Chytrá houba – Vše o zdraví

Chytrá houba - Vše o zdravíPythium oligandrum, běžně označované jako Chytrá houba, vám může pomoci nejen od plísní nohou. Přestože původně byla houba využívána se zcela jiným záměrem, objevují se další a další varianty použití při léčbě častých zdravotních obtíží. Pythium oligandrum se živí výhradně jinými plísněmi a houbami, a tak i v těle člověka dokáže velmi efektivně vyhladit své nepřátele.

Houba náleží biologicky mezi mykoparazitické řasovky, běžně se vyskytuje v půdě. Ničí mnoho druhů hub včetně svých relativně blízkých příbuzných. Na začátku 20. století byla popsána Charlesem Drechslerem. V České republice se později jejímu zkoumání věnoval D. Veselý, oceňována bývá dvojice českých znalců M. Suchánek a R. Klimeš.

Kde Chytrou houbu můžete najít?

S obsahem Chytré houby můžete dnes zakoupit masti, ampule, prášek, ústní vody, olej nebo přísadu do koupele. Stačí jen vybrat dle toho, jaké obtíže chcete s její pomocí vyřešit.

Kromě pozitivního efektu na lidské zdraví můžete její přínos ocenit i jinde. Můžete ji využít i obsaženou v preparátech pro ochranu rostlin, zdiva před napadením plísní, ale také v přípravcích k aplikaci na kůži a srst zvířat.

Jak je možné, že nachází využití v tolika odlišných oblastech?

Původně zcela jiný záměr

V počátcích výzkumu mělo Pythium oligandrum (a tedy i my) tak trochu smůlu. Vědci jej totiž přistihli na rostlině, která byla napadena plísní. Houba byla následně mylně zařazena mezi ty, které se živí rostlinami.

Nezaregistrovala se tehdy skutečnost, že houba požírá na rostlině vlastně své příbuzné – další houby a plísně. Tato její schopnost byla objevena až v 70. letech 20. století. Poté začala být využívána především k ochraně rostlin.

Chytrá houba na plíseň

Náhodou se až o pár let později narazilo na to, že při kontaktu houby s kůží nohou, dochází ke snížení jejich pocení a ozdravení prostorů mezi prsty, které jsou často napadeny plísní. I boty snadno zbaví nepříjemného odéru.

Další testy vyvrátili toxicitu nebo možné způsobování alergií a vznikl zde tehdy prostor k tomu, aby byla Chytrá houba využita také k podpoře lidského zdraví.

Výhodou je, že po proběhnuté likvidaci svých nepřátel se sama již nemnoží, nic škodlivého v našem těle nepáchá, buď se zapouzdří a vyčkává na novou potravu, nebo odumírá.

Chytrá houba a široké spektrum použití

Biopreparáty s Chytrou houbou obsahují více jejích kmenů a dle toho se liší jejich použití.

1. Plíseň na nohou

Jak již bylo řečeno, houbu je možné využít k účinné likvidaci plísní na nohou a rukou (mezi prsty, na ploskách nebo nehtech). Léčba plísní jinak obvykle bývá zdlouhavou a nezáviděníhodnou záležitostí.

U nemocných se objevuje nepříjemné svědění, olupování kůže, její začervenání a praskání.

Často dále plíseň postihuje i nehty, které zhrubnou, mění barvu (postupně hnědnou) a mohou tu vznikat další komplikace, které již obtěžují svou bolestivostí.

2. Na ekzém nebo lupénku

Houba má však i protizánětlivé účinky. Hodí se při léčbě atopického ekzému nebo lupénky.

3. Hojení bércových vředů

Urychluje hojení bércových vředů, proleženin. K těmto účelům je vhodné zakoupit masti nebo přísady do koupele. Při aplikaci na kůži se houba po zničení plísní z těla neškodně odloučí pryč.

4. Na vaginální mykózy

Pythium oligandrum mohou využít i ženy pro svoji intimní hygienu. Koupele z ní připravené jsou účinné při vaginálních mykózách. Ty jinak mohou velmi znepříjemnit několik dnů i týdnů svými příznaky – svěděním, výtokem, pálením a bolestivostí při močení.

Chytrá houba je pro všechny

Preparáty s chytrou houbou mohou užívat dospělí i děti, těhotné i kojící ženy. Nejsou zde prakticky žádná omezení. Není možné se jí předávkovat a její použití s sebou nenese žádné neblahé vedlejší účinky. Přípravky jsou běžně k dostání v lékárně či je možné je objednat přes eshopy různých společností.

Parazit, který pomáhá léčit

Pythium oligandrum má oproti klasickým lékům určitou výhodu. Plísně si vůči němu nedokáží vytvořit odolnost, proto účinkuje i tehdy, když ho potřebujete použít vícekrát.

V ČR má mnoho dermatologů pozitivní zkušenost s chytrou houbou.

Shodují se, že i když houba není zázračným lékem na všechno, nikomu stav nezhoršila a někdy pomohla i v případech, kde jiné léky selhaly.

Slova lékaře

“Mikroskopická houba s názvem Pythium oligandrum působí na nepřátelské buňky jako upír. Čerpá z nich látky, které potřebuje na výživu. Parazituje na plísních způsobujících nemoci a když svůj úkol splní, ztratí se” vysvětluje mikrobiolog.

TIP: Podívejte se na další zdravé houby, které bojují proti nemocem

VIDEO: Chytrá houba proti bércovým vředům

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Co dokáže Chytrá houba?

Pocení nohou

Pocení nohou je nejen nepříjemné, ale může způsobit i zdravotní problémy. Zrohovatělá vrstva kůže je totiž neustále zvlhčována a tím se vytváří ideální prostředí pro vývoj bakterií a plísní nohou i nehtů.

Ekrinní, čili pravé potní žlázy jsou rozmístěny po celém těle, včetně chodidel. Je jich něco mezi 2 – 3 miliony a vylučují větší množství potu než žlázy apokrinní. Systém těchto potních žláz funguje termoregulačně, když na základě podnětů z hypothalamu zvlhčuje podle potřeby pokožku.

V horkém počasí může jejich výkon přesáhnout až 11 litrů denně. Některé ekrinní žlázy reagují také na další podněty, např. ty umístěné na čele, v podpaží a na dlaních a chodidlech se bez jakékoli závislosti na okolní teplotě nebo svalové zátěži aktivují v době psychického stresu.

Na nohy, ponožky a do bot doporučujeme používat protiplísňový zásyp Chytrá houba Pythie Biodeur Prevent Foot Powder.

Plísně mohou žít v botách, ponožkách, pokud nejsou dostatečně často střídány. Je vhodné nosit kvalitní bavlněné ponožky, které umožňují nohám dýchat, a ujistit se, že jsou prány při 40 °C, aby se zlikvidovaly plísňové spóry. Jako prevenci před opětovným infikováním plísněmi je určený přípravek Chytrá houba Pythie Biodeur Prevent.

Mykózy

Společným jmenovatelem pro nastartování vlastního mykotického onemocnění je zapaření, macerace kůže a mechanická mikrotraumatizace, společně s pomnožením fekální mikrobiální flóry, pak vedle nepříjemných pachových vjemů připravuje též vhodné prostředí pro uplatnění mikroskopických hub.

Pokud se tomuto stavu nevěnuje patřičná pozornost, může v dalším období dojít i k postižení nehtových plotének. Osoby postižené dermatomykózami nohou se najdou v dost velkých počtech. Podle rozsáhlé studie z posledních let se zjistilo, že jen v ČR trpí mykotickým postižením nohou více než 60 % dospělé populace s meziročním nárůstem 2,5 – 8 %.

Zajímavé:  Bolest zad mezi lopatkami - vše o zdraví

Nejčastější výskyt je v meziprstních prostorách, pak na patách a ploskách.

 • Při náchylnostech k plísním u plosek nohou, pat či meziprstí je vhodným přípravkem Biodeur 3x 1g aplikovaný ve formě koupelí nohou
 • Pro prevenci návratu mykózy doporučujeme přípravek Chytrá houba Pythie Biodeur Prevent.
 • Onychomykózy

Onychomykózy jsou jedním z nejběžnějších dermatologických onemocnění, jejichž incidence vytrvale narůstá. V České Republice je zasaženo 2 – 8 % populace, podle rozsáhlých studií až 26,9 %.

Zvyšující se informovanost veřejnosti a uvádění nových efektivních léků vedlo k velkému nadšení mezi postiženými, podpořené snahou praktikujících lékařů najít vhodnou léčbu, respektive určit správnou terapii. Ovšem léčba je často předepisována bez znalostí původce mykotické infekce.

Nejčastějšími původci jsou dermatofyty (Trichophyton rubrum, Trichophyton mentagrophytes), kvasinky (Candida albicans či Candida parapsilosis) oportunní mikromycety.

Relativní účinnost antimykotických přípravků vůči škále patogenů, není zcela zřejmá a léky jsou často předepisovány na nevhodnou dobu medikace. Systémová léčiva mají nejvyšší účinek, ten ovšem pozitivně koreluje s jejich vedlejšími účinky.

Naším nejuniverzálnějším přípravkem pro nehty náchylné k plísním nehtů nohou je Biodeur 3x 1g aplikovaný ve formě zábalů nehtů, v případě nutnosti opakování aplikace lze zakoupit i Biodeur 1x 1g. Alternativou je bio přípravek Chytrá houba Pythie BIO Biodeur.

Specialista na nehty Chytrá houba Pythie Biodeur Nail je vhodný zejména pro nehty náchylné k plísním, kde byl kultivací stěru dříve potvrzen původce Trichophyton rubrum.

Cílem kúry našimi přípravky je od lůžka odrůstající zdravý nehet, pokud se odrůstání nehtu zastaví, je potřeba zopakovat dvoudenní aplikaci.

Zbavte se plísní: Když vše selže, zkuste chytrou houbu, která se plísní živí

Plísním se pochopitelně nejvíce daří ve vlhku. Tedy tam, kudy do místnosti proniká vlhkost, nebo tam, kde ji máme už uvnitř bytu. Prvním krokem může být pořízení vlhkoměru. Ideální vlhkost je mezi 40 až 50 procenty. Plísně mohou vyvolat i nepříjemné vyrážky, velmi škodlivé jsou pro alergiky.

Topíte a větráte dostatečně?

Nejjednodušším způsobem, jak začít bojovat s plísní, je zamyslet se nad tím, zda dostatečně vytápíme místnost a jestli větráme. Pochopitelně, že větrat v době, kdy je venku deštivo a samo o sobě vlhko, je nesmysl.

Plíseň ale nesnáší proudění vzduchu, takže začněte prostě od těch nejjednodušších metod. Základem je prevence. Zkuste si třeba pořídit prostředky k ošetření zdiva, například Fungisar Super. Ten pomáhá proti plísni, ale bojuje i s bakteriemi, řasami a kvasinkami.

Plíseň představuje nesystematické označení pro skupinu hub, které pokrývají povrch substrátu jemným bílým nebo barevným myceliem. Plísně jsou většinou saprofytické, mohou být užitečné – produkují antibiotika, organické kyseliny, případně enzymy v průmyslovém měřítku, nebo škodlivé působící mykózy lidí, zvířat i rostlin.

Když už plíseň v bytě objevíte, prvním rázným bojovníkem je Savo nebo jemu podobné přípravky. Na trhu je jich celá řada. S pomocí ostřikovače naneste prostředek na stěnu s viditelným napadením plísní. Pokud první aplikace nepomůže, postřik zopakujte. Nikdy před aplikací postřiku neodstraňujte plíseň. Tím jenom rozvíříte spóry plísně po celém bytě či domě.

Pokud mapy  na zdi zmizely, máte částečně vyhráno. Ale neradujte se předčasně. Plíseň se objevila, protože měla ideální podmínky k rozvoji. Za čas, někdy až po letech, se situace může opakovat.

Proto se zamyslete nad tím, zda skutečně místnost dobře vytápíte a větráte. Když ani to nepomůže a plíseň se vrátí, nezbývá, než se pustit do razantnějšího zákroku.

Důvodem může být zvenku nedostatečná izolace nebo nekvalitní odizolování zdi od zemní vlhkosti. To už je práce ale většinou pro stavební firmu.

Zkuste chytrou houbu

Plísně v bytech se vyskytují častěji od dob, co si většina domácností nechala instalovat plastová okna. Od té doby se právě projeví problémy spojené s nedostatečným větráním a vytápěním. Nejvíce postižené jsou koupelny, kuchyně a místnosti, kde třeba sušíme prádlo.

Když už si nevíme rady, můžeme sáhnout po takzvané chytré houbě. Prostředek pod názvem Bio Repel seženeme v každé lepší drogerii nebo prodejně pro kutily.

Jde o originální kompozice mikroorganismů obsahující „chytrou houbu“, která likviduje nežádoucí plísně na zdech domů. Houba se přímo živí plísněmi na zdech. Když plísně zlikviduje, sama zmizí, protože se nemá čím živit.

Prostředek je zdraví neškodný, nevadí ani domácím mazlíčkům a neublíží ani vašim pokojovkám.

Rozhovor s mikrobiologem: Chytrá houba svačí kvasinky i plísně

Podle evropské studie trpí až šedesát procent dospělé populace klinickou formou plísně nohou. Zajímavé řešení nabízí český objev Pythium oligandrum. Jedná se o houbu, která se živí výhradně jinými plísněmi a houbami.

Při teplotě lidského těla se nemnoží, a tak po vyhlazení všech nepřátelských plísní její aktivita ustane. Více o preparátu nám poví MUDr. Karel Mencl, CSc. z Pardubické krajské nemocnice, Oddělení klinické mikrobiologie.

Příběh Chytré houby je velmi zajímavý. Lze ho srovnat i s příběhy některých lidských velikánů – od outsidera až po hvězdu. První ji pozoroval a popsal Charles Drechsler, Američan německého původu, někdy v letech 1930–32.

Jenže Pythium oligandrum, jak houbu vědecky pojmenovali, mělo smůlu. Bylo v nesprávný čas na nesprávném místě – nechalo se nachytat na rostlinách ve společenství fytopatogenních, tedy rostliny devastujících, plísní. Houba byla přistižena na místě činu a byla obviněna z rostlinožroutství. Nikoho z „vědecké poroty“ totiž tenkrát nenapadlo, že tam byla požírat své příbuzné plísně.

Tenhle flastr jí zůstal až do sedmdesátých let minulého století, kdy byla znovuobjevena českým vědcem Dášou Veselým. Ten si jako první všiml, že se živí pouze vysáváním jiných mikroskopických hub, včetně svého příbuzenstva. Zkrátka čistokrevný plísňový predátor, upír mezi houbami.

Jak se houba dostala mezi lidi?

Příběh pokračoval. Doc. Veselého napadlo, že by se téhle houbičky dalo využít k ochraně rostlin, zvláště semen a semenáčků, proti houbovým chorobám. Pythium oligandrum totiž nikdy nebylo na špatné straně barikády, tak proč nevyužít jeho schopnost likvidovat ostatní plísně?

Projekt byl velmi úspěšný a houba se dodnes k ochraně rostlin používá. Pod názvem Polyversum ji znají i zahrádkáři. A právě při výrobě tohoto preparátu se začal odvíjet i jeho zdravotnický model. V plnírně sáčků se jedné pracovnici stala menší havárie, když si obsah sáčku nechtěně vysypala do pracovních holínek.

A teď sledujte! Paní Z.

se potily nohy, navíc celou směnu v holínkách… Umíte si představit, že minimálně ty holínky měly specifický odér! Jenže po té nehodě najednou vše zmizelo! Nohy se přestaly nadměrně potit, holínky „vyčichly“, a svědění mezi prsty nohou (což je jeden z příznaků meziprstní plísně) zmizelo a kůže se ozdravila. Paní si spojila pozitivní účinky s onou „havárií“ a vyzkoušela to na manželových keckách. Ty mimochodem musely ze zcela jasné příčiny nocovat na chodbě. I tentokrát to zabralo a kecky po několika dnech zase mohly do předsíně.

Zajímavé:  B-komplex PREMIUM Galmed 100 tablet – vše o zdraví

 • fotografií

Takže se začalo preparátem na kytky?

Ano. Začalo se zkoumat, co všechno Chytrá houba umí a zda dokáže zlikvidovat i plísně, které okusují naši kůži. Byly to sice laboratorní testy, ale vycházely velmi pozitivně. Pythium oligandrum snižovalo potivost, likvidovalo nepříjemný zápach a téměř stoprocentně odstraňovalo plíseň z meziprstních prostor nohou.

Měl jsem tu čest výsledky z této pozorovací studie publikovat v odborném tisku jako první článek o Chytré houbě. Testování toxicity a alergizace bylo naopak negativní a tak nic nebránilo tomu, aby se Chytrá houba jako kosmetický biopreparát vydala na svou cestu k lidem.

Na co všechno se dá taková houby požírající houba použít?

Dnes je to poznané spektrum účinků Chytré houby hodně široké. Bylo vytipováno několik kmenů, kde každý má talent pro boj s určitým druhem onemocnění.

Jejich kombinací jsou pak tvořeny jednotlivé biopreparáty. Tak předně, houba umí požírat jiné plísně, což se využívá zvláště na mykózu nohou – a to jak mezi prsty, tak na ploskách i nehtech.

Lze ji použít také na plesnivé nehty na rukou.

Postupem doby se také zjistilo, že má mírné protizánětlivé účinky. Rovněž mírní projevy atopického ekzému a některých forem lupénky. Pythium oligandrum dokáže zabránit i rozvoji některých mikroorganizmů v hnisajících ranách, zvláště pak v bércových vředech a proleženinách. Ty pak mají větší šanci se hojit.

Protože i kvasinky jsou houby a Chytrá houba je také ráda svačí, byl veřejnosti nabídnut preparát pro přípravu sedací koupele určené pro intimní hygienu.

Dokonce mi na jedné přednášce pro lékárníky svěřili „tajemství“, že tento preparát dost často kupují i muži na opruzeniny. Protizánětlivý účinek a brzda bakterií v podobě ústní vody dobře zlepšují stav paradentózy.

Čím nás Chytrá houba ještě překvapí, to si dnes ani netroufám odhadovat!

MUDr. Karel Mencl, CSc.Autor: Ženy – E15

Nemůže sežrat nějaké potřebné a hodné houby?

Asi by i mohla. Pokud máte na mysli hříbky nebo žampióny. I tyto houby jsou tvořeny mikroskopickými vlákny a Pythium oligandrum je houbový všežravec. Ale bylo by potřeba ohromné množství Chytré houby. Že by to šlo, to jsem si ovšem vyzkoušel na vlastní zahradě.

Vy jste likvidoval žampióny?

Ty zrovna ne. Ale na místě po staré hrušni neustále rostla a rozrůstala se Špička travní, drobná a jedovatá houbička. A nešla zlikvidovat – do doby, než jsem ji několikrát zalil suspenzí Chytré houby.

Co se ale stane, když houbě dojde jídlo? Jak dlouho hladovku přežije a nezačne si hledat alternativní zdroje potravy?

V podobě svých rozmnožovacích zárodků, oospór, které jsou mimochodem hlavní součástí všech bioreparátů s Chytrou houbou, dokáže v suchém stavu přežít až deset let.

Tohoto efektu se využívá při ochraně vlhnoucích zdí, omítek a malby před plísněmi. Je-li vlhko a začínají-li v omítce růst plísně, Pythium „ucítí“ potravu, vyklíčí a jde se najíst.

Když svou kořist udolá, vytvoří další oospóry a znovu trpělivě čeká na další příděl.

Při použití na kůži zbaští kožní plíseň, ale protože ji nic jiného nezajímá a nemá kde čekat, tak se odloučí spolu s obnovující se kůží, případně ji omyjete při další koupeli. I proto je potřeba aplikovat biopreparáty na kůži častěji, než ty na omítku.

Chytrá houbaAutor: Ženy – E15

Nemůže se houba nějak vyvinout / přizpůsobit / zmutovat?

To je dost zásadní otázka. Nicméně si troufám říct, že ne. V přírodě je známo na tři tisíce mikroskopických hub, které požírají i jiné houby. Jenže současně požírají i rostliny, některé živočichy a řada z nich byla ulovena i jako původce onemocnění člověka!

Chytrá houba je v tomto směru skutečně unikát. Baští jenom houby a udržet ji i v běžných laboratorních podmínkách naživu, dá docela práci.

Na rozdíl od virů a bakterií je to vyšší a složitější organizmus a ty jen tak lehce mutacím nepodléhají. Chytrá houba je všude kolem nás, nachází se v malém množství zcela běžně v půdě.

Kdyby se chtěla za ty milióny let svého vývoje „přeškolit“ na jinou potravu, určitě by to už udělala.

A jak často a dlouho se může používat?

Prakticky bez omezení. Jak co do věku, pohlaví nebo zdravotního stavu, tak co do opakování použití. Příliš časté používání však leze do peněz.

Biopreparáty nejsou zrovna z nejlevnějších, proto je u každého z nich návod, který optimalizuje množství a dobu použití.

A třeba právě na nohy ji lze používat i jako prevenci před plísňovou návštěvou, což představuje aplikace tak jednou za 6 týdnů. Ale je to dost individuální záležitost.

Co si o ní myslíte Vy?

No je to můj miláček! Tím, že jsem měl možnost být u zrodu a rozvoje biopreparátů, že jsem měl možnost pozorovat účinky Pythium oligandrum jak u lidí, tak v laboratoři, tak mi skutečně přirostla k srdci.

Mikroskopické houby jsou celkově velmi zajímavá skupina mikroorganizmů, ale tahle chytrá zámorka udivuje stále něčím novým a stojí za to jí věnovat velkou pozornost.

Je to sice BIO, takže v našem přechemizovaném světě nemá stále ještě tu pozici, kterou by mělo mít, zdá se ale, že je čím dál tím více těch, kteří se obrací k alternativním medicínským postupům.

A určitě se je v tomto směru potřeba věnovat zkoumání a zdokonalování všeho, co nám příroda nabízí.

Jak dlouho už lidi houbujete?

Tak to je parádní termín, houbovat, ten snad ještě nikdo jiný nevymyslel. Lidi houbuji, od roku 1999, i když ve světě mikroskopických hub se pohybuji o hodně déle – již jako pomocná vědecká síla na lékařské fakultě od roku 1977.

To Vámi označené houbování nastalo až při zahájení spolupráce s firmou Biopreparáty s.r.o. S nimi jsem pak prošel celým vývojem jednotlivých biopreparátů.

Velmi živě si vzpomínám, jak u mne tenkrát seděli ředitel, jednatel firmy a pan docent Veselý, který mi sděloval své dosavadní poznatky o Chytré houbě. To byl k dispozici jediný preparát, BioDeur – koupel nohou. Měl za sebou první nesmělé krůčky.

Dnes jich je celá řada a technologové firmy se pokouší o jejich zdokonalení a výrobu nových forem. Velmi mne potěšila zpráva o tom, že firma vyhrála letošní pražské kolo firmy roku.

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Chytrá houbaAutor: Ženy – E15

Máte s houbovým onemocněním nějaké osobní zkušenosti?

To si pište! Začnu malinko oklikou. Předně jsem byl na vojně. Sice jen na rok, ale i pár dnů na společných dřevěných rohožích ve společných umývárnách stačí „k nakoupení“ plesnivých nohou.

Tenkrát nás bylo společně sedm absolventů plus dva řidiči a do tří týdnů jsme měli všichni rozjetou meziprstní mykózu. No a i když si myslíte, že jste se té mršky zbavili, stejně si do civilu nesete někde hlouběji v kůži malý dárek. Pak záleží na řadě okolností, kdy se znovu objeví.

Po léčení sice na chvilku „zmizí, ale nenechá na sebe dlouho čekat. To byl i můj případ, a tak jsem Pythium oligandrum otestoval sám na sobě. Fungovalo to naprosto perfektně. Je pravda, že jsem tehdy dodržel přesně předepsaný návod.

Preparát jsem pak vyzkoušel na příbuzných, přátelích a známých a od té doby na něj nedám dopustit.

Kde všude se dá plíseň chytit a jak získat chytrou houbu?

Mykózu, nebo chcete-li plíseň nohou, můžete chytit ve společných sprchách, saunách, u bazénů, při chůzi naboso v trávě, z hotelových koberců, z vypůjčených papučí a podobně. Samozřejmě to chce také poněkud zanedbat hygienu, případně mít na ploskách nebo mezi prsty nějaké oděrky, případně hodně potivé nohy.

Pokud se pak chcete „zhoubovat“ Chytrou houbou, abyste se té nepříjemné kožní návštěvy zbavili, musíte jít do lékárny a nakoupit příslušný biopreparát. Všechny jsou volně dostupné jako biokosmetika.

Pokud jde o nohy, tak vždy doporučuji kombinaci koupele a zásypu do nošených bot. Výborně se to doplňuje.

A těm, kterým se plíseň vrací častěji, pak doporučuji použití Chytré houby jako preventivního prostředku.

Jak dlouho houba žije? Když bych ji nasadil do zamořeného sklepa, vyžere ho celý?

Má-li vhodné prostředí, kde ji neohrožuje žádná chemie, tak dokáže přežívat léta. To je třeba efekt na zdech ve vlhnoucích místech domácností, kde se sráží kondenzní voda a rostou hlavně ty černé nevzhledné a páchnoucí plísně.

Také mám osobní zkušenost – pečlivě příslušným biopreparátem ošetřená zeď za kuchyňskou linkou ve starším domku a po černé plísni nebylo šest let ani slyšet! Jak by to pokračovalo nevím, protože se pak znovu malovalo a ošetřovalo, ale je to již dalších téměř pět let a stále žádná změna.

Pythium oligandrum také používám na ošetření sklepa na jablka a prostředí je bez známek plísní. Určitě je i menší množství zkaženého ovoce a zeleniny. Takže, máte-li ve sklepě plíseň a ošetříte zdi i strop dle návodu, máte šanci, že se těch nepříjemných plísní nadobro zbavíte.

Chytrá houba si na nich pochutná.

Povíte nám nějakou veselou ze zákulisí?

A jéje, už je to tady, trochu zákulisí. To Vás asi moc nepotěším, ono v naší práci až tak moc srandy neužijete. Častěji si vyslechnete, že tomu či onomu už patnáct let hnisá a bolí noha, že musí spát vsedě a nic mu na to nepomáhá. Takže daleko častěji vidíte lidskou bolest i trápení a pak naději na zlepšení stavu. Když se to ale povede, to pak můžete sdílet i společnou radost.

Jednou k nám přišel pacient s těžkou cukrovkou a s velkou hnisavou ránou na chodidle. Rána byla na bříšku palce a mykózou byla silně zasažena ploska i nárt.

Přišel těžce, o dvou francouzských holích, protože na nohu nebylo možné stoupnout. Prosil nás, že slyšel o chytré houbě na plísně na nohách a že by to chtěl zkusit ještě dřív, než dá chirurgům svolení k amputaci.

Nohu jsme vyšetřili a pacienta vybavili biopreparátem na celý měsíc aplikací.

Zhruba za ten měsíc mne volali na náš příjem, že tam mám pacienta na vyšetření.

Tak jsem seběhl o patro níž a proti mně se vyřítil starší pán! Se zdviženou holí v ruce se ke mně hnal a halekal: „Doktoréééé, doktoréé!“ Vůbec jsem ho nepoznal! Ztuhnul jsem strachem a jen si pomyslel: „Něco jsi zvoral a teď tě vezme holí!“ Nic z toho se nestalo a ty roztažené ruce byly k tomu, že mne začal objímat a děkovat. Že noha přestala bolet, rána hnisat a že může zase téměř normálně chodit. A že kdyby prý nebyl v letech, tak že by snad šel radostí tancovat. Rána na noze se mu hojila celých 14 měsíců, ale zahojila se!

Autor: Jan Franěk

Pythie Biodeur Nail Chytrá houba 3 x 3 g

 • Přidáno 20. června 2018 Doporučuje produkt
  • Přidáno 19. června 2018
  • Doporučuje produkt
  • pouzivam ho uz mnoho let, delam si pedikuru a jsem velice spokojena ,muzu doporucit .
 • Přidáno 30. května 2018

  Doporučuje produkt

 • Přidáno 16. května 2018

  Nedoporučuje produkt

  • v balení nebyly 3 tablety, ale pouze 2 a z toho jedna rozdrcena
  1. Přidáno 10. května 2018
  2. Doporučuje produkt
  3. Vyzkoušela jsem tento produkt již jednou a byla jsem spokojená.
  • Přidáno 2. dubna 2018
  • Doporučuje produkt
  • Konečně něco účinného
 • Přidáno 28. března 2018

  Doporučuje produkt

  Za poslední rok, v pořadí už třetí. Nasadím až v teplejším počasí.

  1. Přidáno 1. února 2018
  2. Doporučuje produkt
  3. Zatím výrobek zkouším
 • Přidáno 29. listopadu 2017

  Doporučuje produkt

 • Přidáno 28. listopadu 2017

  Doporučuje produkt

 • Přidáno 26. listopadu 2017

  Doporučuje produkt

  • Přidáno 3. října 2017
  • Doporučuje produkt
  • Zatím moc nevím, aplikovala jsem teprve 2xdva dny.
 • Přidáno 9. září 2017

  Doporučuje produkt

 • Přidáno 27. srpna 2017

  Doporučuje produkt

  1. Přidáno 7. srpna 2017
  2. Doporučuje produkt
  3. na produkt jsem narazila náhodou na FB,kde byla o něm zmínka,co se týče léčby plísňového onemocnění,tak jsem je obědnala na zkoušku,ale už po třech dnech,jsem zaznamenala změnu,vyskoušela jsem mnoho drahých produktů,ale byli k ničemu,mému onemocnění to nepomohlo,a nezaznamenala jsem ani jakoukoliv změnu mého onemocnění,tento produkt je cenově přijatelý a hlavně funguje,doporučuji ho všem kdo na toto onemocnění trpí
 • Přidáno 20. července 2017

  Doporučuje produkt

  • Přidáno 13. července 2017
  • Doporučuje produkt
  • Zatím nepoužito
 • Přidáno 10. července 2017

  Doporučuje produkt

  1. Přidáno 28. května 2017
  2. Doporučuje produkt
  3. funguje
 • Přidáno 26. dubna 2017

  Doporučuje produkt

  • Okamžitě působí proti rozšíření plísně nehtů.

  Aplikace jednoduchá a hlavně účinná.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *