Odstranění štítné žlázy – Vše o zdraví

Odstranění štítné žlázy - Vše o zdraví

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Není náhoda, že se v poradně kupí dotazy, jak žít bez štítné žlázy. Píší muži i ženy, že přišli o štítnou žlázu a nyní jsou nuceni užívat umělý hormon až do konce života, protože si tělo přirozený hormon tyroxin již nedovede bez štítné žlázy vyrobit.

Předpoklady pro chorobu – rizikové faktory

Životní příběhy těchto lidí (a více je žen), začínají nevyrovnaností života, nepohodou, neklidem, stresy, konflikty v původní rodině, pak v zaměstnání, ve vlastním manželství, a to dnes vlastně ani nelze mluvit o manželství, protože je hodně jen tak zvaných soužití přítele a přítelkyně, rozvody a rozchody. Často jsou popisovány finanční problémy, dluhy, neuváženě uzavřené hypotéky, které nejsou schopni splácet, životní bankroty.

A dále v rozborech vidíme různé lehkovážnosti, riziková jednání, adrenalinové aktivity, úrazy, ale také užívání povzbuzujících prostředků, kouření, alkohol, ponocování, hlasitá hudba, dlouhé vysedávání u počítače, neustálé mobilování se sluchátky na uších.

Nemoci řešené pomocí antibiotik, bolesti tlumené analgetiky, nespavost řešená hypnotiky, hormonální antikoncepce z důvodů tzv. plánovaného rodičovství, kyselost žaludku regulovaná antacidy, zácpa uměle regulovaná projímadly.

Svůj díl nese nepravidelné stravování, rychlá jídla, syntetická jídla, nápoje, které „dávají křídla“, masa obsahující velké množství omega 6 mastných kyselin a naopak chybějící zelenina, ovoce, luštěniny, vlákniny, ryby, jód…

Důležitost a aktivita orgánu

Štítnou žlázu lze považovat za veledůležitý orgán, produkující hormon tyroxin, jenž potřebuje každá buňka v těle. Řídí růst, metabolizmus a jiné životní pochody. Naše tělo se dokáže pomocí funkce štítné žlázy adaptovat na zátěže, nevyrovnanosti, stresy, změny teploty apod.

Výše byl popsán seznam rizikových faktorů a štítná žláza se s nimi musí vyrovnat. Pokud ony faktory působí dlouhodobě, slábne její adaptační aktivita, tvorba hormonu se vyčerpává.

Mozek pomocí svých receptorů pozná, že chybí hormon, a pošle příkaz pomocí jiného hormonu (zvaného tyroxin stimulující hormon – TSH), aby štítná žláza zvýšila tvorbu chybějícího hormonu. Toto období může trvat různě dlouhou dobu.

Popsaný regulační systém udržuje člověka stále v kondici, a protože daný jedinec nepozoruje potíže, klidně si pokračuje ve své stresové aktivitě. Je mladý, nevěří v různá varování, aby s takovým životem přestal.

Má sice stresy, ale zvládá to, nic mu není. Jenže jeho pomyslná nádoba se jednoho dne naplní a začne přetékat.

Tehdy se objeví první následky – únava, deprese, potíže s váhou, nepravidelnosti srdeční akce, zimomřivost…

Medikamentace a úskalí

Potíže jej přivedou k lékaři, a ten zjistí nízkou hladinu hormonu a vysokou hladinu TSH, který se neustále snaží štítnou žlázu stimulovat k další a další aktivitě. Pacient dostane ponaučení, že musí změnit životní styl, a je mu ordinován hormon umělý, aby zajistil základní životní funkce. A hle, potíže se zlepší.

Proč by tedy měl měnit svůj životní styl, když to zvládá s tabletkou hormonu. A co na to mozek? Ten dostává pomocí svých „zpravodajů“ informace, že je hormonu v krvi dostatek (netuší, že je to hormon umělý), a tak zůstává v klidu, není třeba vysílat TSH, aby se žláza stimulovala k aktivitě. Hormonu je dost.

A tak běží čas, hladina hormonu je dostatečná, dotyčný pokračuje v započatém díle. Tvrdí, že se léčí, protože chodí pravidelně na kontroly a poctivě užívá léky. Kontrolní výsledky ho upokojí, vždyť TSH je v normě, také hladina hormonu je v normě.

Co naplat, že regulační aktivita spí, mozek dostává falešné informace o skutečném stavu kolem hormonu, jenž by měla produkovat štítná žláza.

Správně by se mělo říci: Hladina TSH a hormonu tyroxinu je normální za předpokladu, že užíváte umělý hormon. Jinými slovy, jde o maskování podstaty problému.

Mozek je obelháván.

Kontroly hladiny krve se provádějí možná 2 x, možná 4 x do roka, recept je vypisován každý měsíc. Pojišťovna platí, firma zvýší výrobu léku, protože je po něm větší poptávka.

Když jste v klidu, bez stresů, užíváte stejnou dávku léku, když jste ve stresu, máte třeba horečku, užíváte stále stejnou dávku umělého hormonu.

Regulační systém by normálně zvyšoval či snižoval aktivitu hormonu – pružně by reagoval na životní okolnosti.

Tělu je nyní poskytováno stále stejné množství hormonu, a to přes jeho různé potřeby – někdy má přece potřebu dodávky hormonu vysokou, jindy nízkou…

Postupně se tedy buňky štítné žlázy stávají nefunkčními „výrobními továrnami na hormon“, a tak zanikají. Nejsou potřebné, když je hormon dodáván uměle.

Tyto a ještě další faktory působí na změnu buněk, které se mění na shluky nefunkčních buněk, které ve žláze tvoří uzlíky.

V rámci pravidelných kontrol je prováděno sledování ultrazvukem, aby byly „včas“ tyto uzlíky zachyceny, protože je zde nebezpečí, že by se mohly zvrhnout v rakovinu; proto je třeba „včas – preventivně“ žlázu odstranit, aby se rakovině předešlo…

Dotyčný, tentokráte již pacient, pozoruje, že musí dostávat stále vyšší a vyšší dávku hormonu, protože jeho potíže se již přestávají zlepšovat, a navíc se objevují deprese, na které začne užívat antidepresiva.

Kvůli arytmiím užívá i léky pro uklidnění akce srdeční, a protože nevysvětlitelně stoupá cholesterol, je přidán statin, lék na odbourávání cholesterolu.

Pacient začne navštěvovat kromě endokrinologie další ambulance – interní, kardiologickou a psychiatrickou – a zjišťuje, že je vlastně otrokem své nemoci a že tráví víc a víc času u lékaře.

Často se k těmto patáliím přidává autoimunitní zánět štítné žlázy, kdy poplašený imunitní systém začne tvořit protilátky, které napadají vyčerpanou štítnou žlázu, ta se dostane do zánětu a produkce hormonu je opět snížena.

Nebo se přidají – zvláště u žen – potíže v oblasti sexuálních hormonů, jako jsou nepravidelná menstruace, tvorba cyst na vaječníku nebo v prsu, objevují se myomy, probíhají různé potíže v období menopauzy.

  Otazník visí nad užívanou hormonální antikoncepcí, která podobně jako hormon štítné žlázy maskuje správnou regulaci. Je důležité zmínit, že potíže s vyčerpáním štítné žlázy také souvisejí s těhotenstvím, protože žláza je vlastně dvojnásobně zatížena.

Je chybou, když se do těhotenství vstupuje s nestabilní funkcí štítné žlázy, eventuálně v době, kdy je aktivní autoimunitní zánět.

S početím by se mělo začít až tehdy, kdy je vše vyjasněno, upraveno, nejlépe, aby byly hladiny protilátek nulové, aby se odstranily faktory, které nutí ženu užívat umělý hormon.

Lékaři pacientku ujišťují, že se nic neděje; když bude zvýšena hladina dodávaného hormonu, pak lze těhotenství normálně absolvovat. Mají pravdu jen částečně.

Ano, těhotenství se uskuteční, ale žláza dostane hodně zabrat a není vzácností, že po těhotenství, porodu a období kojení se nemoc rozjede v mnohem větší míře.

I přes zvýšenou péči lékařů přijde jednoho dne pacient o svou žlázu, protože bylo třeba zastavit hrozbu rakoviny. A tehdy tito pacienti, po mnohaletém léčení, zakončeném operací – odnětím žlázy a předpisem umělého hormonu, přicházejí do poradny s prosbou, zda existuje nějaká možnost, aby nemuseli hormon užívat, a aby mohli normálně a v klidu žít.

Realita

Realita je neúprosná. Bez žlázy si tělo neumí hormon vytvořit a nedovedeme jej ničím, kromě umělého hormonu, nahradit.

Je nutné, aby si dotyčný pacient uspořádal svůj život a jeho rodina s ním. Aby zastavil tu svou aktivitu, která jej dovedla k nemoci. A musí si být vědom faktu, že jeho adaptační schopnost již nefunguje přirozeně, nýbrž pouze synteticky, a proto musí žít tak, aby dodávky umělého hormonu zvládaly pokrýt potřebu těla v jeho životním rytmu.

Onemocnění štítné žlázy (tyreopatie)

Štítná žláza
je umístěna na přední straně krku a produkuje důležité hormony
, které zásadně ovlivňují chod organismu. Pokud štítná produkuje nedostatečné množství hormonů, dochází k tzv. hypotyreóze
, naopak zvýšená produkce hormonů vede k hypertyreóze
.

Na nedostatek jodu reaguje štítná žláza zbytněním, vzniká tzv. struma. Nemusí být přitom porušena funkce štítné žlázy
. Struma může způsobovat místní obtíže, pak je obvykle důvodem k částečnému odstranění. Totální odstranění štítné žlázy je na místě při výskytu zhoubného nádoru štítné žlázy.

Štítná žláza se vyšetřuje především pomocí laboratorních testů, dále ultrazvukem
, v některých případech i rozborem vzorku odebrané tkáně štítné žlázy.

Nejčastější příčinou poruchy funkce štítné žlázy je prodělaný autoimunitní
zánět
. Nedostatečná funkce štítné žlázy vede k nedostatku hormonu (tyroxinu) a k hypotyreóze.

Ta se projevuje zpomalením tělesných funkcí (pocit únavy, pocit chladu, zácpa), ale i psychicky (nezájem, nevýkonnost, neschopnost se soustředit, porucha paměti, ve 20 % deprese).

Později se může přidat zhrubnutí hlasu, přibývání na váze, suchá kůže, vypadávání vlasů, lámavé nehty, bolesti a křeče
svalů a kloubů
, pomalý srdeční tep, pocit těžkého jazyka, zvýšení krevních tuků nebo dokonce postižení srdce. Hypotyreóza
může způsobit poruchu plodnosti.

Hypotyreózu lze jednoduše zjistit z vyšetření hladiny hormonů
v krvi. Podle výsledku rozhodne lékař o potřebě podávání uměle vyrobeného hormonu, který je schopen hormon přirozený zcela nahradit (tzv. substituční léčba) a funkci zajistit. Léčba hormonem, podávaným ráno, je obvykle celoživotní; po její stabilizaci stačí laboratorní kontrola 1× za rok.

Hypertyreóza (zvýšená činnost štítné žlázy) postihuje častěji mladší ženy. Stěžují si na jemný třes rukou, bušení srdce, svalovou slabost
, únavu, nervozitu a podrážděnost, zhoršenou kvalitu nehtů, padání vlasů, podrážděnost očí
, pocity horka, hubnutí, dušnosti
a průjmy
. Někdy jsou euforické, někdy špatně spí. Mívají kratší menstruační interval a méně krvácejí.

Hypertyreóza
se diagnostikuje z krve, a to vyšetřením hormonů štítné žlázy. Specialista endokrinolog
rozhodne o postupu na základě doplňujících vyšetření k objasnění příčiny. K dispozici jsou léky ke snížení funkce štítné žlázy a operační postupy.

Zajímavé:  Pokleslý Močový Měchýř Příznaky?

Odstranění štítné žlázy - Vše o zdraví

Obrázek 1: Umístění štítné žlázy – schematický nákres. (Zdroj: Shutterstock)

CO VÁS ZAJÍMALO? OPERACE ŠTÍTNÉ ŽLÁZY – TÉMA NAŠÍ ONLINE PORADNY

V rámci Zdravého úterý přicházely  otázky na téma Operace štítné žlázy do online poradny FN Plzeň, odpovídal primář Otorhinolaryngologické kliniky MUDr. Vladan Hrabě.

Nemoci štítné žlázy jsou v populaci poměrně časté, postihují asi 5-10 % obyvatel. Moderní diagnostické metody umožňují zachytit většinu chorob již v časných stádiích a většina případů je dobře léčitelná. O jaké typy onemocnění se nejčastěji jedná?

Snížená funkce štítné žlázy-hypotyreóza. Jejími nejčastějšími projevy jsou: únava, ospalost, svalová slabost, suchá kůže, lámavost nehtů, padání vlasů, u žen poruchy menstruačního cyklu, někdy přibývání na váze.

Zvýšená funkce štítné žlázy-hypertyreóza. Je méně častá než hypotyreóza a typicky se projevuje nervozitou, nespavostí, nesnášenlivostí tepla, pocením, hubnutím, zrychlením srdeční akce a poruchami srdečního rytmu, někdy pálením, řezáním a slzením očí, vystupováním očních bulbů z očnic.

Strukturální změny štítné žlázy-tzv. uzly, nádory. Tyto změny nemusí být provázeny změnami v produkci hormonů štítné žlázy a projeví se jako lokalizované zduření ve žláze.

  • Léčbu onemocnění štítné žlázy primárně zajišťují specialisté v oboru endokrinologie, nicméně některé z těchto poruch si mohou vyžadovat operační řešení – odstranění části nebo celé žlázy.
  • Zde představujeme nejzajímavější otázky s odpověďmi.
  • OTÁZKA:        

Dobrý den, jsem 1/2 roku po odstranění štítné žlázy (papilární karcinom). Moje paní doktorka z Endokrinologie mi po odběrech pomalu zvedá dávky Euthyroxu. Nyní beru 150 1x denně. Jsem velmi unavená a to tak že přijdu domů z práce a opravdu padnu. Podle paní doktorky to s tímto vůbec nesouvisí. A žádnou radu jsem nedostala. Ráda bych znala názor dalšího lékaře. Díky

ODPOVĚĎ:    

Dobrý den. Pooperační péče, respektive substituce hormonů je zcela v režii endokrinologa. Paní doktorka jistě ví, co dělá a kontroluje Vám hladiny hormonů i podle krevních náběrů tak, aby byly dostatečné. Únava opravdu nemusí s operací souviset, další informace byste získala spíše vyšetřením o praktického lékaře.

OTÁZKA:        

Dobry den, při preventivní prohlídce mi byla zjištěna elevace hodnot štítné žlázy TSH: 4,842 – 5,705, fT4 9,6 a T3 1,7. Prosím o informaci, co to znamená? Mám poruchu štítné žlázy, nebo jsem v normě? Děkuji.

ODPOVĚĎ:    

Dobrý den. Referenční rozmezí záleží na metodě zpracování. Jen velmi orientačně Vaše hodnoty vypadají jako mírně snížená funkce štítné žlázy. Nechte si zopakovat náběry, případně se objednejte na endokrinologické vyšetření.

OTÁZKA:        

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, když mám zvýšenou aktivitu štítné žlázy a půjdu na operaci ji celou odebrat, tak jak dlouho trvá léčba, je mi 20 let? Dále jestli budu mít nárok na lázně? Děkuji Vám! Hezký den.

ODPOVĚĎ:    

Dobrý den. Při nekomplikovaném průběhu operace a pooperačního hojení předpokládáme pracovní neschopnost asi 4 týdny. Lázně Vám může Váš endokrinolog nebo praktický lékař doporučit, „nárok“ pak schvaluje revizní lékař Vaší zdravotní pojišťovny. Další léčba pak spočívá v užívání tablet s náhradou hormonů štítné žlázy a je doživotní.

OTÁZKA:        

Dobrý den, chci Vás poprosit o radu, jsem tři měsíce po operaci štítné žlázy- úplné odstranění – uzly ve štítné žláze, výsledky histologie chválabohu negativní.

Stále se mi špatně polyká, mám pocit knedlíku v krku, tahání při polknutí, jsem z toho nervózní a depresivní. Mám pocit, jakoby byla jizva přirostlá ke krku, při polykání se mi skrčí celý krk. Beru Letrox 100, mívám však návaly pocení, hlavně v noci.

Na kontrolu mám jít v květnu. Prosím o Váš názor, jestli je tento můj stav v normě. Mockrát děkuji za odpověď a radu.

ODPOVĚĎ:    

Dobrý den. „Tahání“ na krku při polykání může nastat, když kůže přiroste k měkkým tkáním pod jizvou. Takový stav je nepříjemný, dá se mu předejít péčí o jizvu, především masážemi. Pokud to nepomůže, je možné provést chirurgickou úpravu jizvy a její uvolnění. To se ale provádí ne dříve než cca za půl roku po operaci, kdy už je jizva definitivně vyzrálá.

OTÁZKA:        

Pane doktore, dá se poznat rakovina štítné žlázy z krevních testů? Děkuji.

ODPOVĚĎ:    

Dobrý den. Nedá. Pro některé typy nádorů mohou být krevní testy pomocnou vyšetřovací metodou, ale u jiných typů z krve nepoznáme nic specifického.

OTÁZKA:        

Po porodu se mi udělal na krku jakoby fald. Mám pocit, že mi to tlačí na dýchací cesty a ještě jsem se neodhodlala jít k lékaři. Je možné, aby to byl nádor?

ODPOVĚĎ:    

Dobrý den. Ne každé zduření na krku musí být hned nádor, ale samozřejmě to nelze úplně vyloučit. Ideální by bylo lékaře navštívit a podle základního fyzikálního vyšetření postupovat dál.

Další otázky a odpovědi naleznete na našich stránkách: http://old.fnplzen.cz/chat_archiv.asp

Štítná žláza a medikamentózní léčba. Je vždy nutná?

Datum: 03.10.2020

Co se ve skutečnosti děje v našem těle, pokud začneme užívat hormony štítné žlázy? Pokusíme se vám na tuto otázku odpovědět.

Poruchy funkce štítné žlázy začínají ve společnosti nebezpečně narůstat. Podle statistik minimálně 40% žen trpí poruchou funkce štítné žlázy. V souvislosti s tím začínají vyvstávat otázky, zda je možná nějaká přírodní alternativa léčby. Klasická, západní medicína nabízí pouze tu hormonální.

Podívejme se, jak to v těle funguje

Štítná žláza je velmi důležitý orgán v našem těle. Vytváří hormon tyroxin, jenž potřebuje každá buňka v těle. Řídí růst, metabolizmus, termoregulaci a jiné životní pochody.

Naše tělo se dokáže pomocí funkce štítné žlázy adaptovat na zátěže, nevyrovnanosti, stresy, změny teploty apod.

Pokud je však dlouhodobě a silně vystavované velké zátěži, a to zejména psychické z důvodu stresu, slábne její aktivita a tvorba hormonu se vyčerpává. Prostě si jí „vylágrujeme“ jako motor u auta.

Mozek pomocí svých receptorů pozná, že chybí hormon – tyroxin, a pošle příkaz pomocí jiného hormonu (stimulující hormon – TSH), aby štítná žláza zvýšila tvorbu chybějícího hormonu.

Pokud lékař zjistí nízkou hladinu hormonu a vysokou hladinu TSH, který se neustále snaží štítnou žlázu stimulovat, pacient dostane ponaučení, že musí změnit životní styl, a je mu ordinován hormon umělý, aby zajistil základní životní funkce.

Pacientovy se uleví, takže příčinu, proč má potíže se štítnou žlázou, a to stres a hektický život, nezmění. Proč také, vždyť mu je už dobře, jen si ráno vezme jeden malý prášek….

A co na to mozek?

Mozek dostává pomocí svých „zpravodajů“ informace, že je hormonu v krvi dostatek (netuší, že je to hormon umělý), a tak zůstává v klidu, není třeba vysílat TSH, aby se žláza stimulovala k aktivitě. Hormonu je dost.

A tak jde den po dni, měsíc po měsíci, hladina hormonu je dostatečná, pacient pokračuje v započaté léčbě. Tvrdí, že se léčí, protože chodí pravidelně na kontroly a poctivě užívá léky.

Kontrolní výsledky krve jsou v pořádku, vlastně se nic neděje.

Co se opravdu děje?

Regulační aktivita mozku spí, vlastně si pomalu odvyká na to, co by správně měla dělat.

Mozek dostává falešné informace o skutečném stavu hormonu, který by měla produkovat štítná žláza.

Jaký je tedy skutečný stav v těle? Hladina TSH a hormonu tyroxinu je normální za předpokladu, že užíváte umělý hormon. Jinými slovy, jde o maskování podstaty problému. Mozek je obelháván.

Při užívání hormonů se postupně buňky štítné žlázy stávají nefunkčními, a tak zanikají. Nejsou potřeba, když je hormon dodáván uměle.

Tyto, a ještě další faktory působí na změnu buněk, které se mění na shluky nefunkčních buněk a následně ve žláze tvoří uzlíky.

V rámci pravidelných kontrol je vyšetření, aby byly „včas“ tyto uzlíky zachyceny, protože je zde nebezpečí, že by se mohly zvrhnout v rakovinu; proto je třeba „včas – preventivně“ žlázu odstranit, aby se rakovině předešlo…tedy dle názoru západní medicíny.

Jaká je realita?

Mezitím pacient zjišťuje, že musí dostávat stále vyšší a vyšší dávku hormonu, protože jeho potíže se již přestávají zlepšovat, a navíc se objevují psychické problémy, na které začne užívat antidepresiva. Kvůli arytmiím užívá i léky pro uklidnění akce srdeční, a protože „nevysvětlitelně“ stoupá cholesterol, je přidán statin, lék na odbourávání cholesterolu, který začne pomalu poškozovat játra.

Pacient začne navštěvovat kromě endokrinologie další ambulance – interní, kardiologickou a psychiatrickou – a zjišťuje, že je vlastně otrokem své nemoci a že tráví víc a víc času v ordinacích.

Zajímavé:  Špatná Vodní Pumpa Příznaky?

Zkuste žít tak, jak to vaše tělo a mozek zvládá. Nepřetěžujte se pracovními aktivitami, které vám zaberou 10-12 hodin denně, nerozčilujte se u zpráv v televizi, pokuste se srovnat rodinné a osobní vztahy, nemějte v sobě pocity křivdy a ublížení.

Vyrovnávejte velké psychické zatížení dostatečným pohybem, který uvolňuje stres, relaxací a zpěvem. Zpěv dokáže rozvibrovat oblast štítné žlázy, je to vlastně taková přirozená pozitivní masáž.

Když se objeví první příznaky – únava, deprese, potíže s váhou, nepravidelnosti srdeční akce, zimomřivost…nasaďte v první řadě přírodní přípravky.

Zvolte si vhodný preparát sami nebo nás kontaktujte. Rádi vám doporučíme byliny a houby právě pro vás.  [email protected]

Vždyť štítná žláza je náš štít. My se jím bráníme před zevními vlivy. Upravte si život tak, abyste v něm moc nenaráželi, a svůj štít nevyčerpávali. Potom nebudete potřebovat umělé hormony!

Nechcete přijít o další články? Zde vyplňte svůj e-mail

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů

Štítná žláza pohledem endokrinologa a chirurga

Mnoho žen trápí únava či přibírání na váze, ale nespojují si to s možným onemocněním štítné žlázy, protože se domnívají, že jde o následek jejich životního stylu. MUDr. Libuše Schreibová z oddělení endokrinologie EUC Kliniky České Budějovice upozorňuje: „Nemoci štítné žlázy je třeba začít léčit co nejdříve, aby se předešlo komplikacím, například problémům s otěhotněním.“

Hormony štítné žlázy jsou nezbytné pro život a reagují na ně prakticky všechny buňky lidského těla. Štítná žláza ovlivňuje chod celého organismu včetně kardiovaskulárníhoa nervového systému, metabolismu, termoregulace či imunitního systému. Je zcela nezbytná pro správný růst a vývoj dítěte a pro reprodukci. 

Proč onemocnění štítné žlázy vznikají?

Nejčastější příčinou je autoimunitní porucha – tělo vytváří protilátky proti štítné žláze, které ji poškozují, anebo naopak vedou k nadměrné a nekontrolované nadprodukci hormonů.

Bezprostřední příčina takových reakcí není přesně známá, obvykle se jako spouštěč uvádí stres, škodlivé látky v životním prostředí a potravě (takzvané endokrinní disruptory), vliv má jistě i nastavení imunitního systému dané dědičností a celkový hormonální stav.

Kromě autoimunitních poruch štítné žlázy může být příčinou její dysfunkce i porucha nadřazeného orgánu – podvěsku mozkového. Tyreopatie, tedy onemocnění štítné žlázy, vznikají také v důsledku operace, ozařování či onkologické léčby. 

Jde o dědičné nemoci?

Sklon ke vzniku některých z poruch funkce štítné žlázy se bezesporu dědí. Tyreopatie se objevují častěji i u lidí trpících jinou autoimunitní poruchou: vitiligem (ztráta pigmentu), lupénkou, diabetem 1. typu či revmatoidní artritidou.

Jak se onemocnění štítné žlázy projevují?

Viditelné zvětšení objemu štítné žlázy se nazývá struma – lidově vole, v některých případech je přítomen i bolestivý útvar na krku. Poruchy štítné žlázy vedou k zimomřivosti, únavě, nevýkonnosti, otokům, váhovým výkyvům, či naopak ke zvýšené dráždivosti, bušení srdce a poruchám spánku.

Projevit se mohou i takzvanou neuropatií – poruchou nervosvalové dráždivosti či očními problémy. Jedním z možných důsledků onemocnění štítné žlázy je nemožnost otěhotnět, u dětí mají za následek poruchu růstu a pohlavního zrání.

Tyto nemoci je proto nutné začít léčit co nejdříve, aby se zamezilo vzniku komplikací.

Jak probíhá vyšetření a léčba?

Při vyšetření štítné žlázy se vás lékař bude ptát na životní styl, nemoci předků a zda nekouříte. Kouření totiž může být příčinou tyreopatií. Poté následuje důkladné klinické vyšetření. Nutné jsou laboratorní testy, ultrazvukové vyšetření krku, eventuálně další zobrazovací vyšetření.

Léčba se pak odvíjí od diagnózy. Nedostatečná funkce vyžaduje dodání hormonu tyroxinu v patřičné dávce, funkce nadměrná se tlumí takzvanými tyreostatiky spolu s podáváním léků ke zklidnění příznaků nadprodukce tyroxinu.

V některých případech lékaři doporučí operační řešení či léčbu radioaktivními izotopy jodu. 

Proč onemocnění štítné žlázy postihuje ženy osmkrát častěji než muže?

Vysoké procento tyreopatií je zapříčiněno dysfunkcí imunitního systému – a většina autoimunitních chorob se častěji vyskytuje u žen. Příčina není přesně známa, ale jistě tu existuje souvislost s ženskými pohlavními hormony.

Výskyt onemocnění štítné žlázy je poměrně vysoký a neustále stoupá, udává se, že nějakou formou tyreopatie onemocní pět až deset procent populace, ve vyšším věku a u některých skupin obyvatelstva i kolem 20 procent.

Existují i takzvané subklinické formy tyreopatií, kdy příznaky onemocnění jsou malé a pokud se po nich cíleně nepátrá, ujdou pozornosti.

Jak tyreopatie ovlivňují plodnost ženy?

Štítná žláza má významný vliv mimo jiné i na reprodukci ženy a na správný vývoj plodu. Je prokázáno, že i pouhá přítomnost autoprotilátek proti štítné žláze snižuje pravděpodobnost otěhotnění, a to i bez prokázané poruchy štítné žlázy.

Těhotenství představuje zvýšené nároky na její funkci, navíc je plod minimálně během prvního trimestru odkázán na tyroxin produkovaný matkou. Proto je třeba zejména v reprodukčním období ženy důležitý včasný záchyt tyreopatie a její optimální léčba.

Během těhotenství, a posléze i během kojení, je nutné dbát i na ideální zásobení jejího organismu jodem.  

Nejste si jisti, zda vám funguje štítná žláza správně? Můžete se nechat otestovat v EUC Laboratořích:

Vyšetření štítné žlázy

Problémy se štítnou žlázou někdy vedou až k operaci. Pro chirurga je to delikátní záležitost

To připomněla v pořadu Zdravíčko Marta Horáková, primářka chirurgického oddělení Nemocnice Písek.

S nemocemi štítné žlázy se setkává na operačním stole. „Nemoci štítné žlázy patří do péče endokrinologa. K nám na chirurgii se dostávají pacienti až v případech, kdy obtíže nejdou řešit jinak,“ říká.

Mezi takové případy patří podezření na nádor štítné žlázy, potvrzený nález, špatná reakce na léčbu medikamenty nebo struma a mechanický syndrom, tedy problém s polykáním tuhých soust a postupně i tekutin, akutně může zbytnělá štítná žláza bránit i dýchání.

Během předoperační přípravy je nutné oblast důkladně vyšetřit. „Nejde jen o oblast krku, kde se štítná žláza nachází, ale i hrudníku, kam může na tenké stopce v extrémních případech sahat. Proto musí operaci předcházet sonografické vyšetření, případně CT,“ vysvětluje lékařka.

Velmi pečlivě, pomalu a opatrně

Operace se provádí obvykle v celkové anestezii. „Je to delikátní operace.

Vyhýbáme se velkým cévám, přištítným tělískům, velmi důležitý je zvratný nerv, který oblastí krku vede a který inervuje hlasivky. Kdyby došlo k jeho poškození, pacient by mohl přijít o hlas.

Oboustranné poškození by znamenalo i potíže s dýcháním. Proto musíme pracovat velmi pečlivě, pomalu a opatrně,“ popisuje Marta Horáková.

Poškození zvratného nervu, největší komplikace operace štítné žlázy, není časté. „Když se pacient probudí a špatně mluví, ještě to neznamená, že nerv je poškozen,“ připomíná lékařka.

„Zvratný nerv může být jen utlačen otokem nebo stehem. Osmdesát procent takových stavů se dá zrehabilitovat, a to v horizontu tří měsíců až roku. Další operační zákroky jsou výjimečné a patří už do oblasti ORL,“ dodává.

Nemocná štítná žláza se buď odstraňuje celá, anebo zčásti. „Dříve byla tendence ponechat kus žlázy na místě, předpokládalo se, že zregeneruje a funkci nahradí. Dnes ale víme, že žláza doroste i se svou původní nemocí, a tak to není řešením. Nemocnou štítnou žlázu je potřeba odebrat celou,“ zdůrazňuje Marta Horáková.

A co tedy odebranou štítnou žlázu nahradí? „Co se hormonů týče, ty nahradí léky – substituce je celoživotní. Pokud jde o prázdné místo po odstraněném orgánu, to tělo zaplní nejprve tekutinou, v odstupu dnů až týdnů pak v místě vznikne jizva, jež prostor vyplní,“ líčí lékařka.

A jak se nemocem štítné žlázy vyhnout docela? „Je to z velké části záležitost imunitního systému a dědičnosti, takže všechno vlastní vůlí neovlivníme. Určitě je ale prevencí zdravý životní styl, sport, zásady jako nekouřit a neholdovat alkoholu. No, a potom zajistit tělu přísun jódu, například jíst mořské ryby, jsou dobré,“ uzavírá s úsměvem Marta Horáková.

Onemocnění štítné žlázy postihuje častěji ženy než muže

Nedostatečná činnost štítné žlázy se projeví celkovým zpomalením organismu a trpí jí 15–20 % žen ve věku kolem 50 let. Nemocného trápí spavost, únava, zimomřivost a zácpa. Zvýšená funkce štítné žlázy se projevuje nadměrným pocením, bušením srdce, intolerancí tepla a psychickými změnami ve smyslu agitovanosti.

V rozhovoru s MUDr. Richardem Sotorníkem se dočtete, jaká onemocnění štítné žlázy existují, jaké jsou jejich příznaky a jak s touto nemocí bojovat.

Jaká nejčastější onemocnění spadají do oboru endokrinologie?

Nejčastějšími endokrinními problémy jsou poruchy funkce a struktury štítné žlázy. Velmi častým problémem je dále osteoporóza, zejména u žen po menopauze. Touto problematikou se v Canadian Medical zabýváme na osteologické a endokrinologické ambulanci.

Mnohem méně se setkáváme s poruchami příštítných tělísek, poruchami nadledvin či hypofýzy. V oboru gynekologické endokrinologie je velmi častým problémem syndrom polycystických ovarií.

Onemocnění je charakteristické nepřítomností menstruace, zastavením ovulace, neplodností a vzniku ochlupení u žen na neobvyklých místech.

Zaměřme se na onemocnění štítné žlázy. Jak pacient pozná, že trpí touto nemocí a jak se projevuje? Jaké jsou nejčastější příčiny onemocnění?

Jednotlivé projevy poruchy funkce štítné žlázy se mohou vyskytovat u řady jiných onemocnění, často i u zdravých jedinců, aniž by se jednalo o onemocnění štítné žlázy. V posuzování, zda jde o poruchu štítné žlázy, je třeba vycházet z komplexního klinického nálezu. Toto rozhodování patří do rukou specialisty či v linii prvního kontaktu do rukou praktického lékaře.

Zajímavé:  Příznaky Pásový Opar U Dětí?

Zjednodušeně lze říci, že zvýšená funkce štítné žlázy je doprovázena nadměrným pocením, intolerancí tepla, bušením srdce, psychickými změnami ve smyslu agitovanosti, nervozity, nespavosti, častějšími stolicemi, svalovou slabostí a eventuálně hubnutím. V určitých situacích se mohou přidružit otoky víček, bolesti očí, protruze (vystoupnutí očí z důlků), někdy spojených s dvojitým viděním.

Při nedostatečné funkci štítné žlázy je nález zřetelný často až v pokročilejších stadiích onemocnění a je charakteristický únavou, spavostí, zimomřivostí, zácpou, suchou kůží a podobně. Vzhledem k rutinnímu vyšetřování TSH (hormon produkovaný podvěskem mozkovým) se častěji setkáváme s počátečními stadii onemocnění, která na sobě lidé většinou nepoznají.

Posledním projevem onemocnění štítné žlázy je její zvětšení. V této situaci je na krku v oblasti štítné chrupavky hmatná struma neboli zvětšení štítné žlázy nejrůznější konzistence a velikosti. Za určitých anatomických okolností však nemusí být ani velká struma patrná.

Jaká jsou onemocnění štítné žlázy?

Jedná se principiálně jednak o poruchu funkce štítné žlázy a dále o strukturální změny. Do této oblasti patří prosté zvětšení nebo přítomnost nejrůznějších ložiskových změn, v převážné většině uzlů či pseudocyst nezhoubného původu. Ojediněle zachytíme rakovinu.

Jaká skupina lidí je považována za rizikové pacienty?

Onemocnění štítné žlázy jednoznačně častěji postihuje ženy a též vidíme rodinnou dispozici. Mezi vnější faktory patří podávání některých léků či ozařování krku. Všichni tito pacienti jsou většinou endokrinologicky podchyceni.

Jak probíhá vyšetření štítné žlázy?

Vyšetření se uskutečňuje ve čtyřech etapách. V té první realizujeme rozhovor s pacientem s cílem zjistit výskyt příznaků onemocnění štítné žlázy.

Dalším krokem je celkové klinické vyšetření pacienta, na které navazuje třetí fáze spočívající v laboratorním ověření funkce štítné žlázy. Poslední je ultrasonografické posouzení velikosti a struktury štítnice.

V případě nálezu ložiskového procesu se provádí biopsie neboli odběr vzorku tkáně štítné žlázy za pomoci tenké jehly.

Je možné onemocnění štítné žlázy předcházet?

Účinně lze předcházet zejména onemocněním štítné žlázy z nedostatku jodu. Díky jodaci kuchyňské soli je v současnosti pro obecnou populaci v České republice zajištěn dostatečný příjem jodu.

Komplikacím z nedostatku jodu v těhotenství se předchází zvýšeným přívodem jodu během gravidity v tabletách. Na druhou stranu nadměrný přívod jodu může za určitých okolností zhoršit či vyvolat onemocnění štítné žlázy. Proto není v České republice u běžné populace suplementace jodem za současné situace doporučována.

Jak se léčí snížená a jak zvýšená funkce štítné žlázy?

Snížená funkce štítné žlázy se léčí substituční léčbou ‒ podáváním hormonů štítné žlázy v tabletách.

Zvýšená funkce se zklidňuje léky, které blokují tvorbu hormonů štítné žlázy, a podle vývoje onemocnění, a řady dalších faktorů, se přistupuje buď k jejímu chirurgickému odstranění či k podání radioaktivního jodu. Základem léčby zhoubných nádorů je operační řešení.

Následně se podává radioaktivní jod a zavádí se dlouhodobá náhradní (substitučně-supresní) léčba hormony štítné žlázy. Nezhoubné strumy obvykle ultrazvukově sledujeme, často za podávání hormonů štítné žlázy.

Jaký postup léčby nabízí pacientovi Canadian Medical?

Na naší klinice provádíme komplexní endokrinologická vyšetření. U štítné žlázy se jedná o klinické, laboratorní a ultrasonografické zhodnocení a v případě potřeby i odběr vzorku z ložisek ve štítnici za použití tenké jehly (k vyloučení zhoubného nádoru). Je-li onemocnění nutno řešit operačně, odesíláme klienty na spolupracující chirurgická pracoviště zaměřená na operace štítné žlázy.

Jak je o pacienta v Canadian Medical pečováno?

Na naší klinice máme pro každého pacienta vyhrazen dostatek času na komplexní vyšetření a konzultaci jeho výsledků. Řádně pacientovi vysvětlíme diagnózu a stanovíme po konzultaci s ním i další průběh ošetření.

 Díky preciznímu plánování jednotlivých návštěv nemusí čekat hodiny v ordinaci, ale je objednán na přesný čas.

 Po dobu léčby, včetně té dlouhodobé, hlídáme, monitorujeme a objednáváme pacienty na kontroly, které jim vždy předem připomínáme prostřednictvím klientské zóny v chytrých telefonech.

Objednat se na endokrinologické vyšetření můžete prostřednictvím našeho call centra na tel. čísle +420 235 360 133.

Štítná žláza ovlivňuje tělo i mysl

Štítná žláza připomíná motýla v dolní části krku.
Foto: Profimedia.cz

Až u deseti procent celkové populace se v průběhu života vyskytne onemocnění štítné žlázy, osmkrát častěji u žen než u mužů, nejde tedy o malý zdravotní problém.

V ČR trpí sníženou funkcí štítné žlázy (hypotyreózou) 525 000 osob a zvýšenou funkcí štítné žlázy (hypertyreózou) 105 000 osob.

„Pouze každý druhý pacient si však je svého onemocnění vědom. Lidé podceňují nespecifické příznaky, jako je například únava, pocit neklidu, depresivní nálada, obtížná koncentrace nebo problém se spánkem,“ říká prof. MUDr. Michal Kršek, předseda České endokrinologické společnosti a přednosta 2. interní kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze.

Vysvětluje, že mezi základní onemocnění štítné žlázy patří její snížená nebo naopak zvýšená funkce, záněty a nádory. „Některá z nich nepředstavují pro pacienta žádné velké nebezpečí, jiná mohou znamenat ohrožení zdraví i života, a to nejen pacientů samotných, ale v případě žen mohou ohrozit i těhotenství a vývoj plodu,“ říká Kršek.

Pokud štítná žláza produkuje hormonů málo, nebo naopak moc, projeví se to na fyzickém i psychickém zdraví člověka. Když se nemoc odhalí včas, většinou je dobře léčitelná a nezanechává žádné trvalé následky, v rozvinutém stadiu však závažně zasahuje do života, který může i ohrozit.

„Správná funkce štítné žlázy je důležitá od nitroděložního vývoje až po pozdní věk, v určitých životních etapách je její význam zcela klíčový,“ upozorňuje MUDr.

Richard Stejskal, předseda Sdružení ambulantních endokrinologů, a dodává: „Příznaky onemocnění štítné žlázy lidé často přehlíží, protože se mylně domnívají, že jsou snadno rozpoznatelné a nepřehlédnutelné.

Na druhou stranu pacienti nezřídka pokládají za projevy onemocnění štítné žlázy řadu obtíží, které se štítnou žlázou souviset nemusejí. Typickým příkladem je přibírání na váze.“

Z výsledků celosvětového průzkumu vyplývá, že téměř polovina žen (49 %) považuje únavu, pocit neklidu a netrpělivosti nebo potíže se spánkem za důsledek svého životního stylu. Jen zhruba třetina žen dala do spojitosti se štítnou žlázou neschopnost koncentrace v práci nebo ve škole (30 %) a nedostatek zájmu o cokoli (33 %).

Zato v případě přibírání nebo ubývání na váze napadla souvislost se štítnou žlázou 70 % respondentek. Téměř třetina dotazovaných žen (31 %) neumí vysvětlit, jaká onemocnění štítné žlázy se mohou vyskytovat.

Příznaky hypotyreózy
Zimomřivost, únava, svalová slabost, chladná a suchá kůže, vypadávání vlasů, pokles libida, zpomalení srdeční činnosti, poruchy menstruačního cyklu, porucha paměti.
Příznaky hypertyreózy
Bušení srdce, pocení, třes rukou, nesnášenlivost tepla nervozita, nespavost, únava, úbytek svalové hmoty a svalová slabost, jemná, často teple opocená kůže, řídnoucí vlasy.

Jakmile člověk začne pociťovat životní nepohodu v podobě zvýšené únavy, ztráty energie, snížené koncentrace, poruch paměti, depresivních stavů aj., snaží se najít příčiny.

„Pokud nenajde nic smysluplného a srozumitelného, co by stálo za tím, proč se cítí tak, jak se cítí, velmi snadno přijde na řadu sebeobviňování za neschopnost se nepříjemných pocitů a stavů zbavit,“ vysvětluje doktorka Marta Boučková, specialistka na aplikovanou poradenskou psychologii. A nejčastějším řešením, jak se vymanit z nekomfortní životní situace, bývá pokus o změnu životního stylu.

„Ovšem ve chvíli, kdy se neosvědčí změna životního stylu, sebezpochybňující myšlenky a na ně navazující negativní pocity se kvůli nedůslednému zavádění nového životního stylu ještě znásobí,“ říká Boučková.

Pokud se podle ní lidé začnou obracet na psychology, psychoterapeuty nebo kouče, ale za jejich potížemi stojí štítná žláza, žádného hmatatelného zlepšení se v brzké době nedočkají. Nejprve by se proto měli obrátit o pomoc směrem k endokrinologům.

K rozpoznání snížené činnosti štítné žlázy slouží dotazník s příznaky hypotyreózy:

  • Většinu času se cítím unavený/á, mám málo energie a slabou výdrž.
  • Nemůžu jasně přemýšlet, obtížně se koncentruji a mám slabou paměť.
  • Mám potíže s činností střev, často trpím zácpou.
  • Přibral/a jsem, ačkoliv dodržuji zásady zdravého životního stylu (vyvážená strava, pohyb).
  • Pokožku a vlasy mám suché, bledé a nezdravé, nehty se mi lámou.
  • Většinu času je mi zima, i když se ostatní lidé cítí pohodlně.
  • Často mám negativní myšlenky a trpím depresemi.
  • Moje reflexy a pohyby jsou zpomalené.
  • Zvýšil se mi krevní tlak a mám pomalý tep.
  • Zvýšila se mi hladina cholesterolu.
  • Mám sucho v krku a chraptím.
  • Často cítím mravenčení v končetinách.
  • Zhoršil se mi sluch.

Kdo odpoví na pět a více tvrzení „ano“, měl by konzultovat svůj stav s praktickým lékařem a nechat si stanovit hladinu TSH.

Hypotyreóza a hypertyreóza jsou nejrozšířenější onemocnění štítné žlázy, z nichž hypotyreóza je mnohem běžnější. Při léčbě hypotyreózy se dodává organismu chybějící hormon ve formě tablet.

V 80-85 % případů je užívání léků nutné stále, celý život. Pokud se onemocnění odhalí včas a je správně léčeno, nezanechává žádné následky. Dochází ke kompletní úpravě všech příznaků a pacient žije plnohodnotný život, který není onemocněním nijak zkrácen.

Hlavní zprávy

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector