Bolesti rukou – vše o zdraví

Bolesti rukou - Vše o zdraví Bolesti rukou - Vše o zdraví Bolesti rukou - Vše o zdraví Bolesti rukou - Vše o zdraví Bolesti rukou - Vše o zdraví Bolesti rukou - Vše o zdraví

  • Bolesti rukou - Vše o zdraví Akce Výprodej Imunita inspirovaná mateřským mlékem – kolostrum je biologicky vysoce hodnotný preparát obsahující imunoglobuliny, vitamíny a minerály. 359 Kč 209 Kč -42 %
  • Bolesti rukou - Vše o zdraví Výprodej Akce Přípravek obsahuje vyvážený komplex minerálů a vitaminů, které jsou důležité pro podporu imunity, zdravé kosti, vlasy a nehty. 190 Kč 159 Kč -16 %
  • Bolesti rukou - Vše o zdraví Výprodej Akce Dezinfekční přípravek, který spolehlivě likviduje nažádoucí bakterie, plísně a viry na povrchu rudou. 599 Kč 289 Kč -52 %
  • Bolesti rukou - Vše o zdraví Výprodej Akce Prostředek pro hygienu rukou bez použití vody s velmi příjemnnou vůní a konzistencí. 439 Kč 359 Kč -18 %

Zdravotní opatření při práci na počítači V: svaly rukou

 předchozí článek | následující číslo 

V tomto posledním pokračování seriálu o zdravotních opatřeních při práci na počítači se zaměříme na uvolnění a protažení svalů v oblasti ruky. I u těchto cvičení platí stejné zásady, které byly uvedeny již v předchozích článcích. Tzn. že pohyb při cvičení je pomalý a řízený, prováděný v souladu s dýcháním (nádech – zvýšení svalového napětí, výdech – uvolnění a protažení). Jedná se o pohyb, v jehož průběhu si uvědomujeme činnost svalů, které pohyb určují i kontrolují, jako vlnu aktivity postupující po té části těla, v níž pohyb probíhá. Podaří-li se nám při cvičení soustředit pozornost do procvičovaného místa a v představě do něj vedeme i dech, dochází v daném místě k lepší inervaci a prokrvení, tedy i k prohřátí. Zaměřením pozornosti na to, co právě děláme, se uvolňuje mysl od ostatních myšlenek i od problémů a napětí, které s nimi souvisí. Tím dochází k uvolňování mysli i těla zároveň.

Přeji vám všem, kteří jste vydrželi sledovat tento seriál cvičení až do konce, aby se vám při cvičení vše dařilo a vaše svaly byly nejenom krásně uvolněné a protažené, ale především nebolavé a funkční!

Cvičení na uvolnění a protažení svalů prstů

Cvičení 1

  • uvolňuje napjaté tkáně rukou a hluboké svalstvo dlaně
  • výborné celkové protažení rukou

Bolesti rukou - Vše o zdraví Bolesti rukou - Vše o zdraví

  1. V sedě u stolu v předpažení pokrčmo ohneme zápěstí dlaní k tělu. Držíme ruku nad stolem a prsty ukazováku a prostředníku střídavě protlačujeme po desce stolu vpřed a vzad. Vyvarujeme se pohybu do stran.
  2. Cvičení opakujeme pro všechny zbylé prsty obou rukou. Tlačíme jemně, bez použití síly.

Cvičení 2

  • zvyšuje ohebnost a sílu prstů
  • uvolňuje ztuhlé a bolavé ruce
  • pomáhá překonat napětí po stálém úchopu

Bolesti rukou - Vše o zdraví Bolesti rukou - Vše o zdraví

  1. ZP: Uvolněný sed nebo stoj, v předpažení pokrčmo poníž široce rozevřeme prsty pravé ruky. Levou ruku položíme na hřbet pravé a propleteme prsty levé ruky prsty ruky pravé. Sevřeme levou ruku v pěst.
  2. Začneme pomalu svírat prsty pravé ruky. Ucítíme bod protažení, který vnímáme jako napjatou kůži. Zastavíme, dokud pocit napjaté kůže nezmizí. Pokračujeme až do zcela zaťaté pěsti. Pevně stiskneme a podržíme po dobu 15-ti vteřin. Sevření pomalu uvolníme a po protřepání obou rukou pokračujeme na opačnou stranu.

Cvičení 3

  • protahuje svaly prstů od špiček až po předloktí
  • zvyšuje ohebnost a sílu prstů
  • pomáhá obnovit jemnou koordinaci ruky

Toto cvičení můžeme zařadit během pracovního dne, kdykoliv je to možné, (telefonování, na schůzi, při čekání v autě na zelenou).

Bolesti rukou - Vše o zdraví Bolesti rukou - Vše o zdraví

  1. V sedě u stolu v předpažení pokrčmo tlačíme ukazovákem proti hraně stolu a udržujeme přitom zápěstí rovné. Jakmile ucítíme pocit napětí, podržíme polohu do uvolnění. Při protahování jednoho prstu se snažíme udržet ostatní prsty uvolněné.
  2. V sedě u stolu opřeme levý loket o stůl. Ohneme zápěstí levé ruky a ukazovákem pravé ruky přitahujeme levý ukazovák směrem k předloktí. Při pocitu odporu zastavíme a s dýcháním uvolníme. Cvičení opakujeme pro zbylé prsty obou rukou. Tento cvik můžeme cvičit také metodou PIR.

Cvičení 4

  • zvyšuje ohebnost zápěstí a prstů
  • umožňuje hladké a plynulé pohyby prstů

Bolesti rukou - Vše o zdraví

V sedě u stolu s loktem opřeným o stůl ohneme ruku v zápěstí dopředu a dolů. Ukazovákem druhé ruky přitlačíme jemně ukazovák v bodě mezi metekarpem a článkem prstu. Tlačíme velmi jemně a jakmile ucítíme odpor, zastavíme a počkáme na uvolnění. Opakujeme pro zbývající prsty. Po protažení všechny prsty protřepeme.

Cvičení na uvolnění a protažení oblasti palce

Cvičení 5

  • uvolňuje bolest a napětí v palci
  • pomáhá obnovit plný rozsah pohybu palce

Bolesti rukou - Vše o zdraví

  1. ZP: V sedě u stolu předpažíme poníž a prsty pravé ruky široce rozevřeme. Palcem a ukazovákem levé ruky obejmeme hřbet pravé ruky tak, že prsty vložíme mezi palec a ukazovák pravé ruky.
  2. Pomalu sevřeme horní ruku v pěst. Tuto polohu podržíme s dýcháním 15-20 vteřin. Potom uvolníme sevření a protřepeme obě ruce. Cvičení zopakujeme v opačném pořadí.

Cvičení 6

  • uvolňuje napětí v palci
  • zvyšuje rozsah pohybu palce
  1. Palcem a ukazovákem levé ruky uchopíme masitou oblast mezi palcem a ukazovákem pravé ruky. Tato oblast obsahuje akupunkturní bod zvaný hoku. Tuto oblast jemně stiskneme a podržíme po dobu 15 – 20-ti vteřin.
  2. S udržováním stisku masité tkáně pomalu rozevíráme prsty a palec pravé ruky až do širokého rozevření. Tuto polohu podržíme po dobu 10-ti vteřin. Vyměníme ruce a opakujem pro levou ruku.

Cvičení 7

Zvyšuje rozsah pohybu palce. Čím jemněji a pomaleji budeme toto cvičení provádět, tím rychleji dosáhneme pozitivních výsledků.

  1. V sedě u stolu opřeme loket levé ruky o stůl a pravou paži předpažíme pokrčmo. Ukazovákem levé ruky jemně tlačíme palec přímo před dlaň. Při pocitu napětí a bolesti zastavíme a počkáme na uvolnění.
  2. Palec táhmneme do středu dlaně, můžeme se snažit jej přitisknout dovnitř dlaně. Můžeme také vtočit zápěstí malíkovou stranou dovnitř. To vytvoří silnější protažení palce, ale neměli bychom jej zkoušet dokud nedokážeme zacvičit první variantu bez pocitu bolesti.

Cvičení 8

  • protahuje hluboké svaly palce v dlani
  • uvolňuje napětí v základně palce
  1. V sedě u stolu položíme ruku dlaní na stůl, zápěstí udržujeme rovné. Ukazovákem druhé ruky odtahujeme jemně palec od ukazováku tak, abychom vytvořili co největší vzdálenost mezi nimi. Ostaní prsty by měly zůstat uvolněné. Při pocitu odporu a bolesti zastavíme a počkáme na uvolnění.
  2. Ukazovákem ruky palec odtahujeme vzhůru. Palec nezvedáme výš než o 5 cm. Obě cvičení můžeme provádět metodou PIR.
[1] Daňková, I., Vliv práce s počítačem na rozvoj syndromu z opakovaného přetížení. Disertační práce. Brno, Pedagogická fakulta MU v Brně, 2002. 135 s.
[2] Kombercová, J., Svobodová, M. : Autorehabilitační sestava. Fontána, Olomouc 2000, ISBN 80-901989-9-6.

Zpět na začátek

ÚVT MU, poslední změna 14.11.2011

Syndrom ruka, noha, ústa: příčiny, příznaky a léčba

Bolesti rukou - Vše o zdraví

Syndrom ruka noha ústa (někdy označovaný též jako nemoc ruka noha ústa nebo sedmá dětská nemoc) je vysoce nakažlivá virová infekce, vyskytující se zejména u malých dětí, která se projevuje boláky v ústech a charakteristickou vyrážkou na rukou a nohou. Nejčastějším původcem onemocnění ruka noha ústa jsou coxsackie viry A, zejména sérotyp 16.

Na syndrom ruka, noha, ústa neexistuje žádný lék a choroba většinou odezní sama bez nutnosti jakékoli léčby.

Nejlepší prevencí onemocnění je vyhnout se kontaktu s nakaženými osobami a dodržování zásad správné hygieny (časté mytí rukou, nepoužívání stejných ručníků jako nemocné osoby, apod.).

Příznaky

Mezi hlavní příznaky syndromu ruka, noha, ústa, mimo jiné, patří:

  • horečka
  • bolest v krku
  • únava a další signály, že se pacient „necítí dobře“
  • bolestivé, červené pupínky, které vypadají jako malé puchýřky (vezikuly) na jazyku, dásních a jinde v ústech
  • červená nesvědivá vyrážka na ploskách nohou, dlaních a někdy také na zadnici, která může mít i charakter puchýřků.
  • podrážděnost u dětí a batolat
  • ztráta chuti k jídlu
  • Inkubační doba syndromu ruka, noha, ústa (doba, která uplyne od prvotní nákazy do objevení se prvních příznaků) je tři až šest dní.
  • Častým prvním příznakem syndromu ruka, noha ústa je horečka, následovaná bolestmi v krku, nechutenstvím a signály, že v těle není všechno v pořádku.
  • Zhruba jeden až dva dny poté, co se objeví horečka, dochází k výsevu bolestivých pupínků v ústech a hrdle a za další jeden až dva dny se objeví i vyrážka na ploskách nohou a dlaních rukou.
Zajímavé:  Účinné Léky Na Prostatu?

Výše uvedené příznaky syndromu ruka, noha, ústa jsou poměrně časté, ale podobnými symptomy se projevuje i řada dalších onemocnění, jako je například herpetická angína, což je virové onemocnění, způsobené herpes viry, jehož hlavními příznaky jsou bolestivé léze (pupínky či puchýřky) v krku a ústech a horečka. Narozdíl od syndromu ruka, noha, ústa příznaky herpetické angíny obvykle nastupují náhle a rychle a výsev puchýřků na jiných místech než v krku či dutině ústní je velice vzácný.

Příčiny

Nejčastějším původcem syndromu ruka, noha, ústa je virus coxsackie A sérotyp 16 (CVA). Tento jednovláknový RNA virus patří do skupiny takzvaných Enterovirů.

  1. Syndrom ruka, noha, ústa mohou vyvolat i jiné Enteroviry.
  2. K nákaze coxsackie viry dochází zejména ústy, kam se virus dostane ze špinavých rukou nebo spolu s jídlem.
  3. Syndrom ruka, noha, ústa je poměrně nakažlivé onemocnění a nakažená osoba infekci šíří dál:
  • hleny z nosu a krku
  • slinami
  • tekutinou z prasklých puchýřů
  • stolicí
  • kapénkovou infekcí, kdy se kapičky s viry při kýchání nebo kašli dostávají do okolí

Běžné dětské onemocnění

  • Syndrom ruka, noha, ústa neboli sedmá dětská nemoc se nejčastěji vyskytuje u dětí ve věku, kdy z plenek přechází na nočník, protože tyto malé děti si nejraději strkají ruce do pusy a v době, kdy se často mění pleny je rizikonákazy coxsackie viry a dalšími mikroby nejvyšší.
  • I když jsou děti se syndromem ruka, noha, ústa jsou nejnakažlivější pro své okolí během prvního týdne onemocnění, mohou ostatní děti nakazit i později, protože hladina viru v těle zůstává velmi vysoká i několik týdnů po odeznění příznaků onemocnění.
  • Někteří lidé, zejména dospělé osoby, mohou původce syndromu ruka, noha, ústa šířit i bez toho, aniž by se u nich objevily jakékoli příznaky tohoto onemocnění.
  • V mírném podnebném pásmu, kam patří i Česká republika, se syndrom ruka, noha, ústa nejčastěji vyskytuje v létě a na podzim, zatímco v tropických oblastech se tato choroba vyskytuje celoročně.

Rizikové faktory

Syndrom ruka, noha, ústa postihuje hlavně děti mladší 10 let, přičemž vůbec nejčastěji onemocní děti mladší 5 let.

Protože se onemocnění šíří kontaktně z osoby na osobu, jsou nejvíce ohroženy děti ve školských zařízeních (mateřské školy, jesle, apod.).

S přibývajícím věkem se děti proti sedmé nemoci stávají imunní, protože většina lidí se s coxsackie viry, které nemoc ruka, noha, ústa způsobují setká a i když se nemoc nemusí projevit, organizmus po styku s původcem onemocnění začne tvořit protilátky, které ho před další nákazou chrání.

Nicméně syndrom ruka, noha, ústa může postihnout i dospívající osoby nebo dospělé lidi.

Komplikace

  1. Nejčastější komplikací syndromu ruka, noha ústa je dehydratace.
  2. Sedmá nemoc je totiž spojena s boláky v ústech a hrdle, což způsobuje obtíže při polykání, zejména řezavou bolest.

  3. Pokud má vaše dítě syndrom ruka, noha, ústa, pečlivě sledujte kolik toho za den vypije a snažte se ho „donutit“, aby po celou dobu trvání onemocnění často upíjelo malé doušky vody nebo neslazeného čaje.
  4. V případě těžké dehydratace může být někdy nutná hospitalizace v nemocnici a podávání tekutin nitrožilně (intravenózně).

  5. Syndrom ruka, noha, ústa je nezávažné onemocnění, které se projevuje několikadenní horečkou a relativně mírnými příznaky.

  6. Ve vzácných případech může coxsackie virus napadnout mozek a způsobit neurologické komplikace, jako jsou například:
  • virová meningitida: jedná se o virový zánět mozkových blan, což jsou pleny pokrývající povrch mozku a míchy.
  • encefalitida: jedná se o závažný, život ohrožující zánět samotného mozku. Naštěstí se encefalitida jako komplikace syndromu ruka, noha, ústa vyskytuje poměrně vzácně.

Prevence

Ne vždy je možné onemocnění zabránit, ale následující opatření vám pomohou snížit riziko syndromu ruka, noha, ústa na minimum:

  • Pečlivě si myjte ruce: dbejte na časté a pečlivé mytí rukou zejména po použití toalety, před a po výměně plenek a také před jídlem a přípravou pokrmů. Pokud nemáte k dispozici mýdlo a vodu, používejte vlhčené ubrousky nebo dezinfekční gely s alkoholem, které zabíjí mikroby.
  • Učte své děti správné hygienické návyky: naučte své děti jak se správně mýt a dodržovat základní hygienické návyky. Vysvětlete jim, proč není dobré strkat si prsty, ruce či jiné předměty do úst.
  • Pravidelně dezinfikujte společně užívané prostory: naučte se pravidelně mýt a dezinfikovat nejvíce exponované povrchy v domácnosti, jako je kuchyňská linka, toaleta, umyvadlo, vana, sprcha, apod. Používejte k tomu vhodné dezinfekční prostředky, například na bázi chlóru (Savo, apod.). Nezapomeňte také pravidelně omývat dětem hračky a předměty, které používají.
  • Vyhněte se nakaženým osobám: protože je syndrom ruka, noha, ústa velmi nakažlivý, měli byste se vyhnout kontaktu s nakaženými osobami. Stejně tak byste doma neměli používat společné ručníky, utěrky nebo lůžkoviny, protože to vše usnadňuje přenos viru. Pokud má vaše dítě syndrom ruka, noha, ústa, nechte ho doma a nedávejte ho do školky nebo do školy dokud horečky neodezní a všechny boláky a vyrážka v dutině ústní a na končetinách se zahojí.

Diagnostika

Někdy je obtížné syndrom ruka, noha, ústa správně diagnostikovat, protože řada virových infekcí se projevuje podobnými příznaky.

Jak vypadá vyrážka na nohou a rukou u sedmé nemoci vidíte na tomto obrázku:

Bolesti rukou - Vše o zdraví

Syndrom ruka, noha, ústa – takhle vypadá vyrážka na rukou a nohou

Diagnózu sedmé nemoci lékaři stanoví na základě vyhodnocení následujících věcí:

  • věku postižené osoby: syndrom ruka, noha, ústa se nejčastěji vyskytuje u dětí mladších 10 let
  • vzhledu vyrážky a boláků: pro syndrom ruka, noha, ústa jsou typické boláky a afty v dutině ústní a puchýřky (vezikuly) na ploskách nohou a dlaních rukou – viz. obrázek výše.
  • konkrétních příznaků u pacienta

Někdy lékaři pacientům odebírají vzorek slin a hlenů z krku (takzvaný výtěr), ze kterého je možné v laboratoři zjistit přítomnost některých virů, včetně coxsackie viru A sérotypu 16, který je nejčastějším původcem sedmé nemoci.

Léčba

Na syndrom ruka, noha, ústa neexistuje žádná konkrétní léčba. Příznaky onemocnění obvykle odezní sami, bez jakékoli léčby, a to do 7 až 10 dnů.

Na zmírnění bolesti způsobené boláky v ústech lze užívat topicky (místně) aplikované léky proti bolesti (anestetika), například ve formě znecitlivujících krémů nebo gelů. Poraďte se s praktickým lékařem nebo lékárníkem o vhodných lécích proti bolesti.

Na snížení horečky můžete užívat volně prodejné léky, jako je například paracetamol (Paralen) nebo ibuprofen.

Děti do 18 let nesmí užívat aspirin ani žádné jiné protihorečnaté léky na bázi kyseliny acetylsalicylové, protože tyto léky mohou u malých dětí vyvolat vzácné, život ohrožující onemocnění mozku označované jako Reyův syndrom.

Domácí léčba a tipy na zmírnění příznaků sedmé nemoci

  • Nejbolestivějším příznakem syndromu ruka, noha, ústa jsou boláky a puchýřky v ústech a na jazyku.
  • Některé potraviny a nápoje mohou tyto boláky dráždit, což vyvolává silné bolesti.
  • Na zmírnění bolestivosti lézí v dutině ústní a krku můžete vyzkoušet následující rady:
  • Cucejte kostky ledu nebo zmrzlinu
  • Pijte studené nápoje, jako je mléko nebo voda s ledem
  • Vyhněte se kyselým potravinám a nápojům, jako jsou například citrusové ovoce, ovocné džusy nebo limonády
  • Vyhněte se konzumaci kořeněných a pálivých jídel
  • Konzumujte měkké potraviny, které nevyžadují přílišné žvýkání či kousání
  • Po každém jídle si vypláchněte ústa teplou vodou.
Zajímavé:  Zúžení Krčních Tepen Příznaky?

Pokud je vaše dítě schopné vypláchnout si ústa bez polykání, můžete vyzkoušet výplachy vlažnou osolenou vodou několikrát denně.

Vlažná slaná voda pomáhá zmírnit bolesti puchýřků a boláků v dutině ústní při syndromu ruka, noha, ústa.

Kdy vyhledat lékaře?

  1. Syndrom ruka, noha, ústa je obvykle jen mírně probíhající onemocnění, které se projeví několikadenní horečkou a relativně mírnými příznaky.
  2. Pokud boláky vaše dítě obtěžují nebo bolí tak, že odmítá přijímat potravu a pít, vyhledejte neprodleně lékařskou pomoc.
  3. Stejně tak je nutné vyhledat lékaře pokud se příznaky onemocnění do několika dnů nezlepší nebo dojde naopak k jejich zhoršení.

Proč vás bolí ruce nebo záda? 9 typů bolesti, které indikují emoční problémy!

  • Existuje spousta fyzických potíží, zvláště pak různých typů bolestí, které mohou naznačovat, že máte spíše emoční trable, na které žádné pilulky nezaberou. Tělo, mysl a duše jsou tři úrovně lidské existence, které jsou silně propojeny. Není proto žádné překvapení, že každá emoční nebo mentální zátěž se projeví přímo na těle prostřednictvím fyzické bolesti.Nejde o žádné šarlatánství, i západní lékaři dokážou uznat, že člověk je citlivý vůči stresu, prostředí a samozřejmě emocím, jako jsou intenzivní smutek a zklamání. A to se může projevit právě fyzickými příznaky, na které je i věda krátká. Samozřejmě vždy je nutná návštěva lékaře, aby se zabránilo vážnějšímu onemocnění. Když vás ale lékař ujistí, že vaše příznaky nelze nijak vysvětlit, přemýšlejte o tom, jak změnit své emoční nastavení. Jaké fyzické bolesti mohou signalizovat emoční problémy?
  • Zaneprázdněná mysl a moře zneklidňujících myšlenek způsobí, že vaše hlava začne trpět. Pokuste se vyčistit a vyřešit své myšlenky například pomocí meditačních a relaxačních technik. Zkuste si nedělat starosti se vším, co vás čeká. Mějte na paměti, že stres také zhoršuje vaši schopnost vypořádat se s tím, co musíte udělat. Není snadné zkrotit tok myšlenek, ale měli byste to aspoň zkusit. Doporučujeme autogenní trénink.Náš tip: V aktuálním čísle Blesku pro ženy se dozvíte mnohé o tom, proč vlastně vzniká bolest hlavy a jak si s ní poradit. Nový magazín koupíte na novinových stáncích nebo v tištěné nebo elektronické podobě v našem iKiosku ZDE.
  • Bolí vás v krku? Pak možná uvnitř bojujete s tvrdohlavostí a odpuštěním. Nespokojenost s člověkem, který vám jednou ublížil, situaci nezlepší. Procvičujte odpuštění a buď se zaměřte na dobré stránky toho člověka, nebo ho prostě ze svého života odeberte, pokud si myslíte, že váš vztah je toxický. A nezapomeňte také na své vlastní chyby. I ty si musíte odpustit. Důvodem bolesti v krku můžou být taky pocit rozčarování a hořkost.
  • Možná jste na sebe naložili až moc povinností druhých, s nimiž se nemůžete vypořádat. Nastavte si své limity, nenechte nikoho, aby očekával, že za něj všechno uděláte. A nemusí to být nikdo cizí, ani vy sami si na svá bedra nenakládejte víc, než unesete. Cviky pro lepší trávení: Jsou rychlé, snadné a můžete je cvičit doma
  • Tahle fyzická bolest je dost často způsobená pocitem osamělosti a odmítnutí. Chcete milovat a být milován, ale existuje něco, co blokuje vaši komunikaci s ostatními, a kvůli tomu jste někdy introvertní, nebo dokonce agresivní. Pokuste se otevřít své srdce a navázat upřímné a laskavé vztahy. Jen přemýšlejte o tom, kde leží vaše srdce!
  • Bolest v této části těla indikuje velmi často problémy s penězi nebo úzkost v zaměstnání. To může být známkou toho, že musíte něco změnit a zlepšit svůj pracovní život. Hledejte lepší místo nebo požádejte o zvýšení platu či povýšení. Nebojte se říct si o to, na co máte nárok. Pokud jde o výdaje, vytvořte si plán a zbytečně neutrácejte. Ale v první řadě se nenechte odradit finanční krizí, protože tím to ještě zhoršíte a bolest zad bude nesnesitelná.
  • Tyto bolesti jsou často spojeny s neochotou změnit vlastní život. Bolest v lokti vykazuje ztuhlost a nedostatek všestrannosti, zatímco bolest kolene odhaluje velké ego. V obou případech se naučte dělat kompromisy a staňte se všestrannými. Adaptace na nové podmínky je známkou inteligence. Je škoda zůstat pozadu, zatímco ostatní se přirozeně vyvíjejí.
  • Tento druh bolesti znamená, že se musíte více pohybovat mezi lidmi. Vypadněte ven, najděte si nové přátele, buďte více komunikativní, dostávejte se do kontaktu (metaforicky, ale i doslova) s lidmi. Když budete osamělí, budete ještě víc smutní.
  • Bolest očí je známkou toho, že můžete podvědomě odmítat realitu. Jednoduše řečeno – nechcete něco vidět nebo nechcete vidět to, co byste měli. Je to samozřejmě strategie, jak se vypořádávat s každodenními problémy, ale existuje nebezpečí, že se ponoříte až příliš do introvertního klamu. Být duchovně na výši neznamená, že musíte přestat komunikovat s vnějším světem. Naopak, právě v něm se inspirujeme a uplatňujeme svou filozofii.
  • Pánevní bolest je spojena se sexualitou a vinou. Možná jste příliš znepokojeni svým milostným životem nebo svým partnerstvím nebo můžete litovat věcí, kterých jste se dopustili v minulosti. Možná jste také byli zbaveni afektivního sexuálního života. Přijetí tohoto typu stavu je rozhodující pro zmírnění příznaků. 5 triků, jak snadno odhadnout počet kalorií. Díky tomu je nemusíte počítat!

Klíčová slova: zdraví, zdraví a nemoci, emoční problémy, fyzické tělo, fyzická bolest, druhy bolestí, typy bolesti hlavy, bolest hlavy, bolest ruky, bolest nohou, kolena, pánev

Syndrom karpálního tunelu postihuje často lidi pracující na počítači

Nemoc často postihuje lidi pracující na počítači, kteří svírají v ruce dlouho myš. Foto: Profimedia.cz

Tělo je jedna spojená nádoba. Jestliže dochází k jeho vadnému držení, špatnému ohýbání ramen a předsazení brady, jinými slovy se naruší jeho přirozená pohyblivost, začínají problémy.

„Někdy jde o tzv. vdovský hrb, kdy ramena začínají hned pod krkem, 1. a 2. hrudní obratel bývají vybočené do stran a šlachy v okolí zatuhnou, často se zduří, aby zpevnily pro tělo oslabenou část.

Přitom ale utlačují cévy a nervy vedoucí do rukou.

Zatuhlé svaly se projeví bolestí lokte, zápěstí, prstů, křečí v dlani, brněním a mravenčením prstů, ale i rukou a může dojít až k zánětům karpálních tunelů, ” vysvětluje osobní terapeutka Dana Hodanová z pražského Studia Danah.

Karpální tunel je malý prostor mezi zápěstními kůstkami a zápěstním vazem, kterým prochází nerv, odpovědný za svaly rukou a prstů. Pokud šlachy jednostranně a pravidelně přetěžujete, dochází k otoku, který tlačí na nerv. Při akutní bolesti zápěstí či brnění prstů je nutné změnit pracovní režim, prsty i zápěstí okamžitě uvolnit a nechat je odpočinout.

Jak na to, ukáže nejlépe zkušený terapeut Dornovy metody, který zkontroluje nejen celé tělo, ale zaměří se především na problémová místa, uvolní je a poradí i konkrétní cviky na protažení. Problémy také souvisejí s páteří, nejvíce podceňovaná je hrudní páteř.

Tuto zkušenost měla i paní Ivana. Brněly ji prsty u pravé ruky a občas do ní chytala i křeče. Stávalo se jí to již pravidelně a bylo to velice nepříjemné. Vyšetření odhalilo, že měla vybočený čtvrtý obratel, který jí vytlačil čtvrté žebro směrem dopředu k hrudnímu koši, takže se žebro povysunulo do polohy, ve které být nemělo. Tím došlo k přetížení svalů až k rameni.

Zajímavé:  Domácí Léčba Vaginální Mykózy?

Pomocí Dornovy metody jí byl usazen vyosený obratel zpět, žebro se jí vrátilo do původní polohy, uvolnilo se rameno a bylo po problému. Součástí nápravy byla také instruktáž, jak cvičit a protahovat prsty, což je nezbytné, aby se vše neopakovalo.

Při větších problémech lékaři provedou vyšetření pomocí metody EMG – elektromyografie, tedy měřením rychlosti vedení vzruchu nervem. Na základě výsledků se pak doporučuje léčba.

„V počátečních stádiích se nejprve zápěstí fixuje pomocí stahovacího obinadla, případně sádrové dlahy a podávají se léky na zmírnění otoku. Pro úlevu od bolesti je pak vhodné podávat na zápěstí led, který také urychluje hojení zánětu.

Pokud to nepomáhá a problém se dál rozvíjí, pak je obvykle nutná operativní léčba, při které se uvolňuje vaz, který tlačí na nerv. Díky tomu dochází k postupnému obnovení funkce ruky,” vysvětluje ortoped a chirurg ruky a zápěstí MUDr.

Jan Zlatohlavý z EUC kliniky Kladno.

„Za nejšetrnější operativní metodu je považována endoskopie, při níž lékař provede řez v zápěstí, kudy zavede do dlaně speciální přístroj se zabudovanou kamerou, následně protne příčný vaz, pod kterým je nerv tísněn. Na rozdíl od otevřené operace se neporaní tkáně uložené nad vazem (svalovina dlaně, podkoží a kůže), a proto je hojení rychlejší,” dodává.

Jedinec se tak obvykle po týdnu až dvou vrací do zaměstnání. Při klasické operaci se tak děje až po 6-8 týdnech.

Někdy stačí opravdu málo. Za naprostý základ je považováno správné sezení. Důležité je sedět rovně, nehrbit se a ramena mít volně spuštěná.

„Chodidla by měla ležet celou plochou na zemi, nohy by měly být od sebe na šířku pánve. Ohnutí v kolenou musí svírat úhel 90 stupňů. Pravý úhel by měl zůstat i mezi trupem a stehenní kostí – zajišťuje totiž vzpřímené držení těla.

Mezi předloktím a paží je dobré udržovat pravý úhel. Zápěstí by se nemělo během práce stále dotýkat stolu. Velmi vhodné je pořízení gelové podložky před myš a před klávesnici. Myš by se měla držet v ruce, jen když je používána.

V žádném případě by se o ní ruka neměla opírat,” doporučuje Dana Hodanová.

„Podstatné je dělat si přestávky několikrát během hodiny a během ní protahovat ruce, procvičovat prsty, kroužit zápěstím, promasírovat zatuhlé části a případně použít krém k uvolnění svalů (alespoň jednou za den). Pokud se naučíte klávesové zkratky, omezíte používání myši, což je také velmi vhodné. Dobré je zkusit se naučit používat myš i druhou rukou, a tak občas ulevit té, která ji svírá téměř pořád,” dodává Hodanová.

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Hlavní zprávy

Zbavte se jednoduše bolestí zad a kloubů

Znáte tu svazující bolest zad, která přijde náhle, omezí vaše aktivity a nejde se jí lehce zbavit? A ona přichází opakovaně a nečekaně.

Nebo vás záda zrovna netrápí, ale zato bolest kolen je to, co vás nutí překládat pohybové aktivity na jindy? A pokud se zrovna rozhodnete, že tuto bolest přetrpíte, vyžádáte si dvojnásobnou dávku bolesti.????

Možná ani netušíte, že právě bolest zad může souviset se špatným postavením pánve a bolestmi kloubů, jako jsou kolena nebo i lokty. Například pokud trpíte na bolest kolene a nohu odlehčujete, může dojít ke špatnému postavení pánve, což většinou způsobuje nepříjemné bolesti zad.

Nebo také problémy s krční páteří mohou vyvolat prudké bolesti ramen nebo loktů. MUDr. Josef Jodl uvádí: „Nejčastější problémy bolestí zad jsou v oblasti krční a bederní páteře, kloubních struktur v pánevních kostech, šíji, klouby kyčelní, kolenní, ramenní nebo tenisové lokty.

” Spojitost mezi klouby a páteří je opravdu velká a to je důvod, proč jsme tyto dvě témata spojili. 

MUDr. Lachmann říká: „Je důležité zařadit do svého denního programu pravidelné kompenzační cvičení.“  Představíme si několik cviků, které vám pomohou od bolesti zad a kloubů.

Lehněte si na břicho, ruce umístěte pod ramena a napínáním loktů tlačte horní polovinu těla nahoru do plného vzporu ležmo dle tolerance bolesti. Je důležité, aby při tomto cviku byly pánev, boky a nohy zcela uvolněné a abyste po celou dobu přirozeně dýchali.

V maximálním zdvihu umožněte dolní části zad prověšení. Vydržte jednu nebo dvě sekundy v této poloze a poté se vraťte do původní polohy.

Pokaždé, když tento pohyb opakujete, snažte se zvedat horní polovinu trochu výše, až vaše paže budou zcela napnuté, aby vaše záda dosáhla plného rozsahu extenze.

Pokud se bolest zad během cvičení silně zvyšuje nebo se přesouvá do míst dále od páteře nebo dolních končetin a toto zhoršení přetrvává i po cvičení, ihned dané cvičení přestaňte provádět a poraďte se s fyzioterapeutem. 

Rychlá pomoc při bolestech zad je přiložení suchého tepla na oblast beder. Jako zdroj suchého tepla doporučujeme bederní pás z ovčí vlny, který připevníte suchým zipem a díky elasticitě vám nebrání při pohybu a různých aktivitách.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=wfUo8_3Nv90

Sedněte si vzpřímeně, pravou ruku dejte přes temeno hlavy nad levé ucho a proveďte pomalý úklon hlavy doprava. Lehce zatlačte hlavou do ruky po dobu 5 sekund.

Proveďte nádech a s výdechem povolte hlavu, protáhněte do úklonu k pravému rameni. Opakujte 2–3x a vyměňte ruce. V průběhu cviku se snažte nemít hlavu v předklonu ani v záklonu, netlačit nepřiměřeně rukou a nezadržovat dech.

Ideální je tento cvik dělat na rovné nepojízdné židli a s přisednutím dlaně druhé, volné ruky. 

Pokročilejší cvičenci mohou využít ke cvičení místo židle podložku, kde se dá ideálně relaxovat, a využít k tomu můžete například náš válec z ovčí vlny, který se snaží problémům s krční páteří předcházet. 

Video: https://www.youtube.com/watch?v=-B8m8t6S5fs&t=284s

Lehněte si na břicho, položte hlavu na stranu a stejnou nohu pokrčte v koleni. Chytněte si nárt rukou a snažte se pánev srovnat a přitlačit k podložce. Při tomto cviku se snažte zatlačit chodidlo do ruky a s výdechem přitahovat nohu k hýždím a několikrát opakujte a povolte. 

Video: https://www.youtube.com/watch?v=PIPWH4Buqnc

Bolest kolen může souviset také s plochými chodidly. V našem předchozím článku jsme si ukazovali několik cviků na chodidla. Mimo to jsme vám doporučovali kvalitní ortopedickou obuv a pomocné ortopedické vložky, které podporují správné držení klenby chodidla. 

Jednoduchým pomocníkem na problémy se zády a klouby jsou suché teplé obklady, které najdete na Ovečkárně v podobě vlněných pásů a elastických ortéz, mezi kterými najdete bandáže na krk, rameno, koleno, loket, bedra nebo zápěstí. Na problémy s kotníky jsou ideální naše elastické ponožky z ovčí vlny a na problémy s lýtky a křečovými žilami elastické kompresní vlněné podkolenky.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector