Pečujte o zdravý úsměv – dentální hygiena – vše o zdraví

Pečujte o zdravý úsměv – dentální hygiena – vše o zdravíÚsměv je naší vizitkou. | Foto:

Myslíte si, že zdravé zuby jsou dobré tak k úsměvům na selfíčkách? Jste na omylu. Pevný a zdravých chrup je pojistkou vašeho zdraví, aneb jak tvrdí odborníci, vše souvisí se vším. 

Dentální hygiena má preventivní a léčebný charakter. Jejím účelem je předcházet vzniku onemocnění nejen v dutině ústní.

V důsledku nedostatečného či nesprávně prováděného čištění zubů a dásní dochází často ke vzniku zubního kazu, zánětu dásní (gingivitis) a závěsného aparátu zubu (parodontitis, lidově parodontóza).

Pak je již zapotřebí se snažit odstranit všechny faktory, které onemocnění vyvolaly.

Pečujte o zdravý úsměv – dentální hygiena – vše o zdravíIlustrační foto (zdroj: pexels.com)

Jak vysvětluje odbornice ze soukromé zubní kliniky, Hana Toušlová: „Důležité je vždy najít takovou metodu čištění zubů, která pacientovi pomáhá. Ono to totiž opravdu není tak, že by všichni měli dodržovat stejný postup pro zdraví svých zubů.

Takže společně hledáme takovou metodu čištění zubů, která bude účinná a pacient ji bude  schopný dodržovat a zvládnout i v domácích podmínkách. Další, neméně důležitý úkol je dotyčnému profesionálně vyčistit zuby. Tedy odstranění zubního kamene a dalších povlaků.

Navíc dnes již víme, že mít zdravé zuby a dásně není jen o určité prestiži, ale i o zdraví celého těla. Zánět zubu může vést například k mrtvici.“

Faktem je, že dlouhodobé záněty v ústech mohou způsobovat problémy srdce, cukrovku, revmatické nemoci, zvyšuje riziko předčasného porodu, stejně tak dlouhodobé záněty dutin a další komplikace, které vás mohou ohrožovat na životě.

Statisticky je prokázané, že neléčené orální infekce zvyšují pravděpodobnost vzniku infarktu, vzniku mozkové mrtvice.

Opravdu si myslíte, že se vám dnes nechce čistit zuby a že návštěva u zubní hygienistky je zbytečnou ztrátou času? 

Pečujte o zdravý úsměv – dentální hygiena – vše o zdravíIlustrační foto (zdroj: pexels.com)

Laicky si představte, že pokud máte například neléčený zánět u zubního kořene, zárodky z něj se dostávají do krevního řečiště a mohou neplechu napáchat i v jiných orgánech, částech těla.

Proto je nezbytné na prevenci i dentální hygienu myslet, protože tím, že jí věnujete dostatečnou pozornost, předcházíte komplikacím, které by vás mohly ohrozit na životě. „Dentální hygienistka by si s vámi měla promluvit, a získat informace, o vašich zvycích v péči o ústa.

  A mezi řečí zjistit také to, jaký je váš postoj k celkovému tělesnému zdraví. Další fází je pak vyšetření závěsného aparátu zubu, struktur, které vaše zuby drží v ústech. Také by vás měla informovat, jaký je stav zdraví vašich úst a říct, jaká opatření jsou potřebná pro zlepšení stavu.

Následně přichází na řadu profesionální čištění zubů. A výuka správné domácí hygieny,“ vysvětluje Toušlová.

Je velice individuální, jak dlouho bude dentální hygiena trvat. Hlavní roli hraje, v jaké kondici dásně a závěsný aparát zubů jsou.

Jak vysvětluje odbornice: „Klient, který chodí pravidelně na dentální hygienu a správně a přepečlivě pečuje o dásně a zuby, může v křesle strávit třeba jen půl hodiny.

Pacient, který je na hygieně poprvé může zprvu podstoupit i několik hodinových procedur.“

Pečujte o zdravý úsměv – dentální hygiena – vše o zdravíIlustrační foto (zdroj: pexels.com)

Klienti hygienistek se často bojí bolesti. Proč tomu tak je? Protože podobné fámy šíří lidé, kteří se u hygienistky ocitli poprvé.

„Pokud jsou dásně ve špatném zdravotním stavu, bývají velice často citlivé. Pak je ošetření nepříjemné.

Při pravidelných návštěvách a dobré kondici dásní se stává návštěva často i příjemně stráveným časem, ve kterém děláte něco správného pro své zdraví,“ uklidňuje Toušlová.

Stomatologové i hygienistky se často setkávají s mýtem, že stav zubů je dědičný, bez ohledu na péči, kterou jim každý jednotlivec věnuje. Není tomu tak. Dědí se špatné stravovací návyky, nevhodný přístup k zubní hygieně. Stav chrupu se odvíjí od úrovně prevence.

Zapomeňte proto na mýty, že vám zuby vyčistí žvýkačka, že by se zuby měly čistit dvě minuty. To je zcela zavádějící. Nezáleží na časové stopáži, ale na tom, zda po přejetí chrupu špičkou jazyka jsou zuby na omak čisté a hladké. Nerovný povrch znamená, že je třeba v hygieně pokračovat.

A použít pro ni i zubní nit, nebo mezizubní kartáčky. 

Co by vám řekla dentální hygienistka, kdybyste k ní konečně přišli?

Pokud se Vám článek líbí, oceňte ho!

Líbí se mi to! Už se mi to nelíbí!

Čistit si zuby jsme se všichni naučili jako malé děti a nikdo by o sobě asi neřekl, že to „neumí“. Pravda ale je, že jen výjimečně se u mě na křeslo hned napoprvé posadí někdo, komu bych neměla co ukázat a nebylo co čistit.

Návštěvu ordinace dentální hygienistky bere hodně lidí jako „zbytečný“ nadstandard, který navíc nehradí zdravotní pojišťovna.

Ve finále se ale tato investice vyplatí: klienti, kteří chodí na zubní hygienu, předcházejí výdajům za ošetření v zubní ordinaci, za zubní výplně nebo náhrady zubů. A v první řadě si ušetří bolestivé trápení.

A ještě jedna věc, která možná není tak zřejmá: ústa jsou vlastně brána do těla a jsou propojená se zdravím celého organismu, takže mají vliv například na celková onemocnění.

To, že dobře udržované zuby jsou taky hezké, už je jenom takový milý bonus.

To abyste si udělali obrázek o tom, co všechno můžete čekat od zubní hygieny. Zdaleka to není jen „kosmetická“ procedura.

  • V první řadě pomáhám lidem, aby se jim zuby nekazily a měli zdravé dásně.
  • Nacvičuji s nimi správnou techniku čištění zubů a vyberu jim vhodné dentální pomůcky.
  • Odstraňuji pigmentace, které způsobují zabarvení zubů. Zuby mohu i vybělit.
  • Hledám příčinu zápachu z úst a ukážu pacientovi, jak ji řešit.
  • Díky správné péči pomáhám léčit záněty dásní. Moji pacienti tak předchází parodontitidě čili onemocnění tkání, ve kterých máme ukotveny zuby.
  • Když přijde pacient s probíhající parodontitidou, postupným ošetřením a úpravou domácí péče můžeme onemocnění zastavit.
  • Po ošetření na dentální hygieně se lépe pracuje i zubaři.

Kdy dorazit poprvé? V každém věku, ale opravdu čím dříve, tím lépe – a nejlepší je začít už v dětství. Často se setkávám s odkládáním návštěvy své i zubní ordinace s tím, že když dítě nic nebolí, není to potřeba. Prevence je ale zásadní. Zubní kaz je přece jen nejčastější infekční onemocnění. A vždy je nejlepší, když malí pacienti odchází z ordinace s úsměvem a pochvalou.

Pečujte o zdravý úsměv – dentální hygiena – vše o zdraví

Co čekat od první návštěvy?

S pacientem si ukážeme, kde má zuby špatně vyčištěné. Naučím ho čistit je správně a pak mu zuby i dásně ošetřím.

Ano, první návštěva může být nepříjemná, pokud na tom nejste úplně dobře, ale samo se to nespraví. Když vidím, že pacient má třeba velmi citlivé dásně v zánětu nebo citlivé zubní krčky, nabídnu mu mírné lokální znecitlivění, které může mít i podobu „jenom“ spreje místo obávané injekce.

První sezení zabere jednu hodinu. Začneme tím, s jakým přáním či problémem klient přichází, zda ho odesílá zubní lékař, nebo se objednal z vlastní iniciativy. Vyptávám se, jaké má hygienické návyky a jaké pomůcky používá.

Zajímá mě i celková životospráva. Například jestli klient kouří, pije červené víno, kyselé nápoje nebo si dopřává kořeněná jídla. Často klienty zaskočí, když se zajímám i o celkovou zdravotní anamnézu a jestli berou nějaké léky.

Někdy si pacient mylně myslí, že není potřeba nahlásit třeba onemocnění srdce, duševní onemocnění nebo alergii na mléko, protože na první pohled nevidí souvislost se zuby. Tělo je však nutné brát jako celek.

Pro následující vyšetření přímo v ústech a stanovení plánu ošetření jsou tyto informace moc důležité.

Pokračuji v prohlídce povrchu zubů, vyšetřím stav dásní a zhodnotím stav celkové ústní hygieny, například podle množství a lokalizace zubního plaku, pigmentací nebo zubního kamene. Ten může být ukrytý například i pod dásní.

Klient si drží v ruce zrcátko a na můj pokyn pozoruje se mnou, co jsem právě našla a co budeme ošetřovat. Samozřejmě se najdou i tací, kteří se dívat nechtějí, těm vysvětlím jejich problém například s pomocí speciálního zubního atlasu.

Pokud si klient přinese rentgenový snímek, lze ukázat potíže i na něm.

Pečujte o zdravý úsměv – dentální hygiena – vše o zdraví

Následuje barvení zubního plaku speciálním fialovým roztokem. Pro děti to bývá ohromná zábava, pro dospělé velké překvapení. Zuby potřu fialovou barvou a klient si vypláchne ústa vodou.

Barva zůstane pouze na místech, na kterých si klient nesprávně vyčistil zuby. Podle různých odstínů se dá také určit, jak starý plak se na zubech nachází.

Vše si fotím, abychom s klientem zaznamenali počáteční stav a mohli snadno hodnotit společné úsilí s dentální hygienou.

Dalším krokem je trénink správné techniky domácího čištění. Podle nového trendu zkoušíme jak manuální kartáček, tak sonický elektrický kartáček. To je vždy velkým zpestřením. Protože se sonickým kartáčkem barva, tedy plak, mizí mnohem snadněji a rychleji.

Jelikož nestihneme kartáčkem odstranit veškerý obarvený povlak, ošetřím zuby i dásně velmi jemným pískováním speciálním přístrojem. Klientům vysvětluji, že ošetření funguje podobně jako malá „vapka“ a nemusí se ničeho bát, protože je to bezbolestná a pro mnohé naopak velmi příjemná procedura.

Zajímavé:  Jak Se Zjistuje Alergie Na Laktozu?

Na první návštěvě nestihneme samozřejmě ošetřit vše naráz. Je to i proto, že při komplikovanějším problému by ošetření mohlo být nepříjemné. Občas má klient pocit, že když za jednu dentální hygienu zaplatí, dentální hygienistka mu doslova vygruntuje ústa a on hned odejde z ordinace se zářivým a zdravým úsměvem.

To, co se v jeho ústech za dosavadní život kumulovalo, se ale za hodinu nedá stihnout pečlivě a šetrně odstranit. Občas je to běh na delší trať, ale stojí za to. Klientům aspoň odstraním největší nánosy zubního kamene a pročistím mezizubní prostory, abychom mohli začít s mezizubními pomůckami.

Pečujte o zdravý úsměv – dentální hygiena – vše o zdraví

Na závěr pacientovi odpovím na jeho otázky, předám pár základních rad a zopakuji, jak budeme pokračovat. Po kompletním vyčištění klient přechází do takzvané „recallové“ fáze, kdy dochází na pravidelné kontroly po půl roce.

6 nejčastějších problémů, kterých se pacienti „bojí“

„Při čištění zubů mi krvácí dásně, proto se jim raději vyhýbám a mezizubní kartáčky kvůli tomu nepoužívám.“

Pokud dásně krvácí, je to signál, že je něco špatně. V dásních je zánět kvůli přítomným bakteriím. Úpravou techniky čištění nebo zvolením lepší dentální pomůcky stihne zánět do týdne ustoupit!

„Do mezizubních prostorů se mi nevleze ani ten nejmenší mezizubní kartáček.“

Mezizubní prostory jsou často ucpané zubním kamenem, který je nutno odstranit, tím se prostor uvolní. Druhý důvod může být špatné zavádění mezizubního kartáčku. Třetím důvodem můžou být překřížené zuby. Tam používáme zubní nit.

„Na zubní hygieně jsem ještě nebyl(a), protože si myslím, že to bude bolet.“

Samotné odstranění zubního kamene může být na první návštěvě nepříjemné pro ty, kteří přicházejí se závažným zánětem dásní, neošetřenými zubními kazy nebo s velmi citlivými zuby. V tomto případě může pomoci aplikace znecitlivující látky nebo odklad ošetření do příští návštěvy.

„Na čištění zubů a mezizubních prostor stejně nebudu mít čas nebo energii.“

Čištění zubů by se mělo přeměnit z nutného zla na každodenní příjemný rituál. Často klientům radím, aby si zuby čistili od plaku například u sledování televize, v posteli nebo když přijdou domů a jdou si umýt ruce.

Těsně před spaním už zuby v rychlosti přečistí od zbytků večeře. Vůbec mojí nejoblíbenější radou je pořízení již zmiňovaného sonického elektrického kartáčku. Ušetří spoustu času i námahy a zuby jsou po něm neskutečně hladké.

Pečujte o zdravý úsměv – dentální hygiena – vše o zdraví

„Mým zubům už stejně nic nepomůže. Tak špatné je mám po pradědovi.“

Některá zubní postižení už sice vrátit nelze, ale můžeme je zlepšit nebo zastavit jejich zhoršování.
Jeden z mých pravidelných pacientů ke mně přišel před pár lety z donucení jeho zubní lékařky. Po vyšetření odcházel z ordinace naštvaný a nedokázal pochopit, proč by ještě měl znovu přijít, zaplatit a jakkoli měnit svůj ne zcela dobrý postoj k čištění zubů.

Netušil, že ve třiceti trpí parodontitidou a silným zápachem z úst. Nevěřila jsem, že se ještě někdy vrátí. Po dvou týdnech se ale objednal s úplně novým postojem k dentální hygieně. Po pár hodinách u mě na křesle se začal více usmívat a přiznal, že si toho všimla i jeho přítelkyně. Jeho problém jsme stabilizovali díky společné spolupráci a on věří, že není podmínkou ve stáří přijít o zuby.

Pokud ke mně dochází celá rodina, zjišťuji, že s úrovní hygieny jsou na tom všichni členové vcelku podobně. Jestliže má maminka výborně vyčištěno, většinou se pečlivě stará i o zuby svých dětí, a naopak.

„Mám velmi citlivé zuby.“

Snažíme se s klientem vypátrat příčinu a pokusíme se o zmírnění citlivosti změnou stravovacích návyků nebo zavedením posilňujících preparátů.

Například celodenní popíjení vody s citronem je sice považováno za zdravé a osvěžující, ale v ústech je neustále kyselé pH, což vede k erozi skloviny a jejímu postupnému ztenčování. Zuby jsou pak citlivější na studené, horké či tlak.

Vyhněte se popíjení slazených a energetických nápojů. Zdraví prospěšné smoothie a šťávy se snažte zapít vždy douškem čisté vody.

Lidé můžou mít zuby například i „obroušené“ vlastním zatínáním zubů při nervozitě nebo ve fitku, nočním skřípáním nebo špatnou technikou čištění zubů. V tomto případě upravím čištění a vyrobím jim individuální formičky na jejich zuby – chrániče zubů.

Prostě: chcete-li svůj úsměv rozzářit, zlepšit své zdraví nebo trápí-li vás nějaký problém, věnujte sami sobě návštěvu dentální hygienistky. Pomůže vám odstranit případný problém a navrhne používání pro vás nejvhodnějších pomůcek.

Pečujte o zdravý úsměv – dentální hygiena

Péče o zuby a dutinu ústní patří mezi základní hygienické návyky, které by si měl správně osvojit každý člověk již od nejútlejšího věku. O zuby je potřeba se starat již od prvních prořezávajících se zoubků přes mléčný chrup, definitivní chrup v dospívání a dospělosti až po tzv. „třetí zuby“ – tedy o zubní náhrady a protézy.

Ústní dutina (cavitas oris)

je prostor oddělený patrem od nosní dutiny a rty a tvářemi ohraničený zvenčí. Spodinu ústní dutiny tvoří jazyk připojený svaly k dolní čelisti. Zubní oblouk horní a dolní čelisti rozděluje ústní dutinu na předsíň ústní dutiny a na vlastní ústní dutinu. Vnější stěny předsíně i vlastní ústní dutiny tvoří tváře a rty.

Zuby (dentes)

slouží k rozmělňování potravy. Pro tuto funkci jsou upraveny tvarově tak, aby jimi bylo možné potravu řezat – řezáky, trhat – špičáky, dělit a rozmělňovat – zuby třenové a stoličky.

Zuby jsou seřazeny do horního (eliptického) a dolního (parabolického) oblouku. Každý zub je složen z korunky, krčku a kořene.

Zub je v oblasti korunky kryt sklovinou (emailem), tvrdou bělavou tkání obsahující až 98 % minerálních látek. Převážnou část zubů tvoří dentin (zubovina) připomínající strukturou kost.

Dentin je velmi citlivý na vnější podněty, jako jsou tlak a teplota, proto bolí zubní kaz, který proniká až do dentinu.

Pečujte o zdravý úsměv – dentální hygiena – vše o zdravíČlověku vyrůstají zuby ve dvou generacích. U dítěte se postupně prořezává tzv. dočasný (mléčný) chrup složený ze dvaceti zubů: 8 řezáků, 4 špičáků a 8 stoliček. Prořezávání začíná zhruba v šestém měsíci a končí kolem druhého roku. Definitivní chrup má třicet dva zubů: 8 řezáků, 4 špičáky, 8 zubů třenových a 12 stoliček. Náhrada mléčného chrupu chrupem definitivním začíná obvykle mezi 6.–7. rokem a končí mezi 15.–18. rokem. Zuby jsou nezbytné pro plné využití přijímané potravy. Potrava je mechanicky rozmělněna a promísena se slinami, tím se umožní první štěpení enzymy slin a posléze žaludečními šťávami. Sliny jsou produkovány slinnou žlázou, obsahují převážně vodu, organické látky (bílkovinu mucin, enzym ptyalin – štěpí škroby na jednoduché cukry) a anorganické látky (vápenaté, sodné, draselné a fosforečné soli, které se podílejí i na vzniku zubního kamene).

Péče o dutinu ústní a chrup je velmi důležitá, protože po požití potravy zůstávají na zubech, mezi zuby i na dásních a jazyku jednak mechanické zbytky, jednak nejrůznější látky, které mohou způsobit vznik zubního plaku, při dlouhodobější nedůsledné hygieně se vytváří zubní kámen a mohou vznikat zubní kazy a záněty dásní.

Zásady správného čištění zubů

  • Čistit zuby pravidelně minimálně dvakrát denně již od nejútlejšího dětství krouživým pohybem každý zub zvlášť (mělo by se čistit od dásní ke korunce zubu, nejdříve přední stranu, pak zadní a nezapomínat na kousací plošky zejména stoliček) dostatečně dlouho (alespoň 2–3 minuty).
  • Používat kvalitní jemné zubní kartáčky klasické nebo elektrické, velikostí, tvarem a kvalitou uzpůsobené adekvátně věku, které je potřeba po vyčištění zubů zbavit nečistot a zbytků pasty, osušit a při roztřepení vyměnit (minimálně jednou za dva měsíce). U kojenců se používají tzv. prstové kartáčky – silikonové návleky s masážními výčnělky na prst rodiče, který jimi „čistí“ první zoubky.
  • Nepoužívat velké množství zubní pasty (ta má pouze doplňkovou funkci, čištění zabezpečuje především kartáček), stačí jí použít pouze do velikosti hrášku a kontrolovat velikost částic v pastě, mohou způsobit narušení zubní skloviny. Udává se RDA = míra abrazivity, čím vyšší RDA, tím víc pasta působí jako peeling a škrábe zubní sklovinu (pasty s RDA nad 100 jsou již vysoce abrazivní). Používat správnou zubní pastu určenou pro danou věkovou hranici, citlivost zubů i potřebu obsahu fluoridů.
  • Nezapomínat na pravidelné čištění mezizubních prostor (mezizubní kartáčky odpovídající velikosti, mezizubní nitě voskované nebo expandující podle velikosti mezizubního prostoru) – to je hlavní prevencí parodontózy.
  • Ráno se doporučuje používat škrabku na jazyk, ze kterého očistíme bílý povlak (prodávají se buď samostatně, nebo jsou součástí zubních kartáčků).
  • Po večerním vyčištění zubů už nic nejíst, nepít slazené nápoje, určitě nejíst kyselé ovoce, malým dětem rozhodně nedávat do kojenecké láhve slazené nápoje nebo sladké dudlíky, aby „lépe spaly“.
  • Na dočištění používat ústní vodu, po ní už nevyplachovat ústa.
  • U dětí i dospělých lze na kontrolu správného vyčištění doporučit používání barevných indikátorů zubního plaku (tablety lze zakoupit v lékárně nebo v prodejně s dentálními přípravky).
  • Při citlivosti zubních krčků a zvýšené kazivosti zubů používat přípravky na fluoridaci a jejich dlouhodobou ochranu alespoň jednou týdně.
  • Přes den používat žvýkačky bez cukru nejlépe s obsahem xylitolu. Ty zvyšují tvorbu slin, pomáhají čistit mezizubní prostory v době, kdy nemáme možnost použít kartáček, pomáhají udržovat svěží dech, působí preventivně proti ukládání různých látek na zubní sklovinu i na sliznicích.
  • Při používání rovnátek nebo zubních náhrad nezapomínat na jejich zvýšenou hygienu (používat tablety na čištění rovnátek i zubních náhrad, při nošení rovnátek „na stálo“ používat speciální jednosvazkové kartáčky na jejich správné ošetření).
  • Při zvýšené krvácivosti dásní zvýšit denní přísun vitamínu C, používat speciální zubní pasty a ústní vody určené k prevenci proti parodontóze.
  • Nezapomínat na pravidelné preventivní prohlídky u lékaře dvakrát ročně (již u malých dětí se doporučuje brát je k lékaři s sebou, aby si zvykly na pravidelné ošetření chrupu).
  • Při akutních obtížích co nejdříve vyhledat odborníka.
Zajímavé:  Banány Vliv Na Zdraví?

Trumf v péči o zuby? Pravidelná dentální hygiena se postará o váš zdravý a krásný úsměv

Krásné a zdravé zuby jsou snem většiny lidí. Pokud je chcete mít i vy, musíte jim dopřávat pravidelnou péči. A zdaleka nestačí jen čištění dvakrát denně, jak jsme zvyklí, a dvakrát ročně preventivní prohlídka u zubaře. Vaše zuby vyžadují mnohem víc – ale odmění se vám bezproblémovým a zářivým úsměvem.

Prvním krokem, který vám cestu za bílými a zdravými zuby usnadní, je pravidelná návštěva dentální hygieny. Někdy může být objednání na dentální hygienu zdlouhavé a problematické.

Pokud ale víte, kde najít spolehlivé informace, pak se jedná jen o formalitu. Zorientovat se v nabídce jednotlivých klinik zejména ve velkých městech nemusí být snadné.

Kam na dentální hygienu v Praze a jaké služby vám mohou nabídnout?

Dentální hygiena Praha

Dentální hygiena je preventivním ošetřením, které slouží nejen k předcházení zubního kazu, ale také k zachování krásy a bělosti zubů. Díky dentální hygieně dochází k redukci bakterií, tedy i ke snížení rizika nemocí dutiny ústní. Na dentální hygienu by se mělo docházet jednou za šest měsíců, tedy dvakrát ročně.

Je to především proto, že ani při maximálním úsilí se nám při běžném čištění nepodaří odstranit všechny nánosy nečistot a je nutné alespoň dvakrát do roka provést důkladnou očistu celé dutiny ústní.

Zubní hygiena je navíc vždy i podporou pacienta ve správné péči o zuby, jelikož jej hygienista také učí správným návykům a technikám čištění.

Rizika nesprávné péče

Co vám hrozí, pokud se o své zuby nebudete správně starat? Zanedbaná péče se většinou projeví až po letech, ale o to vážnější následky mohou nastat.

Nejprve se hromadí zubní plak, poté zubní kámen, který dráždí dásně, a následkem toho může snadno vznikat zánět dásní, či dokonce paradontitida. Pokud toto onemocnění bude dále postupovat, může ustoupit až příliš velké množství kosti, zub se uvolní, vyviklá a pacient o něj bohužel přijde.

Právě paradontitida se přitom nedá vyléčit, lze ji pouze stabilizovat a zpomalovat, takže je nutné ji odhalit včas a ideálně jí co nejdéle předcházet.

Co zubům škodí?

Mimo pravidelné návštěvy zubaře a zubní hygieny, je nutné o své zuby pečovat i každodenně. Existují například různé potraviny, po kterých se vyloženě nedoporučuje čistit si zuby, například po konzumaci vína. Obsahuje totiž kyseliny, které způsobují mikroskopické eroze na povrchu zubů.

Kvůli tomu se může sklovina stávat měkčí a během čištění ji můžeme snadno poškodit. Stejný vliv mají na povrch zubů také citrusy, fresh džusy, octové zálivky, mléčné kysané nápoje, ve zkratce všechny kyselé potraviny.

Dále je samozřejmě nutné dodržovat pravidelnou zubní hygienu, používat také zubní nit a mezizubní kartáčky a vyhýbat se konzumaci sladkých potravin.

Bělení zubů

Na dentální hygienu často pacienti přichází již s konkrétním požadavkem – bělení zubů. Vlivem působení různých pigmentů z jídla a pití totiž dochází k zabarvování zubní skloviny, která i přes pravidelné čištění může získávat nažloutlý až našedlý nádech. Takové zuby samozřejmě nepůsobí tak hezky a přitažlivě, a proto mnoho lidí usiluje o jejich vybělení.

Bělení je běžnou procedurou, která se na dentální hygieně nabízí, ale spolu s bělením by ruku v ruce měla jít také preventivní péče a pravidelné návštěvy hygienisty, díky kterým bude efekt bělení trvalejší a výraznější.

Bělení zubů je chemický proces, kdy bělící látky pronikají mezi krystaly skloviny a odbarvují zde usazené pigmenty. Bělení je bezpečné pouze tehdy, pokud jsou zuby a dásně zdravé a provádí se pod odborným dohledem.

Proto je vždy nutné navštívit odborníka, nechat se vyšetřit a doporučit si vhodnou metodu. Existují dvě metody bělení zubů – domácí a ordinační.

Liší se cenou i způsobem provedení a je vždy na vzájemné konzultaci mezi pacientem a hygienistou, který způsob bělení zvolí.

Pískování zubů

Jednou z moderních metod, kterou zubní hygiena nabízí, je tzv. pískování zubů air-flow. Jedná se o způsob odstraňování nežádoucích pigmentů velmi šetrnou technikou, při které je riziko poškození zubů zcela minimální. Každý den přichází chrup do kontaktu s potravinami, které na něm zanechávají barevné stopy.

Metodou pískování se pigmenty ze zubů mechanicky odstraní, aniž by se tím poškozovala zubní sklovina. Dentální hygieny v Praze toto ošetření často nabízí již jako součást základního balíčku dentální hygieny. Toto ošetření zuby nijak chemicky nezatěžuje. Během pískování dochází pouze k šetrnému otryskávání povrchu zubů proudem vody, vzduchu a jemných částic.

Díky tomu budou zuby nádherně hladké, lesklé a bílé – i bez chemického bělení.

Rychlé a snadné vyhledání zubní hygieny

Na webových stránkách Dentomat najdete shrnutí základních služeb, které dentální hygiena nabízí, jejich benefitů i možností využití právě pro vás.

Tyto informace vám pomohou rozhodnout se, na jakém ošetření se objednat, a budete také vědět, co očekávat a na co se připravit.

Pokud stále váháte, zkuste si více přečíst o jednotlivých postupech a metodách a snad vás přesvědčíme, že dentální hygiena není něco, čeho byste se měli bát. Naopak vám může pomoci pečovat o zdraví a krásu vašeho chrupu.

Víme, že může být obtížné rozhodnout se, kam a jak se objednat. Na stránkách najdete seznam hygieniků z celé Prahy, přehledně rozčleněný na jednotlivé části.

Ať už jste tedy z Prahy 4, pracujete na Praze 6, nebo je pro vás nejvýhodnější zastavit se na dentální ošetření na Praze 9, najdete zde nabídku zubní hygieny včetně kontaktních údajů a orientační ceny ošetření.

Postupem času budou dostupná také hodnocení jednotlivých zákazníků, abyste se mohli rozhodnout i podle názorů ostatních lidí.

Zdroj náhledového obrázku: pixabay.com

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Dentální hygiena: podstatná součást péče o zdraví zubů

Jde o preventivní výkon, jenž si klade za cíl odstranění zubního kamene, povlaku na zubech a jiných nečistot, které nemají v dutině ústní být.

Díky dentální hygieně dochází k redukci bakterií, tedy i ke snížení rizika infekce, paradontitidy a také k prevenci zubního kazu, protože i ten má bakteriální původ. Bakterie v ústech se tak redukují na určitou úroveň, kterou je imunitní systém schopen zvládat.

Je ale třeba vědět, že přítomnost bakterií v dutině ústní je zcela přirozená, nejde o sterilní prostředí. Důležité je udržet bakterie v určité míře, aby nedošlo k propuknutí zánětu nebo aby se neobjevil kaz.

Jak často se na dentální hygienu objednávat?

Na prevenci se dochází jednou za šest měsíců, tedy dvakrát ročně. A to z toho důvodu, že efektivita čištění především u zadních zubů ani s používáním mezizubních kartáčků a nití většinou není tak vysoká.

Pro pacienty totiž není snadné se k zadním zubům dostat, a co člověk nevidí, to ho až tak netíží, navíc zánět dásní či kaz v počátečním stadiu nebolí a nijak se neprojevuje. Zpravidla jednou za půl roku je tedy třeba mezizubní nánosy odstranit.

Pravidelné návštěvy mají i podtext psychologický: ať je pacient sebepečlivější, časem motivace klesá a zájem o zubní hygienu je u něj nižší.

Takže je třeba v něm opakovaně probouzet nadšení pro čištění, celý proces mu znovu vysvětlit a podporovat ho v tom, že to dělá správně, popřípadě nějaký postup upravit, nedělá-li něco zcela dobře. Zubní hygiena je tedy mimo jiné vlastně podpora pacienta ve správné péči o zuby.

Pravidelnost je důležitá. Efekt je pak i v tom, že díky pravidelným návštěvám je čištění u nás rychlejší, pacientovi příjemnější a je více času na instruktáž i podporu. Když k nám lidé chodí pravidelně, nánosů na zubech mají méně.

U pacientů, kteří chodí nepravidelně nebo po delších časových úsecích, většinu času určeného pro zubní hygienu zabere čištění.

Přitom čím déle nános v ústech je, tím odolnější je vůči odstranění; pak to může být citlivé, až bolestivé, méně příjemné a zdlouhavé.

Můžete čtenářům přiblížit, co je zubní kámen a jak vzniká?

Primárně se na zubech tvoří plak, což je povlak, jenž vzniká částečně ze slin a částečně ze zbytků jídla. Tento plak mají rády bakterie, které žijí v podstatě z toho, co my sníme, je to pro ně výživa.

Plak se na zubech tvoří pořád a právě to, že někdo vynechává mezizubní hygienu nebo si nedostatečně čistí zuby a povlak kvůli tomu na zubech zůstává, způsobuje vznik zubního kamene, tedy plak dále tvrdne, až se z něj stane zubní kámen.

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Jedná se čistě o fyziologický proces – někomu se tvoří zubního kamene míň, někomu víc, někomu se tvoří měkký, tedy relativně snadno odstranitelný a zpravidla ho bývá hodně, jinému se tvoří tvrdý, ale v menším množství. Úplně se tvorbě zubního kamene víceméně zabránit nedá.

V čem zubní kámen škodí a proč je třeba ho odstraňovat?

Kámen v sobě obsahuje bakterie, a protože už se nedá vyčistit kartáčkem a běžnou domácí péčí, v dutině ústní zůstává stále lokální riziko zánětu. To má vliv také na celkové zdraví organismu, zejména u pacientů, kteří mají problémy se srdcem či s plícemi.

Ale i lokálně představuje zubní kámen problém – dráždí dásně, ty mohou být nateklé, citlivé, červené, může to začít bolet… Pak už jde o větší problém. Zánět může začít postupovat a podél kořene zubu pak začnou vznikat paradontální kapsy.

V takovém případě se na etapy provádí hloubkové čištění v anestezii za pomoci k tomu uzpůsobených speciálních nástrojů, následně je třeba provést ještě antibakteriální proceduru.

Můžete v kostce shrnout, jaká rizika představuje, když se člověk o své zuby nestará?

Nejprve se hromadí plak, pak zubní kámen, který dráždí dásně, vzniká zánět dásní, z toho může být paradontitida. Dojde-li paradontitida tak daleko, že jejím následkem ustoupí příliš velké množství kosti, zub se uvolní, vyviklá a pacient o něj přijde.

Důležité je vědět, že paradontitida se dá pouze stabilizovat, nikoli vyléčit a proto je potřeba toto onemocnění diagnostikovat co nejdříve. Znamená pro pacienta doživotní handicap, kvůli kterému musí povýšit svoji péči o chrup na co nejvyšší úroveň.

Jakmile už jednou k takovému většímu postižení došlo, je o to více třeba, aby pacient chodil na pravidelné kontroly a na dentální hygienu, a to častěji – jednou za tři čtyři měsíce.

Co všechno se na naší klinice v rámci dentální hygieny provádí?

Nejprve si celý „terén“ prohlédnu, sonduju, zjistím, kde jsou jaké nedostatky, nečistoty… Na základě toho si udělám časový rozvrh a mohu připravit pacienta na to, kolik času nám procedura přibližně zabere. Pak následují čtyři fáze čištění.

Nejdříve za použití ultrazvuku odstraníme největší nánosy nahrubo. Potom pokračujeme v odstraňování ručními nástroji – nečistoty z povrchu zubů se seškrabují pomocí speciálního ručního nástroje, jímž je možné dostat se i do mezizubních prostor.

Následuje leštění přístrojem Airflow, tedy čištění za pomoci směsi prášku a vody – výhodou tzv. pískování je, že jemný prášek se dostane opravdu všude, i do úzkých mezizubních prostor apod. Dokončí se tak veškeré odstranění povlaků.

U dětí se Airflow vynechává, neboť takové čištění u nich není nutné a navíc by to pro ně mohlo být hodně nepříjemné.

Poslední fází je depurace a polishing, což je v podstatě jedna procedura, která má dvojí efekt. Jde o odstraňování povlaku na zubech elektrickým kartáčkem a speciální depurační pastou, která je trochu hrubší než normální zubní pasta.

Polishing je pak finální leštění, kdy se zuby úplně vyhlazují. Protože tzv.

pískování je trochu nepříjemné na měkké tkáně, vynechává se při něm většinou oblast u dásní, která se pak dočišťuje právě v závěrečné fázi leštěním, což je k měkkým tkáním šetrnější.

Liší se v něčem zubní hygiena na naší klinice od jiných zařízení?

Dbáme na to, abychom pro naše klienty udělali v čase, který u nás na zubní hygieně stráví, maximum. Pacienti jsou občas překvapení, že naše vstupní vyšetření trvá 1,5 hodiny, zatímco jinde třeba jen 30 minut.

U nás však všechny čtyři popsané fáze provádíme v celé dutině ústní, pečlivě a s maximálním ohledem ke klientovi.

Důkladně vyčistit 32 zubů zkrátka nějakou dobu zabere a my tak máme dost času i na instruktáž, výběr vhodných pomůcek pro zubní hygienu a jakékoli dotazy pacienta, tak aby od nás odcházel dostatečně poučený a spokojený s výsledkem čištění.

Díky dostatku času si na modelu i v dutině ústní můžeme předvést správné užívání dentálních pomůcek – je to mnohem lepší než obrázky či jen samotný popis, protože jsou tak zohledněny individuální zvláštnosti každého pacienta, například čištění mezizubních prostor v místech, kde se zuby překrývají. Je samozřejmě možné uzpůsobit celou proceduru časovým možnostem pacientů a něco po dohodě zkrátit, většinou si pak ale takového pacienta pozveme na další kontrolu dřív než za půl roku.

Máte nějaká doporučení, čeho se vyvarovat ve stravě? Co našim zubům škodí?

Existují potraviny, po kterých se vyloženě nedoporučuje čistit si zuby, například po požití vína. Kyseliny z vína totiž způsobují mikroskopické eroze na povrchu zubů, sklovina je tedy měkčí, a pokud se v takové chvíli ještě pustím do čištění zubů, sám sebe poškodím víc, než když jedno čištění vynechám.

Stejný vliv mají na povrch zubů pomeranče, citróny, fresh džusy, saláty s octovými zálivkami, mléčné kysané nápoje, zkrátka veškeré kyselé potraviny. Dá se to trochu vylepšit tím, že si člověk vezme žvýkačku, neboť žvýkáním se zvyšuje produkce slin v ústech, která je zásaditá, a tím se zneutralizuje ph v ústech.

Čistit si zuby pak je vhodné nejdříve 30 minut po pozření takových jídel či nápojů.

Objednejte se na zubní hygienu co nejdříve na tel: +420235360133.

Dentální hygiena

Dnes víme, že dentální hygiena je nejspolehlivějším způsobem, jak zachovat Váš úsměv krásný a zdravý po dlouhou dobu. Profesionální práce celého týmu  nekončí v ordinaci zubního lékaře. Nedílnou součástí skutečně komplexní péče je i návštěva našich diplomovaných dentálních hygienistek, které Vám poradí, jak se o své zuby starat tak, aby dlouho vypadaly, jako byste právě odcházeli od svého zubního lékaře. 

Dentální hygiena je u nás jednou z prvních návštěv navazujících na vstupní vyšetření. Během hodinové schůzky Vám naše zubní hygienistky vysvětlí a ukáží, jakým způsobem o své zuby pečovat. Ručními nástroji pečlivě a přitom šetrně odstraní ze zubů plak a zubní kámen, ošetří dásně, zuby vyleští a odstraní z nich pigmenty a na závěr nafluoriduje, aby zůstaly co nejdéle zdravé.

Zároveň Vám doporučí vhodný způsob čištění zubů včetně typu a tvrdosti zubního kartáčku, velikosti mezizubního kartáčku a v případě potřeby upřesní i další pomůcky pro dokonalou péči o Váš úsměv. Poté si Vás naše dentální hygienistky zvou na novou návštěvu pravidelně každého půl roku.

Součástí této návštěvy je i preventivní prohlídka zubním lékařem, který zkontroluje zdraví zubů, dásní a celých úst.

Z dentální hygieny budete odcházet se svěžím pocitem a příjemným vědomím, že jste svým zubům poskytli tu nejlepší možnou péči.

Prostory recepce, chodeb i lékařských ordinací jsou nově zrekonstruované. Pevně věříme, že nové a moderní prostředí vás příjemně překvapí a budete se tak v našich prostorách cítit ještě…

» číst více

Zabýváme se zubní medicínou komplexně. Naši zubní lékaři se specializují na záchovnou stomatologii, estetickou stomatologii, protetické zubní lékařství, stomatochirurgii a dentální implantologii. Spolupracujeme s externími specialisty v oborech ortodoncie a parodontologie. Můžeme…

» číst více

Snad žádný jiný medicínský obor nezaznamenal v posledních 20 letech takový rozvoj, jako právě stomatologie, konkrétně estetické zubní lékařství. Umožnil to především vývoj nových kompozitních a keramických materiálů, které nám…

» číst více

Platí, že vlastní zdravý zub je to nejlepší. Zároveň také platí, že špatný a problémový zub je často rozumnější nahradit jiným, funkčním, stabilním a v čase jistým způsobem. Šetrné, elegantní a prověřené řešení v…

» číst více

Dnes víme, že dentální hygiena je nejspolehlivějším způsobem, jak zachovat Váš úsměv krásný a zdravý po dlouhou dobu. Profesionální práce celého týmu  nekončí v ordinaci zubního lékaře. Nedílnou součástí skutečně komplexní…

» číst více

Víme, že zdravé zuby Vám přinesou dobrý pocit, ale krásně vypadající bílé zuby Vám navíc zajistí i řadu kladných reakcí Vašeho okolí. Proto dnes patří bělení zubů k nejžádanějším zákrokům v ordinaci zubního lékaře….

» číst více

Endodoncie je jedna ze specializací zubního lékařství. Zabývá se zubní dření a tkáněmi zubních kořenů. Endodontisté provádějí škálu zákroků, mezi které patří ošetřování kořenových kanálků (včetně opakovaného),…

» číst více

Naprostou samozřejmostí u všech zákroků je místní (lokální) znecitlivění. Díky němu je celé ošetření prakticky bezbolestné. Účelem anestezie je usnadnění průběhu nebo umožnění bolestivého zákroku a v konečném důsledku i poskytnutí…

» číst více

Lékařské pořekadlo praví: ,,Co nevidím, to neošetřím.“ Jednou ze špičkových novinek umožňujících provést ošetření s minimální invazivitou a maximální precizností je bezesporu zubní mikroskop.
Zavedení mikroskopu do zubní…

» číst více

Naší prioritou je vždy zachovat vlastní zub pacienta. Když ale zubní kaz zasáhne až do zubní dřeně (zubního nervu), poslední možností jak zub zachránit, je provést kvalitní endodontické ošetření.
To umožní zub, jinak určený k extrakci, zachránit a zrekonstruovat….

» číst více

Důležité informace

  • PO: 08:00 – 15:00
    ÚT: 12:00 – 19:00
    ST: 08:00 – 15:00
    ČT: 08:00 – 15:00
    PÁ: 07:00 – 14:00
  • +420 530 507 510
    [email protected]

Poslední články

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector