AIFP: Na žloutenku ročně zemře 1,5 milionu lidí – vše o zdraví

V roce 2021 jsme otevřeli většinu naších testovacích checkpointů. Testujeme HIV, syfilis a hepatitidy B a C. Uzavřené pobočky zůstaly v Brně, Hradci Králové, Olomouci a Bratislavě.

Před vyšetřením se již není potřeba objednávat na konkrétní termín – výjimkou je Ostrava, kde je nutné si i nadále objednat.

Upozorňujeme, že pokud dojde k zhoršení situace, mohou být jednotlivá regionální pracoviště kvůli nákaze náhle uzavřena.

Celý článek

1. prosince si připomínáme světový den AIDS. Společnost GSK/ViiV Healthcare na toto aktuální téma připravila pro českou i mezinárodní odbornou veřejnost ve spolupráci s prof. José Gatellem a prof. Jürgenem Rockstrohem sympozium věnované novým trendům v léčbě HIV.

Vzhledem k současné pandemické situaci setkání proběhlo prostřednictvím webináře a zúčastnili se ho přední lékaři z Německa, Španělska, Polska, Rakouska a České republiky.

Jeho tématem byla také léčba HIV v době koronavirové pandemie a dopady COVID-19 na zdraví HIV pozitivních pacientů.

Celý článek

AIFP: Na žloutenku ročně zemře 1,5 milionu lidí – vše o zdraví

Praha, 29. listopadu 2020 – Každý pátý HIV pozitivní v České republice o své infekci neví, protože nebyl otestován, 40 % HIV pozitivních je pak diagnostikováno v pozdním stádiu infekce.

Pandemie COVID-19 může situaci ještě více zhoršit.

V jejím důsledku bylo v tomto roce omezeno testování na HIV a zhoršila se i dostupnost pre-expoziční profylaxe, která je součástí komplexního souboru metod prevence přenosu HIV.

Celý článek

AIFP: Na žloutenku ročně zemře 1,5 milionu lidí – vše o zdraví

Ostravské organizace působící na poli prevence HIV/AIDS spojí tradičně své síly i v tomto náročném období a uspořádají v úterý 1. 12. 2020 při příležitosti World Aids Day sérii akcí.

Lidé se budou moci bezplatně a anonymně otestovat na HIV před obchodním centrem Forum Nová Karolina Ostrava.

Více o tématu HIV a AIDS se mohou zájemci dozvědět v rámci online kampaně mediků, která podpoří i sbírku na podporu činností České společnosti AIDS pomoc, z.s.

Celý článek

Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě (ZUOVA) obnovuje provoz poraden HIV v Ostravě, Opavě, Olomouci, Zlíně a Vsetíně od pondělí 23.11.2020. Tyto poradny byly od října dočasně uzavřeny z důvodu respektování celostátních opatření proti COVID-19.

Celý článek

Fóbie, hypochondrie, paranoia: rovněž v 80. letech měla pandemie AIDS za následek psychické poruchy. Psychoanalytik Hans-Jürgen Wirth během současné koronakrize rozpoznává stejné vzorce chování v populaci.

Na infekci zemřelo podle odhadů kolem 770.000 osob, zhruba 1,7 milionů se nově infikovalo, vir má celkem 37,9 milionů lidí. To jsou čísla za rok 2018 a samozřejmě není řeč o koronaviru, ale o HIV a nemoci AIDS. Ta se rozšířila v 80. letech a zpočátku představovala téměř rozsudek smrti.

Celý článek

Vzhledem k epidemiologické situaci dochází k úpravě provozu CheckPointů České společnosti AIDS pomoc, z.s. Ideálně si předem vyplňte předtestový dotazník, abyste v našem zařízení minimalizovali čas svého pobytu.

V Praze je nutné na návštěvu objednat on-line. Checkpoint Ústí nad Labem zůstává v provozu v nezměněném režimu.

Mimo provoz jsou regionální CheckPointy: Brno, Ostrava, Olomouc, Ústí nad Orlicí, Hradec Králové, Teplice, České Budějovice, Slovensko / CheckPoint Bratislava

Celý článek

AIFP: Na žloutenku ročně zemře 1,5 milionu lidí – vše o zdraví

43% nárůst v testování na HIV. Česká společnost AIDS pomoc (ČSAP) v letošním roce nabízela testování v rámci festivalu Prague Pride.

Testovalo se od pondělí do soboty v Pride Village na Střeleckém ostrově, od pondělí do pátku v Pride Cinema v Kasárnách v Karlíně a v sobotu ve Žlutých lázních.

V letošním roce se nechalo během týdne Prague Pride otestovat zatím nejvíce lidí na HIV, syfilis a žloutenku typu B a C za historii tohoto festivalu. V Praze navštívilo testovací místa celkem 1233 lidí (v roce 2019 to bylo 861).

Na testovacích místech bylo provedeno 1232 testů na HIV, 993 na syfilis a 428 na žloutenku typu B a 958 na žloutenku typu C. Celkem terénní laboratoře vyhodnotily 3611 testů. A to přesto, že se nekonal průvod Prahou, ani následný festivalový program na Letné.

Celý článek

AIFP: Na žloutenku ročně zemře 1,5 milionu lidí – vše o zdraví

V zahradě Švédského velvyslanectví v Praze byly rozdány ceny bePROUD za rok 2019. Jedná se o jedno z nejprestižnějších ocenění v LGBT komunitě, které se konalo již po deváté.

Ocenění jsou rozdělena do tří kategorií – počin roku (ocenění události, která v uplynulém roce přispěla ke zlepšení povědomí o LGBT+ lidech, pomohla dobrému jménu komunity, nebo zlepšila život LGBT+ lidem), mediální cenu (pro osobu/osoby či organizaci, která v uplynulém roce pozitivně vyobrazila či ztvárnila život LGBT+ osob) a cenu za celoživotní přínos (tuto cenu získávají ti, kteří svými postoji a činy dlouhodobě pomáhali či stále pomáhají zlepšit povědomí o LGBT+ lidech, nebo usilují o zlepšení jejich práv v naší zemi i v zahraničí).

Celý článek

Hledáme nového kolegu na pozici zdravotník/zdravotní sestra. Pokud jsi zručný/á při odběrech, rozumíš si s pacienty, nevadí ti cestovat ani nepravidelná pracovní doba a hledáš práci v netradičním zdravotnickém zařízení i v terénu, pak jsi možná na správném místě.

Celý článek

AIFP: Na žloutenku ročně zemře 1,5 milionu lidí – vše o zdraví

V Praze navštívilo testovací místa České společnosti AIDS pomoc celkem 1233 lidí (v roce 2019 to bylo 861). Na testovacích místech bylo provedeno 1232 testů na HIV, 993 na syfilis a 428 na žloutenku typu B a 958 na žloutenku typu C. Celkem tedy terénní laboratoře vyhodnotily 3611 testů.

A to přesto, že se nekonal průvod Prahou, ani následný festivalový program na Letné, kde tradičně probíhá testování ve velkokapacitním stanu pro desítky lidí.

Letošní testování se podařilo díky velkému nasazení personálu z celé republiky a souběžnému testování na několika festivalových místech.

Celý článek

Upozorňujeme, že některé testovací sanitky mohou být z důvodu zhoršující se epidemiologické situace COVID-19 zrušeny. Sledujte proto aktuální informace na našem webu a seznam mobilních testovacích míst zde. Děkujeme za pochopení.

Celý článek

AIFP: Na žloutenku ročně zemře 1,5 milionu lidí – vše o zdraví

S lítostí oznamujeme, že nás ve středu 3. 6., po statečném boji se dvěma nepřízněmi osudu, ve věku 64 let opustila paní doktorka Eva Jílková.

Celý článek

AIFP: Na žloutenku ročně zemře 1,5 milionu lidí – vše o zdraví

Společnost ViiV Healthcare nedávno zastavila klinickou studii, která sledovala účinnost injekčně podané pre-expoziční profylaxe (PrEP) s dlouhodobým účinkem. Zatímco většina klinických studií končí kvůli malé účinnosti testované účinné látky, v tomto případě šlo o opačné zjištění – injekční PrEP s dlouhodobým účinkem fungoval výrazně lépe než PrEP podávaný denně v tabletách.

Celý článek

AIFP: Na žloutenku ročně zemře 1,5 milionu lidí – vše o zdraví

Obnovili jsme testování ve standardních ordinačních hodinách ve všech našich HIV CheckPointech. Výjimkou je ostravské pracoviště, které je přesunuto do jiné ordinace v budově. Zde bude pokračovat testování na objednání (čas a jméno), protože provozní doba se bude v některé týdny měnit.

Na testování v Ostravě se proto musíte objednat prostřednictvím formuláře na konci předtestového on-line dotazníku. Checkpoint v Bratislavě obnoví provoz od 5.6. Ordinační hodiny CheckPointů naleznete na www.hiv-testovani.cz. Nezapomeňte před testováním vyplnit předtestový dotazník na www.

Zajímavé:  Alergická vyrážka - vše o zdraví

hiv-pomoc.cz.

Podle dostupných informací obnoví běžný provoz od 18.5. i státní HIV poradny všech zdravotních ústavů a další pracoviště.

Celý článek

Ve Španělsku zahájili studii EPICOS, která je zaměřená na prevenci onemocnění COVID-19. Hlavním cílem studie je zjistit, zda před infekcí chrání užívání léků emtricitabine/tenofovir (užívané při pre-expoziční profylaxi – PrEP) a nízké dávky hydroxychlorochinu. Účastníky rozsáhlé studie jsou zdravotníci, kteří čelí nákaze v první linii.

Základní myšlenka provést studii navazuje na laboratorní zjištění, že kombinace PrEP působí proti SARS-CoV-2, a také na hlášení menšího počtu případů onemocnění COVID-19 mezi HIV pozitivními užívajícími antiretrovirotika (ART).

Celý článek

AIFP: Na žloutenku ročně zemře 1,5 milionu lidí – vše o zdraví

Nejen, že nám z České společnosti AIDS pomoc můžete pomoci zlepšit nastavení našich služeb pro vás a vaše blízké či přátele a my vám za to budeme velmi vděčni, ale ještě vás i odměníme!

Celý článek

AIFP: Na žloutenku ročně zemře 1,5 milionu lidí – vše o zdraví

Na konci listopadu minulého roku tým pracovníků ČSAP navštívil norské zdravotnické organizace v rámci projektu fondů EHP. Setkali se s kolegy z Helseutvalget, která se zaměřuje na zdraví LGBT+ komunity a z kliniky Olafia, která je vedoucí institucí na poli prevence HIV a to pomocí pre-expoziční profylaxe (PrEP).

Celý článek

Všichni po celém světě se vyrovnáváme s životem v realitě, kde řádí nový koronavirus, který způsobuje onemocnění COVID-19, provázené respiratorními potížemi jako je kašel, teplota, ve vážnějších případech obtížné dýchání.

Zatím není jasné, jestli se COVID-19 přenáší sexuálně, ale i člověk bez symptomů může vir snadno přenášet na ostatní kašláním, kýcháním, líbáním/slinou a přímým fyzickým kontaktem (až na vzdálenost dva metry). Touha, sex a potěšení jsou přirozené lidské emoce a potřeby.

Podle toho, co o novém viru víme teď, fyzická distance je jednou z hlavních cest jak zpomalit nebo zastavit přenos COVID-19. To má značný vliv na na způsob, kterým přemýšlíme o sexu, sexuálním zdraví a bezpečí.

Celý článek

Epidemie nového koronaviru zasáhla do všech částí společenského života a nejinak je tomu i u 10. ročníku běhu Fun & Run, který se měl konat 17. 5. 2020 a který se překládá na 6. 9. 2020. Vůbec nic si z toho ale nedělejte, aspoň máte více času na přípravu.

Na procházky a kondiční pobyt v přírodě, tedy ani na běh nejvýše ve dvou lidech, se aktuální restrikce nevztahují. I tak ale při trénování myslete na své zdraví a pokud se pohybujete v místě, kde se vyskytuje více osob, mějte zakrytá ústa a nos. Od úterý 7. 4. 2020 je povoleno individuálně sportovat na venkovních sportovištích. Běh nebo jízda na kole v lese jsou možné i bez roušek.

Celý článek

Infekce COVID-19 nepatří mezi pohlavně přenosné choroby, avšak k nákaze může při intimním kontaktu dojít. Samo o sobě to ale neznamená, že by bylo nutné vzdát se svého sexuálního života.

Sex se může v tomto náročném období stát nástrojem, jak zvládat stres spojený s omezením obvyklých aktivit a strachem z dopadů pandemie.

Rizikové v tomto období mohou být zejména náhodné známosti, u kterých je obtížné ověřit nejen jejich sexuální minulost.

Celý článek

V Ústí nad Labem je místní CheckPoint/PrEPPoint v provozu bez omezení a bez objednání – prosíme o přípravu vyplněním předtestového dotazníku na www.hiv-pomoc.cz. V Checkpointech: Praha – Dům světla, Olomouc, Teplice, Ústí n. Orlicí a Č.

Budějovice testujeme pouze při objednání na jméno a stanovený čas. Objednání je možné na konci před-testového dotazníku na www.hiv-pomoc.cz. Ostatní regionální CheckPointy (Hradec Králové, Brno, Ostrava, Bratislava) zůstávají uzavřeny.

PrEPPoint v Praze obsluhuje rovněž pouze objednané a neodkladné případy.

Celý článek

Česká společnost AIDS pomoc pro školy a jejich žáky a studenty od 14 let, tedy žáky 8. a 9. tříd základních škol a studenty středních škol, pravidelně připravuje webináře zaměřené na problematiku HIV a AIDS.

Vzhledem k současné situaci jsme se rozhodli tyto Webináře otevřít všem jednotlivcům, kteří mají zájem dozvědět se více o HIV a AIDS. Není tedy nutné, aby se hlásily celé třídy, ale v případě zájmu o téma se mohou přihlásit jednotlivý žáci a studenti, jejich rodiče, učitelé.

Celý článek

Z rozhodnutí ředitele Státního zdravotního ústavu je po dobu trvání nouzového stavu pozastaven provoz HIV poraden Státního zdravotního ústavu. (Praha, Brno, Jihlava, Hodonín).

Až do odvolání jsou také uzavřeny poradny HIV (včetně očkováních center) a odběrová místa provozované Zdravotním ústavem se sídlem v Ústí nad Labem (Praha 2 – Dittrichova, Praha 8 – Sokolovská, Benešov, Kladno, Kolín, Příbram, Ústí nad Labem, Chomutov, Most, Karlovy Vary, Sokolov, Plzeň, Klatovy, České Budějovice, Hradec Králové, Liberec, Pardubice, Teplice a Ústí nad Orlicí. V případě potřeby, a pro informaci, jak získat výsledky, se obraťte na zákaznickou linku 844 06 06 06 (Po – Pá 8:00 – 17:00). Tam se dozvíte kontaktní pracoviště, kde budou výsledky sděleny. Další informace na www.zuusti.cz

Doplněná informace: poradny budou opětovně otevřeny od 18.5.2020.

Celý článek

Žloutenka je zabiják, ročně zemře až 1,5 milionu lidí po celém světě

Hepatitida neboli lidově žloutenka je vážné onemocnění vyvolávající zánět a další postižení jater.2 Vyskytuje se po celém světě a její následky rozhodně nejsou zanedbatelné.

Jen žloutenka typu B má dle odhadů na svědomí až 1,5 milionu úmrtí ročně.4 V ČR jsou každým rokem diagnostikovány stovky nových případů infekce žloutenky.1 Nejspolehlivější ochranou proti žloutence je stále očkování.

Dětem i dospělým na něj přispívá Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR).

Žloutenka typu A není na rozdíl od žloutenky typu B součástí povinného očkovacího kalendáře (děti se proti typu B v ČR očkují povinně od poloviny roku 2001), není tedy hrazena státem, nicméně na oba typy očkování dětem i dospělým přispívají zdravotní pojišťovny.

4 „ZP MV ČR svým klientům v rámci fondu prevence poskytuje v letošním roce příspěvek až do výše 500 Kč na samostatné očkování proti žloutence typu A či B nebo na očkování kombinovanou vakcínou proti oběma těmto typům. V loňském roce čerpalo příspěvek celkem 8 690 klientů, za něž ZP MV ČR vyplatila částku 5,2 milionu korun.

Oproti roku 2016 jde téměř o 7% nárůst zájmu klientů (i výdajů pojišťovny) o tento typ očkování,“ komentuje Hana Kadečková, tisková mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR.

Virová hepatitida je infekční onemocnění způsobující zánět a další postižení jater.2 Vžitý název žloutenka vychází z jejího častého průvodního příznaku, tj. žlutého zbarvení kůže a sliznic, které způsobuje žlučové barvivo bilirubin.

4 Hepatitidu vyvolává několik typů virů, značených písmeny A, B, C, D a E. Že jde o skutečně závažné onemocnění potvrzuje i fakt, že žloutenka je sedmou nejčastější příčinou úmrtí na světě – na pomyslném žebříčku přeskočila např. i HIV/AIDS, tuberkulózu nebo malárii.

5 Příznaky všech typů se při akutním onemocnění velmi podobají, a proto je lze odlišit pouze cíleným vyšetřením krve.

Začátek onemocnění je navíc podobný jako u jiných virových nákaz – únava, nechutenství, bolest břicha, pocit na zvracení, zvracení, průjem, bolesti kloubů, teplota nebo vyrážka.2

V ČR bojujeme nejvíce s typem A, B a C

V České republice se nejčastěji vyskytují typy A a C, případně B.3 Žloutenka typu A je známá jako nemoc špinavých rukou, nicméně nakazit se můžeme i kontaminovanou vodou, ledem v nápojích, zeleninou, ovocem, syrovými mořskými plody či špatně tepelně zpracovaným masem.

Těžší průběh i delší rekonvalescenci mívá žloutenka typu B.1 Je 100x nakažlivější než AIDS a odhaduje se, že ročně na ni zemře až 1,5 milionu lidí. V České republice se každý rok nakazí žloutenkou v průměru 200 pacientů.

Nejčastěji se přenáší kontaktem s porušenou kůží (poranění rizikovým předmětem, piercing, tetování, akupunktura, zdravotnická zařízení, injekční užívání drog apod.), při sexuálním styku nebo intimním resp. blízkém styku v rodině (sdílené kartáčky na zuby, ručníky, holicí strojky, žiletky apod.

) Třetím druhem je žloutenka typu C, která většinou probíhá jako mírné onemocnění, nicméně její zákeřnost tkví v tom, že po letech bez příznaků může přejít do chronicity (děje se tak až v 55-85 % případů).

Takový člověk je pak ohrožen jaterní cirhózou nebo jaterním selháním, navíc představuje zdroj infekce pro okolí.4 Na světě jí trpí asi 150–170 milionů osob, u nás jde o stovky nových případů ročně.1

Nejúčinnější zbraní je očkování

Jako u řady jiných onemocnění hraje zásadní roli prevence. Za tu nejefektivnější Se považuje právě očkování, které však doposud existuje pouze proti typu A a B.4 Proti typu C sice očkovací látka není, nicméně moderní medicína už dnes umí vyléčit až 95 % pacientů.

Samotné očkování má až 98 % účinnost, i přesto je proočkovanost v české populaci stále nízká.5 Očkování proti hepatitidě typu B se provádí formou tří injekcí aplikovaných v průběhu šesti měsíců. Ochrana je celoživotní.

Pro základní očkování proti žloutence typu A stačí podání jedné dávky, přeočkování jednou dávkou se pak provádí za 6 až 18 měsíců podle použité vakcíny. Délka ochrany se pohybuje v rozmezí 5 až 10 let.

4 Očkování se doporučuje zejména osobám cestujícím do oblastí s vysokým výskytem této infekce (Afrika, Asie, Středomoří, Jižní či Střední Ameriky nebo na Střední východ), vojákům vyslaným do výše jmenovaných oblastí a do míst s obecně horšími hygienickými podmínkami, osobám pracujícím v rizikových povoláních (zdravotnický personál, lidé v kontaktu s potraviny nebo odpadními vodami) a dalším rizikovým skupinám (např. osoby s chronickým onemocněním jater, hemofilici, sexuálně promiskuitní, narkomané, osoby pravidelně podstupující transfuzní léčbu apod.).6

Zdroje:

1. https://www.ockovacicentrum.cz/cz/zloutenka-typu-ab

2. http://www.hygpraha.cz/dokumenty/svetovy-den-hepatitidy—28–cervence-2017-3189_3189_161_1.html

Žloutenka ročně zabije více lidí než malárie nebo AIDS

27. červenec 2016 četba na 4 minuty

Světový den hepatitidy připadá na 28. července.

Na čtvrtek 28. července vyhlásila Světová zdravotnická organizace (WHO) Světový den hepatitidy. Do roku 2030 by tuto nemoc chtěla úplně eliminovat jako globální hrozbu veřejnému zdraví. Dnes totiž pouze 1 z 20 nakažených takzvanou žloutenkou ví, že v těle nosí virus hepatitidy.

Hepatitida je nakažlivé onemocnění způsobené viry, které napadají jaterní tkáň. Celkem existuje pět hlavních typů viru „žloutenky“, které se označují písmeny A, B, C, D a E. Liší se způsobem přenosu viru, průběhem onemocnění i jeho možnými následky. Proti „Áčku“ a „Béčku“ je možné se dnes očkovat, vakcína proti typu C se vyvíjí.

Pro virový zánět jater by se správně měl používat termín hepatitida, zatímco „žloutenka“ označuje patologický stav, který se projevuje zežloutnutím kůže nebo očního bělma a vyskytuje se i u dalších nemocí, nejen u hepatitid.

Hepatitida v číslech

1976 Američan Baruch Blumberg získal Nobelovu cenu za medicínu za odhalení viru hepatitidy B a později také vývoj vakcíny.

1 ze 20 Pouze minimu lidí, kteří jsou infikováni virem hepatitidy, je ve skutečnosti nemoc diagnostikována. Většina pacientů tak není správně a adekvátně léčena.

1 ze 100 Jen setina nakažených lidí je skutečně léčena.

400 milionů Odhad celkového počtu nakažených lidí virem hepatitidy, to je desetkrát více než počet pacientů s HIV.

1,4 milionu Tolik lidí ročně na jeden z pěti typů „žloutenky“ zemře. Nejčastější příčinou úmrtí jsou hepatitidy typu B a C.

103 milionů korun  Celkové náklady zdravotní pojišťovny VZP v Česku na léčbu hepatitidy v roce 2014.

28. červenec Na tento den připadá Světový den hepatitidy, který WHO připomíná od roku 2011.

Zdroj: Youtube

Typ APřenos: Potravinami nebo vodou při jejich znečištění například fekáliemi, nedostatečnou osobní hygienou.

Průběh: Nepřechází do chronické hepatitidy. Obvykle mírný průběh, příznaky odeznívají samy od sebe. Vzácně může způsobit vážné jaterní onemocnění. U starších lidí má vážnější průběh a delší trvání.

Počet nakažených v Česku: 724

Typ BPřenos: Krví, pohlavním stykem, sdílením injekční stříkačky, z matky na dítě.

Průběh: Kolem 95 procent nakažených se infekce zbaví a získá celoživotní imunitu. Chronická infekce zvyšuje riziko cirhózy a rakoviny jater.

Počet nakažených v Česku: 89 (akutní hepatitida B)

Typ CPřenos: Krví při transfuzi, sdílením injekční jehly, kontaktem s nakaženou krví nebo znečištěnými nástroji.

Průběh: Až u 90 procent nakažených se jedná o chronickou infekci. Během 20 let se u třetiny pacientů vyvíjí cirhóza. Každý dvacátý z nich má rakovinu jater.

Počet nakažených v Česku: 956 (chronickou žloutenku typu C však může mít až 80 tisíc lidí)

Typ DPřenos: Krví. (Neúplný virus – k přenosu potřebuje přítomnost viru hepatitidy B.)

Průběh: Lidé nakažení virem hepatitidy B, u nichž se rozvine hepatitida D, jsou více ohroženi chronickou infekcí a jejich nemoc je obvykle závažnější. U 80 procent osob s chronickou infekcí se rozvine cirhóza.

Údaje o počtu nakažených Státní zdravotní ústav nezveřejňuje.

Typ EPřenos: Potravinami nebo vodou jako hepatitida A.

Průběh: Nákaza nepřechází v chronickou hepatitidu a není spojena s rakovinou jater. U těhotných žen může způsobit závažné jaterní onemocnění a smrt.

Počet nakažených v Česku: 412 (akutní hepatitida E)

Pozn.: Údaje o počtu nakažených v Česku vycházejí z evidence Státního zdravotního ústavu pro rok 2015, v praxi může být infikováno mnohem více lidí.

Zdroj: WHO, Státní zdravotní ústav, worldhepatitisday.org, virova-hepatitida.cz

ZP MV ČR loni vynaložila na léčbu žloutenky téměř 110 milionu korun

15.11.2019 | #Pojištěnci

Žloutenka je sedmou nejčastější příčinou úmrtí na světě. Prevence hraje v jejím případě zcela zásadní roli. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR) loni přispěla svým klientům na očkování proti žloutence částkou 3,8 milionů korun. Léčba ji však ročně stojí mnohonásobně více – jen za loňský rok se vyšplhala na 109,4 milionů korun.

Žloutenka neboli hepatitida je nakažlivé infekční onemocnění. Způsobují ho viry napadající jaterní tkáň. Celkem rozlišujeme 5 hlavních typů hepatitidy označovaných písmeny A, B, C, D a E.

Rozdíl mezi nimi je ve způsobu, jakým se virus dostane do těla, v závažnosti onemocnění a jeho následcích. Podle toho se také liší ochrana proti jednotlivým typům žloutenky.

 Někdy může dojít také k současnému onemocnění dvěma, a výjimečně i třemi typy hepatitidy.

Rozhodující je hygiena a životní styl

Výskyt hepatitid souvisí s hygienou, životním stylem, způsobem stravování a dalšími faktory. V České republice se nejčastěji objevují nákazy žloutenkou typu A, B a C. Zejména žloutenka typu C se v posledních letech stává velkým medicínským a ekonomickým problémem.

Počet nemocných hepatitidou typu C celosvětově stoupá, ČR nevyjímaje. Nemoc se přenáší krví a mnohdy je obtížné ji diagnostikovat. Nejrizikovějšími přenašeči jsou injekční uživatelé drog.

Jelikož se proti ní zatím nedá očkovat, jedinou prevencí je vyšetření dárců krve, používání jednorázových jehel a při sexuálním styku používání kondomu.

Přes dva tisíce nemocných

„Mezi našimi klienty jsme loni evidovali celkem 2 180 pacientů nemocných žloutenkou. Nejčastěji se u nich vyskytovala žloutenka typu C, a to u 1 075 z nich. Nemocných s hepatitidou typu B bylo 625.

Dobrou zprávou je, že se loni výrazně snížil počet nemocných žloutenkou typu A, známou též jako nemoc špinavých rukou.

Zaznamenali jsme jen 182 nemocných,“ říká Hana Kadečková, tisková mluvčí ZP MV ČR, a dodává: „Celkově se roční náklady, které jsme loni vynaložili na léčbu všech typů žloutenky, vyšplhaly až na 109,4 milionů korun. Z toho padlo téměř 83 milionů právě na léčbu typu C.“

Prevencí je očkování a mytí rukou

Nejspolehlivější ochranou před nákazou žloutenky je kromě důkladné osobní hygieny rovněž očkování. To je možné proti typu A a B, vakcína proti hepatitidě typu C je momentálně ve fázi klinického testování.

V České republice se od roku 2001 plošně očkují děti proti hepatitidě typu B. Očkování proti typu A je sice možné, není však státem hrazeno a pacienti si ho musí zaplatit sami. Na oba typy očkování svým klientům ZP MV ČR přispívá.

„Našim klientům v rámci fondu prevence poskytujeme příspěvek na očkování proti hepatitidě ve výši 500 Kč. A to jak na samostatné vakcíny proti typu A a typu B, tak i na kombinovanou vakcínu.

Loni tuto možnost využilo více než 7 700 našich klientů, jimž jsme na preventivní očkování přispěli více než 3,8 miliony korun,“ upřesňuje Hana Kadečková.

Deník – zdraví

IKEM oslaví 50 let existence. Robotické operace budou šetrnější k pacientům 28. 12. 2020

Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), který v lednu oslaví 50 let, za dobu své existence v podstatě nezměnil své zaměření.

Podle současného ředitele Michala Stiborka se potvrzuje, že specializace byla nastavena správně a není třeba ji měnit nebo rozšiřovat. Budoucnost vidí ředitel v rozvoji a zdokonalení toho, co IKEM nabízí.

Nemocnice uvažuje například o robotických operacích, které by byly šetrnější k pacientům.

26. 12. 2020

Přibrat o vánočních svátcích až tři kila je podle lékaře Jozefa Čupky normální. Většina z nás si pak dá předsevzetí, že zhubne, ale ne každý to dokáže. Nadváhu či obezitu navíc už řeší až 50 procent české populace, upozorňuje v rozhovoru člen výboru Společnosti všeobecného lékařství a člen Obezitologické společnosti ČLS JEP.

Jak i přes covid zvládnout Vánoce? Bez emoční inteligence to nejde 25. 12. 2020

Vánoční svátky jsou tu a na rozdíl od předcházejících let jejich příchod stupňoval obavy nejspíš v každé české rodině. Pandemie, která poznamenala celý rok, nese neobjednaný vánoční dárek v podobě nejistoty, navýšené úzkosti a strachu z budoucnosti. Virus přišel nepředvídatelně, vnímáme ho jako neovlivnitelný a převyšuje naše schopnosti zvládat stres.

PŘEHLEDNĚ: Očkování proti koronaviru startuje. Jak bude vypadat? 22. 12. 2020

První vakcína proti koronaviru v Evropské unii, a tedy i Česku, konečně byla schválena. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) oznámila, že doporučila vakcínu proti covidu-19 firem Pfizer a BioNTech k podmínečné registraci na trhu Evropské unie. Očkování tak může odstartovat.

Vakcína musí mít pořádnou osvětu, říká epidemioložka Olga Hégrová 21. 12. 2020

Ještě ani experti neznají odpovědi na řadu otázek týkajících se nového typu koronaviru. Přesto je pravděpodobné, že se s virem už budeme muset naučit natrvalo žít. „Vzhledem k chování respiračních virů předpokládám, že virus se již stane součástí našeho života, byť v různé intenzitě,“ říká hlavní epidemioložka Krajské hygienické stanice Pardubického kraje Olga Hégrová.

Jediný úsměv může změnit celý den, říká psycholožka Tereza Hacová 21. 12. 2020

Výzkumy psychických dopadů epidemie a s ní spojené společenské izolace zatím přinášejí jen dílčí poznatky.

Podle psycholožky Terezy Hacové, která je v „proseniorské“ organizaci Život 90 expertkou na téma osamělosti, je nicméně jisté, že letošní Vánoce budou pro starší lidi žijící bez partnerů či příbuzných náročnější než obvykle.

Podle Života 90 jde přitom v celém Česku až o půl milionu lidí. Na podporu pro ně určených služeb spustila organizace v listopadu sbírku „Pošlete objetí tam, kde je osamělá náruč“. Posílat příspěvky lze do konce roku.

Blatný: Typ vakcíny proti koronaviru si nebude možné vybírat 17. 12. 2020

Typ vakcíny proti covidu-19 si podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) nebude možné vybírat. Důvody jsou technické, nebude narušeno zákonem dané právo na volbu péče, řekl dnes novinářům.

Na možný rozpor se zákonem o zdravotních službách upozornil například odborník na zdravotnické právo Ondřej Dostál. První dodávky vakcíny by se do ČR mohly dostat kolem 28.

 prosince, čeká se na schválení Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA).

První den antigenního testování: Přišlo přes patnáct tisíc lidí 17. 12. 2020

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector