Alergická vyrážka – vše o zdraví

Alergická vyrážka - Vše o zdraví

Je výsev skvrn, pupínků nebo puchýřků na kůži. Může se objevit i na sliznicích. Příčiny mohou být nejrůznější. Jsou případy, kdy vyrážka sama zmizí, ale jestli trvá déle než týden, je vhodná konzultace s lékařem Ideálně specialistou – dermatologem. Vzniku kožních vyrážek lze do určité míry předejít správnou péčí o kůži.

Alergická vyrážka - Vše o zdraví

Kůže

Kůže (gr. derma) je orgán pokrývající naše tělo a odděluje tak vnitřní prostředí organismu od vnějšího prostředí. Plocha kůže u dospělého člověka dosahuje 1,6 až 1,8 m². Kůže se skládá ze tří základních částí, pokožky, škáry a podkožního vaziva.

Jaké jsou příčiny kožní vyrážky?

Příčina mnohých kožních onemocnění je stále neznámá. Pro zjednodušení dělíme příčiny na zevní a vnitřní.

Zevní příčiny

  • Sluneční záření
  • Podráždění kůže ři alergická rekace na rostliny, léky, chemikálie, potraviny
  • Kožní onemocnění, infekce, viry, mykózy
  • Poštípání hmyzem

Vnitřní příčiny

  • Užívání léků
  • Porucha imunity
  • Onemocnění či zhoubné nádory vnitřních orgánů

Příznaky kožní vyrážky

Přesnou diagnózu konkrétního kožního onemocnění určí lékař dermatolog. Zde jsou základní příznaky běžných potíží.

  • svědění,
  • červené vřídky,
  • pupínky a puchýřky,
  • kožní zarudnutí, skvrny.

Typy kožního onemocnění

Kožní onemocnění, alergie kůže nebo infekce, které se projevují kožní vyrážkou, může být celá řada. Jaké jsou ty nejznámější?

Kopřivka – urtikárie

Říkáme ji „vyrážka”. Vypadá jako odřenina, ale jedná se o alergickou reakci. Obvykle svědí či pálí. Může být různých velikostí, jednotlivé vyrážky se mohou postupně spojovat do rozsáhlejších ploch.

Projevy se mohou vyskytnout kdekoli a trvat od několika minut do několika dní. Urtikárie bývá způsobena léky, potravinami a jejich přísadami, teplotními výkyvy či infekčním onemocněním.

Účinnou pomocí, pokud vyrážka přetrvává, jsou antihistaminika.

Ekzém

Ekzém není nakažlivý, kůže je jen zčervenalá, suchá a svědí. Příčinou ekzému může být nevhodné mýdlo, které podráždí vaši pleť, různé alergeny a dokonce i stres. Přesná příčina vzniku ale není známa. Ekzém se často vyskytuje na rukou, zejména v místech, kde se ohýbají. Předepsaná medikace záleží na ošetřujícím lékaři.

Opary

Malé, bolestivé puchýře na rtech jsou způsobeny virem herpes simplex. Opary jsou velmi nakažlivé a trvají asi deset dní. Příčin je mnoho – horečka, přílišné pobývání na slunci, stres nebo hormonální změny (menstruace). Pro účinnou léčbu se používají antivirotika.

Pásový opar

Oproti běžnému oparu není nakažlivý. Projevuje se pálením, brněním nebo velmi citlivou pokožkou. Nenápadná vyrážka se postupně mění v bolestivé puchýřky, jejichž „životnost” trvá kolem dvou týdnů. Pásový opar se nejčastěji vyskytuje na trupu a v oblasti hýždí, ale objevit se může úplně kdekoli. Léčí se antivirotiky, steroidy, někdy bývají zapotřebí i antidepresiva.

Růžovka – rosacea

Je velmi častá dermatóza, která se nesprávně zaměňuje za akné, avšak vyskytuje se až v dospělosti. Jedná se o zánětlivé onemocnění kůže. Příčiny vzniku růžovky jsou zatím nejasné. Zčervená nos, brada, tváře, čelo a také oči. Postupem času se může zarudnutí sílit až na brunátný vzhled s jasně viditelnými cévkami. Když nepomáhají lék, může následovat např. laserová terapie.

Alergie z rostlin

V případě alergie na některé rostliny, může dojít k rychlému zanícení kůže. To je pochopitelně individuální. Ale třeba kontakt s břečťanem, pryskyřníkem či blatouchem způsobuje vyrážku u mnoha lidí.

Začíná zarudnutím a otokem, po pár hodinách či dnech se stupňuje svědění. Vyrážka trvá obvykle dva týdny, ulevit mohou studené obklady, v případě horšího průběhu jsou potřeba antibiotika.

Jestli máte alergické reakce kůže na nejrůznější „jedovaté rostliny“, je dobré se jim příště vyhnout.

Citlivá pleť

Někdy může kožní vyrážka vzniknout jen díky jemné pleti. Červené skvrny, podráždění, suchá, hrubá místa, to vše mohou být projevy citlivé pleti. Tento typ pleti vyžaduje pečlivé ošetření vhodnými produkty kosmetiky, které obsahují účinné látky, určené k obnově přirozených funkcí pleti.

Akné

Typické akné vytvářejí zanícené ucpané póry potních žláz. Většinou jsou vidět na obličeji, hrudníku nebo zádech. Způsobují to jednak hormony, jednak bakterie. Tyto mastné plochy kůže, na kterých se vám akné často zjevuje, byste měli podrobovat pravidelné hygieně, tedy uchovávat čisté. Nedoporučuje se „vymačkávání vřídků”, protože po něm může zůstat jizva, navíc hrozí infekce.

Kožní výrůstky

Jsou to vlastně malinké laloky tělové či tmavší barvy, které visí na kůži. Obvykle na krku, hrudníku, zádech, v podpaží, pod prsy nebo v oblasti třísel, většinou u žen a starších lidí. Nejsou nebezpečné a v drtivé většině případů nezpůsobují žádnou bolest, pokud nedojde k jejich podráždění, kupříkladu oděvem. Lékař je může odstranit vyříznutím či vypálením.

Jaterní skvrny

Někdy se označují jako „stařecké” skvrny. Nejspíš proto, že se tyto hnědé či šedé skvrny objevují převážně u seniorů, nejsou však způsobeny přímo stárnutím.

Může za to sluneční svit, proto je nacházíme hlavně na rukou a obličeji – a na osoby vyššího věku zcela logicky svítilo slunce déle.

Často pomáhají pouhé krémy, ale je vhodné vyhledat lékaře, aby se vyloučila možnost vážné kožní choroby (melanom).

Bradavičky

Bradavice jsou nezhoubné nádorky (novotvary) způsobené lidským kožním papilomavirem HPV. Nejčastěji se objevují na ruce a prstech. Mohou se šířit z člověka na člověka, případně prostřednictvím kontaktu s něčím, co používá daná osoba.

Prevencí je se jich nedotýkat, případně přelepit náplastí a udržovat v suchu. Bradavičky jsou zcela neškodné, bezbolestné a po čase mnohé samy zmizí. Jestliže ne, existují na to léky.

Pokud nezaberou, přichází na řadu vypalování chemikáliemi (tekutý dusík), laserové či chirurgické zákroky.

Melanom

Je velmi nebezpečný typ rakoviny kůže, který vzniká v kožních buňkách, které produkují kožní pigment. Nejtypičtěji se objevují na plochách těla, které vystavujeme slunečnímu záření jen nárazově.

Může vzniknout jak normálně na bílé kůži, tak na podkladě mateřského znaménka. Díky tomu, že je na povrchu kůže a je barevný, můžeme ho snadno odhalit a včas zahájit léčbu. Neodkládejte návštěvu u lékaře.

Lupénka

Je neinfekční vyrážka, projevující se většími červenými skvrnami s odlupujícími částečkami kůže. Příčina lupénky není známa. Většinou postihuje pokožku hlavy, lokty, kolena a dolní části zad. Může se vracet celý život. Léčba zahrnuje medicínské přípravky aplikované na kůži, světelné terapie, léky standardně užívané ústy, injekce nebo infuze.

Svrab

Je infekční kožní nemoc způsobená parazitem. Projevuje se vyrážkami, nepříjemným svěděním a kožními změnami v podobě oděrek pupínků a skvrn. Toto kožní onemocnění se přenáší obvykle přímým fyzickým kontaktem (včetně sexuálního) s vyrážkou, méně přes předměty, např. lůžkoviny.

Původcem svrabu je mikroskopický roztoč, který se jmenuje zákožka svrabová. Léčba probíhá obvykle pomocí masti a krémů s obsahem látek, které zákožky zničí. Tyto přípravky je však nutno aplikovat na celé tělo. V místě, kde mast není nanesena, mohou zákožky přežívat.

Léčebnou kúru, během které je nemocnému doporučeno se nemýt, je nutno podstoupit opakovaně.

Alergická vyrážka - Vše o zdraví

Jak si pomůžu sám?

U komplikovaného kožního onemocnění je třeba navštívit lékaře specialistu. U běžných vyrážek si vystačíte s následujícím doporučením.

  • Nemyjte pokožku mýdlem, sprchujte se vlažnou vodou.
  • Po koupeli ošetřete kůži zvláčňujícím krémem.
  • Snažte se kůži neškrabat.
  • Dopřejte se uklidňující koupel z léčivých přísad na zklidnění pleti.
  • Používejte jen vlastní ručníky.
  • Udržujte kůži suchou, důkladně se po koupeli osušte.
  • Noste prodyšné prádlo.

Jeden příběh nakonec

Marta, 26 let: „Už je to asi už rok, co se u mě objevila kopřivka. Alespoň jsem si to myslela. Nejdřív se mi to udělalo na nohách. Takový zarudlý flekance. Myslela jsem, že to za pár dní přejde, jestli to není ze špatně vymáchaného prádla. Ale začalo to svědit. Drbala jsem se jako ty opce v ZOO.

Zašla jsem si na kožní, doktorka mě předepsala mastičku a prášky. Za týden jsem měla jít na kontrolu. Jenže protože mě ta kopřivka nezmizela, tak mě doktorka poslala na krev a k tomu na další vyšetření, jestli nemám v těle zánět. No, jenže žádný zánět nezjistili, a ta kopřivka mě ani po těch prášcích nezmizela.

Navíc se mě začala objevovat na břiše, zádech no prostě všude.

Byla jsem z toho fakt zoufalá, až se mně chtělo brečet, protože to hrozně pálilo a svědilo a vůbec to nechtělo zmizet! Snažila jsem se vynechávat ostrý jídla, po kterých by to snad mohlo taky být, oblečení jsem si začala prát v dětských prášcích, no zkoušela jsem prostě všechno možné a žádný výsledek.

Zajímavé:  Oáza Regenerace Zdraví Ostrava?

Tak jsem se objednala na alergologii, tam mě udělali vyšetření a taky nic nezjistili. Jenom jsem dostala jiné prášky, které mě naštěstí zabraly. Nakonec jsem přišla na to, že mě ta kopřivka asi naskákala od nervů. Začalo to tím, když dceři byl rok a nechodila a doktor nás posílal na vyšetření. Na 18 měsících začala chodit a kopřivka najednou úplně zmizela. Normální stres…“

Kožní onemocnění, ať běžné, tak i vážné, nám svými nepříjemnými projevy komplikuje život. Pro správnou aplikaci léčebných prostředků či vhodnou léčbu je třeba přesné diagnózy onemocnění. S tím vám nejlépe poradí dermatolog. Lékař, který se specializuje na vyšetření a léčbu kůže. Důležitá je také prevence. Také alergie může být příčinou nejrůznějších vyrážek kůže.

Zdroj: foto – Pixabay

Источник: https://poradimesi.cz/zdravi/kozni-vyrazka-priciny-lecba-prevence/

Kopřivka u dětí i dospělých: co na ni pomáhá?

Pro kopřivku je charakteristický výsev svědivých, prchavých pupenů. Rychle se hojí a na jejich místě vznikají nové pupeny.

Vyrážku nebo svědění léčíme antihistaminiky. Některá jsou volně prodejná.

Jakým potravinám se při kopřivce vyhýbat a jaká jsou další opatření?

V tomto článku se zaměříme hlavně na akutní kopřivku.

Akutní kopřivka

V případě akutní kopřivky obtíže ustávají do šesti týdnů. Je častá hlavně v dětském věku.

Na rozdíl od kopřivky chronické, která je definována kontinuálními či recidivujícími kopřivkovými výsevy alespoň dvakrát týdně po dobu delší než šest týdnů. Dokonce mohou přetrvávat i několik let. Tento typ postihuje spíše dospělé.

Příčiny akutní kopřivky: různé u dospělých a u dětí

Léčba akutní kopřivky u dětí a dospělých se neliší. U obou věkových skupin se však liší její příčiny. Děti postihuje více kopřivka vyvolaná alergickou reakcí na potraviny, nejčastěji ji vyvolává např. mléko, ale i vejce, arašídy, sója, pšeničná mouka a citrusové plody. Dále kopřivka způsobená infekcí. Kopřivka coby reakce na léky pak postihuje především dospělé.

Nejčastější příčiny kopřivky

  • reakce na pobodání hmyzem
  • alergeny, které se dostávají do organismu ze vzduchu
  • léky
  • potraviny
  • infekce

Odborná spolupráce:

Prim. MUDr. Štěpánka Čapková

Alergická vyrážka - Vše o zdraví

Dermatologické oddělení pro děti

FN Motol

www.fnmotol.cz

Mezi potraviny, které obsahují nebo uvolňují histamin a je nutné se jim v případě onemocnění vyhnout, patří zejména mořské ryby, vepřové maso, korýši, některé sýry a uzeniny, špenát, rajčata, z ovoce hlavně banány, grepy, ananas, avokádo, jahody. Dále kakao a čokoláda, obecně pak potraviny s vysokým obsahem barviv a konzervačních látek.

V případě akutní kopřivky většinou na příčiny přijdeme sami. „Jen při otocích, delším trvání nebo kopřivce chronické zasahuje většinou lékař. Léčba pak často vyžaduje spolupráci lékařů různých oborů,“ upozorňuje primářka Dermatologického oddělení pro děti FN Motol Štěpánka Čapková a dodává, že u akutní kopřivky příčina často sama odezní (např. virová infekce) a tím se zbavíme i vyrážky.

Jaké zvolit léky

Antihistaminika vybíráme podle věku a hmotnosti. Napomáhají pouze léčbě kopřivky, nikoliv příčiny.

  • Pro kojence a batolata: kapky (např. Fenistil kapky; cena od 130 korun). Kojence a malé děti lze ošetřovat i tekutými pudry, které pomáhají tlumit svědění. Ceny od 40 korun.
  • Pro malé děti: sirupy (např. Claritine sirup; cena od 130 korun)
  • Pro školní děti, dospívající a dospělé: tablety (např. pro děti od šesti let Xyzal a Zyrtec)

Lékař může předepsat další antihistaminika, například Aerius sirup a tablety.

Přírodní cesta, například užívání bylin, není k léčbě kopřivky vhodná, protože rostlinné složky se mohou chovat jako alergeny a ztíží identifikaci vyvolávající příčiny.

Další opatření při kopřivce

  • Součástí léčby všech typů kopřivek jsou obecná preventivní opatření zaměřená na eliminaci vlivů zhoršujících kožní projevy a usnadňujících jejich vznik.
  • Je vhodné vyhýbat se přehřátí, příliš intenzivní fyzické aktivitě i pobytu v horkém prostředí.
  • Mezi další opatření pak patří oblékání volného oděvu z přírodních materiálů a psychický klid.

Kdy k lékaři?

S vyhledáním lékaře neváhejte, jakmile má dítě nebo dospělý při kopřivce navíc oteklá víčka, rty, jazyk nebo přirození. 

Pokud dojde zároveň s příznaky na kůži i k postižení sliznic, může být kopřivka doprovázená ztíženým dýcháním, chrapotem, průjmem, otoky kloubů, teplotou, celkovou nevolností a zvracením. V takovém případě je třeba vyhledat lékaře opravdu co nejrychleji, protože stav signalizuje, že v závažnějších případech může dojít až k anafylaktickému šoku, který vážně ohrožuje nemocného na životě.

Источник: https://www.vitalia.cz/clanky/koprivka-je-vlastne-alergicka-reakce-co-s-ni/

Vyrážka: Příčina, příznaky a průběh onemocnění

Autor: istock.com

Červené flíčky, svědění, pálení a pupínky. Určitě se vám už stalo, že se u vás nečekaně objevila vyrážka. Některé její druhy jsou zcela neškodné a dá se s nimi lehce zatočit, jiné ale značí závažnější onemocnění. Jak se v nich ale vyznat? Po přečtení následujících řádek budete mít jasno.

Vyrážka je nejčastěji lokalizována na jednom, případně několika místech našeho těla, ale může postihnout i celou plochu kůže. Exantém, jak je odborníky označována vyrážka, způsobí, že kůže svědí, pálí, změní barvu, je hrbolatá, popraskaná, suchá nebo posetá puchýřky a pupínky.

Naděje pro nemocné s lupénkou: Lékaři zkouší novou experimentální léčbu

Běžné neinfekční vyrážky

Mezi časté a známé nepřenosné vyrážky patří:

  • atopická dermatitida – Často nazývaná jako ekzém, je častá dětská nemoc, která způsobuje svědění, červenou, někdy vodnatou vyrážku na vnitřní straně loktů, kolen, tváři, krku, zápěstí a kotnících. Obvykle se vyskytuje u pacientů, jež trpí astmatem nebo sennou rýmou. Často se znovu objevuje v dospělosti a léčba je velmi problematická. Vše o atopickém ekzému čtěte zde.
  • seboroická dermatitida  Nejčastější kožní onemocnění postihující dospělé. Vytváří červené svědivé zabarvení a zasahuje pokožku hlavy, čela, tváře a uší. U dětí se objevuje zejména na hlavě a v oblasti plenky.
  • psoriáza neboli lupénka – Suchý typ vyrážky, projevuje se hrubou strukturou na kůži a má tendenci se vyskytovat na temeni hlavy, loktech a kolenou. Na pokožce se vytváří stříbřité šupinky, které se loupou. Projevy lupénky se dají mírnit, ne však zcela vyléčit.
  • kopřivka  Projevuje se jako svědivé zabarvené hrbolky (podobné jako při spálení kopřivou), které se objevují stejně tak náhle, jako mizí. Obvykle ustoupí do 8 hodin. Často se jedná o projev alergické reakce a člověk by se měl tedy alergenní látce v budoucnu vyhnout.

Nejrůznější infekce způsobující vyrážku mohou být plísňového, bakteriálního nebo virového původu.

Svědí vás pokožka? Na vině může být prací prášek

Plísňové a kvasinkové vyrážky

Jsou celkem běžné a rozhodně nemají nic společného s hygienou. Projevují se ohnivě zabarvenými fleky, někdy též ohraničenými puchýři. Mnohdy si je přinesete ze společných sprch, tělocvičen nebo bazénů. V lékárně lze koupit mnoho účinných protiplísňových krémů bez lékařského předpisu, pokud je však léčba neúspěšná, může se jednat o ekzém a je lepší tento stav konzultovat s lékařem.

Bakteriální vyrážky

Vyvolávají je stafylokokové nebo streptokokové bakterie. Jsou mnohem častější u dětí než dospělých a poznáte je podle hrbolků na kůži zakončených hnisem, případně nalitými, bolestivými pupínky. Mezi bakteriální vyrážky patří:

  • folikulitida  zánět vlasových váčků
  • impetigo – nakažlivé bakteriální kožní onemocnění postihující nejvrchnější vrstvu kůže. Vyskytuje se nejčastěji u dětí předškolního věku a více v létě. Projevuje se jako puchýřovitá vyrážka na různých částech těla.

Virové vyrážky

Mnoho vyrážek, jejichž původcem jsou viry, ovlivňuje povrch kůže po celém těle.

Pacienti s virovou vyrážkou mohou mít i další projevy jako kašel, teplota, ale i žaludeční nevolnosti a trvají obvykle několik dní až dva týdny a poté odezní.

Virové vyrážky obvykle bývají vysoce nakažlivé. Na některé nemoci tohoto typu jsou děti očkovány (např. spalničky).

Vyrážka způsobená viry se objevuje mimo jiné u nemocí:

  • plané neštovice  Poznáme je podle svědivé, červené vyrážky, která propukne na obličeji, hrudníku, zádech, v menší míře pak na pažích a nohou. Pupínky jsou naplněné čirou tekutinou, později prasknou a suché se odloupnou. Jedná se o infekční onemocnění způsobené herpetickým virem Varicella-zoster. Na neštovice se dnes už běžně očkuje.
  • pátá nemoc  Velmi častá dětská infekce, přenáší se vzduchem (kapénkami) a kromě vyrážky je doprovázena horečkou. Po tom, co jednotlivec toto onemocnění prodělá, má trvalou imunitu.
  • pásový opar  Onemocnění charakteristické bolestivou kožní vyrážkou s puchýři v lokalizované oblasti. Vyrážka se obvykle vyskytuje v jediném širokém pruhu. Pár dní před tím, než se objeví puchýřky, může kůže v daném místě brnět nebo bolet.

Psoriáza: Jak poznat počáteční příznaky lupénky?

Léčba vyrážky

Vyrážky, které nejsou způsobeny infekčními organismy, lze před vyhledáním lékařské pomoci ošetřit volně prodejnými krémy a antihistaminiky zabraňujícími svědění. Takovou vyrážku mohou vyvolat mimo jiné některé léky jako nežádoucí vedlejší účinek, reakce organismu na přehřátí (teplota, u kojenců např. i příliš teplé oblečení = zapaření), případně tzv. sluneční alergie.

Zajímavé:  Nemoci třešní - Vše o zdraví

Volně prodejné produkty mohou být užitečnou léčbou na mnoho typů kožních vyrážek. Příčin projevů vyrážky je však mnoho, stejně tak jako způsobů následné péče.

Aby byla lékařem (dermatologem) správně stanovena, je třeba vzít v úvahu další příznaky a symptomy (např. horečka), případná setkání se s infekční osobou, místa a věci, jež mohou výskyt zapříčinit.

Vyrážky trvající déle než několik dní, které nemají jasnou příčinu, by měl rozhodně vyhodnotit lékař a je třeba ho navštívit.

Akné v dospělosti? Dermatoložka radí, jak ho definitivně porazit

Velký přehled péče o suchou pleť: Víte, jak se o ni správně starat?

Autor: Marie Bezděková

Источник: https://www.mojezdravi.cz/novinky/vse-o-vyrazce-priciny-prubeh-nakazlivost-a-jak-ji-lecit-5730.html

Alergie na slunce způsobuje nepříjemnou vyrážku. Jak se jí účinně bránit?

Sluneční alergie je reakcí na sluneční záření. Často se s ní setkáváme na jaře, kdy tělo není zvyklé na tak velký přísun slunečního záření, nebo když odjedeme na dovolenou k moři nebo do hor. Vyznačuje se výsevem rudých svědivých pupínků. Existují však volně dostupné léky a postupy, které sluneční alergii vyléčí.

Příznaky. Jak vypadá alergie na slunce?

Vyrážka, která se objeví do několika hodin po vystavení se slunci, má obvykle podobu svědivého zarudnutí a mokvajících pupínků splývající do větších celků.

Odborně se alergii na slunce říká polymorfní světelní erupce. Slovo „polymorfní“ (mnohotvárný), které název nese, napovídá, že u každého pacienta může sluneční alergie vypadat trochu jinak.

Od drobných jemných teček po mokvající puchýřky.

3 typy kožních reakcí na slunce

Rozlišujeme tři typy kožních reakcí na slunce:

  1. Polymorfní světelná erupce – nejčastěji označováno jako alergie na slunce. K reakci pokožky na slunce dochází často na jaře po prvním prudkém oslunění. Postižena jsou místa, která jsou trvale vystavena slunečnímu záření (krk, dekolt, ruce, lýtka). Příznaky jako svědění, kopřivka nebo mokvavé puchýřky nastupují už po několika hodinách na slunci.
  2. Mallorca akné – sluneční záření může vyvolat produkci zanícených pupínků připomínající akné. K reakci dochází v důsledku vzájemného působení UV záření a určitých složek kosmetických produktů.
  3. Fotoalergické a fototoxické reakce – Na rozdíl od sluneční alergie, zde hraje velkou roli intenzita UV záření a celkové množství fototoxické látky. Fototoxické účinky mohou mít léky, jako např. antibiotika, nesteroidní antiflogistika (ketoprofen), přírodní antidepresíva obsahující třezalku, ale také některé potraviny, např. citrusové plody, celer nebo fíky. Po jejich konzumaci je proto potřebné omezovat vystavování se slunečnímu záření.

Prevence. Jak alergii na sluneční záření předejít?

Nabízelo by se navrhnout, vyhýbat se zcela slunci. To však není možné, a proto musíme chránit své tělo před sluncem jinak. Doporučuje se na sluneční záření si postupně zvykat, podobně jako při otužování. Nejdříve strávíte na slunci pouze 20 minut, další den už 30 minut.

Dobu strávenou na slunci tak budete postupně zvyšovat a pro tělo to nebude takový šok. Dále můžeme využívat pokrývek hlavy a obecně oblečení. Doporučuje se ne příliš lehké oblečení – čím lehčí tkanina, tím méně nás chrání.

Rovněž bychom měli volit tmavší barvy, které nás ochrání více než ty světlé.

Jako prevenci proti alergii na slunce užívejte beta-karotenu, lykopenu a vitamínů E a C.

Tyto antioxidanty chrání kůži před negativními vlivy záření a postarají se o to, že opálení vydrží déle. Při pobytu na slunci bychom měli používat opalovací prostředky s ochranným faktorem.

Na trhu jsou dostupné již i prostředky vyvinuté léky na sluneční alergii jako je například Ladival.

Léčba. Co dělat, když se alergie na slunce projeví?

Když už se přeci jen na vašem těle objeví příznaky alergie na slunce, učiňte níže zmíněné kroky, abyste dopad alergie snížili, a nakonec se ji zcela zbavili.

  • Vystavujte se slunečnímu záření co nejméně
  • chlaďte kůži studenými obklady (sníží se tím svědění)
  • nasaďte si antihistaminikum (Zyrtec, Xyzal, Claritin)
  • na mokvající ekzém použijte dětský pudr (neparfémovaný)
  • po každé koupeli ve slané vodě se opláchněte sladkou vodou
  • postižená místa chraňte oblečením

Pamatujte! To, že jste sluneční alergii minulý rok neměli, neznamená, že ji nemůžete mít letos. A proto se již preventivně před sluncem chraňte, ať si nezkazíte první sluneční dny nebo vyslouženou dovolenou.

Источник: https://zdravi.euro.cz/leky/alergie-na-slunce-priznaky-lecba/

Běžné kožní potíže můžou skrývat závažné onemocnění

Pásový oparFoto: Profimedia.cz

Přesnou diagnózu konkrétního kožního onemocnění určí lékař, nicméně než jej vyhledáte, podívejte se s námi na základní příznaky běžných potíží.

Začíná se projevovat pálením, brněním nebo velmi citlivou pokožkou. Vyrážka se z vystouplých bodů mění v bolestivé puchýřky, jejichž „životnost” trvá kolem dvou týdnů. Pásový opar se nejčastěji vyskytuje na trupu a v oblasti hýždí, ale objevit se může úplně kdekoli.

Většina lidí se ho zbaví, ale u některých znecitlivění a svědění může přetrvávat po mnoho měsíců, let – a naneštěstí i do konce života. Léčí se antivirotiky, steroidy, zapotřebí bývají i antidepresiva.

Obecně se nazývá „vyrážka”. Jde o alergickou reakci, která vypadá jako odřeniny či šrámy. Obvykle svědí, někdy se objevuje i píchání a pálení. Velikostně se liší, jednotlivé vyrážky se mohou postupně spojovat do rozsáhlejších ploch. Projevy se mohou vyskytnout kdekoli a trvat od několika minut do několika dní.

Urtikárie bývá způsobena léky, potravinami a jejich přísadami, teplotními výkyvy a infekčním onemocněním (i třeba bolestí v krku). Účinnou pomocí, pokud je vyrážka nepříjemná a přetrvává, jsou antihistaminika.

Lupénka je neinfekční vyrážka, projevující se většími červenými skvrnami s odlupujícími částečkami kůže. Většinou postihuje pokožku hlavy, lokty, kolena a dolní části zad. Může se vracet celý život.

Příčina lupénky není známa, ale imunitní systém při jejím propuknutí vytváří nové kožní buňky příliš rychle.

Léčba zahrnuje medicínské přípravky aplikované na kůži, světelné terapie, léky standardně užívané ústy, injekce nebo infuze.

Ekzém není nakažlivý, kůže je jen zanícená, zčervenalá, suchá a svědí. Tvorbu ekzému může podpořit nevhodné mýdlo, které podráždí vaši pleť, různé alergeny, klima, a dokonce i stres. Přesná příčina vzniku ale není známa. Ekzém se často vyskytuje na rukou, zejména v místech, kde se ohýbají. Záleží na ošetřujícím lékaři, co vám na to předepíše.

Často se nesprávně zaměňuje za akné, avšak vyskytuje se až v dospělosti. Zčervená nos, brada, tváře, čelo a také oči. Postupem času může zarudnutí sílit až na brunátný vzhled s jasně viditelnými cévkami. V některých případech se může objevit ztluštělá kůže a v ní hnisavé pupínky. Léky nemusí stačit, pak následuje např. laserová terapie.

Malé, bolestivé puchýře na ústech či nose jsou způsobeny virem herpes simplex. Opary se vyskytují asi deset dní, jsou velmi nakažlivé. Způsobuje je horečka, přílišné pobývání na slunci, stres nebo hormonální změny (menstruace).

Jako účinnou léčbu lze využít antivirové léky nebo krémy, nicméně pokud vřídky obsahují hnis, zarudnutí se rozšiřuje dále, máte horečku a pálí vás oči, je nutné vyhledat lékaře.

Kontakt s břečťanem či dubem způsobuje vyrážku u mnoha lidí. Začíná zarudnutím a otokem, po pár hodinách či dnech se stupňuje svědění. Vyrážka trvá obvykle dva týdny, ulevit mohou studené obklady, v horším případě jsou potřeba antibiotika. Zvlášť po takovéto zkušenosti se snažte vyhnout „výměnám názorů” s takovými pro vás jedovatými rostlinami.

Stalo se vám někdy, zejména tedy mužům, že byla vaše pokožka po holení podrážděná, plná hrbolků? Může jít i o vlasy, když se vzadu vyholí, ale zejména jde o kudrnaté vousy, které se po oholení „vracejí” zpátky do kůže, což způsobuje podráždění a pupínky, místy rovněž jizvy.

Bezpečnější holení vypadá takto: před tímto procesem si opláchněte obličej horkou vodou, holte se ve směru růstu a nenapínejte kůži. Nakonec si obličej opláchněte studenou vodou, poté naneste hydratační krém.

Jedná se vlastně o malinké laloky tělové barvy či malinko tmavší, které visí na kůži. Jsou obvykle na krku, hrudníku, zádech, v podpaží, pod prsy nebo v oblasti třísel, většinou u žen a starších lidí. Nejsou nebezpečné a v drtivé většině případů nezpůsobují žádnou bolest, pokud nedojde k jejich podráždění, kupříkladu oděvem. Lékař je může odstranit vyříznutím či vypálením.

Akné vytvářejí zanícené ucpané póry potu a odumřelé kůže. Většinou jsou vidět na obličeji, hrudníku a zádech. Způsobují to jednak hormony, jednak bakterie. Tyto mastné plochy kůže, na kterých se vám akné často zjevuje, byste měli podrobovat pravidelné hygieně, tedy uchovávat čisté. Oblíbené „vymačkávání beďarů” se nedoporučuje, protožepo něm může zůstat jizva, navíc hrozí infekce.

Zajímavé:  Alergická Rýma Alternativní Léčba?

Plísňová kožní infekce na chodidlech, která může způsobit olupování, zarudnutí, svědění, pálení a někdy i puchýře a vředy, je nakažlivá – není nutné si obout „infikovanou” obuv, stačí jít naboso poblíž bazénů a šaten. Do normálu mohou stav vrátit antimykotické krémy nebo perorální léky pro těžší případy. Nohy při léčení udržujte čisté a suché, stejně tak vnitřek boty.

Obvykle jde o hnědý nebo černý útvar, může být kdekoli na těle, samostatně nebo ve skupinách. Některé „krtince” se pomalu vyvíjejí a mění v průběhu let. Většina pochopitelně není rakovinotvorná, avšak část zvyšuje hrozbu nádorových onemocnění. Záleží na jejich vývoji, zda svědí, krvácejí…

Tento název je přesnější než „stařecké”, jelikož sice se tyto hnědé či šedé skvrny objevují převážně u dříve narozených jedinců, nejsou však způsobeny přímo stárnutím.

Může za to sluneční svit, proto je nacházíme hlavně na rukou a obličeji – a na osoby vyššího věku zcela logicky svítilo slunce déle.

Často pomáhají pouhé krémy, ale aby se vyloučila možnost vážné kožní choroby (melanom), vyhledejte raději lékařskou pomoc.

Je to neškodná vyrážka, jedna tečka se postupně rozšíří na končetiny, záda, břicho, případně krk. Příčina není známá, vyrážka však není nakažlivá, pouze může svědit. Nezřídka zmizí bez léčby během 6-8 týdnů. Pityriasis rosea se nejčastěji objevuje u osob ve věku mezi 10 a 35 lety.

Melasma neboli hyperpigmentace obličeje je charakteristická na pohled opálenými a zahnědlými částmi kůže v oblastech tváří, nosu, čela a brady.

Vyskytuje se u poloviny žen během těhotenství, proto se tomuto kožnímu problému také říká „těhotenská maska”. Pokud přetrvává, mohou pomoci jak léky na předpis, tak některé volně prodejné.

Nezapomínejte na opalovací krém, neboť sluneční světlo stav zhoršuje.

Ač se to nezdá, jejich nejoblíbenějším místem není brada, ale ruce a jejich prsty. Způsobují je viry, můžou se šířit z člověka na člověka, případně prostřednictvím kontaktu s něčím, co používá daná osoba.

Jejích šíření preventivně znemožníte tím, že se jich nebudete dotýkat, rovněž je lze skrýt náplastí a udržovat v suchu. Většinou jsou zcela neškodné, bezbolestné a samy zmizí. Jestliže ne, existují na to léky. Pokud nezaberou, přichází na řadu vypalování chemikáliemi, laserové či chirurgické zákroky.

Jedná se povětšinou o nezhoubný nádor kůže. Rakovinové výrůstky se mohou vyvinout s postupujícím věkem. Bývají tmavé i barevné, se zrnitým povrchem – ale není to vždy platící pravidlo.

Léčba nebývá nutná, nicméně pokud by šlo o zhoubnou rakovinu kůže, je třeba vyhledat lékaře.

Už jen kvůli určení správné diagnózy, jelikož kožní choroby si jsou na pohled většinou tak podobné, že pro laika není snadné je správně identifikovat.

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Hlavní zprávy

Источник: https://www.novinky.cz/zena/zdravi/clanek/bezne-kozni-potize-muzou-skryvat-zavazne-onemocneni-200064

Alergická kontaktní dermatitida: diagnóza a léčba

U kontaktního ekzému je kůže červená a svědí na místě, kde došlo k přímému kontaktu se spouštějící látkou (alergenem). Na počátku se objevují puchýřky, které také mokvají a vytvářejí strupy.

Kromě toho postiženou osobu trápí svědění. Kožní testy pomáhají při stanovení diagnózy, protože vyrážky nejsou svým klinickým obrazem vždy zcela jasně identifikovatelné jako alergické.

Jak se stanoví diagnóza alergické kontaktní dermatitidy?

Postižená místa na kůži se mohou ve vzácných případech také zanítit – nejpozději poté je lékařské ošetření bezpodmínečně nutné. Kontaktní ekzémy po vyloučení styku s alergenem většinou pomalu, ale bezezbytku odezní.

Jestliže se jedná o chronický kožní úkaz, zrudnutí vybledne, dojdu k šupinatění a zbytnění kůže (chronický kontaktní ekzém).

Ten se může vyvinout také v takzvaný chronicky degenerační kontaktní ekzém, pro který je charakteristická suchost kůže a výrazně delší proces hojení.

Zjišťování anamnézy

Na počátku diagnostiky se nachází podrobná anamnéza (zjišťování informací o zdravotním stavu pacienta z minulosti). Sem spadají např. takové otázky jako: Zda se už vyskytly alergie (i v rodině), vykonávaná profese, jak dotyčná osoba pečuje o kůži, nebo zda užívá nějaké léky.

Kromě toho je možné, že ekzém vůbec není alergický, ale že je podmíněn toxicky (např. při reakci na prací prostředek nebo čistidlo), což znamená, že obsažené účinné látky agresivně napadají kůži (iritační kontaktní ekzém). Postižené osoby často předpokládají látky, se kterými se nově dostaly do kontaktu (např.

nový prací prostředek). Většinou jde však o spouštěče, se kterými existuje pravidelnější a dlouhodobější kontakt. Souhra kožní vyrážky, kontaktu s alergenem a známé alergické kontaktní dermatitidy usnadňuje po prvním stanovení diagnózy další identifikaci při opětovném výskytu.

Tomu se však lze do značné míry vyhnout vyloučením kontaktu s alergenem.

Epikutánní test: kožní test za účelem potvrzení diagnózy

Při podezření na alergickou kontaktní dermatitidu se provádí alergologický text v takzvaných standardních řadách.

U takzvaného epikutánního testu (test s náplastí) se na záda nalepí náplasti obsahující alergeny. Po 24 nebo 48 a 72 hodinách se ověří, je-li patrná kožní reakce.

Je-li reakce nejasná, může o 24 hodin později následovat ještě další odečet. Přitom testovací substance na kůži vyvolá malý kontaktní ekzém.

Při otevřeném epikutánním testování, které je smysluplné především na ověření ohledně takových substancí, jako jsou sprchové gely nebo dezinfekční prostředky, se látka několikrát denně aplikuje na určitou oblast kůže. Po 48 a 72 hodinách následuje posouzení.

K tomu, aby se zjistilo, jestli jde o takový spouštěč alergie, který je citlivý na světlo, se provádí fotopatch-test. Při tomto testu se testované substance nalepí jako u epikutánního testu, ale dvojmo. Jedna polovina se vystaví UVA záření, druhá nikoli. Fotoalergické reakce vznikají z kombinovaného účinku mezi látkou (např. kožním krémem) a UV světlem.

Proto jsou viditelné především na místech exponovaných světlu, ale mohou se rozšířit i na další kůži.

Lékař objasní rizika a vedlejší účinky testu. Pozitivní test nemusí vždy znamenat, že jde skutečně o alergii.

Jak probíhá léčba alergické kontaktní dermatitidy?

Léčba alergické kontaktní dermatitidy spočívá především ve vyloučení styku s alergenem a v akutní fázi z lokální léčby (krémy, atd.).

Každopádně byste měli oslovit dermatologa, který může zařídit další diagnostikuí alergie (buď sám, nebo pomocí speciálních testů např. v alergologické ambulanci nebo alergologickém zdravotním středisku.

Při pozitivním výsledku testu se alergen zaznamená v průkazu alergika.

Vyhýbat se alergenům

Na prvním místě léčby alergické kontaktní dermatitidy stojí poradenství o možných látkách, resp. produktech, které dané alergeny obsahují. Pacient by se jich měl samozřejmě vyvarovat. To bohužel není vždy možné – především když jsou alergeny velmi rozšířené. Úsilí by v takovém případě mělo přinejmenším směřovat k redukci alergenů.

Krémy, masti, kortizon aj

Podle toho, v jaké fázi se alergická změna kůže nachází, se na kůži nanášejí léčiva (lokální terapie). Jestliže ekzém mokvá, aplikují se hydrofilní emulze, krémy nebo vodové roztoky. Jestliže jsou kožní úkazy suché, nanáší se mastná mast.

K tomu, aby se zastavil zánět, se používají kortikosteroidy (nanášené na kůži, jako tablety nebo v těžkých případech jako infuze). Doba aplikace kortizonu na kůži je většinou omezená, protože kůže se v rámci vedlejších účinků tohoto léčiva ztenčuje. Po přerušení se ale většinou zase dá začít s léčbou.

Projeví-li vyrážka příznaky infekce, může být nutná léčba antibiotikem.

Doporučené promašťovací pleťové krémy by se měly pravidelně používat, aby se kůže a její bariéra zase krok za krokem obnovila. Kromě toho lze na kůži používat prostředky s obsahem močoviny.

Kalcineurinové inhibitory jsou vlastně přípustné pro léčbu středně těžkých až těžkých ekzémů. Někdy se aplikují při alergické kontaktní dermatitidě na obličeji, protože se po nich kůže méně ztenčuje než po kortizonových krémech.

Ve vzácných případech se aplikují takzvaná imunosupresiva. Dále může podpůrně působit terapie ultrafialovým světlem především u chronické varianty.

Na koho se mohu obrátit?

Diagnózu a léčbu alergické kontaktní dermatitidy provádí alergologicky školený odborný lékař specializovaný na oblast dermatologie a na alergologické klinice, resp. v alergologické ambulanci. Prvním krokem je návštěva dermatologa, aby se stanovila předpokládaná diagnóza, a aby se vyloučila ostatní kožní onemocnění.

Источник: https://www.nzip.cz/clanek/449-kontaktni-alergie-diagnostika-a-lecba

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector