Mravenčení – Vše o zdraví

Od Michaela Romanova
Úno 9, 2020
14 900

Naše pěsti obsahují mnoho nervů a cév, šlach a svalů, které mají za úkol nám vždy poskytnout včas důležité informace. Brnění rukou tak není vhodné podcenit, ale při opakovaných projevech se včas obrátit na svého lékaře. Více v našem dnešním článku.

Periferní neuropatie

Brnění v rukou a nohou je často spojeno s dalšími příznaky, jako je bolest, pálení nebo znecitlivění v rukou a nohou. Tyto typy pocitů obvykle odráží poškození nervů – neuropatie. Protože se jedná o periferní oblasti těla, termín periferní neuropatie se používá k označení tohoto typu symptomu. Periferní neuropatie má řadu příčin a liší se v závažnosti postižených lidí.

Nedostatek vitamínů, cukrovka a selhání ledvin patří mezi lékařské příčiny brnění v rukou a nohou kvůli poškození nervů. Užívání některých léků může také způsobit brnění v rukou a nohou. Mezi další možné příčiny periferní neuropatie patří autoimunitní onemocnění, toxiny, alkoholismus a infekce.

Možné příčiny brnění rukou:

  • infekce virem Epstein-Barrové,
  • nedostatek folátu,
  • dědičná amyloidóza,
  • selhání jater,
  • léky,
  • nedostatek niacinu,
  • otrava organofosfáty,
  • otravy,
  • selhání ledvin,
  • Tangerova nemoc,
  • toxiny,
  • trauma,
  • nedostatek vitaminů.

Mravenčení - Vše o zdravíZdroj foto: Jacob Lund / Shutterstock.com

Co je to pocit mravenčení?

Všichni jsme pravděpodobně cítili dočasný pocit mravenčení v našich rukou a nohou. Může se to stát, pokud usneme na paži či sedíme s příliš zkříženýma nohama. Tento pocit se odborně označuje jako parestézie.

Tento pocit lze také popsat jako píchání, pálení či pocit „špendlíků a jehel“. Kromě brnění to může být necitlivost, bolest, slabost v rukou, nohou nebo kolem nich.

7 běžných příčin brnění v rukou a nohou

Brnění v rukou a nohou může být způsobeno řadou faktorů nebo podmínek. Obecně řečeno, tlak, trauma a poškození nervů může způsobit brnění.

Diabetická neuropatie

Neuropatie se objevuje v důsledku poškození nervů. I když existuje mnoho typů, periferní neuropatie může ovlivnit ruce a nohy.

Diabetická neuropatie nastává, když je poškození nervu způsobené cukrovkou. Může ovlivnit nohy a chodidla a někdy i paže a ruce.

U diabetické neuropatie dochází k poškození nervů v důsledku vysoké hladiny cukru v krvi v krevním řečišti. Kromě poškození nervů může také poškodit krevní cévy, které zásobují vaše nervy. Když nervy nedostávají dostatek kyslíku, nemusí fungovat dobře.

Národní ústav pro cukrovku, zažívací a ledvinové choroby odhaduje, že až polovina lidí s diabetem má periferní neuropatii.

Mravenčení - Vše o zdravíZdroj foto: BlurryMe / Shutterstock.com

Nedostatek vitamínů

Nedostatky vitaminů mohou být způsobeny nedostatkem konkrétního vitaminu ve vaší stravě nebo stavem, při kterém není vitamin absorbován správně.

Které vitamíny jsou důležité pro zdraví nervů?

  • vitamín B-12,
  • vitamín B-6,
  • vitamín B-1,
  • vitamin E.

Nedostatek těchto vitamínů může způsobit pocit brnění v rukou nebo nohou.

Skřípnutý nerv

Pokud máte příliš velký tlak na nerv z okolních tkání, můžete sevřít nervy. Například věci jako zranění, opakující se pohyby a zánětlivé stavy mohou způsobit, že se nervy sevřou.

Sevření nervů se může objevit v mnoha částech těla a může ovlivnit ruce nebo nohy, což způsobuje brnění, necitlivost nebo bolest.

Karpální tunel

Karpální tunel je běžný stav, ke kterému dochází, když je váš střední nerv stlačen, když se pohybuje přes zápěstí. K tomu může dojít v důsledku zranění, opakovaných pohybů nebo zánětlivých stavů.

Lidé s karpálním tunelem mohou cítit necitlivost nebo brnění v prvních čtyřech prstech ruky.

Selhání ledvin

K selhání ledvin dochází, když vaše ledviny již nefungují správně. Stavy jako vysoký krevní tlak (hypertenze) nebo diabetes mohou vést k selhání ledvin.

Pokud vaše ledviny nefungují správně, mohou se v těle hromadit tekutiny a odpadní produkty, což vede k poškození nervů. Brnění v důsledku selhání ledvin se často vyskytuje právě na rukou a nohou.

Těhotenství

Otok, který se vyskytuje v celém těle během těhotenství může vyvíjet tlak na některé z vašich nervů. Z tohoto důvodu můžete cítit brnění ve vašich rukou a nohou. Příznaky obvykle zmizí po těhotenství.

Použití léků

Různé léky mohou způsobit poškození nervů, což může zapříčinit pocit mravenčení v rukou nebo nohou. Ve skutečnosti se může jednat o běžný vedlejší účinek léků používaných k léčbě rakoviny (chemoterapie) a HIV.

Které léky mohou způsobit brnění?

  • léky na srdeční nebo krevní tlak, jako je amiodaron nebo hydralazin,
  • antiinfekční léky, jako je metronidazol a dapson,
  • antikonvulziva, jako je fenytoin.

Mravenčení - Vše o zdravíZdroj foto: BlurryMe / Shutterstock.com

Diagnóza

Pokud navštívíte svého lékaře kvůli nevysvětlitelnému brnění ve vašich rukou nebo nohou, může jim pomoci při stanovení diagnózy mnoho faktorů:

  • Fyzické vyšetření, které může také zahrnovat neurologické vyšetření k pozorování vašich reflexů a motorické nebo smyslové funkce.
  • Vezměte si svou anamnézu, během níž se budou ptát na věci, jako jsou vaše příznaky, předchozí stavy, a jaký vliv na vás mají léky, které pravidelně užíváte.
  • Krevní testy, které vašemu lékaři umožní posoudit faktory, jako jsou hladiny určitých chemických látek, hladin vitamínů nebo hormonů v krvi, funkce orgánů a hladina krevních buněk.
  • Zobrazovací testy, jako je rentgen, MRI nebo ultrazvuk.
  • Testování nervové funkce pomocí metod, jako jsou testy rychlosti vedení nervů nebo elektromyografie.
  • Nerv nebo kožní biopsie.

Léčba

Ošetření brnění v rukou a nohou bude určeno tím, co způsobuje váš stav. Po diagnóze bude lékař s vámi spolupracovat na vymezení vhodného léčebného plánu.

Mravenčení - Vše o zdravíZdroj foto: Renata Sedmakova / Shutterstock.com

Nejlepší možnosti léčby

  • úprava dávky stávajícího léku nebo přechod na alternativní lék, pokud je to možné,
  • doplněk stravy pro nedostatek vitamínů,
  • udržování diabetu,
  • léčení základních stavů, jako je infekce, revmatoidní artritida nebo lupus,
  • operace k opravě nervové komprese nebo k odstranění cysty,
  • mimoburzovní léky proti bolesti (OTC), které pomáhají s jakoukoli bolestí. Ta se může objevit při brnění,
  • léky na předpis proti bolesti a brnění, pokud léky OTC nefungují,
  • změny životního stylu, jako je třeba se postarat o nohy, jíst zdravou stravu, cvičit a omezovat konzumaci alkoholu.

Existuje celá řada faktorů, které mohou způsobit brnění. Pokud máte nevysvětlitelné brnění ve vašich rukou, nebo nohou, měli byste co nejdříve navštívit svého lékaře. Včasná diagnóza toho, co může způsobit váš stav, je důležitá jak pro řešení vašich příznaků, tak pro zabránění dalšímu poškození nervů.

Dobrý den, jmenuji se Michaela (věk raději uvádět nebudu 🙂 a mým největším koníčkem jsou mí dva synové – rošťáci. S rodinou žiji v malé vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, rádi jezdíme na výlety. Když mi zbude čas, ráda si s kamarády zajdu posedět na pivko, do kina, do fitka, na volejbal nebo jen tak zazpívat s kytarou u ohně. A vášeň v podobě dobrého jídla je pro mne samozřejmostí 🙂

Předcházející příspěvek

Paříž – objevte město na úrovni

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.

Roztroušená skleróza: Prvním projevem bývá brnění končetin

Roztroušená skleróza má dvě zásadní fáze. Současná medicína bohužel dokáže účinně pomoci zatím jen v první z nich, proto je mimořádně důležité včasné zahájení léčby. „V první fázi, kdy převažují zánětlivé procesy, dokážeme pacientovi pomoci mírnit zánět, kterým jsou napadeny nervové buňky, a také zpomalit jejich degeneraci.

V další fázi nemoci, kdy převažuje degenerace (ztráta) nervových buněk, už léčba nezabírá a tělesná postižení se kvapem zhoršují,“ říká Eva Medová, specialistka na léčbu roztroušené sklerózy z MS Centra FN Královské Vinohrady.

„V současné době není k dispozici léčba, která by uměla znovuobnovit umírající neurony, ale na jejím výzkumu se celosvětově velmi intenzivně pracuje.“

Dobrou zprávou pro pacienty může být alespoň fakt, že přestože donedávna byly synonymem pro léky první linie injekce, které si pacient píchal několikrát týdně, od loňského roku jsou na trhu i tablety.

„Komfort pro pacienty se tak výrazně zvýšil, což samozřejmě zvyšuje jejich disciplínu v léčbě,“ říká lékařka a zmiňuje také úplně novou generaci léků druhé linie, které by si se zánětem měly umět nadobro poradit. „Pacient dostane v prvním roce celkem pět infuzí a ve druhém roce se léčba v nižších dávkách zopakuje.

Během dvou let léčba vyhubí všechny lymfocyty, které se podílí na progresi nemoci, a tím by měla být degenerace nervů zastavena nadobro.“

Roztroušená skleróza

  • Autoimunitní onemocnění, kdy imunitní systém napadá nervová spojení na různých místech mozku (proto roztroušená), a způsobuje postupnou degeneraci.
  • Pacient se může cítit dlouho zdravý. Pouze jednou za čas se dostaví ataka nemoci, tzv. relaps. Ta se projevuje u každého jinak, často ale zdvojeným či rozmazaným viděním, brněním končetin, netypickými bolestmi v obličeji, zakopáváním nebo slabostí dolních končetin při chůzi.
  • Nemoc je nejčastěji diagnostikována u mladých lidí, častěji žen než mužů.

Vaším cílem je, aby se pacient nedostal do druhé fáze?

Ano, to si samozřejmě všichni přejeme – co nejdéle prodloužit fázi zánětlivou. V dnešní době již umíme výrazně prodloužit dobu trvání tohoto prvního stadia.

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Jak se nemoc během první fáze projevuje?

Po většinu času se pacient cítí zdravý. Pouze jednou za čas se dostaví ataka nemoci, tzv. relaps. Projevuje se u každého jinak, často zdvojeným či rozmazaným viděním, brněním končetin, netypickými bolestmi v obličeji, zakopáváním nebo slabostí dolních končetin při chůzi. Mohou se objevit i poruchy hybnosti a jemné motoriky.

Často si také pacienti stěžují na silnou únavu a unavitelnost (únava se objeví při běžných denních činnostech mnohem dřív než před nemocí). Relaps nemoci se zpočátku zcela upraví bez neurologického deficitu. Je ale potřeba relapsy přeléčit protizánětlivou léčbou, nejčastěji kortikosteroidy.

V některých, zcela specifických případech, je k přeléčení používána plasmaferéza či vysoké dávky nitrožilně podávaných imunoglobulinů.

Intervaly mezi jednotlivými relapsy, tzv. remise, jsou jedním z ukazatelů aktivity choroby. Častá frekvence relapsů je známkou vysoké aktivity nemoci a pro nás, lékaře, jasným signálem k nasazení, resp. navýšení specifické terapie. Se specifickou léčbou začínáme pokud možno hned po první atace. Jde o léčbu finančně náročnou, ale v naší republice je plně hrazena všemi pojišťovnami.

Léčba roztroušené sklerózy musí být ale vedena specialisty v Centrech pro diagnostiku a léčbu RS, která existují nejen u všech fakultních nemocnic, ale i v nemocnicích krajských.

Je možné nemoc diagnostikovat dříve, než se první ataka objeví?

Těžko. Diagnostika se provádí pomocí magnetické rezonance. A pokud je pacient klinicky bez obtíží, nemá důvod toto vyšetření absolvovat. Za celou svoji praxi jsem se setkala se dvěma pacientkami, u kterých se roztroušená skleróza objevila díky magnetické rezonanci. Ale ty ji podstoupily kvůli silným migrénám.

Jaký je tedy obvyklý postup při diagnostice?

K nám na neurologii se pacient dostane většinou po první atace.

Provedeme nejprve podrobné neurologické vyšetření a pak další pomocná vyšetření – magnetickou rezonanci hlavy a krční míchy, vyšetření mozkomíšního moku a elektrofyziologická vyšetření, tzv. evokované potenciály.

Dobré je doplnit i podrobné vyšetření oční, neboť roztroušená skleróza často postihuje zrak již v počátečních stadiích nemoci. Pokud se nemoc potvrdí, doporučujeme zahájit léčbu.

Projevy roztroušené sklerózy

  • V prvních letech se objevují hlavně záněty očního nervu a brnění nebo slabost končetin. Velmi časté jsou také potíže s močením. Pacienti cítí nutkání velmi často a brzy se přidá tzv. urgence močení.
  • V pokročilejších stadiích nemoci může docházet až k inkontinenci a někteří nemocní se musí sami cévkovat. Moc se také nemluví o problémech s inkontinencí stolice – je to velká nepříjemnost a může postihnout i pacienty v relativně časném stadiu nemoci. Známé jsou problémy motorické – tedy poruchy chůze a rovnováhy.

Jak vypadá léčba roztroušené sklerózy?

Existují tři linie léčby – velmi zjednodušeně: v první linii jsou léky nejméně účinné, ale bezpečné. Čím silnější a účinnější je léčba, tím větší jsou rizika pro pacienta. Jde o poměrně složitou problematiku, proto léčba patří do rukou specialistů.

Nejde totiž jen o správnou indikaci léčiva, ale i o rozpoznání, mnohdy postupně se rozvíjejících, velmi nebezpečných vedlejších účinků léčby. Donedávna byly v první linii k dispozici pouze injekce a nebylo snadné přesvědčit pacienty, že, přestože nemá žádné problémy a cítí se zdravý, si musí už do konce života něco píchat.

Počátkem roku 2015 přišly na trh i tablety, takže komfort pro pacienty se zvýšil, což samozřejmě zvyšuje jejich disciplínu v léčbě. Mnoho pacientů si raději vezme tabletu, než si píchne injekci. Zde je nutno zdůraznit, že tablety nejsou vhodné pro každého pacienta – léčba musí být individualizovaná s přihlédnutím k věku pacienta a jeho přidruženým chorobám.

Pokud léky první linie nepomáhají a pacient má víc než dvě ataky za rok, eventuálně nález aktivních ložisek na magnetické rezonanci, přistupujeme k tzv. eskalaci léčby, tedy měníme léky za účinnější, ale méně bezpečné.

Čím se liší od té první?

Ta úplně nová generace léků by si se zánětem měla umět nadobro poradit. Pacient dostane v prvním roce celkem pět infuzí a ve druhém roce se léčba v nižších dávkách zopakuje. Během dvou let léčba vyhubí všechny lymfocyty, které se podílí na progresi nemoci, a tím by měla být degenerace nervů zastavena nadobro.

Kolik v České republice registrujete pacientů s roztroušenou sklerózou?

Celkem žije v ČR přibližně sedmnáct tisíc pacientů. Ještě před pěti lety jich bylo okolo deseti tisíc, jejich počet strmě narůstá.

Čím si to vysvětlujete?

Jednak výrazně pokročila diagnostika. Díky internetu je také lepší informovanost mezi širokou veřejností. Už jsem se setkala i s případy, kdy pacienti sami přišli s tím, že asi mají roztroušenou sklerózu. A bohužel ji opravdu měli. Také víc lidí chodí s potížemi k lékaři. Dříve mnozí první ataku přešli, protože s brněním přeci nebudou běhat za lékařem.

Jak si stojíme, pokud se na počet pacientů v ČR podíváme ve světovém kontextu? Máme srovnatelně nemocných?

U nás je pacientů poměrně hodně. Ale odpovídá to údajům ze zahraničí. Roztroušená skleróza má totiž nejvyšší výskyt na severní polokouli. V Čechách je relativně málo slunce a tím pádem i málo vitamínu D, takže prevalence (počet nemocných v populaci) je zde vysoká. Vyšší je například ve Skandinávii nebo v Kanadě. Naopak kolem rovníku je výskyt velmi nízký.

Není tedy na vině hlavně vitamín D, respektive jeho nedostatek?

Tak jednoduché to bohužel není. Vitamín D je jedním za faktorů, který je podezírán, že se jeho nedostatek podílí na vzniku onemocnění. Ale neplatí, že pokud budu jíst vitamín D, neonemocním.

Říká se, že i zrychlující se životní tempo a stres dokáží způsobit roztroušenou sklerózu… 

Nevíme přesně, jestli životní styl dokáže roztroušenou sklerózu přímo vyvolat. Snad může být jedním ze spouštěčů, které spolu s ostatními (např. vliv životního prostředí, virová infekce apod.

) mohou onemocnění u predisponovaného jedince spustit.

Rozhodně má ale stres špatný vliv na pacienty s již diagnostikovanou roztroušenou sklerózou a z praxe víme, že rodinný i pracovní stres může vyvolat relaps nemoci.

Neplatí tedy, že dokud pacient může, má žít naplno a neomezovat se?

Určitě ne, to by byla velká chyba. Pacient by měl polevit v pracovním tempu a neměl by přecházet chřipky ani běžné virózy jako všichni ostatní.

Těžko se to však vysvětluje lidem, kteří jsou mladí a nemají žádné příznaky. Důležitý je ale přiměřený pohyb, rehabilitace a cvičení. Rozhodně lze pokračovat i v rekreačním sportování, na které byl člověk zvyklý.

Jen bych k němu přidala speciální fyzioterapii a například jógu.

Měli by tedy odpočívat, přestože necítí potřebu?

Pacienti by se měli naučit odpočívat, nepřetěžovat se a třeba i zkrátit pracovní dobu, pokud je to jen trochu možné. Mnozí nemocní berou svoji chorobu jako výzvu, jak změnit život, zjišťují, že existují i jiné věci než jen práce a začnou se věnovat i různým koníčkům – řada našich pacientů například maluje, řezbaří či fotografuje.

Dokážete už v počátku nemoci poznat, jak rychle bude degenerace postupovat?

Existuje řada prognostických příznaků, například délka doby od první ataky ke druhé, pohlaví, věk vzniku a tíže příznaků. Například pokud má pacient první dvě ataky během jednoho roku, dobré to není. Zde bych ale chtěla zdůraznit, že každý pacient má „svůj“ průběh nemoci a nelze paušalizovat.

Existuje nějaká prevence, která by dokázala zabránit vzniku roztroušené sklerózy?

Bohužel ne. Nemoc může dostat každý.

Je roztroušená skleróza dědičná?

Zkušenosti nám ukazují, že rodinná zátěž tu asi je. Ovšem nepodařilo se najít gen, který by nemoc jako takovou přenášel, takže jednoznačná dědičnost tu není. Nelze říct, že když si nechám vyšetřit kompletní genetiku, že se zjistí, že mám roztroušenou sklerózu nebo že ji bude mít mé dítě.

Mravenčení - Vše o zdraví

MUDr. Eva Medová

Specialistka na léčbu roztroušené sklerózy.

Působí v MS Centru (Centrum pro diagnostiku a léčbu roztroušené sklerózy), Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, Praha (www.fnkv.cz/ms-centrum).

Zakládající členka MS Centra na Neurologické klinice FNKV v r. 1998. Odborná garantka Sdružení mladých sklerotiků.

Život po covid-19: Když máte nejhorší za sebou, ale přesto se necítíte zdravě

Nekonečná únava, stále zvýšená teplota, úporný kašel, neschopnost se soustředit, bolesti hlavy a kloubů, zažívací obtíže, ztráta chuti a čichu, potíže se spánkem, rozbouraná psychika… Výčet projevů tzv.

postcovidového syndromu je mnohem delší.

Hlavní otázka zní: Co s nimi? Co dělat pro návrat k plnému zdraví? Kam se obrátit, pokud se po odeznění nejhorší fáze onemocnění stále necítíte dobře? A jak dlouho to bude trvat? Čemu věnovat pozornost u dětí, které prošly covidovou nákazou?

Mravenčení - Vše o zdraví Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock.com

Podle v současnosti dostupných studií trápí zhruba 10 % pacientů po onemocnění covid-19 tzv. postcovidový syndrom. Větší riziko rozvoje tohoto syndromu přitom bývá spojené s věkem nad 50 let, s těžším průběhem akutní fáze nákazy a s přítomností některých chronických onemocnění, jako třeba chronické plicní choroby, cukrovky, vysokého krevního tlaku nebo obezity.

Zajímavé:  Bílá Ředkev Kulatá Zdraví?

O čem mluvíme, když mluvíme o postcovidovém syndromu?

Definice České pneumologické a ftizeologické společnosti (ČPFS) České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně říká, že v případě postcovidového syndromu jde o soubor příznaků, které přetrvávají nebo se vyvíjejí po 12 a více týdnech od vzniku onemocnění covid-19 a jež nejsou vysvětlitelné jinou příčinou.

Projevy postcovidového syndromu mohou být vskutku různorodé. Patří k nim:

  • extrémní únava,
  • dlouhotrvající kašel (suchý či produktivní),
  • svalová nebo kloubní bolest,
  • zvýšená teplota,
  • neschopnost se soustředit,
  • poruchy paměti a koncentrace,
  • změny nálady (deprese),
  • potíže se spánkem,
  • bodavé bolesti v rukou a nohou,
  • parestézie, tj. pocit nepříjemného brnění, mravenčení kůže.

Dále se může jednat i o zažívací obtíže, jako jsou průjem, zácpa, nevolnost a zvracení. Častá je také ztráta chuti a čichu, dušnost, bolest/dyskomfort na hrudi či bušení srdce. V rámci postcovidového syndromu též může dojít k rozvoji nově vzniklé cukrovky a vysokého krevního tlaku nebo kožních projevů v podobě vyrážek různého vzhledu. Hrozí vypadávání vlasů a ztráta zubů.

Jak se s následky onemocnění vypořádává, popsala pro web uLékaře.cz Hanka (49 let): „Covid s těžkým průběhem jsem prodělala v první půlce února. Další asi měsíc a půl po tom jsem ještě kašlala a všechno mě hodně unavovalo.

Zadýchávala jsem se i u úplně banálních činností, jako třeba při česání vlasů, vybalení nákupu, delším hovoru apod. Také jsem byla (a vlastně stále jsem) spavější. Osm hodin spánku mi nestačí k tomu, abych se cítila odpočinutá.

Hodně se mi zhoršil zrak (nevím, jestli je to následek covidu). Přetrvává také zimomřivost – pořád je mi zima a nemůžu se zahřát. Zhoršila se mi krátkodobá paměť a mívám potíže s koncentrací, obzvlášť při pracovních činnostech, které jsou mentálně nejnáročnější.

Na rentgenu plic jsem nebyla, ale při odběru krve mi zjistili velmi výraznou elevaci jaterních testů – prý je to právě následek covidu.“

Mám či nemám postcovidový syndrom? Toť otázka

Pokud i vy nebo vaši blízcí bojujete s výše uvedenými projevy, které teoreticky mohou odpovídat postcovidovému syndromu, obraťte se nejprve na svého praktického lékaře.

V případě, že se podezření na postcovidové postižení potvrdí, odešle vás k ambulantnímu pneumologovi (v nemocnici či mimo ni), který provede podrobné vstupní pneumologické vyšetření.

Následnou péči pak zajišťuje jak pneumolog, tak i praktický lékař.

V případě jiného mimoplicního postižení vás pneumolog či praktický lékař bez odkladu nasměruje k patřičnému specialistovi.

„Vzhledem k různorodosti projevů postcovidového syndromu bývá k řešení klinických symptomů či nálezů nutná spolupráce s mnoha ambulantními specialisty – například s kardiologem, hematologem, neurologem, gastroenterologem, revmatologem, dermatologem, infektologem, psychiatrem či psychologem a dalšími,“ uvádí MUDr. Zarina Karimova, specialistka na infekční lékařství a lékařka naší online poradny.

Návrat k plnému zdraví po prodělaném onemocnění covid-19 – hlavně pomalu

Podle odborníků naprostá většina pacientů, kteří prodělali covid-19, uvádí jako hlavní problém déletrvající extrémní únavu (podobně jako Hanka výše). Návrat k „normálu“ přitom bývá zdlouhavý a obtížný.

„Je třeba si uvědomit, že ve fázi postcovidové rekonvalescence je jediným nástrojem účinného boje s následky nákazy náš vlastní imunitní systém.

Aby byl v tomto boji úspěšný, potřebuje dostatek času a správné podmínky,“ vysvětluje MUDr. Karimova.

Jako optimální „lék“ se doporučuje klidový režim. Na rekonvalescenci je přitom třeba si dát dostatek času.

Navyšování zátěže by mělo být postupné, dle individuální tolerance – zpočátku postačí například pravidelné krátké procházky.

Dále je nutné dodržovat pitný režim a zásady zdravého, pestrého stravování s řádným doplněním vitaminů a minerálů, a to zejména vitaminu C a D a zinku.

Pacientům, kteří mají za sebou těžký průběh nemoci covid-19, bývá též doporučována fyzioterapie nebo rekonvalescenční pobyty v lázních.

MUDr.

Karimova vysvětluje, proč je nutné rekonvalescenci neuspěchat: „Lidé vyléčení z infekce covid-19 by se měli vyhýbat především příliš brzkému ukončení rekonvalescenční fáze a uspěchanému návratu k běžnému pracovnímu režimu, zejména pokud u nich ještě přetrvávají některé potíže. Dostatek času a správné podmínky k uzdravení jsou klíčovými faktory, které mohou zabránit rozvoji postcovidového syndromu.“

Velmi důležitá je i prevence dalších infekčních onemocnění.

Po prodělání jakékoliv nákazy (nejedná se pouze o covid-19) je imunitní systém přechodně oslaben, a proto je třeba vyvarovat se nachlazení a další infekce.

Nebezpečná jsou zejména infekční onemocnění postihující dýchací cesty. „V období zotavování opravdu doporučuji pečlivě dbát na dodržení všech hygienických opatření,“ apeluje MUDr. Karimova.

Děti ohrožuje syndrom PIMS-TS či postcovidové prsty. Oč jde?

U dětí a dospívajících (do cca 19 let věku) se po prodělané infekci covid-19 objevuje syndrom označovaný jako PIMS-TS (z angl. paediatric inflammatory multisystem syndrome temporally associated with SARS-CoV-2, tj. syndrom multisystémové zánětlivé odpovědi asociovaný s covid-19 u dětí).

Jde o závažné akutní onemocnění, které se projeví za 2–6 týdnů po koronavirové nákaze.

„Je to vlastně imunitně navozený systémový zánět postihující především srdce a velké cévy, může se při něm ale rozvinout i multiorgánové selhání. Jednoduše řečeno, jde o jakousi opožděnou reakci imunitního systému na přítomnost viru.

Zajímavé je, že samotný průběh nákazy přitom bývá docela lehký nebo dokonce asymptomatický,“ vysvětluje MUDr. Karimova.

Mezi možné klinické projevy PIMS se řadí:

  • horečka,
  • výrazné bolesti břicha,
  • nevolnost/zvracení,
  • průjem,
  • vyrážka,
  • zarudnutí nebo olupování kůže dlaní nebo plosek,
  • bolest v krku,
  • malinový jazyk,
  • zánětlivé změny spojivek a otok víček,
  • zduření mízních uzlin,
  • kašel a dušnost.

Dále může dojít k rozvoji neurologických příznaků, jako je např. bolest hlavy, apatie, křečovité stavy, až porucha vědomí. Postižení srdce a ledvin se projeví nízkým krevním tlakem, bušením srdce, zástavou močení. „Je to vlastně šokový stav, jehož progrese může být velmi rychlá,“ dodává MUDr. Karimova.

V případě podezření na PIMS-TS je nutné co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc. Pokud má dítě pouze některé příznaky a celkový zdravotní stav to umožňuje, navštivte praktického lékaře.

Není-li praktický lékař dostupný nebo se jedná o závažné zhoršení zdravotního stavu či současnou přítomnost více příznaků, neodkládejte návštěvu lékařské pohotovosti, případně volejte rychlou záchrannou službu.

U pacientů s důvodným podezřením na PIMS bývá nutná hospitalizace na pracovišti, kde je k dispozici pediatrická jednotka intenzivní a resuscitační péče, specializovaná dětská multioborová péče – zejména dětský intenzivista, kardiolog, popř. imunolog, revmatolog a infektolog.

Dalším specifickým projevem nákazy covid-19 u dětí a mladistvých jsou tzv. postcovidové prsty, které se objeví většinou již 2.–3. den po nemoci a do týdne obvykle zmizí. Jedná se o zvláštní vyrážku, vyskytující se především na prstech nohou.

Má charakter červených hrbolů, které jsou bolestivé a mohou i svědit. „Někdy tento stav může napodobovat až klinický obraz po prodělání omrzlin, prsty jsou zbarvené dofialova,“ popisuje MUDr. Karimova.

Mezi další možné specifické projevy u dětí patří například kopřivka nebo drobné výrony na kůži nohou.

Článek vznikl v odborné spolupráci s MUDr. Zarinou Karimovou.

Máte necitlivé ruce? Viníkem může být syndrom úředníka i vážná nemoc

Prsty a dlaně nám slouží jako důležitý nástroj a jsou k tomu vybavené strukturou šlach a svalů, nervů a cév, které zajišťují jemný pohyb a vysokou citlivost. Není tedy divu, že jejich brnění a tuhnutí může být projevem řady zdravotních problémů.

Přeležená ruka

Nejčastěji k brněním a necitlivosti rukou dochází v noci, když si je přeležíte. Pocit je to nepříjemný, ale pomůže změna polohy a rozhýbání končetiny. Může za to dočasný uzávěr krevní cirkulace či stlačení nervu. To se může stát, třeba když na ruce leží něčí hlava (tzv. ruka milenců). Brnění vždy po několika minutách přejde a za chvíli znovu usnete. 

Máte-li brnění častěji, zkuste nejprve doplnit hořčík a vitaminy, zejména ze skupiny B. Důvodem necitlivosti rukou může být i spánek s ohnutým zápěstím. Tento ohyb poškozuje nervy a svaly a přispívá ke vzniku syndromu karpálního tunelu. Existuje však spousta jiných důvodů necitlivosti a brnění rukou.

Řada možných příčin

Nepříjemné pocity, jako jsou znecitlivění a mravenčení, mohou být součástí příznaků poškození periferních nervů vyvolaného metabolickou poruchou (cukrovkou) nebo intoxikací, například při alkoholismu. Brnění končetin se může objevit i při hromadění zplodin v těle při selhávání jater a ledvin. 

  • syndrom karpálního tunelu 
  • útlak různých nervů 
  • špatný krevní oběh 
  • diabetes 
  • anémie 
  • onemocnění srdce 
  • hypertenze 
  • onemocnění nervového systému 
  • nedostatek vitaminů a stopových prvků 
  • nadměrné pití alkoholu 
  • roztroušená skleróza 
  • poruchy štítné žlázy 
  • revmatoidní artritida 
  • mozková mrtvice

Příčinou mohou být také cévní poruchy, záněty a jiná postižení nervů. Často se jedná o stlačení nervů po úrazech a zánětech, zmnožení kloubní výstelky v zápěstí při revmatismu, ale i o přetížení či vleklé namáhání rukou. 

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Negativní roli mohou sehrát nemoci hormonálního charakteru, třeba štítné žlázy, nebo roztroušená skleróza. O tom, co je příčinou potíží, může rozhodnout jen důkladné vyšetření, nejlépe neurologické.

Syndrom úředníka

Jednou z častých příčin problému rukou bývá utlačování středového nervu zvaného nervus medianus v zápěstí. Brnění doprovází bolest, ruka je ztuhlá a neobratná. Je to následek úrazu nebo přetěžování ruky namáhavou manuální prací a snad nejvíc častým a dlouhodobým psaním na počítači. 

V léčbě je klíčová rehabilitace, ve vážnějších případech pomůže ambulantní operace. Na protažení zápěstí se hodí cvik, kdy paži vytočíte zevně a hřbet ruky přitáhnete směrem ke hřbetu předloktí. Tak si lehce uvolníte celou paži, zápěstí i ruku. 

Jindy může dojít při opakovaném namáhání zápěstí k zánětu šlach, šlachových pouzder nebo svalových úponů. To se projeví ztuhlostí, mravenčením a trnutím prstů nebo hřbetu ruky a bolestí zápěstí až k předloktí. 

Zánět doprovází i otok a necitlivost či naopak zvětšená citlivost na bolest, vlhko či chlad, případně i křeče. Pak je dobré navštívit co nejdříve lékaře.

Jak se bránit

Nejčastěji doporučovaným způsobem léčby skřípnutého nebo utlačeného nervu je odpočinek. Je důležité přestat provádět činnosti, které útlak nervů způsobují, a nechat tkáním čas na zahojení. Někdy je nutné nosit ortézu, aby se postižené končetině odlehčilo.

Nezůstávejte dlouhodobě ve stejné strnulé pozici, a pokud musíte dlouho vykonávat opakované pohyby, dopřejte si časté přestávky. 

A v neposlední řadě je důležité udržet si zdravou tělesnou hmotnost, upravit jídelníček, pravidelně cvičit a posilovat, abyste měli pevné a zdravé svaly. 

Například u karpálního tunelu se často používá zápěstní ortéza nebo bandáž na znehybnění zápěstí. Snažte se také o správné držení těla, protože jinak může docházet k přetěžování a útlaku nervů. 

Problémy s rukama mohou upozornit na nedostatek hořčíku a vitaminů B1, B6 a B12, které jsou důležité pro fungování nervů. Stačí je tedy doplnit. Hořčík neboli magnézium najdete jak v mnoha minerálních vodách, tak v banánech, ořeších, luštěninách, ovesných vločkách, datlích či fících. Vitamin B se vyskytuje v sýrech, masu, kvasnicích, celozrnných obilovinách, ořeších, luštěninách a dalších potravinách.

Dopřejte si masáž

Pomoci vám může kvalitní a pravidelná masáž, která dokonale rozpohybuje svalstvo a zrychlí tok krve v těle. Vy se tak postupně budete radovat z toho, že vám ranní pocit mrtvých rukou zázračně mizí. 

Na masáže ale musíte docházet minimálně jednou za měsíc. Zpočátku se doporučuje zhruba jednou za dva týdny.

Zacvičte si

Častou příčinou necitlivosti v rukou je, že dlouho sedíte a opakujete nepřirozené pohyby rukou při psaní na počítači. Zkuste pravidelně cvičit s malým powerballem v dlani. 

Podpoříte krevní oběh, protáhnete ztuhlé svaly předloktí a zabráníte zánětu a otoku v zápěstí. Ve výsledku tak můžete snížit brnění a necitlivost rukou.

Blanka Dražanová, Čas pro hvězdy

Pocit mravenčení a brnění rukou bývá velmi často nepříjemný a někdy také bolestivý. Mnohdy také, pokud vám mravenčí či brní ruce, bývá snížena jejich schopnost pohybu a úchopu.

Brnění a mravenčení rukou může mít řadu příčin od jednodušších až po ty komplikovanější. Brnění a mravenčení rukou obvykle nejčastěji bývá u přeležení ruky. Někdy, ale může být brnění rukou způsobeno nějakým vážnějším onemocněním.

Pokud pracujete rukama, je to velmi nepříjemný pocit a často je také snížena pracovní schopnost.

Obvykle je brnění a mravenčení rukou důsledek utlačování nervů například ve spánku či při sezení. Nervy jsou tlačeny do nevhodné polohy. Léčba není nutná žádná, pouze změníte polohu a za pár okamžiků je zase vše v pořádku. Syndrom karpálního tunelu je dalším z onemocnění, kdy ruce brní a mravenčí.

Nerv je tlačený v zápěstním kanálu a je to vlastně taky takové utlačování nervů. Tato vada se neprojevuje pouze zmíněným brněním a mravenčením rukou, ale také neočekávanou necitlivostí rukou, kdy z ničeho nic vypadávají předměty z rukou.

Syndromem karpálního tunelu obvykle častěji trpí lidé, kteří pracují manuálně, nebo lidé, kteří v práci dlouhodobě zatěžují právě ruce. Toto onemocnění se dá odstranit jednoduchou a běžnou operací, která vyžaduje delší klidový režim. Další nemocí, kterou může brnění, a mravenčení rukou signalizovat jsou nemoci páteře.

Kromě bolesti a onoho brnění a mravenčení rukou může dojít také k omezení pohyblivosti rukou a někdy také k ochrnutí rukou. Pokud trpíte nemocemi páteře, vyvarujte se přechodům z tepla do zimy, nošení těžkých břemen, velké fyzické námaze a podobně.

Rovněž cukrovka (diabetes) má často za následek brnění a mravenčení rukou. Cukrovka poškozuje a uzavírá cévky, tím jsou poškozovány i nervy což má za následek brnění a mravenčení koncových částí rukou.

Brnění a mravenčení rukou obvykle mívají také notoričtí alkoholici. Stává se tak protože mozek a nervová soustava jsou užitím alkoholu poškozeny. Každopádně, pokud vám ruce brní a mravenčí pravidelně a není to z přeležení končetiny, je dobré navštívit praktického lékaře, který vás důkladně vyšetří a zjistí příčinu a poté navrhne i léčbu.

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek.

Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti.

Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Mravenčení : Kdy jde o příznak nemoci? | Žena.cz

„Mravenci“ třeba v noze nebo v ruce mohou být víc než jen chvilkovým problémem. Přesvědčte se, jestli o nic nejde, nebo jestli byste měli jít k lékaři. Někdy to může být i mrtvice.

Brnění je nepříjemný pocit, který se může objevit kdekoliv v těle. Určitě ho každý někdy zažil, když měl například dlouho nohu přes nohu či usnul na ruce. Ne vždy jde však jen o bezvýznamnou epizodu. Tento příznak se objevuje i jako součást různých chorob, které je nutné léčit.

Když jde jen o příznak

Nejčastěji můžeme mravenčení cítit v prstech, rukou, nohou či pažích. Tyto změny citlivosti mohou vznikat podél jednoho samostatného nervu, nervového svazku, na obou stranách těla či na navzájem symetrických místech.

Doporučujeme: Mrtvice v Česku: Proč má horší následky než jinde?

Nejběžnější příčinou je poškození, podráždění nebo stlačení nervu nebo nervových svazků v kterékoli části jejich průběhu od výstupu z míchy po konečky prstů. Na vině může být:

  • dlouhé sezení a stání v jedné pozici
  • cukrovka
  • alkohol
  • kouření
  • léky
  • radiační léčba či chemoterapie
  • chemikálie (olovo)
  • okolní zvětšené cévy
  • nádory
  • jizvy
  • infekce – pásový opar, Guillainův-Barrého syndrom (GBS), lymeská borrelióza, syfilis

Tělo signalizuje nemoc

Pro diagnostiku tohoto problému je třeba uvést detailní informace o všech příznacích. Brnění končetin se totiž vyskytuje také při:

  • omezení krevního zásobení kvůli ateroskleróze, zánětu cév či omrznutí
  • abnormálních hladinách vápníku, draslíku nebo sodíku v těle
  • amyloidóze
  • nedostatku vitaminu B12, případně jiných vitamínů
  • snížené činnosti štítné žlázy
  • syndromu karpálního tunelu
  • abnormálním spojení mezi krevními cévami v mozku
  • paraneoplastických neurologických syndromech (při nádorovém onemocnění)
  • Raynaudově nemoci – záchvaty zbělení, bolestivosti a následného zčervenání končetin nejčastěji následkem chladu
  • roztroušené skleróze
  • po kousnutí zvířetem, píchnutí hmyzem, pavoukem, klíštětem nebo roztočem,
  • urémii (zvýšená hladina močoviny v krvi),

Může jít o život?

Poruchy vnímání určitých částí těla jsou jen výjimečně doprovázeny život ohrožujícími chorobnými stavy, jako jsou mrtvice či nádory. Urychleně ale vyhledejte lékaře, pokud mravenčení:

  • začíná náhle
  • navazuje na nedávné poranění hlavy, krku nebo zad
  • postihuje celou ruku nebo nohu či obě strany těla
  • nejste schopni hýbat končetinou
  • nemůžete ovládat pohyby paže, nohy, močení nebo vyprazdňování střev

Na odborníka se obraťte i v případech, je-li brnění doprovázeno slabostí nebo ochrnutím, zmateností, ztrátou vědomí, potížemi s mluvením či viděním, závratěmi a náhlými silnými bolestmi hlavy.

Jak se „mravenců“ zbavit

Základem je objasnit vyvolávající příčinu. Od toho se pak odvíjí příslušná léčba. Například u syndromu karpálního tunelu pomáhá cvičení, u cukrovky je zase důležité kontrolovat hladinu cukru v krvi, vysadit léky, které způsobují mravenčení nebo dodat chybějící vitamíny.

MUDr. Brigita Marhefková

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

5 varovných příznaků mrtvice. Poznáte je?

  • Jak vzniká homosexualita? Jen v genech to není
  • Cukr není jen zlo.Tělo ho potřebuje k životu

Vstoupit do galerie | 6 Superjídlo: Dejte si každý den, kolik chcete!
  Video Mohlo by Vás také zajímat: Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector