Rizika potratu – Vše o zdraví

Rizika potratu - Vše o zdraví MUDr. Jana Contreras Šklíbová 16.08.2021 2 minuty čtení

  • Potratem se rozumí ukončení těhotenství v prvních dvaceti čtyřech týdnech jeho trvání. 
  • Pro ženu je to vždy hluboké duševní trauma, se kterým se musí vyrovnat. 
  • Na druhou stranu není třeba klesat na mysli. 
  • Neznamená to, že žena nemůže po potratu otěhotnět a porodit zdravé dítě.

Rizika potratu - Vše o zdraví Rizika potratu - Vše o zdraví Vytvořeno ve spolupráci s Další články odborníka MUDr. Jana Contreras Šklíbová Další články odborníka Zakladatelka a majitelka společnosti ProGyn s.r.o. Specialistka s dlouholetou praxí v oboru gynekologie a porodnictví, porodnické analgezie a urogynekologie. Členka České lékařské komory, České gynekologicko-porodnické společnosti, Společnosti soukromých gynekologů ČR, Mezinárodní společnosti pro ultrazvuk v gynekologii a porodnictví a Mezinárodní společnosti pro klimakterium. Zakladatelka a majitelka společnosti ProGyn s.r.o. Specialistka s dlouholetou praxí v oboru gynekologie a porodnictví, porodnické analgezie a urogynekologie. Členka České lékařské komory, České gynekologicko-porodnické společnosti, Společnosti soukromých gynekologů ČR, Mezinárodní společnosti pro ultrazvuk v gynekologii a porodnictví a Mezinárodní společnosti pro klimakterium.

Související články

Nutriklub stále roste. Děkujeme vám za důvěru.

Chci se zaregistrovat

20+

Odborníků se zapojilo do tvorby obsahu

100 000+

Spokojených maminek a tatínků

350+

Článků od odborníků

25 000+

Zodpovězených dotazů v naší poradně

Chci se zaregistrovat

I mužům tikají biologické hodiny. S jejich věkem roste riziko potratu a nemocí | Zdraví

Server The Independent upozorňuje na fakt, o kterém se příliš nemluví a muži ho často přehlížejí. Nové studie upozorňují na to, že spermie mužů starších pětatřiceti let jsou méně plodné. Navíc s věkem roste i risk přenosu genetických mutací.

Pokud žena po třicítce nemá ještě dítě, často ji její okolí varuje před riziky spojenými s oddalováním těhotenství. Strach z tikotu biologických hodin není nic neobvyklého.

V posledních letech se navíc objevují společnosti nabízející zmražování vajíček těch, které se soustředí na kariéru. Pokud se ženám nad 35 let podaří otěhotnět, existuje riziko, že dítě nebude zcela zdravé. Muži však se zvyšujícím se věkem o dětech a tikajících hodinách neslyší nic, jsou schopni mít děti i ve vysokém věku.

Stále častěji se však ukazuje, že tento problém se týká i jich. Jedním z hlavních zastánců tohoto tvrzení je Harry Fisch, newyorský doktor reproduktivní medicíny a autor knihy Mužské biologické hodiny z roku 2005. V té popisuje, jak s mužským věkem klesá plodnost a úroveň testosteronu.

Fisch tvrdí, že spousta lidí považuje mužské biologické hodiny za hluboce urážející. „Kvůli své knize jsem si prošel hroznými věcmi, bylo to neuvěřitelné,“ popisuje reakce lidí. „Tolik lidí bylo rozhořčeno faktem, že vyvracím obraz chlapáctví stárnoucích mužů.“

Ovšem Fisch i další tvrdí, že věda má jasno. Stárnutí mužů i žen je spojeno s klesající plodností, nižší úrovní hormonů a rostoucím zdravotním rizikem pro dítě. To vše je kombinace, které se obecně říká tikání biologických hodin.

Na rozdíl od žen, které se narodily s daným počtem vajíček, muži produkují spermie po celý život. Někteří z nich plodí děti i po šedesátce, ženské hodiny se přitom v určitém věku zcela zastaví. Ovšem u většiny mužů klesá s přibývajícími roky hladina testosteronu, což může vést ke sníženému libidu a problémům s erekcí. Věk ovlivňuje také kvantitu a genetickou kvalitu spermií.

„Stárnoucí muž není pro reprodukci stejně dobrý, jako když byl mladý,“ říká Alexander Pastuszak, asistent profesora urologie při univerzitě v Houstonu a specialista na mužskou plodnost a problémy reprodukce. Zatímco tyto změny jsou podobné těm u žen, v jednom směru se liší: u mužů nastávají o několik let později a postupně.

Studie provedená u dvou tisíc francouzských párů ukázala, že ženská schopnost reprodukce klesá kolem 35. roku věku. Muži mezitím zažívají to samé po čtyřicítce. Při dalším výzkumu u britských párů vyšlo najevo, že při kontrole ženina věku a dalších faktorů, mužům nad 45 let trvalo pětkrát déle počít, než těm ve věku 25 let a mladším.

Někteří lékaři nesouhlasí s termínem „mužské biologické hodiny“. Ovšem přiznávají, že muži nejsou imunní vůči efektům stárnutí na jejich reprodukci.

Určitým změnám se dá vyhnout. Muži s nadváhou mají častěji nižší úroveň testosteronu.

Problémy s plodností jsou také spojovány s jinými zdravotními problémy, jako je rakovina, vysoký krevní tlak, onemocnění srdce a ledvin.

Dalším faktorem může být i to, co muž jí, pije, zda kouří nebo je ve stresu a jakým pesticidům či průmyslovým chemikáliím je vystaven. To vše může ovlivnit zdraví spermií a následně i zdraví dítěte.

Jiné změny jsou však nevyhnutelné a spojené s věkem. Mnohé studie ukazují, že kvalita spermií klesá s věkem, což může vést k neplodnosti nebo samovolným potratům. Dále se u narozeného dítěte zvýšuje riziko vyvinutí autismu, schizofrenie a určitých druhů rakoviny.

Rizikovější je věk otce

Výzkum z roku 2012 navíc ukazuje, že více genetických onemocnění u potomka je spojeno s věkem otce, ne s věkem matky. Při srovnání 20letého a 40letého otce, přenáší ten starší na své dítě dvojnásobné množství nových mutací. Riziko schizofrenie či autismu u narozeného dítěte je zároveň až třikrát větší.

„Pro mě to byl důležitý objev. Když jsem byl na škole, neustále nás upozorňovali na věk matky,“ říká Kári Stefánsson, který je jedním z autorů zkoumání. „Dalo by se říct, že naše práce je tak trochu vykoupením pro starší matky, které často kritizujeme kvůli riziku. To, co je skutečně nebezpečné, je věk otce.“

Rizika potratu - Vše o zdraví

Detail dvojice spermií

Ovšem ani zde není nebezpečí až tak vysoké. Šance, že bude mít dítě některou z těchto nemocí kvůli vyššímu věku otce, se pohybuje kolem dvou procent. „To není výrazný nárůst, když se podíváme na kontext všeho, co zažíváme od našeho narození až do smrti,“ dodává Stefánsson. Výsledky studie jsou však podle něj důležité pro společnost a její nahlížení na věk otců.

Experti tvrdí, že tyto poznatky by neměly odradit starší páry od snažení. Nicméně by je měli vzít v potaz mladí lidé, kteří přemýšlí o tom, kdy chtějí mít děti.

Co jíst v těhotenství – strava a výživa

Vše, co v těhotenství jíte a pijete, má přímý dopad na vývoj vašeho nenarozeného dítěte. A stejně tak jako mu můžete svou životosprávou prospívat, můžete mu i uškodit. Čemu se tedy raději vyhnout?

Rizika potratu - Vše o zdraví Věděli jste, že…

V těhotenství nemusíte jíst za dva, ale spíš volbou stravy myslet na druhého.

Proto by se měl jídelníček skládat ze zdravých potravin bohatých zejména na kyselinu listovou, vitamín D, vápník, železo a Omega-3 nenasycené mastné kyseliny.

Dodržování pitného režimu během těhotenství je nesmírně důležité. Nejlepší tekutinou je obyčejná voda, která plní funkci přenašeče živin v těle a zároveň pročišťuje.

Špatnou zprávou pro všechny milovníky kávy, čaje (kromě bylinkových nebo rooibos čajů), čokolády či energetických nápojů je, že všechny tyto a další produkty, které obsahují kofein mohou být pro váš plod škodlivé. Lékařská doporučení mluví o maximální povolené dávce kofeinu na úrovni 200 mg za den. To jsou zhruba dva šálky.

Alkohol

Tady není potřeba se nijak zvlášť rozepisovat. Alkohol je v těhotenství zkrátka zapovězen, protože může vážně narušit zdravý vývoj vašeho plodu. Je dokázáno, že konzumace alkoholu v prvních třech měsících těhotenství zvyšuje riziko potratu, předčasného porodu nebo také nízké porodní hmotnosti miminka.

Infekční choroby a otrava jídlem
Toxoplazmóza

S tímto parazitárním onemocněním si drtivá většina dospělých a jinak zdravých jedinců hravě poradí. Situace je ovšem dramaticky jiná v případě těhotných žen, zejména pak v prvním a druhém trimestru gravidity. Původcem této nemoci může být kontaminované syrové maso či zelenina a také kočičí výkaly.

Uchráním dítě před rozvojem alergií tím, že budu v těhotenství držet hypoalergenní dietu?
O tom neexistuje žádný přesvědčivý vědecky podložený důkaz. Naopak to může být v některých případech kontraproduktivní.

Například když se budete vyhýbat mléku, tak připravíte sebe i svůj plod o důležitý zdroj vápníku. Podobné je to s rybami, zejména pak s těmi druhy, které obsahují nenasycené mastné kyseliny, jež jsou pro zdravý vývoj plodu důležité.

V každém případě lze doporučit, abyste se v těhotenství vyhnula potravinám, na které jste vy sama alergická.

Preventivní opatření proti nakažení se toxoplazmózou:

  • Pokud máte doma kočku, přenechte čištění jejich záchodu partnerovi a pokud to není možné, používejte při výměně vždy rukavice. Ty ještě předtím, než je budete sundávat, omyjte vodou. Zahradní pískoviště přikryjte plachtou vždy, když si na něm s dětmi nehrajete.
  • Při práci na zahradě noste rukavice, i půda může být kontaminována, a důkladně si umývejte ruce.
  • Vyhněte se kontaktu s březími ovcemi a čerstvě narozenými jehňaty nebo jinými hospodářskými zvířaty
Zajímavé:  Velká Srážlivost Krve Příznaky?

Listerióza

Jednou z hlavních příčin otravy jídlem je kontaminace bakteriemi listerie, které se vyskytují zejména v syrových potravinách. Týká se to především masa, které je potřeba před konzumací vždy důkladně tepelně zpracovat.

Vybírejte jen sýry a mléčné produkty, které jsou vyrobeny z pasterizovaného mléka.
Listerie se vyskytují rovněž v tepelně neupravených mořských plodech, jako např. v ústřicích, humrech, krevetách, krabech, mušlích a škeblích.

Výživová doporučení v těhotenství:

  • Konzumujte jen důkladně tepelně zpracované maso.
  • Vyhýbejte se měkkým a zrajícím sýrům, včetně těch s modrou plísní, jakými jsou např. brie, camembert nebo kozí sýr. Tvrdé sýry jsou obecně bezpečnější.
  • Vyhněte se paštikám, včetně zeleninových.
  • Omezte konzumaci uzenin a uzeného masa, balených a uzených ryb (losos, pstruh, úhoř, makrela).
  • Uzeniny skladujte a spotřebujte do 2 dnů.
  • Vyhýbejte se nepasterizovanému mléku.
  • Dávejte si pozor na nedovařené jídlo.
  • Jídlo pokud možno znovu neohřívejte.
  • Ovoce a zeleninu vždy důkladně omyjte vodou a neskladujte déle než 2 dny.
  • Nekonzumujte nahnilé ovoce a zeleninu.
  • Omezte konzumaci kávy, černého čaje a nápojů s kofeinem.
  • Vyhýbejte se alkoholickým nápojům.

Děkujeme!

Nyní už se můžete těšit na cenné rady a informace, které vám pomohou s jídelníčkem pro vaše nejmenší.

Chyba

Formulář se z nějakého důvodu nepodařilo zpracovat.

Minerální látky

Podobně jako vitaminy jsou nezbytné pro fungování organismu. Podle jejich potřeby se dělí na makroelementy (vápník, fosfor, sodík, draslík, chlor, hořčík) a mikroelementy neboli stopové prvky (železo, měď, zinek, mangan, jod, selen, fluor).

Zdroj: pestrá a vyvážená strava.

Prebiotická vláknina

Oligosacharidy jsou rovněž označovány jako prebiotická vláknina. Přispívají k měkčí konzistenci stolice a podporují růst potřebných střevních bakterií – probiotik (Laktobacilů a Bifidobakterií). Galaktooligosacharidy GOS se nacházejí v mateřském mléce, v němž představují třetí nejzastoupenější složku.

Zdroje: mléko a laktóza.

Proč přestat – Kouření zabíjí

Podstránky Zdraví

Kouření je příčinou závažných onemocnění a může vás zabít. Záleží na každé (ne)vykouřené cigaretě. Plný účinek toho, že nekouříte, nastane, až když nebudete kouřit vůbec.

Rodina, přátelé

Pasivní kouření škodí – děti i dospělí nekuřáci jsou zdravotně ohrožováni pobytem v zakouřeném prostředí. Neexistuje žádná bezpečná dávka tabákového kouře. Většina kouřových zplodin (až 80 %) není vidět a je bez zápachu.

Peníze

Cigarety jsou drahé. Stojí mnoho peněz vás, ale ani „stát“ na nich nevydělá, přestože velkou část ceny cigaret tvoří spotřební daň; vydává mnoho prostředků na léčbu a ztratí ještě více díky ztracené produktivitě v důsledku nemocnosti a předčasné úmrtnosti.

Vliv kouření na muže a ženy

  • Rakovina – plic, jícnu, hrtanu, ledvin, močového měchýře, slinivky a dalších orgánů.
  • Onemocnění srdce a cév – infarkt, mozková mrtvice, ischemie dolních končetin, arytmie (porucha srdečního rytmu).
  • Nemoci plic – chronická obstrukční plicní nemoc (tzv. CHOPN), která je spojena s chronickým zánětem průdušek a rozedmou plic.
  • Cukrovka (diabetes mellitus).

Další zdravotní důvody, proč přestat kouřit:

  • Sníží se riziko, že onemocníte nebo se vám zhorší onemocnění: ateroskleróza (kornatění tepen), poruchy štítné žlázy, žaludeční a dvanáctníkové vředy, osteoporóza (řídnutí kostí), zhoršená imunita, šedý zákal.
  • Budete méně často nemocní běžnými onemocněními dýchacích cest.
  • Přestanete kouřením ohrožovat nekuřáky – zejména svoje děti. U vašich dětí se sníží riziko zápalu plic, zánětu středního ucha, astmatu a dalších onemocnění.
  • Pokud jste těhotná – vaše dítě bude lépe prospívat, omezíte riziko potratu a snížíte ohrožení dítěte vrozenými vývojovými vadami.
  • U mužů se sníží riziko poruchy potence a plodnosti.
  • Zlepší se stav vaší pokožky, budete mít méně vrásek.
  • Budou se vám lépe hojit rány.
  • Budete fyzicky zdatnější – vaši tělesnou zdatnost už nebude omezovat to, že oxid uhelnatý z cigaret se vázal na červené krvinky a tím snižoval jejich schopnost přenášet kyslík do vašich tělesných orgánů.
  • Zlepší se vám čich.
  • Bude se vám lépe dýchat.

Zpět na začátek

Nejvážnější zdravotní rizika kouření

  • Pasivní kouření způsobuje vážné nemoci dospělým i dětem – podobně jako u kuřáků, i pobyt v zakouřeném prostředí může způsobit rakovinu plic, onemocnění srdce a dýchacích cest.
  • Další nemoci se zhoršují – například astma, chronická bronchitida (kašel), alergie, zápal plic a další infekce dýchacích cest.
  • Pasivní kouření poškozuje těhotné ženy a jejich ještě nenarozené děti – zvyšuje se riziko předčasného porodu, vrozených vývojových vad a potratu.

Riziko pasivního kouření existuje i když kouříte v době, kdy partner-nekuřák a děti nejsou poblíž (jsou v jiné místnosti) a po kouření vyvětráte.

Protože zplodiny nejsou viditelné a jsou bez pachu, nepoznáte, do kterých částí bytu se dostaly, a jestli se jich děti a partner mohou nadýchat.

Kouřové zplodiny (zbytky kouře vydechnutého kuřákem a nevdechnutý kouř z hořící cigarety) obsahují několik tisíc chemických sloučenin, z nichž mnohé jsou dráždivé a toxické – například arzenik (používaný jako jed na krysy), benzen (může způsobit leukémii), kyanid (jed). U 50-70 z těchto chemikálií je potvrzeno, že jsou karcinogenní (mohou způsobit onemocnění rakovinou).

Další důvody, proč přestat kvůli rodině:

  • Budete mít víc času – na rodinu, přátele, své koníčky, nebo i na práci …
  • Budete se zajímat o své děti a rodinu více než o to, kde a kdy byste si mohli zapálit.
  • Nebudete „načichlí“ kouřem – a své blízké budete moci mít opravdu blízko.
  • Bude vám lépe vonět a chutnat jídlo a svoji radost z toho budete moci sdílet s dětmi, partnery, přáteli …
  • Budete příkladem toho, že je možné s kouřením přestat. To bude přispívat k vašemu vyššímu společenskému uznání a zlepšení vztahů s lidmi. Můžete inspirovat další lidi.

elektronická cigareta

Jak funguje elektronická cigareta

Zpět na začátek

  • Každá nevykouřená cigareta vrátí do vaší peněženky asi 4 Kč. Zdá se vám to málo? Počítejte s námi. Kouříte „jen“ 5 cigaret denně – za rok vám v peněžence zůstane přes 6 tis. Kč.
  • Kouříte 15 cigaret denně? Přestaňte úplně, a za rok v peněžence najdete přes 19 tis. Kč.
  • Dvacet cigaret denně? … můžete se těšit na víc než 25 tis. Kč … a za takové peníze už můžete letět ve dvou na týden k moři.

Zpět na začátek

Jak je na tom psychika před a po podstoupeném potratu

Abychom lépe porozuměli tomu, co se s ženou děje po potratu, musíme se vrátit na počátek. Tedy k okamžiku, kdy žena zjistí, že je těhotná.

Většina žen je informací o těhotenství zaskočena, a týká se to i těch, které by si dítě přály. I když se to může zdát jako nepochopitelné, jde o přirozenou reakci na velkou životní změnu.

V tu chvíli se žena cítí zaskočená, překvapená, nejistá. Pokud dítě neplánovala, připadá si ale zároveň v situaci zoufale sama.

Je zmatená a má pocit, že všechno kolem ní dostalo zcela novou podobu, vše je v pohybu, který neovládá a neumí zastavit ani správně směřovat. Cítí, že potřebuje radu, oporu, zhodnocení někoho, komu důvěřuje.

Jedním z prvních mezilidských kontaktů v této situaci je setkání s lékařem. Od něj se v drtivé většině případů dozví, že potrat je v pořádku, je to legální řešení bez rizika.

O následcích je poučena stručným výčtem možných fyzických komplikací spojených s výkonem, který podepíše v podobě tzv. informovaného souhlasu. Co se bude dít v její duši a jak stav po potratu obmění její psychiku, se zpravidla dozví až později a přímo „na vlastní kůži“. Bez varování.

A co otec dítěte? Ten je událostí také šokovaný. Žena ale s napětím čeká na první reakci muže a když vidí jeho udivený obličej a slyší nejistá slova, zapadne to do zkratovitého scénáře s návrhem rozpletení životní zápletky umělým potratem. A zase na rozhodování zůstane sama.

Je ale třeba s maximální možnou mírou zachovat klidnou mysl a nezapomenout na zásadní a důležitý fakt: muž, stejně jako ona, potřebuje čas na to, aby se s novou situací vypořádal.

Stejně jako v jiné krizové situaci, tak i v této je snaha co nejrychleji vyřešit situaci tou nejméně vhodnou.

Mnoho mužů v této chvíli (v dobré víře) říká: „Dělej, jak myslíš, budu to respektovat.“ Čímž ženy ovšem paradoxně nepodpoří, ale nechají je ve velmi těžké situaci samotné.

Žena podvědomě nebo i zřetelně cítí, že ji partner odmítá podpořit (schází partnerovo „Ano, na dítě se těším, i když bylo nečekané, spolu to zvládneme.“) a ujišťuje se, že o dítě v podstatě partner nestojí. Mnoho žen se rozhodne pro potrat proto, aby „zachránily“ vztah a udržely si svého partnera.

Často totiž stojí před rozhodnutím: partner nebo dítě. Ale žádný funkční a zdravý vztah nemůže být na takovéto podmínce postaven: ženě to většinou dojde po potratu.

Pokud se žena rozhodne k potratu, přichází fáze hledání rozumových odůvodnění, proč je to pro pár, rodinu i pro samotné dítě to „nejlepší“ řešení.

Zajímavé:  Dermacol - vše o zdraví

Pochybnosti však hlodají stále, a to až po okamžik narkózy na operačním stole. Po probuzení přichází šok z toho, že se nedostavilo to, co si představovala – chtěla, aby vše bylo jako před početím.

Ale není. Den zákroku prožije mnoho žen jako ve snu.

Příznaky postabortivního syndromu se mohou objevit nejen bezprostředně po zákroku, ale i dlouho po něm, výjimkou nejsou ani léta, po která zůstává nerozpoznán. To, že existuje, víme velmi dobře. A chceme každé ženě pomoci, aby se s ním v ideálním případě vůbec nepotkala, nebo aby z něj našla cestu k uzdravení.

Mgr. et Mgr. Vladislava Bartáková Ph.D., psycholožka

Ztráta těhotenství

Ztráta těhotenství je bolestivou záležitostí, leč bohužel to není nic neobvyklého. Dochází k ní až ve 20 % případů, nejčastěji v prvním trimestru.  Potrat je smutnou, ale normální součástí lidské reprodukce.

Ztráta těhotenství může pro mnoho párů znamenat velmi obtížné a citově vypjaté období. Zejména pokud nastane opakovaně, nebo když se předtím delší dobu páru nedařilo otěhotnět. U většiny žen se naštěstí jedná o jednorázovou záležitost, další těhotenství bývá úspěšné.

Existuje spousta mýtů, proč k potratům dochází.  Pokud se to stalo právě vám, je důležité mít na paměti, že neexistuje nic, co tomu mohlo zabránit, a že to není vaše chyba.

Mnoho žen hledá důvody, proč dvakrát či vícekrát potratily. Vyšetření samozřejmě smysl má, lékařské vysvětlení se ale nenajde až v 50 % případů.  Ani pro tyto páry se pravděpodobnost dalšího těhotenství neliší od šancí stanovených na základě věku ženy.

Zde najdete odpovědi na některé nejčastěji kladené otázky.

Co je to potrat? 

Potrat je těhotenství, které skončí během prvních 20 týdnů. K potratům nejčastěji dochází během prvního trimestru. Jakmile těhotenství dosáhne 12. týdne, riziko potratu se sníží na pouhá dvě procenta.

U některých žen se mohou objevit křeče a těžké krvácení. U jiných se žádné symptomy nemusí projevit – plod umírá, ale zůstává v děloze. Tomu se říká „zamlklé“ těhotenství a žena se může obvykle rozhodnout, zda podstoupí chirurgický zákrok, nebo počká na přírodu, až plod samovolně vypudí.

Jak často k němu dochází?

Odhaduje se, že asi 10 až 20 % těhotenství končí potratem.  Některé studie nicméně naznačují, že reálná čísla časných potratů se mohou pohybovat mezi 60 a 75 % všech početí. *

V naprosté většině případů se odehrají dříve, než si žena uvědomí, že je těhotná.  Reálné počty potratů se však nezvyšují s přibývajícím věkem ženy. Riziko potratu u žen kolem dvaceti let je 12 %. Koncem třicítky se blíží k 25 % a po dosažení 43 let více než polovina těhotenství končí potratem. **

Proč k tomu dochází?

Je důležité si uvědomit, že nemůžeme udělat téměř nic, abychom zabránili ztrátě těhotenství. Těhotenství předurčené k zániku nijak prodloužit nelze. Drtivá většina potratů zůstává nevysvětlených. Částečně proto, že se příčiny obvykle nezjišťují až do doby, kdy má žena za sebou dva nebo tři potraty. Nejčastějším důvodem potratu jsou genetické abnormality.

Devět z deseti těhotenství s genetickou abnormalitou zanikne během prvního trimestru.

V normálních lidských buňkách je 46 chromozomů, někdy však mají buňky nesprávný počet chromozomů – tato chyba se nazývá aneuploidie a jejím nejznámějším příkladem je Downův syndrom, který je důsledkem tři kopií chromozomu 21. Asi sedm z deseti ztrát během prvního trimestru je způsobeno chromozomálními problémy.

Co je opakovaný samovolný potrat? 

Potrat je obvykle jednorázovou záležitostí. Nicméně každý dvacátý pár zažije i dva potraty za sebou a jeden pár ze sta dokonce tři nebo více – tento stav se nazývá opakovaný samovolný potrat.

  • Některé ze známých příčin opakovaného samovolného potratu jsou:
  • • abnormality dělohy
    • poruchy srážlivosti krve
    • chromozomální abnormality
    • poruchy imunitního systému
    • hormonální poruchy
    • infekce
  • • faktory životního stylu, jako je kouření, alkohol a rekreační drogy

Interupce, miniinterupce, umělé přerušení těhotenství

Provedení interrupce v centru Gynmeda

  • Zákrok se provádí v šetrné celkové anestezii
  • Trvá cca 5 minut
  • Je nutné mít s sebou odvoz/doprovod
  • Jakmile je pacientka po zákroku v pořádku, je propuštěna domů cca za 2 hodiny
  • Je nutno přijít nalačno (6 hodin nejíst, nepít, nekouřit) a mít kopii výsledku Vaší krevní skupiny a Rh faktoru
  • Ceny zákroku
  • Ceny interrupce pro pracoviště Brno najdete zde

Interrupce je malý operační výkon, při němž dochází uměle (a záměrně) k přerušení těhotenství. Obecně platí, že čím dříve se pacientka rozhodne k přerušení těhotenství, tím bude zákrok jednodušší a šetrnější s ohledem na její zdraví a další možné následky – především vzhledem k dalšímu chtěnému těhotenství.

Dále popisujeme jen ukončení do 12 t.ýdne těhotenství. Ukončení od 12. do 24. týdne má své přesná specifika. Tyto výkony se dělají vždy za hospitalizace v nemocnici.

Legislativa

Podle platného zákona č. 66/1986 Sb. žena může sama požádat o provedení potratu bez omezení do 12. týdne těhotenství (= pouze na základě přání). Je nutno ultrazvukové vyšetření s přesným změřením velikosti plodu. Pokud je naměřen maximálně 11. týden a 6 dnů, je ukončení legální, pokud je plod větší, není možné ho provádět jen na žádost pacientky.

Do šestnácti let je navíc třeba k interrupci souhlas rodičů. Od šestnácti si už o přerušení těhotenství můžete rozhodnout sama, ale pokud vám není alespoň osmnáct, zákon ukládá povinnost po provedeném výkonu informovat rodiče, nikdo ale v tomto období nemá právo vyžadovat jejich souhlas předem, i když se to v některých nemocnicích neví.

Kdy legislativa neumožňuje provedení zákroku na vlastní žádost?

  • Pokud během posledního půl roku podobný zákrok byl již proveden
  • Pokud je velikost plodu dle ultrazvuku nad 12. týden těhotenství
  • Jestli je žena cizinka mimo EU
  • Jestliže je cizinka mimo EU a nemá v ČR dlouhodobý nebo trvalý pobyt (nutno mít písemný doklad)

Chirurgická interrupce

V celkové anestézii se po desinfekci zevních rodidel a pochvy zachytí děložní čípek speciálním nástrojem a provede se rozšíření kanálu děložního hrdla (dilatace) kovovými tyčinkami, které se nazývají dilatátory.

Dilatace se provádí podle stáří těhotenství (čím větší gravidita tím větší dilatace). Plodové vejce se z dutiny děložní odsaje podtlakovou savkou (vakuumaspirace, vakuuumkyretáž, vakuumexhausce). Po odsátí plodového vejce se někdy provádí tzv.

revize dutiny děložní kyretou, při které se odstraní možné zbytky.

Optimální je provedení výkonu do cca 8.-9. týdne těhotenství. Čím je těhotenství větší, tím je výkon pro pacientku a organismus více zatěžující a přináší více rizik.

Výkon se dnes již většinou provádí ambulantně v rámci jednodenní operativy. Jestliže žena, která potratila, je Rh negativní, musí dostat protilátky anti-D, aby v dalším těhotenství nenastaly žádné komplikace u miminka.

Po jakémkoliv typu potratu krevní skupinu embrya zjistit nelze, a proto musí injekci dostat všechny ženy.

Čtyři důležité otázky o poskytování bezpečných potratů v našich projektech

Potraty prováděné ve špatných hygienických podmínkách mohou vést až ke smrtelným komplikacím, ale přitom v současné době patří celosvětově k hlavním příčinám úmrtí žen ve spojitosti s těhotenstvím.

Od roku 2004 poskytujeme dobrovolné bezpečné potraty ženám v mnoha našich projektech v terénu.

Catrin Schulte-Hillen, poradkyně Lékařů bez hranic pro oblast reprodukčního zdraví, vysvětluje důsledky a obtíže spojené s tímto rozhodnutím.

Proč se Lékaři bez hranic zavázali konkrétně k vykonávání dobrovolných bezpečných potratů v terénu?

Komplikace spojené s nebezpečnými potraty (prováděnými bez lékařského dozoru) patří k nejčastějším příčinám úmrtí souvisejících s těhotenstvím. Ale zároveň to jsou jediné případy, kterým lze skutečně přecházet.

V roce 2014 a 2015 týmy Lékařů bez hranic přijaly více než 20 tisíc žen kvůli komplikacím spojeným s potraty, včetně závažných krvácení, infekcí a zánětů pobřišnice. Ty mohou způsobit zranění, sterilitu nebo dokonce smrt.

Předpokládáme, že padesát až osmdesát procent těchto komplikací vzniklo v důsledku potratů provedených ve špatných podmínkách nebo neodborným personálem. Ve vyspělých zemích se procento nebezpečných potratů pohybuje kolem šesti procent, zatímco v Africe a Latinské Americe je to 97, respektive 95 procent.

Od roku 2004 je přístup k bezpečným potratům (pod lékařským dozorem) oficiální součástí zdravotnických služeb poskytovaných týmy Lékařů bez hranic v terénu.

Naše týmy mají tři hlavní úkoly:

Zajímavé:  Doprava, Zdraví A Životní Prostředí?

1.       Respektovat odůvodnění, které žena nebo mladá dívka udává jako důvod, proč chce potrat.

2.       Zajistit, že může o svém přání podstoupit potrat mluvit se zdravotnickým personálem a udělat informované rozhodnutí.

3.       Poskytovat kvalitní lékařskou péči.

Nicméně mezi roky 2013 a 2015 prováděl náš personál potraty pouze ve 25-35 procent projektů Lékařů bez hranic, které měly tuto službu poskytovat. To je stále poměrně málo, vzhledem k tomu, že Lékaři bez hranic poskytují péči v období těhotenství a porodu zhruba 200 tisícům žen ročně. Přesto tento podíl stoupá a je tak patrné, že v této oblasti děláme pokroky.

Co brání týmům MSF v poskytování bezpečných potratů?

Hlavní důvody jsou spojené s interním fungováním Lékařů bez hranic. Nejčastěji na různých úrovních organizace slýcháme, že bezpečné potraty nejsou potřeba, jsou příliš komplikované nebo že to není role Lékařů bez hranic.

Tyto důvody obvykle odhalují něco o našich samotných spolupracovnících: rozpakují se převzít iniciativu, nemají dostatek znalostí v této oblasti nebo mají osobní námitky. Ve většině společností existují silné sociální normy a předsudky spojené s potraty, včetně určitého stupně zdrženlivosti je provádět nebo dokonce o nich mluvit.

Musíme brát tyto aspekty v úvahu a vytvářet prostředí, která umožňují zdravotnickému personálu vyjádřit své profesní přesvědčení a obavy z potratu. Díky tomu můžeme pomoci každému jednotlivci dosáhnout rovnováhy mezi osobním názorem a profesní odpovědnosti.

Jsou v některých případech potraty omezovány právními aspekty?

Musíte si dát pozor na právní argumenty, obzvlášť pokud se používají, aby se někomu zabránilo v možnosti podstoupit potrat pod lékařským dohledem. Tyto argumentace mohou zakrývat špatné pochopení skutečného právního rámce kolem potratů. Ještě důležitější ale je, že dostatečně nezohledňují zdravotnické potřeby nebo osobní přání žen, kterých se týkají.

Abychom celý problém nahlédli ve všech souvislostech, je dobré uvědomit si, že potraty se považují za zcela nelegální pouze v šesti zemích po celém světě. Žádní z nich není v Africe ani v Asii.

V 97 procentech zemí jsou povoleny pouze tehdy, je-li to nutné pro záchranu života ženy. Šedesát procent to rozšiřuje i na situace, kdy je to nutné ze zdravotních důvodů (včetně psychických).

Kromě toho více než 50 procent zemí povoluje potraty v případě těhotenství způsobeného znásilněním.

Ale i tam, kde existuje právní flexibilita, není vyloučena možnost žaloby. Na tyto překážky je třeba pohlížet z širší perspektivy a s ohledem na respekt k ženám, o které se jedná, a jejich bezpečnost. U každého potratu musíte zvážit následující: výklad místních zákonů, místní zvyky a přítomnost zdravotnických zařízení schopných provádět bezpečné potraty, která můžeme ženám doporučit.

Jsou s prováděním potratů spojena nějaká rizika ohrožující týmy Lékařů bez hranic?

Bezpečné potraty jsou zřejmou zdravotní potřebou, ale přesto jsou stále často přehlížené. Lékaři bez hranic nesmějí rezignovat na snahu řešit tento problém jen proto, že „je to složité“. Musíme být připraveni přijmout existenci možných konfliktů a být schopni řešit je i jejich možné následky a zároveň usilovat o snížení rizika pro ženy.

V zemích s mimořádně přísnými pravidly potratů Lékaři bez hranic spolupracují s mezinárodními dobrovolníky, kteří přebírají zodpovědnost za provádění výkonů. V takových případech je velmi důležité zachovávat mlčenlivost kvůli ochraně žen a mladých dívek, které se rozhodly jít na potrat.

Je nutné o této problematice jasně mluvit, vysvětlovat naše lékařské poslání a naše důvody pro poskytování tohoto typu péče ženám, které o to požádají. Naše příležitost změnit postoj k potratům často závisí na naší schopnosti iniciovat o těch otázkách diskusi – dialog jak se zdravotnickým personálem Lékařů bez hranic, tak s ostatními zdravotnickými profesionály v místních komunitách.

Catrin Schulte-Hillen je hlavním autorem článku Why Médecins Sans Frontières provides safe abortion care and what that involves zveřejněného 21. září na zdravotnickém portálu BioMed Central.

Informace o těhotenství

Milé maminky, možná že jste právě ve fázi, kdy se vaše radostné očekávání chýlí ke šťastnému konci. Kontroly u gynekologa jsou stále častější, taktéž měření krevního tlaku, sledování všemožných otoků, zda vás něco nebolí, jestli jste OBA v pořádku.

I když jde na první pohled o běžnou rutinu, málokterá z vás ví, co tím lékaři vlastně sledují? Zvýšený (resp. vysoký) krevní tlak spolu s otokem končetin mohou být předzvěstí vážného onemocnění – preeklampsie.

O co přesně jde, jak se tato výsostně těhotenská záležitost léčí a proč je pro vás a vašeho drobečka tolik nebezpečná, se dozvíte v našem „mini- mimi“ seriálu z Centra fetální medicíny FETMED.

Preeklampsie

Se může objevit kdykoliv během těhotenství, porodu a do šesti týdnů po něm. Nejčastěji se však vyskytuje v posledním trimestru a odezní v průběhu osmačtyřiceti hodin po porodu. Přichází nenápadně, kdy příznaky mohou trvat, bez povšimnutí, celé měsíce nebo naopak náhle, bez varování.

Vzniká v důsledku nedostatečného prokrvení placenty. Děťátku se nedostává kyslíku a  dostatečného množství živin, maminka trpí vysokým krevním tlakem, zvýšený odpad bílkoviny  v moči, otoky a dalšími nepříjemnými komplikacemi.

Pokud se tento stav včas neléčí, může dojít k závažným, život ohrožujícím komplikacím – akutní selhání ledvin, jater (eklampsie, DIC nebo tzv. HELLP syndrom).

Díky včasné diagnostice a prekoncepční péči většina maminek s preeklampsií porodí zdravé miminko a jen u malého počtu se vyskytne životu nebezpečné stádium této nemoci. Přesto je informovanost, včasná diagnostika a prevence velmi důležitá.

Příznaky

Obvykle začíná:

  • zvýšením krevního tlaku (tlak v klidu při opakovaném měření vyšší než 140/90)
  • nálezem bílkoviny v moči (tzv. proteinurie)
  • otoky obličeje, horních a dolních končetin

Na tyto příznaky mohou navázat další obtíže: bolesti hlavy, únava, nevolnost, nucení na zvracení, zvracení, bolesti v nadbřišku, neklid či zaujatost, poruchy vidění (chvilková ztráta zraku, citlivost na světlo, rozostřené vidění), bolesti a křeče. Takový stav je již velmi závažný a vyžaduje okamžitou hospitalizaci!

Rizikové faktory

Příčiny preeklampsie nejsou přesně známy, existuje však řada rizikových faktorů, díky nimž jsou některé maminky ohroženy více než jiné:

  • věk maminky (zvláště pokud je prvorodičkou)
  • vysoký krevní tlak (před těhotenstvím)
  • obezita (nebo naopak podváha)
  • kouření
  • stres (neurózy, konfliktní situace atd.)
  • celkový zdravotní stav budoucí maminky (např. pokud trpí cukrovkou, sníženou funkcí ledvin, jater atd.)
  • vícečetné těhotenství (dvojčata, trojčata apod.)
  • preeklampsie v osobní nebo rodinné anamnéze (pokud jí trpěla matka či sestra těhotné)

Léčba a prevence

Důležité je léčit ty nastávající maminky, které mají dlouhodobé problémy, především s vysokým krevním tlakem. Při počínající preeklampsii často nepociťují žádné příznaky a onemocnění je tak obvykle diagnostikováno při preventivní prohlídce, která by měla vždy zahrnovat měření tlaku a testování moči na bílkoviny.

Jedinou léčbou preeklampsie je porod. Pokud je děťátko ještě nezralé, užívá maminka léky na snížení tlaku a kortikosteroidy pro urychlení vývoje plic miminka. Tyto maminky jsou obvykle hospitalizovány a jejich stav je stále sledován.

Miminko je monitorováno ultrazvukem, kdy se kontroluje průtok krve pupečníkem, biometrie (zda má odpovídající velikost), množství plodové vody a ozvy srdíčka. Miminko obvykle přichází na svět dříve než v termínu porodu vyvoláním (tzv.

indukcí), při jeho špatném zdravotním stavu (nebo maminky) je porod proveden císařským řezem.

Naše země patří cel

perinatální péči se tento problém včas zachytí a vyřeší. Novinkou, kterou dnes můžeme těhotným ženám nabídnout, je predikce tohoto onemocnění už v prvním trimestru.

Je možno kombinovat více markerů (krevní – PAPP-A, PlGF, sFlt…, ultrazvukové – dopplerovské zobrazení a průtok uterinních arterií, hodnocení anamnestických rizikových faktorů a biofyzikální – jako střední arteriální tlak) a vypočítat riziko.

Dnes též při včasném záchytu vyššího rizika je možno doporučit preventivně užívat Acylpyrin v dávce 100-160 mg večer. Nesmí se však zapomenout, že některé těhotné jsou na tento lék rezistentní nebo může způsobit nežádoucí účinky, jako například krvácení do zažívacího traktu.

Náš tým je přesvědčen, že v tuto chvíli markery jsou tím víc významné při sledování rizikové pacientky a pacientky, která už preeklampsii má diagnostikovanou.

Tyto markery nám pomůžou upřesnit závažnost tohoto onemocnění, sledování a možnost včas zasáhnout a ukončit těhotenství.

A všeobecně jde snížit riziko vzniku tohoto onemocnění optimalizováním hmotnosti, omezením stresu, vhodným pohybem a informováním ošetřujícího lékaře o všech minulých komplikacích během těhotenství.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector