Krevní tlak podle věku – Vše o zdraví

Zdravé hodnoty tlaku by se měly obecně pohybovat v rozmezí 120/80. Avšak krevní tlak ovlivňuje řada faktorů – například fyzická aktivita, hydratace, momentální nálada a podobně.

Víte, jak si správně měřit krevní tlak? V článku najdete jednoduché rady, které je potřeba při měření tlaku dodržovat i to, jaký je ideální krevní tlak podle věku.

Krevní tlak v hodnotách kolem 120/80 výrazně snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění a úmrtí spojeného s hypertenzí.

Jaký je ideální tlak krve?

U dospělé populace se za ideální tlak krve považuje hodnota do 120/80 mmHg. Většina populace má hodnoty tlaku krve v rozmezí 120/80 – 140/90.

Jaké jsou hodnoty zvýšeného tlaku krve?

Hodnoty nad 120/80 již mohou znamenat prehypertenzi nebo hypertenzi a měly by být konzultovány s lékařem. Ne všechna zvýšení tlaku však musí znamenat hypertenzi. Proto je důležité, aby se zdravotní stav posoudil komplexně.

Věděli jste že:

Vyšší krevní tlak je velmi často spojen s vyššími riziky. Například člověk s tlakem 135/85 má 2x vyšší riziko infarktu myokardu a cévní mozkové příhody ve srovnání s člověkem, který má krevní tlak pouze 115/75.

Tabulka (normální a zvýšený krevní tlak)

Jaký je ideální krevní tlak a které hodnoty jsou již zvýšené?

Tlak krve Systolický* Diastolický*
Ideální tlak (normální) méně než 120 méně než 80
Zvýšený tlak 120 – 129 více než 80
Hypertenze 1. stupně 130 – 139 80 – 89
Hypertenze 2. stupně 140 a více 90 a více
Hypertenzní krize více než 180 více než 120

*tabulka obsahuje hodnoty tlaku v mmHg

Tabulka – krevní tlak podle věku

Optimální hodnoty tlaku se liší podle věku:

Věk Zdravý tlak krve Hypertenze
Děti 0 – 6 80/40 90/60
Děti 7 – 11 100/60 120/80
Děti 12 – 17 115/70 130/80
Dospělí 18 – 45 120-125/75-80 135/90
Dospělí 46 – 65 135-140/85 140/90-160/95
Dospělí nad 65 150/85 160/90

* Tabulka obsahuje hodnoty tlaku v mmHg

Jak správně provést měření tlaku

Pro měření tlaku jsou důležité tyto zásady:

  • Základem je správný tlakoměr. Vyberte si kvalitní tlakoměr ověřené značky. Nedoporučujeme vám kupovat tlakoměr v nespecializovaných obchodech. Nekvalitní tlakoměry nemusí měřit přesně, čímž vám neposkytnou důvěryhodnou informaci ohledně vašeho krevního tlaku.
  • Měření tlaku provádějte vždy ve stejnou hodinu. Před samotným měřením si poseďte alespoň po dobu 5 – 10 minut. U rizikových pacientů se doporučuje měřit krevní tlak dvakrát denně, vždy ráno a večer.
  • Je velmi důležité nastavit si manžetu tlakoměru správně. Pokud by byla příliš natěsno nebo naopak příliš volná, ovlivnilo by to výsledky měření. Před prvním použitím tlakoměru si nastudujte, jak ho správně umístit na ruku.
  • Při měření tlaku je předloktí položené, rameno musí být uvolněné. Dlaň dostaňte na úroveň srdce. Ideální je, aby rukáv nestahoval ruku, vhodné je volné oblečení nebo měření tlaku bez trička.
  • Po správném uložení rukou již nehýbejte. Knoflík, kterým se tlakoměr uvádí do provozu stiskněte rukou. Samotné měření nemusí být všem příjemné, nezapomínejte však dýchat, aby nedošlo k výkyvům tlaku.
  • Měření tlaku krve vždy provádějte dvakrát. Po prvním měření počkejte 3 minuty, následně měření zopakujte.
  • Obě hodnoty tlaku si zapište a zprůměrujte. Je dobré, když si krevní tlak zapisujete dlouhodobě, abyste mohli posoudit různé odchylky a případné postupné zvyšování tlaku.

Na začátek je třeba upozornit na důležitost antihypertenziv. Pokud vám je lékař předepíše, užívejte je pravidelně. I díky nim můžete dosáhnout ideálního tlak krve. Léky na tlak se ve většině případů užívají celý život, málokdy je mohou pacienti vysadit. Kromě léků však můžete snížit tlak i jinými opatřeními.

  • Jak tedy snížit tlak bez léků?
  • Dodržujte tyto rady:
  • Pravidelné cvičení snižuje riziko několika onemocnění. Výrazný vliv má na kardiovaskulární onemocnění. Chcete-li mít ideální tlak krve, měli byste cvičit alespoň 30 minut denně (nebo minimálně 150 minut týdně). Pravidelné cvičení dokáže snížit krevní tlak až o 5 – 8 mmHg.
  • Redukce váhy u pacientů s nadváhou pozitivně ovlivňuje hodnoty krevního tlaku. Důležitý je i samotný obvod pasu. Rizikové jsou hodnoty obvodu pasu nad 102 cm, u žen nad 89 cm.
  • Na hodnotu tlaku má vliv i strava. Při vyšším tlaku krve se doporučuje snížit příjem sodíku. Sodík zadržuje vodu v těle, čímž dochází ke zvyšování tlaku. Konzumovat byste měli hodně zeleniny.
  • Omezit byste měli příjem alkoholu. Pití alkoholu se nedoporučuje lidem, kteří užívají léky na snížení krevního tlaku.
  • Obdobné opatření patří i pro kávu. Po vypití kofeinu může dojít ke zvýšení tlaku až o 10 mmHg. Pokud máte zvýšený krevní tlak a nedokážete si odpustit kávu, zkuste sáhnout po bezkofeinových kávách.
  • Ke zvyšování tlaku dochází již po vykouření 1 cigarety. Pokud si chcete udržet nejen ideální tlak ale i dobré zdraví, samozřejmostí by mělo být to, abyste přestali kouřit.
  • Psychická nepohoda a stres se také podílejí na ovlivňování tlaku. Po emočním vypětí se u lidí často vyskytuje zvýšený krevní tlak. Své emoce se můžete naučit kontrolovat například pomocí meditace nebo hlubokým dýcháním. Pokud je u vás psychický stres velmi intenzivní, vyhledejte pomoc psychologa.

V tabulce na začátku článku jste se dozvěděli, jaký je ideální krevní tlak podle věku. Optimální tlak totiž závisí na několika faktorech. Stárnutím se krevní tlak přirozeně zvyšuje. Obecně se však dá říci, že ideální hodnoty tlaku jsou do 120/80 mmHg. Nízký krevní tlak s sebou přináší méně rizik než ten vysoký.

Správné měření tlaku zahrnuje jistá pravidla: Tlak si měřte v klidu, vsedě, ruce mějte ve vhodné pozici. Tlak se měří dvakrát, následně se hodnoty zprůměrují. Deník, do kterého si budete zaznamenávat hodnoty tlaku vám pomůže lépe se zorientovat ve vašem zdravotním stavu a zároveň poznáte, co vede k výkyvům tlaku.

Zdroje:

  • bloodpressureuk.org
  • krvny-tlak.sk
  • mayoclinic.org

!Článek byl vypracován lékárníkem avšak, slouží pouze pro informativní účely – nenahrazuje lékařské vyšetření, nebo osobní setkání v lékárně.

×

Ukázať súvisiace produkty

Zatvoriť

Jaký je váš ideální krevní tlak podle věku a čím jej ovlivnit

Abnormálním krevním tlakem trpí více jak polovina populace. Víte, jaké hodnoty krevního tlaku jsou optimální pro váš věk?

Zajímavé:  Kefírové Mléko A Zdraví?

Krevní tlak s věkem stoupá

Někteří lidé mají nízký krevní tlak a jiní zase příliš vysoký krevní tlak. Jak se to ale pozná? Rozmezí hodnot, v kterém lze krevní tlak považovat za normální, může být v jednotlivých obdobích života různé.

Čím jsme starší, tím je jeho ideální hodnota vyšší. To však trvá pouze do dosažení dvaceti let. Pak už by měl krevní tlak přetrvávat na stabilní úrovni. Avšak u spousty lidí hodnota krevního tlaku stoupá dále.

Na vině je nezdravý životný styl

Za zvyšováním krevního tlaku spolu s postupujícím věkem často stojí špatná životospráva a nezdravé návyky. Tato tendence je obzvlášť patrná ve vyspělých zemích, kde se život neustále zrychluje a na organismus jsou tak kladeny stále vyšší nároky.

Naopak například v afrických zemích se můžete běžně setkat s tím, že člověk důchodového věku má stejný krevní tlak jako teenager. Zatímco u nás je až polovina úmrtí zapříčiněna kardiovaskulárními chorobami, oni nějaký infarkt nebo mrtvici sotva znají.

Optimální hodnota krevního tlaku však nemá nic společného s rasou ani místem pobytu na zemi. S výjimkou dospívajících a lidí, kteří trpí vybranými onemocněními, je ideální krevní tlak stejný pro všechny.

Jak se měří krevní tlak

Hodnota krevního tlaku označuje intenzitu, jakou krev proudí tepnami. Ta se zapisuje dvěma čísly oddělenými lomítkem. První z nich označuje systolický tlak, kterému se také říká „horní“ tlak. Jedná se o nejvyšší tlak, jehož krev dosahuje. Dochází k němu při stahování srdce, kdy je krev vypuzována do tepen.

Pod druhým číslem se skrývá diastolický nebo také „dolní“ tlak, který zase měří nejnižší hodnotu krevního tlaku. Ta nastává, když se srdce mezi dvěma stahy krátce uvolňuje. Hodnoty jsou udávány v torrech, přičemž jeden torr odpovídá hydrostatickému tlaku vyvolanému jedním milimetrem rtuťového sloupce (mmHg).

Normální krevní tlak

Zdravou hodnotou krevního tlaku pro dospělého člověka je 120/80 mmHg. Nízký krevní tlak (hypotenze) je pak pod 100/60 mmHg u žen a pod 100/70 mmHg u mužů. Za naopak vysoký krevní tlak (hypertenzi) se považují hodnoty od 130/90 mmHg. U kojenců se optimální hodnota krevního tlaku pohybuje kolem 80/45 mmHg, u větších dětí zhruba kolem 110/70 mmHg.

U lidí trpících diabetem je normální zvýšená hodnota krevního tlaku, a to cca 130/80 mmHg. Osoby s poškozenými ledvinami by pak měly mít asi 110/80 mmHg.

Na hodnoty má vliv část dne i počasí

Krevní tlak však během dne kolísá. Nejnižší bývá ve spánku, a to kolem tří hodin ráno. Naopak mezi osmou a jedenáctou hodinou dopoledne a pak mezi čtvrtou a osmou odpoledne dosahuje krevní tlak nejvyšších hodnot.

Krevní tlak se však může náhle změnit v závislosti na spoustě věcí. Jedná se o fyzickou námahu, stres, dostatek či nedostatek spánku, příjem tekutin nebo třeba roční období a teplotu vzduchu. Naměřenou hodnotu dokáže ovlivnit dokonce i pouhá změna polohy těla.

Projevy a příznaky vysokého krevního tlaku

Počínající příznaky

Hypertenze je záludná tím, že ze začátku nemusíte žádné příznaky pociťovat. Ale čím déle budete otálet, tím hůř se začnete cítit. Zpočátku vás může jen bolet hlava v oblasti čela, začne vám rychleji tlouct srdce a budete se více potit.

Po těchto příznacích, pokud je máte delší dobu, byste měla zajít k lékaři, nebo omezit příjem tuků, soli, alkoholu, přestat kouřit a začít sportovat.

Rozvinuté příznaky

Pokud to necháte zajít dál, může se stát, že budete mít poruchy vidění, šumění v uších, budete unavená, trpět nespavostí, můžete často krvácet z nosu, budou vám otékat kotníky, zhorší se dýchání a v horších případech můžete mít malou mozkovou příhodu.

Vysoký krevní tlak může být způsoben problémy v nadledvinách

Onemocnění nadledvinek, které bývá spojeno s vysokým krevním tlakem, objevil již v roce 1955 newyorský endokrinolog Jerome W. Conn. Konkrétně šlo o spojitost mezi hladinou aldosteronu a adenomem nadledvin, což Conn diagnostikoval jako chorobu, jež označil jako primární hyperaldosteronismus. Pro onemocnění se však nakonec vžil název Connův syndrom, na počest jeho objevitele.

Connův syndrom – zvýšená činnost nadledvin

Nějakou dobu po Connově objevu bylo onemocnění považováno za vzácné. Poté, co byla objevena souvislost mezi výškou krevního tlaku a činností nadledvinek, se však situace změnila. V dnešní době přibývá lidí, kterým byl jako příčina vysokého krevního tlaku diagnostikován právě Connův syndrom.

Vysoký krevní tlak je zároveň nejčastějším a často jediným příznakem Connova syndromu. Dalšími projevy mohou být bušení srdce, slabost svalů, křeče, chronická zácpa a časté močení (hlavně v noci). Dále může jít o doprovodné příznaky samotného vysokého krevního tlaku, například bolesti hlavy či krvácení z nosu. Vznik Connova syndromu má pak na svědomí abnormální činnost nadledvinek.

Nadledvinky jako příčina vysokého tlaku

V drtivé většině případů je příčinou Connova syndromu oboustranné zbytnění neboli hyperplasie nadledvinek, kterou obvykle způsobí nízká koncentrace sodíku v ledvinách, které dávají nadledvinkám signál v podobě zvýšené tvorby reninu.

Nadledviny se v tomto případě zvětší a začnou produkovat zvýšené množství aldosteronu, jehož úkolem je zajistit vyšší vstřebávání sodíku v ledvinách. Vedlejším projevem těchto procesů jak pak zvýšení krevního tlaku. Mezi vzácnější příčiny Connova syndromu patří nádor v jedné z nadledvin či genetická mutace.

Jak poznat Connův syndrom

Protože se Connův syndrom kromě vysokého krevního tlaku často nějak výrazně neprojevuje, nebývá snadné ho rozeznat a vysoký tlak je tak připsán špatnému životnímu stylu či jinému onemocnění. Sami si Connův syndrom diagnostikujete obtížně, ovšem pokud vás trápí vysoký krevní tlak, který nereaguje na klasické formy léčby, pak by lékaři měli tuto možnost uvážit.

Diagnostika Connova syndromu

Lékaři mohou Connův syndrom diagnostikovat poměrně spolehlivě, a to otestováním hladiny hormonů aldosteronu a reninu.

Abnormálně vysoká hladina aldosteronu spolu s abnormálně vysokou hladinou reninu ukazují na popisovaný problém ledvin se vstřebáváním sodíku.

Pokud je hladina reninu nižší nebo normální, pak je problém v nadledvinkách, které si signály ledvin chybně vykládají. Případný nádor v nadledvinách lze odhalit ultrazvukem.

Zajímavé:  Léky Proti Alergii Pro Děti?

Léčba Connova syndromu

U Connova syndromu je potřeba vyřešit především jeho nejnebezpečnější vedlejší projev, kterým je právě vysoký tlak. Léčba obvykle probíhá podáváním léků, které upraví vstřebávání sodíku a hladiny hormonů, čímž zmizí i problém s krevním tlakem. V případě nádoru je nutné jeho chirurgické odstranění.

Jak snížit vysoký krevní tlak bez léků

1. Pozor na sůl

Pokud je v těle příliš mnoho sodíku, tělo zadržuje vodu, která tlačí na zvýšení tlaku v cévách. Proto si dvakrát rozmyslete, jestli si jídlo “trošku” přisolíte. A to není všechno – překvapivě hodně soli obsahují polévky v pytlíku, různé směsi koření nebo třeba pečivo. Opatrní tedy buďte i při nakupování.

Jak snížit krevní tlak pomocí stravy a zbavit se rizika užívání léků jednou provždy

2. Doplňte draslík

Látkou, která dokáže vyvážit negativní účinky soli, je draslík. A které potraviny obsahují? Hodně se ho skrývá v ovoci a zelenině, například v banánech, melounu, rajčatech, bramborách, pomerančích, fazolích nebo v hrachu.

3. Pořiďte si domácího mazlíčka

Vědecké studie prokázaly, že lidé, kteří tráví hodně času se svým domácím mazlíčkem, jsou méně vystresovaní a mají zdravější srdce. Ještě lépe jsou na tom majitelé neklidných pejsků, s kterými má páníček o pravidelný pohyb postaráno. Takže hurá pro něj!

4. Tinktura z hlohu

Bylinkáři jsou velkými fanoušky této rostliny. Po staletí se totiž věří, že dokáže podpořit správné fungování krevního oběhu a srdce. Tinkturu z hlohu můžete buď koupit, nebo si ji sami vyrobit z jeho plodů.

Hloh snižuje krevní tlak. Zkuste tablety či čaj

5. Jóga

Jóga je uklidňující cvičení, takže vám pomůže se odreagovat a snížit nervové napětí a stres. Je však navíc dokázáno, že některé pozice, zejména ty, co zahrnují ohýbání dopředu, přispívají ke snížení vysokých hodnot krevního tlaku.

6. Choďte!

Pravidelná svižná chůze vám nejen pomůže zhubnout a zlepšit si náladu, ale také snížit krevní tlak. Ideální je začít chodit dvakrát denně 10 minut svižným tempem a dobu postupně navyšovat. Nic také nezkazíte pokud vyměníte výtah za schody a tramvaj do práce za příjemnou ranní procházku.

7. Zkuste vývar z borovice

Jedná se o lehce atypický recept – minimálně pro jednu ingredienci budete muset vyrazit na zahradu či do lesa, ale výsledek stojí za to. A co budete potřebovat?

  • 5 lžic borovicového jehličí
  • 2 lžíce šípku
  • 2 lžíce cibulových slupek

Všechny ingredience vsypte do hrnce a zalijte je jedním litrem vody. Přiveďte budoucí nápoj do varu a na mírném ohni jej duste po dobu 10 minut. Nápoj proceďte a vypijte. Pokud by vám odvar přišel příliš silný, mírně jej zřeďte teplou vodou.

9 potravin, které snižují krevní tlak. Patří mezi ně i hořká čokoláda

Nápoj užívejte několikrát za den po dobu dvou dnů. Do pěti dnů vás přestane bolet hlava a váš tlak se sníží. Po měsíci opakujte.

Vývar z borovice, šípku a cibule vám vedle příznivého vlivu na tlak vyčistí střeva, játra a budete po něm mít pravidelnou stolici. Nápoj rovněž posiluje imunitní systém a lze jej užívat i při chřipce nebo zánětu dásní. Takže na zdraví!

Vysoký krevní tlak se může objevit i u dětí. Bývá předzvěstí vážnější nemoci

„Když mému synovi Jiřímu bylo šestnáct let, začal zničehonic trpět bolestmi hlavy. Nikdo, ani on sám, nevěděl, proč by mohl mít takové problémy.

Ve škole prospíval dobře, občas chodil na brigádu do kavárny, na nic si nestěžoval kromě těch opakujících se bolestí.

Tehdy zároveň přišla pozvánka od jeho lékařky pro děti a dorost, aby přišel na pravidelnou prohlídku,“ začíná své vyprávění Adéla. 

Přečíst článek ›

Když Jiřímu lékařka změřila krevní tlak, vyšlo najevo, že jeho hodnota je velmi vysoká. Podle lékařky měl okolo 150 na 95, což v jeho věku vůbec nebylo dobré. Adéla si navíc okamžitě vzpomněla, že její otec zemřel na mozkovou příhodu právě kvůli hypertenzi, když udělal několik chyb v užívání léků. Ačkoli sama Adéla byla v pořádku, svou roli mohla sehrát i genetika. 

„Lékařka tehdy pro jistotu udělala ještě další dvě měření, jestli u Jirky nešlo jen o ‚strach z bílého pláště’, ale i při těch byla hodnota alarmující.

Lékařka prohlásila, že má přijít další den znovu, že to ještě jednou zkusí. Jak mi doma později řekl, výsledek byl téměř totožný.

Musel podstoupit testy, zda nemá nemocné ledviny nebo srdce, které nejčastěji u dětí způsobují hypertenzi,“ pokračuje Adéla. 

Přečíst článek ›

Počty* Vysoký krevní tlak se vyskytuje u 1-3 % dětí. * V Česku trpí hypertenzí až 40 % lidí ve věku 25–64 let.

* S vyšším věkem se výskyt vysokého krevního tlaku zvyšuje.

Až o něco později se Jirka přiznal k tomu, že místo na školní obědy chodí do ‚mekáče‘ a dalších fastfoodů, protože mu to prostě chutná víc než to, co se vaří v jídelně. Chodil tam denně, někdy dokonce i odpoledne pro svačinu.

Adéla si sice sama všimla, že posledních pár měsíců přibral, ale nepřikládala jsem tomu váhu, však byl ve vývinu. Jenže co ona považovala za pár kilo navíc, byla už začínající obezita. Podle lékařky přesně tohle mohlo mít vliv na rostoucí hodnoty krevního tlaku.

Nezdravá strava a nulový pohyb včetně vysedávání u počítače do noci.

„Bylo zřejmé, že ho ty hodnoty vyděsily a začal si sám zjišťovat, co přesně mu to může způsobovat. Později se mi svěřil, že se lekl hlavně toho, jak se vysokému tlaku přezdívá tichý zabiják. Věděl, že musí něco změnit.

Jako první začal omezovat nezdravá jídla, dočetl se, jak škodí sodík, který je ve fastfoodových jídlech bohatě zastoupen. Nevynechal je úplně, ale začal alespoň chodit na klasické obědy, a hlavně večeřel saláty, vyžadoval ovoce a pil hodně vody.

Dokonce se přihlásil i na tenisové kurzy a k narozeninám si přál raketu, aby nám asi dokázal, že to myslí fakt vážně,“ dodává Adéla. 

Přečíst článek ›

Během dvou měsíců klesl Jirkův krevní tlak na 135 na 90, což byl rozhodně krok správným směrem a taky zmizely obtěžující bolesti hlavy. „Stravu nadále upravuje a věří, že na příští kontrole už bude mít krevní tlak ukázkový, tak jsme všichni doma zvědaví, zda se mu to podaří,“ uzavírá Adéla.

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Informace o nemoci 

Až ¾ osob s vysokým krevním tlakem o své nemoci vůbec neví. Rizikové jsou dlouhodobé hodnoty krevního tlaku 140/90 a vyšší (optimální krevní tlak je 120/80). Prvotní příznaky jsou často nejasné. Řadí se mezi ně bolesti hlavy, únava, poruchy soustředění, bušení srdce, tlak na hrudi či návaly horka. Jestliže není hypertenze včas odhalena a léčena, může dojít k poškození orgánů. 

Vysoký krevní tlak, kterým trpí čím dál více lidí, se už řadí mezi civilizační choroby.  Je jednou z hlavních příčin rozvoje srdečního selhávání, infarktu myokardu, cévní mozkové příhody, selhání ledvin, demence a dalších onemocnění. 

Názor odborníka: prof. MUDr. Tomáš Seeman, CSc. (Nemocnice Motol)Hypertenze je u dětí nejčastěji způsobena nějakým jiným onemocněním (tzv. sekundární hypertenze), zejména onemocněním ledvin (tzv. renální hypertenze), ledvinných tepen (tzv.

renovaskulární hypertenze), žláz s vnitřní sekrecí (tzv. endokrinní hypertenze) nebo anomálií srdce a cév. Hypertenze tedy v tomto případě není samostatným onemocněním, ale jen projevem nějakého jiného onemocnění.

Naopak u adolescentů, stejně jako u dospělých, je nejčastější příčinou tzv. primární (neboli esenciální) hypertenze, kdy mají děti všechny orgány zdravé, mají „jen“ zvýšený krevní tlak.

Přesné příčina primární hypertenze není známa, na jejím vzniku hrají roli faktory vnitřní – dědičné dispozice a vlivy zevního prostředí, zejména stravovací a pohybové návyky.

Hypertenze se u dětí nejčastěji neprojevuje žádnými obtížemi. To je na ní zrádné. Pokud se obtíže vyskytnou, většinou hypertenze trvá již delší dobu nebo je velmi těžká.

Mezi typické obtíže způsobené hypertenzí patří bolesti hlavy, krvácení z nosu, únavu, zvýšené pocení, u malých dětí nechutenství a neprospívání.

Protože je hypertenze u dětí nejčastěji bezpříznaková, často se odhalí při preventivní prohlídce u praktického lékaře pro děti a dorost.

Jak předcházet vzniku vysokého tlaku?

Základem je správná životospráva, a to již od dětství. Jídelníček by měl obsahovat zejména zeleninu, ovoce a potraviny s dostatkem vlákniny. Důležité je omezit smažená jídla. Dávejte si pozor na obsah soli v potravinách – nejvíce je v uzeninách, polotovarech a jídlech z rychlého občerstvení. Při podezření na vyšší krevní tlak vynechejte alkohol a přestaňte kouřit.

Přečíst článek ›

Dbejte na udržení ideální tělesné hmotnosti. Obvod pasu u mužů by měl být menší 102 cm, u žen menší než 88 cm. Tuk okolo pasu je rizikový především pro vznik srdečních onemocnění. Snažte se v životě vyhýbat stresovým situacím, případně je kompenzovat meditací a sportem.

Krémová polévka z červené řepy Červená řepa je údajně skvělou potravinou, která pomáhá snižovat krevní tlak. Je to díky nitrátům, které jsou v řepě zastoupené ve velkém množství.

Ingredience: 500 g červené řepy, 100 g brambor, 1 cibule, 1 litr zeleninového vývaru, 100 g řapíkatý celer, olej, sůl, pepř, vinný ocet dle chuti, zakysaná smetana na dozdobení

Postup:Očistěte červenou řepu, brambory i cibuli. Na oleji osmahněte dozlatova nakrájenou cibuli, ke které přidejte nakrájenou řepu i brambory a celer a restujte přibližně 10 minut. Restovanou směs zalijte zeleninovým vývarem a vařte na mírném plamenu přibližně 20 minut, dokud nezměkne řepa i brambory.

Jakmile je zelenina uvařená doměkka, vše rozmixujte tyčovým mixerem na hladký krém, který případně ještě můžete doředit podle vaší požadované hustoty polévky. Dochuťte polévku solí, pepřem a troškou octa. Polévku můžete podávat s kopečkem zakysané smetany.

Krevní tlak podle věku

Vysoký krevní tlak trápí velkou část naší populace a řadí se mezi problematické civilizační choroby. Vysoký krevní tlak trápí nejen dospělé, ale také děti. Víte, jaký je ideální tlak vzhledem k vašemu věku?

Co je to krevní tlak

Krevní tlak je důležitá fyziologická funkce každého z nás. Jde o tlak, který vytváří srdce jako pumpa, rozhánějící krev v tepnách. Krevním tlakem se obvykle myslí tak krve ve velkých tepnách.

Při měření tlaku se zjišťují dvě hodnoty – tlak systolický a diastolický. Systolický tlak je nejvyšší, dosahuje se během srdeční systoly, tedy ve vypuzovací fázi srdce.

Naopak tlak diastolický je nejnižší, a to ve fázi, kdy se srdeční komory plní. Výsledkem měření jsou tak dvě hodnoty oddělené lomítkem, první označuje tlak systolický a druhá tlak diastolický.

Krevní tlak se měří ve staré jednotce hydrostatického tlaku, tzv. torrech, čili milimetrech rtuťového sloupce. Zkratka veličiny je mmHg.

Proč nás vysoký krevní tlak trápí

V současné době je třeba hodnotu krevního tlaku pravidelně kontrolovat, a to jak u dětí, tak dospělých. Vysoký krevní tlak trápí čím dál častěji i děti, což je velký problém.

Podle mnohých studií je riziko vzniku srdečních onemocnění u osob pod 18 let, které trápí problém s vysokým tlakem, až 4 krát vyšší. Vysoký krevní tlak je ovlivněn mnoha faktory, včetně špatného životního stylu.

Vysoký krevní tlak je podporován obezitou, nadměrným solením, stresem, kouřením, alkoholem i nedostatečným pohybem. Značnou roli zde hraje také genetika.

Nelze jedním číslem říci, jaká hodnota krevního tlaku je ideální. Krevní tlak totiž s přibývajícím věkem přirozeně stoupá, cca ve 20 letech by se měl stabilizovat až do 60 let u mužů a 70 let u žen, kdy opět začne mírně klesat.

Zatímco u kojenců je ideální hodnota krevního tlaku kolem 80/45 mmHg, s přibývajícím věkem se zvyšuje a u starších dětí dosahuje cca 110/70 mmHg. Pokud mají dospělé osoby od 18 let krevní tlak pod 140/90 mmHg, je vše v pořádku.

Je třeba upozornit, že krevní tlak bývá ovlivněn i různými onemocněními, např. osoby, trpící cukrovkou či nemocnými ledvinami mají krevní tlak přirozeně nižší.

Zdravým životním stylem můžete výrazně přispět ke snížení krevního tlaku nebo zabránit jeho zvyšování. Je třeba si uvědomit, že ideální hodnota krevního tlaku se v průběhu let mění, to je tak při diagnostice třeba zohlednit.

Obvodní či dětský lékař by měl měření tlaku provádět pravidelně již od útlého dětství a v případě výkyvů či zvýšeného tlaku se na to zaměřit.

Ačkoliv je vysoký tlak poměrně závažným problémem, pomocí léků a změny jídelníčku lze dostat opět na ideální hladinu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector