Dlouhodobý průjem – vše o zdraví

Při akutním průjmu je třeba dbát na přísun tekutin, např. bylinných čajů nebo zeleninového vývaru, neboť dochází rychle k dehydrataci postiženého, podobně jako při zvracení. Jinak je třeba průjem, podobně jako zvracení, chápat jako přirozenou reakci organismu a jeho snahu zbavit se rychle nevhodného nebo dokonce toxického obsahu zažívacího traktu.

Jiná je situace u alergiků (v úvahu přichází např. alergie na lepek, ovoce a mléko) a především u kojenců, respektive u nekojených dětí na náhradní mléčné stravě. Průjem, i akutní, můžeme s úspěchem vyléčit i homeopaticky za použití některého z níže uvedených léků.

Chronický průjem může být i psychického původu. Doporučujeme vyzkoušet Bachovy esence, zejména esenci č. 20 Mimulus. V úvahu přicházejí ale i další Bachovy esence, podle typu psicjické zátěže, se kterou se potýkáte. Více informací naleznete v sekci Bachovy květové esence – Manuál.

S průjmy, střevními a žaludečními potížemi se většinou setkáváme v situacích, kdy jsou nejméně žádoucí, totiž na cestách. Většinou se jedná o reakci na nezvyklé potraviny, sluneční úžeh a stres.

Také kvůli možnosti účinně a bez vedlejších účinků a omezení řešit průjem by v cestovním zavazadle neměla chybět léčebná souprava HomSet® CESTOVNÍ (obsahuje sešitek s pokyny k výběru homeopatik podle typu potíží).

S objednanými homeopatiky obdržíte též informační list k užívání homeopatik a k homeopatické léčbě.

Dlouhodobý průjem - Vše o zdraví

Průjem jako následek koupání ve studené vodě za horkého dne, nebo jako následek neúměrného pití studených nápojů za horka. Pacient je bledý a ochablý. Depresivní pocity. Žádná žízeň, jazyk potažený tlustým bílým povlakem. U dětí výrazné posmrkování.

Pokožka kolem nosu je popraskaná. Může se dostavit i hořké zvracení. Zhoršení jídlem i pitím. Stolice může mít libovolný charakter, vždy je však hojná a páchnoucí. Před odchodem stolice výrazná řezavá bolest v konečníku.

Po stolici přetrvává po určitou bolestivé neproduktivní nucení na stolici.

Charakteristika. : Léčivý přípravek. Homeopatikum.

ANTIMONIUM CRUDUM 9CH 3.79 € Dlouhodobý průjem - Vše o zdraví

Průjem za horkého dne. Pokožka suchá a horká. Pacient je mentálně ochablý, neudrží myšlenkovou souvislost. Ústa suchá, jazyk červený a lesklý, přesto žádná žízeň. Pacient je podrážděný, neklidný. Zvracení žluči.

Pokud potíže přetrvávají, dostavuje se opuchlost rukou, pokožka dostává modravý odstín. Silné bolesti konečníku. Břicho je nafouklé a tak ochablé, že pacient ani nemůže tlačit na stolici. Na lůžku zaujímá pozici s přitaženými koleny. Zhoršení pohybem a teplem a též ráno. Stolice je velká, formovaná a horká.

Zpočátku žlutá, ke konci nazelenalá a potřísněná hlenem a slizem. Příležitostně též vodnatá a páchnoucí.

Charakteristika. : Léčivý přípravek. Homeopatikum.

APIS MELLIFICA 9CH 3.79 € Dlouhodobý průjem - Vše o zdraví

Křečovité, bodavé bolesti v břiše. Sucho v ústech, suché rty. Velká žízeň na studenou vodu. Příčinou potíží může být rychlé zchlazení po přehřátí (např. ledovým nápojem nebo koupelí), tělesné přepínání se a zlost. Zhoršení rozčilením a sebemenším pohybem, doteky. Zhoršení též po ránu.

Charakteristika. : Léčivý přípravek. Homeopatikum.

BRYONIA 9CH 3.79 € Dlouhodobý průjem - Vše o zdraví

Silné koliky z nadýmání. Nafouklé břicho. Vypouštění větrů nepřináší úlevu. Stolice vodnatá, žlutá, odporně páchnoucí. Pocity vyčerpanosti. Studený pot, pocit mrazení. Závratě, ztráta rovnováhy, hučení v uších.

Popudlivost, vznětlivost, citlivost na rozrušení. Příčinou potíží bývá ztráta tělní tekutiny (kojením, krvácením, průjmem, zvracením) která není nekompenzovaná přísunem tekutin. Další možnou příčinou je následek dlouhého a vyčerpávajícího onemocnění. Zlepšení teplem, přikrytím.

Zhoršení studeným a vlhkým počasím, jídlem. Přípravek možno podávat při všech typech průjmu pro snížení dehydratace organismu. Další homeopatikum pak volíme podle shody symptomů s uvedenými popisy.

Druhé homeopatikum pak podáváme s hodinovým časovým odstupem po podání přípravku CHINA 9CH.

Charakteristika. : Léčivý přípravek. Homeopatikum.

CHINA 9CH 3.79 € Dlouhodobý průjem - Vše o zdraví

Průjem a křeče v břiše. Pacient je na lůžku bolestí schoulený. Příčinou potíží může být prochlazení a zlost (projevená i potlačená). Tlak na břicho a teplo zlepšují stav pacienta. Schoulení zlepšuje bolesti (pacient vůbec nemůže ležet natažený).

Charakteristika. : Léčivý přípravek. Homeopatikum.

COLOCYNTHIS 9CH 3.79 € Dlouhodobý průjem - Vše o zdraví

Křečovité nebo řezavé bolesti v oblasti pupku. Vodnatý, žlutě zbarvený průjem. Zle od žaludku, říhání, zvracení. Příčinou potíží bývá expozice sychravému počasí, sezení nebo stání na studeném betonu, kameni apod. Zhoršení chladem a vlhkem a studenými pokrmy.

Charakteristika. : Léčivý přípravek. Homeopatikum.

DULCAMARA 9CH 3.79 € Dlouhodobý průjem - Vše o zdraví

Špatně od žaludku, průjem s hlenem a krví. Stolice je pokaždé jiná, jednou řídká, podruhé tuhá. Slabá nebo žádná žízeň. Plačtivost. Častá změna nálad.

Zhoršení teplem místnosti, zlepšení na čerstvém vzduchu a konejšením.

Příčinou potíží může být konzum ovoce, těžkého jídla, zmrzliny, nevhodná kombinace jídel.

Charakteristika. : Léčivý přípravek. Homeopatikum.

PULSATILLA 9CH 3.79 € Dlouhodobý průjem - Vše o zdraví

Stolice je žlutá, dráždí konečník a okolní pokožku, která pálí nebo svědí. Nucení na stolici donutí ráno vstát z postele. Stolice a větry odporně páchnou po sirovodíku (zkažených vejcích). Zvláště dopoledne pocit jako by byl „žaludek na vodě“.

Touha po sladkém jídle a sladkostech, které ale potíže jen zhoršují. Pacient vypadá jako neumytý. Červené rty. Zhoršení mytím, koupelí, teplem postele a delším stáním. Zlepšení za suchého a teplého počasí.

Příčinou potíží může být pití piva, konzum sladkostí a léčba antibiotiky.

Zajímavé:  Co Děláte Pro Své Zdraví?
Charakteristika. : Léčivý přípravek. Homeopatikum.

SULFUR 9CH 3.79 €

15 % z nás trpí dlouhodobě bolestmi břicha, průjmy, zácpou nebo nadýmáním… » Centrum prevence

Zveřejněno 26.02.18 | Kategorie Články |

Dlouhodobý průjem - Vše o zdraví

Opakované bolesti břicha, nadýmání, častý průjem nebo naopak zácpa – zdravotní komplikace, o kterých se nemluví s kamarády ani rodinou a často ani s lékaři.

Přitom kombinací některých z těchto příznaků, které spojuje diagnóza syndromu dráždivého tračníku (IBS), trpí 15 % Evropanů[1], častěji žen. Mezi nejdůležitější spouštěče zdravotních komplikací patří jídelníček a stres. Proto je velmi překvapivé, že se tento syndrom objevuje také u  6–14 % dětí a dospívajících.[2]

Můžete mi, prosím, říci, kde si mohu odskočit?

„Pro dráždivý tračník (syndrom dráždivého tračníku) jsou typické bolesti břicha doprovázené problémy s vyprazdňováním stolice – zácpou nebo průjmem. Častým problémem bývá také nadýmání a pocit břišního dyskomfortu.

Přestože jde o problém velmi častý, nejde o závažné onemocnění. Pokud je diagnóza stanovena správně, nejsou tito pacienti ohroženi ve zvýšené míře ani rakovinou tlustého střeva, ani jiným závažným onemocněním,“ říká MUDr. Martin Bortlík, Ph.D. z 1.

lékařské fakulty UK.

Syndrom dráždivého tračníku (neboli dráždivého střeva, často také označovaný zkratkou IBS z anglického irritable bowel syndrome) může být navíc spojený s chronickou únavou, poruchami spánku, bolestmi hlavy, svalů a zad nebo výkyvy nálad (které nemoc dále, jako v začarovaném kruhu, zhoršují).

Na rozdíl od vážně nemocných jsou lidé na své zdánlivě banální zdravotní komplikace často sami.

Ať již z pocitu studu, nebo kvůli bagatelizaci a přesvědčení, že dieta vše spraví, se bojí o nepopulárních příznacích hovořit, a to často i s rodinou. K lékaři se tak dostane pouze necelá třetina z nich.

[3] Málokdo se stydí říci, že musel zůstat doma, protože měl střevní chřipku, nebo snědl něco špatného. Proč se tedy bojíme svěřit se s tím, že stejnými příznaky trpíme častěji?

Není to tak jednoduché, jak by se mohlo zdát

OTESTUJTE SE – SAMODIAGNÓZA4

 1. Dlouhodobě nebo opakovaně trpíte bolestí břicha, kterou doprovází průjmem, nadýmání nebo zácpa.
 2. Po vyprázdnění obvykle dojde k úlevě od bolesti břicha
 3. Objevují se příznaky min. 3x za měsíc?
 4. Opakují se příznaky déle než 6 měsíců?

Pokud převažuje odpověď „ano“, je pravděpodobné, že trpíte syndromem dráždivého tračníku!

Nedá se říci, že by existovala jedna univerzální příčina vzniku, často se na něm spolupodílí více faktorů.

Mezi nejdůležitější patří dlouhodobý stres, narušení bakteriální flóry střeva, větší délka střeva, větší citlivost mozku na některé podněty, v minulosti prodělaná infekce trávicího traktu nebo některé potravinové alergie vedoucí ke změně fungování imunitního systému ve střevě.

Právě stres je přitom příčinou, které je v poslední době věnována velká pozornost. Stres totiž přepne naše tělo do obraného režimu a u mnoha lidí se napětí přenáší právě do trávicí soustavy a ovlivňuje tak průběh a frekvenci záchvatů syndromu.

Skutečnost, že se zdravotní komplikace objevují častěji, může vést k novému stresu a strachu z ataků. Následkem pak může být výrazné snížení kvality života – ataky nemoci narušují denní režim, lidé se omezují v jídle a kvůli obavě z nepříjemných situací se vyhýbají sportovním aktivitám, delším cestám a společnosti.

Kvůli různorodosti příznaků syndromu dráždivého tračníku je složitá i diagnóza. Ta spočívá v první řadě ve vyloučení jiných závažných onemocnění. „Podobné projevy jako dráždivý tračník mohou doprovázet řadu onemocnění, např.

střevní záněty, celiakii, divertikulární chorobu nebo rakovinu tlustého střeva. Vzácněji se takto mohou projevovat i nemoci jiných orgánů – například ledvin, diabetes, nebo deprese.

Správná diagnóza proto vyžaduje vyloučení jiných chorob, a to především v situaci, kdy se objeví některé alarmující projevy – např. nechutenství, hubnutí, nebo krvácení do stolice,“ pokračuje MUDr. Bortlík.

 Diagnózu „syndrom dráždivého tračníku“ nebo IBS přitom pravděpodobně uslyšíte, pokud máte bolesti břicha doprovázené nadýmáním, průjmem nebo naopak zácpou nejméně 3x měsíčně déle než 6 měsíců.

Jak se v tom tedy vyznat

Syndrom dráždivého tračníku můžeme dle příznaků rozdělit na 3 typy, přičemž u každého je třeba zvolit jiná režimová opatření:

 1. IBS doprovázené průjmy – příznakem jsou bolesti břicha související s řídkými stolicemi (někdy s obsahem hlenu) a častějším nebo náhlým nutkáním si odskočit. Tyto příznaky přitom vyřeší pouze návštěva toalety, po které dojde k dočasnému zlepšení. Ke zmírnění příznaků přispívá úprava jídelníčku a probiotická léčba doplněná o tzv. probiotické kvasinky se záhadným názvem Saccharomyces Boulardii (na trhu existuje několik volně prodejných přípravků s touto kvasinkou, některé dokonce v  kombinaci s dalšími probiotickými kmeny).
 2. IBS doprovázené zácpou – příznakem jsou bolesti břicha spojené se zácpou, tvrdou nebo hrudkovitou stolicí a s potížemi při vyprazdňování, k němuž dochází obvykle méně než 1x za tři dny. V tomto případě je důležitý nejen příjem probiotik, ale také vlákniny; i při pestrém a vyváženém jídelníčku je obtížné zařadit tolik vlákniny, kolik je potřeba – proto i v tomto případě jsou vhodné doplňky stravy dostupné v lékárně.
 3. IBS smíšeného typu (střídání zácpy a průjmu) doprovázené nadýmáním – nadýmání a dyskomfort  mohou být nejen samostatnými projevy syndromu dráždivého tračníku, ale mohou též doprovázet příznaky zácpy. Nadýmání a pocit plnosti jsou následkem nadměrné tvorby střevních plynů. Řešením je odpovídající úprava jídelníčku, probiotika a doplňky s trávicími enzymy. Ty v našem těle pomáhají trávit těžko stravitelná jídla, usnadňují rozklad makroživin a vstřebávání mikroživin, snižují množství cukrů, které se dostanou do tlustého střeva a tak snižují nadýmání.

8 věcí, které pro sebe můžete udělat

Je důležité rozumět svému tělu. Před tím, než začnete se změnou režimu, je vhodné zjistit, co příznaky vyvolává. Nejpřímější cestou je deník. Ten by měl obsahovat informace o jídelníčku, pohybu, stresových situacích a poznámku, zda se v daný den objevily nechtěné příznaky. Při konzultaci s lékařem Vám bude deník užitečným pomocníkem.

Protože individuální příznaky se u syndromu dráždivého tračníku liší, je důležité přihlédnout k tomu i při dodržování jídelníčku. Konkrétní doporučení se liší dle příznaků.

Obecně se dá říci, že prvním krokem je vytipovat a vyloučit jídla, která fungují jako spouštěče Vašich problémů (liší se dle typu příznaků). Denní příjem energie by měl být rozdělen do pěti menších porcí.

Dobré je přitom plánovat dopředu a připravit si jídla předem, aby se ráno nestalo první stresovou situací. Též se vyplatí vyhradit si na jídlo dostatek času a využít půlhodinku současně jako relaxaci.

 1. Probiotika změnu jídelníčku podpoří

Střevní bakterie, které udržují náš trávicí systém v rovnováze, jsou velmi citlivé a rovnováhu tak může narušit nejen složení jídelníčku, nemoc a užívání léků, ale i celkový životní styl a stres. Každé narušení rovnováhy přitom vede k méně či více závažným potížím.

Probiotika představují vhodný způsob, jak správnou činnost střev podpořit. Dá se říci, že prospívají správnému zažívání obecně a s jejich zařazením do jídelníčku neudělá chybu nikdo.

V případě IBS je možné jejich účinek podpořit doplněním o další specifické složky dle akutních příznaků.

 1. Pohyb je dobrý pro tělo i pro hlavu

Při pohybu je důležitá pravidelnost, proto je dobré vybrat si takovou činnost, která vás baví. Na pohyb byste si měli najít čas minimálně 3x týdně 20–30 minut. Pokud se ale aktuálně necítíte dobře, občasná jednodenní přestávka jistě nevadí.

Ale pozor, ne všechny sporty jsou pro lidi trpící syndromem dráždivého tračníku vhodné. Naslouchejte svému tělu a vyhněte se např. posilování břišních svalů nebo skákání, pokud u vás zhoršují průjem.

Naopak vhodné jsou nordic walking, jízda na kole (s sebou si zabalte raději vlhčené ubrousky), tanec, taj-či, jóga nebo pilates.

Je jasné, že to se jednoduše řekne, ale hůře udělá. Protože na rozvoji syndromu dráždivého tračníku se podílí do velké míry stres, je pravidelný odpočinek, věnování se koníčkům, rodině a přátelům důležitou součástí léčby. Při rozhodování o tom, jak budete trávit volný čas, je důležitý hlavně váš dobrý pocit a spokojenost. Protože vše začíná ráno, nařiďte si budík s dostatečným předstihem.

 1. Uvědomte si, že na to nejste sami

Téma střevních komplikací je jistě nepříjemné, ale myslet si, že si přátelé ničeho nevšimli, je dosti naivní. Jistě budou rádi za důvěru, kterou jim projevíte tím, že se svěříte. Navíc, většina z nich má zkušenosti se střevní chřipkou nebo špatným jídlem, a tak budou vědět, o čem mluvíte.

Pokud své pocity chcete sdílet s lidmi, kteří trpí stejnými problémy, podívejte se na některou z diskusních skupin, jež se tématu syndromu dráždivého tračníku věnují na internetu. Nepodceňujte ani rady lékárníka.

Pokud Vám vadí přítomnost dalších nakupujících v lékárně, vyčkejte na vhodnou příležitost a zeptejte se, jaký přípravek by Vám doporučil k dlouhodobému řešení Vašich obtíží. Erudovaný lékárník už bude vědět, jak se správně zeptat, aby identifikoval, co Vás trápí a jak Vám nejlépe pomoci.

Při dlouhodobějších komplikacích je též vhodná konzultace s gastroenterologem nebo psychologem.

Pro mnoho z nás je základem stereotyp. Zamyslete se, zda v něm jsou věci, které neradi děláte a s nimiž je možné přestat.

Zkuste najít i na stresových situacích něco pozitivního – při ranní dopravní špičce promyslete, co je nutné udělat přes den; při čekání ve frontě naplánujte víkend.

Snažte se, aby zdravotní komplikace omezovaly váš život co nejméně. Pokud se svěříte přátelům, jistě najdete společné aktivity, které budou vyhovovat všem.

Je důležité počítat s tím, že změna se neprojeví okamžitě. Při úpravě životního stylu je třeba vytrvat. Nic se nevyřeší samo a vaše námaha bude odměněna tím, že se příznaky zmírní a budou přicházet méně často.

[1] Longstreth GF, Thompson WG, Chey W, et al. Functional bowel disorders. Gastroenterology 2006; 130: 1480-1491

[2] Hyams JS, Burke G, Davis PM, Rzepski B, Adrulonis PA. Abdominal pain and irritable bowel syndrome in adolescents: a community-based study. The Journal of Pediatrics. 1996;129(2):220–226.

[3] Fichna J. Introduction to Gastrointerstinal deseases Vol. 1. Springer. 2017;74. ISBN 978-3-319-49015-1.

[4] Připraveno na základě definice IBS, publikované Lukáš M, Interní medicína 2007; 9(12):544-547

Zdroj: klinikazdravi.cz

Není průjem jako průjem

Akutní průjem postihuje člověka náhle a na krátkou dobu, maximálně 14 dní. Způsobit jej mohou viry nebo bakterie, které napadají trávicí ústrojí. V některých případech může být příčinou onemocnění výskyt parazitů v lidském těle.

Třetinu průjmových onemocnění mají na svědomí viry. Mohou způsobit průjem u každého člověka bez ohledu na věk. Vyskytují se zejména u dětí, přičemž u těch nejmenších bývají nejčastější příčinou obtíží rotaviry. Druhou nejvíce ohroženou skupinou jsou starší lidé.

Jakmile se viry dostanou do těla, proniknou do enterocytů, buněk nacházejících se v tlustém nebo tenkém střevě. Tady se množí, ničí buňky a brání tak správnému vstřebávání tekutin.

 • Průjmové onemocnění mohou způsobit i bakterie, které se dostanou do zažívacího ústrojí. Nejčastěji k tomu přispívá:
 • –       nedodržení základních hygienických zásad, například mytí rukou po použití toalety,
 • –       nedostatečně omyté ovoce a zelenina,
 • –       kontaminovaná vejce a produkty z nich vyrobené,
 • –       kontaminované maso a mléčné výrobky,
 • –       špatně tepelně zpracované maso,
 • –       přímý kontakt s nemocným zvířetem.  

Bakteriální průjmy postihnou člověka zpravidla náhle. Přidat se může i horečka, celková slabost, zvracení a bolesti břicha. V některých případech se může ve stolici objevit i krev. Bakterie, které se dostanou do trávicího ústrojí, poškodí buňku. Ta pak není schopna do sebe vstřebávat tekutiny. Bakterie v ní může způsobit zánět a nadměrnou sekreci.

S bakteriálními průjmy se mohou setkat lidé nejen při pobytu v zahraničí a exotických zemích, ale i doma. Zdrojem nákazy je nevhodná strava, například příliš kořeněná jídla, velké množství tuku použité při přípravě jídla a podobně. Častým zdrojem bakterií jsou také kontaminované kostky ledu nebo voda, nepasterizované mléčné výrobky, málo tepelně upravené maso a ovoce bez slupky.

Příčinou dlouhodobého průjmu bývá nejčastěji tzv. dráždivý tračník, který se projevuje poruchami vyprazdňování. Nemocní trpí zácpou nebo průjmem, který trvá déle než 2 týdny.

Chronické průjmové onemocnění vyžaduje důkladné lékařské vyšetření s cílem odhalit přesnou příčinu nemoci.

Dlouhodobé střevní obtíže mohou signalizovat mnohem závažnější onemocnění, například rakovinu tlustého střeva a konečníku, alergii na lepek, cukrovku a mnoho dalších.

Chronický průjem

–         Pro řadu lidí není průjem jen akutní příhoda, ale trpí jím celoročně. Toto chronické onemocnění se vyskytuje zejména u lidí žijících v západních zemích. V USA postihuje asi např. 5 % populace.

 1. –         Mohou jím trpět pacienti s Crohnovou nemocí nebo lidé po operaci žaludku, střeva nebo žlučníku.
 2. –        Jeho vznik mohou zapříčinit i některé léky (antibiotika, léky obsahující hořčík, upravující vysoký tlak, přípravky proti překyselení žaludku, léky užívané při kloubních zánětech a projímadla).
 3. MUDr. Marek Beneš, Klinika hepatogastroenterologie IKEM 

Dlouhodobý průjem by lidé neměli podceňovat, nutné je vyšetření

Češi vymýšlejí vtipy o (ne)nucené rezignaci Adama Vojtěcha

I když průjem má prý jednou za rok každý člověk, není radno podle lékaře Jana Martínka ho podceňovat.

Když trvá týdny až měsíce, střídá ho zácpa, může být příznakem rakoviny. Průjem bývá také při zánětu střev, slinivky a při onemocnění štítné žlázy, řekl Martínek novinářům.

Kvůli odvodnění organismu je i běžný průjem rizikem pro děti a seniory, upozornil.

Ilustrační foto | Foto: DENÍK

Střevní infekce jsou po infekcích dýchacích cest druhým nejčastějším onemocněním, ročně způsobí přes 20 milionů úmrtí, hlavně u dětí.

„Zácpa se definuje jako méně než tři stolice za týden, průjem tak přesnou definici nemá,‘ uvedl Martínek, který se jako lékař kliniky hepatogastroen­gerologie v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) zabývá také léčením pacientů s průjmem.

Průjem je definován jako vyprazdňování abnormálně řídkých nebo neformovaných stolic se zvýšenou frekvencí. Zatímco ale u někoho je normální stolice třikrát denně, u jiného už jde o průjem. V 90 procentech případů nepotřebují dospělí lékařskou pomoc, uleví jim volně prodejné přípravky a dieta. U dětí a seniorů je nutno zvážit, že stav se může kdykoli zhoršit, a vyhledat lékaře co nejdřív.

Martínek připomněl, že průjem je především příznak, může být akutní či chronický. U dětí ho často způsobují rotaviry, u cestovatelů kontakt s viry, na které není jejich organismus zvyklý. Průjem bývá z nevhodných potravin, které tělo nesnese, nebo jsou infikované.

Pokud přijde pacient s dlouhodobým průjmem k lékaři, je podle Martínka nutné komplexní vyšetření, aby se zjistila příčina. K léčbě průjmu lékaři někdy využívají tzv. transplantace stolice. Do střeva se zavede roztok se stolicí zdravého člověka, pacient tak dostane bakterie, které jsou pro správnou činnost střev potřebné, a tedy ho i zbaví průjmových obtíží.

Autor: ČTK

30.4.2014

Ford S-Max první majitel, servisní knížka, nehavarované Škoda Octavia první majitel, servisní knížka, koupeno v CZ Škoda Octavia první majitel, servisní knížka, koupeno v CZ, nehavarované Volkswagen Golf první majitel, servisní knížka, koupeno v D, nehavarované Škoda Fabia servisní knížka Škoda Octavia první majitel, servisní knížka, koupeno v CZ, nehavarované Škoda Fabia první majitel, servisní knížka, koupeno v CZ Ford Focus první majitel, servisní knížka, koupeno v CZ + PRODAT AUTO

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector