Loupání kůže na obličeji – Vše o zdraví

Zamýšleli jste se někdy nad tím, proč pokožka na slunci zhnědne? Stojí za tím tmavé kožní barvivo zvané melanin, jeho množství je z velké části dané do genetické výbavy. Nachází se nejen v kůži, ale také v oční duhovce, vlasech či vousech a jeho úkolem je chránit pokožku před poškozením UV zářením.

Někdo si vytvoří melaninu v kůži více a někdo méně a podle toho se pokožka rozděluje do 6 fototypů. Existuje také extrémní tvorba melaninu, nadměrná tvorba nebo naopak minimální tvorba melaninu zvaná albinismus.

Jistou dávku melaninu si pokožka přirozeně udržuje po celý rok, v letních měsících pak může být působením slunce i o několik odstínů tmavší. UV záření způsobuje uvolňování volných radikálů, které poškozují DNA, a právě při tomto procesu se ve speciálních buňkách, melanocytech, začne tvořit další melanin.

Melanin UV záření pohlcuje a tím chrání DNA v pokožce před poškozením. Každý fototyp se vyznačuje jinou tvorbu melaninu a to je důvod, proč se někdo opálí vždy hezky do hněda a jiný je již po 10 minutách na slunci červený jako rak.

Loupání kůže na obličeji - Vše o zdraví Nepodceňujte rizika opalování

Sluníčko přináší nesporné benefity, jako je tvorba vitaminu D či uvolněná nálada.

Pokud si ale nedáte pozor a necháte svou kůži vystavení UV záření bez ochrany příliš dlouho, můžete pocítit tu škodlivou stránku opalování.

Rizika opalování rozdělujeme na krátkodobé, které se objeví za krátký čas po opalování, a dlouhodobé, které se projeví až za několik let. Nejvíce nepříjemný je spálený obličej od slunce a loupající se rty.

Krátkodobá rizika, která se projeví krátce po opalování:

  • Spáleniny od slunce, nazývané také sluneční erytém.
  • Fotodermatitida, jakou je sluneční vyrážka.
  • Zvláštní typ akné, zvaný Mallorca akné.
  • Sluneční alergie, která se projevuje jako kopřivka.
  • Pigmentová postižení, jakými jsou pigmentové skvrny, melazma (pigmentové skvrny v těhotenství) nebo vitiligo – bílé fleky po opalování
  • Herpes na rtu

Dlouhodobá rizika, která se objeví až po několika letech:

  • Urychlené stárnutí kůže, to se vyznačuje výskytem pigmentových skvrn, zažloutlé barvy pleti, hlubokými vráskami a ztrátou hutnosti a elasticity pleti.
  • Fotokarcinogeneze (rakovina kůže).

Loupání kůže na obličeji - Vše o zdraví Proč se po opalování kůže loupe?

V případě, že to s opalováním vědomě nebo nevědomě přeženete, zcela jistě vás v nejbližších dnech čeká loupání kůže po spálení od slunce.

Vrstvy spálené pokožky musí pryč a udělat tak místo nové zdravé vrstvě. Jde o přirozený proces, který je v létě více nežádoucí než v jindy.

Není totiž nic horšího, nežli suchá loupající se kůže na obličeji. Někdy se loupání kůže po spálení ale nevyhnete.

Jak se zbavit loupání kůže?

  1. Základem je hydratace: aby opálení vydrželo co nejdéle a pokožka se hned nezačala loupat, natírejte ji každý večer přípravky po opalování. S hydratací začněte hned po slunění, neodkládejte ji na dobu, kdy se na kůži začnou objevovat drobné šupinky.
  2. Pokožku šetřete: loupání podporuje i hrubé zacházení s pokožkou, jako je třeba drhnutí žínkou při mytí nebo nošení materiálů, které jsou těsné a dřou o kůži.
  3. S peelingem opatrně: tělový peeling odstraní odumřelé kožní buňky a loupání se tak zastaví. Počítejte ale s tím, že nové buňky neobsahují tolik kožního barviva a váš odstín opálení bude o malinko světlejší. Volte proto šetrný přírodní peeling z kokosového oleje nebo kakaového másla.
  4. Šupinky netrhejte: suché šupinky netrhejte násilím. Pokud se vrchní vrstva pokožky nesloupne sama, vrstva pod ní ještě není připravena a proces regenerace kůže tak zpomalíte.
  5. Chraňte novou vrstvu pokožky: nová vrstva pokožky ještě nemá dostatečnou ochranu před UV v podobě melaninu a proto je náchylnější na spálení. Nezapomínejte proto na aplikaci opalovacího krému.

Loupání kůže na obličeji - Vše o zdraví Přípravky po opalování

Loupání kůže na obličeji - Vše o zdravíUV záření pokožku vysušuje a proto je potřeba ji doplnit vlhkost a pružnost pomocí péče o pokožku po opalování. Co dělat po opalování? Večer pokožku šetrně omyjte od písku, potu, chloru, slané vody a zbytků opalovacího krému. Poté ji pořádně natřete mlékem po opalování, které pokožku zklidní a regeneruje. Mléko po opalování se nebojte používat i ve dnech, kdy se neopalujete, protože pokožka se vyrovnává se sluněním několik dní.

  • Krém po opalování: má hydratační složky, díky kterým zůstane pokožka zářivá a hydratovaná.
  • Olej po opalování: olejová struktura může na první pohled evokovat mastný film na pokožce, ale opak je pravdou. Používá se kokosový olej nebo kakaové máslo.
  • Mléko po opalování: má řidší konzistencí oproti krému, lépe se roztírá a rychleji se vstřebává.
  • Panthenol po opalování v gelu: je průhledný, lehce se roztírá a panthenol pokožku zklidní a podpoří regeneraci. Chladící složky navodí příjemný pocit na spálené kůži od slunce.
  • Sprej po opalování: je ideální v případě, že si spálíte hůře dostupná místa, jako jsou záda nebo šije. Nemusí se pak roztírat, což oceníte v případě, když je každý dotek spálené pokožky nepříjemný.

Loupání kůže na obličeji - Vše o zdraví Jak ošetřit spálenou kůži

Spáleniny od slunce mohou vzniknout velice rychle, především pokud jste fototyp 1 nebo fototyp 2 a vaše kůže nedokáže vyprodukovat dostatek melaninu. Především při práci na zahradě nebo na procházce se může stát, že na ochranu před UV zářením zapomenete a spálení je hned na světě.

Doprovodné projevy spálené kůže jsou:

  • bolest v místě spálení,
  • bolest hlavy,
  • dehydratace,
  • otok,
  • zarudnutí,
  • puchýřky ze slunce naplněné průhlednou tekutinou.

Co na spálenou kůži?

První pomoc při popálení je ochlazení místa pod mírným proudem studené vody, chladícím gelovým polštářkem, studeným ručníkem nebo něčím z mrazáku, to co máte zrovna po ruce. Chlad zmírní otok i zarudnutí a částečně i bolest.

Následně potřebujete péči o kůži v podobě hydratačního přípravku s panthenolem, aloe vera, alantoinem nebo mentolem, které podpoří regeneraci kůže po spálení. Puchýřky po opalování jsou znakem vyššího stupně popálenin.

Puchýře po opalování nepropichujte a nemačkejte, nechte je v klidu a ošetřete je krémem na popáleniny od slunce. Vyhnete se tak nejen loupání spálené kůže, ale také zanesení infekce.

Použít můžete již známou klasiku s panthenolem, nebo vyzkoušejte sílu vlhkého hojení.

Co na spáleniny od slunce, pokud nemáte po ruce přípravky z lékárny? Úlevu poskytnou i domácí zásoby a babské rady na spáleniny od slunce. Pokožku můžete zchladit pomocí potravin z lednice, jako tvaroh, zakysaná smetana nebo jogurt na spálenou pokožku. Na popálenou kůži také dobře působí třísloviny. Najdete je v odvaru z dubové kůry nebo v černém čaji.

Loupání kůže na obličeji - Vše o zdraví Co na sluneční alergii

Svědění kůže po opalování a kopřivka mohou být příznakem alergické reakce na slunce. Nepříjemné projevy utlumíte tekutým pudrem s mentolem, na malých plochách můžete použít Fenistil gel. Na zklidnění celkových projevů můžete použít i antihistaminika v tabletách. Vhodné jsou léky s obsahem loratadinu, desloratadinu, cetirizin nebo levocetirizin.

Přípravky po opalováníDermokosmetika po opalování

Suchá pokožka na obličeji – vše co byste měli vědět + recepty

Loupání kůže na obličeji - Vše o zdraví

Suchá pokožka na obličeji není nic příjemného. Jak na ni?

Pokud je pokožka na tváři suchá, může hodně svědit a mohou se na ni tvořit šupinky. A navíc můžete mít nepříjemné pocity. Někdy může suchá pokožka na obličeji i bolet. Mezi další příznaky suché kůže na obličeji patří:

  • odlupování kůže
  • zarudnutí pokožky
  • popelavý vzhled (zejména u těch, kteří mají tmavší pleť)
  • je hrubá na dotek
  • někdy krvácí

Suchou pokožku lze obecně léčit úpravou své péče o pleť nebo změnou některých faktorů prostředí. Někdy je suchá kůže známkou nějakého jiného zdravotního problému, který by měl léčit lékař.

Jak se můžete zbavit suché kůže na obličeji?

Než začnete na obličej nanášet nějakou kosmetiku, zpomalte. Existuje několik věcí, které vám mohou pomoci zmírnit suchost pokožky na obličeji. Většina z nich je velmi jednoduchá, tak proč je nevyzkoušet.

Upravte si teplotu vody, kdy sprchu

Pokud můžete, omezte teplé, horké sprchování – dejte si raději vlažnou sprchu. Horká voda totiž může pokožku vysušit odstraněním přirozeně se vyskytujících pleťových olejů (mazu).

Je také užitečné snížit čas strávený ve sprše na pět až deset minut. Tím se vyhnete zbytečnému vystavení vodě, která může zanechat suchou pokožku (sušší než předtím, než jste do sprchy či vany skočili.

Vyhněte se sprchování nebo koupání více než jednou denně, protože to může stav suché pokožky na obličeji zhoršit.

Obličej si umývejte jemně

Při výběru přípravků pro mytí obličeje byste se měli vyhnout mýdlům a čisticím prostředkům, které obsahují silné přísady jako alkohol, retinoidy nebo alfa hydroxy kyseliny. Tyto zbytečné složky mohou pokožku vysušit a způsobit její podráždění nebo zánět. Existuje mnoho jemných a zvlhčujících mýdel bez vůní, které můžete místo toho vyzkoušet.

Měli byste hledat jednu nebo více následujících složek, které uchovávají v pokožce vlhkost:

  • polyethylenglykol
  • akyl-polyglykosid
  • silikonové povrchově aktivní látky
  • lanolin
  • parafín

Syndety jsou syntetické detergenty (z ang. Synthetic Detergent). Jejich základem jsou syntetické povrchově aktivní látky a jejich výroba nespočívá ve zmýdelnění. Vyznačují se neutrálním nebo slabě kyselým pH, jsou proto na pokožce dobře snášeny (dokonce jsou vhodné i pro citlivou, dětskou, problematickou pleť).

Měli byste být také dostatečně opatrní a jemní, když aplikujete mýdla nebo čisticí prostředky na svůj obličej. Nedrhněte, nebuďte hrubí. Použijte jen špičky prstů a jemně si otřete obličej místo použití abrazivnější houby nebo žínky. Snažte se nepoškrábat kůži na obličeji, protože to může způsobit zbytečné podráždění a další problémy.

Vyhněte se také mytí obličeje několikrát denně. Pokud na obličeji bojujete se suchou pokožkou, je pro vás vhodné umýt si obličej pouze v noci. To vám po dlouhém dni sběru nečistot vyčistí obličej a zabrání, abyste z kůže odstranili potřebné oleje.

Také pokožku moc často nezatěžujte peelingem (exfoliací, což je proces odstraňování vrchní vrstvy odumřelých buněk z povrchu obličeje nebo pokožky těla. Maximálně tak jen jednou týdně. To může snížit podráždění spojené s drsným a nepatřičným chováním se k pokožce na obličeji.

Použijte hydratační krém

Najděte si hydratační krém, který funguje pro vaši pokožku a pravidelně ho užívejte, zejména po sprše. Aplikace v tomto okamžiku může pomoci vaší pleti udržet vlhkost.

Zajímavé:  Vitamíny Na Bílé Krvinky?

Váš obličejový krém by měl být bez vůně a alkoholu, protože tyto agresivní látky mohou způsobit zbytečné podráždění. Zkusit určitě můžete také hydratační krém, který v sobě obsahuje opalovací krém na ochranu před vystavením slunečnímu záření. Hledejte krémy, které pomáhají zadržovat vodu v kůži.

Chcete-li obnovit vlhkost, vyberte si těžší hydratační krém na bázi oleje obsahující složky, které pomáhají udržet hydrataci pleti. Výrobky na bázi vazelíny (Petrolatum) jsou nejlepší pro suchou nebo popraskanou pokožku. Mají větší sílu než krémy a jsou účinnější při prevenci odpařování vlkosti z kůže.

Balzám na rty může pomoci zmírnit suché nebo popraskané rty. Balzám na rty by měl obsahovat vazelínu nebo minerální olej. Ujistěte se, že se cítíte dobře, když balzám aplikujete a že nezpůsobí brnění rtů. Pokud ano, zkuste jiný výrobek, tento vám nesedí.

Oblečte se – vhodně

Vystavení chladnému počasí může zhoršit suchou pokožku. Zkuste si svazovat šátek či šálu kolem obličeje, pokud je mrazivé počasí, je to jedno z preventivních opatření proti suché kůži. Mějte však na paměti, že vaše pokožka může reagovat na materiály v šátku a čisticí prostředky, které používáte k jeho vyprání.

Vyhněte se hrubým, škrábaným látkám. Prací prostředek, který doma používáte, by měl být hypoalergenní a bez barviv a vůní. Prací prostředek pro citlivou pokožku můžete považovat za bezpečný.

Vyzkoušejte doma zvlhčovač

Nízká vlhkost vzduchu může být také docela důležitým faktorem při vysoušení pokožky. Použijte zvlhčovač vzduchu v místnostech, kde trávíte nejvíce času. Přidání vlhkosti do vzduchu může zabránit vysychání pokožky.

Proč vlastně vzniká suchá pokožka na obličeji?

Vysychání nastává, když vaše pokožka nemá dostatek vody nebo oleje. Suchá kůže může postihnout kohokoliv kdykoliv. Můžete mít suchou pokožku celoročně nebo jen v chladných měsících, kdy teploty klesají a vlhkost klesá.

Také můžete pozorovat suchou pokožku, když:

  • cestujete a jste v suchém podnebí
  • přijdete do styku s chlorem v bazénu
  • dochází k nadměrnému vystavení slunečnímu záření

Suchá kůže může být až tak silná, že vaše pokožka praskne. Prasklá kůže může umožnit bakteriím vstup do těla a způsobit infekci. Pokud máte podezření, že máte infekci, měli byste se poradit se svým lékařem. Není to nic příjemného a často ji nevyřešíte sami doma.

Příznaky infekce jsou:

  • zarudnutí v daném místě
  • místo je teplé
  • objevuje se hnis, puchýře
  • vyrážka
  • horečka

Kdy už navštívit lékaře

Snaha o základní léčbu suché pokožky na obličeji by měla zmírnit vaše příznaky. Kontaktujte svého lékaře, pokud:

  • vždy po pravidelné péči o pleť máte suchou pokožku
  • máte podezření, že máte infekci z popraskané kůže
  • myslíte, že můžete mít nějaké vážnější poškození kůže

Mezi stavy, které se zdají být mírné a máte při nich zpočátku jen trochu suchou pokožkou, ale vyžadují později vyžadují odbornější, hloubkovou léčbu, patří:

  • Atopická dermatitida nebo ekzém – ty způsobují velmi suchou pokožku na obličeji a dalších částech těla. Předpokládá se, že jsou dědičné.
  • Seboroická dermatitida – ta postihuje oblasti s olejovými žlázami, jako jsou obočí a nos.
  • Psoriáza – to je chronický stav kůže, který způsobuje šupinatění kůže, suché oblasti na kůži a další symptomy.

Lékař vám může doporučit léčbu suché pokožky na obličeji i pomocí léků na předpis. Tato ošetření může zahrnovat různé krémy, jako je kortikosteroidy, nebo orální léky, jako jsou imunitní modulátory. Váš lékař pravděpodobně doporučí tyto léky v kombinaci s rutinní péčí o pleť.

Jak zabránit suché pokožce na obličeji – prevence

Abyste zabránili budoucí suchosti pleti na pokožky, zkuste dodržovat následující rady:

  • Myjte si obličej 1x denně jemným čistícím prostředkem a vlažnou vodou.
  • Vybírejte si produkty péče o pleť vhodné pro váš typ pleti – na mastnou, suchou nebo kombinované.
  • Chraňte svou pokožku před sluncem použitím širokoúhlého opalovacího krému s SPF 30 nebo vyšším.
  • Po sprchování nebo koupání naneste pleťové mléko, abyste zamkli v pokožce vlhkost.
  • Použijte vazelínu k hydrataci suché kůže.
  • Pokud máte suchou pokožku v určitém ročním období, například při chladném počasí, ujistěte se, že jste zlepšili v tomto období svou péči o pleť. V některých obdobích roku může být nutné změnit kosmetiku, aby se zabránilo suchému obličeji.

Domácí recepty na suchý obličej

Můžete také vyzkoušet tyto přírodní prostředky na suchou pokožku na obličeji. Mohou vám opravdu pomoci, jako už mnoha lidem.

1. Použijte olivový olej, aby se uklidnila suchá pokožka

Skvělý přírodní olej, který se používá, je olivový olej – ten vlastně funguje jako přírodní čistící a hydratační krém. Jednoduše si vmasírujte olej do kůže a přehoďte na obličej teplou vlhkou tkaninu, nějaký ručník nebo utěrku (čistou!). Mějte ji tam tak dlouho, dokud se je teplá. Pak otřete přebytečný olej.

Olivový olej je dobrou volbou jako čisticí prostředek na obličej, protože neodstraňuje přirozený maz z vaší pokožky, a zároveň krásně čistí pokožku.

2. Krémová avokádová maska

Vytvoření domácí masky z avokáda je dalším přirozeným způsobem, jak zklidnit suchou pokožku na obličeji.

Smíchejte měkké avokádo s lžičkou olivového oleje, můžete také přidat lžíci kvalitního medu při velmi suché pokožce. Masku naneste na obličej, nechte ji působit 15 až 20 minut a poté ji opláchněte.

Vaše pokožka by měla být hydratovaná, můžete nanést váš oblíbený a odzkoušený hydratační krém.

3. Cukrový peeling

Pamatujete, co jsme si řekli o peelingu? Peeling ano, ale ne moc často. Vytvořte přirozeně hydratační exfoliační peeling smícháním olivového oleje a cukru. Smíchejte cca 1/2 šálku cukru s 2 lžíce olivového oleje.

Pokud chcete, můžete také přidat esenciální olej, jako je levandulový olej, která dodává přírodní vůni a může podpořit relaxaci. Jemně třete směs po pokožce a pak ji omyjte. Nakonec použijte uklidňující hydratační krém.

Nebo máme i druhý recept. Smíchejte 2 lžíce ovesných vloček s lžící medu a trochou vody. Trochu směs zahřejte a pak ji vetřete do kůže. Můžete tuto masku použít jen k peelingu (že ji hned opláchnete), nebo ji můžete nechat na 15 až 20 minut na p0okožce jako uklidňující, hydratační masku.

4. Ovesné vločky pro uklidnění pleti

Přidání šálku ovesných vloček do teplé lázně může přirozeně rehydratovat suchou pokožku. Pěkně pomáhá pokožce udržet vlhkost z vody v lázni.

5. Obklad z mléka

Mléko má přirozené protizánětlivé vlastnosti. Obsahuje také kyselinu mléčnou, jemný, přírodní exfoliant. Doporučujeme používat tyto obklady na vaši pleť po dobu 5 až 10 minut. Jsou obzvláště užitečné pro podrážděnou pokožku, která je také svědivá. Ale pozor, kyselina mléčná může podráždit popraskanou kůži, používejte v tomto případě velmi opatrně.

Co děláte se suchým obličejem vy? Jak se mu bráníte? Budeme moc rádi za komentáře.

Co si o suché pokožce ještě můžete přečíst?

VIDEO: JAK SPRÁVNĚ PEČOVAT O SUCHOU PLEŤ

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Znáte svůj fototyp?

Kůže je jedním z orgánů, na kterém se odráží veškeré vnější vlivy. Nadměrné teplo, vítr, vlhkost, nedostatečná nebo naopak nadměrná hygiena – to všechno naši kůži zatěžuje. O kůži bychom měli pečovat včas, dokud ještě můžeme její stav výraznou měrou ovlivnit.

  Kůže odděluje vnitřní prostředí organismu od vnějšího a je složena ze tří základních částí pokožky, škáry a podkožního vaziva. Její tloušťka se mění od 0,4 do 4 mm. Má funkci ochranou, smyslovou, termoregulační, absorpční, vylučovací a zásobní. U dospělého jedince celková plocha kůže dosahuje až 1,8 metru čtverečního.

Je tak největším orgánem lidského těla. Její hmotnost představuje zhruba pouze sedm procent celkové hmotnosti jedince.

Postižení kůže

Podobně jako každý jiný orgán, může být také kůže postižena různými nemocemi, od hnětlivých , přes degenerativní až po nádorová onemocnění. V kůži dochází k hromadění toxické zátěže a tím se také mění funkce kůže, která pak nestačí plnit své přirozené poslání.

Na kůži můžeme rozlišovat spoustu různých útvarů, které jsou specifické pro různá poškození nebo pro různé nemoci. Jedná se o běžné zarudnutí, skvrny, pupínky, puchýře, šupinaté plochy, zduřeniny, apod.

Mohou se objevit i tečkovité nebo větší krvácení do kůže, hnisavé procesy bakteriální, nehnisavé virové mykotické infekce (opary, molusky, akné).

Rakovina kůže

Podezřelé mateřské znaménko vzniká poměrně rychle, mění vzhled a barvu. Může svědit, ztmavnout nebo dokonce krvácet.

V takovém případě je potřeba co nejrychleji vyhledat dermatologa, neboť již při tloušťce 1mm melanom zakládá dceřiná ložiska – metastázy.

Odborníci doporučují chodit n preventivní vyšetření vždy n podzim, nenavštěvovat solária, chránit pokožku tak, aby nedošlo ke spálení kůže, a to zejména v mladším věku.

Co dostaneme do vínku

Novorozenec přichází na svět se základními vrstvami kůže, avšak v prvních letech života jsou buňky pokožky, tedy horní vrstvy kůže ve velmi těsném spojení.

Navíc se musí postupně vyvinout kyselý ochranný plášť a v průběhu základních fází sedmiletého vývoje fyzického těla aktivovat funkce mazových žláz. Kojencům však chybí ochranný tukový film.

Z toho důvodu bychom děti neměli koupat v příliš teplé vodě, doporučuje se koupelový olej, který pokožku zvláční a v dostatečné míře hydratuje.

Období dospívání

Zpravidla okolo čtrnáctého roku věku, začíná produkce hormonů pracovat na plné obrátky. Kůže se začíná více lesknout, má viditelné póry, objevuje se akné – jeden z prvních příznaků nastupující puberty.

Tato etapa vývoje je odrazem toho, že stav kůže se odvíjí od hormonálních výkyvů. V pubertě se zvyšuje produkce mužského pohlavního hormonu androgenu, a to u chlapců i děvčat. Mazové žlázy produkují větší množství kožního tuku, což může vést k zúžení jejich vývodů.

Vylučování tuku je pak obtížnější, póry se zanášejí a maz bezprostředním kontaktem s kyslíkem zčerná. Objeví se viditelné tečky. Mastná kůže potřebuje kyselý ochranný plášť podobně jako každý jiný typ pleti. Nevhodná je aplikace mastných krémů.

Přípravky zvlhčující kůži působí velmi efektivně, především lehké gely a fluidy bez oleje.

Zajímavé:  Ledvinové Kameny Alternativní Léčba?

Smíšená pleť

Nejčastěji se vyskytuje pleť smíšená. Na tvářích je sušší, zatímco v tzv. T zóně, kterou tvoří čelo, nos a brada, jsou mazové žlázy aktivnější. Je tedy žádoucí zvolit přípravky na oba typy pokožky.

Na mastné krémy a gely mohou partie s velkým množstvím mazových žláz reagovat tvorbou nečistot a zvětšením pórů, nedostatečně ošetřované části na tvářích často reagují zhrubnutím a pocity napětí.

Jedinci mající smíšenou pleť by měli T-zónu každé ráno a večer ošetřit čistícím mlékem, pleťovou vodou, pravidelně nanést čistící masku a aplikovat peeling.

Suchá kůže

Zdravou, takzvaně normální kůži zvlhčují přirozené sloučeniny, které obsahují zejména cukr, bílkoviny, močovinu, kyselinu mléčnou a soli.

Suchá stárnoucí pokožka těchto látek obsahuje málo, stejně jako v nich ubývá kožní tuk nacházející se mezi zrohovatělými buňkami. Tento tuk působí jako olejový film a zadržuje vodu v kůži.

Jedním z nejdůležitějších přirozených zvlhčujících faktorů je močovina, výsledný produkt metabolismu bílkovin. V suché kůži je její koncentrace často až o padesát procent nižší.

Jemná péče

Při očistných procedurách bychom měli – bez ohledu na kožní typ – zbavovat pokožku vlhkosti. Běžná mýdla vhodná rozhodně nejsou, jejich pH má totiž většinou o dost vyšší hodnotu než pH kůže, takže po důkladném vyčištění obyčejným mýdlem se vysuší i kůže velmi mastná.

Každý kontakt s vodou paradoxně odnímá kůži vlhkost a čím je voda teplejší, tím rychlejší a větší je poškození ochranného filmu pokožky. Kožní lékaři doporučují, že je vhodnější se sprchovat než koupat, ovšem pouze vlažnou vodou.

Pokud se jedná o sprchové gely, nebo o přísady do koupele, stačí množství zhruba kávové lžičky.

Proč kůže stárne?

Na stárnutí pleti se podílejí do značné míry geny, životní styl a úroveň péče o pleť. Kůže na obličeji stárne zejména z těchto důvodů:

  •          geneticky podmíněné vnitřní stárnutí,
  •          předčasné, takzvané vnější stárnutí, které je ovlivněno okolními vlivy,
  •          změny v obličeji v důsledku životních postojů,
  •          působení stresových faktorů.

V průběhu vnitřního stárnutí dochází ke snižování frekvence dělení buněk, zhoršuje se jejich prokrvení a výživa. Kůže se ztenčí, neuchovává si vlhkost a ztrácí pružnost.

Vznikají pouze jen jemné vrásky, a proto může pokožka poznamenaná plynutím času vypadat hezky. Vznik vrásek způsobuje také nevhodná strava, přehnané sportování, nadbytečný příjem živočišných tuků.

Čím jsme starší, tím hlouběji máme ve tváři vepsaný svůj postoj k životu. Výraz obličeje vypovídá, zda jsme optimisté nebo škarohlídi.

Působení sluníčka

Předčasné stárnutí kůže způsobuje tvorbu hlubokých vrásek a výraznou pigmentaci. Na vině je sluneční světlo a anglicky se tento proces nazývá photoaging. Ultrafialové paprsky UVA i UVB při něm pronikají až do podkožních tkání, kde způsobují nevratné změny. Kůže ztrácí pružnost je povadlá a vrásčitá.

UVA záření proniká hluboko do kůže a poškozuje kolagenní vlákna. Čím více jich zničí, tím je pokožka vrásčitější. Sluneční paprsky vysílají kromě jiných částic volné radikály, které pokožku vysušují a přispívají k tvorbě pigmentových skvrn a vrásek. Vždy je důležitá ochrana pokožky pomocí vhodných krémů.

Typy fototypů

Jestliže chceme správně zacházet se sluncem nebo soláriem, měli bychom znát svůj fototyp. Odborníci jich na celém světě rozlišují šest, v Evropě se vyskytují zejména následující čtyři:

Fototyp 1 – patří v Česku k nejrozšířenějším, jedinci tohoto typu si nejrychleji spálí uši, nos a dekolt. Pleť je po opálení lehce narůžovělá.

Fototyp 2 – typické jsou plavé vlasy a modrošedé až zelené oči.

Fototyp 3 – se vyznačuje hnědými vlasy a snědším nádechem pleti. Spálí se málokdy, avšak je potřeba dát pozor na mateřská znaménka.

Fototyp 4 – lidé s tímto fototypem mají tmavé vlasy, olivovou pleť a hnědé oči. Jen tak se nespálí, ovšem ani jim neradíme opalovat se „bezhlavě“.

Typy pokožky

Normální kůže – je hebká, hladká, s nevýraznými drobnými póry, dobře prokrvená. Je typická zejména pro děti do puberty,

Suchá kůže – hrubá až drsná, tvoří se na ní lupy. Častý je pocit napětí v obličeji a poměrně brzy dochází k tvorbě vrásek.

Mastná kůže – lidé s mastnou pletí mají rozšířené póry, pokožka se leskne. Nejčastějším problémem je akné.

Smíšená kůže – nejčastěji na bradě, čele a nose, pokožka je jemná, v ostatních partiích suchá až citlivá.

Co pokožka potřebuje

Pokožka potřebuje nejen vlídné zacházení, ale také dostatečnou a přiměřenou výživu s bohatým obsahem vitaminů a minerálních látek. Jedná se zejména o křemík (přeslička rolní, květák, otruby, apod.), selen, zinek, vitamin A, E, vitaminy skupiny B, esenciální mastné kyseliny, což jsou látky, které si tělo neumí samo vytvořit a potřebuje je přijímat potravou.

Jsou obsaženy zejména ve lněných semínkách a oleji, vlašských ořeších, řepce, sóje, a jejich olejích. Jsou nezbytné pro správný růst organismu, vývoj a funkci buněk celého těla, tvorbu biologicky aktivních látek. Mohou být také využity v prevenci vzniku chronických chorob.

Obecně se nižší příjem těchto látek může projevit únavou, zhoršenou pamětí, suchou kůží, srdečními potížemi, změnami, nálady, ekzémy apod.

Udržujme se v kondici

Pravidelný pohyb pomáhá organismu a prospívá pro zlepšení funkce všech orgánů. Každodenní 30 minutová procházka na čerstvém vzduchu je pro nás velkým přínosem. Jóga, tai chi nebo jiné pomalé aktivity jsou velmi prospěšné. Pleť potřebuje také dostatek kvalitního spánku, protože dodá tělu potřebnou energii a pomáhá odbourávat stres.

Nadměrné pocení a tvorba mazu

Kůže má více než200 potních žláz na 1 cm2, např. na hlavě a krku, na ploskách nohou, v kolenních a loketních jamkách, v podpaží a v tříslech.

Také můžeme pocítit, kde jsou kyseliny a jedy vylučovány intenzivně – tam může dojít k tvorbě plísní, atopického ekzému, bércového vředu apod. Každý vlas má mazovou žlázu.

Na kůži napočítáme statisíce mazových žláz, které jsou však různě aktivní. V problematických zónách mohou být hyperaktivní a způsobovat mastné vlasy, akné apod.

Zrychlené dělení kožních buněk

Kožní buňky se dělí, když jsou naplněny škodlivými látkami. Tak dochází např. k tvorbě lupů. To může vést k lupénce a jiným nepříjemným stavům.

Veškeré tyto příznaky nejsou velmi nepříjemné, a tak se mnozí lidé většinou snaží tyto symptomy potlačit pomocí kyselé péče o tělo v podobě deodorantů, mastí s kortikoidy, apod.

Tento způsob ošetření však není z dlouhodobého hlediska řešením, protože kyseliny pouze zatlačí zpět do organismu. Jestliže je v těle velké množství kyselin, tělo je naředí vodou a uloží do tukových zásob jako neutrální soli.

Kyselé prostředí

Naše kůže zrcadlí naše stravovací a životní zvyklosti, které jsou v současné době kyselinotvorné kvůli příjmu velkého množství živočišných produktů, hotových jídel a fastfoodů, sladkostí nikotinu, alkoholu a stresu. Pokud je kapacita ledvin a plic vyčerpána , naše tělo jako další vylučovací orgán použije kůži.

V kyselém prostředí naší kůže s hodnotami kolem pH 5-6 se dobře daří plísním. Ty žijí výlučně v kyselém prostředí  pH 4-6. Zásaditá péče o tělo stimuluje mazové žlázy k přirozenému samopromaštění pokožky a díky vysokým hodnotám pH 8-8,5 se pak plísním a lišejům na pokožce nedaří. V průběhu celého našeho života bychom měli podporovat přirozené funkce pokožky.

Potíže pokožkou jsou ve skutečnosti problémy s vylučovací funkcí pokožky.

Pohled tradiční čínské medicíny

Kůže patří podle tradiční čínské medicíny k elementu Kov, a řadí se k pliícím a tlustému střevu. Nerovnováha meridiánu plic se projeví kopřivkou, ekzémem, otoky v obličeji, skvrnami na pokožce, drsnou a suchou kůží, tvorbou strií a ztrátou ochlupení.

Nerovnováha meridiánu tlustého střeva prozradí kopřivka, zvýšená citlivost na chlad, předčasné stárnutí kůže, špatná kvalita sliznic. Mnoho kožních potíží má spojitost s játry a stagnací krve.

Suchá kůže odpovídá nedostatečnosti krve jater nebo plicního jin, svědivá kůže napadení větrem.

Nejčastější škodliviny

V současné uspěchané době se poměrně často objevují ekzémy, lupénka, akné nebo kopřivka. Tato skutečnost velmi úzce souvisí s nezdravým stravováním, elektromagnetickým smogem, užíváním nadměrného množství léků apod.

Mezi nejčastější škodliviny patří:  nedostatečná hydratace kůže, přemíra slunění v důsledku čehož vznikají pigmentové skvrny, alergické reakce, dráždění kůže chemickými látkami, nedostatek vitaminů  minerálů, nevhodné stravovací návyky, kouření, nadužívání cukru, kávy a alkoholu.

Co je to mezoterapie?

Mezoterapie se řadí mezi metodu, která pracuje s aplikací látek do střední vrstvy kůže, tzv. mezodermu za účelem zlepšení kvality pleti. Dodávají se různé látky, např. vlastní plazma – to je plazmaterapie- kyselina hyaluronová, aminokyseliny, vitaminy, minerály apod. Pomocí laseru můžeme dodat do kůže energii, která stimuluje tvorbu vaziva a tím dochází ke zpevnění pleti.

Kyselina hyaluronová

Nazývána také jako hyaluronan nebo hylaluronát je látkou, která se přirozeně vyskytuje v lidském těle.

Je součástí vazivových, epiteliálních, pojivových a nervových tkání, nachází se v mezibuněčné hmotě a také ve sklivci oka.  Kyselina hyaluronová se nachází v obou vrstvách kůže, pokožce, i škáře.

Má schopnost pronikat do pokožky a její hydratační vlastnosti umožňují obnovení její pružnosti. Současně pozitivně ovlivňuje tvorbu nových buněk.

Vrásky

Vznik prvních vrásek nás většinou vyděsí a my začínáme řešit, jak se jich zbavit. Bohužel žádný krém není tak účinný, aby je odstranil, ale může pomoci oživit a zpevnit obličejové svaly. Zdravé a krásné chceme být v každém věku, a proto se musíme snažit pro sebe něco užitečného udělat.

Zub času sice nezastavíme, ale i stárnout můžeme s grácií. Ženy často nakupují předraženou kosmetiku, ale ta sama o sobě nic neřeší. Záleží také na celkovém postoji k životu, pitném režimu, stravovacích návycích a jedná se také o záležitost genetiky.

Podstatné je také vnitřní nastavení jedince, sebe-uvědomění, optimistický pohled na svět.

Není jen obličej

Mnohé ženy se při péči zaměřují především na svůj obličej, ale náš věk nejvíce prozradí krk s dekoltem a také ruce. Kůže na krku a dekoltu je velice jemná a křehká, mnohem jemnější než pokožka na obličeji a na to bychom neměli zapomínat. Není vůbec žádoucí mít doma velké množství flakonů a krémů.

V první řadě je potřeba omezit své různé zlozvyky v péči o sebe sama a vsadit na pravidelnost a jednoduchost. Důkladné odlíčení je základ. Pleť přes noc regeneruje a metabolismus vylučuje toxiny. Pokud ráno pouze opláchneme obličej vodou a naneseme krém, vše co metabolismus vyloučil jako odpad, zapracujeme zpět do pokožky.

Zajímavé:  Podpora Zdraví A Prevence?

Pokud nám to čas a finanční situace dovolí, pravidelná návštěva kosmetičky každý měsíc pleti velmi prospěje.

Hormonální jóga

Hormony v našem těle mají rozhodující roli, nemohou být nahrazeny žádnou jinou látkou a v těle pracují cíleně již v malém množství. Pokud dojde k tomu, že je jejich hladina nevyrovnaná, dochází k zdravotním potížím. Pomocí hormonální jógy lze harmonizovat hormony štítné žlázy, slinivky, pohlavní hormony a také i stresové hormony.  Existují sestavy jak pro muže, tak pro ženy.

Nemoci spojené se stárnutím

Různé neduhy, poruchy a nemoci, které jsou spojeny se stárnutím  vznikají z toho, že s rostoucím věkem klesá naše naladění na příjem harmonické vitální síly, utvářející svým prouděním naše tělo a mysl. Postupem času se příčiny tohoto rozladění stupňují.

Vitální sílá, která má strukturu jing a jang, jak říká taoistická čínská medicína, nemá již schopnost tak dobře předat vitální informaci. Stáváme se rozladěni a vstupuje do nás disharmonie. Pokud však vyladíme náš organismus zpět, dochází k návratu energie a nás naplní dobrá nálada.

Proces jistě není tak jednoduchý, jak se zdá a vyžaduje určitý systém a disciplínu, ale zcela jistě to stojí za to.

Dále je třeba mít na paměti, že pokud naše orgány začnou rychle stárnout a opotřebovávají se, stárne také celé tělo i mysl. Zejména ledviny jsou sídlem vrozené energie, a když je neuváženě vyčerpáváme, vyčerpáváme naši životní sílu. Také čerstvost našeho jídla je základem našeho zdraví i vitality, a proto j e potřeba denně vařit.

Naše kůže nesmí zůstat suchá

Každí z nás asi tuší, jak vypadá suchá kůže. Nedokáže dostatečně udržet vodu, je rozpraskaná, snadno se olupuje, není správně vláčná a jemná.

„Lidé na tuto situaci nejčastěji zareagují tak, že si koupí bez rozmyslu něco co nejvíce mastného, třeba vazelínu nebo sádlo, a tím se pořádně natřou. Takový postup je ale naprosto nevhodný,“ upozorňuje dermatolog MUDr.

Radek Litvik, který působí na kožním oddělení Fakultní nemocnice Ostrava.

Tím, že na zarudlou a svědivou kůži naneseme bez rozmyslu co nejtlustší a co nejmastnější vrstvu něčeho, co nám krátkodobě uleví od škrábání, si vlastně nevědomky škodíme.

Mastná hmota sice neprodyšně ucpe póry, vůbec ale nejsou ovlivněny důležité systémy, které mají na starosti „hospodaření“ s vodou. „Doporučuji používat výhradně taková 'promazávadla', která mají lehkou texturu a obsahují ceramidy.

Pouze jejich pravidelným doplňováním ji dostatečně 'utěsníme' a dlouhodobě tak zabráníme úniku vody,“ říká doktor Litvik.

Pozor na nadměrné sprchování!

Průvodním jevem suché kůže bývá také zbytečně časté a nadměrné sprchování: „Kult čistoty hýbá společností, kůže je ale zbytečným sprchováním nadměrně vysušována,“ uvádí doktor Litvik.

Zdravá kůže je dynamický systém, buňky neustále normálně přibývají a odlučují se, díky tomu je udržována její neměnná tloušťka. „Po zbytečně častém sprchování se kůže začíná nadměrně olupovat.

Takto vzniklá suchá kůže sice ještě není atopickým ekzémem, je ale rizikovým faktorem jeho vzniku,“ říká doktor Litvik.

Zajímavé je, že stejně tak jako nevhodné mýdlo škodí kůži i sprchování bez jakéhokoliv prostředku osobní hygieny.

Od suché kůže k atopickému ekzému

Suchá kůže je sama o sobě jednou z forem ekzému, v tomto případě je nazývána atopickou xerózou.

Jakmile dojde na podkladě silného svědění k rozškrábání, olupování a někdy i infikování svrchní vrstvy kůže, rozvíjejí se typické projevy atopického ekzému.

Definitivní diagnózu tohoto onemocnění podle doktora Litvika potvrdí, kromě zjevné dědičné souvislosti (ekzém v příbuzenstvu, jiné atopické vlohy – astma, migréna, zánět spojivek), pomocná vyšetření – především odběr vzorku krve.

Život nemocných s atopickým ekzémem (atopiků) není vůbec snadný. Vnější prostředí má na průběh jejich onemocnění zásadní vliv. Jejich choroba má typicky sezónní, cyklický průběh. Zima je pro atopika vůbec nejhorší, jeho kůže je extrémně vysušovaná. Podobně na kůži působí dlouhodobý a opakovaný pobyt v klimatizovaných prostorách.

Kortikoidy ano, ale…

Každá léčba atopického ekzému by měla být zahájena kortikoidy.

Nekontrolované, opakované a někdy nadbytečné používání kortikoidních mastí ovšem vede ke ztenčování všech vrstev kůže, ta získává „papírovou“ strukturu a ztrácí odolnost.

Platí, že pro zvládnutí těžkých, rozsáhlých postižení nebo „uhašení velkého požáru“ jsou kortikoidy stále nezastupitelné, pro déletrvající terapii jsou ale nevhodné.

V poslední době je navíc provází zbytečné obavy rodičů, v této souvislosti se hovoří dokonce o „kortikofóbii“. Maminky dnes mají pečlivě „nastudovány“ informace z médií a na základě často velmi zkreslených informací se kortikoidům někdy vehementně brání.

Lékaři proto musí vyvinout velké úsilí, aby vůbec přesvědčili rodiče o správnosti jejich nasazení. Přitom pouze včasné nasazení léku může zabránit nejtěžším projevům choroby. Kortikofóbie je zbytečná – k dispozici už jsou bezpečné přípravky.

Přesné minimální dávky nemocným dokážou ulevit, zároveň ale nemají nežádoucí účinky.

Jde to i bez kortikoidů

Pokud kortikoidy ale nejsou účinné, nemocný je odmítá, anebo jsou pro něj z jakýchkoliv důvodů nevhodné, je možné použít tacrolimus. Tato látka dokáže měnit průběh imunitních reakcí v kůži a cílí na zánětlivé procesy pouze v horních vrstvách kůže (na rozdíl od kortikoidů). Nevykazuje pacienty tolik obávané nežádoucí účinky, kůže se po opakovaných aplikacích neztenčuje.

Lékaři vědí, že čím dříve je u ekzému potlačen aktivní zánět, tím déle pak trvá klidové období. Při akutních projevech choroby se může do jejich vymizení tacrolimus nanášet na nemocnou kůži dvakrát denně až šest týdnů.

Pak se užívá dlouhodobě a v menších dávkách – po dobu jednoho roku obvykle dvakrát týdně. Díky tomu se zmiňovaný plíživý zánět udržuje na minimální úrovni, výrazně se zvyšují šance na delší klidové období a případná opětovná vzplanutí nejsou tak intenzivní.

Lékaři se tedy snaží onemocnění „udržet dlouhodobě na uzdě“.

„Takto nastavená léčba bývá úspěšná – akutní projevy onemocnění průměrně opětovně vzplanou až po 140 dnech. Může se také stát, že ekzém se dostane do dlouhé klidové fáze a nemocní nadále už jen přísně dodržují pravidla správné kosmetické péče: používat co nejkvalitnější ´promazávadla´ – na obličej méně mastné, na tělo klidně mastnější,“ uzavírá R. Litvik.

Suchá kůže může signalizovat celou řadu zdravotních potíží

Suchá kůže nemá jenom sklon k šupinatění a svědění, je také náchylnější k infekcím či poškození. Foto: Profimedia.cz

Typickým příkladem může být atopický ekzém. Při něm se naruší správná tvorba vrchní tukové vrstvy, která chrání kůži. Dochází pak k průniku alergenů a infekcí do organismu.

Příčiny ekzému mohou být imunitní, nervové i kožní. Ostrovy suché kůže bývají jedním z jeho prvotních projevů. Pacient musí postiženou kůži promazávat vhodnými prostředky, aby se obnovila její narušená bariéra.

Suchá kůže však může být i příznakem některých onemocnění. Která to jsou?
Potíže s játry. Dalšími projevy bývají únava, případně zatažené nebo nažloutlé oční bělmo, někdy i ekzémy. Problém je potřeba řešit s praktickým lékařem, internistou nebo hepatologem jako odborníkem zaměřeným speciálně na játra.
Problémy s ledvinami. Pleť nás tehdy obvykle i svědí, zejména na zádech, hrudníku a hlavě. Je to však jenom jeden z příznaků. Pomoci vám může internista nebo nefrolog jako specialista na ledviny.
Seboroická dermatitida. Z pokožky se ve vlasech, ale někdy i na jiných místech odlupují bílé nebo nažloutlé šupinky kůže. Příčinou je příliš zkrácená tvorba kožních buněk. Tato porucha často způsobuje vznik lupů, ale i další potíže. U lehčích případů je řešením používání speciálních šamponů, u závažnějších pak celá řada léků. Se správným řešením vám poradí dermatolog.
Plísně. Postižená kůže snáz vysychá, odlupuje se nebo praská, zejména na chodidlech a mezi prsty. Trpí tím hlavně lidé, kteří chodí dlouho v uzavřené sportovní obuvi. V ní se jim často potí nohy a množí plísně. Řešením bývá používání protiplísňových prostředků. Vedle postižené nohy je důležité ošetřit také zmíněnou obuv. Pokud se problém vrací, je nutné zapátrat, jestli příčinou není třeba cukrovka nebo jiné zdravotní potíže. Pomoci může dermatolog a diabetolog.
Špatné prokrvení. Špatná výživa kůže v důsledku horšího prokrvení kvůli postiženým cévám nebo kvůli horšímu návratu žilní krve. Pleť má sklon k vysychání, ztenčení a větší křehkosti, ale také k horšímu hojení, tvorbě bércových vředů a dalších defektů. S problémem je dobré zajít za chirurgem nebo flebologem, odborníkem na léčbu žil. Ten vám řekne, jak kůži promazávat a stimulovat, případně jaké používat pomůcky. U lehčích i středně těžkých případů částečně zlepší průtok krve, a tedy výživu kůže kompresní punčochy, lymfatické masáže, různé cviky, akupresurní masáže atd.

U žen je většinou namístě zajímat se o hladiny ženských hormonů, které pozitivně nebo negativně působí jak na kvalitu kůže, tak na její pružnost. Ne náhodou se ztráta pružnosti nebo vysušování objevují nebo zhoršují v klimakteriu, kdy vyhasíná činnost vaječníků a klesá hladina těchto hormonů.

Jestli k tomu začíná docházet, celkem spolehlivě zjistí váš gynekolog. Pak je asi namístě zajít za dermatologem nebo na pracoviště estetické medicíny. Klidně i v období před klimakteriem. Specialisté vám poradí, co by pomohlo zmírnit potíže s křehčí a sušší kůží.

Vedle příčin zdravotních, tedy vnitřních, vysušují kůži i vnější vlivy: mráz, horko, suchý vzduch z klimatizace nebo z ústředního topení, prudké změny teplot, sluneční UV záření atd. Ale třeba také saponáty nebo další prostředky domácí chemie.

Pak je nutné si chránit ruce rukavicemi, pleť na obličeji nebo na těle ošetřovat pravidelně kosmetikou, která ji nejen zvlhčí, ale zároveň zlepší kvalitu lipidové, tedy tukové vrstvy na povrchu kůže.

Ta ji nejen chrání, ale zmenšuje i ztráty vody z pokožky.

Ochrana a správná péče nejsou důležité jen z hlediska kosmetického. Suchá kůže nemá totiž jenom sklon k šupinatění a svědění, také je náchylnější k nejrůznějším druhům infekcí nebo poškození.

Pokud se ženě potíže se suchou kůží stále vracejí, je vhodné navštívit pracoviště Ústavu lékařské kosmetiky nebo estetické medicíny. Tam dokážou řešit kosmetické problémy zároveň se zdravotními.

Hlavní zprávy

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector