Hodnoty psa – vše o zdraví

Hodnoty psa - Vše o zdraví

Z předešlých let se stále ještě množí případy zdravotních potíží psů. Ty mohou být banálnější jako např.průjmy, plynatost, alergie na okolní prostředí, trávy, roztoče i potravní složky. Bohužel se stále nedaří zastavovat i závažnější onemocnění psů. Těmi bývají různé problémy s ledvinami, jaterní selhání i rakoviny zažívacího traktu apod. Taková onemocnění našich čtyřnohých přátel pak dávají zabrat hlavně majitelům psů po finanční i po psychické stránce. Abyste měli šanci se právě takovým problémům vyhnout, připravili jsme tento článek a malý návod na téma “jak a čím zdravě krmit psa”.Hodnoty psa - Vše o zdraví

Jak vypadá zažívací ústrojí psa?

Pes si vybírá potravu především podle svého čichu. Až pak přichází na řadu chuť a hlad. Horní čelist dospělého psa je tvořena 20 zuby a spodní 22 zuby. Nůžkový skus umožňuje potravu kousat i trhat díky špičákům v dolní i horní čelisti. Pes nemá ve svých slinách trávicí enzymy a jeho sliny jsou především “lubrikantem”, který pomáhá potravu polykat.

 Žaludek psa je jednokomorový a má tak nízké PH, že ho lze srovnat např. s PH kyseliny chlorovodíkové. Proto dokážou žaludeční tekutiny natrávit i kosti. Hlavním úkolem žaludku je potravu “předtrávit”, smíchat, a posunout k dalšímu trávení do střev.  

Tenké střevo psa je poměrně krátké a navazuje na něj dvanáctník a dále i slinivka břišní, lačník, další část tenkého střeva. Do dvanáctníku ústí žlázy produkující trávicí enzymy. Slinivka zase produkuje hormony, z nichž nejdůležitější je inzulin. Vše pak přechází v tlusté střevo společně se žlučovodem. 

 Nejdelší část tlustého střeva (colon) u psa středního plemena je dlouhá asi 65 cm. U 7. bederního obratle přechází v konečník (rectum), který vstupuje do pánve, a nakonec ústí v řitní otvor z těla.

Jak by měl vypadat “jídelníček” vašeho psa? 

Proto, aby celý zažívací trakt fungoval u psa skvěle, vyváženě a živiny byly po cestě trávicím traktem zpracovány dokonale, měla by být potrava psa vyvážená. Hodnoty psa - Vše o zdraví Hlavní složkou potravy by mělo být kvalitní maso. To by nemělo být očkováno růstovými hormony, antibiotiky a především by mělo pocházet z kvalitních chovů, a ne odpadních kafilerií a být “vedlejším produktem živočišné výroby”! Další důležitou složkou potravy psa jsou přírodní živočišné tuky. Ty jsou zdrojem energie i složkou, v níž se rozpouštějí vitamíny A, D, E, K. Důležitost přírodních vitamínů a vlákniny z ovoce a zeleniny je spjata se zdravím psa i jeho funkčním trávicím systémem.

  •  Yoggies je stále jedinou firmou v ČR, která vyrábí krmiva, pamlsky, konzervy i doplňky pro psy a kočky ZCELA BEZ CHEMIE 
  • V kvalitní potravě by mělo být pamatováno i na podporu kloubního a vazivového aparátu, prebiotikaprobiotika nahrazující nestrávenou a fermentovanou potravu z kořisti.
  • Hodnoty psa - Vše o zdraví

Krmit psa byste měli vyváženou potravou, ať je to B.A.R.F. (= syrové maso a kosti), nebo kvalitní granule vyrobené na základě receptur B.A.R.F.u. Ty dodají psovi dostatek přírodních živin, aniž by v nich byly použity jakékoliv konzervanty, chemie, soli a dochucovadla.

Jaká je nejzdravější potrava psů?

Příroda stvořila psa jako masožravce, který se dokáže přizpůsobovat situaci. To je ovšem třeba brát s rezervou. Segedín s knedlíkem od oběda není to určitě nejlepší cesta, jak by se váš pes měl “přizpůsobovat”. Vrátím-li se k přírodě, tak nejlépe stravitelnou potravou pro psy jako plemeno je syrová potrava.

Ne každý pes ji chce, ne každý ji dobře tráví a ne každému chutná… a ne každý člověk ji chce připravovat. Granule lisované za studena jsou ale unikátem na trhu s krmivy v tom, že jejich receptury jsou založeny právě na pomalém sušení vyváženého BARFu. Proto se granulím Yoggies také začalo přezdívat SUŠENÝ BARF.

Pokud tedy chcete svého psa krmit zdravě a na základě vyváženého BARFu, tedy syrové potravy, a nechcete si dělat starosti se svým zdravím (např.

parazitologické hledisko), nebo by tato potrava byla pro vás “jen” finančně náročnější, vyberte granule lisované za studena Yoggies, které mají svůj základ právě v recepturách vyvážené syrové potravy pro psy.

Pak budete mít jistotu i naši garanci, že váš pejsek dostává skutečné Zdraví v misce® a to díky vysoce kvalitním surovinám a také probiotikům, která posilují jeho imunitní systém.

Z čeho má být složena potrava psa a co má obsahovat?

Vyvážená potrava pro štěňata by se měla lišit od vyvážené potravy dospělého i staršího psa.

  1. Při výběru krmiva nezapomínejte hlavně na čich psa. Ten je až 100.000x lepší než ten váš. Díky tomu pes nepotřebuje v krmivu žádná lákadla, ani chemii. Stačí mu jen přirozená vůně skutečného (kvalitního) masa. 
  2. Důležité je, aby v krmivu převažovaly živočišné bílkoviny jasného původu nad rostlinnými bílkovinami. (Vyhýbejte se sóje!)
  3. Na prvním místě ve “složení” má být uvedeno skutečné maso jasného původu. Vyhýbejte se masokostní moučce nebo vedlejším produktům živočišného původu.
  4. Při výběru granulí dbejte na jejich původ a s tím spojený původ surovin. Psi s alergií, nebo citliví psi budou lépe snášet lehčeji stravitelné granule.
  5. Tuky v krmivech by měly mít přesně specifikovaný původ ideálně z masa. Mnohdy se namísto “kuřecí nebo rybí tuky” uvádí jen “tuk”, nebo “živočišný tuk”. To je ovšem zavádějící! V krmivech Yoggies využíváme metody lisování za studena, kdy je při vysokém tlaku vytlačen přírodní tuk přímo z kvalitního masa. Pro zdraví psů používáme také za studena lisovaný rybí olej jako zdroj Omega 3 a Omega 6, EPA a DHA nenasyceným mastných kyselin. 
  6. Ve složení granulí sledujte zdroje sacharidů (pozor prosím, neplést s cukry). Lepší jsou lehce stravitelné rýžové i bramborové vločky, místo obilí. Kvalitní sacharidy se pak při trávení ve střevech psa mění v cukry, a následně jsou zdrojem energie.
  7. Moderní krmiva, jako jsou i granule Yoggies, obsahují vitamíny a vlákninu výhradně z ovoce a zeleniny. Vitamíny jsou důležité pro celkové zdraví psa, vláknina zase prospívá trávení i jako prebiotická výživa pro buňky v trávicím systému psa.

Hodnoty psa - Vše o zdraví

Když chcete krmit psa syrovou potravou tzv.B.A.R.F.em

Než začnete “B.A.R.F.ovat” měly byste znát i úskalí krmení tímto způsobem. Překážky mohou být jednoduché, jako je třeba časová náročnost přípravy, vyšší finanční náklad, nebo i to, že je pejskař vegetarián a pohled na maso mu nedělá dobře.

Mezi náročnější důvody patří nebezpečí výskytu parazitů v potravě, nebo nevhodné zacházení se syrovou potravou pro psa (rozmrazení a opětovné zmražení, nebo ponechání potravy v misce apod.). Všechny tyto důvody byste měli zvážit, než začnete B.A.R.F.

ovat. 

Když chcete krmit granulemi

Hodnoty psa - Vše o zdraví

Jako příklad můžeme uvést krmení granulemi Yoggies. Tyto granule jsme vyvíjeli na základě a podle receptur BARFu. Neobsahují žádnou chemii, konzervanty a jsou vyráběny výhradně z kvalitního masa i dalších surovin. Jediný rozdíl mezi krmení granulemi a BARFem tak poznáte v množství odpadu. Granule obsahují více vlákniny než syrová potrava a suroviny jsou mlety “nahrubo”. To proto, aby ve střevech psa nedocházelo k usazování nestrávené potravy, správně fungovala peristaltika střev a střevo mělo stále tendenci “se čistit”. Díky tomu si můžete být jisti, že nedochází nejen k usazování nestrávených složek potravy ve střevě psa, ale že jsou vylučováni i drobní parazité. 

Jak poznat kvalitní granule pro psa:

  1. Při výběru granulí pro psa nedejte hned na první pohled. Krásný obal může klamat. Otočte pytel a čtěte hlavně “složení granulí”.
  2. Výrobci mají povinnost uvádět “složení” použitých surovin od nejvyššího po nejnižší zastoupené množství. Co je ve “složení” na prvním místě, toho má být v granulích nejvíc.

  3. Kvalitní granule mají mít na prvním místě maso. Pozor na “vedlejší produkty živočišného původu” a podobně nejasně psané názvy surovin.
  4. Je-li v granulích obilí (pšenice apod.), radši se jim vyhněte. Lepek je pro psy nestravitelný, i když s ním někteří psi nemají problém.
  5. Sója je pro psa nebezpečná v jakékoliv formě(!).

    Pes ji neumí strávit a sója mu může nenávratně poškodit např. funkci štítné žlázy.

  6. Ne všechny extrudované (takové ty klasické) granule jsou špatné. Vždy ale mějte na paměti, že se vyrábějí za vysoké teploty i tlaků.

    Tedy že se z pohledu výživy jedná o”mrtvé krmivo”, které musí být nutně obohacováno o chemicky připravené vitamíny, konzervanty i další živiny.

  7. V zájmu zdraví vašeho psa se vyhýbejte nápadně levným granulím a vždy pečlivě čtěte složení i nutriční hodnoty – pokud milujete svého psa stejně, jako on miluje vás. 
  8. Nekupujte granule z otevřených pytlů.

     Mohou obsahovat toxiny (plísně), které mohou psům ublížit. Ve velkém množství mohou psa zabít. 

  9. Pamatujte na to, že pro psa je stále nejlepším krmivem syrová potrava tzv. B.A.R.F.

Jak správně krmit štěně?

  • Štěně krmte až 5x denně; krmnou dávku postupně snižujte (podle věku) na dvě denně v době dospělosti. 
  • Krmte psa pravidelně, v zažitém čase. Podpoříte tvorbu trávicích enzymů a vstřebávání potravy.
  • Zajistěte psovi dostatek klidu, času i čerstvé vody při krmení.
  • Po odstavu i během přezubení můžete granule Yoggies krátkodobě mírně navlhčit, aby se lépe kousaly.
  • Zbylé granule nenechávejte celý den v misce. Mokré granule (od vody i slin) vyhoďte. Ostatní můžete např. v odměrce vložit zpět do pytle – to proto, aby si zachovávaly vůni a zbytečně na vzduchu “nevyvoněly”.
  • Nikdy nevhazujte zbylé granule “rovnou” zpět do pytle!
  • Doporučujeme podávat psovi granule samotné a nepřidávat do nich žádné vývary a doplňky, pokud to není nezbytné (diety, potřeba nárůstu váhy po operacích, březí a kojící feny apod…).
  • Doplňky potravy, jogurty, pamlsky i konzervy dávejte psům mimo jejich hlavní krmnou dávku
  • Dbejte na vyváženost potravy především u štěňat velkých a obřích plemen (např. vápník/fosfor). Štěně by mělo růst přirozeně. Abnormální obsah živin (proteiny a tuky) není pro zdraví psa prospěšný. 

Jak správně krmit dospělé psy?

Dospělého psa krmte ideálně 2x denně. Pro psy s vyšším výkonem, a tedy i vyššími nároky na příjem kvalitní energie při cvičení nebo psích sportech, se hodí granule Yoggies Active s kachnou a jelenem s 28,6 % proteinů a 12 % tuků z masa. Pokud váš pes není vystaven vysoké zátěži, nepotřebuje krmivo pro aktivní psy.

Raději mu tedy vyberte recepturu s kuřecím a hovězím masem, nebo jehněčí s bílou rybou, které jsou vhodné pro psy s nadváhou, nebo s určitými dietologickými požadavky a nemocemi. Vždy se při výběru krmiva pro nemocného psa poraďte se svým veterinářem! Hodnoty psa - Vše o zdraví

Jak vybrat krmivo podle zdravotního stavu psa?

Pokud psi trpí plynatostí, průjmy, páchne jim z tlamy, nebo se nadměrně drbou a mají nekvalitní srst, může se jednat o potravní alergie, nebo “jen” o nedostatek či přebytek určitých živin ve stávajícím krmivu. Pak je dobré odhalit příčinu potíží a podle toho zvolit správné krmivo. Například mnoho proteinů nebo tuků v potravě může způsobovat plynatost i průjmy. Řešení je jednoduché – volba méně “vydatného” krmiva.

 Tip: Stále více psů i jejich majitelů objevuje kouzlo i kvalitu “All Life Stages” receptur Yoggies (pro všechny věkové kategorie psů). Podívejte se, jak jsou krmiva Yoggies hodnocena nezávislými zdroji. 

Granule běžné velikosti se hodí pro dospělé psy středních a velkých plemen nebo štěňata velkých a obřích plemen. Pes by měl potravu kousat a nehltat.Bude pak mít z potravy a krmení větší požitek.

 Krmivo by mělo obsahovat vyvážené množství všech důležitých živin, jako jsou proteiny a tuky živočišného původu (ne tepelně upravené), sacharidy (nezaměňovat s cukry), Omega 3 a 6 nejlépe živočišného původu, doplňky pro vývoj a podporu pohybového aparátu i doplňky pro podporu trávení, prebiotika i probiotika.

Jak vybrat krmivo podle věku psa a jak krmit staršího psa?

Jiné potřeby na potravu má dospělý pes, březí fena, fena v laktaci, štěně, pes s nadváhou i starší pes.

Jak zdravě krmit psa staršího věku, když starší psi jsou už rozvážnější, klidnější a nemívají tolik aktivit jako v rané dospělosti? Starší pes by měl určitě dostávat lehce stravitelné krmivo s nižším obsahem proteinů a tuků. Převažovat v něm mají složky podporující kloubní aparát, mozek i vitalitu psa.

Založeno může být na větším podílu rybího masa, přírodních bylin, vitamínů apod. Z krmiv Yoggies jsou takové jehněčí s bílou rybou v kombinaci se svačinkou v podobě krůtí konzervy s batáty.  

Když si nevíte rady…?!

Využijte naši poradnu. Rádi Vám poradíme.. a nezapomeňte že s Yoggies Zdraví začíná v misce®. 

Babiš krotí Prymulu: Registrace lidí v hospodách je nesmysl. Ministr už couvá

V minulém článku první pomoci pro psy jsme se zabývali vyhodnocením zdravotního stavu zvířete – vědomí a zachování životních funkcí.

V minulém článku první pomoci pro psy jsme se zabývali vyhodnocením zdravotního stavu zvířete – vědomí a zachování životních funkcí.

Dalším indikátorem zdravotního stavu jsou právě základní fyziologické hodnoty, které mohou napovědět, zda je zvíře v pořádku anebo je na místě vyšetření u veterináře.

  Není vhodné vyhodnocovat jednotlivé hodnoty samostatně (kromě barvy sliznic a teploty, což jsou jednoznačné ukazatele), protože jak se dozvíte z článku, některé hodnoty mohou být fyziologicky zvýšené anebo snížené a slouží pouze jako orientační hodnota k dalším faktorům zdravotního stavu psa.

Dechová frekvence

Dechová frekvence u psa je 10-40 dechů za minutu.

Tuto hodnotu posuzujeme u psa v klidovém režimu, odečítat dechovou frekvenci u psa po fyzické anebo psychické zátěži (pozitivní / negativní) nebo v horkém počasí je nepřesné. Jak známo, pes se ochlazuje především zrychleným dýcháním.

  Zpomalení dechové frekvence většinou značí vážný zdravotní problém psa. Výjimkou je hluboký spánek psa, kdy se dech zpomalí a prohloubí fyziologicky.

Dech psa můžeme odečíst pouhým pohledem na hrudní koš, pokud dech není dobře rozpoznatelný pohledem, přiložením ruky na hrudní koš psa, případně si dech můžeme ověřit i poslechem přiložením ucha k čenichu psa (stav bezvědomí, kdy dech je povrchní a hůře rozeznatelný).

Tepová frekvence

Tepová frekvence u psa je rozdílná u jednotlivých věkových a velikostních skupin psů. 

  • štěňata: 120-160/min. 
  • malá a trpasličí plemena: 80-120/min.
  • velká a obří plemena: 60-100/min.

Obecně lze říci, že tepová frekvence psa se pohybuje okolo hodnoty 100/min.

Opět platí, stejně jako u dechové frekvence, že zvýšení tepu nad tabulkové hodnoty nemusí znamenat nemoc, ale následek psychické anebo fyzické zátěže, případně horké počasí (zrychlený dech a s tím související zvýšení tepové frekvence). Zpomalení srdeční frekvence může poukazovat na otravu, šok, onemocnění srdce a je na místě stav psa konzultovat s veterinárním lékařem. 

Tepová frekvence se vyhodnocuje na stehenní tepně psa, která leží na vnitřní straně stehna. 

Barva sliznic

Tato hodnota je poměrně přesný ukazatel zdravotního stavu psa.  Sliznice zdravého zvířete je hladká, lesklá, vlhká a růžové barvy. Každá změna zbarvení sliznice značí zdravotní problém.

  • červená – infekce, otrava oxidem uhelnatým (časté při požárech)
  • bílá/světlá – anemie- masivní ztráta krve
  • modrofialová – cyanoza – onemocnění srdce, plic, dušení, zástava srdeční činnosti
  • žlutá – ikterická – onemocnění jater
  • šedá – smrt

Barvu sliznic můžete hodnotit na sliznici spojivky oka anebo dásních psa.

Hodnoty psa - Vše o zdraví

Teplota

Teplotu psa měříme v rektu plastovým digitálním teploměrem. Nikdy neměřte z bezpečnostních důvodů psovi teplotu skleněným teploměrem.

 Konec teploměru je nutné namazat lékařskou vazelínou, olejem nebo neparfémovaným krémem. Fyziologická teplota u psa je 37,5 -39 °C.

  Pokud má váš pes zvýšenou teplotu, je to důvod k návštěvě veterináře. NIKDY nepodávejte psu žádné léky na snížení teploty.

Elasticita kůže

Jednoduché vyhodnocení faktoru, který vypovídá o hydrataci psa.  Jemně vytvořte kožní řasu na kůži psa a ihned ji pusťte. Pokud se řasa okamžitě vrátí, pes je hydratovaný.

Pokud je pes dehydratovaný, kožní řasa se vrací zpět pomalu, nebo zůstává viset delší dobu. Pokud je pes dehydratovaný, je nutná okamžitá návštěva veterinárního lékaře.

  V příštím díle seriálu se tematicky zaměříme na omrzliny a podchlazení psa.

Zuzana Wildmannová První pomoc pro psy Doporučený terapeut Dornovy metody pro zvířata a odborný konzultant Dornovy metody pro zvířata, zároveň také terapeut Dornovy metody pro lidi a lektor první pomoci, akreditovaný zkouškou MŠMT.

Sdílejte článek

Prostata se dá léčit, muži musí přijít včas, říká lékař | Zdraví

Muži se už o své urologické zdraví zajímají víc, říká profesor Tomáš Hanuš, přednosta Urologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

LN Jaké urologické problémy padesátníky nejčastěji trápí?Začínají se objevovat první příznaky zbytnělé prostaty – častější noční močení, slabší proud moči.

Mnohé padesátníky postihují také poruchy erekce často související se sníženou hladinou mužského pohlavního hormonu testosteronu. S věkem roste i riziko karcinomu prostaty.

Obzvláště u mužů, v jejichž rodině se už toto onemocnění vyskytlo.

LN Co s tím mohou muži dělat?Především by si měli – hned jak to půjde – nechat změřit hladinu prostatického specifického antigenu, takzvané PSA. Ať už u svého praktického lékaře, nebo u urologa.

Naměřené hodnoty mohou včas upozornit na zvýšené riziko rakoviny prostaty. Tak jako mají ženy svého gynekologa, měli by mít i muži v tomto věku svého urologa.

Síť urologických pracovišť je hustá, neměl by být problém nechat se preventivně vyšetřit.

LN Ženy chodí na pravidelný mamografický screening, neuvažuje se o screeningu i v případě rakoviny prostaty?Hodně se o tom hovoří. Některé práce dokazují, že by takový screening měl jistý efekt. Zavést ho plošně by bylo ale ekonomicky i organizačně náročné.

Zvýšené hodnoty PSA nejsou důkazem toho, že pacient opravdu má rakovinu prostaty. V diagnostice proto využíváme i další moderní laboratorní a zobrazovací metody. Přes veškerý pokrok však ani dnes neumíme spolehlivě odlišit „hodné“ nízkorizikové nádory prostaty od těch rizikových.

A to je jeden z důvodů, proč zatím se zavedením plošného screeningu váháme.

LN Platí stále, že se muži o prevenci starají méně než ženy?V posledních letech se naštěstí začali muži o své urologické zdraví víc zajímat. I ti, kteří zatím nemají potíže. Do povědomí už pronikla informace, že rakovinu prostaty umíme úspěšně léčit, nově i s pomocí robotických operačních přístrojů. Zlepšila se i spolupráce s praktickými lékaři, jejichž erudice výrazně stoupá.

LN Jedním z témat, o nichž se moc nemluví, je inkontinence. Jak často muže postihuje?Počet pacientů v posledních letech stoupá. Může to souviset s řadou neurogenních onemocnění, kterých v poslední době přibývá.

Jsou to třeba míšní traumata související s dopravními úrazy a adrenalinovými sporty, jako jsou bungee jumping, snowboarding nebo freediving. Vliv může mít roztroušená mozkomíšní skleróza. Roste i počet pacientů s karcinomem prostaty, z nichž řadu již umíme pomocí moderních metod zachránit.

Ale ne vždy umíme po operaci zabránit přechodné či trvalé inkontinenci.

Hodnoty psa - Vše o zdraví

LN Nedá se nějak léčit?Metodou číslo jedna je implantace umělého svěrače močové trubice. Je to metoda nákladná, vyžaduje zkušeného operatéra.

Donedávna se tyto operace prováděly pouze u nás v Praze a na Urologické klinice Fakultní nemocnice v Brně. V současnosti se počet pracovišť navyšuje. Inkontinence moči u mužů se dá, podobně jako u žen, řešit také pomocí pásek, takzvaných „slingů“.

S nimi mají největší zkušenosti například v pražské Thomayerově nemocnici a ve Fakultní nemocnici Olomouc.

LN Také poruchy erekce se nejspíš dnes už dají poměrně dobře léčit.Preparátů je dnes poměrně dost. Kardiaky vždy upozorňujeme na to, že by se měli poradit předem se svým kardiologem, než je začnou užívat.

Poměrně malý efekt mívají ústně podávané léky u pacientů po operacích nebo po ozáření pro karcinom prostaty.

Ale i pro ně dokážeme individuálně vytitrovat správnou dávku účinné látky, kterou si pak sami aplikují pomocí autoinjektoru.

LN Co je pravdy na tom, že poruchy erekce mohou signalizovat i jiná onemocnění?Kvalita erekce souvisí s kvalitou cévního systému v celém organismu.

Poruchy erekce tedy často signalizují změny i na kardiovaskulárním aparátu. Mohou být také jedním z prvních příznaků Parkinsonovy choroby, roztroušené mozkomíšní sklerózy či cévní mozkové příhody.

Proto je v těchto případech velmi důležitá spolupráce urologa s kardiologem a neurologem. 

Obavy z rakoviny prostaty potvrdí nebo vyvrátí rozbor krevní plazmy

Češi vymýšlejí vtipy o (ne)nucené rezignaci Adama Vojtěcha

Dnešní téma je věnováno mužské populaci. Zvýšená hladina PSA- prostatického specifického antigenu je často diskutovaná v ordinacích urologů.

Tento ukazatel může odhalit rakovinu prostaty již ve velmi časném stádiu a zachránit tak život spoustě pacientů život. Na otázky ohledně PSA odpovídá primář Urologického oddělení Oblastní nemocnice Příbram Pavel Hanek.

Pavel Hanek, primář urologického oddělení v příbramské nemocnici. | Foto: archiv nemocnice

Popište nám, co je to vlastně PSA?PSA je zkratka pro prostatický specifický antigen. Je to látka, kterou produkují prostatické buňky. Jeho zvýšená hladina signalizuje, že s prostatou není vše v pořádku.

Stanovuje se v počtu ug/l nebo ng/ml. V současné době je PSA považovaný za základní marker pro nádorová onemocnění prostaty.

Protože to není marker ideální, výzkumné programy pátrají po jiných testech, které by spolehlivěji odhalily a monitorovaly zhoubné onemocnění prostaty.

Jak se PSA získává a jaká je optimální hladina?Hladina se stanovuje z krve, správněji z krevní plazmy. Protože správná hladina PSA se v průběhu života mění (především v závislosti na velikosti prostaty), přepočítává se obvykle na věkově specifickou hodnotu. Například u mužů do 50 let by neměla překročit 2,5ug/l .

Při jakých hodnotách je nutné uvažovat o možnosti nádorového onemocnění prostaty?Obecně není žádná hodnota PSA, která by jednoznačně vyloučila přítomnost zhoubného nádoru prostaty, ale čím vyšší hodnota PSA je, tím vyšší je i riziko nádoru.

Je PSA zvýšený vždy jen u nádorového onemocnění?Není. To je úskalí PSA, samotný antigen je specifický pro prostatu ale nikoliv pro konkrétní onemocnění.

Například akutní zánět prostaty zvýší hladinu PSA na takové hodnoty, které by odpovídaly metastazujícímu nádoru. Chronický zánět prostaty navyšuje PSA méně, ale trvale a vede k nejistotě nemocného i jeho lékaře zdali příčinou navýšení není nádor.

Ke zvýšení hladiny vede i jakékoliv zavedení instrumentu nebo katetru do močového měchýře, mírné zvýšení způsobí i pohlavní styk.

Pokud má lékař podezření na vážnější onemocnění, jaký bude další postup?Nemocný obvykle absolvuje základní vyšetření, které zahrnuje odběr PSA, vyšetření prostaty prstem přes konečník a sonografické vyšetření prostaty. Pokud urolog z těchto vyšetření nabude dojmu, že existuje riziko přítomnosti zhoubného nádoru, indikuje punkční biopsii prostaty.

Jak punkce prostaty probíhá a je to bolestivý zákrok?Bioptické vzorky se obvykle odebírají přes konečník bioptickou pistolí speciální dvouplášťovou jehlou.

Zaměření a dráha bioptické jehly je navigovaná ultrazvukem. Odběr jednoho vzorku s použitím bioptické pistole trvá zlomek sekundy.

Díky tomu je odběr jistě nepříjemný, možná i mírně bolestivý, ale celkem dobře snesitelný.

Musí být pacient hospitalizován a jak dlouho?Výkon lze provést ambulantně, z hlediska možných komplikací je vhodnější jej provést za krátké, jednodenní hospitalizace.

Pokud má pacient potřebu nechat si odebrat z preventivních důvodů krev na PSA, kde tak může učinit?Vyšetřit hladinu PSA může prakticky kterýkoliv lékař.

Nejvhodnější je vyšetření PSA společně s kompletním vyšetřením urologem. Takovou prohlídku by měl muž po padesátém roce věku absolvovat 1x ročně.

Při pravidelných prohlídkách je velká šance, že případné zhoubné onemocnění bude odhaleno v době, kdy je zcela vyléčitelné.

Autor: Redakce

30.6.2015

  • Lékař odpovídá,
  • prostata,
  • rakovina prostaty,
  • nemoc,
  • plazma,
  • Oblastní nemocnice Příbram,
  • rakovina,
  • Příbram,
  • lékař,
  • buňka,
  • pes domácí

Škoda Octavia první majitel, servisní knížka, koupeno v CZ, nehavarované, v záruce Ford Focus první majitel, servisní knížka, koupeno v A Škoda Octavia servisní knížka Toyota Yaris nové vozidlo, servisní knížka Ford Focus první majitel, servisní knížka, koupeno v D, havarované Škoda Yeti servisní knížka, koupeno v CZ, nehavarované, v záruce Volkswagen Passat první majitel, servisní knížka, koupeno v CZ, nehavarované, v záruce Fiat Tipo nové vozidlo, servisní knížka, v záruce + PRODAT AUTO

První pomoc pro psa – Rady a tipy v magazínu zoohit

V autě zaparkovaném na žhnoucím slunci stoupá teplota na 60 až 70 stupňů – pro psa, který musí „jen chviličku“ počkat v autě, než se páníček vrátí z obchodu, to může mít neblahé následky. Dokonce i několik minut v přehřátém autě může znamenat pro čtyřnohého mazlíčka smrt. Nikdy nenechávejte psa v autě samotného – a to ani v případě, že parkujete ve stínu nebo otevřete okno!

  • Rozdíl mezi úžehem a úpalem: Zatímco při úpalu se tělo psa přehřívá vlivem okolní teploty, úžeh je zapříčiněn přímým slunečním svitem na hlavu psa. Přehřátí hlavy a krku může vést k narušení mozkové cirkulace (otok a retence tekutin) a krvácení do mozku s fatálními následky. V případě úžehu může být sice venkovní teplota docela příjemná, ale stačí přímý sluneční svit na hlavu psa – pes nemusí nutně pobývat venku. Výlet klimatizovaným autem, kde je pes na zadním sedadle vystaven po dlouhou dobu slunečnímu svitu, může způsobit život ohrožující úžeh.
  • Příznaky přehřátí: Protože se psi, na rozdíl od lidí, nepotí, mohou se ochlazovat pouze dýcháním. Zvýšené funění, rychlé mělké dýchání nebo potácivá chůze jsou alarmující náznaky možného úpalu nebo úžehu. Pokud pozorujete zrychlený puls, poruchy rovnováhy nebo křeče, musíte jednat rychle. Nenechte se zmýlit tělesnou teplotou psa – při úžehu může být tělesná teplota v normě, zatímco mozek je již přehřátý.
  • První pomoc: Jak úžeh, tak úpal může vést k bolestivé smrti Vašeho čtyřnohého mazlíčka. Již při prvním podezření byste měli vyhledat veterináře. Zajistěte, aby byl lékař co nejdříve informován, a okamžitě zahajte první pomoc:
  • • Ihned umístěte psa na chladné, stinné a dobře větrané místo (v případě potřeby použijte ventilátor)
  • • Nabídněte pitnou vodu
  • • Tlapky a srst vlhčete mokrými utěrkami a ty neustále vyměňujte (Důležité upozornění: Nikdy nezačínejte chlazení v blízkosti srdce a nepolívejte psa kbelíkem studené vody – můžete mu způsobit smrtelný šok)

Pokud se u psa objeví náhle křeče, může to být známka závažného onemocnění. Pokud má Váš pes křečovité záchvaty, okamžitě vyhledejte veterináře, aby určil přesnou příčinu křečí. Bohužel během epileptického záchvatu můžete pro psa udělat velmi málo.

Musíte počkat na spazmus – který obvykle trvá několik minut – a pak přiveďte svého psa k veterináři. Můžete se však snažit udržet psa v bezpečí, aby se nezranil o stůl, skříně nebo o ostré hrany.

Buďte však velice opatrní: Psi mající křeče často reagují jinak než obvykle a mohou nečekaně kousnout.

  1. Požití nebo polknutí předmětu

Požití ostrého předmětu nebo dokonce jedu je noční můra nejen pro mladé rodiče, ale i pro mnoho majitelů psů. Doma, ale i na cestách číhají na naše čtyřnohé mazlíčky různá nebezpečí otravy: léky, úklidové a čistící prostředky, cigarety, jedovaté rostliny nebo pro psa jedovaté potraviny, jako je čokoláda, hroznové víno, rozinky, česnek a cibule.

Snažte se všechny nebezpečné předměty a léky umístit z dosahu psa. Nenechávejte nikde ležet žádné pilulky ani ostré drobné předměty. Pokud i přes veškerá opatření pes pozře nějaký předmět nebo toxickou látku, musíte co nejdříve informovat veterináře nebo záchranáře.

Čím rychleji reagujete, tím větší je pravděpodobnost, že se pes z otravy nebo potenciálního vnitřního zranění vlivem konzumace ostrého předmětu zotaví.

  • Příznaky otravy: Může se stát, že pes v nepozorovaném okamžiku pozře něco nebezpečného. V takovém případě můžete zjistit případnou otravu na základě následujících příznaků: zvracení, průjem, nadměrné slinění, apatie, neklid, potíže s dýcháním nebo křeče.
  • První pomoc: Na rozdíl od první pomoci v případě zlomenin nebo ran byste neměli nasazovat náhubek, pokud je podezření na otravu, protože při případném zvracení by mohlo dojít k udušení zvířete. Co nejrychleji dostaňte psa k veterinárnímu lékaři nebo zavolejte veterinární záchranku. Při otravě můžete psovi podat tablety aktivního uhlí. Aktivní uhlí, které by nemělo chybět v žádné lékarničce, pohlcuje jedovaté látky a brání, aby se šířili krevním řečištěm. Doporučujeme zanést vzorek jedovaté látky nebo zvratek veterináři.

Dokonce i psi mohou krvácet z nosu – příčina bývá, stejně jako u lidí, neškodná. Avšak při častém nebo velmi silném a dlouhotrvajícím krvácení se může jednat o závažné onemocnění. V takovém případě byste měli určitě navštívit veterináře, aby určil přesnou příčinu krvácení, a v případě potřeby navrhl vhodnou léčbu.

  • První pomoc: Pokud je pes neklidný, uklidněte ho a vyhněte se jakékoli formě vzrušení. To by dále zvyšovalo krevní tlak u zvířete a v nejhorším případě zvýšilo krvácení. Umyjte čenich čistou vodou a jemně osušte hadříkem. Pokud je krvácení způsobeno vnějším zraněním, měli byste se pokusit zastavit krvácení. Je-li to možné, přidržujte na ráně hadřík nebo kompresi a čenich ochlazujte (např. studeným vlhkým hadříkem, kostkami ledu v ručníku nebo ochlazovacím blokem z mrazáku).

Sotva jakákoli jiná krizová situace je tak zákeřná jako obávaná torze žaludku. K torzi může dojít i u zdravého psa, pokud po krmení divoce dovádí. Ohrožena jsou zejména plemena s velkým hrudníkem, například doga, ovčák, boxer, čau-čau nebo dobrman. I u starších zvířat je riziko torze žaludku zvýšené.

  • Příznaky torze žaludku: silně nadmuté břicho• neklid (pes pobíhá sem a tam, střídá leh, stání a chůzi a neví „ co se sebou“)• zakřivená záda• silné slinění• pes se snaží zvracet, ale bez úspěchu• apatie• kardiovaskulární selhání
  • Okamžitě k veterináři: Pokud pozorujete některý z výše uvedených příznaků, okamžitě vyhledejte veterináře. Čím rychleji je zvíře ošetřeno, tím větší je jeho šance na přežití. Při torzi žaludku bohužel neexistuje žádná první pomoc.
  • Prevence: Nicméně následující dvě pravidla mohou snížit riziko nebezpečné torze žaludku: 1. Upravte velikost porcí podle potřeb psa a v žádném případě dávku nezvyšujte. Pokud Váš pes potřebuje velké množství jídla, můžete rozložit denní dávku na dvě až tři menší jídla. 2. Nechte psa po jídle odpočívat a vyhýbejte se divokému dovádění nejméně po dobu jedné hodiny po krmení!
  1. Respirační a srdeční zástava

Naštěstí nehody s respirační nebo srdeční zástavou jsou vzácné, ale když už se stanou, představují akutní nebezpečí ohrožující život psa. O to důležitější je být na takovouto mimořádnou událost připraven, aby bylo možné v případě nouze zahájit rychlou pomoc.

  • Příčiny: Příčiny respirační nedostatečnosti nebo náhlé srdeční zástavy jsou různé. K akutní respirační nedostatečnosti nebo dokonce zástavě dýchání mohou vést například alergická reakce na bodnutí hmyzem, otrava kouřem nebo nehody s poraněním lebky, hrudníku. Příčinami srdeční zástavy může být úraz elektrickým proudem, torze žaludku nebo akutní hypoxie.
  • Zkontrolujte standardní hodnoty u zdravého psa: Pokud Váš pes najednou vykazuje známky poruchy dýchání nebo poruchy oběhu, nejprve zkontrolujete dýchání a tepovou frekvenci. Proto je důležité znát standardní hodnoty Vašeho psa, abyste mohli posoudit, zda jsou oběh nebo dýchání narušeny. Proto je vhodné zkontrolovat puls, dýchání a sliznici u zdravého psa a vše si zaznamenat, abyste v případě nouze mohli hodnoty porovnat a věděli, co je stále ‚v normě‘ a co už není.
  • Pulz: Normální pulz psa by měl být silný a zřetelný (na vnitřní straně stehna). V průměru je normální tepová frekvence 80 až 120 úderů za minutu. V závislosti na věku, plemeni, výšce nebo aktivitách může srdeční frekvence výrazně kolísat. Zkontrolujte proto puls jak v klidu, tak po námaze a poznamenejte si hodnoty pro případ nouzové situace.
  • Dýchání: Podobně jako u pulsu se výrazně liší frekvence dýchání u psů. V závislosti na velikosti psa je běžné 10 až 40 dechů za minutu. Pro posouzení pozorujte hrudní koš, žebra a břišní stěnu psa a sledujte atypické dechové zvuky nebo kašel. Mimochodem, funění není dýchání, a proto by nemělo být považováno za respirační frekvenci.
  • Sliznice: Jasným znakem respiračních nebo oběhových potíží je změna barvy sliznice. Chcete-li pososudit, zda došlo ke změně, měli byste znát barvu sliznice Vašeho psa v normálním stavu. Je zpravidla bledě růžová, vlhká, hladká a lesklá na nepigmentovaných oblastech (dásně). Modravé / purpurové zabarvení naznačuje nedostatek kyslíku, oběhové problémy nebo srdeční onemocnění. V případě ztráty krve nebo v šokových stavech jsou sliznice bledě bílé. Při infekčních onemocněních, úžehu nebo jiných onemocněních se sliznice zbarví do červena až tmavě červena.
  • Příznaky akutních respiračních nebo oběhových poruch:
  1. •  silné hrudní a břišní pohyby• nezvyklé zvuky při dýchání• namáhavé dýchání s otevřenou tlamou• poruchy frekvence dýchání (silná odchylka od standardních hodnot)• změna barvy sliznice• bezvědomí (bez reakce na uších, očích nebo ocase, bez reflexu zornic nebo očních víček)
  2. • chybějící puls
  • Pokyny pro první pomoc při poruchách nebo zástavě dýchání: Pokud cítíte nebo vidíte slabé nebo žádné dýchání, okamžitě kontaktujte veterináře. Čím rychleji se pes dostane do péče lékaře, tím větší je jeho šance na přežití.

Položte psa na pravý bok a zakloňte hlavu mírně dozadu, aby čenich a záda tvořili jednu linii. Šetrně vytáhněte jazyk a zkontrolujte tlamu a krk, abyste zjistili, zda jsou dýchací cesty volné (v případě potřeby odstraňte zvratky). Vytažení jazyka a krátký, silný tlak na hrudník většinou postačí pro vyvolání dýchacího reflexu.

Neaktivuje- li se tento reflex a pes spontánně nedýchá, a to navzdory volným dýchacím cestám, je třeba zahájit umělé dýchání: Vytáhněte jazyk, přidržujte čumák, a pokud je to možné, položte přes čenich utěrku.

Potom do 5 až 10krát dýchněte do čenichu (hrudník se musí zvednout) a počkejte, až se obnoví spontánní dýchání. Pokud tomu tak není, postup opakujte a zvyšte ventilaci přibližně na 20 dechů za minutu.

V umělém dýchání pokračujte do doby, než se pes znovu nadechne, než převezme umělé dýchání veterinární lékař nebo pokud po 10 minutách nezačne spontánní dýchání.

  • První pomoc v případě zástavy srdce: Pokud Váš pes ani nedýchá ani mu nebije srdce, musí být resuscitován. Resuscitace se provádí stejně jako u lidí umělým dýcháním a masáží srdce.

Umístěte psa do polohy na pravý bok, lehce vytáhněte levou přední nohu vpřed a 10 x stiskněte hrudník, hned za levým loktem, plochou dlaní (síla stlačení by měla odpovídat velikosti a vzrůstu zvířete). Poté dvakrát prodýchněte čenich a vyčkejte, zda se dýchání a činnost srdce obnoví. Pokud ne, pokračujte v resuscitaci – 15 x masáž srdce a 2 x umělé dýchání.

Resuscitaci ukončete, pokud nahmatáte puls nebo oživování převezme veterinář. Pokud po cca 15 minutách není stále přítomen veterinární lékař a resuscitace neaktivovala dýchání ani puls, nemůžete smrti psa zabránit.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector