Časté krvácení z nosu – vše o zdraví

Krvácení z nosu může být ojedinělou příhodou nebo také život ohrožujícím problémem.

Krvácení z nosu neboli epistaxe

Krvácení z nosu potká za život téměř každého člověka, častěji se objevuje u dětí a starších lidí. Zdroj krvácení se obvykle nachází v přední části nosní přepážky, někdy se ale skrývá v zadní části nosní dutiny. V tom případě může krev zatéci i do ústní dutiny a polykacích cest.

Důvodů, proč nám někdy teče krev z nosu, je celá řada. Příčina bývá ve valné většině banální. Avšak asi u dvou z deseti případů stojí za krvácením z nosu vážnější problém. Pokud je krvácení silné či trvá příliš dlouho, je vhodné vyhledat lékařské ošetření, aby nedošlo k příliš velké ztrátě krve. A co tedy může krvácení způsobit?

První pomoc při krvácení z nosu v 5 krocích. Jak mu předcházet?

1. Mechanické příčiny

Nejčastěji se krvácení objeví následkem poškození drobných cév umístěných v nosní přepážce. Ty se mohou porušit mechanickým postižením, například šťouráním se v nose nebo úderem do nosu, který často provází zlomenina, či z důvodu jiného úrazu nosu.

2. Křehké cévy uvnitř nosu

Céva v nose však mohou prasknout takřka samovolně a bez zjevné příčiny, protože jsou zkrátka příliš křehké. Proto krvácením z nosu trpí častěji děti, jejichž cévy v nosní dutině jsou jemnější než u dospělých. Stejný problém se objevuje u lidí s nedostatkem vitamínu C.

3. Infekce či horečnaté onemocnění

Cévy v nose se mohou porušit také v případě, že dutinu nosní nebo vedlejší nosní dutiny napadne infekce. Je to způsobeno nadměrnou tvorbou hlenu a hnisu, která průběh infekce doprovází.

4. Vysoký krevní tlak

Dalším důvodem, proč cévy v nose mohou prasknout, je, že skrze ně proudí krev pod zvýšeným tlakem, který na jejich stěny tlačí velkou silou. Ty jsou pak náchylnější k poškození.

Vysoký krevní tlak. Jaké příznaky na sobě můžete pozorovat?

5. Některé drogy

Ke krvácení z nosu často dochází u osob, které „šňupou“ kokain. Tato látka totiž poškozuje sliznici nosní dutiny, a to včetně nosních cév, které pak mohou krvácet. Krvácení napomáhá také nestřídmá konzumace alkoholu, který rozšiřuje.

6. Alergie

Časté rýmy, vyvolávané alergiemi, způsobují ztenčování nosní sliznice, někdy na ní také vznikají výrůstky, kterým se říká nosní polypy. Narušená sliznice má pak větší tendenci krvácet. Krvácení se může objevit i z důvodu častého smrkání a silného kýchání.

7. Porucha krevní srážlivosti

Porucha srážlivosti krve může být vrozená, jedná například o hemofilii. Může však být vyvolána také užíváním léků ředících krev, jako je aspirin či warfarin. V těchto případech pacientům teče krev z nosu velice často, bez zřejmého důvodu a obtížně se zastavuje. Takovými krvácivými stavy se mohou projevovat i některá nádorová onemocnění, například leukémie.

Žilní trombóza dolních končetin: Riziko se zvyšuje v těhotenství

Jak zastavit krvácení z nosu?

Většinou stačí k zaražení krve tekoucí z nosu jednoduchá první pomoc. Nos stiskněte prsty nebo studeným mokrým kapesníkem z obou stran. Hlavu lehce předkloňte, abyste zabránili stékání krve do nosohltanu, a dýchejte ústy. Pomůže také pustit na nos proud studené vody, chlad totiž rychle zužuje cévy a pomáhá zastavit krvácení.

V případě, že krvácení neslábne a trvá déle jak deset minut nebo je následkem nějakého zranění, raději navštivte lékaře. S rozeznáním příčiny dlouhodobých problémů s krvácením z nosu lépe než obyčejný lékař pomůže otorhinolaryngolog, jehož specializací je ušní-nosní-krční.

  • Časté krvácení z nosu - Vše o zdraví
  • Časté krvácení z nosu - Vše o zdraví
  • Časté krvácení z nosu - Vše o zdraví
  • Časté krvácení z nosu - Vše o zdraví
  • Časté krvácení z nosu - Vše o zdraví
  • Časté krvácení z nosu - Vše o zdraví
  • Časté krvácení z nosu - Vše o zdraví

Příčiny krvácení z nosu a jeho řešení

Ačkoli epistaxe neboli samovolné krvácení z nosu vypadá děsivě, ve většině případů nemívá závažný původ. Existují ovšem i výjimky, při kterých se časté krvácení z nosu objevuje – například v důsledku zcela jiného onemocnění. Přesto, že po pár minutách obvykle samo přestane, je dobré zjistit jeho příčinu a případně i vhodnou léčbu.

Časté krvácení z nosu - Vše o zdraví

Preventivně je vhodné při opakovaném krvácení z nosu posílit cévní stěnu. Vhodná je pohanka, nebo rutin z pohanky. Kombinace rutinu s vitamínem C najdete v  přípravku Ascorutin. (PharmDr. Kamila Horníčková)

Krvácení způsobuje narušení drobných cév v nose. Najčastěji jsou to cévy umístěné vepředu u nosní přepážky, méně často se krvácení spustí ze zadní části dutiny nosní. Samovolné krvácení z nosu a bolest hlavy jdou často ruku v ruce. Na vině bývá náhlá krátkodobá ztráta krve a bolest se po chvíli sama vytratí.

Příčiny krvácení z nosu

Důvodů, proč se naruší cévy v nose, může být hned několik:

  • Křehkost drobných cév je nejčastější příčinou krvácení z nosu u dětí, ale může také vznikat v důsledku nedostatku vitamínu C.
  • Mechanické poškození: může se jednat o úraz, ale také o zlozvyky (nejen dětské), jako je zkoumání nosní dutiny pomocí prstů nebo vkládání předmětů do nosu
  • Infekce a nachlazení vedou k nadměrné tvorbě hlenu a hnisu v nosní a vedlejších dutinách, což může způsobit i dočasné poškození místních cév a tedy i krvácení.
  • Alergie je často doprovázena rýmou, která narušuje sliznici buď tím, že ji ztenčí nebo dává prostor ke vzniku nosních polypů. V obou případech je pak nosní dutina náchylnější ke krvácení, a to zejména při smrkání.
  • Hypertenze – při vysokém tlaku proudí cévami mnohem více krve, a tak se občas přihodí, že v důsledku tohoto přetlaku některá z nich praskne.
  • Užívání návykových látek – nejde jen o šňupání drog, ale také o nadměrné pití alkoholu, jehož následkem se rozšíří cévy podobně jako u hypertenze.
  • Poruchy srážlivosti krve a i některá jiná onemocnění jsou často doprovázeny častým a silným krvácením z nosu, které se vyznačuje tím, že lze obvykle špatně zastavit.
  • Nádor v nosní dutině – stejně jako v jiných místech těla i v nose mohou vznikat zhoubné i nezhoubné nádory. Naštěstí jde o velmi vzácnou příčinu opakovaného krvácení z nosu.

Jak zastavit krvácení z nosu?

  • lehce předkloňte hlavu
  • stiskněte nos z obou stran a dýchejte ústy
  • na nos přiložte kapesník namočený ve studené vodě (nebo na nos rovnou pusťte proud studené vody)

Chlad totiž způsobí, že se cévy v nose reflexivně stáhnou a rychleji dojde k zastavení krvácení z nosu.

Časté krvácení z nosu - Vše o zdraví

Pokud je krvácení opravdu silné a nelze jej po desítky minut zastavit, je třeba neodkladně vyhledat lékaře. Dlouhodobé ztráty krve by totiž mohly vést k šokovému stavu a poruchám vědomí. (Mgr. Pavla Horáková)

Krvácení z nosu v těhotenství

Během těhotenství dochází v těle k výrazným hormonálním změnám, konkrétně ke zvýšení hladiny estrogenu a progesteronu.

Jedním z mnoha průvodních jevů tohoto hormonálního výkyvu jsou i zduřelé sliznice a jejich dráždění, což obvykle vede k ucpávání nosu, zhoršenému dýchání a častému smrkání, od kterého je již jen krůček ke krvácení z nosu.

Nepříjemným faktem je, že s postupujícím těhotenstvím se tyto stavy, které velmi často připomínají alergické reakce, zhoršují. Následuje ale i dobrá zpráva, a to ta, že nejsou nebezpečné a po porodu, až dojde k hormonální rovnováze, se vytratí.

Časté krvácení z nosu. Může se jednat o varovný signál těla

S krvácením z nosu se setkal snad téměř každý. Obvykle se nejedná o závažný problém, avšak v některých případech se může jednat o varovný signál, který by se neměl podcenit. Tělo se snaží říci, že něco není v pořádku.

Časté krvácení z nosu - Vše o zdraví

Jaké mohou být příčiny?

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Nejčastější příčinou krvácení z nosu je mechanické poranění. Stačí se škrábnutí nehtem, které může ihned zapříčinit krvácení. Stěny v nosní dutině jsou tenké a citlivé. Do mechanického poranění samozřejmě zařadíme i úraz v obličeji, který je taktéž častou příčinou.

Jak už bylo řečeno, v zimě bývá velmi suchý vzduch, který může podráždit nosní dutinu a spustit krvácení. Jde o běžný problém, pokud k němu nedochází výrazně často.

Alergie nebo viróza mohou být dalším spouštěčem krvácení z nosu. V průběhu alergie nebo chřipky obvykle častěji smrkáme. To opět způsobí podráždění nosní sliznice a může dojít ke krvácení. Člověk, který trpí chronickou rýmou, má trvale narušenou sliznici, proto v tomto případě může ke krvácení dojít častěji.

Vysoký krevní tlak je další hrozbou pro spuštění krvácení z nosu. Během vysokého krevního tlaku dochází k proudění krve cévami pod zvýšeným tlakem. Ten může narušit cévky i v nose a způsobit jeho krvácení.

Dalším poměrně obvyklým důvodem je porucha srážlivosti krve. Ta může být vrozená, ale také pouze dočasná, kterou mohou způsobit různé léky jako je aspirin.

Pokud vám teče krev z nosu velice často, bez zřejmého důvodu a velmi obtížně se zastavuje, může se jednat právě o poruchu srážlivosti krve, která by se neměla podcenit. Takové krvácivé stavy může způsobit i nádorové onemocnění nebo poškození jater či ledvin.

Jak zastavit běžné krvácení z nosu?

Pokud se skutečně jedná o běžné krvácení z nosu, existují tipy, jak ho spolehlivě a rychle zastavit. Dotyčný by měl sedět v mírném předklonu na židli.

Na čelu a zátylku by měl mít studené obklady, které napomáhají zastavit krvácení. Někdy se doporučuje stisknutí nosu na pět až deset minut.

V jiných případech pomůže důkladné vysmrkání, které zbaví nos částic sražené krve, která brání uzavření krvácejícího místa.

  • Jestliže se krvácení ani po 10 minutách stále nezmenšuje nebo pokud je dokonce silnější, pak je třeba volat záchrannou službu.
  • Napsala Michaela Procházková
  • Ilustrační foto: pixabay.com

Krvácení z nosu – jak ho zastavit a jaké mohou být příčiny?

Časté krvácení z nosu - Vše o zdraví

Jak na krvácení z nosu?

Krvácení z nosu jednou za čas postihne téměř každého z nás. Ať už se přihodí nehoda při hraní s dětmi, nebo jej vyvolá rýma či alergie. Když se však opakuje příliš často, měli by se přece jen zbystřit pozornost. Co vám může hrozit a jako krvácení správně a účinně zastavit?

Příčiny mohou být banální i vážně

Krvácení z nosu může mít několik příčin. Některé jsou banální a večer si na to ani nevzpomenete – zranění, rýma – senná či akutní, suché sliznice či infekce.

Častěji krvácení z nosu může zapříčinit i velký příjem alkoholických nápojů či hormonální změny během těhotenství.

Opakované či velmi silné krvácení vyžaduje návštěvu lékaře – může totiž naznačovat vážnější zdravotní problémy:

  • Vysoký krevní tlak
  • Ateroskleróza
  • Onkologická onemocnění (nádor nosohltanu či leukémie)
  • Velký pozor je třeba dávat i na krvácení z nosu po úrazu hlavy – může totiž maskovat příznaky prasklé lebky.

Jak zastavit krvácení z nosu?

V drtivé většině se jedná o krvácení v přední části nosních dírek, kam lze došáhnout prstem. Jak si s ním poradit?

  • Přestože jsme zvyklí hlavu při krvácení zaklánět, lépe udělat opak – jemně se předkloňte. Krev tak nestéká do krku. Zacpěte si nos (buď stisknutím nebo ucpáním pomocí prstu či například tampónu) a počkejte pět minut. Během tohoto času dýchejte jen ústy, nemluvte. Při uvolňování nosu dejte pozor, abyste neporušili vzniklou krevní sraženinu a nespustili tak opět krvácení.
  • Na zátylek nebo na kořen nosu můžete položit studený obklad – i když podle některých odborníků nemá velký význam. Jisté je, že vám neuškodí a za pokus nic nedáte.
  • Pokud máte k dispozici dekongestivní kapky do nosu, použijte je. Nevkapávejte je však přímo do něj, jako když ho máte ucpaný. Naneste je na kousek vaty, tu dejte do nosu a zacpěte ho. Nos by měl přestat krvácet.
  • Pokud krvácení nepřestává ani po 20 minutách nebo je extrémně silné, jděte na pohotovost. Může se to stát zejména pokud užíváte léky na ředění krve (např. Aspirin či warfarin).
  • Když vám nos přestane krvácet, snažte se velmi nenamáhat a nedělejte prudké pohyby, aby se krvácení neobnovilo. Nesmrkejte, nos mechanicky nedrážděte a v případě, že půjdete na velkou potřebu, se vyhněte silnému tlaku.
  • Mast – V některých případech je vhodné použít mast s obsahem antibiotik a steroidů. Pokud si dáte do nosu 2-3 krát za den malé množství masti, zničí se stafylokok a streptokok, které způsobují katar podporující krvácení z nosu. Uvedené masti působí i proti svědění.
  • Doplňte železo – Při častém krvácení z nosu užívejte dostatečné množství železa, tedy minerálu urychlující regeneraci červených krvinek. Železo tvoří základní část hemoglobinu, který je součástí červených krvinek roznášejících po těle kyslík.

TIP: Jak na první pomoc při otravě jídlem, alkoholem nebo léky?

Prevence je základ

Krvácení z nosu může způsobit suchý vzduch, který často bývá v příbytcích či pracovních prostorech právě v zimních měsících během topné sezóny. Eliminujte ho častým větráním, pokojovými rostlinami či zvlhčovači vzduchu. Pokud možno, vyhýbejte se i klimatizovaným místnostem.

Konzultujte s lékařem příjem léků na srážení krve, omezte pobyt v zakouřeném prostředí a vyhýbejte se alkoholu. Nos si zbytečně nedrážděte a i při jeho čištění buďte jemní.

Dbejte na vyváženou stravu – častěji či hůře zastaviteľné krvácení z nosu může zapříčinit i nedostatek vitaminu K, C, A jestli vitamínů skupiny B.

Tlak

Dejte si změřit tlak. Krvácení z nosu může zapříčinit i vysoký krevní tlak. V takovém případě musíte držet dietu s nízkým obsahem tuků a cholesterolu. Pokud v hlavě praskne céva pod vlivem vysokého krevního tlaku, vždy je lepší, když se to stane v nose a ne v mozku. Krvácení z nosu lze tedy chápat jako určitý bezpečnostní ventil, kterým nás obdařila příroda.

Zvlhčování vzduchu

Základní funkcí nosu je zvlčí vzduch, který dále proniká do plic. Pokud je vzduch suchý, nos má ztíženou práci. Proto si pořiďte objemnější zvlhčovač vzduchu. Do zvlčovače dávejte pouze destilovanou vodu a přístroj důkladně čistěte podle doporučení výrobce (nejméně jednou týdně).

Užívejte vitamín C

Vitamin C vytváří v organismu kolagen potřebný pro správné fungování tkání. Kolagen obsažený ve stěnách horních dýchacích cest udržuje v těchto místech sliz, který vytváří v ochrannou vrstvu ve vedlejších nosních dutinách i přímo v nose.

Zahoďte cigaretu

Pokud často krvácíte z nosu, raději si nezapalujte cigaretu. Kouření totiž vysušuje nosní sliznici.

Výplachy z přesličky rolní

Podle lidových receptů se doporučují například výplachy nosu odvarem z přesličky rolní. Odvar připravíte tak, že lžičku přesličky zalijete asi dvěma dcl vroucí vody, necháte vyluhovat a scezeným a vychlazeným odvarem si vyplachovat nos. Odvar můžete připravit i z dubové kůry.

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Časté krvácení z nosu: Kdy je to v pořádku a kdy je čas navštívit lékaře?

Časté krvácení z nosu • Autor: iStock.com

Zajímavé:  Jak Kombinovar Leky Proti Bolesti?

Občasné krvácení z nosu bývá zřídkakdy závažné. Existuje mnoho příčin krvácení, často to bývá manuální poškození nosu, rýma i klima, ve kterém žijete.

Co způsobuje časté krvácení z nosu? 

Suchý nos

Zamyslete se, v jakém prostředí žijete. Je suché? Vlhké? Studené? Teplé? Jaký je vzduch u vás doma? Dle výzkumů kliniky Arizona Otolaryngology Consultants se krvácení z nosu vyskytuje častěji u pacientů, kteří žijí v horkém a suchém podnebí nebo v chladném či větrném.

Suchý vzduch je zkrátka nejčastější příčinou krvácení z nosu. A nemusí jít jen o klima, stejný vliv má například ústřední topení. Nedostatek vlhkosti ve vzduchu vysouší nejen kůži, ale i sliznice uvnitř nosu. Na jejich vysychání má vliv i užívání antihistaminik nebo léků na nachlazení.

S rýmou a nachlazením souvisí i další příčina krvácení z nosu, kterou je časté smrkání. 

Jak nos zvlhčit?

Pokud máte nos suchý, bude potřeba ho zvlhčit. Můžete tak učinit nanesením tenké vrstvy nosního krému či spreje dvakrát až třikrát denně. Lékaři vám mohou také předepsat nebo navrhnout solný nosní sprej, který udržuje nosní sliznice zdravé a vlhké.

Kromě použití hydratačních mastí do nosu může být užitečné investovat do zvlhčovače vzduchu. Pokud žijete ve větším domě, může být nerealistické mít zvlhčovač v každé místnosti. Nejlepším místem pro něj je pak vaše ložnice, kde spíte.

Trápí vás v zimě suchá víčka? Jak je uzdravit?

Další příčiny krvácení z nosu

Vedle suchého nosu může být další příčinou cizí předmět uvízlý v nosní dutině, čichání dráždivé chemické látky, alergická reakce, poranění nosu, opakované kýchání, studený vzduch, infekce horních cest dýchacích, velké dávky aspirinu, vysoký krevní tlak, poruchy krvácení, poruchy srážení krve, rakovina a samozřejmě zranění nosu způsobené úrazem, úderem, pádem či zlomeninou.

Kdy navštívit lékaře

Pokud se začne krvácení z nosu opakovat několikrát za měsíc, zajděte si na ORL. V některých případech může být časté krvácení z nosu jedním z příznaků, které ukazují na závažný zdravotní problém. Například, pokud se u vás vyskytuje současně s podlitinami nebo únavou.

Časté krvácení z nosu může být také známkou poruchy srážení krve nebo nosního nádoru.

 Tato onemocnění se mohou zdát docela extrémní, ale včasný zásah může snížit jejich škodlivé účinky, takže je nutné, aby pacienti okamžitě vyhledali lékařskou pomoc, pokud si začnou všímat krvácení z nosu, které se vyskytuje více než třikrát, čtyřikrát za měsíc po dobu několika měsíců,“ doporučuje Elaine K. Luo, internistka nemocnice v Massachusetts.

Diagnostika krvácení z nosu

Pokud vyhledáte lékařskou pomoc, váš lékař provede fyzické vyšetření, aby zjistil příčinu. Zkontroluje nos na známky přítomnosti cizího předmětu, dále vám bude také klást otázky týkající se vaší anamnézy a současných léků, které berete.

Svému lékaři sdělte na prohlídce jakékoli další příznaky, které jste zaznamenali, případná nedávná zranění.

 Neexistuje jediný test, který by určil příčinu krvácení z nosu, ale váš lékař může využít jednoho či více diagnostických testů, jako jsou krevní testy, nosní endoskopie, CT sken nosu či rentgen obličeje a nosu.

6 rad, jak posílit imunitu? Kýchat do kapesníku a hlavně vyležet nemoci

Podzimní deprese? Nic takového podle odborníků neexistuje

Horoskop 2020: Co čeká jednotlivá znamení podle Martiny Boháčové?

Krvácení z nosu… Odkud? Proč? A je to vážné?

Nosní dutina zaujímá prostor mnohem větší, než kam oko dohlédne nebo kam běžně dosáhne prst strčený do nosu. Kdybychom si svůj nos představili jako vchod do jeskyně, pokračovala by chodba za nosní dírkou skoro 10 centimetrů dovnitř hlavy…

Měkká chrupavčitá přepážka mezi nosními dírkami pokračuje až dozadu v podobě přepážky kostěné. Zcela odděluje pravou a levou stranu nosní dutiny. Do každé dutiny se vejde kolem 7 mililitrů vzduchu, ale jejich tvar vlevo a vpravo nikdy není přesně zrcadlově stejný. Také člověk od člověka se liší.

Tvar a velikost všech dutin dohromady určuje jedinečné zabarvení lidského hlasu.

Nacházíme se tedy v složitě tvarované kostěné nosní dutině. Úzkými průchody je propojena s několika vedlejšími nosními dutinami, které leží v sousedních lebečních kostech.

Vše se opravdu trochu podobá soustavě tmavých jeskyň někde ve skále. Na rozdíl od nich jsou však nosní dutiny vyplněny příjemně teplým vzduchem.

Kromě toho, že se zde čerstvý vzduch, vdechovaný zvenku, ohřívá a zvlhčuje, je tu zároveň místo prvního kontaktu s imunitním systémem jedince.

Vnitřní povrch systému vystýlá šedorůžová, stále vlhká sliznice. Její buňky produkují vrstvičku ochranného hlenu.

Jiné buňky mají na sobě mikroskopické vlásky, které připomínají oživlou trávu: neustále se pohybují a odnášejí pryč nečistoty, které jsme vdechli. A úplně zvláštní druh buněk najdeme nahoře: čichové buňky.

Jejich tenké výběžky procházejí kostěným stropem vzhůru, pak se navzájem spojují do svazků, a ty nakonec (jako pravý a levý čichový nerv) vedou přímo do mozku.

Když dojdeme až na konec cesty lidským nosem, otevřou se před námi dva široké východy, tzv. choany neboli vnitřní nozdry. Skrze ně vstoupíme nejdříve do nosohltanu a vzápětí do hltanu, tedy do společného prostoru, kde se setkává cesta nosem a ústy. Do hltanu konečně můžeme i nahlédnout – skrze ústa otevřená dokořán.

Ještě dál, hlouběji v krku, navazuje „rozcestí“ směrem dolů. Jedna cesta vede do jícnu (trávicí ústrojí), druhá do průdušnice (dýchací ústrojí). Důmyslná souhra místních svalů zajišťuje, aby se cesty při polykání a dýchání nezaměnily. Ukázkou nedokonalé souhry je např. zakuckání při jídle nebo pití.

Díky znalosti místních poměrů si nyní snadno představíme, odkud krev při epistaxi pochází.

Nejčastěji krvácí přímo sliznice, která vystýlá nosní dutinu. Místečko, které je ke krvácení zvláště náchylné, se nachází v její přední části, v tzv. Kiesselbachově oblasti.

V tomto místě je sliznice mimořádně bohatě prokrvená a zároveň tenčí než jinde. Navíc je pevně přirostlá k nosní přepážce, takže se i při malém násilí snadno natrhne.

90 % běžných příhod epistaxe má proto původ právě tady.

Přestože ale viditelně vytéká krev z nosní dírky (nebo z obou), může pocházet i z jiných míst. Zdrojem krvácení jsou pak vedlejší nosní dutiny, nosohltan a vzácně i střední ucho, ze kterého se krev do nosu dostane cestou sluchové neboli Eustachovy trubice.

Sliznice může být mechanicky poškozena při čištění nosu – usilovným smrkáním nebo „dloubáním“ v nose. Krvácení může vyprovokovat i silný záchvat kašle. Jakékoliv cizí těleso, které se z nejrůznějších důvodů dostalo do nosní dutiny, může sliznici poranit, a navenek se ohlásit krvácením z nosní dírky.

Sliznici oslabují a narušují různé druhy zánětů, včetně obyčejné rýmy. Starší lidé dost často krvácejí z nosu při chřipce. Jako reakce na dlouhodobý zánět, typicky při alergiích (astma), se objevují tzv. nosní polypy – podlouhlé slizniční útvary, které vyrůstají z vedlejších nosních dutin. Kromě toho, že v nose překážejí a ucpávají ho, mohou též krvácet.

Pokud opakovaně krvácí z nosu osoba ve středním nebo starším věku, je velmi žádoucí odborné vyšetření. Stává se, že je to první a jediný příznak, kterým na sebe upozorní zhoubný nádor.

Samostatnou kapitolou by pak byly úrazy obličeje, především ty, při kterých došlo ke zlomeninám kostí. Často se s nimi setkáváme při autonehodách.

Zajímavé:  Metodiku K Náhradě Nemajetkové Újmy Na Zdraví?

Kromě místních příčin existuje ovšem i řada příčin celkových. Jsou to většinou případy, kdy má jedinec i další krvácivé projevy, protože je z nějakého důvodu snížená krevní srážlivost v celém těle.

Na pozadí stojí nemoci krve nebo jater, ale často také léky – typicky některá analgetika (přípravky proti bolesti, jako jsou např. Acylpyrin nebo Ibuprofen) a léky na „ředění krve“.

O takových nežádoucích účincích by vás měl předem poučit předepisující lékař nebo lékárník, který je vydal.

Krvácením z nosu je též provázen nedostatečně léčený vysoký krevní tlak. Zvláště citelně to může potrápit starší osoby, které zároveň trpí arteriosklerózou (kornatěním tepen).

Některé ženy krvácejí z nosu pravidelně, při každé menstruaci. Také v těhotenství se epistaxe může objevit, zvláště při jeho komplikacích (tzv. těhotenská gestóza). Je tomu tak proto, ževlivem zvýšených hladin ženských hormonů sliznice nosu zduří, je překrvená, a proto snadněji začne krvácet.

Znamená to nejen jemné zacházení při smrkání a čištění nosu. Obecně lze říci, že dobré kondici nosní sliznice neprospívá dýchání znečištěného nebo příliš suchého vzduchu, a samozřejmě také kouření. To vše zvyšuje náchylnost nosní sliznice k poranění, a tím i ke krvácení.

Z toho plynou i pravidla, jak krvácení z nosu v každodenním životě předcházet – dbát o navození správného mikroklimatu v domácnosti, nekouřit (a předejít tak zároveň záchvatům kuřáckého kašle, které krvácení u kuřáků pravidelně provokují). Nejen profesionálové, ale i domácí kutilové by měli při prašné práci používat ochranné masky (respirátory). Povinností zaměstnavatelů je pak zajistit bezpečné podmínky pro pracující v toxickém ovzduší.

Časté krvácení z nosu: kdy už je to problém?

K těm nejčastějším příčinám patří suchost nosu, konkrétně nosní sliznice. Pokud žiješ v paneláku, měla bys vědět, že v něm často bývá opravdu hodně suchý vzduch, který vysušuje sliznice. Pro zdraví samozřejmě není dobrý ani druhý extrém (vysoká vlhkost).

Jestliže máš na suchou sliznici podezření, neboj se sáhnout třeba po mořské vodě a pravidelně ji aplikovat do nosu. Uvidíš, že to bude hned příjemnější. Další možností je aplikace nosního krému a pak taky zvlhčovač vzduchu.

  • Jak poznat koňskou nohu a co dělat pro její nápravu

Nemusí to být banalita

Krvácení z nosu se může spustit i tak nějak samovolně, aniž bychom si uvědomili, že může existovat nějaká příčina. Během chvilky ale krvácení ustane a je po problému. A tak tomu je ve většině případů. Původ krvácení ale může být i jiný a některé si zasluhují pozornost:

  • cizí těleso v nose (časté u dětí)
  • čichání chemických látek (u fetujících)
  • alergie
  • poranění nosu
  • kýchání po delší dobu (po klasickém alergickém záchvatu se není čemu divit, když se krev spustí)
  • příliš studený vzduch
  • infekce horních cest dýchacích
  • vysoké dávky aspirinu
  • porucha srážlivosti krve
  • vysoký krevní tlak
  • hormonální změny v těhotenství
  • rakovina (hlavně si nemysli, že když ti teče krev z nosu, hned bys měla panikařit kvůli rakovině!)
  • ateroskleróza

Při častém krvácení z nosu je dobré vyhledat bez otálení lékaře. Jednak ti může zjistit poruchu srážlivosti krve, která se mu regulovat, ale taky může jít o nádor v nose. Součástí vyšetření by mělo být zjištění rodinné anamnézy, pro jistotu by měl ověřit, že v nose není cizí těleso. Následovat pak můžou krevní testy, CT, rentgen nebo nosní endoskopie.

  • Radši daruj krev tam, kam patří. Nebo třeba i plazmu

Co dělat, když začneš krvácet z nosu?

Zatímco v dávných dobách se věřilo, že nejlepší je zaklonit hlavu. Tak to ale není – naopak ji předkloň, aby ti krev nestékala do úst. Buď tak udělej u umyvadla, nebo si pro jistotu druhou rukou přidrž u nosu kapesník. Stiskni si dvěma prsty nos tam, kde obvykle dosedají brýle, a vydrž tak 5-10 minut.

Přiložit můžeš taky ledový obklad – buď na čelo a zátylek, nebo ke kořeni nosu, protože chladem se cévy můžou stáhnout a krvácení může ustat. Pokud bys krvácela déle než 20 minut, je nejvyšší čas navštívit lékaře akutně.

Máš s častým krvácením z nosu zkušenost? Jak ho řešíš? Dej nám vědět v diskuzi pod článkem!

Jak souvisí krvácení z nosu a vysoký tlak?

Krvácení z nosu zažilo mnoho z nás, během života se s ním totiž setká až 60 % populace. Zpravidla se jedná o v podstatě banální stav, který může být způsobený virózou nebo drobným úrazem a k lékaři s ním nechodíme. Příčinou krvácení z nosu však může být i vysoký tlak a pak je již návštěva lékaře na místě.

Ke krvácení z nosu většinou dochází, když se poškodí malé cévy uprostřed nosní přepážky, třeba když jsme nemocní, často kýcháme a smrkáme. Krvácení zpravidla do několika minut samo odezní. Pokud je však výrazné, trvá déle než půlhodiny, nebo následuje například po ráně do hlavy, či nějakém úrazu, je namístě vyhledat lékařskou pomoc.

Příznaky vysokého tlaku

U starších osob může být časté krvácení z nosu příznakem vysokého tlaku.

Vysoký tlak je velice nebezpečný, protože poškozuje cévy, může vést k jejich ucpání, prasknutí a dále k mrtvici, či selhání srdečního svalu.

Příznaků hypertenze je sice mnoho, ale většinou jsou to obecné příznaky, které je možné přisoudit i jiným zdravotním problémům – bolest hlavy, závratě, bolest na hrudi, dušnost, otoky…

Hypertenze se také může projevit krvácením z nosu, protože drobné žilky v nose jsou vysokému tlaku méně odolné. Pokud vás trápí časté krvácení z nosu, navštivte praktického lékaře. Vždy je lepší zbytečná návštěva lékaře, než zbytečné zdravotní komplikace, které mohou mít vážné následky.

S vysokým tlakem se dá totiž velmi snadno bojovat, zpravidla úpravou životního stylu a nasazením antihypertenziv.

Krvácení z nosu a léky na srážlivost krve

Pokud berete léky, které ovlivňují srážlivost krve (antikoagulancia), lehké krvácení z nosu, případně z dásní, je poměrně běžné.

Při masivnějším krvácení, které nelze zastavit, je nutné navštívit lékaře, který jej zpravidla řeší podáním koncentrátu koagulačních faktorů, případně krevní plazmy, která krvácení pomůže zastavit doplněním bílkovin.

Dávejte si také pozor na listovou zeleninu, kterou byste v kombinaci s těmito léky měli jíst v nízké míře.

Jak na zastavení krvácení z nosu?

Pokud vám začne téct krev z nosu, stiskněte si nos palcem a ukazovákem a držte jej cca 10 minut a dýchejte ústy, případně jimi krev vyplivujte. Postižený by měl být vsedě, s možným mírným předklonem.

Dále je také možné podávat studené obklady na čelo, zátylek či kořen nosu. Pokud krvácení v tomto čase neustane, stiskněte si nos znovu. V momentě kdy se krvácení nadobro zastaví, nejméně ještě další hodinu nesmrkejte, nepředklánějte se a nedělejte příliš prudké pohyby.

Pokud po 20 minutách krvácení neustane, vyhledejte lékaře nebo zavolejte ZZS!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector