Třetina Čechů hledá před cestou k lékaři nemoc na webech – vše o zdraví

23.4.2021

Třetina Čechů hledá před cestou k lékaři nemoc na webech – vše o zdraví

Prestižní certifikát o reakreditaci tří nemocnic AGEL Středomoravské nemocniční si dnes z rukou ředitele Spojené akreditační komise České republiky MUDr. Davida Marxe, Ph.D., převzali zástupci vedení skupiny AGEL.

Vůbec poprvé v historii probíhal náročný audit v nemocnicích v Prostějově, Přerově a ve Šternberku zároveň, a to v mimořádně složitém období koronavirové pandemie, kdy bylo zdravotnictví jako celek vystaveno bezprecedentnímu tlaku.

Celý článek

13.4.2021

Třetina Čechů hledá před cestou k lékaři nemoc na webech – vše o zdraví

Oftalmologové Nemocnice AGEL Prostějov upozorňují, že epidemie koronaviru se může negativně projevit i na našem zraku. Kvůli tomu, že řada firem přešla na home-office, tráví zaměstnanci před obrazovkami svých počítačů dlouhé hodiny. Obdobné to je u dětí, které v rámci distanční výuky musejí prosedět dlouhé hodiny u počítačů.

Celý článek

8.4.2021

Třetina Čechů hledá před cestou k lékaři nemoc na webech – vše o zdraví

Jedny z nejmodernějších operačních sálů v České republice získala díky náročné, tři měsíce dlouhé, rekonstrukci Nemocnice AGEL Prostějov. Modernizace, která byla v minulých dnech úspěšně dokončena, si vyžádala investici ve výši přesahující 90 milionů korun a zdejšímu personálu umožní využívat nejmodernější trendy současné medicíny.

Celý článek

17.3.2021

Třetina Čechů hledá před cestou k lékaři nemoc na webech – vše o zdraví

Široká veřejnost z Prostějova a okolí nebude od středy 17. března docházet k aplikaci vakcíny proti onemocnění covid-19 do Nemocnice AGEL Prostějov, ale do nového očkovacího centra, ve které se proměnil Společenský dům v Prostějově. Realizace celého projektu je výsledkem spolupráce Nemocnice AGEL Prostějov, Magistrátu města Prostějova a Olomouckého kraje.

Celý článek

12.3.2021

Třetina Čechů hledá před cestou k lékaři nemoc na webech – vše o zdraví

Ordinace lékařů stále častěji plní lidé, kteří se po prodělaném covidu-19 nemohou dostat do stejné kondice jako před onemocněním. V Nemocnici AGEL Prostějov jim v tom vydatně pomáhá Centrum léčebné rehabilitace, kde zdravotníci připravují každému pacientovi přesně cílený rekonvalescenční program. Ten může trvat i řadu měsíců.

Celý článek

2.3.2021

Třetina Čechů hledá před cestou k lékaři nemoc na webech – vše o zdraví

Pandemie onemocnění covid-19, které se u nás objevilo před rokem, souvisí i s problémy týkající se obezity. Lidé zažívají velmi stresující období, které se projevuje v našem denním režimu.

Část populace se sice na nervozitu snaží reagovat pohybovými aktivitami. Nemálo je ale těch, kteří na úzkost a stres reagují naopak přejídáním, alkoholem a mlsáním cukrovinek.

Pokud se k těmto negativním faktorům přidá nedostatek pohybu, začíná mnoho z nás přibírat kila navíc, upozorňují odborníci Nemocnice AGEL Prostějov.

Celý článek

16.2.2021

Třetina Čechů hledá před cestou k lékaři nemoc na webech – vše o zdraví

V rámci primárně preventivního screeningu kolorektálního karcinomu vyšetřuje gastroenterologické oddělení Nemocnice AGEL Prostějov své pacienty dlouhodobě. Preventivně na zdejším pracoviště provedou v průměru více než 200 koloskopií za rok, až u poloviny pacientů je pak zachycen patologický nález.

Celý článek

5.2.2021

Třetina Čechů hledá před cestou k lékaři nemoc na webech – vše o zdraví

Transfuzní stanice Nemocnice AGEL Prostějov chystá na pondělí 15. února akci s názvem „Valentýnský odběr krve“. Svatý Valentýn bývá svátkem láskyplných gest. Tím největším dárkem, který však můžeme druhým dát, je darovat nejcennější tekutinu ‒ krev.

Celý článek

3.2.2021

Třetina Čechů hledá před cestou k lékaři nemoc na webech – vše o zdraví

Nemocnice AGEL Prostějov otevřela pro pacienty, kteří prošli onemocněním covid-19 a dlouhodobě je trápí klinické projevy této nemoci, speciální Postcovidové centrum.

V něm se specialisté snaží zbavit pacienty řady zdravotních problémů spojených s prodělaným koronavirem.

Postcovidový syndrom postihuje ve velkém i mladé lidi, kteří měli jen malé nebo dokonce vůbec žádné příznaky nemoci covid-19.

Celý článek

29.1.2021

Třetina Čechů hledá před cestou k lékaři nemoc na webech – vše o zdraví

Mezinárodní zlaté ocenění ESO Angels Award získalo v roce 2020 Iktové centrum Nemocnice AGEL Prostějov za péči o pacienty s cévní mozkovou příhodou (CMP). Nemocnici jej udělila Evropská organizace pro CMP (European Stroke Organisation – ESO), která sleduje zvyšování kvality péče napříč evropskými centry.

Celý článek

29.1.2021

Na letáku níže naleznete Kalendář akcí 2021 hematologicko-transfuzního oddělení.

Celý článek

27.1.2021

Vlastní pracoviště magnetické rezonance vybudovala ve svém areálu Nemocnice AGEL Prostějov. Projekt zahrnul jak nákup nového moderního přístroje, tak rekonstrukci prostor. Stavební práce byly zahájeny na konci listopadu a trvaly do konce roku. V měsíci lednu zdravotníci zahájili zkušební režim, který byl dnes ukončen. Pracoviště tím přešlo do ostrého provozu.

Celý článek

Všichni jsme doktoři. Stačí pár kliknutí a hned víme, co nám je

Jeden praktický lékař se nedávno setkal s žádostí pacientky, aby jí předepsal mast, která se – citujme dotyčnou dámu – dává na vemena. Pan doktor byl poněkud zaskočen, nicméně paní vysvětlila, že má na mysli vemena kravská, případně kozí. Obeznámila ho s tím, že mast má skvělé účinky na záněty.

„Jak jste došla k závěru, že máte zánět?“„Koupila jsem si CRP test v lékárně.“ „Tak sestra vám vezme krev a uvidíme.“ „Vždyť říkám, že mám CRP zvýšené.

Vy mi nevěříte? Ale chápu vás, potřebujete výkon pro pojišťovnu.

“ „A proč jste přišla? Co ode mě očekáváte, když se nechcete nechat vyšetřit?“ „Chci se zeptat, jestli se ta mast dává na recept, nebo se musí kupovat.“    „A kam ji hodláte aplikovat?“

„No tak se celá promažu, ne? 

S tím, jak sílí vliv internetu na život každého z nás, roste skupina lidí, které můžeme nazvat lékaři bez diplomu. Ti medicínu nevystudovali, ve zdravotnictví nikdy nepracovali, ale když přijde řeč na nemoci, zaplaví je euforie a stávají se z nich odborníci na všechno – ekzémem počínaje a rakovinou konče.

Povídání o nemocech bylo vždycky oblíbené, jen se odehrávalo ve skromnější formě. Ale když se sousedky či známé potkaly v obchodě, často se bavily takhle: „Tak co ta noha, lepší?“ „Ale je to pořád stejné.“ „A co na to dáváte?“ „Tygří mast. Líba říkala, že měla to samé a pomohlo jí to.“

Třetina Čechů hledá před cestou k lékaři nemoc na webech – vše o zdraví

Dřív narození pamatují časy, kdy se tygří mastí, zvanou též asijský zázrak, mazalo kdeco. Proč se jí říkalo tygří, už dnes asi nikdo neví, nicméně jde o důkaz, že lidé ochotně podléhají víře v různé přípravky, které mají něco společného se zvířectvem.

Dnes je tedy v kurzu kromě masti na vemena například přípravek na posílení kloubů pro koně. O tom se na internetu rozsáhle diskutuje: „Když jsme hledali něco pro psa, zjistili jsme, že nejdražší přípravky jsou pro kočky, pak pro psy a pak pro koně.

Lidi cpou vitaminy do koček a psů, ale přitom by je levněji vyšlo koupit ty pro koně a jen upravit dávkování. Stejné je to s lidmi. Kdo si umí vypočítat dávkování, ušetří a ještě má silnější přípravek.

Kloubní přípravek pro lidi na dva měsíce vyjde na tisícovku, ale ten pro koně za stejnou cenu stačí i na půl roku, jak je silný.“

Následují nadšené reakce od těch „určitě to zkusím“ až po „to znám, bereme to běžně celá rodina“. Ortopedové se shodují, že se pacienti ptají na přípravky pro koně takřka denně.

To jsou karpály!

Další velké téma, které v lidech vzbuzuje přesvědčení, že vědí víc než leckterý přednosta kliniky, jsou karpály. Když se tohle slovo zmíní ve společnosti nebo nedejbože zadá do internetového vyhledávače, dějí se velké věci. 

Karpály má každý. Nebo měl. Nebo zná někoho, kdo je má. Každý ví, co je na ně nejlepší. Jakmile se někdo zmíní, že ho bolí ruce, dozví se, že má karpály, i kdyby bolest pocházela z nedávno doléčené zlomeniny. „Ne, to jsou karpály, to je jasné.“

Třetina Čechů hledá před cestou k lékaři nemoc na webech – vše o zdraví

Je zajímavé, že právě toto onemocnění vybízí k poučování druhých, ale zřejmě má nějakou magickou sílu. Důkazem je například diskuse na webu emimino.cz. Pokud si někdo myslí, že zde maminky řeší kojení či kvalitu plenek, je na omylu.

Diskutující si tam píší: „Vaše problémy ukazují na syndrom karpálního tunelu. Uvnitř canalis carpi probíhá nervus medianus, z pažní pleteně, plexus brachialis, který je zodpovědný za motorickou inervaci thenaru, ale kromě toho též za senzitivní inervaci palcové stěny dorzální strany ruky a většiny plochy dlaně.

Zbytek ruky, jak motoricky, tak senzitivně, je inervován z ulnaris, z fasciculus medialis plexus brachialis. Projevy od krční páteře by si nevybraly pouze nervus medianus, neboť ten vzniká ze dvou větví a tedy by byl postižen i ulnaris, stručně řečeno, bolela by vás celá ruka. Diagnostiku syndromu karpálního tunelu si můžete provést doma pomocí Tinnelova příznaku.

Klepněte si na zápěstí a v případě pozitivního výsledku (bolest) je SKT potvrzen.“

Tak a je to, nač ztrácet čas cestou k lékaři. Stačí kliknout na web pro matky miminek a víte, co vám je. Pokud pak uznáte za potřebné k lékaři přece jen jít, můžete mu rovnou sdělit svou diagnózu a říct, jak vás léčit.

Třetina Čechů hledá před cestou k lékaři nemoc na internetu

Je Miloš Zeman pro děti dobrým vzorem? Deník se ptal učitelů z celé ČR ČTK

Praha – Třetina Čechů si při zdravotních potížích vyhledá příznaky nejprve na internetu, a až poté se rozhoduje, zda jít k lékaři. Čtvrtina lidí se zase nejdříve poradí se svými nejbližšími. Jen 42 procent Čechů jde přímo za lékařem. Vyplývá to z průzkumu agentury ppm factum pro Českou pojišťovnu.

Ilustrační foto. | Foto: DENÍK/Michal Mikulenka

Podle průzkumu míří v případě potíží přímo k lékaři starší lidé, zatímco mladší nejdříve využijí internet. Na rodinu se s dotazy ke svému zdraví nejvíce obracejí lidé ve věku 18 až 29 let.

„Zajímavým zjištěním bylo, že 15 procent žen si pro radu ohledně zdravotního stavu jde pravidelně do lékárny.

Muži tuto možnost příliš nevyužívají, s lékárníkem se jde poradit jen osm procent z nich,“ uvedl ředitel odboru komunikace České pojišťovny Jan Hainz.

Telefon pro konzultaci s lékařem využívá podle průzkumu jen šest procent mužů a sedm procent žen. Více volají lidé, kteří již byli na prohlídce a mají předepsané léky, ale v případě náhlých obtíží prý volají lidé velmi málo.

V zahraničí je však telefonát lékaři poměrně běžnou záležitostí.

Zajímavé:  Náhrada Škody Na Zdraví 2014?

„Například pokud chcete zahájit domácí samoléčbu a nejste si jistí, jestli volíte správný postup, je telefonát lékaři více než na místě,“ řekla praktická lékařka Jana Dajková.

Průzkum také ukázal, že naprostá většina lidí, která si před návštěvou lékaře vyhledá informace na internetu, je pak s ním také konzultuje. Týká se to především mladší generace, starší lidé se více spoléhají na názor lékaře.

Průzkum agentura provedla v letošním dubnu, dotazovala se 500 obyvatel ČR ve věku 18 až 60 let.

Předplaťte si Deník.cz a čtěte vše bez omezení. Navíc získáte zdarma unikátní e-knihu CYKLODENÍK s cyklotrasami napříč Českem. Více zde.

13.9.2012

10 DENÍK PRO DOBROU NÁLADU

Řídící pracovníci v oblasti projektování (kromě ve stav.), 53 417 Kč Senior Application Support Analyst, 53 417 Kč Stavbyvedoucí, 40 000 Kč Dělníci v oblasti výstavby a údržby budov, 16 800 Kč Zámečník/dělník, 25 000 Kč Skladníci, obsluha manipulačních vozíků, 15 200 Kč Specialisté podpory podnikání, správci projektů, 65 535 Kč Marketing Consultant, 53 417 Kč + PODAT INZERÁT Opel Grandland X nové vozidlo, servisní knížka, koupeno v CZ Škoda Fabia servisní knížka, koupeno v CZ Ford Mustang první majitel, servisní knížka, koupeno v D, nehavarované Škoda Octavia první majitel, servisní knížka, koupeno v I, nehavarované Škoda Octavia první majitel, servisní knížka, koupeno v CZ Škoda Octavia koupeno v CZ, nehavarované Ford Fiesta první majitel, koupeno v F Jeep Compass nové vozidlo, servisní knížka, v záruce + PRODAT AUTO

Očkování covid-19 | K očkování se dostane dalších 100 tisíc lidí. Od lékaře musí získat kód

Foto: David Neff, Seznam Zprávy

Za pomoci speciálního kódu se budou moci přihlásit chroničtí pacienti na očkování přes centrální systém od středy 24. března. (ilustrační snímek)

Chronickým pacientům se otevírá cesta k přednostnímu očkování. Vedle praktických lékařů, kteří nemají dostatek očkovacích dávek, se od středy budou moci zaregistrovat přes centrální systém.

Centrální očkovací systém by měl od středy umožňovat registraci i chronických pacientů, a to za pomocí speciálního kódu, který získají od svého ošetřujícího lékaře.

„Otvíráme novou kategorii, a to od nula do 69 (let), a to jsou chronici,“ avizoval už v neděli premiér Andrej Babiš. Praktici podle něj evidují 98 247 chronicky nemocných.

Ti měli už nyní možnost hlásit se o očkování u svých lékařů, kteří však mají velmi omezený přístup k vakcínám. Proto pro ně může být rychlejší cesta skrze centrální očkovací systém, který jim zamluví termín v některém z očkovacích center.

Pokud tuto novou cestu budou chtít využít, potřebují k tomu dvě věci.

Za prvé už zmíněný speciální kód, který dostanou od svého ošetřujícího lékaře a který v registračním systému bude znamenat stvrzení lékaře, že jde skutečně o chronického pacienta.

Podle informací Seznam Zpráv tyto kódy už centrální tým pro koordinaci očkování proti covidu-19 jednotlivým zdravotnickým zařízením rozeslal, a to i společně se seznamem nemocí, které by měly dostat přednost.

Za druhé bude nutné s sebou na samotné očkování přinést poslední lékařskou zprávu, která potvrzuje zdravotní stav. Není přitom nutné si nechat vystavovat novou zprávu kvůli očkování.

„Postačí ta z poslední návštěvy,“ stojí v průvodním dopise, který společně se speciálními kódy zdravotní zařízení dostala a Seznam Zprávy ho mají k dispozici. A je k tomu i připojené varování, že bez lékařské zprávy nebude očkování možné.

Důvod je přitom jednoduchý. Je to další ochrana před tím, aby nebyl zneužitý unikátní kód.

Jako způsob ochrany před zneužitím kódu to zmiňuje i Lukáš Trnka, mluvčí Národní agentury pro komunikační a informační technologie, která centrální očkovací systém vyvinula.

Další ochranou před zneužití je podle Trnky i apel na zdravotní zařízení, aby kód distribuovala zodpovědně. Na to ostatně apeluje i průvodní dopis, který byl rozeslán společně s kódem.

Nepříliš známou informací je i to, že platnost získaného kódu po jistém čase vyprší. Zatím se počítá s termínem do konce dubna.

Mohou se registrovat přes centrální systém od 24. března. Koho se to týká?

  • – diabetes mellitus (cukrovka) léčená perorálními antidiabetiky nebo inzulinem,
  • – obezita (BMI > 35 kg/m2),
  • – závažné dlouhodobé onemocnění plic (pacient je v péči specializované ambulance, nebo je léčen podáváním kyslíku v domácím prostředí),
  • – závažné dlouhodobé onemocnění ledvin (pacient je v péči specializované ambulance, nebo je zařazen do pravidelného dialyzačního programu),
  • – závažné dlouhodobé onemocnění jater (pacient je v péči specializované ambulance),
  • – onkologické onemocnění,
  • – stav po transplantaci orgánu nebo kostní dřeně a zápis na čekací listině před transplantací,
  • – závažné dlouhodobé onemocnění srdce (pacient je v péči specializované ambulance, např. ischemická choroba srdeční, chlopenní vada, kardiomyopatie),
  • – závažné neurologické nebo neuromuskulární onemocnění či stav po poškození míchy postihující dýchací systém.
  • Zdroj a další podrobnosti najdete zde.

Kromě očkování u praktických lékařů a nově v očkovacích centrech nabízí vakcinaci i specializovaná zdravotní centra, která se zaměřují na léčbu například onkologických pacientů.

Právě onkologickým pacientům doporučuje Jana Prausová, primářka onkologického oddělení Fakultní nemocnice Motol a předsedkyně České onkologické společnosti, využít veřejná očkovací centra až jako poslední možnost.

„Co se týče aktivně rozléčených, ty bychom si rádi oočkovali sami, protože my musíme určit datum, kdy je budeme očkovat. Musíme to dobře skloubit do jejich celkového stavu, průběhu choroby a probíhající léčby,“ vysvětluje primářka.

Naopak onkologické pacienty, kteří ukončili léčbu, Jana Prausová odkazuje na praktické lékaře. „Lepší je praktický lékař, který zná všechny jejich nemoci a lépe si to ohlídá. Považujeme to za správnější a systémově nejlepší,“ dodává Prausová.

Jenomže samotní praktici se potýkají s nedostatkem vakcín a přetlakem pacientů. Podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky zbývá stále doočkovat zhruba 60 tisíc lidí ve věku nad 80 let a registrují dalších více než čtvrt milionu lidí ve věku nad 70 let.

„Domluvili jsme se s národní koordinátorkou a Centrálním řídícím týmem, že by nám měli v jednotlivých krajích dávat k dispozici vakcíny Moderna a Pfizer právě na očkování těchto lidí, nicméně v reálu se to tak moc neděje, uvidíme, jak to bude probíhat v následujících dnech,“ popisuje Petr Šonka s tím, že by chtěli do konce března proočkovat nejstarší registrované pacienty a uvolnit si tak ruce na chronicky nemocné v dubnu.

Dilema, koho očkovat dřív, pak podle Petra Šonky řeší praktici denně.

Zatímco část pacientských organizací nechce příliš komentovat možnost registrovat se přes centrální systém, protože chtějí zjistit, jak to bude v praxi fungovat, Jana Petrenko – zakladatelka a ředitelka Koalice pro zdraví – kritizuje, že tato možnost přišla příliš pozdě.

„Já vidím problém v tom, že to ještě doteď nefunguje,“ pozastavuje se nad tím Jana Petrenko, podle které se měli chronicky nemocní očkovat od začátku společně s lidmi ve věku nad 80 let.

Ředitelka Koalice pro zdraví zároveň kritizuje, že i u chronických pacientů se rozlišují dvě vlny přednosti. V té první, a proto i s vyšší prioritou, jsou například pacienti s cukrovkou, obezitou, závažnými onemocněními plic či ledvin a jater, nebo onkologičtí pacienti, případně lidé před nebo po transplantaci či s nemocemi srdce – celý seznam najdete na stránkách ministerstva.

V nižší kategorii, bez upřesnění, kdy by se měli očkovat, jsou lidé s psychickými problémy nebo i imunitními problémy.

Nemoc neprokázána, potíže trvají? Psychosomatická medicína hledá širší souvislosti, říká lékařka

„Psychosomatika se zabývá celostním pohledem na zdraví a nemoc, vychází z bio-psycho-sociálního modelu, který neodděluje nemoci na čistě tělesné, duševní, případně psychosomatické. Naopak hledá možné souvislosti stonání a také cesty ke zdraví ve všech těchto oblastech,“ představuje na úvod obor zvaný psychosomatika lékařka Michaela Ročňová.

Vzdělání v oborech interního a praktického lékařství si ještě doplnila právě o atestaci v psychosomatice, o této problematice pravidelně přednáší pro veřejnost i odborníky a třetím rokem vede Psychosomatické centrum Praha.

Řadu let také pracuje coby praktická lékařka. „Pacienty, kteří ke mně přicházejí, nedělím na psychosomatické a ostatní, ale pokud je k tomu čas, prostor a kladné nastavení pacienta, psychosomatický přístup se v mé práci objeví.

“ 

Existují různé psychosomatické školy, přístupy? Něco, v čem se odlišují ve svém postoji k nemoci a pacientům?

Neřekla bych, že jsou různé psychosomatické školy, spíš bych rozlišovala na psychosomatiku lékařskou a nelékařskou.

Psychosomatické uvažování a pohled mohou totiž uplatňovat i různí terapeuti a léčitelé, každý pak používá možná stejné východisko, ale zcela jiné vzdělání a z toho vyplývající jiná doporučení, postupy, rady. K uzdravení může vést mnoho cest, ale role lékaře je významná a lékaři s psychosomatickým přístupem jsou pacienty hojně vyhledáváni. V tuto chvíli jsou nedostatkovým zbožím.

Na pražském SmartTalku, který se koná 23. března v kině Světozor, budete mít přednášku na téma Imunita z pohledu psychosomatiky. V čem se tedy pohled lékaře-psychosomatika liší od jeho kolegy, například praktického lékaře, který se psychosomatice nevěnuje? Jak bude probíhat vyšetření a léčba pacienta?

Lékaři, kteří se nevěnují psychosomatice, uplatňují vzdělání tak, jak jsme ho získali na vysoké škole i v dalším postgraduálním studiu, které je většinou velmi zaměřené na biologickou složku nemoci.

Ta je vědeckou medicínou poměrně dobře prozkoumána, ale u mnohých našich pacientů nás přesto nevede k odpovědi na otázky, proč má pacient tyto příznaky, když naše vyšetření jsou všechna negativní.

V ten moment se biologicky orientovaný lékař spokojí s odpovědí, že nebyla prokázána žádná choroba, psychosomaticky orientovaný lékař má možnost provázet pacienta i na cestě hledání souvislostí nejen biologických, ale i psychologických a vztahových.

Na přednášce budete mluvit mj. o „spojení těla s hlavou“. Nezapojujeme hlavu někdy až moc, neměli bychom ji někdy spíše vypnout?

Vypnout hlavu nebo zapnout na povel neumíme. Pokud nás něco trápí či děsí, neumíme si to zakázat, poručit si. Vysvětlit si racionálně, že mě to nemá děsit nebo zatěžovat, většinou nefunguje.

Naše racionální hlava nás naopak často vede tam, kde by naše tělo radši nebylo, z důvodů třeba finančních nebo v rámci úspěchu, který potřebujeme například v profesním životě, často nevnímáme, že tělu toto zatížení nevyhovuje, potřebovalo by více odpočinku… A v takovém případě nám to začne tělo dávat najevo nemocí nebo příznaky – bolestmi apod.

Zajímavé:  Jake Jsou Léky Na Ředění Krve?

Dbá psychosomatika více na prevenci nemocí?

Dá se to tak říct, i když záleží, kdy začneme psychosomatický přístup uplatňovat. Pokud už ve fázi nějaké vážnější nemoci, může být cesta k úplnému uzdravení složitá, ale směr správný.

Změnil se během posledních let přístup k psychosomatice, u nás, či obecně v rámci západní medicíny? Je tu větší podpora pro tento způsob práce? 

V posledních letech se u nás hodně zvýšilo povědomí o psychosomatice, hodně se o ní píše, pacienti jsou vzdělaní a často psychosomatický přístup očekávají, chtějí. Situace se mění i v medicíně, ale pomaleji.

Pokud má lékař mít psychosomatické vzdělání, nestane se to přes noc. Musí si ke svému specializovanému vzdělání ještě dodělat nástavbovou atestaci, je to plno práce, času, vložených peněz a pojišťovny zatím tuto péči nehradí.

Společnost psychosomatické medicíny se snaží vyjednat hrazení psychosomatické péče, ale je to běh na dlouhou trať.

Vědí lidé, co od psychosomatiky čekat, nebo mají třeba zkreslené představy?

Být otevřený psychosomatice znamená být otevřený novým pohledům na sebe, nemoc, potíže, hledat nová řešení, pro lékaře zase rozšířit svoje zorné pole, okruh otázek i doporučení. Lidé, kteří vyhledají psychosomatickou konzultaci nebo psychosomatické centrum, hledají vlastně jiný přístup, takže je na začátku důležité společné východisko – společné hledání možností úlevy a cesty k uzdravení.

Panují kolem psychosomatiky nějaké mýty, které byste chtěla uvést na pravou míru?

Někdy to může z některých článků o psychosomatice vypadat, že stačí nalézt tu psychosomatickou příčinu (to, co jsem si naložila na záda, nebo to, co mi leze krkem) a vše bude vyřešeno. Ve skutečnosti to ale bývá složitější a také někdy déletrvající.

Pacienti mají někdy velká očekávání poté, co mají velmi dlouhodobé potíže a klasická medicína jim nepomáhá, nakonec se dostanou i k nám do Psychosomatického centra nebo na jiné psychosomatické pracoviště a očekávají nějaké rychlé řešení. Takovým klientům s dlouhodobými potížemi ale většinou také nabízíme řešení v podobě dlouhodobé psychoterapie, která může mít velmi dobré výsledky.

Je psychosomatika vhodná pro každého pacienta? 

Psychosomatický přístup je vhodný u každého pacienta, který o něj má zájem. Jsou ale nemoci, u kterých bych pouze psychosomatickým přístupem nenahrazovala klasickou léčbu, která je účinná.

Například u onkologicky nemocných nebo u těžkých chronických onemocnění, jako nespecifických střevních zánětů, roztroušené sklerózy apod.

, může pacient velmi profitovat z podpůrné psychosomaticko-psychoterapeutické léčby, ale klasická biologická léčba je nenahraditelná.

Můžeme se uzdravit jen tím, že porozumíme svému onemocnění? Přestaneme pak například dělat chyby, které k němu vedou či zhoršují náš stav?

Ano, bez porozumění svému onemocnění je těžké se mu vyhýbat. Obecná doporučení obvykle platí do určité míry, ale je dobré vždy přihlížet ke konkrétním okolnostem každého pacienta.

MUDr. Michaela Ročňová

Lékařka s praxí praktického lékaře, atestací z psychosomatiky a výcvikem v rodinné terapii. Vede psychosomatické konzultace, které zhodnocují všechny dosavadní potíže a jejich léčbu. Vystudovala 1.

 lékařskou fakultu Univerzity Karlovy, získala atestace z interního lékařství 1. stupně, všeobecného praktického lékařství a psychosomatiky.

Pracovala na Interní klinice FN Motol, na Střední zdravotní škole vyučovala odborné předměty a řadu let se věnuje praxi praktického lékaře pro dospělé. Od roku 2017 vede Psychosomatické centrum Praha.

Rizika cestování

Abyste si z cest odvezli jen příjemné vzpomínky, je nutné dodržovat určitá preventivní opatření. Některá jsou specifická pro konkrétní zemi, jiná platí prakticky všude. Přečtěte si, co se vyplatí udělat vždy.

PŘED ODJEZDEM

  • Pořiďte si kopie dokladů – Cestovní doklady, jakými jsou cestovní pas, vízum nebo smlouva o cestovním pojištění, si před odjezdem naskenujte a pošlete sami sobě e-mailem. Je to bezpečnější alternativa klasických kopií dokladů, které můžete na cestách ztratit právě tak jako originály.
  • Dodržujte místní zákony – Abyste předešli zbytečným problémům, nastudujte si předem základní zákony a předpisy země, do které vede vaše cesta.
  • Chraňte své zdraví – Před odcestováním si zjistěte, jaká očkování je vhodné preventivně absolvovat. Sbalte si svědomitě cestovní lékárničku a poznamenejte si telefonní čísla pro případ nouze (ambasáda, asistenční služba, tísňová linka). Nezapomeňte si sjednat cestovní pojištění.

BĚHEM CESTY

  • Dejte si pozor na své věci – Svá zavazadla označte skrytou jmenovkou s adresou, kterou uložte i dovnitř zavazadla. Jejich stav důkladně zkontrolujte při převzetí od přepravce a v případě, že došlo k jejich vykradení či poškození, ihned je reklamujte u přepážky „Baggage Claims“ v areálu letiště. Při letecké přepravě si cenné a křehké věci berte s sebou do kabiny. Naopak do kabiny s sebou neberte nůžky, nože a jiné ostré předměty. Zavazadla vždy uzamkněte nebo jinak mechanicky znesnadněte přístup k jejich obsahu.
  • Raději se ohlédněte – Cestování bývá spojeno se vzrušením a související roztržitostí. Také věcí při sobě přirozeně nosíme více než doma. Abyste po rychlém odpočinku u kávy na místě nezapomněli fotoaparát nebo průvodce, raději se v podobných situacích vždy ohlédněte, než odejdete.
  • Rozdělte své finance – Přestože za normálních okolností nosíte bankovky i platební karty v jedné peněžence, na cestách to raději nedělejte a část svých peněz uložte na jiné, bezpečné místo. Pobyt v cizině bez finančních prostředků by jistě nepatřil mezi nejpříjemnější cestovatelské vzpomínky.
  • Pozor na kapsáře – Okradení kapesním zlodějem je nepříjemná zkušenost v kterémkoliv prostředí, v cizí zemi pak zejména. Peněženku, doklady, mobilní telefon a další důležité věci proto nikdy nenoste na pro zloděje snadno dostupných místech, jakými jsou například zadní kapsy u kalhot.
  • Řiďte s opatrností – Pokud se rozhodnete vypůjčit si na své cestě motocykl, automobil či jiný dopravní prostředek, nezapomeňte, že se s cizí zemí pojí také jiné zvyklosti. Vedle možných rozdílů mezi dopravními předpisy se také můžete setkat s pro vás nezvyklým a nepředvídatelným chováním ostatních účastníků provozu. Ověřte si, zda náklady za případnou dopravní nehodu kryje pojištění, které jste uzavřeli.
  • Pozor na toulavá zvířata – Ať jsou zvířata, která na svých cestách potkáte, seberoztomilejší, nehlaďte je. Nikdy si nemůžete být jistí, že nepřenáší některou z nebezpečných chorob, kupříkladu vzteklinu.
  • Stravujte se bezpečně – Zejména v zemích třetího světa je důležité dbát na hygienu stravování. Jídlo by mělo být vždy důkladně tepelně zpracované, raději se vyhněte stravě z pouličního prodeje. Vodu pijte raději balenou a stejnou vodou si také čistěte zuby.
  • Adrenalin s mírou – Pokud se rozhodnete zpestřit si svou dovolenou některou z adrenalinových aktivit, jako je například potápění či bungee jumping, raději si zkontrolujte, že váš instruktor vlastní patřičné oprávnění tyto sporty provozovat a vyučovat.

PO NÁVRATU

  • Ohlaste pojistnou událost – Pokud budete po návratu z dovolené nuceni ohlásit pojistnou událost, je výhodné opatřit si patřičnou fotodokumentaci či písemná svědectví. Do pojišťovny, u které jste pojištění sjednávali, odešlete či osobně doneste také kopie nezbytných dokladů a vyplněný protokol o škodě.

Akutní onemocnění

Na dovolenou si jezdíme zpravidla odpočinout od starostí a povinností běžného dne. Ne všechno se vždy musí vyvíjet přesně podle plánu a úrazy či nemoci mohou vaše cestování značně znepříjemnit. Dle statistik je doba dovolených spjata s vyšším počtem úrazů za rok.

Pokud vás nějaké onemocnění skolí na cestách v zahraničí, je situace bezpochybně složitější než v případě tuzemské dovolené. Pro cestovatele je nepsanou povinností uzavření cestovního pojištění, které nejlépe vyhovuje požadavkům klienta, povaze cesty a cílové destinaci.

Dbejte pokynů asistenční služby

Při vzniku zdravotních potíží byste vždy měli kontaktovat asistenční službu pojišťovny. Ta je vám k dispozici nepřetržitě 24 hodin denně. V případě akutních onemocnění či úrazů někdy nebývá čas kontaktovat asistenční službu předem. V tomto případě by měla konzultace s pojišťovnou následovat ihned po akutním ošetření ve zdravotnickém zařízení.

Pracovníci asistenční služby po vás mohou vyžadovat:

  • Číslo pojistné smlouvy nebo karty.
  • Vaše křestní jméno, příjmení, datum narození a telefonní číslo, na kterém budete k zastižení.
  • Datum a místo vzniku pojistné události.
  • Popis, jak k pojistné události došlo, adresu a telefonní číslo místa, na kterém se nachází kontaktní osoba, nejčastěji lékař. V tomto případě je potřeba uvést i jméno zdravotnického zařízení a ošetřující osoby.

Při vzniku pojistné události vždy dbejte pokynů operátora pojišťovny. V ideálním případě takto postupujte, pokud jste ještě neabsolvovali lékařské ošetření. Pojišťovna vám totiž zprostředkuje návštěvu nejbližšího lékařského zařízení, se kterým má uzavřenou smlouvu.

Smluvní vztah s partnerskými zdravotnickými zařízeními garantuje kvalitu ošetření odpovídající standardům České republiky. Smluvní zdravotnická zařízení vás často ošetří zdarma. Pokud přesto budete muset za ošetření zaplatit v hotovosti, povinností ošetřujícího lékaře je vystavit kompletní lékařskou zprávu.

Ta by měla obsahovat příčinu návštěvy, diagnózu, výsledky vyšetření, postup léčby a naordinované léky. Důležitý je taktéž účet s rozepsanými cenami za jednotlivé lékařské úkony.

Pojišťovna vám uhradí lékařské ošetření a léčebné výlohy až do výše pojistných limitů, které jsou součástí každého cestovního pojištění. Z úrazového pojištění obdržíte navíc i takzvané bolestné, zpravidla po ukončení léčby. Pokud vám zranění způsobí jiná osoba, můžete náhradu škody požadovat také po ní.

V tomto případě si pro pojišťovnu uschovejte i policejní zprávu. Vždy si zkontrolujte, zda jsou všechny skutečnosti týkající se nehody správně zdokumentovány. Pokud nerozumíte zápisu v cizím jazyce, nepodepisujte ho a výpověď doplňte verzí v českém jazyce.

Zajímavé:  Řepka Olejka Vliv Na Zdraví?

Pokud způsobíte někomu zdravotní úraz vy, je potřeba, aby součástí vašeho cestovního pojištění bylo pojištění odpovědnosti. V opačném případě nesete finanční tíhu sami.

Při návratu z dovolené

Po návratu z cest co nejdříve kontaktujte svou pojišťovnu a nahlaste pojistnou událost. Některé pojišťovny, jako například ERV Evropská pojišťovna, umožňují hlášení kompletně on-line přes web. Pro tyto případy si vždy uchovávejte veškeré originály dokumentů, jež se vážou k dané události.

Pečlivě vyplňte formulář hlášení pojistné události, zkontrolujte správnost kontaktních údajů a přiložte originály zpráv o ošetření úrazu či nemoci, účty za léky a popřípadě i zdravotnický materiál. V případě úrazu přesně popište danou událost, tedy jak k úrazu došlo a co bylo jeho příčinou.

Bez řádného uzavření cestovního pojištění se z vaší dovolené může stát noční můra. Náklady na léčebné výlohy se v zahraničí mohou vyšplhat až do astronomických částek. Při jakékoliv cestě je tedy vhodné uzavřít alespoň minimální cestovní pojištění a v případě akutního onemocnění či úrazu vždy postupovat v souladu s pokyny asistenční služby.

Chronická onemocnění

Chronické onemocnění v řadě případů nemusí nutně představovat překážku cestování do zahraničí. Kupříkladu takový pobyt strávený u moře může být naopak pro některé choroby přímo žádoucí.

Pokud se na delší cesty s chronickým onemocněním vydáte, je vhodné se řídit následujícími pravidly:

  • Plánovanou cestu s dostatečným předstihem konzultujte se svým lékařem. Ten by vám měl odpovědět na otázky, zda je cestování při vašem zdravotním stavu vhodné a jestli není nutné předem upravit medikaci či provést potřebná očkování.
  • Vycestujte nejlépe v okamžiku, kdy je vaše choroba déle než 6–12 měsíců stabilizovaná. Jen tak vás totiž pojišťovny na cestu pojistí.
  • Před sjednáním cestovního pojištění navštivte svého ošetřujícího lékaře a požádejte ho o vystavení takzvané souhrnné lékařské zprávy, potvrzující, že za uplynulý půlrok až rok (dle podmínek jednotlivých pojišťoven) nedošlo ke zhoršení vašeho onemocnění, hospitalizaci či zásadní změně terapie.
  • Před odjezdem si vyzvedněte u svého lékaře recepty na dostatečné množství léků, které pravidelně užíváte, a nezapomeňte si je zabalit s sebou. Léky by měly vystačit po celou dobu dovolené a ještě o několik dní navíc v případě, že by došlo k neplánovanému prodloužení pobytu.
  • Požádejte svého lékaře o soupis léků, které musíte užívat. Ten můžete využít při kontaktu s celními orgány či v případě nutnosti návštěvy zdravotnického zařízení v zahraničí.
  • Léky raději rozdělte do více zavazadel pro případ, že by došlo ke ztrátě jednoho z nich.
  • Pokud překročíte několik časových pásem, zeptejte se svého lékaře na změny v časovém harmonogramu užívání svých léků.
  • Dodržujte doporučení týkající se vašeho onemocnění. Kardiaci by například pro svou dovolenou měli volit raději období mimo hlavní sezónu, kdy jsou venkovní teploty příznivější. Lidé s poruchou krevní srážlivosti by se měli vyhnout dlouhému sezení. Letecká doprava není vhodná pro osoby s těžkou anémií (chudokrevností) a vážným srdečním či plicním onemocněním.
  • Předem si poznamenejte důležité kontakty na nejbližší specializovanou lékařskou pomoc v případě náhlých zdravotních obtíží.

Těhotenství

Těhotenství není nemoc, a pokud žena nemá žádné zdravotní potíže, není třeba činit žádná zvláštní „ochranná“ opatření.

Při cestování do zahraničí je ale dobré vědět několik skutečností – například že výlohy spojené s případným porodem během cesty si hradí žena sama nebo že při cestování ve vysokém stupni těhotenství mohou letecké společnosti vyžadovat potvrzení dokládající, že dotyčné její zdravotní stav dovoluje letět. 

Mohu během těhotenství cestovat?

  • Obecně platí, že jakékoliv náročnější cesty je vhodné předem konzultovat se svým gynekologem.
  • Delší cestování se rozhodně nedoporučuje v případě, že je těhotenství rizikové.
  • Těhotná by rovněž měla dobře zvážit, ve kterém trimestru bude cestovat a do jakých lokalit se vydá.

Kdy je cestování nejvhodnější?

  • Ideální dobou pro pořádání delších cest během těhotenství je období druhého trimestru.
  • První trimestr bývá často spojen s nepříjemnými nevolnostmi a zvýšenou únavou a je spolu s třetím trimestrem nejrizikovějším obdobím gravidity, ve kterém se může objevit řada závažných komplikací.
  • Během druhého trimestru se navíc většina budoucích maminek cítí fyzicky i psychicky nejlépe.

Dokdy mohu létat letadlem?

  • Letadlem může cestovat žena do osmého měsíce těhotenství za předpokladu, že těhotenství probíhá normálně a lékař nedoporučil klid na lůžku.
  • Od osmého měsíce těhotenství mohou letecké společnosti vyžadovat potvrzení od gynekologa, že je těhotná schopná letu.
  • Bez tohoto potvrzení má letecká společnost právo těhotnou odmítnout přepravit.

A co ostatní dopravní prostředky?

  • Cestování automobilem může být pro těhotnou značně nekomfortní, zejména pokud je ve vyšším stadiu těhotenství.
  • Během jízdy je proto vhodné dělat pravidelné přestávky alespoň po 2 hodinách, během kterých je možné navštívit toaletu, občerstvit se, nadýchat se čerstvého vzduchu a takzvaně se „protáhnout“.
  • V automobilu je nutné správně upevnit bezpečnostní pás, a to tak, aby byla jeho spodní část vedena pod břichem a netlačila na dělohu. Existují rovněž speciální pásy uzpůsobené přímo pro těhotné.
  • Jízda automobilem po nekvalitní cestě může vést k otřesům, které mohou vyvolat děložní činnost (porodní bolesti).
  • U těhotných řidiček byla prokázána delší reakční doba. Znamená to, že těhotná později rozpozná a vyhodnotí nebezpečné situace. Pokud už řídí, měla by jízdě věnovat zvýšenou pozornost.
  • Cestování vlakem během těhotenství s sebou nese následující výhody – je možné se za jízdy volně procházet a v případě potřeby je k dispozici toaleta. Je ale třeba zvláštní opatrnosti, aby v pohybujícím se vlaku nedošlo k pádu.

Kam raději necestovat?

  • V těhotenství je lepší se vyhnout oblastem s vysokým rizikem nákazy některým z infekčních onemocnění. Jedná se především o exotické krajiny nebo lokality, kde aktuálně probíhá epidemie infekční choroby.
  • Podobně také návštěva země s nižší úrovní hygieny či obtížně dostupnou a méně kvalitní lékařskou péčí představuje pro těhotnou ženu a její plod nemalé riziko.

Co nezapomenout s sebou?

  • Pohodlné oblečení a boty,
  • těhotenskou průkazku a kopie všech výsledků provedených vyšetření (ultrazvuk, vyšetření krve, EKG),
  • potřebné léky a doplňky stravy,
  • dostatek balené vody a jídla,
  • kontakty na nejbližší lékařskou pomoc v případě zdravotních obtíží.

Co na to pojišťovna?

  • Před odjezdem je více než vhodné uzavřít cestovní pojištění, a to i pokud cestujete jen v rámci Evropské unie.
  • Jednotlivé pojišťovny na našem trhu nabízí pro těhotné cestovní pojištění jen do určitého stadia těhotenství, nejdéle však do konce 7. měsíce, tedy 2 měsíce před předpokládaným datem porodu.
  • Znamená to, že jakákoliv zdravotní péče související s těhotenstvím či porodem, která bude poskytnuta později, nebude pojišťovnou proplacena.

Otestujte svá rizika

Dotazník k testování rizika

(riziko = 1, „žádné“ riziko = 0):

Pohlaví: žena × muž (pro otázku s těhotenstvím)

  • Je vám mezi 18 a 65 lety? ano – 0, ne – 1
  • Jste těhotná (rizikové je cestování zejména po 7. měsíci)? ano – 1, ne – 0
  • Cestujete do dané lokality poprvé? ano – 1, ne – 0
  • Cestujete s dopravní kanceláří? ano – 1, ne – 0
  • Cestujete sám/sama (× ve skupině)? ano – 1, ne – 0
  • Trpíte chronickým onemocněním? ano – 1, ne – 0
  • Potřebujete pravidelně užívat nějaké léky? ano – 1, ne – 0
  • Budete v cílové oblasti putovat dopravními prostředky nebo si je budete půjčovat? ano – 1, ne – 0
  • Budete v zahraničí sportovat? ano – 1, ne – 0
  • Budete provozovat adrenalinové sporty? ano – 1, ne – 0
  • Budete vystaven/a extrémním klimatickým podmínkám? ano – 1, ne – 0
  • Chystáte se do oblasti tropů a subtropů? ano – 1, ne – 0
  • Budete v blízkém kontaktu se zvířaty? ano – 1, ne – 0
  • Chystáte se do oblasti s vysokou hustotou obyvatelstva? ano – 1, ne – 0
  • Cestujete do země s nízkým hygienickým standardem? ano – 1, ne – 0
  • Jste očkovaní proti těmto nemocem? 
    • hepatitida A: ano – 0, ne – 1
    • hepatitida B: ano – 0, ne – 1
    • břišní tyfus: ano – 0, ne – 1
    • meningokok: ano – 0, ne – 1
    • pneumokok: ano – 0, ne – 1
    • chřipka: ano – 0, ne – 1
  • Budete se stravovat „na ulici“? ano – 1, ne – 0
  • Pohlavní styk v zahraničí, sexuální turistika? ano – 1, ne – 0
  • Konzumace alkoholu? ano – 1, ne – 0
  • Měkké nebo tvrdé drogy? ano – 1, ne – 0
  • Pobyt ve vysoké nadmořské výšce (nad 2500 m n. m.)? ano – 1, ne – 0
  • Stabilní politická situace v dané lokalitě? ano – 0, ne – 1
  • Vysoká kriminalita nebo riziko terorismu v dané oblasti? ano – 1, ne – 0

Vyhodnocení

Maximální počet bodů – muži 27, ženy 28

Hodnocení rizika:

Nízké riziko (0–9)

Vaše riziko na cestách je nízké. Zdá se, že putujete do bezpečné oblasti nebo jste na cesty dobře připraven/a. I přesto vám doporučujeme alespoň základní cestovní pojištění. Nikdy totiž nevíte, co vás při vašem putování může potkat.

Střední riziko (10–19)

Na cestách vás čeká mnoho nebezpečných nástrah. Cestovní pojištění je pro vás nepsanou povinností. Při vašem putování vás totiž může potkat mnoho nepříjemných událostí, na které se rozhodně vyplatí být připraven. Poctivou prevencí si z cestování odvezete pouze příjemné zážitky, jež budou vaše přátele bavit ještě po dlouhou dobu.

Vysoké riziko (20–28)

Riziko vašeho cestování je velmi vysoké. Buď se chystáte do velmi rizikové oblasti, nebo na cestu dosud nejste řádně připraven/a. Rozhodně vám doporučujeme cestovatelské pojištění, které vás ochrání před případnými nástrahami vašeho putování. V tomto případě platí, že čím vyšší ochrana, tím bezpečnější bude vaše cesta.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector