Antikoncepce a menstruace – vše o zdraví

Začátek menstruačního cyklu se počítá od prvního dne krvácení, kdy jsou hladiny obou hormonů nejnižší. Pokud začínáte s užíváním antikoncepce, tento den je vhodné si vzít první tabletu z nového blistru. Vaše tělo právě odstartovalo folikulární fázi. Je pojmenovaná podle folikulů, které zrají ve vaječnících.

Folikuly mají kromě jiného za úkol produkovat estrogeny. V průběhu tohoto období se zastaví krvácení, hrubne výstelka dělohy a vy se cítíte dobře. Jste pozitivně motivovaná, máte dobrou paměť a netrápí vás úzkosti ani špatná nálada. Čím více estrogenů v organismu máte, tím větší máte sexuální apetit. Tato fáze trvá 12-14 dní.

Estrogen spouští produkci dalšího hormonu – luteinizačního, jehož funkce je stimulace dozrání folikulu.

Antikoncepce a menstruace - Vše o zdraví I ovulace může být bolestivá

Když je folikul zralý – praskne a uvolní se vajíčko. Toto období se nazývá ovulace a trvá přibližně 5 dní. Během ovulace máte největší pravděpodobnost počít miminko.

Pokud jste podcenili s partnerem ochranu a rodičovství zrovna neplánujete, při ovulaci můžete sáhnout po takzvané „tabletce po“. Po jejím užití tuto fázi zastavíte. Pokud ale ovulace již proběhla, účinnost léku se značně snižuje.

Během ovulace máte čirý výtok a taky mnohdy pociťujete mírné bolesti v podbřišku. Sexuální aktivita ale vrcholí, protože tělo je připravené na početí a uhnízdění oplodněného vajíčka.

Antikoncepce a menstruace - Vše o zdraví Příprava sliznice k uhnízdění vajíčka

Folikul, ze kterého se uvolnilo vajíčko, se mění na žluté tělísko, které produkuje kromě estrogenů taky progesteron. Děloha se postupně připravuje na uhnízdění vajíčka a výstelka roste, je dobře prokrvená a hrubá.

Tato fáze se nazývá luteální (podle luteus=žlutý) a trvá 12-16 dní. Pokud nedojde k oplodnění vajíčka a jeho uhnízdění do připravené dělohy, zaniká žluté tělísko, snižuje se produkce hormonů a dochází ke krvácení.

V jeho průběhu se vyloučí z těla výstelka dělohy.

Antikoncepce a menstruace - Vše o zdraví Proč trpím PMS?

Mnoho žen prodělá každý měsíc premenstruační syndrom. Příznaky se nedají obecně popsat, protože každá žena toto období prožívá jinak.

Často se vyskytuje ale:

  • špatná až depresivní nálada,
  • chuť na sladké jídlo,
  • zadržování vody a otoky pocit bolestivých prsníků,
  • snížení libida,
  • zhoršení stavu kůže a akné
  • a celková podrážděnost.

Antikoncepce a menstruace - Vše o zdraví Nejčastější příčiny bolestí při menstruaci

Menstruační bolest způsobuje uvolňování narostlé děložní sliznice. Některé ženy cítí pouze slabou bolest, jiné nedokáží normálně fungovat a doprovází ji i jiné příznaky.

Nejčastěji jde o:

  • bolest hlavy,
  • únavu,
  • průjem,
  • nadýmání
  • a zvracení.

Bolestmi nejvíc trpí mladé dívky a ženy. Po porodu se často zmírňují, či zcela vymizí. Bolest při menstruaci se může vyskytovat i v důsledku onemocnění. Pokud vás trápí příliš velké bolesti, které vás vyřadí z běžného režimu i na několik dní, je určitě na místě absolvovat gynekologické vyšetření.

Na bolesti a proti křečím má příznivý vliv teplo. Pomůže tedy, když si zahřejete gelovým polštářkem či termoforem a přiložíte jej na záda, či podbřišek. Uvolňující efekt má také horká koupel s příměsí vonných olejů.

Pokud terapie teplem není dostačující, vezměte si tabletku proti bolesti. Léčiva ze skupiny analgetik zabírají rychleji pokud zvolíte gelové tobolky jako třeba Ibalgin rapidcaps nebo Brufen rapid. Užívat se mohou 3krát za den 1 tableta s odstupem nejméně 6 hodin.

Se silnějším účinkem pak mohou být Nalgesin S nebo Dexoket.

Pro ty pacientky, které trpí na potíže se žaludkem, poruchou srážení krve nebo mají sníženou funkci ledvin, je lepší volba Paralenu či Panadolu. Při hmotnosti nad 50 kg je možné si vzít 2 tablety najednou, nejvíc ale 8 tablet za den.

Existují také šumivé formy rozpustné ve vodě. Tyto tablety ale obsahují kofein pro zvýšení účinku proti bolesti. Proto byste jej neměly užívat před spaním, nebo pokud máte zvýšený krevní tlak.

Najdete je pod názvem Panadol extra rapid.

Účinek léků proti bolesti zvýšíte doplněním hladiny hořčíku, třeba lékem Magnesii lactici. Hořčík kromě toho celkově přispívá k normální psychické činnosti, k normální svalové činnosti a zmírňuje únavu a vyčerpání. Pro menstruační a předmenstruační komfort přispívá velmi dobře i pravidelné pití bylinných čajů s obsahem kontryhelu, drmku a řebříčku.

Přípravky na menstruaci

Источник: https://www.benu.cz/co-pomaha-na-menstruacni-bolesti

Menstruace a hormonální antikoncepce

Možná by se lépe hodil název ‚Menstruace versus hormonální antikoncepce‘. Mnoho žen vůbec netuší, že zásadní věcí, o kterou nás hormonální antikoncepce (HA) připraví, je skutečná menstruace.

4. 12. 2013 7 minut čtení Ilona Bittnerová

Také je mnoho žen, které zaujaly negativní postoj ke své menstruaci a rozhodnou se pro HA právě z toho důvodu, aby menstruaci ze svého života mohly vyškrtnout. Proč je ale menstruace důležitá?

Co se děje v ženském těle ovlivněném HA při ‚menstruaci‘?

Ženy, které užívají antikoncepci 21 dní a poté na 7 dní vysadí, sice menstruují, ale nejedná se o menstruaci v pravém slova smyslu. Jedná se o tak zvanou pseudomenstruaci, ke které dochází v důsledku poklesu hormonální hladiny a která je tedy pro ženské tělo naprosto neužitečná.

V těle neovlivněném hormony dochází během každého lunárního cyklu (cca jednou za každých 28 dnů) v období ovulace k uvolnění vajíčka. Nedojde-li k oplodnění vajíčka a následnému těhotenství, část nevyužité děložní sliznice připravené k uhnízdění vajíčka se odloučí a je odplavena z těla ven, čímž začíná nový cyklus.

Menstruace trvá orientačně 4-6 dní. V té době se tělo ženy čistí nejenom fyzicky, ale i mentálně. Ženino tělo opouští neoplodněné vajíčko i vše nepotřebné, co se za uplynulý měsíc nashromáždilo v děloze.Na rozdíl od skutečné menstruace při pseudomenstruaci nedochází k žádné očistě.

V době ovulace se totiž vlivem HA neuvolní vajíčko, které by mohlo být následně oplodněno – tím se žena stává neplodnou. Připravuje se tím o skutečné období ovulace, kdy je žena často více sexuálně žádostivá a svým chováním i vůní (související s hormonální hladinou) je mnohem více žádoucí pro muže.

Naopak období menstruace je určeno nejenom očistě fyzické, ale i mentální.

Někdy se může stát, že k ovulaci dojde – u některých HA až ve 30% cyklů. Dojde tedy k vypuzení vajíčka do vejcovodu a při optimální souhře okolností může dojít k početí dítěte.

Poté nastupují sekundární mechanismy účinku hormonální antikoncepce: ztížená průchodnost spermií hlenem děložního hrdla, zpomalený transport oplozeného vajíčka vejcovody, zabránění uhnízdění embrya v děloze.

Na základě toho počatá lidská bytost zahyne de facto hladem, neboť se jí kvůli nedostatečné vrstvě děložní sliznice nedostává potřebné výživy. Je pak odplavena během pseudomenstruace.

Antikoncepce a menstruace - Vše o zdraví

Děloha je srdcem ženství

Děloha se při skutečné menstruaci očistí, omládne a je připravená vstoupit do nového lunárního cyklu. Je pochopitelné, že se žena v průběhu menstruace cítí unavena. Vždyť tělo pracuje na plné obrátky, aby se očistilo jak na fyzické, tak na mentální úrovni.

Podle tradiční čínské medicíny je menstruace silně spojena s našimi játry a tedy i naším hněvem, který s játry souvisí. A tak s prvním dnem menstruace odchází nejen neoplodněné vajíčko, ale i všechen hněv a negativní emoce, které se v ženě nahromadily.

Ženy, které samy sebe alespoň trochu vnímají, si určitě povšimly, že první dny menstruace nebývají zrovna přátelské ke svému okolí a pozitivně naladěné na společenské akce.

Důvod, proč se ženy tak snadno vzdávají své menstruace, je asi celkově negativní postoj, který k ní společnost chová. Menstruace se bere jako něco omezujícího; něco, o čem je nevhodné mluvit; něco, za co je třeba se spíše stydět.

A přitom právě z menstruace si žena může udělat krásný rituál.

Pokud se naučí vnímat, že toto období patří jen jí, že má právo se v tomto období hýčkat, rozmazlovat, naučí se zvolnit své tempo a vnímat očistný proces, který v jejím těle probíhá, pak brzo vycítí, že menstruace není její nepřítel, ale naopak spojenec číslo jedna.

Antikoncepce a menstruace - Vše o zdraví

Místo jen pro ženy

V některých domorodých kmenech v Jižní Americe dodnes existují takzvané lunární chýše. Ženy, které v danou chvíli menstruují, se do ní na 4 dny odeberou a v chýši se věnují jen samy sobě.

Meditují, zpívají, sdílejí své naděje a sny s ostatními ženami, hýčkají své tělo, aby se po skončení menstruace vrátily plné síly a energie do běžného života.V naší společnosti orientované na výkon a lineární běh života je pro ženu často těžké se zastavit.

Každá z nás ale může během dnů menstruace alespoň zvolnit a udělat si volno třeba po práci. Začínají se objevovat i místa připomínající lunární chýše. Jedno takové najdete například v Praze – Červený stan nebo Měsíční chýše na Sklenářce.

Důvody pro hormonální antikoncepci

Lékaři dnes často předepisují HA z mnoha jiných důvodů než je důvod ochrany před nechtěným těhotenstvím. Je pochopitelné, že dívky v pubertálním věku vítají možnost zdravě vypadající pleti bez akné.

Ovšem jaký je důvod? Chtějí být stejně krásné jako modelky z časopisů nebo chtějí být atraktivní pro muže? Co když je pro muže mnohem atraktivnější voňavá dívka v ovulaci než neplodná dívka s dokonalým obličejem? Jak mohou ženy poznat svou pravou sexuální energii, když jsou hormonálně srovnány pomocí HA už třeba od 15-ti let věku?Hormonální antikoncepce – ano či ne? Dalším častým důvodem pro HA jsou premenstruační a menstruační bolesti. Naše maminky ani babičky nám často už nejsou schopny předat kladný vztah k menstruaci, ke svému tělu a ani to, jak se k sobě při menstruaci chovat. Bolesti pouze odrážejí nespokojenost těla s tím, co v době menstruace děláme. Překrytím bolesti se důvod nevyřeší a výsledky pak vidíme v množství žen s potížemi s plodností a s rakovinou čípku, dělohy nebo prsou.

Zajímavé:  Kam S Použitými Léky?

Lékaři ženám často neřeknou všechny možné důsledky užívání HA. Možná je ani sami nevědí, možná jim přijdou nepodstatné. Pokud se tedy rozhodnete pro HA nebo ji již užíváte, věnujte svůj čas tomu, abyste znala důsledky.

Antikoncepce a menstruace - Vše o zdraví

K tématu:

Hormonální akvárium – dokumentární film od Terezy Taryelena Máslová: „Největší omyl, v němž uživatelky antikoncepce žijí, je, že menstruují. To v žádném případě není pravda.

Žena, která užívá prášky, nemá žádný menstruační cyklus, vlastní reprodukční cyklus je uspaný – a můžeme se jen modlit, aby se po vysazení prášků znovu probudil.“ – více v článku a rozhovoru na www.rozhlas.

cz.

S laskavým dovolením Ing. Jany Steckerové byla použita část jejího článku Zloděj jménem hormonální antikoncepce. Kopírováním textu nebo jeho částí bez povolení se dopouštíte trestného činu porušování autorských práv.

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky.

Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci.

Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Žijeme v době, kdy jsme hormonální antikoncepcí doslova zaplavení, její výhody jsou zdůrazňovány a o nevýhodách se často mlčí.

Je výborné, že někdo vymyslel způsob, který brání nechtěnému početí a my si tak sami můžeme regulovat a určovat kolik dětí budeme mít.

Mladým dívkám je ale hormonální antikoncepce předepisovaná již od útlého věku, v době, kdy ještě ani nemají ustálený menstruační cyklus. Takto mladé tělo můžou (ale i nemusí) hormony poznamenat.

Každá zralá žena (a je jedno, jestli ještě má menstruační cyklus či již prožívá menopauzu nebo má po ní) má v sobě minimálně čtyři v průběhu měsíce střídající se silné sexuální energie, jež se každá projevuje jinými kvalitami. Toto je třeba si uvědomit, vstřebat a tzv. zažít, abychom my ženy mohly naplno rozkvést a využít svůj potenciál, a aby nám muži mohli dát to, co potřebujeme k oboustranné spokojenosti.

Otázka antikoncepce a zabránění nechtěnému početí je stará snad jako lidstvo samo. Samozřejmě je možné sledovat určitý vývoj a změny v jednotlivých obdobích. Bývaly doby, kdy jakkoli bránit početí dítěte, bylo vnímáno jako velký hřích.

Určitě mnozí z vás slyšeli o předchůdcích dnešních kondomů, které se dříve vyráběly z jehněčích střívek.

Ale víte například, jak zabraňovali nechtěnému početí ve starověké Číně či v Egyptě? Kdy se objevila první antikoncepční poradna nebo jak vypadalo úplně první nitroděložní tělísko? Vydejte se společně se mnou na pouť skrze několik století naší historie a objevme způsoby antikoncepce našich předků.

Přemýšleli jste někdy o tom, jak prožívají své ženství a také menstruaci ženy, které pořádají semináře o ženství či pomáhají jiným ženám hledat ženskou podstatu? Přečtěte si rozhovor s Terezou Tarou, autorkou filmu Hormonální akvárium.

Источник: https://www.kalisek.cz/menstruace-HA-antikoncepce.php

Menstruace a antikoncepce

Kategorie: Sexuální zdraví – více z kategorie Autor: Státní zdravotní ústav

Jako menstruaci, menses či měsíčky označujeme měsíční krvácení, při kterém se u ženy odlučuje děložní sliznice a odchází z těla pryč. Nástup menstruačního krvácení odpradávna značí, že se dívka stává ženou.

Antikoncepce a menstruace - Vše o zdraví

Nástup menstruace u dospívajících dívek se v dnešní době uvádí od 9 do 15 let. Menstruační cyklus je řízen hormonálně. V jeho průběhu dozrává vajíčko ve vaječníku, po dozrání se uvolňuje a putuje do vejcovodu a po oplození se uhnízdí v děložní sliznici.

Pokud k oplození nedojde, začne se narostlá děložní sliznice odlučovat a začíná krvácení. Menstruaci mohou provázet větší či menší bolesti v podbřišku.

Zevní ženské pohlavní orgány by měly být vždy udržovány čisté, suché, s přístupem vzduchu, používány by měly být k tomuto účelu určené hygienické prostředky (vložky, tampóny, menstruační kalíšek).

V jakých fázích probíhá menstruační cyklus?

Menstruační fáze začíná1.–5. den menstruačního cyklu a probíhá krvácení. Odlučuje se děložní sliznice od stěny dělohy. Během menstruace odejde z těla asi 40–80 ml směsi krve, děložní sliznice a hlenu. 

Regenerační fáze nastupuje po skončení menstruačního krvácení, dochází k obnovení slizniční výstelky v děloze, trvá 1–2 dny.

Proliferační (růstová) fáze trvá do 14. dnu cyklu. Ve vaječnících dozrává vajíčko. V polovině cyklu, tj. kolem 14. dne, se vajíčko z vaječníku uvolní, přichází ovulace.

  • Co je to ovulace? V polovině menstruačního cyklu, tj. kolem 14. dne, se vajíčko z vaječníku uvolní, přichází ovulace. Obvykle nastává přibližně v polovině menstruačního cyklu, ale může nastat kterýkoli den, i během menstruace. Při ovulaci se uvolní z vaječníku každý měsíc většinou jedno vajíčko a putuje vejcovodem.
  • Kde dochází k oplození vajíčka? K oplození vajíčka spermií dochází ve vejcovodu. Po oplození sestoupí vajíčko do dělohy, uhnízdí se tam a začne se vyvíjet zárodek – embryo. Začíná těhotenství.
  • Co je to mimoděložní těhotenství? Pokud oplozené vajíčko do dělohy nesestoupí a zůstane ve vejcovodu, jedná se o tzv. mimoděložní těhotenství. Zárodek se ve vejcovodu začne vyvíjet, zvětšovat až vejcovod praskne, což provází silné bolesti břicha. Zárodek přitom zahyne.
  • Jak vznikají jednovaječná a dvojvaječná dvojčata? Pokud se z vaječníku uvolní najednou dvě vajíčka a obě budou oplozena, vyvíjí se dvojvaječná dvojčata, pokud vajíčka tři, vyvíjí se trojčata atd. Jedinci jsou si podobní více či méně, stejně jako sourozenci ze dvou, tří či více různých těhotenství. Pokud se však jedno oplozené vajíčko hned po oplození úplně rozdělí na dvě, která se pak vyvíjí samostatně, vznikají tzv. jednovaječná dvojčata, která bývají podobou k nerozeznání. Mají totiž stejné geny, které určují kromě jiných vlastností také jejich podobu.
  •  Co se děje po oplození vajíčka? Ve vaječníku v místě, ze kterého se uvolnilo vajíčko, vzniká tzv. žluté tělísko, které tvoří hormon progesteron a estrogeny. Ty působí na dělohu, prsní žlázy, štítnou žlázu a kosti. Pokud nebylo vajíčko oplozeno, žluté tělísko kolem 24. dne zanikne a změní se v jizvičku, říká se jí bílé tělísko. Naopak při oplození žluté tělísko do 5. měsíce udržuje těhotenství, pak jeho funkci přebírá placenta. V průběhu života jedné ženy dozraje asi 400 až 500 vajíček. Je to o hodně méně oproti mužským spermiím, kterých se jen při jedné ejakulaci uvolní desítky miliónů.

Sekreční fáze začíná 15.–28. den cyklu. Začnou se rozšiřovat sekreční žlázky v děložní sliznici. Hlavní roli v těchto změnách hraje hormon progesteron. Sliznice je připravena pro přijetí oplozeného vajíčka. Děložní sliznice dosahuje výšky až 7 mm.

Ischemická fáze (nedokrvení sliznice) nastane 28. den cyklu, pokud nebylo vajíčko oplozeno. Dochází k rychlému poklesu hormonů progesteronu a estrogenu. Ve sliznici začnou praskat stěny děložních kapilár, nastává krvácení a začíná menstruační fáze.

Jaké antikoncepční metody se používají?

  1. Přirozené – nejlevnější, nevyžadují žádné pomůcky, ovšem nejméně spolehlivé (přerušovaná soulož, metoda plodných a neplodných dnů).
  2. Bariérové – mechanicky zabraňují splynutí vajíčka a spermie (kondom, pesar, ženský kondom).

    Kondom chrání nejen před nechtěním početím, ale také před pohlavně přenosnými infekcemi, včetně infekce HIV/AIDS. Kondom neobsahuje hormony, usnadňuje penisu průnik do pochvy. Je levný. Nevýhodou kondomu může být alergie na latex nebo psychický blok u některých jedinců.

    V současné době jsou již běžně dostupné i nelatexové kondomy tzv. latex free.

  3. Chemické – využívají látky, které při kontaktu ničí spermie nebo omezují jejich pohyblivost (spermicidy ve formě vaginálních čípků nebo gelu).

  4. Hormonální – umělé hormony, které zabraňují dozrávání a uvolňování vajíčka (ovulaci) a ztěžují pronikání spermií do dělohy; patří mezi nejspolehlivější (kombinovaná pilulka, minipilulka, nitroděložní hormonální systém, náplast, injekce, podkožní tyčinka, vaginální kroužek).

    Hormonální antikoncepce zabraňuje v otěhotnění, chrání před mimoděložním těhotenstvím, snižuje sílu krvácení až k jeho vymizení, zlepšuje pravidelnost, může oddálit menstruaci. Snižuje riziko vzniku rakoviny dělohy a vaječníků, chrání před záněty, má pozitivní vliv na akné a pleť. Rizikové je použití hormonální antikoncepce např.

    u kuřaček, žen s těžšími cévními poruchami, trombózou, mozkovou cévní příhodou, těžkou cukrovkou, s jaterním onemocněním nebo s neléčenou hypertenzí. Nevýhodou může být u některých žen zvýšení objemu vody v těle, zvyšování tělesné hmotnosti.

  5. Nitroděložní tělísko – zavádí jej vždy lékař (gynekolog).

    Jsou k dispozici hormonální a nehormonální nitroděložní tělíska. O vhodnosti nitroděložního tělíska je vždy lepší poradit se s lékařem.

  6. Sterilizace – chirurgický zákrok, při němž jsou přerušeny vejcovody u ženy nebo chámovody u muže. Pozor, tento zákrok je nevratný!

Související odkazy

Источник: https://www.nzip.cz/clanek/137-menstruace-a-antikoncepce

Mýty a pravda

Antikoncepce je dnes něco naprosto přirozeného a samozřejmého, a přece je obestřena spoustou mýtů.

Povědomí mnoha žen o vlastním těle, menstruaci, plodných dnech, vlivu hormonů a škále možností antikoncepce je skoro stejné jako povědomí jejich babiček někdy před půl stoletím.

Budete-li pokračovat ve čtení, pokusíme se vyvrátit nejčastější a nejzatvrzelejší omyly, které se o antikoncepci tradují. A třeba mezi těmi mýty překvapeně najdete i ten svůj.

Doufáme, že vám následující řádky budou k užitku, a že si po jejich přečtení budete moci zodpovědně říct: Antikoncepce je moje rozhodnutí.

Mýtus č. 1: Menstruace má přijít každý měsíc, moje tělo se tím čistí.

Není to pravda. Přesvědčení, že menstruační krvácení je vlastně čištění těla, při kterém se měsíc co měsíc z dělohy vyplavují bakterie nebo mrtvé buňky, je mýtus zakořeněný opravdu velmi pevně. Pravda je ale jiná. Z lékařského hlediska není každoměsíční krvácení nic přínosného.

Není tedy pravda, že by vám jakkoli škodilo, bude-li vaše menstruace v důsledku používání hormonální antikoncepce kratší nebo slabší. Zajímavé je i to, že ženy nikdy v historii nezažívaly tolik menstruací jako dnes – tedy až čtyři sta padesát za život! Mohla za to četná těhotenství a dlouhá období kojení.

A tak se dokonce nabízí otázka – není vlastně nemenstruovat přirozenější než menstruovat?

Mýtus č. 2: Pilulky se musí čas od času vysadit, to je známá věc

Není to pravda. Tenhle názor je stejně rozšířený jako zastaralý a nepravdivý.

Mnohé ženy jsou skálopevně přesvědčeny, že antikoncepční pilulky musejí pravidelně na pár měsíců vysadit, aby se tělo mohlo „zotavit“ z hormonů, které kombinované pilulky obsahují. A protože tomu věří, skutečně to i dělají a vůbec si tím nepomáhají.

Pravda je totiž taková, že k vysazování pilulek není absolutně žádný důvod, že to dokonce může být škodlivé. Na úplném začátku užívání kombinovaných pilulek totiž existuje jisté riziko trombózy, které se časem významně snižuje.

Jsou-li tedy pilulky pravidelně vysazovány, zvýšené riziko trombózy se opakovaně vrací vždycky s novým začátkem užívání. A ještě jeden fakt: přestávky v užívání pilulek nezvyšují ani šanci otěhotnět, protože doba, po kterou je užíváte, na to nemá žádný vliv.

Mýtus č. 3: Ženy, které kojí, nesmí užívat hormonální antikoncepci

Pouhá polopravda. Některé hormonální metody opravdu nejsou pro kojící matky vhodné, přípravky s obsahem estrogenů by se užívat neměly, protože estrogen by mohl ovlivnit tvorbu mléka.

Naproti tomu progestiny, zejména pak ty, které mají „místní“ účinky například ve formě hormonálních nitroděložních systémů, objem a složení mléka žádným způsobem neovlivňují.

Kojící ženy mohou také bez obav využívat tříměsíční injekce, hormonální implantáty a pilulky obsahující pouze progestin. Tak jako tak je ale dobré poradit se o nejvhodnější formě se svým gynekologem.

Mýtus č. 4: Pohlavní styk během menstruace je bezpečný, i když neberu žádnou antikoncepci

Naprostá nepravda. Věřit něčemu takovému je nejspolehlivější cesta k nechtěnému otěhotnění.

Neužívat antikoncepci během menstruace znamená nebezpečně si zahrávat, protože k oplodnění bezesporu dojít může! Délka menstruačního cyklu se totiž u každé ženy liší a pohybuje se v rozmezí 21 až 35 dnů.

K ovulaci dochází téměř vždy asi dva týdny před začátkem menstruace, tedy mezi 7. a 21. dnem cyklu. Vzhledem k tomu, že životnost spermie je (doslova) nepředvídatelná, nechráněný pohlavní styk může vést k otěhotnění od prvního dne periody.

Navíc některé ženy špatně vyhodnotí krvácení mezi menstruacemi, domnívají se, že menstruují, a jsou tedy „přirozeně chráněny“ – což, jak už víme, je dvojitý omyl. Prostě a jasně – nechcete-li otěhotnět, musíte antikoncepci užívat pravidelně.

Mýtus č. 5: Nitroděložní systémy nejsou pro ženy, které doposud nerodily

Není to pravda. Jako metodu volby je možno nitroděložní systémy doporučit většině žen požadujících dlouhodobou vratnou metodu antikoncepce, a to včetně žen, které dosud nerodily a žen po císařském řezu.

Pokud je nevhodné užívat pilulky nebo jiné metody (například kvůli nesnášenlivosti estrogenu), mohou být hormonální nitroděložní systémy dobrou alternativou.

Mají totiž vysokou účinnost v prevenci těhotenství, zcela odpadá nutnost každý den pamatovat na aplikaci, i menstruace je obvykle slabší, a tudíž i méně bolestivá. A jak je to s možností otěhotnět? I o tom panují zažité mýty.

Nitroděložní tělísko lze kdykoli odstranit a už příští měsíc můžete otěhotnět! I tady ale platí – zajděte za svým gynekologem a poraďte se, je-li hormonální nitroděložní antikoncepce právě pro vás to nejlepší řešení.

Mýtus č. 6: Menstruace prostě bolí a hotovo, je to nutné zlo

Není to pravda. Ano, křeče v břiše, bolest hlavy a zad, napětí v prsou, změny nálady nebo nevolnost – menstruace je pro mnohou ženu vážně utrpení. Ale je to opravdu nutné? Pokud máte podobné potíže, určitě zajděte za svým gynekologem, který vás vyšetří a poradí vám, jaké jsou možnosti úlevy od bolestí.

Každopádně je fakt, že i tady může antikoncepce výrazně pomoci. Menstruace je při užívání některých metod, například pilulek nebo hormonálního nitroděložního systému, slabší, a tudíž méně bolestivá. Je to způsobeno, především potlačením růstu děložní sliznice.

A nejde jen o snížení bolesti – je tu méně omezení, například v souvislosti s dovolenou, cvičením nebo pohlavním stykem.

Mýtus č. 7: Nitroděložní tělísko je měděná věc se škodlivými účinky

Naprostá nepravda. Strašení měděnými nitroděložními tělísky či kovovými spirálami se škodlivými účinky je opravdu nesmyslné. Ano, účinnost spirály je opravdu založena na iontech mědi, která narušuje pohyblivost spermií. Sliznice dělohy je krom toho pozměněna mírnou pseudozánětlivou reakcí, která zabrání usazení oplodněného vajíčka.

Dnes už ale existuje moderní alternativa měděného tělíska, a to ve formě hormonálního nitroděložního systému, který se sice podobně jmenuje, ale mechanizmus jeho účinku je jiný. Gynekolog zavede malé tělísko ve tvaru „T“, vyrobené z pružného plastu.

Tělísko obsahuje hormonální rezervoár, který postupně, po dobu několika let, podle typu, uvolňuje velmi malá množství hormonu, který navíc působí převážně lokálně, to jest přímo v děložní dutině. Hlen v děložním hrdle v důsledku toho zhoustne a chrání před proniknutím spermií. Děložní sliznice rovněž zeslábne, což zabrání usazení oplodněného vajíčka.

Vzhledem k tomu, že hormon působí spíše místně v děloze než přes krevní řečiště, obvykle se zachová přirozený menstruační cyklus s nepatrným působením na hormonální rovnováhu.

Mýtus č. 8: Během kojení rozhodně není možné otěhotnět

Naprostá nepravda. Tenhle mýtus už se opravdu přibližuje povídačkám o tom, že děti nosí čáp a že nejlepší antikoncepce je prášek (mezi koleny). Ano, kojení opravdu poněkud potlačuje ovulaci. Potlačuje, nikoli likviduje! Ovulaci kojící matky můžeme s jistotou zjistit až zpětně, tedy až tehdy, když zase začne menstruovat.

A ve chvíli, kdy se dítě začne přikrmovat a k mateřskému mléku se tedy přidává i jiná potrava, pravděpodobnost opětovného zahájení ovulace a návratu k plné plodnosti se výrazně zvýší – přestože matka i nadále kojí. Pokud tedy nechcete riskovat, měla byste antikoncepci užívat i během kojení.

Váš gynekolog vám spolehlivě poradí, které metody antikoncepce jsou pro vás v době kojení nejvhodnější.

Mýtus č. 9 : Jediná opravdu bezpečná metoda antikoncepce je pilulka

Úplný nesmysl. Moderní metody dlouhodobé antikoncepce, kam patří podkožní implantáty a nitroděložní tělíska (ať hormonální nebo nehormonální), dnes v běžné či typické populaci pilulky co do účinnosti kontroly porodnosti předběhly.

Mýtus č. 10: Antikoncepce, to je vagon umělých hormonů do těla

Není to pravda. Při užívání hormonální antikoncepce se utlumí činnost vaječníků, které následkem toho přestanou vyrábět své přirozené hormony.

V těle jsou tedy dál produkovány hormony jako dosud, jen z jiného zdroje. Jsou sice syntetické, je ale třeba vědět, že jsou těm přirozeným velmi příbuzné.

Jejich účinnost je navíc velmi vysoká, a tak je možné dávky hormonů dokonce oproti „normálnímu“ stavu organizmu ještě snížit.

Mýtus č. 11: Tampon zablokuje spermie

Úplný nesmysl. Tampon není prostředkem na kontrolu porodnosti a nechrání před otěhotněním. Spermie mají svůj cíl, jsou vytrvalé a cestu si najdou.

Mýtus č. 12: Při sexu v horké vodě není možné otěhotnět

Naprostá nepravda. Spermie vydrží hodně a horká voda jim rozhodně nijak neublíží.

Mýtus č. 13: Výplach kolou zabije spermie

To je samozřejmě nepravda – bez dalšího komentáře.

Источник: https://www.antikoncepce.cz/antikoncepce/myty-a-pravda/

Antikoncepce: jak ovlivňuje menstruaci?

Vraťme se ještě trochu do minulosti. Kdysi to ženy neměly v tomto ohledu lehké. O menstruaci se prostě nehovořilo, mnohá dívka vůbec nevěděla, co se s jejím tělem děje, když dostala první periodu. Byl to tak pro ni docela šok. Navíc když si uvědomíme, že v dávné době byla menstruace považována za nečistou a žena či dívka s periodou také.

Menstruující žena se tak musela při své periodě uchylovat mimo ves, pryč od svého kmene. Po dobu menstruace pobývala bokem, k tomu určené chýši, protože dle pověr byla menstruace nečistá a přinášela kmeni smůlu. Roli hrál také v nemalé míře i fakt, že k mání nebyly žádné dostupné menstruační hygienické potřeby. Proto ženy nemohly v době periody normálně fungovat.

Dnes je naštěstí doba jiná, k dobru máme jako ženy mnoho informací i potřeb – od vložek, přes tampóny až po menstruační kalíšky. V médiích vidíme běžně reklamy na toto téma a ženy (hlavně mladé dívky) si o své periodě někdy docela hodně otevřeně povídají. Radí si, dávají si tipy a předávají informace i zkušenosti.

Když se řekne menstruace

Co je vlastně menstruace? Je to periodicky se opakující krvácení (proto perioda), které vzniká každý měsíc u pohlavně zralých žen. Probíhá v rámci menstruačního cyklu, v němž se v ženském těle vyvine vajíčko a uvolní se v době ovulace.

Výstelka dělohy (takzvané endometrium) roste totiž synchronně s vajíčkem. Po ovulaci se tato výstelka změní a je připravena na uložení vajíčka a graviditu. Pokud k oplodnění vajíčka nedojde, děloha se postupně zbavuje výstelky (endometria) formou menstruace ven z těla.

A koloběh pokračuje – začíná nová perioda.

Menstruace je tedy přirozený proces, kterému se žádná dívka a žena nevyhne. První počáteční menstruaci se říká menarche a přichází u dívek v různém věku, obecně mezi jedenáctým až čtrnáctým rokem dívčího života. A poslední periodou je menopauza, kterou procházejí ženy na konci svého plodného období, většinou okolo pětačtyřiceti až šedesáti let věku.

Menstruace s antikoncepcí

Mnohé dívky a ženy mívají obtíže – bolestivou menstruaci, či nepravidelnosti v menses. Obojí spolu s ochranou před otěhotněním lze řešit právě antikoncepcí. Ta je primárně určena proti nechtěné graviditě, ale může řešit i tyto obtíže a přinést ženskému tělu nejen úlevu ale i pomoc.

Co je antikoncepce?

Antikoncepce jsou různé způsoby, jež dočasně brání těhotenství. Patří mezi ně hormonální antikoncepce (tablety, náplasti, podkožní implantáty, injekce), nitroděložní tělíska, antikoncepční čípky a houbičky, poševní pesary.

Radikálním a nevratným způsobem zabránění gravidity je pak podvázání vaječníků, nebo prodělaná hysterektomie (to je složenina dvou slov, a to hystera tzn. řecky děloha, a ektomia tj.

 řecky vyříznutí, tedy odstranění dělohy nebo i vaječníků).

To se děje kvůli zdravotním komplikacím pohlavních orgánů (myomy a další nádory, nebo i jiná onkologická onemocnění). Kvalitní a pro vás spolehlivá antikoncepce vám může značně usnadnit a zpříjemnit život. Nejen, že nejste ve stresu z nechtěného těhotenství a užíváte si intimitu s partnerem, ale mnohdy antikoncepce vyřeší i další obtíže, včetně zdánlivě nesouvisejících oblastí.

Vliv antikoncepce na menstruaci

Nehormonální antikoncepce nemá na menstruaci až takový vliv. V prvopočátku může být menstruace silnější, ale tento jev se časem upraví sám. Pokud by přetrvával, nebo vyvolával jiné obtíže, je vždy na zvážení vašeho gynekologa, zdali ochranu před graviditou neřešit jiným způsobem.

Oproti tomu hormonální antikoncepce ovlivňuje celou periodu. Tato antikoncepce ve své podstatě vyruší klasické menstruační krvácení.

To je pak řízené hormonálními tabletami tak, aby k menses docházelo v době hormonálního poklesu hladiny v ženském těle.

To se děje díky cyklu s hormonální antikoncepcí, která se užívá 21 dní a poté se na sedm dní vysazuje. A v době jejího vysazení dochází k menstruaci.

Když to vezmeme kolem a kolem, tak z logiky věci se pak nejedná o přirozenou menstruaci, vyvolanou uvolněním endometria (děložní výstelky). Jedná se o řízenou tzv. pseudomenstruaci, k níž dojde na základě poklesu hladiny hormonů v těle. Je takováto menstruace pro vás jako ženu užitečná?

Proč je přirozená menstruace důležitá?

Při přirozeném menstruačním cyklu a uvolnění děložní výstelky z těla se organismus čistí – fyzicky i mentálně. Menstruace trvající vždy cirka pět až sedm dní napomáhá vyplavení všeho, co se v děloze od minulého menses nashromáždilo.

Všechno, co je pro tělo (i duši a psychiku) ženy nepotřebné, se v tomto období dere pryč.

A není to jen faktická menstruační krev a děložní výstelka, ale i směry života, které vám jako ženě neprospívají – zvyky a jednání, vztahy a vazby, životní postoje.

Menstruace je tudíž přírodní cyklus daný životem a není neobvyklé, že v době menstruace žena prochází fyzickými proměnami a mnohdy činí radikální rozhodnutí a změny ve svém životě.

Navíc v době ovulace je žena pohlavně nejsilnější a z intimity má v této době největší a nejlepší sexuální prožitek. O toto vše jste díky hormonální antikoncepci ochuzena. Vše to zahodíte a neprožijete.

Oproti přirozenému menses ve vašem těle nedochází k žádné faktické očistě. Je to vše řízeno a redukováno.

Přiznejme však, že v určitém smyslu má hormonální antikoncepce své opodstatnění, protože upravuje periodu, zbavuje bolestivých průvodních jevů a reguluje sílu i délku krvácení. Mimoto hormony z antikoncepce ovlivňují pozitivně kvalitu pleti, vlasů, nehtů a také zpomalují růst ochlupení na těle. Vyváží však pozitiva všechna negativa?

Současný život je hektický a pro nás ženy hodně náročný.

Pokud vám to zdraví, životní situace a možnosti dovolí, zvažte dobře, zda je hormonální antikoncepce ta správná cesta a dejte přednost přirozenosti a neochuzujte se o kus ženství ve vás.

Pomocníky při problémech s menstruací vám mohou být správné cvičení např. jóga, meditace, bylinky i zdravý životní styl. O tom však zase někdy příště.

Источник: https://www.babyweb.cz/antikoncepce-ovlivnuje-menstruaci

Kdy se mi po vysazení hormonální antikoncepce navrátí zdravé cykly?

Věděla jste, že může trvat 3-6 měsíců, než se z organismu ženy vyloučí zbytkové látky hormonální antikoncepce?

Hormonální antikoncepce nejsou neškodné lentilky. Pod jejich vlivem dochází k zábraně uvolnění vajíčka, ke změně pohyblivosti vejcovodů, ke změnám děložní sliznice, změně děložního hlenu a mnoho dalšího. Tělo potřebuje logicky nějaký čas na to, aby se vše opět harmonizovalo a uvedlo zpět do rovnováhy.

Za svou praxi jsem se setkala se ženami, které užívaly antikoncepci 10 let a více, a hned po jejím vysazení se objevily zdravé menstruační cykly a s nimi i velká šance na otěhotnění.

Jsou však také ženy, které hormonální antikoncepci užívaly pouze pár měsíců, a celý jejich menstruační cyklus byl na dlouhou dobu rozhozen.

Nechci tedy rozhodně říci, že pokud jste antikoncepci užívala delší dobu, budete mít zaručeně anovulační cykly a nulové šance na otěhotnění. To určitě ne. Avšak riziko je bohužel poměrně vyšší.

Podle zahraničních studií trvá průměrně 8 cyklů, než dojde k jejich úpravě, ovulace se opět navrátí a luteální fáze je dostatečně dlouhá na to, aby měl počatý zárodek dostatek času na uhnízdění.

Pokud po vysazení hormonální antikoncepce pravidelně krvácím, je to známka zdravého cyklu?

Pokud krvácení probíhá, ještě není úplně vyhráno. Pokud po cca 28 dnech krvácíte, automaticky neznamená, že menstruační cyklus je zdravý a můžete otěhotnět! K tomu, aby žena byla plodná a zdravá, nepotřebuje, aby krvácela.

Potřebuje, aby krvácení předcházela OVULACE. Pokud ovulace nepředchází krvácení, nejedná se o krvácení „menstruační“! Pokud tedy žena pravidelně krvácí, ale neovuluje, k otěhotnění dojít i tak nemůže.

Co tedy dál?

Doporučuji vydat se již jen PŘIROZENOU CESTOU. Pokud budete řešit svůj rozhozený menstruační cyklus jinými hormonálními léky, nic tím nevyřešíte.

Nedejte se přemluvit k užívání hormonálních stimulací, či injekcí. Situace se pouze zhorší (možná se ovulace objeví dříve, avšak Vaše zdraví může být dalšími hormonálními dávkami velmi poškozeno).

 Vaše tělo potřebuje jedině čas a Vaši pozornost.

  • Pokud zjistíte jakékoliv vychýlení ve Vašem mensturačním cyklu, můžete svému tělu pomoci urychlit proces regenerace.
  • Můžete zvolit vhodné a kvalitní potravinové doplňky, věnovat mu kvalitní jídlo, dostatek pohybu, ale i odpočinku, kvalitní spánek, SVOU POZORNOST.
  • Pokud chcete zjistit, ZDA a KDY u Vás ovulace probíhá, zda je Váš menstruační cyklus zdravý, jaké konkrétní potravinové doplňky zvolit, abyste podpořila ovulaci, prodloužila luteální fázi, ozdravěla děložní sliznici a urychlila celý proces regenerace, jsem tady pro Vás!

Vaše tělo je domovem pro Vaši duši. A jednou bude i domovem pro Vaše miminko. Starejte se proto o něj s láskou a vděčností. Vytvořte v něm pro Vaše budoucí miminko zdravé, nadýchané hnízdečko, kde se bude krásně vyvíjet a růst.

Hana Přikrylová

www.ditevitano.cz

www.antikoncepcejinak.cz

Источник: https://www.zenysro.cz/blogy/zdravi-a-zivotni-styl/kdy-se-mi-po-vysazeni-hormonalni-antikoncepce-navrati-zdrave-cykly

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector