Důvody zpoždění menstruace – vše o zdraví

Ve chvíli, kdy nedostaneme měsíčky včas a neplánujeme děti jsme vždy na pozoru a jsme vyděšené. Ale napadlo vás, že nedostavení se menstruace neznamená těhotenství? Jsme ženy, citlivé bytosti a naše tělo reaguje na ledacos. Podívejme se na to, co může nepravidelnost způsobovat.

Prvním důvodem, proč se menstruace nedostavila, může být únava. A nejen ta fyzická, ale také psychická.

Jsme vyčerpané z práce? Pohádaly jsme se se svým protějškem? Rozzlobila nás kamarádka? Máme za sebou náročný úklid celého domu? Ženské tělo je vysoce vnímavé.

Protože při menstruaci dochází k velkému energetickému vypětí (to je důvod, proč tak rády jíme a spíme), tělo moudře měsíčky odloží, abychom se z vypětí stihly vzpamatovat. Menstruace se dostaví v okamžik, kdy tělo usoudí, že už jsme připravené. 

Výrazná změna stravy

Vysadila jsem cukr na celý jeden měsíc. Přiznávám, že se mi to nepovedlo úplně. Na oslavě u kamarádky jsem si dala narozeninový dort a vypila jsem skleničku Kofoly.

Avšak moje hmotnost se nijak nezměnila. Hladina tohoto bílého škodiče značně klesla. A tělo si to vyložilo po svém. Náhle přišlo o velké množství obvyklé energie a podle toho reagovalo.

Menstruace se dostavila o čtyři dny později. 

Změna hmotnosti

Pokud jsme za poslední měsíc výrazně změnily svou životosprávu a začaly například pravidelně běhat, je možné, že tělu chvíli potrvá, než se s tím smíří.

Hmotnost i metabolismus se upravuje, nastává nový způsob hospodaření s energií a živinami. To vše jsou náročné procesy, které naše tělo musí vstřebat. Pokud se menstruace nedostaví po takovém zásahu, nezoufejte.

Zkrátka jen počkejte, až si to všechno “sedne”.

Nemoc

I obyčejná onemocnění jako je nachlazení či chřipka nám brání v přirozeném cyklu. Úzce to souvisí s únavou a opět energetickým výdejem, který tělo musí dát pro své uzdravení.

Důvody zpoždění menstruace - Vše o zdraví

Pokud se vám zpozdila menstruace a existuje naděje, že jste těhotná, návštěva gynekologa je na místě. především, pokud dítě ještě nechcete. Zde je včasný zásah důležitý. Pokud ovšem těhotná nejste, gynekolog vám automaticky bude chtít dát hormonální injekci, která menstruaci přivolá.

Nedělejte to! Nejen, že svému tělu ublížíte, ale také tím ničeho nedocílíte. Umělé hormony vám rozhodí metabolismus. Já takovou injekci dostala jednou a od té doby jsem se při opožděné menstruaci na gynekologii neukázala.

Týden jsem zvracela, bolelo mě břicho a třeštila mně hlava.

Důvody zpoždění menstruace - Vše o zdraví

Základem pro úspěch je kvalitní odpočinek. Vykašlete se na úklid, vaření, praní, žehlení… Nejste služka. Dopřejte si klid, který vaše tělo tolik potřebuje. Zabalte se do deky a užívejte si volnou chvíli v posteli. Pusťte si k tomu pěkný film nebo si přečtěte knihu! Věděli jste, že být v teple nám při menstruaci pomáhá?

Dobré jídlo a pití

Zásobte se něčím, co máte ráda a na co máte chuť. Ideální je dobrý šálek horkého čaje a čokoláda, která vás nabije energií. Dovolte si hřešit. Jsou to přece vaše dny!

Vhodné pomůcky

Buďte na své dny připravené! Pořiďte si vhodný menstruační kalíšek. Dopřejte si čistotu a komfort při svých dnech. Menstruační kalíšek můžete koupit v lékárnách. Dr. Max nabízí několik druhů a velikostí od 299 Kč. To že vložky a tampóny je potřeba mít doma v záloze neustále, je jasná věc.

Proto se vyplatí počkat si, až budou v akci a nakoupit jich do zásoby výhodně víc. Nejjednodušší způsob jak zjistit výhodnou cenu ve vašem okolí, je vyhledat si své oblíbené menstruační potřeby na stránkách Kupi.cz, kde vám srovnávač cen obratem najde tu nejvýhodnější cenu ze všech drogerií a hypermarketů.

 

Prášky výrazně narušují funkčnost ženského těla a pozastavují normální funkci. Z toho důvodu vám tento článek nepomůže, pokud léky berete, neboť umělé hormony mají plno nežádoucích jevů. Nedostavení se menstruace a případná neplodnost jsou jen některé z nich.

 • Některým ženám pomáhá k vyvolání menstruace konzumování sójového jogurtu – konkrétně 2-3 kelímky denně. Sojové boby obsahují fytoestrogen. Jedná se o rostlinný estrogen, který se při průchodu ženským tělem mění na látku s estrogenními účinky. Používá se hlavně jako přírodní alternativa na zmírnění příznaků menopauzy.
 • Čerstvá petržel obsahuje řadu prospěšných látek – vitamíny C a A, minerální látky, hořčík, vápník a železo. Pomáhá při potížích s viděním, léčí záněty močového měchýře, odstraňuje kruhy pod očima, je spouštěčem menstruace a podporuje stahy dělohy. Nastrouhejte si čtvrtinu šálku čerstvé petržele a zalijte vroucí vodou. Nechte 5 minut odstát a vypijte.
 • Asi nejoblíbenější a nejpříjemnější způsob, kterým můžeme přivolat menstruaci, je horká koupel. Uvolňuje a hlavně urychluje krevní oběh – krev proudí tělem rychleji pod větším tlakem. 
 • Dejte si sklenku vína. ANO čtete správně, babské rady nám tvrdí, že sklenka červeného vína v kombinaci s horkou vanou pomáhá rozšiřovat cévy, uvolňuje napětí a dodává potřebné antioxidanty. 

Pokud se budete muset s opožděnou menstruací někdy potýkat, nezkoušejte hned všechny babské rady najednou. 

Důvody zpoždění menstruace - Vše o zdraví????Přidejte si Kupi Magazín na homepage Seznamu!

Nepropadejte panice! 7 důvodů, proč se vám zpozdila menstruace (kromě těhotenství)

Pro jistotu si můžete udělat těhotenský test. Pokud je negativní a vaše menstruace je zpožděná už o víc, než pár dnů, měla byste navštívit svého gynekologa, abyste se ujistila, že je vše v pořádku.

Změnila jste svůj pravidelný režim

Nastoupila jste do nového zaměstnání? Začala jste vstávat v jinou dobu? Byla jste na dovolené? Vaše tělo potřebuje nějaký ten čas, aby se přizpůsobilo změnám, které jste udělala. To může ovlivnit váš pravidelný cyklus, a to zejména v případě, že změna začala v době, kdy byste normálně ovulovala. Zpoždění nebo dokonce vynechaný cyklus nejsou v tomto případě výjimkou.

Stres

Vaše emoce, zejména stres, může mít na pravidelnost menstruačního cyklu velký vliv. A pokud se užíráte úvahami, proč je vaše menstruace opožděná, docílíte tím jen toho, že se zpozdí ještě o dalších pár dnů. Matka příroda je krutá milenka!

Nemoc

Pokud jste onemocněla v době, kdy byste normálně měla ovulovat, ovulace se zpozdí a vy tím pádem dostanete menstruaci později. Takže pokud vaše jindy pravidelné ‚měsíčky‘ stále nepřicházejí, zamyslete se, jestli se necítíte už pár dnů tak nějak „pod psa“.

 • Léky
 • Jakýkoliv nový medikament nebo i změna v dávkování léků stávajících, mohou mít vliv na všechny aspekty vašeho těla, včetně menstruačního cyklu – to je také důvod, proč lékař, včetně vašeho gynekologa, vždy chtějí znát všechny léky, které berete.
 • Zásadní změny na váze

Ať už jste trochu víc přibrala nebo naopak hodně a rychle zhubla – může klidně vyřadit vaši ovulaci „z provozu“. Ženy, které trpí podváhou nebo nadváhou, velmi často neovolují – což není příliš zdravé. Celkově lze říci, že nepravidelná nebo dokonce chybějící ovulace, obvykle značí možné zdravotní problémy.

Přemíra cvičení

Trápíte teď každý den po práci tělo v posilovně nebo na hodinách zumby či kickboxu? Trénujete na maraton? Pokud jste se rozhodla začít intenzivně cvičit, může se dokonce stát, že tenhle měsíc menstruaci třeba vůbec nedostanete.

Špatný odhad

Průměrný menstruační cyklus trvá 28 dní, ale opravdu hodně žen ho má kratší nebo naopak delší, takže se klidně může stát, že se vám vlastně menstruace vůbec nezpozdila. Navíc, většina žen má cykly nepravidelné. Pokud se vám jeden měsíc zpozdí o několik dní, počítejte s tím, že další měsíc to může být třeba i o týden. 

Myslete samozřejmě také na to, že po 45. věku života může jakákoli změna cyklu souviset s blížícím se klimakteriem. Neznamená to, že přestanete menstruovat ze dne na den, ale pár let před poslední menstruací už určitě nemůžete spoléhat na to, že krvácení bude přicházet na den přesně. 

Podívejte se také na video, jak váš cyklus ovlivňuje vaši náladu:

Měsíc v životě ženy: Nejvíc sexy jsme při ovulaci, PMS z nás dělá hromádky neštěstí • VIDEO: Glamour

Když vynechá menstruace: Šest příčin, které je třeba znát

Když se menstruace objeví nečekaně, může to být velmi nepříjemné. Ale když se v očekávaný termín nedostaví, může to být ještě horší. Zvlášť, když jindy přichází s železnou pravidelností.

„Abyste o zpoždění ale věděli, je třeba svůj menstruační cyklus nějakou dobu sledovat a zjistit, jak funguje.

Můžete použít svůj diář, kalendář v telefonu, nebo dokonce speciální aplikaci do chytrých telefonů,“ vysvětluje gynekoložka Shannon Schellhammerová.

Tělo každé ženy je jiné a pracuje svou vlastní rychlostí.

Navzdory všeobecnému přesvědčení, že menstruační cyklus trvá 28 dní, studie z roku 2019, v níž vědci zkoumali více než 600 000 žen, zjistila, že pouhých 13 procent žen má cyklus dlouhý 28 dní.

Průměrná délka je ve skutečnosti 29,3 dne. Mezinárodní federace gynekologů a porodníků uvádí, že délka normálního cyklu se může pohybovat od 24 do 38 dnů.

„Menstruace má zpoždění, pokud uplynulo více než pět dní od jejího očekávaného začátku. Pokud uplynulo 7 až 14 dní, váš cyklus vynechal,“ uvedla gynekoložka Jacqueline M. Waltersová. Naše těla jsou však tak složitá, že potenciálních důvodů, proč k tomu došlo, je celá řada.

Zajímavé:  Co Je To Sociální Zdraví?

Těhotenství

„Příčinou číslo jedna je samozřejmě těhotenství,“ prohlásila Schellhammerová, která v případě, že jste sexuálně aktivní, doporučuje provést těhotenský test, a to bez ohledu na věk a způsob antikoncepce.

„Jakmile vyloučíte těhotenství, je v pohodě počkat na další cyklus, abyste zjistily, zda proběhne normálně.

Pokud z toho však máte špatný pocit nebo máte podezření na nějakou nemoc, navštivte neprodleně svého gynekologa,“ dodala.

Stres

Ať už jde o něco skvělého, jako je plánování svatby, nová práce nebo stěhování, či něco nepříjemného, například ztráta zaměstnání, špatný vztah nebo deprese, může to vyvolat stres. A ten negativně ovlivňuje menstruační cyklus, protože narušuje běžné chemické reakce, které v těle probíhají.

„Zejména vysoké hladiny kortizolu či adrenalinu mohou způsobit zpoždění menstruace. Zpožděná menstruace má zafungovat jako jakési varování, kterým tělo ženě připomene, aby se o sebe lépe starala,“ vysvětluje Hector O. Chapa, asistent porodnictví a gynekologie.

Pokud je příčinou zpožděné či vynechané menstruace stres, měl by se cyklus po jeho odeznění sám upravit.

Bludný kruh stresu hrozí hlavně ženám. Jak z něj ven?

Nadměrná fyzická zátěž

Cvičení je super, pomáhá po psychické i fyzické stránce, ale pokud je ho příliš mnoho a chybí dostatečná výživa, může si tělo vybrat svou daň. Právě například v podobě vynechané menstruace. Vysoká fyzická zátěž zkrátka potřebuje podpořit kvalitní stravou v dostatečné míře.

Ztrátu menstruace může zavinit i přehnané hubnutí. Váží-li žena příliš málo, tělo samo menstruaci zastaví, aby šetřilo důležitými živinami. Váhová hranice, kdy ke ztrátě menstruace může dojít, je pro každou ženu jiná. Vědci ale odhadují, že je to někde kolem 10 % pod spodní hranicí ideální hmotnosti k vaší výšce.

Syndrom polycystických ovárií (PCOS)

„Syndrom polycystických ovárií je bezpochyby nejčastější hormonální příčinou zpožděné či vynechané menstruace u žen mezi 18 až 44 lety, samozřejmě s výjimkou těhotenství,“ uvádí gynekolog Chapa. K tomuto stavu dochází, když žena produkuje více mužských hormonů, než je běžné.

„I když krevní testy a vaginální ultrazvuk mohou tuto diagnózu spolehlivě podpořit, uvažovat o ní lze už dříve. Zejména pokud má žena alespoň dva z těchto tří příznaků. Trpí nadměrným růstem ochlupení v obličeji nebo na těle, zejména na hrudníku, břiše, zádech či hýždích. Má nepravidelnou menstruaci a na jejích vaječnících se tvoří malé cysty.“

Na PCOS neexistuje žádný lék, ale gynekolog pomůže najít správnou kombinaci léků, aby se menstruace opět rozběhla. Pokud příčinou problémů není PCOS, dalšími testy může lékař odhalit, zda za problémem nestojí hormonální nerovnováha způsobená štítnou žlázou nebo hypofýzou.

Léky

Tělo je citlivý systém, v němž jsou jednotlivé látky v rovnováze. Když se podáním léku, nebo třeba i bylinkových doplňků, tato rovnováha naruší, může to způsobit řetězovou reakci, která se šíří napříč různými systémy. „Antikoncepce, antipsychotika, antidepresiva či chemoterapie mohou zcela rozhodit menstruační cyklus.

Pokud jste nedávno začali užívat nový lék a najednou došlo k vynechání menstruace, je docela pravděpodobné, že tyto dvě události spolu souvisí. Proberte to se svým lékařem, dost možná se jedná o normální vedlejší účinek.

Typickým příkladem je antikoncepce – tělísko, hormonální injekce i některé pilulky způsobí, že žena zcela nebo částečně menstruaci ztratí,“ vysvětluje Waltersová.

Perimenopauza

Období přechodu k menopauze neboli perimenopauza začíná již několik let před menopauzou samotnou. Charakteristické příznaky jsou návaly horka, změny nálad a samozřejmě změny menstruačního cyklu. Tělo produkuje čím dál méně hormonů, které jsou zodpovědné za menstruaci – estrogen a progesteron.

Zpravidla do tohoto období žena dojde okolo čtyřicítky, ale není ani neobvyklé, že se žena do perimenopauzy dostane už okolo třicítky. Období může trvat jen několik měsíců, ale také třeba deset let. U každé ženy jde o individuální záležitost.

Určitě pomůže konzultace s gynekologem, aby vyvrátil obavy a vyloučil závažnější příčiny příznaků.

Autor: Lucie Kořistová

9 důvodů, proč jste nedostala menstruaci | Žena.cz

Každá z nás to už alespoň jednou v životě zažila. Stres, nervozita, čekání na menstruaci a těhotenské testy. Ne vždy ale opožděná perioda musí znamenat těhotenství.

Uvědomte si, že menstruační cyklus se liší u každé ženy. Některé se dočkají každých 28 dní, ale ve skutečnosti to není pravidlem pro každého. Menstruační cyklus dokáže rozhodit jakákoliv změna či stres, proto zachovejte klid a pozorně si přečtěte, co se mohlo stát ve vašem případě.

Kdy začít ‚plašit‘

Průměrná menstruace trvá od 3 do 7 dnů a objevuje se jednou za měsíc. Ženské tělo potřebuje několik let, aby se vše ustálilo. Některé z nás jsme schopné nástup předpovídat téměř na hodiny přesně, jiné o ní ani neví.

Jako nepravidelnost se označuje vše, co se odlišuje od posledních cyklů, které jste prodělala. Soustřeďte se nejen na nepravidelnost periody, ale také na předčasné krvácení, velmi slabé až po silné.

Pokud netrpíte PMS (premenstruačním syndromem), považuje se za abnormální věc i silná migréna a křeče.

Náš tip: První menstruace? Zbavte dceru studu!

Pokud chcete plánovaně otěhotnět, opoždění vás určitě nerozhodí, naopak otevřete šampaňské a radujete se jako o život, ale ty, které rozhodně potomka neplánují, čeká v takové situaci hodně stresu. Ženské tělo je složité a to už vůbec nemluvíme o pravidelném cyklu.

Stres je hlavní nepřítel

Stres k zdravému životnímu stylu nepatří. Stejně jako způsobuje problémy s krevním tlakem a srdcem, dokáže ovlivnit i menstruační cyklus. Pokud pracujete s velkým vypětím nebo ve stresujícím prostředí, začne tělo vylučovat méně hormonů, které zodpovídají za ovulaci a pravidelné měsíční trápení.

Léčba je jednoduchá a lékaře potřebovat nebudete. Zkuste více relaxovat a odpočívat, aby vaše tělo dostalo jasný signál, že nemusí jít do obrany, ale naopak nechat všechny procesy volně plynout.

Životní rytmus

Změna životního rytmu se tváří jako neškodná záležitost, ale náš organismus to vidí jinak. Klasickým případem může být cestování mezi časovými pásmy a jiné významné změny denního režimu. Problémy mají hlavně ženy, které nestřídají pravidelně denní a noční směny.

Čtěte také: Bylinky na 5 nejčastějších potíží: Trávení i menstruace

Dezorientaci rytmu pak tělo řeší nepravidelnou menstruací nebo ji dokonce nedostanete vůbec. Řešení je v případě častého cestování složité, musíte doufat, že se s tím váš organismus nějak vypořádá sám. Co se týče směn, zkuste svému tělu dokázat, že jde o normální jev, dostatečně pijte a i když pracujete v noci, pak nezapomeňte pravidelně jíst.

Nemoc 

Podobné účinky mají i náhlé prudké nebo naopak dlouhodobé onemocnění. V tomto případe nemá opoždění významné trvaní, avšak jde-li o vážnější diagnózu, nemusí se menstruace dostavit vůbec.

Vše se nastaví do normálu ve chvíli, kdy si vaše tělo získá dostatek síly a obraných látek.

Léky

Začala jste užívat nové léky, pak zpožděná menstruace může být právě jejich důsledkem. Zkuste zajít za svým ošetřujícím lékařem a pobavte se o možných vedlejších účincích.

Nejspíš vám poradí, abyste vyčkala, až se vše dostane do normálu nebo se s vámi dohodne na změně léku, který berete za jiný a šetrnější.

Nadváha

Ani v tomto případě nevěstí nic dobrého. Vysoká nadváha rozhodí vaše tělo natolik, že přestanete pravidelně menstruovat. Vyšší obezita cyklus dokonce i zastaví. Což je možná pro dámy dobrou zprávou, avšak popírá to veškerou ženskou přirozenost. Tukové zásoby dokážou ovlivnit nejen měsíčky ale i ovulaci, důsledkem je příliš velká produkce estrogenu.

Většinou pomůže pravidelné stravování, které dá tělu jasně najevo, že je vše v pořádku, nemusí dělat zásoby a už vůbec není třeba zastavovat přirozené dámské záležitosti. K tomu si samozřejmě nezapomeňte hlídat pitný režim a hlavně dostatek pohybu. Uvidíte, co s vámi udělá pravidelná procházka nebo nějaký zajímavý spalovací sport.

Podvýživa

Podobně si s vaší periodou pohraje i náhlý úbytek váhy nebo dokonce podvýživa. Stačí držet drastickou dietu, kdy zhubnete velmi rychle a malér je na světě. Vlastně jde o opačný jev, kdy kvůli nedostatečnému množství tělesného tuku, tělo neprodukuje estrogen a menstruace vymizí úplně.

Vše se vrátí k normálu, když trošku přiberete zpět na normální váhu nebo v případě hubnutí při obezitě, nastolíte nedrastický režim a začnete dodržovat pravidelnou stravu v rozumné míře, pitný režim a pravidelný pohyb.

Menopauza čeká na každou z nás

Premenopauza je období několika let před nástupem přechodu. Pravidelný cyklus se mění a je zcela odlišný od toho, na který bylo vaše tělo zvyklé. Menstruace je slabší, silnější, méně častá nebo zcela přestane. Lékaři tuto věc řeší nasazením antikoncepce nebo doplněním hormonů.

Čtěte také: Menopauza ve 24 letech? Problém (nejen) topmodelek

Hned za tímto problémem následuje menopauza, konec reprodukčního období ženy. Hladina hormonů klesne a k mensesu už nedochází. Jde o přirozený proces okolo padesáti let.

Kuřačky tento stav zažívají zhruba o 2 roky dříve. Odborníci se shodují, že nepravidelnost někdy začíná už deset let před nástupem menopauzy, klidně po čtyřicítce (viz premenopauza).

Zajímavé:  Léky A Jejich Zneužívání?

K menopauze dochází i při chemoterapii či operaci odstranění pohlavních orgánů.

Cvičení může být nepřítel

Vaše tělo potřebuje hodně energie, aby po 28 dnech zvládlo celý cyklus dokončit. Pokud spotřebujete příliš mnoho energie na cvičení, už nebudete mít dostatek silo na pravidelné měsíčky.

V tomto případě je rada jasná, zkuste zvolnit a spíše chodit na procházky než se potit v posilovně či hopsat na cvičení.

Alkoholičky nemenstruují?

Že vaše játra nemají nic společného s tímto probléme? Není to pravda. Regulují cyklus metabolizováním estrogenu a progesteronu. Intenzivní pití je může poškodit, a to je potom příčinou nepravidelné periody.

Radostná událost

Posledním důvodem a snad i radostí, kdy menstruace nepřijde, je těhotenství. Jistotu získáte pomocí těhotenského testu a návštěvou u lékaře, ale o tom se nemusíme dlouze rozepisovat, protože to už jste nejspíš jednou či vícekrát zažily, a dobře víte, co a jak. 

Pokud těhotná nejste, uvědomte si, že byste neměla být bez menstruace déle než 2 měsíce. V takovém případě navštivte příslušného specialistu.

Máte i vy zkušenosti s nepravidelnou menstruací? Co bylo příčinou? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

10 způsobů, jak zatočit s rýmou

Mýty kolem umírání: Bolí to?

  Video Mohlo by Vás také zajímat:

Opožděná menstruace. Příčiny mohou být různé

 • Menstruační cyklus zpravidla trvá 28 dní, ale není vyloučené ani rozmezí 21 až 35 dní, které je stále ještě v normě. Zdroj: Shutterstock.com
 • Při opoždění menstruace je v první řadě dobré vyvrátit nebo potvrdit těhotenství pomocí těhotenského testu. Zdroj: Shutterstock.com
 • Bolest v podbřišku bývá nejčastěji předzvěstí těhotenství pokud je doprovázené zpožděním menstruace. Zdroj: Shutterstock.com
 • Stres a zvýšená psychická či fyzická zátěž bývají častou příčinou nepravidelnosti menstruačního cyklu. Zdroj: Shutterstock.com
 • Náhlá nemoc může oddálit ovulaci, a tím pádem i menstruaci. Zdroj: Shutterstock.com
 • Při rychlém úbytku váhy může snadno dojít ke zpoždění nebo k absenci menstruace. Zdroj: Shutterstock.com

Opožděná menstruace je naprosto běžným jevem, se kterým se setkává většina žen, přesto ale mnohdy dokáže člověka vyvést z rovnováhy. Zpoždění menstruace může ovlivnit řada faktorů, nejprve je však nutné potvrdit nebo vyvrátit těhotenství pomocí těhotenského testu.

Zpožděná menstruace může být často důsledkem onemocnění, špatné životosprávy a stresu nebo například úbytku váhy. Vyloučit nelze ani syndrom polycystických ovarií a cysty na vaječnících.

Opožděná menstruace v závislosti na menstruačním cyklu

Jen málo žen má to štěstí, že se jejich menstruace každý měsíc objeví vždy ve stejný den, tedy po 28 dnech menstruačního cyklu.

Pokud menstruace nepřijde v očekávaný den, není potřeba hned propadat panice, nebo se naopak předčasně radovat z početí miminka.

Menstruační cyklus ovlivňuje celá řada nejrůznějších faktorů, které mohou být fyziologického původu nebo pocházet z vnějšího prostředí.

Menstruační cyklus zpravidla trvá 28 dní, ale není vyloučené ani rozmezí 21 až 35 dní, které je stále ještě v normě. Každá žena je jiná a stejně tak i menstruační cyklus se u každé z nich může mírně lišit.

Zpoždění menstruace o 3 dny není tedy určitě důvodem k tomu být nervózní. Zároveň je dobré si uvědomit, zda je u vás nepravidelnost běžná, nebo se liší od předchozích cyklů. Pro lepší přehled vašich cyklů můžete například využít menstruační kalendář.

Než se začnete znepokojovat, přečtěte si níže, jaké příčiny zpoždění menstruace se vás mohou týkat.

Setkáváte se často s opožděnou menstruací?

Důvody zpoždění menstruace

V první řadě je potřeba určit, zda se nejedná o těhotenství. Pokud jej můžeme vyloučit, je namístě pátrat po správné příčině, kterou bývá nejčastěji nerovnováha hormonů v těle, onemocnění, stres nebo výraznější úbytek na váze. Příčiny zpoždění menstruace bývají zpravidla následující.

 • Těhotenství
 • Syndrom polycystických ovarií
 • Stres
 • Nemoc
 • Nadměrná fyzická zátěž
 • Změna na váze
 • Změna denního režimu
 • Onemocnění štítné žlázy
 • Ovariální-vaječníkové cysty
 • Menopauza

Opožděná menstruace a bolest v podbřišku

Opožděná menstruace doprovázená bolestmi až křečemi ve spodní části břicha zpravidla bývá znamením začínající gravidity. Aby bylo možné těhotenství potvrdit, nebo naopak vyvrátit, je potřeba provést těhotenský test.

Opožděná menstruace a těhotenství

Pokud se prokáže, že je test pozitivní, zcela jistě jste gravidní. Pokud bylo početí dítěte vaším cílem, měly byste s návštěvou gynekologa počkat minimálně 14 dní, zpožděním menstruace počínaje, jelikož dříve není gravidita na ultrazvuku rozpoznatelná.

Pokud by se dostavilo slabé krvácení, bolest v podbřišku nebo jiné zdravotní komplikace, návštěvu lékaře rozhodně neodkládejte. V případě že těhotenství není žádoucí, je zcela namístě vyhledat lékařskou pomoc co nejdříve a konzultovat další kroky.

Opožděná menstruace: negativní test

Těhotenství nelze ihned vyloučit ani v případě, že se těhotenský test ukáže jako negativní. Ve chvíli, kdy dojde k usazení oplozeného vajíčka do dělohy, tělo začne produkovat tzv.

hCG hormon, díky kterému je možné těhotenství prokázat. V prvních dnech gravidity je obsah zmíněného hormonu v těle nízký, tím pádem nemusí být zpočátku identifikovatelný.

Z tohoto důvodu se doporučuje test zopakovat zhruba po 3 dnech, případně znovu po týdnu.

Zpožděná menstruace způsobená nedostatkem gestagenu

Nejčastější příčinou opožděné menstruace bývá kromě těhotenství právě nedostatek gestagenu, což je hormon, který je produkován v druhé polovině menstruačního cyklu žlutým tělískem ve vaječníku, které vzniká po ovulaci.

Nedostatek gestagenu může zapříčinit opoždění ovulace o několik dní, důsledkem čehož není vyloučené ani zpoždění menstruace o 2 týdny. Nedostatek zmíněného hormonu může způsobit i úplné vynechání menstruace.

Příčiny zpravidla pochází z vnějšího prostředí.

Vliv nemoci, změny režimu a špatné životosprávy

Důvodem vynechání či opoždění ovulace v souvislosti s následným nedostatkem gestagenu mohou být výrazné změny denního režimu, jako například změny časového pásma nebo střídání denní a noční směny.

Častější příčinou však bývá stres nebo nadměrná fyzická zátěž, náhlé či dlouhodobé onemocnění, užívání některých léků, náhlý úbytek váhy nebo nadměrný nárůst váhy.

Pokud je důvodem zpoždění menstruace některý z uvedených faktorů, je potřeba dbát na zdravou a vyváženou životosprávu a cyklus se zase brzy vrátí do normálu. Pokud by se cyklus opakovaně nesrovnal nebo by menstruace stále nepřicházela, je možné přistoupit k léčbě injekční aplikací hormonu do svalu, kterou provádí lékař.

Zpoždění menstruace a syndrom polycystických ovarií

Jednou z příčin zpoždění menstruace může mít na svědomí tzv. syndrom polycystických ovarií, který způsobuje hormonální nerovnováhu.

Tělo produkuje nadměrné množství mužského hormonu, v jehož důsledku dochází k zastavení ovulace a někdy dokonce k absenci menstruace.

Kromě poruchy menstruačního cyklu se syndrom projevuje zvýšením androgenních rysů, mezi které patří například ochlupení na neobvyklých částech těla (prsa, záda, obličej, apod.).

Syndrom polycystických ovarií postihuje 5 až 10 % žen a může být jednou z příčin neplodnosti ženy.

Jedním z doprovodných příznaků syndromu může být rovněž nadváha, nevylučuje se ani přímá souvislost s diabetem II.

Aby bylo možné syndrom vyloučit či naopak potvrdit, je potřeba se objednat ke gynekologovi, který provede odběr krve na zjištění hladiny hormonů v různých fázích cyklu.

Další možná onemocnění

Touto cestou je možné odhalit i další příčiny zpoždění či vynechání menstruace, například poruchu štítné žlázy. Gynekolog provede s největší pravděpodobností rovněž ultrazvukové vyšetření, aby mohl vyloučit i závažnější onemocnění jako například ovariální-vaječníkové cysty.

Opožděná menstruace po vysazení antikoncepce

Pokud jste užívaly hormonální antikoncepci, je naprosto běžné, že nějakou chvíli potrvá, než se váš cyklus zase vrátí do normálu. V některých případech u žen dochází ihned po vysazení antikoncepce ke zvýšené aktivitě vaječníků, čímž se zvyšují šance na otěhotnění.

Zpravidla se však uvádí, že trvá zhruba 2 až 3 měsíce, někdy i déle, než se menstruační cyklus dostane do normálu a vrátí se vám ovulace. Vzhledem k postupnému vyrovnávání hladiny hormonů není vůbec neobvyklé, že bude docházet ke zpoždění menstruace.

Kdy k lékaři? Pokud se menstruace zpočátku nedostaví, není třeba panikařit. Pokud by se nedostavila následující měsíc, můžete si pro jistotu udělat těhotenský test. Jestliže se menstruace nedostaví do 3 měsíců a graviditu vyloučíte, bude namístě vyhledat pomoc gynekologa.

Opožděná menstruace jako počátek menopauzy

Menopauzou se míní úplný konec menstruačního cyklu, ke kterému dochází kolem 50. roku věku ženy, je tedy přirozenou fází ženského cyklu.

Stejně jako počátek menstruace, i její konec je individuální záležitostí a u každé ženy se může lišit. Zpoždění menstruace může být ve vyšším věku tedy předzvěstí přicházející menopauzy.

Blížící se menopauzu je možné určit gynekologickým vyšetřením na základě odběru folikulo-stimulačního hormonu (FSH).

Zdroj: gpk.fnplzen.cz, mojezdravi.cz

Příčiny opožděné menstruace. Za vynecháním měsíčků nehledejte jen těhotenství

Zpozdila se vám menstruace a nevíte, kde hledat viníka? Máme pro vás hned několik možností, proč si krvácení dává načas.

Délka cyklu je individuální

Opožděná menstruace nemusí nutně znamenat, že jste těhotná. Menstruační cyklus je u každé ženy jiný. Obvykle trvá 28 dní, ale u zdravých žen se může pohybovat od 21 do 35 dní. Jestliže vás trápí opožděná menstruace a negativní test, příčin může být hned několik. Cyklus dokáže rozhodit jakýkoliv stres, užívání některých léků i fyzické vypětí.

Zajímavé:  MANDLE JÁDRA 75G – vše o zdraví

1. Těhotenství

Mnoho žen při zpoždění menstruace napadne, že by se mohlo jednat právě o těhotenství. Rané stádium gravidity poznáte podle únavy, křečí, nadýmání, nevolnosti, špinění a zvýšené citlivosti prsů.

Velmi často se u těhotných žen vyskytuje opožděná menstruace a bolest v podbříšku.

Protože se však příznaky těhotenství příliš neliší od premenstruačního syndromu, nejlepším řešením je těhotenský test, který graviditu potvrdí nebo naopak vyloučí.

2. Stres

Dlouhodobé vystavení stresu nebo jeho přemíra, může způsobit různé zdravotní potíže a také ovlivnit menstruační cyklus ženy. Pokud pracujete nebo žijete ve stresujícím prostředí, vaše tělo začne vyplavovat méně hormonů, které řídí ovulaci a také pravidelné krvácení.

A naopak začne produkovat stresové hormony kortizol a adrenalin, které nutí mozek rozhodnout se, které tělesné funkce jsou v této chvíli nezbytné a které mohou jít ve stresujícím období do pozadí. Velkou roli přitom může sehrát i náročné životní období, jako je smrt blízkého člověka nebo rozvod.

Pokud máte podezření, že opožděná menstruace ze stresu může být váš případ, snažte se více odpočívat a věnovat se sama sobě. Tělo pak bude vědět, že nemusí bojovat a může začít opět pracovat tak, jak má.

Kontryhel jako všemocná ženská bylinka. Pomáhá s akné, plodností i menstruací

3. Kojení

Maminky, které své dítě kojí, mohou přestat menstruovat. Může za to prolaktin, který zodpovídá za produkci mateřského mléka a zároveň potlačuje ovulaci.

Během kojení je naprosto běžné i několikaměsíční zpoždění menstruace. Pravidelné krvácení se většinou vrátí k normálu do 6 – 8 týdnů po odstavení dítěte.

Pokud se vám pravidelný menstruační cyklus nevrátí ani za 3 měsíce po ukončení kojení, zajděte za svým lékařem.

4. Rozhození životního rytmu

Zpoždění menstruace může být důvodem významných změn v denním režimu. Většinou se jedná o změnu časového pásma kvůli častému cestování do zahraničí nebo o střídání denních a nočních směn. Tělo je v těchto případech dezorientované a může menstruaci zpozdit nebo ji zcela vynechat. Během nočních směn je proto důležité dostatečně doplňovat tekutiny a pravidelně jíst.

5. Onemocnění

Velkou paseku s menstruačním cyklem dokáže napáchat akutní nebo naopak zdlouhavá nemoc. Naprosto běžné je zpoždění menstruace 10 dní i více a také opožděná menstruace po nemoci. Při vážnějších chorobách se nemusí menstruace dostavit vůbec. Tělo začne fungovat opět normálně, jakmile získá dostatek sil a po nemoci se zregeneruje.

Syndrom polycystických ovarií

Toto onemocnění je způsobené hormonální nerovnováhou. Ženské tělo produkuje více mužského hormonu, který dokáže zastavit ovulaci a menstruaci tím oddálit nebo zcela vynechat. A jak tuto nemoc poznáte? Nadmíra mužských hormonů podporuje růst ochlupení na nezvyklých místech, jako jsou záda nebo prsa. Dále způsobuje akné, přírůstek hmotnosti a často i neplodnost.

Trápí vás nepravidelná menstruace? Čím to může být?

Potíže se štítnou žlázou

Štítná žláza ovlivňuje velkou měrou vyplavování hormonů a celkový chod metabolismu. Ve chvíli, kdy se žláza poruší nebo oslabí, poznáte to i na menstruačním cyklu. Na potíže vám zadělá zvýšená i snížená funkce štítné žlázy. Zvýšená funkce štítné žlázy neboli hypertyreóza může způsobit, že je menstruace mírnější a méně častá.

Doprovodnými jevy jsou hubnutí, zrychlený tep, zvýšené pocení a poruchy spánku. Oproti tomu snížená funkce štítné žlázy neboli hypotyreóza způsobuje, že je menstruace méně častá, ale zato silnější. Mezi další příznaky patří únava, nabírání na váze, suchá pokožka a vypadávání vlasů. Při podezření na onemocnění štítnice si raději nechte u lékaře vyšetřit hodnoty hormonů štítné žlázy.

Díky vhodné léčbě se cyklus časem vrátí zpět do normálu.

Opožděná menstruace cysta

Jak spolu souvisí opožděná menstruace a cysta? Menší cysty na vaječnících mohou být hormonálně aktivní a způsobovat poruchy menstruačního cyklu. Zároveň mohou významně ovlivňovat i ovulaci samotnou.

Hlavními příznaky cysty jsou pocity tlaku v břiše, bolesti v pánvi, bolesti při pohlavním styku, zesílené menstruační krvácení, tlak na močový měchýř a střeva, nepravidelná nebo slabá menstruace, vynechání menstruace, neplodnost, akné a deprese.

Chronická onemocnění

Opožděnou menstruaci mohou způsobit i chronické nemoci, jako je například diabetes, celiakie nebo zánět střev. Za hormonálními změnami stojí výkyvy hladiny cukru v krvi a také poškození tenkého střeva, které hůře vstřebává důležité živiny.

6. Léky

Pokud vám lékař nedávno předepsal nové léky, mohou být na vině právě ony. Poraďte se s ním, zda mohou zpoždění menstruace vyvolat a jak byste měla dále postupovat. Pravděpodobně vám doporučí ještě pár dnů počkat nebo vám léky vymění za šetrnější preparát. A jaký důvod může mít opožděná menstruace? Antibiotika, hormonální antikoncepci i antidepresiva.

Jak připravit dceru na první menstruaci. 11 věcí, které by o ní měla vědět

Hormonální antikoncepce

Opožděná menstruace při hormonální antikoncepci je velmi častá. Hormonální antikoncepce totiž funguje na principu blokování ovulace. Pravidelné měsíční krvácení při užívání HA není menstruací jako takovou, ale je způsobené poklesem hormonů. Z toho důvodu je běžné, že krvácení může být velmi lehké nebo se nemusí dostavit vůbec.

Pilulka proti početí

Postkoitální antikoncepční pilulka může výrazně ovlivnit ovulaci i následnou menstruaci. Zpoždění menstruace nebo její vynechání je v tomto případě naprosto běžné.

Další léky, které mohou mít vliv na zpoždění menstruace:

 • antidepresiva
 • kortikosteroidy
 • chemoterapeutika
 • některá antipsychotika

7. Nadváha

Vysoká nadváha může tělo rozhodit do takové míry, že přestanete pravidelně menstruovat. Obezita pak často krvácení zastaví úplně.

Přemíra tuku pod kůží a kolem orgánů ovlivňuje ovulaci tím, že tělo nutí vyrábět příliš mnoho hormonu estrogenu. Nejlepším řešením této situace je pravidelné stravování, kvalitní a pestré potraviny, dostatek vody, pohyb a trpělivost.

Pokud upravíte svůj životní styl a vytrváte, postupně shodíte přebytečná kila a vrátí se vám i ztracená menstruace.

Poruchy menstruace u žen často souvisí s psychikou. Jak si pomoct bylinkami?

8. Podvýživa

Stejně jako vysoká nadváha zamává s vaší periodou také podvýživa nebo náhlý úbytek váhy. Jakmile tělo nemá dostatečné množství tuku, ustane produkce estrogenu a menstruace zcela vymizí. Na hormony může mít vliv i drastická dieta a příliš intenzivní cvičení. Řešení je na první pohled jednoduché. Začněte pravidelně jíst a pohyb přidejte jen v rozumné míře.

9. Potrat

Velmi častá je i opožděná menstruace po potratu. Ženy většinou začnou opět krvácet do 6 týdnů po prodělaném potratu. Vše je ale velmi individuální a v některých případech trvá delší dobu, než se tělo vzpamatuje a cyklus obnoví. Vždy je dobré tyto případy řešit s gynekologem a být pod jeho dohledem.

10. Perimenopauza

Ačkoliv se vás menopauza ještě netýká, může perimenopauza (období 2 – 8 let před nástupem klimakteria), rozhodit váš pravidelný cyklus.

Menstruace se může opožďovat až o několik dní, v některých případech může zcela vymizet a pokud přijde, tak přinést slabší či naopak silnější krvácení než dříve. Perimenopauzu poznáte i podle návalů horka, nočního pocení, poruch spánku, změn nálad a nedostatečné lubrikace vagíny.

Pokud si myslíte, že se jedná o váš případ, zajděte za svým gynekologem, který vám doporučí nějaké léky či doplňky stravy, které cyklus upraví.

11. Menopauza

Ačkoliv se nástup menopauzy, její projevy i intenzita u každé ženy liší, přichází většinou ve věku mezi 49 a 51 lety. Nastoupit však může i před 40. rokem věku nebo naopak až po 55. roce života. Velký vliv na příchod menopauzy mají geny, životní styl a stravování.

Kdy spěchat k lékaři?

Důvod opožděné či vynechané menstruace vám pomůže zjistit lékař. Proto si pečlivě zapisujte veškeré změny ve svém menstruačním cyklu, které mu pomohou rychleji určit diagnózu.

A kdy začít řešit zpoždění menstruace? Na to neexistuje přesná odpověď, ale obecně je dobré začít pátrat po příčině, pokud menstruace nepřichází více než 14 dní.

S lékařem byste pak měly prodiskutovat také případné neobvykle silné krvácení, silné bolesti, horečku, nevolnost a zvracení a krvácení delší než 7 dní.

Kontryhel jako všemocná ženská bylinka. Pomáhá s akné, plodností i menstruací

Opožděná menstruace – jak ji vyvolat?

Pokud víte, že nejste těhotná, pro vyvolání menstruačního krvácení můžete vyzkoušet pár babských rad.

Horká vana

Umožní vám dopřát si zasloužený relax a uvolnit se. Teplá voda uvolňuje napětí svalů a roztahuje cévy.

Víno

Červené víno stejně jako horká vana uvolňuje svaly a roztahuje cévy. Navíc tělu dodává některé antioxidanty.

Sex

Proč právě sex může přivolat opožděnou menstruaci? Pomůže vám přestat myslet na nepříjemné věci a uvolnit se. Během orgasmu se navíc uvolňují svaly pánevního dna, což může přivolat menstruační krvácení.

Bylinky

Příroda je všemocná a ukrývá hned několik pomocníků, kteří dokážou menstruaci přivolat. Skvěle funguje olej z pupalky dvouleté, čaj z kontryhele, třezalky tečkované nebo šalvěje. Nikdy však nezkoušejte všechny bylinky najednou a vyberte si jen jednu. Pokud ani po několika dnech užívání bylinka nezabere, vyměňte ji za jinou.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector