Poruchy menstruace – Vše o zdraví

16. 3. 2021 • 16 min. čtení

Patříš mezi zástupkyně něžného pohlaví? V tom případě se s námi podívej na to, jak fungovat v souladu se svým ženským nastavením.

Pánové nám pro tentokrát odpustí – článek je věnován hlavně ženám. Pokud ale chcete lépe porozumět své partnerce a jejímu cyklu, pokračujte ve čtení.

Co je fyzické zdraví žen

Možná tě to překvapí, ale: fyzické zdraví ženy se zásadně liší od fyzického zdraví muže. Ne, nemusíš se bát, nechceme znít jako zarputilé feministky. Ženské fyzické zdraví narozdíl od toho mužského zahrnuje „být zdravá“ nejen ve smyslu „nebýt nemocná“, ale také „být plodná“.

 Samozřejmě, bez zástupců mužského pokolení se neobejdeme – a díky bohu za to – ovšem pokud bude mít žena problém s plodností (menstruačním cyklem), přirozenou cestou potomka na svět stěží přivede.

A nejen to: nefungující menstruační cyklus má často souvislost s dalšími negativními symptomy jako je neoptimální váha, výkyvy nálad, únava nebo problémy s pletí.

Klíč k plodnosti žen: Menstruační cyklus

Klíčem k plodnosti žen je mít pravidelný a zdravý menstruační cyklus. Nezoufej, pokud nemáš periodu jako hodinky, přesně 28 dní. Každá jsme jedinečná a stejně tak jedinečně funguje i tvoje tělo. Máš-li ovšem menstruaci nepravidelnou, různě dlouhou, různě silnou, něco v tvém těle nebude v pořádku.

Možná si teď v duchu říkáš – „jsem mladá, na děti mám spoustu času“.  Je ale důležité si uvědomit, že menstruace ti nedává jen možnost mít v budoucnu děti, ale je důležitá z hlediska celkové péče o zdraví. Hormony podílející se na cyklu mají v těle spousty funkcí.

Jeden příklad za všechny: nedostatek hormonu estrogenu se může projevit osteoporózou (řídnutím kostí).

Jak probudit ženskou energii = cykličnost žen

Narozdíl od mužů jsme my ženy cyklické a potřebujeme tak i trochu jiný přístup k tréninku, výživě nebo práci v souladu s fázemi našeho cyklu. Ačkoliv je délka cyklu individuální, průměrně se počítá na 28 dní. Celý cyklus v sobě ukrývá celkem 4 fáze. O jaké fáze jde a co ti v jaké fázi půjde nejlépe?

Menstruační fáze, 1.-6. den cyklu, slouží k odpočinku, regeneraci, urovnání si myšlenek v hlavě. Ze cvičení je vhodné pomalejší cvičení, jako jóga nebo pilates, protahování, procházka nebo pomalejší běh. Pokud se během menstruace cítíš dobře, určitě si můžeš odtrénovat i svůj obvyklý trénink.

Folikulární fáze nastává po menstruaci, zhruba 7.-13. den. V tomto období se budeš cítit soustředěně, nezávisle. Je to ideální doba k delším, náročnějším, vytrvalostním tréninkům, ale i k budování síly.

Ovulační fáze začíná několik dní před ovulací, končí několik dní po ní (cca 14.-20. den). Charakterizuje ji produktivita, týmovost, tvorba vztahů, podpora druhých.

Během téhle fáze žena obvykla vzbuzuje velké sympatie u svého okolí a sama se cítí krásná. Zároveň i výkonnost je na vrcholu, takže se na trénincích budeš cítit jako superwoman. 14.-20.

den cyklu je nejvhodnější doba pro testování osobních rekordů nebo závody.

Luteální fáze, cca 21.-28. den, se spojuje s originalitou, kreativitou a asertivitou. Tenhle týden budeš mít hlavu plnou nových nápadů a řešení. Těsně před menstruací nastane lehký útlum, únava, větší potřeba odpočinku. Neváhej si relax dopřát.

Pokud neužíváš hormonální antikoncepci, zkus si sama na sobě vypozorovat jednotlivé fáze. Uvidíš, že se ti díky tomu bude dělat spousta věcí snadněji. Naopak se na sebe můžeš přestat zlobit, když ti zrovna něco nepůjde.

Po pár měsících pozorování svému cyklu můžeš přizpůsobit i trénink: kratší relaxační nebo posilovací tréninky během menstruace, delší náročné tréninky během folikulární a luteální fáze, silovější tréninky nebo testování výkonnosti během ovulační fáze.

  A nejen to: pokud ti to práce dovolí, snaž se nejnáročnější úkoly vyžadující soustředěnost a kreativitu zvládat během folikulární, ovulační a začátku luteální fáze. Ke konci luteální a během menstruační fáze si naopak plánuj kratší pracovní dny a méně náročné úkoly.

Věnuj se v těchto dvou fázích sama sobě a své regeneraci.

Poruchy menstruace - Vše o zdraví Podtrhni své ženství sportovním outfitem,  ve kterém se cítíš dobře.

Omrkni sportovní oblečení pro ženy

Jak na zdravý menstruační cyklus

Aby tvé tělo správně fungovalo, potřebuješ pro něj dostatek energie. Stejně jako auto nepojede bez benzínu, tělo nebude dostatečně fungovat bez paliva ve formě jídla. Na co si dávat pozor?

Dostatečný energetický příjem. Při nedostatečném příjmu potravy organismus přijatou energii použije na základní fungování. Menstruační cyklus – tedy schopnost se rozmnožovat – do tohoto seznamu úplně základních funkcí nepatří.

Tělo bude bojovat o prospívání tvého organismu a nedovolí ti zátěž v podobě těhotenství. Nedostatečným příjmem energie dostáváš tělo do stresové situace. Správné složení stravy.

Vídáme případy, kdy množství přijímané energie je naprosto v pořádku, ale v jídelníčku chybí jedna ze základních složek: bílkoviny, tuky, nebo sacharidy. Také mohou scházet vitamíny a minerály. Je tedy nutné si hlídat nejen dostatečné množství energie, ale i pestrost stravy.

 Zařazuj kvalitní bílkoviny, sacharidy (zejména polysacharidy) a zdravé (zejména rostlinné) tuky. Dbej na pravidelný přísun zeleniny a ovoce. Žádné diety. Ani diety s velkým snížením energie ženskému tělu nesvědčí – opět jde o jistou formu stresu.

Pokud chceš hubnout zdravě, dělej tak vždy pod dozorem profesionálního nutričního terapeuta nebo výživového poradce a rozhodně se netrap hlady. Sója? Dej si pozor na sóju a výrobky z ní. Obsahuje totiž fytoestrogeny (=hormony podobné lidským estrogenům). Ty mohou negativně ovlivňovat ženský cyklus.

Vitamíny a minerály pro ženské zdraví

  • vitamin C – Paprika, citrusové plody – syrové, ničí se tepelnými úpravami.
  • kyselina listová – Kořenová, košťálová a listová zelenina, jižní ovoce, celozrnné obiloviny, ořechy, droždí. Opět se ničí tepelnou úpravou.
  • vitamín D – Žloutek, mořské ryby, obohacené margaríny, máslo, mléko, játra.
  • ostatní vitaminy rozpustné v tucích – A, E, K – Áčko najdeš v játrech, mléku, vejcích, zelené a žluté zelenině; Éčko v semínkách, oříšcích, rostlinných olejích, brokolici nebo avokádu; K1 v zelené listové zelenině (špenát) a rostlinných olejích; K2 ve žloutku, másle a přirozeně se vyskytuje ve střevní mikroflóře. U těchto vitamínů stačí přirozený přísun z potravy.
  • hořčík – banány, meruňky, datle, jahody, kiwi, maliny, mandarinky, meloun, ostružiny
  • železo – červené maso, vaječný žloutek, pistácie, vlašské ořechy, stačí ze stravy, suplementovat jen při prokázaném deficitu
  • jod – sůl, mořské ryby
  • selen – ořechy, dary moře, jablečný ocet, máslo, vločky, hnědá rýže
  • vápník – mléko, mléčné výrobky, mák, vlašské ořechy, brokolice

Poruchy menstruace - Vše o zdraví

Vyvážená a pestrá strava je klíčem k úspěchu i zdraví.

Doplňky stravy

Zjistila jsi, že zdroje některého vitamínu nebo minerálu ti v jídelníčku chybí, případně pociťuješ příznaky jeho nedostatku? Pomož si vhodnými doplňky stravy! Rozhodně doporučujeme suplementovat především vitamin D, kyselinu listovou, selen a hořčík.

Ostatní látky doplňuj při prokázaném nedostatku, nebo v těhotenství.  Jak vybrat správný doplněk stravy? Zkontroluj si složení: obsah suplementovaného vitamínu / minerálu by měl pokrývat doporučenou denní dávku.

A jako vždy platí zlaté pravidlo: čím méně přidaných látek, tím lépe.

Vhodná suplementace pro ženy – doporučené denní dávky:

Na běžné denní užívání:

  • vitamin C 100-110 mg
  • vitamin D 5-10 µg
  • kyselina listová 600 µg
  • vitaminy A, E, K – hrozí předávkování, neužívat denně, stačí v komplexu
  • selen 50 µg
  • jod 100-200 µg (pokud se nekonzumují mořské plody)
  • hořčík 310 mg (šumák)

Před plánovaným těhotenstvím:

  •  vitamin B12 3,5 mg (B komplex 3 měsíce před plánovaným těhotenstvím)

V těhotenství:

  • vápník 1000ug (v těhotenství)
  • zinek 10mg (v těhotenství)

Při problémech s menstruací:

Na srovnání menstruačního cyklu, potlačení PMS nebo úpravu menstruačního krvácení jsou vhodné i bylinky. Například kontryhel, pupalka, maca, lékořice, hluchavka, jetel. Můžeš je užívat každou zvlášť nebo ve formě různých bylinných směsí či extraktů.

  • maca
  • pupalkový olej
  • čaj z kontryhele

Vhodné sporty pro ženy 

Obecně nejsou doporučovány aktivity s velmi vysokou intenzitou, časté silové cvičení, časté dlouhé běhy. Výjimkou je folikulární fáze, kdy naopak máš spoustu energie a v tomto období zvládneš i ty nejnáročnější tréninky.

  Jinak to z hlediska stresu pro tělo není dobré s těmito aktivitami přehánět. Trénuj s rozumem. Najdi si v týdnu pár dní odpočinkových (klidně aktivní formou procházek).

Zbytek dní pohybovou aktivitu střídej – běh x silový trénink x kardio.

Samozřejmě, každá jsme jiná. Jistě máš spoustu kamarádek, které jsou v posilovně jako doma, běhají půl maratony a menstruační cyklus mají v pořádku. Jestli ale zrovna ty do této skupiny nepatříš, je potřeba sportovní aktivity během týdne umírnit a dopřát si čas na odpočinek a regeneraci.

Zajímavé:  Alergie Na Kešu Oříšky?

Psychické zdraví žen 

S fyzickým zdravím jde ruku v ruce psychické. Kromě péče o tělo pečuj i o svou duši. Dopřej si kvalitní odpočinek. Relaxuj během dne. S knížkou, hudbou, ve vaně, příjemnou procházkou. Každá máme svoje vlastni knowhow na odpoutání se od reality.

Říkáš si, že je to přežitek? Že to nepotřebuješ? Opak je pravdou. Chvíle klidu a pohody k načerpání nové energie nejen potřebuješ, ale i si je zasloužíš. Nezapomínej ani na kvalitní a dostatečný spánek. Už jen kvůli melatoninu, jehož tvorbu ovlivňuje doba spánku.

V několika studiích byl prokázán vliv nedostatku melatoninu na poruchy menstruačního cyklu.

Doufáme, že jsme ti článkem s determinanty zdraví pro ženy udělali radost a zasvětili tě do tajů ženského těla. Užívej si být žena. Načerpej novou energii. Nepropadej panice, pokud ti něco zrovna nejde nebo nejsi spokojená se svým tělem. Dost možná budou na vině hormony.

Autorka: Mgr. Kateřina Bártová, nutriční specialista, @nutrikacka

Citace (zdroje): 

  • ATTARCHI, Mirsaeed, Hamidreza DARKHI, Mahshad KHODARAHMIAN, Mandana DOLATI, Maryam KASHANIAN, Mostafa GHAFFARI, Elham MIRZAMOHAMMADI a Saber MOHAMMADI. Characteristics of Menstrual Cycle in Shift Workers. Global Journal of Health Science [online]. 2013, 5(3) [cit. 2021-03-14]. ISSN 1916-9744. Dostupné z: doi:10.5539/gjhs.v5n3p163
  • DRAPER, C. F., K. DUISTERS, B. WEGER, et al. Menstrual cycle rhythmicity: metabolic patterns in healthy women. Scientific Reports [online]. 2018, 8(1) [cit. 2021-03-14]. ISSN 2045-2322. Dostupné z: doi:10.1038/s41598-018-32647-0
  • GRAY, Miranda. Cyklická žena, aneb, Jak využívat svůj lunární cyklus k dosažení úspěchu a naplnění. České Budějovice: Osule, 2013. ISBN 978-80-905262-2-8.
  • Fernando, S., & Rombauts, L. (2014). Melatonin: shedding light on infertility?–A review of the recent literature. Journal of ovarian research, 7, 98. https://doi.org/10.1186/s13048-014-0098-y
  • LIEBERMAN, JAY L., MARY JANE DE SOUZA, DAVID A. WAGSTAFF a NANCY I. WILLIAMS. Menstrual Disruption with Exercise Is Not Linked to an Energy Availability Threshold. Medicine & Science in Sports & Exercise [online]. 2018, 50(3), 551-561 [cit. 2021-03-14]. ISSN 0195-9131. Dostupné z: doi:10.1249/MSS.0000000000001451
  • REITER, Russel, Sergio ROSALES-CORRAL, Lucien MANCHESTER a Dun-Xian TAN. Peripheral Reproductive Organ Health and Melatonin: Ready for Prime Time. International Journal of Molecular Sciences [online]. 2013, 14(4), 7231-7272 [cit. 2021-03-14]. ISSN 1422-0067. Dostupné z: doi:10.3390/ijms14047231
  • WILLIAMS, Nancy I., Heather J. LEIDY, Brenna R. HILL, Jay L. LIEBERMAN, Richard S. LEGRO a Mary Jane De SOUZA. Magnitude of daily energy deficit predicts frequency but not severity of menstrual disturbances associated with exercise and caloric restriction. American Journal of Physiology-Endocrinology and Metabolism [online]. 2015, 308(1), E29-E39 [cit. 2021-03-14]. ISSN 0193-1849. Dostupné z: doi:10.1152/ajpendo.00386.2013

Poruchy menstruačního cyklu

Ženské pohlavní hormony, menstruační cyklus

Období od prvního dne menstruačního krvácení do posledního dne před dalším menstruačním krvácením se označuje jako cyklus. Menstruace
začíná u většiny dívek mezi 12. a 15. rokem života.

Menstruační krvácení trvá přibližně pět až sedm dní a nejsilnější je obvykle druhý den. Menstruační cyklus
se za normálních okolností u dospělé ženy opakuje každých 25 až 35 dní. Přesná délka cyklu se liší u jednotlivých žen.

Ani u jedné ženy však není délka cyklu pokaždé stejná.

Poruchy menstruace - Vše o zdraví

Normální menstruace se nazývá eumenorea. Poruchy menstruace (označované také jako poruchy menstruačního cyklu) jsou považovány za odchylky od normálního pravidelného menstruačního krvácení. Mohou mít velmi různorodé projevy:

Poruchy četnosti menstruace

Poruchy typu menstruace

  • hypomenorea: příliš slabé menstruační krvácení
  • hypermenorea: příliš silné menstruační krvácení
  • menoragie: příliš silné a příliš dlouhé menstruační krvácení
  • metroragie: krvácení mimo menstruační cyklus

Přehled běžných poruch menstruace

Porucha cyklu Charakteristika Odchylka od normy
amenorea absence menstruace
oligomenorea prodloužení intervalu mezi cykly > 35 dní interval
polymenorea zkrácení intervalu mezi cykly < 25 dní interval
hypomenorea oslabená menstruace < 10 ml ztráta krve
hypermenorea zesílená menstruace > 80 ml ztráta krve
menoragie dlouhotrvající menstruace > 6 dní
metroragie krvácení mimo cyklus

Možné příčiny poruch menstruačního cyklu

Příčiny menstruačních poruch jsou rozmanité. Mohou se za nimi skrývat organické nebo hormonální faktory, jako např.:

Poznámka: Také nadváha
a podváha mohou ovlivňovat menstruaci
.

Někdy tkví příčiny poruch menstruace v oblasti psychiky. Průběh cyklu často odráží emoční stav mysli. Stres, konflikty v partnerském soužití nebo v intimním životě, ale také nenaplněná touha po dítěti, mohou ovlivňovat cyklus ženy.

Vzhledem k mnoha různým příčinám poruch cyklu neexistuje přesně daný terapeutický
postup. Terapie musí být vždy individuální a přizpůsobená životní fázi a naléhavosti konkrétní situace. Kromě toho hraje velkou roli skutečnost, zda žena touží po dítěti či nikoliv.

3 nejrozšířenější poruchy menstruačního cyklu

Pravidelný menstruační cyklus je odrazem zdraví každé ženy. Už by dávno nemělo platit tvrzení, že menstruace je něco, za co by se měla žena stydět a nebo hůře – nasnášet.

Ano, menstruace a určité části cyklu nemusí být vždy příjemné, ale jestliže žena porozumí tomu, proč se v určité fázi cyklu cítí tak jak se cítí, může z každé fáze vytěžit maximum.

Bohužel důsledkem dnešní uspěchané doby a stresem se mnohem častěji stává, že je ženské tělo vyčerpané do takové míry, že to zasahuje do samotného cyklu. Zde jsou tři nejčastější poruchy, se kterými se ženy a dívky mohou setkat.

Č.1 – Anovulace

Ovulace je část cyklu, ve která má žena největší pravděpodobnost otěhotnět. Anovulace tedy znamená, že k ovulaci nedochází. Ženy o tom nemusí ani vědět, protože menstruační krvácení se i přesto dostavuje.

Avšak hormonální rovnováha je narušena, vajíčko ve vaječníku nedozrává a žena tedy nemůže otěhotnět. Jestliže tento stav přetrvává a není odhalen problém, může to vést až k neplodnosti. V druhém případě by mělo být alarmující vynechání nebo častá nepravidelnost menstruace. I toto může značit anovulaci.

V případě dlouhotrvajících odchylek cyklu je vhodné navštívit gynekologa, pro včasné stanovení diagnózy.

Poruchy menstruace - Vše o zdraví

Č.2 – PCOS

Tato zkratka za sebou skrývá další onemocnění, které má negativní vliv na ženskou plodnost. PCOS neboli syndrom polycystických ovarií patří mezi nejčastější poruchu plodnosti. Většina žen a dívek nemusí vůbec vědět, že jím trpí, příznaky bývají velmi nejasné a lehce přehlédnutelné.

Proto se tento problém často řeší až v případě, kdy žena nemůže otěhotnět. Mezi příznaky se řadí například ztráta menstruace (amenorea), nepravidelná menstruace, akné, padání vlasů, hormonální nerovnováha, deprese, úzkosti, obezita v oblasti břicha.

PCOS se velmi těžko diagnostikuje, ultrazvukové vyšetření totiž nestačí. Důležité je podstoupit krevní testy, ve kterých se ukáže množství hormonů. Vyšší hladina androgenů, což jsou mužské pohlavní hormony, značí přítomnost PCOS.

Navzdory velkému množství informací všude kolem, je PCOS stále neprobádané téma, o kterém koluje velké množství otázek. Jeho vznik souvisí s genetikou, nadváhou a inzulinovou rezistencí. U každé ženy jsou se objevují jiné příznaky a doposud není žádný univerzální lék.

Pomáhá staré známé – jíst kvalitní potraviny bohaté na živiny, hýbat se, eliminovat stres, nebo také hormonální jóga, masáže a za zkoušku stojí také akupunktura.

Č.3 – Sekundární amenorea

Za tímto slovním spojením se skrývá jedna z nejvíce podceňovaných poruch cyklu. Sekundární amenorea, neboli ztráta menstruace, trápí velké množství dívek, hlavně v dospívajícím věku. Na vině bývá ve většině případů touha po dokonale štíhlém těle.

Malé množství jídla v kombinaci s častým a vysoce intenzivním cvičení zapříčiní to, že se dívka dostane do velkého kalorického deficitu. V případě dlouhodobého a drastického deficitu nastává stav, kdy ženské tělo nemá dostatek energie a omezuje určité funkce, které nejsou nutné k přežití. A mezi ty patří například menstruace.

Dívkám se nejprve může zdát, že ztráta menstruace je vlastně výhra. Opak je ale pravdou, tímto si zakládají na velké problémy s hormonálním zdravím. Návrat menstruace nebývá jednoduchý a vyžaduje to čas, úsilí a pevnou vůli. Proto není dobré si s tímhle zahrávat. Dívky se v tomto období stále vyvíjí a potřebují dostatek energie.

Jestliže i přesto mají nutkání snížit hmotnost, je na místě se poradit s nutričním specialistou, který navrhne stravovací plán tak, aby nebylo ohroženo hormonální zdraví. 

I když se v mladém věku poruchy cyklu nemusejí zdát jako velký problém, dokáží z dlouhodobého hlediska nadělat velké škody. Menstruační cyklus je pro ženské tělo velmi důležitý a jeho odchylky a poruchy je nutné neprodleně řešit s gynekologem.

Zajímavé:  Tetanus U Psů Příznaky?

Ženy mají obavy z očkování. Změnil se mi menstruační cyklus, svěřují se některé

V zahraničí se už objevily studie, které zaznamenaly zkušenosti žen s poruchami menstruačního cyklu. Ve Velké Británii se objevily po vektorových (AstraZeneca) i mRNA vakcínách (Pfizer, Moderna) a to ve více než čtyřech tisících případů.

„Některé ženy skutečně po podání vakcíny hlásí těžší průběh periody, větší krvácení, delší projevy PMS,“ potvrzuje Sue Ward, viceprezidentka britské Royal College of Obstetricians and Gynaecologists. S podobnými závěry přišli i vědci ze Spojených států a dalších zemí světa.

Přečíst článek ›

Co to ale znamená dál a zda by se nežádoucí účinky vakcín na ženský cyklus mohly nějak promítnout do doporučení lékařů a očkovací strategie, podobně jako prokázané trombózy v souvislosti s vakcínou AstraZeneca, není vůbec jasné. Shodují se, že k tomu by bylo potřeba více dat, navíc upozorňují, že menstruační cyklus ovlivňuje velmi mnoho věcí a změny nakonec nemusí vůbec s očkováním souviset.

Urychlení menstruace 

Řada žen má už ale jasno a o negativních účincích vakcíny jsou přesvědčené. Že je po její aplikaci v těle něco jinak, zažily na vlastní kůži. „První dávka očkování Pfizer mi menstruaci urychlila, přišla dřív, výrazně silnější než jindy. Bylo to hraniční na transfúzi. Ukončit mi ji po dvaceti dnech musela lékařka hormonálně,“ popisuje v jedné z internetových diskuzí uživatelka Andrea.

Jiné mladé ženy si stěžují, že po očkování pro změnu i několik měsíců nemenstruovaly. „Na očkování jsem byla v březnu, perioda se mi spustila až v červnu a krvácení bylo úplně jiné, než v minulých letech,“ popisuje Libuše.

Přečíst článek ›

Objevují se také zkušenosti žen, které procházejí klimakteriem nebo si myslely, že už ho mají za sebou. Po očkování ale začaly znovu krvácet, dokonce s intenzitou větší, než před lety. „Je to bolestivé, což od porodu dětí už neznám,“ doplňuje diskuzi Martina U.

Možné vedlejší účinky na menstruační cyklus jsou i někdy důvod, proč ženy očkování hodně zvažují nebo dokonce rovnou zavrhují. „Nechci být pokusný králík.

Bylo jasné, že se vedlejší účinky teprve projeví a nechci riskovat, že u mě to ovlivní možnost mít dítě,“ myslí si Karolína Bartová.

Česká vakcinologická společnost společně s Českou gynekologickou společností odmítly, že by vakcíny mohly plodnost u očkovaných narušit.

„Neexistuje absolutně žádný důkaz a žádný teoretický důvod, že by některá z vakcín proti onemocnění covid-19 mohla ovlivnit plodnost žen nebo mužů. Studie na zvířatech nenaznačily žádné přímé ani nepřímé škodlivé účinky s ohledem na reprodukční toxicitu,“ říká společné stanovisko lékařů. Ženy, které plánují otěhotnět, podle odborníků nemusí po očkování rozhodnutí nijak oddalovat.

Statistikám rozházený cyklus nedominuje 

Poruchy menstruačního cyklu v České republice zatím nijak výrazně do oficiálních statistik nepromlouvají. Podněty od naočkovaných zaznamenává Státní ústav pro kontrolu léčiv. K datu 10.

 srpna nahlásilo potíže v oblasti reprodukčního systému a prsou 206 lidí. Nemusí se nutně jednat jen o ženy, mezi nežádoucími účinky se v této kategorii vyskytuje také erektilní dysfunkce.

Ústav zároveň upozorňuje, že hlášení od pacientů jsou pouze podezřeními, nikoliv prokázanými nežádoucími účinky.

Přečíst článek ›

„Mezi vakcínami a reakcemi může existovat jen časová souvislost bez jakékoliv příčinné souvislosti. Mohou být také nahlášeny nežádoucí účinky, které nejsou správně pojmenovány. Výpis tedy slouží pouze pro přehled toho, jaké reakce byly nahlášeny, nejde o statistiku skutečně prokázaných nežádoucích účinků vakcín,“ upozorňuje Klára Brunclíková, mluvčí ústavu.

Od prosince 2020, kdy v Česku vakcinace začala, dostal ústav přes sedm a půl tisíce hlášení.

Menstruace a menstruační bolesti

Průběh menstruačního cyklu řídí mozková centra v hypotalamu, která slouží jako „menstruační hodiny“. Svůj vliv má také podvěsek mozkový (malá žláza s vnitřní sekrecí), která je umístěna na spodině mozku. Z podvěsku mozkového se vyplavuje několik hormonů a dva z nich jsou velice důležité.

Zhruba 15 dnů před začátkem následující menstruace vyplaví podvěsek mozkový velké množství luteinizačního hormonu (LH), který o 36 hodin později vyprovokuje uvolnění zralého vajíčka. To pak cestuje vejcovodem do děložní dutiny.  Oplodnění se uskuteční většinou ve vejcovodu. Po uvolnění vajíčka vzniká tzv. žluté tělísko.

Tento útvar nadále produkuje estrogeny, ale kromě nich také další hormon – progesteron). Jestliže nedojde k oplodnění vajíčka, žluté tělísko, degeneruje a současně podléhá změnám i děložní sliznice. Odumřelá sliznice se odlupuje a odplavuje se z děložní dutiny s menstruační  krví. Menstruační cyklus tak končí.

Veškeré hormony, které se na něm podílejí, jsou pod trvalým vlivem mozku a „menstruačních hodin“.

Menstruační krvácení

Průměrná ztráta krve při menstruaci je 20 -80 ml krve během několika dnů. Méně krvácejí ženy, které užívají hormonální antikoncepci. Silné krvácení může být zapříčiněno zánětem v děloze, nitroděložním tělískem nebo některými nemocemi porucha štítné žlázy.

Hygiena

V období menstruace je důležité věnovat maximální péči osobní hygieně, protože menstruační krev někdy nepříjemně páchne, což většinou způsobují bakterie, které rozkládají krev a mrtvé buňky vypuzené z dělohy. Tampony, které by byly ponechány v pochvě příliš dlouho nebo dokonce úplně zapomenuty, mohou být zdrojem silného výtoku nebo mohou způsobit vážné infekční komplikace.

Bolesti při menstruaci

Na bolestivých stavech při menstruaci se podílí různé faktory. Jednou z možných příčin jsou křečovité stahy děložních svalů, látky ze skupiny prostaglandinů, které jsou uvolňovány buňkami děložní sliznice nebo jiné příčiny. Při bolestech často pomáhají mírné léky pro bolesti nebo teplý obklad.

Silnější bolesti lze ztlumit používáním hormonálních antikoncepčních tablet (najdou se však ženy, které mají silné bolesti i při užívaní hormonální antikoncepce). V některých případech je možnou příčinou bolesti onemocnění nazvané endometrióza.

Při tomto onemocnění se v břiše vyskytují malé okrsky děložní sliznice, které podléhají menstruačním změnám, stejně jako u sliznice v děloze. Jediným řešením je jejich chirurgické odstranění.

Délka menstruačního cyklu

Délka menstruace je řízena podvěskem mozkovým. U většiny žen se délka menstruačního cyklu pohybuje mezi 25-30 dny. Zpočátku v období dospívání  jsou menstruace zcela nepravidelné. V průběhu několika let se cyklus zpravidla upraví a menstruace se stane pravidelnou.

Ovulace se během jednoho menstruačního cyklu dostaví pouze jednou bez ohledu na jeho délku. Z toho vyplývá, že plodnost žen s delším menstruačním cyklem je nevyhnutelně nižší než u žen s kratším cyklem.

Ovulace probíhá většinou 14 dní před menstruací a většinou ji provází mírný vzestup tělesné teploty. Žena, která má délku menstruačního cyklu 28 dnů  začíná plodné období 10.-11. den cyklu a trvá 16.-17. dne.

Žena s desetitýdenním cyklem dosáhne plodného období pravděpodobně až v 7. týdnu menstruačního cyklu. Okamžik ovulace může od jednoho cyklu k druhému kolísat.

Jaké mohou být komplikace?

Silné a bolestivé krvácení je vždy znepokojující. Může být příznakem proběhlého spontánního potratu, zejména pokud se menstruace o několik dní opozdila.

V takovýchto případech je vždy vhodné vyhledat lékaře. Při podezření na proběhlý potrat bývá někdy potřebná kyretáž, aby se děložní dutina vyčistila.

Jestliže má žena opakované silné menstruační krvácení, mohou tyto krevní ztráty vést až ke vzniku anémie.

Menstruační poruchy

Velká část menstruačních poruch se upraví sama od sebe, ale pokud přetrvávají, je třeba se o nich poradit s lékařem. Velmi často je příčinou obav chybění  menstruace (amenorea). Ta může být buď primární nebo sekundární.

Při primární amenoree se menstruace neobjevuje vůbec již od puberty, sekundární amenorea znamená, že se menstruace z nějakého důvodu zastaví. Jestliže se menstruace neobjeví vůbec, bývá příčinou opožděná puberta nebo jiné hormonální potíže.

Nejčastější příčinou sekundární amenorey bývá těhotenství nebo stres a emoční faktory nebo anorexie. V případě, že máme podezření na těhotenství, je vhodné navštívit lékaře a provést těhotenský test. Nepravidelné menstruace nejsou důvodem k obavám.

Také při pravidelném menstruačním cyklu může být menstruace nečekaně silná, prodloužená nebo přijít v nečekanou dobu. Takovéto problémy se nazývají metroragií.

Jak menstruace ovlivňuje zdraví ženy

Průběh periody může být u každé ženy trošku jiný.
Foto: Profimedia.cz

Normální menstruační cyklus trvá 26-35 dní, přičemž samotná perioda trvá 3-7 dní. Na začátku každé periody se obvykle nejprve vyskytuje tzv. špinění a mírné křeče v oblasti břišní.

Zajímavé:  Rakovina Hrtanu A Jícnu Příznaky?

Následuje silné krvácení a s ním spjaté i větší křeče po dobu 2-3 dnů. Poté se začne krvácení zmírňovat, dokud se úplně nezastaví.

„Průběh každé periody může být trošku jiný. Některá je více bolestivá, jiná méně, což je naprosto normální,” vysvětluje pro Daily Mail gynekoložka Dasha Fielderová.

Estrogen je primárně ženský pohlavní hormon, který je zodpovědný za vývoj a regulaci ženského reprodukčního systému. V těle ženy tento hormon dominuje v první polovině menstruačního cyklu, pak jeho hladina začíná pomalu klesat a svou dominanci přebírá další pohlavní hormon – progesteron.

„Na pokles estrogenu některé ženy reagují změnou nálady, nervozitou a nespavostí. V těle se pak může začít zadržovat voda a ženy může začít trápit i nadýmání a zácpa,” upozorňuje Fielderová.

Jedná se přitom o zcela normální příznaky, změny hormonální hladiny, nejde tedy o nic patologického.

Testosteron je další hormon, který sehrává velmi důležitou roli v menstruačním cyklu ženy. Přestože se jedná primárně o mužský pohlavní hormon, je produkován i u žen. Do krevního oběhu jej uvolňují vaječníky a nadledvinky.

Předností tohoto hormonu je, že u žen vzbuzuje sexuální touhu, myšlenky a energii na samotné milování.

Proč během menstruace přibíráme

Hladina testosteronu u žen postupně klesá s věkem. Nižší množství hormonu pak může snižovat množství svalové hmoty, zhoršovat zdraví kostí a také snižovat citlivost v pochvě a klitorisu.

„Když je hladina testosteronu příliš vysoká, může to vyvolat např. syndrom polycystických vaječníků nebo primární hyperplazii nadledvin, což je velmi vzácný jev, který má za následek hormonální nerovnováhu. U obou případů je vždy zapotřebí vyhledat odborníka,“ upozorňuje gynekoložka.

Cvičení během menstruace pomáhá od bolestí a nafouklého břicha
  • Pokud je váš cyklus delší než 35 dní.
  • Trpíte nadměrným růstem vlasů.
  • Změnil se vám hlas.
  • Máte delší periodu.
  • Vaše krvácení je výrazně silnější než běžně.
  • Když krvácíte mimo periodu.

Přestože se nemusí jednat o nic závažného, je vždy lepší se nechat vyšetřit a nechat si zjistit hladinu hormonů (estrogenu, progesteronu a testosteronu) v krvi.

Jak se mění menstruace ženám po čtyřicítce
Co všechno může ovlivnit sílu krvácení při periodě
Děložní myomy – vyskytují se v reprodukčním období žen. To, že je žena má, obvykle zjistí při běžné kontrole. 
Hormonální nerovnováha – může způsobit syndrom polycystických ovarií či endometriózu. Upozornit na ni může například nespavost, podrážděnost, přírůstky hmotnosti, nízké libido, deprese a únava. Toto všechno může přispět k silnějšímu krvácení.
Potrat – ztráta plodu před 20. týdnem těhotenství. Obvykle se jedná o velmi těžkou životní zkušenost, která může zanechat hluboké rány na duši, ale také na fyzickém zdraví ženy.
Mimoděložní těhotenství – pokud vajíčko oplodněné spermií nestihne doputovat až do dělohy a uhnízdí se ve vejcovodu. Jedná se o velmi nebezpečný stav, který při pozdním odhalení může skončit tragicky.
Adenomyóza – jedná se o nezhoubný stav, kdy se vnitřní výstelka dělohy přesune do svalové stěny dělohy. Nejedná se o nebezpečný stav, nicméně může se jednat o velmi bolestivou záležitost způsobující velmi silné krvácení.
Zánětlivá choroba pánve (PID) – je způsobena napadením děložního čípku infekcí obvykle při pohlavním styku, porodu či po gynekologických zákrocích. Pomoci mohou léky, v některých případech je ale nutné operativní řešení.

Svůj menstruační cyklus můžete pozitivně ovlivnit i svým životním stylem. Pokud se zaměříte na zdravou stravu, více pohybu, dobrý spánek, vaše perioda bude mnohem příjemnější.

Může se vám hodit na Zboží.cz:
Léčivé čaje na ženské problémy

Hlavní zprávy

Nepravidelná menstruace: Co ji způsobuje, jak ji vyléčit?

V mnoha případech může pomoci jen změna životního stylu. Svůj vliv na průběh vašeho menstruačního cyklu mají totiž například i stres a nadváha.

V jiných případech se ale může skutečně jednat o příznak závažného onemocnění. Pokud máte menstruační cyklus v intervalech kratších než 21 dní či naopak delších než 40 dní, měli byste zpozornět.

Co tedy dělat a jaké nemoci můžou menstruaci ovlivnit?

Šest nejčastějších příčin, proč se nedostavila menstruace • VIDEO Moje zdraví / iStock.cz

Syndrom polycystických ovárií (vaječníků)

Až 10 procent žen v reprodukčním věku má tuto složitou poruchu, která ovlivňuje hormony a metabolismus. Mezi příznaky patří nepravidelné cykly (nejméně 35 dní u dospělých a 45 dní u dívek v pubertě). V některých případech se při tomto onemocnění nedostaví cyklus vůbec.

Toto onemocnění je také často spojované s neplodností, ale podle odborníků to rozhodně není pravidlem. Faktem ale je, že zmiňovaný syndrom může vést k cukrovce či k problémům se srdcem. Naštěstí ale na syndrom polycystických vaječníků existují účinné léky. Jako podpůrná léčba také zabírá změna životního stylu.

Štítná žláza

Štítná žláza v našem krku zodpovídá za regulaci metabolismu. Kromě toho může ale ovlivnit i menstruační cyklus. Nadměrně aktivní či naopak neaktivní štítná žláza může znovu způsobit předčasné, opožděné či vůbec žádné cykly. A důležitá informace – kontrola nad nedostatečně aktivní štítnou žlázou je velmi důležitá, pokud chcete mít děti.

Děložní fibroidy

Děložní fibroidy vznikají nadměrným růstem svalových buněk v děloze. Nejsou sice rakovinotvorné, ale u žen ve věku 30 až 40 let mohou způsobit těžké menstruační krvácení. Většina způsobů léčby fibroidů zachovává plodnost. Léčba zahrnuje změnu stravy, cvičení, antikoncepci, hormonální léky a zvláštní postupy, jako je například zmrazení fibroidů.

Cukrovka

S menstruačními problémy je spojená také cukrovka 1. a 2. typu. Z jedné nedávné studie vyplývá, že ženy s cukrovkou 1.

typu – autoimunitní poruchou, která napadá buňky produkující inzulín, mohou mít delší či opožděné cykly a může se u nich projevit i výrazné krvácení.

Podle jedné studie došlo u některých pacientů s cukrovkou k stabilizaci stavu díky užívání antikoncepčních pilulek. 

Endometrióza je nemoc, při které se děložní sliznice objeví mimo dělohu, nejčastěji například ve vejcovodech, na vaječnících či jinde v dutině břišní (dokonce mohou být nalezeny i na plicích či mozkových obalech).

Tento stav může mít za následek kratší či delší, ale také bolestivější menstruaci. Pokud nezaberou léky, přistupuje se v tomto případě k chirurgickému zákroku, při kterém se endometrióza odstraní.

Onemocnění ale může být tak závažné, že je někdy nutné podstoupit hysterektomii, tedy odstranění dělohy.

Poruchy příjmu potravy

Pacientky s anorexií či bulimií se vystavují riziku, že menstruační cyklus nebudou mít vůbec. Pokud totiž výrazně zhubnou, hladina hormonů v těle se naruší a menstruace se nedostaví.

Adenom hypofýzy

Jedná se o malé nádory, které se objevují na hypofýze (podvěsku mozkovém). Stává se tak, že ženy mají zkrácené, delší či vůbec žádné cykly.

Některé z těchto nádorů vylučují takzvaný prolaktin, což je hormon zodpovědný za tvorbu mléka při kojení. Adenomy hypofýzy nejsou časté a objevují se zhruba u 1 procenta žen. Velké nádory je obvykle potřeba odstranit operací.

Menší adenomy je možné zmenšit a následně odstranit pomocí léků.

Von Willebrandova choroba

Jedná se o poruchu srážlivosti krve. Tato dědičná choroba způsobuje menstruační abnormality – silné krvácení, při kterém je nutné vložku či tampón měnit každou hodinu. Pokud je krvácení delší než 7 dní, vznikají navíc i krevní sraženiny. Při léčbě mohou pomoct hormonální léky, ale není to pravidlem.

Zánětlivé onemocnění pánve

K tomuto onemocnění dochází, když se žena nakazí pohlavní nemocí, jako je například kapavka či chlamydie.

Tyto choroby následně můžou způsobit nepravidelné krvácení a extrémně bolestivé menstruační křeče, horečku, zimnici a výtok z pochvy. Na bakteriální infekce jsou velmi účinná antibiotika.

Pamatujte ale na to, že je vždy nutná návštěva lékaře. Tato onemocnění totiž mohou vést až k neplodnosti.

Rakovina

Rakovina dělohy se nejčastěji objevuje po menopauze. Jedním z jejích příznaků je abnormální krvácení. Větší riziko vzniku tohoto typu rakoviny mají obézní lidé. Mezi další příznaky patří slabý vaginální výtok, bolesti při močení i při pohlavním styku. Rakovina dělohy může rovněž způsobovat nepravidelnou menstruaci.

Pokud tedy pociťujete již delší dobu změnu vašeho menstruačního cyklu, měla byste ihned vyhledat lékaře, můžete tak ještě včas odhalit některá závažná onemocnění.

VIDEO: Máte bolestivou menstruaci a trpíte na silné PMS příznaky? Co s tím?

• VIDEO Videohub

Autor: Daniel Mareš

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector