Petechie foto – Vše o zdraví

Muj tritydenni syn ma zrejme petechie (jednu na pupikem a jednu na noze), viz prilozeny obr. ptala jsem se na to nasi pediatricky a nijak to neresila, rikala ze se
 …

Podobné Témata jako Petechie foto

Petechie foto - Vše o zdraví

Rada bych se zeptala zda mam resit petechie na patre v puse pred ….. Řešení je jednoduché , navštivte dermatologa , jelikož jste nepřipojila foto , já Vám …

Podobné Témata jako Petechie

Petechie foto - Vše o zdraví

Před měsícem jsem se dozvěděla, že trpím na petechie, občas se mi objeví ….. Řešení je jednoduché , navštivte dermatologa , jelikož jste nepřipojila foto , já …

Podobné Témata jako Petechie obrázek

Jakou nemoc značí petechie? Příznaky nemoci a zkušenosti pacientů najdete na webu Vitalion.

Podobné Témata jako Petechie (purpura) – nemoci

Petechie foto - Vše o zdraví

Krk je zarudlý, madle jsou lehce zvětšené a taky vypadají potažené. Viz. foto. …. Jde o drobná krvácení (petechie) na patře, které jsou u angíny různého původu …

Podobné Témata jako Spálová angína foto

Petechie foto - Vše o zdraví

Již asi dva roky mám tuhle bulku viz foto po tom co jsem se dočetl o rakovině prsu i u mužů tak to začímám řešit bulka je tvrdá a snad se nezvětšuje nejdříve to
 …

Podobné Témata jako Kožní nádory foto

Petechie foto - Vše o zdraví

Podle fotografie to vypadá spíše na drobné petechie – krevní výronky do kůže, takže jako příčina … Kdyby se objevily tečky ještě jednou , vyfoťte a pošlete foto.

Podobné Témata jako Červené tečky na kůži

Petechie foto - Vše o zdraví

Foto nedorazilo, ev. je pošlete znovu. O rakovinu zcela jistě nejde, může jít např. o kvasinkovou infekci – pityriasu, asi by bylo vhodné navštívit kožního lékaře, …

Podobné Témata jako Rakovina kůže foto

Petechie foto - Vše o zdraví

Chci se zeptat zda nevite z ceho mohou byt tyto skvrny viz foto.. Delaji se mi ….. Z obrázku to na petechie nevypadá, spíše na rozškrábané projevy. Nevím zda …

Podobné Témata jako Červené skvrny na kůži

Petechie foto - Vše o zdraví

25. květen 2015 Syfilis foto · Bulka u konečníku · Streptokok léčba · Bolest pod klíční kostí … Obřízka · Loupání kůže na rukou · Svědění penisu · Petechie foto …

Podobné Témata jako Potvrzeno: pásový opar zvyšuje riziko mrtvice

Petechie foto - Vše o zdraví

13. leden 2015 Syfilis foto · Bulka u konečníku · Streptokok léčba · Bolest pod klíční kostí … Obřízka · Loupání kůže na rukou · Svědění penisu · Petechie foto …

Podobné Témata jako Krev ve stolici? Příčin může být celá řada

Petechie foto - Vše o zdraví

25. červen 2012 Syfilis foto · Bulka u konečníku · Streptokok léčba · Bolest pod klíční kostí … Obřízka · Loupání kůže na rukou · Svědění penisu · Petechie foto …

Podobné Témata jako Hemofilie nemusí být pro sex překážkou

1. září 2010 Syfilis foto · Bulka u konečníku · Streptokok léčba · Bolest pod klíční kostí … Obřízka · Loupání kůže na rukou · Svědění penisu · Petechie foto …

Podobné Témata jako I pivo může způsobit alergii

Foto je bohužel dost neostré, proto raději navštivte dermatologa,nemyslím, že se … Milá Hano, jsou to petechie, které mohou mít různou příčino od poruchy stěny …

Podobné Témata jako Červené tečky na kůži

24. duben 2008 Syfilis foto · Bulka u konečníku · Streptokok léčba · Bolest pod klíční kostí … Obřízka · Loupání kůže na rukou · Svědění penisu · Petechie foto …

Podobné Témata jako Perkutální transluminální angioplastika

Mám k dispozici jen jedno foto , zde ale bohužel nevidím nic patologického, nejspíše …… Může jít o tzv. petechie – drobné Krevní výronky z kapilár. vznikají při
 …

Podobné Témata jako Červené tečky na penisu

30. červenec 2012 Syfilis foto · Bulka u konečníku · Streptokok léčba · Bolest pod klíční kostí … Obřízka · Loupání kůže na rukou · Svědění penisu · Petechie foto …

Podobné Témata jako 7 kroků k účinné ochraně dětí před klíšťaty

12. listopad 2009 Syfilis foto · Bulka u konečníku · Streptokok léčba · Bolest pod klíční kostí … Obřízka · Loupání kůže na rukou · Svědění penisu · Petechie foto …

Podobné Témata jako Kůň může ohrozit váš život – a nejen kopnutím

15 projevů možného nedostatku železa

Magazín o zdraví a prevenci

Ze všech výživových látek ženám nejčastěji chybí železo. A právě ženy jsou jeho nedostatkem ohroženy nejvíce. Železo je zcela zásadní pro produkci hemoglobinu, což je protein, který pomáhá červeným krvinkám rozvádět po těle kyslík. Bez železa proto tělo trpí a jeho nedostatek může vést až ke vzniku anémie. Pokud u sebe zpozorujete některý z následujících příznaků chybějícího železa, kupte si Veroval domácí test Nedostatek železa a zjistěte jestli je příčinou opravdu nedostatek železa (nebo …“zajděte za svým lékařem a požádejte ho o krevní test, který určí množství tohoto prvku v krvi).

Petechie foto - Vše o zdraví

Toto je nejčastější a zároveň nejhůře rozpoznatelný symptom nedostatku železa. Většina žen si na náročný a vyčerpávající život prostě zvykne. Často považují únavu za nevyhnutelnou součást života.

Pokud ovšem v důsledku nedostatku železa nedochází k okysličování vašich tkání, nedostává se tělu potřebné energie.

Pokud kromě „běžného“ vyčerpání pociťujete i slabost, podráždění a neschopnost se soustředit, může vám pomoci právě doplnění železa. Ne nadarmo se totiž anémie označuje za nemoc „unavené krve“.

Petechie foto - Vše o zdraví

U žen je hlavní příčinou nedostatku železa silná menstruace. Ztratí příliš mnoho krve, tělo jí nahradí pouze polovinu a další měsíc se vše opakuje.

Je to, jako když dočepujete do nádrže jen několik litrů benzínu. Během menstruace byste měli ztratit jen několik desítek mililitrů krve.

Přibližné množství můžete zjistit pomocí tamponů: Pokud si tampon musíte měnit častěji než každé dvě hodiny, promluvte si se svým gynekologem.

Petechie foto - Vše o zdraví

Důvod, proč se bledá pleť považuje za příznak zdravotních problémů, je opodstatněný. Hemoglobin dodává krvi její červenou barvu a v důsledku toho je pak kůže zdravě růžová.

Nízká hladina tohoto proteinu ovšem způsobuje ztrátu této barvy. Pokud máte od přírody velmi světlou pokožku, bledost je hned vidět.

Avšak bez ohledu na barvu vaší kůže se blednutí způsobené nedostatkem železa projeví na vašich rtech, dásních a vnitřní straně očních víček.

Petechie foto - Vše o zdraví

Bez ohledu na to, jak hluboce dýcháte, budete se při nedostatku kyslíku cítit udýchaně. Pokud si všimnete, že vám dochází dech i při činnostech, které byste normálně bez obtíží zvládli, může být na vině nedostatek železa.

Petechie foto - Vše o zdraví

Přepracované srdce se může začít projevovat nepravidelnými ozvami, šelestem, zvětšením, či dokonce selháním. Nemusíte ovšem hned panikařit. Aby váš stav došel tak daleko, museli byste trpět anémií z nedostatku železa delší dobu.

Zajímavé:  Konzervativní Léčba Předního Zkříženého Vazu?

Vyplývá to z výzkumu zaměřeného na kardiomyopathii a nedostatek železa, jehož výsledky byly zveřejněny v časopise Texas Heart Institute Journal. Pokud však víte, že trpíte srdečními obtížemi, určitě si nechejte udělat krevní test, protože nedostatek železa může stávající problémy se srdcem ještě zhoršit.

Pro monitorování vašeho srdce vám pomůže kombinovaný tlakoměr s funkcí EKG.

Petechie foto - Vše o zdraví

Neustále sebou vrtíte? Okolo 15 % lidí se syndromem neklidných nohou trpí nedostatkem železa. Čím méně železa, tím jsou symptomy tohoto syndromu horší.

Petechie foto - Vše o zdraví

Pokud tělu chybí železo, považuje za prioritu dodávání kyslíku do vašeho mozku a až poté do tkání. I přesto se vaší hlavě dostane méně kyslíku, než je potřeba. V důsledku toho může dojít k otokům mozkových arterií, což se projeví bolestí hlavy.

Petechie foto - Vše o zdraví

„Syndrom pica“ neboli neřízená chuť pozřít něco nepoživatelného (nebo skutečná konzumace takové věci) může být příznakem nedostatku železa. Lidé, kterým železo chybí, mohou mít chutě na křídu, zeminu, hlínu nebo papír. Většina žen v takové situaci naštěstí sáhne po ledu.

Petechie foto - Vše o zdraví

Jako by váš život už tak nebyl náročný, může vám nedostatek železa navodit ještě větší pocit úzkosti. Nedostatek kyslíku „zvýší otáčky“ sympatického nervového systému, který má ve vašem těle podobnou funkci jako plynový pedál v autě. Kromě toho může nedostatek kyslíku rozbušit srdce, takže se cítíte u vytržení, přestože nemáte důvod nebýt v klidu. Mějte své srdce pod kontrolou.

Nedostatek železa, obzvláště pak v případě, že přejde až v anémii, může způsobit vypadávání vlasů. Pokud vám chybí železo, přepne tělo do režimu přežití a zásobuje kyslíkem jen životně důležité funkce, mezi které rozhodně nepatří vlasy. Pokud ovšem po učesání zůstane na hřebenu jen pár vlasů, není třeba panikařit. Většině lidí denně vypadne okolo 100 vlasů.

Není železo jako železo. Vaše tělo absorbuje tzv. hem železo pocházející z masa a ryb dvakrát až třikrát efektivněji než železo z rostlin. Pokud budete svůj jídelníček plánovat pečlivě, nemělo by vám železo chybět.

Na železo je bohatá hlavně tmavozelená listová zelenina, celozrnné výrobky a luštěniny. Konzumujte je společně s potravinami bohatými na vitamín C, jako jsou například papriky, bobule a brokolice.

Vaše tělo pak bude železo vstřebávat lépe.

Nedostatečný příjem železa zpomaluje funkci štítné žlázy a pozastavuje její vliv na metabolismus. O nedostatečně aktivní štítné žláze pacienti často nemají tušení. Neví o ní šest z deseti osob, které touto poruchou trpí. Uvádí to American Thyroid Association. Pokud u sebe začnete pozorovat nedostatek energie, příbytek na váze nebo nízkou tělesnou teplotu, poraďte se se svým lékařem. 

Ženám, které plánují otěhotnět, se doporučuje konzumace kyseliny listové. Železo ovšem potřebují i nenarozená miminka, která si ho berou ze zásob matky.

Během porodu navíc mohou ženy ztratit výrazné množství krve, což ještě více snižuje množství železa.

Pokud čekáte vícerčata, otěhotněla jste velmi brzy po narození předchozího miminka nebo trpíte ranní nevolností, měla byste příjem železa zvýšit.

Kromě toho, že nedostatek železa způsobuje nezdravou bledou barvu pleti, může snížit i hladinu myoglobinu, což je protein obsažený v červených krvinkách, který podporuje zdravé svaly – jazyk nevyjímaje. V důsledku toho si mohou lidé trpící nedostatkem železa stěžovat na bolavý, zarudlý a podivně hladký jazyk.

Přestože váš jídelníček obsahuje dostatek železa, může celiakie a zánětlivé onemocnění střev, například Crohnova nemoc, vést k jeho nedostatečnému vstřebávání. Tato onemocnění způsobují záněty a poškození zažívacího ústrojí. Pokud vám bylo diagnostikováno gastrointestinální onemocnění, poraďte se se svým lékařem, jak můžete zvýšit absorpci železa.

Požadavky na množství železa se u každého člověka, a obzvláště u žen, mohou výrazně lišit. Ženy ve věku od 19 do 50 let potřebují obvykle 18 mg tohoto prvku denně. Pokud jste ovšem těhotná, může ho tělo potřebovat až 27 mg. Pokud kojíte, měla byste přijímat pouze 9 mg.

Jiné množství železa pak vaše tělo vyžaduje v průběhu menstruace. Je vám přes 50 a už nemáte menstruaci? Pak potřebujete pouze 8 mg železa denně. Tohoto množství dosáhnete celkem jednoduše.

Stačí jedna porce čočky, špenátu, hovězího, ořechů, kuřete nebo cizrny.

Ověřte si, zda nejsou vaše potíže, např. únava, bledost či bolest hlavy, způsobeny nedostatkem železa.

Věděli jste, že poruchou štítné žlázy trpí asi půl milionu Čechů a Češek? Většina z nich ale o svém problému neví, protože příznaky jako únavu, zimomřivost…

Trpíte stresem a vysokým krevním tlakem? Objevte, jak relaxace a cvičení mohou změnit váš tlak.

V České republice, stejně jako v ostatních zemích EU, odstartovalo očkování proti covidu-19. Nejprve se očkují senioři nad 80 let, rizikové skupiny a…

Inkontinence trápí mnoho z nás. Inkontinenční vložky a pomůcky MoliCare vám bezpečně a zdarma dovezeme domů.

Petechie – červené skvrny na kůži

Pojmem petechie se označuje drobné tečkovité krvácení do kůže či sliznic. Projevuje se jako červené tečky na kůži, popřípadě sliznicích. Jedná se v podstatě o drobné krevní výrony, mnohočetné petechie se označují také jako purpura. Petechie se mohou vytvářet kdekoliv na těle, často pozorujeme tyto výronové tečky na nohou či na předloktí.

Petechie se mohou objevit u zdravého člověka při nedostatku vitamínu C, po alergické reakci, po záchvatu silného kašle, zvracení nebo pláči, kdy se objevují v obličeji, a to zejména kolem očí. Obvykle během několika dnů vymizí.

Petechie mnohdy souvisejí s řadou onemocnění, jako jsou například metabolické poruchy, autoimunitní onemocnění, infekční horečnaté nemoci a nemoci cév; často bývají způsobeny poruchami krevní srážlivosti při nedostatku krevních destiček. Mohou se projevit v souvislosti s kožními nádory a jinými vážnými nemocemi.

Proto je vždy důležitá konzultace s lékařem a odborné vyšetření, které určí, zda se jedná o běžnou vyrážku, nebo o projevy související s jinými zdravotními problémy, které je třeba okamžitě řešit.

výběr z naší tvorby

Petechie foto - Vše o zdravíPetechie foto - Vše o zdraví

Příčinou petechie jsou nejčastěji poruchy krevní srážlivosti.

Jedná se například o stavy spojené se sníženým množstvím krevních destiček (například idiopatická trombocytopenická purpura, trombotická trombocytopenická purpura, snížené množství krevních destiček může provázet i leukémie) či s poruchami jejich funkcí (například Bernardův-Soulierův syndrom, Glanzmannova nemoc, Heřmanského-Pudlákův syndrom). K dalším příčinám purpur patří zánětlivá onemocnění cévní stěny, takzvané vaskulitidy (například Henochova-Schönlinova purpura, polyarteriitis nodosa a jiné). Krvácivé projevy mohou být taktéž vedlejším účinkem některých léků (například některých antidepresiv). Akutně vzniklé petechie mohou být rovněž příznakem meningokokové infekce. Příčina vzniku petechie by měla být zjištěna, neboť petechie mohou být doprovodným projevem uvedených systémových onemocnění:

  • infekce;
  • endokarditida (únava, pocení, teplota, zvětšení jater, sleziny, bolest hlavy, kloubů, svalů, záněty cév, červené tečky na kůži a pod nehty, krvavé podlitiny, krev v moči);
  • porucha srážlivosti krve (krvácení z dásní, nosu, časté modřiny, krev v moči nebo stolici);
  • zánět cév (únava, teplota, nechutenství, bolest kloubů, červené tečky na kůži, skvrny pod nehty, otoky nohou, krev v moči, až zánět ledvin);
  • leukémie, rakovina krve (únava, zvětšení uzlin, sleziny, jater, pocení, teplota, nechutenství, hubnutí, bolest kloubů, kostí, anémie, snížená imunita, krvácivost);
  • lupus erythematodes (únava, bolest kloubů, na hrudi, červená vyrážka, pupínky, padání vlasů, světloplachost, zvýšená krvácivost, nedostatek dechu, krev v moči).

Většina lidí má na těle červené skvrny o velikosti špendlíkové hlavičky. Tyto skvrny nepředstavují problém. Jestliže se však objeví petechie, která má červené nebo fialové zbarvení skvrn, dochází k jejímu šíření po celém těle během několika hodin.

Růst a šíření těchto míst vyžaduje okamžité lékařské ošetření, protože je těžké indikovat vnitřní krvácení. Petechie bývá způsobena krvácením na povrchu kůže, typicky se nachází na dolních končetinách, ale může se rozšířit i na jiné části těla. To je zapříčiněno vsakováním krve do pokožky, což dodává petechii načervenalý nádech.

Petechie se objevuje většinou u malých dětí, ale věk není žádnou překážkou. Příčiny jsou různé. Obvykle může být způsobena v důsledku poranění, onemocněním imunitního systému, poruchou srážlivosti krve, stejně tak ale chemoterapií. Také léky mají vliv na vznik petechie, zejména aspirin a kortizon.

Léčba petechie nevyžaduje žádné léky, je léčena pouze infekce nebo daná porucha. Účinné jsou však chladné obklady, které snižují krvácení a zároveň vzhled vyrážky.

výběr z naší tvorby

Petechie foto - Vše o zdravíPetechie foto - Vše o zdraví

Každá nemoc se léčí svým určitým způsobem. U tohoto problému lze zevšeobecnit snad jen to, že se nejprve volí jiná léčba než léčba kortikoidy, která je vyhrazena až pro případy, kdy nic jiného nezabírá. Na zánětlivé vyrážky jsou vhodné studené obklady.

Teplé, vysýchavé obklady působí překrvení kůže, tlumí svědění a zmenšují mokvání. Rozlišovat musíme i jednotlivé lékové formy – masti, krémy, pudry, roztoky, emulze a podobně. Na každou nemoc se hodí něco jiného, poraďte se proto raději se svým praktickým nebo kožním lékařem.

Pokud máte podezřele mokvající vyrážku, s návštěvou lékaře neváhejte!

Pokud se domníváte, že trpíte petechií, navštivte svého lékaře. Petechie může být příznakem mnoha životu nebezpečných podmínek, včetně leukémie a rakoviny krve. Meningitida může být také doprovázena petechií. Je důležité, abyste podstoupili veškeré nezbytné testy.

Lékař nejčastěji provádí krevní testy a rentgenové vyšetření, aby došlo k určení petechie. Pro léčbu onemocnění většinou předepisuje léky nebo vás může odkázat ke specialistovi, který se zaměřuje na léčbu petechie. Obvykle se na léčbu užívají antibiotika. Zejména v případě, pokud je způsobena infekcí.

Velmi účinná léčba petechií je pomocí studených obkladů.

výběr z naší tvorby

Petechie foto - Vše o zdravíPetechie foto - Vše o zdraví

Zde je několik fotografií, na nichž lze petechie vidět: petechie foto.

Autor: © Jakub VinšFoto: © Fletcher

Petechie

  • Nedostatek krevních destiček nebo jejich nedostatečná funkce – většina onemocnění spojených s poruchami tvorby krevních destiček nebo s jejich zvýšeným rozpadem zvyšuje riziko krvácení z malých cévek, které se projeví jako petechie. Do této skupiny patří zejména hematologické choroby (leukémie, lymfomy, idiopatická trombocytopenická purpura, aplastická anémie a mnohé, mnohé další). Z nemocí způsobujících poruchu funkce krevních destiček jmenujme například von Willebrandovu chorobu.
  • Nedostatek vitamínu C – lidé s chronickým nedostatkem tohoto důležitého vitamínu mají málo pevné krevní cévy, a tak je u nich riziko vzniku petechií vyšší.
  • Léky na ředění krve – některé léky ovlivňující funkci krevních destiček mohou ve vyšších dávkách způsobit vznik petechií, tyto léky se odborně označují jako antiagregační léky (například kyselina acetylsalicylová – aspirin, anopyrin, godasal a podobně).
  • Vaskulitidy – jde naštěstí o poměrně vzácná autoimunitní onemocnění, kdy náš vlastní imunitní systém poškozuje krevní cévy zánětlivým procesem a narušuje jejich integritu. Příznaky mohou být různé a vznik petechií je pouze jedním z mnoha možných projevů systémových vaskulitid. Typickým příkladem je Henoch-Schönleinova purpura.
  • Fyzikální příčiny – působení mechanických sil (úder, tlak a podobně), silný přetlak nebo podtlak, to vše může poškodit krevní cévky pod kůží a způsobit výsev petechií v dané oblasti. Obličejové petechie mohou vzniknout při místním zvýšení tlaku během usilovného zvracení, při kašli nebo při tlačení během porodu. Z násilných činů jsou petechie hlavy často přítomné po škrcení.
  • Infekční choroby – vznik petechií může doprovázet řadu infekcí a poměrně často jsou petechie přítomné u těžkých septických stavů. U dětí se může jednat i o banální virózy, vždy však musíme myslet na petechie dolních končetin, které jsou typické pro nebezpečnou meningokokovou infekci. Petechie bývají popisovány i u infekční endokarditidy, infekční mononukleózy a spály.
  • Zde můžete vidět, jak vypadají petechie.
  • výběr z naší tvorby

Petechie foto - Vše o zdravíPetechie foto - Vše o zdraví

Petechie bývají způsobeny krvácením na povrchu kůže, typicky se nacházejí na dolních končetinách, ale mohou se rozšířit i na jiné části těla. To je zapříčiněno vsakováním krve do pokožky, což dodává petechiím načervenalý nádech. Petechie se objevují většinou u malých dětí, ale věk není žádnou překážkou.

Petechie na dolních končetinách: Obvyklou lokalizací petechií a purpury při cévních chorobách jsou dolní končetiny.

Petechie na patře: Při destičkových poruchách se petechie vyskytují v okolí trupu a páteře.

Petechie kolem očí: Petechie kolem očí nejčastěji vznikají po zranění nebo traumatu. Další příčinou může být zvracení, pláč nebo kašel, zejména záchvatovitý. Někdy však mohou být petechie kolem očí výsledkem některých závažných onemocnění, například leukémie, trombocytopenie nebo meningokokového zánětu. Tato onemocnění vyžadují okamžitou péči lékařů.

Léčba petechií závisí na lokalizaci, rozsahu a klinickém průběhu.

Hemangiom může někdy i spontánně ustoupit, proto u malých a nezvětšujících se lézí volíme vyčkávací taktiku; dále se dá odstranit laserem, kryoterapií či ozářením, méně často skleroterapií, v některých případech embolizační léčbou, jindy je nutné operační odstranění.

Z možností konzervativní léčby přichází v úvahu kortikoterapie neb interferonem alfa. Někdy se doporučuje pravidelná aplikace malých dávek Heparinu. V případě operačního výkonu je nutná úprava koagulačního stavu dle aktuálních hodnot. Účinné jsou chladné obklady, které snižují krvácení a zároveň zlepšují vzhled vyrážky.

výběr z naší tvorby

Petechie foto - Vše o zdravíPetechie foto - Vše o zdraví

Petechie u dětí vznikají na základě virové infekce, včetně enterovirů a chřipky, příčinou mohou být i meningokoková onemocnění, bakteriální onemocnění, například Streptococcus pneumoniae a Haemophilus influenzae, a jiná onemocnění jako Henoch Schonleinova purpura, ITP a leukémie. Dále nemoci vyznačující se zvracením nebo kašlem, které mohou následně způsobit petechie kolem hlavy a krku. Další možností vzniku petechií u dětí je tlak, kašel, pláč.

Petechie u kojenců nejčastěji vznikají na základě pláče, kašle nebo zvracení, a to převážně kolem hlavy a krku. Dále na základě lokálního fyzikálního tlaku, jako je například těsné oblečení. Pokud existuje sebemenší pochybnost o etiologii petechií, měly by být děti okamžitě vyšetřeny. U novorozenců se petechie vyskytují i po porodu.

Autor: © sveviFoto: © Dr.FO

Petechie jsou skvrny na kůži, které trápí stále více lidí. Naučte se je eliminovat

Petechie foto - Vše o zdraví

Drobné červené, fialové, nebo hnědé skvrnky na kůži, to jsou petechie. Lokalizace jejich výskytu na těle bývá nejčastěji na hýždích, dolních končetinách a rukách. Někdy se dokonce objevují na očních víčkách a v ústech, či žaludku. Často ji lidé mohou zaměňovat s vyrážkou, jedná se ovšem o drobné krvácení pod vrstvou kůže a tkáně. Postižené místo, kde se petechie nachází, při stisku nezbledne.

Jaké jsou příčiny petechie?

K petechiím dochází v důsledku popraskání malých cévek pod kůží, které nazýváme kapiláry. Vznik může být samovolný, nebo je příčinou reakce na léky, či infekce. Jaké jsou tedy možné další vážnější příčiny petechií?

  • Cytomegalovirus: virové onemocnění, které se nejčastěji projevuje již zmíněnými petechiemi, únavou, horečkou, bolestmi v krku, nebo bolestmi svalů
  • Endokarditida: infekce vnitřní výstelky srdeční, projevující se zimnicí střídající se s horečkou, kašlem, a rovněž bolestmi krku a svalstva
  • Hantavirový plicní syndrom (HPS): je virová infekce, podobající se příznaky chřipce, dalšímu symptomy jsou dýchací obtíže
  • Leukémie: závažné onkologické onemocnění, jedná se o rakovinu kostní dřeně, projevuje se hubnutím, krvácením, podlitinami, nočním pocením, únavou

Onemocnění, s kterými jsou petechie spojené je celá řada, mezi další můžeme zařadit také meningokokcemie, mononukleózu, horečku skalistých hor, spálu, kurděje, trombocytopenii, streptokokovou faryngitidu, vaskulitidu.

Petechie vznikají i mechanickým poškozením tkáně, nebo kvůli sepsi

Drobné krvavé skvrnky pod kůží však mohou vznikat i namáháním určité části těla, díky čemuž kapiláry popraskají a vytvoří se typické petechie. Nejčastěji k tomu může docházet na obličeji, krku, nebo hrudníku. Popraskání cévek může vyvolat pláč, zvracení, kašel, zvedání těžkého břemene, nebo porod. Otrava krve neboli sepse bývá s petechiemi taktéž spojována.

Petechie jako reakce na léčiva

Vedlejší účinky některých léčiv mohou způsobovat petechie rovněž. Mezi tyto preparáty řadíme: antibiotika (nejčastěji Penicilin, nebo Nitrofurantoin), antidepresiva (Norpramin), léky na epilepsii (Epitol, Tegretol, Carbatrol), léky na ředění krve (Warfarin, Heparin), léky na srdce (Atropen), nesteroidní protizánětlivá léčiva (Indocin, Anaprox, Naprosyn) a některé druhy sedativ.

Kdy k lékaři?

Pokud jste na svém těle objevili petechie a nejste si vědomi mechanického postižení kůže, je záhodno kontaktovat lékaře, nebo se objednat na prohlídku, aby se vyloučily případné vážnější příčiny vzniku. Sledujte zároveň s petechiemi i přidružené příznaky, jako je horečka, poruchy vědomí, ztráta orientace, nebo potíže s dýcháním.

Jaké jsou komplikace petechií?

Samotné petechie komplikace nezpůsobují, avšak některé nemoci s nimi spojené mohou způsobovat tyto komplikace: poškození jater, ledvin, plic, srdeční potíže, nebo infekce.

Vhodná léčba

Léčba je vždy odvislá od příčiny vzniku petechií. Nejčastěji se však používají k léčbě tyto léky: antibiotika, léky na podporu imunity, chemoterapeutika, nebo kortikosteroidy. Doporučuje se také odpočinek, pít dostatek tekutin a v případě bolestí brát klasická volně prodejná analgetika (Ibalgin).

Fotografie: Freepik

Petechie foto - Vše o zdraví Přidat SvětKreativity.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Když organismus ničí vlastní krevní destičky. To je imunitní trombocytopenická purpura

Imunitní trombocytopenická purpura je také často nazývána jako imunitní trombocytopenie a jde o autoimunitní onemocnění, které lékaři ročně diagnostikují asi 70 až 100 novým pacientům na jeden milion obyvatel. Z toho polovina jsou děti mladší 15 let.

Více na ni trpí ženy

U dospělých je nejčastější ve věku 18–40 let, zhruba třikrát častější je pak u žen než u mužů. Jedná se o onemocnění, jež bývá v 80 % primární, kdy příčiny jsou různorodé.

Často může propuknout po běžných (nespecifických) virózách dýchacího či zažívacího traktu nebo ve spojení s jinými nemocemi, například mononukleózou.

Ve 20 % případů může být jeho vznik spojen například s užíváním některých léků, očkováním, nádorovým onemocněním, infekcí, jako je například HIV nebo hepatitida B, jiným imunitním onemocněním nebo poruchami funkce sleziny.

„Název imunitní trombocytopenická purpura si onemocnění vysloužilo kvůli krvácení do kůže s tvorbou petechií – drobných tečkovitých krvácení a modřin. Dále dochází ke krvácení v oblasti dutiny ústní, z nosu, ženy a dívky mohou mít silnou menstruaci.

Vzácně pacienti krvácejí do zažívacího či močového traktu, výjimečně i centrální nervové soustavy – mozku. Krvácivé projevy by pacienti či jejich rodiče neměli podceňovat a měli by se nechat včas vyšetřit lékařem,“ objasňuje MUDr. Veronika Fiamoli, Ph.D.

, z Oddělení dětské hematologie Fakultní nemocnice Brno.

Co se děje s imunitním systémem

Imunitní trombocytopenická purpura je v podstatě porucha imunity, kdy vlastní imunitní systém poškozuje synchronizovaný proces zdraví. Organismus začne komplexně ničit vlastní krevní destičky neboli trombocyty.

Rovněž pak utlumuje tvorbu zárodečných buněk krevních destiček.

Pro přesnější vysvětlení: imunitní systém v kostní dřeni napadá zárodečné buňky krevních destiček ještě dříve, než stihnou dozrát a dostat se do krevního oběhu.

Dopad této poruchy na zdraví člověka je významný, neboť krevní destičky plní v naší krvi nepostradatelnou úlohu. Díky své schopnosti přilnout k poraněné cévě, shlukovat se a měnit tvar dokáží ve spolupráci s dalšími látkami v krevní plazmě vytvořit krevní sraženinu, která ucpe poškozenou stěnu cévy, čímž zastaví krvácení. Ač si to málokdo uvědomuje, mají funkci nejideálnějších náplastí.

Jaké jsou možnosti léčby

Stejně tak jako u velké řady jiných onemocnění krve mají specialisté možnosti léčby i v případě této nemoci. Pokud pacient trpí podezřelými projevy, například právě modřinami, lékař ho pošle na laboratorní vyšetření krevního obrazu, které určí mimo jiné i počet krevních destiček.

V případě, že se prokáže snížení počtu destiček, je nutné zahájit léčbu. Následující terapie má několik linií. V první může lékař nasadit kortikosteroidy nebo imunoglobuliny.

Druhá linie se týká podávání léků, které podporují tvorbu krevních destiček v kostní dřeni nebo imunosupresiv neboli léků potlačujících imunitu.

Pouze v nejnutnějších případech lékař zvolí chirurgické odstranění sleziny. „Velké pokroky v medicíně přinesly v posledních letech pro pacienty s imunitní trombocytopenickou purpurou nové léčebné možnosti.

Nicméně důraz je především kladen na individuální posouzení každého pacienta a volbu léčebného postupu, který je pro něj nejefektivnější a umožňuje mu žít s co nejmenšími omezeními,“ doplňuje MUDr.

Veronika Fiamoli, Ph.D.

Krev je tekutinou našeho života. Krevní elementy, které jsou její nezbytnou součástí, nesmí chybět, ale ani přebývat.

Jedině tak může téct správným tempem, tak jak má – ani příliš rychle, ani pomalu – a plnit všechny své důležité funkce.

I krev může být nemocná a stejně tak jako u řady jiných onemocnění je pro úspěšné zvládnutí choroby nutný aktivní přístup pacienta, který navštíví lékaře včas.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector