Průhledné zuby – Vše o zdraví

V současnosti se ve všech vyspělých zemích používají k úpravě postavení zubů a vad skusu fixní ortodontické aparáty. Technika léčby fixními aparáty byla vyvinuta v USA a Skandinávii před více než šedesáti lety a jsou s ní bohaté zkušenosti.

Pouze fixní rovnátka totiž umožňují zcela kontrolovaný pohyb se zuby ve všech směrech. To je nezbytné pro dokonalé vyrovnání zubů. Snímací aparáty toto neumožňují. Nyní se používají již jen po fixních rovnátkách k udržení výsledku léčby.

K rovnání zubů je lze využít pouze u velmi malých dětí k předléčení vady před fixními aparáty. Výjimkou je tzv. Invisalign či podobný systém Orthocaps. Jedná se o sérii zcela průhledných snímacích rovnátek, které se používají i v léčbě dospělých pacientů.

V současnosti je tento typ léčby v USA a západní Evropě obrovským hitem. Tato velmi komfortní a téměř neviditelná léčba je ale vhodná jen pro léčbu méně závažných anomálií.

Fixní aparát se skládá ze zámků a kroužků nalepených na zubech. Do nich se vkládají ortodontické dráty, které se během léčby vyměňují a tím postupně tvarují zubní oblouk. V naší ordinaci používáme pouze nejkvalitnější materiály většinou amerických výrobců. Obvykle se používají zámky ocelové nebo titanové.

Požaduje-li pacient průhledné zámky, máme k dispozici zámky keramické či safírové. Mnoho pacientů chce mít rovné zuby, ale vadí jim viditelné zámky. Pro tyto případy využíváme tzv.lingvální ortodoncii, t.j.rovnátka nalepená na vnitřní straně zubů. Taková rovnátka zůstávají pro okolí zcela utajena.

Obvykle je třeba nasadit fixní aparáty na horní i dolní čelist. Jen v malém počtu případů lze provést léčbu jen v jedné čelisti.

Rovnátka na horních i dolních zubech jsou nutná pro dosažení správného kontaktu zubů po léčbě.

Pokud se vyrovnají zuby jen v jedné čelisti a zuby na sebe správně nedokusují, je velmi obtížné udržet po sejmutí rovnátek zuby vyrovnané. Nedokonalý skus může také zuby poškozovat.

Obrázky:

Součásti fixních aparátů – kovové zámky
Mezi základní součásti fixních aparátů patří kroužky na zadních zubech (nemusí být vždy) a na předních zubech nalepené zámky. Do zámků je vložen drát, který vyrovnává zuby a je k nim přichycen ligaturami. Ty mohou být gumové (barevné i bezbarvé) nebo kovové. Ligatury svým velkým třením zpomalují pohyb zubů. Proto existují též tzv. samoligovací zámky (viz.dále), které ligatury nepotřebují. Léčba je s nimi rychlejší.
Průhledné zuby - Vše o zdraví  Průhledné zuby - Vše o zdraví
Samoligovací zámky
Nejčastější typ rovnátek používaný u nás v ordinaci. Zámky, které samy drží drát. Nepotřebují ligatury. Drát tak může volně prokluzovat zámkem. Minimální tření je důvod, proč některé výzkumy uvádějí zkrácení doby léčby o cca jednu třetinu. Díky nízkému tření je možné používat velmi malé síly k pohybu se zuby. Léčba s těmito zámky, ikdyž je rychlejší, je k zubům šetrnější než léčba klasickými zámky s gumovými ligaturami.  Optimální volba pro pacienty, kteří nepožadují barevné gumičky. Existují v kovové i v keramické variantě. Další výhodou je i to, že díky nepřítomnosti gumiček jsou stálobarevné, nešpiní se. Bílé zámky jsou po celou dobu léčby stejně bílé. Nejčastěji nyní používáme DAMON ZÁMKY, určitě nejslavnější a podle názoru mnohých i nejlepší zámky na světě. !!! POZOR !!! celobílé Damon zámky se vyrábí pro horní zuby, přední i zadní až po pětky. V dolní čelisti jsou bílé Damon zámky zatím k dispozici pouze pro přední zuby, řezáky a špičáky. Pokud si pacient přeje bílé zámky i na dolních zadních zubech, musíme využít keramické samoligovací zámky od jiného výrobce. Tyto zámky ale obsahují menší kovové části, nejsou celobílé.
Průhledné zuby - Vše o zdraví
Keramické zámky s gumovými ligaturami Průhledné zámky, velmi málo viditelná vyrianta rovnátek. Drát je v zámcích držen průhlednými nebo matně bílými gumovými ligaturami. Tyto GUMIČKY SE ale mezi návštěvami ZABARVUJÍ PIGMENTY z jídla, čaje, kafe, případně z kouření. To je také největší nevýhodou těchto zámků. Z tohoto důvodu je používáme již jen výjimečně, na výslovné přání pacienta. V ostatních případech používáme keramické samoligovací zámky (bez gumiček), které se nezabarvují a navíc s nimi léčba může být až o 1/3 kratší. Průhledné zuby - Vše o zdraví Lingvální rovnátka
Zámky jsou nalepené na vnitřní straně zubů. Jsou tudíž zcela neviditelné. Jedná se o nejluxusnější variantu ortodontické léčby. Velmi náročná práce v ordinaci i v laboratoři. V 1.-4.týdnu léčby mohou dráždit jazyk. Veškerý diskomfort je ale vyvážen excelentní estetikou.
Průhledné zuby - Vše o zdraví
Invisalign, Orthocaps
Vyrovnávání vad v postavení zubů pomocí série průhledných folií. Jediná snímací rovnátka, která se používají u dospělých pacientů. Obrovský hit v Americe a západní Evropě. Pacientovi je zhotoveno přibl. 30 folií na každou čelist, které postupně vyrovnávají zuby. Rovnátka jsou zcela průhledná a velmi málo viditelná. Je nezbytné je nosit celý den, s výjimkou jídla a čištění zubů. Nejsou pouze na noc! Jedná se o nejkomfortnější a velmi nenápadnou léčbu s minimem poruch. Pokud je použita ve vhodném případě, vyrovná zuby stejně kvalitně jako fixní aparáty. Více informací o systému Invisalign najdete zde.
Průhledné zuby - Vše o zdraví
Snímací aparáty
Používají se po vyrovnání zubů fixními aparáty k udržení výsledku a k přivyknutí zubů na nové postavení. U malých dětí je lze použít i k rovnání zubů. Taková léčba ale trvá velmi dlouho a už se téměř neprovádí. I zdravotní pojišťovny výrazně omezily podporu léčby snímacími aparáty. Nyní již i u velmi mladých pacientů v 8-9 letech nasazujeme fixní aparáty (pouze na několik, většinou stálých, zubů). Léčba, která by snímacími aparáty trvala několik let je fixními aparáty dokončena obvykle za 4-6 měsíců.
Průhledné zuby - Vše o zdraví
Retenční folie, (návlek)
Používáme k udržení výsledku léčby fixním aparátem. Jedná se o folii přesně vylisovanou dle zubů. Výhody: jsou estetické, nevadí při řeči a jsou velmi pohodlné. Největší nevýhodou je, že při zhotovení nové korunky, rozsáhlé výplně, dostavby apod. se musí udělat folie nová, aby přesně seděla na zubech.
Průhledné zuby - Vše o zdraví  Průhledné zuby - Vše o zdraví
Fixní retainer
Je nezbytný pro udržení zubů ve vyrovnaném stavu a společně se snímacím retenčním rovnátkem jej zhotovujeme všem pacientům po léčbě fixními aparáty. Jedná se o velmi tenký drát vytvarovaný podle vnitřní plochy zubů a přilepený materiálem v barvě zubů. V ústech zůstává v nejlepším případě napořád, minimálně ale 8 let. Musí být zhotoven tak, aby umožňoval bezproblémovou ústní hygienu.
Průhledné zuby - Vše o zdraví
Jumping aparát
Aparát, který se uchycuje na fixní rovnátka jednostranně nebo i oboustranně. Používá se k léčbě výrazného předkusu a asymetrií skusu. Neomezuje otvírání úst. Na obrázku vypadá hrůzostrašně, ale ve skutečnosti nepůsobí větší problémy. Navíc je navenek jen velmi málo viditelný. V ústech bývá 4-6 měsíců. Díky tomuto aparátu můžeme nyní často (bez extrakcí zubů) vyřešit předkus i v případech, kde bylo dříve nutné zuby extrahovat.
Kotevní implantát
Titanový šroubek, který v ordinaci zavrtáme mezi kořeny zubů. Jedná se o zcela bezbolestný zákrok trvající max. 1 minutu. Kotevní implantáty po svém uvedení na ortodontický trh způsobily revoluci v našem oboru. Umožňují pohyby zubů, které byly v době před kotevními implantáty neproveditelné.
Gumové tahy
Gumové kroužky, které si pacient sám nandavá na rovnátka. Umožňují posun horních a dolních zubů vůči sobě. Používají se při léčbě menšího předkusu, zkříženého skusu a na konci léčby k „zakousnutí“ horních a dolních zubů do sebe.
Hyrax
Fixní aparát, který slouží k rozšíření celé horní čelisti. Pacient (nebo rodiče, partner…) točí šroubem na patře, čímž dochází k rozšiřování aparátu. Při rozšiřování postupně vzniká mezera mezi horními řezáky. V následujících týdnech se sama uzavírá. V ústech bývá 4-5 měsíců. Tento aparát používáme již jen u dětí v 8-9 letech
Fixní nákusná deska 
Destička za horními zuby, kterou lze velmi snadno zvýšit skus. Používá se v případech, kdy dolní řezáky nakusují do horního patra. Je v ústech napevno. Tato metoda je velmi účinná, ale způsobuje značné potíže s mluvením a ústní hygienou. Proto již tento aparát v naší ordinaci NEPOUŽÍVÁME.
Zevní tah
Používá se pro pohyby s horními stoličkami a brždění horní čelisti v růstu. Tento aparát již v naší ordinaci NEPOUŽÍVÁME. Nahrazujeme jej kotevními implantáty a jumping aparáty. 

Bruxismus – skřípání zubů

Skřípání zubů se označuje odborným pojmem bruxismus. Všimli jste si skřípání zubů u svých dětí nebo partnera? Čtěte dál a dozvíte se, které formy bruxismu se dají ovlivnit a jak tento zlozvyk negativně působí na naše zuby.

Bruxismus

Jedná se o stav, kdy člověk zatíná a zatěžuje zuby a tře jimi o sebe i když právě nežvýká. Zajímavostí je, že tato nadbytečná aktivita čelistí, při které mohou působit opravdu velké síly, je velmi rozšířená a u většiny populace se vyskytuje stejně často jako chrápání.

Zubovina a zubní fixační aparát se poškozují kvůli dlouhotrvajícímu přetěžování, kterého v této intenzivní formě nedosáhnete při běžném žvýkání. V psychicky napjatých situacích se bruxismus může objevovat přes den, ale nejčastěji se s ním setkáváme v noci.

V mělké fázi spánku, v takzvaném spánku REM (rapid eye movement = rychlý pohyb očí), charakterizovaném právě rychlými pohyby očí, nízkoúrovňovou svalovou aktivitou a nízkou mozkovou aktivitou, postižený skřípe zuby nebo je tlačí na sebe s poškozujícím trvalým zatěžováním od 50 do 70 sekund za hodinu. Tyto projevy se mohou objevovat už v raném dětském věku. Bruxismus je podvědomé chování, takže si většina postižených ani neuvědomuje, že jím trpí, obvykle až do té doby, kdy je upozorní spolunocležník. Lékařský pojem bruxismus zahrnuje nejen skřípání zubů, ale také tlak zubů.

Průhledné zuby - Vše o zdravíDva typy bruxismu

Bruxismus dělíme na denní a noční.

  • Při denním bruxismu dochází k mimovolnému zatínání zubů, které však postižený může ovlivnit a sám mu zamezit.
  • Noční bruxismus, označovaný též jako vlastní, je skřípání a zatínání zubů ve spánku jako podvědomý zlozvyk, kterému sami nejsme schopní zabránit.

Nebezpečí bruxismu

Nepříjemné skřípání zubů a zvýšení aktivity v ústech nám může způsobit řadu nepříjemností. Je ale opravdu nebezpečné? I když se to na první pohled nemusí zdát, odpověď zní ano.

Bruxismus totiž poškozuje a přetěžuje čelistní klouby, ale i žvýkací svaly a zuby.

Může vyvolat napětí v oblasti hlavy a krku, jako i bolesti tváře a hlavy.

Příčiny

Příčin chronického skřípání zubů může být hned několik. Předpokládá se, že k hlavním důvodům patří stres a úzkost, potlačovaná frustrace či hněv. Jinými slovy, skřípání zubů bývá způsobeno psychickým přetažením.

Zajímavé:  Přípravky Na Klouby Srovnání?

Problémy může zhoršovat také alkohol. Bruxismus není však jen problémem dospělých. Může se objevit také u dětí, převážně v průběhu infekčních onemocnění nebo při bolestech (např. při prořezávání zubů).

Po vyléčení choroby bruxismus většinou sám vymizí bez trvalých následků.

Bohužel zatím není známá žádná terapie, která by pacienta trpícího bruxismem „osvobodila“ od jeho chybných funkcí. Na druhé straně však existuje možnost, jak zmírnit potíže vyplývající ze skřípání zubů a zabránit následným poškozením.

Průhledné zuby - Vše o zdravíKlasická konzervativní léčba

Zubař nám ve většině případů nabídne speciálně zhotovené chrániče proti skřípání zubů, kterými se zuby chrání. Postižený by měl tyto průsvitné dlahy nosit nejen v noci, ale, pokud je to možné, i přes celý den.

Dále je možné zbrousit zuby tam, kde se rušivě setkávají, a tím omezit nadměrné zatěžování.

Stomatologická opatření často pouze brání poškození, ale už se nezabývají odstraněním jeho pravé příčiny.

Fyzioterapeutická léčba

K uvolnění žvýkacího svalstva slouží gymnastické cvičení, které vychází z vyhledávání stažených svalů v daných polohách a následného uvolnění a prodýchání v nepříjemné poloze. Pocit tahu s každým dalším výdechem stále více ustupuje a napětí se snižuje. S volbou a správným provedením cviků Vám pomůže odborný fyzioterapeut u nás ve FYZIOklinice.

Stejně důležité je upozornit pacienta na jeho problematiku, aby si byl svých parafunkcí (nevědomě probíhajících a stereotypně opakovaných pohybů dolní čelisti) vědom. Vzdorovat psychickým spouštěčům je často těžké. Pokud pacient netrpí jen přechodnou stresovou situací, měl by zvážit spolupráci s psychoterapeutem.

Často pomůže kalendář, do kterého pacient zaznamenává nadměrné orální aktivity vyplývající z uvolňování nahromaděné negativní energie, jež sám na sobě zpozoroval. Má tak možnost zpětně popřemýšlet, jak by se stresovým situacím daného dne dalo předejít. A pokud to na nočním skřípání zubů nic nezmění, dají se alespoň pozitivně ovlivnit nevědomé zvyky v průběhu dne.

Pacient se sklonem ke skřípání zubů by měl brát na vědomí, že je třeba odstranit stres, který může zanechat trvalé následky nejen na chrupu.

Videoukázka

Přinášíme Vám ukázku fyzioterapeutické metody pro uvolnění svalu v oblasti ucha a čelistního kloubu. Touto technikou si můžete sami pomoci a přinést úlevu v případě bolesti při žvýkání či zívání způsobenou zejména stresem, napětím a skřípáním zubů.

Průhledné zuby - Vše o zdravíPrůhledné zuby - Vše o zdraví

Autor: FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., Praha

Philips Sonicare – Zaměřeno na bělení a pigmentace

Průhledné zuby - Vše o zdravíPrůhledné zuby - Vše o zdraví

 Philips Sonicare ProtectiveClean White HX6888/90

  • Jednoduché ovládání 
  • Proud vody a speciální jemná vlákna důkladně čistí zuby, mezizubní prostory i těžko dostupná místa
  • Zesvětlí zuby již během jednoho týdne
  • BrushSync – tlakový senzor a kontrolka pro výměnu hlavice
  • Režim Clean , režim White
  • Intenzita nízká, vysoká 
  • Easy Start – 14-ti denní funkce, kdy zubní kartáček postupně zvyšuje svůj výkon na maximum pro bezpečné a postupné přivykání.
  • BrushSync – tlakový senzor a kontrolka pro výměnu hlavice.  Technologie využívající mikročip rozpozná a synchronizuje chytré tělo a chytrou hlavici kartáčku. Tato dvojice představuje výkonnou kombinaci, která zajišťuje inteligentní upozornění na potřebu výměny.
  • Quadpacer – časovač, který upozorní pípnutím a krátkým zastavením, že můžete přejít k další části chrupu. 30 sec. časovač současně zajistí dostatečnou dobu pro potřebné čištění 
  • Zubní kartáčeky Philips Sonicare DiamondClean  varianta smart  a  nová generace umožňující perfektní, vícestrannou  péči o ústní dutinu. Smart 
  • senzor Vám poskytne zpětnou vazbu  i personalizovanou radu. 
  • 4 režimy: Clean, White +, Deep Clean, Gum Health

Průhledné zuby - Vše o zdraví

Hlavice Premium Plaque Defense zajistí 10x více odstranění zubního plaku a hloubkové čištění. Hlavice Premium Gum Care zajistí zdravější dásně, hlavice Premium White zajistí o 100% více odstraněných skvrn, vše v kombinaci s chytrou aplikací s personalizovanými radami. 

Kompatibilita se systémem Android , Telefony Android , Tablety s funkcí Bluetooth 4.0 

Kompatibilita se systémy iOS , iPad 3. generace nebo vyšší , iPhone 4S nebo vyšší, se systémem iOS7 nebo vyšším.

Špičkový zubní kartáček Philips Sonicare DiamondClean se 62.000 stěry za minutu zajistí maximálně účinné čištění zubů.

V tuto chvíli je nejsofistikovanějším kartáčkem firmy Philips Sonicare umožňující perfektní péči o ústní dutinu.  

Kartáčky doplňují hlavice zaměřené na bělení: 

Hlavice Optimal a Premium  White je hodná pro zkušené uživatele sonických kartáčků. Pro začátečníky volíme velikost Standard. „Zelený kopeček“ odstraňuje pigmentaci a leští zuby. Snadno zapadá do okluzních ploch a giviálního sulku.

Zub je pokrytý průhlednou sklovinou, zabarvení, které vidíme, je zubovina (dentin) pod ní. Kartáčkové hlavice osázené sensitivními vlákny jsou ideální pro defekty skloviny a obnažený dentin (eroze, abraze, atrice, klínové defekty). Jedná se o hlavice  Sensitiv, Premium Gum care.

Vybrané související zboží:

  1. -18%
  2. Akce
  3. Novinka

Poradna: • Poradna ústní hygieny

Elektrické zubní kartáčky:

• Elektrický zubní kartáček ANO či NE? • Sonický, rotační či klasický zubní kartáček? • Philips Sonicare – Jak vybrat sonický zubní kartáček – výhody a funkce zubních kartáčků Philips • Philips Sonicare – Zaměřeno na hloubkové čištění, zánět dásní a parodontózu • Philips Sonicare – Zaměřeno na bělení a pigmentace • Philips Sonicare – Zaměřeno na fixní aparátky • Philips Sonicare – Zaměřeno na protetiku • Philips Sonicare – Zaměřeno na děti • Philips Sonicare – Náhradní hlavice rozdělené dle individuálních potřeb • Philips Sonicare – Vybíráme náhradní hlavici Philips Sonicare • Sonické čištění – Sonic Gel pro sonické čištění • Philips Sonicare – 8 nejčastějších otázek a praktických rad k sonickému čištění dle firmy Philips Sonicare • Philips Sonicare – Jak správně čistit sonickým kartáčkem Philips • Sonické čištění – Jak často měnit náhradní hlavici • Philips Sonicare – Jak postupovat v případě reklamce nebo potíží s výrobkem • Sencor – kvalita za rozumnou cenu

Jak pečovat:

• Čisté zuby neonemocní • Kdy a jak si čistit zuby? • Zubní plak – O čem rozhoduje? • Jak předcházet kazivosti zubů • Jak předejít zubnímu kazu • Zásady správného čištění zubů • Jak správně provádět ústní hygienu • Jak a čím pečovat o mezizubí • Proč se zuby kazí • Když dásně krvácí • Jak pečovat o zubní kartáček • Citlivé zuby • Fluoridace • Fluoridace trochu jinak • CHLORHEXIDIN – účinný bojovník s parodontózou • Ordinace dentální hygienistky • Zápach z úst neboli HALITÓZA • Proč používat škrabku na jazyk • Jak pečovat o rovnátka • Philips Sonicare – Jak správně čistit sonickým kartáčkem Philips • Sonické čištění – Jak často měnit náhradní hlavici

Jak vybrat:

• Jak vybrat mezizubní kartáček • Jak vybrat mezizubní niť • Dentální niť nebo dentální páska?…nebo mezizubní kartáček? • Jaký zubní kartáček si vybrat • Zubní pasta – Jak si vybrat tu správnou • Vybíráme bělící zubní pastu • Jak vybrat ústní vodu • Manuální či elektrický kartáček na čištění fixních rovnátek? • Sonický, rotační či klasický zubní kartáček? • Philips Sonicare – Jak vybrat sonický zubní kartáček – výhody a funkce zubních kartáčků Philips • Philips Sonicare – Náhradní hlavice rozdělené dle individuálních potřeb • Philips Sonicare – Vybíráme náhradní hlavici Philips Sonicare

Z ordinace dentální hygienistky:

• Zánět dásně a parodontitida v ordinačním křesle • Dětská dentální hygiena a péče o dětské zuby • Ordinace dentální hygienistky • Zvažujete rovnátka? Jaké máte možnosti a jak o ně pečovat? • Náhrady za naše zuby – jaké máme možnosti a způsoby péče o ně • Sonický, rotační či klasický zubní kartáček?

Mezizubní péče:

• Jak a čím pečovat o mezizubí • Jak vybrat mezizubní kartáček • Mezizubní kartáčky • Mezizubní kartáčky TePe • Mezizubní kartáčky Curaprox • Jak vybrat mezizubní niť • Dentální niť nebo dentální páska?…nebo mezizubní kartáček? • Ústní sprchy

Zubní kartáčky:

• Jak předejít zubnímu kazu • Jaký zubní kartáček si vybrat • Jak pečovat o zubní kartáček • Jednosvazkový SINGLE kartáček a technika SOLO • Zubní kartáčky Curaprox • Bělící zubní kartáčky Megasmaile • Sonický, rotační či klasický zubní kartáček?

Citlivé zuby:

• Citlivé zuby • Fluoridace • Fluoridace trochu jinak • Curasept Biosmalto – řada pro citlivé zuby • Curasept Biosmalto – řada pro zuby poškozené erozí či abrazí • Zubní pasty BioRepair nejen pro citlivé zuby

Bělení zubů :

• Vybíráme bělící zubní pastu • Nejen bělící zubní pasty Be You • Bělení zubů s Unidentem • Bělící zubní kartáčky Megasmaile • Philips Sonicare – Zaměřeno na bělení a pigmentace

Paradontóza:

• Curasept ADS • Zánět dásně a parodontitida v ordinačním křesle • Zubní plak – O čem rozhoduje? • Když dásně krvácí • O parodontóze • Parodontální gely • CHLORHEXIL – vysoce kvalitní výrobky na parodontózu • CHLORHEXIDIN – účinný bojovník s parodontózou • Philips Sonicare – Zaměřeno na hloubkové čištění, zánět dásní a parodontózu

Péče o dětský chrup:

• Jak pečovat o mléčné zuby • Pečujeme o miminko • První zoubek v půl roce • Mléčné zuby potřebují péči • Mléčný chrup kazí chyby ve stravování • Od mléčných zoubků ke stálému chrupu • Dětská dentální hygiena a péče o dětské zuby • Motivujte děti k lepšímu čištění zubů • Super zoubek – aplikace pro zábavné čištění • Fluoridace • Fluoridace trochu jinak • Výrobky značky CURAPROX pro děti • Výrobky značky TePe pro děti • Jak pečovat o rovnátka • Manuální či elektrický kartáček na čištění fixních rovnátek? • Philips Sonicare – Zaměřeno na děti

Zubní pasty:

• Zubní pasta • Zubní pasta – Jak si vybrat tu správnou • Vybíráme bělící zubní pastu • Nejen bělící zubní pasty Be You • Zubní pasta ELMEX • Zubní pasta od Curaproxu – Enzycal • Zubní pasty BioRepair nejen pro citlivé zuby

Zajímavé:  Nejlepší Léky Na Bolest?

Ústní vody a svěží dech:

• Ústní vody • Jak vybrat ústní vodu • Ústní vody – Dělení dle účinku • Zápach z úst neboli HALITÓZA • Proč používat škrabku na jazyk

Zubní náhrady:

• Náhrady za naše zuby – jaké máme možnosti a způsoby péče o ně • O zubních náhradách neboli korunky, můstky, implantáty • Philips Sonicare – Zaměřeno na protetiku

Rovnátka:

• Zvažujete rovnátka? Jaké máte možnosti a jak o ně pečovat? • Jak pečovat o rovnátka • Manuální či elektrický kartáček na čištění fixních rovnátek? • Philips Sonicare – Zaměřeno na fixní aparátky

O produktech:

• Curasept ADS • Tipy nejen na vánoční dárky • Mezizubní kartáčky TePe • Mezizubní kartáčky Curaprox • Zubní kartáčky Curaprox • Parodontální gely • Nejen bělící zubní pasty Be You • Zubní pasta ELMEX • Zubní pasta od Curaproxu – Enzycal • Curasept Biosmalto – řada pro citlivé zuby • Curasept Biosmalto – řada pro zuby poškozené erozí či abrazí • Zubní pasty BioRepair nejen pro citlivé zuby • Výrobky značky CURAPROX • Výrobky značky CURAPROX pro děti • Výrobky značky TePe pro děti • Přehled vybraných výrobců zboží dentální hygieny obchodu

Celková náhrada chrupu

Protéza, klapačky, zuby do skleničky, státní zuby … Určitě budete znát někoho, kdo má takovou náhradu v ústech. Jak funguje toto „poslední řešení“? Víte, jaké má výhody a nevýhody? Proč někdy nesedí? Zajímá Vás, jak se změní profil tváře bezzubého člověka? A věděli jste, že i po ztrátě všech zubů je během několika hodin možné mít opět zuby napevno?

Co se v ústech děje po ztrátě zubů?

Po určité době dojde ke změně profilu tváře – časem je objeví vpadlé rty, vysunutá brada a prohloubení vrásek.

Ve zdravé čelisti jsou zuby zasazeny v lůžku z kosti, kde drží pomocí tenkých vazivových vláken.Tím, jak zuby používáme, dochází k přenosu tlaku přes vazivová vlákna přímo na kost, která je tím stimulována. Střídavé zatěžování a uvolňování tlaku pomáhá také výživě kosti.

Po ztrátě zubu tento typ přenosu tlaku vymizí a dojde k přenosu nepřímo – přes dáseň. To má vliv i na kost.

Už nejsou potřeba složitě tvarovaná lůžka, naopak je žádoucí „zbavit se“ ostrých hran. Kost se zaobluje a postupně zmenšuje svůj objem – oplošťuje se.

Tento proces stále pokračuje a je tím rychlejší, čím více je drážděná sliznice například špatně sedící (nebo žádnou) náhradou.

Průhledné zuby - Vše o zdravíCo dokáže celková náhrada?

  • zabrání poškozování čelistního kloubu (obnoví fyziologickou výšku skusu)
  • podloží rty, zajistí estetiku
  • zpomalí ubývání kosti
  • do určité míry navrátí žvýkací funkci.

Jak náhrada v ústech drží?

Víte, co mají společného vodoměrky na hladině, bublifuk, upevňovňovací zařízení na GPS a celková náhrada? Využívají porvrchové napětí tekutin. Celková náhrada je v podstatě taková „přísavka“.

Je – li správně zhotovena, naléhá těsně na ústní sliznici, která je vlhká. Dosazením náhrady dojde k vytlačení přebytečného vzbuchu i slin. Ve vzniklé úzké štěrbině zůstane jen slabá vrstva tekutiny, která náhradu udržuje na místě.

Čím větší je plocha a přesnost náhrady, tím lépe drží.

Proč někdy náhrada nesedí?

mělké patro nebo plochá čelist

Určitě jste viděli řadu reklam na nejrůznější „lepidla“. Pomohou zvýšit adhezi, ale zázraky od nich nečekejte.

Jestliže má bezzubý člověk mělké (málo klenuté) horní patro nebo plochou dolní čelist, pravděpodobně bude mít problémy se stabilitou celkové náhrady. Chybí plocha a členitost, která by stabilitu zajistila.

Stabilním řešením pro tyto pacienty jsou zubní implantáty. Ty buďto klasickou celkovou zubní náhradu ukotví nebo ji dokonce umí nahradit zuby napevno.

Přečtěte si, jak můžete mít během několika hodin opět zuby napevno

úbytek kosti během času

I nejlépe zhotovená náhrada časem přestane držet. Je to dáno právě postupnou přestavbou kosti pod dásní. Ihned po ztrátě zubů má čelist ještě výrazný hřeben. Ten ale postupně mizí a opticky se přesunuje. U horní čelisti směrem dovnitř u dolní čelisti směrem ven. Jak se mění profil kosti, náhrada nenaléhá a padá.

Když přestane náhrada držet, je vhodné zhotovit novou. Nevymění – li se, může na sliznici vzniknout začervenání, vřídky nebo výrůstky. S postupným úbytkem kosti se navíc zmenšuje plocha pro náhradu. Proto u dlouhodobě bezzubých čelistí nebývá jednoduché funkční náhradu zhotovit.

Proč nefunguje celková náhrada jako vlastní zuby?

Přenos žvýkacího tlaku u celkové náhrady není fyziologický. K přenosu sil dochází přes plochu (dáseň) a ne přes zuby. Z toho také vyplývá většina nevýhod celkové zubní náhrady.

I správně zhotovená celková náhrada má omezení. Její majitel musí omezit pohyby do stran při žvýkání, protože při nich náhradu shazuje – působí větší silou, než je schopno udržet povrchové napětí. Nelze s ní také ukusovat (opět kvůli snadnému shození) ani žvýkat nic tvrdého. Většina lidí se také musí učit s náhradou správně vyslovovat.

Jak si na novou celkovou náhradu zvyknout?

Často není lehké si na novou náhradu zvyknout. Může pomoci čtení nahlas, mluvení před zrcadlem, vyvarovat se lepivým jídlům. Nepříjemné jsou i otlaky. Pokud vzniknou, je potřeba, aby zubní lékař upravit vnitřní povrch náhrady.

I přes počáteční obtíže je důležité náhradu co nejdříve začlenit do běžného života. Jestliže se její používání nestane automatické, nezvyknete si na ni nikdy.

Chcete mít opět zuby napevno?

Specialitou našeho pracoviště je metoda All-On-Four („vše na čtyřech“) . Tato metoda představuje kompletní náhradu všech zubů čelisti pomocí pevného můstku na čtyřech implantátech.

Tuto metodu lze použít v případě bezzubé čelisti ale i tehdy, pokud je v čelisti přítomno několik posledních zubů. Vaše nové zuby budou k implantátům pevně fixovány. Budou fungovat jako Vaše vlastní zuby.

Nebude Vás neobtěžovat padání zubní protézy, otlaky nebo překryté patro, které snižuje vnímání chuti. Nové zuby budou funkčně i esteticky nahrazovat celý zubní oblouk.

Jak se celková zubní náhrada vyrábí?

Průhledné zuby - Vše o zdravíčasová náročnost

Zhotovení estetické i funkční celkové zubní náhrady je složitý postup, který vyžaduje velké zkušenosti ze strany lékaře i zubního technika.

Nejdříve je potřeba zhotovit otisky čelistí a zrekonstruovat původní výšku skusu (správnou vzdálenost čelistí od sebe).

To se děje pomocí několika pomocných kroků, při kterých je nutná Vaše přítomnost v ordinaci. Lékař otiskuje, maluje, měří, nutí Vás otvírat a zavírat ústa, kousat do různých materiálů,…

Zubní technik si následně z otisků zhotoví modely Vašich čelistí a na ně postaví zuby do voskové růžové baze. Následuje zkouška ve Vašich ústech, kde se ladí jak estetické požadavky, tak funkční potřeby.

Jestliže jsou všichni s výsledkem zkoušky spokojeni, růžový vosk v náhradě se v zubní laboratoři vymění za pryskyřici, ve které zuby již pevně drží.

Vše se detailně opracuje, vyleští a opět vyzkouší v ústech, kde zbývá doladit poslední detaily.

moderní materiály a individuální práce

Pro zajištění perfektní estetiky se používají špičkové materiály a individuálně nanášené vrstvy. Přední zuby jsou postavené tak, aby působily věrohodně a esteticky, zadní funkčně. Jednotlivé zuby pro celkové náhrady se vyrábí v továrně.

K dispozici jsou z několika materiálů, vrstev, v nejrůznějších tvarech, barvách a velikostech. Zkušený zubní lékař a zubní technik umí vybrat pro každého pacienta zuby tak, aby vypadaly přirozeně.

Pro zajištění stability i estetiky ale není vždy možné postavit zuby v náhradě tak, jak by si přál pacient (byly jeho vlastní, přinesl na ukázku na fotce, atd.)

Jak vypadá správně zhotovená náhrada?

Správně zhotovená horní náhrada zakrývá celé tvrdé i část měkkého patra tak, aby nebránila polykání. Zepředu potom zasahuje co nejvýš do ústní předsíně ale jen tak, aby netlačila.

Musí vynechat všechny úpony svalů a uzdičku horního rtu, proto jsou na ní charakteristické zářezy. V celém rozsahu (kromě malé části za předními zuby) musí naléhat na sliznici. Ve skusu by nemělo být možné nic vložit mezi zadní zuby.

Zuby by se měly dotýkat alespoň částečně při většině pohybů dolní čelisti (samozřejmě kromě otevírání). Toto postavení brání páčení náhrady.

autor: MDDr. Tereza Mensová

Bílé zuby z pohledu odborníka

PM

Tým Profimed

čtení na 4 min

Bílé zuby a krásný zdravý úsměv jsou považovány za symbol mládí, atraktivity a v neposlední řadě i společenské prestiže svého nositele. Ne každý ale dostane tento dar do vínku.

Stejně jako máme rozdílné odstíny vlasů nebo pleti, máme i unikátní odstín zubů. Ovlivňuje jej celá řada faktorů od vrozených predispozic, věku, způsobu života či jídelníčku.

Jak tedy o zuby pečovat, aby nám krásný úsměv vydržel co nejdéle?

Věděli jste, že barva vašich zubů je ovlivněna hlavně průsvitností skloviny? Zatímco povrch zubních korunek tvoří průhledná sklovina, pod ní se nachází nažloutlá zubovina. A čím je sklovina průsvitnější, tím více se do výsledné barvy zubů promítá žlutý odstín zuboviny. Barva zubů navíc nezůstává po celý život stejná.

Děti mají většinou až křídově bílý chrup, ale během života zuby postupně začínají ztrácet jas a tmavnou. To je dáno převážně tím, že sklovina mladších zubů obsahuje méně minerálů. Když ale začnou zuby vyzrávat a kalcifikovat (to znamená, že se v nich usazuje vápník), stává se jejich sklovina průsvitnější.

Povrch zubů také přestává být časem hladký a díky tomu je náchylnější k usazování pigmentů z potravin nebo nápojů jako například kari, borůvky, červená řepy nebo červené víno, káva, čaj…

A to už vůbec nemluvíme o kouření! Proto je velmi důležitá pravidelná dentální hygiena, která si dokáže s pigmentovými usazeninami poradit.

Zajímavé:  Národní Program Zdraví Čr?

BĚLICÍ PASTY

Pokud se odmítáte s působením času i ostatních faktorů smířit a toužíte po krásném bílém úsměvu, chce to pravidelnou péči a kvalitní produkty. Těch je naštěstí na trhu dostatek. A spolu s metodami na zesvětlení či bělení zubů mohou být vždy ideálně přizpůsobeny konkrétním potřebám.

S drobným usazováním pigmentů si poradí bělicí pasty. Dříve se k dosažení bělejšího odstínu hojně používaly zubní pasty s velkým množstvím abrazivních (brusných) částic, které mechanicky odstraňovaly pigmenty z povrchu zubů. Vedlejším efektem bohužel bývala zvýšená citlivost zubů a obnažené krčky.

Dnes proto odborníci doporučují šetrné bělící pasty s minimálním obsahem abraziv. Účinného efektu je v nich dosaženo pomocí peroxidu v bezpečné koncentraci 0,1 %.

Případně se využívají pasty na bázi přírodních enzymů, které rozrušují bílkovinové vazby na povrchu zubů a snižují tak i tvorbu zubního povlaku.

BĚLENÍ ZUBŮ

V případě zvýšeného usazování pigmentů a výraznějšího zabarvení zubů je vhodnější ordinační případně domácí bělení zubů založené na používání prostředků se zvýšeným obsahem peroxidu vodíku či karbamid peroxidu.

Jde o velice bezpečnou a efektivní metodu, nicméně jednotlivé přípravky by měl doporučovat lékař a bělení by mělo předcházet zubní vyšetření.  Celý proces probíhá několik dní a je možné, že začnou být zuby během této doby dočasně citlivější.

Proto je vhodné v tuto dobu používat ráno i večer kvalitní pastu pro citlivé zuby.

DOMÁCÍ PÉČE

Profesionální bělení poskytuje velmi dobrý výsledek, ale samo o sobě nestačí – klíčová je následná domácí péče. Během celého procesu bělení a krátce poté je nutné dodržovat tzv.

„bílou dietu“ a zařazovat do jídelníčku potraviny bez barevných pigmentů. V tu dobu je totiž mikrostruktura skloviny otevřená a barevné pigmenty by do ní snadno pronikly.

Než sklovina opět zesílí, je vhodné čistit zuby remineralizujícími zubními pastami, jež podporují zacelení povrchu zubů a obnovují jejich hladký povrch.

Ani poté ale nemáte vyhráno natrvalo. Aby váš úsměv zůstal zářivý co nejdéle, je potřeba se o něj denně starat a zvolit si správné produkty.

Používání kvalitních bělících past, vhodného kartáčku,  mezizubních kartáčků či zubní nitě prodlouží spolu s pravidelnými návštěvami dentální hygieny dosažný efekt bělení až na několik let. Skvělé jsou bělící pasty s enzymy a peroxidy, které po vyčištění zubů nevyplachujeme.

Jejich efekt dokáže zvýšit kombinace s bělící ústní vodou či sprejem. A velmi užitečná je i sprcha, jež dopraví čisticí roztok s rozpuštěnými tabletami na hůře dostupná místa a odstraňuje tam nežádoucí zabarvení.

Bělení zubů: pro zdravý chrup, jinak může uškodit

Bílé zuby platí za symbol mládí, krásy i společenského úspěchu. „O bělení se kromě malých dětí zajímají opravdu všichni a poptávka je i u seniorů.

Obecně platí, že čím větší město a čím více společensky klient žije, tím je jeho zájem větší,“ tvrdí David Ševčík, specialista na dentální hygienu a dentální kosmetiku.

Postupné žloutnutí zubů přirozeně patří ke stáří, proto je zájem o bělení i mezi staršími lidmi. Existují i speciální bělicí přípravky na zubní náhrady.

O zářivě bílou žádají také lidé, kteří potřebují zubní protézu, byť v jejich ústech budou tyto zuby působit nepřirozeně. „Některé důchodkyně chtějí protézu, která bude zářit do dálky.

Byly by zklamané, kdyby jejich přítelkyně nepoznaly, že si pořídily nové zuby,“ vysvětluje Jan Stojčevski, zubní technik ze zubní laboratoře v Praze 6.

Přirozeně zažloutlá protéza je tak hůře prodejná než zářivě bílá.

Poškozené zuby se bělit nedají

Přitom barva lidských zubů se mění nejen s věkem, ale je do jisté míry dána i geneticky a souvisí s tloušťkou zubní „výplně“, dentinu. Proto máme běžně v ústech některé zuby přirozeně světlejší a jiné o něco tmavší, aniž by to značilo nějaký problém. „Bělení zubů je pouze kosmetická záležitost,“ shrnuje MUDr.

Jan Špiller z Dentálního centra Podkovka v Praze. „Neexistuje žádný medicínský důvod, který by indikoval bělení zubů.“ Zhruba před pěti lety u nás přestalo být bělení zubů považováno za libůstku primadon. Zájem o ně učinil z bělicích přípravků samozřejmou součást drogistického sortimentu.

Bělení zubů začaly nabízet nejen lékařské ordinace, ale také různá „zkrášlovací centra“.

Jenže i tak nenáročný zákrok může při neodborném provedení poškodit zdraví. A stejně tak může být rizikový nákup bělicích přípravků na internetu bez porady s odborníkem.

Základní složkou většiny bělicích přípravků, ať už nabízených v obchodech nebo v ordinacích, je karbamid peroxidu. Jeho koncentrace bývá různá.

„bělicí činidlo by mělo přijít pouze na zdravý povrch zubů, proto je nutné, aby byl chrup zcela bez kazů a případné výplně byly udělané kvalitně,“ vysvětluje MUDr. Alena Krugová, specialistka na estetickou stomatologii z pražského Centra zubní implantologie.

Pokud by byly zuby před bělením poškozené, hrozilo by, že je proces poškodí ještě více. Proto je nezbytné před bělením absolvovat zubní prohlídku.

Současně může být bělení nepříjemné, nebo dokonce mírně bolestivé pro lidi, kteří mají citlivé zuby. Řešením je pak méně koncentrovaný bělicí gel nebo bělicí dentální kosmetika bez obsahu peroxidu, s jejímž výběrem by měl opět poradit odborník. Jednotlivé přípravky se liší nejen složením, ale také způsobem aplikace. Může jít o gely, zubní pasty nebo bělicí pera.

„Absolutně zdraví lidé si mohou s kvalitním produktem a odbornou péčí dovolit cokoli a očekávat výborný výsledek,“ tvrdí dentální kosmetik Ševčík. Lidi, kteří trpí chorobami zubů, je nutné nejdříve vyléčit, a i pak se volí mírnější, tedy i méně efektivní metody bělení.

Vliv na výsledek má i to, do jaké míry jsou zuby vyspravované. „Bělením se nedá ovlivnit barva korunek, fazet ani kompozitních výplní, takže je třeba pacientovi vysvětlit, že by v takovémto případě mohl nastat barevný rozdíl mezi původním ošetřením a světlejšími zuby,“ upozorňuje MUDr. Špillar.

Pozor na červené víno

Samotné bělení, jehož cena se pohybuje od 2500 až do 17 000 korun, může proběhnout buď v ordinaci lékaře, kdy se aplikuje silně koncentrovaný bělicí gel, nebo doma. Také způsobů domácího bělení je víc.

Při využití profesionální bělicí dentální kosmetiky, kterou doporučí odborník, sice není výsledek tak intenzivní jako u ordinačního bělení, ale zpravidla to vyjde levněji. Další možností je domácí bělení, na kterém se podílí lékař. „V ordinaci sejme otisky zubů a nechá vytvořit průsvitné šablony pacientovi na míru.

Ten pak do nich doma aplikuje bělicí gel po dobu určenou lékařem,“ popisuje stomatoložka. Proces se pak opakuje zhruba pětkrát až sedmkrát – záleží na původním odstínu zubů a představách pacienta.

Výhodou „asistovaného“ domácího bělení jsou trvalejší výsledky, pacient ale musí dodržovat předepsaný postup.

Během 24 hodin po ordinačním bělení a během celé procedury domácího bělení je potřeba vyloučit potraviny, které mohou na zubech zanechávat pigmenty, jako je káva, černý čaj nebo červené víno.

Negativní vliv mají i kyselé potraviny. Efekt bělení přetrvává zhruba jeden až tři roky v závislosti na dentální hygieně, kouření a složení potravy.

tkáňové soli zuby

S vysokou kazivostí, drolením zubů, záněty nebo třeba jen flíčky na zubech bojuje obrovské množství lidí. Často mi píší maminky už maličkých batolat, že jejich děti mají první kazy nebo že se jim zoubky drolí. S jednou zkaženými zuby už bohužel nepomůže nikdo jiný, než zubař.

Pokud je pro vás toto ošetření psychicky vyčerpávající, určitě můžu z vlastních zkušeností doporučit Bachovy krizové esence – nejlépe podávat jak dítěti tak mamince 🙂 Základem, jak se vyhnout dalším problémům, je samozřejmě řádná péče, ale o tom nyní nechci poučovat.

Sama dobře vím, že každý máme jiné genetické dipozice, jinou odolnost skloviny a příroda v tomto ohledu nebývá úplně spravedlivá. Jaké minerály tedy zvolit?

Calcarea Fluorica – zlatá– tato sloučenina tvoří zubní sklovinu. Doporučuji ji při kazech zubní skloviny, také pokud je slabá a tvoří se na ní praskliny. Stejně tak v případě obnažených krčků a citlivých zubů

Calcarea Phosphorica – královská modrá– tento minerál tvoří střed zubu. Doporučuje se při bílých i průhledných flíčcích na zubech a také při rozpadání a drolení zubů. Stejně tak je vhodné jeho doplnění pokud se dítěti stále neprořezávají zoubky, pokud rostou křivě a špatně, když je jejich růst bolestivý nebo pokud není založen trvalý chrup.

Zincum – nedostatek zinku se mimo jiné projevuje jako bílé flíčky na zubech (případně na nehtech). U některých osob se skvrnky objevují na zubech pouze při oslabení imunity, třeba při nemoci.

Natrium Phosphoricum – zelená – pokud máte často kazy nebo záněty, je vždy ideální doplnit některý z předchozích minerálů plus právě tuto sůl. Dává do normálu pH našeho těla, včetně slin a úst.

Právě špatné pH a s ním často spojená přítomnost kvasinky v ústech je častou příčinou toho, že máme narušenou zubní sklovinu a nežádoucím kazům se v tomto prostředí dobře daří množit své bakterie. Navíc omezuje chuť na sladké.

U miminek pak v případě bolestivého růstu zoubků, otoku dásní a teplot můžete použít ještě Ferrum Phosphoricum – magentu. Dásničky také můžete potírat Bachovými krizovými esencemi.

Všechny soli mezi sebou můžete libovolně kombinovat podle potřeby!

Mimo to můžete zdraví svých zubů podpořit také touto úžasnou přírodní zubní pastou, která mimo všech základních minerálů obsahuje i olej z grepových jader a další léčebné esence. Bez obav ji můžete použít i pro malé děti, které pastu polykají. Obvykle jim nevadí ani jemná mátová chuť (která s tou chemickou z běžných past nemá mnoho společného). 

P.S. Všechny informace vycházejí pouze ze zkušeností, tkáňové soli nejsou v ČR uznanou léčebnou metodou a jejich použití nenahrazuje lékařskou péči a stanovení diagnózy.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector