Barevné čočky – vše o zdraví

Barevné čočky - Vše o zdraví

Už vás nebaví hledat brýle, když je přitom máte na nose? Nic nevidět pár vteřin po tom, co vejdete do vyhřáté místnosti? Nemoci jen tak skočit do bazénu bez toho, abyste před tím neodložili brýle. Nebo jste právě zjistili, že už nepoznáváte ty, kteří vás zdraví na ulici, a do kina si zásadně kupujete lístky nejblíže k plátnu? Ale pořídit si brýle? To ani náhodou!

Pro ty, kteří mají brýlí už po krk nebo s nimi ani nehodlají začínat, naštěstí existuje skvělá alternativa.

Kontaktní čočky! Vyjdou sice o trochu dráž a chce to cvik a péči, ale nemusíte se bát hrát s nimi volejbal, jen tak se nezamlží a nebudou vám kazit vzhled.

Dnešní moderní čočky už navíc vyhovují skoro každému, v oku čočku prakticky neucítíte, nemusíte se bát žádného pálení a se speciálním čočkami můžete dnes i s klidem usnout.

Nabídka kontaktních čoček je opravdu široká, ať už chcete jen barevné čočky na ozdobu, čočky na dálku nebo potřebujete vyrovnat speciální oční vadu. Vybrat si ty správné nemusí být tak lehké, jak se na první pohled může zdát. Proto jsme pro vás připravily rady, které vám při výběru pomohou.

Musím navštívit odborníka?

Nikdy si kontaktní čočky nekupujte bez předchozí návštěvy očního lékaře nebo optiky. Při koupi čoček nestačí pouze vědět, kolik máte dioptrií, ale i další parametry vašeho oka či případné vady.

Při nošení kontaktních čoček je také dobré chodit na vyšetření pravidelně, aby se dříve odhalili záněty a jiné nemoci, ke kterým jsou oči při nošení kontaktních čoček náchylnější. Zvláště při nedodržování správné péče.

Vyšetření a první aplikaci čoček vám provede specializovaný optometrista nebo váš oční lékař.

Barevné čočky - Vše o zdraví

Dioptrie

Ti, co nosí brýle, znají. Dioptrie uvádí, jak je váš zrak na blízko či do dálky špatný. Je to hodnota, kterou je nutné při koupi čoček znát.

Pokud si koupíte neodpovídající dioptrie, může dojít k rozmazanému vidění, bolestím hlavy i poškození zraku. Proto si vždy nechte dioptrie přeměřit, i v případě, že nosíte brýle.

Dioptrie pro brýle a kontaktní čočky mohou být totiž rozdílné, zvláště při výších dioptriích.

Kontaktní čočky existují pro krátkozrakost, dalekozrakost i pro kombinaci obou vad. Takzvané bifokální čočky mají dvě ohniska, a proto s nimi můžete vidět dobře na blízko při čtení novin i do dálky při koukání na televizi.

Zakřivení

Dioptrie byste možná zvládli odhadnout podle brýlí, ale zakřivení vaší rohovky již nikoliv. Zde je potřeba vyšetření a nejlépe i aplikace čočky přímo u odborníka. Ten jediný dokáže zkontrolovat, zda vám čočka správně sedí.

Hodnota zakřivení se může s výrobci měnit, a proto je vhodné s odborníkem konzultovat i změnu čoček.

Na trhu jsou však dnes už čočky, které jsou díky pokročilejším materiálům oku velice přizpůsobivé a prodávají se tak pouze jen s jednou hodnotou zakřivení pro všechny typy očí.

Průměr

Další hodnota, která napomáhá k výběru kontaktních čoček a bez vyšetření ji nezjistíte, je průměr. Výrobci měkkých čoček však většinou vyrábí kontaktní čočky pouze o jednom univerzálním průměru.

Jak často budu čočky nosit?

Potřebujete čočky jen na sport či páteční večírek? Nebo je naopak nehodláte prakticky „sundat” z oka? Na tom závisí, jaký typ kontaktních čoček zvolíte.

Jednodenní

Ráno vyndat z platíčka, nandat na oko a večer vyndat z oka a hned vyhodit do koše. Jednodenní čočky prakticky nevyžadují žádnou péči, a díky tomu jsou i nejhygieničtější možností. Za pohodlnost si však připlatíte. Proto jsou vhodné spíše na občasné nošení jako doplněk k brýlím nebo k vícedenním čočkám v případech, kdy není možné věnovat čočkám dostatečnou péči.

TIP: Jednodenní čočky jsou nejhygieničtější kontaktní čočky.

Čtrnáctidenní, měsíční, …

Náročnější na péči, avšak ekonomičtější jsou kontaktní čočky vícedenní. Čočky je nutné po každém použití očistit speciálním roztokem a uložit do pouzdra. Samotná procedura však po zacvičení zabere jen pár sekund.

Tyto kontaktní čočky jsou vhodné pro ty, co je hodlají nosit každý den. Nejběžněji na trhu seženete čočky měsíční a čtrnáctidenní. Existují však i čočky na jeden rok. Čočky jsou vždy určeny k použití po danou kalendářní dobu.

I když si vezmete měsíční čočky na sebe jen ob den, musíte je po měsíci vyhodit.

Kontinuální

Nehodláte čočky vytahovat ani na noc? Dříve bylo spaní s čočkami opravdový hřích, dnes už však existují čočky, které můžete nosit bez vyndání i celý měsíc. Zní to jako sen, nejsou však vhodné pro každého. Jejich nošení vždy konzultujte s lékařem.

Většina lidí nesnese v oku kontinuální čočky více než pár dnů.

Jaký tvar vybrat?

Jste pouze krátkozrací či dalekozrací? Nebo trpíte jinými očními vadami jako presbyopie nebo astigmatismus? Od toho se odvíjí výběr tvaru vašich kontaktních čoček.

Sférický tvar

Nejběžnější tvar čoček, který se používá pro korekci krátkozrakosti a dalekozrakosti.

Asférický tvar

Tvar, který napomáhá ke korekci presbyopie.

Tórický tvar

Také někdy nazývané astigmatické čočky, korigují astigmatismus.

Jaký materiál je nejvhodnější?

Od dob vynálezu hydrogelových čoček Ottou Wichterlem už uplynulo pár let a materiál se vyvinul. Dnes se už ve většině případů prodávají kontaktní čočky ze silikon-hydrogelu.

Ty nejenže mají vysoký obsah vody, který je pro objekt v oku klíčový. Ale i skvěle propouští vzduch, což jejich hydrogelový předchůdce nedokáže.

Kontaktní čočky ze silikon-hydrogelu jsou také díky silikonu pevnější, netrhají se a mohou tak být výrazně tenčí.

ZAJIMAVOST: První pokusy o kontaktní čočky byly vyrobené ze skla.

Barevné čočky - Vše o zdraví

Jaké značky jsou osvědčené?

Není čočka jako čočka. Při výběru značky je dobré vybírat mezi osvědčenými výrobci, předejdete tak zdravotním komplikacím, které mohou nastat u méně kvalitních čoček. Zvláště pak u čoček kontinuálních, bifokálních či jiných speciálních je dobré sázet na osvědčené firmy popřípadě na doporučení odborníka.

 Mezi nejznámější výrobce kontaktních čoček patří:

  • Bausch & Lomb
  • Alcon
  • CooperVision
  • Johnson & Johnson

Je lepší si připlatit?

Se značkou souvisí i cena kontaktních čoček. Za osvědčené značky si samozřejmě připlatíte ve srovnání s levnějšími asijskými protějšky. Cena se však neodvíjí pouze od značky, ale samozřejmě od typu vady, kterou čočkami řešíme. Pro nejběžnější čočky korigující krátkozrakost a dalekozrakost je pak největší cenový rozdíl mezi čočkami jednodenními a vícedenními.

Cena samotných čoček však není jediný výdaj, s kterým musíte počítat. Při používání vícedenních čoček je potřebný také příslušný roztok a pouzdra. Do výdajů si také započítejte pravidelné preventivní návštěvy u lékaře.

Jak vybrat roztok na kontaktní čočky?

Roztok je nedílnou součástí nošení vícedenních kontaktních čoček. Čočky se v něm uchovávají vždy, když je zrovna nemáte v očích. Stejně jako čoček existuje i roztoků na trhu nepřeberné množství a někdy může být těžké vybrat ten správný. Co by měl tedy splňovat správný roztok?

Kontaktní čočky jsou totiž po celém dni nošení v oku vysušené a potřebují zase vzpružit. Jen správným roztokem docílíte, že budou čočky druhý den zas krásně zvlhčené a nebudou v oku pálit.

Pokud nestrávíte celý den v ochranných brýlích, vaše čočky se pravděpodobně zašpiní. Na kontaktních čočkách se zachytávají prachové částice, smítka, bakterie i jiné mikroorganismy, které je potřeba večer z čoček očistit. Správný roztok tedy účinně desinfikuje,a přesto neohrožuje oči.

Výrobce kontaktních čoček většinou doporučuje, jaký roztok ke konkrétním čočkám používat. Na doporučení se také můžete zeptat vašeho lékaře či optometristy. Ten nejvhodnější pro vás si však bude muset nalézt sami.

RADA: Nešetřete na svém zdraví. Nikdy nepoužívejte k vymývání kontaktních čoček vodu!

Jak vybrat pouzdro na kontaktní čočky?

Pouzdro slouží k uchování kontaktních čoček v době, kdy je nemáme v očích. Výběr pouzdra už je spíše designovou záležitostí. Je však dobré kontrolovat si objem mističek pouzdra, aby nebyli pro vaše čočky příliš malé.

Také je dobré se zaměřit na zavírání pouzdra a zkontrolovat, zda roztok nebude nijak vytékat. Pak už se fantasii meze nekladou. Hodně lidí preferuje popsané mističky: „pravá a levá“ a nebo barevně oddělené, aby nedošlo k záměně čoček pravého a levého oka.

Existují také pouzdra se zrcátkem nebo speciální pouzdra na cestování.

Pouzdra jsou ve většině případů také součástí balení roztoku. Avšak nezapomeňte. Pouzdra na kontaktní čočky by se měli vyměňovat každý měsíc, abychom zamezili vzniku bakterií s plísní.

Barevné čočky - Vše o zdraví

A to je vše?

Ano. Kontaktní čočky, roztok a pouzdro je vše, co k nošení čoček potřebujete. Není však od věci pořídit si i další doplňky, které mohou aplikaci kontaktních čoček usnadnit.

Jedním z jich je speciální pinzeta na kontaktní čočky, díky které se vám budou čočky z pouzdra jednodušeji vyndávat a zamezíte jejich poškození nehtem.

Nikdy také není od věci mít u sebe desinfekční gel či ubrousky, abyste při nandávání i vyndávání měli čisté ruce za jakýchkoliv podmínek.

Источник: https://napovime.cz/navod/jak-vybrat-kontaktni-cocky/

Zdraví

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jest-li se můžou nosit kontaktní čočky v době nemoci, například když máte rýmu. Díky za odpověd.

Odpověď:

Dobrý den,Pokud jste pouze lehce nachlazen,čočky nosit můžete.Kdyby jste měl větší chřipku nebo angínu doporučuji čočky nepoužívat.

Dobrý den,chtěla bych se zeptat, zda mohu nosit barevné čočky když jsem rok po laserové operaci, z 9ti dioptrií mám nulu.Ráda bych změnila barvu očí,ale bojím se, že by to mohlo být pro mé oči nevhodné.Moc děkuji za radu:)Lenka

Odpověď:

Dobrý den,Pokud chcete vyzkoušet barevné čočky,měla byste podstoupit vstupní vyšetření u svého kontaktologa nebo v aplikačním středisku,kde v rámci reaplikace Vám bude naaplikován zkušební pár čoček s barvou čoček na vyzkoušení.Pokud bude vše v pořádku při vstupním vyšetření,můžete nosit barevné kontaktní čočky.

Dobrý den,mám druhý den zánět spojivek, na který mi lékař předepsal přípravek Maxitrol. Čocky samozřejmě nyní nenosím, ale zítra bych je potřebovala (pro opravdu velice důležitou událost) na cca 3 hodiny nasadit.

Myslíte, že když nakapu Maxitrol, počkám 15 minut, pak nasadím jednodenní čočky, které po 3 hodinách vyhodím, a pak po 15 minutách zase kápnu Maxitrol (zcela podle rozvrhu), může se něco stát? Ta událost je pro mě opravdu nesmírně důležitá, nicméně ne zas natolik, abych si přivodila závažné problémy. Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,Nedoporučuji kapat antibiotika s kombinací čoček,zánět se Vám může více rozvinout a pak čočky nebudete moc nosit vůbec.

Dobrý den, zajímalo by mne, jaký vliv má na nošení čoček ‚Propustnost pro kyslík‘ a ‚Obsah vody‘. Mám citlivé oči, téměř celý den jsou zarudlé nezávisle na tom, zda nosím brýle nebo kontaktní čočky. Lékař mi řekl, že mám celoroční zánět spojivek. Jaké kontaktní čočky by jste mi doporučili? Děkuji za radu. Markéta Kučeříková

Odpověď:

Dobrý den, Pokud máte celoroční zánět spojivek,neměla byste nosit žádné kontaktní čočky.

Dobry den.Donedavna jsem pouzival 1denni cocky 1-Day Acuvue se zakrivenim 8.5 a prumerem 14.2 . Chci prejit na 14ti denni Acuvue Oasys, kde je vsak zakriveni 8.4 a prumer 14. Muzou s tim byt nejake problemy?Je nutne jit znovu na ‚vysetreni a aplikaci‘ a cely ten proces znovu? Pripadne se chci zeptat jestli jsou k dostani cocky se stejnym prumerem a zakrivenim jak jsem mel u jednodennich?

Zajímavé:  Alergie Na Slunce Po Spálení?

Odpověď:

Pri kazdé změně značky je nutné navštívit očního specialistu, který Vám naaplikuje zkušební pár a zkontroluje, jak čočky sedí na rohovce dle zakřivení a průměru. Konzultace s očním specialistou je velmi důležitá.

Dobrý den, často nosím čočky nebo brýle a to hlavně minusky s různě silnými dioptriemi, jen proto,že jsem fetišistka, jinak brýle vůbec nepotřebuji, vidím jak rys. Mám docela slušné akomodační schopnosti, takže i přez 5 dpt. vidím v pohodě ale nosím spíš slabší, kolem dvou. Jen se chci zeptat jestli si tím můžu zhoršit vidění nebo poškodit oko, dík za odpověď, Majka.

Odpověď:

POkud brýle nepotřebujete kvůli dioptriím, ale jen jako kosmetický doplněk pak si nechte udělat do zvolených obrouček sklo s O dioptriemi. KOsmeticky poslouží stejně dobře a ubude Vám obtíží, bolestí hlavy a zrakové nepohody, která se může projevit únavou, nekonctrovaností atd.

Dobry den chtel bych se zeptat zda nevite o nejakem dobrem kontaktologovi (který měří přesně očni vady pacienta) z Brna? Vim ze v nabidce je jich hodne, ale me zajima který z nich je tak nejlepsi (jestli mate nejake zkusenosti s nmi)? Dekuji za odpoved Ludek

Odpověď:

Dobry den, tezko se doporucuje. Ja osobne bych sel k MUDr. Sendlerovi.

Je mozne, aby mi oko napadla menavka Acanthamoeba, kdyz nenosim kontaktni cocky a ziji v zemi, kde je vetsi vyskyt teto menavky ve vodovodni siti nez v CR, pripadne pokud je vcas zahajena lecba, je sance na uplne uzdraveni oka? Jak dlouho trva inkubacni doba od uchyceni menavky na oku az po uplne propuknuti infekce? Je mozne dostat tuto infekci pokud na mne treba nekdo prskne pri kychnuti a mam nasazene kontaktni cocky, pripadne i bez nich? Dekuji.

Odpověď:

Omlouváme se za zpoždění odpovědi. Acantamoeba je běžně se vyskytující prvok ve vodovodních sítích, jeho virulence je velice malá, takže za běžných okolností k jeho zvládnutí stačí vlastní obranyschopnost.

Na poškozením povrchu rohovky se však mohopu uchtit a způsobit vážné onemocněněí. Je k tomu však i potřeba aby byly výrazně pomnožené např. na kontaktní čočce. Při běžném umývání obličeje vodou se bát nemusíte.

Dobrý den, dnes jsem byl na aplikaci torické čočky do pravého oka – mam astigmatismus pouze na jednom oku, druhe je naprosto v poradku. Nikdy předtím jsem brýle nenosil.

Jde o to, že po aplikaci čočky se mi ,,zviditelní – zvýrazní‘ žilky od vnitřního koutku až po duhovku (dál už ne) a oko mám trochu začervenalé. Nic mě neřeže ani nepálí, čočku jinak snáším bez problému a vůbec ji necítím.

Mám strach že nebudu moci nosit čočku, právě kvůli tomu. Vím že je to teprve první den, ale přece jen mám obavy aby to bylo v pořádku, děkuju za váš názor

Odpověď:

Omlouváme se za zpoždění odpovědi. Myslím, že se tento stav stabilizuje, každopádně to řekněte svému kontaktologovi, který jistě správně posoudí příčinu a další řešení.

Dobrý den,zazněl tu dotaz ohledně nošení čoček v zakouřeném prostředí.Znamená to,že já,jako servírka bych je raději nosit neměla nebo je to dáno snášenlivostí?Zatím čočky nemám,ale uvažuji o nich. Děkuji za odpověď

Odpověď:

Zakouřené prostředí je určitě rizikové, ale není to tak, že byste je nosit nemohla. Spíše bych volil čočky s co nejkratší dobou výměny. Nejlépe jednodenní. V zakouřeném prostředí oči více vysychají, jsou zarudlejší, červenější.

Dobrý den,nosím kč 3 roky bez roblému, v prosinci jsem porodila a od té doby mám problém s kč, oči slzí a ráno je mám červené, někdy taky hlenovito hnisavý výtok, k očnímu jsem objednána ale až za měsíc(kojím) a dnes jsem si na bělmu našla hned vedle duhovky žlutou skvrnu, která při námaze např. čtení červená dcera měla zánět spojivek ,ale stejně mám strach z vředu na rohovce děkuji

Odpověď:

Omlouváme se za zpoždění odpovědi. Vřed na rohovce je jistě velmi závažná záležitost, která může zrak výtrazně poškodit, ale při něm jsou kruté bolesti, které Vás k lékaři donutí jítr akzutně.

Popis Vašeho nálezu spíše svědčí pro zánět spojivek, bylo by pro vhodné co nejrychleji vyhledat lékařskou pomoc a začít adekvátně stav léčit.

určitě vysaďte čočky a ty které jste nosila při zánětu zahoďte.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda může nošení měkkých kontaktních čoček přispívat nebo způsobit rozvoj keratokonu. Nosím kontaktní čočky Pure Vision téměř každý den, ale mám obavu, aby se u mě neprojevilo toto onemocnění. Děkuji za odpověď. S pozdravem Katka

Odpověď:

Dobrý den, kontaktní čočky nemají vliv na vznik rozvoje keratokonu .

Dobrý den, Doposud jsem nosil kontaktní čočky SUREVUE asi 8 let, bez jakýchkoliv problémů. Poslední rok mi začaly čočky vadit, spíše mi začala vadit čočka v pravém oku. Domnivál jsem se, že je to způsobeno syndromem suchého oka, proto jsem se rozhodl přejít na jiný typ čoček konkrétně ACUVUE OASYS.

Byl jsem u kontaktologa, který mi řekl, že oči mám naprosto v pořádku, nepodrážděné, včetně slzné kapsy(mylsím, že to tak nazval). Doporučil mi čistě hydrogelové kontaktní čočky(anglický výrobce, zanačku si bohužel nepamatuji s cenou okolo 1200kč za 6 čoček), mám je na odzkoušení po týdnu mám přijít na kontrolu, jak mi čočky sedí a jestli způsobují nějaká problémy.

Zajímalo by mne proč mi doporučil čistě hydrogelové čočky, všude čtu o siliko-hydrogelových…..

Bojím se jakýchkoliv problémů s očima a rád si za čočky připlatím, proto prosím o radu, jaké čočky jsou alespoň toereticky nejlepší pro oči, můžete doporučit i konkrétní značku, rád se kontaktologa při příští návštěvě zeptám jestli by Vámi doporučené čočky nebyly lepší, případně na důvody proč si to nemyslí. Moc děkuji Martin Dušek

Odpověď:

Čočky silikonhydrogelové mají násobně vyšší průnik pro kyslík a jsou tedy vhodnější pro oko než hydrogelové čočky. Snášenlivost je však individuální a pro každého jsou nejlepší jiné čočky.

Dalším aspektem je doby výměny, čím kratší tím bezpečnější pro možnost vzniku dráždivých usazenin na povrchu čočky. Odpověď není tedy v žádném případě jednoduchá a jednoznačná.

KOntktolog Vám čočky doporučuje, ale konečný výběr je nepochybně na Vás.

Dobrý den. Je mi 14 a mám 4 dioptrie na dálku.

V mém věku je to celkem problém, takže jsem se rozhodla pro kontaktní čočky, měsíc jsem je nosila bez obtíží, ale po měsíci, jakmile jsem si čočky nasadila, začaly mě pálit, slzet a štípat oči tak moc, že jsem si je musela vytáhnout.

A potom pokaždé jsem si je nasadila, stalo se to znovu.Teď už jsem je čtyři měsíce neměla, protože nemám odvahu.Znamená to, že moje oči kontaktní čočky nesnesly ?Ale proč až po měsíci ? Nerada bych s čočkami skončila s takovou zkušeností.Děkuji předem za odpověď.

Odpověď:

Určitě je nutno se poradit s Vaším kontaktologem, a změnit systém péče nebo typ čočky, neváhejte s návštěvou aplikačního střediska.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda bych mohla nosit kontaktní čočky v případě, že jsem jejich následkem prodělala v roce 2000 ulcus corneae a výsledkem je i mírný stupeň astigmatismu. Po půl roce dalšího užívání se vše opakovalo. Nevím, jestli jsem vhodný adept kontaktních čoček. Jednalo se o Surevue s měsíční výměnou. V případě možnosti mi, prosím, poraďte jaké. Předem děkuji.

Odpověď:

PO důkladném vyšetření by bylo vhodné používat čočky na co nejkratší doby výměny, nejlépe jenodenní, nebo čočky silikonhydrogelové. Znovu si zopakovat a prověřit systém péče. a každopádně pravidelně navštěvovat svého kontaktologa.

Dobrý den. Rád bych se zeptal, které kontaktní točky jsou v dnešní době nejzdravější a nejvhodnější pro běžné nošení. Děkuji, hezký den Jirka Novák

Odpověď:

Omlouvame se za zpozdeni odpovedi. V dnesni dobe se doporucuji jednoznacne kontaktni cocky vyrobene ze silikon-hydrogelu, ktery ma nejvyssi propustnost pro kyslik. Pokud chcete cocky nosit pouze prilezitostne vyplati se investovat do jednodennich.

Dobrý den přeji, evidentně se mě drží gigantopapilární conjuctivitida. Četla jsem Vaše odpovědi s doporučením navštívit očního lékaře. To jsem ale už uděla. Půl roku se léčím. Čočky skoro nenosím (vždy jsem se jen po údajném vyléčení pokusila je opět nosit) a aplikovala jsem si předepsané kapičky.

Má očařka tento problém správně diagnostikovala, ale chybí mi její zájem a kreativita v pomoci mi s léčbou. A neinformovala mě o gigantopapilární conjuctivitidě dostatečně, ani se neobtěžovala mi tento odborný termín sdělit. Vlastě Vás chci požádat o doporučení odborníka z Prahy, který se mi bude mít dostatek (času a) zájmu.

Někoho, kdo se kontaktními čočkami zabývá a neodsuzuje je. Může se jednat i o doktora soukromého. S pozdravem MD

Odpověď:

Rád se pokusím Vám pomoci, GPC je však velice chronické onemocněněí, které se špatně léčí a rádo se vrací. podle sznamu aplikačních středisek na mě najdete kontakt.

Dobrý den, může dojít ke zhoršení (zhoršování) zraku nebo jiným nepříznivým důsledkům, pokud (z důvodu pohodlí) budu dlouhodobě nosit střídavě kontaktní čočky pouze v jednom oku a takto obě oči (např. ob den) střídat ? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, Pokud budete střídat čočky a nosit v jednom oku, nemá vliv na zhoršování zraku. Každé oko by mělo mít svoji kontaktní čočku,neměla byste ji střídat z pravého do levého oka.

dobrý den, k.čočky nosim necelý 2 roky a dřív sem je přenášel, měl sem asi 3x zánět kterej se podařilo úplně vyléčit, potom mi doktorka řekla že mam nějakou infekci po který už nemam oči jako dřív a teď mam v očích docela dost popraskaných žilek.

Když si vezmu čočky tak mě z nich po pár hodinách pálí oči, a když je mám celej den, tak jsou večer červený tak, že skoro neni vidět bílá barva, dá se s tim něco dělat nebo je to už nějaký trvalý poškození oka a čočky už nikdy normálně nosit nebudu moct ?? zkoušel sem různý čočky ale zatim se všemi je to stejný

Odpověď:

S největší pravděpodobností máte tzv. gigantopapilární konjunktivitidu, která vzniká na podkladě alergické reakce na usazeniny na čočkách. Toto onemocnění vyžaduje seriosní léčbu, která je dlouhodobá a vyžaduje vysazení čoček. Dále je pak potřeba pokračovat s čočkami jednoenními nebo čočkami ze silikonhydrogelu.

Dobrý den, koupila jsem si oční kapky Visine noční na unavené a suché oči. Kapky používám i přes den, ale nesmí se užívat zároveň s kontaktními čočkami, kapky jsou totiž gelové. Chtěla jsem se zeptat, za jak dlouho, po aplikaci kapek si mohu KČ nasadit. Děkuji

Zajímavé:  Priznaky Zlomene Lytkove Kosti?

Odpověď:

čočky můžete nasadit cca za 2o min.

Dobry den vadilo by pokud bych mela mesicni KC a chodila jednou tydne na 2 hodiny do bazenu?a pokud bych chodila tak 2krat do mesice na diskoteku?

Odpověď:

Čim kratsi doba vymeny, tim lepe pro Vaše oči.Pokud budete chodit do zakouřené místnosti může dojít k vysychání nebo pálení očí.Doporučuji dokoupit si zvlhčující kapičky.

Dobry den, nosila som kontaktne cocky 10 rokov bez problemov, ale kedze chcem zmenu kupila som si i nove bryle.Mala som nejake ale to som ich nosila fakt len prilezitostne.Tieto nosim castejsie. Momentalne nosim aj frequency XC cocky mesacne a velmi mi vyhovuju.

Docitala som sa uz v par dotazoch ze nepravidelnym nosenim mozno predlzit dobu vymeny cociek na dvojnasobok.Casto ste ale spominala 14 denne.Mne ale viac vyhovuju tie mesacne frequency XC. Zaujimalo by ma, ci ich mozem pouzivat 2 mesiace s tym ze ich mam asi cca 15x mesacne v oku.

A ked ich uchovavam v roztoku mam ho kazdy den menit?

Odpověď:

Ano, je to tak. Urcite nenoste cocky dele nez dvojnasobek jejich pouzitelnosti. Roztok je nutné měnit denně v pouzdře, jinak hrozí výskyt bakterii a infekce.

Prosim vás ráda bych se zeptala jestli vám krycí čočky zničí zrak. Mám zeleno modré oči a 0 dioptrií a ráda bych si koupila krycí čočky v modré barvě kolik asi tak stojí ???

Odpověď:

Kontaktni cocky Vam oci neznici. Je vsak treba o ne spravne pecovat. Barevne cocky muzete najit napr. zde: http://www.cocky-domu.cz/barevne-kontaktni-cocky.html

jsem po keratoplastice už delší dobu ale rohovka se mě zakalila jsou možné naké krycí čočky

Odpověď:

Samozřejmě jsou čočky, které mohou kompletně pokrýt povrch oka a kosmeticky tak vytvořit obraz zdravého ok a včetně černé zornice, jsou možné i různé jiné kombinace. Musíte počítat s tím, že tento typ čoček je poněkud nákladnější.

dobrý den, v brožurkách o kontaktních čočkách se píše, že pokud je KČ poškozená nemá se aplikovat a rovnou vyhodit. Mě by ale zajímalo jak vlastně poznám, že čočka je poškozená? děkuji za odpověď

Odpověď:

čočka musí mít celistvé hladké okraje, pravidelný tvar, nesmí na ní být vidět žádná trhlina ani tělíska a skvrny. Před každým nasazením je nutno čočku dobře prohlédnout.

< Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Další >

Источник: http://www.cocky.cz/poradna/zdravi/2

Vlastnosti a mýty

Současné kontaktní čočky jsou moderní alternativou korekce zraku. Jsou velmi pohodlné při nošení, snadno se s nimi manipuluje a již změnily život miliónům svých nositelů.

Nošením kontaktních čoček se zařadíte do společnosti aktivních lidí používajících tento moderní způsob korekce zraku. Užijte si s přáteli pohodlí na večírcích, svobodu při sportu a eleganci, kdež jdete s někým na večeři.

S kontaktními čočkami budete vypadat jinak – zkuste to !! U nás najdete vše potřebné.

Ne všechny kontaktní čočky jsou stejné nebo podobné. Vhodnost čočky pro určitého nositele ovlivňuje řada rozličných faktorů jako jsou například věk, životní styl, vlastnosti korekce. Proto může pouze kontaktolog rozhodnout, které kontaktní čočky nejlépe splní Vaše specifické potřeby.

Nositelé kontaktních čoček mají v současné době více možností výběru než kdykoliv předtím. Většina současných kontaktních čoček je určena pro častou výměnu a poskytuje nositelům možnost využít beze zbytku jejich možnosti při zachování zdravých očí.

Všechny čočky lze rozdělit do dvou hlavních skupin podle toho, zda jsou určeny k dennímu nošení nebo k přespávání s nasazenými čočkami.

Jak vybrat správné kontaktní čočky?

Když se rozhodnete vyzkoušet kontaktní čočky, navštivte očního odborníka – kontaktologa a požádejte ho o osvědčenou kvalitní značku čoček. Nedělejte kompromisy. Vždy se ptejte, co je nejlepší pro Vaše oči a pro Váš životní styl.

Váš kontaktolog Vás bude informovat o dostupných možnostech a před vyzkoušením čoček provede oční vyšetření. Připravte se na uhrazení poplatku za vyšetření, které je nezbytné pro výběr čoček a zachování zdraví Vašich očí.

Samotný průběh vyšetření je bezbolestný a netrvá příliš dlouho.

Pouze kontaktolog může zajistit zdraví Vašich očí správnou aplikací různých typů kontaktních čoček, včetně barevných. Váš oční odborník zvolí ty nejvhodnější kontaktní čočky, které nejlépe splní Vaše nároky na zrak a potřeby Vašeho životního stylu.

Správným nošením chráníte svůj zrak

Pravidelná výměna čoček přináší více než jen pocit z nasazení nových čistých čoček. Má také zásadní význam pro zdraví Vašich očí. Může Vám také připadat nelogické vyhodit čočky, se kterými ještě dobře vidíte a pohodlně.

Oční komplikace však často nemají žádné varovné příznaky a při pomalém zhoršování může dojít k výraznému pozorovanému poklesu vidění. Komplikacím lze předejít, pokud budete vyhazovat čočky dříve než by mohlo nastat nějaké zhoršení jejich vlastností.

Dodržování režimu výměn podle doporučení kontaktologa je prevencí možných budoucích problémů.

Základní Pravidla pro použití kontaktních čoček

  • Nikdy nesmíte spát s nasazenými kontaktními čočkami, které jsou určeny k dennímu nošení. Možnost přespávat s nasazenými kontaktními čočkami musí vždy schválit kontaktolog. Nevhodné přespávání s nasazenými kontaktními čočkami by mohlo způsobit nedostatek kyslíku pro rohovku a snížení obranyschopnosti proti očním infekcím.
  • Vždy vyměňujte kontaktní čočky podle doporučení Vašeho kontaktologa. Jejich dlouhé nošení bez výměny může vést ke tvorbě usazenin na jejich povrchu s následným podrážděním a zhoršením vidění. Pamatujte, že tím častěji budete čočky vyměňovat, tím zdravější to bude pro Vaše oči.
  • Někdy je obtížné si zapamatovat, kdy máte čočky vyměnit. Zapište si den výměny čoček do Vašeho kalendáře. Pokud máte elektronický kalendář, naprogramujte si upomínku výměny čoček. Lísteček s připomínkou data výměny čoček si můžete umístit například i tam, kde si čočky nasazujete a snímáte.
  • Nezapomeňte, že pokud máte pochybnosti, vždy si nasaďte nový pár čoček.
  • Kontaktní čočky jsou zdravotnický prostředek a musí se s nimi také tak zacházet. Opomenutí dodržování instrukcí může vést, stejně jako u jiných zdravotnických prostředků, ke zvýšení rizika zdravotních problémů.
  • Aby jste své kontaktní čočky co nejlépe využili, musíte se o ně dobře starat podle doporučení Vašeho kontaktologa.
  • Víte, že používání jedněch čoček různými lidmi je velkým rizikem pro bezpečnost a zdraví Vašich očí ? Kontaktní čočky jsou vybrány pro konkrétní oči a nikdy by neměly být sdíleny s někým jiným.
  • Péče o Vaše kontaktní čočky je péčí o Vaše oči

Pokyny k péči o čočky

  • Prvním krokem před manipulací s čočkami , ať se jedná o nasazování, snímání nebo čištění, je mytí rukou . Jinak by mohlo dojít k přenesení všeho, co je na rukou, na kontaktní čočky. Nebezpečné jsou především bakterie a další mikroorganismy.
  • K mytí rukou jsou vhodnější neparfémovaná antibakteriální tekutá mýdla z dávkovače oproti kostkám pevných mýdel, které mohou být snadněji znečištěny.
  • Mýdlo musí být z rukou pečlivě opláchnuto , aby se jeho zbytky nemohly dostat na čočku.
  • Ruce musí být vždy osušeny ručníkem nepouštějícím vlákna, ta by se mohla dostat na kontaktní čočky.
  • Všechny kontaktní čočky, které jsou nasazovány více než jednou, musí být před opakovaným nasazením vyčištěny a vydezinfikovány. Je potřeba z jejich povrchu odstranit choroboplodné zárodky, které by mohly způsobit komplikace, a usazeniny tvořené například bílkovinami, tuky a vápníkem, které se na čočkách tvoří z přirozeného slzného filmu. Ty snižují pocit pohodlí a zvyšují citlivost očí vůči infekcím.

Navštivte svého očního odborníka

  • Pravidelné kontroly u Vašeho očního odborníka mají význam pro zdraví Vašich očí i pro Váš celkový zdravotní stav.
  • Pravidelné kontroly u Vašeho očního odborníka jsou jedinou možností, jak předcházet problémům a zachovat si dobrý zrak a zdravé oči.
  • Pamatujte si, že některé oční choroby mohou probíhat dlouho nepozorovaně. Opomenutí očního vyšetření je opomenutí šance objevit možné zdravotní problémy jakými jsou například cukrovka, vysoký krevní tlak a další, jejichž první zjevné příznaky se mohou projevit na očích. Při běžném očním vyšetření se mohou zjistit známky uvedených problémů dříve než by mohlo dojít k nevratnému poškození Vašich očí i zdraví celého organismu.

Mýty o kontaktních čočkách

1. MÝTUS : Kontaktní čočky nejsou pohodlné

Jste si jisti? Již jste je někdy vyzkoušeli? Kontaktní čočky se používají již mnoho let. Ale teprve v několika posledních letech došlo k výraznému přelomu ve vývoji jejich nových materiálů. Posuďte, jak rychle se vyvíjí počítače v průběhu jednoho roku. Podobně rychlý vývoj je v posledních letech spojen s kontaktními čočkami.

Nové čočky jsou velmi měkké, tenké a ohebné a co je velmi důležité uchovávají vlhkost pro vynikající pohodlí. Materiál a design umožňují čočkám se přizpůsobit jedinečnému tvaru Vašich očí. Díky tomu, že jsou kontaktní čočky pravidelně vyměňovány, mohou být stále čisté, pohodlné a jako nové.

Kontaktní čočky jsou tak pohodlné, že nejsou při nošení vůbec cítit.

2. MÝTUS: Musí být nepříjemné si dávat něco do očí

To je normální reakce nového zájemce o nošení kontaktních čoček. Dokonce má své jméno: „Pokafobie‘ neboli strach z dotyku očí. Počáteční obava je pochopitelná, ale nepříjemné pocity rychle zmizí.

Poté, co Vám kontaktolog ukáže, jak se správně nasazují a snímají čočky, sami zjistíte, že je to stejně snadné jako obouvat a sundávat boty.

Milióny nositelů čoček to bez problémů dělají, proč byste nemohli i Vy – zkuste to a uvidíte.

3. MÝTUS: Kontaktní čočky pravidelně vyvolávají oční infekce

Kontaktní čočky samy o sobě nejsou příčinou očních infekcí. Infekce vyvolávají choroboplodné zárodky usazené na jejich špinavém povrchu. Problémy působí špatná hygiena a nevhodný způsob nošení čoček. Pokud budete postupovat podle pokynů svého kontaktologa pravidelně čistit a dezinfikovat své čočky, budete si moci jejich pohodlí užívat nepřetržitě.

Je důležité si pamatovat, že čím častěji čočky vyměňujete za nové, tím je to zdravější pro Vaše oči, protože je tak sníženo riziko tvorby organických usazenin z Vašeho slzného filmu. Tyto usazeniny, tvořené většinou tuky a bílkovinami, mohou sloužit k ochraně a výživě choroboplodných zárodků.

Ty však nemají šanci přežít, pokud jsou čočky pravidelně a pečlivě čištěny, dezinfikovány a vyměňovány.

4. MÝTUS: Kontaktní čočky nejsou zdravé

Materiál kontaktních čoček je bikompatibilní, to znamená, že nepůsobí problémy ve styku s tkáněmi lidského těla. Podobné materiály jsou často používány v mnoha jiných lékařských oborech. Současné materiály navíc poskytují vysokou propustnost pro kyslík. S moderními kontaktními čočkami je již minulostí nedostatek kyslíku dodávaného k oku.

Tvar kontaktních čoček vyhovuje povrchu oka, což přináší optimální pohodlí. Z uvedeného vyplývá, že kontaktní čočky jsou zdravou možností korekce zraku, pokud jsou správně aplikovány a nošeny, pokud je jim věnována patřičná péče a pokud jsou pravidelně vyměňovány, vše podle doporučení kontaktologa.

Kontaktní čočky jsou zdravotnickým prostředkem, proto je dodržování všech doporučení očního odborníka nezbytné.

5. MÝTUS: Kontaktní čočky nedovolí mým očím „dýchat‘

Pro zdraví očí je nezbytný přísun určitého množství kyslíku k jejich povrchu (především rohovce). Kyslík se musí k rohovce dostat přes nasazenou čočku. Potřebné množství kyslíku je jiné, pokud nosíte čočky pouze přes den nebo pokud s nimi chcete i spát.

Zajímavé:  Vitaminy Z Mořských Řas?

Váš kontaktolog Vám poradí, které čočky jsou nejvhodnější pro Vaše potřeby a Váš životní styl. Pokud budete dodržovat pokyny očního odborníka, můžete se spolehnout na to, že Vaše oči nebudou trpět nedostatkem kyslíku potřebného k „dýchání‘.

Materiál kontaktních čoček je nejvýznamnějším faktorem pro dostatečný přísun kyslíku k rohovce, jeho dodávka však závisí i na dalších okolnostech.

Svou roli hraje péče o čočky. Usazeniny na jejich povrchu brání prostupu kyslíku čočkou. To je jeden z důvodů, proč jsou čištění a dezinfekce čoček tak důležité pro zdraví očí. Kombinace správné péče a časté výměny čoček pak umožní využít celý potenciál jejich zdravého nošení.

6. MÝTUS: Při nošení se mi kontaktní čočky mohou dostat za oko

Ne, není možné, aby se čočky při nošení dostaly za oko. Pokud výjimečně sklouznou ze své správné polohy, mohou zůstat pouze na přední části oka nebo pod víčky. Oko je chráněné spojivkou – blánou, která přechází z jeho povrchu na zadní stranu víček a brání tomu, aby se čočka dostala za oko.

7. MÝTUS: Čočka mi může při rychlém pohybu z oka vypadnout

Díky stavbě lidského oka je prakticky nemožné, aby z něho měkká kontaktní čočka vypadla. Proto můžete s kontaktními čočkami provozovat různé sporty. Síla, která drží kontaktní čočku na oku souvisí s jejím průměrem.

Proto tvrdé kontaktní čočky, které mají většinou menší průměr, nedrží na oku tak dobře jako měkké kontaktní čočky. Kontaktní čočky mohou vypadnout z oka velmi vzácně a nestává se tak, pokud na oku dobře „sedí‘.

Pokud čočka vypadne, je to důvod k návštěvě kontaktologa a ověření vhodného výběru parametrů.

8. MÝTUS: Čištění čoček trvá věčnost

Čištění čoček je velmi důležité pro zdraví Vašich očí. V současné době je, díky víceúčelovým roztokům, péče o čočky výrazně jednodušší než tomu bývalo v minulosti. Doba nutná k péči o čočky závisí na typu čoček a na vybraném systému péče.

Nejlepším způsobem je vyčištění čoček a jejich dezinfekce při uložení do roztoku přes noc. Vždy dodržujte pokyny uvedené v informacích k používaným prostředkům péče o čočky. Pokud patříte k osobám, které ocení nejpohodlnější způsob nošení čoček, vyberte si jednodenní jednorázové čočky.

Každé ráno nasadíte zcela nový pár a sejmete ho a vyhodíte než půjdete spát. Tak se nebudete muset o čištění vůbec starat.

9. MÝTUS: Při nošení čoček nebudu moci používat make-up

Můžete. Musíte však zvolit správné pořadí: Nanášejte make-up až po nasazení čoček a odstraňujte ho až po jejich sejmutí – je to zcela jednoduché. Pokud používáte aerosoly jako například lak na vlasy, musíte přitom zavřít oči, aby spray neulpěl na kontaktních čočkách.

10. MÝTUS: Barevné kontaktní čočky jsou pouze pro toho, kdo potřebuje korekci zraku

Barevné kontaktní čočky jsou dostupné s dioptriemi i bez dioptrií. Znamená to, že je můžete nosit, i když nepotřebujete korekci zraku. Přestože nepotřebujete korekci zraku, musí být barevné čočky aplikovány kontaktologem a vyžadují stejné postupy a péči jako jiné kontaktní čočky.

11. MÝTUS: Všechny kontaktní čočky jsou téměř stejné

To není pravda. Díky pokrokům v technologii existuje mnoho rozdílných typů kontaktních čoček. Ačkoliv existují různé možnosti dělení, je možné rozdělit kontaktní čočky do dvou hlavních skupin.

Kontaktní čočky pro denní nošení a čočky pro prodloužené nošení (s přespáváním s nasazenými čočkami).

Vzhledem k individuálnímu stavu očí, k rozdílné korekci a různému životnímu stylu je důležité se o výběru čoček poradit s kontaktologem.

12. MÝTUS: Čím více vody kontaktní čočka obsahuje, tím je propustnější pro kyslík

To je velmi běžný mýtus. Nová generace čoček vyrobená ze silikon-hydrogelových materiálů propouští daleko více kyslíku, protože obsahuje méně vody než je tomu u tradičních hydrogelových měkkých čoček.

13. MÝTUS: Kontaktní čočky mi neumožňují tak jasné vidění jako brýle

Ve skutečnosti je to často naopak. Kontaktní čočky jsou uloženy přímo na oku a nekorigují Váš zrak ze vzdálenosti jednoho až dvou centimetrů jako brýle. To je důvodem, proč někdy umožňují kontaktní čočky lepší vidění.

Poskytují také širší zorné pole a lepší periferní vidění než brýle, bez ohledu na to, kterým směrem se díváte, protože kontaktní čočky se na rozdíl od brýlí pohybují současně s očima. Navíc se kontaktní čočky nezamlžují, nepadají a nerozbíjejí se při různých činnostech a nepadají na ně kapky deště.

Při různých druzích sportu jsou kontaktní čočky mnohem lepší možností korekce než brýle.

14. MÝTUS: Kontaktní čočky se nedají nosit při astigmatismu

Možnost korekce astigmatismu pomocí čoček ze všech druhů materiálů nebyla dříve dostupná. Pokrok v několika minulých letech to však změnil. Astigmatismus již není překážkou nošení kontaktních čoček a naopak může být pomocí čoček většinou dobře korigován.

15. MÝTUS: Presbyopové nemohou nosit kontaktní čočky, Kontaktní čočky nemohou nosit lidé, kteří potřebují korekci pouze na blízko

Jsou různé způsoby jak korigovat presbyopii (potřebu brýlí na čtení) pomocí kontaktních čoček. Jednou z možností je technika „monovision‘. Při monovision je jedno oko kontaktními čočkami korigováno na blízko a druhé na dálku. Jde to snadno u presbyopů ve věku kolem 45 let.

Druhou možností korekce presbyopů jsou speciální víceohniskové čočky (např. bifokální). Na těchto čočkách se nacházejí určité oblasti určené ke korekci zraku do dálky a oblasti ke korekci do blízka za různých světelných podmínek.

Presbyopie není překážkou nošení kontaktních čoček a to ani pro lidi, kteří potřebují brýle pouze na čtení.

16. MÝTUS: Jsem příliš mladý na nošení kontaktních čoček

Nejsou určeny žádné věkové hranice: Kontaktní čočky mohou nosit děti i senioři. Podle nových údajů začínají mladí lidé nosit kontaktní čočky průměrně ve věku 13 let. Kontaktní čočky jsou výjimečně pohodlnou možností korekce zraku u mladých lidí vzhledem k jejich každodenním sportovním a různým dalším aktivitám.

17. MÝTUS: Jsem příliš starý na to, abych začal nosit kontaktní čočky

Výhody kontaktních čoček mohou využít lidé každého věku. Jediným omezením nošení kontaktních čoček je jejich kontraindikace (stavy nebo choroby, při kterých není vhodné čočky nosit, protože by to mohlo vést například ke zhoršení očního postižení). Kontraindikace jsou však nezávislé na věku a většinou i na typu kontaktních čoček.

18. MÝTUS: „Kontaktní čočky stojí celé jmění‘

Současná cena kontaktních čoček je nižší než si lidé běžně myslí. Díky pokročilým technologiím je jich k dispozici velký výběr. V závislosti na typu čoček a na způsobu výměny nemusí náklady na denní užívání čoček přesáhnout cenu šálku kávy. Váš kontaktolog Vám pomůže vybrat kontaktní čočky, které budou nejvíce vyhovovat korekci Vašeho zraku, Vašemu životnímu stylu a Vašim možnostem.

Источник: https://www.optikaheckova.cz/sortiment/kontaktni-cocky/30-popis-vlastnosti-a-myty.html

Zdravé nošení kontaktních čoček

Pakliže to s kontaktními čočkami myslíte vážně, přečtěte si prosím, kde mohou nositelé udělat při používání kontaktních čoček nějakou chybu:

Vždy při manipulaci s kontaktními čočkami si řádně umyjte ruce mýdlem, opláchněte a osušte. Je to to nejdůležitější, co musíte vždy udělat. Stalo-li by se někdy, že musíte kontaktní čočku vyjmout z oka a nemáte možnost umýt si před tím řádně ruce a osušit je, vždy takto vytaženou čočku vyhoďte a již ji nenasazujte.

Uvádí-li výrobce, že kontaktní čočky vydrží čtrnáct dní nebo měsíc neznamená, že je čtrnáct dní či měsíc musíme za každou cenu nosit.

Kontaktní čočky jsou velmi jemné, jsou náchylné k mechanickému poškození, k usazeninám, ke kontaminaci při nedostatečné hygieně nebo nevhodném roztoku a vždy je lepší podezřelou kontaktní čočku včas vyhodit – zdravé oči jsou důležitější, než riziková kontaktní čočka. Kdo si to nemyslí, neměl by nosit kontaktní čočky.

Nikdy nedávejte na své oko kontaktní čočku, která se Vám zdá podezřelá, která je cizí, prošlá a nebo neznámého původu. Používejte jen kontaktních čoček zakoupených u prověřených a jasně čitelných prodejců a známého původu a známých značek.

Nekupujte kontaktní čočku jiné značky jiného výrobce, byť stejných parametrů jen proto, že je levnější nebo že to doporučila kamarádka. Máte-li o takovou kontaktní čočku zájem, požádejte o vyzkoušení a posouzení svého kontaktologa, ne kamarádku.

Kontaktolog je určitě vhodnější, přestože kamarádka je levnější.

Nikdy nenoste kontaktní čočku déle, než je doporučena její doba nošení – jednodenní čočka se nosí jen jeden den.  Po sundání večer se vyhodí. Čtrnáctidenní čočka se musí po čtrnácti dnech od prvního otevření oreginálního balení vyhodit. U měsíční totéž platí po třiceti dnech po otevření oreginálního blistru.

Nelze si vykládat dobu použitelnosti měsíční kontaktní čočky tak, že si ji můžeme vzít třicetkrát a pakliže ji bereme jen jeden den v týdnu, vydrží nám třicet týdnů. Tento názor je zcela chybný a způsobíte si takovým chováním zdravotní potíže. Po třiceti dnech musíme měsíční čočku vyhodit i kdybychom ji použili jen jeden den.

 Jestliže nosíte kontaktní čočky jen občas, kupte si jednodenní. Kdo si myslí, že nemám pravdu, způsobí si zdravotní problémy.

Používejte doporučené roztoky Vaším kontaktologem a doporučeným způsobem, tedy při ukládání kontaktní čočky do pouzdra musí být použit nový čerstvý roztok.

Ten, kdo si myslí, že lze do pouzdra s roztokem ukládat kontaktní čočku opakovaně, způsobí si zdravotní problémy.

S každou novou lahví roztoku vyhoďte staré pouzdro a použijte nové, u kvalitních roztoků je ke každé láhvi vždy nové pouzdro přibaleno.

Bohužel musím napsat, nepoužívejte roztok na kontaktní čočky z lékárny, stále se ve své praxi ještě setkávám s případy, kdy někteří nositelé kontaktních čoček používají k ukládání kontaktních čoček fyziologický roztok, který jim doporučili a prodali v lékárně.

Je to velmi nebezpečné a zdraví ohrožující, nedělejte to! Máte-li někdo doma fyziologický roztok a používáte-li jej na ukládání čoček, pak všechno – roztok, pouzdro i čočky vyhoďte, nedoporučil-li Vám Váš kontaktolog jinak.

Fyziologický roztok nečistí! Fyziologický roztok nedesinfikuje! Právě naopak, vše se ve fyziologickém roztoku krásně množí a roste.

Fyziologický roztok nelubrikuje ani neuchovává! Na desinfekci, čištění lubrikaci a uchovávání kontaktních čoček je fyziologický roztok zcela nevhodný! Používejte pouze prostředky doporučené Vaším kontaktologem.

Kontaktní čočky s prošlou expirací vyhoďte. Myslím, že k tomu komentáře netřeba, je to naprosto jasné.

Navštěvujte asi jednou za půl roku svého kontaktologa, rád Vás uvidí, zkontroluje oči, zrak, dioptrie, poptá se na potíže, poradí a pomůže, nabídne novinky. Nepodceňujte to.

Dbejte pokynů, které Vám byly sděleny kontaktologem ústně a vydány písemně, je jen na Vás, zda Vám kontaktní čočky a Vaše oči budou sloužit k plné spokojenosti po řadu let. Vězte, že za případné zdravotní potíže nemohou kontaktní čočky, ale jejich nositel, který nedodržuje jednoduchá pravidla.

Kdo se mnou nesouhlasí, nechť se na mne obrátí. Jmenuji se Pavel Hrežík

Источник: http://www.cockyhrezik.cz/clanek/120/zdrave-noseni-kontaktnich-cocek

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector