Lupénka na nehtech – Vše o zdraví

Tento kožní problém, kterým trpí zhruba jedno až tři procenta populace, většinou není nebezpečný, avšak nepříjemný rozhodně ano. Co je to lupénka a jak se léčí?

Lupénka neboli psoriáza

Nejčastěji se uvádí, že lupénka, či odborně psoriáza, je autoimunitní onemocnění. Někteří odborníci však tvrdí, že se jedná o následek poruchy metabolismu keratinocytů, což jsou buňky zodpovědné za tvorbu pokožky. Každopádně se příznaky lupénky projevují převážně na kůži. Tato nemoc vás může postihnout kdykoli během života.

Příčiny vzniku lupénky

U 60 % pacientů je na vině genetická predispozice. Dále nemoc vzniká, pokud se do těla dostane virus či bakterie, jež vyvolá obrannou reakci imunitního systému v podobě vysílání bílých krvinek do podkoží.

Spouštěčem lupénky mohou být rovněž hormonální změny, ať už se jedná o pubertu, menopauzu anebo následek hormonální poruchy. Mezi rizikové faktory patří také nadměrný stres, náhlé spálení na sluníčku a běžná infekční onemocnění. Kromě vyhýbání se těmto věcem však proti lupénce neexistuje žádná účinná prevence.

Příznaky lupénky

Projevy lupénky najdete převážně na kůži, zhruba u jednoho z deseti pacientů však postihuje i klouby. Následky zanechává také na nehtech, které často bývají deformované, matné a v okolí nehtu a pod lůžkem se tvoří charakteristická žlutá skvrna. Existuje několik typů tohoto onemocnění, projevy a lokalizace potíží se pak mohou různit.

Lupénka na nehtech - Vše o zdravíLupenka může postihnout i nehty. Zdroj: Shutterstock.com

Akutní lupénka

Především u mladých lidí se nemoc může objevit po prodělání angíny či virózy. Lupénka má v tomto případě charakter množství červených pupínků, jež hustě pokrývají celé plochy na trupu, rukou a nohou. Ty mají bílou šupinu, po jejímž odloupnutí je vidět krev.

Chronická lupénka

Lupénka má i svou chronickou formu. Ta se projevuje v podobě zánětlivých ložisek opatřených šupinami, jež drží na místě. Vyskytuje se na různých částech těla, na pokožce končetin pak může vytvářet rýhy či puchýře vyplněné hnisem.

Generalizovaná lupénka

Dalším z lokalizovaných typů nemoci je například lupénka, která napadá pouze dlaně nebo chodidla. Od těchto forem se liší generalizovaný typ lupénky, kdy se příznaky objevují po celém těle. Tento vzácný druh lupénky může být velmi nebezpečný, zejména pokud se přehoupne v erytrodermii – zánětlivé onemocnění kůže celého těla.

Diagnostika a léčba lupénky

Rozpoznat lupénku je možné pouhým pohledem. Některá onemocnění však mohou mít podobné příznaky, například dermatitida, k potvrzení diagnózy tak probíhá odběr povrchové kůže nebo seškrábnutí šupiny.

Způsob léčení se přirozeně odvíjí od typu a rozsahu onemocnění. Při lokálním typu lupénky se na postižená místa aplikují masti s kortikoidy, dehtem a salicylátem.

Pokud se příznaky vyskytují po celém těle, pacientovi se podávají cytostatika a retinoidy (forma vitamínu A). U akutních jednorázových forem, kterým zpravidla předchází infekce, obvykle postačí antibiotika.

Proti svědění lékař předepisuje antihistaminika.

UV paprsky a pobyt u moře

Účinnou variantou léčby lupénky je tzv. světloléčba, kdy je kůže ozařována ultrafialovým zářením. Na lupénku mají příznivý vliv rovněž sluneční paprsky, pro nemocné je tedy vhodný pobyt u moře, případně na horách. Pomáhají také kosmetické přípravky s extrakty z Mrtvého moře či obsahem minerálních solí.

V některých zemích existují i speciální lázně, kde se o léčbu lupénky starají zvláštní ryby, které se přisají na kůži podobně jako pijavice. Chronickou formu lupénky se však zpravidla nedaří zcela vyléčit, hlavním výsledkem léčby lupénky je tak zmírnění symptomů.

  • Lupénka na nehtech - Vše o zdraví
  • Lupénka na nehtech - Vše o zdraví
  • Lupénka na nehtech - Vše o zdraví
  • Lupénka na nehtech - Vše o zdraví
  • Lupénka na nehtech - Vše o zdraví
  • Lupénka na nehtech - Vše o zdraví
  • Lupénka na nehtech - Vše o zdraví
  • Lupénka na nehtech - Vše o zdraví

Lupénka: 8 přírodních tipů, které pomáhají | Senzamedical.cz

Patříte mezi přibližně 2 % lidí, které trápí lupénka, nebo odborně psoriáza? Možností léčby je více, žádná ale nefunguje na 100 %, lupénky se tak bohužel nedá zbavit nadobro. Právě proto je ale potřeba vedle klasické terapie pečovat o tělo i dalšími způsoby. A to zdaleka ne jen zvenčí.

Přestože lupénku vnímáme jako kožní nemoc, vzniká hluboko uvnitř našeho organismu. Lékaři ji spojují s poruchou střevní stěny trávicího ústrojí, kdy se do těla dostávají toxické látky. Přistupovat bychom k ní proto měli komplexně. Máme pro vás 8 tipů, které pomohou projevy lupénky zmírnit.

1) Jezte chytře

Už jsme zmínili, že lupénka souvisí s celkovým zdravím organismu. Co jíme, má proto na stav kůže obrovský vliv. Nebojte, nemusíte dodržovat žádnou přísnou dietu. Jde jen o zdravější variantu stravování a zaměření se na potraviny, které mají na pokožku pozitivní vliv.

Mezi ty patří zejména ořechy, semínka, ryby, nízkotučné mléčné výrobky, zelenina a ovoce. Skvělé je také droždí, které obsahuje biotin a vitamíny skupiny B nezbytné pro zdarvou pokožku. Vyhnout byste se měli naopak polotovarům, potravinám s přemírou “éček”, rafinovanému cukru a tvrdému alkoholu.

Ty v těle mimo jiné podporují vznik zánětu, který je rovněž jedním ze spouštěčů lupénky.

Lupénka může být také projevem určité potravinové alergie, nejčastěji na lepek. Pokud tedy máte podobné podezření, vyplatí se danou skupinu potravin na zkoušku vyřadit z jídelníčku. A to alespoň na dva měsíce. Uvidíte, jestli se stav vaší kůže zlepší. Za to zjištění to rozhodně stojí.

Dále se lupénka častěji objevuje u lidí s nadváhou, vysokým krevním tlakem nebo cukrovkou. Jestli vás trápí kila navíc, i to může přispívat k horšímu stavu kůže.

Zajímavé:  Zařízení Ochrany Veřejného Zdraví?

Lupénka na nehtech - Vše o zdraví

2) Vsaďte na doplňky stravy

Zvyšte příjem vitamínů, minerálů a dalších prvků, které přispívají ke zdravé pokožce a pomáhají urychlit hojení. Mezi takové patří zejména:

  • Omega 3 mastné kyseliny – dokáží minimalizovat zánět spojený s lupénkou a pomáhají při léčbě autoimunitních onemocnění obecně. Ideální je kombinace s vitamínem D, jehož optimální hladina v těle je nezbytná pro zdravý stav kůže. Obě tyto složky najdete v Zinzino Balance Oil.
  • Vitamíny skupiny B – pro pokožku jsou naprosto nezbytné. Ideální je užívat celý komplex vitamínů B, které se vzájemně doplňují.
  • Kurkumin – tato cenná látka obsažená v kurkumě dokáže obnovit poškozené kožní buňky a zmírnit projevy lupénky.
  • Probiotika – protože je lupénka dávána do souvislosti se špatnou funkcí střevní stěny, mohou pomoci také probiotika, která obnoví střevní mikroflóru.

3) Vyhněte se stresu

Dlouhodobý stres je považován za jeden z hlavních spouštěčů lupénky a zhoršuje také celý její průběh. I když je to mnohdy náročné, snažte se stresovým situacím co nejvíce vyhnout. Pomůže vám pohyb na čerstvém vzduchu, kvalitní odpočinek a celkové zpomalení životního tempa. Vyzkoušet můžete také aromaterapii, meditace a další alternativní metody odbourávající stres.

Lupénka na nehtech - Vše o zdraví

4) Vybírejte vhodnou kosmetiku a hydratujte

Základem péče o pokožku je samozřejmě vhodná kosmetika. Vyhněte se všem parfémovaným produktům se syntetickými složkami, a to nejen těm na tělo, ale i na vlasy. Vybírejte přípravky na suchou a citlivou pokožku z řad dermo kosmetiky a kůži každý den poctivě hydratujte. Nikdy se nesmí vysušit.

5) Používejte lokální péči

Postižená místa pravidelně ošetřujte krémy a mastmi k cílené péči. Hledejte ty s obsahem konopí, kyseliny salicylové, ovsa, aloe vera nebo jablečného octu. Pro vlasovou péči je výborný šampón s tea tree nebo už zmíněným aloe vera. Protože lupénky je více typů, každému může zabírat něco trochu jiného. Zkuste jednotlivé přípravky otestovat a buďte trpěliví.

6) Zvlhčujte vzduch

Od svědění a vysušení kůže vám pomůže i pravidelné zvlhčování vzduchu. Především v zimě totiž může být doma nebo v kanceláři vlivem vytápění velmi sucho. Elektronický zvlhčovač vás vyjde na několik tisíc, pomoci si ale můžete i alternativními způsoby. Tady je hned několik možností:

  • Nepoužívejte sušičku, ale prádlo pověste v pokoji.
  • Při vytápění položte na topení vlhký ručník.
  • Několikrát denně v místnosti použijte jemný rozprašovač vody.
  • Především při větrání pomocí rozprašovače navlhčete záclony.
  • Pořiďte si pokojové rostliny (na zvlhčení vzduchu je nejlepší palma horská a širokolisté rostliny jako monstera nebo fíkus).

Lupénka na nehtech - Vše o zdraví

7) Dopřejte si pravidelné koupele

Lékař vám při akutnější formě lupénky pravděpodobně doporučí lázeňskou péči, léčebné koupele byste si ale měli ideálně dopřávat pravidelně. Zmírnit svědění a podpořit regeneraci pokožky pomůže nejlépe mořská nebo epsomská sůl.

8) Očistěte tělo pomocí bylinek

Jak už jsme několikrát zmínili, lupénka je komplexní problém celého organismu, je proto potřeba obnovit jeho rovnováhu. S tím vám pomohou bylinky, které podporují funkci jater a tím očišťují tělo toxinů a všech nežádoucích látek.

Na detoxikaci je nejúčinnější ostropestřec mariánský, kopřiva, bříza nebo jetel. Můžete je užívat formou výtažků jako doplněk stravy nebo taky čaje.

Dostatečný pitný režim ja navíc dalším z důležitých faktorů, který udržuje pokožku hydratovanou.

Lupénka na nehtech - Vše o zdraví

Nenechte lupénku, aby vás připravila o zdraví nehtů

Ačkoliv může psoriáza nehtů vypadat na první pohled vcelku nevinně, její neléčení může vést k závažným zdravotním i společenským důsledkům. Zdravý člověk si pod názvem lupénka obvykle představí čistě kožní chorobu.

Lupénka na nehtech - Vše o zdraví ruce, nehty, paže, dotyk

Ačkoliv může psoriáza nehtů vypadat na první pohled vcelku nevinně, její neléčení může vést k závažným zdravotním i společenským důsledkům.

Zdravý člověk si pod názvem lupénka obvykle představí čistě kožní chorobu. Oproti tomu nemocného, který psoriázou skutečně trpí, nepřekvapí současné postižení kloubů nebo nehtů.

  • U naprosté většiny pacientů, kteří trpí psoriázou nehtů, se zároveň vyskytuje postižení kůže.
  • Pouze 5 % takto nemocných na kůži žádné známky lupénky nemá.
  • A naopak, až 55 % lidí s lupénkou postihující kůži má také změny na nehtech.

Lupénka versus mykóza

Při současných změnách na kůži nebývá diagnostika psoriázy nehtů pro lékaře obvykle žádný problém. Pokud je ale kůže zcela normální, může být lupénka snadno zaměněna například za nehtovou mykózu.

Přesto existují některá vodítka, která na psoriázu nepřímo ukazují:

  • výskyt lupénky v rodině,
  • postižení kloubu,
  • typický obraz změn na nehtu.
Zajímavé:  O Péči O Zdraví Lidu?

Pro postižení nehtů lupénkou je více méně typické:

  • zhrubnutí,
  • drolení,
  • změna barvy a průhlednosti nehtu,
  • příčné či podélné pruhování,
  • ďolíčky,
  • žlutočervené skvrnky (pro jejich zjev se jim říká „olejové“),
  • nehet může zbělat (tzv. leukonychie).

Kůže pod nehtovou ploténkou se mění, stává se hrubší. Toto postižení se nazývá subunguální hyperkeratóza a může vést ke ztrátě celého nehtu – onycholýze.

Od malých teček po ztrátu nehtu?

O nehty postižené psoriázou je třeba se starat. Kromě výše uvedených problémů jsou totiž také mnohem náchylnější k infekci. Ta se pak může šířit do měkkých tkání a způsobit nemalé problémy. Proto je zásadní předcházení této komplikaci, a to nejen pomocí nejrůznějších mastí, ale především dodržováním přísných hygienických pravidel při manuální práci i samotném ošetřování nehtů.

Postižení nehtů lupénkou zcela vyléčit nelze. Dlouhodobá a trpělivá léčba ale pomůže ke zlepšení vzhledu a do jisté míry i funkce nehtu.

(veri)

Zdroj: www.emedicinehealth.com

Nehtová plíseň Skvrny na kůži Bílé skvrny na nehtech Nemoci nehtů Olej Líbil se vám článek? ANO NE Bolest varlete

dobrý den, ještě k tomu předchozímu dotazu, který jsem vám psal ohledně bolavého…

Svědění ve zvukovodu

Dobrý den,chtěla bych se Optát je to tak půl rok co mě začali svědit uši hlavně…

Bolest kyčlí a beder

Dobrý den, je mi 31 let, cca 4 měsíce mě bolí v pravém kyčli a v bederní páteři…

Zlomenina kotníku

Dobrý den,chtěla bych se zeptat zlomila jsem si nohu v kotníku a utrhla vaz.Mám…

Alkohol a Ibalgin

Dobrý den, včera jsem vypil jedno pivo (500m, 4%) načež jsem si dal ibalgin…

Krvácení do mozku

Dobrý den, je možné, že se krvácení do mozku nezjistí na chirurgickém oddělení,…

Bolesti hýždí

Dobrý den! CCa 2 měsíce mě trápí ischias /zánět sedacího nervu/ na levé straně…

Sedimentace u dítěte

Před týdnem měl 3-letý syn teploty 40, jinak žádné příznaky nemoci. Po vysoké…

Lupénka – psoriáza (psoriasis vulgaris)

Lupénka je neinfekční zánět kůže. Nejčastěji postihuje kůži nad lokty, koleny, v křížové krajině nebo ve kštici, kde se tvoří červené ohraničené vyvýšené plochy kryté bělavými šupinami.

Lupénka však může mít i projevy na nehtech a může postihovat rovněž klouby (u 5–35 % pacientů). Lupénka je onemocnění, které se nepravidelně dědí a považuje se za chorobu svázanou s imunitními změnami, které mohou být nastartovány provokujícími faktory.

Patří mezi nemoci významně zhoršující kvalitu života.

Mohu lupénkou onemocnět?

Lupénka se vyskytuje často, a to u 1,5–7 % osob v Evropě i v USA. Některé typy lupénky jsou častější u žen. Psoriáza začíná buď do 40 let věku a její výskyt je v rodině pacienta častější, nebo se první příznaky objevují po 40. roce a potom rodinný výskyt lupénky nebývá patrný.

Dědičnost. Pravděpodobnost výskytu lupénky u dítěte v případě postižení jednoho rodiče je 8–30 %, mají-li psoriázu oba rodiče, je tato pravděpodobnost 41–75 %. Provokující faktory vnější a vnitřní. Vnější mohou být fyzikální (tření, tlak, poranění), chemické (podráždění kůže detergenty).

Ke vzniku lupénky mohou vést také některé kožní nemoci (alergický kontaktní ekzém). Vnitřní provokující faktory zahrnují infekční nemoci, metabolické vady (obezita), léky (glukokortikosteroidy, antagonisté beta-receptorů, soli lithia aj.), dále alkohol, kouření, stres.

Jak lupénka vypadá?

Lupénka postihuje nejčastěji kůži (psoriasis vulgaris), u části pacientů se může rozvinout onemocnění kloubů (arthritis psoriatica).

Lupénka na kůži (psoriasis vulgaris)

Podle vzhledu je možné projevy lupénky rozdělit na:

  • Typická, chronická psoriáza – je nejčastější formou lupénky (trpí jí až 95 % pacientů). Základním projevem na kůži jsou vyvýšená červená ložiska krytá šupinami. Nalézají se na kůži trupu a končetin, kštice, na dlaních a ploskách nebo v místech kožních záhybů a na genitálu.
  • Akutní psoriáza je častá u dětí a mladých osob. Základním projevem na kůži jsou pupínky, neštovičky nebo drobná červená ložiska postihující kůži trupu a končetin symetricky, někdy mohou splývat a vést k zarudnutí celého povrchu těla. Nejzávažnějším, vzácným, ale život ohrožujícím typem lupénky je stav, kdy kůže náhle zarudne, pálí, po několika hodinách se začnou na celém povrchu těla tvořit drobné, splývající neštovičky a mokvavé plochy. Tento typ lupénky doprovázejí celkové příznaky – horečka, únava, zimnice, zrychlený tep a dech, za 2–3 měsíce může dojít k výpadu vlasů. Příznaky: lupénka může svědit (nejvíce projevy ve kštici a na genitálu), někdy projevy pálí.

Lupénka nehtů (psoriasis ungium)

Lupénka nehtů bývá na palcích nohou nebo na nehtech rukou. Projevuje se jako dolíčkování, ztluštění a žlutě hnědé skvrny pod nehtovou ploténkou (tzv. olejové skvrny). Doprovází často postižení kloubů, artropatickou psoriázu.

Lupénka na kloubech (psoriatická artritida)

Je vzácná před 20. rokem života. Může se však vyskytnout i u osob, které nemají patrné příznaky lupénky na kůži.

Zajímavé:  Bolest Zad Mezi Lopatkami Priznaky?

Psoriatická artritida má několik klinických typů, zánět může postihovat drobné klouby rukou a nohou, úpony šlach, klouby páteře (krční, bederní), kyčle. Postižené klouby jsou oteklé, zarudlé.

Časté jsou současné kožní změny na bříškách prstů nebo kolem nehtů a změny na nehtech.

Co je vhodné při lupénce vyšetřit?

Vyšetření vzorku kůže – histopatologie: v místním znecitlivění injekcí se po dezinfekci kůže odebere malý vzorek postižené kůže (obvykle kruhovým nožem v průměru 4–8 mm). Vzniklá ranka se nechá sama zhojit nebo se uzavře stehem.

Vzorek se vyšetří mikroskopicky, výsledek je obvykle známý do týdne. Vyšetření krve: doporučuje se u akutní lupénky a u lupénky kloubů vždy, u chronické lupénky kůže se provádí v rámci pátrání po event. doprovodných nemocech.

Důvodem vyšetření krve není stanovení diagnózy lupénky, ale zjištění celkového zdravotního stavu a včasné odhalení přidružených nemocí. Diagnostika lupénky

Lupénku kůže diagnostikuje kožní lékař na základě klinického obrazu, event. potvrzeného histopatologickým vyšetřením. Při stanovení diagnózy je třeba odlišit nemoci, které mohou lupénku připomínat (např. reakce po podání léku, syfilis, ekzém). Lupénku kloubů diagnostikuje revmatolog.

Léčba lupénky

Vždy je nutné pátrat po provokujících faktorech a zajistit jejich odstranění. Všechny nemocné s lupénkou musí vyšetřit kožní lékař, který musí stanovit diagnózu a doporučit praktickému lékaři terapeutický postup. Praktický lékař se stará o nemocné s chronickou lupénkou, která nepřesahuje 5 % tělesného povrchu.

Léčba všech ostatních typů lupénky kůže patří výhradně do rukou dermatologa. Místní léčba je základem v péči o pacienty s lupénkou. Zahrnuje promazávání kůže (emoliencia) a léčebné koupele, dále kožní lékař předepisuje léky, které tlumí zánět a normalizují poruchu rohovění kůže (tzv. antipsoriatika).

Jsou to hlavně vitamín D, vitamín A, dehet. Při zahájení léčby se tyto léky kombinují obvykle s hormonálními léky (kortikosteroidy). Celková léčba je vyhrazena pro těžké formy lupénky. Využívají se jednak klasické léky – cyklosporin A, retinoidy (deriváty vitamínu A) a metotrexát nebo tzv.

biologika (adalimubab, etanercept, infliximab, ustekinumab). Biologika se indikují v případech, kdy předchozí léčba selhala nebo ji nelze použít z jiných důvodů. Biologika jsou omezena na použití v Centrech biologické léčby při fakultních či krajských nemocnicích.

Fototerapie využívá ultrafialové (UV) světlo, nejúčinnější vlnová délka je od 308 nm do 314 nm, tzv. úzkopásmové UVB. Používají se k tomu speciální lampy pracující na podobném principu jako solária. Někdy se léčba světlem kombinuje s podáváním léčiv zcitlivujících kůži k záření (PUVA).

Doporučuje se aplikovat fototerapii UV zářiči přímo na kožní projevy, nikoli na zdravou kůži. Fototerapii provádějí kožní lékaři ve zdravotnických zařízeních přístroji k tomu schválenými.

Další možnosti léčby

Lázeňská léčba lupénky je možná v lázních v ČR a SR.

Během 4týdenního lázeňského pobytu je pacient léčen obvykle fototerapií a místními léky, současně je mimo pracovní a domácí prostředí, má dietní stravu a potká se stejně postiženými nemocnými.

Pobyt v lázních tak proto působí na celkový zdravotní i psychický stav pacienta. Lázeňská léčba buď navazuje na léčbu v nemocnici nebo na ni přijede pacient z domova, lázně může předepsat ošetřující lékař (kožní nebo praktický lékař).

Přírodní produkty jsou vhodné mezi obdobími vzplanutí lupénky nebo jako doplněk léčby místními i celkovými léky.

Psychoterapie má velký význam, neboť lupénka významně zhoršuje kvalitu života, pacienti jsou vystaveni trvalému tlaku okolí, mívají deprese.

Dieta má význam u obézních pacientů, u akutních stavů a u pacientů s přidruženými chorobami – doporučuje se středomořská dieta, tj. strava bohatá na zeleninu, ovoce, bílá masa, ryby, nenasycené mastné kyseliny, zákaz alkoholu a kouření.

Fyzická aktivita je důležitá pro žádoucí redukci hmotnosti.

Průběh lupénky

Průběh lupénky je nepředvídatelný, obvykle chronický, po působení provokujících faktorů dochází ke vzniku nových projevů nemoci. Méně často se může u někoho lupénka objevit jednou za život, nebo naopak jsou projevy přítomny trvale.

Prevence

Udržovací terapie (promazávání kůže, užívání léčebné kosmetiky) a prevence vzniku provokujících faktorů – zdravý životní styl (dieta, pravidelný životní rytmus, dostatek spánku, žádný stres, alkohol a kouření, duševní hygiena aj.), předcházení vzniku infekcí a jejich důsledná léčba.

U všech nemocných s lupénkou jsou vhodné kontroly krevního tlaku a odběr krve ke stanovení hladin cukru, tuků, zánětlivých parametrů. Pacienti léčení celkově podávanými léky musejí být kontrolováni pravidelně, nejméně po 3 měsících.

Pacienti léčení fototerapií by měli být pravidelně dvakrát ročně vyšetřeni pro zvýšené riziko kožních nádorů – počet ošetření UV zářením by za život neměl přesáhnout 250.

Léčba psoriázy patří výhradně do rukou kožního lékaře (dermatologa). Seznam kožních lékařů včetně specialistů na léčbu lupénky naleznete zde.

Lupénka na nehtech - Vše o zdraví

Mapa zdravotních zařízení.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector