Barva očí – vše o zdraví

Oči prozrazují city nebo náladu. Říkáme, že oko je okno do duše, ale pro zkušeného iridologa je také mapou zdraví našeho těla.

Barva očí - Vše o zdraví

Oči prozrazují city nebo náladu

Metoda zkoumání celkového zdravotního stavu člověka pomocí různých barev, znamének a značek, které se nacházejí v oční duhovce, panence a očním bělmu, se nazývá irisdiagnostika (z latinského iris – duhovka).

Tuto metodu objevil maďarský lékař Ignatz von Peczely, který byl také chovatelem sovy. Když si v roce 1837 sova zlomila nohu, našel lékař při jejím ošetřování černou čárku v oku ptáka. Po zahojení zlomeniny se čárka změnila na bílou.

Tato událost mladého lékaře natolik ovlivnila, že později u svých pacientů pečlivě zkoumal jejich oči. Tehdy však u odborníků nenašel pochopení.

Postupně se zkušenostmi a výzkumem změn lidských očí dala skutečně vytvořit podle stavu oka určitá mapa lidského těla.

Po druhé světové válce dosáhla irisdiagnostika v Evropě rozkvětu. Kolem deseti tisíc lékařů ji začalo zkoumat a využívat jako svou hlavní diagnostickou metodu.

V současnosti jsou názory odborníků na tento obor alternativní medicíny sice stále rozdílné, ale například v Rusku byla přijata jako rovnocenná s metodami klasické medicíny a také u nás se někteří z očních lékařů sami přihlašují do kurzu irisdiagnostiky.

Prevence onemocnění

A jak iridologové vysvětlují, že v očích máme zapsáno vše, co se týká našeho zdraví? Oko je spojeno s nervovou soustavou přes optický nerv s mozkem. Mozek nahrává informace o každém fyzickém i psychickém procesu, který probíhá v našem těle.

Proto se barvy a značky v očích mění v závislosti na změnách v našem těle, stejně jako lidský mozek má určité oblasti, kde zaznamenává a uchovává informace. Tak například z tvaru, ze zakulacení panenky lze získat informace o psychickém stavu klienta.

V duhovce vidíme většinu orgánů a systémů a v bělmu zase objevíme mnoho ze žilního systému, hypertenzi, křečové žíly, hemeroidy a podobně.

Barva očí se během našeho života může měnit. Lze tedy zjistit určité dispozice, ale také současný stav zdraví, zda se jedná o akutní či chronickou záležitost a podobně.

Velkou výhodou irisdiagnostiky je, že dokáže odhalit nemoc ještě o mnoho dříve, než propukne.

Když člověk následně změní svůj životní styl a životosprávu, zbaví se zlozvyků, případně nasadí různé detoxikační kúry, může zdravotním těžkostem úplně předcházet.

Mapa těla v duhovce

Oční duhovka se rozděluje na několik částí, na šest kruhů, které postupně vycházejí od středu oka k jeho bělmu. Oční zornička a její ohraničení odráží stav páteře a nervového systému.

Nad ní je takzvaná okružní oblast, která ukazuje stav trávicího systému. Navazující, ciliární oblast odhaluje, v jakém stavu jsou vnitřní orgány. Další okruh tvoří lymfatická a krevní oblast a poslední okrajová oblast vypovídá o stavu pokožky.

Levé oko přitom odpovídá levé straně těla a pravé potom pravé straně těla.

Barva očí - Vše o zdraví

Podle iridologů existují jen dvě barvy zdravých očí – modrá nebo hnědá

Oční duhovka zdravého člověka má pravidelný vzor. Pokud se v ní objeví bílé skvrny, předpokládá se, že signalizují zápal a stres. Tmavé flíčky vznikají, když některá část těla nepracuje správně.

Tmavá obruba okolo okraje duhovky může znamenat, že se v kůži nahromadily jedovaté látky. Pokud má zornička nepravidelné okraje, iridolog vás upozorní na špatný stav žaludeční sliznice.

Změna zabarvení oka zase napoví o špatném trávení.

Komplikujeme si životy

Jedním z průkopníků této zajímavé metody u nás je Frank Navrátil, BSc. N. D. Narodil se v Kanadě českým rodičům, žil, studoval a působil jako iridolog a přírodní terapeut v Austrálii. V Čechách žije od roku 1997 a věnuje se praxi, popularizaci a rozvoji irisdiagostiky u nás.

Ve své knize „Jen pro vaše oči“ mimo jiné uvádí: „Než jsem se přestěhoval do České republiky, svého nového domova, sedával jsem v Austrálii na pláži a pozoroval nekonečný oceán.

Díval jsem se, jak se vlna za vlnou tříští o pobřeží a říkal si, že příroda je opravdu skvělá, krásná a jednoduchá, ale my lidé máme sklon dělat vše, co je v našich silách, abychom si své životy komplikovali.

V těchto dnech se s kvalitním a zdravým životem setkáváme u lidí jen zřídka, a přece by jím mohla žít většina z nás, kdybychom jen chtěli otevřít oči a vrátit se k přírodnímu způsobu života. Kvalitní zdravý život je stejně přirozený jako západ slunce nebo mořské vlnění.“

Kamera s mikroskopem

Jak konkrétně probíhá vyšetření klienta, jsme se dozvěděli právě od iridologa Navrátila: „Používám speciální digitální kameru přes mikroskop, aby byly vidět všechny detaily. Potom vyfotografuji každé oko – levé i pravé zvlášť a napíšu do počítače jméno klienta.

Zkoumám jednotlivě levé a pravé oko a zařadím je do jednoho z deseti základních genotypů. Po diagnóze zdravotního stavu klienta a jeho dispozic, dostane klient vše písemně. Doporučím mu způsob terapie, která spočívá především v úpravě životosprávy a vitamínové léčbě.

Nejdříve tedy použiji irisdiagnostiku jako vyšetřující metodu, zjistím příčinu lidského problému a potom využiji léčebných metod jako vitamínovou a minerálovou terapii, úpravu životosprávy, jídelníčku, také akupresuru – (tlakovou masáž – Bowen metodu). Mám uložená všechna vyšetření očí na CD s příslušným datem, takže při následující návštěvě si mohu ověřit, k jakým došlo změnám. Počítačová technologie umožňuje lepší práci než dřívější vyšetřování pouze s lupou.“

Jen modré a hnědé

Když se někoho zeptáte, jaké mohou mít oči barvu, asi odpoví, že modrou, hnědou, zelenou nebo černou. Navrátil však zjistil, že existují pouze dvě skutečné barvy očí; modrá a hnědá. Všechny ostatní oční barvy jsou v oku vyznačeny následkem různých zdravotních problémů.

Například zelené oči po vyfotografování jsou vlastně modré se žlutými fleky, které často znamenají ledvinové potíže.

Po důkladném vyfocení je spousta klientů překvapena, že našli ve svých modrých nebo hnědých očích také další obsažené zabarvení nebo znaménka, která nemohou být normálně zjištěna pouhým lidským okem.

Šance pro zdraví

Frank Navrátil, BSc. N. D. vyšetřuje oči pomocí speciální kamery s mikroskopem

Iridolog se setkává s klienty, kteří navštívili spoustu lékařů a prošli mnoha testy a stále jim nikdo není schopen stanovit diagnózu.

Irisdiagnostika umožňuje nacházet kořeny hlavních zdravotních problémů a vidět tělo jako celek, jako navzájem propojené systémy, kdy jeden závisí na druhém.

Iridolog může vyšetřit stav orgánů jako je srdce, játra, žlučník, slinivka, hormonální a oběhová soustava atd. Získá tím celkový obraz zdravotního stavu každé osoby.

Klasické lékařské testy jako RTG, krevní testy, CT vyšetření atd., zjišťují určité stavy, ale jsou někdy neschopny najít příčinu chronických problémů, z kterých často choroba vzniká.

Irisdiagnostika je přírodní bezbolestná, nenásilná metoda, která napomáhá klientovi porozumět svým genetickým dispozicím, přednostem a slabostem svého těla.

Pomocí výsledků této metody se můžete naučit rozeznat některé nezdravé návyky, změnit životní styl a předcházet onemocnění.

TEXT: PETR PETŘÍČEK FOTO: PROFIMÉDIA.CZ, LUDĚK ŠVORC A ARCHIV

Barva očí - Vše o zdravíBarva očí - Vše o zdravíBarva očí - Vše o zdraví

Источник: https://www.chatar-chalupar.cz/oci-jako-mapa-zdravi/

Šokující fakta o očích. Co barva, to jiná náchylnost k nemocem!

Že jsou oči okno do duše, to jsme věděli. Ale že se podle jejich barvy určí, která choroba komu hrozí? Tak to je pecka! Drž si pěsti, ať máš co nejpříznivější diagnózu!

1. Kategorie tmavookých. Co je ve hře?

Barva očí - Vše o zdraví

Pozor na šedý zákal. Šedý zákal vypadá tak, že se čočka zakalí a pacient má pocit, že na svět hledí skrz špinavé sklo. Světová zdravotnická organizace (WHO) tvrdí, že právě zákal má na triku slepotu ve 48 procentech. A to je celkem dost! V určité míře za něj může dědičnost a stárnutí.

Jenže to není všechno. Podle studie publikované v časopise American Journal of Ophthalmology mají lidé s tmavýma očima 2,5 krát vyšší riziko šedého zákalu. Nejlepší prevence? Dát si sakra pozor na UV záření. Bez slunečních brýlí raději nevycházej z domu.

Je to způsob, jak této chorobě nechodit naproti. 

Stačí ti fakt málo!

Je prokázáno, že hnědé a černé oči dávají jasný signál – jejich majitel si dá dvě decky a už vidí dvakrát! Tmavoocí jedinci jsou citlivější nejen na alkohol, ale na základě tvrzení poslední studie pátrající po lidských individuálních rozdílech i na drogy všeobecně. Co z toho plyne? Že hodně ušetříš! Zatímco jiní se dostanou do nálady až za několik panáků, ty už po jediné sklence vína hýříš vtipem na všechny strany.

2. Kategorie modrookých. Co je ve hře?

Barva očí - Vše o zdraví

Kožní trable jdou mimo tebe. Pokud se bavíme o kožních potížích, nemáme na mysli pár pupínků, co ti občas vyraší na čele. Řeč je o nemoci vitiligo, při které dochází ke ztrátě buněk. To má za následek světlé skvrny na pokožce, nejčastěji kolem prstů, kloubů, úst a třísel. Není to žádná sranda, jelikož je to autoimunitní porucha.

Studie jasně prokázala, že ze všech očních barev se právě u modré tato choroba vyskytuje nejméně. Patříš k nim? Pak si můžeš oddechnout, alespoň co se vitiliga týče. Na stranu druhou jsi v pořádném nebezpečí někde jinde.

Zhoubný nádor miluje modrou

Lékař Richard A. Spritz, ředitel univerzity Colorado, je toho názoru, že melanom se častěji vyskytuje u lidí s modrýma očima.

Zajímavé:  Uran Vliv Na Zdraví?

Prý za to mohou geny, které se zaplétají s pigmentem (chemická látka, jejíž přítomnost v buňkách způsobuje určité zbarvení) a tvoří spolu nebezpečné vazby.

No a výsledek jejich řádění se projevuje strašákem moderní doby, tedy melanomem. Tak tohle tě asi nepotěší, co? Ale buď v klidu, ono všude je vlastně něco…

3. Kategorie zelenookých. Co je ve hře?

Barva očí - Vše o zdraví

Náchylnost k onemocnění sítnice. Přesný termín je makulární degenerace neboli AMD. Je to nevyléčitelné onemocnění postihující makulu (žlutou skvrnu na sítnici). Právě makula je místo o velikosti přibližně pěti milimetrů, kde je nejostřejší vidění. Bohužel i tohle onemocnění způsobuje slepotu. Většinou u lidí, kterým je okolo 50 let.

Několik studií poukazuje na to, že světloocí jedinci jsou až dvojnásobně náchylní k AMD, které vede k definitivní ztrátě zraku. Máš strach, protože tvé oči jsou jako dva smaragdy? Tak abys neproklínala sudičky, že právě ty jsi dostala zelenou, ono je tam zase něco pozitivního, co ti ostatní můžou závidět.

Odolnost proti bolesti

Díky výzkumu se zjistilo, že světlooké ženy mají práh bolesti posunutý úplně někde jinde. Zkrátka nic je nerozhází! Lépe zvládají nejen bolístky všeho druhu, ale nepohodlí celkově.

Anestezioložka Inna Belfer to odhalila na základě zkoumání několika žen před a po porodu. Zatímco tmavooké rodičky volaly po epidurální anestezii, zelenooké si ji vyžádaly jen v několika případech. No, nic proti ničemu, tohle je nejspíš hodně individuální. Ale poslouchá se to hezky. Hlavně v případě, že v této kategorii jsi jako doma! 

4. Kategorie chameleón, tedy od všeho něco. Tady bacha!

Barva očí - Vše o zdraví

Změna oční barvy nebo náhlé zarudnutí v oblasti bělma naznačují, že něco není v pořádku. Může se jednat o pouhou alergii. To v lepším případě. V horším za tím stojí třeba neurofibromatóza (onemocnění způsobující mnohočetné nádory napadající nervovou soustavu), Waardenburg syndrom (hluchota a bledost kůže) nebo dokonce melanom duhovky.

Varovné znaky. Na co si dát pozor?

Pokud tvé oči vždycky měly dvě barvy, třeba zelenomodrou a postupně začíná být jedna barva výraznější, pravděpodobně o nic nejde. Za to může pigment přiřazený ke každému oku a jeho postupný vývoj. Jestli ale zpozoruješ hodně měnící se vzhled a své oči už v zrcadle nepoznáš, na nic nečekej a utíkej na velké vyšetření!

Jaké oči máš ty? Bojíš se těchto děsivých informací, nebo jim ani za mák nevěříš? Poděl se s námi o svůj názor v diskuzi pod článkem! A pokud tě tohle moc nebere, mrkni do galerie, najdeš tam super líčení podle pohádkových postav. Měla bys na něj dost odvahy?

Источник: https://www.femina.cz/sokujici-fakta-o-ocich-co-barva-to-jina-nachylnost-k-nemocem/

Barva očí: jak se vyvíjí a proč se mění

Barva očí bývá často genetickým rysem, kterého si rodiče nejčastěji všímají během vývoje dítěte. Bude mít dítě oči černé, hnědé, modré, šedé, zelené, oříškově hnědé nebo namíchané z více barev?

Vzhled dítěte ovlivňuje genetická výbava, kterou mu přinášejí oba rodiče. Geny rodičů se však mohou promíchat a spojit mnoha různými způsoby. To, jaký vliv rodiče měli, se ukáže teprve ve chvíli, když se dítě narodí!

Jak se barva očí vyvíjí

Barevná část oka se nazývá duhovka a obsahuje pigment, který určuje barvu očí. Barvu očí u lidí určují tři geny, z nichž dva jsou dobře prozkoumané. Tyto geny zodpovídají za nejběžnější barvy očí – zelenou, hnědou a modrou. Jak vznikají další barvy, jako je šedá, oříškově hnědá a vícebarevné kombinace, není ještě v tuto chvíli zcela jasné nebo vysvětlitelné.

Dříve byla hnědá barva očí považována za ‚dominantní‘ a modrá byla považována za ‚recesivní‘ rys. Moderní věda však ukázala, že barva očí není vůbec takto jednoduchá záležitost. Barva očí není pouhou směsí barev očí rodičů, jako když se mísí barvy na paletě. Každý z rodičů má dva páry genů na každém chromozomu a existují různé možnosti, jak se tato genetická informace odrazí na barvě očí.

Navíc se může v raném období života barva očí změnit. Většina bělošských dětí nehispánského původu se rodí s modrýma očima, které mohou během prvních tří let jejich života ztmavnout. K ztmavnutí dochází, když se začne v průběhu času v oku tvořit hnědý pigment melanin, který není obvykle v oku přítomný při narození.

Děti mohou mít úplně jinou barvu očí než jejich rodiče. Když však oba rodiče mají hnědé oči, je velmi pravděpodobné, že jejich děti budou mít také hnědé oči. Tmavší odstíny mají tendenci být dominantní, takže hnědá má sklon zvítězit nad zelenou a zelená nad modrou.

Avšak situace, kdy jeden rodič má hnědé oči a druhý modrý, neznamená automaticky, že jejich dítě bude mít oči hnědé.

Některé děti se rodí s rozdílnou barvou duhovek. Příčinou tohoto jevu – nazývaného heterochromie – je chybný přenos pigmentu během vývoje, místní poranění buď v děloze nebo krátce po porodu nebo neškodná genetická porucha.

Dalšími příčinami mohou být zánět, piha na duhovce (difúzní névus) a Hornerův syndrom.

Pokud si všimnete na Vašem oku něčeho neobvyklého, zkonzultujte svůj stav s očním lékařem.

Změny v barvě očí

Duhovka je sval, který se uvolňuje a stahuje, v důsledku čehož se mění velikost zornice. Zornice se rozšiřuje při tlumeném osvětlení a zužuje na jasném světle. Zornice se zužuje také při zaostření oka na blízké předměty, například na knihu při čtení.

Když se mění velikost zornice, pigmenty v duhovce se buď stlačují nebo roztahují a tím se nepatrně mění barva očí.

Velikost zornice a barvu duhovky mohou také změnit určité emoce. Proto někteří lidé tvrdí, že  jejich oči mění barvu ve chvíli, kdy cítí hněv nebo lásku.

Barva očí se může měnit také s věkem. To se stává asi 10 až 15 procentům kavkazoidní populace (lidé, kteří mají obvykle světlejší barvu očí). Například moje kdysi hodně tmavě hnědé oči mají dnes oříškový nádech, kombinaci hnědé a zelené (pozn. překl.: autorem článku je oční lékař Burt Dubow). Naopak některé oříškově hnědé oči s věkem tmavnou.

  • Pokud se Vám změní dramaticky změní barva očí v dospělosti nebo pokud u jednoho oka dojde ke změně z hnědé na zelenou nebo z modré na hnědou, je důležité navštívit očního lékaře.
  • Změna barvy očí může být varovným signálem u některých onemocnění, jako je například Fuchsova heterochromní iridocyklitida, Hornerův syndrom nebo pigmentární glaukom.
  • Jak si změnit barvu očí

Pokud se Vám nelíbí barva Vašich očí, můžete si ji změnit… s barevnými kontaktními čočkami. Mějte však na paměti, že i barevné kontaktní čočky patří mezi zdravotnické pomůcky na předpis, takže by je Vám měl doporučit a předepsat oční lékař.

Geny a barva očí

Jakou barvu budou mít oči Vašeho dítěte?

To, jak se dědí barva očí, je mnohem složitější, než se původně myslelo.

Obecně platí, že je mnohem pravděpodobnější, aby dva hnědoocí rodiče měli modrooké dítě než aby se dvěma modrookým rodičům narodilo dítě s hnědýma očima. Vysvětlením tohoto jevu je to, že méně dominantní rys modrých očí může být předáván mezi hnědookými osobami tak dlouho, dokud se geny pro světlejší oči nespárují, což se může stát až o mnoho generací později.

U dvou modrookých rodičů je na druhou stranu mnohem méně pravděpodobné, že by měli děti s tmavýma očima.

Gen tmavých očí je totiž tak dominantní, že je velmi nepravděpodobné, aby dva modroocí jedinci oba nesli gen, který by se současně promítl do barvy očí jejich dítěte.

Přesto není nemožné z důvodu komplexity toho, jak se genetické znaky předávají, aby dva modroocí rodiče měli hnědooké dítě.

Источник: https://coopervision.cz/blog/barva-oci

Zdraví podle barvy očí: Modroocí prý marodí častěji! Věděla jste toto o oku?

Jedním z nejzajímavějších lidských orgánů je oko. Vyvíjí se až do sedmi let a zdravé dokáže například vidět drobné předměty na 80 metrů nebo plamen svíčky až na 27 kilometrů. Na zdraví oka má vliv mrkání a pláč. A podle barvy očí se dá říct, jak často budete marodit!

Ženy mrkají častěji Mrkání rozprostírá slzný film po povrchu oka a napomáhá odvodu slz do slzných cest. Slzné žlázy produkují denně asi jeden mililitr slz.

Slzný film má důležité funkce – je prvním optickým rozhraním, omývá i chrání a spojivku, navíc má antibakteriální efekt. Příčin snížené tvorby slzného filmu řada. U žen za to často mohou hormonální změny.

Fyziologicky se mrknutí opakuje po třech až šesti sekundách. Ženy, které užívají hormonální antikoncepci, mrkají až o třetinu častěji než muži.

Zdravé slzy Podle statistik ženy pláčou 60krát do roka, muži jen 15krát. Slzy jsou v určitém množství pro zdraví oka nepostradatelné. „Zvlhčují povrch oka, aby byl hladký a lesklý.

To je důležité pro kvalitu vidění a pro to, aby víčko mohlo po oku jemně klouzat.

Pokud má člověk málo slz nebo jsou nekvalitní, vede to ke zrakovým obtížím, k podráždění oka a zvyšuje se riziko infekce oka,“ upozornil doktor Stodůlka.

Oko se vyvíjí už v těhotenstvíOko se začíná vyvíjet už během čtvrtého týdne těhotenství. „V období prvních šesti měsíců je dítě schopné zaměřit oči na předmět při pohledu do blízka. V jednom roce je zraková ostrost na úrovni asi 20 až 30 procent. Kolem sedmého roku už by dítě mělo vidět stejně kvalitně jako zdravý dospělý člověk,“ vysvětluje přednosta Pavel Stodůlka z oční kliniky Gemini.

Zajímavé:  Výchova K Reprodukčnímu Zdraví?

Kýchnout s otevřenýma očima nejde Kýchání je vůlí neovladatelný reflex, který vzniká drážděním receptorů nosní sliznice a udržuje průchodnou dutinu nosní. „Větší množství hlenu podráždí receptory a po silném nádechu se prudkým výdechem dutina uvolní.

Kýchací reflex zahrnuje kontrakci několika skupin svalů, mimo jiné svalů víček. Existuje hypotéza, že lidé oči zavírají proto, aby je při kýchání chránili před vymrštěnými choroboplodnými zárodky.

Když kýchne člověk za volantem, ujede při běžné městské rychlosti 14 metrů poslepu,“ vysvětlil Pavel Stodůlka.

Modroocí lidé jsou více nemocní Barva očí je určována množstvím pigmentových buněk v duhovce. Pigmentace se vytváří v prvních měsících života, proto mají novorozenci duhovky většinou modré.

Modré oči často nacházíme u osob s nízkým fototypem. Tito lidé mívají světlou pleť, blond nebo rusé vlasy, jejich kůže je velmi citlivá na slunce, často a rychle se spálí.

U těchto osob je zvýšené riziko vzniku nádorů kůže včetně obávaného melanomu.

Barva očí nemusí být dědičnáVětšina dětí se narodí s modrou či šedomodrou barvou očí, jejich skutečné zbarvení se ale ukáže až kolem půl roku věku. Barvu očí dítěte určuje nejen barva očí matky a otce, ale také genetické informace vzdálenějších předků. Není proto s určitostí možné říci, že dítě modrookého páru bude mít stejnou barvu očí jako oni.

Víte tohle o oku?– Oko umí rozeznat10 milionů barev.- Plamen svíčky je v noci možné vidět na vzdálenost až 27 kilometrů. – Zdravé lidské oči dovedou odlišit drobné předměty na vzdálenost asi 80 metrů.

– Názory na počet odstínů barev, které je lidské oko schopno rozeznat, se liší. Některé zdroje však hovoří až o 10 milionech barev.

Источник: https://www.ahaonline.cz/clanek/aha-pro-zeny-zdravi-a-relax/105992/zdravi-podle-barvy-oci-modrooci-pry-marodi-casteji-vedela-jste-toto-o-oku.html

Barva očí napoví i možné zdravotní problémy. Zjistěte, jak jste na tom vy

Barva očí definuje vzhled našeho obličeje víc, než si myslíme. Dodává nám specifický rys, který lidé vnímají jen podvědomě, ale přesto hraje velkou roli. Jenže barva očí nemá jen samá pozitiva – může také naznačovat větší náchylnost k určitým typům zdravotních potíží. Jak je to možné? Co všechno vám napoví jediný pohled?

Jak barva našich očí vůbec vzniká? Samozřejmě jde o genetiku a o mix mnoha faktorů. Konkrétní odstín je dán množstvím pigmentu melaninu – a i ten hraje v těle o dost složitější roli než jen obarvit oči, vlasy a kůži. Rozdíl mezi světlou a tmavou duhovkou se tedy může snadno projevit už i jen v tom, jaká je vaše náchylnost k chorobám nebo závislostem.

Maminky a tatínkové se často dohadují, jaké bude mít jejich miminko barvu očí. A i když existuje řada babských rad a doporučení, nikdy nelze bravu spolehlivě předem odhadnout. Barva očí je výsledkem kombinace genetických vlivů, které ještě nejsou zcela prozkoumány.

I když jste tedy oba tmavoocí, nelze rozhodně říci, že i vaše dítě bude mít podobnou barvu očí. Je to tak trochu loterie. Jakou barvu budete v dospělosti mít, o tom rozhoduje množství a hloubka uložení melaninu v duhovce.

Když chybí nebo je ho málo, je vnímaná barva očí modrá, čím víc ho je, tím je pohled tmavší.

Možná jste si také všimli, že všechna miminka se rodí s modrýma očima a postupně se jejich barva mění. Proč to tak je? Odpověď je jednoduchá – melanin se totiž začíná tvořit až po porodu a duhovka se tedy vybarvuje postupně. Ustálí se většinou až v batolecím věku a někdy ještě později.

Co barva očí napoví

Již dávno vědci objevili, že zbarvení duhovky není důležité jen pro náš vzhled, ale také pro naše zdraví. Některé výsledky jsou průkaznější více, jiné méně, všechny jsou ale zajímavé. Na co se přišlo?

Například to, že modroocí lidé bývají obvykle náchylnější k onemocnění ledvin, srdce nebo dýchacích cest. Na druhou stranu mají ale modrooké ženy výhodu při porodu, jelikož údajně lépe snáší bolest než ženy s očima tmavýma. Lidé s hnědýma očima mívají slabší nervový a trávicí systém a až dvakrát vyšší riziko rozvoje šedého zákalu.

Světloocí lidé také snášejí lépe vyšší množství alkoholu. Příčinou je to, že mají celkově méně melaninu, který právě usnadňuje přenos alkoholu a jeho šíření v těle.

Jenže jelikož světloocí vydrží více, také obvykle více vypijí, a mohou tedy mít větší sklon k alkoholismu. Geny, které hrají významnou roli v modré barvě očí, činí jejich nositele méně náchylné k vitiligu (= autoimunitní onemocnění projevující se ztrátou pigmentu).

Jenže stejné geny zase mohou za to, že tito lidé mají větší pravděpodobnost vzniku rakoviny kůže.

Může se barva očí změnit?

Možná by vás napadlo, zda je možné, aby se barva oka během života měnila (samozřejmě mimo novorozenců). Možné to vskutku je, ale nevěstí to nic dobrého. Může se změnit vlivem hormonů, stresu, zranění, léků nebo nemocí. Změna odstínu duhovky u jednoho oka naznačuje šedý zákal, závažný nitrooční zánět či nádor. Jakékoliv změny tedy raději ihned konzultujte s lékařem.

Atraktivita

A jak je to s atraktivitou jednotlivých barev očí? I tohle vědci zkoumali, ale jednoznačná odpověď samozřejmě neexistuje, většinou záleží i na dalších faktorech. Pravdou ale je, že lidem většinou připadají modroocí nebo zelenoocí lidé zajímavější, jednoduše proto, že jich není tolik.

Dokonce se uvádí, že tito lidé postupně vymírají a do několika desetiletí se možná tato barva zcela vytratí. Atraktivita sama o sobě však s barvou očí souvisí jen velmi okrajově. Důležitější při výběru partnera bývají logicky jiné faktory.

Ať už máte tedy barvu jakoukoliv, můžete nechat krásu svých očí vyniknout vždy.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku a na celém webu Vitalitis.cz psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Источник: https://vitalitis.cz/2019/12/02/barva-oci-napovi-i-mozne-zdravotni-problemy-zjistete-jak-jste-na-tom-vy/

Barva očí: Co prozradí o vašem zdraví?

Zamlžený obraz nad oblastí oční čočky je prvotním symptomem šedého zákalu. Takto zakalené vidění je s přibývajícími léty poměrně normální, ovšem nejvíc hrozí lidem s tmavýma očima. Podle studie, kterou publikoval v roce 2000 American Journal of Ophtalmology mají černoocí a tmavohnědoocí lidé 1,5krát až 2,5krát vyšší riziko šedého zákalu než lidé světloocí.

Nejdůležitější je chránit svůj zrak před ultrafialovým zářením. To platí pro všechny, bez ohledu na barvu očí. Kromě kvalitních slunečních brýlí by ale tmavoocí lidé měli nosit třeba i klobouk nebo kšiltovku nebo si sedat pod slunečník.

Modroocí a vitiligo

Vitiligo, autoimunitní onemocnění, při kterém různě rozsáhlé části kůže ztrácejí pigment, je podle výzkumu z roku 2012 méně časté u lidí s modrýma očima.

Z tří tisíc kavkazkých pacientů s vitiligem, kteří se studie účastnili, mělo modře zbarvené oči jen 27 procent, 30 % jich mělo oči zelené nebo oříškové a 43 % hnědé. Mezi Kavkazany má přitom modré oči více než 50 procent lidí.

Vědci našli souvislost s dvěma konkrétními geny – TYR a OCA2. Ty jsou důležité pro modré oči a současně snižují riziko vitiliga.

Melanom hrozí hlavně modrookým

Naopak u melanomu jsou modroocí nejohroženější. Rakovina kůže je totiž podle vědců něco jako opak vitiliga. Ta samá kombinace genů, která chrání před vitiligem, tak může zvýšit riziko nádorů kůže.

Jedna teorie vysvětluje, proč tomu tak je. Vitiligo je autoimunitní onemocnění, kdy tedy naše automatická imunitní odpověď znamená napadení vlastního těla.

Takto přehnaná reakce se sice může projevit jako ztráta pigmentu, ale současně zlikviduje i melanom.

Přesně vám to nikdo neřekne, ale podle všeho jsou geny, které chrání před vitiligem, ty, které chrání před melanomem, a ty, které určují, kolik pigmentu v pokožce bude, vzájemně propletené.

Tmavoocí jsou citlivější na alkohol

Pokud se pyšníte krásně tmavýma očima, raději v baru nedržte basu s modro- nebo zelenookými přáteli.

Studie z roku 2001 zjistila, že tmavookým lidem stačí mnohem méně alkoholu, aby se dostali do nálady. Mezi světlookými je také výrazně více alkoholiků a také lidí užívajících různé drogy.

Podle všeho je to proto, že lidé s hnědýma a černýma očima jsou na alkohol citlivější a stačí jim proto pít méně.

Světlooké ženy lépe snášejí bolest

Z průzkumu prezentovaného na zasedání Americké společnosti pro léčbu bolesti vyplynulo, že ženy se světlýma očima mají vyšší práh bolesti a lépe snášejí nepohodlí.

Studie probíhala, jak jinak, před a během porodů různých žen, a nastávající matky s tmavýma očima trpěly kvůli prožité bolesti častěji potížemi se spánkem a byly napjatější.

Zajímavé:  Příznaky Těhotenství Bez Menstruace?

Současně tyto ženy častěji chtěly epidurální analgezii, protože bolest více prožívaly.

U světlookých je větší riziko, že ve stáří oslepnou

Věkem podmíněná makulární degenerace (VPMD) je jednou z nejčastějších příčin ztráty zraku po padesátce. Poškozená je v tomto případě malá část oka blízko sítnice, která zaostřuje vidění. Vše může začít jen rozmazaným viděním, pak se objeví skvrny a nakonec nevidíte nic. Zejména „vlhká“ forma VPMD postupuje velmi rychle a dokáže zničit zrak během několika týdnů či měsíců.

Několik malých studií naznačilo, že kromě kouření a rodinné anamnézy hraje v riziku onemocnění VPMD roli také barva očí. Světloocí lidé mají šanci onemocnění až dvakrát větší. Nicméně někteří lékaři uklidňují, že studie byly příliš malé, aby se daly pokládat za opravdu relevantní. Nicméně platí, že u bělochů je riziko VPMD vyšší než u jiných ras.

Změna barvy značí problém

Pokud si všimnete například zarudnutí očního bělma, může jít o dosud nediagnostikovanou alergii. Žloutnutí zase svědčí o onemocnění jater.

Pokud změnilo barvu jen jedno oko, může jít o dědičnou nemoc, kupříkladu neurofibromatózu, která způsobuje mnohočetné nádory zasahující nervovou soustavu, nebo Waardenburgův syndrom spojený s postižením sluchu a změnami pigmentace kůže či vlasů.

Mohlo by jít také o nádor duhovky. Pokud jste však měli různě barevné oči vždy, není se čeho bát.

autor: ana

Источник: https://zeny.iprima.cz/zdravi/barva-oci-co-prozradi-o-vasem-zdravi

Víte, že se během života může měnit barva očí? Jsou za tím nemoc, strava nebo silné emoce!

Emoce

Některé silné emoce mohou změnit barvu duhovky, a dokonce její velikost. Když jste šťastní, naštvaní nebo smutní, vaše tělo začne uvolňovat hormon, který má vliv na barvu i velikost duhovky. Jakmile prožíváte okamžiky štěstí, nebo jste naopak pořádně naštvaní, barva je živější a sytější. Když křičíte, oči získají načervenalou barvu, a vypadají tak světlejší.

Světlo a časté vystavení slunci

Barva duhovky závisí i na množství melaninu v oku. Modré oči mívají lidé, kteří mají nízký obsah melaninu, který světlo rozptyluje. Odhaluje pak ještě jasněji modrou barvu.

Produkce melaninu může být aktivována prostřednictvím sluneční expozice, což znamená, že dlouhodobé vystavení slunečním paprskům může způsobit, že budou vaše oči tmavší než obvykle.

Lidé, kteří žijí v horských oblastech a narodili se s modrýma očima, je mají později téměř oříškově hnědé.

Věk

Kojenci se většinou narodí se světle modrýma nebo šedýma očima, jakmile povyrostou, jejich oči obvykle ztmavnou. Je to kvůli tomu, že barva očí je určena geny a hladinou melaninu v těle. Když stárneme, hladina melaninu se zvyšuje, takže oči jsou tmavší. Přesto zhruba 10 až 15 procent lidí s tmavýma očima má ve stáří barvu duhovky světlejší, protože pigment v duhovce degraduje.

Strava

Mnozí odborníci zabývající se irisdiagnostikou tvrdí, že to, co jíte, může změnit barvu vašich očí. Například špenát je bohatý na železo, takže vaše oči po něm budou vypadat mladší a jasnější.

Pravidelná konzumace medu zase způsobí, že odstín duhovky bude světlejší. Ryby naopak barvu očí zintenzivní. Chcete mít oči světlejší? Jezte více ořechů.

Barvu očí mohou změnit i cibule, olivový olej nebo heřmánek.

Zdravotní stav

Barvu očí může změnit i některé onemocnění. Když se necítíte dobře nebo máte nějaký zdravotní problém týkající se očí, může být barva duhovky nažloutlá nebo nazelenalá. Hornerův syndrom (komplikace třetího lebečního nervu) mění barvu oka na světlejší, barvu může ovlivnit i zelený zákal nebo glaukom (šedý zákal).

Oblečení a make-up

Barvu očí může ovlivnit i to, co máte na sobě nebo jaký typ líčení použijete. Je to samozřejmě věc vnímání, nikoli nějakého přírodního zázraku.

Máte-li hnědé oči, zesvětlíte je oblečením v barvách zlaté, růžové a tmavě zelené. Modré a zelené oči zase získají na intenzitě, když si oblečete něco tyrkysového nebo modrého.

Neutrální barvy, jako jsou bílá, šedá nebo černá, zdůrazní vaši přirozenou barvu očí a ta zároveň bude intenzivnější.

Источник: https://prozeny.blesk.cz/clanek/pro-zeny-zdravi-zdravi/576004/vite-ze-se-behem-zivota-muze-menit-barva-oci-jsou-za-tim-nemoc-strava-nebo-silne-emoce.html

Barva očí jako jednoduchý test otcovství?

Barvu očí určuje množství pigmentu melaninu, který je koncentrovaný v duhovce – barevné části oka. Čím více melaninu, tím tmavší oko. Na výsledné barvě očí se krom melaninu podílí spousta dalších vlivů, a tak na světě nenajdeme dva jedince, dokonce ani jednovaječná dvojčata ne, kteří budou mít naprosto shodně zabarvené oči.

Barva očí se pohybuje od světle modré, k šedivé, zelené, tmavě modré, až k různě sytým odstínům hnědé. Lidé s rezavými vlasy mohou mít oči dokonce žluté. Všechny barvy jsou zcela normální a přirozené.

Zřídka se může stát, že jeden člověk má každé oko jinak zbarvené. Výjimečný případ jsou lidé s červenýma očima, kterým chybí barvivo melanin a duhovkou prosvítají prokrvené části oka. Tito lidé trpí albinismem, barvivo jim může chybět i ve vlasech a v kůži.

Tmavohnědá planeta

Zhruba polovina lidí na celém světě má tmavě hnědé oči. Nejméně lidí na světě je zelenookých, asi jen 1,5 % všech obyvatel planety.

Modrookých je o něco málo víc, vyskytují se hlavně v severní Evropě, méně také v západní Asii v oblasti Izraele a Libanonu. Nejvíce modrookých lidí žije v Estonsku, skoro celá populace je modrooká. I u našich německých sousedů jsou tři čtvrtiny obyvatel modrookých.

Vědci soudí, že světlé oči se objevily před šesti až deseti tisíci lety v oblasti dnešního Rumunska díky mutaci, která zapříčinila menší tvorbu barviva melaninu. Proč se modré oči rozšířily hlavně v severní Evropě, vědci zatím netuší, možná to souvisí s množstvím slunečního záření.

Oči jako studánky

Čerstvě narozená miminka mají světlé oči, dokonce i miminka černošská. Neznamená to ale, že musí mít oči jen modré. Klidně mohou být šedé, ale postupně se začnou barvit podle toho, jakou má dítě genetickou výbavu a k jaké barvě je tak naprogramováno. Každopádně do konečné podoby se vybarví mezi prvním a třetím rokem.

Během života se barevný odstín očí může měnit i u dospělého člověka, většinou vlivem hormonů, tedy v pubertě, těhotenství nebo v klimakteriu.

A jak se barva očí dědí?

Za konečnou barvou očí stojí několik různých genů, ale jeden je rozhodující, zda budou oči tmavé, nebo světlé. Tmavá barva je dominantní, zdědíme-li vlohu pro tmavé oči byť jen po jednom z rodičů, s modrýma očima se můžeme rozloučit. Ale i tmavooký jedinec může dětem předat vlohu pro světlé oči. Je to trochu složité, a tak shrňme pravidla dědičnosti do hlavních bodů:

  • Dva modroocí jednici budou mít s největší pravděpodobností samé světlooké děti.
  • Jsou-li oba rodiče tmavoocí, mohou mít buď všechny děti tmavooké, nebo mohou mít tři čtvrtiny dětí tmavookých a čtvrtinu světlookých.
  • Je-li jeden z rodičů tmavooký a druhý světlooký, mohou mít buď všechny děti tmavooké, nebo polovinu světlookých a polovinu tmavookých.

Čtěte také:

Příliš složité? Dědičnost barvy očí opravdu není jednoduchá a bohužel ji tak pro rychlé určení otcovství použít nelze. Když má dítko jinou barvu očí než rodiče, netřeba z toho cokoliv vyvozovat. Jedinou výjimku tvoří modrooké páry, které by měly mít světlooké děti. Ale světlooké znamená různé odstíny od modré, po šedou a zelenou, tak pozor na ukvapené závěry!

Nicméně se udává, že muži preferují modrooké ženy právě proto, že si u nich mohou snáz ohlídat, zda nevychovávají kukaččí dítě.

Oko – okno do duše

Barva očí prý vypovídá leccos o svém nositeli. Ač chce mít mnoho lidí modré oči, modroocí lidé údajně nebývají v životě nejúspěšnější. Jsou velmi citově založení, romantičtí a příliš se nezabývají svojí kariérou. Rodina a láska je pro ně na prvním místě.

Modrooké děti prý víc koktají a dospělí modroocí jedinci častěji propadají alkoholu. Oproti tomu hnědoocí lidé bývají dominantnější, stejně jako je dominantní barva jejich očí. Barva je údajně stejně intenzivní jako daný člověk.

Hnědé oči naznačují, že půjde o rozhodného a ambiciózního člověka. Lidé s hnědýma očima jsou obzvláště vytrvalí a hodně se soustředí na svou kariéru. Lidé se zelenýma očima jsou obecně považováni za tajuplné a smyslné. Jsou temperamentní a vášniví.

Nejsou příliš ambiciózní, ale jsou vytrvalí a houževnatí. Když si najdou nějaký cíl, půjdou za ním až do konce.

Nakolik popsané platí, můžete zkusit vypozorovat ve svém okolí. Každopádně zajímavé jsou výsledky anonymní ankety, podle které si třetina rodičů přeje modrooké děti, čtvrtina zelenooké a pětina děti s tmavě hnědýma očima. Po světle hnědých a šedých očích u potomků touží jen minimum rodičů. Zdá se, že jako rodiče nejvíc chceme nevinné modrooké andílky.

Pokud jste se svojí barvou očí vyloženě nespokojeni, není dnes už žádný problém pořídit si barevné čočky, jejich cena je přijatelná a zdravotní rizika jsou při dodržení hygienických pravidel minimální. Novinkou posledních let je změna barvy očí pomocí laseru. Jde o rychlou metodu, její zdravotní rizika a vliv na další funkci očí zůstávají zatím velkou neznámou.

Источник: https://www.babyweb.cz/barva-oci-jako-jednoduchy-test-otcovstvi

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector