Cysta na varleti – vše o zdraví

Nadvarle. Malý, nenápadný výběžek, který se nachází na vrcholku vašeho varlete. Má jej každý muž a slouží vám jako zásobárna spermií. Přiškrcením nadvarlete může dojít ke sterilitě.

Je tedy pro vás velice důležité. Nadvarle si můžete velice snadno sám nahmatat. Stačí najít vrcholek svých varlat a zde ucítíte malý hrbolek, a to je právě nadvarle.

Jenže, co když vás nadvarle začne bolet? Jak vůbec zjistíte, že vás bolí zrovna nadvarle a ne třeba samotné varle? Jaké jsou příčiny bolesti nadvarle? A jak se bolavé nadvarle léčí? To všechno zjistíte v tomto článku.

Cysta na varleti - Vše o zdraví

Bolest nadvarlete a její projevy

Jak se vlastně projevuje bolest nadvarlat?

Taková bolest většinou o sobě dává vědět nepříjemnými bolestivými stavy v oblasti varlat.

Šourek bývá velmi citlivý, kůže v oblasti varlat je napjatá a zarudlá, bolest může vystřelovat až do třísel nebo podbřišku a pacient může mít dokonce i horečku.

Bolest nadvarlat pak doprovází také bolest při ejakulaci a v některých případech i krev ve spermatu.

MĚJTE PŘEHLED: 5 příčin bolesti penisu při erekci a nejčastější příčiny bolesti varlat.

Zároveň je potřeba rozlišovat bolest, která se u vás objevila teprve nedávno, a bolest, která vás už provází nějaký ten pátek.

V prvním případě se může jednat o banální pohmoždění varlat. V tom druhém případě už ale mohou být na vině různé příčiny. Ale k těm se dostaneme až za chvíli.

Cysta na varleti - Vše o zdraví

Občasná bolístka a chronická bolest nadvarlat

Jelikož se nadvarle nachází na horní straně varlete a na dolní straně varlete plynule přechází do chámovodu, bývá obvykle pro muže poměrně komplikované odhalit, zda jej bolí právě nadvarle, nebo spíše varle či chámovod. Navíc jsou tyto části společně propojené, takže když bolí jedno, může většinou bolet i druhé.

Pokud si nejste jistý a nechcete nic riskovat, uděláte samozřejmě nejlépe, pokud navštívíte svého ošetřujícího praktického lékaře nebo urologa.

Australský lékař, místopředseda tamější lékařské komory, Tony Bartone říká:

„Obecně se dá říct to, že pokud se vám rozběhnou potíže, které přetrvávají několik týdnů a nemají zjevnou příčinu, nic nezkazíte, pokud navštívíte svého obvodního lékaře.”

Příčiny bolesti nadvarlete

Asi si teď říkáte, „proč mě bolí nadvarle”? Proč se vlastně u vás bolest nadvarlat vůbec objevila?

Na prvním místě je jednoznačně traumatické poranění, tedy stav, kdy vás lidově řečeno „někdo kopne do koulí”. Do této kategorie spadá i zasednutí varlat, mechanické poranění varlat při sportu nebo po automobilové nehodě.

Taková bolest má naprosto zjevnou a jednoznačnou příčinu a většinou po pár hodinách či v nejhorším případě po pár dnech sama odezní. Není potřeba tento stav příliš přeceňovat a většinou se obejde i bez návštěvy lékaře.

Stačí varlata chladit, případně je obkládat heřmánkovým obkladem a vše zanedlouho bude zase jako dřív.

Jenže, co když jste v poslední době „do koulí” nedostal? Co když se bolest objevila doslova z čista jasna?

VÍTE, jak probíhá vyšetření u urologa?

Cysta na varleti - Vše o zdraví

Zánět nadvarlat

Pokud jste „do koulí” nedostal a přesto vás varlata nebo nadvarlata bolí, může být na vině zánět. To je druhá nejčastější diagnóza po traumatickém poranění varlat, kterou muži slyší z úst svých lékařů. Samozřejmě to nejde takto na dálku jednoznačně říct, ale většinou je to právě zánět, který dokáže pány pořádně potrápit.

Zánět varlat způsobují patogenní mikroorganismy a nejčastěji se u mužů objevuje ve spojitosti s příušnicemi. Pokud se tedy právě teď léčíte s tímto onemocněním a do toho vás ještě začaly bolet varlata, pak je to skoro 100% jasné.

Zánět může postihnout obě nebo jen jedno nadvarle. Nejohroženější skupinou jsou sexuálně aktivní muži ve věku 15 až 35 let.

Jak poznáte, že se jedná o zánět nadvarlete? Nadvarle i celé varle bývá zarudlé, bolí vás, je napjaté a můžete mít i horečku.

Hydrokéla na varlatech

Další příčinou problémů s nadvarlaty, může být hydrokéla. Hydrokéla je pojem označující nahromadění tekutiny v obalech varlat. Opět se může objevit jak jen u jednoho nadvarlete či varlete, tak i u obou najednou.

Projevuje se zvětšeným šourkem, přetrvávajícím tlakem v oblasti nadvarlete a vystupujícími žilkami na varleti a nadvarleti.

Hydrokéla může být vrozená, ale také se může jednat o stav získaný, a to většinou poraněním varlat, pohmožděním varlat nebo přisednutím varlat.

Torze varlete

Torze varlat je asi to nejhorší, co může muže potkat. Je to snad ta nejhorší bolest, jakou si dokážete představit. S torzí varlat nevydržíte ani pár minut. Okamžitě musíte navštívit lékaře.

Ač se jedná primárně o problém týkající se samotných varlat, v tomto článku jej zmiňuji zcela záměrně. I torze varlat totiž může způsobit velkou bolest nadvarlat. Jako je totiž každý člověk unikátní, jsou unikátní i torze varlat. U někoho se tedy i tento problém může projevovat bolestí nadvarlat.

Torze je náhlá urologická příhoda, při které se varle otočí kolem cévní stopky. Jak už jsem uvedla, nadvarle se nachází přímo na varleti, a to na jeho vrcholku. Proto může v některých případech torze bolet právě i nadvarle.

Se svou zkušeností se s námi podělil i pan Radek:

„Zničehonic mi začala z levého varlete vystřelovat neuvěřitelná bolest. Řekl jsem si, že jsem si ho asi přimáčkl při jízdě na kole, vzal si prášky na bolest a šel si lehnout.

Doufal jsem, že to přejde, ale nepřešlo. Ráno mě kamarád odvezl na pohotovost. Tam mě lékař vyšetřil a ihned poslal na operační sál.

Bohužel, moje varle už se jim zachránit nepodařilo. Po operaci mi chirurg řekl, že bylo už úplně černé a odumřelé.“

Cysta na nadvarleti

Další možnou příčinou bolesti vašeho nadvarlete může být cysta. Cysta je nezhoubný útvar většinou vyplněný tekutinou, který se vám může objevit prakticky kdekoliv v těle. Nebolí sice nijak zvlášť, ale přesto si jej všimnete.

Když je cysta malá, prakticky jí nevnímáte. Jakmile ale cysta trochu vyroste, může začít způsobovat problémy, začít tlačit na nadvarle a pomalu ale jistě více a více bolet.

Cysty sice nebývají nebezpečné a většinou se nijak neléčí, ale pokud jsou větší, dokáží pořádně potrápit.

Nádor na nadvarleti

Asi tou nejhorší možností, které se bojíme snad všichni, je nádor. Tedy rakovinotvorný, zhoubný útvar, který se vám v oblasti varlat či nadvarlat může vytvořit.

Rakovina varlat je nejčastěji diagnostikovaným rakovinovým onemocněním u mužů. Každý rok v České republice onemocní rakovinou varlat asi 450 mužů. Nejčastěji postihuje muže mezi 15 – 35 lety věku.

MUDr. Marek Babjuk, předseda České urologické společnosti, doplňuje:

„Kuřáci mají navíc častěji agresivnější typy nádorů než nekuřáci, onemocnění má horší prognózu a vyšší riziko opakování. Riziko onemocnění stoupá s počtem vykouřených cigaret.”

Nádor se může objevit jak na varlatech, tak i právě v oblasti nadvarlat. V raném stádiu většinou nijak nebolí, ani se nijak neprojevuje. Až později, kdy už nabírá na velikosti, může začít bolet, tlačit na okolní tkáně a začít o sobě dávat hlasitě najevo.

Gynekolog MUDr. Petr Hrubeš radí:

„Když půjdete k lékaři, nikdy mu netvrďte, že máte rakovinu varlete. Jen mu popište svoje problémy a diagnózu nechte na něm.

A připravte se na otázky typu: Jak dlouho na sobě příznaky pozorujete, jestli vás varlata bolí, a když, tak jakým způsobem (pořád, jenom vsedě atd.). Pomůžete tím lékaři lépe a rychleji určit příčinu vašich problémů.“

Léčba bolavého nadvarlete

Jelikož je příčin bolesti nadvarlete hned několik, je také několik možných léčebných postupů. Pokud vás bolí nadvarle jen kvůli úrazu či nepříjemnosti spojené s „kopnutím do koulí”, dejte tomu čas a varlata se vám sama vyléčí. Není potřeba v takovou chvíli panikařit.

Jestliže vás ale nadvarle bolí už delší dobu, a to bez zjevné příčiny, může být na vině některá z výše uvedených možností. Sám to ale nezjistíte. S tím vám může pomoci pouze váš ošetřující lékař.

Proto na nic nečekejte a navštivte svého praktického lékaře nebo urologa. Ten vás vyšetří, prohlédne a zeptá se vás, jak dlouho už dané problémy máte, kdy to všechno začalo, jak se vaše problémy projevují, případně zda nemáte k nějakým problémům genetické predispozice. Na základě všech těchto informací určí správnou diagnózu a doporučí vám vhodnou léčbu.

  • Zánět nadvarlat či zánět varlat se léčí chladnými obklady, klidem na lůžku a užívají se také léky tlumící zánětlivou reakci, tzv. glukokortikoidy.
  • Hydrokéla se léčí jednoduchým chirurgickým zákrokem, kdy se z varlat vypustí přebytečná tekutina. Pokud se u vás problém opakuje, sešijí se obaly varlat k sobě, aby se tekutina nemohla již dále tvořit.
  • Při torzi varlat musí v co nejkratším čase dojít k chirurgickému zákroku, během něhož se varle vrátí zpět do normální polohy a zafixuje se v ní speciálním poutkem.
  • Cysta na nadvarleti se většinou nijak neléčí. Může se dokonce i po čase sama vstřebat. Pokud by se příliš zvětšovala, odstraní se opět pomocí chirurgického zákroku.
  • Nádor na nadvarleti není jen tím nejnepříjemnějším problémem, ale obnáší zřejmě i tu nejsložitější léčbu. Léčebné možnosti jsou totiž velice široké a závisí jak na stupni pokročilosti rakoviny, tak i na její velikosti. Lékař může zvolit léčbu léky na potlačení rakoviny, chemoterapii, ozařování, nebo chirurgické odstranění (orchiektomie varlat).
Zajímavé:  Léčba Postranního Kolenního Vazu?

TIP PRO ZDRAVÁ A SPOKOJENÁ NADVARLATA A VARLATA: Vyzkoušejte masáž varlat pro zdraví a plodnost.

Co se stane, když budete bolest nadvarlat ignorovat?

Co když své problémy nebudete řešit? Co když necháte bolest nadvarlat žít vlastním životem? Kam až to může dojít?

  • Tím naprosto nejhorším scénářem, a to v souvislosti s rakovinou, může být vaše smrt. Každý rok na rakovinu varlat zemře 41 českých mužů.
  • Druhým nejhorším případem, kdy bolest nadvarlat či varlat nijak neřešíte, může být odumření vašeho varlete, anebo obou varlat. Jedná se o častý důsledek neřešené torze varlat.
  • A třetí nejhorší situací, která může nastat, pokud bolest nadvarlat ignorujete, je neplodnost. Tedy stav, kdy už nikdy nebudete moct mít vlastní děti. Nadvarlata se totiž mohou během daného problému zaškrtit a tím se znemožní uchovávání spermií, jejich dostatečné dozrání a získání schopnosti oplodnit vajíčko.

Bolest varlat či nadvarlete rozhodně nepodceňujte. Důležitost lékařského vyšetření nejenom varlat zmiňuje i ředitelka Nadačního fondu Petra Koukala Kamila Lukášková:

„Bohužel stále platí, že s pravidelnou prohlídkou lékaře jsou u mužů stále spojená značná tabu – stud, pocit ztráty „chlapáctví“, strach, že se potvrdí onemocnění, pocit „přeci se to nemůže stát mně“. Pravidelné prohlídky jsou přitom bezbolestná věc a pokud se nedej bože i nález objeví, při jeho včasném odhalení je vysoká pravděpodobnost na uzdravení.”

Prevence proti bolesti nadvarlete

Jak zajistit, aby vás nadvarlata nikdy nebolela? Tak v prvé řadě se samozřejmě vyhýbejte jejich mechanickému poškození. Nenoste příliš těsné spodní prádlo nebo příliš obepnuté jeansy, během sportu si vždy dávejte na své nádobíčko pozor a vyhýbejte se nemocem a nachlazením.

Bohužel proti rakovině toho příliš mnoho neuděláte. Udržujte se proto v dobré kondici, pravidelně se hýbejte, zdravě jezte, užívejte si pravidelně společných chvil se svou partnerkou a mějte pozitivní přístup. To je asi ta nejlepší prevence.

Pan Josef nám popsal chvíli, kdy zjistil, že má rakovinu varlat:

„Já jsem na rakovinu přišel ve vaně, když jsem se koupal a měl jsem najednou jedno varle velké cca 6 cm. A ještě mě bolela třísla. Šel jsem tedy k lékaři, kde mě vyšetřil, a ještě mě poslal do jiné nemocnice, kde mi potvrdili, že mám nádor ve varleti.

A pak to začalo, ráno vyšetření a odpoledne jsem už ležel v nemocnici a čekal na operaci.”

Sexuální život po doléčení bolesti nadvarlete

Máte za sebou úspěšnou léčbu bolesti nadvarlete? Může mít tento problém na vás do budoucna nějaký vliv? Ovlivní to nějak vaši sexualitu?

Opět záleží na tom, jakou situací jste si prošel. Pokud vás někdo pouze „nakopl do koulí”, pak vás může pár hodin po daném incidentu bolet šourek, ale rozhodně to na vás žádné negativní důsledky nezanechá.

Jestliže ale máte za sebou léčbu rakoviny, pak může být dopad na vaši sexualitu mnohem citelnější. Jak ale záměrně píšu, tento problém na vás může mít negativní dopad, ale také nemusí.

Záleží na tom, jak závažným onemocněním jste si prošel, jak probíhala léčba a jak rychle jste dané potíže podchytil. I po doléčení rakoviny varlat totiž můžete mít normální sexuální život. Jednoznačnou odpověď vám ale může dát pouze váš lékař.

  • PREVENTIVNÍ TIP: Kanadský Vimax s bylinným složením funguje jako výživa varlat (tribulus, ženšen, vitamín E). 
  • Dobře vyživená varlata v dobré kondici produkují kvalitnější spermie ve větším množství. 
  • Cysta na varleti - Vše o zdraví

Bolest nadvarlete vás nemusí ochromit

Pánové, pokud nebudete své problémy ignorovat, může se vše obejít bez zbytečných komplikací. Navíc můžete své potíže vyřešit velmi rychle. Proto na nic nečekejte a navštivte svého lékaře. Uvidíte, že budete rád, že jste na nic nečekal a své problémy ihned vyřešil. Zdraví máme jen jedno a je krásné si jej užívat.

Náš článek uzavírá Honza, 39 let, který se potýká s rakovinou varlat:

„Všem chlapům bych rád řekl, aby se nestyděli a v případě problémů šli k urologovi, dokud se vše dá řešit. A nemysleli si, že se to vstřebá. Je třeba potlačit svou ješitnost, nebát se vyšetření a nestydět se o tom mluvit.”

Další články o nemocích varlat a jejich nejrychlejší léčbě

České urologické ambulance v krajských městech

Prevencí ke zdravým koulím dojdete

Pánové, svých koulí se měsíčně dotknete v průměru 369x, někdy vědomě a někdy zase nevědomky. Když se však při drbání na kulkách na chvíli zaměříte i na jejich tvar a povrch, můžete předejít vážným onemocněním, chce to jen ten správný hmat. Rakovina varlat se totiž obvykle objevuje ve věku 15-40 let a je to nejčastější nádor u mladých mužů. 

V Česku se ročně objeví asi 500 nových případů a asi 40 pacientů nemoci podlehne. Proti rakovině varlat se nedá očkovat, a proto je důležité provádět každý měsíc samovyšetření, pokud se totiž nemoc zachytí brzy, vyléčí se 99 % pacientů, takže žádnou paniku.

Největším rizikem je rakovina varlat v rodině. Synové nemocného otce mají čtyřikrát vyšší riziko, a bratři nemocného bratra dokonce osmkrát vyšší riziko. Další faktory jsou nesestouplé varle, vyústění močové trubice níže od žaludu penisu a vliv může mít i velká tělesná výška.

Rakovina varlat se léčí chirurgicky a chemoterapií, která navazuje na chirurgickou léčbu. Pokud se na nemoc přijde brzy, stačí sledování. Dobrá zpráva je, že po úspěšné léčbě je možné nemocné varle nahradit silikonovým. Tomu se říká testikulární protéza. Taky je možné nechat si před léčbou zmrazit spermie.

Chemoterapie jim totiž může hodně ublížit. Nebojte se, ne všechno, co si ve varlatech nahmatáte, je rakovina. Varlata jsou hodně citlivá. Může je potrápit zánět, cysta, kýla, hromadit se může i tekutina – voda či krev. Jen pozor, pokud vás náhle zabolí.

Náhlá bolest varlat může ukazovat i na otočení semenného provazce, které se musí však hned operovat.

Přečtěte si také:

S Kateřinou Vackovou, zakladatelkou neziskové organizace Loono (která v této oblasti prevence onkologických onemocnění u žen i mužů vzdělává), jsme měli rozhovor v jednom z předešlých vydání magazínu Studenta. Zajímá vás, jak vznikl netradiční podtitul kampaně #prsakoule?

Varlata, hovorově koule a latinsky testes, se obvykle vyskytují v páru. Jsou uložena v šourku a mají ráda, když jim není moc horko. Líbí se jim při teplotě 32,9 °C, a proto si spokojeně visí tam, kde visí. Jedno varle váží okolo 20 gramů a spermie se v něm vyvíjí 72 dnů.

Ve varlatech vznikají spermie a zároveň mužský pohlavní hormon testosteron. Když dojde na věc, varlata spolu s prostatou vyprodukují asi jeden a půl mililitru ejakulátu. Normální počet spermií je 15 milionů v jednom mililitru. To ale není žádná sláva.

Před padesáti lety byla norma 40 milionů v jednom mililitru. Tenhle dramatický pokles mají na svědomí těsné kalhoty a špatná životospráva. Protože jsou kole hodně citlivé, vyplatí se je chránit a pečovat o ně.

Třeba tak, jak to dělají fotbalisti při trestňáku, ale taky samovyšetřením, které je dobré jako prevence před nemocemi jako je rakovina.

Foto: Studenta

Důležitá je prevence

Ať jste ještě mladí jinoši, či vyzrálí hřebci nebo postarší gentlemani, samovyšetření provádějte v každém věku a každý měsíc, nezabere vám to více než 2 minuty.

Návod vám vřele předá a vysvětlí každý urolog nebo koukněte do manuálu od neziskovy Loono z kampaně Sahám si na ně každý měsíc, která upozorňuje na důležitost samovyšetření v prevenci rakoviny prsou a varlat.

Jejím cílem je naučit mladé lidi, jak si správně a pravidelně vyšetřovat #prsakoule a odhalit tak rakovinu včas.

Pokud už jste se tento měsíc vyšetřili, tak skvělé. Nezapomínejte na to ale. Prevence je totiž nadevše

Text: Loono.cz

Foto: Loono.cz, Shutterstock

Rakovina varlat

Každý rok onemocní v České republice rakovinou varlat přibližně 450 mužů. Tento nebezpečný nádor ale můžeme včas odhalit samovyšetřením a lékaři ho pak mohou úspěšně léčit. Protože u rakoviny varlat platí to samé, co u podobných nádorů. Čím dříve se odhalí, tím vyšší je pravděpodobnost úplného vyléčení.

Nádor varlete je život ohrožující nemocí. Muži se ale často stydí o svém nálezu s lékařem promluvit, nebo jej před svým okolím tají. Není výjimkou pacient s několikaměsíční anamnézou rezistence na varleti, o které ví a nikomu se nezmínil. Mezi přední české kapacity v tomto léčebném oboru patří bezesporu doktor Miroslav Louda z Urologické kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

Nejrizikovější skupinou jsou muži mezi 15 až 45 lety, nejvíce nemocných se objevuje ve věkové skupině 25 až 35 let. U dětí je nádor výjimečný. Některé druhy nádorů se ovšem vyskytují spíše v mladším věku, některé naopak ve starším věku.

Vhodné je provádět samovyšetřování varlat průběžně u každého muže. Frekvence samovyšetření není nijak stanovena.

Zajímavé:  Oprávnění K Podnikání Lékař?

Jaké choroby varlat mohou muže postihnout

Hydrokéla – tekutina v serózní dutině kolem varlete. Benigní onemocnění. Jednostranný i oboustranný výskyt. Vede ke zvětšení šourku a svou hmotností vyvolává tahavé bolesti. Lze operačně odstranit.

Spermatokéla – tekutinová cysta v nadvarleti. Vyplněna tekutinou obsahující spermie. Benigní onemocnění. Bývá hmatná spíše nad horním pólem varlete. Vede ke zvětšení nadvarlete, vyvolává bolesti tupého charakteru. Lze operačně odstranit.

Orchitida – virový zánět varlete. Probíhá akutně. Bývá součástí příušnic.

Epididymitida – zánět nadvarlete akutní nebo chronický, absces varlete. Vyvolává změny velikosti nadvarlete, v akutní fázi s výraznými bolestmi a teplotou. Indikováno k medikamentózní léčbě či operačnímu řešení.

Torze varlete – otočení semenného provazce a nedokrvení varlete. Akutní stav doprovázen intenzivní bolestí. Indikována okamžitá operační revize.

Samovyšetření varlat

aneb

Jak provádět samovyšetření varlat krok za krokem

Napřed oči, pak hmat

Samovyšetření zahájíme pohledem. Pokud na levém ani pravém varleti neobjevíme nic podezřelého, následuje samovyšetření pohmatem.

Vyšetření varlat je jednoduché. Provádí se tak, že mezi prsty uchopíme varle, vyhmatáme jeho přední plochu a boční strany, které jsou po hmatu přístupné. Varle má elastickou strukturu, je hladké, za fyziologických okolností nemá na sobě žádné nerovnosti nebo zatvrdlá místa.

Pokud zjistíte na varleti zatvrdlá místa, bulky, nerovné kontury, změnu konzistence, obraťte se ihned na svého praktického lékaře, anebo specialistu-urologa.

Lékař vám následně provede klinické vyšetření, ultrazvukové vyšetření šourku, obou varlat. Při nejasnostech vám bude odebrána krev pro další vyšetření.

Pozor, musíme si uvědomit, že nádor varlat nebolí

Rakovina varlete je podle urologa specifická v tom, že obvykle nebolí. Proto mohou muži toto onemocnění podcenit. V tom případě hrozí, že rakovina bude metastázovat do jiných částí těla.

Příčina rakoviny varlat není známa. Vznikem nádoru jsou více ohroženi muži s nedostatečným sestupem varlat do šourku. Riziko se zvětšuje s tím, čím výše je varle uloženo.

Léčitelnost nádoru je ale poměrně vysoká a úmrtnost na toto onemocnění klesá, i přes jeho stoupající výskyt.

O varlatech a nádorech varlat

Obsah:

Varlata (testes) jsou mužské pohlavní žlázy, jsou umístěné za penisem (pyjem) ve váčku, který se nazývá šourek (skrótum). Varlata produkují a uchovávají mužské pohlavní buňky – sperma.

Varlata produkují rovněž pohlavní hormony, které způsobují mužskou charakteristiku jedince tj. typ postavy a skeletu, typ ochlupení, růst vousů a hlubší mužský hlas.

Kontrolují také rozvoj reprodukčních orgánů a sexuální chování muže (obr. 1).

Co je zhoubný nádor

Zhoubným nádorem (rakovinou) obecně nazýváme onemocnění, za nímž se skrývá skupina více než 100 různých chorob.

Ačkoli každý druh se od jiného liší v mnoha ohledech, všechny mají společný alespoň v určité fázi nekontrolovatelný buněčný růst buněk, které se vymkly kontrolním mechanismům pacientova organismu. Překotně a bez kontroly rostoucí buňky tvoří nádor.

Zhoubné nádory mohou destruovat a ničit okolní tkáně a orgány. Mohou tvořit dceřiná nádorová ložiska v ostatních částech organismu. Zhoubné nádory vyvíjející se ve varleti se nazývají nádory testikulární.

Výskyt testikulárních nádorů

Nádory varlat jsou onemocněním s výrazným rasovým, geografickým a věkovým výskytem.

Z dlouhodobých studií vyplývá, že 90% všech testikulárních nádorů na světě se nachází u rasy bílé, 6,6% se vyskytuje u rasy černé a zbytek připadá na ostatní rasové skupiny.

Největší procento testikulárních nádorů se diagnostikuje v severských státech Evropy, především v Dánsku. V českých zemích se počet těchto onemocnění za posledních 15 až 20 let více než zdvojnásobil.

Příznivou tendencí je současné snížení úmrtnosti. U dětí a starší generace se výskyt těchto nádorových chorob prakticky nemění a ze statistického hlediska je zanedbatelný.

Testikulární nádory jsou u nás nejčastějším nádorovým onemocněním mužů ve věkové kategorii 20 až 40 let. Jejich věkové rozložení je zcela charakteristické. Jsou typickým onemocněním mladé a střední mužské generace.

Nad 50 let věku se vyskytují jen zřídka.

Příčiny vzniku

Příčiny vzniku testikulárních nádorů jsou neznámé. Existují však rizikové faktory, které se dávají do souvislosti s jejich vznikem. K nejdůležitějším patří již zmíněný kryptorchismus (nesestouplé varle).

Zvýšené riziko vzniku zhoubných nádorů varlat existuje i u kryptorchiků, jejichž kryptorchismus byl upraven.

Toto riziko existuje dokonce i u mužů s jednostranným kryptorchismem pro druhostranné, normálně sestouplé varle.

Příznaky

Testikulární nádory se vyskytují nejčastěji mezi patnáctým a čtyřicátým rokem věku. Může jimi však onemocnět muž v kterémkoliv věku a proto by všichni muži měli znát příznaky tohoto nádorového onemocnění.

Většinu testikulárních nádorů by měli odhalit muži sami vzhledem ke zrakové i pohmatové přístupnosti varlat.

Muži, kteří pravidelně provádějí samovyšetřování, velmi dobře vědí, jak vypadá jejich normální varle, a tak lehce zaznamenají jakoukoliv odchylku od této normy.

  1. Jednoznačným pokynem k návštěvě lékaře by měla být:
  2. Každá změna objemu varlete – zvětšení, ale i zmenšení.
  3. Ztvrdnutí varlete.
  4. Výskyt hrbolků či bulek a další odchylky od normálního stavu.
  5. Bolest nebo jakýkoliv pocit nepohody ve varleti nebo ve skrótu.
  6. Tupá bolest v dolní partii břicha nebo v tříslech.
  7. Pocit napětí, citlivost a zvětšení prsních žláz.

Vyjmenované příznaky – symptomy – však nemusejí být známkami zhoubné choroby. Tyto symptomy mohou být způsobeny jakýmikoliv jinými naprosto nezhoubnými onemocněními. V zásadě platí, že lékaře je třeba navštívit, jestliže kterýkoliv z těchto příznaků trvá déle nežli 2 týdny.

Falešný stud, strach nebo i lhostejnost nejsou v tomto případě na místě.

Po prohlídce závodním či obvodním lékařem následuje odborné vyšetření urologem, který spolehlivě rozpozná zánětlivé změny, které provázejí některé méně závažné choroby od počáteční fáze nádorového onemocnění (obr. 3).

Stanovení diagnózy testikulárního nádoru

Jestliže symptomy ukazují, že by mohlo jít o nádorové onemocnění, lékař doplní běžná vyšetření ještě vyšetřeními speciálními, zejména ultrazvukovým. Jde o metodu naprosto nebolestivou, která pomáhá rozpoznat nepatřičné patologické struktury ve varleti. Vyšetření je doplněno rozborem krve a moče.

Jediným možným prvním léčebným výkonem pro zhoubný nádor varlete je operativní odstranění postiženého varlete. Chirurg neoperuje přímo šourkem, ale z tříselného přístupu. Není možno v žádném případě udělat pouze operaci částečnou.

Tkáň odstraněného varlete je potom podrobena mikroskopickému vyšetření tak, aby byl spolehlivě zjištěn typ zhoubného bujení.

Mnoho mužů má strach ze ztráty schopnosti sexuálního styku a eventuálně z neplodnosti. Varlata jsou však párové orgány a ponechané zdravé varle plně postačí pokrýt obě funkce. Odstraněním jednoho varlete se tedy pacient v žádném případě nestává impotentním ani neplodným.

Prevence

Prevence tohoto onemocnění v pravém slova smyslu neexistuje a proto je zatím jediným účinným prostředkem včasného odhalení choroby samovyšetřování.

Pravidelným samovyšetřováním lze dosáhnout včasné diagnózy a tím podstatně zvýšit šanci na úplné vyléčení možného zhoubného nádoru. Jak provádět samovyšetřování u mužů?

  1. Samovyšetřování se provádí nejlépe po vlažné koupeli nebo osprchování vlažnou vodou, kdy dochází k uvolnění a zvláčnění šourku, který je dobře přístupný vyšetření.
  2. Postavte se před zrcadlo a pátrejte po jakýchkoliv změnách na kůži skróta a po změnách jeho objemu.
  3. Hmatem vyšetřujte každé varle zvlášť oběma rukama. Ukazováky a prostředníky obou rukou vsuňte pod varle, palce umístěte na jeho přední stěnu. Velmi jemně vyšetřujte mezi palci a ostatními prsty povrch varlete, všímejte si jakýchkoliv nepravidelností v konzistenci tohoto orgánu. Je normální, že jedno varle může být poněkud větší nežli druhé. Vyšetřujte obě varlata postupně (obr. 4).
  4. Důležitou součástí samovyšetřování je pohmatem rozlišit varle umístěné v přední části šourku od nadvarlete, které je umístěno vzadu a nahoře. Jednoduchým vložením palce a ukazováku mezi obě struktury nemůže dojít k záměně nadvarlete s nepatřičnou formací (obr. 5).

Jestliže najdete jakoukoliv nepravidelnost nebo odchylku od normy, neprodleně kontaktujte svého lékaře.

Pamatujte

  1. Samovyšetřování je velmi důležitým návykem a mělo by se stát zcela běžným zvykem prováděným stejně samozřejmě jako každodenní hygiena.
  2. Samovyšetřování pomáhá včasnému rozpoznání nádorové choroby, ale nikdy nenahradí vyšetření lékařem.

  3. Nádorová onemocnění varlat nejsou sdělnou (infekční) nemocí. Nelze se tedy touto chorobou nakazit od jiné osoby, ani ji není možno přenést na kohokoliv jiného.

  4. Část mužů trpících nádorovým onemocněním varlete udává ve svém předchorobí úraz, úder do varlete, nebo jiné drobnější poranění. Souvislost mezi jednorázovým poraněním a vznikem nádoru varlete nebyla prokázána.

    Šetření prováděná mezi sportovci, profesionálními cyklisty, motocyklisty a jockey rovněž neprokázala žádnou souvislost mezi drobnými častými poraněními a vznikem testikulárních nádorů.

Léčba testikulárních nádorů

Před léčbou prokázaného testikulárního nádoru je třeba provést ještě další vyšetření k ozřejmění rozsahu onemocnění tj. ke zjištění přítomnosti eventuálních dalších dceřiných nádorových ložisek v organismu.

Většina nemocných se podrobuje různým rentgenologickým vyšetřovacím metodám. Je to především computerová (výpočetní) tomografie (CT), která zobrazuje struktury a orgány v určitých zvolených tělních rovinách. Je pro pacienta naprosto nenáročná a nebolestivá.

Vylučovací urografie zobrazuje po nitrožilním podání kontrastní látky vývodný močový systém. Velmi užitečnou a pro nemocného nenáročnou metodou je ultrazvukové vyšetření břicha. Pravidelné rentgenové snímky plic jsou samozřejmostí.

V poslední době nabyla na významu PET (pozitron emisní tomografie).

Veškerý obraz o rozsahu choroby doplňují speciální biochemické krevní testy, které odhalují možnou přítomnost látek produkovaných nádorem v krevním séru (tzn. markery).

Následná léčba se liší právě podle rozsahu onemocnění. Může být chirurgická, radiační (léčba zářením) nebo chemická tj. aplikace léků ve formě injekcí, infusí či tablet. Tyto metody se mohou kombinovat. Čím dříve je choroba rozpoznána, tím jednodušší a kratší může být léčba.

Léčebné metody

1. Chirurgická léčba

Nejobvyklejším prvotním zásahem je odstranění postiženého varlete (orchiektomie). Mikroskopickým vyšetřením (histologie) odebrané tkáně se zjišťuje typ nádorového bujení a jeho vztah k okolí.

Po podrobném vyšetření se zjistí stav spádových lymfatických uzlin, které jsou uloženy v dutině břišní pod zadním listem pobřišnice podél páteře. Lékař může někdy navrhnout odstranění těchto uzlin (retroperitoneální lymfadenektomie). Děje se tak břišní cestou a operaci musí provádět velmi zkušený urolog.

I zde následuje podrobný histologický rozbor odejmuté tkáně. V současné době se dává přednost před tímto výkonem spíše chemoterapii.

2. Radioterapie (léčba zářením)

Radiační léčba si klade za cíl zničení nádorových buněk a znemožnění jejich růstu pomocí vysoce energetického záření.

Zdrojem záření jsou přístroje, které využívají gama záření radioizotopů uzavřených v kontejnerech ve formě „bomb“ (Co60 – kobaltová bomba) nebo vysokoenergetické záření X vyráběné v lineárních urychlovačích (akcelerátorech). Některé urychlovače produkují i záření elektronové.

Radiační léčba je obvykle pooperační a má za cíl zničení předpokládaných zbylých nádorových buněk. Provádí se zpravidla na oblast břicha a je zaměřená na průběh spádových lymfatických uzlin.

Vlastnímu záření předchází podrobný ozařovací plán s výpočtem dávek a perfektním zacílením svazku záření tak, aby zdravé tkáně byly chráněny.

Ponechané druhostranné zdravé varle je vždy mimo svazek záření.

Ozařuje se obvykle denně pět dní v týdnu (tj. v pracovní dny) po 3 – 4 týdny. Vlastní ozáření je nebolestivé a trvá jen několik minut.

3. Chemoterapie (chemická léčba)

Zatímco chirurgická a radiační léčba zasahuje pouze místně, chemická léčba je metodou léčby systémové (celkové). Při chemoterapii se používají léky (cytostatika) s prokázaným protinádorovým účinkem. U nádorů varlat jde zpravidla o kombinaci několika léků.

Cytostatika se užívají buď jako tablety nebo dražé (zřídka) nebo nejčastěji ve formě nitrožilní injekce či infuze. Někdy lze použít aplikace nitrosvalové.

Cytostatika se prostřednictvím krevního oběhu dostávají do celého těla a tak mohou zasáhnout i buňky vycestované z původního nádoru na jiná místa organismu.

Chemoterapie se podává v určitých cyklech tj. určitý počet dní s následnou vícedenní přestávkou.

Chemoterapie se vhodně kombinuje s ostatními léčebnými metodami. Její časové postavení v léčebném schématu závisí na rozsahu a typu zhoubného nádorového onemocnění. Pooperační chemoterapie u místně úspěšně léčeného nádoru je zajišťovací a ničí eventuální uniklé nádorové buňky. Zničení již prokázaných dceřiných nádorových buněk si klade za cíl chemoterapie léčebná.

Chemickou léčbu lze někdy aplikovat ambulantně. O možnosti hospitalizace rozhoduje lékař podle typu použitých cytostatik a podle snášenlivosti léčby.

Vedlejší léčebné účinky

1. Vedlejší účinky po chirurgických zákrocích

Orchiektomie je operace poměrně lehká a rekonvalescence je krátká. Odstranění lymfatických uzlin (retroperitoneální lymfadenektomie) patří k operacím středně těžkým a vyžaduje delší rekonvalescenci.

Většinou dojde ke zhojení bez následků. V některých případech může dojít k tzv. suché ejakulaci – tzn., že ejakulát při zcela normální erekci a sexuální schopnosti neobsahuje spermie. V těchto případech se navrhuje event.

kryoprezervace spermatu (viz. dále).

2. Vedlejší účinky radioterapie

Během radiační léčby bývá častá zvýšená únavnost obzvláště v posledních ozařovacích dnech či týdnech. Zřídka může být i pocit na zvracení. Dostatek odpočinku a procházky na čerstvém vzduchu jsou důležité. Péči o kůži v ozařované oblasti je třeba věnovat zvýšenou pozornost.

Nikdy nekombinujte sluneční svit (opalování) s léčbou radiací. Během záření se kůže může stát suchou a ke konci radiace svědivou či pálivou a naopak vlhnoucí. Někdy, zejména u osob s velmi světlou pletí, může dojít k zarudnutí.

Ozařovaná oblast má být co nejvíce vystavována přístupu vzduchu. Spodní prádlo by mělo být vzdušné a nejlépe bavlněné. Aplikace kosmetických krémů a desodorantů je nevhodná. V případě zvýšené radiační reakce určí nezbytnou léčbu lékař podle povahy reakce a typu pleti.

Po skončení radioterapie se ozařovaná kůže zcela zhojí během dní až týdnů.

3. Vedlejší účinky chemoterapie

Vedlejší účinky chemické léčby závisí zejména na použitých cytostaticích. Jejich vedlejší efekty jsou velmi dobře známé, ale intenzita, stupeň těchto účinků, je individuální a je různý u různých osob.

Většina protirakovinných léků účinkuje především na rychle se dělící buňky.

Z normálních tkání jsou nejcitlivější krevní buňky (především elementy bílé krevní řady a krevní destičky), vlasové folikuly, buňky sliznice zažívacího traktu.

V praxi úbytek krvinek zjišťujeme v krevním obraze, proto pravidelné kontroly krevního obrazu jsou nezbytné. Bílé krvinky hrají nezastupitelnou úlohu v obranyschopnosti organismu. Výsledkem jejich úbytku může být i vyšší vnímavost k infekcím.

V době chemoterapie je vhodné vystříhat se pobytu ve větších kolektivech a v jakémkoliv prostředí, kde by eventuální infekce hrozila. Při úbytku destiček by mohlo dojít ke zvýšené krvácivosti. Poškození sliznic zažívacího traktu se projevuje nejčastěji aftozními záněty v ústní dutině, vzácně mohou nastat průjmy.

Změny v krevním obraze ve smyslu úbytku výše uvedených krvinek umíme účinně léčit.

Nepříjemné pro pacienty, zejména z psychologického hlediska, je ztráta vlasů. Ve vztahu k chorobě i k funkcím organizmu jde o afekci bezvýznamnou. Po skončené chemoterapii vlasy vždy narostou. Během chemoterapie lze období bez vlasů překlenout parukou, která je hrazena pojišťovnou.

Chemoterapie zapříčiňuje zhusta snížení chuti k jídlu, nevolnost až zvracení. Všechny popsané účinky jsou krátkodobé, v době svého vzniku jsou léčitelné (aplikace léků proti zvracení) a po skončení léčby zcela odeznějí.

Dalším nepříznivým vedlejším účinkem chemoterapie je negativní působení na tvorbu semene. Po dlouhodobé intenzivní chemoterapii může dojít k oligospermii až azoospermii. Znamená to, že ejakulát obsahuje buď malý, nebo žádný počet spermií.

U některých nemocných se může stav upravit, u některých je trvalým stavem. Sexuální schopnost je vždy zcela zachována. U nemocných před zamýšlenou lymfadenektomií (viz. výše) nebo chemoterapií se doporučuje odebrání spermatu a uchování ve zmrazeném stavu.

Takto ošetřené semeno může být později po předchozí úpravě použito k oplodnění partnerky.

Péče po skončené léčbě

Léčba testikulárních nádorů v nepokročilé formě bývá skoro vždy úspěšná.

Léčba nádorových onemocnění varlat v pokročilém stadiu je komplikovaná, zdlouhavá a finančně nákladná. Přesto však se větší část nemocných s pokročilou chorobou zcela vyléčí.

Náročnost pro pacienta spočívá v překonání fyzické a psychické zátěže vyplývající z vedlejších účinků v průběhu léčby.

Většina vyléčených nemocných vykonává dále své původní povolání a vrací se do zcela normálního života.

Velmi důležitá jsou kontrolní vyšetření prováděná vesměs ambulantně a to během léčby i po jejím ukončení. Kontrolní vyšetření vyléčených pacientů probíhají v pravidelných intervalech a častá jsou zejména v prvních dvou letech po ukončení léčby. Největší snahou celého zdravotnického týmu je co nejrychlejší návrat pacienta do normálního života.

Rychlost návratu normální aktivity po prodělané léčbě závisí kromě původního rozsahu onemocnění a typu léčby na mnoha individuálních faktorech. Pro rychlý návrat fyzické kondice je důležité cvičení, zejména cviky pro udržení celkové fyzické kondice a pro pevnost břišních svalů (zejména u nemocných po lymfadenektomii). Ve výběru stravy platí obecné zásady zdravé výživy.

Jakékoliv drastické diety jsou nejen nevhodné, ale přímo škodlivé.

U mužů po skončené léčbě, u kterých nejsou žádné známky původního nádorového onemocnění, je možné navrhnout komplexní lázeňskou léčbu. Většina pacientů se vyrovná s nemocí úspěšně a vrací se ke svým původním aktivitám rodinným, pracovním i sportovním.

Závěrem

Testikulární nádory mají v onkologii dospělých zvláštní postavení. Jsou to první nádorové choroby, které bylo možno vyléčit. Během posledních 20 – 25 let došlo ke značnému zvratu v léčebných možnostech a v léčebných výsledcích. Z nádoru kdysi velmi nepříznivého a obávaného se stalo onemocnění vyléčitelné.Je – li rozpoznáno a léčeno včas.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector