metabolismus a mohou vést k problémům, jako jsou nesnášenlivost cukru a rezistence vůči inzulinu, což může vyústit až v cukrovku. Jedna studie zjistila, že problémy spojené s metabolismem jsou častější u lidí, kteří trpí spánkovou apnoí.

Udržujte dýchací cesty zdravé

Je proto důležité udržovat dýchací cesty zdravé a dávat pozor na správné dýchání. Díky tomu bude váš organismus silný a zdravý a pomůže předcházet škodlivým následkům, jako je cukrovka. Jak toho ale dosáhnout?

Abyste udrželi horní dýchací cesty zdravé a správně dýchali, je důležité dýchat skrz nos a postarat se o to, aby vaše dýchací cesty byly co nejvíce otevřené.

Abyste zabránili otékání nosních dutin a měli dýchací cesty zdravé, doktor Olmos doporučuje používat nosní sprej Xlear. Jde o přírodní nosní sprej s obsahem xylitolu.

Tento jemný sprej vám pomůže dýchat volněji a hlavně správně, a to během dne i noci.

ZDROJE:

LEVY, P., M. R. BONSIGNORE a J. ECKEL. Sleep, sleep-disordered breathing and metabolic consequences. European Respiratory Journal [online]. 2009, 34(1), 243-260. DOI: 10.1183/09031936.00166808. ISSN 0903-1936. Dostupné z: http://erj.ersjournals.com/cgi/doi/10.1183/09031936.00166808

Nádech, výdech… Dýchej! Zapomněli jsme, jak správně nakládat s dechem?

Lidé, kteří prodělali covid, mají často problémy s dýcháním. Na snímku je vlevo rentgen koronavirem zasažených a vpravo zdravých plic.

Foto: Shutterstock

„Není nic tak přirozeného jako dýchání.“ Toto tvrzení dnes už pro mnoho lidí není zdaleka tak samozřejmé. Prošli covidem a problém s dechem mají ještě dlouho poté, co virus jejich tělo opustil. Dýchací obtíže ale dnes řeší i jinak zcela zdraví lidé, včetně sportovců.

K překonání dvacetimetrové vzdálenosti průměrný člověk potřebuje asi 27 kroků. A sotva ho to znaví, natož aby se při tom zadýchal. Pro Olgu Šimkovou z Olomouce to ale ještě nedávno bylo maximum možného.

„Chodit do kopce nebo po schodech jsem si ani netroufla,“ popisuje třiašedesátiletá ošetřovatelka, která se loni v říjnu při péči o pacienty nakazila koronavirem. Musela zůstat v domácí izolaci a řešila jen běžné příznaky, jako je teplota, únava nebo bolesti kloubů.

Po čase ale začala kašlat krev, se strachem tak vyrazila do olomoucké fakultní nemocnice, kde v té době pracovala. Díky léčbě se stav jejích plic zlepšuje a vzdálenost, kterou ujde, aniž by přestala stačit s dechem, se pomalu prodlužuje.

Do místní postcovidové poradny ale chodí dodnes a náročnou práci musela kvůli přetrvávajícím dýchacím problémům opustit.

Těžko si představit přirozenější a automatičtější činnost, než je dýchání. Zhruba deset až dvacet nádechů a výdechů za minutu se stará o výměnu kyslíku a oxidu uhličitého v těle.

Je to životně důležitý proces, přesto o něm zdravý člověk často ani neví, pokud se zrovna nesnaží doběhnout tramvaj nebo vynést nákup do pátého patra. Pandemie koronaviru spoustu lidí přiměla, často krutým způsobem, aby si svého dechu všimli.

„Kdo se v životě nedusil nebo neměl pocit nedostatku dechu, nechápe, co to je,“ vysvětluje Milan Sova, primář plicní kliniky olomoucké fakultní nemocnice, kde se léčí i Olga Šimková.

Některé infikované postihne těžký zápal plic a pak potřebují kyslíkovou masku, nebo dokonce umělou plicní ventilaci, která dýchá za ně. Po návratu z nemocnice pak může trvat velmi dlouho, než se dech opět stane nenápadnou složkou jejich života.

Článek pro předplatitele

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího…

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím. Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Přihlaste se

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector