Pachuť v ústech – Vše o zdraví

Pachuť v ústech - Vše o zdraví
Fotografie: Freepik

Pokud míváte hned po probuzení velmi nepříjemný pocit a pachuť v ústech, může jít i o zdravotní problém, který byste měli řešit se svým lékařem. Samozřejmě, stane se, dáme si někdy vydatnou půlnoční svačinku, nebo se u večeře přejíme, to se poté není čemu divit.

Co ale pokud se nepříjemný pocit i pachuť objevují pravidelně, a to i přes to, že jíte pravidelně, nepřejídáte se a omezili jste půlnoční svačinky? I když se to nezdá, tak tato „chuť“ může být příznakem dalších závažných zdravotních komplikací.

Nejčastější „chutě“ po ránu a co znamenají

Hořká chuť je příznakem toho, že vaše játra a žlučník nepracují tak jak mají a dochází tak ke stagnaci žluči v těle. V nejhorších případech může jít i o příznak cholecystitidy – zánět žlučníku. V takovémto případě začněte pít hodně vody, a z jídelníčku odstraňte vše slané, nakládané a smažené. Pokud se chuť po ránu stále objevuje, navštivte svého lékaře.

Pachuť v ústech - Vše o zdravíFotografie: Freepik

Slaná chuť je známkou dehydratace. Naše sliny obsahují hodně chloridu sodného – soli, proto při dehydrataci zhoustnou a tím způsobí ten podivný slaný pocit v ústech. Při slaném pocitu v ústech se doporučuje změnit pitný režim a vypít alespoň 2 l čisté vody denně.

Sladká chuť napovídá vysokou hladinu cukru v těle. To může vést k cukrovce, se kterou není radno si zahrávat. Proto, pokud dlouhodobě pociťujete sladkou chuť v ústech hned po probuzení navštivte svého lékaře, preferovaně se nechte vyšetřit endokrinologem.

Kovová chuť v těle může naznačovat zánět dásní nebo dalších onemocnění ústní dutiny. Ovšem může taky značit otravu těžkými kovy jako jsou:

Všechny tyto kovy se vyskytují ve stopovém množství v našem organismu, ovšem v momentě, co překročí určitou hranici, stanou se pro nás toxickými a pokud není otrava včas odhalena, můžou být i smrtelné.

Další důvody podivných chutí a pocitů v ústech

Kouření je jedním z nejčastějších důvodů nepříjemné chuti v ústech. Nejspíše za ni může zvýšená míra choroboplodných částic, které se při kouření dostanou do ústní dutiny.

Kyselý pocit zase může naznačovat zvýšenou kyselost žaludku. Při tomto příznaku se doporučuje vysadit veškerá mastná, překořeněná či přeslazená jídla.

Pokud ani to nepomůže, lékař vám předepíše léky na snížení produkce kyseliny chlorovodíkové a vy budete zase jako rybička.

Pachuť v ústech - Vše o zdraví Přidat KrásnéŽeny.eu na hlavní stránku Seznam.cz

Hořkost v ústech: příčiny, příznaky a léčba

Pachuť v ústech - Vše o zdraví

Hořkost v ústech patří mezi poruchy vnímání chuti, které se odborně označují slovem dysgeuzie. Může být způsobena normální reakcí na konzumaci hořkých nebo silně kořeněných jídel. Nicméně pokud přetrvává dlouhodobě nebo se objeví náhle, bez zjevné příčiny, může se jednat o závažnější problém.

  • Chuť je jedním z 5 smyslů a na jejím vnímání se podílí celá řada faktorů, včetně, mimo jiné, špatné zubní hygieny, suchosti v ústech nebo těhotenství.
  • Léčba hořkosti v ústech je založena zejména na odstranění vyvolávající příčiny, jedině tak je možné se nepříjemné hořké pachuti v ústech trvale zbavit.
  • Nicméně můžete vyzkoušet i některé domácí tipy a rady uvedené v tomto článku, které přinesou alespoň krátkodobé zmírnění pocitu hořkosti v ústech.
  • Tento článek popisuje 13 nejčastějších příčin hořkosti v ústech, příznaky a možnosti léčby.
  • Dozvíte se také, kdy vyhledat lékaře.

Příznaky a příčiny

Poruchy chuťového vnímání odborně označujeme pojmem dysgeuzie.

Pod tímto termínem se označuje přetrvávající pachuť v ústech, většinou spadající do jedné z následujících skupin:

  • hořkost
  • kovová pachuť v ústech
  • slaná pachuť v ústech
  • hnilobná pachuť

Poruchy chuťového vnímání jsou velice nepříjemné, protože pacientům způsobují problémy při vnímání normální chuti potravin a nápojů, které konzumují. Navíc tyto pachuti často přetrvávají i po vyčištění zubů a mohou s nimi být spojeny i další příznaky a potíže.

Příčiny

  1. Hořkost v ústech je velice nepříjemný příznak, který doprovází řadu onemocnění a může se objevit i jako nežádoucí účinek některých léků.
  2. Příčin hořkosti v ústech je celá řada, přičemž některé jsou nezávažné, zatímco jiné  mohou být známkou závažného onemocnění.
  3. Mezi nejčastější příčiny hořkosti v ústech, mimo jiné, patří:

Sucho v ústech (xerostomie)

Sucho v ústech vzniká v případě, kdy slinné žlázy neprodukují dostatek slin. Protože sliny pomáhají zabíjet zdraví škodlivé baktérie v dutině ústní, vede jejich nedostatek nejen k hořkosti v ústech, ale také k přemnožení baktérií a vyššímu riziku zubního kazu.

  • Xerostomie je častým nežádoucím účinkem některých léčiv (například léků na alergii – antihistaminik) a může se vyskytnout i při celé řadě různých chorob.
  • Sucho v ústech také často trápí kuřáky a osoby, které mají ucpaný nos a dýchají tak namísto nosem ústy.
  • Pokud vás sucho v ústech trápí dlouhodobě, obraťte se na svého praktického lékaře.

Problémy se zuby a dásněmi

Nesprávné čištění zubů a špatné hygienické návyky jsou další častou příčinou hořkosti v ústech. Navíc, nedostatečná péče o zuby a dásně způsobuje zubní kaz, zánět dásní (gingivitida) a další onemocnění.

Většinu problémů se zuby a záněty v dutině ústní lze vyřešit správnou zubní hygienou. Musíte se naučit správně si čistit zuby a používat dentální nitě nebo mezizubní kartáčky na čištění mezizubních prostor. Stejně tak je důležité si při každém čištění zubů vykartáčovat i jazyk. Zuby bychom si měli čistit ideálně po každémjídle, avšak vždy alespoň 2x denně.

Pokud máte pocit pachuti v ústech, používejte antibakteriální ústní vodu, která pomáhá zlikvidovat zdraví škodlivé baktérie v dutině ústní.

Těhotenství

Hořkost nebo kovová pachuť v ústech se poměrně často objevuje v prvním trimestru těhotenství.

Naštěstí tyto potíže v pozdějších fázích těhotenství nebo nejpozději po porodu většinou odezní.

Během těhotenství dochází ke kolísání hladiny hormonů. To může kromě hořké či kovové pachuti v ústech způsobit také změnu chutí. Například některá jídla, která jste měla před otěhotněním ráda najednou nesnášíte nebo máte strašnou chuť jíst netradiční jídla, jako jsou třeba kyselé okurky, apod.

Syndrom pálení v ústech

Jak již název napovídá, syndrom pálení v ústech se projevuje pocitem pálení v ústech nebo na jazyku. Pacienti často příznaky popisují jako pocit pálení po konzumaci pálivých čili papriček.

  1. Kromě toho jsou dalšími příznaky tohoto syndromu hořkost nebo hnilobná pachuť v ústech.
  2. Projevy syndromu pálení v ústech jsou většinou krátkodobé a občasné, ale někdy mohou být chronické a trvat dlouhou dobu.
  3. Někteří lidé udávají, že konzumace potravin a nápojů příznaky syndromu pálení v ústech zhoršuje, zatímco u jiných lidí naopak jídlo a pití naopak příznaky tohoto syndromu zmírňuje.

Přechod (menopauza)

Hořkost v ústech je jedním z nejčastějších problémů žen v přechodu. Příčinou je jednak nízká hladina estrogenů v těle postmenopauzálních žen, což může vést k rozvoji syndromu pálení v ústech a s ním spojené hořkosti.

Navíc ženy po menopauze často trpí na sucho v ústech, což je další onemocnění, se kterým je hořkost v ústech spojena.

Refluxní choroba jícnu a pálení žáhy

  • Refluxní choroba jícnu a s ní spojené pálení žáhy patří mezi nejčastější příčiny hořkosti v ústech.
  • K refluxu neboli zpětnému toku kyselých žaludečních šťáv do jícnu a dutiny ústní dochází při oslabení dolního jícnového svěrače, což je sval, který pouští potravu z jícnu do žaludku a za normálních okolností nepropouští zpátky kyselé žaludeční šťávy.
  • Při refluxní chorobě jícnu se kyselé žaludeční šťávy přes oslabený nebo poškozený dolní jícnový svěrač vrací zpět do jícnu a dutiny ústní, kde dráždí sliznici a způsobují pocity pálení a bolení na hrudi, které mohou připomínat infarkt.
  • Kromě toho se u refluxní choroby jícnu objevuje hořkost nebo hnilobná pachuť v ústech.
Zajímavé:  Počáteční Příznaky Rakoviny Plic?

Kandidóza (kvasinková infekce) dutiny ústní

Kvasinkové infekce dutiny ústní se často projevují bílými tečkami nebo okrsky na jazyku, vnitřním povrchu ústní dutiny a v krku. Kvasinky mohou způsobit také nepříjemné pachutě v ústech, včetně hořkosti.

Syndrom piniového oříšku

Někteří lidé po konzumaci piniových oříšků pociťují hořkost nebo kovovou pachuť v ústech. Obvykle se tento problém vyskytuje za 1 až 3 dny po konzumaci těchto oříšků. Kromě hořkosti nebo kovové pachuti v ústech se syndrom piniového oříšku neprojevuje žádnými jinými příznaky a odezní bez jakékoli léčby do několika týdnů.

Stres a úzkost

Vysoká hladina stresu a úzkosti zvyšuje stresovou odpověď organizmu, což často negativně ovlivňuje vnímání chutí. Úzkost způsobuje sucho v ústech, které je častou příčinou hořkosti v puse.

Poškození nervů

  1. Stejně jako ostatní smyslové orgány, jsou i chuťové pohárky přímo spojeny s mozkem, prostřednictvím nervových vláken.

  2. Pokud dojde k poškození nervů, které vedou chuťové vjemy do mozku, může dojít k poruchám chuti a vzniku nepříjemných pachutí v ústech, včetně hořkosti.

  3. Kromě úrazů hlavy jsou nejčastějšími příčinami poškození chuťových nervových vláken následující onemocnění:
  • epilepsie
  • roztroušená skleróza
  • mozkové nádory
  • obrna lícního nervu (Bellova paréza)
  • demence

Léky a doplňky stravy

Hořkost v ústech mohou způsobit také některé léky, doplňky stravy nebo léčebné metody. Je to proto, že některé léky a doplňky stravy chutnají hořce nebo obsahují látky, které se uvolňují do slin a způsobují hořkou pachuť v ústech.

Pokud léky, které užíváte způsobují hořkost v ústech, měli byste neprodleně vyhledat lékaře a poradit se s ním o případné změně medikace.

Mezi léky a doplňky stravy, které mohou způsobit hořkost v ústech, mimo jiné, patří:

  • některá antibiotika
  • některé léky užívané v léčbě kardiovaskulárních onemocnění (chorob srdce a cév)
  • vitamíny, které obsahují kovy, jako jsou měď, železo, zinek nebo lithium

Některé choroby

Některá onemocnění, včetně zánětů dutin nebo nachlazení, jsou často doprovázena pocitem hořkosti v ústech.

Při těchto onemocněních tvoří tělo protilátky, které ničí baktérie, viry a napadené buňky. Tyto protilátky ale také ovlivňují vnímání chuti a chuťové pohárky, což způsobuje hořkost v ústech.

Léčba rakoviny

Hořkost a další pachutě v ústech se často vyskytují u lidí na chemoterapii nebo radioterapii při nádorových onemocněních.

Někdy mohou pacienti vnímat kovovou či hořkou pachuť i při konzumaci běžných jídel a nápojů, jako je voda nebo chléb.

Léčba a tipy na zmírnění hořkosti v ústech

  • Abychom pacienta zbavili hořkosti v ústech je nutné léčit základní onemocnění, které tento problém vyvolává.
  • Proto je nutné nejprve správně diagnostikovat chorobu, která pacientovi hořkost v ústech či další poruchy chuti způsobuje a podle toho nasadit vhodnou léčbu.
  • Na zmírnění příznaků hořkosti v ústech můžete vyzkoušet následující tipy, které přináší alespoň dočasnou úlevu.
  • Tyto tipy nemusí fungovat u všech lidí, ale můžete se pokusit v nich najít něco, co bude fungovat:
  • Správná péče o dutinu ústní a zuby. Měli byste si zuby pravidelně čistit, naučit se používat dentální nit nebo mezizubní kartáčky na čištění mezizubních prostor. Vyplachujte si po každém jídle ústa antiseptickou ústní vodou. Pokud nevíte jak správně pečovat o své zuby, vyhledejte odbornou pomoc u zubního lékaře nebo na dentální hygieně.
  • Žvýkání žvýkaček bez cukru pomáhá zlepšovat pohyb slin v ústech a snížit tak riziko sucha v ústech, které je častou příčinou hořkosti v ústech.
  • Pijte dostatek tekutin, nejlépe čistou vodu nebo neslazený čaj.
  • Vyhněte se rizikovým faktorům refluxní choroby jícnu, která je častou příčinou hořkosti v ústech. To znamená, že byste měli omezit konzumaci tučných nebo kořeněných jídel, vyhnout se kouření a nadměrnému holdování alkoholu.
  • Pokud máte pocit hořkosti v ústech, vypláchněte si pusu roztokem jedlé sody ve vodě (1 kávová lžička jedlé sody na 200 ml vody).

Co si z článku odnést?

  1. Hořkost v ústech je velice častým příznakem a většinou se nejedná o nic závažného.
  2. Většina příčin hořkosti v ústech je dobře léčitelná, ale je vždy nutné vyhledat lékařskou pomoc, pokud se tento problém objeví opakovaně nebo přetrvává dlouhodobě.  
  3. Hořkost v ústech není nemoc jako taková, ale příznak různých onemocnění, a proto je pro léčbu tohoto problému nutné správně zaléčit vyvolávající příčinu. 

Pachuť v ústech

Zdravím vás a dovoluji si obrátit se na vás s dotazem a pro radu.

před rokem a půl se mi občas v ústech objevovala na hranách jazyka, slaná chuť. Celý stav se ale v čase zhoršuje, i když pocit vnímání změněné chuti se v průběhu dne mění.Také sídlí někdy i na špičce jazyka a přidala se ještě chuť kyselá. Dá se velmi obtížně určit, která převažuje.

Naštěstí stále ještě při jídle rozpoznávám chuť správnou, ta pachuť se objevuje záhy po jídle a přetrvává.I když jsem se snažila na týden některé potraviny vynechat, nepodařilo se mi zjistit, že by po něčem nastal obrat k lepšímu.

Tak jako spousta dalších vaši pacientů jsem absolvovala spoustu vyšetření, ale bez nálezu příčiny, nebo doporučení něčeho, co by vedlo ke zlepšení stavu. Asi před  6 lety jsem se začala léčit kvůli vysokému tlaku, a pak se mi objevily velké problémy na kůži rukou.

Začala mně praskat úplně do hloubky masa kůže na konečcích prstů ( v papilách až do krve).byl to opravdu obrovský problém, neboť kromě toho, že tyto ragády urputně bolely a krvácely, téměř mně znemožňovaly žít.

Nemohla jsem nic stisknout (oděv při oblékání, klíč v zámku, podržet, či zvednout nic těžšího)Asi 2 roky jsem se neúspěšně léčila na různých i vyhlášených kožních odděl. i klinice, zkoušela vše možné, nakonec mně zachránila paní homeopatka a já jsem se vyléčila.

Nedávno jsem si přečetla mnoho článků o vedlejších účincích ,,statinů,,rozhodla jsem se, že po poradě se svým lékařem zkusíme léky změnit.

Již jsem vyzkoušela 4 další preparáty ( některé Ca+ blokátory, nyní i Beta blokátory), dokonce jsem zkusila přes léto na 4 měs.

léky vyřadit (ale hodnota kolem 190/12O mě donutil tlak zase kompenzovat) Ani vysazení léků nepřineslo úlevu od pachutě.Pomýšlela jsem totiž, jestli by nemohla existovat souvislost mezi mými problémy a léky.

Asi před 3 lety jsme s manželem absolvovali báječnou 3 měsíční hubnoucí kúru s naprosto vyváženou stravou, spoustou pohybu a odkyselením organismu.

Já sama jsem v dobré kondici, měřím 168 cm, vážím 71 kg, pracuji , jsem velmi aktivní ve společenském ,  kulturním i rodinném životě , myslím, že naše strava zůstala celkem velmi vyvážená. Téměř nekonzumujeme bílé pečivo, velmi omezeně uzeniny, jíme opravdu denně zeleninu a ovoce.1kávovou lžičku cukru dávám do konve s 1,5l čaje.

Někdy se mi stává, že chuť přelézá až na rty, které mi osychají a jemně praskají. Jindy mám zase pocit hustých slin, ty se ale objevují spíše vzadu , až na kořeni jazyka.

Někdy na pocit pálení, štípání, sucha i tepla, které stav také občas provázejí, zapomenu ( třeba při četbě, na koncertu…), ale jindy mě chuť ruší i v práci.Už začínám upadat na mysli. 

Jsem připravena podniknout cokoli, repektuji dietu dle krevní skupiny. četla jsem také nějakou vaši poštu sostatními pacienty.Ráda bych se  zeptala, jak dlouho se takové očistné kúra např rýže+zelenina drží, jak dlouho se pijí očistné čaje apod.Je mi jasné, že zlepšení nenastane za týden, že je to dlohodobý proces.

Zajímavé:  Léčba Hemeroidů Hal Rar?

Byla jsem již i v léčbě pražské kliniky čínské medicíny, ale také  neúspěšně.

Dobruška

Nepříjemná chuť v ústech může mít 9 příčin

Nepříjemná chuť v ústech může mít 9 příčin. foto: Shutterstock

Nepříjemná chuť v ústech se může projevit zpětně. Proto bude rozumné si vzpomenout, co jste jedli v uplynulých dnech, jak jste se cítili a v některých případech si také prostudovat zdravotní historii své rodiny.

Provedeme vás některými z příčin, jež mohou být zodpovědné za nepříjemnou chuť v ústech.

1. Můžete mít kvasinkovou infekci

Říká se jí také moučnivka nebo moniliáza a jsou při ní zasažena ústa výsevem bílých teček na krku a jazyku.

Infekce je způsobená bakterií Candida Albicans, která přirozeně obývá naši ústní dutinu a její populaci reguluje imunitní systém.

Pokud však váš imunitní systém oslabí, bakterie se může rychle rozmnožit a způsobit infekci. Kromě bílých teček v krku je dalším projevem zvláštní chuť v ústech.

2. Můžete být těhotná

Kromě nevolnosti a únavy si velká většina těhotných žen stěžuje, že je trápí nepříjemná chuť v ústech připomínající kov. Stává se to kvůli hormonálním změnám, k nimž dochází při tvorbě nového života.

Hormony mohou ovlivnit váš čich a chuť do té míry, že začnete nenávidět svůj oblíbený parfém a začnete prahnout po růžičkové kapustě. Ale žádný strach. Vše se obvykle vrátí do normálu v průběhu třetího trimestru.

3. Možná vám chybí zinek

Pokud váš jídelníček neobsahuje dostatek zinku, pokud jej vaše tělo nedostatečně vstřebává nebo pokud máte jeho nedostatek, možná pocítíte zvláštní chuť v ústech a vědci se stále snaží zjistit, proč tomu tak je. Jedna studie zjistila, že zinek pozvedá hladinu gustinu, což je druh proteinu, který ovládá chuťové pohárky.

4. Může to být chřipkou nebo běžným nachlazením

Pokud máte na jazyku hořkou chuť a máte chřipku nebo nachlazení, nemějte obavy, je to normální.

Obě tyto běžné nemoci podle vědců vyvolávají u imunitního systému stav pohotovosti, v němž je připraven na boj s infekcí produkcí proteinů.

Tento proces může způsobit, že se projeví hořkosladká, nepříliš nepříjemná chuť v ústech. Infekce se navíc nachází v krku i v nose a kvůli bakteriím způsobujícím chřipku můžete pociťovat zvláštní chutě.

5. Nepříjemnou chuť v ústech může způsobit cukrovka

Pokud má vaše tělo potíže s regulací hladiny cukru v krvi, můžete pociťovat zvláštní sladkou chuť v ústech. Výzkum ukázal, že pokud trpíte cukrovkou, pociťujete tyto projevy. Dalším důvodem je, že cukrovka někdy může způsobovat nedostatečnou absorpci zinku a v ústech pak cítíte hořkosladkou chuť.

6. Mohou to být piniové oříšky, které jste jedli pár dní nazpět

Vědci ještě stále neobjasnili “syndrom piniových oříšků”, který se vyznačuje hořkou chutí, kterou někteří lidé pociťují několik dní po konzumaci těchto ořechů.

Může trvat několik dní až týdnů a sílit při každém jídle nebo pití. Nemusíte pociťovat zvláštní chuť, když je jíte – to ještě neznamená, že nedostanete zmíněný syndrom. Není se však čeho obávat.

Kromě nezvyklé chuti v ústech se žádnými dalšími vedlejšími účinky neprojevuje.

7. Možná jste příliš vystresovaní

Úzkost může způsobit xerostomii neboli suchost v ústech. Ta je způsobena nízkým množstvím slin. Sliny hrají důležitou úlohu v našem zdraví, podílejí se na zažívání nebo potírání škodlivých bakterií v ústech.

Pokud je tedy tělo nevyrábí v dostatečném množství, budeme pociťovat zvláštní chuť.

Jestli jste nervózní, máte obavy nebo pociťujete úzkost, budete mít tendenci k menší produkci slin, která vysvětluje onu zvláštní chuť.

8. Může to být léky, které berete

Pokud berete určité typy léčiv, můžete pociťovat hořkosladkou, slanou nebo dokonce kovovou chuť v ústech.

Studie však vysvětlily, že je to vedlejší účinek mnoha léků, ať už na předpis nebo volně prodejných, jako jsou antibiotika, protizánětlivé léky, léky na vysoký tlak nebo na alergie.

Stejný účinek mohou mít dokonce i některé multivitamíny. Účinek však naštěstí trvá jen po dobu účinku léku nebo doplňku stravy.

9. Vaše ústní hygiena možná potřebuje zlepšit

Naše ústa obývá mnoho typů bakterií. Dobrých i zlých. Pokud nedodržujete správnou ústní hygienu pomocí zubního kartáčku a dentální nitě, umožňujete tak množení škodlivých bakterií, což povede k podezřelé chuti v ústech. Zároveň můžete mít potíže se zápachem úst a dásněmi, což celý problém dále zhorší.

Doporučujeme vám navštěvovat svého zubního lékaře alespoň každých šest měsíců a držet se jeho doporučení. Zažili jste někdy divnou nevysvětlitelnou pachuť v ústech? Jak jste to řešili? Napište nám o tom v komentářích! (zdroj: brightside.me)

Jak to vypadá, když chuť vypoví službu?

Foto: Andrey_Popov, Shutterstock.com

Rádi si pochutnáte na něčem dobrém? Někteří lidé to štěstí nemají. Existují poruchy vnímání chuti, kdy můžete v ústech cítit pachuť soli či kovu nebo také vůbec nic. Jak a proč se projevují a dá se s nimi něco dělat?

Chuť je jedním z pěti smyslů a její narušení mívá na běžný život velký dopad. Zdravý smysl totiž motivuje k jídlu a chrání před pozřením zkažených pokrmů či nápojů, takže jeho poškození může být nebezpečné.

Člověk rozeznává pět chutí: sladkou, kyselou, hořkou, slanou a umami. „Někdy se jich uvádí i šest a místo umami se zahrnuje pálivá a trpká,“ informuje MUDr. David Frej z pražského Centra funkční a holistické medicíny. Nevíte, co je to chuť umami? Specifické receptory v ústech byly objeveny teprve v roce 2000.

„Tuto chuť má kyselina glutamová a její soli glutamáty, které jsou známé jako nezdravé zvýrazňovače chuti. Kyselina glutamová je ale přirozeně obsažena například v sušených rajčatech, houbách, parmazánu, lahůdkovém droždí nebo v mateřském mléce,“ vysvětluje biochemička Michaela Bebová. Co je příčinou smyslových problémů s chutí a jak se léčí?

Foto: Michal Kowalski, Shutterstock.com

Ztráta chuti může být pro člověka docela ohrožující – klidně sní něco závadného

K vnímání chuti přispívá i vůně, protože chuť a čich jsou provázané. Jen si vybavte, jak často pořádně necítíte, co jíte, když máte rýmu. Proto není neobvyklé, že ztráta chuti bývá zaměňována za ztrátu čichu. Jak ale vlastně dojde k tomu, že necítíte chuť? Někteří lidé mají tu smůlu, že se s poruchou narodí, jiným se rozvine po zranění nebo nemoci.

Mezi hlavní příčiny změn chuťového vnímání, případně úplné ztráty chuti, patří infekce horních cest dýchacích nebo středního ucha, nákaza covidem-19, ozařování při rakovině hlavy a krku, působení chemických látek (alkohol) nebo některých léků (antibiotika, antihistaminika) a různá neurologická onemocnění (mrtvice, alzheimer, parkinson, roztroušená skleróza, zánět mozku). Objevuje se při cukrovce, po zranění hlavy, operacích nosu, krku a zubů. „Ztrátu chuti může způsobit i nedostatek zinku, který souvisí s nedostatkem vitaminu A,“ doplňuje David Frej. Roli hraje také stárnutí – i chuťové buňky ztrácejí kondici.

Zajímavé:  Léčba Rázovou Vlnou Praha?

Problém je složitější a odborníci obecně rozlišují více stupňů ztráty chuti. Nejedná se o nechutenství, kdy postižený rozpoznává chuť jídla, ale z různých důvodů po něm netouží. Jde o skutečnou poruchu smyslového vnímání.

Rozlišujeme ale tři poruchy, a to dysguezii, hypoguezii a aguezii. Při první je v ústech cítit pachuť soli nebo kovu a bývá doprovázena syndromem pálení jazyka či celých úst.

Při druhé zmíněné je chuť oslabena a při třetí zmíněné je chuť zcela utlumena.

Foto: Estrada Anton, Shutterstock.com

Někdo se s poruchou chuti už narodí, jinému ji způsobí zranění anebo nemoc

Poruchy chuti má na starosti lékař na ORL (ušní, nosní, krční). Ten pomocí speciálních testů určí, o jakou poruchu se jedná a jak závažná je. Na co se připravit? Můžete být požádáni, abyste popisovali a porovnávali chutě různých látek nebo určili rozdíly mezi různými koncentracemi zdravotně nezávadných chemikálií.

Lékař vyšetří uši, nos a hrdlo, vyptá se vás na anamnézu a návyky ústní hygieny. Léčba se odvíjí od původce poruchy: je-li příčinou lék, přestanete jej užívat, když infekce dýchacích cest, začne se léčit. A pokud má lékař podezření na jiné zdravotní obtíže, pošle vás za dalším specialistou. Někdy se chuť vrátí i spontánně, bez jakékoliv léčby.

Pokud máte pocit, že ztrácíte schopnost vychutnat jídlo, nemusíte hned běžet za doktorem. Nejprve zkuste pokrmy lépe dochutit, případně začít léčit rýmu.

„Je také nutné se věnovat ústní hygieně, protože zánět dásní či parodontitidu může doprovázet právě ztráta chuti k jídlu,“ upozorňuje David Frej. Je tedy důležité si správně čistit zuby, mezizubní prostory i jazyk.

Jestliže se stav nelepší a přetrvává déle než několik dní, navštivte praktika a poraďte se s ním o dalším postupu.

  • Popis – Ztráta (ageuzie) či porucha chuti (dysgeuzie či hypogeuzie) je smyslová porucha, při které člověk vnímá chuť jídla špatně, jinak, či dokonce vůbec. Nejedná se o nechutenství.
  • Příznaky – Kovová chuť v ústech doprovázená pálením, zhoršené či zcela zaniklé vnímání chuti pokrmů a nápojů.
  • Léčba – Porucha může být vrozená či získaná nemocí, operací či úrazem – podle příčiny se řídí i léčba. Někdy problém odezní sám.
  • Prevence – Správná ústní hygiena, léčba rýmy a vhodná terapie nemoci, která potíže způsobila.

Víte, jak se provádí pořádná jógová očista jazyka džihva dhauti?

Ztráta chuti – Mojezdraví.cz

Ztráta chuti úplná nebo jen částečná znamená, že váš smysl pro chuť nefunguje správně. Narušené vnímání chuti většina lidí zažívá naštěstí pouze dočasně, úplná ztráta chuti je velice vzácná.

Nejčastější příčinou ztráty chuti je tzv. „špatná chuť“ v ústech, která nemizí. Snížená schopnost chutnat určité druhy potravin je lékařsky známa jako hypogeusie. Ta může být důsledkem určitých druhů neurologických onemocnění, mnohdy se objeví při léčbě rakoviny chemoterapií.

Projevuje se ztrátou vnímání chuti na sladké, slané, hořké i kyselé. Absence chuti se nazývá ageusie (úplná ztráta schopnosti vnímat chuť) a dysgeusie označuje termín, kdy v ústech cítíme přítomnost kovové, žluklé případně „špinavé“ chuti.

Tento pocit v ústech se nejčastěji připisuje vedlejším účinkům ozařování při léčení nádorových onemocnění.

Dalším příkladem je dysfunkce jazyka z důvodu nediagnostikované cukrovky, nedostatku vitamínů a důležitých látek v těle (např. zinek, vitamín B12), při fyziologických změnách v době těhotenství, menopauzy, ale i stárnutí. Ke ztrátě chuti také dochází při /po užívání některých léků, obvykle je tento vedlejší účinek uveden v příbalovém letáku.

Nechuť a ztráta chuti se rovněž může přidat jako příznak nezdravě fungujícího trávení. Na vinně je v takovém případě nízká aktivita žaludku, kde se produkuje málo žaludečních šťáv. Příčinou jsou velmi často psychické problémy, stres či vážné emocionální rozrušení.

Smysly chuti a čichu jsou provázány, mnohokrát je tedy porucha pocitu ztráty chuti spojena se sníženým nebo narušeným čichem.

Tato situace může nastat v případě neprůchodnosti nosu či jeho poranění, ale v krajním případě také poškozením mozku a nervového systému.

Ztráta chuti se zpravidla objeví při nachlazení, chřipce, zánětu dutin a infekci horních cest dýchacích. V době onemocnění se naše stravovací návyky mění a podle odborníků je na místě tělo poslouchat, tedy ani dieta, ani nucení se do jídla není správné.

Tělo tímto snižuje spotřebu energie na trávení, aby ji mělo dost pro boj s nemocí. Jedná se prakticky o jakousi imunitní odpověď našeho organismu. Pokud nepříjemné pocity v ústech a ztráta chuti přetrvávají, navštivte svého lékaři a poraďte se s ním o dalším postupu.

Autor: peš

Co nám naznačuje dlouhodobě sladká chuť v ústech?

Po čokoládě, zákusku nebo třeba zmrzlině cítí člověk logicky na jazyku sladkou chuť. Pokud se ale tato chuť objevuje v ústech stále a bez vnějších podnětů, může svědčit o závažnějších zdravotních problémech.

Cukrovka

Pokud není dobře regulována hladina cukru v krvi, je možné, že budete v puse cítit sladkost. Diabetes rovněž často způsobuje takzvanou diabetickou ketoacidózu. Dochází k ní, když si tělo bere energii z tuků místo z cukrů a v těle se objevují tzv. ketony, které stojí za sladkou chutí v ústech.

Infekce

Sladko v ústech často vyvolávají některé bakteriální infekce. Může se to týkat infekcí horních cest dýchacích, ale i obyčejné chřipky. Sladkost však v tomto případě vymizí, hned jak odezní sama nemoc.

Neurologické stavy

Další příčinou může být i poškození nervů, ke kterému dochází z důvodu špatně kompenzovaného diabetu. Týká se to například i mrtvice, kdy se objevují smyslové dysfunkce.

Reflux

V tomto případě dochází k vracení trávicích kyselin do jícnu a nakonec do úst. Může se projevovat sladkou nebo kovovou pachutí v ústech. Obvykle dojde ke zmírnění po nasazení diety nebo léků.

Těhotenství

Způsobuje změny v hormonálních hladinách a má vliv i na trávicí soustavu. Objevovat se však může i kovová pachuť a problémy s pálením žáhy.

Používání léků

Ve většině případů se jedná o léky, které jsou předepisovány při závažnějších onemocněních. Například léky určené pro chemoterapii často mění chuť v ústech.

Základem je správná diagnóza

Některé nemoci ovlivňují čichové či respirační systémy, jiné mají vliv na hormony nebo neurologický systém.

Pro přesné stanovení příčiny je vždy nutné navštívit lékaře, který provede nezbytná vyšetření od odběrů krve přes neurologická vyšetření až po endoskopii.

Pokud tedy častěji v ústech pociťujete sladkou chuť, neotálejte s návštěvou lékaře. Včasná diagnóza pomůže předejít závažnějším komplikacím.

Text: Markéta Veselá

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit.

více informací & nastaveníSouhlasím s použitím cookies

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector