Stevia – Vše o zdraví

Dát si limonádu oslazenou stévií, žvýkačky sladké díky xylitolu nebo třeba sušenky s třtinovým cukrem už není výsadou vyznavačů zdravého životního stylu. Tyto potraviny se staly celkem běžnou součástí našeho jídelníčku.

Saháme po nich pokaždé, když chceme udělat něco pro své zdraví a myslíme na svou (budoucí) štíhlou linii.

Jenže zaručeně zdravé poživatiny bez „špatného“ bílého cukru vůbec nemusí být lepší volbou a cesta k nižšímu číslu na váze dokonce může vést i přes jídla slazená obyčejným bílým cukrem.

Nepřítel číslo jedna

Rafinovaný bílý cukr bývá svou škodlivostí a návykovostí přirovnáván k nikotinu či alkoholu. Každý Čech ho spotřebuje zhruba 40 kilogramů ročně, z výživových doporučení vyplývá, že by jeho množství měli lidé zredukovat zhruba na polovinu.

Mnozí se o to snaží a trh se přizpůsobuje. Dlouhou dobu je k mání řada umělých sladidel, ale v regálech obchodů jsou stále běžněji k dostání alternativní přírodní sladidla, výtažky z rostlin, sirupy.

Sáhnout můžeme po agáve, kokosovém a datlovém cukru, melase, rýžovém sirupu či čisté fruktóze. A nabídka se stále rozšiřuje. V dobré víře, že uděláme něco pro své zdraví, už neřešíme, jakým způsobem byly tyto sladké poživatiny vyprodukovány.

Ještě méně se zajímáme o to, zda jejich zvýšená spotřeba nemůže mít na náš organismus také nepříznivý dopad.

„Přírodní“ sladidla povětšinou ještě předtím, než se dostanou do obchodu se zdravou výživou, procházejí průmyslovým zpracováním. Týká se to i momentálně populární jihoamerické rostliny stévie. Ta zažila doslova raketový nástup, kdy se její produkce mezi lety 2008 a 2012 zvýšila o 400 procent. V Evropské unii byla schválena v roce 2011.

V očích veřejnosti má hned několik výhod. Neobsahuje kalorie, je sladká, a navíc dobře dostupná. A také jí jsou přisuzovány údajně zdraví prospěšné účinky, které měli znát už indiáni před tisíci lety.

Tuto romantickou představu kazí jen skutečnost, že ze zelených lístků této rostliny se průmyslově získávají sladidla, která používají i nadnárodní potravinářští giganti, včetně symbolu globalizace Coca-Coly. To ale není všechno.

Používání stévie může vést k interakcím s některými běžnými léky, například léky proti vysokému cholesterolu, léky užívanými při onkologické léčbě, léčbě neplodnosti nebo třeba antivirotiky. Proto by se nemocní lidé, kteří dlouhodobě užívají nějaké léky, měli raději předem poradit s lékařem.

Značného průmyslového využití se dočkal i xylitol neboli březový cukr, který neškodí zubům, a proto je běžnou součástí žvýkaček nebo bonbonů, jež mají chránit zdraví dutiny ústní. Ve větším množství však působí projímavě, vyvolává žaludeční křeče a nadýmání.

Delší dobu se diskutovalo o tom, zda je vhodný pro děti, těhotné a kojící ženy. Poslední závěry znějí, že je pro ně neškodný. Naopak cukrovinky s xylitolem jsou vysloveně nebezpečné pro psy, u nichž vyvolává prudký pokles inzulinu.

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv dokonce vydal varování, že hrozí otravy psů.

Mnoho lidí považuje za ideální náhražku řepného cukru čistou fruktózu neboli ovocný cukr. Tou nejlepší volbou ale určitě není. Podobně jako cukr je kalorická a právě nadbytečný příjem jednoduchých cukrů, ke kterým patří i fruktóza, je problém – je spojen s nárůstem obezity a dalších civilizačních chorob.

Ani oblíbený třtinový cukr není zcela bez vad. Je kaloricky prakticky totožný se „špatným“ bílým cukrem, a tak se nedá považovat za vhodnou náhradu, pokud chcete snížit energetický příjem. I když v nápojích typu mojito je jistě nenahraditelný.

Tak trochu luxusní libůstkou je pak kokosový a palmový cukr, ty jsou výrazně dražší než běžný řepný cukr. Jenže jejich hlavní složkou je překvapivě sacharóza – hlavní složka „špatného“ bílého cukru. Problémem může být i jinak blahodárný med.

Obsah kalorií není výrazně nižší než u řepného cukru, což zněj opět nedělá právě dietní potravinu. Navíc stále patří k produktům, které se u nás často „padělají“, a tak je nezbytné hlídat si jeho původ a kvalitu. Současně může působit jako alergen.

Vcelku bezpečnou volbou jsou různé sladké sirupy, jako javorový, agávový, kukuřičný nebo rýžový. Jsou sladší než řepný cukr, a tak jich při pečení či vaření stačí menší množství. Třeba agávový sirup však má také vysoký podíl fruktózy.

Vzhledem k tekutosti a trochu odlišné chuti je také potřeba vyzkoušet si vhodné množství i případnou konzistenci pokrmu. Tekutý je též obilný slad, který vzniká fermentací z obilí. Má méně sladkou chuť a vzhledem k obsahu lepku není vhodný pro celiaky.

Řepný cukr (ne)škodí

Snaha vyhýbat se bílému řepnému cukru neboli sacharóze je společná snad všem módním výživovým směrům.

Varuje před ním vitariánství, postavené na konzumaci tepelně neupravené stravy, makrobiotika, zakazující všechny průmyslově zpracované potraviny, nebo třeba paleostrava, postavená na myšlence, že správné je jíst jen to, co měli k dispozici naši předkové v období paleolitu.

Všem těmto dietám je společné přesvědčení, že řepný cukr způsobuje celou řadu civilizačních chorob od obezity přes cukrovku a žtřeba po akné, rakovinu, depresi či ADHD. Jenže to celé má zásadní háček: sacharóza sama o sobě není jedovatá a ani není viníkem neduhů, které lidstvo potkávají.

Stevia - Vše o zdraví

DeSen – přírodní sladidlo z rostliny Stevia rebaudiana 50 sáčků

Stevie je přírodní sladidlo bez kalorií, které má skvělou chuť, žádné kalorie, nezvyšuje hladinu cukru v krvi a je tak vhodnou náhradou cukru nebo umělých sladidel pro oslazení nápojů (kávy, čaje) a všech typů potravin. Díky těmto vlastnostem je vhodné pro diabetiky nebo při kontrole hmotnosti.

Stevia rebaudiana (zkráceně stevia) je rostlina pocházející z jižní Ameriky, kde je také již po staletí užívána jako přírodní rostlinné sladidlo.

Látky této rostliny obsažené v listech vyvolávají pocit sladké chuti, mají nulovou energetickou hodnotu a jsou až 250x sladší než cukr.

V listech stevie jsou mimo jiné také obsaženy proteiny, vláknina, karbohydráty, železo, fosfor, vápník, draslík, sodík, magnesium, zinek a vitamíny A a C.

Dle provedených studií se uvádí, že stevia nemusí být používána pouze jako náhradní sladidlo, ale může se využívat také pro své prospěšné schopnost. Může napomoci ke stabilizaci hladiny cukru v krvi a stabilizovat vysoký krevní tlak.

Výzkum prokázal, že stevia může inhibovat růst a množení škodlivých bakterií a jiných infekčních organismů. Stevia také může zabraňovat růstu bakterií, které způsobují onemocnění dásní a zubního kazu. V mnoha zemích se proto stevia přidává do zubních past či ústních vod.

Méně známá, ale neméně pozoruhodná je další schopnost. Stevia může napomoci při léčbě kožních problémů, včetně akné, seborei, dermatitidy a ekzému. V zahraničí se dále uvádí, že umístění stevie  do řezných ran může způsobit rychlejší hojení bez zanechání jizev a urychlovat hojení oparů.

Prakticky všichni vědečtí výzkumníci, kteří stévii a její účinky studovali, ověřili její naprostou bezpečnost. Daniel Mowrey, Ph.D., proslulý vědec a ředitel Americké laboratoře napsal následující:

„Jen málo látek přineslo tak stále negativní výsledky v toxikologických studiích jako má stevia. Výsledky jsou vždy negativní. Žádné abnormality, žádné nežádoucí účinky, nic.“

  • Složení:
  • prášek ze stévie (čistý steviosid)
  • Přídatné látky:
  • erythritol
  • Dávkování:
  • Dle potřeby ke slazení nápojů i pokrmů.
  • Balení:
  • 35 g
  • Upozornění:

Doplněk stravy. Nemá schválené léčivé účinky a nejedná se o lék. Není určeno jako náhrada pestré stravy. Nepřekračujte doporučené dávkování. Ukládejte mimo dosah dětí. Země původu Německo.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Německá společnost Stevia - Vše o zdravíDeSen Europe nabízí spotřebitelům řadu potravinových doplňků a povzbuzujících přípravků. Jedním z jejích hlavních speciálních produktů je přírodní sladidlo bez kalorií z rostliny stévie sladké (stévie cukerné). Desen přináší vysoce kvalitní přírodní sladidlo v té nejzdravější formě. Ideální pro všechny, kteří chtějí cukr vymazat ze svého jídelníčku. Vhodné pro diabetiky a pro osoby, které potřebují snížit svou váhu.

Stévie a zdraví

Stevia - Vše o zdravíStévie cukrová (Stevia rebaudiana) pochází z hraniční oblasti mezi Paraguají a Brazílií, kde se využívá tamním obyvatelstvem již více než 1500 let. Patří do rodu Stevia čítající asi 150 druhů, ovšem pouze tento druh obsahuje sladké látky. V Paraguayi a Brazílii se nazývá Azúca-caá, neboli sladká tráva a používá se jako tradiční přírodní medicína a univerzální sladidlo.

První výzkumy rostliny začaly teprve koncem 19. století. V roce 1931 francouzští chemici Bridell a Lavielle získali z listů rostliny bílou krystalickou látku – čistý steviosid.

Jedná se o jednu z nejdůležitějších obsahových látek. Steviosid je 300x sladší než sacharóza, přitom se jedná o vynikající přírodní a nekalorické sladidlo.

Na rozdíl od cukru má příznivý vliv na zdraví a je vhodný při nadváze, kardiovaskulárních onemocněních a pro diabetiky.

Japonsko si stévii oblíbilo velmi rychle a již v roce 1954 začaly první výzkumy zaměřené na její potenciál.

Japonská vláda dokonce nařídila zaměnit část sladidel právě stévií, přičemž mnozí se domnívají, že dlouhověkost Japonců je zapříčiněna právě konzumací stévie.

Je obsažena v tamních nápojích, žvýkačkách a pokrmech. Oblibu si rostlina získala i ve USA, kde se kromě jiného využívá i v armádě.

V současnosti se velmi hojně pěstuje v Japonsku, USA, v Rusku, Bulharsku, ale i na Slovensku v okolí Staré Daly a pokusně i v České republice – na Moravě.

Zajímavým faktem je, že v letech 1995-1998 probíhaly pokusy se stevií i v České republice, a to na Institutu tropického a subtropického zemědělství ČZU v Praze. Na trhu se objevil i první ovocný čaj slazený listy stevie. Následně však byla výroba zrušena, což se ostatně týkalo i všech zemí EU, kde bylo užívání sladidla ze stevie zakázáno.

Důvodem byla údajná toxicita steviosidu, což však nejen nebylo nikdy prokázáno, ale užívání tohoto sladidla v řadě zemí potvrzuje jeho nezávadnost přímo v praxi a dokázaly to i výzkumy Světové zdravotnické organizace (WHO). Pravým důvodem tohoto zákazu byl s největší pravděpodobností významný vliv loby, které se zabývají výrobou umělých sladidel.

Nyní je již užívání stévie v EU povoleno.

Hlavní využití stévie je samozřejmě potravinářské, ovšem dnes se již postupně dostávají na povrch i léčivé účinky této rostliny. Existuje více jak 600 vědeckých výzkumů týkajících se jejich zdravotních účinků, přičemž každoročně toto číslo neustále roste.

Účinky

  • Stévie se doporučuje při zvýšené hladině krevního cukru a je tedy vhodná pro diabetiky. Užívání stévie umožňuje snižovat množství dávkovaného inzulínu a zároveň funguje jako prevence vzniku komplikací.

Americký vědecký výzkum z roku 2010 dospěl k závěru, že stévie pomohla účastníkům výzkumu významně snížit hladinu krevního cukru.

  • Podporuje zdraví cév a srdce.

Dle výzkumu z roku 2009 stévie pomohla snížit hladinu LDL („špatného) cholesterolu a naopak zvýšit HDL cholesterol („hodný“) již po měsíčním každodenním užívání (krepublishers.com/02-Journals/S-EM/EM-03-0-000-09-Web/EM-03-2-000-2009-Abst-PDF/EM-03-2-137-09-047-Sharma-N/EM-03-2-137-09-047-Sharma-N-Tt.pdf)

  • Zároveň existují pozitivní předpoklady o možnosti využití stévie při snižování krevního tlaku, jak to nasvědčují některé výzkumy (https://www.livescience.com/39601-stevia-facts-safety.html).
  • Podporuje imunitní systém a je známá svými antibakteriálními a protizánětlivými účinky, takže ji lze použít například při přípravě kloktadel.
  • Působí močopudně a zmírňuje otoky.
  • Napomáhá zdraví zubů, a proto se často přidává do zubních past či vod. Působí protizánětlivě a antibakteriálně a předchází tvorbě zubního kazu i vzniku paradentózy, urychluje hojení při vzniklých poranění v dutině ústní.
  • Příznivě ovlivňuje trávicí soustavu.
  • Podporuje zdraví pokožky a urychluje hojení ran bez vzniku jizev. O těchto účincích stévie vědí i mnozí výrobci kosmetiky, takže se často přidává do přípravků na akné, ekzémy a problematickou pleť.
  • Pravidelné užívání příznivě ovlivňuje pohybovou soustavu.
  • Existují již výzkumy, které se zkoumají možnost využití stévie v boji s rakovinnými buňkami např. při rakovině prsu nebo střev.
  • Jelikož se jedná o nekalorické sladidlo, tak je samozřejmě vhodná při dietách a hubnutí.
  • Pravidelné užívání stévie taktéž pomáhá zbavit se závislosti na nikotinu či alkoholu.
Zajímavé:  Přírodní Léky Na Slinivku?

Formy

Stévii je možné podávat jak samostatně, tak i v nejrůznějších směsích. Vyskytuje se v různých formách – od čerstvé, přes sušenou, až po prášek či extrakt v kapkách. Přidává se do nápojů a nejrůznějších pokrmů. Nálev připravujeme běžným způsobem.

Nežádoucí účinky

Předávkovaní bylinou prakticky nehrozí, neboť ve velkých dávkách je sladkost až odporná. Její využití pro zcela malé děti a těhotné a kojící ženy je ještě předmětem výzkumu, ale zdá se, že ani v tomto případě nehrozí – při rozumném využívání – žádné nebezpečí.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 6. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich,
bylinkyprovsechny.cz, ncbi.nlm.nih.gov

Zmíněné produkty:

Stévie

Stévie: sladidlo indiánů pomůže diabetikům, na tlak i na hubnutí

Stévie je vytrvalý keř rostoucí v Paraguayi, který byl tradičně používán kmeny Guaraní jako sladidlo i lék. Ve 30. letech francouzští vědci izolovali ze stévie glykosidy, které způsobují její sladkou chuť.

„Sladidla na bázi steviol-glykosidů, které používáme jako sladidlo, jsou směsí více sladkých látek získávaných ze stévie, které mají různou sladivost. Například rebaudiosid C je 50-120x sladší než cukr, zatímco rebaudiosid D 250-450x. Nejvíce je však ve stévii zastoupen steviosid, který je 250-300x sladší než cukr,“ vysvětluje chemik Vlastimil Dohnal.

Chuť stévie není zcela totožná s cukrem, lze v ní cítit trochu kovové nebo lékořicové pachuti. Z toho důvodu se také kombinuje s jinými sladidly.

Sladidlo i lék

Stévii nazývanou také sladká tráva užívali Jihoameričané i jako lék. Měla by zlepšovat trávení, bojovat proti únavě a touze po alkoholu a tabáku. Žvýkání listů rostliny má pozitivní vliv na chrup a může pomoci se zápachem z úst nebo paradontózou.

„Na základě posledních výzkumů steviol-glykosidy snižují glykémii, hladinu cholesterolu v krvi, zlepšují regeneraci buněk. Mají též protizánětlivé a diuretické účinky, slouží tedy jako prevence vzniku vředů v trávicím traktu. Významným účinkem je i vliv na snížení krevního tlaku,“ doplňuje Vlastimil Dohnal, jehož firma Bonanza se specializuje na oblast zdravé výživy a poradenství.

Sníží stévie v pití obezitu?

Sladké nápoje se podílí velkou měrou na vzniku a udržení obezity. Může nahrazování cukru glykosidy pomoci v boji s obezitou?

„Pro lidi, kteří nejsou schopni naplnit pitný režim nekalorickými nápoji, optimálně vodou z kohoutku nebo balenou pramenitou vodou, jsou nápoje slazené nekalorickými sladidly velkou výhodou. Samozřejmě je však lepší, když si hubnoucí odvykají chuti na sladké a konzumují potraviny bez přidaného cukru či stévie,“ radí Iva Málková ze společnosti STOB.

Využívání sladidel při dietě by mohlo vaši snahu o hubnutí spíše hatit. Přesto z porovnání sladidel vychází stévie stále velmi dobře.

Stévie a ostatní sladidla

„Na rozdíl od aspartamu a cukru konzumace stévie vede ke snížení hladiny inzulinu v krvi. Díky tomu může být stévie efektivnější při regulaci příjmu potravy a dosažení pocitu nasycení. První testy ukázaly, že při slazení stévií měli účastníci celkově nižší kalorický příjem než při slazení cukrem,“ říká Vlastimil Dohnal. 

Energetická hodnota stévie je nulová, což přináší výhodu zejména oproti přírodním sladidlům na bázi sacharidů (fruktóza, glukóza a glukózo-fruktózový sirup), které přinášejí značný energetický příjem. Stévii mohou konzumovat (na rozdíl od aspartamu) i osoby trpící fenylketonurií. 

Možná vás napadá, jak je vlastně možné, že se stévie masově šíří až dnes, když ji vědci znají tak dlouho.

  „Stévie byla dlouho podezírána z nežádoucích účinků na reprodukční systém a vývoj dětí, byla však provedena řada toxikologických studií a žádné z těchto účinků nebylo prokázáno.

Rovněž nebyly pozorovány ani žádné alergické reakce,“ shrnuje Iva Málková, jak vědci znovuobjevují znalosti jihoamerických indiánů.

Stévie konečně dorazila do Evropy

Negativní kampaň proti stévii sledovala zřejmě ekonomické zájmy. V roce 2011 byly nakonec steviol-glykosidy schváleny jako bezpečné v množství do 4 mg/kg tělesné hmotnosti a den. V obchodech tak narazíte i na sladidla na bázi stévie. Nikoliv ale na sušené listy rostliny.

„Sušené části rostliny povoleny nejsou, ty by musely být schvalovány jako potravina nového typu. Přitom sušené části stévie mají antimikrobiální a antioxidační účinky. Obsahují celou řadu důležitých minerálních látek,“ upozorňuje Vlastimil Dohnal.

Nic vám ale nebrání v tom, abyste si stévii koupili v zahradnictví či květinářství (dá se sehnat do sta korun). Umístěte ji k oknu a dobře zalévejte. Lístky můžete sklízet postupně nebo najednou, po sušení vám zbude přibližně půl kila.

Několik čerstvých lístků si můžete přidat do čaje na oslazení. Další využití záleží hlavně na vaší chuti a fantazii. Některým totiž vadí její kovová pachuť, takže by si ji třeba do kávy nepřidali. Ostatně to stévii také brání v dalším využití například v jogurtových výrobcích.

Stevia – přírodní sladidlo | Čajový dům.cz – káva, čaj, bylinky, zdravá výživa

Nenápadná, bíle kvetoucí světlomilná tropická rostlinka Stevia rebaudiana, též Eupatorium rebaudianum, není jen postrachem výrobců potravinářské chemie.

Proč? – Je 200 až 300-krát sladší než cukr a nízkokalorická- může pozitivne ovlivňovat hladinu cukru v krvi  – může mít pozitivní vliv na zranění – urychluje hojení a nezůstává jizva.- Reguluje baktérie v ústní dutině; likviduje karies…- Podporuje dobré trávení, odtučňuje a pomáhá udržovat váhu.

– může příznivě působit při akné- může snižovat touhu po tabáku a alkoholických nápojích.- …

Už zapaluje? Je to léčivka s vynikajícími vlastnostmi, kterou nelze patentovat!

Pochází z Paraguaye, kde je odnepaměti používána indiány kmene Guaráni (kteří jí říkají „ká-hí“) pro její pozitívní vlastnosti na organismusKeřík dospívá po 14 – 17 týdnech, přičemž z jediné dospělé rostliny lze získat až půl kila sušiny ročně, což je ekvivalent asi 100 až 150 kg cukru! Roste i u nás, ale musí být předpěstována a pak vysazena na slunném, teplém a bezvětrném místě. Lze ji však pěstovat i ve skleníku a jako hrnkovou rostlinu v bytě. S poklesem teploty nať uvadá, oddenky a kořeny přezimují při 5-10°C při velmi omezené zálivce. Člověk by si mohl myslet, že po tak zázračné bylině musí sáhnout každý stát, jemuž jde o zdraví jeho populace. NENÍ TOMU TAK! Ti, kteří se stevii pokusí použít jsou vystaveni neuvěřitelným šikanám a jak uvidíme někde i praktikám, za něž by se nemusel stydět ani Koniáš. Pokud je nám známo, jediná firma v Čechách vyrábějící nápoj slazený stevií je vystavena podivným tlakům… S poturčenci se snadno nežije.

Odkud vychází tak tuhý odpor, a proč?

Krytí hrabivých útoků na naše zdraví slouží jistá americká vládní agentura, jejímž původním primárním úkolem byla starost o zdravou potravu a spolehlivost léčiv prodávaných na území USA. Dopady jejích mnohdy podivuhodných rozhodnutí ovšem mají dalekosáhlé důsledky i v Evropě. … Jako kdybychom už vyexportovali za moře opravdu všechny myslící hlavy – nekriticky přijímáme cizí ekonomicky motivovaná rozhodnutí sloužící všemu jinému, jen ne našemu zdraví.

Ze současné historie

Stevia je ve svém přirozeném stavu až 300-krát sladší než cukr a po vhodném zpracování ještě mnohem víc. Stevia je výborná věc! Navíc je nekalorická a neobsahuje uhlohydráty. Extrakty ze stévie jsou bezvadným sladidlem pro diabetiky, lidi s nadváhou a pro každého, kdo má zájmem udržovat své zdraví.

Tak proč o ní většina lidí nikdy neslyšela?

Koncem osmdesátých let podala jedna „anonymní“ firma u FDA „obchodní žalobu“. Stevii tehdy použila Celestial Seasonings herbal tea company jíž tehdy FDA nařídila okamžité zastavení výroby takto „pančovaného“ čaje. Skladové zásoby čajů se stevií jiné firmy, Traditional Medicinals, byly při razii FDA konfiskovány a spáleny… Proč byly výrobky ze stevie zařazeny mezi kontrolované substance? V dokumentech FDA je stevia vedena jako „nebezpečná potravinová přísada“ i když její neškodnost před mnoha lety rigorózně prokázali japonští vědci. FDA odmítá prozradit kdo tehdy podal zmíněnou „obchodní stížnost“ (navzdory Zákonu o svobodě informací), ale mnozí za tím vidí dlouhou ruku jistého výrobce, snažícího se zničit konkurenci svého velmi ziskového syntetického sladidla Aspartame (také pod „Nutrasweet“ a jinými obchodními názvy). Co tedy vlastně chrání státní správa? Zdraví občanů nebo velkopodnikatelské zisky? Roku 1995 byl americký Federální úřad pro kontrolu potravin a léků nucen upustit od zákazu dovozu z roku 1991. Dnes strpí dovoz a prodej stevie a jejích extraktů jako potravinového doplňku, avšak ne jako sladidla. Přitom stevia i nadále defiluje mezi „neschválenými potravinovými přísadami“, které nejsou ve Spojených státech generelně uznávány za spolehlivé. Vypadá to jako sivestrovský žert! Následující výtažek je z revidovaného prohlášení: Je-li stevia použita pro technický efekt v potravinovém doplňku, označeném jako takový příslušnou nálepkou, tedy jako sladidlo nebo příchuť, nepovažuje se za spolehlivou potravinovou přísadu. Nicméně, bez nálepky výslovně uvádějící, že pro takový technický efekt je nebo bude užívána, není použití stevie jako dietní přísady v potravinových doplňcích předmětem opatření vztahujících se na potravinové přísady podle zákona FD & C. Jinak řečeno, když se spotřebitel NEDOZVÍ ČÍM je výrobek oslazen, je všechno v naprostém pořádku… Jinak je to ilegální!

Jaká jsou údajná nebezpečí při používání stevie?

Pravdou je, že zde není žádný skutečný důkaz nějaké škodlivosti a ani nikdy neexistoval.

Jeffrey Goettemoeller v knize „Stevia Sweet Recipes“ (Sladké recepty se Stevií) píše:

„Stevia byla nesčetněkrát testována na toxicitu. Žádný test nikdy neprokázal ani nejmenší náznak škodlivých účinků. Nesporně nejsměrodatnější jsou v tomto smyslu dlouhá staletí jejího trvalého užívání jihoamerickými domorodci. V posledních 20 letech bylo v mnoha zemích konzumováno tisíce tun steviových extraktů, bez jediného hlášení o nějakých škodlivých účincích. V Japonsku je stevia nejpopulárnějším nekalorickým sladidlem s tržním objemem 40%!“

Také MUDr. Ray Sahelian ve své „kacířské“ knize „The Stevia Cookbook“ napsal:

„Stevie užívali jako sladící přísady do jídel a nápojů jihoameričtí domorodci po mnoho století a neexistuje žádná zpráva o libovolných toxických účincích této rostliny pro konzumenty (Suttajit, 1993). Japonci steviu přidávají do coly, dezetů, žvýkaček a spousty jiných potravinářských výrobků už od poloviny sedmdesátých let. Po více než 20 letech nebyly ohlášeny žádné náznaky jakýkoli vedlejších účinků. Žádné zprávy o nepříznivých reakcích na steviu neexistují ani ze Spojených států.“ V tetéž knize se dočtete i o jedné z nejposlednějších studií pátrající po eventuálních rakovinotvorných účincích stevie na krysy. Výzkum již provedený japonským National Institute of Health Sciences v Tokiu roku 1997, dospěl k závěru, že stevia nemá na pokusné krysy žádné nepříznivé účinky.

Následoval další obsáhlý výzkum, o němž MUDr. Daniel Mowrey, bylinář a renomovaný vědec, oznámil:

„Japonci hodnotící možnost použití stevie jako nezávadného sladidla provedli spoustu komplikovaných testů. A lze říci, že jen velmi málo substancí vykazuje tak konzistentně negativní výsledky testů na toxicitu, jako stevia. S extrakty (koncentráty) ze stevie, čili steviosidech, byly provedeny všechny dnes známé testy na toxicitu. Výsledky byly naprosto negativní. Nevyvolává žádné abnormální změny v hmotnosti, příjmu potravy, charakteristice buněk či jejich membrán, enzymech, využití substrátu či charakteristice chromozómů. Žádná rakovina, žádné porodní defekty, žádné akutní ani trvalé nežádoucí účinky. Nic.“

Zajímavé:  Pyometra U Fen Příznaky?

Rob McCaleb, předseda Herb Research Foundation komentuje nekončící souboj mezi FDA a stevií (jíž říká „bojující bylinka“) s neskrývanou ironií.

V článku na webové stránce nadace píše, že stevia je pod dovozní kontrolou FDA už od roku 1991, přestože „…

podle HRF, četných vědců a desítek miliónů konzumentů po celém světě, zejména v Japonsku, je jasné, že je to naprosto nezávadná potravina.“

„Očividně nejde o obavy o lidské zdraví, skutečný problém je v její sladkosti,“ pokračuje McCaleb.

Nemá ta bylinka ´náhodou´ potenciál vytlačit z regálů stávající nekalorická i ostatní sladidla?

„Bude to v tom,“ míní McCaleb, „že někdo nechce, aby se stevia dostala na trh a přesvědčil FDA, aby tomu zabránila. Přestože ji později zákon z roku 1994 donutil povolit steviu jako potravinový doplněk, nadále bazíruje na tom, že je ilegální jako potravina či složka potravin. Jenže tvrzení, že něco, co je opatřeno nálepkou ´doplněk´ je bezpečné, ale už není, když se to prodává samostatně nebo jako součást potraviny, zní přinejmenším hloupě. Porušují tím nepsané pravidlo, které zavedl bývalý komisař FDA Dr. Frank Young, zapřísahající své úředníky aby agenturu neztrapňovali postupy, očividně odporujícími zdravému rozumu. Toto pravidlo si prý vyžádal proces, vedený před lety kvůli ženšenovými kapslím. Soudce tehdy konstatoval, že postoj agentury tvrdící, že ženšen je bezpečný jako čaj, zato ale nebezpečný v kapslích, je absurdní. Nyní tatáž agentura prakticky tvrdí, že stevia v tabletce je bezpečná, ne však v čaji, pokud tento čaj není označen jako potravinový doplněk. Člověk prostě nemá slov…“ Je stevia toxická, anebo naopak úplně neškodná a (pro někoho) až nebezpečně dobrá? Je načase, aby směla svědčit sama za sebe. O ohromném vlivu koncernů těžících z vleklého a nesmírně lukrativního otravování lidstva chemickými produkty svědčí následující příklad. Stevia, FDA, První dodatek a Koniášovi učni aneb proč zakázali knihu Vaříme se stevií!

Spory a klatba

V roce 1980, bylo po dlouhých intrikách schváleno k použití nechvalně známé syntetické sladidlo Aspartam. V tutéž dobu byl stažen z trhu předtím „zaručeně neškodný“ Sacharin, jelikož studie po letech prodeje (příhodně?) „prokázaly jeho potenciální rakovinové riziko“. Vztahy mezi stevií a Úřadem pro kontrolu potravin a léků (FDA) jsou plné kontroverzí. Po letech tlaku spotřebitelů a průmyslu zdravé výživy, prošel v listopadu 1994 Kongresem Zákon o potravních doplňcích & zdravotnické osvětě. Umožňuje nákup a prodej stevie jako potravinového doplňku – ne však jako potraviny či přísady do jídla. Zákon zavedl tvrdé směrnice pro označení, odbyt a marketing produktů z této byliny. Je to tak, že už i smísení stevie s vodou může být vyloženo jako přečin a umožňuje vynutitelné stažení produktu z trhu. Více informací o sporu stevia versus FDA najdete na internetu v článku „The Stevia Story“, příběh o neuvěřitelné sladkosti a pletichaření“ od Lindy & Billa Bonvie a Donny Gates.V takovém klimatu se distributor kuchařské knihy Vaříme se Stevií dopustil neodpustitelného zločinu…

Příkaz k likvidaci

19. května 1998 přijal ředitel společnosti Stevita (distributor stevie z texaského Arlingtonu) od dallaské oblastní kanceláře FDA fax, nařizující konfiskaci a zničení kuchařských knih a další literatury. Stálo v něm: … musí být pořízen aktuální inventář vyšetřovateli našeho úřadu, kteří rovněž budou k dispozici jako svědci likvidace kuchařských knih a další literatury. Vaše stevia produkty, distribuované v současné době velkoobchodními kanály a jednotkovými obchody společně s pochybnou kuchařskou knihou a dalšími publikacemi, trvale porušují Federální zákon o potravinách, lécích, a kosmetických prostředcích. Tyto produkty jsou neschválené potravinové doplňky porušující paragraf 409, a budou ve smyslu významu paragrafu 402(a)(2)(c) tohoto zákona znehodnoceny.“

Jaký byl skutečný důvod likvidace?

V článku uveřejněném v červnu 1998 to shrnula Marie Nash Stoddard: „Nabádá snad autor, aby se lidé dopouštěli terorizmu? Ne. Obsahuje kniha pornografii? Ne. Poskytuje potenciálním zločincům návod na zřízení laboratoře pro výrobu LSD či kokainu? Jistěže ne. Tento drastický příkaz přišel proto, že kniha obsahuje všeobecnou informaci zahrnující historický přehled, způsoby používání a vědecké studie týkající se stevie – nekalorické byliny s bezúhonnou historií bezpečného používání jako přírodní sladidlo. Současný restriktivní federální zákon totiž vyžaduje, aby produkty ze stevie byly prodávány jen jako potravní doplňky; nesmí být nikde uváděna jako sladidlo.“ Podle této směrnice jednala Stevita prodejem publikací o stevii protiprávně. FDA údajně dokonce provedla razii v místních obchodech se zdravou výživou a pátrala po nepřístojné kuchařské knize. Prodávat literaturu o stevii není protizákonné, ale nesmíte ji umístit poblíž doplňků se stevií … agentura tehdy dokonce zašla ještě dál naznačením, že Stevita distribucí tiskovin porušila striktní předpis o nálepkování… Předpisy jako tyto permanentně znechucují všechny lidi v průmyslu zdravé výživy. Agenti dorazili ještě týž den a pustili se do inventury. Pak se setkali s ředitelem společnosti kvůli projednání připomínek a zničení kuchařských knih. Těsně po zahájení pohovoru se však dostavila zpravodajská skupina místní televize. Tón jednání se rychle změnil poté, když se agenti zeptali, proč reportéři přijeli. Ředitel odpověděl: „Aby natočili jak budete pálit ty knihy!?“ Nato oni: „Ale kdepak, my jsme je pálit nepřišli, to musíte VY!“Ředitel (po krátkém přemýšlení): „Lituji, ale to nemohu udělat. Nemám povolení od místních hasičů. Budete to muset udělat vy.“Oba agenti si chvíli šeptali, a pak se rozhodli zavolat do své kanceláře pro další pokyny. Bylo jim řečeno, že mají všechny knihy označit datováním uvnitř obálky. Údajně kvůli kontrole dokud nebudou oficiálně zničeny. Ve skutečnosti knihy po tomto označení už nebyly „nové“ a nemohly do prodeje. Tuto akci FDA provedla bez soudního příkazu opravňujícího k likvidaci soukromého majetku. Jak to dopadlo? Knihy ten den zničeny nebyly. Avšak FDA pak po následujících několik měsíců blokovala sklady Stevity – a tak společnost přinutila příkazu vyhovět. Jejich akce bezmála vyřadila Stevitu z obchodu. Povolení obnovit distribuci některých publikací dosáhla až po dlouhém soudním sporu, ale Vaření se Stevií už ne…

Douška…

Sladidlo z rostliny Stevia rebaudiana zakázáno V ČR sice zatím málo známé, ale v zahraničí velmi rozšířené a oblíbené sladidlo pocházející z listů rostliny Stevia rebaudiana se musí stahovat z trhu. Kdo v tom má prsty? Listy rostliny Stevia jsou tak sladké, že mohou být používány jak přímo, tak i ve formě extraktu ke slazení široké škály pokrmů. Díky mnohonásobně vyšší sladivosti, než má cukr, bylo velice oblíbené nejen diabetiky, tak také lidmi, kteří upustili od konzumace rafinovaného cukru. I když tato rostlina je ve své domovině používána od nepaměti a např. v Japonsku představuje obchod s tímto sladidlem velkou část trhu, bylo jeho úspěšné tažení zastaveno Evropskou komisí (2000/198/EG). Zákaz byl odůvodněn neexistencí dostatečného množství studií o jeho zdravotní neškodnosti, s odvoláním na novelu zákona o potravinách. To vedlo k masivnímu stahování tohoto sladila z německého trhu. I švýcarské úřady (i když Švýcarsko není zemí EU) okamžitě reagovaly a zastavily prodej tohoto sladidla. Škoda, že úřady stejně tvrdě a nekompromisně nezasahují v případě rafinovaného bílého průmyslového cukru, o jehož nebezpečnosti byly vydány stovky studií a desítky knih, a který se přesto nadále masivně používá k slazení všech možných nápojů a pokrmů…

Nabízí se otázka: Jsou Japonci lidé, nebo mimozemšťani? Nezdá se, že by brali zdraví na lehkou váhu.

Takže komu vlastně opravdu jdou k duhu všechny ty obstrukce? Jde úřadům o zdraví lidí, nebo jsou zde pod rouškou „zdraví“ opět jednou hájeny „nezastupitelné zájmy“ výrobců a zpracovatelů bílého jedu a umělých sladidel, ohrožovaných vysokou oblíbeností stevie v západní Evropě?

Převzato z

http://www.alter-med.cz/scripts/index.php?ac=clanek&idcl=598&idkat=13

Stevia

  • Stevia je přírodní sladidlo získané z listů rostliny stévie (Stevia rebaudiana).
  • Jelikož neobsahuje žádné kalorie, ale je 200krát sladší než stolní cukr, je oblíbenou volbou pro mnoho lidí, kteří chtějí zhubnout a snížit příjem cukru.
  • Toto sladidlo bylo také spojeno s několika zdravotními přínosy, včetně nižší hladiny cukru v krvi a cholesterolu.
  • Nicméně komerční produkty stevia se liší v kvalitě.
  • Mnoho odrůd na trhu je vysoce rafinovaných a kombinovaných s jinými sladidly – jako je erythritol, dextróza a maltodextrin – což může změnit jeho potenciální zdravotní účinky.

V bezpečnostním výzkumu mezitím mohou chybět méně zpracované formy.

Formy stévie

  1. Stevia je k dispozici v několika odrůdách, z nichž každá se liší způsobem zpracování a přísadami.
  2. Doporučené čtení: Přínosy česneku pro zdraví
  3. Například několika oblíbenými produkty jsou směsi stévie, které jsou jednou z nejvíce zpracovaných forem stévie.

  4. Jsou vyráběny s použitím rebaudiosidu A (Reb-A)-druhu rafinovaného extraktu stévie, spolu s dalšími sladidly, jako je maltodextrin a erythritol.

Během zpracování se listy namočí do vody a procházejí filtrem s alkoholem, aby se izoloval Reb-A.

Později se extrakt suší, krystalizuje a kombinuje s dalšími sladidly a plnivy.

Čisté extrakty vyrobené pouze z Reb A jsou k dispozici také jako kapaliny a prášky.

Ve srovnání se steviovými směsmi procházejí čisté extrakty mnoha stejnými způsoby zpracování – nejsou však kombinovány s jinými sladidly nebo cukrovými alkoholy.

Mezitím je stevia zeleného listu nejméně zpracovanou formou. Je vyroben z celých listů stévie, které byly sušené a mleté.

Ačkoli je produkt ze zelených listů obvykle považován za nejčistší formu, není tak důkladně studován jako čisté extrakty a Reb A. Jako takový chybí výzkum ohledně jeho bezpečnosti.

souhrn: Stevia je sladidlo bez kalorií. Komerční odrůdy jsou často vysoce zpracovány a smíchány s jinými sladidly.

Je stévie bezpečná?

Stevia je často nabízena jako bezpečná a zdravá náhražka cukru, která může osladit potraviny bez negativních zdravotních účinků spojených s rafinovaným cukrem.

Je také spojeno s několika působivými přínosy pro zdraví, jako je snížený příjem kalorií, hladina cukru v krvi a riziko vzniku dutin.

Okolo bezpečnosti stévie však existují určité obavy – zejména u některých lidí, kteří mohou být na její účinky citlivější.

Stevia bezpečnost a dávkování

  • Glykosidy Steviol, což jsou rafinované extrakty ze stévie jako Reb A, jsou uznávány jako bezpečné Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), což znamená, že je lze používat v potravinářských výrobcích a prodávat ve Spojených státech.
  • Na druhou stranu odrůdy celých listů a surové extrakty stévie v současné době nejsou schváleny FDA pro použití v potravinářských výrobcích kvůli nedostatku výzkumu.
  • Regulační agentury jako FDA, Vědecký výbor pro potraviny (SCF) a Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) definují přijatelný denní příjem steviol glykosidů až do 1,8 mg na libru tělesné hmotnosti (4 mg na kg).
  • Doporučené čtení: Zdravotní přínosy ašvagandy

Bezpečnost stevie v určitých populacích

Ačkoli je mnoho produktů ze stévie obecně považováno za bezpečné, některé výzkumy naznačují, že toto nulové kalorické sladidlo může na některé lidi působit odlišně.

Vzhledem ke zdravotnímu stavu nebo věku mohou různé skupiny chtít na svůj příjem dávat obzvlášť pozor.

Cukrovka

Pokud máte cukrovku, může vám pomoci stévie – dejte si však pozor, jaký typ zvolit.

Zajímavé:  Protialkoholní Léčba Hradec Králové?

Některé výzkumy naznačují, že stévie může být bezpečný a účinný způsob, jak pomoci zvládat hladinu cukru v krvi u lidí s diabetem 2. typu.

  1. Jedna malá studie na 12 lidech s tímto onemocněním ukázala, že konzumace tohoto sladidla spolu s jídlem vedla k většímu snížení hladiny cukru v krvi ve srovnání s kontrolní skupinou, která dostala stejné množství kukuřičného škrobu.
  2. Podobně 8týdenní studie na potkanech s diabetem poznamenala, že extrakt ze stévie snížil hladiny krevního cukru a hemoglobinu A1C-ukazatele dlouhodobé kontroly krevního cukru-o více než 5% ve srovnání s krysami krmenými kontrolní dietou.
  3. Mějte na paměti, že některé směsi stévie mohou obsahovat jiné druhy sladidel – včetně dextrózy a maltodextrinu – které mohou zvýšit hladinu cukru v krvi.

Mírné používání těchto produktů nebo volba čistého extraktu ze stévie může pomoci udržet normální hladinu cukru v krvi, pokud máte cukrovku.

Doporučené čtení: Jsou koblihy veganské?

Je použití stévie během těhotenství bezpečné?

Stevia vyrobená z Reb-A je bezpečná s mírným používáním během těhotenství. Pokud jste citliví na cukerné alkoholy, vyberte si značku, která neobsahuje erythritol.

Celolistová stévie a surový extrakt stévie, včetně stévie, kterou jste vypěstovali doma, není bezpečné používat, pokud jste těhotná.

Může se zdát zvláštní, že vysoce rafinovaný produkt je považován za bezpečnější než přírodní. To je u bylinných produktů běžnou záhadou.

V tomto případě byla Reb-A hodnocena z hlediska bezpečnosti během těhotenství a jinak. Stevia ve své přirozené formě nemá. V současné době neexistuje dostatek důkazů o tom, že by stévie z celých listů nebo surový extrakt ze stévie nepoškodily vaše těhotenství.

Děti

  • Stevia může pomoci omezit spotřebu přidaného cukru, což by mohlo být zvláště výhodné pro děti.
  • Podle American Heart Association (AHA) by vyšší příjem přidaného cukru mohl zvýšit riziko srdečních onemocnění u dětí změnou hladiny triglyceridů a cholesterolu a přispět k nárůstu hmotnosti.
  • Výměna přidaného cukru za stevii by tato rizika mohla potenciálně minimalizovat.
  • Doporučené čtení: Vyvážená strava

Glykosidy Steviol jako Reb A byly schváleny FDA. Je však obzvláště důležité sledovat příjem u dětí.

Je to proto, že pro děti je mnohem snazší dosáhnout přijatelného denního limitu pro stevii, což je 1,8 mg na libru tělesné hmotnosti (4 mg na kg) pro dospělé i děti.

Omezení konzumace potravin vašeho dítěte stévií a jinými sladidly, jako je cukr, může pomoci předcházet nežádoucím vedlejším účinkům a podporovat celkové zdraví.

Existuje souvislost mezi stevií a rakovinou?

Existují určité důkazy, které naznačují, že stévie může pomáhat v boji proti některým druhům rakoviny nebo jim předcházet.

Podle studie z roku 2012 glykosid zvaný steviosid nacházející se v rostlinách stévie pomáhá zvýšit smrt rakovinotvorných buněk v linii lidské rakoviny prsu. Steviosid může také pomoci snížit některé mitochondriální dráhy, které pomáhají růstu rakoviny.

Studie z roku 2013 tato zjištění podpořila. Zjistilo, že mnoho derivátů glykosidů stevia je toxických pro specifické buněčné linie rakoviny leukémie, plic, žaludku a prsu.

souhrn: Glykosidy Steviol jako Reb A jsou schváleny FDA-zatímco celolistové a surové extrakty nikoli. Stevia může na určité skupiny působit odlišně, včetně dětí, těhotných žen a lidí s diabetem.

  1. Ačkoli je stevia obecně uznávána jako bezpečná, může u některých lidí způsobit nežádoucí účinky.
  2. Jedna recenze například poznamenala, že sladidla s nulovým obsahem kalorií, jako je stévie, mohou interferovat s koncentracemi prospěšných střevních bakterií, které hrají ústřední roli v prevenci nemocí, trávení a imunitě.
  3. Doporučené čtení: Avokádo na hubnutí
  4. Další studie na 893 lidech zjistila, že změny ve střevních bakteriích mohou negativně ovlivnit tělesnou hmotnost, triglyceridy a hladiny HDL (dobrého) cholesterolu – známé rizikové faktory srdečních chorob.
  5. Některé výzkumy dokonce naznačují, že stévie a jiná sladidla s nulovým obsahem kalorií by vás mohla vést ke konzumaci více kalorií po celý den.
  6. Jedna studie na 30 mužích například zjistila, že pití nápoje oslazeného stévií způsobilo, že účastníci jedli více později během dne, ve srovnání s pitím nápojů slazených cukrem.
  7. A co víc, přehled sedmi studií zjistil, že rutinní konzumace nulových kalorických sladidel, jako je stévie, může časem přispět ke zvýšení tělesné hmotnosti a obvodu pasu.
  8. Některé produkty se stévií mohou navíc obsahovat cukerné alkoholy, jako je sorbitol a xylitol, což jsou sladidla, u citlivých osob někdy spojená s trávicími problémy.
  9. Stevia může také snížit krevní tlak a hladinu cukru v krvi, což může interferovat s léky používanými k léčbě těchto stavů.
  10. Nejlepších výsledků dosáhnete zmírněním příjmu a zvážením omezení spotřeby, pokud pocítíte nějaké negativní vedlejší účinky.
  11. Doporučené čtení: Zdravotní přínosy jablečného octa

souhrn: Stevia může narušit hladinu zdravých střevních bakterií. Counterintuitively, některé důkazy dokonce naznačují, že by to mohlo zvýšit příjem potravy a přispět k vyšší tělesné hmotnosti v průběhu času.

Výhody stevie

Stevia je nevýživné sladidlo. To znamená, že nemá téměř žádné kalorie. Pokud se snažíte zhubnout, tento aspekt může být přitažlivý.

Do dnešního dne je však výzkum neprůkazný. Vliv neživých sladidel na zdraví jednotlivce může záviset na množství, které se spotřebuje, a také na denní době, kdy se konzumuje.

Pokud máte cukrovku, stevia vám může pomoci udržet hladinu cukru v krvi pod kontrolou.

Jedna studie z roku 2010 s 19 zdravými, štíhlými účastníky a 12 obézními účastníky zjistila, že stévie významně snižuje hladinu inzulínu a glukózy. Účastníci studie také zanechali spokojené a plné po jídle, a to navzdory nižšímu příjmu kalorií.

Jedno poznamenané omezení této studie však spočívá v tom, že se odehrálo v laboratorním prostředí, nikoli v reálné situaci v přirozeném prostředí člověka.

A podle studie z roku 2009 může prášek z listů stevie pomáhat zvládat cholesterol. Účastníci studie konzumovali denně po dobu jednoho měsíce 20 mililitrů extraktu ze stévie.

Studie zjistila, že stevia snižuje celkový cholesterol, LDL („špatný“) cholesterol a triglyceridy bez negativních vedlejších účinků. Také zvýšil HDL („dobrý“) cholesterol. Není jasné, zda by občasné použití stévie v nižších množstvích mělo stejný dopad.

Stevii lze použít místo stolního cukru do vašich oblíbených jídel a nápojů. Špetka prášku stévie se rovná asi jedné čajové lžičce stolního cukru.

Chutné způsoby použití stévie zahrnují:

Doporučené čtení: Je káva veganská?

  • V kávě nebo čaji
  • V domácí limonádě
  • Posypané horkými nebo studenými obilovinami
  • V smoothie
  • Posypané neslazeným jogurtem

Můžete péct se stévií, i když koláčům a sušenkám může dodat lékořicovou pachuť.

Do svého receptu byste měli přidat extra tekutinu nebo objemnou přísadu, jako je jablečný pyré nebo rozmačkané banány, abyste nahradili ztracený cukr. Získání textury a úrovně sladkosti, která se vám líbí, může nějakou dobu trvat.

Rozbije stévie půst?

Přerušovaný půst je jedním z nejpopulárnějších dietních trendů posledních několika let.

Existuje několik stylů přerušovaného půstu, každý s vlastními pravidly a protokoly. Tyto rozdíly mohou někdy dělat praxi matoucí pro lidi, kteří právě začínají.

Stevia je oblíbená náhražka cukru, která se často používá ke snížení příjmu cukru nebo k podpoře vyrovnanějších hladin cukru v krvi.

Mnoho lidí se ptá, zda je v pořádku konzumovat stevii během půstu, nebo zda by měla být uložena pro doby, kdy máte dovoleno jíst.

Je nepravděpodobné, že by vám stévie zlomila půst

Stevia je druh přírodního sladidla získaného z rostliny Stevia rebaudiana. Chutná až 300krát sladší než běžný cukr, ale neobsahuje žádné kalorie ani sacharidy.

  • Ztráta hmotnosti a zlepšená regulace krevního cukru jsou jedny z nejoblíbenějších důvodů, proč se lidé rozhodnou přijímat metody přerušovaného půstu.
  • Doporučené čtení: Zdravotní přínosy skořice
  • Dřívější výzkum naznačuje, že stévie významně nezvyšuje hladinu inzulínu ani krevního cukru a – protože neobsahuje kalorie – může pomoci lidem, kteří se snaží snížit příjem kalorií, zhubnout.

Autofagie je přirozený tělesný proces, který recykluje poškozené součásti ve vašich buňkách. Některé výzkumy naznačují, že krátkodobý půst může být dobrým způsobem, jak stimulovat procesy autofagie vašeho těla, ačkoli výzkum u lidí je omezený.

Někteří lidé přijímají přerušovaný půst v naději, že získají přínosy pro zdraví spojené s autofagií, jako jsou zvýšené energetické hladiny a lepší zdraví mozku.

Ačkoli se žádný výzkum nezaměřil konkrétně na účinek stevie na autofagii u lidí, někteří odborníci tvrdí, že mírný příjem stévie pravděpodobně významně neovlivní tento buněčný proces.

Kolik stévie je příliš mnoho během vašeho půstu?

Mírné používání stévie pravděpodobně nepřeruší váš půst ani nesníží potenciální výhody, které se snažíte z půstu získat.

Je však možné mít příliš mnoho dobré věci.

Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) stanovil přijatelný denní limit požití extraktu ze stévie na 1,8 mg na libru (4 mg na kg) tělesné hmotnosti. Pro někoho, kdo váží 150 liber (68 kg), to odpovídá přibližně 272 mg denně.

Velikost porce se může lišit v závislosti na značce, ale typická porce čistého tekutého extraktu ze stévie je asi 5–7 kapek, které obsahují přibližně 20–50 mg stévie.

Z bezpečnostních důvodů by měl člověk vážící 68 kilogramů omezit příjem na maximálně pět porcí 50 mg tekuté stévie denně. To odpovídá přibližně 25–60 kapkám v závislosti na síle vašeho produktu.

Vzhledem k tomu, že účinnost se může u jednotlivých značek lišit, zkontrolujte etiketu výrobku nebo se obraťte přímo na výrobce a zjistěte, kolik stévie kapky poskytují na porci.

Doporučené čtení: Je víno veganské?

souhrn: Stevia neobsahuje žádné kalorie a je nepravděpodobné, že by způsobila významné metabolické změny. Mírný příjem stévie je tedy během půstu pravděpodobně v pořádku.

Je stevia veganská?

Stevia je veganská, ale existují další alternativy veganských sladidel, pokud zjistíte, že nemáte rádi pachuť stevie.

Alternativy stévie

Zde jsou některé z nejlepších alternativ stevie, pokud jde o chuť a přínosy pro zdraví:

Erythritol

Erythritol je veganský cukrový alkohol a přírodní sladidlo, které se v posledních letech staly velmi oblíbenými. Erythritol se obvykle vyrábí z pšeničného nebo kukuřičného škrobu a toto bezlepkové sladidlo nepřispívá k zubnímu kazu jako některé alternativy cukru.

Stejně jako ostatní cukerné alkoholy nabízí erythritol sladkost, aniž by způsobil nárůst hladiny glukózy v krvi. Jako prášek lze erythritol použít ve všem, od pečení po nápoje.

Řepný cukr

Řepný cukr je vyroben z cukrové řepy a nabízí veganskou alternativu lidem, kteří mají alergii na třtinový cukr. Řepný cukr nemá žádný chuťový rozdíl od třtinového cukru, takže jej lze použít při pečení, ale má kalorie.

Mnoho veganů upřednostňuje řepný cukr, protože si mohou být jisti, že používají 100% veganský produkt, pokud je certifikovaný organický a nepochází z geneticky modifikované nebo vysoce zpracované řepy.

Kokosový palmový cukr

Kokosový palmový cukr je úžasnou náhradou stévie a cukru s tmavě hnědou barvou a ořechovou, ale jemnou chutí. Kokosový cukr je méně sladký než třtinový cukr s mnohem nižším glykemickým indexem.

Fruktóza

Fruktóza je primární cukr v ovoci a je sladší než sacharóza v třtinovém cukru. I když má kalorie, můžete při pečení a receptech použít asi o polovinu méně fruktózy než běžný cukr.

Naposledy aktualizováno
22. září, 2021 a naposledy přezkoumáno odborníkem
13. září, 2021.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector