Ochrana před hmyzem – kdy a jak se chránit – vše o zdraví

Rubrika: Krátké články, Zdraví

Během léta hojně pobýváme na loukách, v lesích, na trávníku u vody nebo i v městském parku a na zahradě. Všude tady se můžeme setkat s komáry, klíšťaty a dalším hmyzem. Znepokojují vás zprávy o klíšťové encefalitidě a teď se bojíte, že nesmíte do lesa?

Po návratu z přírody se dobře prohlédneme, zda jsme si nepřinesli na kůži klíště

Obavy jsou sice na místě, ale pokud věnujete náležitou pozornost ochraně repelenty i případné desinfekci, a nepodceňujete rizika ani příznaky, můžete směle vyrazit na výlet. Počet klíšťat infikovaných nebezpečnou encefalitidou se každoročně zvyšuje a letošek rozhodně není výjimkou.

Množící se populace drobných roztočů podle odborníků vzrůstá kvůli teplému podnebí ve spojení s vydatnými srážkami. Nebezpečně tudíž přibývá i počet jedinců infikovaných encefalitidou, samička klíštěte totiž klade běžně až 3 000 vajíček. O nemoci postižená osoba nemusí dlouho nic vědět.

Inkubační doba trvá několik dní i týdnů a z počátku se projevuje jako běžná chřipka. K příznakům počátečního stadia patří vysoké teploty, bolesti kloubů nebo závratě. Neléčená encefalitida však mezitím napadá nervový systém, což přináší závažnější komplikace a až desetině lidí zůstávají trvalé následky.

Pokud se tedy budete vydávat od přírody, věnujte pozornost obraně před krvelačnými členovci a v případě, že se do vás některý přece jen zakousne, soustřeďte se na správné odstranění i desinfekci.

Ochrana před hmyzem – kdy a jak se chránit – vše o zdraví

Testovací sadu Borrelia Test pro detekcí bakterií Borrelia burgdorferi zakoupíme v lékárnách, dobrých chovatelských potřebách nebo na internetu za doporučenou maloobchodní cenu 179 Kč.

Jak se chránit Při výpravě na „nebezpečné území“ zvolte oděv (zejména kalhoty) z hladké, světlé látky, na němž lezoucího agresora snadno odhalíte. Použijte repelentní přípravek a to jak na kůži, tak na oblečení, zejména na spodní část nohou, od kolen níže.

„Po návratu domů z přírody si pečlivě prohlédněte celé tělo, zda nedošlo k přichycení klíštěte. Nejčastěji se paraziti uvelebují v podkolenních jamkách, tříslech, podpaží, za ušima a u dětí ve vlasech. Mohou se však zachytit kdekoliv, včetně intimních míst.

Obdobnou prohlídku je třeba provést i následující ráno, protože klíště se může po těle napadeného pohybovat několik hodin, než se definitivně zahryzne,“ říká Jaroslav Sotona z Prozdravi.cz.

Ve slinách klíštěte jsou navíc obsaženy látky brzdící zánětlivou reakci, které vstřikuje při sání krve napadenému, takže svědění vyvolané přisátím, které oběť na „upíra“ upozorní, se dostavuje až po řadě hodin.

Čím dříve se parazit odstraní, tím menší je riziko nákazy. Se způsobem, jak ho správně vyjmout, je spojena řada mýtů, špatné metody však mohou riziko ještě zvýšit.

Rozhodně není dobré vytáčení klíštěte stisknuté v pinzetě, protože jeho uchopením hrozí vytlačení infekce.

„Stejně tak není vhodné jej zakapávat mýdlem či olejem a čekat, než odpadne samo, zbytečně to prodlužuje čas, kdy se může dostat infekce do těla napadeného člověka,“ varuje Jaroslav Sotona z Prozdravi.cz

Háčky na klíšťata O´Tom. 2 ks 70 Kč

Háčky na klíšťata Velmi efektivní způsob odstraňování těchto parazitů je možné považovat háčky na klíšťata. Pokud jste o těchto pomůckách dosud neslyšeli, speciální háčky na klíšťata umožňují odstranění přisátých klíšťat z kůže zvířat i lidí.

Velký háček je určen pro klíšťata velká a střední, menší háček pro malá a velmi malá. Při uchopení členovce, zavrtaného v kůži, do háčku nedochází k uvíznutí hlavičky, ani ke stlačení či prasknutí nasátého klíštěte, což omezuje přenos zárodků lymské boreliózy, babeziózy a dalších možných infekcí.

Odstranění je velice rychlé (trvá několik sekund) a nebolestivé. Po vyjmutí klíštěte je dobré použít na ránu antiseptický sprej.

Obávané nemoci Lymská borelióza a klíšťová encefalitida jsou právem obávané nemoci, člověk na ně může i zemřít nebo zůstat postižený. Proti klíšťové encefalitidě se můžete nechat očkovat, ale na lymskou boreliózu zatím vakcína neexistuje. Jak poznáte boreliózu?

Zpočátku se na kůži objeví zarudlý kruh se světlým středem, a pokud se onemocnění odhalí včas, dá se léčit antibiotiky. Promešká-li se však správná doba a zarudlý flíček i zmizí, rozšíří se bakterie do všech tkání.

„Později neléčená lymská borelióza způsobuje zánětlivé artritidy, vážně poškozen může být i oběhový a nervový systém “, vysvětluje profesor RNDr. Jan Krejsek z Ústavu klinické imunologie a alergologie FN Hradec Králové.

„Ročně je diagnostikováno až 3500 nových případů a ještě další tisíce nakažených o nemoci zatím nevědí“, dodává imunolog.

Ochrana před hmyzem – kdy a jak se chránit – vše o zdravíOchrana před hmyzem – kdy a jak se chránit – vše o zdravíOchrana před hmyzem – kdy a jak se chránit – vše o zdravíOchrana před hmyzem – kdy a jak se chránit – vše o zdravíOchrana před hmyzem – kdy a jak se chránit – vše o zdravíOchrana před hmyzem – kdy a jak se chránit – vše o zdraví

Jistota za 10 minut Pokud se vám či vašemu zvířecímu kamarádovi však nějaké to klíště přece jen zavrtá do kůže, nezoufejte! Nový způsob boje proti zákeřné borelióze odhalí unikátní novinka – Borrelia Test od firmy Beaphar.

Borrelia Test je domácí test pro lidi či zvířata, kdy si každý může zjistit, zda klíště je nakažené. Testuje se klíště, nikoliv krev psa či člověka a výsledek je znám do 10 minut. Klíště se vloží do zkumavky s roztokem a pomocí bambusové tyčinky rozdrtí.

Směs se pipetou přenese na tester (podobný těhotenskému testu). Testování je velmi jednoduché a zvládne ho každý doma sám.

AUTOR: REDAKCE FOTO: PRO ZDRAVÍ.CZ, BEAPHAR.CZ, O´TOM, LEROY

Ochrana před hmyzem – kdy a jak se chránit – vše o zdravíOchrana před hmyzem – kdy a jak se chránit – vše o zdraví

  • Nevíte, co s odstřižky látek? Zkuste si ušít originální pytlíčky na výslužku pro malé koledníky. Mohou sloužit i jako milá dekorace, například naplněné vonnými bylinkami. https://www.casopis-rozmaryna.cz/
  • Zvolit vhodné povrchy pro terasu, zpevněné plochy v zahradě nebo okolo bazénu znamená volbu jistoty, bezpečí a harmonie. Přinejmenším si pak nešlapete po štěstí. https://www.peknebydleni.cz/
  • Balkony, terasy či lodžie sice bývají omezené svou velikostí, nikoli však možnostmi pěstování. Do nádob můžete vysadit nejen obvyklé letničky, ale i většinu trvalek, bylinek nebo dokonce zakrslé varianty stromků. Jen je třeba dodržovat tato… https://www.floranazahrade.cz/
  • Chcete svůj byt proměnit některým z pastelových odstínů, nebo zvolíte barvu roku odrážející světové trendy? Hlavní ale je, abyste se doma cítili dobře. https://www.peknebydleni.cz/

Jak se zbavit dotěrného hmyzu

Blíží se čas cestování, outdoor sportů, lenošení u vody a výletů do přírody. Pěkné počasí víc než kdy jindy láká k toulkám pod širým nebem. Útočící hmyz ale dokáže venkovní radovánky pěkně znepříjemnit.

Komáři, muchničky a klíšťata se objevují už s prvními jarními paprsky a vytrvale otravují až do pozdního podzimu. Nad svědivými štípanci lehce mávneme rukou, ale s následky případné nákazy se můžeme potýkat i celé roky. Nedovolte kousavému a bodavému hmyzu, aby vám zkazil radost z pobytu v přírodě.

 Máme pro vás několik tipů, jak se savé havěti účinně bránit.

Ochrana před hmyzem – kdy a jak se chránit – vše o zdraví

Repelent by měl patřit k povinné výbavě, kdykoliv se chystáte na výlet do přírody i do městského parku. Hmyz vábí teplo lidského těla, pot a vydechovaný oxid uhličitý. Repelent kolem těla vytváří ochrannou bariéru a efektivně tak brání parazitům, aby si vás našli.

Tip Repelenty běžně aplikujeme přímo na pokožku těla. Nevyhneme se tak jejich částečnému vstřebávání do hloubky kůže. Při výběru proto berte v potaz i složení přípravku. Při použití některých chemických repelentů je třeba vyhýbat se outdoorovému oblečení a botám. Často obsahují agresivní rozpouštědla, která můžou vaše drahé vybavení poškodit. To se vám u přírodního repelentu nestane.
Ochrana před hmyzem – kdy a jak se chránit – vše o zdraví

V rostlinách se přirozeně vyskytují vonné silice, tak zvané terpeny, které je chrání před parazity. A stejně efektivně ochrání i vás. Mezi nejčastější odpuzovače patří linalool, eukalyptol a thujon. Tyto látky jsou součástí mnoha rostlin a koření.

  • Hřebíček
  • Skořice
  • Šalvěj
  • Máta
  • Levandule 
  • Eukalyptus
  • Citronová tráva
  • Kafr
  • Tea tree
  • Tymián
  • Rozmarýna
  • Myrha

Rozhodli jste se vsadit na přírodní ochranu? Sáhněte po spreji s alunitem a šalvějí. Je dokonalou kombinací účinného deodorantu a repelentu v jedné lahvičce. Lidem příjemně a svěže voní, ale hmyz odpuzuje. Díky rozprašovači se lehce aplikuje. Má čistě 100% přírodní složení, které nedráždí pokožku a navíc nezanechává stopy na oblečení.

Tip

Vyrobte si přírodní odpuzovač hmyzu sami doma. Přinášíme vám návod na domácí repelent podle Šárky Knesplové. Budete potřebovat:

  • Krystal alunit
  • Vodu
  • Talisman

Nechte kousek alunitu rozpustit v čisté převařené vodě a přidejte Talisman. Roztok nalijte do lahvičky s rozstřikovačem a pravidelně aplikujte na kůži.

Ochrana před hmyzem – kdy a jak se chránit – vše o zdraví

Balzám Talisman účinně odpuzuje komáry a další bodavou havěť. Dokonalá kombinace přírodních výtažků přinese rychlou úlevu od podráždění, zmírní nepříjemné svědění a otoky po hmyzím kousnutí. Gel můžete použít přímo na pokožku.

  1. Allantoin zmírňuje podráždění, podporuje regeneraci a růst nových kožních buněk. 
  2. Aloe vera má regenerační a hojivé schopnosti. Rychle zklidní pokožku po hmyzím bodnutí.
  3. Antiseptický čajovník brání rozvoji infekce a stimuluje obnovu kožních buněk. Působí jako odpuzovač hmyzu. 
  4. Eukalyptus funguje jako účinný repelent proti komárům i klíšťatům. Je protizánětlivý, antiseptický a antibakteriální.
  5. Hřebíček působí jako silný odpuzovač hmyzu. Má antiseptické, anestetické, antivirové účinky. Zklidňuje bolest a urychluje hojení.
  6. Jedle má antibakteriální, antivirové, dezinfekční a uklidňující účinky. působí jako odpuzovač hmyzu a roztočů.
  7. Máta výrazně odpuzuje komáry, blechy a mravence. Působí antisepticky a protizánětlivě.
  8. Panthenol má protizánětlivé, antibakteriální, regenerační a zklidňující účinky. Zmírňuje svědění pokožky a urychluje hojení po kousnutí hmyzem.
  9. Propolis má protiplísňové, protizánětlivé, antibakteriální, antimikrobiální účinky. Urychluje hojení poškozené pokožky a tvorbu nových kožních buněk.
  10. Rozmarýn funguje jako přírodní repelent. Je přirozeně antiseptický, protizánětlivý a antimikrobiální.
Zajímavé:  Trestní Čin Ublížení Na Zdraví?

Ochrana před hmyzem – kdy a jak se chránit – vše o zdraví

Posledních pár let běžně zažíváme i v našich středoevropských podmínkách horké tropické noci. Bez nočního větrání může být v ložnici jako v pekárně. Otevřené okno je ale pro komára pozvánkou k pořádnému hodování. A že samičí pískot okřídleného predátora dovede pěkně potrápit. Pokud nechcete po nocích honit otravného útočníka, máte několik možností:

  • Do oken a dveří namontujte ochranné sítě proti hmyzu.
  • Do difuzéru nakapejte éterický olejíček Tajemství energie Čchi. Obsahuje vonné silice, které dotěrný hmyz odpuzují.
  • Nezvaných nočních návštěvníků vás zbaví náplast Zhui Feng. Stačí kousek nalepit na rám okna nebo pelest postele a můžete v klidu spát.

Ochrana před hmyzem – kdy a jak se chránit – vše o zdraví

Klíště patří v našich podmínkách mezi nejobávanější parazity. Tenhle zdánlivě drobný brouček je totiž přenašečem mnoha infekcí. Jde mu na vrub hned několik vážných onemocnění.

Nejčastěji lymská borelióza a klíšťová encefalitida. Nebezpečí nečíhá jen v lesích, na lukách a u rybníka. S klíštětem se běžně setkáte i na posekané městské louce.

Proto není od věci, používat preventivní ochranu.

  • Pokud to jen jde, mějte zahalené tělo. 
  • Na nezakryté části těla aplikujte repelent.
  • Po každé vycházce se osprchujte a pečlivě prohlédněte.

Co dělat, když už je klíště přisáté?

  • Opatrně klíště uchopte speciálními kleštěmi nebo pinzetou a kývavým pohybem ho odstraňte.
  • Zapité klíště můžete také namazat Slavitonem. Samo se do několika sekund pustí.
  • Na poraněné místo ihned naneste dezinfekci. Můžete použít přípravek s tea tree olejem nebo antiseptický alunit.

Tip

Hmyzím parazitům Béčka příliš nevoní. Navíc jsou v kombinaci s vitaminem C, vápníkem a hořčíkem osvědčeným pomocníkem proti zvýšenému pocení. Užívejte pravidelně Funkční komplex Citrokalcevit, ve kterém je zastoupena celá škála vitaminů skupiny B společně s Céčkem a vápníkem.

Budete pro hmyzí útočníky méně přitažliví.

Když už se hmyzu neubráníte, vemte si k ruce pomocníky, kteří vám přinesou rychlou úlevu.

  • Postižené místo potřete alunitem, ránu účinně vydezinfikuje. Krystal aktivujte pod tekoucí vodou. Úlevu přinese i alunit ve spreji s šalvějí.
  • Bolestivé otoky a podráždění rychle zklidní fytogel Slaviton. Postižené místo potírejte gelem podle potřeby.
  • Na silné otoky přiložte náplast Master Herb. Vytáhne horkost z pokožky a přinese tak rychlou úlevu od bolesti a podráždění.

Ať už se letos chystáte trávit svou dovolenou kdekoliv, užívejte si pohodové dny bez nezvaných návštěvníků a nepříjemných kousanců a štípanců.

Jak správně ošetřit kousnutí od hmyzu?

Nepříjemné zdravotní komplikace může způsobit pokousání od štěnic a blech nebo také poštípání od komárů, vos či včel.

Tyto rány je nejlepší omýt mýdlem a vodou, přiložit na místo studený obklad a dále ošetřit pomocí přípravků po bodnutí hmyzem.

Při silnější reakci je možno podat i volně dostupná antihistaminika ve formě tablet a kapek. Před jejich použitím si vždy pozorně přečtěte příbalový leták. 

Ochrana před hmyzem – kdy a jak se chránit – vše o zdraví Štěnice

Štěnice jsou nepříjemné parazity z řad polokřídlého hmyzu, kteří se živí krví obratlovců a mohou člověku způsobit nepříjemné zdravotní komplikace.

Svým vzhledem mohou tyto ploštice bez křídel připomínat jablečná jadérka a jejich přítomnost v domácnosti člověk pozná především podle trusu v podobě drobných černých teček,případně přítomnosti hnízd v záhybech matrací nebo škvírách nábytku.

 V českém prostředí patří mezi nejrozšířenější druhy štěnice domácí, která se podle obvyklého místa výskytu označuje někdy také jako štěnice postelová. 

Jak poznáte kousnutí od štěnice?

Kousnutí od štěnice si člověk může na první pohled snadno splést s poštípáním od komára či blechy. Jedná se o zarudlé kolečko s tmavší tečkou uprostřed, které obvykle měří několik milimetrů až jeden centimetr a najdete ho hlavně na pažích, zádech nebo krku. Místo osamocených ran se však kousnutí na kůži většinou vyskytují v řadě po třech či po pěti (tvoří cestičku). 

Po kousnutí od štěnice kůže obvykle zarudne, mírně oteče a začne nepříjemně svědit. K tomu může dojít po několika hodinách nebo dokonce i za několik dní.

Sliny štěnic u mnoha lidí navíc způsobují výrazné kožní reakce v podobě velkých ložisek menších či větších puchýřků naplněných tekutinou, které po rozškrábání mohou začít hnisat, špatně se hojí a lékaři je často zaměňují za kopřivku.

Jaké přípravky pomáhají na kousnutí od štěnice?

Pokud kousnutí od štěnice nepřestává svědit a pálit, na kůži se objeví velké hnisající puchýře, dojde k zanícení ran vlivem škrábání nebo se projeví silná alergická reakce, je nutné vyhledat lékařskou pomoc. Co se týče běžných ran, k jejich ošetření se obvykle používají chladivé obklady, citronová šťáva, směs vody s jedlou sodou nebo některý z těchto přípravků:

  • Gel po poštípání hmyzem – zklidňuje a regeneruje pokožku po pokousání hmyzem
  • Octanové sáčky – připravený roztok má po nanesení na pokožku  příjemný chladivý účinek
  • Propolisová mast – vhodná pro ošetření hmyzích kousnutí a zahnisaných ranek
  • ASEPT sprej – zklidňuje pokožku po pokousání hmyzem a celkově ji revitalizuje

Pokud se štěnic ve své domácnosti člověk nezbaví, bude na své kůži nacházet stále nová kousnutí. Likvidace štěnic svépomocí však není možná, jelikož obvykle na běžně dostupné insekticidní postřiky nereagují nebo se dokonce ještě více rozšíří po zasaženém objektu. Na hubení štěnic je proto nutné pozvat odbornou firmu.

Ochrana před hmyzem – kdy a jak se chránit – vše o zdraví Blechy

Blechy jsou drobný skákájíci hmyz. V minulosti byla nejrozšířenějším parazitem blecha obecná, v dnešní době však převažuje výskyt blechy psí (Ctenocephalides canis) a blechy kočičí (Ctenocephalides felis).

Lidé si obvykle jejich přemnožení spojují s domácími mazlíčky, tento drobný bezkřídlý skákavý hmyz však napadá i jiné teplokrevné živočichy včetně člověka, živí se jejich krví a přenáší nebezpečná onemocnění, jako je například tularémie nebo bartonelóza.

Blecha si na lidské kůži vytváří cestičky a její štípance se proto obvykle vyskytují v řadě za sebou (rány od blech a štěnic jsou hodně podobné), a to nejčastěji v oblasti zad, trupu, krku, paží a nohou. Samotné kousnutí není obvykle cítit a reakce na kůži se projeví až po několika hodinách. Jedná se o zhruba 1 centimetr velký červený flek s krvavým centrem, který svědí a mnohdy dokonce i pálí. 

Bleší kousnutí byste nikdy neměli škrábat, aby nedošlo k zanesení infekce a zanícení ran. Místo naopak omyjte teplou mýdlovou vodou a vydezinfikujte. Abyste se zbavili nepříjemného otoku, na rány můžete přiložit chladivý sáček, list aloe vera, nebo je ošetřit pomocí některého z těchto přípravků:

  • Fenistil gel – zmírňuje svědění při poštípání hmyzem
  • Octanový gel – zklidňuje podrážděnou pokožku a napomáhá zmírnit otok
  • Tea Tree olej – přírodní tinktura, která působí protizánětlivě a má znecitlivující účinky
  • Kortizonová mast Hydrocotison – tlumí alergické projevy, svědění a zarudnutí kůže

Ochrana před hmyzem – kdy a jak se chránit – vše o zdraví Komáři

Tento drobný hmyz patří do řádu dvoukřídlých. Jeho zástupci se živí nektarem, sají ovšem také krev teplokrevných živočichů a zároveň často přenáší velice nebezpečná onemocnění.

Ačkoliv v našich zeměpisných šířkách se člověk může setkat pouze s druhy, které nepředstavují příliš velkou hrozbu, v exotických destinacích jsou komáři zodpovědní za šíření malárie, horečky dengue či žluté zimnice.

Reakce na poštípání od komára bývá obvykle mírná a obejde se bez větších zdravotních komplikací. Rána zarudne, objeví se pupínek o velikosti až jeden centimetr a okolí vpichu začne nepříjemně svědit či pálit.

U zdravého člověka tyto problémy během několika dnů odezní, citlivějším jedincům však může komáří štípanec způsobit alergickou reakci, která se obvykle projevuje vznikem otoků, výsevem kopřivky po celém těle, zánětem lymfatických cév, zduřením uzlin a celkovou slabostí.

Běžné komáří štípance není třeba nijak speciálně léčit. Jestliže se však svědění nedá snést, je dobré na rány omýt  mýdlem a vodou, přiložit na ně chladivý obklad a ošetřit je také pomocí běžně dostupných lokílních antihistaminik.

Které přípravky pomáhají při komářím štípnutí?

  • Fenistil gel – zmírňuje svědění a podráždění kůže
  • Sněhurka chladivý gel – užívá se pro osvěžení a regeneraci bolavých míst po bodnutí hmyzem
  • Kosmín po bodnutí hmyzem – bylinná mast s tea tree olejem, heřmánkem a mentolem chladí a zklidňuje pokožku
  • Afer bite – tlumí pálení a svědění, zamezí vzniku otoku po bodnutí nebo kousnutí hmyzem, ale i po žahnutí kopřivou nebo medúzou
Zajímavé:  Léčba Křečových Žil Ostrava?

Ochrana před hmyzem – kdy a jak se chránit – vše o zdraví Vosy a včely

Oba tyto druhy se řadí mezi zástupce blanokřídlého hmyzu. Mají typické černo-žluté zbarvení, dvě výrazná tykadla na hlavě, tři páry nohou, a pokud se jedná o dělnice nebo královny, na jejich zadečku se nachází také žihadlo napojené na jedovou žlázu.

Zatímco vosy však mají tenké lesklé tělo bez chloupků a mohou bodnout i opakovaně, včely jsou mohutnější, jejich chlupaté žihadlo mají pokryto zpětnými háčky, které znemožňují jeho vytažení z rány po bodnutí. Včela si po bodnutí žihadlo vytrhne a umírá.

Po bodnutí včelou je důležité co nejdříve odstranit žihadlo (nejlépe do 20 sekund), protože jed se z něj uvolňuje postupně.

Jakmile dojde k bodnutí od vosy nebo včely, tento drobný hmyz do lidského těla vypustí svůj jed, který je zodpovědný za bolestivou reakci. Kromě silné bolesti v místě vpichu však může dojít také k zarudnutí, svědění, výsevu kopřivky nebo vzniku menších či větších otoků. Pokud se jedná o normální reakci, potíže by měly během několika hodin odeznít. 

Jak ošetřit vosí či včelí bodnutí?

Ránu je dobré nejprve omýt  mýdlem a vodou a případně přiložit studený obklad. Jestliže místo nepříjemně svědí nebo se objeví velký otok, je vhodné ho ošetřit pomocí chladivé masti nebo volně prodejných antihistaminik. K dispozici jsou například tyto přípravky:

  • Fenistil gel – zmírňuje svědění a podráždění kůže
  • Octanový krém – pomáhá proti svědění a zmírňuje otoky
  • Tekutý pudr – zklidňuje pokožku a tlumí pocity svědění při kopřivce nebo bodnutí hmyzem
  • URGO Filmogel po bodnutí hmyzem– tekuté krytí, které zabraňuje škrábání a zklidňuje pokožku

Co se týče antialergik, nepříjemné svědění a kopřivku mohou zmírnit také tyto léky:

  • Zyrtec – tablety nebo kapky 
  • Xyzal – tablety
  • Zodac – tablety nebo kapky
  • Fenistil – kapky

U některých lidí může včelí nebo vosí štípanec vyvolat silnou alergickou reakci. Ta se obvykle projevuje rychle se šířící červenou vyrážkou, nevolností, zrychleným pulsem a prudkým poklesem krevního tlaku.

Dále se mohou dostavit polykací obtíže, dušnost, poruchy vědomí nebo dokonce anafylaktický šok a srdeční zástava.

V takovém případě je nutné okamžitě zavolat lékařskou pomoc a aplikovat pacientovi adrenalin v podobě injekčního pera, které by měli alergici neustále nosit u sebe.

Proti komárům, klíšťatům i blechám se lze chránit pomocí repelentů. Repelent je chemická látka, která se aplikuje na kůži, oděv či jiné povrchy a odpuzuje hmyz. Bohužel žádný repelent nepůsobí proti hmyzu, který má žihadlo.  

Vše na alergie Přípravky po bodnutí hmyzem

Nemoci přenášené hmyzem a roztoči, SZÚ

Doc. MUDr. Bohumír Kříž, CSc.

Ochrana před hmyzem – kdy a jak se chránit – vše o zdraví

Celý článek
10. červenec 2020
| ing. Martin Kulma Ph.d., RNDr. František Rettich, CSc.

Obecně se jedná o velkou skupinu infekčních nemocí, jejichž původce (virus, bakterie či jiný patogen) je pomocí členovců přenášen z rezervoárového zvířete na vnímavého člověka, který nemá protilátky proti příslušné infekci.

Celý článek
9. červenec 2020
| ing. Martin Kulma Ph.d., RNDr. Kateřina Kybicová, Ph.D.

Základní informace o onemocnění HGA převzaté z webu ECDC.

Celý článek
17. březen 2020
| MUDr. Monika Liptáková, Oddělení epidemiologie infekčních nemocí

Ochrana je základem prevence mnoha onemocnění přenosných komáry jak na území České republiky, tak v zahraničí.

Celý článek
9. červenec 2020
| Oddělení epidemiologie infekčních nemocí

Letošní sezóna klíšťat již začala a je v plném běhu. Chraňte se před klíšťaty! Lze se s nimi setkat prakticky kdekoliv – na zahradě, v parku, u vody a v lese. Klíšťata mohou přenášet různé nákazy. Hlavní zásadou je zabránit napadení klíšťaty při pobytu v přírodě a jejich včasné a správné odstranění, pokud k napadení došlo.

Celý článek
9. červenec 2020
| Oddělení epidemiologie infekčních nemocí

Výskyt tularémie v přírodě je dán především existencí infikovaných hlodavců, kteří jsou zdrojem nákazy, a členovců sajících krev (komáři, mouchy, blechy, ovádi, klíšťata), kteří působí jako přenašeči původce onemocnění.

Celý článek
22. červenec 2019
| Oddělení epidemiologie infekčních nemocí

Celý článek
18. červen 2019
| Oddělení epidemiologie infekčních nemocí a RNDr. Kateřina Kybicová, Ph.D., Národní referenční laboratoř pro lymeskou borreliózu

Ochrana před poštípáním komáry je základem prevence mnoha onemocnění jak na území České republiky, tak v zahraničí.

Celý článek
27. srpen 2018
| Oddělení epidemiologie infekčních nemocí

Celý článek
5. květen 2017
| MUDr. Fabiánová Kateřina

Odkaz na stránky České vakcinologické společnosti

Celý článek
17. březen 2016
| Oddělení epidemiologie infekčních nemocí

Nahoru

Ochrana před dotěrným hmyzem: jak se ubránit malým parazitům

Komáři, komárci, muchničky, ploštice či mouchy tse-tse. Na cestovatele si brousí kusadla a sosáky mnoho nebezpečných parazitů. Nezvaní hosté přitom často přenášejí závažné nemoci. Pokud se při svém putování chcete vyhnout zbytečným komplikacím, vsaďte na důslednou prevenci.

Malí parazité nehrozí pouze v tropických deštných pralesích. V poslední době se pásmo nemocí, které se přenášejí hmyzem, pomalu ale jistě rozšiřuje. Například v turisticky oblíbeném Řecku se můžete setkat s nákazou západonilskou horečkou či horečkou papatači. Obě virová onemocnění se přenáší hmyzím bodnutím.

Je sice pravdou, že proti některým závažným chorobám se můžete nechat očkovat, ale na druhou stranu proti široké škále dalších nákaz neexistuje žádná ochrana. Řeč je kupříkladu o horečce dengue, spavé nemoci nebo krymžko-konžské horečce.

Cestovatelům tak nezbývá nic jiného než používat repelenty a moskytiéry a nosit vhodné oblečení.

Zásady důkladné ochrany

  1. Vyhněte se ohniskům. Některé oblasti jsou známy jako ohniska přenosu určitých nemocí. Příkladem může být centrální Afrika a spavá nemoc. Před cestou se informujte o rizikových lokalitách a snažte se jim vyhýbat.
  2. Ve správný čas na správném místě. Většina malých parazitů je aktivní během noci.

    Od soumraku do svítání vám kupříkladu hrozí vyšší riziko infekce malárií než přes den. Některý hmyz však vykazuje vyšší aktivitu během dne. Příkladem jsou komáři přenášející horečku dengue a chikungunyu. Většině cestovatelů se nedoporučuje vycházení během nočních hodin. O konkrétních rizicích se však raději informujte v centrech cestovní medicíny.

  3. Noste vhodný oděv. Cestovatelé mohou minimalizovat plochu obnažené kůže nošením dlouhých rukávů, kalhot, klobouků a pevných bot. Pro znásobení ochrany můžete na oblečení použít repelenty.
  4. Pravidelná kontrola.

    Při každém návratu z venkovního prostředí pátrejte po známkách kousnutí nebo přisátého klíštěte. Včasným odstraněním malých parazitů snižujete riziko přenosu infekčního onemocnění.

  5. Sítě proti hmyzu. Ochranné sítě jsou známy také pod pojmem moskytiéry. Jejich používání je v rizikových oblastech nepsanou povinností.

    Noční život hmyzu v teplých oblastech totiž bývá dosti rušný a bez ochranné sítě se můžete probudit s desítkami nepříjemných kousanců. Moskytiéry můžete zakoupit i v naší zemi.

  6. Repelenty. Poslední a neméně důležitou složkou ochrany proti hmyzu je používání repelentů.

    Při pobytu v přírodě se doporučuje použít repelent na kůži i na oblečení. Od věci není ani používání repelentů v místnostech, obzvláště v nočních hodinách.

Rozdílná účinnost repelentů

Složení repelentů se velmi různí. Každý přípravek tak poskytuje jiný stupeň ochrany. Pokud chcete dosáhnout maximálního efektu, užívejte repelent pravidelně v souladu s pokyny na etiketě.

Lepší je používat výrobky, které nabízejí dlouhodobou ochranu, a tudíž obsahují vyšší koncentraci účinné látky. S jejich nákupem také nevyčkávejte do cílové destinace a raději je nakupte doma.

Kvalita repelentů v zahraničí se velmi různí a velká část z nich neposkytuje příliš účinnou ochranu.

Malárie, horečka dengue, žlutá zimnice a další choroby přenášené hmyzem ročně sužují miliony turistů. Pokud se nechcete stát jedním z nich, vsaďte na prevenci.

Proti některým nemocem, jako jsou kupříkladu žlutá zimnice a japonská encefalitida, se můžete nechat naočkovat. V případě dalších chorob se musíte vyvarovat kontaktu s otravným hmyzem.

Základem ochrany je používání repelentů, sítí proti hmyzu a nošení vhodného oblečení. Nezapomeňte ani na cestovní pojištění, které vám pomůže pokrýt výlohy spojené s případnou léčbou.

(holi)

Zdroj: wwwnc.cdc.gov

Další článek

Líbí se Vám tento článek?

  • Braňte se nákaze: co na cestách (ne)jíst
  • Břišní tyfus: chytit ho můžete i ve Středomoří
  • Čeká vás dlouhý let? Nedávejte trombóze šanci!
  • Češi jsou národem cestovatelů, trendem je digitální nomádství
  • Cestování bez signálu? To se vám se satelitním telefonem nestane
  • Cestování kráse neuškodí: 4 triky, jak na to
  • Cestování na Blízký východ. Kam můžete bezpečně vyrazit?
  • Cestování na zapomenutá místa. Sem chcete, jen o tom zatím nevíte!
  • Cestování po Mexiku: rizik stále přibývá
  • Cestování po zbytek roku? Podle světel semaforu a tak trochu jinak
  • Cestování s chronickou nemocí: důkladná příprava je základ
  • Cestování s léky vyžaduje důkladnou přípravu
  • Cestování v důchodu? Pro stále více seniorů běžná realita!
  • Cestování v Pobaltí: od křižáků po secesi
  • Cestování v těhotenství? Ano, ale rozumně
  • Cestování za zimou: pozor na podchlazení a omrzliny!
  • Cestovatelé, pozor! Infekce může číhat i v nejdražším hotelu
  • Cestovatelé, pozor! Infekce může číhat i v nejdražším hotelu!
  • Cestovatelé, pozor! Komáří bodnutí může být i smrtelné
  • Cestovatelský průjem: nepříjemná komplikace dovolené
  • Cestovní pojištění s ERV
  • Chorvatsko a Černá Hora: úspěch dovolené je ve vašich rukách
  • Chystáte adrenalinovou dovolenou? Dobře se pojistěte!
  • Chystáte se dobýt americký kontinent? Bez přípravy nemusíte uspět!
  • Čína a Mongolsko: výběr očkování nepodceňujte!
  • Čína: jak přežít pobyt ve znečištěných městech
  • Čína: odvrácená tvář asijského giganta
  • Co takhle strávit silvestrovskou noc v zahraničí? Máme několik tipů
  • Desatero pro cestovatele – pravidla chování v zemích třetího světa
  • Desítka nejčastějších mýtů spojených s cestovními nemocemi
  • Dítě „na palubě“: tipy pro spokojenou posádku
  • Do Austrálie jen s očkováním, pojištěním a repelentem
  • Dovolená na čtyřkolce? Nezapomeňte doma zodpovědnost!
  • Dovolená na jachtě? Jen pro zodpovědnou posádku!
  • Dovolená na motorce aneb Co před startem nezanedbat
  • Dovolená příští rok? Vybírejte podle tipů Lonely Planet!
  • Dovolená se zážitkem: Láká vás sexuální turistika?
  • Dovolená v Egyptě – krása doprovázená riziky
  • Egypt: krásy a rizika země faraonů
  • Ekoturistika jako naděje pro budoucí generace?
  • Extrémní dovolená? Zážitek (ne)jen pro drsňáky!
  • Hit současné dovolené? Obytné vozy a karavany!
  • Horečka dengue ohrožuje Čechy! Počet nákaz roste
  • Horečka při cestování v zahraničí. Víte, jak správně postupovat?
  • Horečnatá infekce – nechtěný suvenýr z dalekých krajin
  • Horská turistika: zahraniční velikány pokořujte jen s dobrým pojištěním
  • Hroch – nejnebezpečnější zvíře Afriky
  • Hygiena na cestách. Na co běžně nemyslíme?
  • I při cestách po Evropě nás ohrožují závažné infekce
  • I s astmatem se dá cestovat, chce to ale důkladnou přípravu!
  • Indonésie bez rizika: myslete na zdraví i osobní věci
  • Itálie, Španělsko, Řecko: víte, co musíte udělat před dovolenou?
  • Jak se při cestování po velkoměstech nenechat napálit
  • Jak se vyhnout nákaze z vody? Dodržujte 5 jednoduchých pravidel
  • Jak ve zdraví zvládnout pobyt v Tatrách
  • Jak zvládnout návrat z teplých krajin zpátky do zimy?
  • Jet lag neboli nemoc z časového posunu
  • Kam na Blízký východ aneb Nejdůležitější je bezpečí
  • Kam za polární září aneb Podívaná nejen pro romantiky
  • Kam za teplem? Nejoblíbenější destinace českých cestovatelů
  • Když začnou v zahraničí zlobit zuby…
  • Klimatizace sice přináší zdravotní rizika, má však i své výhody
  • Klíšťata – hrozba doma i na cestách
  • Koupání ve sladkých vodách: pozor na skrytá nebezpečí
  • Koupání ve volné přírodě má i své stinné stránky, buďte raději o krok napřed
  • Krásy a rizika zlatého trojúhelníku: Barma, Thajsko, Laos
  • Kuba má své kouzlo – ale i dobře skrytá rizika
  • Kulinářská turistika: jak si nepřivézt „nákazu z talíře“
  • Kulinářská turistika: jak si nepřivézt „nákazu z talíře“
  • Láká vás Indie? Bez pojištění a očkování necestujte!
  • Láká vás poušť? Nezapomeňte na teplé oblečení!
  • Láká vás sexuální turistika? Pozor na nechtěný „dárek“ s následky na celý život
  • Láká vás vyzkoušet vodní dýmku? Pak pozor nejen na infekce!
  • Lékárnička na cesty: co s sebou vzít do kufru
  • Letištní salonky: cestování na křídlech luxusu
  • Letíte na dovolenou? Pozor na velikost zavazadel!
  • Lyžování v cizině: znáte pravidla a dodržujete je?
  • Maghreb: vyjeďte do zemí zapadajícího slunce
  • Malárie by měla být vymýcena do roku 2030
  • Medvědí destinace: jen se sprejem a dobrým pojištěním
  • Mexiko: nebezpečná země plná lákadel
  • Milovníci hlubin, kryjte si při potápění záda!
  • Moderní trendy v cestování. Které jsou nejvíce v kurzu?
  • Mořská nemoc: jak se vyhnout strašákovi lodního cestování?
  • Na cestovatelské střevní potíže zabírá nejlépe prevence!
  • Na která jídla si dát při cestování pozor? Některá vás možná překvapí!
  • Návštěva deštného pralesa: na co si dát pozor?
  • Návštěva USA? Zjistěte vše o lékařské péči za velkou louží
  • Nebaví vás mrazivé počasí? Vyrazte za teplem!
  • Nebezpečí číhající v hotelových pokojích
  • Nebezpečí o dovolené: Na co si dát pozor v hotelech?
  • Nebezpečí pro cestovatele: V ČR je už osm nakažených virem Zika
  • Nebezpečná setkání: jedovatí hadi a pavouci
  • Nejčastější mýty o cestovní medicíně. Znáte je?
  • Nejcennějším vybavením na cesty jsou informace
  • Nejkrásnější pláže světa: i na ně se vydávejte jen dobře vybavení
  • Nejnebezpečnější zvíře Austrálie? Překvapivě včela!
  • Nejužitečnější aplikace pro cestování. Máte je v mobilu?
  • Nemoc z letadla? Klimatizace viníkem nebude!
  • Nezkazte si dovolenou žloutenkou
  • Očkování před cestou: lepší v poslední chvíli než vůbec!
  • Očkování proti žluté zimnici: kam je aktuálně potřeba?
  • Odjíždíte na dovolenou? Čtyři tipy, jak odradit zloděje
  • Okradli vás v zahraničí? Tady je návod, jak postupovat
  • Olympiáda v Riu se blíží: 7 tipů pro vaše bezpečí
  • Osm pravidel pro bezpečné opalování
  • Paraziti: Kde všude na ně narazíte a co vám udělají
  • Parazitická infekce: pomoci může jen odborník!
  • Pásmová nemoc? Raději buďte o krok před ní!
  • Pět kritérií při výběru správné cestovní postýlky
  • Pět rad na cestu do muslimských zemí
  • Pět stravovacích přešlapů, které mohou zkazit dovolenou
  • Plánujete exotickou dovolenou s dětmi? Pozor si dejte hlavně na infekce a úrazy
  • Plně vybavená lékárnička – pro turistu to nejdůležitější!
  • Plnou parou vpřed aneb Karibikem na luxusním parníku
  • Pochoutky, kterým je lepší se na cestách vyhnout
  • Polévka s vůní orientu: jak si připravit domácí Pho Bo
  • Poranění od zvířat: nevyzpytatelná rizika cestování
  • Poznejte USA i z jiné perspektivy. Našli jsme utajené zajímavosti
  • Připojení k elektrické síti: Do zahraničí raději vozte adaptér
  • Průvodce po místech, kam míří jen ti odvážní
  • První exotická dovolená s dětmi: deset praktických rad na cestu
  • Putování po Srí Lance: nutné doklady i očkování zařiďte včas!
  • Rádi cestujete na vlastní pěst? Pak nezapomeňte přibalit krabičku „přežití“
  • Rádi surfujete? Pak pozor nejen na žraloky!
  • Rizika potápění aneb hlubiny plné nebezpečí
  • Rok 2018 ve znamení festivalů. Víme, kam vyrazit
  • Rozhovor s odborníkem na cestovní medicínu
  • Rozzlobené slunce: v Austrálii pálí nejsilněji na světě
  • Rozzlobené slunce: v Austrálii pálí nejsilněji na světě
  • S udičkou do zahraničí? Jen po pečlivé přípravě!
  • Sama na dovolené? Deset pravidel, jak si to bezpečně užít!
  • Sedm důvodů, proč si zamilovat cestování mimo sezónu
  • Sedm tipů, jak si golf v zahraničí užít bez stresu a nepříjemností
  • Šest rad pro klidnou dovolenou v Thajsku
  • Šest tipů, jak při volbě dovolené nesáhnout vedle
  • Setkání s exotickými zvířaty – nebezpečí představují živá i ta na talíři!
  • Stali jste se obětí trestného činu v zahraničí? Víme, jak postupovat!
  • Stres z cestování na vás může zanechat trvalé následky
  • Střevní potíže po návratu z dovolené nepřehlížejte!
  • Svatojakubská cesta: po stopách dávných poutníků
  • Svrab: svědivá památka na zahraniční dovolenou
  • Těšíte se na safari? Pojistěte si návrat domů!
  • Tipy pro digitální nomády aneb Do světa za prací i zábavou
  • Top 5 afrických destinací
  • Top destinace pro rok 2019. Kam se letos vydat?
  • Transsibiřská magistrála aneb Dobrodružství na kolejích
  • Trápí vás dlouhé mezipřistání? Vyplňte čas rychlým výletem!
  • Tunisko: (ne)bezpečná exotika na dosah
  • Turecko: aktuální doporučení před cestou do země půlměsíce
  • Turistický průvodce aneb Co zabalit na cestu do Asie
  • Už vás nebaví mrazivé počasí? Vyrazte za teplem do exotiky!
  • Úžeh a úpal, nechtěný doprovod našich dovolených
  • Vánoce na pláži začněte připravovat včas!
  • Vánoce v zahraničí: kam vyrazit za netradiční oslavou svátků?
  • Vánoční trhy v Evropě lákají. Kam letos vyrazit?
  • Varování: blíží se epidemie na léky nereagujícího břišního tyfu!
  • Vietnam – nedoceněná perla Asie
  • Virus zika – hrozba současného cestování
  • Všechno, co potřebujete vědět o žloutence, než odjedete na dovolenou
  • Vybavte se na cesty novou mobilní aplikací
  • Vybírejte chytře. Rozdíly v cenách letenek mohou být značné!
  • Vydat se na dovolenou bez cestovního pojištění je hazard
  • Vyrážíte na dovolenou za hranice? Seznamte se s nejčastějšími infekcemi v okolí ČR!
  • Vyrážíte za sluncem? Tipy, jak předejít nebezpečným spáleninám
  • Výšková nemoc: neviditelný postrach horské turistiky
  • Vzhůru do evropských metropolí! Tallinn je neokoukaný a Vídeň za humny
  • Vzhůru na střechu světa Aneb cestování po Nepálu
  • Z banality se může na dovolené stát velký problém
  • Zácpa na dovolené? To se vás už týkat nebude
  • Zdravotní rizika cestování: nejčastější úrazy na cestách
  • Zpestření dovolené aneb zvířata na dosah ruky
  • Zvíře „na palubě“ – společné výlety bez stresu a v pohodě

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector