Ledvinové kameny – Vše o zdraví

Ledvinové nebo též močové kameny jsou typem onemocnění, při kterém se někde v močových cestách objeví větší i menší kamínky. Latinsky se toto onemocnění nazývá ureterolitiáza a postihuje jak ženy, tak i muže. Častěji se s ním ovšem setkávají muži.

Nejčastěji jsou močovými kameny postižení lidé mezi 30. a 50. rokem života. V tomto článku vám popíši nejen to, jak toto onemocnění vzniká, jak se léčí, nebo jak se mu můžete vyhnout, ale také to, zda má nějaký vliv na erekci a váš sexuální život.

Ledvinové kameny - Vše o zdraví

Kameny měří od desetin milimetra až po centimetry. Čím větší kámen, tím větší bolest.

Co jsou ledvinové kameny?

Ledvinové či močové kameny si představte jako skutečné malé kamínky ve vaší močové soustavě. Jedná se o pevné krystalické shluky, které vznikají nejčastěji v ledvinách z minerálů rozpuštěných v moči.

V průměru mohou mít pár milimetrů, ale našly se i extrémní exempláře měřící i několik centimetrů. Ty jsou ovšem velice vzácné. Celkově není toto onemocnění zcela běžnou záležitostí. Každý člověk má zhruba jen 5% až 10% šanci, že se u něj ledvinové či močové kameny objeví.

Urolog MUDr. Aleš Petřík, Ph.D. z Všeobecné fakultní nemocnice Praha a z Urologického oddělení Nemocnice České Budějovice, upřesňuje:

„Urolitiáza postihuje všechny věkové skupiny včetně malých dětí. Nejčastěji se vyskytuje mezi 20 až 40 lety a nad 60 let věku. Častější je u mužů než u žen.”

Někdy si jich vůbec nevšimnete, jindy vás na jejich přítomnost upozorní nepříjemná bolest. Nejedná se ale naštěstí o onemocnění, na které by lidé umírali.

Geodet Emil Ludvík vzpomíná na chvíle, kdy ho nemoc zaskočila:

„Po návratu z práce mě začalo bolet v podbřišku. V motolské nemocnici pak zjistili, že mám kámen pod ledvinou.“

Vznik ledvinových kamenů

Ledvinové kameny vznikají při nahromadění minerálních solí, které vykrystalizují v močových cestách. Nejobvyklejší jsou kameny v močovém měchýři složené ze šťavelanu vápníku, dále také z kyseliny močové, cysteinu a fosfátů.

  • MUDr. Michaela Štěpánková z Lékařského domu Praha uvádí, že ledvinové kameny mohou být různého původu:
  • „Nejčastěji jsou kameny v močovém měchýři oxalátového původu spolu s vápníkem, (oxaláty jsou známé šťavelany obsažené v některých potravinách jako špenát, reveň, některá zelenina).
  • Někdy jsou kameny v močových cestách z fosforečnanu vápenatého, z kyseliny močové (urátové kameny vznikají ze stravy jako je čokoláda, jogurty, zelí, z mladého masa, kávy, čaje, alkoholu), dále xantinové, cystinové… Nejčastěji se jedná o kameny smíšeného obsahu.“

Tyto minerály následně v močovém ústrojí vykrystalizují na kamínek. Někdy si dokáže tělo poradit samo a kamínek samovolně vyloučí, ale někdy zde zůstane a může začít páchat neplechu.

Nejčastější příčiny vzniku močových kamenů – ureterolitiázy

Ledvinové kameny ani močové kameny nevznikají samovolně. Dochází k nim pouze spojením nevhodné stravy bohaté na minerální soli a špatného vylučování látky z těla. Pokud se k tomu navíc ještě připojí stres, nedostatečný pitný režim, práce v horku, nezdravý životní styl nebo málo pohybu, máte zaděláno na problém.

MUDr. Aleš Petřík, Ph.D., urolog z Urologického oddělení Nemocnice České Budějovice a Urologické kliniky 1. LF UK a VFN Praha, vysvětluje:

„Ledvinové kameny se vytvářejí ve chvíli, kdy minerály a další kamenotvorné látky v moči dosáhnou nerovnováhy nebo vyšší koncentrace a krystalizují. Většina krystalů je drobná a odchází močí bez problémů z těla ven.

Za nepříznivých podmínek se však z krystalů vytvoří velké kameny, které mohou blokovat močové cesty, protože jimi prostě neprojdou. Následkem bývá silná bolest a je nezbytné lékařské ošetření.”

Tradiční příčiny vzniku kamenů: 

  • strava bohatá na minerální soli,
  • špatné vylučování minerálních solí z těla,
  • stres,
  • nedostatečný pitný režim,
  • práce v horku,
  • nízký příjem kyseliny citronové,
  • nezdravý životní styl,
  • málo pohybu.

Nejčastěji proto trápí ledvinové a močové kameny úředníky či osoby, které mají sedavé zaměstnání. Právě takoví lidé totiž často pracují ve vysokém stresu, nemají dostatek pohybu, málo pijí a jí často rychlá jídla z fast foodů.

MUDr. Aleš Petřík, Ph.D., urolog z Urologického oddělení Nemocnice České Budějovice a Urologické kliniky 1. LF UK a VFN Praha, upozorňuje:

„Na vzniku ledvinových kamenů se může podílet mnoho faktorů, ale rozhodně ne pití minerálních vod. Ty do pitného režimu patří, protože kromě tekutin dodávají tělu i důležité minerální látky, zejména draslík a magnesium, které tvorbě kamenů naopak brání.

Také není pravda, že by tvorbě ledvinových kamenů bránilo pivo. Vzhledem k vysokému přísunu energie, a tím zvýšenému vylučování kyseliny močové v moči, se pití piva nedoporučuje.”

Ledvinové kameny - Vše o zdraví

Podle “materiálu” se kameny buď zaoblují, nebo jsou krystalicky ostré a velice bolestivé.

Jak se projevují ledvinové či močové kameny?

U někoho se obtíže nemusí objevit žádné. Někdo si jich tedy ani nevšimne. Pokud ovšem močové kameny ucpou močové cesty nebo pokud poraní výstelku močových cest, může se objevit nepříjemná bolest v podbřišku či krev v moči.

Hvězda Modrého kódu a jedna z účastnic nové řady Tvoje tvář má známý hlas Eva Burešová popsala své trápení:

„Ledvinová kolika s ledvinovými kameny je bolest, která se dá přiblížit porodu.”

Typické příznaky močových nebo ledvinových kamenů:

  • velmi silná bolest v boku,
  • bolest vystřelující do třísla,
  • kolikovitá bolest,
  • bolest v podbřišku,
  • bolest v bederní části zad,
  • zvracení,
  • pocení,
  • neklid,
  • krev v moči.

S čím si můžete ledvinové či močové kameny nejčastěji splést?

Podle tradičních příznaků ledvinových kamenů si je můžete splést například se zánětem slepého střeva, se zánětem močového měchýře, se žaludečním vředem či se zánětem ledvin. Rozhodně ale na nic nečekejte a raději co nejdříve navštivte svého lékaře. Jen ten totiž může určit pravou diagnózu vašich problémů.

Pokud byste příznaky a problémy neřešili, mohlo by dojít ke zhoršení funkcí vašich ledvin až dokonce k jejich vážnému poškození. Ideálně byste proto měli navštívit lékaře ihned, jakmile pocítíte dlouhodobé, byť nijak výrazné potíže, kupříkladu s močením nebo s pobolíváním v bedrech.

MUDr. Bronislava Chlebovcová z Lékařského domu Praha uvádí:

„Nejčastěji je prvním příznakem ledvinová kolika, prudká bolest v bedrech, která přinutí pacienta vyhledat lékařskou pomoc.”

Vyšetření ledvinových kamenů

Jakmile navštívíte svého lékaře, nejprve se vás samozřejmě zeptá na vaše problémy. Vše mu do detailu popíšete. Lékař vás vyslechne a pak vás fyzicky vyšetří. Prohmátne vám břicho a bederní krajinu.

Dále se provádí vyšetření moči, kdy buď do ordinace přinesete svou ranní moč, anebo přímo u lékaře se vyčůráte do kelímku. Moč se vyšetří po vizuální stránce, zda se v ní nenachází krev, a také po stránce pH. A v neposlední řadě dojde k odběru a vyšetření krve.

Pokud by byly nálezy pozitivní a poukazovaly by na zánět ve vašich močových cestách, provede lékař poslední vyšetření, a to některou ze zobrazovacích metod, tedy ultrazvuk (sonografie), rentgen či CT (výpočetní tomografii). Díky těmto vyšetřením bude mít jasnou představu o tom, co se ve vašem těle děje a může případně přejít k léčbě ledvinových kamenů.

MUDr. Leoš Handrejch doplňuje:

„Je poměrně časté, že se při ledvinové kolice nenalezne kámen, ale pouze určitá drť, která ucpe močovod. Poté se močovod pročistí i za pomoci zavedení stentu a kámen se tak nemusí vyndavat nebo drtit.

Pokud se koliky opakují bez nálezu kamene, doporučuji metabolické vyšetření moči v urologické ambulanci a dále pravidelné kontroly na urologické ambulanci. V určitých případech se dá preventivně zasáhnout dietními ev. medikamentozními opatřeními proti výskytu ledvinové koliky. Pacient však musí dodržovat doporučené dietní postupy.”

Plánujete zajít na vyšetření k urologovi? Jak takové vyšetření u urologa probíhá? Nemá cenu riskovat vlastní zdraví jen kvůli studu nebo strachu. Je to chvíle, která dokáže muži doslova zachránit život. Více se dočtete v článku Jak probíhá vyšetření u urologa? Není se čeho bát.

Léčba ledvinových kamenů

První pomocí v léčbě ledvinových kamenů jsou léky proti bolesti. Dále vám lékař může předepsat léky uvolňující hladkou svalovinu v močovodech, tzv. spasmolytika, a v neposlední řadě je důležitý dostatek tekutin.

Předseda České urologické společnosti Marek Babjuk říká:

„Ještě před dvaceti lety jsme pacientovi v takovém případě mohli nabídnout pouze otevřenou operaci. Dnes máme k dispozici mnohem šetrnější metody.“

Že se vám to zdá málo? Až 80 % všech kamenů se z těla vyloučí samo do 72 hodin od koliky. Není tedy nutné do těla cpát nějaké prášky nebo do tohoto procesu nějak zasahovat.

MUDr. Michaela Štěpánková z Lékařského domu Praha vysvětluje:

„Léčba může být konzervativní, tedy pacient musí hodně pít, užívat tzv. spasmolytika, která zklidní bolest a zároveň napomáhají dilataci močových cest, aby kamínek mohl snáze vyjít, k tomu je potřeba také pohyb, někdy zejména při horečce je nutno přidat i antibiotika.”

Problém nastává až v případě, kdy jsou ledvinové kameny větší a samy by močovými cestami neprošly. Pak se přistupuje k rozdrcení kamenů rázovou vlnou nebo k jejich chirurgickému vyjmutí. Většinou jsou tyto zákroky bez rizika pro pacienta. Navíc se v dnešní době vybavení lékařů pro tento zákrok výrazně zlepšuje, a tak už pro pacienta takový zákrok nepředstavuje prakticky žádné riziko.

Mluvčí nemocnice Jihlava Monika Zachrlová uvedla k pořízení nového přístroje pro rozdrcení ledvinových kamenů:

„Holmiový laser se využívá na drcení kamenů v jihlavské nemocnici vůbec poprvé. Kromě něho ještě lékaři využívají metodu ultrazvuku.“

VIDEO: Operace ledvinových kamenů

Jak předcházet ledvinovým kamenům – prevence ureterolitiázy

Pokud jste nikdy ledvinové kameny neměli a chcete jim pouze předcházet, dodržujte dostatečný pitný režim, zdravý životní styl a pravidelný pohyb. Vyhýbejte se příliš slaným jídlům, jako jsou ta z fast foodů.

Nutriční terapeutka z Všeobecné fakultní nemocnice Praha pro zdravé ledviny Miroslava Matějková doporučuje:

„Pijte především přírodní vodu bez obsahu cukru a chemických přídatných látek, která by měla tvořit polovinu přijatých tekutin. Do každodenního pitného režimu zařaďte přírodní minerálky, slabě i středně mineralizované vody můžete pít dlouhodobě.

Pitný režim by měl být pestrý, proto střídejte i bylinné čaje, ovocné šťávy, nejvhodnější je 100% pomerančová, a mléko.“

Praktická lékařka MUDr. Bronislava Chlebovcová z Lékařského domu Praha přidává svůj praktický tip:

Zajímavé:  Na Co Všechno Může Být Alergie?

„Velmi dobrou orientaci v tom, jestli pijete dostatek tekutin, vám poskytuje barva moče. Moč by měla mít čirou nebo slabě žlutou barvu. Pokud je tmavě žlutá až oranžová, je to známka, že je organismus málo zavodněný.“

MUDr. Leoš Handrejch upozorňuje na nejčastější mýtus spojený s ledvinovými kameny:

„Pití plzeňského piva patří mezi nejrozšířenější mýtus v oboru urologie již několik desítek let. U asi 20 – 30 % pacientů je příčinou ledvinových kamenů příliš kyselá moč a složení kamene z kyseliny močové.

Plzeňské pivo má alkalizující efekt v moči, takže může do určité míry alkalizovat pH moči. Jako urolog ale doporučuji jiné a více účinné alkalizující prostředky k léčbě tohoto typu kamenů /dietní opatření, alkalizační léky/. U jiných urologických onemocnění pití piva neprokázalo žádný léčebný efekt.”

Pokud jste již ale někdy ledvinové kameny měli, existuje obrovská pravděpodobnost, že se u vás opět objeví. U pacientů postižených močovými kameny se totiž kámen v močovém měchýři obvykle vyvine více než jedenkrát za život. V takovém případě byste měli celkově překopat svůj životní styl a začít o sebe řádně pečovat.

Přednosta Kliniky nefrologie a Transplantcentra IKEM prof. MUDr. Ondřej Viklický, CSc. uvádí:

„Základním opatřením je žít zdravě. Hýbat se, jíst zdravě, nepít sladké nápoje.”

Výrazně omezte příjem živočišných bílkovin a naopak zvyšte příjem vlákniny. Omezte příjem solí a tvrdého alkoholu. Předcházet ledvinovým kamenům vám mohou také nejrůznější bylinky, jako jsou řepíček, přeslička, řebříček obecný, kokoška pastuší tobolka, třezalka či kopřiva. Dopřávejte si proto pravidelně vývary či čaje z těchto bylinek a ledvinové kameny vás trápit nebudou.

Neustále se vám ledvinové nebo močové kameny vrací? MUDr. Michaela Štěpánková z Lékařského domu Praha doporučuje:+

„Ve vzácných případech, pokud se ledvinové kameny opakují, je nutné pomyslet na onemocnění příštítných tělísek, která regulují mimo jiné hladinu vápníku a fosfátu v těle. Většinou nezhoubný nádor těchto tělísek se může projevit opakujícími se kolikami a ledvinovými kameny.”

Sex s ledvinovými kameny – je možný?

A jaký vliv mají ledvinové nebo močové kameny na váš sexuální život? Mohou vůbec nějak ovlivnit vaši erekci nebo plodnost? Doposud zatím nebyl proveden odborný výzkum, který by jednoznačně potvrdil vztah mezi erektilní dysfunkcí či neplodností a močovými kameny.

Je ale jasné, že s bolestí břicha nebo s nepříjemnou kolikou nebudete odvádět žádné úžasné sexuální výkony. Spíše naopak budete ležet v křeči a modlit se, aby to už přestalo. V té chvíli tedy nemůže být o sexu ani řeč.

Naopak výzkumníci z Univerzity v Ankaře objevili revoluční metodu odstraňování ledvinových kamenů. Během studie sledovali 75 pacientů s ledvinovými kameny. Dle požadavků nesměly být jejich ledvinové kameny větší než 6 mm.

Pacienty rozdělili do tří skupin podle metody ošetření: první předepsali sex třikrát až čtyřikrát týdně, druhé 0,4 mg/dl svalového relaxantu Tamsulosinu a třetí standardní léčbu v podobě příjmu tekutin a léků proti bolestem.

Výsledky této studie vás dozajista překvapí – léčba ledvinových kamenů sexem byla dvakrát efektivnější než zbylé metody.

Ledvinových kamenů se díky něžným chvilkám s partnerem zbavilo 26 z 31 účastníků (tedy 83,9 %). Navíc pacienti, kteří si dopřávali pravidelnou soulož, vyčistili své ledviny už po 10 dnech.

Rozhodně tedy nelze říct, že by vám ledvinové kameny způsobily erektilní dysfunkci.

Pokud vám kameny v močovém ústrojí nezpůsobují žádné potíže ani bolest, pak s nimi klidně můžete vykonávat jakoukoliv sexuální aktivitu bez omezení.

Jestliže vám budou ledvinové kameny diagnostikovány a kvůli jejich velikosti bude nutné přistoupit k chirurgickému zákroku, už po pár dnech rekonvalescence se zase můžete vrátit do běžného sexuálního života.

V tomto ohledu tedy pro vás nepředstavují ledvinové nebo močové kameny žádnou překážku.

Babské rady na ledvinové kameny – 6 tipů, jak se jich zbavit přírodní cestou

Jak se zbavit přírodně ledvinových kamenů? ✔️ Osvědčené babské rady na ledvinové kameny přehledně – 6 tipů našich babiček na léčbu. Vyzkoušejte je všechny.

6 tipů, jak léčit ledvinové kameny přírodní cestou

Věděli jste, že v současné době trápí ledvinové kameny zhruba 10 % světové populace? Problém podle posledních statistik sužuje více muže než ženy, konkrétně muže mezi třiceti až čtyřiceti lety.

Zatímco někteří ani nezaznamenají, že je ledvinové kameny sužují, jelikož je problém tak malý, že se vyloučí přírodní cestou. Jiní ledvinové kameny dostávají z těla ven velice bolestivě.

Zejména pacienti, kteří ví, jak bolestivé mohou být, si už nepřejí, aby je onemocnění postihlo. Jenže právě lidé, které už ledvinové kameny postihly, mají větší pravděpodobnost, že se k nim onemocnění vrátí.

Naštěstí existuje několik tipů, jak ledvinovým kamenům předcházet a jak je případně léčit přírodní cestou.

Co jsou to ledvinové kameny?

Úvodem je třeba představit onemocnění jménem ledvinové kameny. Jedná se o zdravotní problém, který vzniká ukládáním pevných odpadních látek v ledvinách. Ledvinové kameny vznikají při nahromadění minerálních solí, které vykrystalizují v močových cestách. V tomto případě se bavíme o látkách jako vápník, kyselina močová či fosfáty nebo cystein.

Jak již bylo zmíněno, někdy jsou ledvinové kameny tak malé, že snadno vyjdou z těla přirozenou cestou bez sebemenších bolestí nebo příznaků, jindy jsou však ledvinové kameny větších rozměrů a jejich odstranění nebývá zrovna příjemné.

K hlavním příznakům ledvinových kamenů patří především velice časté močení, nevolnost ústící až ve zvracení, také nadměrné pocení nebo krvácení, což je opravdu ten nejčastější a nejviditelnější příznak nepříjemného onemocnění.

Jak již ale také bylo zmíněno, nemoc lze léčit přírodní cestou, případně lze dalšímu jejímu vzniku předcházet. Stačí si osvojit několik efektivních tipů, které si představíme v našem článku.

Tradiční příčiny vzniku kamenů: 

  • špatně vylučování minerálních solí z organismu
  • nadměrný či dlouhodobě působící stres
  • strava bohatá na minerální soli
  • nedostatečný pitný režim v průběhu dne
  • nedostatek kyseliny citronové (její příjem ve stravě)

Rizikové faktory ledvinových kamenů

Těch faktorů, které mohou zvýšit riziko vzniku kamenů je víc. V prvé řadě je potřeba se zaměřit na pitný režim – zejména pak čisté vody. Díky tomu je moč méně koncentrovaná a nehrozí tak kumulace krystalických solí a minerálů – jež se mohou shlukovat do ledvinových kamenů.

Dalším faktorem, který ještě nebyl zmíněn, je výskyt v rodině. Pokud někdo v rodině močovými kameny trpí, zbystřete. I u vás může být zvýšené riziko jejich výskytu. A také, když už jste jednou prodělali tuto obtíž, existuje asi 50% riziko, že se onemocnění bude opakovat. A věřte mi – je lepší ledvinovým kamenům předcházet.

Co se týká pohlaví a věku, muži bývají 2-3krát častěji postiženi než ženy a onemocnění se může vyskytnout kdykoli mezi 25. a 90. rokem. Avšak – neznamená to, že ženy nemusí řešit prevenci.

I váš jídelníček může mít dopad na ledvinové kameny – hlavně diety se zvýšenou konzumací proteinů, sodíku (soli) a sníženou konzumací vápníku mohou napomáhat vzniku onemocnění.

Mezi další rizikové faktory pak řadíme např. nesprávné užívání některých léků, vysoký krevní tlak, obezita a nízká pohybová aktivita. Prakticky, toto jste zcela jistě už slyšeli – je to základ pro obecně pohodový život.

Ledvinové kameny - Vše o zdraví

Typické příznaky ledvinových kamenů:

  • bolesti v oblasti třísel – vystřelující
  • velmi silná bolest v bocích
  • bolest vystřelující v oblasti podbříšku
  • bolest v bederní části zad
  • zvracení bez příčiny v akutních případech

Babské rady na ledvinové kameny

Ledvinové kameny a jak přistupovat ke zbavení se jich, se liší v závislosti na jejich poloze, velikosti, složení. Stejně tak musíme myslet i na náš aktuální zdravotní stav či životní styl. Samotný přístup se pak dělí na konzervativní (neoperační) a operační. My se zaměříme na konzervativní přístup k léčbě ledvinových kamenů.

1. Pitný režim

Dodržování pitného režimu je úkolem každého člověka, jelikož voda vyplavuje z těla nebezpečné toxiny a látky, které tělu škodí. Zejména v případě onemocnění je důležité dvakrát víc hledět na dodržování pitného režimu, ani u ledvinových kamenů tomu není jinak.

Tekutiny dokážou zvětšovat objem moči a dokážou naředit látky v moči, které stojí za vznikem ledvinových kamenů. Je však třeba pít tekutiny, které jsou doporučené. Vyhněte se zejména syceným nápojům a limonádám, které ke vzniku ledvinových kamenů přispívají.

Myšleny jsou jak limonády slazené cukrem, tak limonády, které jsou slazené umělými sladidly.

Vhodné jsou naopak bylinkové čaje, zejména čaj z kopřiv se doporučuje. Mimochodem, věděli jste, že kopřiva se užívá i na podporu kloubů? Nemá jen antibakteriální účinky.

2. Jablečný ocet

Na pultech obchodů narazíte na hromadu superpotravin, které v sobě ukrývají více tělu prospěšných látek než jiné potraviny na trhu.

Jednou takovou superpotravinou je i jablečný ocet, který se řadí dokonce mezi deset nejlepších přírodních ingrediencí.

Je to opravdu efektivní lék, jenž ulevuje od řady zdravotních obtíží, a to včetně ledvinových kamenů. Umí totiž rozbít a následně vyplavit kameny z těla ven.

3. Šťáva z granátových jablek

Ledvinové kameny jsou stejně jako řada jiných nemocí neustále zkoumány. V souvislosti s nimi vyšla v nedávné době studie, která ukázala, že šťáva z granátového jablka předchází vzniku určitých typů ledvinových kamenů.

Pokud se tedy obáváte toho, že by vás problém mohl sužovat, je dobré vsadit právě na šťávu z granátových jablek. Ta kromě toho zbaví tělo nebezpečných a škodlivých volných radikálů.

4. Červené fazole

Fazole jsou oblíbenou luštěninou, která je také velice zdravá. Zejména červené fazole, kterým se v angličtině označují za ledvinové fazole, jsou výjimečné svými blahodárnými účinky.

Tento typ fazolí se svým tvarem velice podobá ledvinám, což není náhoda. Právě červené fazole obsahují velké množství vlákniny, rostlinných bílkovin a minerálů, které podporují zdraví ledvin a močové cesty.

5. Omezte sůl

Věděli jste, že právě sůl může zvýšit riziko vzniku ledvinových kamenů velice výrazně? Pokud se chcete onemocnění vyhnout, je třeba omezit příjem soli. Právě v kuchyňské soli se totiž ukrývá sodík, který ledviny nemají moc v lásce. Sodík totiž zvyšuje vylučování vápníku v moči, což je jeden z faktorů pro vznik ledvinových kamenů.

Zajímavé:  Léky Na Tlak Nežádoucí Účinky?

Zejména si dejte pozor na průmyslově zpracované potraviny nebo balené potraviny, kde se nachází znatelné množství soli.

6. Živočišné bílkoviny

Pokud chcete své ledviny udržet v kondici, pokud je chcete podpořit v boji proti ledvinovým kamenům, je nutné omezit konzumaci živočišných bílkovin. Právě živočišné bílkoviny obsažené v mase, mléčných výrobcích nebo rybách zvyšují riziko vzniku ledvinových kamenů.

Důvodem toho je především látka zvaná purin, který se v těle rozkládá na kyselinu močovou a ta zvyšuje riziko vzniku nepříjemného onemocnění.

Ledvinové kameny - Vše o zdraví

Komplikace ledvinových kamenů

Včasná diagnóza a následná péče by měla zabránit vniku komplikací. Nejčastějším problémem je krvácení z poranění sliznice močových cest, způsobené právě průchodem ledvinových kamenů. Následná infekce už jen navazuje na obtíže s tím spojené.

Jestliže pak kámen upce močové cesty, hromadící se moč může způsobit větší náchylnost organismu k infekci. Nejčastěji se pak jedná o zánět močového měchýře a následný postup infekce až k ledvinám. Tzv. pyeionefritida – zánět ledvin – už opravdu není žádná sranda. Doporučujeme proto prevenci a v případě přetrvávajících obtíží vyhledat lékařskou pomoc neprodleně.

Jak pak vypadá taková operace ledvinových kamenů můžete shlédnout v krátkém videu.

Ledvinové kameny – babské rady

Ledvinové kameny dokážou potrápit. Pozor na stravu i dostatek tekutin

Kameny vznikají ukládáním tuhých odpadních látek v ledvinách v podobě krystalků. Ty bývají nejčastěji tvořené šťavelanem (či také oxalátem) vápenatým. Pokud jsou ledvinové kameny menších rozměrů, ani o nich nemusíte vědět, neboť nepůsobí žádné zásadní potíže.

Ledvinové kameny - Vše o zdraví

Předplatné můžete objednávat zde

Větší však můžou zablokovat močové cesty, v tom případě je už nepřehlédnete, dokážou totiž vyvolat velmi silnou bolest, zvracení a krvácení (jedním z nejčastějších projevů tohoto onemocnění bývá právě krev v moči).

Kontrolujte barvu moči

Hlavní součástí prevence ledvinových kamenů je správný pitný režim. Několik hrnků kávy denně a malá sklenička vody k obědu opravdu nestačí na to, aby se dostatečně naředila moč, která se pak stává příliš koncentrovanou a můžou se v ní začít tvořit krystalky. To, jestli dost pijete, zjistíte snadno podle barvy moči, která by v ideálním případě měla být čirá, bezbarvá.

Čím tmavší odstín, tím víc tělo strádá po vodě. K naředění moči můžou sloužit také další tekutiny, například ovocné čaje a džusy, dokonce i pivo. Ne všechno, co teče, je však vhodné, pozor na sycené a kolové nápoje či limonády, které můžou ke vzniku ledvinových kamenů naopak přispívat.

Vynechte špenát a fazole

Tvorbě kamenů brání i kyselina citronová, která se nachází v celé řadě druhů ovoce a zeleniny, zejména v citrusových plodech. Jejím nejbohatším zdrojem jsou citrony a limetky. Při pravidelné konzumaci citronové šťávy se už během několika dnů výrazně zvýší výkonnost ledvin a močí se začne vylučovat velké množství usazenin (proto může mít zpočátku tmavší barvu, tak zbytečně nelekejte).

Rozpouštět ledvinové kameny pomáhá třeba šťáva z červené řepy. Navíc čistí i tlusté střevo, podporuje tvorbu červených krvinek, zlepšuje zažívání a prospívá při nemocech oběhového systému. Ideální bude konzumovat ji společně s mrkvovou šťávou v poměru: čtyři díly mrkvové šťávy na jeden díl šťávy z červené řepy. Pijte dvakrát denně sklenku. Skvělou volbou je také čistá mrkvová šťáva, ké která napomáhá celkové očistě organismu od škodlivin a toxinů. V jedné sklenici je obsaženo téměř vše, co naše tělo během dne potřebuje.

Zároveň je důležité omezit potraviny s vysokým obsahem kyseliny šťavelové, jejíž zvýšený příjem vede k vytváření ledvinových v kamenů. Oxalát (aktivní forma kyseliny šťavelové) se nachází hlavně ve špenátu, rebarboře a fazolích. Vhodné bude zvážit i méně častou konzumaci brambor (nejvýš třikrát do týdne).

Omezte maso a jogurty

Ke vzniku ledvinových kamenů přispívá i strava bohatá na živočišné bílkoviny, jako je maso, ryby či mléčné výrobky. 

Častá konzumace těchto potravin může zvýšit vylučování vápníku, a naopak snížit hladinu kyseliny citronové v moči.

Živočišné bílkoviny jsou navíc bohatým zdrojem purinů – látek, jež se v těle rozkládají na kyselinu močovou a můžou podpořit vznik tzv. urátových kamenů. Jedním z hlavních rizikových faktorů je také vysoký příjem sodíku.

Lidé trpící těmito potížemi by měli omezit i množství soli. Ta způsobuje zadržování tekutin v těle, což následně vede k produkci příliš koncentrované moči, v níž se ledvinové kameny vytvářejí mnohem snáz.

K tomu, abyste se vyhnuli ledvinovým kamenům, je hlavně nezbytné upravit si pitný režim. Pacienti s ledvinovými kameny by měli vypít minimálně 2 litry tekutin denně, v letních měsících až 3 litry s ohledem na pocení, aktivitu a teplotu okolí. Z toho by měla polovinu tvořit čistá voda.Dostatečný a správně rozložený pitný režim je důležitou součástí prevence. Moč je velmi koncentrovaný roztok, ve kterém se nacházejí kromě jiného i kamenotvorné látky, proto je třeba především v teplých měsících příjem tekutin zvýšit. Dalším důležitým faktorem je omezení konzumace soli a živočišných bílkovin a normální příjem vápníku. Mléčné výrobky je vhodné zařadit mezi hlavními jídly. Část vápníku a šťavelanů se vysráží ve střevním traktu a odejde ven se stolicí.

Ledvinové kameny – příznaky, léčba a prevence

  • Ledvinové kameny trápí v České republice zhruba 4 % obyvatel, muži jsou postiženi 3‒4x častěji než ženy a toto onemocnění se nevyhýbá ani dětem či seniorům.
  • Ledvinové kameny patří mezi nejčastější onemocnění ledvin, vznikají z materiálů rozpuštěných v moči a kvůli tomu připomínají krystalická seskupení.
  • Mezi příčiny vzniku ledvinových kamenů patří například dědičnost, nevyvážená strava, nedostatečný příjem tekutin, časté infekce močových cest, metabolické poruchy a jiná onemocnění nebo překážky ve vyprazdňování močových cest.
  • Příznaky ledvinových kamenů zahrnují bolest v boku vystřelující do třísla, bolest při močení, bolest v podbřišku, nevolnost a zvracení, krev nebo hnis v moči nebo také zablokování proudu moči přes močovod.
  • K vyšetření ledvinových kamenů se používají zobrazovací metody, jako je ultrazvuk, rentgen nebo CT.
  • Léčba ledvinových kamenů může být neoperační, používají se léky (spasmolytika a analgetika) nebo postupné rozpouštění ledvinových kamenů (disoluce).
  • Co se týče operativních metod, mezi chirurgické zákroky určené k léčbě ledvinových kamenů patří ureteroskopie, litotrypse nebo perkutánní extrakce konkrementu.

Ledvinové kameny (nefrolitiáza) patří mezi nejčastější onemocnění ledvin. Jedná se o pevné kameny, které vznikají z minerálů rozpuštěných v moči a kvůli tomu připomínají krystalická seskupení. Mezi typické projevy této nemoci patří bolesti v boku, časté a bolestivé močení nebo také přítomnost krve v moči.

Ledvinové kameny patří do širší skupiny onemocnění s názvem urolitiáza, pro kterou je charakteristická tvorba kamenů v močových cestách. Močové kameny mohou vznikat kdekoli v močovém ústrojí, nejčastěji je to v ledvinách, v močovodech a v močovém měchýři. Kromě kamenů se u pacientů může objevit také písek v ledvinách.

V České republice trpí urolitiázou asi 4 % obyvatel, muži jsou přitom postiženi 3‒4x častěji než ženy. Nejvyšší výskyt tohoto onemocnění zaznamenali lékaři u pacientů v produktivním věku, kameny či kámen v ledvinách se ovšem nevyhýbají ani seniorům a dětem.

Druhy ledvinových kamenů

V závislosti na typu krystalů, ze kterých se skládají, rozlišujeme několik druhů ledvinových kamenů. Většina z nich (asi 80 %) je tvořena ze šťavelanu vápenatého, dále to mohou být kameny z kyseliny močové, z cystinu nebo z fosforečnanu vápenatého, případně také struvitové kameny tvořené bakteriemi štěpícími močovinu.

Příčiny vzniku ledvinových kamenů

Na vznik ledvinových kamenů, ke kterému dochází při přesycení moči kamenotvornými látkami, má ve většině případů vliv kombinace více různých faktorů. Patří sem například:

  • dědičnost,
  • nevyvážená strava,
  • nedostatečný příjem tekutin,
  • zvýšená koncentrace látek tvořících kameny,
  • překážky ve vyprazdňování močových cest,
  • časté infekce močových cest,
  • primární metabolické poruchy,
  • jiná onemocnění (například Crohnova nemoc).

Další okolnosti, které mohou mít vliv na vznik tohoto onemocnění, zahrnují nesprávné užívání některých léků, obezitu, nedostatek pohybu nebo také vysoký krevní tlak. U imobilních pacientů a lidí s nízkou pohybovou aktivitou či sedavým zaměstnáním dochází k většímu uvolňování vápníku z kostí a vylučování ledvinami, což také zvyšuje riziko vzniku kamenů.

Ledvinové kameny: příznaky

Jak poznat ledvinové kameny? Pacienti trpící ledvinovými kameny mohou pociťovat celou řadu obtíží, které jsou závislé především na poloze a velikosti jednotlivých kamenů. Ty běžně opouští lidské tělo společně s močí, a pokud nebrání jejímu plynulému odtoku, nezpůsobují žádné viditelné obtíže. Jejich přítomnost se dá prokázat prostřednictvím krve v moči.

Jestliže se ovšem ledvinový kámen zvětší na velikost 2‒3 milimetry a dostane se z ledviny do užšího prostoru močových cest, může způsobit velké problémy. Rozsah postižení se proto pohybuje od zcela bezpříznakového stavu až po bolesti, které mají charakter ledvinové koliky.

Hlavní příznaky ledvinových kamenů:

  • silná bolest v boku, která vystřeluje do třísla,
  • bolest při močení při vylučování kamenů,
  • bolest v podbřišku,
  • nevolnost a zvracení,
  • krev nebo hnis v moči,
  • snížený objem moči,
  • zablokování proudu moči přes močovod,
  • zvětšení a natažení ledvinové pánvičky a kalichů.

Kolikovitá bolest vzniká například při nesnadném průchodu kamene močovodem, kdy dojde k jeho podráždění nebo ucpání. Vystřeluje často až do třísla a obvykle se objevuje v přerušovaných intervalech bolestivosti, které trvají 20‒60 minut.

Pacient s ledvinovou kolikou by měl okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, jinak mu hrozí závažné poškození ledvin.

Vyšetření na přítomnost ledvinových kamenů

K lékaři byste měli zajít ve chvíli, kdy objevíte krev v moči nebo pociťujete dlouhodobé potíže s močením či bolest v bederní oblasti. Lékař nejprve provede fyzikální vyšetření (prohmatání břicha a bederních krajin) a následně také odběry moči a krve. Pro potvrzení přítomnosti ledvinových kamenů se využívají zobrazovací metody, jako je ultrazvuk, rentgen či CT.

Jak se zbavit ledvinových kamenů?

Pokud patříte k těm jedincům, které nefrolitiáza trápí, pak vás pravděpodobně zajímá, co rozpouští ledvinové kameny, anebo v čem obecně spočívá léčba ledvinových kamenů.

Ta závisí především na poloze, velikosti a složení kamenů, dále také na celkovém zdravotním stavu pacienta.

Asi 85 % z nich odejde z těla spontánně, kameny větší než 4‒6 milimetrů ovšem obvykle vyžadují chirurgický zákrok.

Pro usnadnění vyloučení kamenů z těla se používají léky, které uvolňují stahy hladké svaloviny vnitřních orgánů (spasmolytika) společně s léky proti bolesti (analgetika). Kromě toho do neoperačních metod patří také disoluce neboli postupné rozpouštění ledvinových kamenů, ta je ovšem vhodná pouze u kamenů z kyseliny močové.

Zajímavé:  Příznaky Svrabu U Psů?

Chirurgická léčba

Někdy se kameny v ledvinách nedají z těla jednoduše vypudit a je nutná operace ledvinových kamenů. Chirurgické řešení zahrnuje tyto metody:

  • ureteroskopie,
  • LERV neboli litotrypse,
  • perkutánní extrakce konkrementu.

Ureteroskopie je endoskopická metoda, která probíhá v celkové narkóze. Lékaři zákrok provádí pomocí speciální trubičky vložené do močové trubice, měchýře či močovodu.

Kámen v ledvině může být přímo odstraněn, větší překážky je ovšem nutné nejprve rozdrtit speciální sondou a teprve poté vyjmout.

Aby se zabránilo návratu bolesti, někdy se do močovodu dočasně zavádí speciální silikonová hadička (stent).

Mezi operační možnosti léčby patří litotrypse neboli drcení ledvinových kamenů rázovou vlnou. V tomto případě lékaři zaměří kameny pomocí ultrazvuku či rentgenu a ty jsou následně roztříštěny do menších fragmentů.

Kromě toho se využívá také perkutánní extrakce konkrementu (PEK), při které dochází k rozdrcení a odstranění ledvinových kamenů nástrojem zavedeným přes kůži na boku do kalichopánvičkového systému ledvin.

Ledvinové kameny přírodní léčba

Jelikož s rozpouštěním některých ledvinových kamenů mohou pomoci také bylinky, babské rady často doporučují speciální čaj na ledvinové kameny. Vhodný je například odvar z přesličky rolní nebo čaj z natě a listu kopřivy dvoudomé. Pro lepší propláchnutí a funkci ledvin je dobré ke každému čaji vypít také sklenici vody.

Dieta při ledvinových kamenech

Mnohé pacienty také zajímá, zda existuje pro ledvinové kameny dieta. Při nefrolitiáze se obecně doporučuje vyhýbat se hlavně potravinám, které obsahují vysoké množství takzvaných purinových látek. Jedná se například o tyto potraviny:

  • vnitřnosti,
  • ryby,
  • luštěniny,
  • masové výtažky, maso a uzeniny,
  • houby,
  • čokoláda,
  • tučné potraviny,
  • alkohol.

Ledvinové kameny prevence

Pokud chcete tvorbě ledvinových kamenů účinně předcházet, nejprve je důležité zamyslet se nad svým životním stylem a skladbou jídelníčku. Jako prevence se obvykle doporučuje dostatečný příjem tekutin v průběhu celého dne. Čistou vodu byste měli střídat s čajem, ovocnými šťávami či minerální vodou.

Dieta při ledvinových kamenech by měla zahrnovat také dostatečný příjem vlákniny a mléka. Ve svém jídelníčku byste naopak měli omezit živočišné bílkoviny, sůl a tvrdý alkohol. Neuškodí ani pravidelný pohyb a při obezitě je vhodná redukce tělesné hmotnosti.

Ledvinové kameny: příznaky, léčba (urolitiáza)

Urolitiáza (močové kameny) je charakterizována tvorbou kamenů
v močových cestách
. Je to velmi časté onemocnění ledvin.

Kameny (konkrementy) mohou vznikat kdekoli v močovém ústrojí.
Nejčastěji v ledvinách, dále v močovodech a v močovém měchýři. Jsou
tvořeny látkami (soli, minerály), které jsou normálně v moči rozpustné,
ale za některých okolností dochází k jejich krystalizaci a postupné
proměně v nerozpustný konkrement.

Existuje několik druhů kamenů, dle hlavní stavební složky.
Nejčastější jsou konkrementy z oxalátu vápenatého, urátové,
struvitové (fosforečnan hořečnatoamonný), konkrementy infekční, vzácné
jsou cystinové a xantinové.

Urolitiáza postihuje asi 4% populace v ČR, z toho dva až třikrát
častěji muže než ženy.

Příčiny vzniku ledvinových kamenů

Vznik kamenů (konkrementů) je způsoben kombinací více faktorů.
Dochází k nim při přesycení moči kamenotvornými látkami. K tomu
dochází buď při snížené tvorbě moči u nízkého příjmu
tekutin
či při práci v horku, nebo při
zvýšeném vylučování kamenotvorných látek jako je kalcium, uráty,
oxaláty. Velký vliv mají i změny pH moči.

Na vzniku kamenů se také uplatňuje nedostatek látek, které urolitiáze
zabraňují. Mezi tyto látky patří kyselina citrónová,
magnézium
.

Na vzniku urolitiázy se podílejí i infekce močových
cest
. Zde se uplatňují zejména druhy bakterií produkující enzym
ureázu, která tvoří amoniak a tím zvyšuje pH moči. Vznikají tak
infekční konkrementy.

Zvýšená náchylnost k urolitiáze se pozoruje také u nemocných např.
se zvětšenou prostatou, nebo u jiných stavů, kdy dochází
následkem nějaké překážky v močových cestách k omezení či
zpomalení odtoku moči. Dochází tím k jejímu váznutí (stagnaci).

Rizikové faktory ledvinových kamenů

Faktorů, které mohou zvýšit riziko vzniku kamenů je víc. Patří sem
nedostatečný příjem tekutin, hlavně čisté vody. Když
má tělo nedostatek tekutin, musí vodou šetřit a tak jí do moči
profiltruje míň. Moč je pak více koncentrovaná, obsahuje tak relativně
víc látek schopných krystalizovat a utvořit kameny.

Dalším faktorem je výskyt v rodině. Pokud někdo
v rodině močovými kameny trpí, je zvýšené riziko, že to postihne
i vás. A také, když už jste jednou urolitiázu prodělali, existuje asi 5O
% riziko, že se onemocnění bude opakovat.

Co se týká pohlaví a věku, muži bývají 2-3krát
častěji postiženi než ženy a onemocnění se může vyskytnout kdykoli mezi
20. a 80. rokem.

Stravovací návyky mají také vliv na tvorbu kamenů. Hlavně diety se
zvýšenou konzumací proteinů, sodíku
(soli)
a sníženou konzumací vápníku mohou dopomoci k tvorbě
konkrementů.

Dalším z faktorů je nesprávné užívání některých léků, vysoký
krevní tlak, obezita a nízká pohybová aktivita. U jedinců s nepatrnými
pohybovými návyky, dlouhým sedavým zaměstnáním či u imobilních
jedinců následkem limitované pohybové aktivity dochází k většímu
uvolňování vápníku z kostí a vylučování ledvinami se
zvýšeným rizikem vzniku kamenů.

Také u nemocných trpících různými onemocněními trávicího ústrojí
dochází k změnám ve vstřebávání vápníku s následnými změnami jeho
koncentrace v moči.

Prevence ledvinových kamenů

Základ představuje dostatečný příjem tekutin. Denně by se měli vypít
alespoň dva litry vody. Nejlepší je čistá voda.
Doporučuje se také vypít jeden pohár domácí ovocné, nejlépe
citrónové šťávy.

Pokud jste již jednou močové kameny měli a víte, jakého druhu byly,
doporučuje se jako prevence opakovaného výskytu kamenů držet
speciální diety.

Jedinci s hyperoxalurií by se měli vyhýbat potravě
s vysokým obsahem oxalátů. Neměli by jíst špenát, oříšky, mandle,
rebarboru, sóju, sezamová semínka. Měli by omezit pití kávy a čajů.

hyperkalcurie se doporučuje snížit přísun soli. Sůl
totiž táhne také vápník k vyloučení ledvinami. Spotřeba soli by měla
být přibližně 6g/den.

Nemocní s hyperurikosurii by měli redukovat
spotřebu masa.

Příznaky a projevy ledvinových kamenů

Močové kameny mohou být pokud jsou v ledvině a nebrání plynulému
odtoku moči zcela bez příznaků. Někdy se dá prokázat v moči
krev. Většinou je krvácení natolik malé, že se prokáže
jen pod mikroskopem. Zřídka je takové intenzity, že zabarvuje moč, pak
může být vidět i pouhým okem. Důvod přítomnosti krve v moči je
následkem poranění výstelky močových cest kamenem.

Když se kámen dostane z ledvin do užšího prostoru močových cest,
může se projevit velmi intenzivní bolestí v boku,
většinou na jedné straně. Je to tzv. kolika, kolikovitá
bolest. Vyzařuje do třísla. Je obvykle přerušovaná
s intervaly bolestivosti od 20 do 60 minut, v závislosti od délky pobytu
kamene v úzkém prostoru.

Pokud kámen projde až do močového měchýře kolikovitá bolest zmizí.
Bývá také silná bolest při močení a časté
nutkání k močení. Moč může být zabarvena do červena
od krve, mohou v ní být vločky sliznice.

Kolika je obvykle doprovázená celkovou nevolností,
pocitem na zvracení a zvracením, někdy průjmem.

Pokud se kámen dostane z močovodu až k přechodu do močového
měchýře, které je velmi úzké, může se tam kámen zaseknout a zabrání
tak odtoku moči. To pak představuje riziko vzniku infekce
projevující se celkovými příznaky jako horečka a zimnice. Při postižení
obou stran může dojít k selhání ledvin.

Vyšetření ledvinových kamenů

Úvodem se v anamnéze lékař vyptává na rodinný výskyt močových
kamenů, na stravovací návyky, pitní režim, užívané léky a četnost
urologických infekcí.

Z vyšetření se provádí vyšetření moči, kde se
prokazuje přítomnost krve a různých minerálů. Provádí se také
kultivace moči, měření pH moči.

Základem vyšetření a diagnostiky bývají zobrazovací vyšetření.
Konkrementy obsahující vápník a/nebo cystin jsou rentgenkontrastní a proto
se k jejich zobrazení vystačí s prostým rentgenovým
snímkem
břicha.

U kamenů urátových, jež nejsou rentgenkontrastní, se před
snímkováním dodává do těla kontrastní látka, která se pak z těla
vyloučí.

Kameny v pánvičce ledvinné lze prokázat
ultrazvukem.

Léčba ledvinových kamenů

Při ledvinové kolice se ulevuje bolestem podáním léků proti
bolesti (analgetik)
a léků, které uvolňují stahy hladké svaloviny
v močovodech (spasmolytika). Je-li přítomna nevolnost a
zvracení u dehydratovaných pacientů, podává se dostatečné množství
tekutin.

U vážnějších stavů spojených s urputnými bolestmi, které
nechtějí polevit, při těžkém zvracení, známkách infekce a ucpání
močových cest, je nevyhnutná hospitalizace pacienta. Přibližně 80 %
konkrementů z těla odejde. Jde většinou o kameny velikosti do 4 mm. Pokud
jsou kameny větší, nejvhodnější metodou léčby je zničení kamenů
extrakorporální litotrypsí rázovou vlnou.

U pacientů s již v minulosti prodělanou urolitiázou se jako součást
léčby a zároveň prevence recidivy doporučuje dietní úprava
stravy
, dle typu vyloučených kamenů (dietní doporučení viz
prevence).

K léčbě patří v některých případech i farmakologická léčba.
Thiazidy snižují vylučování oxalátů a vápníku asi
o polovinu.

Allopurinol se podává u pacientů
s hyperurikosurií, což je zvýšené vylučování kyseliny močové.

U nemocných se struvitovými konkrementy by se měla pokusně nasadit
dlouhodobě antibiotika, alespoň 6 týdnů, s následným
zvážením pokračování terapie litotrypsí nebo chirurgicky.

Nemocní s v minulosti prodělanou urolitiázou by měli být pravidelně
sledováni lékařem (nefrologem nebo urologem) alespoň jednou do roka.

Jak si mohu pomoci sám

Základem je dodržování zdravého životního stylu s velkým
příjmem tekutin
, nejlépe čisté vody (alespoň 2 litry
denně).

Do denního programu zařadit pravidelný pohyb, pokusit se
redukovat nadváhu. Co se stravování týká dodržovat dietní doporučení
(viz prevence).

Komplikace ledvinových kamenů

Včasná diagnóza a léčba by měla zabránit vniku komplikací. Jednou
z komplikací je krvácení následkem poranění sliznice
močových cest průchodem konkrementu a vznik infekce.

Když kámen ucpe močové cesty a zabrání tak odtoku moči (obstrukce),
zvyšuje se náchylnost organizmu k infekci. Může vzniknout zánět
močového měchýře, močovodů, ale hlavním rizikem je postup infekce
k ledvinám se vznikem zánětu ledvin (pyelonefritida) až
celotělové sepse (urosepse).

Při postižení urolitiázou na obou stranách se vznikem oboustranné
obstrukce hrozí riziko selhání ledvin.

Sice vzácná, ale také nebezpečná je možnost protrhnutí stěny
močovodu a vypadnutí kamene do břišní dutiny se vznikem zánětu
pobřišnice.

Diskuse

Další názvy: urolitiáza, močové kameny, močové konkrementy, ledvinové konkrementy, urolithiasis, ledvinová kolika

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector