Seborea – Vše o zdraví

Kožní onemocnění seborea se vyskytuje nejčastěji v oblasti mazových žláz. Projevuje se mastnou, lupovitou a zánětlivou kůží na pokožce hlavy, v T-zóně, kolem uší, obočí nebo na zadní části zad.

Toto nepříjemné onemocnění není přenosné, ale pacienti jím zpravidla trpí dlouhodobě. V nejvyšší míře postihuje muže ve věku 20 až 40 let a kojence, u kterých ovšem rychle zmizí.

Při léčbě seborey se jako u ostatních kožních problémů vyplatí řešit hlavně příčiny jejího vzniku.

Seborea se projevuje zánětlivými oblastmi kůže

Seborea - Vše o zdravíSeborea ve vlasech

Seborea (neboli seboroická dermatitida či seborhoická dermatitida) je nepřenosné a neinfekční onemocnění, které se projevuje mastnými, lupovitými a zánětlivými oblastmi kůže. Postihuje především oblast obličeje a vlasové části hlavy, ovšem vyskytnout se může i na trupu.

Seborea způsobuje šupinky červené, oranžové či žluté barvy, které často provází svědění. Typicky se objevuje v mastných zónách pokožky, kde nadměrné vylučování kožního mazu vede k vytvoření silného filmu na povrchu kůže. Zarudlé šupinky pak vytvoří žlutavou krustu, která svědí a je celkově nepříjemná.

Seborea není nijak neobvyklé onemocnění – postihuje přibližně 5 % populace. Zatímco někdo se s ní setká jednou za život, další pacienty provází dlouhodobě.

Lékaři se zatím nedokáží jednoznačně shodnout na přesné příčině onemocnění seboreou, ovšem variant je hned několik. Uvažuje se o autoimunitním onemocnění kožních buněk, tedy podobných příčinách jako v případě lupénky, ovšem celý mechanismus nemoci v tomto případě zůstává zatím neznámý.

 • Typickým spouštěčem onemocnění seboreou je stres. Proto bývá seborea někdy označována jako „onemocnění manažerů“. Často se projevuje změnou barvy kůže čela nad kořenem nosu a dále změnou barvy kůže pod nosem. Tuto oblast možná znáte pod označením T-zóna, nachází se v ní velké množství mazových žláz a v pubertě bývá typická pro výskyt akné. U mladších lidí pak není nezvyklé, že akné doprovází seborea a obráceně.
 • Kromě stresu se mezi příčiny tohoto onemocnění řadí oslabený imunitní systém, výkyvy počasí, hormonální nerovnováha, nedostatek spánku, únava či genetická dispozice. Dále pak obecně nezdravý životní styl a nevyvážená neplnohodnotná strava, deficit vitamínů ze skupiny B, nevhodné vlasové produkty, problémy s trávením, špatná reakce organismu na určité potraviny, nadměrná konzumace horké černé kávy či alkoholu, chronická únava či deprese.
 • U řady lidí má na výskyt seborey vliv právě počasí – zhoršuje se zpravidla během zimního období. Nemoci ovšem nesvědčí ani časté změny teplot a obecně přechod ze zimního období do jara. U dětí je pak seborea spojena s vyšším množstvím vitamínu A. Další možnou příčinou je přemnožení a zvýšená přecitlivělost na kvasinky rodu Malassezia. Po jejich odstranění se totiž začne zmírňovat odlupování šupinek. Ovšem stejně jako všechny výše uvedené příčiny není ani tato vědecky dokázána.
 • Seborea může z velké části souviset i se stavem vaší imunity. Pokud chcete svoji obranyschopnost posílit, přečtěte si, jak utužit křehký imunitní systém a jak souvisí s ekzémy, alergiemi a vyrážkami. Máme pro vás i několik tipů, jak posílit imunitu.

Seborea - Vše o zdravíSeborea na hlavičce kojence

Seborea se nejčastěji vyskytuje u kojenců v prvních měsících života a u mladých mužů od 20 do 40 let.

Kromě výše popsaného onemocnění manažerů v T-zóně se seborea často vyskytuje ve vlasové části, kde vytváří lupy až nažloutlé pláty. Mívá i formu načervenalého lemu na rozhraní kůže a vlasové pokožky.

Dále se vyskytuje za ušima i v horních partiích zad. Se seboreou se můžete setkat i v ušním kanálku, na obočí i na nose a jeho okolí.

Seborea se zpravidla objevuje postupně. S prvními příznaky odlupující se kůže se nejčastěji setkáte ve vlasech, za ušima, na tváři a oblastech, kde se kůže přehýbá.

Šupinky mohou mít různou barvu – žlutou, bílou, načervenalou nebo našedlou. Pacienti se často setkávají i s řídnutím či ztrátou vlasů.

Seborea se dále projevuje slabším či silnějším filmem na kůži, který způsobuje svědění i pálení.

Seborea u kojenců

Seborea se u kojenců objevuje zejména na hlavičce, šíří se na ouška, obočí a oblasti víček. Jedná se o žlutooranžové nánosy mastných šupin a krustiček na hlavičce. Krusta u menších dětí bývá poměrně pevná a po zkušebním odstranění kůže jemně zarudne.

U kojenců je seborea opravdu velmi obvyklou záležitostí, proto není třeba se nijak znepokojovat.

U většiny kojenců se zahojí spontánně během několika týdnů či měsíců, zatímco u dospělých se často vrací. S kojencem dodržujte každodenní hygienu, postižená místa pečlivě ošetřujte a po konzultaci s lékařem můžete upravit i výživu.

V mírných případech lékař ani nepředepisuje speciální přípravek, ale radí přibližně hodinu až dvě před večerní koupelí namazat postižená místa dětským olejíčkem. Krusta kůže krásně změkne, část se odstraní při umývání hlavičky a část můžete odstranit před koupáním či po něm, nejlépe měkkým dětským kartáčem na vlásky.

Pro kojence by nebylo příliš příjemné, kdybyste mu celou krustičku odstraňovali jednou za delší dobu, proto se doporučuje věnovat se péči o postižená místa každodenně po menších úsecích.

Možnosti klasické léčby seborey

Seborea - Vše o zdraví

Řešení problémů se seboreou vychází především z rozsahu jejího výskytu. Lékaři často preferují lokální léčbu postižených oblastí, a to ve formě šamponů, gelů, olejů či krémů. Úspěšné bývají přípravky s obsahem antimikrobiálních složek, jako je kyselina salicylová, chinolinové deriváty, imidazolové deriváty, dehet, selen, síra nebo zinek. Velkou podporou léčby je citlivá a poctivá hygiena. Na seboreu moc dobře zabírají přípravky s fungicidními vlastnostmi, šampony tedy mohou obsahovat kyselinu salicylovou, bisabolol, kanabidiol nebo extrakt z břízy.

Jak na seboreu přírodně

Seborea je ve většině případů nemoc dlouhodobého charakteru, která spoustu lidí provází řadu let či celý život. Právě proto je vhodné dbát na prevenci, která je daleko snazší a příjemnější než řešení následků.

Zdravým životním stylem a udržováním vlasové pokožky čisté a hydratované pomůžete seboree předcházet, ale také můžete pomoci v boji s již propuklým onemocněním. Pomůže zejména mytí vlasů a ošetřování pokožky přírodními produkty, u kterých si můžete být jisti kvalitním složením.

Z naší nabídky vám můžeme doporučit šampon Propolis pro vaše vlasy , který má čistě přírodní složení, přináší rovnováhu vlasové pokožce a předchází jejímu vysoušení. Propolis skvěle pomáhá pokožce s regenerací, další složky šamponu snižují její mastivost nebo naopak hydratují. Právě hydratace je totiž základní prevencí vzniku seborey.

Hydrataci pokožky podpoříte také pravidelným používáním vlasové vody. Vlasová voda s propolisem podporuje kvalitu vlasů, účinně pomáhá jak proti vypadávání a řídnutí vlasů, tak i proti tvorbě lupů. Jemně ošetřuje celou oblast pokožky a dostává ji zpět do správné rovnováhy.

Seborea mnohdy zasahuje i mimo pokožku hlavy. Pokud hledáte jemnou a přírodní péči pro oblast uší, obočí, T-zóny nebo těla, určitě vyzkoušejte Bambucký balzám s propolisem. 100% přírodní složení tohoto účinného krému zaručuje, že nedráždí pokožku, ale naopak uleví od nepříjemného svědění, zajistí hydrataci i regeneraci namáhané pokožky a vrátí jí původní vlastnosti.

Seborea - Vše o zdraví Seborea - Vše o zdraví Seborea - Vše o zdraví Seborea - Vše o zdraví

Aloe vera – využijte antibakteriálních a hojivých účinků této úžasné rostliny. Použít můžete šťávu z listů – stačí list jednoduše vymačkat a šťávu aplikovat na postižená místa. Nebo si snadno připravte vlastní gel – list zbavte slupky, dužinu rozmixujte dohladka a máte hotovo. V uzavřené skleničce vám gel vydrží v lednici několik dní.

Jablečný ocet – po umytí vlasů vhodným šamponem vmasírujte do pokožky roztok jablečného octa s teplou vodou v poměru 1:1. Nechte několik minut působit a poté důkladně opláchněte. Pokud vám vadí octový odér, můžete vlasy po použití octa opět umýt šamponem.

Citron – v šálku teplé vody rozmíchejte 2 – 3 lžíce čerstvé citronové šťávy a jemně vmasírujte do pokožky hlavy. Nechte několik minut působit a poté důkladně opláchněte.

Cibulové slupky – hrst cibulových slupek povařte v litru vody cca 30 min na mírném ohni. Poté nechte další hodinu louhovat.

Vlasy umyjte vhodným šamponem a po posledním opláchnutí přelijte odvarem z cibulových slupek. Nechte působit klidně i několik hodin a opláchněte.

Odvar z cibulových slupek se používá také pro zpevnění a lesk vlasů, může také lehce změnit odstín vlasů, které získají zlatavý odstín.

Seborea - Vše o zdraví

Olivový olej – vmasírujte do postižené pokožky a nechte působit alespoň 30 minut. Následně smyjte.

Pískavice – zalijte dvě polévkové lžíce semen pískavice vodou a nechte bobtnat několik hodin, ideálně přes noc. Pokud ve směsi zbylo moc vody, zčásti ji slijte, ale zatím si ponechte stranou.

Zbytek vody se semeny rozmixujte do hladké pasty, pokud je moc hustá, přilijte odloženou slitou vodu dle potřeby. Vzniklou pastu vmasírujte do vlasové pokožky, nechte cca 30 minut působit a poté z vlasů vymyjte.

Kokosový olej – lehce rozehřátý olej vmasírujte do postižené pokožky, nechte alespoň 20 minut působit a poté smyjte. Pro snazší aplikaci ve vlasové části pokožky pomůže rozmíchání oleje v teplé vodě.

Tea tree olej – rozmíchejte 5 kapek tea tree oleje v nosné látce. Použít můžete třeba kokosový olej, olivový olej, ale využít můžete také gel z aloe vera. Směs vetřete do postižené pokožky, nechte 30 minut působit a poté opláchněte.

Už naše babičky říkávaly, že klid a ticho léčí. Uvedené pořekadlo určitě neplatí na všechny neduhy, ovšem na seboreu se hodí doslova. Nejdříve ze všeho je totiž třeba zklidnit psychiku nemocného a zbavit ho stresu, nervového vypětí a neklidu. Pomáhá dlouhý odpočinek a spánek.

Druhou důležitou zásadou je trpělivost. Výsledky určitě nemůžete očekávat přes noc, pokožka potřebuje na svou obnovu čas, proto byste měli používat prostředky na potlačení seborey dlouhodobě a jejich účinnost řešit až po 3 – 4 týdnech.

Zajímavé:  Alzheimer léčba - vše o zdraví

V neposlední řadě dbejte na zdravý a vyvážený jídelníček, dostatek pohybu a pravidelně dopřávejte své kůži blahodárných účinků slunečních paprsků.

Co je seborea a jak s ní bojovat?

Přesný mechanismus vzniku není zatím objasněný. Na vzniku šupin ve vlasech a na kůži se podílí kvasinka rodu Malassezia, která se na povrchu kůže běžně vyskytuje. Živí se mazem na pokožce a produkuje olejové kyseliny.

Při jejím přemnožení pokožka reaguje zánětem a rychlejší tvorbou nových buněk v nejvrchnější vrstvě pokožky. Odumřelé kožní buňky pak vidíme pouhým okem jako šupiny, lupy a krusty.

Existuje několik rizikových skupin pacientů, u kterých se seborea s velkou pravděpodobností projeví. 

Vznik seborei narůstá při souhře podmínek, jako jsou: 

 • nadbytek mužských hormonů, 
 • genetická predispozice, 
 • sklony k mastné kůži, 
 • defekty imunitního systému, 
 • nedostatek vitamínů typu B, 
 • nezdravý životní styl i životospráva, 
 • emoční stres 
 • a porušení ochranné vrstvy pokožky udržující kyselé pH.

Poté dochází k přemnožení již vzpomínané kvasinky a neštěstí je na světě. Zhoršení nastává během zimy a zlepšení naopak během léta. Díky UVA a UVB záření se v létě zastaví růst kvasinky a pokožka je rázem bez příznaků.

Seborea - Vše o zdraví Projevy u dospělých

Místo postižené seboreou je narůžovělé lososové barvy. Pokud pokožku neošetřujeme a nepečujeme o ni, stav se může zhoršit.

Ložisko je pak pokryté žlutohnědými mastnými šupinami různé tloušťky, dokonce někdy místa i svědí. Šupiny by se neměly olupovat násilím, protože místo pak začne krvácet a doba hojení se tím prodlužuje.

Navíc, na takto porušenou kůži by se neměly aplikovat topické léky s obsahem kortikoidů.

Seborea - Vše o zdraví Seboroická dermatitida u kojenců

U novorozenců a kojenců je někdy těžké na první pohled rozeznat seborhoickou dermatitidu od atopického ekzému. Na začátku mohou vypadat projevy stejně – suché šupinky na temeni hlavy.

Dalším stádiem jsou žlutohnědé mastné šupiny, které se mohou rozšířit i na další místa, jako jsou spánky, obočí, uši, trup a plenková oblast. Na těle se seborea začne projevovat narůžovělými ostře ohraničenými ložisky se žlutohnědými šupinkami.

Ve většině případů odezní do několika týdnů za podpory správného ošetření.

Seborea - Vše o zdraví Jak pečovat o pokožku vlasů batolat?

Pokožka kojenců a batolat je velice citlivá, proto je potřeba používat i šetrné přípravky k mytí. U dětí se nepoužívají stejné postupy a přípravky jako u dospělých. Pokud u vašeho dítěte byla potvrzena seboroická dermatitida nebo vidíte typické příznaky, nestrhávejte šupinky násilím. To by mohlo vést pouze jen k sekundární infekci.

Na mytí vlasů použijte dětský šampon, například Linola šampon a hydratační krém Bioderma ABCDerm Babysquam a pokožku masírujte houbičkou nebo kartáčkem na vlasy. Tím usnadníte olupování a šupinky lépe vyčešete i během dne. Pokud tento způsob nestačí, použijte 3 hodiny před koupáním zábal z olivového nebo slunečnicového oleje.

Při vážnějších projevech se poraďte se svým pediatrem o další léčbě.

Seborea - Vše o zdraví Léčba seboroické dermatitidy u dospělých

Protože jde o chronické a recidivující onemocnění kůže, je cílem léčby zastavit lokální zánět a dosáhnout vymizení projevů, tedy tvorbu šupin a svědění.

Lékárny mají v nabídce hned několik volně prodejných přípravků, šamponů, gelů a krémů na ošetření kůže postižené seboreou.
Při výskytu šupin ve vlasech je nejvhodnější používat šampony s gelovou konzistencí, protože pokožku nemastí.

Speciální šampony obsahují látky, které potlačují nadměrný výskyt kvasinek a pomáhají tlumit zánětlivé procesy na pokožce.

 • Antimykotikum obsahuje léčivý šampon Nizoral 2%. Šampon na pokožce hlavy napěňte a nechce působit 3-10 minut, následně důsledně opláchněte vodou. Doporučuje se používat léčebné šampony 2× po dobu jednoho měsíce. Při zlepšení stavu stačí používat 1× za týden a následně jednou za 14 dní. Na běžné mytí vlasů a pokožky hlavy krom antimykotického šamponu můžete používat další šampony, v závislosti na intenzitě projevů.

Z dermokosmetických přípravků je na trhu na výběr hned několik. Vybrat si můžete svou oblíbenou značku. Při dlouhodobém používání jednoho šamponu můžete mít pocit, že už tolik nezabírá, proto je vhodnější je střídat.

Proti mastným lupům působí také šampony, které obsahují  konopné oleje. Konopné oleje jsou při ošetření pokožky čím dál tím oblíbenější. Dobře se vstřebávají a nenechávají ji mastnou.

 • Cannaderm Capillus seborea šampon
 • CutisHelp Konopný šampon LUPÉNKA-SEBOREA

Pro zvládání těžkých stavů předepisuje lékař lokální léčivé přípravky, které obsahují kortikoidy. Kortikoidy mají špatnou pověst a mnoho pacientů se obává je používat kvůli nežádoucím účinkům. Při dodržení správných zásad aplikace se není čeho obávat.

Navíc potlačí zánětlivý proces a pokožka se tak lépe a rychleji zregeneruje. K nežádoucímu působení patří fakt, že kůže je pak tenčí a oslabenější. Proto by se měli používat jen při vážných stavech a po krátkou dobu.

Pro bezpečnou aplikaci naneste pouze na postižení místo a nepřekračujte délku používání, která je uvedena v příbalovém letáku.

Šampony se kromě vlasů a pokožky hlavy mohou aplikovat i na obočí nebo vousy, případně i na celé tělo.

Na ošetření pokožky těla existuje také speciální přípravek ve formě pěny, Mediket Ictafoam mycí pěna seborea s obsahem dehtu, vhodné jsou i mycí gely bez parfemace, určené pro alergiky nebo na mytí pokožky s atopií.

Při léčbě projevů na trupu se uplatňují podobné principy jako při ošetření pokožky hlavy. Pomáhají i přípravky s obsahem síry.

Z léčivých přípravků, které obsahují léčivo proti kvasinkám, si můžete v lékárně koupit bez předpisu Lamisil krém. Pokud jsou šupiny a ložiska rozsáhlejšího výskytu, předepíše lékař i tablety pro systémovou léčbu. Pokožku je vhodné při takovém zásahu po každém mytí ošetřit i krémem CutisHelp SEBOREA Konopný krém.

Léčba seborei a ošetřování šupin je záležitost na celý život. V období bez příznaků můžete používat klasické přípravky, při výsevu příznaků je ošetřování pokožky náročnější.

Sami na sobě taky vypozorujte, která jídla stav nemoci zhorší, a která naopak zlepší. Ze zkušeností víme, že pomůže vyloučení živočišného tuku, mastných a sladkých jídel.

Strava by měla být bohatá na vitamíny a minerály.

Vše na ekzémy a vyrážky

Seborea – příznaky, příčiny a léčba (+ přírodní léčba)

Seborea - Vše o zdraví

Seborea se projevuje tvorbou červených (růžových) ložisek s nánosem mastných šupin.

Seboroická dermatitida (neboli zkráceně seborea + nazývaná také seboroický ekzém), je zánětlivé onemocnění kůže. Nejčastěji postihuje pokožku hlavy a způsobuje jakousi šupinatost pokožky, objevují se červené skvrny na pleti. Tyto problémy se mohou také objevit na obličeji a vlastně kdekoliv na horní části těla. Problémové jsou v tomto směru zejména oblasti s mnoha mazovými žlázami.

Seborea není nakažlivá. Místo toho je výsledkem alergie nebo autoimunitní reakce. Seboroická dermatitida je považována za chronickou. To znamená, že její příznaky mohou být kontrolovány léčbou, ale není plně vyléčena.

Seboroická dermatitida často vyžaduje kombinaci několika metod léčby.

Příčiny seborey

Doposud není úplně jasné a zřejmé, co přesně způsobuje seboroickou dermatitidu. Zdá se, že je to kombinace více věcí a vlivů, například:

 • Stres
 • Vaše geny
 • Kvasinky, které normálně žijí na kůži
 • Některé další zdravotní stavy
 • Užívané léky
 • Studené, suché počasí

Novorozenci a dospělí ve věku 30-60 let mají vyšší pravděpodobnost seboroické dermatitidy. Je častější u mužů než u žen, a také u lidí s mastnou pokožkou. A dále i tyto zdravotní stavy mohou také zvýšit vaše riziko:

 • Akné
 • AIDS
 • Alkoholismus
 • Deprese
 • Poruchy příjmu potravy
 • Epilepsie
 • Parkinsonova choroba
 • Psoriáza
 • Rosacea

Pamatujte, že seborea nepochází z alergie nebo z nečistoty. A není nakažlivá.

Příznaky (symptomy)

Šupinatá pokožka jsou běžný název pro seboroickou dermatitidu. A je to vlastně název jednoho z příznaků. Kojenci 3 měsíce a mladší často mívají takto šupinatou pokožku – na jejich pokožce hlavy jsou takové šupinky žluté nebo hnědé barvy. Obvykle zmizí ještě předtím, než je dětem jeden rok, přestože se může vrátit, až dosáhnou puberty.

Seboroická dermatitida se může vyskytnout i jinde na hlavě, na tváři, zejména kolem nosu, obočí, očních víček nebo za ušima. Může se také objevit i jinde na vašem těle:

 • Okolo střední části hrudníku
 • Okolo pupíku
 • Na hýždích
 • V kožních záhybech – pod paží a na nohách
 • Ve slabinách
 • Pod prsy u žen

Kůže může svědit, pálit nebo být zarudlá, červená.

Protože seborea může vypadat jako jiné kožní problémy, měli byste navštívit svého lékaře, abyste získali správnou diagnózu a následně i správnou léčbu. Dermatolog se zeptá na vaši lékařskou historii a podívá se na vaši kůži. Možná budete potřebovat i nějaké další testy, pokud si lékař myslí, že seborea souvisí s jiným onemocněním.

Tradiční léčba seboroické dermatitidy

Topická (místní) léčba je nejčastěji doporučovaným řešením u seboroických dermatitid. Patří sem krémy a šampony, které obsahují kortikosteroidy nebo hydrokortizon.

Ale tyto metody léčby mohou způsobit zeslabení pokožky (zejména v průběhu času). Takže je možné je používat jen několik týdnů.

Doplnění těchto léčebných postupů o alternativní nebo přírodní léčbu může dlouhodobě pomoci snižovat nežádoucí účinky.

Antibakteriální gely jsou také předepisovány určitým lidem, jejichž seborea je vyvolána bakteriemi na pokožce hlavy. Metronidazol je nejběžnější účinnou látkou v těchto gelech. Také jsou někdy v tomto případě doporučovány protiplísňové šampony a krémy.

Někteří lékaři doporučují světelnou terapii k léčbě seboroické dermatitidy. Při této metodě ošetření lékař vystaví postiženou oblast pokožky ultrafialovému záření. Pomáhá uklidnit pokožku a snižuje svědění a zarudnutí.

Dospělí s seboroickou dermatitidou na pokožce hlavy mohou používat šampon, který obsahuje jednu z těchto klíčových ingrediencí:

 • Ketokonazol (fungistatické antimykotikum se širokým spektrem (kvasinky, dermatofyty i některé bakterie)
 • Kyselina salicylová
 • Sulfid selénu
 • Pyrithion zinečnatý (Pyrithion zinku je látka s antimikrobiálním a protizánětlivým účinkem)
Zajímavé:  Léky Na Rýmu Pro Kojence?

Seborea u kojenců a malých dětí

Pro kojence se šupinkami ve vlasech se doporučuje jemný šampon a denně umývat pokožku hlavy teplou vodou a tímto dětským šamponem. Pokud to nepomůže, promluvte si s pediatrem. Šampon proti lupům může dráždit pokožku vašeho dítěte. Chcete-li nejprve změkčit husté šupinky, rozetřete do oblasti minerální olej a opatrně je opatrně hřebenem očistěte.

Přírodní (domácí) léčba seboroické dermatitidy

Konvenční léčba seborey je většinu účinná, ale domácí léky mohou také pomoci. Tak proč nevyzkoušet jakési babské rady i v případě tohoto problému, že. Při kombinování domácích metod s konvenčními způsoby léčby mohou přírodní léky pomoci vyřešit příznaky problému rychleji a s menšími vedlejšími účinky. Tak se na ně podívejme.

Rybí tuk

Doplňky rybího oleje mohou pomoci potlačit vzplanutí dermatitidy vyvolané alergiemi. Rybí olej má také další pozitivní vlastnosti. Doporučuje se pro celkové imunitní a kardiovaskulární zdraví, zejména díky obsahu omega-3 mastných kyselin.

Aloe vera

Aloe vera je rostlina s protizánětlivými vlastnostmi. Výzkum ukázal, že extrakt z aloe vera je velmi účinný při léčbě seboroické dermatitidy. Doplňky obsahující aloe vera gel nebo extrakty z této rostliny mohou pomoci potlačit vzplanutí seborey. Mohou také snížit závažnost vzplanutí, které už nastalo.

Probiotika

Probiotika se někdy doporučují k léčbě různých druhů dermatitidy, zejména u dětí. Existuje však jen málo výzkumu, který by spojil probiotika s účinnými výsledky u seboroické dermatitidy. Přesto probiotika mohou podporovat zdravější trávicí systém – a to ve finále může snížit zánětlivé problémy v celém těle.

Esenciální oleje

Esenciální oleje jsou obecně hodně populární pro místní (lokální) léčbu kožních onemocnění. Při seboroické dermatitidě mohou některé oleje pomoci léčit stávající vzplanutí.

Tak třeba čajovníkový olej. Ten byl hodně studován při použití u mnoha kožních problémů. Jeho antibakteriální, antifungální a jeho protizánětlivé účinky z něj činí ideální léčbu seboroické dermatitidy. Nezapomeňte ale, že olej z čajovníku je poměrně silný.

Před aplikací na pokožku hlavy je nutné ho zředit s nějakým nosným olejem, jako je kokosový olej nebo olivový olej. Zkuste použít osm až dvanáct kapek čajovníkového oleje smíchaného s nosným olejem nebo vodou na seboroickou dermatitidu (lokálně).

Tato léčba může snížit svědění a podpořit hojení šupinatých skvrn na pokožce hlavy.

A co další esenciální oleje? Pupalkový olej, olej z černého rybízu a brutnákový olej mohou mít vlastnosti, které pomáhají snížit příznaky zánětu. Smíchejte některý z těchto olejů s nosným olejem a aplikujte ho na místo vzplanutí zánětu.

Mohou krásně snížit svědění a zarudnutí v místě problému. Kokosový olej je pravděpodobně pro tento případ nejlepší nosný olej, který se smíchá s těmito esenciálními oleji. Jeho konzistence usnadňuje aplikaci.

Navíc kokosový olej má své vlastní analgetické a antibakteriální vlastnosti.

Jablečný ocet

Jablečný ocet může také krásně snížit zánět v oblasti vzplanutí problému. Chcete-li tuto léčbu použít, nejprve si omyjte vlasy šamponem. Potom aplikujte do oblasti zředěný roztok jablečného octa. Nechte ocet a vodu působit na pokožce hlavy několik minut, pak opláchnete. Ujistěte se, že opravdu dobře opláchnete tuto směs z vlasů.

Olivový olej

Další možností pro ošetření doma je nanášení olivového oleje na pokožku hlavy. Olej nechte asi hodinu působit. Poté umyjte a šamponujte vlasy jako obvykle.

Jídlo a jídelníček

Seboroická dermatitida není přímo spojena s dietními návyky. Ale to neznamená, že vaše strava nemá žádný vliv na problémy pokožky. Jezte zdravě – na podporu svého imunitního systému a zaměřte se na potraviny, které mají protizánětlivé vlastnosti. Možná zjistíte, že se vaše příznaky hodně zlepšují.

Zkuste se zaměřit na tyto potraviny:

 • spousta zelené listové zeleniny
 • rajčata
 • olivový olej
 • plody, které obsahují antioxidanty, jako jsou třešně, jahody a borůvky
 • potraviny s vysokým obsahem vitamínu C, jako jsou citrusy a papriky
 • mandle
 • sladké brambory
 • potraviny s velkým množstvím vitaminu E, jako jsou pšeničné klíčky a avokádo

Jak na prevenci?

Ačkoli je nejasné, co způsobuje seboroickou dermatitidu, existují některé spouštěče, které mají většinou pacienti s tímto onemocněním společné. Stres může zhoršit vzplanutí pro mnoho podmínek kůže a seborea zde není výjimkou. Snažte proto stres maximálně kontrolovat.

Je pravděpodobné, že vaše vzplanutí jsou spojeny s alergickou reakcí, a proto se pokuste dokumentovat, jestli je něco, co je neobvyklé nebo nové, když dojde k vzplanutí. Chcete-li zabránit spuštění těchto problémů, vyhněte se nošení vlněných čepic a svetrů. Místo toho se rozhodněte pro látky jako bavlna a hedvábí.

Oslabený imunitní systém může také přispět ke horšení vašich příznaků. Postarejte se o sebe v tomto směru a ujistěte se, že váš jídelníček je bohatý na vitamíny E, C a K.

Pokud se seborrická dermatitida dlouhodobě nezlepšuje, nebo pokud se oblast stane velmi bolestivou, červenou, nateklou nebo se začne objevovat hnis, vyhledejte svého lékaře.

Jaké máte zkušenosti s dermatitidou vy? Budeme moc rádi za komentáře a vaše poznatky v komentářích.

A co si dále přečíst na toto téma?

 • Seboreou trpí jí děti i dospělí

VIDEO: Seboroická dermatitida (As. MUDr. Š. Čapková) – přednáška

VIDEO: Jak na seboroickou dermatitidu ve vlasech – TIPY

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Seboroická dermatitida: příčiny a příznaky

Příčiny seboroické dermatitidy jsou zatím bohužel neznámé a léčba obtížná, jak potvrzují i experti. Seborea se typicky projevuje mastnými, žlutými šupinkami, lupy a zánětlivými ložisky.

Patří přitom mezi chronická kožní onemocnění, která dokážou pořádně potrápit.

Špatně se jí totiž zbavuje, napadená místa mohou nepříjemně svědět a postižení se bohužel leckdy setkávají s posměchem okolí.

„Jde o onemocnění kůže postihující oblasti bohaté na mazové žlázy a oblasti kožních záhybů, kde dochází k mechanickému tření kůže a zapářce. Predisponujícím faktorem onemocnění je zvýšená tvorba mazu mazovými žlázami – seborea,“ popisuje dermatoveneroložka Blanka Žuffová-Kunčová z Polikliniky AGEL Olomouc s tím, že se ekzém může objevit u novorozenců, dětí i u dospělých.

„U dospělých se typicky v tzv. predilekčních lokalizacích – ve kštici, v obočí, na víčkách, v nosolícních rýhách, nad hrudní kostí a mezi lopatkami – tvoří dosti ostře ohraničená žlutorůžová ložiska krytá žlutavými mastnými šupinami.

Tvorba lupů ve kštici je vlastně jen mírná forma tohoto onemocnění,“ nastínila odbornice. Na počátku může být prý seboreu poměrně složité odlišit od jiných onemocnění, zprvu se může jevit jen jako lupovitost nebo akné, popřípadě imitovat jiné ekzémy.

„Odlišení projevů od atopického ekzému či psoriázy je při postižení obličeje a kštice v mnoha případech dosti obtížné,“ dodává dermatoveneroložka.

Galerie: Pupínky na obličeji, které byste neměli zaměňovat

Záhadný původ

Problémem je i to, že se do dnešní doby přesně neví, co vlastně ekzém vyvolává. Tím pádem se také obtížně léčí. „Onemocnění je chronické s recidivujícím průběhem, dědičnost zde nemá významný vliv.

Příčina jeho vzniku není zcela objasněna, uvažuje se o porušení ochranného filmu kůže vlivem seborey a s tím související přemnožení některých mikroorganismů přítomných na kožním povrchu.

K úplnému vyléčení u těžších forem proto většinou nedochází,“ říká Blanka Žuffová-Kunčová.

Známé je alespoň to, že nemoc výrazně ovlivňují klimatické podmínky – zlepšuje se v létě, u moře či na horách. A že má na seboreu velmi negativní dopady stres. Tím se ovšem postižení dostávají tak trochu do začarovaného kruhu, neboť sám ekzém bývá na psychiku značně náročný. Hlavně pokud vede k vypadávání kštice.

Blogerce vypadala polovina vlasů

O tom ví své například blogerka Starry girl, která chce raději zůstat v anonymitě. Seborea se jí rozjela po třicátém roce a měla docela dramatický průběh. „Seborea se u mě poprvé projevila ve dvaatřiceti letech.

Projevila se žlutou, silnou, souvislou vrstvou kožního mazu. Po propuknutí onemocnění mi začaly vypadávat vlasy. A přestože jsem navštívila speciální pracoviště, během cca pěti měsíců jsem přišla tak o polovinu kštice, pak to přestalo,“ vzpomíná žena pro Vitalia.

cz s tím, že šlo o velmi náročnou zkušenost.

„Bylo to obtížné období plné beznaděje. Nejobtížnější bylo mytí vlasů. V průběhu onemocnění je klíčové udržet vlasovou pokožku čistou, ale během mytí a česání zároveň vypadá nejvíce vlasů, takže to byl takový začarovaný kruh a z každého mytí jsem měla hrůzu,“ popsala Starry girl.

Zoufale tak zkoušela všechny možné přípravky, které by jí mohly pomoci; například doplňky stravy určené na vypadávání vlasů či vlasová mezoterapie ale selhaly.

Nakonec jí zabral až speciální šampon Alpicort F, který jí doporučili dermatologové z jedné pražské nemocnice. Padání kštice tak během několika týdnů ustalo.

Dnes má od seborey blogerka do velké míry pokoj, musí ale stále používat speciální šampony, jinak se ekzém vrací.

„Nejvíce se mi osvědčila vícekroková péče o pokožku hlavy. V prvním kroku pokožku umyji šamponem proti lupům z lékárny, ne z drogerie! V případě potřeby mytí opakuji ještě jednou a během působení šamponu pokožku masíruji pomocí silikonového vibračního masážítka, které prokrví vlasovou pokožku, uvolní odumřelé zbytky kůže a lupy,“ doporučuje Starry girl.

Následně pak používá korejský přípravek s mořskou solí, který slouží k masáži vlasové pokožky a odstraní poslední zbytky kožního mazu. „Na závěr používám vyživující vlasovou péči s malinovým octem, kterou nechám minutu působit a poté smyji,“ popisuje a dodává, že na česání vlasů používá kartáč s kančími štětinami.

Zajímavé:  Zánět V Dutině Ústní Léčba?

Ekzému si všimli i kamarádi

Se seboreu má nepříjemnou zkušenost také Standa Puffler. „Objevila se u mě v roce 2013, to mi bylo třicet tři let.

Prvně jsem zaznamenal její příznaky v době, kdy jsem hodně cvičil a nepřiměřeně zvýšil příjem proteinů pro růst svalů. Měl jsem slabší formu ekzému s výskytem na čele, v obočí a pod nosem.

Ve vlasech pak spíš lupy, ale ty jsem tam měl odjakživa,“ říká Standa, který o seboree vede i blog.

Podle něj výskyt ekzému souvisel s vícero problémy – při cvičení se prý často zpotil, tudíž se hodně sprchoval a dráždil tím kůži. Stav zhoršovala i zima, nedostatek slunce, stres a životospráva.

„Díky zvýšenému příjmu proteinů a zřejmě i BCA aminokyselin a změně stravy mohlo dojít v mém těle také k hormonální nerovnováze.

Přičtu-li k tomu dlouhodobé potíže s játry a vyšší cholesterol, vlastně se ani nedivím, že jsem skončil jako seboroik,“ popsal muž s tím, že v rodině ekzémem nikdo netrpěl.

U Standy se naštěstí seborea projevila jen v lehčí formě, nezačaly mu tak padat vlasy. Přesto si ale okolí ložisek všímalo. „Vlasů moc nemám, ale to bych nepřisuzoval takhle konkrétně jednomu faktoru. Ubývá jich stejně jako většině chlapů.

Seborey si nicméně začala všímat žena a kamarádi. Naštěstí to brali v pohodě. Nebyla tak hrozná a dařilo se mi to i maskovat až eliminovat pomocí kosmetiky na čištění pleti,“ řekl k tomu bloger, který má už řadu let od výraznějších projev seborey pokoj.

Základem je podle něj zbavit postižená místa kvasinek.

Co pomáhá proti seboree?

„K tomu lokálně pomáhají různé přísady šamponů a čisticích pěnivých gelů proti seboroické dermatitidě. Brzy jsem také pochopil, že je potřeba omývat čelo a obličej téměř výhradně micelární vodou,“ říká Standa.

Podle něj ale zmíněné přípravky stejně neřeší původní příčinu, výrazněji mu tak pomohla až změna stravování a životního stylu. „Omezil jsem příjem živočišných tuků na minimum, přestal jsem se cpát sladkostmi, čaj sladím stévií, jinak raději piju hořký.

Obecně piju hodně čisté pramenité vody. Se sportem jsem opatrnější – nepřetěžuju se, ale také neležím na pohovce.

Kulturistické preparáty jsem vyměnil za doplňky stravy, které pomáhají proti překyselení organismu, pročištění jater a zlepšení cholesterolu, a zejména k eliminování kvasinek a plísní,“ dodává.

Dermatoveneroložka potvrzuje, že u mírných forem seborey stačí zevní aplikace speciální léčebné kosmetiky. U těžších forem se je ale nutné jít poradit k odborníkům.

„K terapii se pak využívá slabých kortikoidních přípravků v kombinaci s antibakteriálními přísadami a lokálními antimykotiky. K doléčení jsou vhodné sirné a dehtové preparáty.

V nejtěžších případech se podávají lokální imunomodulační přípravky, celkově antimykotika či deriváty vitamínu A. Pobyt na čerstvém vzduchu a slunci působí na onemocnění také vždy příznivě,“ uzavírá Blanka Žuffová-Kunčová.

Co je seboroická dermatitida?

Seboroická dermatitida (také seborea) je chronické kožní onemocnění, s nímž se údajně potýká až 5 % populace. Obvykle mívá recidivující průběh, a jakmile jednou dojde k rozvoji problémů, pacienty trápí po celý zbytek života. Nejohroženější jsou kojenci, mladí lidé v pubertě a v případě dospělých muži ve věku 20–40 let či ženy po menopauze.

Jaké jsou příčiny seboroické dermatitidy?

Co seboroickou dermatitidu způsobuje, lékaři prozatím bohužel nevědí. Vliv může mít údajně zvýšená činnost mazových žláz, oslabení imunitního systému pacienta, přemnožení kvasinek, ale svou roli prý hrají i genetické dispozice, hormonální nerovnováha, stres, užívání léků nebo třeba nevhodné kosmetické produkty.

Jaké má seboroická dermatitida příznaky?

Typické projevy seborey zahrnují zvýšenou produkci kožního mazu, zarudnutí pokožky a tvorbu plochých odlupujících se žlutavých šupinek.

Ty mohou tvořit větší mapovité oblasti, přičemž pokožka pacienta často nepříjemně svědí nebo dokonce mokvá.

Dále může vlivem seboroické dermatitidy docházet k vypadávání vlasů, a u kojenců se nemoc projevuje vznikem šupinek a krustiček na vrcholku hlavy, ve vlasech, na obličeji či v oblasti namáhaných záhybů kůže.

Existuje pro seboreu léčba?

U mírných forem se doporučuje především dodržování hygienických pravidel a lokální aplikace speciální léčebné kosmetiky. V těžších případech je nutné konzultovat problém s odborníkem, který může předepsat kortikoidní přípravky, lokální antimykotika a další léčebné přípravky. Pomoci pak může i změna životosprávy a častý pobyt na čerstvém vzduchu.

Jak léčit seboroickou dermatitidu

Špatnou zprávou na začátek je fakt, který tvrdí dermatologická veřejnost a sice, že toto kožní onemocnění nelze vyléčit.

Z pohledu dermatologu a trichologů sice existují nějaké formy léčby, ale podle nich můžete maximálně kontrolovat výskyt symptomů.

Je fakt, že jde o chronické onemocnění, které se může znovu objevit kdykoli v průběhu života – třeba zrovna v době nemoci nebo při zvýšeném stresu.

Dermatologové obvykle doporučují používat k ošetření vlasové pokožky šampóny s obsahem Ketoconazolu, který dokáže odstranit šupinky kůže a působí proti tvorbě nových lupů. Pokud však tyto šampóny nezaberou, je nutné vyhledat odbornou pomoc.

Dermatolog vám předepíše zřejmě silnější léky, ale s největší pravděpodobností bude stále léčit důsledek, nikoliv příčinu.

Jestliže důvěřujete více přírodní léčbě, můžete si zkusit pokožku hlavy potírat odvarem z kořene kopřivy, který působí hojivě, a studovat informace kolem zdravé výživy, překyseleného organismu a mikrobiomu.

Podle mého názoru lze vyléčit vše, ale musí člověk chtít a věnovat tomu maximální úsilí (což dokáže jen mizivé procento z nás). Pokud budete seborhoickou dermatitidu studovat na internetu, zjistíte brzy, že má souvislost s životním stylem.

Doporučuje se omezit smažená a tučná jídla (především některé živočišné tuky), pasterizované mléko a sýry, dále rafinovaný cukr a sladkosti obecně, bílou mouku, polotovary a fastfoody. Naopak do jídelníčku zařaďte velké množství syrové zeleniny a trochu ovoce. Je potřeba zbavit se primárně všech plísní na kůži, které jsou většinou kvasinkového původu a živí se cukrem.

S tím souvisí i acidobazická rovnováha v těle – nastudujte si něco o překyselení organismu a snažte se o odkyselení svého těla.

Pomůže Vám velmi užívání doplňků stravy s obsahem vitamínů podporujících regeneraci a výživu kůže.

Jde především o beta karoten (provitamín A), který působí proti infekci a snižuje vysušování kůže, vitamín C (na podporu obranyschopnosti) a vitamin E (podpora regenerace, doporučuji silný preparát s obsahem alespoň 400 jednotek), dále minerálů zinku (napomáhá při hojení) a selenu (který má silné antioxidační účinky).

Dále se doporučují preparáty s obsahem probiotik (zejména lactobacilu acidophilu). Tyto mléčné bakterie brání růstu patogenních a hnilobných bakterií. Zabraňují tak rozvoji plísňových a houbových onemocnění a zvyšují odolnost vůči mikrobiálním a virovým infekcím. B komplex je potřebný pro zdravou kůži a vlasy.

Seborea vyžaduje komplexní léčbu

Vzhledem k tomu, že naše zdravotnictví nikdy nepřistupuje k pacientům komplexně a nezná jejich kompletní anamnézu, nikdy nemůže mít u kožních onemocnění takové úspěchy jako samotný pacient, který nejlépe ví co a jak moc jej trápí, stejně jako nejlépe zná svoji životosprávu, ostatní zdravotní obtíže a podobně.

Komplexní přístup k seboroické dermatitidě je dle mého názoru klíčovým faktorem úspěchu. Osobně jsem měl v minulosti potíže s játry, vyšší hladinu cholesterolu, trpím občas plísní na prstech/nehtech u nohou.

Co je důležitější je fakt, že jsem byl kojený pouze 14 dní a v dětství jsem užíval mnohokrát antibiotika, což nebude ideálním základem pevné imunity a nezlomitelného mikrobiomu.

Věřte nebo ne, ale řešením vnitřních potíží s cholesterolem a játry, se mi do značné míry upravila i seborea. Dost mi pomohlo zaměření se životosprávu – od stravy přes mentální hygienu až po relaxaci, spánek a přehodnocení toho, co je pro mne v životě důležité.

Čím dál, tím více, vidím cestu v současných objevech kolem mikrobiomu, vlákniny ve stravě a posilování imunity (včetně studených sprch :). Vynikající jsou preparáty Symbio enzymy a probiotika, stejně tak mohu doporučit přírodní antibiotikum jako je česnek, který má silné antimikrobální účinky a posílí i imunitní systém (normalizuje krevní tlak a trávení).

Ve formě kapslí/tablet navíc nezpůsobuje negativní reakce organismu jako tomu je u syrového česneku a dokonce ani není cítit z úst.

Teprve ve chvíli, kdy budete mít vyřešený celkový zdravotní stav, acidobazickou rovnováhu a zlepšíte svůj životní styl (zejména stravu), mohou mít velmi pozitivní účinek i šampóny a další dermatologická kosmetika. Šampony většinou obsahují syntetické i přírodní látky s antimykotickým účinkem.

Bývají často zařazovány do skupiny léčebné kosmetiky. Existuje velké množství druhů dle typu vlasů a lupů. Zpravidla však řeší důsledek a nikoliv příčinu potíží se seboreou. Příčinu musíte hledat v každém individuálním případě sami.

Někdo třeba začal brát silnější léky nebo doplňky stravy, které mění hormonální rovnováhu těla a jiný zase přestal dbát na zdravý životní styl a přijímá tak v potravě extrémně mnoho sacharidů (hlavně jednoduchých cukrů v podobě sladkostí) a k tomu třeba kouří a pije.

Někdo má oslabenou imunitu díky tomu, že v mládí často bral antibiotika a nyní by potřeboval prebiotika (vlákninu) a probiotika. Takto bychom mohli pokračovat, prostě je to vždy na každém z nás, jak se ke svému zdraví postavíme.

Je moudré starat se o své zdraví a zajímat se o to, jak můžete svému zdraví pomoci. Sám studuji literaturu, odborné články na internetu a časopisy o zdraví. Vždyť velká část informací na tomto webu je převzata z knihy Pryč s kyselostí německého léčitele a terapeuta Kurta Tepperweina.

Překyselení organismu je v současnosti jednou z nejnebezpečnějších civilizačních chorob, protože zdraví je bezprostředně závislé na rovnováze mezi kyselostí a zásaditostí našeho těla.

Překyselení způsobuje většinu nemocí a důkladné odkyselení a doplnění minerálních látek v těle tvoří základ každé terapie.

Z vlastní zkušenosti a z pozitivních ohlasů desítek lidí, kteří trpí seboreou doporučuji tyhle šampony a kosmetiku

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector