Svalová horečka – Vše o zdraví

Svalová horečka, neboli “svalovice” je častým problémem řady sportovců, ať už začínajících, vracejících se po zranění nebo jednoduše těch, kteří to s tréninkem přehnali. Jaké jsou příčiny a příznaky svalové horečky, jak ji předcházet a léčit?

Svalová horečka vás může potkat i po běhání.

Healthline.com

Svalovice samozřejmě postihuje také běžce, obecně se s ní setkávají sportovci po fyzické zátěži. Ať už se jedná o cvičení v posilovně, intervalové cvičení, běh nebo třeba sex.

Svalová horečka - Vše o zdraví

Příčiny – všeho moc škodí

Příčinou svalové horečky je přetížení svalů.

Dost často se vyskytuje u začátečníků, kteří nejsou zvyklí vykonávat určitou aktivitu pravidelně, je však problémem také u sportovců, kteří byli delší dobu mimo (například kvůli zranění) a mají za to, že jejich tělo je stejně zdatné, jako před pauzou. Další příčinou může být náročná fyzická aktivita, která namáhá jinou skupinu svalů, než tu, která je pod pravidelnou zátěží.

Dříve se věřilo, že svalovici způsobuje hromadění kyseliny mléčné ve svalech. To je však pouze jedna z příčin. Hlavním viníkem jsou údajně popraskaná svalová vlákna, která se nestíhají zregenerovat.

Svalová horečka - Vše o zdraví

Příznaky – výjimečně teplota i zimnice

Svalovou horečkou vám tělo dává jasně najevo, že jste to přehnali a že další zátěž již nesnese. A dává to najevo dosti zřetelně – bolestí svalů, únavou organismu, mohou se objevovat také křeče nebo otoky.

V některých případech může nastat také teplota nebo zimnice. Tento stav, kdy nemůžete dělat nic jiného, než ležet, trvá různě. U trénovaných osob to je zpravidla pár dní, u těch netrénovaných klidně i celý týden.

Říká se, že den po nadměrném sportování je to nejhorší, někdy však ta největší bolest a únava přijde až den druhý.

Svalová horečka - Vše o zdraví

Jak s ní bojovat

Na tělesnou únavu a bolest svalů je jeden zaručený lék – odpočinek. Rozhodně se nevyplácí bolest „rozběhat,“ naopak je důležité relaxovat.

Dočasnou odpovědí mohou samozřejmě být prášky proti bolesti, přírodní cesta je však lepší. Bylinné masti, oleje a čaje v kombinaci s vitamíny jsou zaručeně tou nejlepší léčbou.

Důležitý je dostatečný přísun hořčíku a tekutin, pomoci může také lehká masáž svalů a teplý či studený obklad.

Jakmile se dostanete z toho nejhoršího a největší bolest ustoupí, není na škodu vyrazit na procházku, lehké vyklusání a důkladně se rozhýbat a protáhnout.

Svalová horečka - Vše o zdraví

Jak jí předcházet

Jak nepodcenit náročnost cvičení nebo nepřecenit své síly? Před jakoukoli zátěží je dobré svaly na aktivitu připravit. Klíčové je tedy protažení a zahřátí rychlou chůzí, pomalým během nebo pár minutami na rotopedu.

Pokud posilujete, je dobré začít s menšími váhami a postupně je zvyšovat. Po dlouhé pauze nechtějte dělat osobní rekordy, ale začněte z lehka.

Nenamáhejte tělo, pokud nejste zdraví, jste ve stresu, máte málo spánku nebo máte nevyváženou stravu.

Jídelníček by měl být bohatý na bílkoviny, a to jak z živočišných, tak rostlinných zdrojů. Důležité jsou také vitamíny a minerály, stejně jako dostatek tekutin, které můžete po náročném tréninku doplnit iontovým nápojem.

Svalová horečka - Vše o zdraví

Svalová horečka a jak jí předejít

Svalová horečka - Vše o zdraví zdroj: Shutterstock

Pokud jste strávili čas tvrdým tréninkem, vsadím se, že jste zažili fenomén známý jako svalová bolest se zpožděným nástupem (DOMS), neboli svalová horečka.

Ačkoliv se jedná o známku poctivého tréninku, dokáže vás bolest a ztuhlost celého těla vyřadit z provozu klidně na několik dní. Svalová horečka může postihnout jak zkušené či rekreační sportovce, tak turistu, který přecenil své síly.

Poradíme vám, jak se svalovou horečkou vypořádat a jak jí předcházet. 

Bolest svalů po cvičení může postihnout kohokoliv, bez ohledu na kondici. Nenechte se ale odradit. Tento typ svalové ztuhlosti nebo bolesti je normální a ve skutečnosti se jedná o známku zlepšující se kondice – je součástí adaptačního procesu, který vede k větší vytrvalosti a síle, jak se svaly zotavují a zesilují.

Svalová horečka - Vše o zdraví

  • bolest a citlivost svalů
  • kompromitovaný rozsah pohybu
  • těsnost a tuhost
  • otok postižených svalů
  • slabost postižených svalů
  • únava svalů nebo únava celého těla

Svalová bolest je často mylně spojována s nahromaděním kyseliny mléčné a působením jejích solí ve svalech při námaze, ve skutečnosti jsou příčinou mikroskopická poranění svalových vláken (odborně hypertrofie), která nestíhají regenerovat, což má za následek bolestivost nebo ztuhlost svalů. Ta brání svalovým kontrakcím a chrání tak tělo před dalším přetěžováním. Bolest berte jako varování, nesnažte se ji překonat, zde pak hrozí riziko poranění. 

Při výrazném poškození svalů vzniká zánět, který se teplem zhoršuje.

Mírná až těžká bolest svalů, lidově svalovice, nastupuje 1 – 2 dny po cvičení a obvykle odezní do týdne

Tento druh bolesti svalů by neměl být zaměňován s jakýmkoliv druhem bolesti, který byste mohli při cvičení pociťovat, jako je například akutní, náhlá či ostrá bolest při poranění, jako podvrtnutí nebo svalové napětí.

Svalová horečka - Vše o zdraví

Bolest po námaze: 

  • dostavuje se do 2 dnů po cvičení
  • neostře ohraničená, rozptýlená, oboustranná (například po posilování paží bolí obě stejně)
  • mizí zhruba do týdne

Bolest v důsledku zranění: 

  • vzniká okamžitě
  • lokalizovaná do jednoho místa či bodu
  • nemizí, zhoršuje se, může se přidat otok, horkost, tuhnutí
  • omezuje funkci postiženého svalu a vykonávání běžných činností

Hojení svalů nelze urychlit, jediným lékem je čas a odpočinek. To znamená vynechání fyzické aktivity a dostatečný spánek, při němž dochází k regeneraci svalů nejrychleji.

Svalová horečka - Vše o zdraví

Další tipy ke zmírnění příznaků svalové horečky:

  • koupele s epsomskou solí, vířivka, perličkové koupele
  • studená sprcha nebo kryoterapie celého těla
  • kompresní terapie
  • sauna, pára
  • regenerační mastičky a krémy (s kafrem či kosodřevinnými výtažky)
  • relaxační masáž namožených svalů
  • bylinné obklady z máty peprné, kostivalu lékařského, kaštanu koňského či arniky horské
  • doplňky stravy podporující regeneraci svalů, zejména hořčík
  • lehký pohyb, například nenáročné protahování či procházka

Jedním z nejlepších způsobů, jak zabránit vzniku svalové horečky, je začít s cvičením či jinými fyzickými aktivitami pěkně zvolna v pravidelných intervalech. Nechat svaly, aby se postupně adaptovaly na nové pohyby a zátěž, by mělo pomoci minimalizovat bolest.

Další klíčovou zásadou je rozcvičení, protažení a zahřátí svalů. Cvičením s rozehřátými svaly snížíte šanci jak přijít k úrazu a zároveň zlepšíte svůj výkon. Zahřejte svaly pomalým během, chůzí nebo šlapáním na rotopedu. Při silovém cvičení je dobré začít s menšími váhami a postupně je zvyšovat.

Svalová horečka - Vše o zdraví

Zařaďte do jídelníčku stravu bohatou na bílkoviny živočišného i rostlinného původu (krůtí či kuřecí a rybí maso, vaječný bílek, tvrdé sýry, tvaroh, syrovátka…), podstatnou částí jídelníčku by měly být i vitamíny (C a E) a minerály, stejně jako dostatečný pitný režim. 

Náš tip: Přírodní doplněk stravy Guaranaplus obsahuje směs dvou tropických brazilských rostlin, alkaloidy guaranin a kofein, u kterých se účinky navzájem zesilují, a velmi příznivě působí jako stimulátor nervového systému. Dále podporuje imunitní systém, potlačuje únavu a naopak podporuje fyzickou i psychickou vitalitu. Jihoameričtí indiáni ji běžně konzumují jako prostředek proti onemocnění.

Zajímavé:  Musli Na Zdraví Sušenky?

Bude se svalová horečka po cvičení opakovat?

Svalová horečka je tzv. “kondiciování svalů”, což znamená, že se svaly přizpůsobují nové aktivitě. Až příště budete provádět stejné cvičení (aktivitu) nebo cvičení se stejnou intenzitou, dojde k menšímu poškození svalové tkáně, menší bolestivosti a rychlejšímu zotavení.

Svalová horečka: Jak ji léčit a předcházet jí?

Dali jste tělu na dovolené pořádně zabrat nebo se snažíte hodit do formy a trénujete, co jen to jde? Jestli vás další den bolí celé tělo, není to jen známka poctivého tréninku, ale pravděpodobně i svalové horečky. A ta vás může klidně na několik dní vyřadit z provozu. Prozradíme vám, jak ji co nejrychleji překonat a co dělat, aby vás už příště nedostihla.

Jak svalová horečka vzniká a co v těle způsobuje?

Svalová horečka se projevuje den, někdy i dva po výkonu. Bolest svalů je následkem nahromadění kyseliny mléčné, kterou tělo při vyšší námaze vylučuje. Ale nejen to.

Při nezvyklé námaze se ve svalových vláknech také utvářejí malé trhlinky. Kromě bolesti a únavy se svalová horečka může projevovat i otoky, křečemi a v krajním případě horečkou nebo zimnicí.

U netrénovaných lidí pak tento stav může trvat i týden.

Svalová horečka vás ale může dostihnout i jako zkušeného sportovce. Stačí, když budete vykonávat pohyb, na který vaše tělo není zvyklé, čímž zapojujete jiné svaly. Pokud se tuto bolest budete snažit překonat a donutíte tělo k dalšímu fyzickému výkonu, hrozí vám poranění.

Mírná bolest svalů je samozřejmě v pořádku, zvláště pokud trénujete se záměrem nabrání svalové hmoty. Pokud ale nemůžete například natáhnout ruku nebo doslova úpíte při scházení ze schodů, váš trénink jste přehnali a svaly se potřebují regenerovat.

Svalová horečka - Vše o zdraví

Co na svalovou horečku zabírá?

Nejdůležitější je samozřejmě odpočinek. A to ne jen vynechání fyzické aktivity, ale kvalitní spánek alespoň na osm hodin denně. Právě ve spánku probíhá regenerace nejrychleji. Dále pak na svalovou horečku zabírají:

  • Koupel a studená sprcha – ideální je teplá (ne však horká) koupel s přidáním regenerační soli. Skvěle působí například epsomská sůl s vysokým obsahem hořčíku. Relaxaci pak podpoříte také esenciálními oleji, jako je levandule nebo eukalyptus. Po koupeli se pak rychle osprchujte chladnou vodou, která sníží případně otoky a znecitliví nervová zakončení, čímž vám ještě více uleví od bolesti.
  • Sauna a vířivka – od bolesti vám uleví také pobyt v sauně, vířivce nebo perličková koupel.
  • Masti a krémy – pro regeneraci svalů existuje na trhu spoustu podpůrných prostředků. Pro lokální použití můžeme doporučit MedikoBio Herbal Balsam s mentolem, kafrovým olejem a eukalyptem. Pro plošné použití na větší části těla pak můžete využít Medinatur Karitol s habešským pepřem, kostivalem a mentolem. Svalům uleví a přímo podpoří jejich hojení.
  • Vhodné jídlo – po pořádném výkonu musíte tělu samozřejmě doplnit živiny, především tedy bílkoviny a zdravé tuky (omega-3). K tomu je ideální hovězí maso, losos, ořechy (v naturální formě) a luštěniny.
  • Doplňky stravy – pro regeneraci svalů je důležitý zejména hořčík. Můžete ho získat popíjením kvalitní minerálky, účinnější ale bude doplněk stravy, například v podobě přírodního sirupu. Novinkou pro vás bude pravděpodobně molekulární vodík. Ten má kromě regenerace po sportovním výkonu na tělo celou řadu dalších pozitivních účinků.
  • Relaxační masáž – když už přejde ta nejhorší fáze svalové horečky, můžete si dopřát masáž, ideálně s využitím oleje. Pokud nejste vytrénovaným sportovcem, vyhněte se sportovním masážím, které využívají silného tlaku, a buďte k tělu shovívavější.
  • Protažení a lehký pohyb – no a dostat se ze svalové horečky vám pomůže i další pohyb, tentokrát ale velmi jemný. Zkuste se začít protahovat a vyražte ven na nenáročnou procházku.

Svalová horečka - Vše o zdraví

Jak svalové horečce předcházet?

Nechcete, aby se vaše nepříjemná zkušenost znovu opakovala? Pak se před výkonem vždy pořádně protáhněte a zahřejte například rychlou chůzí. Snažte se také nepřeceňovat své síly. Pokud začínáte trénovat, navyšujte výkon postupně. Zvedejte nejdříve lehčí váhy nebo běhejte jen pár kilometrů. To stejné platí i po delší pauze bez tréninku.

Svalová horečka vám může zabránit v jakýchkoli fyzických aktivitách po celý týden. Ve výsledku tedy i přes námahu a odhodlání nedosáhnete lepšího výsledku. Po tréninku se nezapomeňte opět pořádně protáhnout a doplnit tělu bílkoviny, vitamíny a minerály.

Co je to svalová horečka, jaké jsou příznaky a jak na léčbu

Určitě už jste slyšeli pojem svalová horečka nebo lidově svalovka či svalovice. Co je tedy přesně ta svalová horečka a jak se projevuje? Svalová horečka může potkat jak sportovce, tak i například běžného turistu a objevuje se v situacích, kdy přeceníte svoje fyzické síly a podceníte kondici. Svalstvo poté výrazně bolí, je podrážděné či dokonce ztuhlé a oteklé.

Dopřejte svému tělu rychlejší regeneraci s proteinovými nápoji a získejte rychlé, ale účinné bílkoviny

Jaké jsou nejčastější příčiny svalové horečky

Lehká bolest svalů po sportu je běžná, dokonce i žádoucí a nikoho asi nepřekvapí. Pokud jsou však bolesti silné, zhoršující se a dlouhotrvající, už se nejedná o běžnou reakci těla na nahromadění kyseliny mléčné, ale zřejmě došlo i k poranění drobných svalových vláken, která se nestíhají regenerovat.

Svalová horečka - Vše o zdraví

Začněte žít aktivně a zdravě s těmito 12 tipy na sportovní aktivity

Každou výraznější bolest bychom měli brát vážně, jako varování našeho těla, že ho zatěžujeme příliš nebo nevhodnou formou.

Každému druhu sportu by mělo předcházet zahřátí svalů, jinak hrozí jejich poranění.

Není vždy nutný zrovna svalový strečink, pro začátečníky je mnohem přirozenější zahřát se například lehkou svižnou procházkou. Dále je důležité zátěž zvyšovat postupně a s rozumem.

Svalová horečka – příznaky

Svalová horečka se projevuje těmito hlavními příznaky:

  • silná bolest svalů
  • otoky nebo ztuhlost
  • celková únava

K silné bolesti svalů dochází jeden až dva dny po fyzické námaze. Obzvláště když sportovec začíná, zařadí nový tréninkový program, když změní sportovní aktivitu, nebo když rapidně změní délku trvání, případně intenzitu tréninku. Může vzniknout z velkého nárazového zatížení svalů, nebo například z druhu pohybu, na které tělo není zvyklé.

Víte, že se lze zbavit nespavosti a vyléčit poruchy spánku?

Svaly nás bolí pokaždé, když sval musí zareagovat na něco neobvyklého, nějaký nový stimul a je součástí procesu adaptace, který vede k větší vytrvalosti a síle. Každá bolest po sportu není na závadu, ale vyšší bolestivost, otoky a velká únava by nás vždy měly varovat. Nesnažte se bolest překonat, hrozí riziko vážnějšího úrazu, berte bolest jako varování.

Zajímavé:  Kategorizace Práce Praktický Lékař?

Bolest svalů a jak se s ní vypořádat?

Hojení svalů nelze urychlit. Někdy pomůže jen odpočinek a bolest sama nejpozději do týdne odezní.

Během tohoto týdne se vyvarujte takové fyzické aktivity, která bolest zvyšuje (Nebojte se cvičit jiné partie, které nejsou namožené).

Pro rychlejší zotavení můžete například lehce šlapat na rotopedu, procházet se do mírného zadýchání, relaxačně plavat nebo se věnovat šetrnému strečinku.

Jak cvičit břicho a zhubnout: více než 12 cviků s video návody

Takovéto protažení přivede do svalů krev a s ní kyslík i živiny. Kromě toho vrátí do náležité délky svaly, jež mají při posilování tendenci se zkracovat a přitahovat do nesprávné pozice klouby ve svém okolí.

Tipy na léčbu svalové horečky:

  • masáž postižených svalů – zmírňuje bolest asi o 30 % a rovněž redukuje otoky
  • od bolesti uleví pobyt ve vířivce i perličkové koupele
  • zkusit můžete i blahodárné působení tepla (sauna, pára)
  • zkusit můžete i teplý bylinný obklad z máty peprné, kostivalu lékařského, kaštanu koňského či arniky horské
  • vyzkoušet můžete i masti a gely s kafrem či kosodřevinnými výtažky
  • dále pomáhá stahování bolestivých partií, jejich chlazení či pobyt v kryokomoře
  • pomoci může i mix aminokyselin, které se prodávají pod označením BCAA
  • v případě nutnosti užijte analgetikum (například ibuprofen), uleví od bolesti, otoku i zánětu. Na toto řešení však dlouhodobě nespoléhejte a určitě léky nepolykejte kvůli tomu, abyste bolest potlačili, bez odstranění příčiny a mohli pokračovat ve sportování.
  • pokud bolest přetrvává déle jak 7 dní, navštivte raději lékaře, je potřeba vyloučit případné zranění.

Svalová horečka - Vše o zdraví

Jak zabránit vzniku svalové horečky – prevence

První preventivní zásadou je se před zátěží zahřát a rozcvičit. Nejvhodnější je rychlá chůze či pomalý běh nebo 5 – 10 minut na rotopedu, spinningovém kole či krosovém trenažéru. Vaše krev se rozproudí a přivede do svalů kyslík a z jater „palivo“ – glykogen. Dbejte na přiměřené oblečení a kvalitní obuv.

Vajíčková dieta na hubnutí není jen bez rizika

Poté by mělo následovat uvolnění svalů i kloubů. Kružte hlavou, trupem a pažemi, dělejte mírné úklony a nezapomeňte protáhnout svaly na zadní straně nohou, které bývají zkrácené a po celodenním sezení i ztuhlé. Po náročném silovém tréninku nebo dlouhé vytrvalostní zátěži by mělo následovat mírné vyklusání nebo vyjetí.

Pokud posilujete, vždy začínejte cvičit s lehkými váhami a váhu pomalu a postupně v každé následující sérii přidávejte. Trénujte s rozumem, více neznamená lépe. Zhruba každých 6 – 8 týdnů je dobré v tréninku něco změnit. Ať už zvýšit intenzitu nebo zařadit nové prvky. Nechte tělo dostatečně odpočinout před další fyzickou námahou.

Cvičte pravidelně, ideálně alespoň 40 minut, 3x týdně. Začínáte-li sportovat po dlouhé fyzické nečinnosti, nesnažte se hned trhat rekordy. Nezapomínejte posilovat i drobné svaly hlubokého stabilizačního systému i velkých svalových skupin.

Cvičte, jen když jste zdraví. I banální nachlazení může vést k tomu, že svaly zcela neplní svou funkci, otékají a hrozí natržení svalových vláken. Riziko svalové bolesti z „přecvičení“ zvyšuje také psychický stres, nedostatek spánku a nevyvážená strava.

Seznam potravin obsahující sacharidy

Prevence svalové horečky – vhodný jídelníček

Dbejte na pravidelný a dostatečný příjem bílkovin. Podíl bílkovin v jídelníčku by neměl klesnout pod 25 % a 1 – 1,2 g denně na každý kilogram tělesné váhy. Čím méně kJ má váš jídelníček, tím více bílkovin by měl obsahovat.

Poměr bílkovin z rostlinných a živočišných zdrojů by měl být zhruba jedna třetina ke dvěma třetinám, protože bílkoviny z rostlinných zdrojů jsou hůře využitelné. Nejlepšími zdroji jsou krůtí či kuřecí prsa a rybí maso, vaječný bílek, tvrdé sýry, tvaroh a syrovátka.

Podrobný seznam potravin bohatých na bílkoviny

Bezprostředně po větší dlouhotrvající zátěži provázené třeba i pocením je dobré doplnit minerály, vitaminy a jednoduché sacharidy; i to sníží následnou bolestivost svalů. Sklenice čerstvého džusu stačí, funguje rovněž iontový nápoj či speciální koktejly nebo tyčinky určené přímo k regeneraci.

Asi hodinu po výkonu můžete organismu dodat další jednoduché cukry. Jestliže však hubnete, dejte přednost bílkovinnému jídlu s malou zeleninovou přílohou. Bílkoviny mají výrazný sytící efekt a nerozkolísají vám glykémii, na rozdíl od jednoduchých cukrů.

Postcovidový syndrom. Jak se uzdravit?

Po prodělaném onemocnění COVID-19 může vznikat tzv. postcovidový (psáno také post-kovidový nebo také post-covid) syndrom.

Vědci a lékaři nedávno popsali, že 40-60% lidí po prodělané infekci SARS-CoV-2 má určité zdravotní potíže, které je omezují v běžném životě i několik týdnů až měsíců po prodělání akutního onemocnění COVID-19.

Rádi bychom vám ukázali, které potíže není radno přehlížet a jak se uzdravit z post-kovidového syndromu.

Virus SARS-CoV-2 může oslabit imunitu, a proto se lidé často cítí unavení, mají nižší fyzický i psychický výkon, hůře se soustředí. Dalším negativním faktorem je mediální tlak v souvislosti s pandemií koronavirem působící stres.

Média neustále v posledních měsících přinášejí vesměs negativní zprávy v souvislosti s onemocněním COVID-19. Není vyloučeno, že to je další důvod pro zhoršování zdraví a tzv. post-kovidový syndrom.

Celková slabost a vyčerpání, únava, chronický únavový syndrom, různé stěhovavé bolesti kloubů a svalů, bolesti břicha, zvracení, bolesti hlavy a migrény, ztráta čichu, zvýšená teplota nebo horečka, dlouhotrvající kašel, to vše spadá do obrazu post-kovidového syndromu po prodělané infekci SARS-CoV-2. U dětí i dospělých byl popsán vzácně tzv. multisystémový zánětlivý syndrom spojený s Covid-19. Projevuje se navíc poškozením orgánů včetně srdce, zhoršením celkového stavu, někdy i slabostí a šokovým stavem. Lidé, kteří mají oslabenou imunitu, kardiaci, diabetici, obézní osoby, lidé s chronickým nebo autoimunitním onemocněním jsou více ohroženi post-kovidovým syndromem.

Otázkou tedy je, jakým způsobem lze pomoci těmto nemocným lidem.

Protože příznaky postcovidového syndromu (únava, vyčerpání, bolesti, snížená výkonnost) ukazují na oslabení nebo vyčerpání imunity, očkování v tomto případě nepomůže.

Již dříve jsme psali, kterým rizikovým skupinám může očkování proti SARS-CoV-2 pomoci. Očkování má význam zejména jako prevence, jako ochrana před těžkým průběhem koronavirové infekce. Očkování proti postcovidovému syndromu však nijak nepomůže.

Svalová horečka - Vše o zdraví

Co tedy dělat, aby post-kovidový syndrom co nejdříve odezněl? Odpověď je celkem jednoduchá: posilovat imunitu.

Jakým způsobem to ale udělat co nejefektivněji? Na naší klinice se již 10 let zabýváme posilováním imunity přirozenými prostředky, které máme dobře vyzkoušené.

Zejména u osob s příznaky únavy, vyčerpání, bolestí kloubů, bolestí svalů, bolestí hlavy, snížené výkonnosti fyzické i psychické, zhoršení paměti, v souvislosti s chronickým únavovým syndromem jako následku např.

virové infekce EB-virem, cytomegalovirem, bakteriální infekce např. boreliemi, stafylokoky, máme bohaté klinické zkušenosti a vždy můžeme nabídnout širokou škálu léčebných opatření, které povedou k posílení imunity a navrácení plného zdraví.

Zajímavé:  Hypoglykemie U Psa Příznaky?

Mezi nejčastěji používané postupy patří infuzní terapie opakovanými vysokými dávkami vitaminu C, anti-oxidačních a detoxikačních látek a dále také látek, které zlepšují prokrvení tkání a orgánů. Vše je doplněno vysokými dávkami vitaminu D nitrosvalově.

Podle jednotlivých příznaků post-kovidového syndromu můžeme dále podrobněji vyšetřit funkci jednotlivých orgánů, míru jejich oslabení a poškození virem SARS-CoV-2 biorezonanční metodou Bicom. Od této funkční diagnostiky se pak dále odvíjí cílené doporučení terapií, které posilují imunitu a regenerují jednotlivé orgány.

Velmi dobré zkušenosti máme s léčbou bolesti a únavy pomocí Regenerativní laserové terapie (RLT).

Tato nová a přitom velmi šetrná léčebná metoda je velmi efektivní zejména s ohledem na protizánětlivý a detoxikační efekt, umožňuje zlepšení okysličení celého těla po dlouhou dobu a tím přispívá k regeneraci tkání a orgánů, zejména těch životně důležitých.

Svalová horečka - Vše o zdraví

Nezanedbatelnou roli pro zotavení z postcovidového syndromu podobně jako z chronického únavového syndromu má kvalitní strava, pokud možno bez příměsi konzervačních a jiných toxických látek, a dále pitný režim a přiměřená pohybová aktivita. Všechny tyto zásady se pak dozvíte podrobněji na osobní konzultaci s profesorem Jaroslavem Michálkem, který vám nastaví individuální léčebný plán šitý na míru právě podle vašich zdravotních potíží. A nezapomeňte, naším cílem je vaše uzdravení.

Chci se objednat

Co se s tělem děje při přetrénování

Jste nadšený sportovec a pohyb Vás baví? Trénujete stále více a více, abyste dosáhli lepších výsledků? Chcete být lepší než ostatní? Chcete být nejlepší? Každý den se aktivně hýbete a když máte den volna, cítíte se provinile? Pokud jste se v tomto popisu našli, zbystřete pozornost! Je velmi pravděpodobné, že směřujete k tzv. syndromu přetrénování.

Pokud se Vám zdá, že dostat se do stavu přetrénování je přeci nesmysl, když jsou lidé, kteří se sportu věnují jistě více než Vy, jste na omylu! Přetrénování je naopak běžnější, než jste si možná mysleli. V počátečním stádiu je těžké ho poznat, protože příznaky jsou mírné a při sportovní aktivitě brány jako normální.

Přetrénování se může projevit únavou, problémy se spánkem, bolestí svalů nebo opakovaným nachlazením a virózami. K tomu se postupně přidávají srdeční arytmie, bolesti kloubů, chronické záněty a zranění. Při výskytu těchto obtíží je pokračování v tréninku a zvyšování tréninkových dávek velkou chybou.

Vášnivý sportovec může mít v tomto případě pocit, že mu klesá výkonnost (což je v konečném důsledku pravda), a tak na sebe ještě více naloží.

Princip přetížení

Sval pracuje dvojím způsobem: aerobně a anaerobně. Ke kontrakci používá energii, která se získává štěpením složených cukrů buď za přítomnosti kyslíku – aerobní glykolýza, nebo bez kyslíku – anaerobní glykolýza, při které se tvoří kyselina mléčná (laktát).

Po vyčerpání složených cukrů se energie získává z bílkovin. Svalová únava je způsobená dlouhodobou prací svalu a jeho silnou opakovanou kontrakcí. Dochází ke snížení zásob glykogenu (složeného cukru), snížení pH svalů, nahromadění kyseliny mléčné (laktátu) a k následné změně prokrvení tkáně.

Tím vším sval signalizuje, že je třeba snížit zátěž, aby nedošlo k úplnému vyčerpání a poškození.

Při dalším zatěžování se situace jen zhoršuje, glykogen je nahrazován bílkovinami a nedostatečnou oxidací (přísunem kyslíku) se vytváří stále více laktátu.

Ten je pro svalová vlákna toxický a při zvýšené zátěži narušuje svalová vlákna, která prasknou. To přesně způsobuje nepříjemný pocit píchání.

Sval potřebuje na regeneraci 24–48 hodin, aby došlo k odbourání škodlivých laktátů a předešlo se tak poškození.

Přečtěte si též náš článek o mikrorupturách svalu.

Svalová horečka - Vše o zdravíSyndrom přetrénování se projeví nejen na svalové úrovni, ovlivňuje i psychiku. Pokud nebudete dbát na varovné signály, dostaví se nepříjemné příznaky:

  • prudký pokles výkonnosti a úbytek svalové hmoty,
  • zvýšené celkové napětí organismu,
  • podrážděnost, bolest hlavy, silná únava a nekvalitní spánek,
  • pocit těžkých nohou,
  • nechutenství a snížené sexuální libido,
  • ztráta sportovní motivace a nezájem o koníčky,
  • mohou se vyskytnout také deprese a psychické problémy.

Přetrénování může mít různé podoby a stupně, vše záleží na individualitě každého z nás. Rozhodující faktory jsou genetická odolnost (fyzická a psychická), věk, pohlaví, váha, druh sportovní činnosti atd. V extrémních případech může vrcholit i úplným zhroucením organismu, psychickým a imunitním kolapsem.

Rizikem je také náhlá změna stravy, zejména pokud se jedná o drastické vyloučení některé ze základních složek potravy – tuky, cukry, bílkoviny. Organismus potřebuje pro optimální fungování každou z nich, proto je nejvhodnější zachovat co nejpestřejší škálu stravy.

Prevence

I zde platí, že prevence je mnohonásobně lepší než léčba. Předcházet výše popsaným komplikacím jednoznačně lze. Proto se nestyďte poradit s odborníkem o tom, jak bezpečně vykonávat určitou konkrétní aktivitu, abyste předešli zraněním a přetížení.

Užitečné rady naleznete také v našem článku Jak bezpečně sportovat.

Mějte na paměti tyto rady:

  • Pozor na zvyšování tréninkových dávek, provádějte to rozumně, postupně nebo si nechte poradit.
  • Dbejte na dostatečnou regeneraci svalů (dostatečný klidový režim) a pomoci si můžete také příjmem vitamínů B a C či bílkovin na podporu regenerace.
  • Zachovejte si dostatečný přísun všech základních složek potravy (tuky, cukry, bílkoviny).
  • Psychická pohoda a radost z pohybu je prvořadá. Nevěnujte se sportu z povinnosti.
  • Buďte spokojeni s každým malým úspěchem. Uvědomte si, že vždy se najde někdo lepší než Vy, proto se nežeňte do extrému.
  • Pracujte se stresem, adrenalinem a agresivitou. Naučíte se tak lépe ovládat i v běžném životě.
  • Sport není jediný smysl života. Dopřejte si proto pravidelnou „dovolenou“, kdy druh aktivity změníte nebo ji úplně vynecháte.
  • Odpočívejte. Regenerace nemusí znamenat jen klid. Dopřejte si masáž, věnujte se jednoduššímu pohybu, podpořte imunitu saunou a relaxujte oblíbeným způsobem.

Jak se říká: „Všeho moc škodí“. A ani při Vaší oblíbené aktivitě tomu není jinak. „Uberte plyn“ a sportujte i nadále s radostí, bez bolesti a v plném zdraví.

Pomoc a léčba

Pokud jste do stádia přetrénování přeci jen došli, nezoufejte, v současnosti existují různé možnosti jak si z tohoto stavu co nejrychleji pomoci. V každém případě musíte sportovní aktivitu změnitpřehodnotit přístup.

Svalová a vazivová poškození dokáže moderní fyzioterapie dobře řešit.

Na urychlení hojení je možné použít terapii Rázovou vlnou, kinesiotaping, lymfodrenážrůzné manuální techniky fyzioterapie.

Tento syndrom je však silně spjat s psychikou, proto je nutné se věnovat hlavně jí. Na rozdíl od fyzického zdraví bude cesta k vyvážené psychické pohodě podstatně delší.

V tomto případě není hanbou vyhledat pomoc psychologa. Návrat k úplnému uzdravení může trvat stejně tak dlouho jako jste se do stavu přetrénování dostávali, což může být i několik let.

Neváhejte proto svůj problém řešit hned.

Autor: FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., Praha

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector