Nemocnice musí zveřejnit čekací doby na operace – vše o zdraví

Nemocnice musí zveřejnit čekací doby na operace – vše o zdraví

  • FN Brno
  • FN u sv. Anny v Brně
  1. FN Motol
  2. VFN Praha
  3. FN Královské Vinohrady

Rozdíly mezi fakultními nemocnicemi mohou být skutečně u jednotlivých chirurgických zákroků propastné. Zatímco třeba na olomoucké klinice se pacient výměny kolenního kloubu dočká už za čtyři až osm měsíců, v ostravské nemocnici se na operaci dostane v průměru až za dva a půl roku.

Podobné je to třeba s neakutní operací žlučníku. V pražském Motole se pacient se žlučníkem na chirurgický stůl dostane do dvou měsíců, ve Fakultní nemocnici Hradec králové to zabere měsíců osm.

Pokud jde o důvody, které k dlouhým pořadníkům vedou, v těch mají fakultní nemocnice jasno. Mají co dělat s tím, že jde totiž zpravidla o největší a nejlépe vybavené nemocnice v celém regionu. „A jelikož má pacient ze zákona svobodnou volbu zdravotnického zařízení, odráží se tato skutečnost i na velkém zájmu veřejnosti o naše služby,“ říká například Gabriela Levorová, mluvčí FN Plzeň.

Nezřídka je podle ní fakultní nemocnice také pro danou odbornost jediným pracovištěm svého druhu v kraji. V případě plzeňské nemocnice je to třeba urologická klinika, která nemá obdoby. „Zároveň naši zdravotníci často suplují péči odborníků jiných nemocnic v kraji či soukromé ambulantní sféry,“ dodává Levorová.

Obzvláště do některých pražských a brněnských nemocnic se navíc sjíždějí pacienti z celé země. „Jednoduše proto, že si najdou a zjistí kladné reference na daný zákrok,“ říká Dana Lipovská, mluvčí FN u sv. Anny v Brně. Obě města jsou také velmi dobře dopravně dostupná.

Se stejnou obtíží se potýká i pražský Motol. Podle něj je ale podstatný ještě jeden, důležitější faktor. „Tím hlavním důvodem dlouhých čekacích lhůt je nedostatek zdravotnického personálu,“ říká Pavlína Danková, mluvčí FN Motol.

Nemocnice musí uvádět, jak dlouho se na zákrok čeká

Velký počet pacientů a nedostatek doktorů tak vedou k přetížení fakultních nemocnic. Se stejnými problémy se však potýkají i některé krajské nemocnice, například ta v Liberci. Lépe jsou na tom zpravidla menší městské nemocnice a soukromé kliniky. Řada z nich ostatně čekací lhůty u mnoha zákroků ani nezveřejňuje, protože nejsou moc dlouhé.

Zákon z roku 2011 nemocnicím ukládá uvádět čekací doby pouze u zákroků, na které se čeká déle než dva měsíce, a u vyšetření, na která pacienti stojí frontu delší než tři týdny.

Ministerstvo zdravotnictví tak tehdy reagovalo na doporučení Evropské unie, které mělo pacientům pomoci lépe si vybrat nemocnici, kam na operaci půjdou. Problém ale je, že neexistuje jednotný předpis, jak mají být tyto informace zveřejněny, a pro pacienta, který se nevyzná v lékařském žargonu a latinských názvech, mohou být často matoucí.

Navíc ani fakt, že daný zákrok není v seznamu čekacích dob konkrétní kliniky, ještě neznamená, že na něj skutečně dlouhá čekací doba není. A to i proto, že některé nemocnice zjevně nemají na webu aktuální informace.

Například údaje ostravské nemocnice vycházejí podle jejího vlastního webu z dat z roku 2016.

Hned několik nemocnic také redakci čekací doby na konkrétní zákroky, které jim v seznamu chyběly, zaslalo až dodatečně, a to přesto, že byly leckdy delší než dva měsíce, a tudíž měly už být uvedeny na webu lékařského zařízení.

Čekání na operace? Nemocnice v kraji začaly zveřejňovat lhůty

Nemocnice musí zveřejnit čekací doby na operace – vše o zdravíchirurgie, operace, nástroje, zdravotnictví, medicína

Máte problémy s kyčlemi či koleny? Spěchejte k lékaři, aby vás, kdyby to vypadalo na operaci, co nejdříve zapsal do pořadníku. Čekat budete i na další neakutní zákroky. Jak dlouho? Nemocnice Moravskoslezského kraje začaly lhůty zveřejňovat.

Když se osmdesátiletá paní Zdeňka na ortopedii v ostravské fakultní nemocnici dozvěděla, že zdevastovaný kyčelní kloub, kvůli kterému nemůže chodit, jí tu nahradí umělým nejdříve za dva roky, pomyslela si, že s bolavou nohou nejspíš asi i umře. Totální endoprotézy totiž patří k těm zákrokům, a nejen v ostravské fakultní nemocnici, na které jsou čekací lhůty nejdelší.

Proč? Není to ani tak kvůli tomu, že by lékaři nestíhali, problém je podle nemocničních mluvčích a šéfů špitálů v penězích a ve smlouvách se zdravotními pojišťovnami. To platí i pro další plánované zákroky. „Je to dáno limity zdravotních pojišťoven a také velkým zájmem pacientů o naše služby,“ konstatoval mluvčí ostravské fakultní nemocnice Tomáš Oborný.

Tento špitál, stejně jako všechny ostatní fakultní nemocnice v zemi, loni splnil nařízení svého zřizovatele – ministerstva zdravotnictví – a na svých webových stránkách zveřejnil, jak dlouho tu nemocní musejí čekat na neakutní vyšetření a zákroky.

Na webu tak pacienti najdou typy plánovaných operací, na které v ostravské fakultní nemocnici budou čekat déle než dva měsíce, a vyšetření, na která je objednací lhůta delší než tři týdny.

Se třemi měsíci čekání tak musíte počítat u vyšetření na ortopedii, alergologii nebo revmatologii. Na vyšetření srdce si počkáte šest týdnů. Pokud máte potíže se zuby a stomatologa potřebujete na sanaci chrupu, počítejte s tím, že se vám na ně podívá až za půl roku. Veřejný je také pořadník pacientů, kteří v ostravské fakultní nemocnici čekají na výměnu kloubů.

„Pokud je pacient zařazen do seznamu čekatelů na umělý kloub, obdrží unikátní kód, pod kterým je v pořadníku veden. Může tak sledovat své aktuální postavení. Změny v seznamu může provádět pouze primář, eventuálně jeho zástupce, a to kvůli výraznému zhoršení a rozpadu kloubu nebo kvůli změně v nasmlouvaných počtech výkonů u konkrétní zdravotní pojišťovny,“ popsal Oborný.

Čekání se zkrátilo

Ještě před rokem na výměnu kloubu čekali pacienti v Městské nemocnici Ostrava tři i více let – nejdéle v Česku. Čekací lhůty se podařilo zkrátit.

„I nadále jsme ale limitováni pojišťovnami. Na výměnu kyčelního nebo kolenního kloubu pacienti čekají dva až dva a půl roku. Pořadníky průběžně aktualizujeme.

Záleží na aktuálním stavu pacienta a také na tom, jak je na zákrok připravený od svého praktického lékaře a dalších okolnostech. U život ohrožujících stavů konáme okamžitě.

V ostatních případech děláme maximum pro to, aby čekací doba byla co možná nejkratší,“ uvedla mluvčí nemocnice Darina Majková s tím, že v současné době tu pracují na nové podobě webových stránek, kde budou čekací lhůty zveřejňovány.

Zajímavé:  Laparoskopie kolena - Vše o zdraví

Přidávají se další

Krnovská a frýdecko­místecká nemocnice zveřejňují čekací doby na neakutní zákroky už od roku 2011. Podle mluvčích Evy Kijonkové a Jolany Filipové je pacienti mohou najít na webových stránkách těchto nemocnic. Informace jsou průběžně aktualizovány.

Jak je to s čekáním ve Slezské nemocnici v Opavě, mohou pacienti podle mluvčího Daniela Svobody zjistit i na adrese: www.cekacidoby. cz, kde najdou i srovnání s ostatními nemocnicemi v zemi. Mluvčí Nemocnice s poliklinikou Karviná­Ráj, jejíž součástí je i orlovská nemocnice, Radmila Fleischerová upřesnila, že informace o době čekání se na webu nemocnic objeví tento týden.

Agel doby nezveřejní

Vítkovická nemocnice v Ostravě patřící do skupiny Agel, ani novojičínská nemocnice, kterou tento zdravotnický holding spravuje, nezveřejní, jak dlouho musejí pacienti čekat.

„I naše nemocnice jsou omezeny limity zdravotních pojišťoven. Právě od nich se čekací lhůty odvíjejí. Můžeme v nemocnici provést ročně jen tolik zákroků, kolik nám jich zaplatí pojišťovna. Čekací lhůty jsou individuální, záleží na zdravotním stavu pacienta, na zdravotní pojišťovně i na tom, kdy byl pacient zapsán na takzvaný rating list.

Všem zdravotním pojišťovnám jsme zaslali informace, jak dlouho jejich klienti v našich nemocnicích na zákroky čekají. Stále však platí, že dokud nebude ministerstvem zdravotnictví, případně zdravotními pojišťovnami, stanovena jednotná metodika pro tvorbu seznamů čekacích lhůt, zveřejňovat je nebudeme,“ vysvětlila mluvčí Agelu Hana Szotkowská.

Koronavirus prodloužil čekací lhůty na ostravské neurochirurgii

Ilustrační snímek.

Na výrazné prodloužení čekacích lhůt na operace se musí připravit pacienti Neurochirurgie Městské nemocnice Ostrava. Oddělení se od počátku prosince muselo na několik týdnů zčásti změnit na covidovou jednotku.

Nyní se oddělení snaží vrátit k běžné pracovní náplni. Přechod je však pozvolný, protože kvůli zhoršující se epidemické situaci stále hrozí, že oddělení bude muset opětovně vyhradit lůžka pro nemocné s koronavirem.

„Vzali nám (…) část našich prostorů a půlku personálu.

Část prostor a personálu zůstala vyčleněna na neurologickém oddělení pro neurochirurgické pacienty,“ uvedl primář Neurochirurgie Róbert Kroupa, který připomněl, že ani během pandemie nelze neurochirurgickou operativu zcela zastavit.

„Navíc je to nadregionální obor. Takových pracovišť je v republice jen 16. Poskytujeme službu celému kraji, takže zastavit jednu neurochirurgii ze dvou, které tady jsou, by mohl být dost velký problém,“ vysvětlil.

Podle něj bylo pro personál náročné skloubit péči o dvě skupiny odlišných pacientů.

„Protože covidové oddělení léčí zejména interní diagnózy, s čímž nám pomáhala přidělená lékařka interního oddělení ve spolupráci s našimi zdravotníky, pro které byla práce na covidovém oddělení obzvláště fyzicky, ale i psychicky náročná,“ uvedl Kroupa. Podle něj se personál ale dokázal se změnou velmi dobře vyrovnat.

Hlavní náplní neurochirurgického oddělení jsou operace neurologických onemocnění mozku, míchy, periferních nervů a páteře dospělých pacientů. Roční pandemie koronaviru podle primáře chod oddělení výrazně narušila.

„Je velmi těžké rozdělit, které výkony jsou akutní a nesnesou odklad. Je jasné, že nádor s velkým otokem mozku se musí udělat hned. Pak jsou ale výkony, které se dají zařadit mezi chronické, ale jsou zhoršené v poslední době a jejich odklad může způsobit vážné následky u pacienta,“ řekl.

Po první jarní vlně se nemocnice snažila dohnat zameškané zákroky, to narušila podzimní vlna koronaviru. „Dohánět se to bude strašně dlouho, protože čekací doby se prodloužily až pětinásobně,“ řekl Kroupa.

Na operaci u degenerativního onemocnění páteře byla běžná čekací doba tři měsíce, nyní to může být i rok. Podle Kroupy bude mít situace dopad na zdravotní stav pacientů.

Projeví se odklad operací i skutečnost, že řada lidí se kvůli strachu z nákazy obávala jezdit do nemocnice. Jejich zdravotní problémy se tak odhalí mnohem později. Pacienti mohou mít třeba podle Kroupy nezhoubný nádor v místě centra čichu.

Ztrátu čichu ale přičítají covidu-19 a s problémem se k neurochirurgům dostanou později než obvykle, operace je pak komplikovanější.

„Zatím ani není nějaký přípis z ministerstva, který by nám povoloval zcela rozjet plánovanou operativu. Navíc jsme s návratem k běžnému provozu velmi opatrní, protože situace se může změnit ze dne na den.

Část pokojů také máme stále vyčleněnou pro případ, že by se u nás objevil pacient, u něhož by byla nutná izolace. Operativu jsme ale přesto navýšili, protože to nelze donekonečna odkládat.

Určitě ale nejsme ve stavu jako před covidovou pandemií,“ doplnil Kroupa.

Nemocnice Zdravotnického holdingu nabízí pacientům kratší čekací doby na některé plánované výkony

Objednat se lze dříve na operaci i na zobrazovací vyšetření

U klasických běžných operací se v jednotlivých krajských nemocnicích čeká několik týdnů a ročně jich jsou provedeny stovky. Například na plánovanou cholecystektomii, neboli odstranění žlučníku, se v některých nemocnicích může čekat i půl roku. V Jičíně, Rychnově n/K. či Dvoře Králové n/L. pacienta na tento typ zákroku objednají už během 2–3 týdnů.

Ročně přitom provedou v každé z nemocnic zhruba 100–200 takových operací. V Náchodě je sice čekací doba delší, 4–6 týdnů, pacientovi ale vyjdou, pokud je to možné, vstříc s individuálním termínem. Totální endoprotézu neboli výměnu kolene nebo kyčle provádí například ortopedické oddělení nemocnice v Rychnově n/K. do 8–12 týdnů.

Běžně si přitom pacient počká v průměru 36–56 týdnů. V Rychnově se na ortopedii specializují a provedou takových výkonů okolo 320 ročně. „Náhrady velkých kloubů představují na našem oddělení až 1/5 celkových operačních výkonů a patří k nejsložitějším výkonům, které zde provádíme.

Jedná se především o náhrady kyčelního kloubu všech typů, kolenních kloubů a hemiartroplastik včetně reimplantací a v malém počtu náhrad hlezenního a ramenního kloubu. V určitém procentu provádíme také náhrady kolen za pomoci počítačové navigace,“ říká primář ortopedického oddělení MUDr. Pavel Hroch.

Pokud pacient potřebuje odstranit kovový materiál z předchozích operací, velmi krátké termíny, do dvou týdnů, nabízí nemocnice ve Dvoře Králové, Jičíně nebo v Trutnově.

Objednat se v dřívějším termínu lze ale také na různá zobrazovací vyšetření. Například na kolonoskopii se mnohdy čeká až 8 týdnů, za dva týdny pacienta objedná Dvůr Králové, Náchod i Rychnov n/K. Gastroskopii provedou do dvou dnů v Náchodě nebo dvou týdnů v Trutnově, Jičíně či ve Dvoře Králové.

Zajímavé:  Poranění Měkkých Tkání Léčba?

Volnou kapacitu pro endoskopická vyšetření mají i na gastroenterologii v Rychnově. Čekací doba je 2 dny a navíc zde začali provádět kolostomická vyšetření na požádání pacienta v hluboké analgosedaci pod dohledem anesteziologa.

Na plánovaný ultrazvuk srdce se lze zase objednat do 4 týdnů v Jičíně, kde ročně takovýchto pacientů vyšetří na 1 800, ale stejně jako v Rychnově nad Kněžnou jsou v akutních případech toto vyšetření provést do 24 hodin.

Ultrazvukového vyšetření břicha se pacienti dočkají do týdne ve Dvoře Králové a dokonce na počkání v Náchodě. Zde také provedou těchto vyšetření nejvíce ze všech holdingových nemocnic – v roce 2016 bylo vykázáno téměř 32 000 výkonů.

U odborníků v nemocnicích Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje pacienti najdou nejen potřebnou a kvalitní péči, ale včasným objednáním si zkrátí i dobu čekání na operaci, a tím si také dříve uleví od zdravotních problémů a komplikací.„U čás­ti výkonů můžeme nabídnout termíny i do konce tohoto roku.

Doporučujeme, aby se pacient nejdříve objednal na ambulanci daného oddělení v nemocnici, kde chce být operován. Po potřebných vyšetřeních a posouzení zdravotního stavu mu bude nabídnut další postup léčby a případně už i termín operace.

Současně s tím se také předem zajistí návaznost péče, tedy následná péče o pacienta a jeho rehabilitace,“ dodává Ing. Miroslav Procházka.

Kontakt pro komunikaci s médii: Ing. Magdaléna Doležalová, PR manažerka
T: +420 607 023 9­82 E: [email protected]

Operace kloubu? Za rok a půl, slyší pacienti

Po těchto informacích už pacienti nemusejí složitě pátrat. Jihomoravské nemocnice zřizované ministerstvem zdravotnictví je totiž musí od 1. listopadu zveřejňovat na internetových stránkách. Nařízení se týká operací, na které se čeká déle než dva měsíce.

Nejdéle se na jižní Moravě čeká na výměny kloubů. Například ve Fakultní nemocnici Brno až půldruhého roku. V kyjovské nemocnici necelý rok. „Jsou to průměrné doby, které ovlivňuje spousta faktorů. Třeba počty akutních zákroků, personální obsazení nebo čerpání dovolených. Záleží i na penězích,“ upozornila mluvčí Fakultní nemocnice u svaté Anny Šárka Urbánková.

Problém s penězi potvrzuje i mluvčí Fakultní nemocnice Brno Anna Mrázová. Nemocnice dostanou každý rok balík peněz, který musí rozdělit mezi jednotlivá pracoviště. Tím se přesně určí počet zákroků. „Prostoru pro změny je pak málo. Víme, že bychom ročně zvládli více endoprotéz, ale prostě na to nejsou peníze,“ uvedla Mrázová.

To se od příštího roku změní. Ministerstvo zdravotnictví zaplatí nemocnicím jednotlivé zákroky zvlášť. „Postupně upustíme od paušálů. Peníze dostanou nemocnice přesně za to, co udělají,“ uvedla Libuše Borská z ministerstva.

Povinnost zveřejňování lhůt se na jižní Moravě zatím týká pouze dvou brněnských fakultních nemocnic a Masarykova onkologického ústavu. Pacienti přesto údaje najdou i na stránkách Úrazové nemocnice Brno. „Uvádíme je už od začátku roku. Podle pojišťoven máme jedny z nejkratších lhůt, a chceme, aby to lidé věděli,“ uvedl ředitel úrazovky Karel Doležal.

Ostatní jihomoravské nemocnice lhůty vůbec nezveřejňují. Mají pro to různé důvody. „V zásadě nejsme proti. Ale musíme jasně nastavit pravidla, která podpoří klady tohoto záměru. Jinak hrozí, že projekt vůbec ničemu nepomůže,“ uvedl ředitel Vojenské nemocnice Brno Antonín Vodák.

Kraj lhůty doporučí

Vedení jihomoravského kraje uvažuje, že zveřejnění lhůt doporučí aspoň krajským nemocnicím. „Budeme o tom jednat,“ řekl mluvčí krajského úřadu Petr Holeček.

Podle ředitelů menších nemocnic je to ale zbytečná administrativa. „Lhůty nezveřejňujeme. Mnohdy záleží na dohodě pacienta s lékařem,“ uvedla ředitelka vyškovské nemocnice Věra Seidlová.

Někteří ředitelé tvrdí, že jim zveřejnění lhůt může způsobit problémy. „Lidé se třeba začnou hromadně hlásit do nemocnic s krátkými lhůtami a ty se kvůli návalu pacientů rázem výrazně prodlouží,“ upozornila mluvčí Nemocnice Břeclav Radomíra Schweitzerová. Zároveň dodala, že už v pondělí dostali dopis od kraje, který doporučuje lhůty zveřejnit.

Pacientům se návrh na zveřejňování líbí. „Každý má mít právo se svobodně rozhodnout. Kdyby operace čekala mě, určitě se na stránky podívám, abych zjistila, za jak dlouho kde přijdu na řadu,“ řekla například Jitka Nováková z Brna.

Radní Ryšavý: Chceme komplexní péči všude Brno – Je to v každém případě užitečná věc. To si myslí o zveřejňování čekacích lhůt na operace krajský radní Oldřich Ryšavý. Právě on má na jižní Moravě zdravotnictví na starosti. „Čekací doby vypovídají především o tom, jaký zájem mají lidé o operaci v dané nemocnici. Je to tedy pro pacienty dobrá informace,“ myslí si Ryšavý.


Vy se zveřejňováním lhůt souhlasíte, ale krajské nemocnice to zatím nedělají. Změníte to?

Líbí se mi zveřejňování termínů u fakultních nemocnic, které jim přikazuje ministerstvo. Chceme to stejné udělat u nemocnic, které zřizujeme my. Vyzveme ředitele krajských nemocnic, aby informace také zveřejnili. Jsem přesvědčený, že v krajských nemocnicích se nečeká příliš dlouho. Například ve Znojmě máme i magnetickou rezonanci, kterou může začít využívat více lidí.

Takže to nenařídíte? Jen doporučíte? Proč?

Závazné nařízení musí vždy odhlasovat krajská rada. Ovšem myslím, že to nebude nutné. Ředitelé jsou v těchto případech většinou vstřícní.

Jaký trend v oblasti operací panuje v krajských nemocnicích? Komplexní péče všude, nebo naopak specializované zákroky jen na vybraných pracovištích?

Nechceme vytvářet specializované kliniky v okresních nemocnicích. To nemá smysl. Někteří lidé by kvůli tomu museli dojíždět daleko. Proto ve všech větších nemocnicích, třeba v Břeclavi, Vyškově nebo Znojmě, děláme všechny běžné zákroky. Operujeme žlučníky, měníme klouby. Ale superspecializovaná pracoviště jako třeba kardiochirurgie, to už je záležitost velkých fakultních nemocnic.

Nemocnice výrazně zkrátila čekací doby na operace

„Průběžně se nám daří zkracovat lhůty, a to na všechny možné druhy operací. To považujeme za veliký úspěch a podtrhuje to naši snahu zvyšovat kvalitu péče o pacienty v brodské nemocnici a vycházet jim maximálně vstříc,“ uvedla mluvčí Nemocnice Havlíčkův Brod Petra Černo.

Zajímavé:  Alergie U Ročního Dítěte?

Podle mluvčí například na chirurgické operace pacienti čekají maximálně tři týdny, většinou jdou na operaci okamžitě, tak jak jim to vyhovuje. „Jsme schopni vyjít jim maximálně vstříc v časovém harmonogramu. Spoustu zákroků již je možné podstoupit v rámci jednodenní chirurgie, například různé chirurgické zákroky, drobné operace na ORL či oční operace,“ zdůraznila mluvčí.

Nejdéle se čeká na ortopedii

„Naší snahou je, aby pacienti nemuseli čekat na operační zákrok, proto jsme v průběhu loňského roku značně pokročili a snížili čekací lhůty na minimum,“ sdělil rovněž primář chirurgického oddělení Jiří Drápela.

Nejdelší čekací lhůty jsou na totální endoprotézy na ortopedickém oddělení. „Problém spočívá v počtu nasmlouvaných výkonů s jednotlivými pojišťovnami.

My bychom byli schopni odoperovat ročně mnohem více pacientů, avšak máme nastavené limity od pojišťoven, kolik zákroků nám proplatí,“ vysvětlila mluvčí. Právě tím dochází k čekacím lhůtám pacientů.

Je jich totiž mnohem víc, než jsou zdravotní pojišťovny ochotny proplácet.

„I tak jsme udělali velký pokrok. Pacienti na totální endoprotézu čekají maximálně patnáct měsíců. Díky vybudování nového operačního sálu v budově emergency 
a novým smlouvám s pojišťovnami očekáváme, že tuto dobu v průběhu roku zkrátíme,“ sdělila pozitivní zprávu určenou pacientům mluvčí nemocnice.

Nutno podotknout, jak Černo zdůraznila, že tato čekací lhůta je u různých pojišťoven různě dlouhá, právě kvůli nastaveným limitům.Proto pacienti jedné pojišťovny čekají například méně než rok, druzí, kteří jsou pojištění jinde, čekají patnáct měsíců. Někdy tedy jde i o to, 
u které zdravotní pojišťovny je pacient zaregistrován.

Paní Ivana z Chotěboře absolvovala před pěti lety v brodské nemocnici totální endoprotézu kyčle a jak říká, byla s péčí naprosto spokojená.

„Nic mě nebolí, běhat mohu jak za mlada. Kdybych si měla znovu vybrat, tak radši počkám na operaci v brodské nemocnici, která má vynikající pověst. Než abych jela jinam, do nemocnice, o které nic nevím, a riskovala zdraví,“ konstatovala rázně paní Iva.

„Jsme limitováni ekonomicky, ale vynakládáme maximální snahu, aby pacienti byli odoperováni co nejdříve. Pokud jde o akutní případ, pak pacient samozřejmě nečeká.

V tomto roce očekáváme snížení čekací lhůty u atroskopií(vyšetření kloubní dutiny), právě vzhledem k vybudování nového operačního sálu, který nám umožní operovat více pacientů a zkrátit čekací lhůty především na atroskopie, „ sdělil primář ortopedického oddělení Pavel Kubát.

V současné době pacienti na atroskopie jsou objednáni do 3 měsíců. Co se týká očních operací, pro tento rok v brodské nemocnici platí, že maximální čekací doba na oční operace je tři až čtyři měsíce.

„Záleží hodně na druhu operace. Zde nutno podotknout, že o operace na našem očním oddělení je veliký zájem, který každoročně stoupá, neboť jsme nejvyhledávanějším očním pracovištěm v Kraji Vysočina. Provádíme celou řadu operací, které jiná pracoviště nenabízí. Jako první v ČR jsme implantovali trifokální čočku,“ podotkla mluvčí Černo.

Jen pro srovnání, podle plánu ministerstva zdravotnictví by se například na výměnu kyčelního kloubu mělo od roku 2013 čekat  1,5 roku, onkologické operace by mohly být odloženy o šest měsíců.

Svazy pacientů upozorňují na to, že maxima čekacích lhůt umožňují pojišťovnám operace odkládat, což ohrožuje život a zdraví pacientů. Největší znepokojení vyvolává dlouhá čekací lhůta u onkologických operací.

Lékaři v tomto případě varují před bezprostředním ohrožením zdraví a života.

Přednosta Onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice Luboš Petrželka upozornil, že například u operací prsu po nálezu zhoubného nádoru by neměly pacientky čekat déle než tři týdny.

„Dochází jednoznačně ke zhoršení dostupnosti zdravotní péče.

A v řadě případů může dojít k výraznému poškození zdravotního stavu pacienta,“ okomentoval připravovaná maxima čekacích lhůt předseda Národní rady se zdravotním postižením Václav Krása.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek se pak k záměru ministerstva vyjádřil ještě radikálněji: „U onkologicky nemocných to po půlroce čekání na operaci nádoru prostě nebude operace – to už bude pitva.“

Jak dlouho si pacient počká na zákroky a vyšetření. Projděte si data velkých fakultních nemocnic — HlídacíPes.org

Od roku 2011 musejí české nemocnice povinně ze zákona zveřejňovat informace o čekacích dobách na jednotlivé zákroky a vyšetření a pravidelně je aktualizovat. Projekt Česko v datech se podíval na stránky sedmi českých fakultních nemocnic a porovnal, jak dlouho si v nich na jednotlivé zákroky pacienti počkají.

Data vycházejí z veřejně dostupných informací na webových stránkách jednotlivých nemocnic.

Nejvíce informací o čekacích dobách je na webových stránkách Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, naopak nejméně dat nabízí Fakultní nemocnice Ostrava. Ostravské čekací doby jsou zároveň nejméně aktuální, v současnosti (říjen 2019) odrážejí stav z roku 2016.

Například provedení totální endoprotézy kolene se nejdříve lidé dočkají ve Fakultní nemocnici Olomouc, kde na tento zákrok čekají 4–8 měsíců. Nejhorší je pak situace v Ostravě, kde náhrady kyčelního a kolenního kloubu proběhnou až 2,5 roku po objednání.

S vůbec nejdelší čekací dobou musí průměrně počítat pacienti dětské urologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, kde se některých zákroků podle dostupných statistik dočkají až po čtyřech letech.

Interaktivní graf čekací doby: zadejte si nemocnici i druh zákroku či vyšetření

Fakultní nemocnice v Plzni se pyšní nejrychlejším vyšetřením na alergologii, jelikož se zde čekací lhůta zastavuje na pěti týdnech. Na obdobné vyšetření si naopak nejdéle počkají mladí pacienti pediatrické kliniky Fakultní nemocnice v Motole, kde vyšetření na alergologii probíhá až po čtyřech měsících.

Při výměně kyčelního kloubu mají naději na rychlou změnu k lepšímu opět pacienti v Olomouci, kde mohou tyto operace proběhnout už po čtyřech měsících (čekání se však může protáhnout až na 15 měsíců). V pražském Motole a ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně se přitom čekání na totální endoprotézu kyčle zastavuje už na jedenácti měsících.

Svatá Anna v Brně je na tom nejlépe i z hlediska odstranění šedého zákalu, kterého se zde dočkáte do dvou až tří týdnů. V ostatních fakultních nemocnicích probíhají tyto operace až po třech měsících od návštěvy lékaře. Výjimkou je Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, kde operace katarakty probíhá v horizontu osmi týdnů.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější. A zabere vám to maximálně jednu minutu…Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1 000 Kč

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector