Afty na mandlích – vše o zdraví

Afty patří k hojně se vyskytujícím onemocněním dutiny ústní. Mají poměrně krátký, leč velmi nepříjemný průběh provázený svěděním, škrábáním a pálením. Proto se zaměříme na příčinu onemocnění, jeho průběh, ale především léčbu, a to zejména přírodní cestou. Přidáme samozřejmě i několik dobrých babských rad.

Afty v dutině ústní zná přibližně čtvrtina populace

Vyskytují se především u dětí a mladších lidí, po třicítce už trápí jenom nižší procento jedinců. Častěji také postihují ženy než muže.

Afty patří k nejznámějším zánětlivým onemocněním ústní sliznice postihujícím zhruba čtvrtinu populace vyspělých zemí. Pokud se u jedince jednou objeví, většinou ho za život navštíví ještě několikrát. Výjimkou pak nejsou ani lidé, kterým se jedna afta hojí a druhá se již začíná tvořit.

Jestliže máte s afty své zkušenosti, určitě už poznáte, že za jeden až tři dny se objeví nový boláček, protože ústa nepříjemně svědí a nemocné místo pálí. Afty bohužel patří k onemocněním, jejichž původ vzniku je značně nejasný a lékaři se neshodují na přesné příčině jejich vzniku.

Potěšující je ovšem fakt, že se nejedná o přenosnou nemoc.

Afty jsou nepříjemné obzvláště pro děti, protože je pobolívají při jídle i mluvení. Přitom právě u dětí se vyskytují velmi často, nemálo maminek potrápily afty u batolat. Mohou být způsobeny některými agresivnějšími potravinami (některé bonbony, ale také například ananas), ale mohou také signalizovat nedostatek vitaminů, hlavně skupiny B.

Vznik a výskyt aft

Afty na mandlích - Vše o zdraví

Afty v dutině ústní se povětšinou vytvářejí v místech, kde sliznice není na povrchu keratinizována. Tato sliznice se nachází v předních částech úst, na hranách a na spodině jazyka. Občas se afty vyskytnou i na patře, měkkém patře nebo mandlích. Vzácněji se mohou objevit afty u zubů, tedy v oblasti dásní.

Zhruba jeden až tři dny před vznikem samotného pupínku můžete cítit v postižené oblasti nepříjemné svědění a škrábání, poté se vytvoří puchýřek, který praskne a následně se změní na vřídek.

Jeho okraje jsou ohraničeny zarudlou sliznicí a vnitřní část se naopak nachází pod úrovní okolní sliznice. Nejedná se o rozsáhlou postiženou plochu, ale o lokální vřídek o velikosti maximálně půl centimetru.

Afty se obecně objevují po jednom, jen výjimečně trpí člověk dvěma nebo třemi vřídky.

Délka doby hojení vřídků odpovídá jejich velikosti – u menších aft je to 1–2 týdny, u větších se může léčba protáhnout i na několik měsíců. Malé afty často zmizí a není po nich ani památky, zatímco větší afty mohou vytvořit v dutině ústní jizvy.

O příčině vzniku těchto malých vřídků vedou lékaři dlouhodobě spory a jejich přesná příčina nebyla dosud zjištěna. V úvahu připadaly viry, bakterie nebo nedostatek vitaminů, nicméně žádná z těchto teorií se nepotvrdila.

Podle babských povídaček mívají na afty negativní vliv šťávy a esence citrusů, koření a rajčat.

V posledních letech bylo zjištěno, že u některých pacientů se afty projevily v souvislosti s nedostatkem kyseliny listové, železa nebo vitaminu B2. Vznik aft může ale souviset s docela prozaičtějšími problémy – vyprovokovat ho může třeba poranění dutiny ústní, tedy obyčejné kousnutí v ústech nebo tlak nesedící zubní protézy. Vznik aft údajně podporuje také stres nebo menstruace.

Jak léčit afty v ústech? Stejně jako příčina vzniku aft není uspokojivě objasněna ani jejich léčba. Je logické, že pokud není známá příčina, těžko se hledá prostředek k léčení nemoci.

Zubní lékaři tlumí afty speciálními roztoky složenými z chloridu zinečnatého, dusičnanu stříbrného a perodixu vodíku. Afty roztokem naleptají a jejich bolestivost zmizí.

Existují samozřejmě nejrůznější krycí pasty a gely a také roztoky pro provádění domácích výplachů za účelem dezinfekce postiženého místa.

Nejlepší prevencí je celkově zdravý životní styl a silný imunitní systém.

Důležitá je rovněž pečlivá hygiena ústní dutiny, protože nejrůznější povlaky na zubech, jazyku či v ústech obecně bývají domovem mnoha mikroorganismů, které mohou situaci s aftami ještě zhoršit. Důležité je dostatečně pít a sledovat průběh vřídků.

Pokud se jich v ústech objeví větší množství nebo onemocnění provází horečka, vyhledejte stomatologa.

Pakliže afta nevymizí nebo se nehojí podle výše popsaného harmonogramu, určitě se vyplatí se zubním lékařem poradit, protože se může jednat o úplně jiné onemocnění, které svým vzhledem a průběhem afty připomíná.

Přírodní a domácí léčba

Afty na mandlích - Vše o zdraví

Afty postiženého nepříjemně svědí a pálí, proto se snaží zkrátit délku onemocnění na minimum. Trpíte-li afty, vyhněte se horkým nápojům a kořeněným jídlům, které by mohly postižené místo ještě více rozdráždit a léčbu naopak prodloužit. Přírodních pomocníků je celá řada, ale každému může pomáhat něco jiného. Někomu stačí změna v jídelníčku, jinému pomáhají na afty v ústech babské rady, vyzkoušejte co pomůže právě vám.

A především pamatujte, že přírodní léčba má sice pomalejší nástup, ale o to výraznější výsledky.

  • Výplachy úst slanou vodou. Stačí rozpustit půl lžičky soli ve vlažné vodě a roztokem vykloktávat a vyplachovat několikrát denně ústa.
  • Pokud si chcete pomoci od lokální bolesti a dutinu ústní trošku znecitlivět, pomůže vám cucání kostky ledu.
  • Pomoci si můžete i přikládáním sáčků s heřmánkovým čajem, který pomůže při redukci zánětu.
  • Do jídelníčku můžete zařadit i probiotické mléčné výrobky, které vracejí bakteriální prostředí v ústech do rovnováhy – doporučuje se dávat si 1 polévkovou lžíci jogurtu třikrát denně.
  • Dobu hojení zkracuje i žvýkání lékořice.
  • Dejte si cibuli, obsahuje silici účinkující výrazně dezinfekčně a celkově zvyšuje obranyschopnost organismu.
  • Vsadit můžete na dnes tolik oblíbený kokosový olej – potřete jím bolestivé místo prsty nebo vatovým tamponem a snažte se ho tam udržet co nejdéle. Doporučuje se kokosový olej zahustit, proto do něj můžete přidat trochu včelího vosku – ideální poměr ředění je 1 polévková lžíce kokosového oleje a půlka lžičky včelího vosku.
  • Při hojení může pomoci také aloe vera. Gel z aloe vera zřeďte s vodou a roztokem vyplachujte alespoň třikrát denně ústa. Zaměřujte se přitom na bolestivé místo.
  • Při výskytu aftů v dutině ústní se také využívají přípravky s propolisem. Propolisové kapky s obsahem účinných antimikrobiálních látek lze použít k lokální, bodové aplikaci na kůži nebo v dutině ústní. Propolis je známý pro účinek na bakterie i plísně a pro jiné účinky hojivé.
  • Existují i další osvědčené přírodní možnosti, které zde ale z legislativních důvodů uvádět nemůžeme. Máte otázky? Napište nám, rádi vám poradíme!
  • Z vašich zkušeností:

„Opary, afty – propolisová tinktura zabírá prakticky okamžitě.“

Edit

„Propolisová tinktura je vynikající pomůcka pro likvidaci aftů.“

Petr

Zajímavé:  Promlčení Náhrady Újmy Na Zdraví?

„Stal se zázrak, včera došla vaše tinktura, přes noc jsme ji aplikovali malému na plnou pusinku aftů a dnes ráno afty pryč má krásné růžové dásně i jazyk..trochu ještě zarudlé kolem zoubků ale věřím že po druhé aplikaci se vyřeší i tohle… Děkuji Vám všem v Plevě za tento zázrak včeliček.. Podotýkám že čtyři dny malinký nejedl, vyzkoušeli jsme na afty kdeco ale bez výsledku, nepočítám těch utracených peněz za kapky a masti a bez vyléčení! Mohu z vlastní zkušenosti doporučit.“

Monika

„Ústní voda s propolisem je výborná, už žádnou jinou používat doma nebudeme, žádné afty a záněty v dutině ústní, a pokud se objeví, za dva dny jsou pryč.“

Zuzana

„Propolisová tinktura je naprosto úžásná. Týden jsem měla v puse velký a dost bolestivý aft, ale pak dorazila vaše úžasná tinktura a do dvou dní bylo po aftu.“

Hana

„Výborná ústní voda s propolisem, pomáhá při problémech v dutině ústní, určitě doporučuji pro všechny které trápí záněty dásní, afty…. atd.“

Hani

„Na základě recenzí, jsem si propolisové kapky také objednala. A výsledek? Za tři dny mi zmizely afty na které trpím. Za mě velká jednička.“

Anna

Přečtěte si také:

Afty na mandlích - Vše o zdraví

Prověřili ho staří Egypťané, Řekové a Římané. Byl považován za všestranný lék, kterým lidé hojili rány na kůži i v ústech. Jak používáme propolis dnes?

Afty na mandlích - Vše o zdraví

Nebojte se, nebudeme tu probírat nic děsivého. Podívali jsme se jen do historie, zapátrali po stopách propolisu a vybrali ty nejzajímavější informace ohledně péče o naše zoubky.

Afty na mandlích - Vše o zdraví

Čas od času probleskne médii zpráva, že vědci překvapivě objevili v té či oné přírodní surovině doposud nepopsané léčivé účinky. Pokud se ale podíváme do historie, zjistíme, že to samé zjistili naši předci už stovky let před námi.

Všechny články z rubriky

Источник: https://www.pleva.cz/news/afty-priciny-vzniku-prirodni-lecba-babske-rady

Čepy na mandlích: příčiny a léčba

Afty na mandlích - Vše o zdraví

Čepy na mandlích jsou skvrny bílé až žluté barvy, které se objevují na krčních mandlích v zadní části hrdla při celé řadě různých onemocnění. Mandle jsou důležitou součástí lymfatického (mízního) systému, který se zásadní měrou podílí na obranyschopnosti organizmu a nachází se v zadní části hrdla.

  • Přítomnost bílých nebo žlutých skvrn (takzvaných čepů) na mandlích může být znepokojivá, nicméně ve většině případů bývá příčinou poměrně banální onemocnění, které lze snadno vyléčit.
  • Někdy čepy na mandlích nemají charakter skvrn, ale vypadají jako tenké nitky nebo proužky žluté či bílé barvy a mohou obsahovat hnis.
  • Nejčastějším doprovodným příznakem čepů na mandlích je bolest v krku (která může poměrně rychle odeznít nebo naopak přetrvávat delší dobu).
  • Čepy na mandlích jsou obvykle známkou infekčního onemocnění a jejich léčba závisí na vyvolávající příčině.

Rychlá fakta o čepech na mandlích

  1. V tomto odstavci shrnujeme základní informace o čepech na mandlích a další podrobnosti se dozvíte ve zbytku článku.
  2. Někdy se čepy na mandlích mohou rozšířit a postihnout celou sliznici dutiny ústní.

  3. Pokud čepy do několika dnů nezmizí nebo se objeví bolest v krku, je vhodné vyhledat lékařskou pomoc.

  4. Konkrétní způsob léčby čepů na mandlích závisí na vyvolávajícím onemocnění, nicméně na zmírnění bolesti můžete zkoušet kloktat roztok malého množství soli v teplé vodě (1 kávová lžička soli na 500 ml vody nebo půl kávové lžičky soli na 250 ml vody).

Čepy na mandlích jsou jen příznakem různých onemocnění a nikoli nemoc jako taková. Pro zjištění správné diagnózy je nutné navštívit lékaře, který provede další vyšetření (fyzikální vyšetření krku a celého těla, vyšetření krve, moči a případně také vyšetření zobrazovacími metodami – rentgen, CT, magnetická rezonance nebo ultrazvuk).

Příčiny

  • Nejčastější příčinou čepů na mandlích je infekční onemocnění, která mohou být způsobena baktériemi, viry nebo plísněmi (houbami).
  • I když čepy na mandlích postihují všechny osoby, bez rozdílu věku, vyšší riziko mají osoby se sníženou nebo oslabenou imunitou.
  • Mezi nejčastější infekční onemocnění, při kterých se mohou vyskytnout čepy na mandlích, mimo jiné, patří:

Akutní zánět krčních mandlí (tonzilitida, angína)

Angína je akutní zánět krčních mandlí způsobený buď baktériemi (hlavně Streptococcus pyogenes), viry (virová tonzilitida) a vzácně plísněmi.

Projevuje se následujícími příznaky:

  • čepy na mandlích (bývají hlavně u bakteriální tonzilitidy, ale není to vždy pravidlem)
  • bolest v krku
  • horečka
  • zduřelé uzliny na krku a kolem uší
  • bolest hlavy
  • únava
  • ucpaný nos
  • bolesti uší

Mezi komplikace bakteriální tonzilitidy patří rozšíření infekce do dalších částí těla, zejména do ucha (záněty středouší), vedlejších dutin nosních (sinusitidy) a do srdce (revmatická horečka – naštěstí velice vzácná).

Virové tonzilitidy jsou nejčastěji způsobeny rinoviry, adenoviry nebo RS viry (respirační syncytiální virus).

Akutní tonzilitida (angína) je velicečastou infekcí, zejména u dětí. Podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci chorob (CDC – Centers for Disease Control and Prevention) je bolest v krku u 6 z 20 dětí způsobena streptokokovou akutní tonzilitidou (1).

Spála a spálová angína

Spála je infekční onemocnění vyvolané baktérií Streptococcus pyogenes.

Přenáší se kapénkovou infekcí nebo kontaktně a mezi její příznaky, mimo jiné, patří:

  • čepy na mandlích
  • bolest břicha
  • bolest v krku
  • obtížné polykání
  • zvětšené lymfatické uzliny
  • povleklý až malinový jazyk
  • drobná vyrážka červené barvy připomínající husí kůži, která se nejprve objeví v podbřišku a na těle, ale většinou nepostihuje obličej.

Spálová angína je spála se zvýrazněnými respiračními příznaky.

Mezi příznaky spálové angíny patří hlavně:

  • řezavá bolest v krku
  • obtížené polykání
  • čepy na mandlích
  • zvětšené uzliny na krku
  • povleklý až malinový jazyk
  • narozdíl od spály nebývá u spálové angíny vyrážka, ale někdy se může objevit

Orofaryngeální kandidóza

  1. Jedná se o plísňové onemocnění dutiny ústní, vyvolané kvasinkami (nejčastěji Candida Albicans)
  2. Kandidóza dutiny ústní a hltanu může postihnout každého, ale nejčastěji postihuje děti.
  3. U dospělých osob jsou nejčastější příčinou kandidózy nežádoucí účinky léků, zejména kortikosteroidů.

  4. Vyšší riziko plísňových onemocnění všeho druhu (včetně orofaryngeální kandidózy) mají osoby s oslabenou imunitou.

  5. Mezi příznaky kandidózy, mimo jiné, patří:
  • čepy na mandlích, přičemž bílé skvrny či povlak se mohou objevit také na tvářích, jazyku i na patře
  • bolest v krku
  • bolest při polykání
  • ztráta chuti

Infekční mononukleóza

Mononukleóza je virová infekce způsobená EB virem (virus Epsteina-Barrové) a může se projevovat různými příznaky, jako jsou:

  • horečka
  • bolest v krku
  • zápach z úst (halitóza)
  • čepy na mandlích
  • únava

Infekční mononukleóza se velmi snadno šíří, zejména v dětském kolektivu a protože se přenáší hlavně slinami, často se jí říká „nemoc z líbání“.

Zajímavé:  Metastáze V Játrech-Léčba?

Kameny na mandlích (mandlové kameny)

Mandle nejsou dokonale hladké, ale vlivem prodělaných zánětů se v nich tvoří různé zářezy a dutiny, ve kterých se mohou hromadit baktérie a hlen. Nahromaděný materiál může zkalcifikovat (zvápenatět), což se projeví bílými nebo žlutými skvrnami na mandlích, které mohou vypadat podobně jako čepy, ale jedná se o mandlové kameny.

Mezi příznaky mandlových kamenů, mimo jiné, patří:

  • zápach z úst
  • bolest uší
  • bolesti při polykání

Někdy si mandlových kamenů nemusíme ani všimnout (zvlášť když jsou malé).

Vzácné příčiny čepů na mandlích

Existují také mnohem vzácnější příčiny čepů na mandlích, jako jsou některé prekancerózy (například leukoplakie), opary, afty nebo rakovina dutiny ústní a krku.

Diagnostika

  • Pro správnou léčbu čepů na mandlích je důležitá přesná a spolehlivá diagnostika.
  • Její součástí je vyšetření krku (hrdla) a uzlin na krku.
  • Důležitým vyšetřením je také výtěr z krku a nosohltanu a laboratorní vyšetření krve, která pomáhají určit původce onemocnění a také to, zda se jedná o virovou, bakteriální nebo plísňovou infekci.
  • Vyšetření krve je důležité nejen pro zjištění známek zánětu (jako je například leukocytóza – zvýšený počet bílých krvinek v krvi nebo C-reaktivní protein), ale také pro zjištění protilátek proti některým patogenům, které svědčí o prodělaném nebo probíhajícím onemocnění.
  • Například v případě podezření na streptokokovou infekci se vyšetřuje hladina protilátek proti streptolyzinu O (takzvané ASLO – antistreptolyzinový titr).
  • Výtěr z krku se provádí vatovou tyčinkou, kterou vám lékař zastrčí ústy nebo nosem do hrdla či nosohltanu a přejede po sliznicích, aby odebral vzorek buněk a tkání k dalšímu vyšetření v mikrobiologické laboratoři.
  • Z výtěru krku a nosohltanu se dají zjistit různé druhy baktérií, virů a dalších původců infekčních onemocnění.

Léčba

Vzhledem k tomu, že příčin čepů na mandlích je celá řada, existuje i mnoho způsobů léčby, podle konkrétního onemocnění, které tento příznak vyvolalo.

Pokud jsou čepy na mandlích způsobeny mandlovými kameny, je součástí léčby jejich odstranění.

V případě, že příčinou čepů na mandlích je bakteriální infekce, nasazují se obvykle antibiotika. Proti streptokokům dobře pomáhají penicilinová antibiotika, respektive, v případě alergie na penicilin, například makrolidy.

V případě recidivujících zánětů krčních mandlí (tonzilitid) se někdy doporučuje jejich odstranění, nicméně názory na tuto problematiku se liší a je vhodné se k tomuto způsobu léčby uchylovat až v případě, kdy nic jiného nepomáhá.

V případě, že jsou čepy na mandlích způsobeny plísněmi (například kvasinkami), může lékař pacientovi předepsat léky proti plísňovým infekcím (antimykotika).

V případě virové infekce (infekční mononukleóza, virové záněty mandlí, apod.) se antibiotika nepředepisují, protože proti virům neúčinkují.

Někdy může lékař předepsat antivirotika (pokud si je jistý původcem onemocnění a existují vhodné léky), ale většinou je léčba jen symptomatická (zaměřená na zmírnění příznaků).

Bez ohledu na to, jaká je příčina čepů na mandlích, můžete vyzkoušet následující tipy:

  • pijte teplé nápoje (například neslazený čaj) na zmírnění příznaků bolesti v krku
  • na horečku a bolest užívejte volně prodejné léky proti horečce a bolesti (antipyretika a analgetika, například paracetamol nebo ibuprofen či jiné nesteroidní protizánětlivé léky)
  • dbejte na dostatek odpočinku a dostatečný příjem tekutin
  • pokud máte doma suchý vzduch, vyzkoušejte zvlhčovač. Vlhčí vzduch pomáhá zmírnit příznaky otoku a podráždění hrdla
  • bolesti v krku můžete zmírnit s pomocí zklidňujících pastilek, které si můžete koupit v lékárně
  1. Léčba čepů na mandlích může trvat různě dlouho, v závislosti na vyvolávající příčině a na druhu léčby.
  2. Ve většina případů čepy na mandlích zmizí do několika málo týdnů.
  3. Někdy mohou zmizet i bez léčby.

Prevence

  • Nejlepší prevencí šíření bakteriálních a virových infekcí, které mohou, mimo jiné, být jednou z příčin čepů na mandlích, je důkladná hygiena rukou.
  • Stejně tak je důležité posilovat imunitní systém, a to dostatkem odpočinku, konzumací zdravé a vyvážené stravy a pravidelným pohybem.
  • I když v řadě případů není možné infekcím zcela zabránit, silná imunita podstatně snižuje riziko onemocnění.
  • Důležitou prevencí šíření infekčních onemocnění je také zakrývat si ústa a nos při kýchání a kašlání například loktem nebo předloktím (nikoli rukou).

Co si z článku odnést?

  1. Čepy na mandlích nejsou onemocněním v pravém slova smyslu, ale příznakem řady různých chorob.

  2. Jejich nejčastější příčinou jsou infekční onemocnění, jako je akutní tonzilitida, infekční mononukleóza nebo kvasinková infekce dutiny ústní.
  3. Vzácně mohou být čepy na mandlích způsobeny nádory dutiny ústní.

Léčba čepů na mandlích závisí na vyvolávající příčině. Při bakteriálních infekcích se užívají antibiotika.

Prognóza čepů na mandlích je obvykle dobrá a ve většině případů se pacient zcela uzdraví a čepy zmizí.

Источник: https://cs.medlicker.com/1756-cepy-na-mandlich

Infekce nosohltanu a možnosti léčby

Bolesti v krku mohou být způsobeny širokou škálou virů a bakterií a zpravidla bývají doprovodným znakem jiného onemocnění. Za jejich vznikem může stát i pouhé prochlazení. Záněty nosohltanu, angína, opary či další nemoci postihující ústní dutinu patří mezi nejčastější zimní nemoci. Jaké jsou možnosti léčby?

Záněty nosohltanu plní ordinace lékařů hlavně v podzimním a zimním období. Jejich příčinou je virová infekce a typickými příznaky jsou škrábání a pálení nosohltanu.

Sliznice dutiny ústní jsou bolestivé a navíc může být onemocnění doprovázeno zvýšenou teplotou, není to však podmínka.

Léčba probíhá lokální aplikací různých antivirových a protizánětlivých prostředků: spreje, pastilky, kloktadla.

Mnohem závažnějším onemocněním je angína. Způsobuje ji bakteriální infekce vyvolaná streptokoky. Mezi hlavní příznaky patří zduřelé zanícené mandle a objevují se na nich bílé tečky (čepy).

Rovněž jsou zvětšené uzliny. Při angíně se také dostavuje horečka se zimnicí, silné bolesti v krku spojené s problematickým polykáním.

Nevyhnutné je nasazení antibiotik, léků na snížení horečky a použití prostředků na lokální aplikaci do krku.

Onemocněním, které postihuje hlavně mladé lidi, je infekční mononukleóza. Přenáší se kapénkovou infekcí a slinami a jejím původcem jsou viry, proto léčba probíhá bez nasazení antibiotik.

Na první pohled připomíná angínu, ale mandle jsou pokryty souvislými bělavými povlaky. Nepříjemností tohoto onemocnění je postižení jater. Následná opatření zahrnují dlouhodobou dietu a omezení pohybu.

Dutinu ústní však mohou postihnout i další nepříjemnosti, jako jsou opary nebo afty. Opary se mohou vyskytnout prakticky kdekoli na těle, nejčastěji pak na rtech či kolem nosu.

Opary způsobují herpes viry, které dřímají v organizmu a propuknou vždy při oslabení imunity, následkem velkého stresu, horečky nebo vyčerpání organizmu. Vhodným prostředkem pro léčbu je např. Herpenorm. Sliznice dutiny ústní bývají často postižené afty. Jsou to nepříjemné a velmi bolestivé vřídky, jejichž původ není zcela známý.

Zajímavé:  Teplota V Lednici Na Léky?

Vznik může souviset s mechanickým poškozením ústní sliznice, bakteriální infekcí, připisuje se také nedostatku vitaminů B, horečkám a oslabení organizmu.

Pomoc při kašli, angínách a oslabené imunitě

Na trhu najdeme množství preparátů, které ulevují od potíží, pomáhají léčbě a podporují uzdravení. Jako první zmíníme kolostrum, které se v důsledku invazi antibiotik na chvíli vytratilo z pozornosti odborníků. Jedinečné účinky kolostra díky obsahu imunoglobulínů (látky podporující imunitu) však nemohly nadlouho upadnout v zapomnění.

Kolostrum je výborným prostředkem pro podporu imunity dětí předškolního i školního věku ale i dospělých, působí proti virovým a bakteriálním infekcím a urychluje hojení. Při prevenci anebo při léčbě antibiotiky jej vřele doporučujeme.

Jednak snižuje případnou rezistenci (odolnost) bakterií vůči účinku antibiotik a zároveň odstraňuje jejich nežádoucí vliv spočívající ve vyhubení střevní mikroflóry.

Pro dezinfekci nosohltanu obvykle sáhneme po některém ze sprejů z lékárny. Zcela přírodní alternativu nabízí Grepofit spray, který je založen na bázi grapefruitových jadérek, česneku, echinacey a propolisu.

Tyto látky zabraňují množení virů, plísní i bakterií. Při bolestech v krku oceníte účinnost proti bakteriím typu streptokoků a stafylokoků.

Z kvasinek účinně bojuje proti Candida albicans, lze ho proto doporučit i proti ústní kandidóze.

Přehled přípravků při kašli a oslabené imunitě:

  • Významná podpora imunity: kolostrum (pro děti i pro dospělé)
  • Bolest v krku: Grepofit spray nebo sprej s propolisem jsou jedinečné přírodní prostředky, z lékáren pak pastilky Septolete, Neo-angin, Septisan (vhodné i pro těhotné)

Vlhký kašel:

  • Kašel u dětí: Mucoplant kapky s anýzem a tymiánem, Dětský sirup s jitrocelem a mateřídouškou, Helixir sirup
  • Kašel u dospělých: Hedelix sirup, Müllerův sirup s jitrocelem a vitaminem C (přípravky jsou vhodné i pro těhotné ženy)

Suchý kašel:

  • Kašel u dospělých: SINECOD sirup, STOPTUSSIN (těhotné ženy by se měly poradit s lékařem)
  • Kašel u dětí: Robitussin Junior (od 2 let), Mateřídouškový sirup

1 Comment on Infekce nosohltanu a možnosti léčby

Источник: https://www.doktor-zdravi.cz/infekce-nosohltanu-a-moznosti-lecby/

Trápí vás afty? Toto jsou osvědčené triky, jak se jich rychle zbavit!

  • Přestože se nejedná o vážné onemocnění, dokážou nás afty velmi potrápit. Není lehké se jich zbavit a často trvá, než přijdete na ten pravý způsob, který zafunguje. Máme pro vás  tipy, jak s bolestivými vřídky zatočit i jak jim předcházet!Snad každý z nás se někdy potýkal s nažloutlými nebo bělavými vřídky v ústech. Mohou mít jen několik milimetrů, ale přesto dokážou způsobit až nesnesitelnou bolest, a to na několik dní. Někdy kvůli nim nemůžete jíst, pít, a někoho bolí dokonce i smích a mluvení.Tyhle nepříjemné vřídky postihují sliznici v ústech včetně jazyka, mohou se ale vyskytovat i na rtech a mandlích. Objevují se zcela náhle a povětšinou zmizí do pár dní. Příčin vzniku aftů může být opravdu mnoho a ani zkušení lékaři neumí přesnou příčinu mnohdy určit. Objevit se můžou například tehdy, pokud trpíte sníženou imunitou (stačí k tomu chřipka nebo prostá únava), když čelíte stresovým situacím nebo vašemu tělu chybí vitaminy, železo nebo kyselina listová. Příčinou aftů může být ale také alergická reakce ústní sliznice na některou potravinu. Původem mohou být potraviny jako například citrusové plody, rajčata nebo velmi oblíbené slané brambůrky. Pozor je třeba dát si na exotické ovoce (zejména ananas, kiwi apod.), kakao, ořechy a jiné. Afty se v puse můžou objevit i po nechtěném kousnutí do tváře nebo tehdy, když používáte při čištění zubů kartáček s ostrými štětinkami. Za potíže mohou také hormonální výkyvy, proto se afty častěji vyskytují u žen, a to především před menstruací. Bohužel svou roli hraje i dědičný sklon k tomuto onemocnění.Možných způsobů, jak jít na léčbu aftů, je hned několik. Rozumně vybrané doplňky vám dokážou od aftů ulevit a zmírnit bolest. Pokud nechcete užívat léky a dáváte přednost alternativním metodám, vyzkoušet můžete zaručené tipy našich babiček.
  • Nejjednodušší je vzniku vřídků předcházet. Prevencí před tímto onemocněním je vyvážená strava s dostatkem vitaminů a minerálů, ve které by měly být zastoupeny hlavně vitaminy C a B. Dobrými zdroji těchto vitaminů jsou listová zelenina, brokolice, luštěniny (čočka, hrášek), vejce, kvasnice, vnitřnosti a kysané zelí. Nezbytné je také dodržovat dostatečnou ústní hygienu.
  • Cibule je velmi zdraví prospěšná a neměla by chybět v žádném jídelníčku. Zabraňuje uvolňování zánětlivých látek v organismu a přispívá k obranyschopnosti. Obsahuje totiž sirné sloučeniny, které mají antiseptické vlastnosti. Pokud tedy zrovna na afty trpíte, přidávejte cibuli pokud možno do každého jídla.
  • Při troše odvahy můžete afty účinně „vypálit“, a to pomocí alkoholu. Jak na to? Vatovou tyčinku namočíte do francovky, čisté vodky nebo jiného silného alkoholu a potom ji na chvíli přiložíte přímo na vřídek. Jistě to na chvíli zabolí, ale ložisko se vypálí a budete mít hned pokoj.
  • Pomoc můžete hledat i u bylinek. Na afty zabírají echinacea, šalvěj a kořen lékořice. Pokud nechcete utrácet, můžete si tinkturu vyrobit doma – lehce a levně. Byliny dejte do nádoby a zalijte je 60% alkoholem. Ponechte v uzavřené nádobě na světle alespoň několik hodin. Nakonec tekutinu sceďte a tinktura je na světě. Pomocí vaty potírejte postižená místa. Vřídky by měly rychle ustoupit.Vyrobit si můžete také obklad z lístků řepíku nebo ze sáčku řepíkového čaje spařeného horkou vodou. Řepík působí dezinfekčně a hojí a zklidňuje zejména začínající afty. Přiložte na vřídek a nechte působit nejlépe přes noc. Obklad zklidní bolest a zároveň dezinfikuje postižené místo. 
  • Další způsob, který dobře funguje také preventivně, je konzumace borůvek nebo čerstvé šťávy z mrkví. Užívejte tyto vitaminové bomby jednou denně po dobu několika dnů a afty zmizí. Takže pokud borůvky v létě nasbíráte, nezapomeňte si je zamrazit do zásoby!
  • Vytvořit si také můžete domácí léčebný „koktejl“, který by měl účinně zabrat. Smíchejte 0,5 dl vody s polévkovou lžící jedlé sody a špetkou soli. Tímto roztokem si pak ústa vyplachujte několikrát denně a problému byste se měli zbavit do tří dnů.
  • S afty obvykle není potřeba navštěvovat lékaře. Afty by měly za normálních okolností a s pomocí vitaminů po několika dnech samy vymizet. Zpozornět byste ale měli, pokud se vřídky v ústech nehojí déle než dva týdny. Nebo bolí tolik, že nemůžete pít, či vám dokonce způsobují horečku. V těchto případech neotálejte a vyhledejte odbornou pomoc. Nemoci, za které se stydíme a o nichž nemluvíme. Může jít i o život! Vaše nehty vám prozradí i vážné nemoci. Pozor na tyto signály!

Источник: https://prozeny.blesk.cz/clanek/pro-zeny-zdravi/599047/trapi-vas-afty-toto-jsou-osvedcene-triky-jak-se-jich-rychle-zbavit.html

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector