Snížení cukru v krvi – Vše o zdraví

Cukrovka je metabolické onemocnění, kterému se odborně říká diabetes mellitus. Jde o poruchu metabolismu cukrů, kdy tělo neprodukuje hormon inzulín (cukrovka I. typu) nebo buňky nejsou dostatečně citlivé (diabetes II. typu). Cukr tak tělo nedokáže zpracovat a způsobuje cévní potíže.

Cukrovka se zhoršuje postupně, nemá akutní příznaky a jediným příznakem na začátku je hyperglykemie, zvýšená hladina cukru v krvi. Při neléčené cukrovce se pak objeví i další komplikace s cévami či ledvinami. V pozdním stádiu může být problém přečíst i čtecí tabulku u očního lékaře.

Pro cukrovku jsou typické vysoké ranní glykémie i vysoké hodnoty cukru po jídle.

Dalšími příznaky jsou:

  • žízeň,
  • časté močení,
  • suchá pokožka,
  • únava,
  • změny na váze,
  • špatné hojení ran,
  • zhoršené vidění.

Léčba cukrovky je doživotní boj, ale díky aktivnímu přístupu k léčbě vše zvládnete s lehkostí. Kromě samotných léků si léčba vyžaduje aktivní pohyb, zdravý jídelníček a pravidelné měření cukru v krvi doma.

Snížení cukru v krvi - Vše o zdraví Rozdíl mezi měřením u lékaře a doma

Věděli jste, že při měření doma neukazuje glukometr hodnoty totožné jako u lékaře? Nedokáže to ani nejlepší glukometr. Lékař totiž měří ranní glykemii ze žilní krve a při měření glukometrem používáte kapilární krev.

Hodnoty glykémie z prstu a ze žíly mohou být rozdílné i kvůli odchylce měření, který má každý přístroj. Hodnoty hladina cukru v krvi se liší ale jen nepatrně, o plus mínus 15%.

Proto místo sledování aktuální hodnoty, sledujte vývoj glykemie v průběhu dne i za určité časové období.

Snížení cukru v krvi - Vše o zdraví Měření glukometrem není žádná věda

Přístroj na měření cukru v krvi se jmenuje glukometr. Je to malý přenosný přístroj na baterie, který patří do výbavy každého diabetika a měří glykemii z prstu. K úspěšnému měření glykemie potřebujete ještě proužky do glukometru a lancety na píchání do prstu. Na ošetření prstu se bude hodit i náplast či buničina.

Novinkou na trhu je glukometr bez píchání do prstu. Jak funguje měření bez krve? Pod kůži si zavedete senzor, který průběžně monitoruje glykemii nalačno i glykemii po jídle. Po přiložení čtečky se zobrazí průběžné hodnoty krevního cukru.

Co je to lanceta?

Lancetou se nazývá malá jehlička, kterou se píchá do prstu. Existují dva typy: lancety, které se zasouvají do pera (autolanceta) a jednorázové bezpečnostní lancety bez pera. Je jen na vás, které si zvolíte. Lancety nemusí být stejné značky jako glukometr, musí být ale kompatibilní s perem.

Jak vybrat proužky do glukometru?

Pro měření hodnoty glykemie z prstu jsou proužky stejně důležité, jako glukometr. Proužky musí být stejné značky jako glukometr, každý výrobce má totiž jiný rozměr. Některé modely se nejdříve zasouvají do glukometru, jiné se dávají do glukometru až po vpichu společně s kapkou krve.

  1. umyjte si ruce mýdlem a vodou: aby jste měli čisté ruce, umyjte si je pod tekoucí vodou. Není potřeba použít dezinfekci, právě naopak. Zbytky dezinfekce mohou negativně ovlivnit výsledek měření glykemie.
  2. připravte si proužek do glukometru
  3. prst si promasírujte a udělejte si vpich lancetou: použijte vždy novou jehličku, která je čistá a dostatečně ostrá.
  4. ke kapce krvi přiložte proužek
  5. ošetřete si místo vpichu: i když nejde o hlubokou ránu, v místě vpichu se po setření první kapky krve udělá další. Proti si místo vpichu na chvíli zmáčkněte a zalepte.
  6. vyčkejte na naměřené hodnoty glukometrem

Snížení cukru v krvi - Vše o zdraví

Snížení cukru v krvi - Vše o zdraví Jaké jsou hodnoty glykemie?

Ranní hodnota glykemie dosahuje nízké hodnoty, ale hned po tom co sníte první jídlo, hladina glykemie stoupá. Mnoho lidí si myslí, že domácí měření musí probíhat pouze nalačno, stejně jako u lékaře při vyšetření na cukrovku. Opak je ale pravdou. Hodnoty glykemie po jídle poskytují obraz o tom, jestli je léčba diabetu správně nastavena.

I když hladina cukru v krvi po jídle u zdravého člověka po jídle stoupne, neměla by přesáhnout určitou hodnotu a cca po 2 hodinách by se měla vrátit zpět do normálních hodnot.

Hodnoty glykemie u zdravého člověka se od hodnoty glykemie u diabetika liší. Cílem léčby je dostat tyto hodnoty co nejvíce k hodnotám zdravého člověka, co může být někdy těžký oříšek.

Průběh kolísání cukru v krvi se zobrazuje jako diabetická křivka.

Tabulka hodnot měření cukru v krvi při měření glukometrem u zdravého člověka:

  Glykemie v norměZvýšené riziko cukrovkyVysoká pravděpodobnost cukrovky
Hladina cukru nalačno do 5,5 mmol/l od 5,6 do 7,0 mmol/l 7,1 mmol/l a více
Hladina cukru po jídle do 7,5 mmol/l od 7,6 do 11,0 mmol/l 11,1 mmol/l a více

Tabulka hladiny cukru v krvi při měření glukometrem u diabetika:

  Výborně léčený diabetesUspokojivě léčený diabetesNeuspokojivě léčený diabetes
Hladina cukru nalačno od 4,0 do 6,0 mmol/l od 6,1 do 8,0 mmol/l 8,1 mmol/l a více
Hladina cukru po jídle od 5,0 do 7,5 mmol/l od 7,6 do 9,0 mmol/l 9,1 mmol/l a více

Dlouhý cukr tabulka:

  Normální hodnotaVynikající výsledkyDobré výsledkyŠpatné výsledky
Glykovaný hemoglobin do 39 mmol/l do 47 mmol/l 53 mmol/l nad 53 mmol/l

Glykovaný hemoglobin, neboli dlouhý cukr je pro lékaře lepším ukazatelem správné léčby, než aktuální hladina cukru. Ukáže vám i lékaři skutečný stav cukrovky.

Jde totiž o cukr, který se váže na hemoglobin v červených krvinkách a ukazuje glykemii za cca 90 dní.

Znamená to, že i když se chvíli před kontrolou u lékaře podaří okamžité snížení cukru v krvi, dlouhý cukr zůstává pořád vysoký.

Těhotenská cukrovka

Vlivem hormonálních změn, které se dějí v těhotenství, může stoupat v těle hladina glykemie.

Je diagnostikovaná jako gestační diabetes (těhotenská cukrovka) a je nebezpečná jak pro nastávající maminku, tak i pro miminko.

Proto je pravidelné měření a udržování hodnot glukózy v krvi v normě pro zdraví klíčové. Někdy stačí na snížení glykemie nízkosacharidová dieta, některým nastávajícím maminkám pomohou až léky.

Jaké jsou cílové hodnoty?

Doba měření glykemieCílová hodnota při měření glukometrem
nalačno do 5,3 mmol/l
60 min. po jídle do 7,8 mmol/l
120 min. po jídle do 6,7 mmol/l

Snížení cukru v krvi - Vše o zdraví Měření cukru v krvi v lékárně

Vyzkoušejte ve vybraných BENU lékárnách měření cukru v krvi zdarma. Můžete si nechat zkontrolovat hladinu cukru v krvi po jídle nebo i ranní glykemii z prstu, z jediné kapky krve. Měření probíhá glukometrem za přítomnosti zkušeného farmaceuta, který vám vše srozumitelně vysvětlí.

Snížení cukru v krvi - Vše o zdraví

Testy na cukrovkuGlukometry

TOP 5 potravin na snížení cukru v krvi – Hlídejsizdraví.cz

Krevní cukr bychom měli mít v našem těle pro správné fungování v určitém rozmezí. Když je ho moc, poškozuje nám velmi důležité tkáně. Existují však potraviny, které podle vědců dokážou snížit hladinu glukózy v krvi. Co se je vhodné zařadit do svého jídelníčku? Podívejme se na to v dnešním článku.

Nejen diabetikům, ale i zdravým jedincům se doporučuje konzumace potravin s nízkým glykemickým indexem a s dostatkem vlákniny. Tím můžeme zabránit výkyvům hladiny krevního cukru neboli glykemie.

Cukrovkářům to pomůže udržet svůj dobrý zdravotní stav a u zdravých lidí se tak sníží riziko vzniku cukrovky druhého typu.

Dnes se proto podíváme, jaké potraviny mohou pomoci, aby byl náš krevní cukr v normě.

Jak na snížení cukru v krvi

Ani námi uvedené potraviny nelze konzumovat zcela bez omezení. Obzvláště ti, co už trpí diabetem, by se nejprve měli vždy otestovat.

Můžete si přidat například ráno do snídaně malé množství námi uvedené potraviny, změřit si hladinu krevního cukru před jídlem a po jídle a měření zopakovat i po několika hodinách.

Pokud užíváte léky na snížení cukru v krvi, hladina glukózy v krvi by vám po konzumaci námi zmíněných potravin mohla klesnout až příliš. Můžete se také poradit i s vaším diabetologem, čím můžete podpořit snížení cukru v krvi.

Snížení cukru v krvi - Vše o zdraví

TOP 5 potravin

1.    Skořice

Skořice se užívá na snížení krevního cukru i tlaku. Mnoho studií prokázalo příznivý vliv skořice na snížení hladiny glukózy v krvi u lidí s diabetem druhého typu a s prediabetem. Účinná je v přirozené podobě i ve formě výtažku.

Denní dávka by neměla překročit 6 gramů. To odpovídá přibližně dvěma až třem čajovým lžičkám skořice.

Ta totiž obsahuje toxickou sloučeninu kumarin a užití většího množství je spojováno s bolestmi hlavy, závratěmi a také s krvácením.

2.    Jablečný ocet

Jablečný ocet zvyšuje využití glukózy buňkami a díky tomu snižuje hodnoty glykemie.

Doporučuje se každodenní konzumace dvou polévkových lžic jablečného octa zředěného vodou, třeba jako zálivku na zeleninový salát. Pokud užíváte léky na diabetes, dejte si pozor.

Zajímavé:  Nemoc Z Kočičího Škrábnutí Příznaky?

Jablečný ocet by vám totiž mohl snížit hladinu cukru v krvi až příliš. Nikdy nepřekračujte DDD, jinak si můžete narušit trávení a poškodit zubní sklovinu. Po konzumaci si vyčistěte zuby, nebo alespoň vypláchněte ústa vodou.

3.    Česnek

K regulaci hladiny glukózy přispívá i konzumace česneku. Můžete jej konzumovat v přirozené formě, ale i v podobě extraktu.

Česnek má kromě snížení hladiny cukru v krvi i mnoho dalších pozitivních účinků na naše zdraví. Díky tomu, že obsahuje velmi důležité antioxidanty, umí posilovat naši obranyschopnost těla a podporovat imunitu nebo snižovat krevní tlak.

Doporučuje se konzumovat jeden stroužek česneku každý den.

4.    Zelený čaj

Zelený čaj funguje jako účinná prevence proti vzniku diabetu, ale i u cukrovky samotné. Obsahuje velmi silné antioxidanty a katechiny, které přispívají k regulaci hladiny cukru v krvi.

Při každodenním pití zeleného čaje snížíte podle studií riziko vzniku cukrovky až o 18 %. Optimální množství je individuální. Obecně se doporučuje tři až pět šálků kvalitního zeleného čaje denně.

V tomto případě vám zelený čaj na snížení cukru v krvi opravdu pomůže.

5.    Pískavice – řecké seno

Semínka pískavice známé také jako řecké seno nebo kozí roh, obsahují dostatek vlákniny, která podle studií přispívá ke snížení hladiny krevního cukru u diabetiků.

Snižuje glykemii nalačno a zlepšuje také glukózovou toleranci. Doporučuje se denní dávka dva až pět gramů. Nedoporučuje se však v těhotenství. Mleté semeno pískavice obsahuje i hodně kořenících směsí, jako je kari a čubrica.

Semínka si můžete přidat do pokrmů a v naklíčeném stavu do salátu, kaše i jogurtu.

Snížení cukru v krvi - Vše o zdraví

Další potraviny s nízkým glykemickým indexem

  • oves
  • quinoa
  • hrách
  • fazole
  • hummus
  • houby
  • zelené fazolové lusky
  • mrkev
  • brokolice
  • zelí
  • rajčata
  • jahody
  • třešně
  • švestky
  • broskve
  • jablka
  • hrušky
  • kokosové ořechy
  • kešu ořechy

Snížení cukru v krvi - Vše o zdraví

Jaké známe další způsoby?

Vyzkoušejte tinkturu z lesních plodů, zejména z borůvek či z moruše. Hladinu cukru v krvi totiž účinně snižuje i tinktura nebo výluh z pupenů borůvky černé.

Zabírá i tinktura z morušovníku, která vám navíc sníží i chuť na sladkosti. Mezi byliny na snížení cukru v krvi patří lusk fazolu obecného, nať jestřabiny lékařské, list brusnice borůvky či kořen pampelišky smetánky.

Vitamin D

Slunce má vliv na produkci vitaminu D, který hraje důležitou roli při vyplavování inzulinu. Díky jeho dostatku v těle můžete podle vědeckých studií oddálit riziko nástupu cukrovky i vznik komplikací při diabetu. Můžete jej také doplnit polotučným mlékem a mléčnými výrobky nebo třeba rybami.

Pohybová aktivita

Fyzická aktivita účinně snižuje hladinu cukru v krvi a zvyšuje citlivost buněk na inzulin. Odborníci doporučují alespoň 1/2 hodiny aerobní aktivity 5x týdně. Může to být třeba běh.

Pomůže vám také hodina svižné chůze denně, čímž dokážete snížit riziko diabetu druhého typu až o 30 %. Jako aktivita se však počítá každý sport a cvičení.

Pohyb také tvoří úklid domácnosti nebo práce na zahradě.

Dostatečný spánek

Únavu z nedostatku spánku často zaháníme jídlem. Pak přibíráme na váze a hrozí nám vznik cukrovky. Dopřejte si proto kvalitní spánek, nejlépe 8 hodin denně. Prospěje to vaší štíhlé línii, snížíte riziko vzniku cukrovky a při diabetu zlepšíte svůj zdravotní stav.

Přestaňte kouřit

Pokud kouříte, měli byste s tím rychle přestat. Podle mnoha vědeckých studií mají totiž náruživí kuřáci až o 50 % vyšší riziko vzniku diabetu než nekuřáci.

Závěr

Podle mnoha vědeckých výzkumů existují potraviny, které při pravidelné konzumaci přirozeně snižují cukr v krvi.

Jsou vhodné jako prevence, ale umí nám pomoci i ve fázi prediabetu, při kterém se tělo s vysokou hladinou cukru v krvi obtížně vypořádává, ale cukrovka ještě plně nepropukla.

Normální glykemie měřená nalačno se pohybuje v rozmezí 3,9 až 5,6 mmol/l, glykemie u prediabetu se je 5,9 až 6,9 mmol/l a o diabetu již hovoříme, když se hodnota pohybuje kolem 7 mmol/l.

Potřebujete snížit cukr v krvi? Bylinkářka vám poradí nejvhodnější rostliny

30. 09. 2020 | Doba čtení 17 minut

Bylinářka Jana Zadražilová vám tentokrát představí rostliny, které dokážou ulevit při diabetu, tedy chorobě, která velmi významně zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění.

Metabolický syndrom kromě vysokého tlaku zahrnuje také inzulínovou rezistenci či diabetes, zvýšenou hladinu triglyceridů a nižší hodnoty HDL cholesterolu, je spojován s centrální obezitou. Tyto symptomy spolu úzce souvisejí, mají podobné příčiny a dohromady vedou k vysokému kardiovaskulárnímu riziku. Dnes se zaměříme na diabetes a změny hladin cholesterolu.

Dnešní medicína rozděluje diabetes na více typů podle vzniku i projevů, pro nás je důležité odlišit dva hlavní: typ 1 – dříve označován jako juvenilní, při kterém jsou zánětem zničeny β-buňky pankreatu a tělo tak neprodukuje žádný inzulín.

Při typu 2, který je někdy označován jako stařecká cukrovka, tělo vytváří inzulín, ale tkáně k němu přestávají být citlivé, vzniká inzulínová rezistence. Časem se může slinivka „vyčerpat” a přestat vytvářet inzulín v dostatečné míře.

A právě cukrovkou typu 2 se budeme zabývat, protože ji životosprávou a přírodní léčbou můžeme zásadně ovlivnit.

Proč nás vysoká hladinu cukru v krvi ohrožuje?

Lehce zvýšená hladina cukru v krvi nepředstavuje akutní riziko, pokud je ovšem zvýšená dlouhodobě, naše zdraví i život ohrožuje. Dochází při ní ke glykaci – nadbytečný cukr se nabaluje na proteiny v cévách, ničí nervová vlákna.

Proto špatně kompenzovaným diabetikům odumírá cit v prstech, potažmo celých končetinách, nebo jim hrozí oslepnutí – zjednodušeně lze říci, že malé cévy na sítnici se „ucpou” glukózou, přestanou přivádět kyslík a živiny a sítnice odumírá. Ten samý princip způsobuje tzv. diabetickou nohu – cukr spolu s cholesterolem zúží až ucpou cévy, zhorší se cirkulace krve.

I při malém poranění se v takovém místě začne množit infekce, avšak imunita za takových podmínek nemůže tkáně účinně bránit a stav vyžadující chirurgický zásah je na světě. Podobně jako v cévách se glukóza usazuje i v ledvinách, kde vede k jejich poškození až selhávání.

Při vysoké glykémii prochází glukóza do moči, kde vytváří ideální prostředí pro růst a množení bakterií, tedy pro záněty močových cest. Pokud se hladina glykémie zvýší ještě více, může vést až ke kómatu a rozhození acidobazické rovnováhy krve.

Vhodná však není ani příliš nízká hladina glukózy.

Jako jediný zdroj energie pro mozek a červené krvinky musí být stále přítomna v krvi v určité koncentraci, jinak dochází k mdlobám, třesu, až opět celá situace může vyústit v kóma.

Hypoglykemické kóma nastává hlavně kvůli nevhodnému nebo příliš vysokému dávkování léků. Naštěstí můžeme hladinu cukru v krvi monitorovat a úpravou životosprávy a s podporou bylin pomáhat udržovat v mezích.

Jak postupovat?

Ideální je samozřejmě prevence, díky které k dlouhodobému zvýšení hladiny cukru v krvi nedochází. Základem je vhodný jídelníček, pravidelný pohyb a snížení hladiny stresu. O metabolické poruchy si koledují především jedinci s vysokým krevním tlakem a centrální obezitou, postavou typu jablko – tedy užšími nohami a širokým obvodem pasu.

Tuk na břiše, v pase a mezi vnitřními orgány je nejvíce rizikový. Když už zvýšená hladinu cukru v krvi nastane, snažíme se ji co nejrychleji vrátit zpět do normy a tělu pomoci s následky. V tomto případě mohou s úpravou hladiny glykémie pomoci byliny.

Ráda je kombinuji s antioxidanty – jak bylinnými, tak v potravě, které pomáhají mírnit „napáchané škody”.

Jak by měl vypadat jídelníček?

Rozhodně bychom měli vynechat rychlé cukry. Že nám klasické dorty neprospějí, obvykle víme. Ovšem ráda bych varovala i před sušenkami a dortíky určenými pro diabetiky, tzv. dia produkty.

Klasický cukr by sice obsahovat neměly, ale o to víc se v nich skrývá tuku a umělých sladidel. Příjem jídla a sladká chuť do jisté míry podnítí tvorbu a vyplavení inzulínu i bez glukózy.

Když ale vyplavený inzulín žádný cukr nenajde, pustí se do tuků, kterých bývá v podobných dia sladkostech požehnaně, a začne je ukládat do těla.

Sacharidy bychom měli přijímat složené, z nichž se energie uvolňuje postupně. Tedy preferovat potraviny s nízkým glykemickým indexem. Pokud je tento index vysoký, cukr se do organismu uvolní rychle, hladina glukózy prudce stoupne, tělo musí vytvořit mnoho inzulínu. Ale nejde jen o tuto zátěž.

Poté co hladina opět rychle poklesne, pocítíme veliký hlad, ten rychle zaženeme „něčím sladkým” a celý koloběh se opakuje stále dokola, vyčerpává tělo a v důsledku vede k inzulínové rezistenci. Naproti tomu potraviny s nízkým glykemickým indexem (zelenina, ořechy, luštěniny…) nás těchto obtíží ušetří.

Důležitá je také celková glykemická nálož, tedy kolik cukru dohromady přijmeme.

Zajímavé:  Mrkev Účinky Na Zdraví?

Ohledně příjmu cukrů u diabetu se toho napsalo již mnoho, často se ale opomíjí příjem tuku. Je prokázáno, že velké množství živočišných, a hlavně ztužených tuků je pro tělo snad ještě horší než příjem cukru.

Z dlouhodobého hlediska právě velký příjem tučných potravin zhoršuje kardiovaskulární riziko a s ním spojenou prognózu.

Vyvážený jídelníček diabetika se opírá o velké množství zeleniny zkombinované s kvalitní bílkovinou, umírněným množstvím polysacharidů a přiměřeným množstvím rostlinného tuku.

A co ovoce? Je zdravé, ale sladké…

Nedoporučuji pít vymačkané šťávy. Pokud však sníme kupříkladu celou hrušku, i se slupkou a jadérky, vláknina zpomalí vstřebávání cukru, a kromě toho získáme i vitaminy a minerály. A celých hrušek sotva sníme tolik, kolik bychom vypili šťávy z nich vylisované…

Ovoce jako takové je zdravé, musíme ovšem počítat s obsaženým cukrem a jíst ho s mírou. Právě ona rozumná míra a pestrost je v jídelníčku zásadní. Z ovoce jsou nutričně zajímavé „bobule” – rybízy, borůvky, brusinky… Obsahují méně cukru, zato jsou bohaté na antioxidanty, flavonoidy a další tělu prospěšné látky.

Prakticky bez omezení se můžeme pustit do zeleniny – syrové i tepelně upravené. Pokud už dostaneme chuť na jablko či hrušku, můžeme ji zkusit nakombinovat s vlákninou a zpomalit tak vstřebávání cukru, nebo si je dát po jídle. Záleží však na tom, co jsme snědli, i na našem trávení – mnoho lidí těžko stráví kombinaci ovoce a masa.

Vyzkoušet můžeme kombinaci ovoce s ořechy, které jsou sice tučné, ale na rozdíl od ztužených tuků zdravé – nesmějí ale být žluklé. Pozor dáváme na běžně prodávané vyloupané ořechy, které se podivně lesknou, či dokonce špatně chutnají. Taková jádra nejsou ani zdaleka tak kvalitní potravinou, jakou bývala čerstvá.

Vlašské a lískové ořechy ze zahrady uchovávané ve skořápce jsou v našich podmínkách ideální. I při konzumaci ořechů platí zlatá zásada Všeho s mírou.

Je důležitý pravidelný přísun potravy?

Jídlo by mělo být pravidelné, ovšem o vhodné četnosti se stále vedou spory. Čím pestřejší, a hlavně kvalitnější jídelníček se nám podaří vytvořit, tím lépe.

Každý máme jinou trávicí kapacitu a jsme schopni strávit odlišné množství potravin, dbejme na naši individualitu. Neměli bychom mít „vlčí hlad” ale nikdy se nepřejídáme.

Obecně se vyhýbáme tučným jídlům a snažíme se udržet váhu na hranici normální (BMI do 25), stejně tak obvod pasu (ženy do 88 cm, muži do 102 cm).

Pokud změníme jídelníček, máme vyhráno?

Jíme denně, a tak tělu každý den buď pomůžeme a podpoříme ho v hojení, nebo mu „hodíme klacek pod nohy”. Proto je jídelníček tak důležitý. Přesto sám o sobě vše nezachrání, pokud celé dny prosedíme ve stresu. Dříve byla cukrovka druhého typu doménou obézních jedinců. Dnes postihuje i mnoho lidí štíhlých, kteří mají jídelníček v pořádku. Příčinou bývá stres a sedavý způsob života.

Pro naše zdraví je dlouhodobý stres zhoubou, proto je tak důležité umění relaxace, které jsme už několikrát probírali v minulých Receptářích. Neméně významnou roli ve vývoji metabolického syndromu hraje naše nečinnost a nepohyblivost. K uzdravování tak vedle relaxace a správného jídelníčku musíme zařadit i přiměřený pravidelný pohyb.

Ten celé tělo okysličí a rozproudí, navíc uvolní stres a tím pomáhá na více úrovních. Vybíráme si fyzické aktivity přiměřené naší váze, věku, zdravotnímu stavu i fyzické zdatnosti. Pohybu věnujeme ideálně alespoň 40 minut denně.

Jistou roli hraje i rodinná zátěž, nenechme se ale ukolébat výmluvou na špatné geny a predispozice k nemocem, protože kromě nich si z rodiny odnášíme nevhodné stravovací a pohybové návyky, včetně schopnosti vypořádat se se stresem.

Metabolický syndrom včetně diabetu je multifaktoriální onemocnění, a tak i jeho náprava musí být uchopena z různých stran, na kterých pracujeme zároveň.

Jak s diabetem souvisí vyšší hladina cholesterolu v krvi?

Jak diabetes, tak dyslipidémie mají v podstatě stejné rizikové faktory: vyšší váhu s centrální obezitou, sedavý způsob života, špatné stravovací návyky… Mnohdy se tak setkáváme se současným výskytem. Vyšší hladina inzulínu v krvi při inzulinové rezistenci navíc negativním způsobem ovlivňuje i metabolismus tuků.

Stejně jako cukr, tak i cholesterol organismus potřebuje. Tvoří se z něj vitamin D, steroidní hormony, membrány buněk a žlučové kyseliny. Ovšem když je ho příliš, může se usazovat v cévách se všemi neblahými důsledky, které jsme probírali v minulém Receptáři.

Játra do oběhu posílají buď výsledný produkt, nebo cholesterol, který tělo dále zpracovává (v kůži na vitamin D, v pohlavních orgánech na hormony). Cholesterol přijímáme ve stravě, ale játra si ho dovedou i sama vyrobit. Hladina cholesterolu v krvi krátkodobě stoupá po sportovním výkonu, zátěž ji přirozeně zvýší.

Proto bychom dva dny před měřením neměli zatížit tělo větším fyzickým výkonem. Roli hrají i hormony, proto ženám po menopauze stoupne cholesterol i váha snáze nežli před ní.

Ještě k jídelníčku – škodlivost vajíček při zvýšeném cholesterolu je již překonaným tvrzením?

Vajíček se až tak bát nemusíme, i když bychom měli preferovat ta kvalitní a eticky vyprodukovaná. Ani máslo nemusíme zavrhovat, zase platí že všeho s mírou. Důležité je i to, co zařadíme, nejen to, co případně vynecháme.

Jako výhodné se ukazují rostlinné tuky v podobě za studena lisovaných olejů, především olivový, lněný, sezamový, ale můžeme vyzkoušet i konopný či z lískových ořechů. V jídelníčku nesmí chybět vláknina. Umí na sebe ve střevech navázat přebytečný cholesterol a vyloučit ho tak z těla ven, a zároveň zpomaluje vstřebávání cukru.

Přírodní vlákniny v zelenině se nepředávkujeme, při užívání samotné vlákniny v podobě doplňku stravy je nutné dbát na dostatečný příjem tekutin a osobní snášenlivost. Dávku zvyšujeme vždy postupně, udržujeme časový odstup od léků a dbáme na dostatečný příjem tekutin. Pokud potřebujeme zaplnit žaludek bez výčitek kalorií, opět pomůže zelenina.

Kromě pocitu plného žaludku poslouží jako skvělý zdroj vitaminů a minerálů. Zeleniny můžeme skutečně konzumovat neomezené množství, formu volíme podle chuti i zažívání, kromě syrové a připravované na páře ji můžeme zkusit i zapéct či blanšírovat. Smažení se vyhýbáme.

Stále si musíme uvědomovat i to, že každý jsme jiný. Dva lidé stejného pohlaví, váhy, životního stylu i jídelníčku mohou reagovat odlišně, a jeden tak může získat metabolický syndrom, zatímco druhý se bude těšit pevnému zdraví. Je důležité poslouchat své tělo.

Pokud nám například přestane chutnat sladké, berme to jako signál k jeho omezení či vysazení z jídelníčku, taktéž se vyhýbáme smaženému, když je nám po něm těžko. Buďme za takové signály těla rádi a naučme se ho poslouchat.

S postupujícím věkem často bývá třeba jídelníček pozměnit, odlehčit, a porce zmenšit.

Jaké bylinky či doplňky stravy nám mohou pomoci?

Pokud řešíme vyšší hladinu cukru v krvi spolu s inzulínovou rezistencí, skvěle poslouží borůvka. Plody patří mezi nejzdravější ovoce a lék zároveň, z listů můžeme připravit nálev. Dále je prospěšná jestřabina, kořen (méně pak listy i květy) čekanky, odvar z lusků fazolí, oddenek pýru.

Čaje lze „dosladit” lékořicí či fenyklem. Ze zahraničních rostlin stojí za zmínku Gymnema sylvestre používaná tradiční čínskou medicínou. K úpravě hladin cholesterolu skvěle poslouží rozrazil v kombinaci s jaterními bylinami, jako jsou ostropestřec, artyčok, kořen pampelišky, šišák bajkalský, řepík aj.

Podle naší individuální dispozice nám mohou ve směsi pomoci i byliny s dalšími účinky, například adaptogenní rostliny, jež pomohou zmírnit stres – klanopraška čínská či withánie snodárná.

Dále byliny anabolické, podporující tvorbu svalové hmoty, obzvláště pokud zvyšujeme fyzickou aktivitu – například eleuterokok čili sibiřský ženšen v kombinaci s kotvičníkem. Nápomocné jsou i bylinky podporující trávení, protože je to komplexní proces zahrnující kromě slinivky i játra a žaludek.

Do směsí tedy volíme byliny dle aktuálních problémů, nebojíme se kombinací s bylinkami podporujícími i přidružené problémy, vždy však zohledňujeme současně užívané léky i doplňky stravy. Při dlouhodobějším užívání je bylinky i směsi vhodné obměňovat, aby si na ně tělo nezvyklo.

Vystudovala Farmaceutickou fakultu UK v Hradci Králové, nyní si vzdělání rozšiřuje na Škole klinické naturopatie, dvojoboru západní fytoterapie a nutriční medicína. Zájem o léčivé rostliny a celostní přístup k uzdravování ji přivedl do pražského bylinářství Kindl, kde poskytuje poradenství. Aktivní zůstává i v oboru farmacie, působí v Lékárně v Železném Brodě.

snížení cukru v krvi

Poradna

Datum vložení dotazu: 13.06.2021

Ptá se: Josef

Dotaz

O kolik se da snizit hladina cukru v krvi za 2 mesice zdravym stylem zivota,stravou a pohybem, dekuji Josef věk: 36 let výška: 175 cm váha: 85 kg

Zajímavé:  Léčba Závislosti Na Alkoholu Bohnice?

Odpověď

Milý Josefe, na vaši velmi nepřesnou otázku nemohu dát přesnou odpověď. Mělo by vám stačit, když vás ujistím, že při skutečné úpravě diety a pravidelném dosti intenzivním cvičení se u většiny osob s diabetem výrazně zlepší metabolické ukazatele, takže dieta a cvičení opravdu mají smysl.

Stejně tak by se mohl někdo ptát, jak moc se lepší ve skoku dalekém, když bude 2 měsíce trénovat. Pokud zatím skáče s batohem plným kamení na zádech, tak po jeho odložení se skutečně délka skoku hodně prodlouží. Jestli ale už nyní efektivně trénuje a žádný batoh s sebou netahá, tak se zlepší jen trochu.

Zažil jsem případ, kdy starší paní celý víkend zavařovala meruňky a při tom svůj výtvor neustále ochutnávala. Potom byla přijata do nemocnice s akutními příznaky diabetu a velmi vysokou glykémií. Nasadili jsme příslušnou léčbu a několik dní jsme jí nejen nedávali žádné další meruňky, ale naopak stravu s omezením sacharidů. Projevy diabetu vymizely a glykémie klesla k normě.

U lidí, kteří mají normální glukózovou toleranci, glykémie zpravidla nestoupá nad normální hodnoty, ani když toho snědí opravdu hodně. Zvýšená glykémie většinou již ukazuje, že kapacita vypořádat se s velkou sacharidovou zátěží je omezená.

Tak to bude asi i s vámi. Jste si vědom, že příliš jíte a málo se pohybujete, a nyní vám zjistili zvýšenou glykémii. Věřím, že pokud splníte svoje předsevzetí, že se vaše glykémie mohou srovnat blízko k normálním hodnotám. Přesto ale, pokud znovu přiberete, budete hodně jíst a málo se pohybovat, glykémie znovu vystoupají.

Zase jeden případ ze života: Muž vašeho věku měl glykémie na lačno kolem 7 a po jídle 12 – 14. Přiznával, že v posledních měsících se věnoval jen své sedavé práci, hodně jedl a přibral na váze. Vysvětlil jsem mu dietu a zahájil léčbu kombinovaným přípravkem.

Při kontrole za 6 měsíců o několik kilogramů zhubnul, zlepšil svoji kondici a glykémie se při pokračující léčbě již blížili k normě. Přál si vysadit léky, ale to jsem mu nedoporučoval, aby mu zase glykémie nevystoupaly. Teprve po roce, to už zhubnul výrazně, mohl léčbu ukončit.

Jen už nyní dobře ví, že pohyb je důležitý a zdravý a dieta také.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  • zvýšená hladina glukózy (08.09.2021) Je mi 57 let, měřím 189m a vážím cca 98kg. Neberu žádné prášky. Piji pravidelně bylinkové čaje k podpoře jednotlivých orgánů. Zakoupil jsem si glukometr a začal jsem si měřit hladinu glukózy v krvi. V ranních hodinách (cca 5:00) naměřím cca 7 a během dne tato hladina cukru v krvi klesá až na 5. V práci jim malé množství potravy (zelenina – mrkev, kedlubna a celozrnný chléb) v intervalech v 8, 10 a 12hod. Opravdu malé množství. Když přijdu domů mám těch kolem 5. Pak jim kolem 17:00 hod sytější večeře, avšak žádné knedlo, vepřo, zelo, spíše sýr nebo šunku nebo více zeleniny. Tuky se snažím vysadit ze svého jídelníčku. Po 2hodinách mám cukr v normálu. Ráno zase vstanu a opět zvýšená hladina kolem 7. Něco málo jsem zhubnul (cca 4kg). Nevím si s tím rady, kde může být chyba. Byl jsem i na glukózovém testu. Před odběrem jsem měl 5,2 a po testu 4,9. Honza Milý Honzo, My diabetologové se hodně řídíme podle čísel. Hodnota glykémie ráno na lačno má svoji horní normu 5,6 mmol/l, člověk vašeho vzrůstu by neměl vážit víc než 96 kg, ale raději jen 90 … Ale přece jenom čísla nejsou všechno. Jde o to, abyste se cítil dobře a abyste předcházel obtížím, které může přinášet věk nebo zvýšené hodnoty glykémií. Vy podle glukózového tolerančního testu nemáte diabetes a vlastně ani poruchu glukózové tolerance, i když ranní hodnoty podle glukometru připouštějí, že lehčí poruchu máte. Měl byste tedy usilovat o zdravou životosprávu, a to vlastně bez ohledu na všelijaká čísla. Když to půjde, mohl byste trochu zhubnout, protože s věkem se většinou hubne hůř a možná také proto, že když někdo podle mých zkušeností udává hmotnost 98 kg, tak to ve skutečnosti znamená aspoň 102. Zařaďte do svého programu dostatek pohybu, pokračujte ve svém zdravém stravování a jezte o něco méně sacharidů, a to hlavně ve formě příloh či pečiva a také už nejezte žádné sacharidy po večeři. Když máte svůj glukometr, tak se občas změřte ráno na lačno či po jídle, ale pokud se nebude situace zhoršovat, nemusíte s tím zatím nic jiného, než co jsem již uvedl, dělat. Pokud by glykémie ráno byly opakovaně vysoké, mohl byste večer užívat lék metformin, ale myslím, že pokud dodržíte pohybová a dietní doporučení, bude to fungovat lépe. Detail dotazu
  • diabetes II. typu – dieta, vnitřnosti (28.06.2021) vhodnost (nebo opak) vnitřností – málo sacharidů i tuků, ale leckdo nedoporučuje?!' Petr Dobrý den, Petře, máte pravdu, vnitřnosti obsahují nízké množství sacharidů i tuků, ale vysoký bývá obsah cholesterolu a obsah purinů (viz https://www.cukrovka.cz/cukrovka-a-dna ), proto nejsou moc doporučované. Na druhou stranu obsahují také dobře využitelné železo a vitaminy A, D plus vitaminy skupiny B, které jsou naopak z rostlinných zdrojů hůře využitelné. Pokud tedy nemáte vysoký cholesterol nebo netrpíte dnou, není potřeba se vnitřnostem zcela vyhýbat. Jen dejte pozor, aby konzumace nebyla příliš častá a ve velkém množství. S přáním hezkého dne, Detail dotazu

Co snižuje cukr v krvi? Top 7 potravin, které pomáhají

Asi to nikoho nepřekvapí, ale na prvním místě mezi doporučeními je – pravidelně jíst čerstvou zeleninu. Pomáhají hlavně rajčata, brokolice, mangold, lilek, mrkev a kapustičky.

TIP NA VIDEO: Jaké potraviny by vám neměly chybět ve vašem jídelníčku?

Luštěniny

Fazole obsahují až 30 % kvalitních rostlinných bílkovin. Mají nízký glykemický index a výrazně snižují hladinu cukru v krvi. Zasytí na dlouhou dobu, kromě toho mají příznivý vliv na střevní mikroflóru, pomáhají snižovat hladinu cholesterolu, a tím mají příznivý vliv na srdce a cévy. Inspirujte se třeba našimi recepty.

Ovoce

U ovoce je obzvlášť důležité zjistit si, které hladiny cukru zvyšuje a které je naopak dokáže pořádně rozhodit. Skvělou službu vám udělají borůvky, jablka, grepy, citron a pomeranče, ale i třešně.

Maso a mléko

Hladinu glykemie pomohou udržet na přijatelné hranici také: libové maso, drůbeží a rybí maso, mléko a mléčné výrobky, vejce (bílek).

Černý čaj

Kromě toho, že podporuje imunitu a snižuje riziko vysokého krevního tlaku, umí  dodat energii. Další podstatnou vlastností je, že má schopnost zpomalit vyplavování glukózy.

Jablečný ocet

Dvě lžíce jablečného octa denně snižují hladinu cukru v krvi. Zkuste na to jít po francouzsku a salát zalijte čerstvou zálivkou Vinaigrette (2 díly octa, 1 díl olivového oleje).

Skořice

Hladinu cukru v krvi dokáže snížit i skořice. Zkuste třeba skořicové kuře podle našeho receptu.

Čemu se vyhněte

Rozvařeným těstovinám, hrozinkám, bílé rýži a pečivu, sladkostem, suchým kukuřičným lupínkům, pečeným bramborám. Nevhodná jsou tučná masa, škvarky, šlehačka, máslo, sádlo, velmi tučné sýry, jasmínová rýže. Pokud si například sladkosti nedokážete odepřít, doplňte je bílkovinami. Sladké se pak pomaleji vstřebává.

Vitamin D

Slunce má nezastupitelný vliv na produkci vitaminu D, který hraje důležitou roli také při vyplavování inzulinu. Máte-li jej v těle dostatek, můžete podle vědců z Loyolovy univerzity v Chicagu oddálit nástup cukrovky a vznik komplikací. Když zrovna nejsou slunečné dny, doplňujte zásoby polotučným mlékem a mléčnými výrobky či rybami.

Co dále pomáhá:

Běh

Fyzická aktivita snižuje hladinu cukru v krvi a zvyšuje citlivost buněk na inzulin. Jaké je doporučené cvičení? Americká diabetologická asociace doporučuje 1/2 hodiny aerobní aktivity 5x týdně.

Chůze

Podle 16 let trvajícího výzkumu vědců z Harvardovy školy veřejného zdraví i hodinka svižné chůze denně sníží riziko diabetu 2. typu o 30 %. A pokud nemáte rádi ani běh, ani chůzi, podle autora knihy „Jídlem proti diabetu“ Howarda Shapiro pomáhají i úklid domácnosti nebo zahradní práce.

Dopřejte si spánek

Je to jednoduchá rovnice: Únavu z nedostatku spánku často zaháníme tím, že stále něco uzobáváme. Výsledek se dříve či později dostaví – tloustneme a hrozí nám cukrovka. Takže nechcete-li se stát plnoštíhlými diabetiky, dopřejte si kvalitní spánek.

Nekuřte

Pro náruživé kuřáky je život jednou velkou loterií. „Zadělat“ si mimo jiné mohou i na cukrovku, s rizikem o 50 % vyšším než nekuřáci.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector