Bolest uzlin na krku – vše o zdraví

Nachlazení, zánět, únava anebo třeba stres. To vše může vyvolat nepříjemné škrábání, otok v krku či bolestivé polykání. Jak se bránit?

Co způsobuje bolest v krku?

Bolest v krku je projevem velké řady onemocnění, avšak může být spojena i s jinými věcmi, jako je například pobývání v prašném prostředí, zakouřených místech nebo vyčerpání hlasivek. Potíže mohou souviset také s alergií.

Nejčastěji však bývá na vině nachlazení, chřipka či angína, jinými slovy virová nebo bakteriální infekce. K aplikaci vhodného postupu je dobré vědět, co vaše potíže vlastně způsobuje. Nejlepším řešením je samozřejmě návštěva lékaře, nejčastější příčiny však většinou zvládnete rozpoznat sami.

Jak poznat příčinu?

Jestliže se ke škrábání v krku přidává kašel, rýma, mírně zvýšená teplota, bolest hlavy a případně i svalů, nejspíše se jedná o nachlazení způsobené virem. Zde bývají potíže s bolestí v krku obvykle mírné a po pár dnech odezní. Bolest při polykání a suchý pocit v krku při normální teplotě obvykle ukazuje na zánět hrtanu neboli laryngitidu, která je většinou rovněž virového původu.

Pokud je bolest v krku opravdu intenzivní a vystřeluje až do uší, polykání je velmi nepříjemné, máte zvětšené mandle a krční uzliny a trpíte pocitem „knedlíku v krku“, pravděpodobně se jedná o angínu či jinou streptokokovou infekci. U těchto bakteriálních onemocnění se také často objevuje teplota zvýšená nad 38 stupňů a celková slabost.

Varovným znamením by pro vás mělo být, pokud je bolest přítomna jen a pouze při polknutí. To totiž může ukazovat na mnohem vážnější problémy, konkrétně na nádory v oblasti krku, jako jsou nádory hrtanu nebo jícnu.

Jak léčit bolest v krku? Zkuste jen domácí suroviny

Co na bolest v krku?

V případě příznaků angíny dlouho neotálejte s návštěvou lékaře. Ten vám zpravidla předepíše antibiotika, která brzy poskytnou úlevu. Na virová onemocnění však antibiotika bohužel nezaberou, léčba se tak dá provádět pouze tlumením příznaků.

Klasickými prostředky ke zmírnění bolesti v krku, ke kterým většina z nás sahá jako k prvnímu řešení, jsou léky s ibuprofenem, paracetamolem a kyselinou acetylsalicylovou. K okamžitému utlumení potíží a zaléčení dobře poslouží dezinfekční pastilky a spreje.

Při bolesti zejména při polykání si vybírejte prostředky s lokálními anestetiky, například s lidokainem. Vyhnout by se jim naopak měli těhotné ženy a lidé, kteří mají problémy se srdcem.

Jak se zbavit bolesti bez léků. Většinu těchto ingrediencí máte doma

Babské recepty na bolest v krku

Při zahánění bolesti v krku se však nemusíme spoléhat jen na chemikálie. Oblíbené jsou tzv. Priessnitzovy obklady, kdy se na krk aplikuje nejprve mokrý obklad a přes něj následně suchý šátek.

Zábal na krk, který potlačí zánět, můžete vyrobit z cibulové šťávy a tvarohu. Směs rozetřete na gázu a dvakrát denně přikládejte na krk. Jako účinný obklad pomohou také zelné listy, spařené v horké vodě, které si na 30 minut přiložíte na bolestivý krk a připevníte šátkem.

Na akutní bolest v krku pomáhá kloktání vody se solí. Kloktadlo si můžete vylepšit šalvějem – dvě kávové lžičky sušené byliny zalijte vroucí vodou a nechte 15-20 minut louhovat. Přeceďte, přidejte lžičku soli a kloktejte.

Vitamín C, česnek a hodně tekutin

Pro vyplavení škodlivin z těla se doporučuje hodně pít, nejlépe teplý (ne horký) čaj s citronem. Potřebný vitamín C lze doplnit šípkovým čajem, spoustu ho najdete také v ovoci, například v jablkách či pomerančích. Výborné bakteriální účinky má zázvorový čaj.

Nezapomínejte také na dostatečnou vlhkost vzduchu. Jako pomoc rovněž poslouží rozdrcený česnek, který je výborný i pro dlouhodobé posílení imunity, stejně jako bylinka echinacea.

  • Bolest uzlin na krku - Vše o zdraví
  • Bolest uzlin na krku - Vše o zdraví
  • Bolest uzlin na krku - Vše o zdraví
  • Bolest uzlin na krku - Vše o zdraví
  • Bolest uzlin na krku - Vše o zdraví
  • Bolest uzlin na krku - Vše o zdraví
  • Bolest uzlin na krku - Vše o zdraví

Bolest uzlin na krku

Bolest uzlin na krku - Vše o zdraví

Mononukleóza je infekční onemocnění lymfatických tkání způsobené EB virem. Typicky se…

Dobrý den,prosím o radu. Před měsícem jsem šla na pohotovost se silnými bolestmi v krku. Bylo mi řečeno, že mám strašnou angínu. Mela jsem krk opravdu hodně nateklý a Velké bile čepy, na teploty netrpim. Dostala jsem Ospen, který nezabíral,tak jsem šla po 5 dnech k lékařce. Ta mi tedy předepsala medoxin…. Zobrazit více

Bolest uzlin na krku - Vše o zdraví Odpovídá lékař:

Dobrý den Lucie, dle popisu situace nemohu vyloučit, že se jedná o infekční mononukleósu nebo chronickou… Celá odpověď

Dobrý den, včera večer mě začalo mírně bolet v krku. Během noci se bolest mírně zhoršila a špatně se mi polyká a v puse se mi vytvořil jakýsi povlak. Levá uzlina je na ohmat citlivá. Nemám však ani teplotu a ani horečku. Myslíte, že se i přes to může jednat o angínu ? Děkuji Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den Kláro, bohužel na fotografii nejsou vidět celé mandle, tudíž se nemohu přesně vyjádřit. Povlak… Celá odpověď

Dobrý deň Už asi necele 3 týždne má boli krk raz to cítim inokedy nie väčšinou ráno je to Ok len počas dňa sa to niekedy zhoršuje všetko len práva strana láva je úplne Ok.Lynfaticke uzliny sa mi zdajú ok obvykle keď som chorý tak sú väčšie teraz nepozoruje žiadne rapídne zväčšenie . Jedine čo sa mi zdá… Zobrazit více

Bolest uzlin na krku - Vše o zdraví Odpovídá lékař:

Dobrý den. Ne, rozhodně ne, příznaky HIV jsou úplně jiné a navíc se neprojevují po měsíci, ale po daleko… Celá odpověď

Delsi cas skrabani v krku,zhorsene polykani tuhe stravy,zvetsene uzliny,ranni bolest hlavy,mirna teplota,crp 8,doktorka mi poradila paralen a vylezet nepomohlo mi to.co s tim mam delat?doktorka mi nic jineho nepredepise kdyz jde o virove onemocneni.dekuji Zobrazit více

Bolest uzlin na krku - Vše o zdraví Odpovídá lékař:

Dobrý den, doporučovala bych Vám vyšetření na ORL. Pokud máte obtíže delší dobu, půjde nejspíše o chronický… Celá odpověď

(Předchozí e-mailová adresa byla spatne, omlouvam se za chybu) Dobry den. Je to tak mesic a pul co jsem zacala mit problemy pri polykani- pocit knedliku v krku a trochu zapach. Nevenovala jsem tomu moc pozornost, az do poslednich dnu, co to zacalo byt vice otravne, pocit knedliku mam skoro porad, hure… Zobrazit více

Bolest uzlin na krku - Vše o zdraví Odpovídá lékař:

Dobrý den Gito, dle přiložené fotografie se jedná o povlakovou angínu ( nejspíše streptokokovou, ale… Celá odpověď

Dlouhodobá (chronická) bolest v krku: příčiny a léčba. Kdy vyhledat lékaře?

Bolest uzlin na krku - Vše o zdraví

Dlouhodobá bolest v krku může být způsobena celou řadou různých zdravotních potíží, včetně alergií, infekčních onemocnění a dalších chorob. Zjištění příčiny chronické bolesti v krku je tak důležitým prvním krokem k tomu, abychom mohli co nejrychleji zahájit správnou léčbu a vyhnout se věcem, které opakující se bolesti v krku vyvolávají.

  • Spouštěčem chronické či dlouhotrvající bolesti v krku jsou často infekční onemocnění hrdla nebo alergie a/nebo suchý vzduch v domě či bytě, kde žijeme.
  • Osoby s astmatem jsou náchylnější k rozvoji dlouhodobé bolesti v krku, protože jsou na výše uvedené spouštěcí faktory citlivější.
  • V některých případech potíže časem odezní sami bez nutnosti jakékoli léčby, ale pokud potíže přetrvávají déle než 5 až 10 dní, je vhodné vyhledat lékařskou pomoc (1).
  • V tomto článku popisujeme nejčastější příčiny a spouštěče dlouhodobé (chronické) bolesti v krku.

Kouření

Vdechování kouře z cigaret či doutníků, který je kombinací horkého, suchého vzduchu a toxických chemických látek, dráždí citlivé sliznice hrdla. Kuřáci proto pravidelně trpí dlouhodobou bolestí v krku.

Kouření také zvyšuje riziko dalších respiračních infekcí, se kterými je rovněž spojena bolest v krku, jako jsou virózy, nachlazení, chřipka a další infekce horních či dolních cest dýchacích.

Kouření totiž, mimo jiné, oslabuje imunitní systém a navíc zvyšuje riziko dalších onemocnění, jako je například rakovina krčních orgánů (hlasivky, hrtan, apod.), které se rovněž mohou projevit dlouhodobou bolestí v krku a/nebo chrapotem.

Pokud kouříte a trápí vás dlouhodobé bolesti v krku, které neodezní do 5 – 10 dnů nebo se u vás střídají epizody bez bolesti v krku s obdobím chronické bolesti v krku a/nebo se objeví chrapot, který neodezní do 5 – 10 dní, vyhledejte lékařskou pomoc.

Znečištěné ovzduší

Smog a znečištěné ovzduší jsou nedílnou součástí života řady lidí, zejména ve velkých městech a v okolí průmyslových podniků nebo elektráren. Vdechování smogu nebo znečištěného vzduchu má do jisté míry podobné účinky jako kouření a může vést k dlouhodobým bolestem v krku.

Zajímavé:  Příznaky Mrtvice U Psa?

Zvlášť škodlivé je vdechování kouře a smogu za teplých dní.

U lidí, kteří dýchají znečištěný vzduch, se mohou, mimo jiné, objevit následující příznaky:

  • bolest na hrudi
  • chronické bolesti v krku
  • kašel
  • astma

Alergie

  1. Alergeny jsou látky, které vyvolávají (spouští) alergickou reakci.

  2. Patří mezi ně různé druhy potravin, pyly, chemické látky užívané například v čistících prostředcích nebo kosmetických výrobcích (například existuje alergie na barvu na vlasy) a/nebo různé materiály užívané například při výrobě šperků (například alergie na nikl).

  3. Dlouhodobé bolest v krku trápí alergiky především v letních měsících a také v době, kdy je koncentrace pylů v ovzduší vysoká (například na jaře).

  4. Alergie mohou způsobit takzvanou zadní rýmu, při které se tvoří nadbytek hlenů, které stékají do krku přes zadní část nosu a dráždí hrdlo, což může být jednou z příčin přetrvávající, chronické bolesti v krku.
  5. Zadní rýmu vyvolávátaké nachlazení, chřipka, reakce na některé léky a také počasí.
  6. U lidí, kteří jsou alergičtí na pyly, traviny nebo plísně se při expozici alergenu, objevují, mimo jiné, následující příznaky:

Dýchání ústy

  • Lidé, kteří běžně dýchají pouze ústy mají vyšší riziko dlouhodobé bolesti v krku, které se objevují nejčastěji ráno, po probuzení.
  • Pokud celou noc dýcháte ústy, probouzíte se ráno s pocitem suchosti v ústech a bolestí v krku, které odezní poté, co se napijete nebo najíte.
  • Důvodů, proč lidé dýchají ústy, je celá řada, přičemž nejčastěji je příčinou zablokování horních cest dýchacích zvětšenými mandlemi, polypy nebo hlenem.
  • Pokud se ráno často probouzíte s pocitem bolesti v krku nebo suchosti v ústech, měli byste vyhledat lékařskou pomoc.

Virové a bakteriální infekce horních cest dýchacích

Dlouhodobé bolesti v krku mohou být spojeny s obyčejným nachlazením (virózou) a/nebo chřipkou a mohou přetrvávat i poté, co ostatní příznaky těchto onemocnění, jako jsou rýma, kašel nebo horečka odezněly.

Stejně jako chřipka, je i nachlazení nejčastěji způsobeno viry (i proto se mu říká viróza) a virové infekce patří mezi nejběžnější příčinu bolesti v krku. Bolesti v krku spojené s virózami či chřipkou obvykle časem sami odezní i bez léčby.

V některých případech může být bolest v krku způsobena bakteriálními infekcemi. V takovém případě léčba spočívá v užívání antibiotik. Na druhou stranu v léčbě virových infekcí se antibiotika obvykle nepoužívají, protože proti virům nepůsobí.

Tonzilitida (akutní angína, zánět mandlí)

Dalším infekčním onemocněním, které může být spojeno s dlouhodobou bolestí v krku je zánět mandlí (tonzilidita).

Toto onemocnění vyvolávají jak viry, tak baktérie a i když tonzilitidy nejčastěji postihují děti, mohou se vyskytnout v kterémkoli věku.

Léčba závisí na tom, co onemocnění vyvolalo. nejnáchylnější jsou děti.

Virové záněty mandlí se léčí klidem na lůžku, antipyretiky (léky proti horečce) a analgetiky (léky proti bolesti), zatímco u bakteriálních tonzilitid jsou lékem volby antibiotika.

Kromě dlouhodobých bolestí v krku, mezi další příznaky zánětu mandlí, mimo jiné, patří:

  • červené nebo oteklé mandle
  • horečka
  • zimnice
  • potíže s polykáním
  • chrapot nebo zastřený hlas
  • silná, řezavá až bodavá bolest v krku
  • žluté nebo bílé skvrny (čepy) na mandlích
  • zápach z úst (halitóza)

Zánět hrtanu a příklopky hrtanové (laryngitida a epiglotitida)

Laryngitida je zánět hrtanu a hlasivek a je nejčastěji způsobena virovou infekcí, nicméně mohou jí vyvolat i některé baktérie.

Projevuje se zejména ostrou, řezavou bolestí v krku, která se zhoršuje při polykání a mezi další příznaky patří zvýšená teplota, chrapot nebo kašel.

Léčba závisí na původci onemocnění. Stejně jako u jiných infekčních onemocnění se bakteriální laryngitidy léčí antibiotiky a v případě virových zánětů hrtanu je léčba symptomatická.

Laryngitida obvykle není nebezpečná či život ohrožující a projevuje se spíše kratšími bolestmi v krku, které rychle odeznívají, nicméně někdy mohou pacienta obtíže trápit i delší dobu.

Lékaře byste měli vyhledat vždy, pokud bolest v krku nepoleví do 5 – 10 dnů nebo pokud se váš stav zhorší, objeví se vysoké teploty, zmatenost nebo neurologické příznaky (světloplachost, bolesti hlavy, závrať, motání hlavy, zvracení, nevolnost, apod.).

Naproti tomu epiglotitida (zánět hrtanové příklopky) je život ohrožujícím onemocněním, které postihuje zejména malé děti ve věku 2 – 5 let. Původcem onemocnění je baktérie zvaná Haemophilus influenzae (česky hemofil).

  1. Kromě silných bolestí v krku bývá postižené dítě klidné (nepláče a nekašle, protože pláč a kašel hodně bolí) a z úst mu mohou vytékat sliny (protože pro silnou bolest v krku a dušnost nechce zavřít ústa).
  2. Problém je, že zánět postihuje hrtanovou příklopku a může kdykoli dojít k jejímu reflexnímu zaklopení, čímž se uzavřou dýchací cesty a dítě se bez pomoci (tracheostomie nebo koniotomie) do několika minut udusí (sanitka nestihne dojet).
  3. Dnes se naštěstí se život ohrožující epiglotitidou setkáváme stále méně, protože děti jsou proti hemofilům očkované v rámci hexavakcíny.
  4. Léčba spočívá v zajištění dýchacích cest (zaintubování a připojení na umělou plicní ventilaci), podávání antibiotik a kortikosteroidů.

Infekční mononukleóza

  • Infekční mononukleóza je onemocnění postihující zejména děti, které se projevuje podobnými příznaky, jako chřipka, včetně bolesti v krku, které mohou trvat delší dobu.
  • Kromě chřipkových příznaků bývá u infekční mononukleózy častým příznakem také halitóza (zápach z úst), únava a splenomegalie (zvětšení sleziny).
  • Původcem infekční mononukleózy je EB virus (virus Epsteina-Barrové).
  • Léčba je symptomatická a dlouhodobá a zahrnuje také dietní opatření v podobě jaterní diety.

Peritonzilární absces

  1. Peritonzilární absces je komplikací nesprávně léčeného nebo nedoléčeného bakteriálního zánětu mandlí.
  2. Absces je v podstatě dutina vyplněná hnisem, která se může vytvořit kdekoli na těle.

  3. Pokud se vytvoří v blízkosti jedné z mandlí, hovoříme o takzvaném peritonzilárním abscesu, který vypadá jako boule naplněná hnisem na jedné nebo obou krčních mandlích, ze které se může infekce šířit do okolních tkání.

  4. Příznaky peritonzilárního abscesu jsou do značné míry podobné příznakům akutní tonzilitidy, nicméně bývají často závažnější a pacienta mohou bolesti v krku, horečky a další potíže trápit opravdu dlouhodobě.

  5. V případě peritonzilárního abscesu je nutné co nejrychleji zahájit léčbu, užívají se antibiotika a lékař se může pokusit absces vypustit (odborně se tomuto postupu říká drenáž abscesu).

Kapavka (gonorrhea)

Kapavka patří mezi pohlavně přenosné choroby a jejím původcem je baktérie Neisseria gonorrhoeae. Postihuje zejména pohlavní orgány, nicméně v případě orálního sexu může postihnout i hrdlo a v takovém případě se, mimo jiné, projeví dlouhodobými bolestmi v krku.

Léčba spočívá v užívání antibiotik.

Refluxní choroba jícnu

  • Refluxní choroba jícnu je onemocnění, které nejčastěji vzniká v případě poruchy dolního jícnového svěrače, který z nějakého důvodu úplně nedovírá a propouští tak kyselý žaludeční obsah zpět do jícnu, což se projevuje nepříjemnými pocity, jako jsou bolesti břicha a na hrudi, které mohou připomínat infarkt, pálením žáhy a také chronickými bolestmi v krku a chrapotem, zejména ráno, pokud se kyselý žaludeční obsah přes noc dostal až do krku.
  • Pokud často trpíte na pálení žáhy, chrapotem nebo dlouhodobými bolestmi v krku bez jiné zjevné příčiny, či pálením nebo bolestmi na hrudi či v oblasti středního epigastria (horní střední část břicha, těsně pod žebry v místě, kde leží žaludek a gastroezofageální junkce, tedy vstup jícnu do žaludku), navštivte co nejrychleji svého lékaře.
  • Neléčený reflux může způsobit závažné zdravotní potíže.
  • Léčba refluxu závisí na vyvolávající příčině a zahrnuje léky na snížení tvorby žaludečních kyselin (například inhibitory protonové pumpy) nebo operační řešení.

Oslabená imunita

  1. Osoby s oslabenou imunitou jsou náchylnější k rozvoji chronických bolestí v krku.
  2. Je to proto, že slabá imunita se nedokáže vypořádat s baktériemi a viry, které způsobují respirační i jiné infekce a pacient tak snáze onemocní.

  3. S oslabenou imunitou jsou spojeny některé choroby, jako jsou například:
  • revmatoidní artritida
  • systémový lupus erythematodes
  • AIDS
  • nádorová onemocnění a další choroby, léčené chemoterapií

Pokud máte oslabenou imunitu, můžete vyzkoušet některé z těchto potravin na její posílení.

Nádory krku a hrdla

Nádory orgánů umístěných na krku, a zejména pak rakovina hrtanu, hlasivek a dalších orgánů tvořících dýchací cesty, mohou rovněž být příčinou dlouhodobých bolestí v krku.

Mezi další příznaky nádorů krku a hrdla, mimo jiné, patří:

  • chrapot
  • dlouhotrvající kašel
  • bolest při polykání nebo polykací potíže
  • dušnost
  • úbytek na váze
  • boule nebo zvětšené uzliny na krku
Zajímavé:  Kožní Lékař Bez Doporučení?

Jedním z prvních příznaků rakoviny hrtanu a hlasivek bývá chrapot a změna hlasu.

Pokud chrapot neodezní do 2 týdnů, je nutné co nejrychleji vyhledat lékařskou pomoc (2).

Kdy vyhledat lékaře?

  • Podle Americké akademie ORL a chirurgie hlavy a krku by pacienti s dlouhodobými bolestmi v krku měli vyhledat lékaře vždy, pokud obtíže do 5 – 10 dnů neodezní.
  • Ve většině případů dlouhodobá bolest v krku nebývá bezprostředně život ohrožující a při správné diagnostice a léčbě, potíže ustoupí.
  • Nicméně pokud se objeví následující příznaky, je nutné neprodleně vyhledat lékařskou pomoc:
  • vysoká horečka (nad 39°C), která po užití léků proti horečce (paracetamol, ibuprofen, apod.) neklesá nebo neodezní do 2 – 3 dnů
  • nerologické příznaky (ztuhnutí šíje s nemožností ohnout hlavu na prsa nebo otočit hlavou do stra, světloplachost, zvracení, motání hlavy, ztráta vědomí)
  • otok hrdla, který vede k potížím s polykáním, mluvením a/nebo dýcháním
  • silná bolest na jedné nebo obou stranách krku
  • zvětšené uzliny na krku nebo boule či pocit překážky v hrdle
  • chrapot, který neodezní do 2 týdnů

Co si z článku odnést?

  1. Bolest v krku patří mezi velice častý příznak řady onemocnění.
  2. Ve většině případů potíže ustoupí do několika dnů bez jakékoli léčby.
  3. Někdy mohou úlevu přinést i přírodní postupy.
  4. Pokud vás bolesti v krku trápí dlouhodobě a přetrvávají déle než 5 – 10 dní, či se opakovaně vrací, vyhledejte lékařskou pomoc.
  5. Stejně tak je nutné vyhledat lékařskou pomoc v případě, že se při bolestech v krku objeví další příznaky, jako jsou vysoké horečky, řezavá bolest v krku, boule na krku a/nebo chrapot, který do 2 týdnů neodezní.

Zvětšené uzliny na krku

Bolest uzlin na krku - Vše o zdraví

Zduřelé uzliny se odborně označují jako lymfadenomegalie. U zdravého člověka jsou uzliny nehmatné, maximálně mohou mít půl centimetru šířky a jsou měkké konzistence. Pokud dochází k nebolestivému zduření uzlin na krku, je lepší vyhledat lékaře, zvláště pokud se uzlina zvětšuje, nebo vyskytuje ve shlucích. Pokud dochází ke zvětšení uzlin v oblasti krku, může to být jeden z příznaků angíny.

Jak k tomu dochází? Lymfatickou soustavu v našem těle tvoří síť velmi tenkých cév, které prostupují tkáněmi a jejich úkolem je shromažďovat mízu (tekutina), která uniká z krevních cév. Tato tekutina se zdržuje v tkáních a úkolem lymfatického systému je navracet ji do krevního oběhu.

Dalším úkolem tohoto systému je tvorba lymfocytů, tedy bílých krvinek, které jsou hlavním obranným faktorem organismu. Mezi první příznaky, které signalizují, že něco není v pořádku, patří otoky nohou, únava, ztráta energie. Někdy se může vyskytovat zhoršené dýchání. Teprve po těchto příznacích dochází ke zduření.

Otok uzlin může být rovněž v některých případech příznakem rakoviny, či pokud se vyskytuje v tříslech, symptomem syfilidy.

Ovšem je třeba upozornit, že toto jsou spíše případy výjimečné, nicméně mohou se vyskytovat. Ovšem v naprosté příčině případů má otok uzlin méně nebezpečné vysvětlení. Ke zjištění, zda jsou uzliny oteklé, někdy postačí prohmatat uzliny na krku, v podpaží a tříslech. Otok uzlin je třeba posuzovat jako jev, u kterého je vždy na místě pečlivé lékařské vyšetření.

Jaká jsou doporučení při otoku uzlin? Je třeba zachovávat přísnou dietu, především omezit potraviny napomáhající tvorbě hlenů, jako jsou tučná masa, tuky všech druhů, výrobky z bílé mouky, tučné mléko, smetana, šlehačka apod. a dále všechny potraviny s obsahem cukru. Hleny vytvářejí prostředí pro růst bakterií. Zvyšují “přilnavost” a není vyloučeno, že právě tato jejich vlastnost přispívá k uvíznutí mízních “filtrátů” v uzlinách.

Z potravin se doporučuje konzumovat česnek (denně dva stroužky nebo v doporučeném množství v česnekových tabletách). Česnek obsahuje vitamíny A, E a C. Dále je doporučován hořčík. Dále se doporučuje omezit fyzickou námahu, která urychluje pohyb krve a lymfy a současně zvětšuje množství zachyceného “filtrátu”, který zvětšuje zduření.

ČPZP – Dotazy na lékaře

Dotaz:Dobry den, bolelo me ucho, tak jsem sii do nej dala jako vzdy kousek cesneku. Bohuzel to byl opravdu maly kousek, ani ne ctvrtka strouzku cesneku a tak jsem si myslela ze mi zapadl. Jela jsem na pohotovost a doktor mi rekl, ze tam nic nevidi. Ze do bubinku urcite nikde neni.

Jenze ja byla cely den doma a nikde v posteli ho nemam, mela jsem totiz teplotu a tak si rikam, zda neni moznost ze zapadl dale? Bolesti nemam, ale mam obavy..Pripadne co bych mela ocekavat,akorat mam pocit, ze tam je cizi teleso. Na ucho slysim normalne.

Myslite, ze kdyby se dostal ten kousicek cesneku za bubinek(pripadne i pochroumany), tak bych to citila? Dekuji, s pozdravemnKarol.

Odpověď:Vážená tazatelko, na Váš dotaz nemohu odpovědět, protože ČPZP se mnou na tento rok neuzavřela smlouvu. Obraťte se laskavě na vedení pojišťovny. S pozdravem prof. MUDr. A. Kollár, DrSc.

Vloženo: 04.01.2013 21:25:12

Dotaz:Dobrý den, už od Silvestra mě trápí průduškový kašel. Zkoušela jsem klasické babské rady, cibule+med, majoránkový či zázvorový ‚čaj’… a sirup Hedelix…..

co mohu použít aby se mi ulevilo? Nejhorší je to večer když zalehnu, to mě chytá přímo záchvat kašle a ne a ne to přestat, nemůžu se skoro ani nadechnout.

Ale je u mě jedna ‚komplikace‘, mám 9i měsíční dítě a stále kojím, tak to bude asi hodně omezené 🙁 Děkuji Monika

Odpověď:Vážená tazatelko Moniko, je mi líto, že Váš dotaz nemohu zodpovědět, protože na rok 2013 se mnou ČPZP neuzavřela žádnou smlouvu. Vysvětlení můžete požadovat na vedení pojišťovny. S pozdravem prof. MUDr. A. Kollár, DrSc.

Vloženo: 04.01.2013 14:05:15

Dotaz:Dcera byla hospitalizována s dítěte (6m) s laringitídou. Propuštěni po 3 dnech. V případě, že by nastala situace, že by se chlapec dusil dostali od lékaře prášky. Je možné použít nějaký spray jako mají alergici? Bylo by to přece rychlejší než prášek. Děkuji, Marcela

Odpověď:Vážená paní Marcelo, je mi líto, ale ČPZP pro rok 2013 se mnou neuzavřela smlouvu na vyřizování odpovědí. S pozdravem prof. MUDr. A. Kollár, DrSc.

Vloženo: 02.01.2013 23:27:11

Dotaz:Dobrý den pane doktore, 26.12. jsem Vám psala dotaz ohledně bouličky pod jazykem (cca 0,5 cm, nebolestivá, pohyblivá bulka, cca ve střední čáře,mírně vlevo, v místě přechodu spodní tvrdé čelisti v měkkou tkáň pod jazykem). Poradil jste mi návštěvu ORL nebo zubaře. Navštívila jsem oba lékaře, ale z výsledku jsem zmatená.

ORL: Jednoznačně zduřelá uzlinka, je tam někde zánět, dostala jsem antibiotika (i když jsem bez potíží v dutině ústní, krku, zubů…+ CRP mám normální). Stomatolog: ucpaná slinná žlázka, nic nedělat, atb jsou zbytečná. Jsem z těchto ‚zcela jasných‘ a přitom rozdílných diagnóz zmatená.

Navíc se mi nad touto bulkou, výše na spodní čelisti vytvořila další, menší boulička. Obě bulky jsou nebolestivé (ani při jídle…) Může se najednou ucpat další slinná žlázka, vytvořit tam např.ten kamínek, o kterém jste mluvil Vy? Myslíte,že můžu být klidná, že nejde o nic nebezpečného? Ty rozdílné diagnózy mě příliš neuklidnily.

Předem velmi děkuji za radu H.L. PS: Také přeji do nového roku mnoho zdraví, hodně štěstí a pracovních i osobních úspěchů!

Odpověď:Vážená tazatelko Lhotková, jsem přesvědčen, že můžete být klidná a čehokoliv nebezpečného se obávat nemusíte. Stále se domnívám, že jde o ucpaný vývod slinné žlázy.

Nechápu, proč žádný z lékařů neudělal sondáž a dilataci (rozšíření) vývodu žlázy. Tím by diagnózu vyjasnili a s velkou pravděpodobností i vývod uvolnili. Aplikace antibiotika nemá logické zdůvodnění.

S pozdravem a opakovaným přáním dobrého zdraví A. K.

Vloženo: 30.12.2012 02:08:40

Dotaz:Dobrý den, uvnitř dutiny ústní, pod jazykem, u uzdičky jazyka, v údolí mezi dásní a úponem jazyka, od středu trošku doleva si nejprve jazykem, nyní i prsty nahmatám pod povrchem/sliznicí nahmatám malou pohyblivou nebolestivou bulku. Co to prosím může být? Mám strach ze všech těch možných útvarů…. Předem děkuji za odpověď.H.L.

Odpověď:Vážená tazatelko Lhotková, to, co pod jazykem hmatáte, může být pravděpodobně kamínek ve vývodu levé podčelistní a podjazyční slinné žlázy.

Zajímavé:  Co Ovlivňuje Zdraví Vlasů?

Někdy se projevuje také tím, že před jídlem nebo během jídla, kdy se v žlázách tvoří sliny, lze cítit tlak až bolest v příslušném místě.

Doporučuji vyšetření na ORL nebo zubní ambulanci, kde spolehlivě určí, oč jde a navrhnou léčebný postup. S pozdravem a přáním zdraví do dalšího roku A. K.

Vloženo: 26.12.2012 20:53:40

Dotaz:Dobrý den.Tuto diagnozu určily zatím lékaři mé 10leté dceři jsme ve fázi vyšetření,byli jsme na sono krku a objevily několik benigních LU vel.4mm.Pod kývačem vpravo oválné LU příčně až 27mm.Na zadní straně krku LUdo 4mm submandibulárně oválná Lu setřelé strukturys s hyperevaskularizací vel.33/17mm.Proto Vás prosím napište mi jestli je to vážné.Lékaři zatím mlčí.Moc děkuji Jana

Odpověď:Vážená paní Jano, u Vaší dcerky byly zjištěny zvětšené lymfatické uzliny na krku, což je běžný nález u většiny dětí.

Bližší vysvětlení můžete čekat u lékaře, který Vaši dcerku zná a má k dispozici veškerou dokumentaci. Nechápu Vaši větu: ‚Lékaři zatím mlčí‘. Neznám situaci, kdy by lékař na dotaz pacienta nebo jeho doprovodu mlčel.

Pokud máte dojem, že Vám na Vaše dotazy neodpověděl, zeptejte se znovu a vyčkejte odpovědi. S pozdravem A. K.

Vloženo: 07.12.2012 19:44:07

Dotaz:Dobrý den, můj otec asi měsíc po prodělané chřipce a léčené antibiotiky (84 let) má stále zalehlé dutiny. Dle jeho slov mu ‚praská‘ a ‚bublá‘ v uších a je to velmi nepříjemný stav. Zkusil ACC long, ale nic nepomáhá. Prosím o radu, jaký lék popř. inhalace apod. by mohl vyzkoušet sám dříve než bude muset opět navštívit lékaře ? Předem moc děkuji za odpověď. Zdena

Odpověď:Vážená paní Zdeno, bez odborného vyšetření včetně rentgenu přínosních dutin Vám nemohu poradit nic jiného, než návštěvu ORL odborníka. S pozdravem A. K.

Vloženo: 05.12.2012 01:09:17

Dotaz:Mám studené uši, nos, prsty na rukou, prsty na nohou, třesu se zimou, kde je příčina a jak to léčit

Odpověď:Vážený pane Nováku, Váš dotaz nezodpoví žádný lékař bez důkladného vyšetření. Doporučuji proto navštívit praktického lékaře, který podle potřeby doplní své vyšetření dalšími konzultacemi. PS. Každopádně Vám ještě doporučuji při dotazech na lékaře i jiné komunikaci trochu slušnosti (pozdrav, poděkování ap.) S pozdravem A. K.

Vloženo: 26.11.2012 15:29:28

Dotaz:Vážený pane profesore, ráda bych se poradila, jak nejlépe zlepšit odolnost u dětí.

Mám dvouletá dvojčata, loni přes zimu v pravidelných intervalech nemocná (ale to byla ´pořád různá očkování a po nich byla vždy oslabená).

Nyní již podruhé během měsíce nemocná (nic tragického, rýma, kašel, bez teplot). Byla by pro takto malé děti vhodné sauna ú infrasauna nebo např. solná jeskyně? Děkuji za odpověď.

Odpověď:Vážená tazatelko Brandtová, odpověděl jsem Vám sice už včera, ale internet to neodeslal. Sauna není pro děti vhodná a vůbec organizmus neotužuje. U dítěte může být nebezpečná proto, že ztráta vody pocením je relativně značná. Pro pobyt v solné jeskyni neshledávám žádný důvod.

Vaše děti, stejně jako všechny normální děti, prodělávají postupně různé infekce z okolního světa (zejména virové) a vytvářejí si vůči nim imunitu. Další intenzivnější fáze infekcí se objevuje návštěvou jeslí, školky i školy.

Pokud máte dojem, že Vaše děti trpí infekcemi nadměrně, doporučuji konzultaci u zkušeného pediatra, případně imunologa. S pozdravem A. K.

Vloženo: 20.11.2012 19:38:01

Dotaz:Dobry den pane doktore, chtela bych se zeptat na vas nazor ohledne meho problemu, uz nekolik let me boli v krku, ale bolest neni jako angina nebo nachlazeni, boli me pri polknuti jako kdyby mi projela ziletka telem, taky cititm tlak dole v krku jako by na ohryzku, tlak je podobny jako kdyby me nekdo skrtil.

Nejmensi bolest je rano kdyz se vzbudim (zrejme tim ze v noci tolik nepolykam). Behem celodenniho polykani, me ta bolest potom jde az do zad. Jak to prijde z niceho nic tak to i samo potom zmizi, ale porad se to vraci. Nekdy to trva par dni nekdy i nekolik tydnu.

Nevite o co by se mohlo jednat ( jsem lecena na stitnou zlazu beru leky a mam ji pod kontrolou)

Odpověď:Vážená tazatelko Petro, podle Vámi udávaných potíží nemohu soudit na žádnou jednoznačnou příčinu. Doporučuji nejprve odborné ORL vyšetření a následně i vyšetření neurologické. S pozdravem A. K.

Vloženo: 17.11.2012 09:29:13

Dotaz:Dobrý den pane doktore,ráda bych Vám poděkovala za odpověď na předchozí dotaz.Konečně jsem po roce navštívila ORL. Paní doktorka mi řekla,že mám oteklou nosní sliznici,uši a krk jsou v pořádku. Pojmenovala to jako zadní rýmu,zítra jdu na výtěry, dala mi kapky Nasofan a prášky Aerius.Mám k Vám, pane doktore, dva dotazy ještě.

Za 1) mohu tyto preparáty užívat, když se snažíme s manželem o miminko? 2) myslíte,že by mé problémy mohly být příznaky refluxu jícnu? Nebo že jde spíš o virový či bakteriální problém? V ústech mám zvláštní chuť, ale připisuji to hlenům.Nicméně na itnernetu člověk zjistí leccos, tak se raději ptám erudovaného člověka – Vás.

Předem děkuji za odpověď a přeji krásný den.Marie

Odpověď:Vážená paní Marie, jmenované nosní kapky Nasofan a antihistaminkum Aerius můžete používat bez obav i v souvislosti s plánovaným otěhotněněním.

Podle toho, že Vám odborná lékařka doporučila antihistaminikum, má pravděpodobně podezření na alergickou složku Vašich potíží. Nevím, proč uvažujete o jícnovém refluxu. Ten se projevuje jinak.

Nelamte si také hlavu tím, zda se uplatňují u Vás viry či bakterie. Těch má i každý zdravý člověk v ústech a hltanu stamilióny. S pozdravem A. K.

Vloženo: 14.11.2012 16:06:55

Dotaz:Vážený pane doktore, je mi 36 let a mám dítě , které chodí do školky a často samozřejmě mívá různé virozy…kašel a rýmu,většinou bez teplot.Občas nám tyto infekty doma zakrouží.

Já mám už ale něco přes rok přerušovaně tyto problémy: škrábání a pálení v krku při polykání, pálení jazyka a úst, zahlenění bez rýmy, sliznice v nose suchá, občas se mi hlen při polknutí dostane do pusy, někdy je bezbarvý,někdy do žluta,někdy do zelena.

Mám pak škaredou chut v puse a stále musím užívat žvýkačky.Manžel též občas vykašle nějaký hlen a někdy má pocit ‚knedlíku v krku‘ a hlen musí ven. On ho ale občas i vysmrká, já nikoliv,naposledy snad někdy v létě.Pálení cítím občas i v nose.Pak to zase přejde,je klid a za pár měsíců zpět.

Můžete mi poradit,co je za problém, je to celkem obtěžující.Může nám doma kolovat infekt?Nebo to může být dokonce od žaludku?Jaký je, prosím,Váš názor?Děkuji pěkně,hezký den.Marie

Odpověď:Vážená paní Marie, vzhledem k udávaným potížím je u Vás nutné vyšetření horních cest dýchacích včetně přínosních dutin. Doporučujui proto vyšetření na odborném ORL pracovišti. S pozdravem A. k.

Vloženo: 13.11.2012 09:15:55

Dotaz:Dobrý den, pracuji jako učitelka na 1.stupni ZŠ a vedení školy nám zakazuje během vyučovací hodiny se napít. Já sama mám ale potřebu průběžně hlasivky svlažovat.

Pokud tak nečiním, v krku mám pocit sucha a škrábání.

Jde to nějakým způsobem řešit, má to souvislost s nedostatečnou funkcí štítné žlázy? Je rozhodnutí vedení školy správné? Sama zastávám názor, že pít se má průběžně. Děkuji

Odpověď:Vážená paní učitelko Hradecká, jak jistě víte, každý přednášející nebo diskutující mívá k dipozici sklenici s vodou, minerálkou nebo jiným nápojem.

Rozhodnutí školy, pokud Vám během vyučování zakazuje pít, považuji za nesmyslné a nepochopitelné, dokonce za škodlivé. Při delším mluvení dochází k vysychání sliznice hltanu a dýchacích cest.

Je proto správné průběžně se napít vlažného nealkoholického nápoje. S pozdravem A. K.

Vloženo: 12.11.2012 16:35:58

Dotaz:Jake mas telefonni cislo, to stare uz neplati a ja jedu ted v pondeli doBrna a rad bych Te videl. Ozvi se bud na mobil 728 931 775 nebo pevnou linku 515 541 744 nekdy vecer. Pavel

Odpověď:Ozvu se buď telefonem nebo elektronicky A. K.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector