Srdeční zástava – Vše o zdraví

Měsíc povědomí o náhlé srdeční zástavě je zásadní iniciativou společnosti Heart Rhythm Society pro vzdělávání veřejnosti a zvyšování povědomí o náhlé srdeční zástavě. Náhlá srdeční zástava (SCA) může vést k smrti během několika minut od události, pokud oběť nedostane okamžitou lékařskou pomoc nebo pomoc.

Tyto epizody jsou pojmenovány výstižně, jak k nim náhle dojde, “což znamená, že často předem neexistuje varování, že by mohlo dojít k problému,” dodává Dr. Kevin Woods, board-certified cardiologist ve společnosti Capital Cardiology Associates. Vysvětlil, že SCA je hlavní příčinou smrti, více životů než rakovina prsu, rakovina plic, nebo AIDS ve Spojených státech.

Jaká je nejdůležitější osoba během události SCA VY.

SCA je často zaměňována za infarkt, protože sdílejí srdeční spojení kvůli okamžitému nástupu, který může zasáhnout bez varování. Zástava srdce je nebezpečná tím, že existují základní příčiny, které způsobují, že srdce bije z rytmu nebo synchronizace.

“Obvykle, je problém, když srdeční frekvence bije velmi rychle, ne tak, jak to vidíte ve filmech, kde někdo vyrovnává nebo musí být šokován,” vysvětlil Dr. Les. SCA obvykle vzniká jako elektrický problém, arytmie.

Když dolní komora vašeho srdce (komora) přijímá nepravidelné signály, vyhodí srdce z efektivního tlučení a čerpání krve. Když dojde k události, oběť si může stěžovat na bolest na hrudi, nepohodlí, bušení srdce, dušnost nebo potíže s dýcháním, pocit na omdlení, bezhlavý, nebo závratě.

Náhlá srdeční zástava způsobí, že srdce bude synchronizováno, okrádání mozku o průtok krve, vedoucí k bezvědomí.

Rozpad náhlé srdeční události zní velmi podobně jako infarkt, ale je důležité si uvědomit hlavní rozdíl: SAC je elektrický problém, kde je srdeční infarkt instalatérským problémem. Při infarktu, vidíme přerušení toku krve kvůli plaku (mastná látka) ucpávání tepen.

“Při prasknutí plaku, vytvoří se krevní sraženina, která připraví srdeční sval o kyslík, vyvolání infarktu. To může urychlit náhlou srdeční smrt, kde se může infarkt překrývat s náhlou srdeční zástavou,” poznamenal Dr. Les.

V obou případech, když srdce přestane bít, ztráta krve může způsobit trvalé poškození mozku nebo srdečního svalu nebo smrt již po několika málo letech 10 minut.

Srdeční zástava - Vše o zdraví

Dalším rozlišujícím faktem je, že náhlá srdeční zástava může udeřit kohokoli, v jakémkoli věku. díkybohu, srdeční zástava je u dětí ve věku mezi 5-19 let, vyhlašování životů více než 2,000 děti za rok. Když jsou hlášeny tyto úmrtí, jsou tragické, opuštění komunit hledat, co může zabránit budoucím ztrátám.

Rodičovské hodinky je národní organizace, která se snaží chránit mládež před náhlou srdeční zástavou. Jejich webová stránka to uvádí 72% u studentů, kteří trpěli SCA, uvedli jejich rodiče, že měli před událostí alespoň jeden kardiovaskulární symptom. Nepoznali to jako život ohrožující.

Mnoho mladých lidí nemluví o možných příznacích, protože si nejsou vědomi svého neobvyklého stavu, se bojí být jiní, nebo se bojíte ztráty hracího času.

Komunikace s teenagerem je klíčem k vytváření povědomí. Jako lékař a otec, Dr. Woods chápe výzvu mluvit s dospívajícími o jejich zdraví. “Důležitým bodem je, když jste si vědomi rodinné anamnézy srdečních problémů, to je určitě důvod, proč být konkrétní u vašich dětí a vašeho poskytovatele zdravotní péče.

S dospívajícími, budete je muset zapojit do konverzace. Měli byste také vést otevřený dialog se svým poskytovatelem o vašich obavách.” Prarodič nebo rodič, který v mladém věku dostal infarkt, jako 50, jsou informace, které byste měli sdílet se svými dětmi a lékařem.

“Lidé jsou označováni jako lidé, kteří často mají infarkt, i když to nemusí být přesně to, co se stalo. Může to být srdeční příznak nebo záchvat, který byl v té době chybně diagnostikován. Pokud se jedná o událost, která se stane v 50 nebo mladší, což má za následek smrt, to je hlavní červená vlajka.” Hrajete také hlavní roli ve svém zdraví.

Součástí sebeobrany je pravidelné kontroly u poskytovatele zdravotní péče, vyšetřován na srdeční choroby, a rozhodování o správném životním stylu.

Rychlá reakce na náhlou srdeční zástavu může dramaticky zvýšit šanci na přežití. Za každou minutu v SCA, šance na přežití klesá přibližně o 10%. Odborníci na zdraví poukazují na to volání 9-1-1 nestačí poskytnout podporu během této zdravotní pohotovosti.

Čas, který obvykle trvá, než dorazí záchranné zdravotnické služby, kolem 10 v nejlepších odhadech minut, ovlivňuje šance na přežití. V jeho počátečním prostředí s pacienty, Dr. Woods zažívá nejlepší a nejhorší scénáře. “Existují pacienti, kteří přicházejí v bezvědomí kvůli léčbě na cestě na pohotovost.

Některé musíme v rámci protokolu vyvolat kómatu, abychom ochladili teplotu jejich jádra, abychom zvýšili pravděpodobnost, že po jejich příhodě budeme mít méně neurologických vad nebo poškození mozku.” Protože epizoda SCA obsahuje náhlý kolaps, nereagování, nebo ztráta dechu, CPR je zachránce života.

Začátek tvrdých a obličejových stlačení hrudníku ve středu hrudníku může stimulovat srdce, aby začalo znovu pracovat.

Šok automatizovaného externího defibrilátoru (AED) může obnovit efektivní srdeční rytmus. Americký Červený kříž je jednou z mnoha organizací, které nabízejí školení AED. Tyto malé, přenosná zařízení způsobují silný šok při čekání na pohotovostní složky.

Čím dříve dojde k šoku AED, tím lepší je výsledek, protože tato zařízení jsou nejúčinnější, pokud se použijí do tří minut po zástavě srdce. Ve státě New York, každá škola musí mít AED – zejména při sportovních / atletických činnostech. Senioři středních škol se nyní musí naučit, jak spravovat AED nebo CPR.

AED jsou také vyžadovány na plážích, bazény, trampolínové parky, a státní budovy. “Dobrá zpráva je, že zachraňujeme lidi. Tato čísla rostou kvůli povědomí o obecné populaci, dostupnost AED, více lidí získává certifikaci CPR, a nové protokoly, které v nemocnici dodržujeme, abychom pomohli lidem zotavit se.

Je úžasné sledovat, jak daleko mohou lidé po události takového rozsahu zajít,” Dr. Woods optimisticky přidán.

Šest příznaků nezdravého srdce. Varovat může chrápání i krvácení dásní

Statistiky uvádějí, že více než polovinu úmrtí v Evropě má na svědomí právě kardiovaskulární onemocnění.

„Přesto péči o něj zanedbáváme a namísto toho jeho funkce narušujeme nezdravým životním stylem. Srdce lze cíleně poškozovat – kouřením, nezdravou stravou, zanedbáváním léčby vysokého krevního tlaku, nadváhou, vysokou hladinou nezdravého cholesterolu a nedostatkem pohybu.

Tomu všemu je potřeba se vyhnout a starat se o srdce tak, aby opravdu vydrželo celý život.

I když se v případě rizika infarktu myokardu mluví převážně o starších lidech, podle posledních statistik je výsledkem rozšířeného nezdravého životního stylu stále častější výskyt onemocnění srdce i mezi třicátníky. Je také jen mýtus, že se problémy se srdcem objevují u mužů častěji.

Ženy jsou v reprodukčním věku sice chráněny pohlavními hormony, ale po nástupu menopauzy hravě dohánějí muže. A během deseti let se výskyt onemocnění srdce srovnává,“ upozornila praktická lékařka Sobotková z Lékařského domu Praha 7.

Abychom se případným potížím se srdce vyhnuli, je nejen důležité se zdravě stravovat a pravidelně se hýbat, ale chodit také na preventivní prohlídky.

Zajít na lékařské vyšetření byste si měli i v případě, pokud vás trápí některý z následujících příznaků potíží se srdcem, zvláště když se vyskytnou dva nebo více najednou.

Sexuální problémy

Za problémy s mužskou erekcí se často skrývá stres nebo únava. Někdy však tyto intimní potíže mohou být jedním z prvních signálů problémů se srdcem. Zvláště pokud se objevují dlouhodobě.

Podle kardiologa Jonathana Goldsteina ze St. Michael’s Medical Center v New Jersey je dokonce erektilní dysfunkce (ED) jedním z nejlepších včasných ukazatelů na pokročilé srdeční onemocnění.

„Dnes by měl být každý pacient, který přijde s problémem ED, považován za kardiovaskulárního pacienta, dokud nebude prokázáno jinak,“ prohlašuje doktor Goldstein. I u žen se mohou skryté problémy se srdcem projevit potížemi v sexuální oblasti. Snížený průtok krve do genitálií může bránit vzrušení, znesnadnit dosažení orgasmu, nebo způsobit méně uspokojivý orgasmus.

Vědci z americké kliniky Mayo sledovali muže ve věku 40 až 49 let, kteří trpěli erektilní dysfunkcí, a odhalili, že tito muži měli dvakrát vyšší pravděpodobnost vzniku onemocnění srdce než ti, kteří neměli problémy se sexuálním zdravím.

Další studie se zaměřila opačným směrem a ukázala, že dva ze tří mužů, kteří byli léčeni na kardiovaskulární onemocnění, trpěli často erektilní dysfunkcí mnoho let předtím, než byli diagnostikováni se srdečními problémy.

Je tomu tak proto, že zúžení tepen v penisu omezuje průtok krve do penisu, a jelikož jsou tyto tepny menší, může se jejich poškození projevit mnohem dříve právě v podobě ED. Při dlouhodobějších problémech s erekcí proto Goldstein doporučuje vyhledat lékaře.

„Každý pacient, který k nám přijde s erektilní dysfunkcí, je automaticky posílán na vyšetření srdce. U kardiologa je tak považován za rizikového pacienta, dokud se neprokáže opak,“ uvedl profesor Goldstein.

Lékařka Sobotková souhlasí s tím, že porucha erekce může být v některých případech příznakem srdečního onemocnění. „Cévy v penisu jsou totiž menší, proto se na nich ateroskleróza objeví většinou dřív, než začne člověk pociťovat její další symptomy.

Sex je bezpečný pro lidi se stabilizovaným onemocněním srdce – pokud není srdeční choroba dobře kompenzována, raději se milování dočasně vzdejte do doby, než se stav tohoto orgánu zlepší. Infarkt či dokonce úmrtí během milování jsou velmi vzácné.

Sex je příčinou méně než 1 % náhlých srdečních příhod.“

Chrápání a spánková apnoe

Pokud chrápete tak hlasitě, že narušujete spánek vašeho partneru, nebo ho donutíte používat špunty do uší, může být vaše srdce ohroženo. Omezené dýchání během spánku je základní příčinou chrápání a je také spojeno se všemi typy kardiovaskulárních onemocnění.

Syndrom spánkové apnoe, při kterém se dýchání ve spánku nakrátko zastaví, odborníci dávají do souvislosti s vyšším rizikem kardiovaskulárních onemocnění a infarktu.

Podle statistik lidé trpící spánkovou apnoe mají až třikrát vyšší riziko srdečního záchvatu během pěti let.

Syndrom spánkové apnoe se nejčastěji objevuje u jedinců, kteří trpí obezitou, cukrovkou, nemocemi srdce, plic, svalů a centrálního nervového systému. Jelikož spánková apnoe snižuje přísun kyslíku do krve, existuje větší pravděpodobnost srdeční zástavy. Jakýkoli problém s dýcháním ve spánku byste proto měli nahlásit svému lékaři.

Bolesti dásní, otoky nebo krvácení dásní

Zarudlé, bolestivé, oteklé nebo krvácející dásně mohou být nejen příznakem onemocnění parodontu, které vzniká působením bakterií zubního kamene a povlaku na povrchu zubu, ale i kardiovaskulárního onemocnění.

Studie z roku 2010, kterou provedli vědci z Americké akademie parodontologie (AAP), odhalila, že prevalence parodontálních onemocnění může být podceňována až o 50 procent.

Odborníci se domnívají, že špatný krevní oběh v důsledku srdečního onemocnění může být základní příčinou periodontálních onemocnění. Vědci také zkoumají, zda se stejné bakterie podílejí na onemocnění dásní i na tvorbě plaku v koronárních tepnách.

Prevence vzniku parodontitidy je stejná, jako při prevenci zubního kazu. Při problémech s dásněmi s návštěvou zubaře neotálejte, v ohrožení totiž může být nejen váš chrup, ale i srdce.

Otoky nohou, chodidel a prstů

Pokud selhává srdce, hromadí se v organismu tekutina, která může způsobovat otoky nohou a chodidel. Někdy se tekutina hromadí i v břišní oblast. Příznakem zadržování vody v těle může být i náhlý nárůst hmotnosti.

Když zjistíte, že se vaše nohy nafoukly natolik, že vám jsou těsné boty, že vaše kotníky, zápěstí či prsty jsou výrazně oteklé, nebo objevíte silné známky otlačení od ponožek, můžete se potýkat s problémem zadržování tekutin.

Zajímavé:  Sportovní Lékař Brno A Okolí?

Edém, jak se otokům a nadměrnému hromadění tekutiny v buňkách také říká, může být známkou srdečního selhání a dalších forem kardiovaskulárních onemocnění. Edém obvykle začíná právě v oblasti nohou, na kotnících, prstech, rukou a chodidlech, tedy částech těla, které jsou nejvíce vzdálené od srdce, kde je krevní oběh chudší. Při nevysvětlitelném otékání proto neváhejte s návštěvou lékaře.

Bolesti na hrudi nebo v rameni

Angina pectoris (AP) je jednou z akutních forem ischemické choroby srdeční, která se projevuje specifickou palčivou bolestí na hrudi. Ta je způsobena nedostatkem kyslíku v srdeční svalovině.

Pacient může pociťovat také hlubokou bolest, zatuhnutí nebo váhu na hrudníku a tyto problémy se mohou zhoršovat při nádechu. Jedním z důvodů, proč se na anginu pectoris často nepřijde, je fakt, že její projevy jsou velice individuální.

Někteří postižení mluví spíše o pocitu tíže, plnosti a tlaku než o bolesti. Může se také zaměnit za poruchy trávení nebo za pálení žáhy, jelikož bolest může klesat do břišní oblasti. Pocity těsnosti, zúžení nebo bolesti můžete zaznamenat také v oblasti krku, ramene, čelisti nebo na horní části zad, kdy mohou být zaměňovány za natažený sval.

Poznávacím znamením, které vám pomůže rozpoznat anginu pectoris od nataženého svalu nebo gastrointestinálních potíží, je opakování problému namísto jedné krátké epizody. Každopádně je vhodné informovat o těchto potížích lékaře.

Dušnost a kašel

Přetrvávající kašel nebo dušnost mohou být rovněž ukazatelem selhávání srdce, kdy se hromadí tekutina v plicích a způsobuje právě tyto problémy. Dýchavičnost při cvičení, námaze a stresu tak může být včasným znamením toho, že se ve vašem organismu něco děje.

Dušnost obvykle ukazuje na srdeční onemocnění v raném stadiu nebo počínající plicní onemocnění. Teprve lékařská prohlídka může odhalit, co se za vaší dýchavičností skrývá.

Pro onemocnění srdce je typický pocit, že nemůžete popadnout dech a neschopnost nadechnout se zhluboka. Špatná cirkulace krve může vyústit v namáhavé dýchání.

Jestliže se vaše problémy s dýcháním zhoršují v noci a v poloze v leže, může to také ukazovat na srdeční onemocnění.

Dýchavičnost, ať už při fyzické aktivitě, stresu nebo v klidovém režimu by měla být vždy důvodem návštěvy lékaře, jelikož může být příznakem celé řady závažných zdravotních problémů.

Zdravé srdce je dar

Srdce máme jen jedno, a pokud funguje, jak má, téměř ho nevnímáme. O to více jsme vystrašení, když se jeho rytmus změní nebo najednou nestíhá naše aktivity. Na otázku, co vydrží srdce, není jednoduchá odpověď.

Co se týká „technických“ parametrů, jsme na tom v podstatě stejně, ale nesmíme zapomínat i na jiné faktory, které chod našeho srdce ovlivňují. Nejedná se jen o záležitosti podmíněné dědičností či vrozené, kterých není až tak velké procento, ale především rozhoduje náš životní styl a pohybové aktivity.

Srdce také ovlivňujeme svým jídelníčkem, podstatnou roli sehrává psychické rozpoložení a to, jak vnímáme radosti a strasti našeho života, jak se jimi necháváme ovlivnit.

Lidské srdce je snad ze všech orgánů nejvíce obdařeno nejrůznější symbolikou. Při rozrušení se srdce rozbuší, v napětí se naopak zastaví. Dobrý člověk je srdečný a k jiným přistupujete se srdcem na dlani. Nemilovaného člověka srdce bolí, má je zlomené, a když je opuštěn, srdce mu pukne žalem.

Statečný člověk je srdnatý, zbabělý má srdce v kalhotách. Důvodů pro tak symbolické zastoupení srdce je více. S pravidelným tlukotem srdce matky se setkává dítě v děloze ještě před narozením. Srdce se pravidelně ozývá samo – při námaze se zřetelně rozbuší. Jeho trvalé zastavení je známkou smrti.

Svůj význam má i poloha uprostřed hrudníku. Rozevřená náruč odkrývá srdce, při objetí se srdce setkávají. Často se mylně domníváme, že je snadno zranitelné. Ve skutečnosti je srdce velmi odolný orgán.

Proti vnějšímu násilí je chráněno hrudním košem a je dobře přizpůsobeno tomu, že musí bez odpočinku pracovat po celý lidský život.

Hmotnost zdravého srdce dospělého člověka je cca 280-340 g u mužů, 230-280 g u žen. Při jednom srdečním stahu je do oběhu vypuzeno 60-90 ml krve. Během jedné minuty srdce přepumpuje 5-6 l krve (v klidu), při zátěži (a tedy zvýšení tepové frekvence) i 15-20 l / min. K zástavě krevního oběhu dochází při teplotě těla 29°C.

Péče o srdce

Jak moc je naše srdce ohroženo a čím? Přestože celková úmrtnost na kardiovaskulární choroby zejména díky velmi dobré prevenci i léčbě klesá, kardiovaskulární choroby jako celek tvoří poměrně podstatnou část příčin všech úmrtí nejen v České republice.

Vrozené vývojové vady srdeční – z hlediska úmrtnosti – s postupujícími vědomostmi a možnostmi medicíny ustupují spíše do pozadí.

Do popředí se kvůli životnímu stylu současné populace dostávají onemocnění, která vznikají na podkladě aterosklerózy, zejména ischemická choroba srdeční, kam se řadí angina pectoris, infarkt myokardu či chronické srdeční selhání nastávající následkem opakovaných infarktů a chronického špatného prokrvení srdečního svalu.

Kouření výrazně zvyšuje pravděpodobnost onemocnění kardiovaskulárního systému. Ne každý kuřák onemocní rakovinou, ale v každém případě je cévní systém každého z nich v mnohem horším stavu než cévní systém nekuřáka.

Nenápadné příznaky

Myslíme si, že jsme zcela zdraví, ale najednou jsme více unavení, zadýcháváme se do schodů.

Tyto nenápadné příznaky mohou signalizovat, že s naším krevním tlakem není úplně vše v pořádku a blížíme se k diagnóze arteriální hypertenze – náš naměřený krevní tlak se blíží hodnotám 140/90 mmHg, přičemž ideální tlak se pohybuje okolo 120/80 mmHg.

Hodnoty krevního tlaku jsou odrazem nejen funkčního stavu srdce, ale také cév, jejich pružnosti a elasticity. A stejně jako je krevní tlak odrazem stavu srdce, je-li vysoký krevní tlak dlouhodobě neléčený, má negativní vliv na srdeční svalovinu.

Krevní tlak je variabilní, mění se v průběhu dne, i v závislosti na fyzické aktivitě. Nejvíce vypovídající je o těchto proměnách 24hodinové monitorování, které indikuje lékař, a jež mimo jiné odstraní syndrom bílého pláště, kdy se nám zvedá tlak už jen při pohledu na lékaře.

Tepová frekvence říká, kolikrát se srdce za minutu stáhne. Normální srdeční rytmus je pravidelný a pohybuje se v rozmezí 60 až 90 tepů za minutu. Každá odchylka od normálního rytmu není důvodem k návštěvě lékaře. Popsat srdeční arytmii není snadné. Pacienti mívají pocit bušení, občasného přeskočení či vynechání srdce.

Mnohdy jde o neškodné extrasystoly, může se ovšem jednat o arytmie vážnějšího charakteru. Zrychlení tepové frekvence neznamená vždy nemoc. Přirozeně roste při zvýšené aktivitě sympatiku: při strachu, při různých emocích nebo při sportu.

Alarmujícím ukazatelem by měla být doba trvání arytmie (tedy pokud přetrvává řádově desítky minut či hodiny) a zejména další doprovodné příznaky, jako jsou celková slabost, motání hlavy, pocit ztíženého dechu.

Poznáte infarkt?

Stav, kdy srdeční tkáň kvůli nedostatku krve a tedy i kyslíku, začne odumírat, se projevuje typickou bolestí na hrudi, která vystřeluje do ramene, krku a levé ruky. Někdy ale také ne.

Odhaduje se, že až desetina případů nemá žádné příznaky a až třetina případů má příznaky atypické a mírnější – například jen dušnost či bolest v zdech nebo v rameni.

Mezi příznaky infarktu patří také pálení žáhy, bolest břicha, zvracení, nevolnost, závratě či mdloby nebo studené pocení. V nejtěžších případech může pacient i upadnout do bezvědomí v důsledku srdeční zástavy.

Zatímco u některých lidí se infarkt projeví rychlým nástupem bolesti nebo srdeční zástavou, řadu pacientů jejich tělo upozorní s předstihem několika hodin i dnů.

Na infarkt mohou ukazovat například opakující se bolesti na hrudi, které se zhoršují při námaze, v klidu naopak zeslábnou. Ve chvíli, kdy bolest neustoupí ani po podání nitroglycerinu, je pravděpodobné, že nejde jen o projev nemoci anginy pectoris, ale že se už rozběhl infarkt.

Odborníci varují, že pokud bolest trvá nepřetržitě 10 až 15 minut, jde o stav, kdy vzniká podezření na infarkt myokardu.

Někdy dojde k případu, kdy člověk, který vždy působil zdravě, najednou dostane nečekaně infarkt. Podkladem infarktu myokardu nebo cévní mozkové příhody je ucpání přívodné tepny, většinou na podkladě aterosklerotického plátu.

Problematika aterosklerotických plátů ale nespočívá jen v tom, jak je plát velký a jak moc zužuje některou cévu, ale také je důležité, jak rychle vznikne a jakou má konzistenci. Pokud plát vzniká léta, obtíže pacienta (v případě nedokrvení srdce bolest na hrudi a dušnost) přicházejí pomalu, postupně.

Paradoxně v případě vleklých obtíží může být průběh infarktu méně dramatický, nedokrvená část srdeční svaloviny si totiž časem, při trvalém nedostatku kyslíku, vytvořila takzvané kolaterály (náhradní cévy). Extrémně nebezpečné jsou ale tzv. nestabilní aterosklerotické pláty. Tvoří sice menšinu všech plátů, ale jsou odpovědné za většinu akutních cévních příhod.

Můžeme si je představit jako gelovou hmotu, které sice významně nezužuje průsvit cévy, ale kdykoli může prasknout a vytvořením trombózy v tomto místě se céva ucpe z minuty na minutu. Proto se může stát, že člověk, který doteď pravidelně sportoval a byl bez problémů, dostane najednou infarkt.

Rychlost je rozhodující

V minulosti býval infarkt smrtelný, dnes se již daří většinu pacientů zachránit. Podmínkou je, že se včas dostanou do nemocnice, která je na první pomoc při infarktu zařízená – do takzvaného kardiocentra.

Ideální je, pokud se pacient dostane do nemocnice do 45 minut, maximálně do hodiny od prvních příznaků infarktu. Pokud se pacient nedostane k lékaři včas, jeho srdce se může vážně poškodit nebo zničit: hrozí například vznik arytmií, problémy s chlopněmi, srdeční selhání (vratné, ale i chronické) či dokonce prasknutí srdce.

Léčba – operační sál

V současnosti je základní léčebnou metodou ošetření srdce katetrem (zavádí se přes tepnu v třísle): v srdci katetr odsaje krevní sraženinu, roztáhne uzavřenou cévu a vyztuží poškozenou cévu.

Jen ve zvláště závažných případech se provádí bypass, tedy přemostění postižené cévy.

Pacienti, jimž lékaři provedou tento zákrok, přežívají infarkt ve více než 90 procentech případů – a často zcela bez následků.

V podstatě z každého místa v naší zemi může být pacient do hodiny na stole u specialisty. Ten okamžitě provádí angioplastiku, a tak se dnes běžně stává, že pacient, který prodělal infarkt, má díky rychlé léčbě srdeční sval nepoškozený a má stejnou prognózu, jako by infarkt vůbec neměl. Angioplastika není nijak nový postup. V Česku se rozšířila už v 90. letech minulého století.

Provádí se tak, že se pacientovi zavede tepnou v tříslech do ucpaného místa v srdci speciální balonek, který se roztáhne, a céva se poté v místě zúžení ještě vyztuží takzvaným stenem – trubičkou, která zajistí její průchodnost. Na tom, že je toto řešení v léčbě infarktu zlatým standardem, přitom mají velký podíl čeští kardiologové, kteří ho začali v 90. letech zkoušet.

Zjistili, že pacientovi spíše pomůže zavézt ho do vzdálenějšího kardiocentra a provést mu angioplastiku než tradiční postup, tedy předat ho lékařům v nejbližší nemocnici a podávat mu léky proti srážení krve (které asi polovině pacientů pomohou rozpustit sraženinu způsobující infarkt).

Úmrtnost na infarkt i díky této změně za poslední dvě dekády klesla na pětinu: dříve umíral každý čtvrtý pacient, dnes je to asi jen pět procent.

Pacient po prodělaném infarktu prochází jakousi kardiovaskulární rehabilitací. Po rozsáhlém infarktu je srdce slabší, nefunguje jako pumpa dostatečně dobře. A pak rozhodně není řešením sedět doma a nevykonávat žádnou činnost.

Srdce je sval jako každý jiný, a pokud se netrénuje, ochabne. Kardiovaskulární rehabilitace po rozsáhlejších infarktech patří do rukou odborníků, nicméně pacient by měl začít u sebe a sám se zajímat a hlavně s lékaři spolupracovat.

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Obrovský skok prodělala také kardiochirurgie. Zatímco před dvaceti lety byly nejrozvíjenějšími zákroky bypassy, nejdříve žilní, pak tepenné, dnes jsou lékaři schopni provádět na srdci hned několik zákroků najednou, a to způsobem, který je mnohem šetrnější než dříve.

Například při poškození  chlopní se používaly umělé chlopně, poté chlopně transplantované z prasat. Dnes už chirurgové umějí pracovat se samotnou poškozenou chlopní – vymodelovat ji nebo srdce tak, aby zase plnily svou funkci. A nemusí se do srdce vnášet nic zvenku.

Pacienti chodí po operaci srdce mnohem dřív domů, a to i proto, že dnes jsou zákroky mnohem šetrnější – už není při každé operaci třeba otevřít pacientovi celý hrudník: nástroje se zavádějí malými řezy, a přitom naráz vyřeší třeba problém s chlopní, komorou i síní.

Laická první pomoc

Co dělat, jste-li poblíž člověka, který má příznaky infarktu myokardu?

  •          umístěte postiženého do polosedu a povolte mu těsné oblečení
  •          podejte nitroglycerin, pokud ho dotyčný užívá
  •          jestliže sed, zklidnění a lék od příznaků do tří minut nepomohou, volejte záchranku
  •          upadne-li nemocný do bezvědomí, pomoc volejte okamžitě, provádějte nepřímou masáž srdce, a to v poměru 30 stlačení srdce a dva dechy umělého dýchání do té doby, než přijedou záchranáři
  •          zeptejte se záchranáře na telefonu, zda pacientovi nepomohou i další léky – například rozkousání acylpyrinu (může pomoci rozpustit krevní sraženinu) nebo podání léku na uklidnění (zklidnění uleví i srdci)

Nakrmte své srdce

Pokud chcete předejít infarktu nebo pokud jste v rekonvalescenci po jeho prodělání, měli byste dodržovat následující doporučení.

  •          Hlídejte si velikost porcí, přidejte na nezpracovaných potravinách (zelenina, ovoce) a nejezte slaná kalorická jídla. Plánujte si jídlo dopředu. Impulzivní návštěva fast foodu či nákup hotovek vaší stravě neprospějí.
  •          Některá jídla jsou považována za superpotraviny, které jsou pro srdce zvláště vhodné – jde například o mastné ryby (losos, tuňák, sardinky, makrela), ořechy (vlašské, mandle, kešu, lněná či chia semínka), borůvky, maliny a další bobule, luštěniny, mléčné výrobky, ovesné vločky, olivový olej, tmavou čokoládu, avokádo, citrusy, sóju, zelený čaj, brokolici, kapustu a špenát nebo červené a černé hrozny.
  •          Zelenina a ovoce nemusí být vždy jen čerstvé, mohou být i mražené nebo konzervované – neměly by být ale přislazované, smažené nebo doplněné smetanovou omáčkou.
  •          Vybírejte si celozrnné potraviny: pečivo, cereálie či přílohy by měly být co nejméně upravené a s minimem cukru.
  •          Jako zdroj bílkovin si vybírejte potraviny, které nejsou zbytečně tučné: vejce, ryby, drůbež bez kůže, mleté maso a podobně. Vyhýbejte se naopak uzeninám, vnitřnostem nebo smaženému masu.

Stejně jako u jiných chorob, i u infarktu platí, že mnohem lepší než ho léčit je mu předcházet. Doporučuje se nekouřit a vyhýbat se i zakouřeným místnostem. Důležité je udržovat si optimální tělesnou hmotnost a pravidelně cvičit, hlídat si hladinu cholesterolu a krevní tlak.

Nezapomínat na pravidelné lékařské prohlídky – zvláště by na dodržování těchto doporučení měli dbát muži starší 45 let a ženy nad 55 let, i nichž je riziko infarktu zvýšené, a lidé, u nichž se v rodině vyskytl časný infarkt ( u mužů před 55. rokem a u žen před 65. rokem věku).

Srdcaři a léto

 Je to překvapivé, ale léto samo o sobě nepředstavuje pro nemocného s onemocněním srdce vyšší riziko, jak si mnozí lidé myslí. Například srdečních infarktů, akutního srdečního selhání nebo některých arytmií, jako je fibrilace síní, bývá naopak více v zimních měsících. Pro každého však představují riziko extrémně výkyvy počasí a pro nemocné se srdečním onemocněním to platí ještě více.

Kardiak hůře snáší výkyvy v denním režimu a v letním období o ně nebývá nouze. Souvisí  to i s cestováním a tolerováním změn prostředí. Tropické dny s extrémními teplotami mohou znamenat pro srdce a cévy pacienta zvýšenou zátěž; hrozí zejména přehřátí organismu a dehydratace.

 Pokud málo pijete vodu a nehýbete se, krev se zahušťuje a hrozí riziko vzniku krevních sraženin.

Také pro dlouhé cestování platí potřeba dostatečného příjmu tekutin, při cestě autem dodržovat přestávky a v letadle se i při omezených možnostech občas protáhnout (prevence žilní trombózy).

Horké počasí nutí organismus sepnout regulační mechanismy: cévy se rozšíří, aby umožnily vyzařování tepelné energie z organismu, zároveň se zvýší produkce potu, čímž v těle ubývá tekutin a snižuje se objem krve.

Rozšíření cév spolu s menším krevním objemem způsobí pokles krevního tlaku, což se srdce snaží kompenzovat zvýšením objemu přečerpané krve – zesílením stahů srdečního svalu a rychlejší činností.

Nemocné srdce je však schopné zvyšovat výkon pouze do určitého limitu, pak může nastat například nedokrevnost srdečního svalu.

Před odjezdem na dovolenou by měl pacient zkonzultovat svůj zdravotní stav s lékařem.

Zástava srdce postihuje i mladé sportovce. Okamžitá pomoc může život zachránit

video

Události: Zástava srdce postihuje i mladé sportovce

Profesionální belgický závodník Jimmy Duquennoy zemřel náhle doma. Zástava přišla bez varování, testy před sezonou zdravotní problém neodhalily. Podobné případy se objevují i v Česku. „Důvodů může být řada, může tam být vrozená predispozice nebo přepětí organismu při maximální zátěži,“ říká přednosta kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEM Ivan Netuka.

Nemoci srdce a cév jsou ve vyspělých zemích nejčastější příčinou úmrtí. Náhlá srdeční smrt hrozí osmi mužům z tisíce lidí mezi 60 a 69 lety s nějakým srdečním onemocněním. Podle přednosty Kardiocentra IKEM Jana Pirka se přitom zástava srdce čím dál častěji objevuje právě u zdravých a mladých pacientů do 30 let.

„Výjimkou nejsou ani rekreační či vrcholoví sportovci, které by nenapadlo, že je něco takového může potkat,“ upozorňuje. Pokud člověk sportuje, neznamená to podle Pirka automaticky, že infarkt nedostane. „Jenom se to stane třeba o dvacet let později,“ dodal.

Sám se ocitl u dvou zástav srdce, které se staly přímo na běžeckých závodech v Praze. Jednoho muže resuscitoval pár desítek metrů před cílem běhu Praha-Běchovice, druhý zkolaboval při výběhu na kopec Hrádek při terénní Velké kunratické. Později se dozvěděl, že oba zvažovali, jestli ten den závod poběží, protože se necítili dobře. Doporučuje proto brát při sportování ohledy na signály těla.

Češi se první pomoci nebojí

Život v případě kolapsu může zachránit včasná resuscitace. Každou minutu bez kyslíku, který srdcem pumpovaná krev rozvádí po těle, odumírá pětina funkcí mozku. Ročně by bez srdeční masáže nepřežilo asi pět tisíc Čechů.

Češi zároveň poskytují první pomoc poměrně ochotně. Podle statistik pražské zdravotnické záchranné služby v 80 procentech případů, kdy sanitka vyjede k člověku postiženému zástavou srdce, laici sami zahájí resuscitaci. Ve světě to je jen asi 20 procent.

Při zástavě přestává srdce čerpat krev a důsledkem je rychlá ztráta vědomí, nehmatný pulz a následná zástava dýchání. „Když někdo upadne do bezvědomí, je primárně nutné zjistit, zda dotyčný dýchá.

Pokud ne, snažíme se nejprve rychle zprůchodnit dýchací cesty záklonem hlavy se zvednutím brady, zběžně prohlédnout ústa a odstranit případná cizí tělesa, jako zubní náhrady,“ popsala instruktorka resuscitace IKEM Lenka Sentivanová.

Hlavní je srdeční masáž

Pokud postižený nedýchá a nereaguje na podněty, měla by být zahájena co nejrychleji nepřímá srdeční masáž. „Hrudník by měl být rytmicky stlačován rychlostí 100 až 120 pohybů za minutu,“ popsala.

Hloubka stlačení má být pět až šest centimetrů. Pokud chce zachránce i dýchat z úst do úst, doporučuje 30 stlačení hrudníku a potom dva vdechy. U nezkušených ale stačí jen masáž srdce.

Pirk dodává, že laická resuscitace nikdy srdce nemůže znovu rozpohybovat. „Člověk vlastně nahrazuje funkci srdce a pumpuje krev. Srdce se rozběhne až elektrickým šokem z defibrilátoru,“ popsal. Ten mohou připojit záchranáři po příjezdu sanitky. Na některých veřejných místech mohou být externí defibrilátory, které mohou obsluhovat i laici.

Zástava srdce, selhání organismu. Dvouletá Beáta bojuje se vzácnou poruchou

Pavel Podešva

redaktor

Napište mi

Jsou jí teprve dva roky a už si Beáta z Brna musela přetrpět zástavu srdce, selhání organismu i sepsi. Na vině je vzácná metabolická porucha, kterou v republice trpí jen několik lidí. „Slyšeli jsme o třech případech. Diagnoza zní propionová acidurie. V důsledku chybějícího enzymu se jí v těle hromadí amoniak, který poškozuje orgány a hlavně mozek,“ říká Ondřej Laposa, otec Beáty.

Dvouletá Beáta Laposová se vzácnou poruchou. | Foto: Zuzana a Ondřej Laposovi

Všechno začalo, když rodiče pojali podezření, že by jejich dcera mohla mít chřipku. „Když nám v únoru minulého roku lékaři řekli, že se jedná o metabolickou poruchu, měli jsme s partnerkou jasnou představu.

Nasadíme dietu a zvládneme to. Po čtrnácti dnech jsme s otevřenou pusou poslouchali informace o prognóze.

Upřímně, pusu jsme zavřeli teprve před pár měsíci, kdy jsme se v rámci možností se situací smířili,“ vypráví Laposa.

Přečíst článek ›

Blonďaté děvčátko drží nízkobílkovinovou dietu, dostává různé léky na zlepšení metaboslimu a na snížení amoniaku v krvi. „Kvůli poruše se Beátčino tělo dostává do stavu acidózy. Překyseluje se. A stačí opravdu drobnost. Rýma nebo jen nepohoda či stres. Něco, co naruší její pohodlí,“ popisuje máma Zuzana Laposová.

Lékaři i rodiče se nemocnému děvčeti snaží dopřát co nejlepší péči. Vše však komplikuje také její oslabená imunita. Na konci minulého roku se situace ještě více zhoršila. Beáta prodělala zápal plic spojený se sepsí.

„Den před Vánoci musela být s maminkou hospitalizována v nemocnici. První dva týdny byly u nás v brněnské nemocnici, pak je přesunuli do Prahy. Beátce se na chvíli zastavilo srdíčko, selhal jí celý organismus.

Lékaři ji museli oživovat, pár dní byla připojena i na umělou plicní ventilaci. Přesto všechno je moc statečná,“ vypráví Laposa.

Výživová sonda

Protože Beáta v nemocnici odmítala jídlo, lékaři jí voperovali výživovou sondu zavedenou přímo do žaludku. Bohužel ani to nebylo řešením, takže jí lékaři museli dlouhodobě zavést centrální žilní katetr. Jeho prostřednictvím jí živiny proudí přímo do krve. Včera jí jej kvůli další sepsi museli vyměnit za nový.

Přečíst článek ›

Zuzana a Ondřej vychovávají i čtyřletého Huga. Společně strávený čas je pro ně rodinu vzácností. I proto, že léčba malé Beáty stojí nemalé peníze.

Zejména léky, doplňky stravy, zdravotnický materiál, ale také ježdění k lékařům. Rodičům částečně pomáhají dárci prostřednictvím nadace Dobrý anděl.

„Jsme všem Dobrým andělům vděční, že nás podporují a pomáhají nám zvládnout těžkou situaci,“ děkuje Laposová.

Tento článek jste si mohli přečíst díky předplatnému Deník Klubu

18.10.2020

  • organismus,
  • lékař,
  • Brno,
  • nemocnice,
  • amoniak,
  • enzym,
  • zástava,
  • Praha,
  • Vánoce

Poradna

Obsah článku

TAJEMSTVÍ JAPONSKÉ DLOUHOVĚKOSTI: „Člověk je tak starý, jak staré jsou jeho cévy, jak staré je jeho srdce.“

Srdce je nejdražší pumpa na světě. Rozhoduje o našem životě, jeho kvalitě a délce. Srdečně cévní onemocnění jsou nejčastější příčinou úmrtí v České republice. Mají na svědomí více než 58% všech úmrtí. Hlavní příčinou srdečně cévních onemocnění je ateroskleróza neboli kornatění tepen. Postihuje bez rozdílu muže i ženy, často v nejproduktivnějším věku.

Zajímavé:  Praskle Tesneni Pod Hlavou Priznaky?

Co je příčinou srdečně cévních onemocnění?

Hlavní příčinou těchto závažných, a život ohrožujících onemocnění, jako je ischemická choroba srdeční, angína pectoris, infarkt myokardu, cévní mozková příhoda, žilní trombóza, je ateroskleróza.

 Ateroskleróza je onemocnění, které vzniká v důsledku ukládání vápenatých a tukových usazenin a cholesterolu uvnitř cévních stěn, které potom nejsou dostatečně pružné ani odolné, a díky tomu se snadněji narušují i „pouze“ zvýšeným krevním tlakem.

Tyto usazeniny zároveň zmenšují průsvit cév, a tím je zužují. Zhoršuje se tak prokrvení a přísun kyslíku do tkání a orgánů celého těla.

Zpět na začátek »

Jak ateroskleróza vzniká a co ji způsobuje?

Nové poznatky

Je všeobecně známo, že vysoká hladina cholesterolu zvyšuje riziko vzniku aterosklerózy, a tím následně ischemické choroby srdeční, angíny pectoris, infarktu myokardu, žilní trombózy a krevních sraženin.

Cholesterol však není tou látkou, která vyvolává poškození. Je důležitý pro náš organismus k výrobě steroidních hormonů. V čistém stavu je cholesterol antioxidantem a nezbytnou složkou steroidních hormonů a všech orgánových systémů.

Věkem jeho hladina přirozeně stoupá s úbytkem hormonů v organismu.

Jde tedy o přirozený jev. Cholesterol je složen s HDL (těžkého) a LDL (lehkého) cholesterolu.

Z LDL cholesterolu se vytvářejí cholesterolové pláty,které ucpávají stěny cév, ale jen za určitých podmínek: poslední výzkumy ukazují, že LDL cholesterol se usazuje na cévních stěnách jenom když je jeho struktura poškozena volnými radikály – tedy když zoxiduje. Zánětlivé procesy v těle a volné radikály jsou příčinou poškození cholesterolu, a též cévní stěny.

Organismus musí poškození cévní stěny opravit a následně zabudovává na místo poškození vápník a cholesterol formou plátů, a vzniká cholesterolový plátjako záplata na poškozenou cévní stěnu. Na riziko vzniku a rozvoje aterosklerózy a cévních onemocnění nejlépe ukazuje hladina homocysteinu.

Homocystein způsobuje zánětlivé procesy v těle, a tím vznikají volné radikály, které poškozují cévní stěny a strukturu cholesterolu. To znamená, že vysoká hladina homocysteinu způsobuje poškození cévní stěny volnými radikály a ne vysoká hladina cholesterolu.

Homocystein vzniká z aminokyseliny cystein při nadměrné konzumaci masa a masných výrobků a při nedostatku vitamínů skupiny B ( hlavně B3, B6, B12 a kyseliny listové). 

Homocystein je tedy mnohem nebezpečnější pro rozvoj srdečně cévních onemocnění než cholesterol. Cholesterol škodí jenom následně jako cholesterolový plát, který ale vzniká na základě poškození jeho struktury volnými radikály.

To znamená, že vysoká hladina homocysteinu způsobuje poškození cévní stěny a následně způsobuje vznik aterosklerózy neboli kornatění tepen.

 Takto narušená vnitřní vrstva cévní stěny aktivuje proces krevního srážení: krevní sraženina – trombus cévu zcela uzavře, následkem toho se nedokrvuje část srdce, která časem odumírá a vzniká infarkt myokardu. 

Pokud se céva zúží sklerotickým plátem pod 30% svého průměru, průtok krve je nedostatečný. Orgán, který tato céva zásobuje, např. játra, ledviny, mozek, srdce, začne vysílat do mozku zprávu, že nemá dostatek kyslíku a živin.

Mozek(autonomní nervový systém) má jedinou možnost, jak řešit tuto situaci a zlepšit prokrvení jednotlivých orgánů: zvýší krevní tlak a následně zvýší puls. Tím proteče zúženou cévou více krve pod větším tlakem a dostane se více kyslíku a živin do jednotlivých orgánů.

Mozek tedy vydal příkaz srdci, aby zvýšilo tlak krve, případně zvýšilo puls, aby nedocházelo k hypoxii (nedokrvení) jednotlivých orgánů. Zvýšený tlak a puls však zatěžují srdce i cévní systém, které nejsou na takový přetlak stavěny.

 Srdce musí intenzivněji pracovat, tím se více opotřebovává, a také rychleji stárne, a my si takto zkracujeme život. 

Pacient se necítí dobře, navštíví lékaře, který mu zjistí vysoký krevní tlak a předepíše léky na snížení krevního tlaku, aby se šetřilo srdce. Co se stane ? Tlak se sice zpočátku upraví, ale orgány (srdce, játra, ledviny, mozek) zůstanou nedokrvené a trpí hypoxií.

Když je orgán nedokrvený, tak nefunguje správně a neplní svoji funkci. Průtok krve cévou je omezen a následkem toho jsou jednotlivé části těla nedostatečně zásobovány kyslíkem a živinami.

Navíc při nedostatku kyslíku se zvyšuje překyselení organismu, které je základem pro rozvoj dalších závažných onemocnění. Porušuje se acidobazická rovnováha a pH tkání organismu vykazuje překyselení.

V kyselém – nedokrveném prostředí se dobře daří nejen patogenním mikroorganismům, které způsobují zánětlivá onemocnění, ale také nádorovému bujení.

Toto vše je důsledek aterosklerózy a nesprávně léčeného zvýšeného krevního tlaku. Správná léčba těchto problémů spočívá ve vyčištění zaneseného cévního systému a rozpuštění krevních sraženin a cholesterolových plátů, které jsou příčinou zvýšeného tlaku krve a nedokrvení orgánů v těle.

Když se vyčistí cévní systém, zlepší se průtok krve i zásobení orgánů kyslíkem a živinami a přestanou se vysílat do mozku signály, že krev není zásobena kyslíkem a živinami a nejsou prokrveny jednotlivé orgány.

Mozek následně vydá příkaz srdci, že už nemusí zvyšovat tlak krve v cévním sytému a krevní tlak se přirozeně upraví – sníží.

Průtok krve cévou již není omezen a následkem toho jsou jednotlivé části těla dostatečně zásobovány kyslíkem a živinami. Při ateroskleróze tedy dochází k zužování průsvitu cév na základě ukládání tukových a vápenatých vrstev do stěny cév a vzniká narušení cévní stěny.

Ateroskleróza je jedním z hlavních důvodů úmrtí většiny obyvatel vyspělého světa.

Ateroskleróza vzniká na základě působení různých rizikových faktorů, jakými jsou vysoký krevní tlak, cukrovka, vysoká hladina LDL cholesterolu a homocysteinu, stres, nedostatek pohybu, nezdravý životní styl, kouření a také dědičná dispozice.

Ateroskleróza je příčinou, ze které se vyvíjejí závažná onemocnění, jako je ischemická choroba srdce a dolních končetin, angína pectoris, infarkt myokardu, mozková mrtvice.

 Ateroskleróza může postihovat všechny tepny našeho těla: nejčastěji postihované jsou tepny mozkové (cévní mozková příhoda), srdeční (ischemická choroba srdeční, infarkt myokardu, angína pectoris), a též tepny dolních končetin (ischemická choroba dolních končetin, křečové žíly, bércové vředy). Tato skutečnost může v mnoha případech způsobit velmi vážné komplikace, případně i smrt.

Zpět na začátek »

Jak správně diagnostikovat a předejít vzniku kardiovaskulárních problémů spojených s aterosklerózou cévního systému? 

Včasná diagnostika srdce a kardiovaskulárního systému může odhalit a lokalizovat problémy spojené s aterosklerózou včas, ještě než se nemoc projeví patologickými změnami na srdci.

 Umožňuje také zjišťovat hypoxické (neokysličené) části srdce při různých onemocněních, které vedou k ischemické chorobě srdeční, infarktu myokardu, angíně pectoris, cévní mozkové příhodě, žilní trombóze atd.

 Metoda umožňuje a poskytuje preventivní rychlé vyšetření, okamžité zobrazení srdce, okamžité výsledky, okamžité řešení, obnovu a ozdravení organismu, komplexní léčebný přístup.

Vychází ze světových standardů a využívá se v oborech medicíny jako jsou interna, kardiologie, imunologie, onkologie, pediatrie, rehabilitace, neurologie, sportovní lékařství. Vyšetření variability srdečního rytmu (VSR) je komplexní interní vyšetření metodou certifikovanou pro medicínské využití založenou na principech buněčné medicíny.

Metodou lze vyhodnotit komplexní analýzu zdravotního stavu

  • odhalit riziko vzniku vysokého krevního tlaku a aterosklerózy
  • stav imunitního, hormonálního a kardiovaskulárního systému
  • proces stárnutí organismu vzhledem k věku – jestli váš věk odpovídá vašemu biologickému věku
  • schopnost regenerace organismu
  • výkonnost organismu a jeho rezervy
  • schopnost adaptace organismu na zátěž
  • index stresu organismu – 95% nemocí je způsobeno stresem
  • nepravidelnou srdeční činnost – arytmie, srdeční palpitace
  • odhalit riziko syndromu náhlé srdeční smrti a infarktu myokardu

Diagnostika VSR je také preventivní diagnostika, která odhalí nemoc, když je ještě bez příznaků, a proto můžeme začít s terapií dříve než se nemoc projeví navenek.

EKG 3D Heart Vue zobrazení a vyšetření srdce je vyšetření na moderním přístroji vyvinutém pro elektro-kardio-diagnostiku srdce.

Jeho hlavní přínos je ve vysoké citlivosti, rychlosti a jednoduchosti, a také ve zpracování naměřených hodnot EKG: součástí výsledku měření je i 3D zobrazení srdce s vyznačením rizikových oblastí. Včasné zjištění rizik umožňuje zahájit léčbu v okamžiku, kdy má ještě větší naději na úspěch.

Metoda je založena na monitorování srdce a umožňuje rychlé sledování metabolických změn a abnormalit v myokardu již v ranných stadiích. Umožňuje také zjišťovat a lokalizovat patologické změny na srdci při různých onemocněních.

 Poskytuje okamžité výsledky a snižuje náklady na léčení včasným odhalením závažných poškození srdce. Metoda využívá nové EKG informace a zaznamenává i malé metabolické odchylky, které mohou předcházet poškození srdce (ischemická choroba srdeční, infarkt myokardu, angina pectoris).

EKG 3D umožňuje

  • okamžité zobrazení srdce
  • diagnostikovat stav srdečního svalu a intenzitu stresové zátěže na srdce
  • diagnostiku akutních a chronických srdečních onemocnění
  • získat informace o neokysličených místech srdečního svalu v procentech ještě dříve než běžné diagnostické metody zaznamenají aterosklerózu a ischemickou chorobu srdeční
  • odhalit riziko infarktu myokardu ještě bez pozorování příznaků nemoci
  • v ranných stadiích diagnostikovat srdeční palpitace včetně stresových arytmií, které mohou být příčinou patologických stavů a kolapsů

Pokud se poruchu srdečního rytmu nepodaří odhalit včas, může člověka postihnout celá řada závažných komplikací, např. cévní mozková příhoda, fibrilace síní a komor,oběhová zástava,infarkt myokardu, náhlá srdeční smrt atd.

Zpět na začátek »

LÉČBA ATEROSKLERÓZY A KARDIOVASKULÁRNÍCH ONEMOCNĚNÍ

Správná léčba těchto závažných onemocnění spočívá ve vyčištění cévního systému, rozpuštění cholesterolových plátů, zlepšení průtoku krve a rozšíření průsvitu cév při obnovení jejich pružnosti a elasticity. 

Jak můžeme vyčistit cévní systém bez náročných operací? 

Jediný produkt, který je schopen vyčistit cévní systém, posílit cévní stěnu a zlepšit elasticitu cév bez operace je přírodní produkt FOHOW Suečinfu. Pomáhá rozkládat aterosklerotické plátyv cévní stěně. 

Hlavní složkou tohoto výrobku je japonská fermentovaná potravina nato, která se s úspěchem používá v tradiční japonské i čínské medicíně. Bylo zjištěno, že Japonci se vyznačují zdravým kardiovaskulárním systémem.

I ve stáří u nich zůstává normální krevní viskozita a nevyskytují se tromby. Hlavním účinkem tohoto přírodního produktu je jeho fibrinolytický účinek, který příznivě a komplexně působí na kardiovaskulární systém.

  • zabraňuje vzniku krevních sraženin – trombů
  • snižuje hladinu cholesterolu a triglyceridů v krevním séru
  • pomáhá stabilizovat krevní tlak
  • zlepšuje prokrvení a okysličení myokardu
  • zlepšuje prokrvení vnitřních orgánů a periférních částí kardiovaskulárního systému

Užívání Fohow Suečinfu jako prevence vzniku aterosklerózy v cévním systému se doporučuje:

  • při pozitivní anamnéze výskytu kardiovaskulárních onemocnění v rodině
  • jako prevence vzniku trombóz
  • jako prevence ischemické choroby srdeční, infarktu myokardu a cévní mozkové příhody
  • při problémech v oblasti prokrvení dolních končetin (otoky, křečové žíly, bércové vředy, nedokrvené končetiny)
  • při hypertenzi
  • při zvýšené hladině cholesterolu a triglyceridů v krvi
  • při diabetes mellitus
  • při onkologických onemocněních
  • při ateroskleróze
  • při pooperačních stavech
  • při nadváze a kouření
  • při očních komplikacích (zhoršené vidění, šedý a zelený zákal)
  • při artróze a osteoartróze (zlepšuje prokrvení a výživu kloubní chrupavky)
  • při osteoporóze (podporuje minerální hustotu tkáně, a tím předchází frakturám kostí)

Další ingredience obsažené v produktu

  • extrakt z hroznových pecek – bohatý zdroj přírodních bioflavonoidů, které mají příznivé účinky na celý organismus, především na kardiovaskulární systém. Bioflavonoidy mají regenerační schopnost, zpomalují proces stárnutí, zabraňují rozvoji otoků a zánětlivých procesů, neutralizují vliv volných radikálů, pomáhají zachovat a obnovovat kolagenní vlákna. Brání oxidaci cholesterolu, ze kterého vznikají cholesterolové pláty, které ucpávají cévy !
  • Gynostemma pentaphyllum – neboli ženšen pětilistý, v Číně nazývaný bylinou dlouhověkosti, obsahuje antioxidanty a adaptogeny, které mají protistresový a harmonizační účinek na celý organismus. Účinně pomáhají při diabetu – snižují hladinu cukru v krvi.

Fohow Suečinfu – funkční efekt a účinnost

  • má fibrinolytický účinek – rozpouští tromby, pláty, usazeniny
  • snižuje viskozitu krve
  • zvyšuje dodávku kyslíku a živin do tkání
  • zvyšuje biologickou dostupnost jednotlivých živin
  • snižuje viskozitu lymfy
  • zlepšuje drenážní funkce a očistu těla od usazenin
  • podporuje zrak (zlepšuje funkci zrakového aparátu)
  • zvyšuje kostní hustotu
  • snižuje bolesti v kloubech a svalech při jejich zánětlivých stavech, ale i při intenzivní fyzické zátěži (sportovci apod.)
  • poškozuje obal rakovinné buňky, což umožňuje NK (Natural Killer) buňkám imunitního systému rozpoznávat, a ničit tyto rakovinné buňky
  • Jedinečné efektivní produkty FOHOW lze zakoupit ve středisku firmy FOHOW se zastoupením pro Českou republiku.
  • Zpět na začátek »
  • Zdroj: 
  • RNDr. Mária KropáčkováCentrum ZDRAVÉ SRDCE
  • ordinace buněčné medicíny

Adresa střediska: Centrum ZDRAVÉ SRDCE, Praha 4, Zelený pruh 95/97 (KUTA centrum).Tel.: +420 608 213 931, e-mail: [email protected]

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector