Onemocnění jazyka – Vše o zdraví

Onemocnění jazyka - Vše o zdraví

Co barva jazyka a jeho celkový stav říká o našem zdraví?

I když si to možné jenom málokdy uvědomíte, tak vám vaše tělo dokáže velmi často dát celkem zajímavé signály o tom, zda je s ním něco v nepořádku. Velmi často to můžete pocítit tím způsobem, že se takzvaně necítíte ve své kůži. Nejde ale o jedinou variantu, protože mnohdy vám napoví i váš jazyk. Proto běžte k zrcadlu, vyplázněte ho a k ruce si vezměte tento náš návod. Poradí vám, jak to s vaším zdravím je, nebo naopak není.

Jak prohlížet svůj jazyk?

Určitě není nutné pozorovat svůj jazyk několikrát denně. Stačí se na něho podívat třeba ráno, když si čistíte zuby, stejně jako stačí jeho pozorování několikrát do týdne.

Pokud bude něco v nepořádku s vaším tělem, dá se říci, že to nejenom uvidíte na svém jazyku, ale také lze v souvislosti s tím pociťovat celkem nepříjemnou a neznámou pachuť v ústech. I ta může značit určitý problém.

Jak tedy na prohlédnutí?

  1. Prohlédněte svůj jazyk ráno a při denním světle (světlo v koupelně může ovlivnit to, jak vnímáte barvu jazyka)
  2. Prohlédněte jazyk vždy ještě před čištěním zubů
  3. Nijak jazyk netiskněte ani příliš nevyplazujte, prostě normálně.

Barva jazyka a vaše zdraví

Té si samozřejmě všimnete jako první. Je třeba říci, že pokud jde o správný vzhled vašeho jazyka, jsou důležité hned tři věci, na které je nutné se zaměřit. O jakou trojici věcí se jedná? Je to celkem jednoduché. Jsou to tyto?

  • Narůžovělá barva
  • Vlhký vzhled
  • Jemný bílý povlak

Pokud váš jazyk přesně takto vypadá, můžete jásat, jelikož to o vás vypovídá, že jste zdraví. Co ale v případě, kdy jazyk tmavne, až do fialové barvy? Jasně to značí, že máte zvýšenou teplotu.

Pokud je naopak jazyk v odstínu barvy modré, může to značit problémy se srdcem.

Nejde ale o signály jediné, jelikož pokud začne na jazyku převládat výrazně červená barva, může mít vaše tělo problémy s psychickým rozpoložením, nebo se může jednat o trávicí komplikace.

Barvy jazyka si projdeme trošku podrobněji:

Onemocnění jazyka - Vše o zdraví

1. Růžový jazyk

Je barva jazyka pěkně růžová? Tak to je super, protože pro vás máme moc dobrou zprávu. Váš jazyk vypadá tak, jak má vypadat u zdravého člověka.

A to je perfektní. Kromě růžové barvy na jazyku ještě můžete mít i jemný bílý povlak, to je také v pohodě. To je absolutně normální a zdravé. Takže ano, tohle je ok a můžete být rádi, že váš jazyk jen potvrzuje vaši dobrou kondici.

Onemocnění jazyka - Vše o zdraví

2. Červený jazyk

Máte výrazněji červený jazyk? Existuje několik faktorů, které mohou způsobit, že normálně růžový jazyk začne být červený. Tak například nedostatek kyseliny listové a vitaminu B-12 může způsobit, že váš jazyk bude mít načervenalý vzhled.

Ve výjimečných případech to může být spála. Lidé, kteří dostanou tuto infekci, mohou mít dost červený jazyk. Okamžitě kontaktujte lékaře, pokud máte vysokou horečku a červený jazyk. Antibiotická léčba je nezbytná.

Obecně mohou v těle probíhat nějaká zánětlivá onemocnění.

Onemocnění jazyka - Vše o zdraví

3. Jasně zářivý a jasný červený jazyk

Máte jasně červený (až zářivě červený jazyk)? To může poukazovat na srdeční poruchy nebo na některou z krevních chorob. Měli byste s tím zajít určitě k lékaři. Jasně červený jazyk také naznačuje nedostatek určitých živin, zejména železa a vitamínů B.

A co na jasně červený jazyk říká čínská medicína? V čínské medicíně ukazuje červený jazyk teplo. Barva jazyka se může vztahovat k různým orgánům v těle. Například červený kořen jazyka může znamenat nadměrné teplo ve střevech. Regulujte teplo chladícími potravinami, jako jsou okurky, meloun a zelený čaj. Zajímavé, že?

Onemocnění jazyka - Vše o zdraví

3. Žlutý jazyk

Máte žlutý jazyk? Žlutý jazyk je často neškodný a samo o sobě odchází. Jen málo stavů, které způsobují žlutý jazyk, jako je žloutenka, jsou vážnější a vyžadují léčbu.

  • Častou příčinou žlutého jazyka je nahromadění buněk a bakterií na jazyku. Toto nahromadění je často způsobeno špatnou hygienou ústní dutiny.
  • Černý chlupatý jazyk – tento víceméně neškodný stav nastává přemnožením plísní a bakterií na jazyku, což bývá často způsobeno užíváním léků, které obsahují vysokou hladinu antacidu. Bakterie, nečistoty, potraviny a další látky se na jazyku mohou shromáždit a změnit ho různými barvami. Přestože je v názvu této poruchy „černá“, může jazyk předtím, než zčerná, být zbarven do žluté nebo jiné barvy.
  • Sucho v ústech je vlastně nedostatek slin v ústech. Sliny vyplavují bakterie z úst, což pomáhá předcházet zubnímu kazu. Sjogrenův syndrom a diabetes, stejně jako radiační a chemoterapeutická terapie, mohou způsobit vysušení úst. Dýchání ústy, zatímco spíte, přispívá také k vysušení úst. A pak můžete mít suchý jazyk.
  • Žloutenka je stav, kdy se kůže a oči změní na žlutou barvu. Stává se to, když jsou játra poškozena a nemohou správně zpracovat bilirubin odpadního produktu. Bilirubin je žlutý pigment, který se produkuje při rozpadu červených krvinek. Málokdo to ví, ale zbarven do žluta může být i váš jazyk.
  • Léky, které obsahují bismut – Pepto-Bismol a jiné léky obsahující bismut mohou změnit jazyk na barvu, která se pohybuje od žluté po černou.
  • Za žlutou barvou jazyka mohou být i žaludeční problémy a také problémy s játry.
  • Ústní vody, které obsahují oxidační činidla – Použití ústní vody obsahující peroxid nebo mentol může změnit barvu jazyka.
  • Tabákový kouř – Chemické látky v tabákovém kouři mohou způsobit, že jazyk se změní na zažloutlou barvu.

Onemocnění jazyka - Vše o zdraví

4. Modrý jazyk

Je váš jazyk jakoby modrý? Může to být nějaká nemoc ledvin. A dále také:

  • Špatná cirkulace krve.
  • Otrava. Může se vyskytnout v důsledku otravou rtutí nebo jiným těžkým kovem.
  • Chybějící vitamin C. Modrý povrch na jazyku může být způsoben těžkým nedostatkem kyseliny askorbové a chorobou nazývanou kurděje.
  • Poruchy srdce. Pokud modrá barva pokrývá celý povrch jazyka, dochází k problémům s krevním oběhem a často jsou doprovázeny komplikacemi, například srdečním selháním. Takže na to pozor a určitě navštivte lékaře.

Onemocnění jazyka - Vše o zdraví

5. Fialový jazyk

Máte fialový jazyk? Může to znamenat plicní choroby nebo i srdeční choroby. Ve srovnání s jinými typy zbarvení jazyka je fialový jazyk spíše vzácný.

Obvykle se rozvíjí, když člověk nedostává určité živiny, zejména vitamín B2 (riboflavin). Ti, kteří jsou ohroženi nedostatkem vitaminu B2, jsou alkoholici, vegetariáni a starší lidé kvůli špatné stravě.

Dále jsou nedostatky vitaminu B12 a kyseliny listové spojené s červenohnědově purpurovou barvou.

Dalším možným důvodem je problém s cirkulací. Cirkulační problém by mohl být důsledkem mnoha onemocnění a stavů, včetně onemocnění periferních arterií, krevních sraženin, křečových žil, cukrovky, obezity, Raynaudovy choroby, a jiné.

Chronická bronchitida může vést k jazyku, který je fialový, zejména tmavě purpurový nebo tmavě modrý. Chronická bronchitida může také způsobit modrofialovou kůži a žíly. Chcete-li vědět, zda se jedná o chronickou bronchitidu, očekávejte další příznaky, jako je pískání, dušnost, trvalý kašel, který vyvolává hlen (hlen), stejně jako časté infekce na hrudníku.

Pozor také na vysoký cholesterol. Vysoký cholesterol obvykle způsobuje problémy se srdcem, stejně jako problémy s cirkulací.

Onemocnění jazyka - Vše o zdraví

6. Bledý jazyk

Máte bledý jazyk? Mohou to být problémy nedostatku vitamínů a obecně některých živin. Třeba opět nedostatek vitamínu B12 bledý jazyk často způsobuje.

Když jazyk je bílý či bledý, je to obvykle proto, že ústa jsou suché a papily se mohou zvětšit a mohou zachycovat bakterie a další nečistoty.

Suchá ústa mohou tedy příležitostně způsobit, že jazyk je bledý. Nemoci dýchacího ústrojí – záněty plic, bronchitida, tracheitida mohou způsobit podobný vývoj na povrchu jazyka.

Po zotavení člověka zpravidla přechází šedý jazyk zpět do růžové barvy.

Podávání léků – dlouhodobá léčba antibiotiky nebo hormonálními léky vede ke změně střevní mikroflóry (intestinální dysbiózy), která může způsobit změnu barvy plaku na jazyku. Někdy k předcházení takovým jevům lékař předepisuje pacientům probiotické přípravky, aby takto normalizovali činnost střev a zvýšili obranyschopnost těla.

A zaměřte se také na ústní hygienu, více pijte vodu.

Onemocnění jazyka - Vše o zdraví

7. Bílý jazyk

A co bílý jazyk? Ten může mít opravdu hodně příčin. Přečtěte si tento článek. Bakterie, houby, špína, potraviny a mrtvé buňky se mohou dostat do místa mezi rozšířenými papilami. Obecně tyto shromážděné nečistoty jsou to, co pak změní váš jazyk na bílý. Všechny následující podmínky mohou způsobit bílý jazyk:

  • špatná ústní a zubní hygiena
  • suchá ústa
  • dýchání skrze ústa
  • dehydratace
  • podráždění, například z ostrých okrajů zubů nebo dentálních nástrojů
  • horečka
  • kouření nebo žvýkání tabáku
  • užívání alkoholu

Onemocnění jazyka - Vše o zdraví

8. Šedý jazyk

A co šedý jazyk? Ten může znamenat například nemoci zažívacího traktu. Dále to může být třeba leukoplakie – nepravidelně tvarované bílé nebo šedé skvrny jsou jejím příznakem.

Tvar jazyka

Tvar pravděpodobně příliš řešit nebudete, jelikož ten může být dán mnoha faktory. Nutno ale říci, že je dobré vědět, zda je tvar vašeho jazyka stále stejný, nebo se postupně mění.

Velmi časté mohou být třeba různé druhy zakřivení, které značí, že nemusí být něco v pořádku s vaším sluchovodem. Stejně tak to může znamenat dokonce i poruchy mozku. V obou případech doporučujeme být na pozoru.

Jinak se tvar zase až tolik nemění a tak zde není nutné pravidelně kontrolovat jeho případné změny.

Povlak jazyku

Jak bylo zmíněno, lehký a bílý by na jazyku měl být. Je to známka toho, že je s vaším tělem vše v pořádku. Problém ale může nastat, pokud je jeho vrstva příliš silná.

To je známkou špatného fungování trávicího systému. Stejné je to, pokud povlak odstraníte a on se zase velmi brzy objeví. I to může znamenat trávicí problém.

Zajímavé:  Příznaky Nádoru Na Plicích?

V daných případech obvykle stačí upravit svůj jídelníček a zařadit do něho zdravou a vyváženou stravu.

Mnohdy však může povlak, a jeho množství i barvu ovlivňovat hlavně to, co jíte, pijete, nebo zda máte nějaké neřesti. Je to podobné, jako u zubů. Proto povlak jazyka kontrolujte nejlépe ráno. Rozhodně ne po:

  • Šálku kávy
  • Hrnečku černého čaje
  • Cigaretě

TIP: Jak na bílý povlak na jazyku?

Vliv má i barva povlaku

Není to jenom množství povlaku, které může značit problém. Jak bylo lehce nastíněno výše, tak má vliv i jeho barva. Pokud dochází k tomu, že jde spíše do žlutého a někdy až do hnědého odstínu, tak to může jasně značit to, že špatně fungují játra.

Podobné zbarvení povlaku ale může znamenat i plísňové onemocnění. Ne vždy se ale musíte zase až tolik obávat, protože stejný odstín barvy může být jenom symbolem toho, že máte nedostatek vitaminu B3.

K lékaři v takovém případě není nutné jít, jelikož stačí tento vitamín doplnit a uvidíte, že se opět odstín povlaku vrátí k takzvanému normálu.

Nerovnosti na jazyku

Ano, i jazyk má své nerovnosti. Jaké jsou? Podívejte se do zrcadla a posuďte, zda jsou podélné, nebo příčné.

Pokud jde v obou případech o rovnoměrné rýhy, nemusíte se ničeho obávat, jelikož pokud jde o vaše zdraví, tak je vše v naprostém pořádku.

Pokud je ale patrná určitá nepravidelnost, může to znamenat problémy. A to například problémy s játry, stejně jako můžeme mluvit třeba o chudokrevnosti.

Rýh, které se na jazyku mohou objevit, je ale více. Některé, které jsou nerovnoměrné, mohou znamenat jenom krátkodobou dehydrataci nebo problémy s žaludkem. Jiné ale už ukazují na problémy se srdcem, nebo problémy s ledvinami.

Hlavně nepropadejte panice

Pokud jste si nyní prohlédli svůj jazyk a zdá se vám, že s ním není něco v pořádku, nepropadejte panice. Pokud vám delší dobu nic není, zkuste jenom doplnit tekutiny, stejně jako zlepšete svou stravu a doplňte vitamíny. Pokud bude za pár dní vše v pořádku, byl to jenom krátkodobý jev, který nic neznamená.

Zde připomeňme, že jazyk jako signalizace nemoci používejte hlavně ve chvíli, kdy na něm zcela jistě a patrně uvidíte, že něco není v pořádku. Bude jasně vidět, že jeho barva, tvar, nebo rýhy rozhodně nebudou vypadat nijak zdravě.

Určitě s tím budou spojeny i různé doprovodné efekty. V takovém případě je naše rada zcela jasná a souvisí s tím, že je dobré vyhledat lékařskou pomoc. Právě lékař dobře diagnostikuje, co s vámi je.

A co si dále o jazyku přečíst?

  • Co dále jazyk může říkat o vašem zdraví?
  • O jazyku na wikipedii

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Jazyk jako indikátor zdravotního stavu umí odhalit celou řadu nemocí

Onemocnění jazyka - Vše o zdraví
Fotografie: Unsplash

Některé projevy vašeho těla mohou ukazovat na chronická či akutní onemocnění, některé se mohou objevit i na jazyku a v ústech.

Ženy budou pravděpodobně dobře vědět, že akné může být projevem hormonální nerovnováhy.

Podobně se na těle ukazuje více příznaků nejrůznějších nemocí, které se přitom mohou objevovat na úplně jiné části těla, než již postihla infekce.

Jedním z indikátorů řady zdravotních potíží je jazyk, na němž se mohou objevit některé indikátory. V ústech se vám přitom projeví i to, že máte potíže v oblasti pánve.

Onemocnění jazyka - Vše o zdravíFotografie: Freepik

Ač se vám to nemusí na první pohled zdát, bývá jazyk spojen s řadou jiných orgánů v těle. Měli byste si proto všímat jakékoliv změny v barvě, struktuře a vnímat bolest v něm.

Například nezdravé zarudnutí jazyka od špičky doprostřed může signalizovat zánět jater, který ohrožuje jeho správnou funkci.

Mimo to zase lehce namodralé zbarvení může upozorňovat na blížící se infarkt několik hodin před tím, než pocítíte bolest na hrudi.

Onemocnění jazyka - Vše o zdravíFotografie: Unsplash

I jiná zbarvení mohou odrážet váš současný zdravotní stav, bude se však mimo akutní případy jednat o dlouhodobější stav.

Například pokrytí jazyka vrstvou hnědého povlaku ukazuje na dlouhodobější otravu alkoholem. Pokud je však potah bezbarvý nebo bílý, upozorňuje vás nejspíše na infekci či plíseň.

Stejně tak může signalizovat slábnoucí imunitu, což je známka pro to, abyste začali jíst více ovoce.

Krom zvláštního zbarvení si všímejte i povrchu

Někdy se ve vašich ústech může nepříznivě změnit pH, což bude mít za následek vznik jiné struktury jazyka.

Povrch tak bude při zvýšené kyselosti hrubější, zatímco snížená se projeví naopak hladkostí jazyka. Na hrubém povrchu se však mohou vytvářet nepatrné ranky, které se následně začnou zaněcovat.

Měli byste proto zjistit, co stojí za kyselým prostředím v ústech a pokusit se to napravit.

Onemocnění jazyka - Vše o zdravíFotografie: Freepik

Mimo již zmíněné potíže se občas může objevit i otok jazyka, který odkazuje stejně jako zarudnutí na onemocnění jater.

Pokud je však zčervenání doprovázeno lehkým tlakem a pocitem nepohodlí, nejspíše budete mít potíže ve spodní části těla.

Tyto příznaky totiž odkazují na zdravotní komplikace v oblasti močových cest a rozmnožovacího ústrojí, což by mohlo mít v důsledku daleko horší následky.

Všímejte si bolesti

Dalším nezanedbatelným projevem řady nemocí je pocit bolesti jazyka. Pokud se objevuje v jeho střední části, nejspíše bude odkazovat na komplikace s plícemi a dýchacím ústrojím.

Tato bolest bude vystupovat od středu ke krajům a může být jak slabší, tak i silnější.

Nenechávejte však ani jeden z výše zmíněných příznaků bez povšimnutí a jestli se některý z nich na vás projeví, věnujte jim zvýšenou pozornost.

Zdroj: Healthline

Onemocnění jazyka - Vše o zdraví Přidat SvětKreativity.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Čištění jazyka podle ájurvédy jako brána ke zdraví

Onemocnění jazyka - Vše o zdraví

Věděli jste, že jazyk je dle ájurvédy zrcadlem těla a odráží náš zdravotní i emocionální stav? Chuťové pohárky pak dávají tělu prvotní signál, aby se mohlo lépe připravit nejen na trávení, ale také na pomocnou léčbu. Pojďme se tedy spolu podívat, jak a proč je důležité mu dopřávat náležitou péči.

Ukaž mi, co jíš

O důležitosti skladby stravy už v dnešní době není téměř pochyb. Ájurvéda říká, že původ všech našich nemocí a potíží pochází právě z trávicí soustavy, a tak nevědomky potvrzuje moderní proud vědomého konzumování plnohodnotných potravin, které mají pozitivní efekt na naše zdraví.

Úplně první kontakt stravy s naším tělem probíhá právě v ústech a podle ájurvédy je to právě jazyk, který ve skutečnosti absorbuje z přijímaných potravin jejich pránu. Už jen tenhle fakt sám o sobě je dostatečným důvodem dávat si pozor na to, co konzumujeme.

A také je dobrým a ne však jediným argumentem proč si jazyk čistit.

Trávení a toxiny

Během trávení potravy se snaží náš zažívací systém naplno vstřebat a využít prospěšné látky stejně tak jako se zbavit všech těch špatných. Toxiny, které se nám dostaly do těla, v ájurvédě nazývané ama, mají tendenci se usazovat v nejslabších orgánech a po čase způsobit jejich onemocnění.

V noci se však ama hromadí právě na jazyku ve formě povlaku. Tento povlak je dobrým ukazatelem našeho zdraví nebo naopak různých nedostatků. Určitě jste si nejednou toho povlaku po probuzení všimli.

Problém nastává ve chvíli, kdy s neumytými ústy něco sníme nebo vypijeme, protože se tyto toxiny dostávají zpátky do trávicího systému. A to tělu rozhodně neprospívá.

Jak na to

Onemocnění jazyka - Vše o zdravíČištění zubů je samozřejmě důležitá věc a prevence nejen zubního kazu. K čištění jazyka je však zubní kartáček nevhodný. Kartáčování jazyku totiž toxiny pouze znovu rozptýlí po ústní dutině. Ke správnému odstranění těchto látek nám dobře poslouží škrabka na jazyk, které se vyrábí z různých materiálů. Nejčastěji najdeme v nabídce obchodů plastové škrabky, ale lepší jsou rozhodně ty kovové. Nejenže není nutná jejich výměna, ale kov také pomáhá ničit některé bakterie. Čištění jazyka škrabkou patří k jedněm za základních ájurvédských každodenních úkonů a je vhodné ho provádět ráno, tedy po tom, co se v noci toxiny intenzivně vyplavují. Jak tedy na to?

Používání škrabky je jednoduché. Začnete tak daleko, jak jen můžete. Umístěte zaoblený konec na kořen jazyku, prsty přidržujte kraje a pár krátkými tahy stahujte dolů. Každých pár tahů škrabku omyjte a opakujte. Kousek po kousku přesunujte zaoblenou část dolů až ke špičce vašeho jazyka. Po prvních několika použitích může být jazyk trochu citlivý, ale přizpůsobí se.

Pozitivní účinky čištění jazyka:

  • Detoxikace
  • Odstranění zápachu z úst
  • Zlepšení chuti a zažívání
  • Odstranění hlenů a usazenin
  • Uvolnění potlačovaných emocí
  • Pomáhá při letargii

Při čištění jazyka škrabkou nejen odstraňujeme povlak, ale také jazyk masírujeme. Na jazyku se nachází celá škála reflexních bodů jako třeba na dlaních a chodidlech. Jazyk nám svým vzhledem dokáže prozradit mnohé o našem zdraví. Například čára uprostřed poukazuje na imunitní problémy.

Zářezy po okrajích značí, že naše tělo správně nezpracovává živiny. Akutní onemocnění se projevují na jeho celkovém vzhledu, chronická onemocnění ohraničenými změnami. V potaz je třeba brát povlak, vzhled, zbarvení, vlhkost i rýhy. Věnujme tedy jazyku pozornost i péči, kterou si zaslouží.

Brnění jazyka: nejčastější příčiny a kdy vyhledat lékaře?

Onemocnění jazyka - Vše o zdraví

Pocity brnění a mravenčení se odborně označují jako parestézie a mohou postihnout všechny části těla, včetně rtů a jazyka. V tomto článku popisujeme nejčastější příčiny brnění jazyka. Je jich celá řada, včetně migrény nebo cévní mozkové příhody. Nejčastější příčinou mravenčení a brnění je útlak nebo poškození nervů.

  • Například po dlouhém sezení ve stejné nepohodlné pozici nebo pokud si přeležíme ruku nás mohou brnět nohy a ruce.
  • Brnění jazyka je vzácnější jeho nejčastější příčinou jsou alergické reakce a/nebo poranění nervů při konzumaci příliš horkého jídla nebo zubním lékařem při výkonech v dutině ústní.
  • Ztráta citlivosti nebo chuti a brnění jazyka mohou být způsobeny také celou řadou různých onemocnění, včetně cévní mozkové příhody, takže je důležité sledovat, jaké příznaky se u vás vyskytují a v případě, že vás z ničeho nic začne brnět jazyk, neprodleně vyhledat lékařskou pomoc.
Zajímavé:  Lze Se Předávkovat Vitamíny?

Příčiny brnění jazyka

Brnění jazyka může být způsobeno celou řadou různých příčin, včetně, mimo jiné:

Poranění nervu během zubního výkonu

Za senzitivní inervaci jazyka odpovídá jazykový nerv (nervus lingualis). Při některých zubních výkonech (například při trhání zubů nebo operacích v dutině ústní nebo na krku) může dojít k jeho poranění. Stává se to zejména při trhání zubů moudrosti (extrakci osmiček).

Při poranění jazykového nervu se může objevit brnění jazyka, píchání nebo mravenčí na jazyku a v některých případech také ke změně vnímání chutí ( i když za vnímání chuti jsou odpovědné jiné nervy – nervus facialis, nervus vagus a nervus glossopharyngeus, může se kvalita vnímání chutí zhoršit, i když nejsou tyto nervy poraněny, protože pocity brnění a mravenčení chuť poněkud zastírají). Ve většině případů při poranění jazykového nervu nebrní celý jazyk, ale jen jedna strana nebo okraj a někdy mohou pacienta brnět i rty nebo brada.

Ve většině případů (90%) je poranění nervu dočasné a příznaky brnění či mravenčení na jazyku do zhruba 8 týdnů odezní.

Pokud pocity brnění přetrvávají déle než 6 měsíců, jedná se pravděpodobně o trvalé poranění nervu a je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Alergická reakce

Někteří lidé jsou alergičtí na některé potraviny a nápoje a mezi příznaky alergie, mimo jiné, patří brnění či bolest jazyka, rtů nebo hrdla.

Nejnáchylnější na brnění jazyka jsou lidé alergičtí na pyl. U těch se brnění jazyka vyskytuje nejčastěji při konzumaci syrového ovoce a zeleniny, které obsahují podobné alergeny jako pyl.

Někdy mohou příznaky alergické reakce odeznít sami, ale příznaky odezní rychleji, pokud si vezmete antihistaminika (léky proti alergické reakci) a vypláchnete si ústa vodou. Sledujte, které potraviny a nápoje u vás alergickou reakci s brněním jazyka vyvolává a těmto potravinám a nápojům se napříště vyhněte.

Pokud se kromě brnění jazyka objeví další příznaky, jako jsou dušnost, kopřivka (vyrážkana kůži) nebo se váš stav zhorší, je nutné vyhledat lékaře.

V některých případech může vzniknout až život ohrožující alergická reakce (anafylaktický šok), která vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Mezi příznaky anafylaktického šoku patří dušnost, otoky hrdla, křeče v břiše, poruchy polykání a ztráta vědomí.

Afty

Afty jsou malé boláky, které se objevují na rtech, dásních, na patře i na jazyku. Mezi jejich časté příznaky, kromě bolesti, patří také brnění a pálení v okolí postiženého místa.

Afty se obvykle zahojí do týdne bez nutnosti jakékoli léčby. Pokud vás afty trápí opakovaně, je vhodné se poradit s lékařem.

Nežádoucí účinky léků

  1. Brnění jazyka se může vyskytnout také jako nežádoucí účinek některých léků, zejména léků užívaných perorálně (ústy).

  2. Jedním z léků, u nichž byly jako nežádoucí účinky popsány parestézie a brnění jazyka, je například acetazolamid (například Diluran), který se užívá k léčbě otoků, zeleného zákalu (glaukomu), křečí a periodické paralýzy.

  3. Pokud se u vás v souvislosti s užíváním léků vyskytne brnění jazyka nebo jiné nežádoucí účinky, poraďte se o jejich dalším užívání se svým lékařem.

Popálení

Pokud si spálíte jazyk příliš horkým jídlem nebo pitím, mohou se při hojení popáleniny objevit nepříjemné příznaky v podobě brnění jazyka.

Nejlepší je okamžitě po popálení vypláchnout si ústa studenou vodou. Při silné bolesti a otoku je vhodné vzít si nesteroidní protizánětlivé léky (například ibuprofen), které tlumí zánět a snižují horečku.

Cévní mozková příhoda

Cévní mozková příhoda neboli mozková mrtvice je onemocnění, které vzniká při přerušení zásobování mozku krví. K tomu může dojít buď při ucpání některé z tepen zásobujících mozek (takzvaná ischemická mozková příhoda) nebo při prasknutí tepny v mozku (takzvaná hemoragická mozková příhoda).

  • „Nejlehčí“ formou cévní mozkové příhody je takzvaná tranzitorní ischemická ataka (TIA), což je dočasné a krátkodobé přerušení zásobování krve mozkem.
  • TIA může být známkou hrozící ischemické nebo hemoragické cévní mozkové příhody.
  • Cévní mozková příhoda je velice závažný stav, který může pacienta ohrozit na životě.
  • Jedním z příznaků cévní mozkové příhody může být i brnění jazyka nebo nemožnost pohybovat jazykem či vypláznout jazyk. Pokud se tyto příznaky objeví spolu s některými (stačí i jeden) z následujících příznaků, je okamžitě nutné zavolat záchranku:
  • Pokles koutku nebo očního víčka na jedné straně obličeje (z angličtiny F jako face – obličej)
  • Slabost v jedné paži nebo noze (z angličtiny A jako arm – pažre)
  • Porucha řeči (náhle vzniklá neschopnost mluvit nebo rozumět mluvenému slovu) (z angličtiny Sjako speech – řeč)

Pokud se objeví byť jediný z výše uvedených příznaků, je nutné okamžitě volat záchranku (z anglického T jako time – čas).

Pokud umíte anglicky stačí si tyto příznaky zapamatovat podle zkratky FAST.

Roztroušená skleróza

Jedním z častých příznaků roztroušené sklerózy jsou záněty nervů, které se, mimo jiné, projeví bolestí, nadměrnou dráždivostí nervů, pocity brnění a pálení postiženého orgánu.

Nedostatek některých vitamínů skupiny B

Pocity brnění a pálení jazyka se vyskytují také při nedostatku některých vitamínů skupiny B, zejména vitamínu B12 a B9 (kyselina listová).

Při nedostatku těchto vitamínů se může objevit také brnění rukou a nohou.

Mezi další příznaky nedostatku těchto vitamínů patří únava, a to kvůli anémii (nedostatku červených krvinek). Vitamín B12 i B9 jsou totiž nutné pro tvorbu červených krvinek a správný přenos nervových vzruchů.

  1. Nedostatek kyseliny listové a vitamínu B12 může být způsoben jejich nedostatečným přísunem v potravě a/nebo narušením jejich vstřebávání z trávicího traktu, což je problém zejména ve vyšším věku, kdy se snižuje kyselost žaludečních šťáv a také tvorba některých enzymů a látek, které jsou důležité pro správné fungování vitamínů a vstřebávání potravin.
  2. Vstřebávání vitamínů skupiny B mohou také narušit některé dlouhodobě užívané léky, a to zejména léky na snižování kyselosti žaludečních šťáv (esomeprazol, omeprazol, lansoprazol, famotidin, ranitidin) nebo léky užívané při diabetu (metformin).
  3. Mezi dobré potravinové zdroje vitamínu B12 patří ryby, maso, vejce a mléčné výrobky.
  4. Mezi dobré potravinové zdroje kyseliny listové (vitamín B9) patří listová zelenina, fazole, burské oříšky nebo rajčata.

Neléčený nedostatek vitamínu B12 a B9 může vést k trvalému poškození nervů. Proto je důležité léčbu zahájit včas a co možná nejdříve.

Hladinu vitamínů skupiny B lze ověřit z laboratorního vyšetření krve. Léčba nedostatku těchto vitamínů spočívá v užívání doplňků stravy s vysokou koncentrací těchto vitamínů.

V případě závažného nedostatku vitamínu B12 je někdy nutné ho dodávat vitamínovou injekcí.

Migréna

U některých pacientů s migrénou se objevují zrakové nebo smyslové příznaky, jako jsou například záblesky světla. Tento typ migrény se nazývá migréna s aurou a někdy se při ní mohou vyskytnout i další příznaky, jako je brnění rtů, jazyka nebo jiných částí těla.

Hypoglykémie

Jedním z příznaků abnormálně nízké hladiny glukózy v krvi (hypoglykémie) je náhle vzniklé brnění jazyka nebo rtů.

Hypoglykémií jsou nejvíce ohroženi diabetici, kteří by si měli hladinu glukózy v krvi pravidelně měřit a v případě, že zaznamenají brnění jazyka nebo rtů bez jakékoli jiné zjevné příčiny, měli by urgentně vyhledat lékaře.

Hypokalcémie

Příliš nízká hladina vápníku v krvi (odborně hypokalcémie) je také jednou z příčin brnění rtů a jazyka.

Kromě toho hypokalcémie vyvolává, mimo jiné, následující potíže.

  • svalové záškuby, křeče a ztuhlost svalů
  • brnění prstů rukou a nohou
  • závrať
  • křeče

Příčin hypokalcémie je celá řada, přičemž mezi ty nejčastější, mimo jiné, patří:

Pokud máte některé z výše uvedených onemocnění nebo se spolu s brněním jazyka a rtů objeví některé z výše uvedených příznaků hypokalcémie, vyhledejte neprodleně lékařskou pomoc. Hladina vápníku v krvi se snadno ověří z laboratorního vyšetření krve a příznaky po doplnění vápníku obvykle odezní.

Vápník můžete doplnit buď konzumací potravin bohatých na vápník nebo, se souhlasem vašeho lékaře, užíváním doplňků stravy s vápníkem.

Kdy vyhledat lékařskou pomoc?

  • Brnění jazyka obvykle odezní do několika dnů nebo týdnů, zejména v případě, že je jeho příčinou poranění nervů nebo jazyka, jako je například spálenina.
  • Pokud brnění jazyka přetrvává déle než tři týdny, nebo se stav zhoršuje (například se brnění rozšíří na rty, do čelisti či do končetin), měli byste vyhledat lékařskou pomoc.
  • Stejně tak je nutné vyhledat lékařskou pomoc pokud se spolu s brněním jazyka objeví příznaky alergické reakce (dušnost, otok hrdla, kožní projevy – kopřivka) nebo pokud brnění jazyka neodezní do 6 měsíců po vytržení zubu nebo jiném výkonu, při kterém došlo k poranění jazykového nervu.

Co si z článku odnést?

  1. Příčin brnění jazyka je celá řada, nicméně ve většině případů se tento pocit objeví po nějaké konkrétní události (například po trhání zubu, při popálení jazyka příliš horkým jídlem nebo jako součást alergické reakce na potraviny či nápoje).
  2. Pokud se brnění jazyka vyskytne náhle a bez jakékoli zjevné příčiny, je nutné pečlivě sledovat další příznaky, které by mohly signalizovat závažnější onemocnění, jako je roztroušená skleróza nebo cévní mozková příhoda.
  3. Jestliže se objeví byť jen jeden z příznaků cévní mozkové příhody (porucha řeči nebo schopnosti porozumění, slabost na jedné polovině těla – například jedné ruky nebo nohy, pokles ústního koutku na jedné straně obličeje), je nutné okamžitě volat záchranku.
Zajímavé:  Léčba Mastitidy U Krav?

Co o vás prozradí váš jazyk? Jaké varovné signály nepodcenit?

  • Barva jazyka, tvar, struktura, povlak či zvlhčení – to vše jsou ukazatele, které mohou pomoci při diagnostice nemocí. Jazyk zdravého člověka by měl mít jasnou růžovou až světle červenou barvu s přiměřeným povlakem a neměly by na něm být žádné praskliny. Zdravý jazyk je lehce vlhký a ohebný.
  • Co o vás prozradí váš jazyk?

    Čínská medicína je postavená na rovnováze ženského a mužského principu (jin a jang). Podle ní existuje mezi různými částmi těla a vnitřními orgány přímá souvislost a propojení. I určité oblasti jazyka odrážejí stav jiných tělesných částí nebo vnitřních orgánů. Špička jazyka odpovídá srdci, část mezi špičkou a středem plícím, střed jazyka žaludku a slezině, strany játrům a žlučníku, kořen ledvinám.
    7 výstražných znamení, že byste měli opravdu začít hubnout!

  • Sliny pomáhají chránit naši dutinu ústní také před žaludečními kyselinami při zvracení.

    Barva jazyka vypoví o mnohém. Sytě červený až fialový jazyk upozorňuje na horečku a infekce v těle. Červené okraje varují před onemocněním žlučníku. Zarudlá špička značí, že jste citově rozrušení, v napětí či ve stresu. Je-li špička jazyka plná červených pupínků, pravděpodobně jste unavená a nevyspalá. Malinový jazyk (jasně červený s odlupujícím se povlakem) provází onemocnění spálou. Když je jazyk namodralý, může to být příznak srdeční nebo cévní choroby. Bledý jazyk mají chudokrevní lidé nebo ti, kteří mají oslabené ledviny či které postihlo náhlé vyčerpání.
    5 největších omylů o jídle! Zapomeňte na ně a budete zdraví a štíhlí!

  • Spíše než o zdravotním stavu vypovídá jazyk o typu a povaze člověka. Jazyk zakřivený či uhýbající do strany může u dětí naznačovat sklon k zánětům středního ucha, u dospělých zase poruchu mozkových funkcí. Co se týče povahy – široký jazyk s kulatou špičkou mají lidé laskaví a chápající, úzký jazyk se špičatou špičkou mívají agresivní a nevychovaní (i nevychovatelní) jedinci. Jazyk s děleným koncem mají bytosti náladové a nerozhodné. Plochý jazyk zase ti, kteří jsou přizpůsobiví, stabilní a vyrovnaní. Silný jazyk mají aktivní, někdy až útoční lidé.
    Boty, které škodí! Nohy musí být nejen zdravé, ale i krásné

  • Povlak na jazyku by měl být bílý, lehce vlhký a tenký, pevně spojený s povrchem jazyka a největší na jeho kořeni. Silný povlak bílé barvy provází špatné trávení, silný žlutý povlak pak žlučníkové obtíže. Nažloutlý až hnědý povlak upozorňuje na špatnou funkci jater, onemocnění žlučníku nebo vysoký cholesterol. Zežloutnutí v zadní části jazyka může způsobovat plísňová nebo bakteriální infekce v ústech, případně dokonce žloutenka. Povlak tmavé až černé barvy varuje před nedostatkem vitaminu B3, dehydratací, nadměrným pitím kávy a kouřením, nízkou imunitou nebo nemocemi trávicího traktu.

  • Také rýhy na jazyku mají svůj důležitý diagnostický význam. Pokud se vám na jazyku tvoří mapy, je možné, že trpíte chudokrevností, chronickým onemocněním trávicí soustavy nebo psychickými potížemi. Hluboké příčné praskliny mají lidé náchylní k cévním mozkovým příhodám, rýhy na hřbetu jazyka pak zase ti s poruchou slinivky břišní nebo přetíženým organismem. Zvlněné okraje můžete mít, máte-li nedostatek spánku. Jsou-li po stranách jazyka otisky zubů, věnujte pozornost tomu, na které straně. Vpravo bývají, když máte sníženou funkci jater, vlevo při oslabení slinivky břišní. A konečně – máte vespod jazyka výrazné žíly? Pak si dejte v budoucnu pozor na křečové žíly.
    Tajemství odhaleno: Co se děje v mozku během orgasmu?

  • Co o vás prozradí váš jazyk?

    • Většinou se objevují na jazycích lidí, kteří mají podle čínské medicíny prázdný mužský princip – jin.

    Snažíte se shodit? Zkuste jablka! Díky nim zhubnete snadno a rychle

  • Co o vás prozradí váš jazyk?

    1. Ty signalizují problémy se žaludkem a mohou vznikat nedostatkem všech tělesných tekutin. 

    Jak zhubnout v obličeji? Jde to i bez plastiky!

  • Co o vás prozradí váš jazyk?

    • Dlouhá podélná rýha uprostřed jazyka, která sahá od kořene až ke špičce, často souvisí se srdcem. 

    5 důvodů, proč byste i vy měli vyzkoušet bezlepkovou dietu

  • Co o vás prozradí váš jazyk?

    Hluboká středová rýha s malými kolmými rýhami může znamenat nedostatek tekutin, ledvinové kameny nebo emocionální problémy, přepracování, stres či špatné stravování. 

    Jste ve stresu a nemůžete se ho zbavit? V našem videu vám poradíme, jak na to!

    Pár tipů, jak se zbavit stresu • VIDEO: Markéta Tošnarová / iStock.com

    Zakázané večeře! Jak má vypadat dietní večerní jídlo?

  • Co o vás prozradí váš jazyk?

    Příčné rýhy na okrajích jazyka mohou být předzvěstí potíží se slezinou. Pokud takové máte, navštivte lékaře. 

    Bez tuku a cukru, zato plný bílkovin: Skyr vám pomůže zhubnout!

Bílý povlak či skvrny na jazyku nepodceňujte. Mohou signalizovat vážné choroby

23. 03. 2021 | Doba čtení 6 minut

Naše tělo nám umí dát najevo, co se s ním děje. Pozorný diagnostik se tak v mnoha případech obejde bez drahých vyšetření specializovanými přístroji. Stačí si jen pacienta pořádně prohlédnout. Podívat se musí určitě na jazyk, protože právě ten umí řadu možných zdravotních potíží velmi rychle signalizovat. Takže pokud začne vypadat jinak než obvykle, zpozorněte.

Snad si vybavíte onu legendární scénu z kresleného seriálu Mach a Šebestová, když se tihle dva snažili pomoci Horáčkovi zatočit s angínou. Mimo jiné Šebestová musela Horáčkův jazyk vydrhnout rýžovým kartáčem, aby už nebyl bílý.

Proč? Právě bílý jazyk může být signálem přicházejících nebo již existujících zdravotních komplikací. Lékař při vyšetření po vás nechce vypláznout jazyk jen proto, aby lépe viděl do krku.

Zkušený pozorovatel často z jazyka pozná víc, než se může na první pohled zdát.

Pravidelné čištění jazyka

Jazyk je dobré pravidelně čistit Zdroj: kei907 / Shutterstock.com
Během dentální hygieny nebo i během preventivních prohlídek u zubaře býváme často upozorňováni na nutnost jazyk si pravidelně čistit. Existují na to speciální stěrky, případně některé zubní kartáčky nabízí hrubší povrch zadní strany své hlavy.

Jazyk bychom si měli čistit alespoň jednou denně, v nejhorším případě několikrát týdně. Také na jazyku se totiž mohou zachytávat drobné částečky jídla a spolu s nimi bakterie. Pravidelným čištěním jazyka tak přispějete k předcházení infekcím ústní dutiny. Běžný bílý povlak jazyka kartáčkem snadno odstraníte. Pokud ale i po čištění zůstává bílý, pozor.

Může to být signál, že s vaším tělem není něco v pořádku.

Signál kvasinkové infekce

Když s kouřením skoncujeme, v našem těle nastane řada pozitivních změn. Zdroj: Nuttaphong Sriset / Shutterstock.com
Jakmile začne být bílý povlak jazyka silnější a jde hůře odstranit, může to být příznak nějaké probíhající infekce, zejména kvasinkové. Podobné infekce v ústech se mohou objevovat například v důsledku léčby antibiotiky.

Ty totiž likvidují nejen škodlivé bakterie, zahubí i normální bakteriální mikroflóru v těle. Díky tomu se často rozhodí bakteriální rovnováha v našem organismu. Bílý jazyk může znamenat také zhoršenou funkci trávicího aparátu. Zkuste trochu upravit životosprávu, pít a jíst o něco zdravěji, vše by se mělo vrátit do normálu.

Ne náhodou mají výrazně bílý jazyk (na rozdíl od zubů) kuřáci či alkoholici.

Rakovina, ale i HIV

Úprava životosprávy a pravidelné čištění jazyka by mělo během pár dní zaručit zase hezky růžový jazyk. Jinak nastává čas přece jen trochu znervóznit. Jakmile začnou být bílé části jazyka ostřeji ohraničené, odolné vůči čištění a spíše se rozšiřují, než aby se zmenšovaly, může jít o situaci mnohem závažnější.

Je to signál, že sliznice jazyka je postupně nahrazena jinou, odolnější, která časem začne rohovatět. To už může být skutečně velký problém. Mohlo by se totiž jednat o tak zvanou leukoplakii, která někdy signalizuje počínající karcinogenní změny. Rozvoj rakoviny jazyka pak může být opravdu rychlý.

Aby toho nebylo málo, zjistilo se navíc, že leukoplakie se častěji vyskytuje u lidí nakažených virem HIV. Proto se rozhodně vyplatí nechat se otestovat i na tuto nemoc.

Ani červený není výhra

Barva jazyka je důležitým vodítkem při diagnóze Zdroj: Andrey_Popov / Shutterstock.com
Jazyk úplně zdravého člověka by měl být růžový s občasnými světlejšími skvrnkami. Pokud jazyk není růžový, ani bílý, ale jasně rudý, signalizuje podráždění. Občas se objeví po nějakém velmi ostrém jídle, v tom případě za chvíli zmizí.

Jinak ale může jít o signál, že vám chybí některé důležité vitamíny, hlavně kyselina listová, vitamín B12 nebo železo. Stejně tak by ale mohlo jít i o projev probíhající streptokokové infekce. Jakmile se na jazyku objevují jasně rudé ostře ohraničené skvrny, změřte si teplotu.

Pokud se totiž přidá i horečka, možná máte spálu, což je poměrně závažné onemocnění vyžadující léčbu antibiotiky a někdy i hospitalizaci.

Tmavě červenou až fialovou barvu má jazyk lidí trpících dechovou nedostatečností, může to být signál i rozvíjejícího se zápalu plic.

Úplně fialový jazyk by vás už měl přimět k okamžitému vytočení čísla 155, tedy rychlé záchranné služby. Obvykle se totiž takto zbarvuje jazyk lidí postižených infarktem myokardu či mrtvicí.

V každém případě, rozvod kyslíku po těle podle všeho nefunguje a jde skutečně o minuty.

Žlutá rovná se žlučník

Ani těmito odstíny možná zbarvení jazyka nekončí. Jakmile se na něm začne objevovat žlutavý povlak, někdy až přecházející do hnědé, určitě zamiřte na vyšetření žlučníku, případně jaterní testy.

Často se totiž objevuje u lidí se zvýšenou hladinou cholesterolu nebo sníženým vylučováním žluči.

Převládající hnědá až černá barva jazyka pak signalizuje nedostatek dalšího z vitamínů řady B, tentokráte B3.

www.novinky.cz

www.prozeny.blesk.cz

www.health.clevelandclinic.org

www.share.upmc.com

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector