Trendy v kloubní výživě – vše o zdraví

26. 11. 2020

Klouby patří k dlouhodobě nejnamáhavějším částem těla. Používáme je dnes a denně při chůzi a samozřejmě i při sportu či jakýchkoliv pohybových aktivitách.

S postupujícím věkem dochází k přirozenému opotřebovávání a také k postupnému snižování schopnosti regenerace. Chrupavka, podpůrná pojivová část kloubů, přirozeně ubývá, a tak se mnoho lidí dostane do stavu, kdy potřebuje nějakou formu vnější pomoci.

Nejen z toho důvodu se různé typy kloubní výživy staly doslova bestsellery mezi doplňky stravy.

Co jsme hodnotili?

Srovnali jsme pro vás 9 komplexních preparátů, které obsahují účinné látky, podporující zdravé kosti a klouby. Všechny přípravky mají společné to, že obsahují buď glukosamin a nebo kolagen.

Mimo tyto základní podpůrné látky jsou často doplněny synergicky působícími sloučeninami, které podporují celkové vstřebávání a účinnost látek kloubů a chrupavkám vlastním a mají příznivý vliv na zdraví kostí a kloubů.

U přípravků jsme hodnotili: 

Kdo hodnotil? 

RNDr. Míša Bebová, která vystudovala obor biochemie na Univerzitě Karlově. Její poznatky z oboru jí umožnily porovnat všechny doplňky stravy z pohledu jejich složení, nikoliv reklamy. Nahlíží tak do této problematiky z té nejzákladnější úrovně – úrovně metabolismu a základních chemických procesů v našem organismu.

Jak to dopadlo?

Trendy v kloubní výživě – vše o zdraví Těsně za ním se na 8. místě umístil přípravek společnosti Cemio – Kamzík. Tento preparát obsahuje 2 typy kolagenu I a II a je doplněn o vitamín C v množství 20 % DDD na dávku.Neobsahuje jiné synergicky působící látky a je navíc doplněn větším množstvím pomocných látek včetně čtyřech typů barviv.
Trendy v kloubní výživě – vše o zdravíTrendy v kloubní výživě – vše o zdraví Trendy v kloubní výživě – vše o zdraví Trendy v kloubní výživě – vše o zdraví Na dalších 4 místech (7., 6., 5. a 4.) se umístily velmi podobné přípravky od renomovaných značek Solgar, Garden of Life, Viridian a GreenFood Nutrition. Všechny produkty obsahují 8 nebo 9 účinných látek, z nichž vždy minimálně polovina z nich jsou synergicky působící rostlinné výtažky, které podporují vstřebávání a využitelnost účinných látek glukosaminu a kolagenu a celkově pozitivně působí na zdraví kloubů a kostí. Jedná se hlavně o výtažky z kurkumy, rostliny boswellia serrata, zázvoru, vrby bílé a pepře.  Na 7. místě je z důvodu největšího zastoupení přídatných látek umístěn přípravek Solgar 7.  Z důvodu vyšší ceny na dávku je na 6. místo umístěn přípravek od Garden of Life FYI – Ultra. 5. místo patří přípravku Viridian Joint Complex, který vyniká svou čistotou.  4. místo patří přípravku GreenFood nutrition Kloubní výživa s vitamínem C, který má v porovnání s ostatními velmi příznivou cenu denní dávky 6 Kč a vítězí v poměru „cena-výkon“.
Trendy v kloubní výživě – vše o zdravíNa 3. místě se umístil Walmark Proenzi Intensive, který sice obsahuje největší množství přídatných látek z celé recenze, nicméně obsahuje tři účinné látky v kombinaci: glukosamin, chondroitin i kolagen II. typu. Ty jsou doplněny o synergicky působící látky včetně rostlinných podpůrných sloučenin.
Trendy v kloubní výživě – vše o zdravíNa 2. místě se umístil Alavis, který se proslavil hlavně doplňky stravy pro zvířata. Nyní přichází s produktem určenými přímo pro lidské klouby – Alavis Maxima Triple Blend.Tento přípravek obsahuje 5 účinných látek: kolagen I a II, chondroitin, glukosamin a MSM, doplněné o vitamín C. Cena za denní dávku je příznivá – 8 Kč. Jde o silný preparát s malým zastoupením přídatných látek.
Trendy v kloubní výživě – vše o zdravíA konečně 1. místo recenze, které patří Geladrinku Forte Hyal. Jedná se o nejkomplexnější přípravek celé recenze vysoké čistoty a efektivity. Obsahuje jak kolagen v podobě příznivých kolagenních peptidů, tak chondroitin a glukosamin, spolu s MSM a navíc ještě s kyselinou hyaluronovou ve formě hyaluronanu sodného.Cena za denní dávku je vyšší v porovnání s ostatními, u tohoto přípravku je to však pochopitelné.
Trendy v kloubní výživě – vše o zdraví Vystudovala na UK v Praze obor biochemie. Výživě a zdravému životnímu stylu se věnuje již přes 15 let. Studium biochemie ji umožňuje nahlížet do problematiky zdravé stravy z té nejzákladnější úrovně – z úrovně metabolismu. Bojuje proti mediálním bublinám, trendům a dezinformacím a snaží se jít cestou zdravého selského rozumu. Lektoruje, přednáší, píše. www.biochemicka.cz

Poznámka:

Uvedená recenze je, co se týče parametrů Hodnocení vstřebatelnosti a efektivity produktu a Čistoty složení, subjektivní, avšak zcela nezávislá a založená na odborných znalostech RNDr.

Michaely Bebové z oboru biochemie a výživového poradenství. U ostatních parametrů se jedná o objektivní porovnání údajů mezi jednotlivými přípravky, které nám dodal výrobce/distributor.

Nejedná se však o laboratorní testování. 

Kloubní výživa: Vše, co o ní potřebujete vědět

Trendy v kloubní výživě – vše o zdraví

Pokud si chcete užívat bezproblémového a komfortního pohybu i v pokročilém věku, měli byste do své životosprávy zařadit kloubní výživu pro sportovce. Právě ona totiž může být to, co vás ochrání před tím, aby byl pro vás každý krok jako chůze po nožích. Kdy ji ale začít brát? A je nějaký rozdíl mezi kloubní výživou pro lidi a tou, kterou berou zvířata?

Abychom si zachovali věčné mládí, zdraví a krásu, nezdráháme se užívat vitamín C, přípravky na podporu koncentrace a soustředění a výtažky z bylin, které zlepšují imunitu a zbavují naše tělo volných radikálů, které jsou vedlejšími produkty oxidačního stresu. Na co ale trochu zapomínáme je kloubní výživa, která je důležitá pro zdravé klouby a chrupavky.

I když její absenci dlouho nevnímáme, tělo nám její opomíjení připomene v té nejhorší a nejnepříjemnější podobě. Nebo se snad těšíte na to, až se budete šourat po chodníku s hůlkou v ruce a každý krok, který budou muset vaše ztuhlé klouby udělat, vás bude stát neskutečné úsilí?

Pokud ne, povíme vám, jak si ji máte vybrat a podle čeho poznáte tu kvalitní.

Trendy v kloubní výživě – vše o zdraví

Značek kloubních výživ je v lékárnách i na internetu nepřeberné množství. Takže místo toho, abychom o koupi trochu přemýšleli, vezmeme tu, která nám padne do oka a vůbec neřešíme, jaké je její složení. Vždyť, každá z nich přece dělá to samé. Nebo ne?

Pravda je ovšem taková, že rozdílů v kvalitě existuje dost. Zatímco některé druhy výživy obsahují čistý kolagen, jiné ho doplňují o vitamín C, který zlepšuje jeho vstřebávání a účinnost.

A některé značky vám toho nabídnou dokonce ještě víc. Aby se zvýšila pravděpodobnost toho, že si vyberete správně, zkuste porozumět účinkům často používaných látek. A následně se snažte jich co nejvíc najít na etiketě každého výrobku.

 

Co která látka umí?

 • MSM – Methylsulfonylmethan, organická sloučenina síry, umí zmírnit bolest kloubů, zlepšuje regeneraci a pomáhá proti zánětům
 • Kolagen – Látka, která se přirozeně nachází v lidském těle, ale s postupem věku ubývá (najdeme ji v kůži i v kloubech)
 • Glukosamin – Používá se při léčení potíží s kostmi a klouby, potlačuje záněty
 • Chondroitin – Chondroitin je jedním z hlavních stavebních kamenů chrupavek, dokáže předcházet jejich poškození, zlepšuje bolest kloubů v kolenou
 • Kyselina hyaluronová – Látka, která je přirozenou součástí kůže, očí a pojivové tkáně, urychluje hojení ran, zmírňuje bolest kloubů a dělá hezčí pleť
 • Boswellie – Má protizánětlivé účinky a zmírňuje bolesti způsobené artritidou

Na to, kdy začít brát kloubní výživu neexistuje žádná přesná odpověď. Vše závisí na tom, kolik je vám let, jak jste aktivní a v neposlední řadě i na zdravotní anamnéze vaší rodiny.

Kdybychom ale měli vycházet z poznatků, které nám dává k dispozici moderní medicína a věda, s užíváním kloubní výživy bychom měli začít kolem 25. roku života. Právě tento věk je považován za milník, po kterém začíná docházet k poklesu tvorby kolagenu a kyseliny hyaluronové

Trendy v kloubní výživě – vše o zdraví

Tato skutečnost je zodpovědná nejen za to, že máme mnohem méně plné tváře a mnohem více vrásek, ale i za to, že se pomalu zhoršuje stav našich chrupavek. A jak víme, ty jsou důležité pro plynulý a bezbolestný pohyb. Proto bychom neměli čekat až do pokročilého věku a měli bychom tyto látky tělu dodávat trochu s předstihem.

Kloubní výživu si kupte i v případě, že:

 • Pravidelně a intenzivně sportujete (nemusí jít jen o vrcholové sporty a posilovnu, ale i o rekreační míčové hry)
 • Máte fyzicky náročnou profesi
 • Čas od času pociťujete bolest kloubů a ztuhlost
 • Máte v rodině někoho, kdo trpěl onemocněním chrupavek a kloubů
 • Se u vás bolest kloubů projevila naplno a hledáte způsob, jak ji zmírnit

Nejúčinnější přípravky na klouby

Nebyl by to řádný průvodce kloubní výživou, kdyby v něm chyběl přehled nejkvalitnějších přípravků na klouby, které jsou u nás k dostání. 

Trendy v kloubní výživě – vše o zdraví

Kdybychom měli vypíchnout ty, které vám nabízejí kombinaci několika účinných látek, pak se podívejte na náš žebříček 10 nejúčinnějších přípravků na klouby:

Je vhodná výživa pro psy a koně pro lidi?

V posledních několika letech se u nás rozšířilo užívání kloubní výživy pro psy a koně u lidí.

Nejen kvůli její ceně a množství, ale také kvůli složení, které se nám zdá být prakticky totožné, jako je tomu v případě přípravků pro lidi.

Někteří tuto formu volí i proto, že věří v její vyšší kvalitu. (V kloubní výživě pro zvířata obvykle nebývají aromata, barviva a další pomocné látky.)

Většina lidí si pak přednostně vybírá přípravky pro koně, jejichž velikost je alespoň přibližně srovnatelná s tou naší. (Přeci jen, pes potřebuje mnohem menší dávku.) 

Málokdo si ale uvědomuje, že:

 • Kloubní výživa pro zvířata se často jinak užívá a úplně jinak chutná (a málokdy pro člověka dobře)
 • Se musí věnovat extra pozornost správnému dávkování (člověk je menší než kůň, ale větší než průměrný pes)
 • Zvířata mají úplně jiné trávení, takže vám některé pomocné látky mohou způsobit zažívací obtíže, nebo jiné zdravotní indispozice

Z těchto důvodů vám tedy tento krok jednoznačně nedoporučujeme.

Závěr

S užíváním kvalitní kloubní výživy byste měli začít co nejdříve. Na druhou stranu, pokud už je pozdě, její zařazení do vaší životosprávy vám může pomoci se zmírněním bolestí.

Zajímavé:  Léčba Plísní Na Kůži?

V takovém případě se ale nejprve poraďte se svým ošetřujícím lékařem, který vám doporučí doplňky stravy, které nebudou v kolizi s vaší aktuální medikací. A pokud možno, vždy si vybírejte kloubní výživu pro lidi.

Jak správně vybrat účinnou kloubní výživu? | Magazín pro zdravé klouby

Český trh je přesycen stovkami produktů kloubní výživy a je velmi těžké se v nich orientovat. Který z přípravků může fungovat a který je jen neúčinné placebo?

V dnešním článku vám řekneme pár základních tipů, jak během chvilky poznat kvalitní kloubní výživu a nevyhazovat tak peníze z okna.

Klouby a vazy dostávají po celou dobu života pořádně zabrat. Běžná chůze, běh, pády, sport i nesprávné držení těla. Není překvapením, že se dříve nebo později ozve zranění, nebo bolest kloubů.

Problémem je, že mnoho lidí začne vyhledávat kloubní výživu ve chvíli, kdy je příliš pozdě. Pokud jste se o klouby nestarali a najednou máte velké bolesti, může se jednat o dlouhodobé poškození pohybového aparátu. V tomto případě vám doplňky stravy mohou ulevit od bolesti, ale zázraky nečekejte. Jedinou spásou mohou být silné léky, či operace.

Při každé větší námaze myslete na své klouby a dopřejte jim kvalitní kloubní výživu jako prevenci zranění a bolesti v pozdějším věku. 

Jak vybrat účinnou kloubní výživu?

Trendy v kloubní výživě – vše o zdraví

Není to nic složitého. Důležité je pohlídat si obsah účinných látek, jejich složení a dávkování.

„Při pohybových aktivitách je dobré doplňovat látky k výživě kloubů. Vedle glukosamin sulfátu je dobré přidat přípravky s hydrolyzátem kolagenu. Nebo je střídat.“

MUDr. Gabriela Rybářová

Nenechte se zmást častými marketingovými přísliby unikátního druhu jednotlivých složek.

A jak přísliby poznáte?

Látky nativního charakteru, žraločí chrupavky a další (většinou přímo od výrobce) uvedené pečetě kvality daných látek. Než samotný druh látky je důležité jejich množství.

A to je základní problém většiny doplňků stravy na klouby u nás. Účinných látek obsahují málo. Hodně málo.

Pokud nemáte čas studovat etikety doplňků stravy na klouby, stačí se podívat na denní dávkování.

Jedná se pouze o jednu, či dvě tablety denně? V tomto případě úlevu a účinky moc nečekejte. Dávkuje se kloubní výživa v 6-8 tabletách denně, nebo v podobě prášků rozpustného ve vodě? Tady jste na dobré cestě. Obsah látek v tomto množství může pomoci při bolesti a poslouží jako prevence budoucích obtíží.

A teď přejdeme na to nejdůležitější, a to jsou samotné účinné látky, které by měla každá kloubní výživa obsahovat.

Jaké látky hledat v účinné kloubní výživě?

Mezi nejdůležitější látky patří glukosamin, MSM, vitamín C, chondroitin a kolagenní peptidy. Další důležité (bonusové) látky jsou zinek, hořčík, kyselina hyaluronová, bromelain, kurkumin, biotin a vitamín D.

Pojďme se blíže podívat na nejdůležitější látky, a jak přesně nám v boji s kloubními potížemi pomůžou.

Glukosamin

„Glukosamin sulfát má příznivé účinky proti bolesti a zánětu při artróze kloubů. Na rozdíl od analgetik a nesteroidních antiflogistik je tento účinek opožděný, projeví se až po 4–6 týdnech pravidelného úžívání.

Po vysazení však tento účinek obvykle přetrvává nějakou dobu. Proto je možné po 2–3 měsících užívání udělat další asi 2–3 měsíce přestávku. Látka patří do skupiny tzv.

SYSADOA (symptomaticky pomalu působící léky při osteoartóze).“

zdroj: wikipedia

Jedná se o jednu z nejvíce studovaných látek na podporu zdraví kloubů a v boji proti kolenní osteoartróze.

Pravidelné užívání glukosaminu (v sulfátové podobě) bojuje s bolesti kolene způsobené osteoartrózou. Efekt této látky je porovnatelný s léčivem Paracetamol. Na rozdíl od uvedeného analgetika však nemá Glukosamin žádné vedlejší účinky (tlumení emocí, kožní alergie atd.).

Glukosamin sulfát snižuje degradaci kolagenu v kloubech a příznaky osteoartrózy. Pomáhá vázat vodu a tím zlepšuje pružnost chrupavky i pohyblivost kloubu.

Dle studií je nejúčinnější denní dávkování 1,500 mg – 2,000 mg Glukosaminu sulfátu.

Metylsulfonylmetan (MSM)

„Lékař Stanley W. Jacob, M. D. a jeho kolegové došli po více než dvaceti letech výzkumů a zkušeností s pacienty k závěru, že MSM skutečně dokáže odstranit nebo snížit bolesti. Dokládají to i ve své knize z roku 1999 s názvem Zázračný MSM: Přírodní řešení bolesti.“

MSM neboli methylsulfonylmethan je organická a biologicky nejlépe vstřebatelná forma síry. V našem těle zvláčňuje vnitřní vazivové a chrupavkové tkáně, které jsou poté mnohem pružnější a odolnější.

MSM výrazně zvyšuje zdraví kloubů, jejich flexibilitu a pohyblivost, zmírňuje zánět a tlumí bolest kloubů, proto se doporučuje užívat lidem, trpícím artritidou a jinými nemocemi kloubů.

Optimální dávkování se pohybuje v rozmezí 500 mg – 1000 mg MSM za den. V případě velké bolesti a zdravotních obtíží se dávky zvyšují až na 3000 mg za den.

Chodroitin sulfát

„Chondroitin sulfát je v léčbě osteoartritidy kolene stejně účinný jako Celecoxib a lepší než placebo.

 Nová klinická studie, provedená v souladu s nejnovějšími předpisy Evropské lékové agentury (EMeA – European Medicines Agency) potvrdila, že na chondroitin sulfát, jako léčivo na lékařský předpis, zmírňuje bolest a zlepšuje funkční potíže spojené s osteoartritidou kolene (OA) podstatně lépe než placebo. Chondroitin sulfát navíc vykazuje stejnou účinnost jako protizánětlivý lék Celexoxib, patřící do skupiny nesteroidních antirevmatik (NSAID).“

Zdroj: IBSA – Švýcarská farmaceutická společnost 

Společně s glukosaminem tvoří účinnou kombinaci pro výživu kloubů a snížení bolesti.

Chondroitin ve formě sulfátu je polysacharid řazený mezi glukosaminoglykany. Je součástí chrupavky a jeho hlavní činností je zadržení vody a tím zajištění její pružnosti. Chondroitin se však nachází i v jiných pojivových tkáních v těle.

U chondroitinu je důležité vědět, že nástup účinku je postupný a projevuje se až po cca. měsíci užívání. Jeho účinek je však dlouhodobý a je možné jej na dobu 2-3 měsíců vysadit. V případě vážných problému s kloubní chrupavkou je však doporučováno jej užívat dlouhodobě.

Nejlepší dávkování se doporučuje v rozmezí 300 mg – 500 mg za den.

Nejlepší řešení pro Vaše klouby?

Trendy v kloubní výživě – vše o zdraví

Pokud hledáte doplněk stravy obsahující všechny uvedené látky ve správném množství a poměru, vyzkoušejte 100 % český přírodní produkt KLOUBUS podporující správné fungování pohybového aparátu a účinný prostředek pro silné kosti a klouby.

„Provedenými rozbory bylo zjištěno, že předložený vzorek produktu KLOUBUS vyhovuje ve znaku označeném „V“ požadavku uvedenému v deklaraci na obalu.“

Ing. Veronika Smutná Ph.D. – Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Svým složením se jedná o jeden z nejsilnějších produktů na trhu, je certifikován zdravotním ústavem v Praze a testován na obsah chondroprotektiv. Český produkt KLOUBUS si můžete nyní v akci zakoupit s dopravou zdarma od 2 ks kliknutím na tlačítko níže.

Vyzkouším KLOUBUS

 Trendy v kloubní výživě – vše o zdraví

Klouby a vazy Jídlo a klouby Kloubní výživa Onemocnění kloubů Zdraví

Kloubní výživa pro psy

Malá plemena a klouby

U malých plemen je nejčastějším důvodem poškození kloubů obezita. Nadměrná hmotnost nepřiměřeně zatěžuje klouby.

Postupně dochází k poškození chrupavek, klouby jsou méně pohyblivé, začnou být bolestivé a mohou se začít vyskytovat i otoky.

U malých plemen také bývají problémy s volnějšími vazy, zejména u kolenního kloubu a dochází pak k luxaci čéšky. Často to pak končí operací, kdy je potřeba celý kloub zpevnit a upravit.

Velká plemena

Trendy v kloubní výživě – vše o zdravíU velkých plemen jsou klouby přizpůsobené větší hmotnosti a nesetkáváme se tak často s obezitou, jako u malých plemen. Co se poškození kloubů týče, jedná se spíše o dlouhodobé zátěže, kdy tato plemena bývají temperamentní, častěji se používají ve sportovní kynologii nebo třeba jako saňoví psi.

K poškozování kloubní chrupavky a kloubů tak dochází postupně a projevuje se většinou až ve stáří.

Projevy postižení kloubů u psů

Že má náš pes problém s klouby si všimneme poměrně jednoduše. Prostě začne kulhat. Může se jednat o akutní problém, kdy si pes poraní kloub někde na procházce, při sportu nebo někdy stačí seskok z gauče.

Akutní problémy je potřeba řešit s ošetřujícím veterinářem, aby se diagnostikovalo, jestli se jedná jenom o drobné podvrknutí nebo případně o zlomeninu. Pokud kulhání začíná postupně a časem se zvyšuje, tak se jedná o chronické postižení kloubů.

V obou případech je potřeba psovi podávat preparáty (kloubní výživu), které zmírňují bolestivost kloubů, snižují otoky a celkově napomáhají regeneraci kloubních chrupavek a vazů.

Glyco-Flex III se podává při akutních i chronických problémech. Obsahuje látky, které: 

 • snižují bolestivost kloubů,
 • snižují otoky,
 • napomáhají regeneraci chrupavek apod.

Obsahuje výtažky z plže slávky zelenoústé (Perna caniculus).

Ta obsahuje 57 výživových faktorů od přírodních glukosaminů, přes chondroitin sulfát, kyselinu hyaluronovou až po esenciální mastné kyseliny, aminokyseliny a minerální látky.

To vše prospívá zdraví kloubních chrupavek.

Perna se používá i ve výživě lidí, jako podpora zdraví kloubů. Dalšími poměrně novými látkami, opět používanými i ve výživě lidí, je DMG (dimethylglycin) a MSM (methylsulfonylmethan).

Jedná se o mediátory (prostředníky) zánětlivých procesů v organismu, a proto se používají v potravních doplňcích na podporu zdraví kloubů. Důležitý pro regeneraci chrupavek je také obsah manganu. Směs těchto látek je dlouhodobě testovaná a v odborných studiích byl prokázán jejich vliv na zdraví kloubů.

Snižuje otoky, bolestivost a kulhání. Neodstraňuje jenom bolestivost kloubů, jako některé léky, ale odstraňuje přímo příčinu kulhání.

Prevence je vždy levnější, než léčba!

O klouby je potřeba začít pečovat už od mládí. Začíná to kvalitní kompletní stravou a přiměřeným pohybem. I když krmíme i ta nejlepší krmiva, tak nikdy nemohou obsahovat doplňkové látky, které jsou specifické např. pro klouby. Proto je vhodné tyto látky podávat preventivně.

Zajímavé:  Vitamíny Pro Lepší Náladu?

Na preventivním podávání je dobré to, že dávky jsou poloviční a stačí tedy jednou ročně podpůrná kůra.

V případě Glyco-Flex III vydrží psovi o hmotnosti 20kg jedno balení v preventivních dávkách na 2 měsíce! Správnou podpůrnou výživou kloubů předejdete problémům ve stáří a chronickým zánětům kloubů. U akutních zánětů se přípravek podává v léčebných dávkách.

Glyso-Flex III se používá také po ortopedických operacích, kdy dochází k rychlejšímu hojení kostí a kloubů a psi se rychleji vrací do normálního života.

Správná výživa je nejlepší prevencí zdravotního stavu! Ušetřete za složitou a dlouhodobou léčbu pohybového aparátu u geriatrických pacientů a zajistěte včas kloubům výživu a správnou péči preventivním podáváním preparátu, který obsahuje vše, co klouby potřebují!

Výhody kloubní výživy Glyko-Flex® III:

 • Firma Vetri-Science® Laboratories strávila více než 20 let výzkumem receptury Glyko-Flex® III, aby sestavila tuto synergicky působící recepturu na podporu zdraví kloubů
 • Výrobek Glyko-Flex ® III, který obsahuje celé mušle Perna, poskytuje maximální podporu pro klouby a pojivové tkáně, pro jejich funkci a zdraví
 • K dispozici pro psy ve formě vysoce chutných žvýkacích kousků s příchutí kuřecích jater

Poskytuje:

Trendy v kloubní výživě – vše o zdravíGlycOmega ™ Perna canaliculus ​​- přirozeně vyváženou kombinaci všech 9 tříd glykosaminglykanů vyskytujících se v pojivové tkáni

Glukosamin HCl – podporuje tvorbu glykosaminglykanů uvnitř matrix chrupavky a synoviální tekutiny. Je klinicky prokázáno, že podporuje zdraví kloubů u psů.

 • MSM (methylsulfonylmethan) – zvýšená dostupnost MSM (podporuje kyčelní klouby, zdraví ostatních kloubů a pojivové tkáně) je spojena s větším pohodlím a pohyblivostí.
 • DMG – přirozeně se vyskytující derivát amino kyselin, který podporuje strukturu a funkci kloubů, působí jako silný antioxidant podporující zdraví kloubů a podporuje správné rozdělení živin doručených do kloubu
 • Mangan – je nezbytný pro tvorbu kolagenu
 • Výtažek z hroznových jader, L-glutathion, selen a vitamíny C a E – antioxidanty, které pomáhají podporovat zdravé klouby

Publikované klinické studie Glyko-Flex® III pro psy

Klinická studie VSL 120

Popis

Byla použita metoda náhodně vybraných pacientů ve dvojitě slepé a zkřížené studii u psů s kolenní osteoartrózou (OA) pro určení, zda Glyko-Flex® III by mohl snížit odbourávání chrupavky a napomoci normalizovat funkci kloubů.

Psi byli náhodně rozděleni do dvou skupin, přičemž jedna byla léčena (Glyko-Flex® III) a druhá byla kontrolní. Po období podávání přípravku se přešlo na kontrolu výsledků. Byla provedena analýza síly chrupavky u každého psa.

Byla odebrána synoviální tekutina z kolenního kloubu a analyzována na markery zánětu kloubů a jejich degradaci.

U psů, kterým byl podáván Glyko-Flex® III, bylo dosaženo výrazného zlepšení kulhání po léčbě s nárůstem o 41 % v Peak Vertical Force (PVF) a 44% zvýšení ve Vertical Impulce (VI) nad hodnoty před léčbou.

Došlo k výraznému snížení průměrných hodnot synoviální PGE2 a hladiny rozpustného kolagenu (SC) v léčené skupině ve srovnání s kontrolní skupinou. Další markery v synoviální tekutině u psů, kterým byl podáván Glyko-Flex® III, měly trendy na nižší úrovně ve srovnání s kontrolní skupinou. Výsledky studie potvrzují, že Glyko-Flex® III může snížit závažnost poruch chrupavky a synovitidy a pomoci tak normalizovat funkci kloubů u psů s postižením kolenních kloubů s OA.

Shrnutí

 • Glyko-Flex® III může snížit závažnost poruchy chrupavky a synovitiu a pomáhá normalizovat funkci u osteoartrózy kolenních kloubů.
 • Výsledky této in vivo (VSL 120) studie se shodují a doplňují s jinými studiemi provedenými in vitro (VSL 130 a VSL 260).

Autoři:

Martinez S, McCormick D, Powers M, Davies N, Yanez J, Hughes K and Lincoln J. The effects of Glyco-Flex® III on a stable stifle osteoarthritis model in dogs: a pilot study. Washington State University, 2006. Presented at NAVC 2007.

Klinická studie VSL 130

Popis

Psí chondrocyty byly použity v buněčných kulturách experimentů k posouzení účinků Glyko-Flex® III na klíčové markery zánětu. Glyko-Flex® III vykazuje pozitivní snížení oxidu dusnatého (NO), rozpustného kolagenu, tumor nekrotizujícího faktoru-alfa, IL-6, PGE2 a matrix metaloproteinázy-3 (MMP-3)​​, které jsou klíčovými markery zánětu.

Zdá se, že Glyko-Flex® III snižuje odbourávání chrupavky, inhibuje cytokiny indukované NO, produkci PGE2 a snižuje proteolytické odbourávání. Tyto in vitro výsledky demonstrují některé z klíčových cest a mechanismů, jak funguje Glyko-Flex® III v kloubech. Tato studie také ukazuje, že Glyko-Flex® III má protizánětlivé a antioxidační vlastnosti.

Shrnutí

 • Zdá se, že Glyko-Flex® III má při použití na specifické buněčné linii psích chondrocytů protizánětlivé a antioxidační účinky.
 • Glyko-Flex® III snižuje odbourávání chrupavky, blokuje cytokinin, snižuje NO a produkci PGE2 a snižuje proteolytické odbourávání.
 • Výsledky této in vitro (VSL 130) studie se shodují a doplňují s jinými studiemi provedenými in vitro (VSL 260) a in vivo (VSL120).

Autoři:

Yanez J, McCormick D, Hughes K, Remsberg C, Temple C, Ohgami Y, Vega-Villa K, Martinez S and Davies N. Pharmacological evaluation of Glyco-Flex® III on canine chondrocytes. Washington State University, 2006. Presented at NAVC 2007 and published in Journal of Medical Science, 2008: 1-14.

 

Klinická studie VSL 290

Popis

Trendy v kloubní výživě – vše o zdraví

Shrnuní

 • Perna inhibuje produkci IgG a snižuje prozánětlivé cytokiny TNF-alfa, IL-1, IL-2 a IL-6 v buněčných kulturách.
 • Perna inhibuje enzymatický systém COX-2
 • Výsledky ukazují možné mechanismy, kterými může Perna modulovat zánětlivé mediátory.

Autoři:

Mani S and Lawson J. In vitro modulation of inflammatory cytokine and IgG levels of Perna canaliculus. BMC Complement Alternative Med., 2006; 6:1.

 

Další výzkumy účinných látek v Glyko-Flex® III naleznete v průvodci klinických studiích Vetri-Science® Laboratories s referenčními čísly: VSL 100; VSL 110, VSL 200, VSL 210, VSL 220, VSL 230; VSL 240, VSL 250, 260 VSL, VSL 270, 280 VSL – www.vetriscience.com

Prevence je základ! Aneb – proč užívat kloubní výživu

Kloubní výživa je v médiích často propagována jako doplněk pro seniory, a tak ji většina sportovců a aktivních lidí přehlíží v domnění, že pro ně není důležitá. Jenže opak je pravdou. Pokud jsme aktivní, nebo máme fyzicky náročné zaměstnání, kloubní výživa by nám na poličce se suplementy neměla chybět.

Vůbec neplatí, že by ji měli užívat jen staří lidé a ti, které už něco bolí nebo potřebují urychlit rekonvalescenci po úrazech.

Kloubní výživa je velmi účinnou prevencí, jak bolesti a degeneraci kloubů předcházet, a proto bychom na její užívání neměli zapomínat, obzvláště v případě, kdy je sport pravidelnou součástí našeho programu.

Trendy v kloubní výživě – vše o zdraví

Teoretické okénko o kloubech

Nechci vás dlouze nudit teorií o tom, co jsou to klouby a jak to v nich funguje, takže to vezmeme hopem. Oporu lidského těla tvoří kostra. Kosti sami o sobě pohyblivé nejsou a tuto funkci zajišťují klouby. Kloub tedy můžeme charakterizovat jako pohyblivé spojení dvou kostí. Kloub uzavírá kloubní pouzdro, které je zesíleno vazy.

Z vnitřní strany ho vyplňuje synoviální vrstva, která produkuje synoviální tekutinu – tzv. kloubní maz. Tato tekutina je pro funkci kloubu naprosto nezbytná. Synoviální tekutina vyživuje kloubní chrupavku, zajišťuje pevné přilnutí ploch k sobě a zmírňuje tření. Nedostatek této tekutiny poškozuje kloubní chrupavku, zhoršuje se její výživa i regenerace.

To vede k omezení funkčnosti a odolnosti kloubů a následně k rozvoji osteoartrózy.

Chrupavka je velmi pevná, přesto poměrně pružná a má funkci jakéhosi tlumiče. Regenerační schopnost chrupavky je obecně poměrně nízká, což je částečně zapříčiněno tím, že je většinou bezcévná a má tedy velmi malou metabolickou aktivitu.

Funkci chrupavky můžeme přirovnat k mycí houbě – při působení tlaku dochází k vytlačování vody z chrupavky, v klidu je voda nasávána zpět do tkáně spolu s jistým množstvím látek obsažených v kloubním mazu. Při nasáknutí se živiny dostanou do chrupavky a při vytlačení se z chrupavky odvádí ven zplodiny metabolismu.

Pro správné vyživování chrupavky je nezbytné, aby synoviální tekutina obsahovala všechny potřebné živiny. 

Trendy v kloubní výživě – vše o zdraví

Zdroj obrázku:http://kloubus.blog.cz/1909/co-to-je-kloub 

Pokud nás začínají bolet klouby, na vině může být celá řada faktorů, a tím nejčastějším je degenerativní onemocnění kloubu, tzv. artróza. Chrupavky jsou během života velmi namáhány – obzvláště potom u aktivních sportovců nebo fyzicky těžce pracujících jedinců.

Na opotřebení našich kloubů má také zásadní vliv věk, a logicky nejvyšší pohyblivost klouby mají v dětství. V nejlepší kondici, dobře pohyblivé a s pevnými vazy, by měly klouby být mezi 25. až 30. rokem života. Po třicítce může docházet k prvním příznakům opotřebení kloubů, a mohou se objevit první bolesti.

Už výše jsme narazili na to, že kloubní chrupavka bohužel není schopna plné regenerace, a proto s věkem ztrácí elasticitu a pohyb je omezen.

Existuje celá řada faktorů, které stav našich kloubů ovlivňují. Kromě genetiky a závažných onemocnění, můžeme spoustě z nich předcházet. Pohyb je naprosto zásadní faktor pro zdraví, vitalitu a zdravou váhu.

K tomu, aby bolest nevznikala, je k němu však potřeba přistupovat s rozumem, používat přiměřenou zátěž, dbát na co nejpreciznější techniku provádění silových cviků, pořídit si kvalitní obuv, zatěžovat tělo různými typy pohybu a kompenzovat, dostatečně odpočívat a zajistit tělu adekvátní výživu.

Také lidé obézní nebo s vysokou nadváhou, mohou velmi často pociťovat bolesti kloubů, protože jejich klouby jsou permanentně pod vyšším zatížením, než je zdrávo, a tak musíme ještě zmínit optimální tělesnou váhu, která je pro zdraví kloubů také velmi důležitá.

Zajímavé:  Příznaky Těhotenství Při Braní Antikoncepce?

Jak vybrat účinnou kloubní výživu?

Kloubní výživa ve formě doplňku je dalším způsobem, jak zajistit vaším kloubům adekvátní výživu. Ovšem je nutné podotknout, že sama o sobě neléčí, ale je velmi účinnou prevencí proti bolesti a podporou pro léčbu při lehčích zraněních.

Média nám předsouvají, že doplňky pro zdravé klouby jsou hlavně pro seniory, ale tak to vůbec není. Pro prevenci bychom kloubní výživu měli užívat DLOUHODOBĚ.

Co se týče účinných látek, v kloubní výživě bychom měli najít:

Glukosamin Sulfát

Glukosamin je monosacharid, který se nachází v chitinu, glykoproteinech a glykosaminoglykanech. Jedná se o jeden ze základních komponentů kloubní chrupavky. Glukosamin sulfát snižuje degradaci kolagenu v kloubech a příznaky osteoartrózy. Pomáhá vázat vodu, a tím dochází ke zlepšení pružnosti chrupavky i pohyblivosti kloubů. Dle studií je nejúčinnější denní dávkování 1,500 mg – 2,000 mg.

Chrupavka chrání naše klouby

Naše tělo je tvořeno více než 200 kostmi, které spojují klouby.
Právě chrupavky pokrývají povrch těchto kloubů. Ten je potom hladký a
náš pohyb plynulý.

Zároveň slouží jako „tlumiče“, což klouby a
kosti ocení zejména při fyzické námaze nebo nárazech, kterým musí čelit
v podstatě při jakémkoli pohybu.

Dobíháte-li ráno autobus, je to právě
chrupavka, která kosti bezpečně chrání a tlumí zátěž.

Trendy v kloubní výživě – vše o zdraví

Kloubní aparát a fungování chrupavky je komplexní proces, který se
odehrává natolik dokonale, že jej ani nepocítíme, pokud jsou naše klouby
v dobrém stavu. Při pohybu naše chrupavka vylučuje tekutinu do kloubní
štěrbiny.

Díky ní může ještě lépe tlumit nárazy způsobené naší
chůzí, během apod. Jakmile se zastavíme, vyloučená tekutina se z kloubní
štěrbiny nasaje zpět do chrupavky a naváže se na proteoglykany, které jsou
základními stavebními kameny chrupavky.

Na tvorbu proteoglykanů má vliv
glukosamin, jenž pomáhá spojit kyselinu hyaluronovou a chondroitin sulfát,
který následně vytváří právě proteoglykany. Ty lze vnímat jako cihly,
které chrupavku budují. Kolagen je potom pojivem, které vše pružně drží
pohromadě.

Zjednodušeně lze říci, že kolagen spojuje proteoglykany, tak
jako malta spojuje cihly.

Co krok, to opotřebení

Pociťujete při otáčení krkem ztuhlost, nejde to tak hladce, jak by
mělo, a cítíte se v pohybu omezeni? Jasným signálem těla může být,
i pokud nedostatečně ohnete některý z kloubů, ať už se to týká kolen,
loktů, nebo jiných částí těla. I bolestivé a nerozhýbané klouby palců
u nohou mohou být známkou toho, že váš kloubní aparát a spolu s ním
i nezbytné chrupavky nejsou ve formě.

Kdy si dávat pozor

Řada lidí si přesto stále myslí, že problémy s klouby jsou spojené
výhradně se stářím. Nenechte se zmást, není to tak.

I sebenepatrnější
pohyb zaměstná naši chrupavku, a tak je zcela logické, že průběžně
dochází k jejímu opotřebovávání, což můžeme dříve či později
začít pociťovat. Nemusíme být vrcholoví sportovci, abychom pocítili
zatuhnutí, bolest nebo špatnou ohebnost kloubů.

I každodenní sezení před
počítačem či malá pohybová aktivita se může v dlouhodobém horizontu
projevit.

Na pozoru by se měli mít i ti, kteří prodělali chirurgický
zákrok či trpí vrozenými vadami nebo endokrinologickými, neurologickými
či infekčními onemocněními, i ty mohou mít vliv na stav chrupavky a
kloubů. Vyplatí se myslet na své klouby a včas je začít posilovat,
zejména pokud je nadmíru zatěžujeme při našem povolání, sportu či
vlivem nadváhy.

Volání o pomoc

U starších lidí je bolestivost kloubů způsobena zejména vlivem
postupného opotřebovávání chrupavky a tedy i jejím ubýváním. Ve
vyšším věku se tak může objevit i osteoartróza (artróza)
– onemocnění, při němž dochází k degeneraci chrupavky.

Uvnitř
chrupavky se v tom případě odehrávají zásadní změny a její kvalita se
zhoršuje. Vše je spojené se sníženou tvorbou proteoglykanů (základní
stavební prvky chrupavky), poškozením kolagenové opory (základní pojivo
chrupavky) a nežádoucím zvýšením obsahu vody.

Následkem je menší
pevnost chrupavky a větší zranitelnost. Na celé věci je nejzrádnější
to, že počáteční změny nevnímáme, jelikož v chrupavce chybí nervová
zakončení. Proto je třeba na chrupavku a celý kloubní aparát myslet
dříve, než se bolesti objeví.

Je to jako s žízní, pokud ji pociťujeme,
je pozdě, vše lze ale zachránit. V tomto případě kvalitní péčí
o klouby, která chrupavku a klouby vyživí, uleví jim a bude předcházet
závažným problémům.

Obnovujte chrupavku a bolesti předcházejte

Mnoho lidí v případě bolesti sáhne po analgetikách, která sice
vyslaným signálem do mozku jednorázově bolest utlumí, problém ale
nevyřeší. Chrupavce nijak nepomohou a ona i nadále zůstane slabá a
nevyživená. Kloubní aparát člověka a chrupavka jako taková jsou velmi
složité systémy, i z toho důvodu je třeba být při výběru kloubní
výživy náročný.

Kroky k úspěchu jsou dva. Za prvé se zaměřte na
složení kloubní výživy, za druhé buďte trpěliví. Kvalitní kloubní
výživa se nespoléhá pouze na kolagen, ale je doplněna i o další
důležité látky, které jsou považovány za stavební kameny chrupavky.

Těmi jsou glukosamin sulfát a chondroitin sulfát, které jsou mimo jiné
součástí i dalších pojivových tkání, jako jsou kosti, vazy a šlachy.
I ty posilují odolnost chrupavky vůči tlaku, jenž na ni každý den svým
pohybem vyvíjíme. Všechny tyto tři složky jsou obsaženy i v kloubní
výživě – doplňku stravy Proenzi 3 plus, který navíc obsahuje i Unique
MSM® a tzv.

ExPur komplex, skládající se z kolagenu typu II (přirozené
součásti chrupavky) a vitaminu C, jenž tvorbu kolagenu podporuje.

Kloubní výživa: Co musí obsahovat, aby opravdu fungovala?

Kolagen jen ve formě peptidů

Protože je tělo složitý stroj a skládá se z více než 100 kloubů přes ty kolenní až po ty, o kterých v běžném životě ani nevíme, je třeba se o něj dobře starat. Látka, která je pro vaše klouby zásadní, je kolagen.

Ten zajištuje, že naše těla, která jsou ze 70 procent tvořená vodou, nejsou kapalná.

Kolagenu je vícero druhů, nicméně regeneraci kloubní chrupavky podle kvalitních lékařských studií pomáhá jen v enzymy naštěpené podobě, tedy ve formě kolagenních peptidů a to v množství minimálně 3000 mg na den.

Glukosaminsulfát a chondroitin sulfát ruku v ruce

V literatuře se uvádí, že kombinace glukosaminsulfátu a chondroitinsulfátu je výhodnější než podání samotné látky.  První z obou,  glukosaminsulfát, je součástí kloubních chrupavek a plní funkci kloubní výživy.

Má příznivé účinky, snižuje bolest a ztuhlost, kterou osteoartróza způsobuje. Velikost tohoto účinku je však menší až střední. Při konzumaci buďte trpěliví, účinek glukosaminu se dostavuje až po několika týdnech.

Chondroitinsulfát je u lidí fyziologickou součástí kloubní chrupavky a vyskytuje se také v kostech, rohovce, kůži a arteriální stěně. Surovinovým zdrojem bývají výlučně živočišné tkáně, jako jsou chrupavčité kroužky z hovězí průdušnice, vepřové uši, rypák a také žraločí či velrybí chrupavka. 

Glukosaminsulfát a chondroitinsulfát jsou zdrojem organicky vázané síry, která může způsobovat nadýmání. Jejich užívání je nejvhodnější po snídani, v případě nadýmání pak po večerním jídle.

Jejich společné podávání se ukázalo v řadě studií jako významně účinnější. Může pomoci k úlevě od příznaků osteoartrózy, ale pokud po šestiměsíční aplikace se efekt neprojeví, podávání by mělo být přerušeno.

Chondroitinsulfát a glukosaminsulfát může mít nejen symptomatický, ale i strukturu chrupavky modifikující účinek.

Hyaluronan sodný – další látka tělu vlastní

Hyaluronan  je známý tím, že tvoří jednu z hlavních složek mezibuněčné hmoty a je součástí hned několika tkání. Ve velkém množství se tato látka nachází třeba v očním sklivci, kůži, játrech nebo ve slinivce. Ovlivňuje například vlastnosti kloubní tekutiny nebo hydratuje kůži.

Doteď se hyaluronan aplikoval jen injekčně do kloubu, aby zlepšil pohyblivost kloubů. Nyní je také díky medicínským studiím možné ho podávat perorálně a léčba je podobně účinná. Je to vychytávka, kterou byste rozhodně neměli přehlédnout.

Toto řešení se jeví jako skvělý doplněk k běžné léčbě.

Nezbytný je notoricky známý vitamín C

Bez jeho dostatku, ještě lépe nadbytku, neprobíhá řada metabolických pochodů uspokojivě. Je nezbytný pro tvorbu kolagenu chrupavek, kostí, kůže, cév a dalších tkání a orgánů.

Podle velkého množství vědeckých lékařských studií je účinnost vitamínu C z přírodních zdrojů srovnatelná s vitamínem C chemicky vyrobeným. Jedná se o stejnou látku se stejným účinkem, který je však naprosto famózní a náš organizmus bez dostatku vitamínu C strádá.

Svůj příjem kolagenních peptidů podpoříte dostatečným příjmem vitamínu C, který pomáhá regenerovat a omlazovat tělní kolagen a redukovat bolesti kloubů.  

Lepší životospráva a „vše v jednom“

Výše uvedené látky nejsou samospasitelné, preventivní péče o klouby spočívá v prvé řadě v rozumném životním stylu, pohybu, vhodné obuvi a udržování rozumných kil vzhledem ke své postavě.

Prodlužující se délka života a civilizační vlivy nicméně způsobují, že tento boj často prohráváme a vhodné doplňky stravy mohou při včasném nasazení s podporou obnovy chrupavky pomoci.

Dřív, než však podlehnete lákavé reklamě, akci 2+1 či vánočnímu balíčku s teploměrem navíc, poraďte se svým lékařem či lékárníkem, prostudujte si obsah přípravků na internetu – prostě učiňte veškeré kroky, abyste do sebe investovali správně.

  Ideální jsou přípravky, které všechny výše uvedené látky obsahují zároveň, a to ve smysluplném a ne jen stopovém „reklamním“ množství, případně v nich jsou ještě další látky, například extrakt z protizánětlivé byliny Boswellia serrata nebo MSM, tlumící bolestivost a otoky kloubů.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector