Infekce močových cest – Vše o zdraví

Infekce močových cest způsobuje zánět částí močové soustavy. Do ní patří močová trubice, močovody, močový měchýř a ledviny. Příčinou je přítomnost patogenu, nejčastěji bakterie, vzácněji virů nebo plísní.

Infekce většinou postihuje dolní močové cesty, protože díky rychlé a efektivní léčbě infekce nepřejde až do ledvin. I to se ale může stát.

Záněty a infekcemi trpí častěji ženy, ale v žádném případě muže neobcházejí. Příznaky jsou nepříjemné, omezují kvalitu života a způsobují dyskomfort.

V rámci léčby se podávají antibiotika (hubí bakterie), léky snižující zánět a analgetika (tlumí nepříjemné a bolestivé stavy).

Článek přesně vysvětlí, jak se infekce a zánět projevují, jak vás lékař bude vyšetřovat a léčit, a co lze dělat doma v rámci prevence.

Infekce močových cest - Vše o zdraví

  • DLOUHODOBÁ PÉČE O KONDICI A VITALITU MOČOVÝCH CEST A PROSTATY:
  • České rostlinné tobolky Proerecta PROSTATE pro muže, kteří pečují o své zdraví a chtějí cíleně bránit vzniku a komplikacím močové soustavy.
  • PROSTATE obsahuje Serenou plazivou, Slivoň africkou a Kopřivu dvoudomou, které prokrvují a udržují normální funkce prostaty, močového měchýře, ledvin a močových cest.

Infekce močových cest - Vše o zdravíKlikněte na tlačítko a čtěte o všech prospěšných účincích Proerecta PROSTATE. V případě objednávky vám balík doručíme do 48 hodin. 1 balení vydrží na 2 měsíce péče.
CHCI CHRÁNIT MOČOVÉ CESTY >>

Zánět má obvykle jasné příznaky, takže by se nemělo stát, že by infekce prostupovala močovou soustavou a postižený o tom netušil. To je vlastně výhoda, protože nepříjemné příznaky pacienta o to rychleji dovedou do ordinace urologa (pro muže) nebo gynekologa (pro ženy).

První 3 až 8 dnů dny od infikování jsou ale projevy slabé nebo žádné, takže si je postižený nemusí všimnout.

  • silné a časté nutkání na močení
  • pálení nebo bolest během močení, podráždění
  • malé množství vyloučené moči a pocit nedostatečného vymočení
  • zakalená, silně nebo zvláštně páchnoucí, barevně výrazná a hustá moč, někdy se stopami krve (růžová, hnědá, červená moč)
  • bolesti v oblasti pánve, zad a podbřišku

VÍTE, ŽE infekce nejčastěji postihují právě v močovou soustavu? Postihují 3 až 5 % lidí mladšího věku a až 30 % lidí staršího dospělého věku. U mladých žen se infekce vyskytuje až 50x častěji, než u mladých mužů.

Vždy záleží na tom, která část močové soustavy je infekcí postižená. Od toho se odvíjejí negativní příznaky. Pro lepší lokalizaci sledujte tyto projevy:

Infikovaná část močové soustavy: Příznaky infekce a zánětu:
Močová trubice (uretra), zánět – uretritida – pálení a bolest během a po vymočení– problémy s močením– výtok z močové trubice (ojediněle)
Močový měchýř, zánět cystitida – časté a bolestivé močení– nedokonalé vymočení– bolest, tlak a dyskomfort v podbřišku– změny moči (zákal, zápach, krev v moči, barva)
Ledviny, zánět pyelonefritida – bolest zad– horečky a zimnice– žaludeční problémy (zvracení, nevolnost)

Lékaře navštivte kdykoliv pocítíte některý z těchto příznaků.

Močové cesty se zanítí nejčastěji kvůli výskytu bakterií. Ty mohou soustavu napadnou zvenčí (z 95 % případů), ale také zevnitř těla, pokud se zánět vyskytuje jinde v organismu a přes krev se dostane až do močových cest.

Bakterie vstupují přes močovou trubici do měchýře, kde se začnou množit a hromadit. Když z nějakého důvodu selže přirozená ochrana organismu (imunita), bakterie způsobí bakteriální infekci. Na přítomnost infekce imunitní systém přirozeně reaguje vznikem zánětu, který má za úkol zbavit organismus infekce.

Infekce nejčastěji postihne močovou trubici a močový měchýř. Pokud se ale s léčbou nezačne včas, infekce přechází přes močový měchýř a prostatu až do ledvin. Tam organismus opět reaguje zánětem, který má za úkol vyčistit postižené části močové soustavy.

Častou příčinou je infikování močové trubice bakteriemi z gastrointestinálního traktu (nacházejí se v konečníku) nebo jinými (nejčastěji Escherichia coli – zkráceně E. coli, až 85 % případů, dále Proteus nebo Klebsiella).

Infekce může vzniknout kvůli nedodržení hygienických zásad doma, na veřejných toaletách nebo kvůli nechráněnému sexu. Častěji postihuje ženy, protože ústí močové trubice leží blízko pochvy.

Příčinou mohou byt stejné bakterie a stejné rizikové faktory. S tím rozdílem, že infekce již prostoupila močovou trubicí až do močového měchýře.

Přidat se může infekce a zánět prostaty (prostatitida), která leží přímo pod močovým měchýřem a obepíná močovou trubici. Bakterie tedy mají velikou šanci tyto části soustavy v rychlém čase infikovat.

Infekce není vždy znakem špatné hygieny. Postižený se může bakteriemi nakazit třeba na veřejných toaletách nebo při kontaktu bakterií z konečníku s močovou trubicí. I čistotní lidé trpí záněty močových cest.

Infekce častěji postihují ženy a za život jich překonají hned několik.

  • Zablokování močových cest kvůli zvětšené prostatě nebo ledvinovým kamenům. Moč správně neodtéká z měchýře a riziko infekce stoupá.
  • Abnormální vývin močových cest.
  • Snížená obranyschopnost, která si nedovede poradit s bakteriemi v močové soustavě a příliš agresivní bakterie.
  • Nechráněný sex. Bez ochrany pro bakterie neexistuje žádná bariéra. Riziko zvyšuje i časté střídání sexuálních partnerů.
  • Pacienti napojení na katétr.
  • Diabetes, obezita, rodinná anamnéza (onemocnění se vyskytuje u členů rodiny)
  • Anatomie ženských močových cest. Ženská močová trubice je kratší, takže bakterie urazí kratší vzdálenost. O to rychleji se infekce šíří močovou soustavou. Riziko u žen zvyšuje i antikoncepční tělísko, pesary, menstruační kalíšek a menopauza.
  • Úraz (poranění míchy, mrtvice) nebo nedávný chirurgický zákrok na močových cestách.

Když se povede infekci rychle zachytit a vyléčit, riziko pozdějších komplikací je minimální. Je vhodné pamatovat, že zánět se může objevit kdykoliv znovu, takže na bezpečnostní a hygienické zásady je nutné myslet soustavně. Co se ale stane, pokud se zánět nevyléčí včas a a správně?

  • Zúžení močové trubice (striktura uretry)
  • Trvalé poškození ledvin, pokud se infekce dostala až do nich
  • Opakované infekce a to hlavně pokud došlo ke 2 infekcím po sobě za méně než půl roku
  • Sepse (lidově otrava krve)

Mějte na paměti, že na vás může infekce čekat kdekoliv a kdykoliv a to i doma. Proto se snažte infekcím zodpovědně předcházet.

  • Po souloži se co nejrychleji vymočte, umyjte penis a pochvu a preventivně vypijte sklenici čisté vody.
  • Konečník vytírejte vždy zepředu dozadu (od análu směrem k zádům). Tak snížíte šance infikování močové trubice bakteriemi.
  • Pravidelný a dostatečný pitný režim. Voda ředí a čistí moč. Nutí vás močit častěji, díky čemu se z těla pravidelně vyplavují bakterie a škodliviny. Do režimu klidně přidejte i brusinkový džus plný vitamínů a živin. Neexistuje ale vědecký důkaz, že by pomáhal proti zánětům a bakteriím.
  • Nepijte nápoje, které dráždí měchýř. Vyřaďte kávu, kofeinové nápoje, alkohol, šťávy z citrusů minimálně po dobu trvání zánětu.
  • V rámci rychlé pomoci proti bolesti použijte termofor a hřejivé polštářky.

NEZAPOMEŇTE na Proeretca PROSTATE pro zmírnění zánětů a podporu funkcí prostaty a močové soustavy.

Rostlinné složení, výhodná cena a doručení do 48 hodin.

Infekce močových cest - Vše o zdraví
CHCI CHRÁNIT MOČOVÉ CESTY >>

  • Rozbor moči. Vzorek moči donesete k lékaři. Ten bude posuzovat přítomnost bakterií nebo bílých krvinek. Aby byl vzorek čistý, otřete před odběrem genitálie antibakteriálním gelem. Podle druhu nalezené bakterie lékař předepíše vhodné léčivo.
  • Lékař si může chtít udělat podrobný obraz vašich močových cest. Ten získá pomocí ultrazvuku, počítačové tomografie nebo magnetické rezonance. Tyto postupy se využívají v případě častých infekcí.
  • Cytoskopické vyšetření spočívá v nahlédnutí až do močového měchýře. Endoskopická sonda s malou kamerou se zavádí přes močovou trubici.

V první linii léčby se předepisují antibiotika. Přesné léčivo se stanoví na základě konkrétní bakterie, která infekci způsobuje a zdravotního stavu pacienta.

Konkrétní léky a léčiva v nich: Trimethoprim, sulfamethoxazol (Bactrim, Septra), Fosfomycin (monurol), Nitrofurantoin (makrodantin, makrobid), Cephalexin (Keflex), Ceftriaxon (léky uvádíme ze zahraničného zdroje a v ČR se mohou lišit).

Tyto léky se nesnažte shánět bez předpisu ani načerno. Pro každého pacienta je vhodný jiný lék a vždy o něm musí rozhodnout lékař.

Antibiotika se užívají obvykle týden a spotřebovat se musí celé balení, pokud lékař nerozhodne jinak. Doba se může zkrátit, pokud je infekce méně komplikovaná.

Přidat se mohou i analgetika proti bolesti, pokud je silná. Znecitliví měchýř a močovou trubici, zmírňují bolesti a pálení během močení. Pokud je zánět těžký, léky lze dávkovat i nitrožilně.

Jaká je hlavní příčina vzniku zánětů močové soustavy?

Nejčastěji jde o bakteriální infekci. Bakterie vstupují do močové trubice a způsobují zánět. Nejčastěji bakterie škodí v močové trubici a v močovém měchýři, ale mohu infikovat také ledviny.

Jak se rychle a sám zbavím zánětu močových cest?

  1. – vždy jděte nejdříve k lékaři– dodržujte pitný režim, který pomáhá vyplavovat bakterie z močového ústrojí– užívejte probiotika a vitamín C (kysané mléčné výrobky, čerstvou a kvašenou zeleninu a ovoce)– močte ihned kdykoliv se vám bude chtít a moč nezadržujte– užívejte antibiotika dle doporučeného dávkování– užívejte léky tlumící bolest podle doporučeného dávkování– kupte si termofor– noste volné oblečení, které netlačí na močové cesty
  2. – během sexu používejte ochranu

Jaké jsou časté příznaky zánětu?

Zarudnutí, otoky, zvýšená teplota, bolest a ztráta přirozené funkce zaníceného orgánu nebo části těla. Bolest může navíc vystřelovat do zad nebo nohou.

Co může podráždit močové cesty?

Přítomnost dráždivých látek v močovém měchýři. Káva a kofeinové nápoje, čaj, sycené nápoje a alkohol. Dále kyselé druhy ovoce (citrusy, ovocné a zeleninové šťávy), silně kořeněná jídla.

Zajímavé:  Toxoplazmoza U Koček-Příznaky?

Jaký je to pocit mít zanícenou močovou trubici?

Bolestivé a časté močení, bolest břicha. Zánět dráždí močovou trubici.

Jak dlouho trvá zánět močových cest?

Pokud začnete s rychlou léčbou, příznaky infekce vymizí do 24 až 48 hodin. Infekce ledvin nebo močového měchýře může trvat až týden nebo více.

Jak dlouho trvá zánět močových cest bez léčby antibiotiky?

Záněty mohou vymizet i bez užívání antibiotik. Podle studií na postižených zánět ustoupil bez antibiotik sám od sebe ve 25 až 50 % případů.

Kolik vody mám pít pro propláchnutí zanícených močových cest?

Pijte aspoň 2 litry čisté vody denně.

Kdy mám se zánětem močových cest navštívit lékaře?

Pokud máte podezření na zánět močových cest, návštěvu neodkládejte, Čím dříve vás vyšetří, tím dříve nastaví léčbu a o to rychleji se uzdravíte a zbavíte nepříjemných projevů.

Co bych neměl jíst a pít při zánětu močových cest?

Kofeinové nápoje, alkohol, kořeněná jídla, kyselé druhy ovoce, umělá sladidla a ochucovadla.

Dovedu se na zánět močových cest otestovat sám doma?

Ano, orientační test koupíte v lékárně nebo v drogerii. Nenahrazuje ale léčbu a výsledky jsou pouze přibližné. Testovací proužek stačí omočit a podle příbalové informace zjistíte, co test prokázal. Určitě nepodceňujte návštěvu lékaře – urologa nebo gynekologa (u žen).

Jak poznám, že se zánět močových cest rozšířil až na ledviny?

Infekce ledvin také spadá pod zánět močových cest, i když je poměrně vzácná. Lékaře vyhledejte, pokud pociťujete ostrou bolest v dolní části zad v oblasti ledvin, horečku nebo zimnici, třes a podobně.

Jak bude lékař vyšetřovat zánět močových cest?

Posuzovat bude vzorek moči, který prokáže přítomnost bakterií nebo bílých krvinek, které proti bakteriím bojují.

Budu kvůli zánětu slabý a vyčerpaný?

Většina postižených trpí slabostí, únavou a potřebou spánku. Tělo se potřebuje zbavit infekce a potřebuje co nejvíce energie.

Pomůže mi se zánětem termofor nebo hřejivý polštářek?

Ano, pomocí hřejivé pomůcky lze zmírnit bolesti, které záněty močových cest doprovázejí. Přikládejte je na břicho, záda, hráz a kdekoliv potřebujete úlevu od bolesti.

Jak poznám, že právě dochází k zanícení močových cest?

Nejčastěji podle pocitů pálení během a po vymočení, časté nutkání na močení, nedokonalé vymočení. Dále pak podle tmavé, zakalené, krvavé a zvláštně páchnoucí moči.

Existuje rozdíl mezi infekcemi močového měchýře a zánětem močových cest?

Záněty močových cest mohou ovlivnit kteroukoliv jejich část a to včetně močové trubice, močovodů, měchýře a ojediněle ledvin.

Mohu trpět zánětem močových cest a nevědět o tom?

Příznaky mohou být méně citelné, ale určitě si je všimnete. Žádný zánět obvykle není bez příznaků.

S čím si mohu zánět močových cest splést?

Nejčastěji se podobnými přiznaky projevují pohlavně přenosné nemoci jako chlamydie, kapavka a trichomoniáza. Je vhodné zajít na test, který zjistí přesný problém.

Proč mě během zánětu bolí také záda?

Bolest zad nejčastěji prokazuje, že infekce napadla také ledviny. Bolest je silná a neustává. Způsobuje také horečku, zimnici a žaludeční potíže.

Jsou bakterie způsobující infekci pohlavně přenosné?

Ano.

Jaká je inkubační doba zánětů močových cest?

Inkubační doba je čas, za který se přítomnost bakterií v močové soustavě začne projevovat citelnými příznaky. Tato lhůta je 3 až 8 dnů.

Pomohou mi na zánět a infekci močových cest homeopatika?

Absolutně ne. Homeopatika nejsou ani léky ani doplňky stravy s příznivými účinky. Homeopatikum nemá žádné léčivé účinky a nedovedou vás infekce zbavit.

Příčinou je bakterie s infekcí a tu je nutné zahubit užíváním antibiotik.

Homeopatika jsou pouze „cukrové kuličky“, které vás okradou nejen o peníze, ale navíc mohou zhoršit celou infekci, protože postižený odkládá skutečnou léčbu. Nevěřte šarlatánům a obchodníkům s lidským neštěstím.

  • KAM TEĎ?
  • NYNÍ SE PODÍVEJTE, jak přesně vám s kondicí a vitalitou močové soustavy pomohou české rostlinné tobolky Proerecta PROSTATE.
  • Od 399 Kč za balení na 2 měsíce péče, doručení do 48 hodin.

Infekce močových cest - Vše o zdraví

Chřipky, nachlazení a záněty močových cest: Jak zjistit, zda potřebujete antibiotika?

Dlouhodobě diskutovaným problémem v České republice je užívání antibiotik. Ta jsou často předepisována zbytečně a poškozují tak trávicí a imunitní systém, který se pak dlouho vzpamatovává.

V lékařských ordinacích se stále častěji začíná měřit CRP – koncentrační hladina C-reaktivního proteinu v krevním séru – což pomáhá při odlišení bakteriální od virové infekce. Běžná koncentrace v séru zdravých jedinců je nízká (0-7 mg/l), avšak při bakteriální infekci se výrazně zvýší během 6-12 hodin.

Ve většině případů pak platí, že zvýšená koncentrace CRP je typická pro bakteriální onemocnění, na rozdíl od virového, kdy koncentrace CRP zůstává v normálním rozmezí, a je třeba nasadit antibiotika.

„Zvýšená tělesná teplota není dostatečnou informací pro určení diagnózy. Je důležité znát hladinu tzv. C-reaktivního proteinu – CRP.

Podle jeho obsahu v krvi poté můžeme poměrně přesně rozlišit mezi bakteriálním nebo jiným, nejčastěji virovým, původem onemocnění.

Zatímco první případ splňuje podmínky pro nasazení antibiotik, v druhém se zpravidla stačí vyležet a léčit běžně dostupnými prostředky,“ vysvětluje doc. MUDr. Bohumil Seifert, Ph.D., ze Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP.

Často se nám ale nechce jít k lékaři, aby nám takový test udělal, a my strávili hodiny v čekárně s tím, že nám vlastně nic vážného není. Proto je praktickým diagnostickým pomocníkem domácí test Veroval CRP – stačí 1 kapka krve, 5 minut vašeho času a během chvíle víte, na čem jste. A to s 95% přesností.

Infekce močových cest - Vše o zdraví

Zánět močových cest – je potřeba vždy vyhledat lékařskou pomoc?

Dalším častými problémem, zejména u žen, jsou bolesti v podbřišku, časté močení, pálivá a řezavá bolest, případně také krev v moči – to všechno jsou příznaky zánětu močových cest.

 Zánět je způsoben bakterií Escherichia coli, která v momentě průniku do močové trubice vyvolá infekci. Ta následně postupuje do močového měchýře, a proto je onemocnění možné poznat ze vzorku moči, která bude obsahovat vyšší množství leukocytů, nitritů a bílkovin.

Právě k identifikaci těchto látek skvěle poslouží domácí test Veroval Zánět močových cest.

„Zánět močových cest a měchýře je velmi nepříjemný, pokud se však zachytí včas, je velmi dobře léčitelný.

Proto by měla v případě pozitivního výsledku rozhodně následovat návštěva lékaře, který stanoví další kroky a léčbu.

Balení domácího testu Veroval Zánět močových cest obsahuje 2 testy, je tedy možné následně si ověřit, zda léčba působí, jak má, a zánět ustupuje,“ dodává Markéta Pilná, produktová manažerka společnosti HARTMANN – RICO.

Infekce močových cest - Vše o zdraví

Za únavou může stát i nedostatek železa

Příznaky nedostatku železa, jako je únava, bledost či kožní problémy, jsou často podceňovány a není jednoduché odhalit jejich příčinu. Jednoduchý test Veroval Nedostatek železa identifikuje problém, který pak lze snadno vyřešit.

Víte, že železo je pro lidský organismus nezbytné, jelikož je důležitou součástí krevního barviva hemoglobinu? Podílí se proto na velmi důležitém úkolu – transportu kyslíku z plic do všech buněk lidského těla. Tělo dospělého člověka obsahuje přibližně 4,5 g železa.

Při jeho nedostatku pociťujeme únavu, slabost, bolesti hlavy, podrážděnost či dýchavičnost. K nejrizikovějším skupinám patří vegetariáni, vegani, lidé držící dlouhodobou nevyváženou dietu či lidé po větší ztrátě krve.

Zvýšené nároky na železo mají například těhotné a kojící ženy, rychle rostoucí adolescenti a ženy se silnější menstruací.

„V případě, že test prokáže nedostatek železa, je vhodné kontaktovat lékaře a konzultovat s ním další postup. Rozhodně nedoporučuji nasazovat přípravky s obsahem železa bez rady s lékařem nebo lékárníkem, jelikož nadbytek železa v těle může být naopak toxický,“ upozorňuje Jana Hraběová.

Infekce močových cest - Vše o zdraví

Domácí testy chválí i lékaři

Produkty domácí diagnostiky nenahrazují lékařskou péči, ale jsou jejím doplňkem. Proto je pozitivně vnímají i samotní lékaři: „Největším přínosem domácí diagnostiky je posilování role pacienta a jeho přispění k diagnostickému procesu,“ říká doc. MUDr. Bohumil Seifert, Ph.D.

Vyzkoušejte chytrou domácí diagnostiku Veroval a udělejte krok navíc pro své zdraví.

Zánět močových cest, zánět močového měchýře

Příčinou zánětu jsou nejčastěji bakterie. Některé se přirozeně nacházejí v našem zažívacím traktu (např. Escherichia coli). Problém nastane ve chvíli, kdy se dostanou do močového ústrojí.

Záněty postihují častěji ženy kvůli odlišné anatomii močového ústrojí. Ženy mají kratší močovou trubici, která navíc ústí blízko konečníku.

A právě z něj se mohou bakterie přes hráz snadno dostat do močové trubice a z ní rychle a snadno do močového měchýře, kde se pomnoží a vznikne zánět.

Podrobnější informace si přečtěte zde.
O tom, proč má zánět močových cest tendence se vracet, čtěte zde.

K zánětu může přispívat i nevhodný pitný režim (zvyšuje se koncentrace moči, kde se bakterie mohou lépe množit, naopak časté močení přispěje k vypláchnutí bakterie z těla ven) nebo zadržování močení.

Riziko stoupá i při prochladnutí, které sice samotné zánět nevyvolá, ale oslabí imunitní systém a bakterie se lépe rozmnoží.

 Riziko nákazy je zvýšené i při análním sexu, po porodu kvůli ochablému svalstvu, při těhotenství nebo během menopauzy.

Zajímavé:  Pohlavni Nemoci A Priznaky?

Zánět se může častěji vyskytnout i u lidí s cukrovkou – cukr v moči tvoří prostředí, které bakteriím vyhovuje, a mohou se tak snáze množit. Další důvodem mohou být vrozené vady močového ústrojí, zánět může být projevem i jiného onemocnění (inkontinence, zúžení močové trubice a další).

Příznaky zánětu močových cest

  • časté močení (přečtěte si více o příčinách u žen i u mužů)
  • pocity pálení a řezání, bolest při močení
  • bolest na konci močení
  • časté nutkání k močení, i když člověk nakonec vymočí minimum
  • bolesti v podbřišku, v bederní oblasti
  • kalná, zapáchající moč někdy s příměsí krve
  • zvýšená teplota

Zánět se dá rozdělit v podstatě na dvě základní formy. První forma je cystitida, tedy zánět močového měchýře a dolních cest močových (uretritida). Pokud se akutní zánět řádně nezaléčí, mohou bakterie přerůstat proti směru toku moči, až dosáhnou ledvin. Pokud se zánět v měchýři a močových cestách dostane do tohoto stadia, pak může způsobit komplikace, např. poruchu funkce ledvin, tvorbu jizev v ledvinách a snížení vylučovací schopnosti ledvin.

Léčba

Léčba obvykle trvá mezi 3 až 10 dní. Při akutním zánětu močového měchýře se doporučuje klid v teple a podávání léků (antibiotik) podle doporučení lékaře.

Množství tekutin by mělo zvýšeno, ale jen potud, pokud nevyvolává močení ukrutné bolesti.

Vzácně – pokud se nemoc neléčí, se mohou bakterie rozšířit z močového měchýře až do ledvin, odkud mohou přestoupit do krevního oběhu a způsobit otravu krve (sepsi). 

Jak si poradit se zánětem močových cest u dětí čtěte zde. 

Léky

Nejčastěji lékař (urolog) nasazuje antibiotika. 

Bylinky

Velmi účinná je tinktura z lichořeřišnice větší a česneku medvědího. Pomáhá také zlatobýl. 

Nálev ze zlatobýlu na urologické problémy

Smíchejte 3 dílky zlatobýlu, 1 díl truskavce, přesličky rolní a rdesna blešníku. Směs přelijte vroucí vodou, nechte 15 minut louhovat a pak sceďte. Čaj pijte ideálně 3x denně před jídlem, celková doba kúry by měla trvat měsíc až dva.

Homeopatika

Hepar supfuris 15 CH

Léčí zánět s výrazným sklonem k akutnímu a někdy i chronickému hnisání s přecitlivělostí na bolest. Stav se zlepšuje teplem. Dávkování: 5 granulí 3x týdně.

Cantharis 9 CH

Pacienta trápí prudké bolesti před močením, během něj a po něm, moč je tmavá, někdy s obsahem krve. Bolesti jsou silné, pálivé, zhoršení při močení, které je časté a málo hojné. Dávkování: 5 granulí po každém bolestivém močení

Arsenicum album 9 CH

Pacient si stěžuje na velmi palčivé bolesti, které se zlepšují přikládáním teplých obkladů. Pacient je zimomřivý, oslabený, úzkostný. Stav se zhoršuje v noci mezi 1. a 3. hodinou. Dávkování: 5 granulí 3x denně.

Staphysagria 9 CH

Pacient si stěžuje na pálení mezi močením, při močení se pálení snižuje. Potíže s močením a močovými cestami se objevují po mechanickém traumatu (např. cévkování) nebo po neúspěchu, selhání, utrpěné urážce či ponížení. Tento lék používáme i v případě zánětů, u kterých v moči není žádný nález. Dávkování: 5 granulí při každém močení.

(Zdroj: MUDr. Kateřina Formánková, MUDr. Miriam Kabelková, MUDr. Ilona Ludvíková: Poznáváme homeopatii, Grada, 2008)

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal?

Domácí léčba a babské rady

Dostatečným proplachováním močového traktu podpoříme vyplavování bakterií. K pití se nejčastěji doporučuje obyčejná voda nebo urologický čaj.

Dále se doporučují přípravky s extraktem z brusinek, ty obsahují velké množství antioxidantů, které pomáhají při zvládání infekce a zánětu.

Vhodné je i zvýšit příjem vitamínu C, ten zvyšuje kyselost moči, což může zpomalit růst bakterií.

Vyšetření

Vyšetření probíhá odebráním moči, kterou lékař odesílá na biochemický rozbor nebo ji vyšetřuje pomocí papírkového testu. V moči jsou patrné leukocyty (zánětlivé buňky), bakterie, mohou být patrné i erytrocyty (červené krvinky). Dále se může vyšetřit moč na přítomnost bakterií = kultivační vyšetření. Výsledek tohoto vyšetření se dozvídáme až po několika dnech.

Papírkový domácí test, který vám poslouží k rychlé orientaci, co může být příčinou vašich potíží, seženete i v lékárně.

V těhotenství

Infekce močových cest v těhotenství může způsobit předčasný porod.

Možné komplikace

Záněty močových cest mají tendenci k recidivě.

Prevence

Při prevenci je důležité dodržovat správnou hygienu po vykonání potřeby. Intimní partie mají ženy otírat vždy směrem odpředu dozadu, aby se zamezilo přenosu bakterií z okolí řitního otvoru do oblasti kolem ústí močové trubice.

Noste vhodné spodní prádlo, nejlepší je bavlněné a nepříliš těsné. Pijte dostatek tekutin a pravidelně se vyprazdňujte – koncentrovaná nebo nahromaděná moč vytváří příznivé prostředí pro množení bakterií.

Důležité je dodržovat hygienu i při pohlavním styku, také při něm může dojít k jednoduchému přenosu bakterií z oblasti konečníku do oblasti ústí močové trubice.

Co pozná urolog z moči?

Moč se odesílá na rozbor do laboratoře, ale přímo v ordinaci může lékař otestovat některé parametry indikátorovými papírky.

Ze vzorku moči lze poznat například zánět močových cest, cukrovku, onemocnění ledvin, žloutenku, těhotenství či užívání drog.

Při mnoha dalších onemocněních se v moči objevují odchylky od normálních hodnot a výsledek testu je jedním z vodítek ke správné diagnóze.

Jak se vzorek moči testuje?

S vzorkem moči se podle požadavků lékaře provádí celá řada laboratorních testů. Chemickým testováním se hodnotí pH moči, hladina bílkovin, cukru, přítomnost krve, ketonů a žlučového barviva.

Odstředěním části vzorku moči laborant získá močový sediment, z kterého následně vyhodnocuje přítomnost močových krystalů, bílých a červených krvinek, bakterií, hlenu a leukocytů.

Při podezření na močovou infekci laborant provádí kultivaci pro zjištění typu bakterie a určení vhodného typu antibiotik.

Co udělat pro přesnější výsledky?

V některých případech se moč odebírá až při vyšetření, ale většinou vás lékař požádá, ať přinesete vzorek ranní moči z domova.

Jak postupovat, aby výsledky byly co nejpřesnější? Kupte si v lékárně sterilní zkumavku, případně o ni můžete požádat svého lékaře.

Kvůli riziku kontaminace není vhodné vzorek moči nosit v zavařovačce či jiné podobné nádobě. Pokud ale opravdu nemáte jinou možnost, důkladně ji vyvařte.

Vzorek by měl pocházet ze středního proudu prvního ranního močení. To znamená, že začnete močit do záchodu a teprve po malé chvilce moč zachytáváte do zkumavky. Před manipulací se zkumavkou si umyjte ruce a dávejte pozor, ať její hranu a víčko o nic omylem neotřete.

Co znamená bílkovina v moči?

Test bílkovin v moči je jedním ze základních ukazatelů běžného rozboru. Lékař vyhodnocuje množství a druh bílkoviny. Bílkovina v moči může být ukazatelem celé řady onemocnění, při pozitivním výsledku lékař provádí další zdravotní testy.

Bílkovina v moči se objevuje například u těchto onemocnění:

  • zánět močových cest a močového měchýře
  • cukrovka
  • glomerulonefritida (zánětlivé neinfekční onemocnění ledvinných filtračních jednotek)
  • nádory močového měchýře, ledvin či močovodu

Příčina pozitivního výsledku ale nemusí být vůbec závažná, v moči ji najdeme i po nadměrné fyzické zátěži.

Na co ukazuje zvýšený kreatinin?

Kreatinin vzniká jako konečný produkt odbourávání kreatinu, který je zdrojem energie pro činnost svalů. Kreatin se také používá jako legální látka k nárůstu svalové hmoty.

Vysoká hladina kreatininu v moči je v pořádku, tělo tuto látku filtruje v ledvinách a odvádí močí. U zdravých osob se již nedostává zpět do krevního oběhu.

Žádoucí je nízká hodnota kreatininu v krvi a vyšší v moči. Vysoká hladina kreatininu v rozboru krve ukazuje na možné poškození ledvin.

Zvýšenou hladinu může ale způsobit i dlouhodobá zvýšená konzumace proteinů a náročná fyzická zátěž.

Trápí vás bolestivé močení?

Pálení a bolest při močení jsou nejčastější příznaky zánětu močových cest. Na základě vzorku moči lékař pozná přítomnost a druh bakterie a předepíše vhodná antibiotika.

Pokud ale zánět podchytíte včas, můžete si vystačit s domácí samoléčbou. Přečtěte si, jak na to.

Zánět močového měchýře

Močové infekce jsou spolu se záněty respiračními vůbec nejčastějšími infekcemi, které člověka ohrožují během celého života. Mnoho žen zná příznaky zánětu močového měchýře – palčivou bolest při unikání moči a časté chození na toaletu, kdy ale obyčejně vyjde jen pár kapek.

Muži trpí zánětem močového měchýře jen zřídka, bakterie z konečníku musí totiž urazit mnohem delší cestu k močové trubici a močovému měchýři. U dětí je tento zánět často spojen se zácpou, která může způsobovat tlak na močový měchýř. V časném dětství jsou častěji postiženi chlapci, což může souviset se zúženou předkožkou.

V dospělosti záněty častěji postihují ženy, ve vyšším věku přibývá močových zánětů opět u mužů zvláště v souvislosti se zvětšováním prostaty.

Močový měchýř se nachází „uprostřed“ močového traktu. Do něj moč přivádějí močovody z ledvin, a z něj naopak vede močová trubice. Nachází se v pánevní dutině. Je-li prázdný, leží na jejím dně, naplněný může naopak zasahovat až do dutiny břišní – dokáže pojmout více než půl litru moči.

Nutkání na močení pociťujeme už tehdy, když je v něm 150 až 200 mililitrů tekutiny. Močový měchýř také patří k orgánům, které nejčastěji postihují zhoubné nádory. I když předcházet rakovině je velmi těžké, lékaři radí dodržovat dvě základní pravidla: nekouřit a jíst brokolici a kapustu, které riziko nemoci snižují.

Zajímavé:  Ublížení Na Zdraví Dítěti?

A pochopitelně je třeba hodně pít a navštívit lékaře okamžitě, pokud se v moči objeví krev, což bývá příznakem onemocnění.

Příčinou zánětu močového měchýře je zánět sliznice vystýlající  močový měchýř – obvykle ho vyvolávají bakterie, které do močového měchýře pronikly z konečníku močovými cestami.

Zánět ale může způsobit i alergie na potraviny, přecitlivělost na chemikálie, pohmoždění během pohlavního styku a poševní kandidóza. Škála projevů je široká: od mírných až po silné potíže, které někdy zmizí během hodin a jindy se vlečou týdny.

Řada postižených dostane jen jeden záchvat: jiným se nápory zánětu vracejí. Onemocnění může začít velmi prudce během několika hodin, ale nástup infekce může být i méně nápadný až plíživý.

Pokud je správná léčba zahájená včas, dochází k ústupu obtíží ve většině případů již během několika dnů. Obecně patří záněty močových cest mezi dobře léčitelná onemocnění a proti drtivé většině bakterií existuje bezpečná a účinná léčba.

V případech s těžším průběhem se bez antibiotických přípravků neobejdeme. Rovněž podcenění zánětu může přispět k přechodu do chronického stadia onemocnění. Bakterie se dostávají do hlubších vrstev sliznic a léčení pak může být mnohem složitější.

Řadě pacientů pomáhá klid a velké množství nepříliš silných tekutin.

Hygiena na prvním místě

Pro ochranu svých močových cest před méně závažnými onemocněními můžeme udělat opravdu hodně. Předejít zánětům pomůže pečlivá hygiena:

  • Po vymočení si oplachujte močové i poševní vývody proudem studené vody, aby se odstranily všechny bakterie.
  • Preferujte sprchu před koupáním ve vaně a toaletním papírem se utírejte zásadně odpředu dozadu. Pokud se záchvaty dostavují po pohlavním styku, používejte vaginální krém, nebo zkuste jiné polohy. Vyplavení bakterií také pomůže, když se před a těsně po styku vymočíte.
  • Choďte na toaletu tak často, jak potřebujete. Zadržování moči totiž dává bakteriím příležitost se množit. Důležité je dodržovat pitný režim a ledviny i močové cesty „vyplachovat“ dostatečným množstvím tekutin. Močové kameny vznikají usazováním minerálů v ledvinách, obvykle se jedná o vápník a oxaláty: například rebarbory, řepy, špenátu, sezamových semínek a sóje.
  • Nevystavujte močový měchýř horku ani zimě: nesedejte si na zmrzlou zem ani topení.
  • Noste výhradně bavlněné spodní prádlo a volné oblečení, aby k postiženým partiím mohl vzduch.
  • Místo tamponů používejte hygienické vložky.

Pomoci může také dieta z nedráždivých   potravin: nejezte horká kořeněná jídla a nahraďte čaj, kávu a nápoje typu koly bylinnými čaji a čerstvými šťávami. Nechte si provést testy na alergii a vyhýbejte se jídlům, která byla vyhodnocena jako alergenní.

Velmi užitečné jsou brusinky, které omezují infekci bakterií Escherichia coli (ta má na svědomí asi 85 procent infekcí močových cest), a také protizánětlivý kopřivový nebo  echinaceový čaj. Dobré je omezit sladká jídla, protože cukry podporují množení bakterií v močovém ústrojí.

Nejezte citrusové ani kyselé ovoce a vyhýbejte se jídlům, která obsahují ocet nebo živočišné bílkoviny, např. vejce, ryby, maso a sýry: zvyšují kyselost moči a bolestivost močení.

Předcházet infekcím užíváním antibiotik se už nedoporučuje, protože čím více předepsaných antibiotik, tím více bakterií jejich působení odolává.

Při léčbě může být prospěšné  kromě standardních antibiotických režimů užití přírodních produktů, které jsou velmi dobře tolerovány. Protizánětlivé a dezinfekční účinky se obvykle začnou uplatňovat při zmírnění obtíží již během prvních dnů užívání.

Domácí léčbu zahajte, jakmile se příznaky objeví. Často se záchvaty dají zažehnat, když se postižení začnou okamžitě řídit následujícími pokyny:

  • Ihned vypijte 0,5 l vody nebo slabého heřmánkového čaje, aby se z močového měchýře vypláchly bakterie.
  • Každé tři hodiny vypijte sklenici vody s lžičkou zažívací sody. Moč pak bude méně kyselá, což zabrání množení bakterií a zmírní se i pálení. Pokud bolest přetrvává, užívejte jeden či dva mírné léky na ztišení bolesti.
  • Pijte tolik vody nebo slabých bylinných čajů, kolik jen můžete – nejméně 0,3 l každých dvacet minut – a choďte často na toaletu.
  • Náchylné osoby s opakujícími se močovými infekcemi by měly být řádně vyšetřeny u urologa a sledovány v odborných poradnách.
  • Jednou až dvakrát denně si můžete dopřát i  teplou koupel (měla by trvat maximálně deset minut), do které přidáte osm kapek jalovcové a eukalyptové esence.

Léto a záněty močových cest: Co jste možná nevěděli…

Koupání, krátké sukně a skromné sandálky neodmyslitelně patří k létu.

Zdánlivě příjemné aspekty prázdninových měsíců představují ale velké riziko pro močové cesty, které jsou kvůli nim ohroženy prochlazením, infekcí a v případě zanedbání i zánětem ledvin s nutnou hospitalizací.

V tom nejhorším případě se bakterie způsobující zánět ledvin může dostat i do krevního oběhu a způsobit tak celkový zánět organismu, který ohrožuje na životě i jinak zdravého jedince.

Jak vypadá zánět močových cest a co ho způsobuje

Při zánětu močových cest se typicky objevuje pálení, řezání při močení, pocit neúplného vyprázdnění močového měchýře, močení po malých porcích, časté nucení na močení a bolesti v podbřišku. Moč může být zkalená, zapáchat i s eventuální příměsí krve. Při výraznějším průběhu může být i mírně zvýšená teplota a celková únava.

Infekce močových cest jsou po zánětech dýchacích cest druhou nejčastější lokalizací bakteriálních infekcí. Až polovina žen během svého života onemocní alespoň jedenkrát infekcí močových cest. U mužů se objevují méně častěji, a to pouze u každého pátého. Toto je dáno hlavně anatomickou stavbou močových cest.

U žen je, oproti mužům, kratší močová trubice, která je lokalizovaná v blízkosti gynekologických cest a také blízko konečníku. To vše usnadňuje vstup bakterií do močového traktu. Z tohoto plyne, že nejčastějším místem vstupu infekce je právě přes močovou trubici.

K případné infekci močových cest mohou rovněž napomáhat celkové faktory jako stres, prochlazení a obecně oslabení imunitního systému.

Léčba zánětu močových cest

Při každé infekci močových cest je třeba dodržovat zvýšený pitný a klidový režim. Pokud vás příznaky dovedou k lékaři, pravděpodobně vám předepíše antibiotika, nebo chemoterapeutika močových cest. Ty se nasazují naslepo podle očekávaného účinku na nejčastěji se vyskytující bakterie v dané oblasti. Podle výsledků kultivace moči se pak léčba může cíleně upravit.

Léčba obvykle trvá mezi 3 až 7 dny. Pokud vás už zánět močových cest jednou postihne jste následně náchylnější k opakování infekce.

Proto se obecně doporučuje dodržování preventivních opatření, jako dodržování pitného režimu, příjem vitamínů, dodržování intimní hygieny a pravidelné užívání preparátů na bázi brusinek či Manózy, které mají jednak preventivní vliv, dále i podpůrný účinek během samotné antibiotické léčby.

Pokud nebude infekce močových cest řádně zaléčena, jednak dotyčný riskuje vzestup infekce do horních močových cest a postižení ledvin akutním zánětem, což je jeden z stavů vyžadující hospitalizaci a intenzivní antibiotickou léčbu. Eventuálně přechod do tzv. chronické fáze zánětu močových cest, kdy výše uvedené příznaky mohou být dlouhodobě vyjádřeny v menší či větší intenzitě a podstatně hůře se již léčebně ovlivňují.

Zánět močových cest versus putující kámen: Jak je rozpoznat?

Rozlišení mezi zánětem močových cest a ledvinovou kolikou, způsobenou zablokováním vývodných cest z ledviny nejčastěji močovým kamínkem, je obvykle možné již z příznaků, které pacient popíše. Ledvinová kolika se většinou projevuje prudkou a nesnesitelnou bolestí v boku či v průběhu konkrétního močovodu, který je „zablokován“ kamínkem.

Jako doprovodné příznaky může pacient popsat pocit na zvracení, zvracení, častější močení, eventuálně i krev v moči. Není vyloučen i fakt, že ruku v ruce s ledvinou kolikou může být i zánět močových cest, protože jakákoli překážka ve volném odtoku moči je predisponujícím faktorem pro vznik zánětu.

Proto se někdy příznaky stírají a je pouze na zkušenostech lékaře, aby toto správně rozpoznal.

Zánět ledvin versus zánět močového měchýře

Vzhledem k tomu, že zánětu ledvin může předcházet zánět močového měchýře, mohou být příznaky bohaté. Většinou se objevují bolesti v bedru a horečky společně s příznaky zánětu dolních močových cest. Může být přítomen pocit na zvracení či zvracení. Při pokročilém onemocnění se může vyskytovat celkové zhoršení stavu, schvácenost, zimnice, třesavky.

Při fyzikálním vyšetření je přítomna bolestivost při pohmatu v oblasti břicha, kde je umístěna postižená ledvina.

Nebezpěcnost akutního infekčního zánětu ledvin je dána více faktory. Jednak tím, že už relativně snadno může být překonána bariéra a bakterie způsobující zánět se mohou dostat do krevního oběhu a způsobit tak tzv. celkový zánět organismu, neboli sepsi.

Toto už je život ohrožující komplikace, která může na životě ohrozit i jinak zdravého jedince. Dále při ohraničení zánětu na ledvinu může vzniknout tzv. hlíza, neboli absces, což je dutina vyplněna hnisem.

Tento stav již vyžaduje operační zákrok za účelem vypuštění tohoto ložiska a v některých případech není jiná možnost, než odstranit ledvinu kompletně.

Akutní infekční zánět ledvin se léčí zejména kombinací antibiotik podávaných do žíly za hospitalizace pacienta v nemocnici. Další léčba se může odvíjet od komplikací, které mohou nastat a jsou uvedeny výše.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector