Nateklé mandle – Vše o zdraví

Angína může mít několik různých příčin. Bakterie, viry nebo kvasinky. Každá z nich si žádá jinou léčbu, a proto je vhodné navštívit lékaře, aby je určil původce. Mezi hlavní příznaky angíny patří silná bolest při polykání, zduřelé uzliny a bílý povlak na mandlích.

Nejvýraznějším příznakem je silná bolest při polykání a zduření uzlin. Mandle jsou pokryté šedobílým povlakem (čepy). Většinou se dostaví i zimnice a horečka. Jste unavení, malátní a bolí vás celé tělo. U malých dětí se často přidává i nechutenství a zvracení

Nateklé mandle - Vše o zdraví Co dělat při angíně

Nasvědčuje vše tomu, že vás dostala angína? Moc neotálejte a raději navštivte svého lékaře. Angínu mohou způsobovat bakterie (Stafylococcus, Streptococcus), viry i kvasinky. Lékař pomocí stěru z krku zjistí příčinu a podle toho zvolí léčbu. V případě bakteriální infekce vám předepíše antibiotika.

Jak podpořit léčbu angíny

Léčbu můžete podpořit i sami doma. Odpočívejte a hodně spěte, načerpaná energie pomáhá tělu při boji s infekcí. Hodně pijte. Nejlépe vlažné bylinné čaje, které lehce dezinfikují a tlumí dráždění ke kašli.

Větrejte a zvlhčujte vzduch. Do jídelníčku zařaďte větší množství ovoce a zeleniny. Doplňte tělu vitamíny a minerály, abyste podpořili svůj imunitní systém.

Nateklé mandle - Vše o zdraví Jak léčit angínu

Kromě užívání předepsaných léků je vhodné krk dezinfikovat. K tomu poslouží spreje (Stopangin), dezinfekční roztoky nebo cucací pastilky (Septofort). Zvýšenou teplotu utlumíte léky proti horečce. Pokud užíváte antibiotika, nezapomeňte na probiotika, abyste ochránili střevní mikroflóru.

Nateklé mandle - Vše o zdraví Spálová angína

Spálová angína je zánět krčních mandlí doprovozený vyrážkou, který způsobuje bakterie Streptococcus pyogenes. Při spálové angíně je na jazyku výrazný bílošedý povlak, který se postupně začne olupovat a jazyk změní barvu na rudou až malinovou (tzv. malinový jazyk). Na hrudi, na vnitřních stranách končetin a na podbřišku se objevuje vyrážka.

Pokud máte podezření na angínu, moc neotálejte a jděte raději k lékaři.

Léky na bolest v krku      Léky na bolest

  • Pomůže Wobenzym proti angínám?

    Wobenzym a angína/imunita
    – jsem žena, 40 let, 75 kg, a asi 10 let (po porodu 2 dětí) trpím opakovaně na angíny, kdy nejméně 2x ročně musím řešit angínu antibiotiky. Při poslední angíně byl zjištění hnisavý streptokok a došlo k poškození ucha (v uchu šumí a je snížená slyšitelnost). Kromě pylové alergie jinak nemám žádné významné zdravotní potíže. Je vhodné v tomto případě užívání wobenzymu? Pokud ano, jaké doporučuje dávkování a délku užívání . Děkuji

  • Kombinace léků při angíně

    Dobry den, mám anginu, dostala jsem antibiotka. Mám ho brat po 8 hodinach. Mám teplotu 38,5. Mužu si vzit paralen na sniženi teploty? DEKUJI ZA ODPOVEĎ.

  • Poleptaný krk a jazyk od refluxu

    Dobrý den , mám od refluxu poleptaný krk a jazyk, na jazyku povlak, který nejde odtranit , beru léky Omeprazol a v lednu jdu na vyšetření, prosím, není nějaký lék, který by mi ulevil při tom zánětu v ústech, každý den i v noci, mám silné pálení, ten omeprazol mi zatím nezabral, beru ho 8 dní. Děkuji.

  • OPAKOVANÉ Angíny

    Dobrý den,
    pred dvema mesici jsem měl diagnostikovany zanet stredniho ucha, po tydnu se mi k tomu pridala angína, tak mi obvodní lékařka napsala penbene, pak jsem sel ještě na orl, ale už k jiné paní doktorce, protože mi pořád nebylo dobře… Ta mi rekla že zánět středního ucha to nejspíš nebyl, ale že to zpusobila agína a napsala znovu ještě jednu krabicku penbene. Po asi třetím prášku se mi udelala vyrážka na těle, tak mi bylo řečeno, at antibiotika vysadím, že na ně mám nejspíš alergii.. Dva měsíce byl klid a teď mám znovu angínu, opět nesnesitelnou bolest v krku, užívám od pondělí 7. 12 antibiotika doxybene, a bolest v krku stále neustupuje.. +používám orofar a ibalgin na sklidnění bolesti, ale ani toto tentokrát moc nepomáhá..Mohl bych poprosit, jestli by mi nemohl být doporučen nějaký pripravek nebo jestli vůbec něco existuje při častých angínách? Tyto angíny mám tak 7-8x do roka. Už si nevím rady, děkuji za odpověď.

Všechny dotazy

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.

Angína? Jak spolehlivě rozeznat její první příznaky | Nonstop lékarna

Zánět mandlí se nejčastěji objevuje v zimě a na počátku jara z důvodu větších klimatických změn, doprovází jej ostrá bolest a škrábání v krku zejména při polknutí.

časté projevy:

  • bolest v krku
  • kašel
  • ucpaný nos
  • zarudlý krk
  • nateklé mandle
  • zvýšená teplota

méně časté projevy:

  • bolest svalů
  • chrapot
  • horečka nad 38 °C (u dětí i o stupeň více)
  • čepy v krku
  • nevolnost

Čepy na mandlích

Viditelné drobné bílé tečky se nazývají čepy. Vypadající jako bílé hrbolky, jsou často doprovázené silnou bolestí v krku, zápachem a zarudlými mandlemi. Proti čepům neexistuje stoprocentní účinná prevence kromě úplného odstranění krčních mandlí.

Angína u dětí

Nateklé mandle - Vše o zdraví

U malých dětí se kromě výše uvedených příznaků může přidat bolest bříška. Často dětem nechutná nebo zvrací. Zvětšování mandlí může být pro menší děti nebezpečné, protože vede k potížím s dýcháním. V horším případě průběh nemoci může vést ke spánkové apnoe (nekontrolované zástavy dechu).

Angína v těhotenství

V těhotenství je angína velmi častá a prakticky neexistuje žádná spojitost mezi infekcí a těhotenstvím.

Nebezpečná je obzvlášť v prvním trimestru a je důležité co nejdříve navštívit lékaře, který předepíše antibiotika nepředstavující pro dítě žádné nebezpečí. Léčba se neliší od klasické léčby.

Důležitý je klid na lůžku a vyvarovat se jakékoli zvýšené námaze. V žádném případě by se příznaky neměly ignorovat a přecházet.

Těhotná žena by měla dát pozor na zvýšený přísun vitamínu C, kdy denní dávka v těhotenství nesmí překročit 500 mg. Podobně by měla být opatrná při výběru některých rostlinných a přírodních přípravků. Například echinacea je v těhotenství nebezpečná, proto vše raději konzultovat s lékařem.

Druhy angíny

Angínu můžeme z hlediska původu rozdělit na:

  • bakteriální – nejčastěji způsobená streptokoky
  • virovou – způsobená například chřipkovým virem, herpes simplex a jinými viry
  • mykotickou – výjimečný druh angíny způsobené mykózou

Nateklé mandle - Vše o zdraví

Streptokoková angína – bakteriální

Při bakteriální angíně se často objeví horečka, zvětšené uzliny, velká bolest v krku a nemocný se celkově necítí dobře. Někdy se může stát, že nemocný trpí pouze bolestí v krku bez ostatních příznaků, a přesto se jedná o streptokoka. Pokud se streptokok prokáže, půjde o klasickou angínu a proto je na místě léčba antibiotiky.

Virová angína

Virová angína nebývá tak častá jako bakteriální. Přenáší se kapénkovou infekcí, která se šíří od infikovaného jedince během kýchání, kašlání nebo prskáním slin. Léčba spočívá v potlačení příznaků užíváním léků na horečku nebo ke zmírnění kašle. K rychlejšímu uzdravení je doporučený klid na lůžku.

Chronická angína

Pokud se angína často vrací, může se jednat o tzv. chronickou angínu. V tomto případě je vhodné poradit se s lékařem o chirurgickém odstranění krčních mandlí, které je trvalé, protože mandle již znovu nedorostou.

Spálová angína

Dalším neméně známým druhem je spálová angína, která se projevuje především horečkou a bolestmi v krku. Často se objeví i spálová vyrážka – nejčastěji na hrudi, vnitřní straně končetin a podbřišku. Většinou začíná ustupovat po 4 dnech. Kromě uvedených příznaků lze spálovou angínu poznat podle tzv.

„malinového jazyku“, tedy rudě zbarveného jazyka s bílošedým povlakem, který se začne po cca 2 dnech loupat. Typicky se spálová angína vyskytuje v kolektivu menších dětí od 3 do 10 let. Šíří se vzduchem nebo přes trávicí trakt – kontakt s předměty, hračkami nebo nádobím, které používal nakažený.

Inkubační doba spálové angíny se pohybuje v rozmezí 1 až 5 dní. Léčí se antibiotiky.

Hnisavá angína

Nejčastějším projevem hnisavé angíny je vysoká horečka, zimnice a zarudlé mandle pokryté žlutými flíčky.

Lékař obvykle předepíše nemocnému penicilin současně s léky proti horečce. Neléčená angína může způsobit hnisavý zánět tkání, který je nutný chirurgicky odstranit.

Další nebezpečnou komplikací je selhání ledvin (hlavně u dětí) nebo revmatické horečka.

Letní angína

Příliš chladná klimatizace, zmrzlina nebo ledové nápoje jsou důvodem letní angíny. Příčinou je teplotní šok, který tělo zažívá přechodem z venkovních veder do klimatizovaných kanceláří, obchodních center nebo aut.

Angína může mít horší průběh než angína v zimních měsících. Naštěstí antibiotika zabírají rychle. Pouze je nutné omezit na několik dní pobyt na slunci, který oslabený organismus ještě více vyčerpává.

Některá antibiotika reagují na sluneční záření tím, že zvyšují citlivost pokožky, která se rychleji a snadněji spálí.

Jak je dlouho člověk infekční

Inkubační doba angíny je 2 až 4 dny. Nakažená osoba přestává být nakažlivou za 24 až 48 hodin po zahájení léčby. V opačném případě se angína přenáší od nakažlivých lidí kýcháním a kašláním až po dobu 2 týdnů.

Kdy navštívit lékaře

Rozdíl mezi tím, jestli se jedná o viry nebo bakterie, je důležité zjistit kvůli určení způsobu léčby. Bezbolestným výtěrem z krku a vyšetřením mízních uzlin, případně odběrem krve lékař určí, zda se jedná o angínu a případně bakteriální nebo virový původ nemoci.

Laik sám nepozná, o jaký druh angíny se jedná. Pokud nechcete jít k lékaři, je možné zakoupit si domácí test pro zjištění bakteriální infekce, tzn. CRP test. Hodnota CRP je důležitá při rozhodování v léčbě antibiotiky.

Stačí jedna kapka krve z prstu a za pár minut víte, jestli se jedná o virovou nákazu nebo bakteriální. Pokud test ukazuje nízké CRP hodnoty (do 40 mg/l), nejedná se o bakteriální infekci a nejsou zapotřebí antibiotika.

Test je vhodný jak pro dospělé, tak pro děti.

Léčba

Angína je většinou způsobená bakteriemi, proto se k její léčbě používají antibiotika, a sice penicilin. U virové angíny je použití antibiotik zbytečné, protože jsou proti virům neúčinná.

Jak rychle antibiotika zaberou

Antibiotika obvykle zaberou 2. až 3. den od začátku jejich užívání.

Pokud nedochází ke zlepšení po nasazené léčbě do 3 až 4 dnů, je na místě navštívit lékaře, který provede vyšetření, o jakou konkrétní bakterii jde a nasadí antibiotika jiná.

Antibiotika nezabírají z různých důvodů a jedním z nich může být právě špatná indikace. Pokud se jedná o viry nebo mykózu, léčíme angínu bez antibiotik. Kromě předepsaných medikamentů utiší bolest v krku dezinfekční kloktadla, spreje, pastilky nebo obklady.

Přírodní léčba

Pokud se jedná o viry nebo mykózu, léčíme angínu bez antibiotik. Kromě předepsaných medikamentů utiší bolest v krku dezinfekční kloktadla, spreje, pastilky nebo obklady.

Priessnitzův obklad

Tím nejznámějším obkladem, který zmírňuje bolest, je tzv. Priessnitzův zábal. K jeho zdárnému účinku je důležité dodržet následující postup.

Co budeme potřebovat:

  • studený, mokrý obklad
  • nepromokavou vrstvu (např. igelit)
  • suchou a teplou látku (např. ručník, šála nebo šátek)

Postup:

  • na krk se položí studený, mokrý obklad
  • dále přiložíme nepromokavou vrstvu tak, aby zakrývala celou plochou obklad (tím dojde k zapaření)
  • nakonec přidáme ručník nebo šátek
  • s obkladem vydržíme na krku 2 až 3 hodiny a postup opakujeme nejdříve po 3 až 4 hodinové pauze

Nevadí Vám kloktat?

Můžete si namíchat různé kloktací směsi: postačí obyčejná kuchyňská sůl rozmíchaná ve vlažné vodě. Doporučuje se kloktat: pravidelně každé 2 hodiny.

Šalvějový nálev

Co budeme potřebovat:

  • 2 až 3 lžičky sušené bylinky šalvěje
  • 250 ml vroucí vody

Postup:

  • bylinku zalijeme vroucí vodou
  • necháme louhovat zhruba 15 minut
  • odvar můžeme použít ke kloktání i k přípravě obkladů

Pokud Vám nevyhovuje kloktání, můžete si do čaje přimíchat kombinaci skořice s medem (na 1 lžičku medu zhruba ½ lžičky skořice), cucat stroužek česneku, který uvolňuje antiseptické látky proti bacilům nebo si připravit cibulový čaj.

Cibulový čaj

Nateklé mandle - Vše o zdraví Co budeme potřebovat:

  • 2 velké cibule
  • 2 lžíce majoránky
  • 800 ml vroucí vody
  • 1 citron
  • med

Postup:

  • do nádoby dáme oloupanou cibuli rozkrojenou na čtvrtiny, přidáme majoránku a zalijeme vroucí vodou
  • přiklopíme talířkem a necháme 10 až 15 minut louhovat
  • scedíme do jiné nádoby, přidáme vymačkaný citron a osladíme medem
  • podle chuti můžeme přidat zázvor, skořici nebo hřebíček
  • pijeme 1 šálek 3x denně

Jak se angíně vyhnout

Proti angíně neexistuje žádné očkování jako např. proti chřipce. Důležitý je dostatečný přísun tekutin, klidový režim při únavě, zvýšená osobní hygiena, zvyšování imunity kvalitní a pestrou stravou. Pro zvýšení imunity pomáhají také vhodné doplňky stravy.

Autor: Ver

Čepy na mandlích: příčiny a léčba

Nateklé mandle - Vše o zdraví

Čepy na mandlích jsou skvrny bílé až žluté barvy, které se objevují na krčních mandlích v zadní části hrdla při celé řadě různých onemocnění. Mandle jsou důležitou součástí lymfatického (mízního) systému, který se zásadní měrou podílí na obranyschopnosti organizmu a nachází se v zadní části hrdla.

  • Přítomnost bílých nebo žlutých skvrn (takzvaných čepů) na mandlích může být znepokojivá, nicméně ve většině případů bývá příčinou poměrně banální onemocnění, které lze snadno vyléčit.
  • Někdy čepy na mandlích nemají charakter skvrn, ale vypadají jako tenké nitky nebo proužky žluté či bílé barvy a mohou obsahovat hnis.
  • Nejčastějším doprovodným příznakem čepů na mandlích je bolest v krku (která může poměrně rychle odeznít nebo naopak přetrvávat delší dobu).
  • Čepy na mandlích jsou obvykle známkou infekčního onemocnění a jejich léčba závisí na vyvolávající příčině.

Rychlá fakta o čepech na mandlích

  1. V tomto odstavci shrnujeme základní informace o čepech na mandlích a další podrobnosti se dozvíte ve zbytku článku.
  2. Někdy se čepy na mandlích mohou rozšířit a postihnout celou sliznici dutiny ústní.

  3. Pokud čepy do několika dnů nezmizí nebo se objeví bolest v krku, je vhodné vyhledat lékařskou pomoc.

  4. Konkrétní způsob léčby čepů na mandlích závisí na vyvolávajícím onemocnění, nicméně na zmírnění bolesti můžete zkoušet kloktat roztok malého množství soli v teplé vodě (1 kávová lžička soli na 500 ml vody nebo půl kávové lžičky soli na 250 ml vody).

Čepy na mandlích jsou jen příznakem různých onemocnění a nikoli nemoc jako taková. Pro zjištění správné diagnózy je nutné navštívit lékaře, který provede další vyšetření (fyzikální vyšetření krku a celého těla, vyšetření krve, moči a případně také vyšetření zobrazovacími metodami – rentgen, CT, magnetická rezonance nebo ultrazvuk).

Příčiny

  • Nejčastější příčinou čepů na mandlích je infekční onemocnění, která mohou být způsobena baktériemi, viry nebo plísněmi (houbami).
  • I když čepy na mandlích postihují všechny osoby, bez rozdílu věku, vyšší riziko mají osoby se sníženou nebo oslabenou imunitou.
  • Mezi nejčastější infekční onemocnění, při kterých se mohou vyskytnout čepy na mandlích, mimo jiné, patří:

Akutní zánět krčních mandlí (tonzilitida, angína)

Angína je akutní zánět krčních mandlí způsobený buď baktériemi (hlavně Streptococcus pyogenes), viry (virová tonzilitida) a vzácně plísněmi.

Projevuje se následujícími příznaky:

  • čepy na mandlích (bývají hlavně u bakteriální tonzilitidy, ale není to vždy pravidlem)
  • bolest v krku
  • horečka
  • zduřelé uzliny na krku a kolem uší
  • bolest hlavy
  • únava
  • ucpaný nos
  • bolesti uší

Mezi komplikace bakteriální tonzilitidy patří rozšíření infekce do dalších částí těla, zejména do ucha (záněty středouší), vedlejších dutin nosních (sinusitidy) a do srdce (revmatická horečka – naštěstí velice vzácná).

Virové tonzilitidy jsou nejčastěji způsobeny rinoviry, adenoviry nebo RS viry (respirační syncytiální virus).

Akutní tonzilitida (angína) je velicečastou infekcí, zejména u dětí. Podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci chorob (CDC – Centers for Disease Control and Prevention) je bolest v krku u 6 z 20 dětí způsobena streptokokovou akutní tonzilitidou (1).

Spála a spálová angína

Spála je infekční onemocnění vyvolané baktérií Streptococcus pyogenes.

Přenáší se kapénkovou infekcí nebo kontaktně a mezi její příznaky, mimo jiné, patří:

  • čepy na mandlích
  • bolest břicha
  • bolest v krku
  • obtížné polykání
  • zvětšené lymfatické uzliny
  • povleklý až malinový jazyk
  • drobná vyrážka červené barvy připomínající husí kůži, která se nejprve objeví v podbřišku a na těle, ale většinou nepostihuje obličej.

Spálová angína je spála se zvýrazněnými respiračními příznaky.

Mezi příznaky spálové angíny patří hlavně:

  • řezavá bolest v krku
  • obtížené polykání
  • čepy na mandlích
  • zvětšené uzliny na krku
  • povleklý až malinový jazyk
  • narozdíl od spály nebývá u spálové angíny vyrážka, ale někdy se může objevit

Orofaryngeální kandidóza

  1. Jedná se o plísňové onemocnění dutiny ústní, vyvolané kvasinkami (nejčastěji Candida Albicans)
  2. Kandidóza dutiny ústní a hltanu může postihnout každého, ale nejčastěji postihuje děti.
  3. U dospělých osob jsou nejčastější příčinou kandidózy nežádoucí účinky léků, zejména kortikosteroidů.

  4. Vyšší riziko plísňových onemocnění všeho druhu (včetně orofaryngeální kandidózy) mají osoby s oslabenou imunitou.

  5. Mezi příznaky kandidózy, mimo jiné, patří:
  • čepy na mandlích, přičemž bílé skvrny či povlak se mohou objevit také na tvářích, jazyku i na patře
  • bolest v krku
  • bolest při polykání
  • ztráta chuti

Infekční mononukleóza

Mononukleóza je virová infekce způsobená EB virem (virus Epsteina-Barrové).

Nateklé mandle - Vše o zdraví

Infekční mononukleóza je častou příčinou čepů na mandlích

Mezi příznaky mononukleózy patří například:

  • horečka
  • bolest v krku
  • zápach z úst (halitóza)
  • čepy na mandlích
  • únava

Infekční mononukleóza se velmi snadno šíří, zejména v dětském kolektivu a protože se přenáší hlavně slinami, často se jí říká „nemoc z líbání“.

Kameny na mandlích (mandlové kameny)

Mandle nejsou dokonale hladké, ale vlivem prodělaných zánětů se v nich tvoří různé zářezy a dutiny, ve kterých se mohou hromadit baktérie a hlen. Nahromaděný materiál může zkalcifikovat (zvápenatět), což se projeví bílými nebo žlutými skvrnami na mandlích, které mohou vypadat podobně jako čepy, ale jedná se o mandlové kameny.

Mezi příznaky mandlových kamenů, mimo jiné, patří:

  • zápach z úst
  • bolest uší
  • bolesti při polykání

Někdy si mandlových kamenů nemusíme ani všimnout (zvlášť když jsou malé).

Vzácné příčiny čepů na mandlích

Existují také mnohem vzácnější příčiny čepů na mandlích, jako jsou některé prekancerózy (například leukoplakie), opary, afty nebo rakovina dutiny ústní a krku.

Diagnostika

  • Pro správnou léčbu čepů na mandlích je důležitá přesná a spolehlivá diagnostika.
  • Její součástí je vyšetření krku (hrdla) a uzlin na krku.
  • Důležitým vyšetřením je také výtěr z krku a nosohltanu a laboratorní vyšetření krve, která pomáhají určit původce onemocnění a také to, zda se jedná o virovou, bakteriální nebo plísňovou infekci.
  • Vyšetření krve je důležité nejen pro zjištění známek zánětu (jako je například leukocytóza – zvýšený počet bílých krvinek v krvi nebo C-reaktivní protein), ale také pro zjištění protilátek proti některým patogenům, které svědčí o prodělaném nebo probíhajícím onemocnění.
  • Například v případě podezření na streptokokovou infekci se vyšetřuje hladina protilátek proti streptolyzinu O (takzvané ASLO – antistreptolyzinový titr).
  • Výtěr z krku se provádí vatovou tyčinkou, kterou vám lékař zastrčí ústy nebo nosem do hrdla či nosohltanu a přejede po sliznicích, aby odebral vzorek buněk a tkání k dalšímu vyšetření v mikrobiologické laboratoři.
  • Z výtěru krku a nosohltanu se dají zjistit různé druhy baktérií, virů a dalších původců infekčních onemocnění.

Léčba

Vzhledem k tomu, že příčin čepů na mandlích je celá řada, existuje i mnoho způsobů léčby, podle konkrétního onemocnění, které tento příznak vyvolalo.

Pokud jsou čepy na mandlích způsobeny mandlovými kameny, je součástí léčby jejich odstranění.

V případě, že příčinou čepů na mandlích je bakteriální infekce, nasazují se obvykle antibiotika. Proti streptokokům dobře pomáhají penicilinová antibiotika, respektive, v případě alergie na penicilin, například makrolidy.

V případě recidivujících zánětů krčních mandlí (tonzilitid) se někdy doporučuje jejich odstranění, nicméně názory na tuto problematiku se liší a je vhodné se k tomuto způsobu léčby uchylovat až v případě, kdy nic jiného nepomáhá.

V případě, že jsou čepy na mandlích způsobeny plísněmi (například kvasinkami), může lékař pacientovi předepsat léky proti plísňovým infekcím (antimykotika).

V případě virové infekce (infekční mononukleóza, virové záněty mandlí, apod.) se antibiotika nepředepisují, protože proti virům neúčinkují.

Někdy může lékař předepsat antivirotika (pokud si je jistý původcem onemocnění a existují vhodné léky), ale většinou je léčba jen symptomatická (zaměřená na zmírnění příznaků).

Bez ohledu na to, jaká je příčina čepů na mandlích, můžete vyzkoušet následující tipy:

  • pijte teplé nápoje (například neslazený čaj) na zmírnění příznaků bolesti v krku
  • na horečku a bolest užívejte volně prodejné léky proti horečce a bolesti (antipyretika a analgetika, například paracetamol nebo ibuprofen či jiné nesteroidní protizánětlivé léky)
  • dbejte na dostatek odpočinku a dostatečný příjem tekutin
  • pokud máte doma suchý vzduch, vyzkoušejte zvlhčovač. Vlhčí vzduch pomáhá zmírnit příznaky otoku a podráždění hrdla
  • bolesti v krku můžete zmírnit s pomocí zklidňujících pastilek, které si můžete koupit v lékárně
  1. Léčba čepů na mandlích může trvat různě dlouho, v závislosti na vyvolávající příčině a na druhu léčby.
  2. Ve většina případů čepy na mandlích zmizí do několika málo týdnů.
  3. Někdy mohou zmizet i bez léčby.

Prevence

  • Nejlepší prevencí šíření bakteriálních a virových infekcí, které mohou, mimo jiné, být jednou z příčin čepů na mandlích, je důkladná hygiena rukou.
  • Stejně tak je důležité posilovat imunitní systém, a to dostatkem odpočinku, konzumací zdravé a vyvážené stravy a pravidelným pohybem.
  • I když v řadě případů není možné infekcím zcela zabránit, silná imunita podstatně snižuje riziko onemocnění.
  • Důležitou prevencí šíření infekčních onemocnění je také zakrývat si ústa a nos při kýchání a kašlání například loktem nebo předloktím (nikoli rukou).

Co si z článku odnést?

  1. Čepy na mandlích nejsou onemocněním v pravém slova smyslu, ale příznakem řady různých chorob.

  2. Jejich nejčastější příčinou jsou infekční onemocnění, jako je akutní tonzilitida, infekční mononukleóza nebo kvasinková infekce dutiny ústní.
  3. Vzácně mohou být čepy na mandlích způsobeny nádory dutiny ústní.

Léčba čepů na mandlích závisí na vyvolávající příčině. Při bakteriálních infekcích se užívají antibiotika.

Prognóza čepů na mandlích je obvykle dobrá a ve většině případů se pacient zcela uzdraví a čepy zmizí.

Myslela si, že má angínu, ve skutečnosti trpěla rakovinou krčních mandlí

Příznaky angíny a rakoviny mandlí mohou být relativně podobné. Foto: Profimedia.cz

„Měla jsem nateklý krk, skřípavý hlas a cítila se sklesle. Šla jsem proto k doktorovi, který mi potvrdil, že mám angínu, a předepsal mi antibiotika. Ta však na otok neměla žádný vliv,“ svěřila se Daily Mailu Macphersonová.

Svůj stav po dobu několika měsíců ignorovala, na dovolené se svým manželem Andym si ale uvědomila, že je něco v nepořádku. „Byla jsem na tom tak špatně, že jsem nemohla polykat. Proto jsem vyhledala lékaře, který vše opět přičetl viróze,” popsala průběh nemoci.

„Když jsme se vrátili, objevila se mi v krku malá boule. V tu chvíli jsem si byla jistá, že je to něco vážného,“ přiznala.

Okamžitě proto navštívila svého lékaře, který ji ujistil, že se jedná o vracející se angínu. Raději ji však poslal na ORL (oddělení ušní, nosní, krční), aby zjistili, proč se tak děje. „Ačkoli tam nic nenalezli, pro jistotu mě poslali na CT vyšetření a na biopsii,“ řekla.

A právě tam se dozvěděla, že boule v jejím krku není následek angíny, ale že se jedná o nádor. „Když jsem uslyšela ‚rakovina krčních mandlí‘, byl to pro mne šok,“ popsala zlomový okamžik.

Splést si angínu s rakovinou krčních mandlí přitom není neobvyklé. Typické příznaky tohoto typu rakoviny zahrnují boláky v zadních částech úst, které se nehojí, trvalou bolest, potíže s polykáním nebo boule v krku.

„Příznaky angíny a rakoviny mandlí mohou být relativně podobné, angínu však obvykle doprovází také horečka. Rakovinu mandlí zase doprovází neustálá bolest v krku, která nezmizí ani po užití antibiotik. Varovným signálem jsou pak boule v krku,“ vysvětluje lékař Antony Narula.

Žena musela začátkem roku 2016 podstoupit tonzilektomii, tedy chirurgický zákrok, během kterého jsou pacientovi odstraněny patrové mandle. U mnoha případů rakoviny mandlí je to jediný nutný zákrok, u Macphersonové však lékaři zjistili, že se jí rakovina rozšířila i do lymfatických uzlin.

Musela tak podstoupit šestitýdenní chemoterapii a následně šestitýdenní intenzivní radioterapii. „Byla jsem potom úplně mimo a postupně se to jenom horšilo. Nemohla jsem jíst, spát ani mluvit. Musela jsem manželovi psát, co po něm chci, i když byl ve stejném pokoji,“ svěřila se.

Několik měsíců po léčbě ji krk stále bolel tak, že se stravovala pouze mléčnými nápoji. Před léčbou vážila 105 kilogramů, po ní 66. „Naštěstí jsem si úbytek váhy mohla dovolit,“ řekla.

Poslední výsledky pro ni byly radostnou zprávou. V dlouhém boji se zákeřnou nemocí nakonec zvítězila. Po nějaké době se dokonce na částečný úvazek vrátila do svého zaměstnání.

„Bylo mi řečeno, že mé slinné žlázy byly během radioterapie poškozeny a je dost možné, že se jejich fungování nikdy nevrátí do normálu. Znamená to, že mám neustále sucho v puse. To je však pouze malá cena za to, že jsem se zbavila rakoviny,“ uzavřela.

Hlavní zprávy

Bolest v krku, teplota, kašel. Jak poznat angínu, chřipku a koronavirus

Jiří Janda

Redaktor

Napište mi

U praktických lékařů v těchto dnech drnčí telefony o sto šest. A to nejen kvůli koronaviru, ale i vzhledem k dalším obvyklým nemocem.

Lidé mimo jiné řeší, jak odlišit možný koronavirus od dalších nemocí, především angíny a běžné chřipky či nachlazení. Lze je laicky rozeznat? Podle odborníků docela těžko.

V případě angíny si například lékaři nechávají na dálku posílat fotografie mandlí. I koronavirus totiž může ze začátku vypadat jako angína.

Testování na Covid-19 na Vysočině. Ilustrační foto. | Foto: Deník / Jaroslav Loskot

Velká bolest v krku jako hlavní příznak někdy může signalizovat také covid-19. Opakovaně jsem se o tom přesvědčil u svých pacientů,“ potvrdil Deníku předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. „Škála příznaků je dost pestrá, některé jsou dost typické, ale u každého pacienta je to trošičku jiné,“ konstatuje lékař.

Přečíst článek ›

To samé platí u chřipky, která je zaměnitelná s covidem-19. „Specifičtější pro koronavirus například je, když ztratíte chuť a čich, nebo když zčistajasna nastoupí horečka, před kterou vás předtím nic nevaruje,“ popisuje mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová.

„U chřipky a covidu to probíhá podobně, tam se to v podstatě rozlišit nedá, až podle testů,“ potvrdil Deníku rovněž praktický lékař z Prahy Jan Hnaníček. Snáze se přesto podle něj lze vypořádat s diagnostikou angíny.

„Většinou u ní má člověk jen bolest v krku při polykání. Může k tomu mít i teploty, ale ty nejsou podmínkou,“ konstatoval. Poznávacími znaky angíny jsou hodně zarudlé mandle, případně na nich můžou být i bílé fleky. „Tam je to jasné a covid se dá v podstatě vyloučit,“ vysvětluje Hnaníček.

Někteří zaneprázdnění lékaři si tak v případě, že příznaky ukazují na angínu, od pacientů nechávají e-mailem poslat fotografii zarudlých mandlí vyfocenou mobilem.

„Určitě to není standardní postup, ale v tomhle období prostě nestandardních věcí přibývá,“ podotkla Šalamunová. „Některé lékařské úkony jsou ale nezastupitelné.

Když lékař nabude dojmu, že to bez osobní návštěvy nepůjde, tak si obvykle pacienty objednává na určitou dobu, aby se mu nehromadili v čekárně,“ dodala.

Přečíst článek ›

Kdo se cítí být nemocen, měl by v každém případě nejprve telefonicky kontaktovat svého lékaře. „Je tam od toho, aby nemoc poznal a určil další léčbu,“ zdůraznila Šalomunová.

„Buď pozná, že jde o respirační onemocnění, a doporučí lidem, aby zůstali doma, nebo bude mít podezření na covid,“ vysvětlila. Větší pravděpodobnost nákazy přináší nedávný kontakt s člověkem s pozitivním testem.

I ten by měli lidé lékaři ihned nahlásit.

Lékař po telefonátu obvykle rozhodne, na jakou nemoc příznaky upozorňují. „Když máte hraniční příznaky, tak si sám určí, zda by se vám chtěl podívat do krku nebo si vás poslechnout,“ dodává Šalamunová.

22.10.2020

  • Nebezpečný koronavirus,
  • Koronavirus: Informace pro seniory,
  • Školy a koronavirus,
  • Koronavirus – příznaky,
  • Deník – doporučené články na HP,
  • angína,
  • Koronavirus,
  • chřipka,
  • nemoc,
  • lékař,
  • Mandle,
  • praktické lékařství,
  • kašel,
  • nachlazení,
  • Praha

Angína u dětí i dospělých – její projevy, druhy, léčba i prevence

Toto onemocnění se nejvíce objevuje v zimních a podzimních sychravých měsících. Mimo jiné je velký nárůst připisován i horku, takže v létě, konkrétně v měsíc červenci, jsou angíny v plném proudu. A proč je tomu tak i v létě? Postačí tomu teplotní šoky. Vyprahlí žízní často saháme po nejstudenější sklenici vody.

Tím však můžeme naše mandle podráždit. Nos a ústa jsou vstupní bránou pro viry a bakterie, které jsou filtrovány právě mandlemi. Díky tomu, že jsou v mandlích obsaženy bílé krvinky, dojde k boji proti vniklým virům či bakteriím.

Tato reakce imunitního systému se projeví právě vzniklými zánětlivými cytokiny, což vede k místnímu projevu zánětu a taktéž k celkovému projevu, tj. k horečce. Inkubační doba (doba od setkání se s patogenem po propuknutí) angíny je 1-3 dny.

Mandle jsou součástí lymfatického systému, znamená to tedy, že předně bojují proti infekci organismu.

Rozlišujeme tři druhy mandlí: faryngeální (hltanové, nosní) tonsily, jazykové tonsily, patrové (krční) tonsily.

  • bolest v krku
  • bolestivé a obtížné polykání
  • zduřelé, překrvené, hnisem povleklé mandle
  • zvětšené krční uzliny
  • zvýšená teplota či horečka
  • bolest hlavy
  • únava
  • úbytek na váze
  • bolest krční oblasti nebo uší
  • špatný spánek
  • malátnost a slabost
  • zimnice
  • kašel
  • nevolnost
  • zvracení
  • bolest žaludku
  • zápach z úst
  • ztráta chuti k jídlu
  • malé děti při polykání pláčou a více sliní

Virové příčiny: rhinovirus, virus Epsteina-Barrové, spalničky, adenovirus, coronarovirus, espirační syncyciální virus, herpes simplex, cytomegalovirus

  • Bakteriální příčiny: černý kašel, bakteriální zápal plic, nejčastěji streptokoky, méně často stafylokoky
  • Neinfekční příčiny angíny: kryptická angína nebo rakovina mandlí
  • Mykotické příčiny: vzácně způsobují houby a plísně

Akutní angína – trvá od 3 dnů do dvou týdnů

Chronická angína

– symptomy přetrvávají déle než 2 týdny

Rekurentní angína

– navrací se v epizodách, během roku se střídá období zlepšení a zhoršení Angíny hnisavé – lakunární angína, folikulární, katarální, pablánová angína, Plaut-Vincetova angína, angina retronasalis, angina lingualis

  1. Angíny symptomatické – spálová angína, angina monocytotika (při infekční mononukleóze), herpangína
  2. Angíny druhotné – vznikají v důsledku snížené imunoprotekce, např. při nádorových onemocněních (leukémie)
  3. Projevy: horečka nad 38°C, zimnice, nechutenství, bolest břicha, schvácenost, bolest v krku
  4. Léčba: antibiotika a symptomatická léčba (antipyretika, analgetika, kloktadla, mělněná strava)

Patří mezi nejčastěji se vyskytující angíny. Je způsobená bakterií streptococcus pyogenes.Objevuje se hlavně u dětí školního věku, respektive do časné dospělosti a často se vrací. Je onemocněním epidemielogického rázu, které se vyskytuje v dětských kolektivech (nejčastěji mezi 4-12 rokem věku dítěte). Zapříčiňuje ji beta-hemolytický streptococcus pyogenes, který produkuje Dickův erytrogenní toxin.

Projevy: vypadá jako katarální nebo lakunární angína. Nápadný je malinový jazyk, erytém obličeje (výrazně červené tváře a vybledlost v oblasti úst), zduření okolních uzlin, zvracení, bolesti břicha a hlavy, spálový exantém (drobné červené pupínky po těle, které se začínají šířit od oblasti podbřišku).

  • obtížné dýchání
  • spánková apnoe (vynechání dechu během spánku)
  • rozšíření infekce do okolí
  • peritonsilární absces

Pokud není angína léčena antibiotiky nebo je léčba nedostačující, může se objevit revmatická horečka nebo postreptokoková glomerulonefritida (zánět ledvin).

  • tělesná teplota vystoupá nad 39°C
  • ztuhlý krk
  • bolest v krku přetrvávající déle než 2 dny
  • svalová slabost
  • pohled do krku na oblast mandlí pomocí ústní lopatky. Doktor zjistí, že jsou mandle nateklé, překrvené a povleklé.
  • z krku je proveden stěr, vzorek je následně vyšetřen v laboratoři, aby se zjistil původ patogenů
  • pohmatem na krku může zaregistrovat zvětšené krční uzliny

Když už vás nebo vaše dítko angína přepadne, doporučuje se zmírňovat její projevy. Dbejte na dostatek tekutin, nechte jej popíjet horký čaj nebo vývar. Na krk mu dávejte studený obklad. Dbejte na to, aby odpočívalo. Může kloktat slanou vodu (smíchejte 5 ml soli a 237 ml vody). Zvlhčujte vzduch. Dětem starším 4 let podávejte pastilky proti bolesti v krku. Omezte dráždivé pachy, jako jsou cigarety nebo čistící prostředky. Tlumte bolest a horečku. Podávejte jogurty, které jsou přírodním probiotikem a jsou nezbytná k obnově střevní mikroflóry. Antibiotika totiž zabijí i ty zdravé bakterie ve střevech. Trávení tak může být narušeno, což se projeví problémem v podobě průjmů. Antibiotika – u angíny bakteriálního původu. Nejčastěji se podává Penicilin po dobu deseti dnů.

  • Virostatika – u angíny virového původu.
  • Kortikosteroidy – u velkých, nateklých mandlí, pokud ztěžují dýchání.
  • Mezi další příčiny odstranění mandlí patří: obstruktivní spánková apnoe, obtíže s dýcháním, potíže při polykání, absces, který se nehojí ani podáním antibiotik

Chirurgické odstranění mandlí, odborně zvané tonsilektomie, je někdy nezbytné. Hlavními důvody jsou opakované angíny, vleklé a chronické angíny nebo bakteriální angíny, které nereagují na antibiotika. Pokud vaše dítko prodělalo – za poslední 1 rok více než 7 epizod angín, za poslední 2 roky 4-5 epizod v každém roce nebo v posledních 3 letech 3 epizody každý rok, pak bude odstranění mandlí nejspíše vašim lékařem navrženo.

Rizika tonsilektomie: Zvracení, bolest v krku, nevolnost, zápach z úst, zvýšená teplota, obtížné polykání, krvácení (to musí být naléhavě řešeno). Mezi další a závažné pooperační komplikace patří infekce. Projevuje se horečkou nad 39°C, vážnou bolestí ucha (může vzniknout i zánět ucha) a nebo příznaky infekce horního dýchacího traktu (kašel, zahlenění a obtíže při dýchání).

Zabránit angíně někdy zkrátka nejde. Lze však dbát na prevenci a předcházet tak pravděpodobným rizikům.

  1. 1.
  2. Posilněte imunitu – posloužit mohou vitaminové doplňky stravy s obsahem vitaminu C, selenu, zinku, vitaminu A a B5
  3. 2.
  4. Jezte vyváženou stravu
  5. 3.
  6. Minimalizujte stres
  7. 4.
  8. Hýbejte se
  9. 5.
  10. Pijte dostatek tekutin
  11. 6.
  12. Vyhýbejte se teplotním šokům patří mezi ně například pití studených nápojů v rozpálených dnech, skoky do ledové vody
  13. 7.
  14. Dbejte na řádnou hygienu
  15. 8.
  16. Dbejte na řádnou hygienu rukou
  17. 9.
  18. Noste s sebou dezinfekci nebo vlhčené ubrousky a mějte je vždy po ruce
  19. 10.
  20. Posmrkané kapesníky nikde neskladujte
  21. 11.
  22. Po každé angíně si vyměňte kartáček, bakterie a viry se na něm rády totiž uchovávají

Autor: Zuzana Pitříková

Angína u dětí i dospělých – její projevy, druhy, léčba i prevence. Angína je nemoc, která se nejčastěji vyskytuje v létě. Postihuje děti i dospělé. Jak se projevuje a jak ji léčit? Existuje prevence angíny?Zdravá výživa

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector