Operace mozku – Vše o zdraví

Tisková zpráva, 16.10.2019

Operace nádoru mozku, kdy je pacient při vědomí, s lékaři hovoří a provádí různé úkoly monitorující jeho vyšší nervovou činnost, se dnes již stává poměrně rutinní záležitostí. V roce 1997 však tento typ operace jako jedni z prvních v ČR provedli neurochirurgové ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně. Minulý týden touto technikou odoperovali dvoustého pacienta.

Operace nádorů mozku technikou tzv. awake kraniotomie, kdy pacienta v průběhu operace lékaři probouzí a testují, byla zpočátku spíše výjimečná. V posledním desetiletí se ovšem stává čím dál běžnější, přičemž se lékaři neomezují pouze na pacienty s nádory mozku, ale také na ty s epilepsií nebo cévním onemocnění mozku.

Není to však operace vhodná pro každého pacienta. Pan Jaroslav Koukol (36 let) z Jindřichohradecka mohl – vzhledem k věku a fyzické i psychické kondici – zákrok podstoupit. „Pacientovi jsme odoperovali nádor, který se nacházel v oblasti zodpovídající za funkce jako je řeč nebo paměť.

Proto jsme ho během operace probudili, komunikovali s ním a testovali tyto schopnosti s cílem zabránit jejich poškození,“ uvedl přednosta Neurochirurgické kliniky FNUSA a LF MU doc. MUDr. Radim Jančálek, Ph.D.

Sám Jaroslav Koukol k tomu den po zákroku dodal: „Operaci si pamatuji jen matně, vím, že se někdo na něco ptal, ale na detaily si nevzpomínám. Před operací jsem byl pozitivně naladěný, věřil jsem lékařům.“

U operace je kromě neurochirurgického a anesteziologického týmu také neurolog a neuropsycholog. Právě neuropsycholog hraje nezastupitelnou roli při výběru vhodných pacientů a testování během operace. Pacient ho zná již ze vstupního vyšetření, kdy ho připravuje na otázky a úkoly, se kterými se v průběhu zákroku setká, takže předem ví, co může očekávat.

„U pana Koukola jsme monitorovali běžné věci typu paměť a řeč, poznával obrázky, počítal nebo mluvil o rodině. Můžeme však také testovat specifické požadavky, například věci svázané s profesí jako je hraní na hudební nástroj, vyšší matematika, schopnost sociální interakce a podobně,“ doplnil Radim Jančálek.

Kromě neuropsychologa je důležitá během operace také přítomnost neurologa, který sleduje EEG a snímá elektrické záznamy z různých částí těla, což vypovídá například o funkčnosti dráhy pro hybnost nebo citlivost.

Současně se s neurochirurgem podílí na elektrické stimulaci vybraných částí mozku, čímž je na krátkou dobu vyřadí z funkce a pacient tak na chvíli není schopen daný úkol provádět. Neurochirurg tak ví, kterou část mozku může bezpečně odstranit a kterou ne.

Kromě běžných operací nádorů mozku provádí v současné době na Neurochirurgické klinice FNUSA a LF MU zhruba 20 takto zajištěných operací ročně. Počty postupně narůstají, tak jak přibývá pacientů s nádory mozku.

I když jsme svědky rychlého rozvoje medicíny, zůstává prozatím operační výkon nejdůležitější součástí léčby většiny nádorů mozku.

„Jelikož je našim cílem co nejbezpečnější operace pro pacienta, který se pak bude moci vrátit do běžného života, je pravděpodobné, že podobné výkony budeme do budoucna provádět mnohem častěji a s pacientem komunikovat běžně po celou dobu operace. Díky našim zkušenostem tomu prakticky nic nebrání.

Na druhou stranu je nutné vždy zvažovat přínos pro konkrétního pacienta, pro něhož je probuzení a testování v průběhu operace zvýšenou zátěží. Díky této technice jsme ovšem schopni odoperovat nádory, které se dříve považovaly za příliš rizikové a zachovat přitom kvalitu života pacientů.

I když může být pohled na pacienta s otevřenou lebkou a obnaženým mozkem pro pozorovatele nepřestavitelný, nejdůležitější je nakonec spokojenost pacientů po operaci, z nichž absolutní většina uvádí, že se nejednalo o stresující zážitek a jsou za tuto možnost vděčni,“ dodal přednosta Radim Jančálek.

Odkaz na záznam z operace – https://www.youtube.com/watch?v=WMmOE3l4yVY

Operace mozku - Vše o zdraví    Operace mozku - Vše o zdraví

Zázračný nápoj rozsvítí nádor dorůžova. Zefektivní tak operaci

Na univerzitě v Birminghamu se vědci pustili do rozsáhlého výzkumu doslova zázračné tekutiny. Speciální nápoj, který pacient vypije před zákrokem, označí rakovinové buňky růžovou barvou, které tak chirurgové snadněji lokalizují a následně odstraní. Podle britského serveru independent.co.uk vědci své výsledky poprvé předstaili na nedávné konferenci ve skotském Glasgow.

Ilustrační foto | Foto: ČTK/CandyBox/J.M. Guyon

Vědci na univerzitě v Birminghamu ve Velké Británii vyvinuli převratnou metodu, pomocí které by mohla být operace nádorů mozku znatelně jednoduší. Onkologický pacient před operací vypije speciální tekutinu, která doslova „rozsvítí“ nádorové buňky dorůžova. Chirurgové by tak mohli během náročné operace postupovat naprosto přesně a nádor zcela lokalizovat.

Přečíst článek ›

Právě odstranění většiny rakovinových tkání je pro chirurgy během operace naprosto zásadní. Především u nádorů, jejichž stádium je považováno za vysoké. Pacient má tak šanci se vyhnout náročné a často invazivní léčbě.

„Výhodou této metody je fakt, že rychle a efektivně „zvýrazní“ oblast, kde se nachází nádorové bujení. Máme tak větší šanci, že odstraníme velkou část nádoru a to vždy znamená menší komplikace pro pacienta. Především v případě vysokého stádia je to zcela zásadní,“ uvádí profesor Colin Watts, neurochirurg a vedoucí výzkumu.

Hrají o čas

Autoři výzkumu současně předpokládají, že díky „zázračnému nápoji“ budou chirurgové schopni stanovit postup další léčby, aniž by museli čekat na výsledky rozborů, jak tomu bylo doposud.

Současně se v předběžné studii zaměřili pouze na to, zda látka označována jako 5-aminolevulinic acid skutečně funguje. Dále už ale vědci nesledovali, zda byla léčba u těchto pacientů úspěšnější, než u těch, kteří nápoj před operací nepožili. 

Přečíst článek ›

„Zoufale potřebujeme nové metody a postupy u nádorů na mozku. Pacienti většinou skutečně hrají o čas, zbývají jim často pouze měsíce života,“ vysvětluje onkolog Anthony Chalmers, který se na výzkumu taktéž podílel.

Výsledky studie vědci poprvé oficiálně představili v neděli na konferenci Národního institutu pro výzkum rakoviny ve skotském Glasgow.

Přečíst článek ›

5.11.2018

  • Věda a výzkum,
  • rakovina,
  • vědec,
  • nápoj,
  • výzkum,
  • Glasgow,
  • Birmingham,
  • buňka,
  • univerzita,
  • Velká Británie,
  • konference

Geneticky upravené děti? Vědci odsuzují čínský experiment Vědci z Mendelovy univerzity: Předpovíme hromadný úhyn ryb V Brně odměnili mladé české hlavičky. Jde o nejprestižnější cenu

Operace mozku

Představují vážný socioekonomický problém a jejich nárůst nás nutí zlepšovat jak diagnostické tak léčebné postupy. Je to skupina, onemocnění pod kterou patří jak lehčí poranění, tak poškození nervového systému, která vyžadují okamžitý chirurgický zásah.

Nejčastěji vznikají vysokoenergetickým mechanizmem (autonehody,motonehody,pády, sporty apod.). Jako prevenci úrazu hlavy a mozku doporučujeme používaní ochranných pomůcek (helmy, bezpečnostní pásy, dětské sedačky).

Ochranné pomůcky chrání vás a vaše blízké!

Otřes mozku: nejlehčí typ poranění mozku, pro které je typická krátkodobá porucha vědomí a neschopnost vzpomenout si na úrazový děj. Často se připojuje zvracení a v dalším průběhu poruchy soustředění. Nevyžaduje operační zákrok.

Zlomenina lebky: rozeznáváme jednoduchou zlomeninu, která většinou nezpůsobuje vážnější potíže. Upozorňuje nás, že trauma nebylo „zcela nevinné“. Dalším typem je vpáčená zlomenina lebky, která vyžaduje operační zákrok – narovnání vpáčené části kosti.

Zajímavé:  Zdraví Z Přírody Produkty?

Epidurální a subdurální krvácení: jedná se o vážné a život ohrožující stavy. Krvácení nad nebo pod mozkové obaly způsobí útlak mozku s poruchou jeho funkce.

Cílem operačního zákroku je odstranit zvýšený tlak na mozek a ošetřit místo krvácení (častokrát z poškozené cévy nebo kosti).

Jedná se o zákroky, které musí být provedeny okamžitě, protože prodleva znamená pro pacienta ohrožení jeho zdraví nebo života.

Pohmoždění mozku: při vysoké rychlosti se mozek pohybuje v lebeční dutině a může se o kost také poranit. Takové místo na mozku pak prokrvácí a zvětšuje svůj objem. Cílem naší léčby (medikamentózní či chirurgické) je snížit narůstající tlak uvnitř mozku a navrátit tlakové poměry do normálu.

Zlomenina lebeční spodiny: zlomenina spodiny lební vzniká nejčastěji při úrazech obličeje. Může vzniknout spojka mezi lebeční dutinou a přínosnými dutinami. Je to situace, při které hrozí infekce v nitrolebním prostoru, proto je nutná operace.

Tumory mozku

Mozkové nádory vznikají z populace buněk, které ztratili schopnost kontroly nad svým dělením a růstem. Podle stupně malignity je dělíme na benigní (meningeom, gliální nádory nízkého stupně malignity a pod) a maligní (anaplastický astrocytom, glioblastom).

Léčba mozkových nádorů je komplexní a vyžaduje spolupráci neurochirurga, onkologa, histologa, neurologa a rehabilitačního pracovníka. Prvním krokem je většinou operační zákrok, kterým odstraňujeme nádor celý nebo jenom jeho část.

Při mozkových operacích využíváme nejmodernější techniku (magnetická rezonance, neuronavigace, moderní operační mikroskopy). Jako jediní využíváme ke stavění krvácení argónovou koagulaci.

U některých hluboko uložených nádorů provádíme pouze biopsii (odebrání vzorku z nádoru za účelem histologického vyšetření – důležité pro stanovení správné onkologické léčby). U maligních nádorů je po operaci nezbytná péče onkologa. Následná chemoterapie a ozařování snižují riziko nového růstu nádoru.

Cílem operačního zákroku je zmenšit nebo odstranit tumor, který působí útlak mozku. Ráno před operací ostříháme a oholíme hlavu, je možné se domluvit o částečném ostříhání. Při operaci je odklopen kostní lalok a proniknuto k oblasti, kde je tumor uložen. Dle možnosti jej odstraníme, operační rána se poté rekonstruuje.

Operace trvá cca 4 hodiny. Nemocný je po operaci ohrožen možným otokem mozku, krvácením (cca 3%), vzácně zánětem. Tyto komplikace mohou být spojeny i s poruchou pohyblivosti končetin či celkovými komplikacemi (např.zánět plic, srážení krve).

Po operaci je nemocný ošetřován na JIP – dle celkového stavu pak přeložen zpět na běžné oddělení.

Alternativou chirurgické léčby je ve výjimečných případech ozáření nádoru mozku.

Souhlas s operací mozkového tumoru 70 kB

Hydrocefalus

Mozkové komory jsou za normálních okolností vyplněny mozkomíšním mokem. Mozkomíšní mok (likvor) cirkuluje v mozkových komorách a v páteřním kanálu a průběžně se obnovuje.

Za určitých podmínek může být přítomna překážka v proudění likvoru, snížené zpětné vstřebávání likvoru nebo jeho samotná tvorba může být zvýšena. Pak objem mozkových komor narůstá a způsobuje příznaky z vysokého nitrolebního tlaku (bolesti hlavy, zvracení, porucha vědomí).

Operačním zákrokem se snažíme ovlivnit příčinu takého bloku nebo zavádíme drenážní hadičku do mozkové komory s vývodem v břišní dutině.

Cílem operace je drenáž hromadícího se mozkomíšního moku v nitrolební, který utlačuje a poškozuje mozek.

Typ drenáže závisí na příčině a rozsahu vznikajícího hydrocefalu (buď překážka v průběhu přirozeného toku likvoru nebo porucha jeho vstřebávání v nitrolební).

U dětí se nejčastěji odvádí likvor z nitrolební do dutiny břišní v 98% za pomoci různých typů ventrikuloperitoneálních drenáží. U obstrukčních typů hydrocefalu je možné také řešení miniinvazivní endoskopickou operací.

Operace se provádí v celkové anestezii pod clonou ATB. Operace trvá asi 1 hodinu. Komplikace mohou být buď biologického nebo technického charakteru. Z biologických komplikací jsou nejzávažnější infekční (3-20%), které mohou být různého stupně od lokálních až po celkový septický stav.

Dalšími komplikacemi jsou epilepsie, poddrénování či nedrénování komorového systému, subdurální hematomy (4-20% u dospělých, 3-6% u dětí). Z technických komplikací zavedených drenáží jsou to např. obstrukce, rozpojení konektoru, zalomení nebo přetržení katetrů a jiné. Úspěšnost operace závisí na správné diagnostice a indikaci (zvl.

u tzv. normotenzního hydrocefalu dospělých).

Konzervativní léčba není úspěšná u aktivních typů hydrocefalu a drenážní operace představuje jediné možné a často život zachraňující řešení.  Chirurgická léčba nemá alternativní náhradu, která by byla stejně efektivní.

Souhlas s operačním řešením hydrocefalu 75 kB

Transnazální operace adenomu podvěsku mozkového

Transnazální přístup využívaný u většiny operací adenomů hypofýzy má za cíl odstranit nebo alespoň zmenšit proces v oblasti tureckého sedla. Tento přístup vedený z pravé nosní dírky je na tomto pracoviště rutinně prováděn mnoho let.

Po operačním výkonu je nemocnému vložena do nosu tamponáda na dobu 48 hodin (musí dýchat ústy), někdy je zapotřebí provést bederní punkci. Po operaci stráví pacient obvykle 1 den na jednotce intenzivní péče.

Transnazální operace je považována za výkon relativně bezpečný, pro nemocného nejšetrnější a kosmeticky nejpřijatelnější. K možným komplikacím vyskytujícím se v minimálním procentu (do 5 %) řadíme zánět vedlejší dutiny nosní, pooperační krvácení nebo prosak mozkomíšního moku z nosu.

Dále se může objevit hormonální porucha funkce podvěsku mozkového nebo zhoršené vidění. Procento našich komplikací je srovnatelné s literárními údaji ostatních pracovišť.

Alternativou chirurgické léčby je ve výjimečných případech ozáření nádoru mozku.

Souhlas s operací adenomu podvěsku mozkového transnazálním přístupem 72 kB

Plastika poraněného mozkového obalu – plastika dury

Cílem operačního zákroku je zabránit riziku vzniku poúrazového zánětu mozkových plen v budoucnosti. Ráno před operací ostříháme a oholíme hlavu, je možné se domluvit o částečném ostříhání. Při operaci je odklopen kostní lalok a proniknuto k oblasti, kde je zlomenina spodiny lebky.

Do této oblasti rozprostřeme fascii z tkáňové banky nebo vlastní. Operace trvá cca 4 hodiny. Nemocný je po operaci ohrožen možným otokem mozku, krvácením (cca 3%), vzácně zánětem, může dojít k poruše čichu či celkovým komplikacím (např. zánět plic, srážení krve).

Po operaci je nemocný ošetřován na JIP – dle celkového stavu pak přeložen zpět na běžné oddělení.

Chirurgická léčba nemá alternativní náhradu, která by byla stejně efektivní.

Cílem operačního zákroku je zabránit riziku vzniku poúrazového zánětu mozkových plen v budoucnosti. Ráno před operací ostříháme a oholíme hlavu, je možné se domluvit o částečném ostříhání. Při operaci je odklopen kostní lalok a proniknuto k oblasti, kde je zlomenina spodiny lebky.

Do této oblasti rozprostřeme fascii z tkáňové banky nebo vlastní. Operace trvá cca 4 hodiny. Nemocný je po operaci ohrožen možným otokem mozku, krvácením (cca 3%), vzácně zánětem, může dojít k poruše čichu či celkovým komplikacím (např. zánět plic, srážení krve).

Po operaci je nemocný ošetřován na JIP – dle celkového stavu pak přeložen zpět na běžné oddělení.

Chirurgická léčba nemá alternativní náhradu, která by byla stejně efektivní.

Cílem operačního zákroku je zabránit riziku vzniku poúrazového zánětu mozkových plen v budoucnosti. Ráno před operací ostříháme a oholíme hlavu, je možné se domluvit o částečném ostříhání. Při operaci je odklopen kostní lalok a proniknuto k oblasti, kde je zlomenina spodiny lebky.

Zajímavé:  Léky Na Podporu Chrupavky?

Do této oblasti rozprostřeme fascii z tkáňové banky nebo vlastní. Operace trvá cca 4 hodiny. Nemocný je po operaci ohrožen možným otokem mozku, krvácením (cca 3%), vzácně zánětem, může dojít k poruše čichu či celkovým komplikacím (např. zánět plic, srážení krve).

Po operaci je nemocný ošetřován na JIP – dle celkového stavu pak přeložen zpět na běžné oddělení.

Chirurgická léčba nemá alternativní náhradu, která by byla stejně efektivní.

Cílem operačního zákroku je zabránit riziku vzniku poúrazového zánětu mozkových plen v budoucnosti. Ráno před operací ostříháme a oholíme hlavu, je možné se domluvit o částečném ostříhání. Při operaci je odklopen kostní lalok a proniknuto k oblasti, kde je zlomenina spodiny lebky.

Do této oblasti rozprostřeme fascii z tkáňové banky nebo vlastní. Operace trvá cca 4 hodiny. Nemocný je po operaci ohrožen možným otokem mozku, krvácením (cca 3%), vzácně zánětem, může dojít k poruše čichu či celkovým komplikacím (např. zánět plic, srážení krve).

Po operaci je nemocný ošetřován na JIP – dle celkového stavu pak přeložen zpět na běžné oddělení.

Chirurgická léčba nemá alternativní náhradu, která by byla stejně efektivní.

Souhlas s operací – plastika dury přední jámy lební 71 kB

Operace cévní výdutě či malformace

Cévní výduť (aneurysma)

Stěna mozkové cévy může být vlivem vnějších nebo vnitřních faktorů oslabena. Takové místo je pak náchylné k tvorbě mozkové výdutě (aneurysma). Riziko spočívá v tom, že výduť může prasknout a být tak zdrojem krvácení do nitrolební. Vzniká tak stav, který představuje přímé ohrožení pacienta na životě.

Je nutné rychlé ozřejmení místa a velikosti výdutě a zvolení optimální léčby. Principem léčby je vyřazení výdutě z krevní cirkulace, tj. zamezení dalšímu krvácení z ní. Máme dva způsoby jako toho docílit. Prvním způsobem je chirurgicky naložení tzv.klipu.

Jedná se o „kolíček,“ který se naloží na krček výduti, která pak již nemůže prasknout. Druhým způsobem – endovaskulární – obnáší vyplnění výdutě spirálkami, tím způsobí její uzávěr. Tímto způsobem je možno ošetřit výduti, které jsou hůře dostupné chirurgicky.

Spirálky se dostanou do výduti speciálním zavaděčem, který se vsouvá do cévního systému pacienta přes cévu v třísle.

Arteriovenózní malformace

Představuje abnormální shluk cév mezi normální tepnou a žílou mozku. Jejich nebezpečí je v možnosti krvácení, které může mít pro pacienta těžké následky. Cílem chirurgické a endovaskulární léčby je vyřazení těchto patologických cév z krevního oběhu.

V ošetřování cévních onemocnění má naše pracoviště dlouhou tradici a výsledky, které dosahujeme, jsou srovnatelné s renomovanými pracovišti v Evropě.

Cílem operace je uzavření nebo odstranění cévní anomálie a tím zabránit možnému budoucímu krvácení z ní. Ráno před operací ostříháme a oholíme hlavu, je možné se domluvit o částečném ostříhání. Při operaci je odklopen kostní lalok a proniknuto k oblasti, kde je cévní anomálie uložena.

Dle možnosti ji uzavřeme nebo odstraníme, operační rána se poté rekonstruuje. Operace trvá cca 4-6 hodin. Nemocný je po operaci ohrožen možným otokem mozku, krvácením (cca 3%), vzácně zánětem. Tyto komlikace mohou být spojeny i s poruchou pohyblivosti končetin či celkovými komplikacemi (např.zánět plic, srážení krve).

Po operaci je nemocný ošetřován na JIP – dle celkového stavu pak přeložen zpět na běžné oddělení.

Alternativou chirurgické léčby je v indikovaných případech endovaskulární výkon.

Souhlas s operací cévní výdutě či malformace 72 kB

Gigantické aneurysma na a.com.post. vpravo

Stav po endovaskulárním ošetření

Endoskopické ošetření mozku

Endoskopie mozku je zákrok, při kterém se do mozku zavádí endoskop – nástroj s kamerou umožňující vidět struktury uvnitř mozku a provádět zákroky. Cílem endoskopie je buď jen zobrazit situaci uvnitř mozku nebo provést biopsii – odebrat vzorek tkáně k dalšímu vyšetření, případně vytvořit otvor pro odtok mozkomíšního moku. Endoskop se zavádí přes vyvrtaný otvor v lebce.

Výkon trvá kolem 2 hodin, je prováděn v celkové anestezii. Hlava se většinou nemusí holit celá, jen kolem místa zavedení endoskopu. Komplikací výkonu může být vzácně krvácení v místě zavedení endoskopu. Po operaci bývá běžná bolest hlavy, reagující na léky proti bolesti. Někdy jsou po výkonu závratě. Doba hospitalizace po tomto zákroku je 7 dní – většinou do vytažení stehů.

Chirurgická léčba nemá alternativní náhradu, která by byla stejně efektivní.

Souhlas s endoskopickým ošetřením mozku 69 kB

Stereotaktické operace mozku

Stereotaxe je metoda provádění zákroků, kdy přímo nevidíme na strukturu, na které provádíme zákrok. Struktura mozku je předem zaměřena, většinou podle plánovací magnetické rezonance a přesného cíle dosahujeme pomocí počítače a stereotaktického zařízení.

Cílem stereotaxe je provést biopsii (odběr vzorku tkáně k určení diagnózy), nebo vypustit tekutinu (například krev, nebo hnis) nebo zavést do mozku elektrodu nebo léčebnou látku.

V případě léčby pohybových poruch se zaváděním elektrody je operace prováděna v místním znecitlivění, protože pacient musí během výkonu spolupracovat, jinak probíhá operace v celkové anestezii. Výkon trvá 1-2 hodiny. Hlava se nemusí většinou holit celá, jen kolem místa zavádění.

Komplikací výkonu může být neúspěšný odběr (tedy diagnózu se nepodaří stanovit), nebo krvácení v místě zavádění nástroje. Po operaci bývá nevelká bolest hlavy, která reaguje na analgetika. Doba hospitalizace po operace je asi 7 dní, většinou do vytažení stehů nebo výsledků vyšetření biopsie.

Chirurgická léčba nemá alternativní náhradu, která by byla stejně efektivní.

Souhlas s provedením stereotaktické operace 71 kB

Když mi zemře pacient, trávím noci nad otázkou proč, přiznává neurochirurg Šroubek

„Zdravé lidské tělo je zevnitř krásné. To nemocné, a když váš mozek napadne nádor, už tak krásné není. Zdravá mozková tkáň je pak překvapivě měkká, tedy ve srovnání s tím, co si jako medik osaháte v pitevně,“ přiznává neurochirurg.

Co s ním udělalo první setkání s mrtvým tělem, pak popisuje jako šok. „To když se o anatomii lidského těla učíte v pitevně. Co je zajímavé, že i ten mozek má úplně jiný charakter, než to pak vidíte u živého člověka. Ten naložený ve formaldehydu je úplně tuhou hmotou.“ Měl pak ostych, přece jen sáhnout na centrum lidského myšlení, cítění, vnímání, řeči?

Operace při vědomí? To není ta nejsložitější

„Co cítím? Ostych asi není to správné slovo. Já si vždy říkal, že nesmím nic poškodit, nesmím ublížit, ale hlavně vyjmout to, co tam nepatří. Je to ale vždy velmi závažná činnost, na kterou se vždy musíte velmi důkladně připravit,“ říká Šroubek. Nemyslí tím jen své začátky, ale i každodenní operace ve své „domovské“ Nemocnici Na Homolce. 

Každý druhý laik má asi pocit, že nejtěžší je operovat mozek pacientovi, který musí být při vědomí. Jan Šroubek to ale obratem vyvrátí: „Rozhodně to není nejnáročnější výkon a děláme to u nás tak 10× ročně.

Zajímavé:  Praktický Lékař Pro Studenty Uk?

Je to obvykle u nádorů, které vyrůstají v oblasti, kde je centrum řeči. Tu totiž nemůžete monitorovat jinak, než že pacienta probudíte. Je to ale relativně příjemná operace a s vámi pak komunikuje neurochirurg nebo psycholog.

Já ale vím, že mu neubližuji, ale naopak mi to práci usnadňuje.“

Podstatně těžší jsou prý bazolební nádory, které obrůstají kruciální cévy, a ty nesmíte poškodit. Jedna z nejhorších chvil je pak prý i pro tak zkušeného lékaře okamžik pravdy. „To je pořád jedna z nejnepříjemnějších věcí, kdy se setkám často i s velmi mladým člověkem, kterému musím sdělit, že má zhoubné onemocnění mozkové tkáně. Přitom ještě před měsícem měl pocit, že mu vůbec nic nebylo.“

Vyléčit? To bohužel pořád neumíme 

Nádor už dnes lékaři dokáží poměrně dobře vyjmout. „Bohužel, pacienta úplně vyléčit nedokážeme ani následnou onkologickou léčbou. Vlastně jen prodlužujeme život, který ale k uzdravení nepovede. Tato diagnóza totiž časem povede jen k jeho smrti, což ale nemocní nechtějí zpočátku moc chápat. Ve společnosti totiž panuje dojem, že lékař už vyléčí každou nemoc. To ale pořád ještě neumíme.“

Jan Šroubek prý nepodává informaci: zemřete do nějaké konkrétní doby, ale když se člověk zeptá na prognózu z pohledu statistik, odpověď dostane. Samozřejmě s dodatkem, že to vůbec nemusí být jeho případ.

„Často je to informace zdrcující, a to i pro celou rodinu a s sebou si to dál nese i lékař. Ve mne se to pak kumuluje a nějakou dobu si to s sebou dál nesu,“ přiznává.

Stejně, jako když mu pacient neočekávaně zemře. 

„Když víte, že jste udělali všechno, ale nic jiného ani očekávat nejde, tak to jsou nepříjemné okamžiky, ale nějak se s tím vyrovnáte. Protože kdybyste to neuměli, tak tuhle práci dělat ani nemůžete.

Když je to ale neočekávané, což se děje raritně, tak je to i pro mne velmi nepříjemná, zdrcující zpráva. Pak řadu následujících nocí přemýšlíte, co jste mohli udělat jinak.

Popravdě, je to dost náročné,“ přiznává lékař.

Víc si poslechněte v audizáznamu rozhovoru Naděždy Hávové a Jana Šroubka.

Potřebujete restartovat mozek? Tyhle tipy zaberou nejen na novoroční kocovinu

Po dlouhé silvestrovské noci se možná necítíte stoprocentně fit. Všechno je tak trochu v mlze a mozek nejede naplno? Tak bacha, aby to bylo jenom dneska.

Přesně proto vám nabízíme několik tipů a rad od expertů, které vám pomůžou nakopnout mozek na vyšší rychlost.

Hrajte si

Mentální kondici můžete posilovat jako svaly. Zkuste aplikaci Lumosity, nabízející desítky her zaměřených na rychlou reakci, flexibilitu a multitasking. Když podobným jednoduchým hrám věnujete denně 20 minut, měli byste do tří měsíců vidět výsledek: rychlejší reakce, větší pozornost při práci, lepší řešení problémů.

Představte si to jako upgrade na větší operační paměť – aplikací na trénink neokognitivních dovedností je celá řada, zkuste taky Eidetic (má metodiku na zlepšení paměti) nebo Elevate (pomůže s rozvojem nových dovedností).

Pijte (po včerejšku hlavně vodu)

„Mozek žije z toho, co jíte a pijete. Hlavně voda je extrémně důležitá. Mozkové funkce jsou totiž chemické a fyziologické reakce, doslova vyžadují lubrikaci,“ vysvětluje neurovědkyně Tara Swart, ke které si světoví manažeři chodí pro radu, jak vytunit mozek na maximum.

„Taky byste neřídili auto, v němž nebude benzin, olej a voda do ostřikovačů. Proč potom přijdete do práce, děláte důležitá rozhodnutí, ovlivňující tisíce lidí, a necháváte svůj mozek na suchu? Jak očekáváte, že bude fungovat?“

Protahujte šedou kůru

„Nejlepší věc, jakou můžete v dospělosti pro svůj mozek udělat, je naučit se cizí jazyk nebo začít hrát na nějaký hudební nástroj,“ popisuje Tara Swart v loňském vydání Forbesu NEXT zaměřeném na mozek a vše, co o něm víme (a taky ještě nevíme).

„Já si to vyzkoušela na vlastní kůži a doporučuji s novým jazykem nebo nástrojem začít každé dva roky. Učením se nových věcí se totiž zlepšuje elasticita a plasticita mozkových blan. Díky tomu mozek nezakrňuje, je zvyklý a připravený na změnu.“

Pošlete mozek do lázní

Slyšeli jste to tisíckrát a možná máte i v mobilu apku, která vám s tím má pomoct. Tak nádech, výdech a hlavně klid. Meditace má vliv na změny šedé kůry mozkové – u lidí, kteří se v rámci studie na Harvardu zúčastnili intenzivního meditačního výcviku, se šedá kůra rychleji obnovovala.

Meditace taky prokazatelně snižuje stres a pomáhá s redukcí chronických bolestí a úzkostí. To vše dohromady je pro mozek jako vyrazit do lázní, protože dostane šanci si odpočinout a regenerovat.

Nic z toho ale nebude fungovat, když nebudete spát. Spánek je pro regeneraci mozku nejdůležitější a zbavuje tělo škodlivých toxinů. Proto spěte, bez přerušení a hluboce. Aby mozek dostal během noci svůj potřebný restart, musí si ideálně projít všemi fázemi spánku, včetně té nejhlubší.

Teprve pak skutečně odpočívá, nechá pracovat jen kritické systémy nutné pro vaše přežití a může zapnout svoje samoobnovovací funkce. A když nespíte? Do dalšího dne si nesete kognitivní a emocionální handicapy.

Trénujte

„Lidé, kteří odejdou do penze a nic nedělají, objektivně blbnou. Takže aktivita mozku určitě pomůže. A je pravda, že tréninkem se dají zlepšit i některé plně automatizované činnosti,“ popisoval v rozhovoru pro mozkové číslo Forbesu NEXT špičkový neurochirurg Vladimír Beneš.

„Vezměte si třeba tenis, neuvěřitelně složitý pohyb. Roger Federer na kurtu zareaguje ještě dřív, než soupeř vůbec zahraje další míč. A on přitom vědomě vůbec neuvažuje, že to zahraje bekhendem a pošle po čáře. Mozek to za něj dělá úplně sám. Takže ano, tréninkem se dá mozku pomoct, protože má více informací a umí lépe zareagovat.“

Svůj mozek můžete i doběhnout, jak napovídá název knihy švédského psychiatra a „mozkového blogera“ Anderse Hansena. Doběhni svůj mozek popisuje, jak pravidelný pohyb mozek stimuluje, dokonce lépe než léky, výživové doplňky a mentální cvičení.

Kniha vám vysvětlí, proč je fyzická aktivita nejlepší ochranou před demencí, jakou roli může mít cvičení při léčbě deprese, jak pohyb zvyšuje soustředění dětí i jak se díky němu mohou zlepšit v matematice a mluveném projevu.

Na vlastní nebezpečí

Jestli meditace je pro mozek wellness, tak tohle může být dost divoká party. Mikrodosing LSD, tedy podávání velmi malých látek této halucinogenní drogy, dokáže stimulovat výkonnost a kreativitu. Své o tom ví čeští startupisté, právníci i nejeden miliardář.

Jenže dobrý sluha může být zároveň tak špatný pán. Mikrodávkování LSD i jiných psychedelik má na mozek prokazatelně vliv – jen vám nikdo nezaručí, jestli bude pozitivní. Ve větších dávkách navíc drogy jako LSD vyvolávají halucinace a především mění kognitivní funkce mozku. Opatrně s nimi!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector