Pasivní kouření – Vše o zdraví

Podstránky Zdraví

Kouření je příčinou závažných onemocnění a může vás zabít. Záleží na každé (ne)vykouřené cigaretě. Plný účinek toho, že nekouříte, nastane, až když nebudete kouřit vůbec.

Rodina, přátelé

Pasivní kouření škodí – děti i dospělí nekuřáci jsou zdravotně ohrožováni pobytem v zakouřeném prostředí. Neexistuje žádná bezpečná dávka tabákového kouře. Většina kouřových zplodin (až 80 %) není vidět a je bez zápachu.

Peníze

Cigarety jsou drahé. Stojí mnoho peněz vás, ale ani „stát“ na nich nevydělá, přestože velkou část ceny cigaret tvoří spotřební daň; vydává mnoho prostředků na léčbu a ztratí ještě více díky ztracené produktivitě v důsledku nemocnosti a předčasné úmrtnosti.

Pasivní kouření - Vše o zdraví

Vliv kouření na muže a ženy

Pasivní kouření - Vše o zdraví

  • Rakovina – plic, jícnu, hrtanu, ledvin, močového měchýře, slinivky a dalších orgánů.
  • Onemocnění srdce a cév – infarkt, mozková mrtvice, ischemie dolních končetin, arytmie (porucha srdečního rytmu).
  • Nemoci plic – chronická obstrukční plicní nemoc (tzv. CHOPN), která je spojena s chronickým zánětem průdušek a rozedmou plic.
  • Cukrovka (diabetes mellitus).

Další zdravotní důvody, proč přestat kouřit:

  • Sníží se riziko, že onemocníte nebo se vám zhorší onemocnění: ateroskleróza (kornatění tepen), poruchy štítné žlázy, žaludeční a dvanáctníkové vředy, osteoporóza (řídnutí kostí), zhoršená imunita, šedý zákal.
  • Budete méně často nemocní běžnými onemocněními dýchacích cest.
  • Přestanete kouřením ohrožovat nekuřáky – zejména svoje děti. U vašich dětí se sníží riziko zápalu plic, zánětu středního ucha, astmatu a dalších onemocnění.
  • Pokud jste těhotná – vaše dítě bude lépe prospívat, omezíte riziko potratu a snížíte ohrožení dítěte vrozenými vývojovými vadami.
  • U mužů se sníží riziko poruchy potence a plodnosti.
  • Zlepší se stav vaší pokožky, budete mít méně vrásek.
  • Budou se vám lépe hojit rány.
  • Budete fyzicky zdatnější – vaši tělesnou zdatnost už nebude omezovat to, že oxid uhelnatý z cigaret se vázal na červené krvinky a tím snižoval jejich schopnost přenášet kyslík do vašich tělesných orgánů.
  • Zlepší se vám čich.
  • Bude se vám lépe dýchat.

Zpět na začátek

Nejvážnější zdravotní rizika kouření

  • Pasivní kouření způsobuje vážné nemoci dospělým i dětem – podobně jako u kuřáků, i pobyt v zakouřeném prostředí může způsobit rakovinu plic, onemocnění srdce a dýchacích cest.
  • Další nemoci se zhoršují – například astma, chronická bronchitida (kašel), alergie, zápal plic a další infekce dýchacích cest.
  • Pasivní kouření poškozuje těhotné ženy a jejich ještě nenarozené děti – zvyšuje se riziko předčasného porodu, vrozených vývojových vad a potratu.

Riziko pasivního kouření existuje i když kouříte v době, kdy partner-nekuřák a děti nejsou poblíž (jsou v jiné místnosti) a po kouření vyvětráte.

Protože zplodiny nejsou viditelné a jsou bez pachu, nepoznáte, do kterých částí bytu se dostaly, a jestli se jich děti a partner mohou nadýchat.

Kouřové zplodiny (zbytky kouře vydechnutého kuřákem a nevdechnutý kouř z hořící cigarety) obsahují několik tisíc chemických sloučenin, z nichž mnohé jsou dráždivé a toxické – například arzenik (používaný jako jed na krysy), benzen (může způsobit leukémii), kyanid (jed). U 50-70 z těchto chemikálií je potvrzeno, že jsou karcinogenní (mohou způsobit onemocnění rakovinou).

Další důvody, proč přestat kvůli rodině:

  • Budete mít víc času – na rodinu, přátele, své koníčky, nebo i na práci …
  • Budete se zajímat o své děti a rodinu více než o to, kde a kdy byste si mohli zapálit.
  • Nebudete „načichlí“ kouřem – a své blízké budete moci mít opravdu blízko.
  • Bude vám lépe vonět a chutnat jídlo a svoji radost z toho budete moci sdílet s dětmi, partnery, přáteli …
  • Budete příkladem toho, že je možné s kouřením přestat. To bude přispívat k vašemu vyššímu společenskému uznání a zlepšení vztahů s lidmi. Můžete inspirovat další lidi.

elektronická cigareta

Jak funguje elektronická cigareta

Zpět na začátek

  • Každá nevykouřená cigareta vrátí do vaší peněženky asi 4 Kč. Zdá se vám to málo? Počítejte s námi. Kouříte „jen“ 5 cigaret denně – za rok vám v peněžence zůstane přes 6 tis. Kč.
  • Kouříte 15 cigaret denně? Přestaňte úplně, a za rok v peněžence najdete přes 19 tis. Kč.
  • Dvacet cigaret denně? … můžete se těšit na víc než 25 tis. Kč … a za takové peníze už můžete letět ve dvou na týden k moři.

Zpět na začátek

Pasivní kouření ohrožuje víc, než si myslíte. Vystaveno mu je až 40 % dětí

Tabákový kouř obsahuje více než 7 tisíc chemických látek, z nichž 70 prokazatelně způsobuje rakovinu. Málokdo si však uvědomuje, že pasivní kuřák je tímto i dalšími nemocemi ohrožen podobně jako ten aktivní. Ročně tak na důsledky pasivního kouření zemře jen v Česku přes 3 tisíce lidí. 

Co je pasivní kouření?

Když se řekne pasivní kouření, většina z nás si představí, že se nachází v zakouřeném prostředí v blízkosti aktivních kuřáků. Věděli jste ale, že za takzvané second-hand smoking považujeme i situaci, kdy těhotná žena vystavuje účinkům kouření své ještě nenarozené dítě? Ať už tím, že si cigaretu zapálí sama, nebo že se pohybuje v blízkosti jiných kuřáků.

Důsledky pasivního kouření

Pasivní kouření má okamžitý efekt na srdce a cévy. Dokonce i krátký pobyt v kouři může poškodit výstelku cév a způsobit, že je krev srážlivější. Tyto změny mohou způsobit srdeční infarkt. Nekuřáci vystavení tabákovému kouři tak mají:

  • o 25–30 % vyšší riziko rozvoje srdečních onemocnění,
  • o 20–30 % vyšší riziko vzniku cévní mozkové příhody,
  • o 20–30 % vyšší riziko vzniku rakoviny plic.

Pasivní kouření - Vše o zdraví

Nejvíce to odnášejí ti nejzranitelnější 

Oběťmi pasivního kouření jsou zejména děti, které bychom cigaretovému kouři neměli v žádném případě vystavovat. V opačném případě si koledujeme o nepříjemné zdravotní důsledky.

Miminka kuřaček se rodí menší a s nižší porodní hmotností a jsou více ohrožena syndromem náhlého úmrtí kojence.

U dětí, kteří se často pohybují v zakouřeném prostředí, se zvyšuje celková nemocnost a častěji trpí na záněty středního ucha, záněty průdušek a alergická onemocnění. 

Pozor na third-hand smoking

O tom, že pobyt v zakouřeném prostředí našemu zdraví neprospívá, asi nikdo z nás nepochybuje.

Věděli jste ale, že škodlivý je i takzvaný kouř ze třetí ruky neboli third-hand smoke? Ten (respektive chemické látky z tabákového kouře) totiž zůstává v prostoru, kde se kouřilo, i po vyvětrání. Ulpívá na oblečení, vlasech, závěsech, nábytku, koberci nebo v prachu a postupně se uvolňuje do vzduchu. 

Pasivní kouření - Vše o zdraví

Ani elektronické cigarety nejsou zcela bezpečné

Možná jste si také všimli, že mnoho kuřáků přechází v posledních letech na elektronické cigarety. Mylně se totiž domnívají, že jsou pro jejich zdraví lepší a bezpečnější volbou. Ve skutečnosti obsahují elektronické cigarety více nikotinu než ty běžné. Jediné pozitivum je, že v nich nenajdeme škodlivý dehet.

Jak skoncovat s kouřením?

  • Řekněte o své snaze rodině a přátelům, kteří vás dokážou podpořit v náročných situacích, kdy to budete chtít vzdát.
  • Abyste ve své snaze vytrvali, mějte stále na paměti, proč chcete přestat kouřit a co vám tato změna přinese.
  • Vyhýbejte se situacím, které máte spjaty s kouřením. 
  • Při chuti na cigaretu vypijte sklenici vody, dejte si žvýkačku či pálivý bonbon nebo běžte například vyběhnout schody či umýt si ruce.
  • Dodržujte pestrou a vyváženou stravu.
  • Odpočívejte a relaxujte.
  • Dostatečně spěte a vyvarujte se nadměrného stresu.
  • Buďte aktivní – sportujte a otužujte se.
  • Nebojte se vyhledat odbornou pomoc, která vám s odvykáním pomůže. 
Zajímavé:  Vředy U Koně Příznaky?

Věděli jste, že prokázat kouření jde snadno testem na nikotin ze slin?

Zajímá vás, proč je nejvíce lidí závislých na tabáku? Přečtěte si tento článek.

Pasivní kuřáci a pasivní kouření – jaké má negativní vlivy na naše zdraví?

Pasivní kouření - Vše o zdraví

Pasivní kouření vám ubližuje. Jak? To si přečtěte ve článku.

Kouření vás může zabít! Jasně, většina lidí to samozřejmě ví. Víte však také to, že i když přímo nekouříte, ale jste vystaveni pasivnímu kouření, je to pro vás prakticky stejně škodlivé?

Co je to vlastně pasivní kouření?

Pasivním kouřením je dýchání kouře, který pochází ze zapálené cigarety, dýmky nebo doutníku. Dýcháte tedy ze vzduchu kouř, který pochází z cigaret či dýmek. Tento nepříjemný kouř může překvapivě rychle zaplnit vzduch v autě, doma, v restauraci nebo na jakémkoli jiném místě, které je kryté.

Když nekuřáci přímo dýchají tyto zplodiny ve vzduchu, nazývá se to pasivní kouření a obecně se to považuje za velmi škodlivé pro zdraví člověka.

Ve skutečnosti expozice pasivnímu kouření přispívá každoročně k přibližně 41 000 úmrtí u dospělých nekuřáků a až 400 úmrtí u dětí.

Tento kouř je vysoce jedovatý a obsahuje více než 4 000 chemikálií, včetně benzopyrenu, formaldehydu, kyanovodíku a amoniaku.

  • Víte, že: Když dítě nebo dospělý, kteří jsou nekuřáci, jsou vystaveni toxickým chemikáliím při pasivním kouření, mohou trpět různými zdravotními problémy.
  • Pokud potřebujete přesvědčit někoho z vašich blízkých nebo jen dobrého přítele, že pasivní kouření je opravdu nebezpečné, stačí jim ukázat tento článek.
  • Zde jsou tedy negativní vlivy pasivního kouření:

1. Plicní infekce

Zvláště malé děti, které jsou vystaveny pasivnímu kouři, jsou vystaveny vyššímu riziku, že budou v budoucnu trpět plicními infekcemi, jako je chronická bronchitida a pneumonie.

Pasivní kouř je vysoce toxický a jeho pravidelná expozice může poškodit plíce a vlastně i vaše celkové zdraví. Toxické chemikálie mohou zúžit průchody pro vzduch v plicích a ztěžovat dýchání. Také způsobují chronický zánět nebo otok na plicích. Musíte se vyvarovat pasivního kouření, pokud chcete, aby vaše plíce byly silné a zdravé.

Zajímavost: Studie z roku 2000 zjistila, že vedle přímého kouření cigaret je i vystavení účinkům pasivního kouření významným rizikovým faktorem chronické bronchitidy u tchajwanských žen.

2. Rakovina plic

Mnoho chemikálií v cigaretách může způsobit poškození DNA, a to včetně klíčových genů, které chrání před rakovinou. Kouření cigaret je primárním rizikovým faktorem pro rakovinu plic, ale expozice pasivnímu kouři může také parádně zvýšit vaše riziko.

Studie z roku 2008, publikovaná v časopise Cancer Lung, zjistila, že lidé vystavení pasivnímu kouři mají vyšší riziko rakoviny plic. Navíc tato studie naznačuje, že subjekty vystavené tomuto kouři před dosažením věku 25 let mají vyšší riziko rakoviny plic ve srovnání s těmi, jejichž první expozice nastala až po 25 letech věku.

Novější studie publikovaná v roce 2016 v japonském časopise Journal of Clinical Oncology uvádí, že expozice kouření v domácnosti během dospělosti vede ke statisticky hodně významnému zvýšení rizika rakoviny plic.

Kromě rakoviny plic existují ještě další dva druhy rakoviny, které se mohou vyvinout u lidí, kteří byli vystaveni často pasivnímu kouři – rakovina děložního čípku a rakovina močového měchýře. Takže pozor na to.

3. Astma

Jakýkoli druh kouře může dráždit vaše plíce, zvláště pokud máte ač jen minimální náběh na astma. Ve skutečnosti je pasivní kouření dobře známým spouštěčem astmatu.

A zvláště děti mají vyšší pravděpodobnost astmatu při vystavení pasivnímu kouření. Ale i dospělí s astmatem mohou mít časté problémy s dýcháním v důsledku expozice kouření.

Chcete toto tvrzení podpořit studiemi? Dobře, několik jich máme.

Studie z roku 2005, zveřejněná v magazínu Thorax, uvádí, že expozice pasivnímu kouření spouští astma. Z hlediska veřejného zdraví tyto výsledky podporují zákaz kouření na veřejných místech (třeba v restauracích).

Další studie z roku 2015, publikovaná v magazínu Annals of Alergy, Asthma & Immunology, zjistila, že děti s astmatem, které jsou vystaveny pasivnímu kouření, mají téměř dvakrát vyšší pravděpodobnost, že budou hospitalizovány s exacerbací astmatu a mají vyšší pravděpodobnost, že budou mít o dost horší výsledky testů plicní funkce.

A konečně studie z roku 2017, publikovaná v programu PLOS ONE, zjistila, že děti vystavené pasivnímu kouření měly významně větší závažnost astmatu. Výzkumní pracovníci poukázali na to, žedopady se liší podle rasy / etnického původu.

4. Srdeční onemocnění

Jak aktivní, tak i pasivní kuřáci mají zvýšené riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Negativní účinky pasivního kouření mohou způsobit zvýšenou srdeční frekvenci, méně kyslíku v srdci a zúžené krevní cévy – to má za následek zvýšení krevního tlaku a celkové zhoršení stavu vašeho srdce.

Škodlivé chemické látky v kouři také poškozují krevní buňky, což může dost negativně ovlivnit funkci vašeho srdce a cév. To zase zvyšuje riziko aterosklerózy, což může způsobit vyšší pravděpodobnost infarktu nebo mrtvice. Nic pěkného, opravdu.

Studie z roku 2016, publikovaná v časopise Journal of the American Heart Association, podporuje spojitost pasivního kouření se záněty a onemocnění periferních arterií.

5. Nízká porodní hmotnost u dětí

Děti narozené matkám, které žijí s kuřáky, mají extrémně často při narození nižší váhu. Pasivní kouření těhotných žen způsobuje snížení přívodu obsahu kyslíku a dalších důležitých živin skrze placentu. To zabraňuje správnému růstu dítěte, což vede k nízké porodní hmotnosti.

Studie z roku 2011 zveřejněná v časopise Maternal and Child Health Journal zjistila, že expozice matky pasivnímu kouření v průběhu těhotenství je spojena se zvýšenou pravděpodobností nízké porodní hmotnosti a také předčasného porodu. Další studie z roku 2013 ukázala, že expozice kouření těhotných žen může být významně spojena s předčasným předčasným porodem. Studii najdete zde.

Těhotné ženy vystavené pasivnímu kouři mohou také mít větší riziko potratů a předčasného porodu. Navíc novorozenci, kteří dýchají pasivní kouř, mají větší šanci umírat na syndrom náhlého úmrtí dětí (SIDS). Takže naše doporučení je jasné: vyvarujte se pasivnímu kouření, pak budete mít zdravé těhotenství.

Zajímavé:  Léky Proti Kašli Pro Děti?

6. Zhoršená imunita

Pasivní kouření je také špatné pro váš imunitní systém. Toxické chemické látky v kouři mohou způsobit zmatek v imunitním systému potlačením imunitních buněk. Když vdechujete toxické chemikálie, měníte počet různých imunitních buněk, což narušuje fungování ostatních.

Vystavení pasivnímu kouření může způsobit, že budete více náchylní k infekcím dýchacích cest, k alergiím a dokonce i k běžné rýmě. Pasivní kouření vás také dělá staršími. A to prostě nechcete.

7. Předčasné stárnutí vaší pokožky

Být vystaven pasivnímu kouření – to není nic dobrého ani pro vaši pokožku. Tabákový kouř způsobuje zánět jak aktivním kuřákům, tak i každému pasivnímu kuřákovi kolem. Rovněž způsobuje poškození volnými radikály a ovlivňuje membrány kožních buněk, což může opět způsobit problémy na pokožce – vrásky, linky na pokožce a její stárnutí.

Navíc expozice pasivnímu kouření také snižuje produkci kolagenu, která dává pokožce pevnost a mladistvý vzhled.

Tipy, jak se vyhnout pasivnímu kouření

  • Nikomu neumožňujte kouřit ve vašem domě nebo v autě.
  • Nedovolte, aby někdo kouřil blízko vás a zejména kolem vašeho dítěte. Ozvěte se.
  • Povzbuďte rodinu, přátele a sousedy k vytvoření prostředí bez kouře.
  • Nechoďte se svým dítětem na místa, kde kouření není zakázáno.
  • Ujistěte se, že dětská hřiště v okolí a školy jsou nekuřácké (a že se to dodržuje).
  • Učte své děti, abyste se držely dále od pasivního (a samozřejmě i aktivního) kouření.
  • Když cestujete, zaměřte se na hotely, které nepovolují kouření.
  • Buďte dobrým vzorem, nekuřte.

A co si ještě přečíst na toto téma?

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Elektronická cigareta a její škodlivost

Elektronické cigarety dokážou plně nahradit ty klasické a uspokojí tak závislost na nikotinu méně škodlivou cestou. Oproti běžným cigaretám nemají tolik vedlejších účinků, nevadí okolí a jsou finančně příznivější. První e-cigarety byly vyrobeny v Číně v roce 2006. Od té doby výroba a distribuce elektronických cigaret prošla obrovským vývojem.

Náplně do e-cigaret se nazývají e-liquidy a lze si vybrat z bohaté nabídky různých příchutí. E-cigareta může obsahovat různé množství nikotinu od silnějších až po zcela beznikotinové náplně. E-kouření spočívá v zahřívání náplně, která se následně odpaří.

Vdechuje se pouze pára neboli aerosol, která je obohacena o příjemnou příchuť dle výběru. E-cigarety nezpůsobují nepříjemný zápach a neobtěžují okolí. Elektronické cigarety plně nahradí běžné cigarety a mohou být skvělým pomocníkem při odvykání kouření.

Stejně jako u klasické cigarety je zakázáno kouřit na veřejných místech na úřadech apod. Nicméně restauracích a obecně ve stravovacích zařízeních je to povoleno.

Co je to elektronická cigareta?

Elektronická cigareta se skládá tří hlavních částí, kterými jsou:

Baterie

Baterie je nezbytnou součástí, která zajišťuje chod e-cigarety. Odlišuje se kapacitou a mnoha dalšími funkcemi. Baterii do elektronické cigarety je nutné pravidelně dobíjet.

Atomizér

Tvoří srdce e-cigarety a má na starost odpařování náplně zahříváním. Z tekuté náplně se stává pára.

Clearomizér

Jedná se o znovu naplnitelnou část, která slouží jako zásobník náplně pro atomizér – žhavící hlavu. Čím má clearomizer větší kapacitu, tím méně častěji musíme náplň doplňovat.

Co obsahuje e-liquid?

E-liquid se skládá z pěti základních složek:

  • báze – skládá se z propylene glykol (PG) a vegetable glycerine (VG). Slouží jako základní přenašeč aroma a nikotinu. VG se získává z přírodních surovin. Obě suroviny jak PG, tak VG jsou obsaženy v předmětech každodenní spotřeby, tzn. kosmetika, potraviny apod.
  • nikotin – náplň většinou obsahuje i nikotin, který se uvolní při zahřátí do páry, kterou následně vdechneme. Náplň může a nemusí nikotin obsahovat. Na výběr tedy máme nikotin od 0mg (tedy beznikotinové) až po 20mg nikotinu v náplni.
  • aroma neboli příchuť – aroma se používá pro dochucení výsledných náplní. Tyto aromata jsou používány ve většině případů v klasickém potravinářském průmyslu.
  • destilovaná voda – slouží pouze k naředění

Všechny ingredience jsou pravidelně laboratorně testované a sledované. Podléhají přísným kontroloám. Můžete vybrat z různých příchutí (ovocných či tabákových), ale i s různým obsahem nikotinu či úplně bez nikotinové náplně do elektronické cigarety. Kompletní složení e-liquidů a jednotlivé složky najdete v článku Co obsahuje e-liquid.

Rozdíl mezi klasickou cigaretou a e-cigaretou

Rozdíl mezi klasickou a e-cigaretou je značný. Jedná se o několik významných aspektů, které mají dopad na naše zdraví, peněženku i komfort. Pojďme si jednotlivé body připomenout.

Klasická cigareta

  1. Elektronická cigareta neškodí zdraví v takové míře, jako je tomu v případě klasické cigarety. Je dokázáno, že při užití klasické cigarety se do plic dostane až 4000 nebezpečných látek, které mohou způsobovat další zdravotní potíže.

  2. V tabákovém kouři se vyskytuje přes 60 látek, které mají karcinogenní (rakovinotvorné) účinky.
  3. Kuřáci jsou značně znevýhodnění zákazy, kde mohou kouřit.
  4. Pach z cigaret je nepříjemný, cigaretový kouř obsahuje také látky, které dráždí oči i dýchací systém.

  5. Krabička cigaret vyjde na 100 Kč v průměru, lidé, kteří vykouří několik krabiček denně, utratí za kouření nemalé peníze.

Elektronická cigareta

  1. E-cigareta obsahuje až o 99% méně škodlivých látek, díky tomu, že se nespaluje tabák
  2. E-kouření neobtěžuje okolí, cítit je pouze příjemná vůně e-liquidu.
  3. Máte možnost výběru z různých příchutí i síly nikotinu.
  4. E-cigareta se vyplatí finančně.

    Počáteční náklady jsou vyšší, ale z dlouhodobějšího hlediska ušetříte.

  5. Může pomoci při odvykání kouření.
  6. Má moderní a elegantní design a dobře se drží.
  7. Elektronické cigarety lze používat i ve stravovacích zařízeních dle zákona č. 65/2017 Sb.

Pomáhají e-cigarety při odvykání?

Elektronické cigarety jsou často považovány jako ideální cesta k odvykání chuti na cigarety. I když tomu někteří kuřáci stále odmítají uvěřit, vědci jsou toho názoru, že e-cigarety jsou méně škodlivé než klasické.

E-kuřák má možnost regulovat sílu nikotinu od nejvyšší až po nejnižší dávku a tím postupně odvykat závislosti na tabáku. Elektronické cigarety prospívají nejen samotnému kuřákovi, ale také jeho okolí.

Odborníci se shodují na tom, že nejlepší je samozřejmě nekouřit vůbec, ale když ano, tak zvolit e-cigarety jako méně škodlivou variantu.

Co říkají výzkumy

Ohledně škodlivosti elektronických cigaret existuje řada studií.

V prestižním americkém magazínu byla uveřejněna studie, která poukazuje na to, že lidé, kteří přešli z klasických cigaret na e-kouření, měli v organismu méně toxických a rakovinotvorných látek.

Výsledky tak podporují závěry výzkumu anglické organizace Public Health England, která v roce 2015 poukázala na to, že e-cigarety jsou až o 95 % méně škodlivé než klasické.

Vědci analyzovali vzorky slin a moči u lidí, kteří užívají e-cigarety a substituční nikotinovou léčbu. Vzorky porovnávali s lidmi, kteří kouří klasické cigarety. Výsledkem výzkumu bylo, že užívání e-cigaret je znatelně méně škodlivé než klasické kouření.

Proč je tak nízká škodlivost e-cigaret? Tuto otázku se pokusil zodpovědět v roce 2016 profesor Mayer jako kmenový expert federální vlády. Podle něho je hlavní benefit e-cigaret to, že nehoří a netvoří se žádné produkty spalování, které jsou zdraví nebezpečné.

Závěrem lze tedy říci, že pokud kuřák plně přejde na elektronické kouření, po krátké době se to projeví pozitivně na jeho zdraví. A řada z nich dokáže časem s kouřením zcela přestat.

Úmrtnost v důsledku kouření klasických cigaret

Počet kuřáků v České republice se neustále zvyšuje a od roku 2012 do roku 2016 zemřelo v důsledku kouření 80 000 lidí, a to většinou předčasně. Odborníci poukazují, že každý z nich ztratil v průměru 15 let života což je celková ztráta 1 200 000 let.

O tom, že kouření je zdraví nebezpečné, není pochyb. Málokdo si však uvědomuje, jak závažné choroby může dlouhodobé kouření způsobit:

  • Zvyšuje se riziko infarktu
  • k poškození cév stačí jen malá dávka, škodlivé je i pasivní kouření
  • Pravděpodobnost infarktu v důsledku pasivního kouření roste až 1,3x oproti dýchání čistého vzduchu bez cigaretového kouře
  • Celkově lze říci, že kuřáci jsou náchylní k mnoha nemocem více než lidé, kteří nekouří

Statistika kouření

Statistiky hovoří jasně a pro českou populaci nepříliš lichotivě. Z loňského šetření Eurobarometr vyplynulo, že až 25 % lidí kouří pravidelně. Téměř pětina respondentů dokázala přestat kouřit. Mezi kuřáky je více mužů a to až 30 %, tedy kouří každý třetí a u žen toto číslo tvoří 19 %.

Z hlediska věku je mezi kuřáky největší podíl mladých lidí (15 – 25 let). V této věkové kategorii holduje kouření každý třetí. Zatímco v EU je to každý čtvrtý člověk. Podle posledních výzkumů vyplývá, že každý obyvatel České republiky vykouří v průměru denně 5 – 6 cigaret. Většina kuřáků dává přednost průmyslově vyrobeným cigaretám a pouze necelá desetina využívá vlastnoručně balené.

Statistiky dále poukazují na to, že více než polovina uživatelů elektronických cigaret kouří současně i klasické cigarety, více než pětina patří mezi již bývalé kuřáky a přibližně 22,2 % uživatelů e-cigaret nikdy nezkusila běžné cigarety.

Kuřáků je v České republice bohužel stále mnoho a kvůli častým mýtům ohledně e-cigaret nechtějí přejít na e-kouření, protože se domnívají, že jim to nebude stačit. Přitom většina z těch, kteří plně přešli na elektronické cigarety, se už k těm klasickým nevrátila.Zdroje:

https://annals.org/aim/article-abstract/2599869/nicotine-carcinogen-toxin-exposure-long-term-e-cigarette-nicotine-replacementhttps://eurozpravy.cz/magazin/228005-elektronicke-cigarety-neskodi-lide-o-nich-maji-zkreslene-predstavy/

Pasivní kouření. Víte, že se týká téměř každého z nás?

15. listopadu 2016

Každoročně se třetí listopadový čtvrtek slaví Mezinárodní nekuřácký den, jehož cílem je především upozornit na negativní vliv cigaretového kouře na zdraví nekuřáků. Město Brno se k podpoře této kampaně připojí pořádáním již 3. ročníku série osvětových akcí zaměřených na problematiku pasivního kouření.

„Řada lidí je proti své vůli vystavena pasivnímu kouření, které má dopad na jejich zdraví. Ať už se jedná například o servírky, návštěvníky některých podniků nebo děti kuřáků, pasivní kouření ohrožuje mnohem více lidí, jejichž zdraví je třeba chránit,“ uvedl první náměstek primátora Petr Hladík.

V termínu od 14. listopadu do 9. prosince se ve vybraných obchodních centrech v Brně uskuteční série 20 osvětových akcí pro veřejnost.

Na informačním stánku projektu Brno – Zdravé město bude zájemcům k dispozici specialista, který poskytne odborné informace o škodlivosti pasivního kouření a nabídne změření hodnoty oxidu uhelnatého v plicích a krevního tlaku.

Akce však mohou využít i kuřáci, kterým bude nabídnuta odborná pomoc, konzultace problematiky závislosti na nikotinu a doporučeny poradny pro odvykání kouření.

Akce se uskuteční vždy v době od 15 do 19 hod. v následujících obchodních centrech: 14. až 18. listopadu – OC Velký Špalíček, 21. až 25. listopadu – Avion Shopping Park, 28. listopadu až 2. prosince – OC Futurum, 5. až 6. prosince – OC Omega a 7. až 9. prosince – Hypermarket Albert Brno-Cejl.

Součástí osvětových akcí bude i výstava edukačních bannerů se zajímavými informacemi o tématu pasivního kouření. S těmito informacemi se Brňané budou moci seznámit i prostřednictvím informačních letáků umístěných ve vozech MHD.

„Tabákový kouř je karcinogen třídy A, to znamená, že neexistuje jeho bezpečná expozice. Informace o škodlivosti kouření cigaret jsou obecně známé, ale veřejnost je pořád nedostatečně informována o pasivním kouření, které je stejně škodlivé.

Pasivnímu vdechování cigaretového kouře jsme vystavení v uzavřených prostorách, kde je povoleno kouřit. Na následky aktivního i pasivního kouření cigaret umírá v ČR každý pátý člověk,“ říká k problematice MUDr. Stanislava Potrepčiáková z FN Brno.

Výsledky analýzy provedené v roce 2013 v rámci projektu FNUSA-ICRC Kardiovize Brno 2030 u 965 osob ve věku 25–64 let ukazují,že 34 procent obyvatel města Brna je vystaveno tabákovému kouři.

K většině případů pasivního kouření dochází v restauracích – 25,5 procenta, na pracovištích – 6,8 procenta a 6,1 procenta obyvatel Brna je vystavováno tabákovému kouři v domácnostech.

Každodenně je pasivnímu kouření vystavováno 8 procent obyvatel,“ uvedl Ondřej Sochor z Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. (1)

V rámci projektu Brno – Zdravé město se město Brno věnuje podpoře nekuřáckého prostředí dlouhodobě. Od 1. ledna 2016 zavedloměsto Brno nekuřácký provoz v brněnské ZOO. Cílem tohoto opatření je chránit návštěvníky zoo, z nichž většinu tvoří děti, před důsledky pasivního kouření.

Již od roku 2009 realizuje Kancelář Brno – Zdravé město projekt Síť nekuřáckých restaurací ve městě Brně. Jedná se o internetovou databázi, která informuje o restauracích a kavárnách, jejichž vnitřní prostory jsou výhradně nekuřácké.

Databáze v současné době sdružuje přes 100 zařízení, jejichž přehled naleznete na webových stránkách www.zdravemesto.brno.cz. Brněnský projekt inspiroval i další města v ČR.

Síť nekuřáckých restaurací tak dnes mají také například v Jihlavě, Třebíči, Liberci či Mladé Boleslavi.

Zdroj:(1) Podrobnější informace o výsledcích analýzy realizované v rámci projektu KardiovizeBrno 2030, FNUSA-ICRC, MUDr. Ondřej Sochor, Ph.D. – e-mail: [email protected],tel.: 543 185 592.

Kontakt:Mgr. Ivana Draholovávedoucí Kanceláře Brno – Zdravé městoMagistrát města Brnatel.: 542 173 075

e-mail: [email protected]

www.zdravemesto.brno.cz

Tiskové středisko MMBe-mail: [email protected]tel.: 542 172 026www.brno.cz

V tiskovém servisu na www.brno.cz naleznete aktuální tiskové zprávy, plán akcí, fotogalerii, audio- a videomédia a soubory ke stažení.

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector