Psychiatr Karel Nešpor: Zdravá míra alkoholu? Nula! – vše o zdraví

Češi bývají označováni za národ pijáků. Za hranicemi se dokonce často chlubí svou obrovskou spotřebou piva. Mají se tím skutečně pyšnit? A změnili Češi své návyky v konzumaci alkoholu během koronavirové krize? V pořadu Interview o tom hovořil psychiatr specializovaný na léčbu návykových nemocí, spisovatel a pedagog Karel Nešpor.

Během první vlny pandemie koronaviru se v Česku začaly objevovat i názory, že alkohol může zabránit průniku viru do těla. „S takovou pitomostí za mnou opravdu nikdo nepřišel,“ reagoval na tuto fámu psychiatr.

Alkohol totiž podle jeho slov získanou i vrozenou imunitu oslabuje. Sliznice sice funguje jako ochranná bariéra, „když ale má někdo oslabenou imunitu, ať už kouřením, pitím alkoholu nebo obezitou, měl by být zvlášť opatrný,“ varoval Nešpor v souvislosti s nákazou nemocí COVID-19.

K tématu

Psychiatr Karel Nešpor: Zdravá míra alkoholu? Nula! – vše o zdraví

Ačkoliv Nešpor neočekává u Čechů zvlášť převratné změny, pokud jde o konzumaci alkoholu po koronavirové krizi, uvedl, že lidé se obecně začínají víc zajímat o své zdraví. „Je to celoevropský trend. Prosperujícím odvětvím jsou prodejny zdravé výživy, to dřív nebývalo,“ všiml si psychiatr. „Zdraví je superhodnota,“ uvedl Nešpor s tím, že člověk může mít všechno na světě, ale když má zdravotní potíže, materiální hodnota je najednou vedlejší.

V Česku podle statistik, které zveřejnil Státní zdravotní ústav, také ubývá lidí, kteří se pití alkoholu vzdali. Za minulý rok zde bylo mezi dospělými 13 procent abstinentů, zatímco v roce 2016 to bylo 17 procent. Nešpor by ale na tyto údaje příliš nespoléhal.

„Bude mezi nimi řada lidí, kteří jsou nemocní, nebo budoucí maminky. Lidí, kteří abstinují z přesvědčení nebo kvůli závislosti, bych si tipnul na méně než polovinu,“ tvrdí Nešpor.

„V porovnání třeba s USA je ale podíl abstinentů v české populaci opravdu nízký,“ uznal psychiatr.

K tématu

Psychiatr Karel Nešpor: Zdravá míra alkoholu? Nula! – vše o zdraví

Nešpor také vyzval veřejnost, aby se abstinence nebála. „Střízlivost a abstinence jsou naprosto normální. Většina lidstva neměla za poslední rok ani kapku alkoholu,“ dodal. Jenže mnoho lidí si pití alkoholu spojuje se společenským životem, a tak se jim může zdát abstinence nemožná.

„Je potřeba rozlišovat povrchní kontakty, které nemají hloubku a člověka zdržují, a vztahy hluboké, které je potřeba pěstovat a chránit,“ zdůraznil Nešpor. Zároveň doplnil, že ideální reakce na dotazy, proč dotyčný nepije, zní: „usmát se, pozdravit, a zmizet“. Psychiatr proto doporučuje pít místo piva čaj.

Hrozbou jsou i počítačové hry

Nešpor hovořil také na téma závislostí u dětí, především těch z posledních let, jako jsou sociální sítě nebo počítačové hry. „Společné kritérium přednávykových nemocí je, že člověk pokračuje navzdory nepříznivým následkům a zanedbává jiné záležitosti,“ uvedl Nešpor.

K tématu

Psychiatr Karel Nešpor: Zdravá míra alkoholu? Nula! – vše o zdraví

Podle něj je při odhalení takové závislosti rozhodující i čas. „Pokud budu tři hodiny denně nahrbený nad mobilem, zničím si krční páteř. Co se ale týče návykové nemoci, klíčové je zhoršené sebeovládání,“ vysvětlil Nešpor. To podle něj může znamenat, že dotyčný z půl hodiny u počítače udělá tři, a zanedbává tím své další zájmy.

U dětí přitom podle něj není hlavním problémem závislost, ale nadměrné užívání. „To znamená, že dítě alkohol pije hodně, ale kritéria závislosti ještě nesplňuje. Problém to ale je, protože se zjistilo, že čím dřív dítě začne s alkoholem, tím dřív se u něj vytvoří závislost a nastanou další problémy,“ vysvětlil Nešpor.

Nebezpečí podle něj ale představují i počítačové hry, a to především proto, že častokrát neodpovídají reálnému životu a dítě se na nich může naučit mylným návykům. „V počítačových hrách má člověk řadu příležitostí. Může se opravit, má několik životů. Když je to simulátor jízdy na motorce a kluk je zvyklý, že má pět životů, může skončit třeba na ortopedii,“ varoval psychiatr.

iList.cz » Alkohol jsem pil naposledy před 35 lety, říká Karel Nešpor – část I

23. 12. 2019 | Klára Řepková | Nezařazené, Rozhovory Psychiatr Karel Nešpor: Zdravá míra alkoholu? Nula! – vše o zdraví

Psychiatr Karel Nešpor, jedna ze špiček české adiktologie, působí v současné době jako emeritní primář mužského oddělení závislostí Psychiatrické nemocnice v Bohnicích. Známý je mimo jiné tím, že propaguje smích jako léčebnou metodu. Je autorem mnoha knih nejen o závislostech a smíchu, ale také o józe, stresu nebo sebeovládání. Všechny smíchy a úsměvy, které vymyslel, pak zájemcům předvádí na svém kanále na Youtube. 

Jak poznáme, že se občasná sklenička alkoholu zvrtla v závislost?

Závislost je v mezinárodní klasifikaci nemocí přesně definována. Existuje šest znaků, podle kterých se dá závislost poznat, ale ten nejdůležitější je zhoršené sebeovládání.

Takový člověk si danou látku bere i v situacích, kdy původně nechtěl, či v množství větším, než měl původně v úmyslu. Řekněme, že jde pouze na skleničku a z té skleničky je potom tah.

Nebo že je odhodlán dát si maximálně jednoho jointa, pak se k tomu přidá něco dalšího a zmaštěný skončí na psychiatrii. Týká se to mimochodem i nemocí jako je třeba patologické hráčství nebo další.

S jakými lidmi se nejčastěji při léčbě závislostí setkáváte?

Nejčastěji jsou to číšníci a servírky. Důvod je jasný. Neskutečně snadná dostupnost. V kombinaci s prací v noci a stresem je to vražedná kombinace. Obecně řečeno právě zaměstnání, kde je snadná dostupnost návykových látek, je zde vysoká míra stresu a kultura pracoviště je pití nakloněna, jsou v tomto nejnebezpečnější.

Jsou mezi vašimi pacienty i vysocí manažeři?

Určitě. A platí pro ně to, co už bylo řečeno. Stává se to hodně třeba v branži reklamy. Lidí z této branže jsme léčili více než vrcholových manažerů. Samozřejmě jsou i takoví, kteří si dokážou zorganizovat svůj čas, cítí zodpovědnost a netolerují u druhých pití alkoholu, a ti jsou poměrně v bezpečí

Setkáváte se se závislostí u vysokoškoláků?

Samozřejmě, že ano. Ta míra stresu se netýká pouze zmíněných oborů, týká se do jisté míry vlastně každého. Žádné zaměstnání není předurčeno k tomu, aby si ten, kdo ho vykonává, vytvořil závislost.

Alkohol ani v malém množství neprospívá

Může být někdo náchylnější ke vzniku závislosti než ostatní?

Mezi lidmi jsou velké individuální rozdíly. Máte třeba člověka, který pochází z rodiny, kde se vyskytuje závislost. Takový člověk by měl abstinovat už preventivně, i když s tím sám nemá problémy.

A když pak nastoupí na pracoviště, kde je kultura hodně konzumní a hodně se tam pije, tak že stačí málo a tento problém se u něj rozvine. Na druhé straně jsou lidé, kteří jsou psychicky odolnější a umí se s tím vyrovnat.

  Zjistilo se taky, a to je zajímavé, že vyšší konzumace alkoholu se objevuje u žen, které vykonávají takzvaná mužská zaměstnání.

Proč tomu tak je?

Pokud se žena, která je biologicky zranitelnější a méně odolná ve vztahu k alkoholu, chce přizpůsobit pijáckému tempu svých spolupracovníků, dostane se do nesnází dřív než oni. U žen se závislost obecně vytvoří rychleji a po menších dávkách.

Dá se závislosti nějak předcházet?

Kromě toho, co už jsem zmínil, je dobrou prevencí správná organizace práce, najít si práci, kde stresu není příliš, kde se nepije, pití se netoleruje a kde alkohol není dostupný.

Uvedl bych to na příkladu jednoho mého přítele, který se několikrát pokoušel abstinovat, a přitom dělal barmana. Při třetím nebo čtvrtém pokusu o abstinenci zjistil, že to prostě nejde, a změnil zaměstnání.

Teď je z něj lešenář a nevydělá si sice tolik, ale má zase menší výdaje, takže je na tom finančně lépe.

Jaké závislosti v Česku převládají?

Bude to určitě závislost na tabáku. Hned za ní pak zmiňovaný alkohol.

  • Jak jsme na tom v porovnání s okolními státy?
  • Katastrofálně.
  • Pokračování rozhovoru naleznete v následujících dnech na webu iListu.

Mohlo by vás zajímat:

adiktologie Karel Nešpor Nešpor psychologie

Reklama

Psychiatr Karel Nešpor: Zdravá míra alkoholu? Nula! – vše o zdraví

‚Radím ženám na oddělení, aby abstinovaly. Omládnou o deset let,’ říká psychiatr Nešpor | Zdraví

Praha Psychiatr Karel Nešpor léčil lidi závislé na alkoholu desítky let. Říká, že jestliže máme chmury ze současné izolace, alkohol nám je může ještě prohloubit.

Lidovky.

cz: Dá se prohlásit, že lidé, kteří jsou násilím odříznutí od běžného výkonu své práce a společenských kontaktů, mohou mít silnější sklon k nadměrnému pití alkoholu?Nadměrný stres je jeden z mnoha rizikových činitelů pro zneužívání alkoholu. Důležitým zdrojem stresu bývají obavy o vlastní zdraví a zdraví blízkých. To se může projevovat konstruktivně, například vzrostl zájem o biopotraviny.

Někdo přestane i kouřit nebo pít alkohol. Jestliže ale člověk sáhne po alkoholu, stres tak zvýší, jen si ho neuvědomuje. Může se dostat do bludného kruhu zvyšujícího se stresu a rostoucí spotřeby.

Psychiatr Karel Nešpor: Zdravá míra alkoholu? Nula! – vše o zdraví

Karel Nešpor.

Lidovky.cz: Který typ lidí a proč řeší sociální odluku právě alkoholem?To, co zde máme, není žádná odluka. Jsou to přiměřená a většinou rozumná opatření. K rizikovým skupinám patří například dospělé děti z rodin, kde se vyskytla závislost. Těmto lidem doporučujeme abstinovat po celý život.

Lidovky.cz: Jsou známa nějaká data z výzkumů, že počet těchto lidí stoupá s tím, jak se prodlužuje nucená karanténa obyvatelstva?O takových výzkumech nevím.

Jisté je ale toto: Kdybychom předstírali, že se nic neděje, byli bychom na tom psychologicky, zdravotně i ekonomicky mnohem hůř. Člověk se vyznačuje velkou mírou přizpůsobivosti.

Jeden střízlivý přítel si nejdříve zvykal na práci z domova a pak zase na to, že musel do práce chodit. Takový je život.

Lidovky.cz: Je rozdíl, když se k alkoholu uchýlí šťastný a nešťastný člověk? Čím pro ně může být alkohol nebezpečný?Kocovina vyvolá smutek skoro u každého.

Jestliže byl někdo smutný už před pitím alkoholu, smutek se v kocovině prohloubí. Odhaduji, že dobrá polovina lidí, s nimiž se v práci setkávám, jsou kromě závislosti duševně naprosto zdraví lidé.

Zajímavé:  Chirurgická Léčba Crohnovy Choroby?

Jestliže má někdo duševní problémy, je pro něj alkohol nebezpečnější. Když tyto problémy nemá, je pro něj ale nebezpečný také.

Lidovky.cz: Tvrdí se dokonce, že alkohol chrání před čínským virem…Koncentrované roztoky alkoholu se hodí jen k dezinfekci rukou. Vstupní branou této infekce bývá hlavně nosní sliznice.

Viděl jste někoho pít osmdesátiprocentní alkohol nosem? Pro imunitu jsou důležitá játra. A jsou to játra, která zneužíváním alkoholu trpí. Alkohol navíc vede k neopatrnosti.

Člověk pod jeho vlivem ohrožuje sebe i druhé.

Lidovky.cz: Co se vlastně v organismu děje, když začne konzumovat alkohol?To by bylo na dlouhé povídání, zde jen stručně. Alkohol z těla odstraňují hlavně játra. Pro organismus je alkohol škodlivina, jejíž přeměna má přednost před vším ostatním včetně imunity.

Lidovky.cz: Je nějaký rozdíl mezi muži a ženami v konzumaci alkoholu? Proč ženy snášejí alkohol hůř?Alkohol je rozpustný ve vodě a ženské tělo obsahuje méně vody. Ženy také mívají menší hmotnost a menší játra. Jejich játra jsou více zaměstnána metabolismem hormonů. Našly by se i další důvody.

Lidovky.cz: Říká se také, že žen skrytých alkoholiček je mnohem více než mužů. Je to tolerancí společnosti vůči mužskému popíjení?Ano, ale není to jediný důvod. Ženy, které to s alkoholem přehánějí, nevypadají dobře. Dámám na ženském oddělení někdy říkám: „Abstinujte, za pár měsíců budete vypadat o deset let mladší.“

Lidovky.cz: Proč někteří lidé vydrží méně alkoholu a některým konzumace většího množství alkoholu tolik nevadí?Důvodů je hodně, zmíním zde pouze jeden.

Na alkohol roste při pravidelném pití tolerance. Stává se ale, že se játra vyčerpají a tolerance klesne. V dospívání se někomu po jednom pivu točila hlava.

Na vrcholu pijácké kariéry vydržel víc než jiní a na jejím konci se mu po jednom pivu opět točí hlava.

Lidovky.cz: Závislost na alkoholu je také individuální, nebo jsou lidé, kteří by z ní měli mít strach?Nejde jen o závislost. Alkohol poškozuje i lidi, kteří závislí nejsou. Jeden příklad za všechny: Vliv alkoholu je u nás častý u domácího násilí. Ten, kdo se špatně ovládá i střízlivý, udělá dobře, když se alkoholu vyhne.

Lidovky.cz: Vy sám jste abstinent. Můžete mít pochopení pro občasnou sklenku vína, která by nevedla k závislosti?Alkohol je návyková látka, jestliže ta sklenice obsahuje alkohol, riziko vzniku závislosti tu je, pravda, u někoho nižší. I malá dávka alkoholu ale poněkud zvyšuje riziko rakoviny nebo může být příčinou úrazu.

Lidovky.cz: Může společnost konzumaci alkoholu nějak omezovat?Většina alkoholu se v Česku nedaní. Alkohol ve vínu není zdaněný vůbec a v pivu se jen trochu daní jeho meziprodukt, ale ne samotný alkohol. Zdanění je nástroj prevence, který se u nás málo používá. S tím prostý lékař jako já nic nenadělá.

Lidovky.cz: Co tedy navrhujete?Nejlepší je se zaměřit na vlastní zdraví a střízlivost.

Psychiatr Karel Nešpor: Zdravá míra alkoholu? Nula! – vše o zdraví

Karel Nešpor: Alkohol v pivu se nedaní. A to je chyba

Karel Nešpor, psychiatr a spolupracující emeritní primář Psychiatrické nemocnice Bohnice, v souvislosti s návrhem Ministerstva financí ČR [MF ČR] zvýšit spotřební daň na tvrdý alkohol, tabák a hazardní hry poukazuje na to, že většina alkoholu se v ČR vypije ve formě piva a vína. A tam se s vyšším zdaněním nepočítá.

Jak vnímáte současný návrh na zvýšení spotřební daně u tabáku, tvrdého alkoholu a hazardu?

I kdyby k tomu opravdu došlo, je to příliš málo a příliš pozdě. Tento návrh například vůbec nepočítá se zdaněním alkoholu v pivu a vínu. Přitom se většina 100% alkoholu vypije právě ve formě piva a vína.

Máte za to, že je potřeba regulovat reklamu na alkohol, podobně jako u tabáku?

K tomu mělo dojít už dávno. Je hodně obtížné provádět zdravotní prevenci u lidí, kteří jsou od útlého dětství soustavně obelháváni reklamou.

  • Více: Ministerstvo zdravotnictví chce prosadit omezení reklamy na alkohol

Sníží zvyšování spotřebních daní na alkohol, cigarety, hazardní hry počty závislostí? Anebo jsou podle vás účinnější metody, jak snížit v české společnosti počet konzumentů a závislých?

Závislost není zdaleka jediné riziko alkoholu, k těm dalším patří například úraz z dopravní nehody, násilná kriminalita nebo nádorová onemocnění. Podle světové zdravotnické organizace cena alkoholických nápojů vede k jeho nižší spotřebě. A jak už jsem řekl, většina alkoholu se u nás vypije ve formě piva a vína. Alkohol v pivu se vůbec nedaní a ani se o tom neuvažuje.

Proč jsme i přes klesající tendenci stále na prvních místech v konzumaci alkoholu mladistvými? Co děláme špatně, že mladiství u nás již tak brzy popíjejí alkohol?

Důvody jsou jasné: Nízká cena, v rozporu se zákonem vysoká dostupnost a agresivní reklama často zaměřená na mládež.

Klesající trend v celkové konzumaci někteří přičítají soustředěním se mladistvých i na on-line zábavu, proto mají méně užívat alkohol. Co si o tom myslíte?

Nadměrné hraní videoher naopak zvyšuje riziko problémů s drogami. Mírný pokles zneužívání návykových látek mezi dospívajícími možná souvisí s tím, že si více uvědomují možnosti, které jim dává dnešní doba. O tom se nám starším ani nesnilo.

Legalizace marihuany? Ne!

Ve veřejnosti se pravidelně objevují názory, že legalizace marihuany by mohla prospět jako přijatelná substituce za alkohol. Někdy je i argumentováno, že v USA, kde je konopí legální, se prodej alkoholu snížil o 15 procent. Jaký je váš názor?

Tato argumentace je podivná. Konopné drogy nejsou v celých Spojených státech legální, ale pouze někde. Spotřeba alkoholu ve Spojených státech v posledních letech spíše mírně stoupla, i když je podstatně nižší než v Česku.

Obecně – myslíte si, že je po vzoru Nizozemska či USA uvažovat o legalizaci marihuany?

S jistou mírou zjednodušení lze říci, že zneužívání jakékoli návykové látky zvyšuje riziko zneužívání jiné látky.

Vysoký počet dospívajících v Česku zneužívajících marihuanu může být mimo jiné důsledkem vysoké spotřeby alkoholu.

V praxi se často setkáváme s tím, že lidé závislí na drogách ze zdravotních nebo finančních důvodů přecházejí k alkoholu. Okamžitě ho ale pijí závislostním způsobem.

S legalizací tedy nesouhlasíte…

Legalizace určité drogy vede k její snazší dostupnosti a vyšší spotřebě. Vyšší spotřeba prokazatelně vede k větším problémům. Rizika jsou u marihuany velká, namátkou jmenuji:

  • Rizika pro duševní zdraví, například komplikované průběhy intoxikací, psychotická onemocnění, depresivní poruchy, zhoršení existující duševní poruchy, poruchy paměti a riziko recidivy závislosti na pervitinu nebo opiátech.
  • Rizika pro kardiovaskulární systém včetně srdečních infarktů.
  • Rizika pro dýchací systém, např. bronchitis, nádorová onemocnění a zhoršení jiného existujícího onemocnění.
  • Častější úrazy a násilí.
  • U těhotných poškození plodu.
  • Interakce kanabis a léků nebo kanabis a alkoholu.
  • Zneužívání kanabis je spojeno s vyšší úmrtností, na níž se podstatným způsobem podílejí násilné příčiny smrti.

Když se podíváte před rok 1989, ale i na následující roky, jak si podle vás stojí tuzemská veřejnost z hlediska užívání omamných návykových látek?

Po listopadu 1989 došlo k výraznému vzestupu spotřeby alkoholu a drog. V posledních letech se tento vývoj zpomalil nebo zastavil.

  • Více: Závislost na alkoholu ohrožuje více než milion Čechů

Co je podle vás nejlepší „substitucí“ za omamné látky?

Život závislého člověka je značně stereotypní. Určité vzorce chování se v něm opakují pořád dokola. Teprve střízlivost dává závislým lidem svobodu. Pak mohou rozvíjet svá nadání, schopnosti a zájmy.

Jestli někdo nedokáže abstinovat sám, ať navštěvuje setkání svépomocné organizace Anonymní alkoholici nebo Anonymní narkomani. Z mého webu si také může stáhnout svépomocné materiály pro závislé a jejich příbuzné. Další možností je profesionální léčba.

Mějte se hezky a střízlivě, vážení přátelé.

Dan Tácha

Psychiatr Karel Nešpor: Zdravá míra alkoholu? Nula! – vše o zdravíMUDr. Karel Nešpor, CSc. je český psychiatr specializovaný na léčbu návykových nemocí, publicista a pedagog. Od roku 1991 do roku 2017 vedl primariát mužského oddělení závislostí Psychiatrické nemocnice Bohnice, dnes je emeritním primářem. Je autorem několika desítek odborných a populárně naučných knih a řady odborných článků o léčení návykových nemocí, józe, relaxaci, zvládání stresu, sebeovládání, zdravých emocích atd. Mnohé z nich jsou volně přístupné na jeho internetových stránkách. Ve volném čase se zabývá jógou, relaxačními technikami, studiem smíchu i psaním básní.

Psychiatr Karel Nešpor: Zdravá míra alkoholu? Nula! – vše o zdraví

Karel Nešpor: Abstinuji ze solidarity s pacienty

Jako malý kluk toužil být nočním hlídačem, dnes je uznávaným psychiatrem a primářem Psychiatrické léčebny Bohnice. „Pokud chcete být šťastné, musíte umět nalézt vyváženost,“ vzkazuje Karel Nešpor (61) českým ženám.

Proč myslíte, že lidé, kteří se
dostanou do těžké životní situace,
sahají právě po alkoholu?

Velmi přibližně lze říci, že jsou dvě
skupiny závislých. Ti první se dostávají
do nesnází kvůli nevhodné společnosti
a rizikovému způsobu života. Druhá
skupina sahá po návykových látkách
jako k prostředku, jak unikat něčemu
nepříjemnému ve vnitřním nebo vnějším
světě. To jejich situaci ještě zhoršuje. Obě
skupiny se prolínají.

Někdo může začít
pít proto, aby zapadl mezi určitou partu
lidí, způsobí si nesnáze a před nimi uniká
k dalšímu pití. Z tohoto bludného kruhu lze
naštěstí vystoupit. V našich svépomocných
příručkách jsou i obsáhlé kapitoly pro
manželky a další příbuzné závislých. Právě
manželky často trpí více než jejich závislí
manželé.

Také jsou to většinou ony, kdo
jako první hledají pomoc.

Hraje v pití alkoholu roli dědičnost?
Když někdo vyrůstá v rodině, kde
jsou rodiče velmi často „namol“, je
riziko vzniku alkoholismu vyšší?

Závislost nebo stav zdraví je důsledkem
vzájemného působení ochranných
a rizikových faktorů. Genetická dispozice
sem patří, ale není to zdaleka vše.
I na úrovni rodiny se uplatňují další činitelé,
jako je výchovný styl.

Nejlepší je vřelost,
laskavost a dostatek času na dítě, ale
zároveň pevnost a schopnost prosazovat
rozumná pravidla a zákazy. Výzkumy také
ukazují, že je dobré, když dětem není doma
alkohol dostupný a na očích.

Zajímavé:  Cesky Institut Hygieny A Verejneho Zdravi?

Ještě praktické
doporučení: Jestliže měl někdo závislého
otce nebo matku, měl by se návykovým
rizikům včetně alkoholu důsledně vyhýbat.
Pak je v bezpečí.

Říká se „Jeden panák po ránu
na zdraví“. Nebo se traduje, že
sklenka červeného vína je prevencí
proti rakovině a kardiovaskulárním
chorobám. Existuje zdravá míra denní
spotřeby alkoholu?

Pro mnoho lidí je bezpečná dávka nula.
Alkoholu by se měli zcela vyhnout závislí
na alkoholu, nemocní s chorobami, které
alkohol zhoršuje, a ti, kdo berou léky, jež
se s alkoholem nesnášejí. Neměli by ho
samozřejmě pít děti a dospívající, řidiči před
jízdou nebo lidé, kteří se věnují rizikovým
činnostem.

Alkohol, jak známo, zhoršuje
sebeovládání, takže abstinence je nejlepší
možností pro lidi se zhoršeným sebeovládáním
a sklony k násilí, pro závislé na nealkoholových
drogách a pro patologické hráče. Vyhýbat by se
mu měli i dospělé děti závislých rodičů a další
lidé se zvýšeným rizikem rozvoje závislosti.
Rozhodně by alkohol neměly pít těhotné ženy.

Plod je nejzranitelnější na počátku těhotenství,
kdy o graviditě žena ještě nemusí vědět. Proto
by měly od alkoholu abstinovat všechny
ženy, které nevylučují otěhotnění. Děti žen,
které v těhotenství pily alkohol, mívají častěji
vrozené vady, nižší intelekt, poruchy chování
a sklon ke kriminalitě.

Ještě bych rád dodal, že
i malé množství alkoholu kolem dvou deci vína
nebo půl litru piva za den zvyšuje u žen riziko
rakoviny prsu. Toto riziko roste úměrně dávce.

Vaše kniha Léčivá moc smíchu se
dočkala už čtvrtého vydání. Čím to,
že má smích schopnost uzdravovat?

Smích je vrozený a rychlý způsob, jak se
uvolnit. Nemusíme se ho učit, máme ho
v genech. Relaxace, pohoda a klid mírní stres
a negativní emoce. Ty jsou příčinou nebo
komplikujícím činitelem většiny zdravotních
problémů. Smích je tedy formou relaxace.
Není to ale jediná možnost, pomáhají třeba
i relaxační a meditační techniky.

Kniha je ilustrována také vašimi
fotkami s různými druhy smíchu. Jak je vymýšlíte?

To je různé, na některé přicházím při práci
s pacienty nebo je vymýšlím přímo pro ně.
Sem patří třeba smích chytré ryby abstinentky.
Ta se chytře vyhne žížalám s háčkem
a rybářům se vysměje. Hodně nápadů, často
ty nejlepší, se objevuje při ranním cvičení.

Existuje vůbec přemíra smíchu?

Existuje nevhodný a netaktní smích.
Laskavých úsměvů a vlídné veselosti,
vážené čtenářky, si dopřejte po libosti.
Potěšíte tím sebe i okolí.

Kromě jiného také píšete o józe,
cvičení a relaxaci. Z vlastní zkušenosti?

Cvičím jógu a čchi-kung naprosto
pravidelně od pěti hodin ráno, když si chci
přispat tak od šesti. Na tu dobu obvykle pan
ředitel nesvolává porady. Pohyb, zejména
pak chůze, je pro člověka s převážně
sedavým zaměstnáním nutnost. Asi jako
voda nebo vzduch.

  • Co je podle vás nejdůležitější pro
    šťastný a spokojený život?
  • Vyváženost: Rovnováha mezi prací
    a zábavou, mezi tělem a duší, mezi spánkem
    a bděním, mezi samotou a dobrou společností.
  • Jakou knihu – kromě těch vašich – či
    film byste doporučil našim čtenářkám
    pro zasmání?
  • Třeba Saturnina.

Co vy a alkohol? Jak často a čeho si
dáváte skleničku na zdraví?

Od roku 1984 abstinuji ze solidarity
s pacienty.

Máte pro naše čtenářky nějaký recept
na dobrý nealkoholický drink?

V létě skvěle ochladí máta peprná, ta je
mírně projímavá. Lehký zelený čaj spíše
staví, zvláště když ho necháme v nálevu
déle. Obojí mají ve většině samoobsluh.
Jestli ale chcete něco zvláštního, prosím:
Švédové dávají v létě do džbánu se
studenou vodou pár plátků čerstvých
okurek. Okurky vodu ozvláštní vizuálně
i chuťově.

Pokud pracujete přesčas, hrozí vám závislost na alkoholu, tvrdí studie

„Nemůžu se dočkat, až si večer otevřu lahev vína. Mám toho za celý den dost.“ Jestli si něco podobného říkáte často, možná patříte do rizikové skupiny, na kterou před nedávnem upozornil finský výzkum.

 Z něj vyplynulo, že delší pracovní doba zvyšuje pravděpodobnost nezdravého popíjení o 11 procent. Zkoumaný vzorek byl opravdu početný, odpovídalo přes 300 tisíc lidí ze 14 zemí světa.

A co bylo podle vědců označeno za „už nebezpečné pití“? U mužů tři piva denně a u žen dvě sklenice vína.

Češi patří mezi největší konzumenty alkoholu na světě. V naší společnosti jsou zhruba 3 % lidí těžce závislých na alkoholu, dalších 15 až 20 % lidí konzumuje alkohol ohrožujícím způsobem, a 10 procent je abstinentů. Ostatní pijí zatím v normě. Ze závislosti na alkoholu se nyní léčí asi 25 tisíc lidí.

Podle studie jsou přesčasy nešvarem zvláště u manažerů a specialistů. Ti se totiž snaží co nejrychleji růst v kariérním žebříčku, a v práci tak tráví hodně času. Láká je vidina vyššího platu a lepších pracovních podmínek.

„Ačkoliv na jedné straně existují názory, že alkohol pomáhá zmírnit stres, na druhé může vést k obtížím v podobě nízkého pracovního výkonu, snížené schopnosti rozhodování a také k většímu počtu pracovních úrazů,“ upozorňují autoři výzkumu z Finského institutu ochrany zdraví při práci. Publikovali ho v časopise British Medical Journal.

Především ale může holdování alkoholu vést ke zdravotním problémům, například k onemocnění jater, srdce, k výskytu rakovinových nádorů, mrtvice a dušeních poruch.

Roli hrají rodinné vzory i směnný provoz

Podle psychologa Dalibora Špoka je studie zajímavá, a to i přesto, že zachycený rozdíl není příliš vysoký. „Existují významnější faktory, které zvyšují riziko nadměrné konzumace alkoholu než počet hodin strávený v práci.

Těmi jsou například deprese, sebekontrola, rodinná anamnéza a vzory, sociální a výchovné prostředí.

Na druhou stranu se však v případě počtu odpracovaných hodin může jednat o jeden z faktorů, který se nakonec stane pomyslným jazýčkem na vahách,“ říká psycholog, podle něhož je naše kultura k alkoholu velmi tolerantní. Češi totiž patří k největším konzumentům alkoholu na světě.

Kromě profesionální léčby
lze využít Anonymní alkoholiky. Jde o společenství žen a mužů, kteří spolu sdílejí zkušenosti, sílu a naději, že dovedou vyřešit svůj společný problém a pomoci ostatním k uzdravení z alkoholismu. Jediným požadavkem pro členství je touha přestat pít. 

Podle primáře mužského oddělení závislostí Psychiatrické léčebny Bohnice a uznávaného odborníka Karla Nešpora významně usnadňuje cestu k alkoholu jeho dostupnost na pracovišti. „Proto se často setkáváme například se závislými kuchaři nebo číšníky. Ti vyhledávají odbornou pomoc častěji než zmiňovaní manažeři,“ říká Karel Nešpor.

Ženy pijí podle něj méně než muži a mají k tomu biologické důvody. „Závislost se totiž u žen vytváří rychleji. Dříve u nich  dochází ke zdravotním problémům. Alkohol zvyšuje riziko rakoviny prsu už po malých dávkách,“ upozorňuje psychiatr Karel Nešpor.

Dvě deci, nebo litr? Co je v normě?

V některých odborných studiích lze najít doporučené množství alkoholu, které je ještě „v normě“. Britští zdravotníci například uvádějí, že dvě piva denně nebo čtvrt litru vína se dá ještě tolerovat. Podle českých odborníků je ovšem takovou hranici velmi těžké určit.

„Stopadesátikilový stěhovák jistě snese větší množství alkoholu než padesátikilová studentka.

Obecně je nadměrná konzumace taková, kdy kvůli kocovině, nevýkonnosti či ztrátě motivace máme opakovaně a dlouhodobě problémy v pracovní, sociální, osobní, zdravotní, morální a vztahové oblasti.

Je třeba se zamyslet také ve chvíli, kdy nás na pití někdo z přátel či příbuzných upozorňuje,“ říká psycholog Dalibor Špok.

A kdy už jde o závislost? Klíčovým znakem je zhoršené sebeovládání, tedy pití při nevhodných příležitostech nebo ve větší míře, než dotyčný chtěl. „Takový člověk kvůli alkoholu zanedbá pracovní povinnosti. Pak to chce vynahradit zvýšeným úsilím.

Jenže únava z práce ještě zhorší jeho sebeovládání a on se zase opije. Z tohoto bludného kruhu pomůže jedině střízlivost a zdravější způsob života,“ radí Karel Nešpor a dodává: „Přiměřeně pracovat je bezpečné a zdravé. Je to podobné jako s jídlem.

Takže pracujme a jezme s rozumem.“

Jak rozpoznat hranici rozumného pití

Alkohol mnoho lidí považuje za výborného společníka, který zlepší náladu, uvolní napětí a zpříjemní chvilky strávené v dobré společnosti. Problém většinou nastává v okamžiku, kdy se sklenka alkoholu změní v nejlepšího přítele, se kterým člověk tráví víc a víc času. Bohužel cesta, po které vás vede, nekončí v ráji, ale v pekle. A to doslova.

Přestože si myslíte, že vás se tento problém netýká, že vy nikdy ničemu podobnému nepodlehnete, odborníci jsou díky zkušenostem přesvědčeni o opaku. Závislým na alkoholu se totiž může stát úplně každý, i ten nejzarytější abstinent či nejúspěšnější manažer.

Závislost totiž ovlivňuje řada faktorů, jako je dědičnost, negativní emoce či nezpracovaná minulá i současná životní traumata.

Podle psychiatra Karla Nešpora by měli být opatrní zejména ti lidé, kteří měli alkoholika ve své rodině.

Ze statistik jasně vyplývá, že náchylnost k alkoholismu se téměř ze 40 % dědí, přičemž chlapci jsou alkoholismem rodičů ohroženi více než dívky.

Pití je tedy pro tyto lidi mnohem nebezpečnější, protože ve spojení s dalšími riziky upadají do závislosti mnohem rychleji, než lidé bez genetické zátěže. A proto jim i lékaři radí celoživotní abstinenci.

Negativní životní okamžiky jako je ztráta zaměstnání, svízelná finanční situace, deprese, úzkost, dopravní nehoda, nemoc, rozvod, znásilnění či interupce apod.

mohou potkat úplně každého bez rozdílu věku, profese, společenské třídy i pohlaví. A právě tyto a podobné situace patří mezi nejzhoubnější.

Protože lidé je sami obvykle vyřešit nezvládnou a místo toho, aby vyhledali odbornou péči, volí únik právě v podobě sklenky alkoholu.

Zajímavé:  Aloe Vera A Léčba Rakoviny?

Dalším rizikovým faktorem je i věk alkoholika. „Čím je člověk mladší, tím je větší riziko,“ varuje Nešpor.

Závislost na alkoholu se většinou vyvíjí pozvolna a plíživě, tudíž nemusí být v mírnějších fázích hned na první pohled patrná. U dospělého člověka pak obvykle vznikne průměrně za pět let, u patnáctiletého i za půl roku.

Mezi první varovné signály patří to, že člověk má alkohol po ruce vždy, když má volnou chvilku, či se kvůli něčemu trápí a když začne alkohol upřednostňovat před rodinou, prací a přáteli. Muži si v podstatě začnou hledat záminky, proč chodit do hospody, ženy naopak, proč zůstat doma o samotě.

Alkohol se většinou projevuje i změnou osobnosti. Lidé se chovají prostě jinak. Někteří  jsou hovornější, snáze komunikují, jiní se naopak zklidní a přestanou se hádat, rozčilovat – alkohol je utlumí.

K odhalení závislosti si lze udělat i velmi jednoduchý test. Stačí, když člověk úplně vynechá alkohol na tři měsíce. Pokud mu tato pauza nebude činit žádné potíže, pak alkoholu ještě nepodlehl. Pokud vycítí, že nad sebou ztrácí kontrolu a alkohol pije v touze po zlepšení svých pocitů a chování, pak by měl s pitím okamžitě přestat.

Jakmile se u člověka hned po ránu začnou objevovat abstinenční příznaky jako třes rukou, pocení, nevolnost, bolest hlavy, poruchy spánku, podrážděnost a neklid, pak je dobré raději vyhledat odborníka.

Alkohol zvyšuje i riziko impulzivního jednání a nesmyslné agrese vůči sobě i druhým.

„Podle jednoho zahraničního odhadu bylo pod vlivem alkoholu v době činu až 87 % vrahů, 37 % osob, které se dopustily přepadení, 60 % sexuálních delikventů, 57 % mužů a 27 % žen, u nichž došlo k násilnému manželskému konfliktu a 13 % jedinců, kteří sexuálně zneužívali děti,“ dodává Nešpor.

Ženy nejenže svůj problém s alkoholem mnohem lépe skrývají než muži, ale také jsou vůči alkoholu mnohem méně odolnější. V porovnání s muži bývají ženy menší, mají více tělesného tuku a zároveň méně enzymu, který alkohol rozkládá. Proto závislosti podléhají mnohem rychleji a víc si i z pohledu zdraví ubližují.

Alkohol ničí celý organismus, ale jako první je poškozován mozek. Až čtvrtina mozkových buněk v určitých centrech je nenávratně zničena a dochází k postupné mozkové atrofii – odumírání s následným zmenšováním mozku. Zároveň u žen dochází i k rychlejšímu poškození jater, což je obzvlášť nebezpečné.

Pokud se jedná o mírnější formu alkoholismu či určitý mezistupeň, kdy u člověka nedochází k doslova abstinenčním příznakům, pak má šanci přestat s pitím svépomocí. Jednoduše vše soustředí na to, aby zůstal střízlivý. Pomoci mu v tom pak může řada organizací, např. Anonymní alkoholici. (www.alkoholik.cz; http://www.alkohol-alkoholismus.cz)

Jakmile dojde k závažnějšímu stádiu, kdy člověk začíná mít bludy, pak již pomůže jen lékař.

Čtyři charakteristické fáze alkoholismu
1. Počáteční stadium – alkohol začíná působit jako droga. Přináší úlevu, euforii a především možnost navázat nové společenské kontakty. Zpočátku člověk požívá alkohol zejména pro jeho chuť, ale později pije stále více, častěji a pravidelněji. V tomto období se začíná zvyšovat tolerance k množství alkoholu a vytváří se psychická závislost. Pokud máte silnou vůli, v této fázi ještě můžete přestat.
2. Varovné stadium – častá podnapilost a opilost. Nikdo (ani piják sám, ani jeho okolí) neodhadne, zda je schopen přestat. Dávky se zvyšují, pivo a víno doplňují destiláty. Zatím ale nemá výpadky paměti, tzv. okna. Hledá si společníky, se kterými pije a které v budoucnu pravděpodobně označí jako „špatnou“ společnost, jež ho k pití přivedla. V tomto stadiu nastal nejvyšší čas přestat.
3. Rozhodující stadium – roste tolerance a také výpadky paměti. Alkohol se dostává z periferie pozornosti do centra. Piják přestává ovládat alkohol, alkohol již ovládá jeho. Znovu a znovu slibuje sobě a svým blízkým, že s pitím přestane, a neustále svůj slib porušuje. Pokud však po delší dobu abstinuje, získá rychle dojem, že pití ovládá. Může to trvat týdny nebo dokonce měsíce. Pokud bude v tomto stadiu dále pít, jeho hranice se ztratí a on už nepřestane. Je nutné okamžitě vyhledat pomoc v protialkoholní léčebně.
4. Konečné stadium – mění se tolerance na alkohol. K dosažení opilosti potřebuje alkoholik větší množství alkoholu, frekvence opilostí roste. Opíjí se „do němoty“ i při nevhodné příležitosti (pohřeb, posezení s rodinou). Pije i několik dní v kuse a pije už od rána. Jenže bez alkoholu už to nejde a s ním také ne. Tím se uzavírá kruh a zde může pomoci pouze psychiatr v protialkoholní léčebně nebo ambulantní středisko pro alkoholismus a toxikomanii. S pomocí lékaře, s pevnou vůlí a stoprocentní abstinencí se dotyčný dokáže vrátit do normálního života.
  • – závislost na alkoholu je u žen rychlejší než u mužů
  • – pokud žena vypije stejné množství alkoholu jako muž, je jí naměřena vyšší hladina alkoholu v krvi především proto, že enzymy odbourávající alkohol v žaludku ženy jsou méně aktivní
  • – ženská játra rychleji ztrácejí schopnost odstraňovat toxiny z těla, proto ženy mají po kratší době pití zdravotní problémy
  • – rizikovými faktory jsou stres, rodinná anamnéza, konflikt mezi požadavky rodiny a zaměstnáním
  • – riziková jsou také některá zaměstnání, například práce ve zdravotnictví, manažerky
  • – ohroženy jsou i ženy, které jsou pouze doma s dětmi a mají dobré finanční zázemí

Hlavní zprávy

Nealko je sexy: Proč mladí nepijí alkohol a čemu dávají přednost?

Nejnovější průzkum Ministerstva zdravotnictví ukazuje, že přes milion Čechů pije až moc. V číslech to znamená, že průměrný Čech vypije přes 14 litrů alkoholu za rok. Smutný fakt, kterým atakujeme přední příčky v celosvětovém žebříčku.

„Lidí, kteří jsou na alkoholu závislí, může být v Česku kolem 300 tisíc. Těch, kteří sice závislí nejsou, ale pitím si škodí, je mnohem víc. Alkoholem trpí i lidé v okolí – manželky nebo manželé, děti, rodiče a spolupracovníci,“ píše ve své knize Zůstat střízlivý MUDr. Karel Nešpor, CSc.

, psychiatr specializující se na závislosti. A vypadá to, že hned tak bez práce nezůstane.

Jdu na jedno

Přesto tuto okřídlenou větu možná za chvíli neuslyšíte. Pravda, zatím se o tom spíš mluví, než aby se něco dělo, ale statistiky ukazují světlo na konci tunelu.

Až si příště zajdete po práci do svého oblíbeného podniku, rozhlédněte se kolem sebe.

Kdo kolem vás sedí? Třicátníci a starší, nebo jsou to dvacetiletí? Průzkumy naznačují, že zejména mileniálové alkohol výrazně omezují a po nich nastupující generace Z jej ze svého života zcela vyřazuje.

Někteří se dokonce domnívají, že má na ně vliv nepříjemná zkušenost z dětství. Dříve nebylo „napít se“ považováno za škodlivé, bohužel se tak často řešily nejrůznější problémy, ale následující pokolení je zvyklé hledat východisko jinde a taky se starat o své duševní zdraví a pohodu. Zatím jde o nepatrnou změnu, možná spíš o kuriozitu v chování společnosti, ale něco se přece jen dalo do pohybu.

A trh už na to musí reagovat. Chování spotřebitelů si všimli i výrobci nápojů. V Čechách se změnila pivní politika. V roce 2012 se na výsluní dostaly radlery – pivní ovocné mixy. Zatímco tehdy šlo o alkoholické verze, nyní jsou na vzestupu virgin produkty. Vliv na to má především teplé počasí. Se stoupajícími teplotami saháme po nápojích s nižším nebo žádným obsahem alkoholu.

Pozor na přílišný tlak

Úplná nebo i částečná střízlivost je fenomén, který vznikl díky změnám životního stylu. Učíme se více odpočívat, pěstovat kult zdravého těla i psychiky a jsme také zodpovědnější.

Kdybyste si měli zvolit mezi prohýřenou nocí a zdravotními problémy, prázdnou peněženkou a následky špatného úsudku, co by to bylo? Lidé se nechtějí potýkat s kocovinou, takže si zábavu raději odpustí.

Toužíme být produktivní, vytěžit každou minutu života na maximum. Jenže i tady se skrývá obrovské riziko!

„6 výhod života bez alkoholu: Zlepší se vaše fyzická kondice. Snadněji zhubnete. Zbavíte se únavy. Budete se více usmívat. Lépe se vyspíte. Budete mít naditější peněženku!“

Musíte identifikovat důvod své abstinence. Je to ze zdravotních, ekonomických, nebo morálních důvodů? Pak ano, abstinujte s klidným svědomím, ale psychologové varují, že lidé našli jiný důvod, který je ohrožuje víceméně stejně jako sám alkoholismus.

Je to neustálý tlak. Musíme být výkonní, ať už se jedná o studia, nebo kariéru. Musíme přinášet výsledky, a tak nezbývá nic jiného, než svou snahu maximalizovat. Přestat pít jenom kvůli vyšší produktivitě vede třeba k úplnému vyhoření.

Platí, že žádný extrém člověku nesvědčí.

Nesporný vliv na střízlivost a její vnímání mají i sociální sítě. Na jedné straně jsme všude on-line, fotky a videa zveřejníme jedním kliknutím, ale nikdo netouží po zničené pověsti kvůli „vydařenému“ večírku.

Na druhé straně na nás působí různé kampaně podpořené známými osobnostmi. Za všechny uvádíme českého fotografa Tomáše Třeštíka. „Dneska jsou to dva roky, co nepiju. Nechci se opakovat, platí, co jsem psal dřív.

Jsem rád, že jsem se tak rozhodl, žije se mi o dost lépe, pohodlněji a kvalitněji. (…) Co mě ale zarazilo, je, kolik lidí se mi v poslední době ozývá, jak to s tím mým nepitím je, jestli na to mám nějaký trik, jak jsem to ‚dokázal‘.

Výkonnostní pití a kalení obecně začíná evidentně být v mé generaci a v mé sociální bublině téma, plno lidem to už trošku komplikuje život

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector