Hemeroidy – vše o zdraví

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení.

V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají.

Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc.

Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

Hemoroidy tvoří v oblasti řitního otvoru takzvanou cévní pleteň, skládající se z krev přivádějících malinkatých tepen a krev odvádějících malinkatých žil. Pakliže funguje tento systém přívodu a odvodu krve správně, je vše v pořádku.

Pokud však dojde k otoku, zánětu, objeví se hemoroidy. Ty mohou být vnitřní nebo vnější. Základním symptomem vnitřního typu hemoroidů je krvácení z konečníku bez známek bolesti.

U vnějších hemoroidů je to viditelný otok v místech okolo svěrače, což doprovázejí pocity svědění, pálení a bolesti.

Jaké jsou duševní příčiny potíží s hemoroidy?

Hemoroidy dost často znamenají strach z termínů. Můžeme mít i pocit přetížení. Dalším faktorem je zloba pocházející z minulosti. Navíc se bojíme zbavit se minulosti. Konečník je místo, kde se tělo zbavuje odpadu, a to jak fyzického, tak psychického. Máme zlost z toho, čeho se nechceme zbavit.

Položte si následující otázky:

Máte se rádi? Máte obavy a strachy? Bojíte se života? Umíte si užívat života? Žijete ve stresu? Věříte sami sobě? Trestáte sami sebe? Připomínáte si problémy z minulosti? Neumíte se zbavit minulosti? Neumíte se zbavit tíživých myšlenek?

Pokud si na tyto otázky odpovíte, naleznete příčinu svých problémů s hemoroidy.

Jak k nám problémy s hemoroidy promlouvají?

Výskytem vnitřních nebo vnějších hemoroidů.

Jak si vyléčit problémy s hemoroidy?

Duševní příčiny hemoroidů jsou spojeny s negativními vlastnostmi, jako je snaha kontrolovat své okolí, strach a především obava ze selhání. Také to, co máme na začátku, tj. co vkládáme do úst, vychází z trávicí soustavy na konci.

Pokud vkládáme do trávicí soustavy špatná slova, zlobu, strach, tak to špatně trávíme a máme problémy i s hemoroidy. Pokud praskne hemoroid, odchází z těla krev a tím i život.

Je dobré přemýšlet nad tím, zda člověk není svázán zbytečnou bolestí.

Na fyzické úrovni je především důležité navštívit lékaře. Dále se používají speciální masti a čípky, je nutné dodržování hygieny a postiženou oblast koupat v odvaru dubové kůry a heřmánku. Stravu obohatit o větší podíl vlákniny, pít více tekutin, snížit množství kávy, alkoholu a pálivých jídel, sportovat a především dbát o hygienu v oblasti konečníku.

Afirmace pro léčbu: „Zbavuji se všeho, co pro mne není důležité, kde není láska. Vše má své místo.“

Šárka Vávrová

Hemeroidy - Vše o zdraví

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

Hemoroidy – léčba, která zabírá

Hemeroidy - Vše o zdraví

Hemoroidy (můžeme se ve starší literatuře setkat i s termínem zlatý píštěl či lidově zkomoleně hemeroidy) představují intimní a nepříjemný zdravotní problém, který ztrpčuje život pacientům různého věku a pohlaví. Vzniká zánětem křečových žil v konečníku, kdy dojde k jejich rozšíření. Cévy v oblasti konečníku vytváří cévní pleteň, která se skládá z drobných tepének, které do oblasti krev přivádějí z drobných žilek, které ji odvádějí a spojek mezi nimi, což je zdravý stav. Když je vše pořádku, krev do řitní oblasti přitéká a opět odtéká. Pokud se tento systém vznikem zánětu v některé z cév či žil poruší, dochází k tvorbě hemoroidů.

Vnější a vnitřní hemeroidy

Dělí se dle místa vzniku na vnější hemeroidy a vnitřní hemeroidy. Vnější hemoroidy vznikají kolem řitního otvoru a vzhledem připomínají malé modré hrudky na žíle (podobně jako klasické křečové žíly na nohou). Jsou nebolestivé, měkké, nejsou nijak vlhké a nekrvácí.

Nahromaděním sražené krve v této oblasti, která nemůže odtékat, dochází ke tvorbě bolestivého uzlu. Tento uzel se může projevovat dvojím způsobem.

První možnost je ta, že se sražená krev vstřebá a zůstane kožní výchlipka, která sice nepůsobí bolest, ale může komplikovat hygienu kolem řitního otvoru (a zvyšovat riziko infekce) a proto je jí nutno chirurgicky odstranit.

Při druhé možnosti uzel praskne a sražená krev odteče. I v tomto případě je třeba zvýšit hygienu řitní oblasti, protože může dojít k zanesení infekce.

Naproti tomu vnitřní hemeroidy, jak tomu napovídá název, se tvoří uvnitř konečníku, zhruba tři až čtyři centimetry od otvoru. Pokud více otečou, začnou se projevovat bolestí a krvácením při vyprazdňování stolice či tvorbou hlenu.

Také dochází k jevu označovanému jako prolaps, což je vyhřeznutí hemeroidů, kdy žíly naplněné neodtečenou krví vyhřeznou. Nejprve se zasunou samy, ale posléze je pacienti musí zpět zasunout prsty, což je velmi nepříjemné.

Pokud dochází dále k rozvoji onemocnění, dochází k zánětu kůže, který je zapříčiněn, produkcí hlenu obsahujícího zbytky stolice (pokožka je vlhká a podrážděná). Typickým příznakem je krev při odchodu stolice, ať už na toaletním papíru či v toaletní míse, kam odkapává.

Na rozdíl od vnějších hemeroidů jsou méně bolestivé, oblast, kde se objevují vnější hemeroidy, je totiž bohatě inervovaná.

Vznik hemeroidů může podpořit řada negativních faktorů, jako je častá jízda na kole, sedavý způsob života, často opakované průjmy či zácpy, kolísavý krevní tlak, nemoci žilního systému či chyby v životosprávě, jako je obliba silně kořeněných jídel, malý podíl tekutin či vlákniny. Svoji roli může hrát i dědičnost.

Hemeroidy v těhotenství

U žen je hlavní příčinou těhotenství, kdy příčinou je rostoucí plod v děloze, který vyvíjí tlak na okolní tkáně a cévy a také na dolní dutou žílu, do které proudí krev z dolních končetin. Při stlačení této žíly se zpomaluje prokrvování a tělo otéká.

Proto se hemeroidy objevují zpravidla až ve třetím trimestru a někdy také dochází ke vzniku hemeroidů po porodu. Vznik hemeroidů ovlivňuje i častá zácpa v těhotenství. Pozitivní fakt je to, že pokud žena netrpěla hemeroidy před těhotenstvím, dojde často k samovolnému zlepšení stavu.

Hemeroidy a jejich léčba

V každém případě je nutno navštívit lékaře. Je to důležité i z toho důvodu, že pokud dochází k bolesti a krvácení při vyprazdňování, lékař musí vyloučit, že se může jednat i o příznaky závažnějšího onemocnění, jako je kolorektální karcinom.

Základní léky proti mírnějším formám hemeroidů jsou volně prodejné speciální masti na hemeroidy a čípky. V případě vnějších hemeroidů je třeba důsledně dodržovat hygienu a postiženou oblast koupat v odvarech z dubové kůry či heřmánku. Dále je třeba zvýšit příjem tekutin a hygienu v oblasti konečníku.

V případě tzv. trombonizovaných hemeroidů (obsahujících sraženou krev) se obvykle provádí zákrok, při kterém se odstraní celá trombonizovaná část. Může se jednat o klasický chirurgický zákrok, ale může se použít i laser. Někdy se odstraňuje pouze hemeroidální uzlík, někdy i okolní sliznice.

Může dojít k odstranění hemoroidů bez operace?

Ano, v případě mírnějších hemeroidů lze použít léčbu jinými metodami. K dalším specifickým metodám bez operace patří infračervená fotokoagulace (vhodná pro malé hemeroidy), podvazování, kryosondy (zmražením hemeroidu dojde k jeho zajizvení).

Podvazování neboli elastická ligatura je nejrozšířenější léčebná metoda u nás. Podvázání hemeroidu se provádí pomocí gumového kroužku. Po tomto podvázání je hemeroid zaškrcen a odpadá.

Ke zničení hemoroidálního uzlíku se používá i teplo (bipolární koagulace) či elektrický proud (unipolární elektrokoagulace).

Pacient si sám může v případě mírnějších forem pomoci teplou sedací koupelí či v případě vnitřních hemeroidů aplikací ledu.

Jak léčit hemeroidy?

Jako doplněk léčby či jako prevenci lze užívat či používat řadu přírodních přípravků.

Na zmírnění lokálních projevů se dá použít Hemostop Gel, který obsahuje allantoin (důležitý pro své regenerační účinky) a standardizované extrakty z dubové kůry, třezalky a Aloe Vera complex s obsahem rostlinných výluhů.

Zevně se dá použít Ruticelit krém, který obsahuje komplex výtažků z léčivých rostlin a pomáhá při zánětech žil, tedy i při vzniku hemeroidů. Jako součást léčby i jako prevenci se dá užívat roztok Hemoran.

Důležitou roli hraje i prevence, pokud víme, že například se může jednat o dědičnou záležitost. K ní patří obohacení stravy o větší podíl vlákniny, větší příjem tekutin, snížit pití kávy a alkoholu (odvodňují), u osob s nadváhou zhubnout, více se věnovat pohybu (mimo jízdy na kole) či nosit vzdušné oblečení a v neposlední řadě dbát pečlivě o hygienu v oblasti konečníku.

Zajímavé:  Potraviny Nejbohatší Na Vitamíny?

Je správný termín hemeroidy nebo hemoroidy? Více u nás

Setkáváme se s oběma označeními tohoto onemocnění, správně však je hemoroidy. Ať tak či tak, rozhodně jde o nepříjemnost fyzickou i psychickou.

Statistiky udávají, že  hemoroidy mohou postihnout každého druhého člověka, přičemž výskyt u mužů je daleko častější než u žen. Ne každý tuto nemoc zaregistruje včas. Pokud už dochází ke krvácení z konečníku a pociťujete bolest, je už na prevenci pozdě. Přitom právě díky ní se dá riziko vzniku hemeroidů podstatně snížit.

Hemoroidy jsou přirozenou součástí lidského těla a jsou to žilní pleteně ve spodní oblasti konečníku a okolí řitního otvoru. Pokud je vše v pořádku, nedochází k žádným projevům a  člověk o nich ani neví.

Tyto žilní pleteně jsou citlivé a namáhané. Práci jim ztěžuje i to, že oproti ostatním žilám nemají uvnitř chlopně zabraňující zpětnému toku krve. V důsledku nesprávné životosprávy a životního stylu zde může docházet k městnání krve a tvorbě žilních uzlíků. Tyto se projevují svěděním, pálením, bolestí, zánětem otokem nebo krvácením. V tomto případě už hovoříme o hemeroidálním onemocnění.

Hemoroidy jsou dvojího typu – vnitřní a vnější. Vnitřní se tvoří uvnitř konečníku a nemusí se nutně projevovat. Zbystřit bychom však měli, pokud se objeví krev na toaletním papíru nebo ve stolici.  Vnější se vyskytují v okolí konečníku a mohou se projevovat svěděním, pálením či bolestí a zpravidla nekrvácejí. Může se stát, že se samovolně vstřebají a zmizí. 

Příčiny vzniku hemeroidů

O hemoroidech můžeme říci, že se jedná o civilizační nemoc, která je zapříčiněna zejména sedavým způsobem života s nedostatkem pohybu, nesprávnou životosprávou, nedostatečným pitným režimem a nevhodnými návyky na toaletě.

Hemeroidy se mohou objevit také v těhotenství nebo po porodu. V těhotenství v těle koluje více krve a díky zvětšující se děloze roste tlak na pánev a k městnání krve ve spodní části těla. V důsledku toho se zvyšuje tlak na cévy v oblasti konečníku.

Další příčinou je vysoký tlak v oblasti dna pánevního při samotném přirozeném porodu. Svou roli na vznik hemoroidů v těhotenství nebo po porodu hraje také zvýšená hladina hormonů a zácpa.

Mezi další příčiny vzniku hemoroidů můžeme také zahrnoutochabující svalstvo dna pánevního ve zralejším věku, nadváhu, vrozené dispozice, žilní nedostatečnost, oblibu tučných, kořeněných, pálivých, sladkých jídel, mnoho kávy, alkoholu a kouření.

Příznaky hemeroidů

Mezi nejčastější projevy hemoroidů patří svědění v oblasti konečníku, ale také pálení, bolest, zánět, zduření tkáně, hlenovitý výtok z konečníku a krev na toaletním papíru nebo ve stolici, která má jasně červenou barvu.

Léčba hemeroidů

V případě tohoto onemocnění jde o velmi citlivé téma. Většina postižených proto návštěvu u lékaře odkládá až do krajní meze. Zatímco lehčí formy je možné řešit doma volně prodejnými přípravky ve formě mastí, krémů, čípků, ubrousků, tak ty těžší formy je nutno řešit u proktologa chirurgickým nebo laserovým zákrokem.

V druhém případě by návštěva u lékaře neměla být dlouho odkládána, protože hemoroidy mohou být projevem jiných onemocnění a zdravotních komplikací. I po takovémto zákroku je vhodné, v souladu s doporučením proktologa, použití mastí, bylinných koupelí apod., a to pro zklidnění a regeneraci léčené tkáně.

Nejlepší je prevence

  • Dostatečný pitný režim – až 2 l neslazených tekutin denně
  • Zdravý jídelníček s dostatečným množství vlákniny v potravě
  • Omezení tučných, kořeněných, pálivých, sladkých jídel
  • Omezení kofeinu, alkoholu, kouření
  • Pravidelný pohyb
  • Dodržování hygieny po toaletě

Zdravá strava

  • Důležitý je vysoký obsah vlákniny v potravinách. Najdete ji v ovoci, zelenině, luštěninách, celozrnném pečivu. Nedostatek lze nahradit fíky, psyliem, lněným semínkem apod.
  • Zdravému trávení pomohou také probiotika a prebiotika – v zakysaných mléčných výrobcích (jogurt, jogurtové mléko, kefír), v kvašené zelenině (zelí, okurky, řepa, pickles), v kvasnicích, nepasterizovaném pivu, moštu, burčáku, v doplňcích stravy.
  • Do stravy zahrňte vše, co obsahuje vitamín C a rutin – kromě jiných blahodárných účinků, přispívají k posílení žilní stěny.
  • Ráno nalačno vypijte sklenici teplé vody s citronem – pročistí tělo a pomůže vám s vyprázdněním.

Fyzická kondice

  • Pokuste se do svého života vtěsnat každý den jakoukoliv fyzickou aktivitu, byť i jen na 20 – 30 minut – lepší je méně a pravidelně, než nárazově a na maximum vašich sil. Může to být např. procházka nebo jednoduché cvičení, jízda na kole vám nemusí být zrovna příjemná.
  • Pokud máte sedavé zaměstnání, dejte si každou hodinu pauzu a projděte se. Doporučují se také cviky zaměřené na zpevnění pánevního dna.
  • Procvičujte si svěrače –  20 – 30 x stažení a uvolnění.Jeden stah by měl trvat 2 – 3 vteřiny.
  • Naučte se správně dýchat – brániční dýchání – je zdraví velmi prospěšné, uklidňuje a má pozitivní vliv na trávení a peristaltiku střev.

Hygiena

  • Noste vzdušné prádlo nejlépe z přírodních materiálů.
  • Dbejte na pravidelnou stolici, nezadržujte ji, zácpa nebo průjem nejsou žádoucí. Při zácpě neužívejte umělá projímadla, dlouhodobě poškozují střeva a vyprazdňovací návyk.
  • Dodržujte hygienu po toaletě.

Nejdůležitější na závěr

Zdravá střeva jsou klíčem k silné imunitě a tedy vašemu zdraví. Vše, co sníte a vypijete se na nich odrazí i to, jak budete fyzicky aktivní. Mají vliv také na naši náladu a emoce.

  Když nebudou správně fungovat, nebudete se cítit dobře a podle toho budete také reagovat na své okolí a životní okolnosti.  I stres se na nich odrazí a může vás rozbolet břicho nebo dostanete průjem, ale správným hlubokým dýcháním stres lehce porazíte.

Myslete na to, že zdraví je to nejcennější a je jen ve vašich rukách.

Vše podstatné o hemoroidech na jednom místě

První záznamy o problémech s hemoroidy se objevují již v Chammurapiho zákoníku z Mezopotámie a starověkého Egypta.

Ten uvádí, že každý egyptský faraon měl svého „strážce konečníku“, což byl odborný lékař, který se staral o vládcovo zdraví. V případě jakýchkoliv problémů v oblasti konečníku použil strážce osvědčené metody, jak faraonovi pomoci.

Mezi způsoby léčby patřilo například: vykuřovaní útrob pomocí vonných olejů či aplikace čípků z ovčí vlny, smočených ve zvířecí žluči, které měly podpořit vyprazdňování. Jednou z prvních operací hemoroidů byl zákrok z roku 1686 provedený na Ludvíku XIV., kterého operoval lékař Charles F. Fénix.

Problémy s hemoroidy ale údajně trpěl i slavný vojevůdce Napoleon Bonaparte, který se dle některých historiků vinou tohoto onemocnění nemohl zcela soustředit na průběh bitvy u Waterloo, kterou prohrál.

Co to vlastně hemoroidy jsou

Hemoroidy mají všichni, ale ne všichni trpí na jejich onemocnění. Hemoroidy jsou, jednoduše řečeno, rozšířené křečové žíly v oblasti konečníku. Pod sliznicí konečníku se nacházejí rozsáhlé žilní pleteně, které odvádějí a přivádějí do této oblasti krev.

Takové žíly jsou v malém rozsahu přítomny v těle každého zdravého člověka. Pokud se však zvětší a natečou, mluví se o tzv. hemoroidálním onemocnění. Zdravé hemoroidy tvoří jakýsi polštář, uzavírající těsně konečník a bránící samovolnému úniku střevních plynů a stolice.

Až polovina populace však trpí většími či menšími problémy s konečníkem. Problémy s hemoroidy má až každý čtvrtý Čech, avšak jen malé procento lidí vyhledá pomoc lékaře. „Pacienti nejčastěji navštěvují ordinaci až při nesnesitelných obtížích, či když mají obavy ze závažnějšího onemocnění.

Včasná diagnóza a následná léčba přitom může pacientovy problémy výrazně ulehčit,“ říká MUDr. Vladimír Danda, primář chirurgického oddělení Nemocnice v Sedlčanech.

Vnitřní x vnější hemoroidy

Hemoroidy se rozlišují podle místa svého výskytu, a to na vnitřní ?a vnější. Vnější hemoroidy se vyskytují v okolí řitního otvoru?a málokdy dochází k jejich dalšímu rozšíření.

Možnosti jejich léčby jsou širší než u hemoroidů vnitřních – jedná se například o různé masti, sedavé koupele apod.

Zajímavé:  Prolaktinom - Vše o zdraví

Vnitřní hemoroidy vznikají uvnitř konečníku a ve svých počátečních fázích nebývají bolestivé, jejich vyhřeznutí však často způsobuje velice bolestivé komplikace.

Vnitřní hemoroidy mají čtyři stádia:Stádium I. Žíly jsou lehce nateklé, může se objevit i občasné svědění.Stádium II.

Hemoroidy jsou nateklé a zasahují do análního otvoru, bývají bolestivé, při vyprazdňování vyhřezávají ven, spontánně se vracejí zpět do konečníku a mohou i krvácet.Stádium III. Dochází ke zvětšování hemoroidů, přičemž přetrvávají obtíže z druhého stádia.

?Při vyprazdňování vyhřezávají z konečníku, lze je však zasunout zpět. Stádium IV. Hemoroidy jsou trvale vyhřezlé a způsobují pacientovi silné obtíže. Například mu mohou znemožnit sezení.

Při prevenci problémů s hemoroidy je důležité dodržovat určité stravovací návyky a pravidelný pitný režim. ?

Správný jídelníček by měl obsahovat především:Vlákninu, ovoce,zeleninu,nemleté luštěniny,

100% šťávy a bylinné čaje (jitrocel, mateřídouška, fenykl, anýz, badyán, zázvor…).

  • Naopak nevhodné potraviny jsou:Cukr a cukrářské výrobky,tučné a tvrdé sýry,velké množství pečiva, strava s velkým obsahem masa
  • příliš kořeněná strava.
  • Léčba hemoroidů v rámci jednodenní chirurgie

Pokud se vaše problémy s hemoroidy dostaly do takové fáze, že je není možné léčit konzervativní léčbou (tedy bez lékařského zákroku), přichází na řadu chirurgie. Vhodným způsobem, jak problémy s hemoroidy řešit, ?je zákrok v rámci tzv. jednodenní chirurgie. Výhodou tohoto zákroku je, ?že se používají tzv.

miniinvazivní způsoby operace, umožňující výrazné zkrácení pobytu nutného na nemocničním lůžku. Tyto výkony jsou zároveň ze strany pacientů velmi dobře snášeny. Rovněž pooperační bolesti po tomto typu operací jsou mnohem menší v porovnání s klasickými operacemi.

?„Doba hospitalizace po zákroku je běžně maximálně dva dny, což usnadňuje pacientům návrat do běžného života,“ dodává MUDr. Vladimír Danda.

Rizikové faktory výskytu potíží s hemoroidy

Hemoroidy se mohou vyskytnout v jakémkoliv věku. Není výjimkou, že potížemi trpí i mladí lidé. ?

6 faktorů, které mohou zapříčinit vznik potíží s hemoroidy:1. Genetické predispozice – pokud v rodině někdo trpí problémy s hemoroidy, riziko výskytu potíží se zvyšuje.2. Obezita – na cévy v oblasti konečníku je vyvíjen velký tlak, což způsobuje zvětšení hemoroidů.3.

Špatné stravování – kořeněná a tučná jídla, potraviny způsobující tuhou stolici (například bílé pečivo) zvyšují pravděpodobnost vzniku hemoroidů.  4. Sedavé zaměstnání – pokud se sedavé zaměstnání nekompenzuje dostatečným pohybem, zvyšuje se riziko potíží.5.

Nadměrná konzumace alkoholu a kofeinu – způsobují zvýšené prokrvení v oblasti konečníku a tím ?i větší náplň hemoroidálních žil.  

6. Těhotenství – na žíly je vyvíjen nadměrný tlak a jejich cévní stěna je oslabena.

Hlavní příznaky onemocnění

Toto nepříjemné onemocnění se nejčastěji projevuje následujícími příznaky:Krvácení při vyprazdňování,svědění konečníku,hroznovité útvary kolem konečníku,bolestivost při stolici.Pokud trpíte některou z těchto obtíží, neváhejte se obrátit na lékaře.

Problémy doprovázené s tímto onemocněním mohou totiž indikovat mnohem závažnější chorobu, například zhoubný nádor tlustého střeva. Návštěvu lékaře, který vás důkladně prohlédne, neodkládejte.

„V současné době není zapotřebí obávat se bolestivého vyšetření – moderní medicína má dnes k dispozici metody, které se snaží v maximální možné míře brát ohledy na pacientův komfort,“ říká MUDr. Vladimír Danda. Proti potížím bojujte sportem

Problémy s hemoroidy mají především ti, kteří nemají dostatečný pohyb. V dnešní době je sedavé zaměstnání téměř pravidlem, a proto je důležité čas strávený v kanceláři kompenzovat správným pohybem.  Ne každý sport je však při obtížích s hemoroidy vhodný.

Nevhodné sporty při potížích s hemoroidy: Cyklistika,zvedání těžkého závaží (posilovna),

všechny sedavé sporty (kanoistika, veslování…).

  1. Vhodné sporty při potížích s hemoroidy:Plavání,kolečkové brusle,běh,
  2. tenis.
  3. Tipy pro zmírnění bolesti a svědění
  4. Opláchněte se po každé stolici nejlépe pouze čistou vodou bez mýdla či dalších přípravků,používejte vlhčené ubrousky a toaletní papír bez parfému a alkoholu,nezadržujte stolici,dávejte si střídavé studené a  teplé sedací koupele pro zlepšení krevního oběhu (např. z dubové kůry),pozor – horké koupele mohou stav zhoršit, při silných bolestech hemoroidů  konečník ledujte či sprchujte studenou vodou, pozor –
  5. u anální fisury (řitní trhlina) je naopak vhodná teplá voda.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál! Přidat komentář

Hemoroidy – fotky, příznaky a léčba

Strana 1 z 3

Potíže s hemoroidy jsou často příčinou nesnází a rozpaků. Trpěla, nebo trpí jimi asi polovina dospělých obyvatel Evropy. Nejčastěji se hemoroidy objevují ve věku od 40-65 let, dále u pracujících, kteří dlouhodobě sedí, a u těhotných žen v posledních týdnech těhotenství. Hemoroidy bohužel způsobují nepříjemné pocity a bolest, ale při správné léčbě a dobré prevenci můžeme potížím úspěšně zabránit.

Co jsou to Hemoroidy?

Slovo hemoroid pochází z řečtiny a označuje tok krve či krvácení. Oblast, kde se hemoroidy vyskytují se označuje jako řitní kanál, což jsou poslední 2-3cm tlustého střeva.

Tato část střeva je pod povrchem sliznice protkána sítí cév, které vytvářejí drobné polštářkovité útvary. Tyto útvary jsou přítomny ve střevě již před narozením a po celý lidský život.

Když se ovšem tyto polštářky zvětší, začnou se projevovat 1. příznaky obtíží, jako je svědění, krvácení a bolest.

Hemoroidy rozlišujeme vnější a vnitřní (viz obrázek).Vnější hemoroidy se nacházejí kolem řitního otvoru. Většinou jsou nebolestivé, pokud se v nich ovšem nevytvoří krevní sraženina.Vnitřní hemoroidy obvykle vznikají kolem stěn řitního kanálu. Mohou vystupovat řitním otvorem ven zároveň se stolicí, a poté opět zmizí. Pozor, mohou krvácet.

Kdy a jak hemoroidy znepříjemňují život?

Samy o sobě hemoroidy potíže nezpůsobují. Problémy ovšem nastanou, pokud se polštářky zvětší, zanítí, dojde v nich ke sražení krve, nebo vyhřeznou z řitního otvoru. Také špatné defekační návyky (vyprazdňování stolice) způsobuje zvýšení tlaku na řitní oblast, následné zhoršení žilního návratu a následné zvětšení žilních uzlíků.Vnitřní hemoroidy nebolí, jelikož v této oblasti nejsou žádná nervová zakončení. Projevují se však krvácením při vyprazdňování. Vnější hemoroidy může postihnou zánět, protože takto postižené místo je drážděno řitním hlenem a zbytky stolicí. Kůže je poté zarudlá, pálí a svědí. V této oblasti může vzniknout i krevní sraženina (trombus) v důsledku nadměrného tlačení při stolici, zácpě, a fyzické námaze.Kožní přívěsy způsobují další komplikace. Mechanicky zabraňují dokonalému očištění při vyprazdňování a zbytky stolice způsobují zánět.

Jaké jsou tedy příčiny vzniku hemoroidů?

Věk nad 40 let, sedavý způsob zaměstnání, těhotenství, špatné návyky při defekaci, strava s nedostatkem vlákniny, užívání některých léků způsobujících častý průjem nebo zácpu. Vzhledem k všeobecnému oslabení pojivové tkáně mají lidé trpící hemoroidy často potíže i s křečovými žílami dolních končetin.

Jaká je porada s lékařem a následná léčba?

Vyhledání lékaře je vhodné hlavně z důvodu ujištění se, že se jedná právě ve vašem případě skutečně o hemoroidy. Vyloučí se tím případná jiná, závažnější onemocnění, jako např. rakoviny tlustého střeva, hlavně pokud nacházíte krev ve stolici.

  • Vyšetření
  • Léčba
  •  1) Koupele v teplé vodě
  •  2) Ledové obklady
  •  3) Koupele a gel z dubové kůry
  •  4) Gely, masti a čípky zakoupené v lékárně
  •        Procto-glyvenol    mast a čípky 
  •  5) Přípravky ve formě tablet jako prevence       Hemodin tbl       Hemostop tbl
  •  6) Pomocné preparáty na posílení žilní stěny      

Lékař vyšetří jak oblast okolí řitě, tak i konečník. K vyšetření vnitřních hemoroidů je nezbytná tzv.anoskopie. Díky anoskopu lékař posoudí stav vnitřních hemoroidů i vzhled celé sliznice.Důležitá je hlavně prevence a to příjem potravy s vysokým obsahem vlákniny a dostatečný příjem tekutin. Následná léčba má za cíl ulevit nepříjemným příznakům hemoroidů a ulehčit vyprazdňování.       Ulevují bolestem, pokud je příčinou stažený svěrač. Ten se teplem uvolňuje a dochází ke zlepšení místního                 prokrvení.       Uleví při akutní trombóze, již neoteklé vyhřezlé uzlíky pak může lékař jemně zasunout zpět       Dubová kůra má silné adstringentní (svíravé, stahující) účinky. Používají se při výhřezu hemoroidů, postižené          místo zklidní a zmírní otok.        Dobexil H   mast a čípky       Faktu    mast a čípky       Mastu S   mast a čápky       Preparation H    mast a čípky

Zajímavé:  Drahé Kameny A Zdraví?

Detralex tablety

1. hemoroidyPřidal Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny , 05-03-2008 15:22 Ano je to velice nepříjemné.Mám hemoroidy a tak vím o čem mluvím.Jít k lékaři jak se to lehce řekne ale ta předctava toho vyšetření je pro ženu dost nepříjemná.Ale koupím si tu dubovou kůru o které tu píšete a až mě opět tento problém potká tak to budu koupat.Snad to lépe a dříve ustoupí.Jakou mast pro sklidnění by jste my poradil.Nebo cokoli jiného.Děkuji za radu Lída
2. Re:hemoroidyPřidal lékárnice Lucie, 11-03-2008 09:03 Paní Vlčková, věřím, že Vaše potíže Vám určitě nebude nikdo závidět . Na sklidnění bych doporučila pouze tu dubovou kůru, která má navíc i svíravý účinek, nebo homeopatickou mast Avenoc. Pokud míváte problémy častěji, určitě bych podpořila léčbu vždy nějákou ‚kůrou‘ léků na posílení žilní stěny
3. Přidal Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny , 11-03-2008 05:18 Trpím už nějakou dobu hemoroidy,byl jsem stím dvakrát u lékaře,ale po nějaké době se to vždy znovu vrátí.Chtěl bych si koupit tablety Hemodin,ale nevím jestli se snimi dá tato nemoc léčit nebo jsou jen jako prevence.Děkuji za radu Pavel.
4. Přidal Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny , 11-03-2008 14:46 Dobrý den má problém, když jdu na wc tak mám takovou řezavou bolest konečníku a mírné krvácení jsou to Hemoroidy? A co s tím prosím
5. hemeroidyPřidal Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny , 12-03-2008 10:21 dobry den mě je 34 let a už mám hemeroidy. dneska jsem byl u lekaře a předepsal mi DETRALEX a FAKTU. tak jsem zvědav jestli to pomůže.
6. Re: Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny Přidal lékárnice Lucie

Hemoroidy: tipy pro léčbu a stravu

Hemoroidy jsou zduřelé cévy v okolí řitního otvoru. Způsobují svědění, pálení, bolest a také krvácejí. Rozdělujeme je na vnější, vnitřní nebo kombinované. Vnější hemoroidy jsou citlivé na jakýkoliv dotek a občas velmi jemně krvácejí.

Častěji se však vyskytují vnitřní hemoroidy, které se tvoří uvnitř řitního kanálu. V takovém případě se dostavuje bezbolestné silnější krvácení. Oba tyto typy se časem mohou proměnit ve vyhřezlý hemoroid, uzlík měkké tkáně, který vyčnívá z konečníku.

Jestliže trombotizují, jsou tvrdé.

Při hemoroidech se osvědčila konzumace vodnaté zeleniny

Při potížích s hemoroidy je vhodné si denně dopřávat zeleninu bohatou na vodu, jako je meloun, kyselé zelí, řepa, ředkve, mrkev, okurka, cuketa, dýně, rajče, patizon, cibule.

Rovněž je vhodná konzumace citrusových plodů a bobulovitého ovoce. Citrusové plody, rybíz, angrešt, rakytník, jeřabina, ostružiny, maliny, třešně a višně jsou výbornými zdroji vlákniny a také flavonoidů, které posilují žíly.

Organismu svědčí dostatek železa, zinku, nenasycených mastných kyselin, hořčíku, vápníku, vitamínů skupiny B, A, C, E. Největšími přírodními zdroji železa, zinku a nenasycených mastných kyselin omega 3 a omega 9 jsou dýňová a lněná semena.

Hořčík a vápník obsahují zase mandle a mák. Z těchto semen se lisují vysoce kvalitní oleje, které by v našem jídelníčku rozhodně neměly chybět. Doporučené dávkování je 1× denně jednu lžičku od každého oleje (dýňový, lněný, mandlový, makový).

Vitamíny C, A, E a řadu dalších cenných látek obsahuje rakytník řešetlákový. Můžeme ho užívat ve formě šťávy, sirupu či čaje (dají se koupit v bylinkářství či prodejnách se zdravou výživou, doporučuji kupovat čisté, bez přidaných konzervantů). Doporučené dávkování je 1× denně jednu lžíci šťávy či sirupu, nebo 3× denně šálek rakytníkového čaje.

Den můžeme začít s pohankovým čajem a zakončit třeba lněným šejkem. Lněné semínko výborně podporuje činnost střev, může tak nahradit nedostatek vlákniny v potravě.

Potřebujeme: 1 lžíci pohanky lámanky (dá se v této formě koupit, je nasekaná na malé kousky), 3 dl vroucí vody Postup: Pohanku přelijeme vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat, pak scedíme a po douškách vypijeme. Tento blahodárný nápoj popíjíme po dobu 6 týdnů.

Nápoj z podmáslí a lnu

Potřebujeme: 3 dl podmáslí (mléčnou bílkovinu můžeme nahradit i rostlinným mlékem – ovesným, rýžovým, jáhlovým), 1 lžičku lněného semínka Postup: Semínko rozmixujeme s podmáslím, a pak po douškách vypijeme. Tento nápoj popíjíme po dobu 6 týdnů.

Bylinky a hemoroidy

Bylinkové víno, které si můžete připravit podle dále uvedeného receptu sami doma, pomáhá tzv. ředit krev, a proto je vhodné při zdravotních potížích tohoto druhu. Po absolvování této vinné kúry doporučuji pokračovat s popíjením čaje na posílení cévního systému.

Potřebujeme: 1 l kvalitního červeného vína, 1 lžíci komonice lékařské, 1 lžíci kopřivy, 1 lžíci smetánky, půl lžičky kořene hořce žlutého Postup: Léčivky smícháme s vínem a vše necháme 14 dní v teple louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat. Po uplynutí této doby přecedíme, hotové víno nalijeme do tmavé sklenice a po dobu 4 týdnů užíváme 2× denně štamprli.

Cévní čaj

Potřebujeme: 1 lžičky květů hlohu, 1 lžičku třezalky, 1 lžičku bělotrnu, 3 dl vroucí vody Postup: Léčivky smícháme a přelijeme je vroucí vodou, vše necháme 10 minut louhovat, poté přecedíme a po douškách vypijeme. Tento čaj popíjíme 2× denně po dobu 6 týdnů.

Jak postupovat při akutních potížích

Hemoroidy by měl vždy vidět lékař, laik snadno zamění hemoroidy za jiný problém, zejména za praskliny.

  • K tématu: Většina lidí nemá hemoroidy, ale praskliny

Nevhodným postupem si můžete spíše uškodit. Například populární dubová kůra má význam pouze u vyhřezávajících hemoroidů. „Má způsobovat stahování.

Pokud mají pacienti například prasklinu, tak dubová kůra spíše ublíží, než pomůže, vysušuje totiž tkáň. Doporučujeme ji jen zřídka vybraným pacientům na základě vyšetření.

Rozhodně ji nemohu doporučit obecně,“ varuje chirurg Jiří Fencl. Více Hemoroidy: S tímhle příroda nepočítala

Vnější hemoroidy zklidní čajový sáček se zeleným čajem, zabere proti bolesti a svědění. Připravíme si ho tak, že čajový sáček na 4 minuty namočíme do teplé vody, a pak si ho přiložíme na patřičné místo a necháme 10 minut působit.

Potřebujeme: 2 lžíce dubové kůry, 1 litr vroucí vody, dětskou vaničku (či větší nádobu), ručník Postup: Kůru zalijeme vroucí vodou a vše necháme 30 minut louhovat. Po uplynutí této doby přecedíme a čaj přilijeme k teplé vodě do vaničky. Sedací koupel by měla trvat 10 minut. Tuto proceduru provádíme 1× denně po dobu 1 týdne.

Sedací koupel ze soli

Potřebujeme: 3 hrsti soli, dětskou vaničku (či větší nádobu), ručník Postup: Sůl nasypeme do vaničky s teplou vodou. Sedací koupel by měla trvat 10 minut. Tuto proceduru provádíme 1× denně po dobu 1 týdne.

Cibulový tampónek

Vymačkáme šťávu z cibule, namočíme do ní malý menstruační tampónek a necháme ho nasát. Poté ho vložíme do konečníku a necháme hodinu působit. Poté opatrně vytáhneme. Tento postup provádíme denně po dobu 5 dní.

Kombinace ledu a soli uleví od bolesti

Při akutních problémech přinese úlevu ledová kostka obalená mořskou solí (nejlépe ze soli z moře), zabalená do plátýnka. Přikládáme na bolavé místo.

Mrkvové obklady

Jemně nastrouhanou mrkev si můžeme přikládat na zduřelá bolavá místa. Nejlépe na 20 minut.

Na hemoroidy platí střídání odpočinku a pohybu

Odpočinek s nohami ve zvýšené poloze je ideálním pomocníkem pro nervstvo a působí také dobře na hemoroidy. Anální oblast není v této pozici vystavena tlaku a zároveň se lépe prokrvuje. Tento relax bychom si měli dopřávat alespoň půl hodiny denně a můžeme ho kombinovat s příjemnou hudbou a zapálenou aromalampou. Vhodnými éterickými olejíčky jsou levandule, meduňka, citron, mandarinka.

Důležitý je i pohyb, protože celkově harmonizuje tělo, posiluje svaly, urychluje krevní oběh, látkovou výměnu a odbourává stres. Ideální je jóga, ale i pěší turistika, cyklistika, lyžování, plavání nebo tanec. Každý i sebemenší pohyb je velmi užitečný, protože přispívá k prokrvení i stabilizaci psychiky těla.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector