Péče o pleť a jak na ni v zimním období – vše o zdraví

Péče o pleť a jak na ni v zimním období – vše o zdraví

Jakmile venkovní teplota poklesne k 5 °C, mazové žlázy zpomalí svoji činnost a naše kůže je pak mnohem sušší, než je tomu v jiných obdobích roku. To platí jak pro pleť, tak i pro zbytek těla.

Čištění pleti a základní péče o pleť v zimě

Očista pleti a pokožky je základ. Obličejové partie ráno i večer očistíme pleťovým mlékem a čistícím gelem, tento proces zakončíme ještě použitím pleťového tonika. Pro čištění pleti volíme šetrnější přípravky a při ošetřování na pleť příliš netlačíme. Pokud používáte make up, pak nejlépe takový, který je i s UV filtrem.

Na očištěnou pleť aplikujeme výživný krém s vitamíny. Suchá a citlivá pleť vyžaduje krémy mastnější, pro pleť přirozeně mastnou nebo se sklony k akné spíše krém hydratační. Vyloučíme přípravky s obsahem alkoholu, neboť alkohol přirozeně vysušuje.

V zimních obdobích netravte příliš mnoho času horkými koupelemi.

Lehké denní krémy a letní emulze v zimě přestaňte úplně používat. Zejména máte-li citlivou pokožku, pak bez ochranného krému nevycházejte – pro toto období jsou vhodné mastné a hutné krémy.

Dříve se hodně varovalo před používáním hydratačních přípravků v zimních měsících, avšak moderní hydratační přípravky mají zdokonalenou technologii, díky které se hydratační látky dostávají do hlubších vrstev, odkud se postupně uvolňují.

Hydratace pokožky

Tedy to, že hydratační krémy se nesmí v zimních měsících používat, je tedy dnes již mýtus, stejně je však lépe používat v zimě krémy, které jsou mastnější a pomohou nám vodu v pokožce lépe udržet. Při optimální hydrataci pleti je pokožka elastická, vláčná a jemná.

K různým poruchám hydratace dochází při změnách teploty i při změnách vlhkosti vzduchu. Pokožka pak může být přesušená, napjatá, svědivá, podrážděná nebo drsná.

Mohou se objevit i šupinky nebo prasklinky, které se stanou vstupní branou patogenních organismů. V mrazivém počasí pak průtok krve v kůži, která není chráněná proti zimě, zpomaluje metabolismus kůže.

Při přechodu do tepla pak dojde k překrvení a drobné kapiláry v kůži mohou vlivem jejich namáhání popraskat.

Vitamíny nejen pro Vaši pleť

V průběhu zimních měsíců hrozí chřipky a nachlazení, jejichž dopady se projeví i na naší pleti, jejím vzhledu i kondici. Užívání vitamínů je proto velmi potřebné.

Do svého jídelníčku můžete zařadit exotické ovoce, potraviny bohaté na vitamín C, nezapomínejte na saláty, ovocné koktejly, multivitaminy.

V zimě potřebujete především trojici vitamínu A, C a E pomáhající pleti zvládnout drsné podmínky.

  • Vitamín A působí proti škodlivým účinkům volných radikálů, zpomaluje stárnutí pokožky.
  • Vitamín E podporuje zejména antioxidační účinek vitamínu A.
  • Vitamín C je mocný antioxidant, který se podílí na neutralizaci škodlivých vlivů volných radikálů v buňce, tkáních i orgánech.

Speciální péče o rty v zimním období

Mnoho lidí v zimě trpí na vysušené a popraskané rty. Pokud však budete dodržovat zásady péče o rty, pak Vám tyto potíže ani v mrazech nehrozí. Pokožka je citlivá a pokožka rtů pak obzvláště. Rychle reaguje na teplotu i vlhkost.

Naše rty, na rozdíl od pokožky, neobsahují žádný přirozený tuk, kterým by se chránily. Právě proto je nutné, dodržovat pitný režim. Nedostatek vody v organismu se ostatně projevuje nejčastěji bolestmi hlavy a právě suchými, popraskanými rty.

Péče o pleť a jak na ni v zimním období – vše o zdravíKlasický balzám na rty by měl být zejména v zimních měsících roku samozřejmostí, ale dalším skvělým pomocníkem je olivový olej. Jeho účinky na pleť jsou všeobecně známé. Olivový olej naneste na rty na noc, vzniklé prasklinky se krásně zhojí a rtům se dostane potřebné péče.

Od věci ani není svým rtům dopřát peeling. Pokožku je třeba jednou za čas odumřelých buněk zbavit. Postupovat je však třeba opatrně a s citem. Nejlepším pomocníkem je obyčejný zubní kartáček, rty jím jemně promasírujte. Rty, stejně jako pokožka těla by měly být hydratované.

Nejlépe je hydratovat obyčejným balzámem na rty (naopak v zimě se vyhněte leskům na rty) a prověřeným pomocníkem je také vazelína. V kvalitních tyčinkách na rty pro zimní péči by neměly chybět látky jako bambucké máslo, mandlový a olivový olej, vitamíny, panthenol a podobně.

I ruce si v zimě zaslouží speciální péči

Problematickou partií jsou v průběhu zimních měsíců i ruce. V péči o ně nám pomohou kvalitní krémy i nošení rukavic.

Lepší ochranný prostředek než rukavice v zimě není, ochrání pokožku před mrazem a chladem, díky čemuž zůstanou ruce vláčné a jemné. Pokud kůže na rukou vlivem chladu popraská, má potom tendenci štípat a špatně se hojit.

Základem je pravidelná denní péče o pokožku, nejlépe za pomoci krémů proti chladu.

Vyzkoušet můžete i domácí zábal na ruce. Do hrnku ohřátého polotučného mléka přidejte dvě lžíce medu a na 10 minut do něj ruce namočte a poté namažte výživným krémem.

Mandlovo – medový zábal rovněž skvěle pomáhá. Dvě lžíce mandlového oleje smíchejte se lžící medu, naneste na ruce, natáhněte bavlněné rukavice a nechejte přes noc působit.

Zkuste i domácí masku na ruce. V misce rozmačkejte banán, smíchejte se dvěma lžícemi kokosového oleje a lžíci oblíbeného oleje, který máte ráda (např. jojobový apod.). Všechny ingredience dobře promíchejte a poté směs rozdělte do dvou latexových a nepudrovaných rukavic.

Natáhněte na ruce a nechte působit půl hodiny.

V rámci domácí péče je možné pokožce rukou dopřát i regenerační kúru připravenou ze směsi mandlového, sezamového a olivového oleje zahřáté na 37 – 40 °C.

Do lázně ponořte svoje ruce na 10 až 20 minut a nechejte olej působit. Po vyndání rukou z lázně je pouze osušte a zbytek oleje vmasírujte do pokožky a okolí nehtů.

Olejová směs ruce promastí a dodá jim potřebné vitaminy a další výživné látky.

Zimní pleťové masky

V zimním období vyzkoušejte některou ze zklidňujících a výživných masek:

Doporučit lze avokádovou masku s olivovým olejem. Avokádo má totiž skvělé účinky pro zimním sychravým počasím podrážděnou, a vysušenou pokožku. Na přípravu je navíc velmi jednoduchá a vyjde i poměrně levně.

Zralé avokádo oloupejte a rozmačkejte vidličkou, přidejte trošku olivového oleje a naneste na vyčištěnou pleť. Maska dodá pleti potřebnou hydrataci i vitamíny, minerály, antioxidanty.

Přirozenou vlastností avokáda navíc je, že dokáže vyhlazovat jemné vrásky.

Vynikající je také okurková zklidňující maska. Malou salátovou okurku nastrouhejte a přidejte k ní lžíci zakysané smetany. Na obličeji nechte působit na vyčištěnou pleť po dobu 20 minut. Poté masku odstraňte teplou vodou.

Rovněž maska z vaječného žloutku je osvědčeným zimním receptem pro zdraví a krásu pleti. Směsí jednoho žloutku, trochy nastrouhané kůry z půlky citrónu a lžičky olivového oleje potřete pleť i dekolt.Zkuste i domácí masku na ruce.

V misce rozmačkejte banán, smíchejte se dvěma lžícemi kokosového oleje a lžíci oblíbeného oleje, který máte ráda (např. jojobový apod.). Všechny ingredience dobře promíchejte a poté směs rozdělte do dvou latexových a nepudrovaných rukavic.

Natáhněte na ruce a nechte působit půl hodiny.

Tipy pro šetrnost k ochrannému kožnímu filmu v průběhu zimy

  • S příchodem chladných dní omezte používání pleťových vod s alkoholem. Alkohol pokožku odmašťuje a tím dochází ke ztenčení ochranného kožního filmu, v důsledku toho je pokožka přesušená a ztrácí hydrataci.
  • Pokožku také odmašťuje používání pleťových mýdel. Ochranný kožní film se ztenčuje a tím se opět dostáváme ke ztrátě tolik potřebné vody.
  • Používání peelingů rovněž ztenčuje ochranný kožní film. Ani jejich používání proto v zimě není vhodné. Navíc použití peelingu u chladem vysušené pokožky výrazně zvyšuje i riziko mechanického poškození pleti.

Péče o dětskou pokožku v zimě

Dětská pokožka je mnohem tenčí, než u dospělých, takže bychom k péči o ni měli přistupovat ještě zodpovědněji. Především u kojenců a malých dětí hrozí riziko omrzlin, používejte proto krémy určené speciálně pro děti do nevlídného počasí.

Pozor také na zvyk některých maminek dávat dětem v zimě přes ústa šálu. Pokožka tak není před chladem chráněna, právě naopak. Jak dítě do šály dýchá, vlhkost z vydechnutého vzduchu se sráží a kapičky vody z vydechnutého vzduchu mohou začít k dětské pokožce přimrzat.

K ochraně jemné dětské pokožky se hodí především kvalitní mastné dětské krémy.

Pobyt na horách a péče o pleť

Při pobytu ve vyšších nadmořských výškách, na sněhu a při slunečním záření, používejte krémy s UV filtrem 12 a více. V průběhu dne nepoužívejte raději hydratační krémy, užijte je spíše na noc, aby pokožce hydrataci dodaly. V období velkých mrazů lze doporučit používání vitamínového séra.

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Skutečně chcete smazat komentář?

Péče o pleť a jak na ni v zimním období – vše o zdraví Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody… více o tomto dni Péče o pleť a jak na ni v zimním období – vše o zdraví Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody… více o tomto dni Péče o pleť a jak na ni v zimním období – vše o zdraví Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody… více o tomto dni Péče o pleť a jak na ni v zimním období – vše o zdraví Měsíc putuje ve znamení Býka, dnes je novoluní. Něco si přejte, v novoluní se přání plní. Udělejte si očistný den. Pozor na nachlazení, chraňte si… více o tomto dni Péče o pleť a jak na ni v zimním období – vše o zdraví Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné… více o tomto dni Péče o pleť a jak na ni v zimním období – vše o zdraví Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch… více o tomto dni Péče o pleť a jak na ni v zimním období – vše o zdraví Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch… více o tomto dni
Při příležitosti prvního máje jsem se rozhodla, že vás opět obšťastnim svýma filozofickýma pindama (jak říkával kdysi můj otec). Dneska to bude jen takový malý zamyšlení nad mym bytim a nebytim. Je to s tvrdym y, takže buďte v klidu, nikdo mě nijak nikdy netejral. Bych se ani nenechala, slíznul by to zpátky! Sice se na mě dá dříví štípat, ale všechno má svý hranice, že jo.

Péči o pleť v zimě věnujme více času

20.1.2020

Péče o pleť v zimě, kdy střídáme mrazivé a teplé prostředí, je velice důležitá.

Nejde pouze o to, že při pobytu venku může na naši pleť působit ledový vzduch, ale musíme brát v úvahu i šok, který pokožce způsobíme, když přejdeme do vyhřáté místnosti. S tím vším se pak musí naše tělo vypořádat.

Ani ochrana před UV zářením se nesmí v zimě podcenit. Jak tedy postupovat v péči o pleť v zimním období, aby zůstala co nejdéle svěží a krásná?

Péče o pleť a jak na ni v zimním období – vše o zdraví Péče o pleť v zimě je důležitá pro každého z nás (Zdroj: Depositphotos)

Péče o pleť v zimě je víc než nutností

Pokud chceme dopřát pleti v zimě co nejvíc péče, musíme se o ni dobře starat. V mrazu vystavujeme kůži velkému chladu, přejdeme do teplé vyhřáté místnosti a pleť se okamžitě začne vysušovat. Je to z důvodu, že v zimě produkuje mnohem méně mazu. Proto se občas může stát, že se dokonce začne loupat.

Zajímavé:  EUCERIN HYALURON-FILLER denní krém N/S pleť 50ml 63924 – vše o zdraví

Pryč jsou doby, kdy bylo doporučováno hydratační krémy spíše nepoužívat, aby voda v nich obsažená na pleti venku nezmrzla. Doba značně pokročila a s ní i vývoj kosmetických přípravků. Na trhu naleznete přípravky určené přímo pro zimní období.

Jsou hutnější a mají vytvořit ochrannou bariéru před mrazem a zároveň pleť vyživit a dodat jim tolik potřebnou vláhu.

Péče o pleť a jak na ni v zimním období – vše o zdraví Krémy by měly být výživné a zároveň hydratační (Zdroj: Depositphotos.com)

Základem je čištění

Pokud si člověk myslí, že stačí se večer prostě jen napatlat nějakým mastným krémem, bude se asi divit, že mu to moc nepomůže a navíc si ještě způsobí zvýšení kožních problémů. Nikdy nesmíme zapomenout na důkladnou očistu před spaním. V zimě je lepší vyhnout se pleťovým vodám na bázi alkoholu, který pleť vysušuje.

Ideální jsou ty, které obsahují zklidňující látky, jako je například aloe vera či panthenol, popřípadě květové vody, jako je růžová. Vyhýbat bychom se měli také nadbytečnému používání mýdla na obličej a ruce. Má podobné tendence, jako přípravky s alkoholem. Způsobuje vysušování kůže.

Ideální jsou mycí gely na glycerinovém či urea základu. 

Kdo si myslí, že čištění pleti je pouze večerní záležitost, mýlí se. I když jsme večer ulehli s perfektně čistou pletí, nanesli jsme správný noční krém, celou noc jsme leželi na čistém povlečení, ráno je přeci jen potřeba zbavit kůži zbytků noční péče, potu i prachu, který na nás ulpí. Vlažná voda s čistícím gelem by měla být dostačující. 

Péče o pleť a jak na ni v zimním období – vše o zdraví Pro ranní čištění pleti si vystačíme s vlažnou vodou (Zdroj: Depositphotos.com)

Výživa a hydratace

Hydratace je při péči o pleť v zimě nezbytná. Pleť, které chybí dostatek vody, začne být po krátké době unavená, začnou se více tvořit vrásky, ztrácí pružnost. Při dlouhodobé dehydrataci je kůže přecitlivělá, zvyšují se kožní problémy, zhrubne a působí nezdravým dojmem.

Pokud někdo tvrdí, že jeho pleť je mastná a tudíž ji netřeba hydratovat, opět se velmi mýlí. Je potřeba pouze přihlédnout ke složení. Mastný a smíšený typ pleti potřebuje takovou péči, která nebude ucpávat póry. Stejně tak pleť náchylná ke tvorbě akné.

Přípravky by měly obsahovat například výtažky z aloe vera.

Péče o pleť a jak na ni v zimním období – vše o zdraví Správná volba krému pomůže pleti proti známkám stárnutí (Zdroj: Depositphotos.com)

Speciální zimní krémy jsou nejen hydratační, ale dodávají pleti i tolik potřebnou výživu. Chybí vitamíny A, E a C. Pomohou při zpomalování stárnutí pokožky, působí jako antioxidanty, pomáhají proti účinkům volných radikálů.

Výborné jsou různé přírodní oleje, které dodají právě tolik potřebné vitaminy a antioxidanty.

Pokud vám olej není příjemný, můžete sáhnout po takových přípravcích, které obsahují bambucké máslo, mandlové, arganové, jojobové a další oleje, výtažky z aloe vera či panthenol.

Péče o pleť a jak na ni v zimním období – vše o zdraví Olej se nanáší po kapkách nejlépe na vlhkou pleť (Zdroj: Depositphotos.com)

Jak tedy postupovat při péči o pleť? Pleť máme dobře vyčištěnou, přistoupíme k nanesení krému. Ten, kdo tráví většinu dne v místnosti, potřebuje hlavně hydratovat. Pod denní krém dá hydratační bázi, vhodná jsou například hydratační séra s kolagenem.

Při delším pobytu venku, ať už při dovádění na sněhu či při výkonu zaměstnání, použijeme extra výživný krém, nejlépe speciální do mrazu. Na noc pak volíme krém regenerační s hloubkovou výživou, který obsahuje kyselinu hyaluronovou. Oční krém by měl být regenerační a samozřejmě hydratační, vyzkoušejte některý přípravek s obsahem urey.

 Záměrně neuvádíme konkrétní značky, každá pleť reaguje jinak a to, co může sedět jednomu, může druhému způsobit problémy. Správný typ krému i značku si zkrátka musíme ozkoušet.

Ochrana před UV zářením

UV záření na nás působí nejen v létě, ale i v zimě, zvláště na horách je jeho intenzita velmi vysoká. Není výjimkou ani spálený obličej při zimních hrátkách. Krémy s ochranou proti UV nanášíme zásadně přes den. V noci je účinek těchto přípravků nulový. Pokud jedete na hory, nezapomeňte přibalit opalovací krém na obličej s vysokým UV faktorem. Ideální je zvolit faktor 50. 

Péče o pleť a jak na ni v zimním období – vše o zdraví I muži by měli myslet na ošetření pleti v zimě (Zdroj: Depositphotos.com)

Každá pleť si zaslouží potřebnou péči nejen v teplém období, ale i v zimě. Alespoň 2x týdně si dopřejte hydratační masku. Tu si můžete vyrobit doma. Ideální je známá a velmi oblíbená okurková, která má vysoké hydratační účinky.

Zde si můžete vystačit s plátky okurky, které položíte na obličej a necháte působit cca 15 – 20 minut. Med působí protizánětlivě, navíc pokožku vyhladí a zjemní.

Smíchejte med s tvarohem nebo jogurtem, naneste na pleť a nechte půl hodinu působit.  

Péče o pleť a jak na ni v zimním období – vše o zdraví Okurka dodá tolik potřebnou hydrataci (Zdroj: Depositphotos.com)

Netřeba se vzdávat make-upu, jen je potřeba vybírat takový, který hydratuje. Omezit by se mělo užívání pudru, který vysušuje. Při péči nezapomínejte ani na rty, které mají tendenci popraskat.

Citlivá pokožka vyžaduje dostatek hydratace a ochranu před vlivem počasí. Nikdy v zimě rty neolizujte, a když, tak je hned osušte a naneste vhodný balzám.

Proti popraskaným rtům pomůže med, který si po koupeli nanesete a necháte chvíli působit. 

Péče o pleť a jak na ni v zimním období – vše o zdraví V zimě nesmíme zapomenout ani na naše rty (Zdroj: Depositphotos.com)

Nezapomínejte také na výživu zevnitř. Pravidelný pitný režim i přísun vitamínů pomáhá v péči o pleť. Pokud sami trpíme dehydratací, není se čemu divit, že stejně reaguje naše pleť. Vyhnout bychom se měli kávě a alkoholu, které organismus odvodňují.

Pokud bez kávy nemůžeme být, nezapomeneme vždy vypít zároveň sklenku vody. To samé platí o alkoholu. Každou skleničku alkoholu bychom měli doplnit vypitím stejného množství vody či minerálky. Do svého jídelníčku pak zařaďte potraviny bohaté na vitamín C.

Volte raději ty z domácí produkce. Je na pochybách, zda vanička jahod zakoupených v zimě v supermarketu za nemalý peníz dodá tělu jakoukoliv zdraví prospěšnou látku. Sáhnout bychom měli raději po jablkách, šípku, brokolici či petrželi.

Na přísun vitamínu pamatujme již v létě a zásobme se. V mrazáku vydrží černý rybíz i doma vypěstované jahody až do zimy.

Jak mít i v zimě krásnou a zdravou pokožku?

Kůže je největší orgán lidského těla a ačkoli jedna z jejích hlavních funkcí je ochranná, i ona sama potřebuje chránit. V zimě bývá velmi namáhaná, podrážděná, dehydratovaná, tudíž bychom se o ni měli speciálně starat. Netřeba však propadat panice! Stačí správná zimní péče a mráz, vítr ani sněhová bouře jí na kráse a zdraví neubere.

Péče o pleť a jak na ni v zimním období – vše o zdraví

Zimní období zintenzivňuje běžné problémy. Viníky jsou především změny teplot (přechody z mrazu do vytopených místností), velice nízké externí teploty (dlouhodobé pobyty v nich), plus smogová situace.

Namáhanou pleť nutno čistit, detoxikovat, hydratovat, vyživit, zklidnit (minimalizovat zčervenání, podráždění) chránit (přes den i ochranným faktorem)!

Základem je čištění

Čistění provádějme každé ráno a večer. I přes noc se na pleti usazují nečistoty (z okolí – např.

prach – i nečistoty pokožkou vyprodukované – přes noc probíhá samočištění), proto potřebuje ráno očistit vhodným přípravkem (čistící maskou/gelem/odličovací vodou… na zimu ideálně bez obsahu alkoholu, závěrem většinou vodou klasickou).

Pokožka na obličeji je mnohem tenčí a zpravidla citlivější než kůže na těle (nejtenčí je na očních víčkách), proto volme přípravky speciálně na obličej, tedy šetrnější.

Pozor: Umytí těsně před pobytem venku se nedoporučuje! Večerní vyčištění potřebujeme kvůli nahromaděným nečistotám, které jsme chytli během dne + kvůli potu, mazu. Pro odlíčení make-upu z citlivé pleti můžeme použít neiritující univerzální čištění: na vodou navlhčený tampónek nanesme pár kapek oleje.

Pouze vyčištěná pleť může vstřebat výživu.

O hebkost, péči a ochranu se postará krém

Péče o pleť a jak na ni v zimním období – vše o zdraví

Po vyčištění (ráno + večer) můžeme aplikovat sérum a na něj krém – ten neopomíjejme! Pro zimní období jsou ikonické hutnější, mastnější krémy: pleť napumpují vitamíny, antioxidanty a vodou v olejích, což hydratuje, vyživuje, posiluje/chrání kožní bariéru. Pro pohodlnější aplikaci, vsáknutí + uzavření vlhkosti většiny přípravků (zejména na bázi oleje) můžeme pleť nejprve navlhčit vodou a poté krém/sérum jemně vklepávat či vmasírovat.
TIP: Nechcete, aby nic nepřišlo nazmar, ale z tubičkových obalů zbytek produktu nemůžete dostat ani za hlasitého bubnování a zaříkávání? Tak tubičku rozstřihněte nůžkami, pak se dostanete i k rohům obalu. U pevných balení poslouží vatová tyčinka, nebo zředění produktu s trochou vody a jeho následné „vylití“ (lze jen u některých výrobků, kterým voda ubere pouze na hustotě/síle, nikoli na funkčnosti, například u krémů).

  • Krémy na oční okolíjsou nepostradatelnou součástí denní i noční péče.
  • Nesmíme zapomínat ani na péči o rty (zimní balzámy jsou též hutnější, mastnější, s ochranným faktorem).
  • Za vhodné zimní pomocníky lze označit hlavně oleje, např. konopný, makový mandlový, kokosový, olivový, bambucké máslo a včelí vosk.
  • Na zklidnění kůže poslouží např. Aloe vera, rakytník, měsíček, termální či bylinná voda.
  • Součástí (nejen) zimní rutiny by měly být také šetrné peelingy (pro exfoliaci odumřelých buněk). Peeling provádějme podle typu pleti a jejího aktuálního stavu.
  • K důkladné péči patří i výživné masky.
  • Koupelové oleje či tělové oleje prokáží suché pokožce velkou službu.
  • Klíčový je zdravý životní styl: správný pitný režim, zdravá strava, dostatek spánku, duševní vyrovnanost a dobrá nálada.
  • Přecházíme-li k přírodním produktům, buďme trpěliví, než si pleť navykne a zareaguje. Zhruba 28 dní trvá vývoj buňky, obnova pleti, až pak se ukáží účinky.

Nejen pokožka obličeje, ale pokožka celého těla potřebuje péči

V zimní péči o pokožku těla platí rovněž jako u pokožky obličeje: šetrné čištění (jemná mýdla/gely, šampony) + hydratace (krémy, másla, oleje, kondicionéry – i v péči o vlasy, vousy).

Rukám dopřejme intenzivní péči – neostýchejme se vhodnými krémy promazávat několikrát denně.

Pro intenzivnější hydrataci chodidel a rukou použijme po nanesení krému na noc kosmetické ponožky, rukavice (nechceme-li je kupovat, poslouží nám i klasické -pro tento účel obětované- bavlněné ponožky, rukavice).

Nezapomínejme se venku chránit čepicemi, šálami, rukavicemi… i zbytek těla raději oblečme! Jak přísloví praví:

„Dobře oblečeným se mráz uctivě klaní, špatně oblečené zraní.“

Vše je propojené

  • S dobrou náladou lépe zotavíme/ubráníme tělo, což odprezentuje i kůže.
  • S dobrou pletí získáme sebevědomí, tudíž dobrou náladu, tím posílíme i imunitu.
  • S dobrou imunitou pokožka lépe odolává nepříznivým vnějším vlivům, je krásná a naše nálada je skvělá.

 „Vnější krása je o to cennější, oč více skrývá vnitřní krásy.


William Shakespeare

TIP: Nechce se vám říkat, že máte husí kůži, jelikož vám tento termín připadá málo vznešený? Můžete použít jeho odbornou verzi a říci, že máte piloerekci. Lepší, že? ?

Zajímavé:  ML Sada pro kognitivní trénink – vše o zdraví

Recept na domácí zimní krém

Základ tvoří bambucké máslo, které rozehřejeme, aby se nám s ním lépe pracovalo (např. ve skleněné misce ponořené ze ¼ v horké vodě – pozor: nevaříme!) Tento krok není nutný, ale manipulace s tekutou formou jde lépe než s tuhou.

Do roztaveného másla přimícháme rostlinný olej (kokosový, mandlový, olivový… dle „chuti“). Když je máslo s olejem hezky promíchané, přidáme pár kapek esenciálního oleje (např.

levandulový, mátový, ylang-ylang, heřmánek… podle oblíbené vůně + požadovaných vlastností) a opět důkladně promícháme. Následně necháme v lednici na cca 15 minut ztuhnout. Když je směs neprůhledná, pevnější (nikoli zcela ztvrdlá), vyndáme z lednice. Můžeme přidat i aloe vera gel.

Opět důkladně promícháme (skvěle poslouží vidlička, metlička, šlehač nebo mixér).

Množství ingrediencí záleží na nás, kolik krému chceme vyrobit, jaké máme preference (zda chceme krém hutnější, více olejový, voňavější…) Poměrově by složka bambuckého másla měla být největší, poté rostlinný olej, nakonec pár kapek esenciálního. Takto vyrobený krém uchováváme při pokojové teplotě (nebo v chladu) v uzavřené nádobě, chráníme před přímým slunečním zářením a můžeme jej používat na obličej i tělo. Vyhněme se kontaktu s očima.

Zdroj inspirace receptu: ereksjonspiller.com www.livesimply.me

Péče o pleť a jak na ni v zimním období – vše o zdraví

Jarní péče o pleť

Po dlouhé zimě konečně přichází jaro. První kvítka a prodlužující se dny neomylně ohlašují to krásné období, kdy se vše živé probouzí po zimním útlumu. A také nastává čas pro velkou jarní inventuru péče o pleť. Jak na ni? Shrnuli jsme pro vás pár základních kroků, které vaší unavené pokožce dodají šťávu.

Péče o pleť a jak na ni v zimním období – vše o zdraví

Vše staré musí pryč!

Začněte velkým jarním úklidem všech kosmetických přípravků, které používáte. Zkontrolujte jejich doporučená data spotřeby nebo popřemýšlejte o tom, jak dlouho je doma máte.

Pokud najdete produkty, které mají na víčku vrstvu prachu a vy je skladujete jen proto, že by se vám jednou mohly hodit, bez milosti je vyhoďte. Když jste je nepoužila doteď, šance, že je někdy použijete, je naprosto mizivá.

Přičichněte si ke všem kelímkům a lahvičkám a zkontrolujte barvu jejich obsahu. Pokud voní jinak než obvykle nebo změnil barvu, patří do koše. Projděte svou kosmetickou taštičku a udělejte to samé s make-upem i všemi šminkami.

Ručíme vám za to, že po této malé inventuře budete mít skvělý pocit. Stejně jako když vyklidíte přeplněný šatník a uvolníte místo pro nové kousky. Budete se moci znovu nadechnout.

Čisté štětce půl zdraví

Důkladně vymyjte své štětce nebo houbičky, kterými nanášíte make-up.

Nedejte šanci bakteriím, které se v nich rády usazují a můžou vám na tváři způsobit spoustu zdravotních a estetických nepříjemností. Obličej plný pupínků by vás určitě nepotěšil.

Pro jejich prevenci je důležité vaše pomůcky pro nanášení make-upu čistit každé dva týdny. Co takhle dát si jarní předsevzetí, že na to nebudete zapomínat?

Sloupněte zimní vrstvy

Zima je pro pleť náročné období. Střídavý pobyt v mrazivých teplotách a v přetopených místnostech je na ní znát. Možná i vy cítíte, že je vysušená, unavená a bez lesku.

Prvním krokem k hladší a zářivější pokožce je sloupnutí vrstvy suchých odumřelých kožních buněk a její hloubkové vyčištění. Dopřejte si pleťový peeling doma nebo na kosmetice.

Pro větší účinnost, odstranění pigmentových skvrn a zklidnění podrážděných míst vyzkoušejte chemický peeling nebo laserový peeling s karbonovou maskou.

Věnujte péči tělu i nohám

I když je tělo v zimě proti mrazu chráněno ve vrstvách teplého oblečení, také si na jaře zaslouží zvýšenou pozornost. Ošetřete kůži jemným tělovým peelingem a podpořte její prokrvení masáží tělovým kartáčem. Provádějte ji nasucho vždy před sprchováním.

Pomůže vám také zbavit tělo suchých kožních buněk, má pozitivní vliv na detoxikaci celého organismu a působí proti vzniku celulitidy. A nezapomeňte ani na nohy. Pokud svým nohám přes zimu nevěnujete pravidelnou péči, je nejvyšší čas ji zahájit. Jaro uteče rychle, a tak je potřeba připravit je do letních sandálů.

Na nic tedy nečekejte a zavolejte ještě dnes své pedikérce.

Dejte své pleti dostatek vláhy

Aby vaše pleť vypadala šťavnatě a byla na dotek zdravá, neobejdete se bez její dokonalé hydratace. A to nejen vnější, ale především vnitřní. Nezapomeňte, že kůže je zrcadlo toho, co se děje uvnitř vašeho organismu.

Když bude unavený a dehydratovaný, okamžitě to na své pleti pocítíte. Proto nezapomínejte dostatečně odpočívat a pít vodu nebo bylinkové čaje. Přejděte opět na lehkou stravu plnou čerstvé zeleniny.

Hutné krémy nahraďte lehkými hydratačními přípravky a zainvestujte do pleťového séra, které se intenzivně postará a výživu i vrásky.

Ochraňte se před vznikem vrásek

A když jsme u těch vrásek. Jejich vznik je z 20 % dán geneticky, zbývajících 80 % můžete ovlivnit správným životním stylem a péčí.

Jedním z nejhorších faktorů, které na stárnutí pokožky působí, je její nadměrné vystavování slunečnímu záření. Proto doporučujeme již od jarních měsíců pravidelně používat na tvář krém s ochranným faktorem.

I když jdete jen do práce nebo na procházku. Nejenže tím omezíte tvorbu hlubokých vrásek, ale zabráníte i vzniku nevzhledných pigmentových skvrn.

Jděte ven a nadechněte se

Ať už venku svítí sluníčko, prší nebo fouká vítr, vyrazte ven nadechnout se voňavého čerstvého jarního vzduchu. Rozproudíte svou krev, vaše tváře zrůžoví a zlepší se vám nálada. I když toho někdy máte hodně nebo jste unavená, nezapomeňte, že pozornost, kterou sama sobě věnujete, je ta nejlepší investice do vašeho zdraví a krásy.

Zjistěte více o hloubkové hydrataci a výživě unavené pleti

Jak pečovat o svou pleť a tělo díky Euroně?

Konec roku bývá pro náš organismus jednou velkou zatěžkávací zkouškou. S příchodem podzimu nastává období, kdy bychom měli našemu tělu věnovat zvýšenou péči. Naše pozornost by měla směřovat zejména na pokožku a na pleť, která zejména v zimním období velmi trpí.

Teplotní rozdíly při přechodech z mrazivého venkovního prostředí do vyhřátých či klimatizovaných místností a naopak, snížená vzdušná vlhkost, halení se do teplých kabátů, šál, rukavic a čepic, to vše neblaze působí na pokožku těla, nejvíce však v zimě trpí naše ruce, nohy, vlasy a v neposlední řadě pleť.

Bývá přesušená, svrchní vrstva má tendenci se odlupovat, čímž se stává zvýšeně citlivou. Často se na ní pak objeví také nepříjemné červené skvrny. Pleť je matná, napnutá a bez života.

Normální pleť

Jedná se o typ pleti, který se dá označit v podstatě jako bezproblémová. Ale i normální pleť vyžaduje v zimě intezivnější péči. Dobrou volbou k jejímu správnému ošetření jsou především pleťová mléka a lehké hydratační krémy s ochranným faktorem.

Smíšená pleť

Nese rysy nejen suché, ale i mastné pleti. V tzv. T-zóně (brada, nos a čelo) se pokožka hodně mastí, ale místa kolem lícních kostí a tváří bývají suché.

Proto je u smíšené pleti nezbytné vyvážit péči tak, aby se T-zóna odmastila a sušší místa byla dostatečně hydratovaná. Tento účel výborně plní micelární vody.

Co se týče krémů, vhodnou variantou jsou spíše lehčí hydratační emulze, které se snadno vstřebávají.

Mastná pleť

Mají ji hlavně mladí lidé, ale může se vyskytnout i v pozdějším věku. Typickým projevem je lesklá pleť, akné a ucpané póry. Problémem u mastné pleti je zvýšená produkce mazu, následné ucpávání pórů a vznik zánětlivých ložisek.

Pro péči o mastící se pleť jsou vhodné přípravky s antibakteriálními složkami, které dezinfikují a zároveň napomáhají hojení zanícených míst.

Lidé s tímto typem pleti by měli volit hydratační krémy lehčí konzistence obsahující zmatňující  přísady.

Suchá a citlivá pleť

V zimě patří k nejproblematičtějším typům pletí. Suchá a citlivá pleť je náročná na péči. Charakteristickými znaky je velmi dehydratovaná pleť s výskytem šupinek, která reaguje podrážděním a zarudnutím. Lidé se suchou a citlivou pletí mohou pociťovat pálení, svědění nebo pnutí.

Právě tento typ pleti vyžaduje v zimě největší pozornost, protože klimatické podmínky výrazně zhoršují jeho stav. Základní úkol je pleť hydratovat a vyživit. K tomu skvěle poslouží výživná odličovací mléka a šetrná tonika, která pleť dočistí a zbaví ji zbylých nečistot.

Na závěr by mělo přijít ošetření v podobě hutných regeneračních krémů.

Ochranný pleťový krém s Aloe vera je vhodný i pro citlivou pleť dospělých a dětí! Nezanechává mastný pocit! Hydratuje a vyživuje do hloubky a díky vysoce regenerační péči ULTIMATE SHEE BUTTER IMUNITY NUTRI+ s obsahem pravého bambuckého másla pleť dokonale chrání před mrazem i teplotními změnami. Neobsahuje parabeny.

I pokožka rukou a nohou je v zimním období velmi namáhaná. Nohám musíme v zimním období odepřít přísun vzduchu a zahříváme je v teplých botách, nebo nám někdy naopak promrznou na kost.

Stejně tak ruce trpí v rukavicích a mráz je nekompromisně vysušuje. Namáhaná pokožka rukou a nohou má tendenci popraskat. Nezapomínejte proto pečovat i o ni častěji a s větší intenzitou. Důležitá je správná volba krému.

Ruce jsou naší vizitkou a nohy si po dlouhém dni zaslouží revitalizující péči.

Aktivní konopný krém na ruce je první pomoc pro vysušenou pokožku rukou! Obsahuje měsíček lékařský, dokonale se vstřebává bez pocitu mastných rukou, pečuje o ruce i nehty a neobsahuje parabeny.

Ochranný krém na nohy s Aloe vera působí i proti plísním a zápachu. Intenzivní péči a životodárný balzám pro vaše nohy. Neobsahuje parabeny.

Zima nám dává zabrat. Ani vlasy nejsou výjimkou. Někdy nám na ně například cestou do práce trochu nasněží, do toho mráz a teplotní rozdíly, v práci je vytopeno a suchý vzduch. Vlasy se velmi snadno poškodí, splihnou, jsou bez objemu se sklonem k lámavosti a k třepení konečků. Ani vlasová pokožka nebývá ušetřena.

Ochranný šampon s Aloe vera a vitaminem E pro normální a mastné vlasy! Šampon obsahuje Aloe vera gel a vitamin E pro krásné a zdravé vlasy i vlasovou pokožku.

V zimním období se můžete cítit unavení více než jindy. Dny jsou krátké, vstáváme a vracíme se domů za tmy. Dopřejte si proto ozdravnou masáž, která pomůže odstranit bolavá místa, znovu vás rozhýbe, uleví kloubům, prokrví a prohřeje pokožku.

Aktivní hřejivý konopný krém zahřeje vaše prochladlé ruce i nohy. Odstraní bolavá místa! Obsahuje blahodárný konopný olej, silice zázvoru, hřebíčku a skořice, a bylinku Arniku lékařskou.

Nejsložitějším úkolem bývá pro mnohé najít si na sebe chvíli čas. Všudypřítomný stres, práce, děti, rodina. Kolotoč povinností, který nás většinou více než méně svazuje.

Pokud se vám to ale i přesto povede, budete věnovat alespoň  půlhodinku denně sami sobě a vašemu dětlu, stane se pro vás neúprosná zima příjemnou zasněženou procházkou obdobím, které nakonec přeci můžete mít celkem snadno rádi 🙂

8 tipů pro zimní péči o pleť: I v mrazivých měsících může vaše pokožka zářit zdravím

Klesající teploty, mrazivý vítr, občasné sněžení, ale také nezvykle suché ruce, napjatá a podrážděná pleť, popraskané rty… Všechny tyto signály nám nenápadně naznačují, že zima je tady.

Zajímavé:  Akutní Zánět Hrtanu Léčba?

Ještě před pár týdny vaše kosmetická rutina potřebám vaší pleti naprosto vyhovovala, ale dnes je všechno jinak. V zimě totiž pokožka potřebuje trochu jinou péči než po zbytek roku.

Jak se tedy o pleť máte starat během přelomu roku?

#1 Čisticí přípravek nesmí vysušovat pleť

Asi už víte, že pleť je potřeba čistit každý večer, aby ji v noci nezatěžovaly různé nečistoty a zbytky make-upu. Sáhněte ale po šetrném čisticím přípravku, který vedle odstranění nečistot zanechá vaši pleť hydratovanou a vyživenou.

#2 Hydratace je zásadní

Slyšeli jste už o tom, že v zimě hydratační kosmetiku nelze používat? To už ale dávno neplatí.

Dnešní hydratační krémy i séra jsou vyvinuté tak, aby pleti zajistily intenzivní hydrataci i v mrazivých teplotách. Hydratace je totiž pro zdravou pleť klíčová v každé roční době.

Svůj oblíbený gel nebo fluid ale v zimě vyměňte za krémovější texturu, která o pokožku intenzivně pečuje a zklidňuje ji.

#3 SPF potřebujete i v zimě

Když se přes zimu slunce příliš neukazuje, lidé často zapomínají na ochranu před slunečním zářením. Ale UV záření je nekompromisní, působí i ve dnech, kdy je zataženo a vaši pleť tak může poškozovat téměř neustále při pobytu venku. Obličej by proto měl být chráněný každý den a během zimní dovolené na horách SPF klidně ještě zvyšte.

#4 Pravidelný peeling

Možná v zimě pokládáte pleťový peeling za zbytečnost, ale opak je pravdou. Alespoň jednou týdně pleti dopřejte šetrný peeling, který odstraní nejen odumřelé kožní buňky, ale také nevzhledné suché šupinky. Do takto ošetřené pleti se pak daleko lépe vstřebají všechny hydratační a výživné složky z vaší pleťové kosmetiky.

#5 Do boje s popraskanými rty

Ani vaše rty nejsou nepříznivých vlivů mrazivého počasí a silného větru ušetřeny, spíš naopak.  Hned zkraje zimy potom začíná tenká pokožka rtů vysychat a často i popraská. Mějte proto neustále po ruce vyživující balzám na rty, který pokožku zjemní a navrátí jí vláčnost.

#6 Vlažná sprcha

Moc dobře vím, že vidina ohřátí pod teplou sprchou je v zimě po návratu z venku více než lákavá. Ale s horkou vodou to moc nepřehánějte. Když je jí moc, může narušit přirozenou hydratační bariéru pokožky a způsobuje další vysušování. Sprchujte se proto raději ve vlažné vodě.

#7 Po hydrataci volá celé tělo

Stejnou péči, jakou věnujete obličeji, byste měli věnovat i celému tělu. Nejlépe hned po koupeli vmasírujte do pokožky hydratační tělové mléko nebo krém, pravidelně používejte krém na ruce. Při aplikaci mlék a krému se zaměřte i na další místa, která mají sklony k rychlému vysušování, a sice lokty a paty.

#8 Top hydratační aktivní látky

Při výběru kosmetiky hledejte hvězdnou hydratační ingredienci jménem kyselina hyaluronová, která v pokožce efektivně udržuje hydrataci za všech situací. Vsaďte také na přirozené hydratační složky, jako jsou glycerin, aloe vera, med a nejrůznější rostlinné oleje. Velkým přínosem pro vaši pleť budou v zimě i esenciální mastné kyseliny.

Jak pečovat o pleť v zimním období

Zima už nám pomalu klepe na dveře a každý z nás už jistě při oblékání přidal nejednu vrstvu navíc. Podobnou pozornost bychom měli věnovat i pokožce.

Celoroční péče o kůži by měla být samozřejmostí (vždy přizpůsobujeme péči aktuálním klimatickým jevům), ale v zimě bychom se měli snažit ještě více.

V letních měsících do péče o kůži zahrneme především aplikaci kvalitního krému s vysokým UV faktorem a dostatečnou regeneraci kůže, která může být podrážděná sluncem, chlorovanou nebo mořskou vodou.

V zimních měsících nám práci ztěžují mráz, prudký vítr, chlad, suchý vzduch, znečištěné ovzduší a také výkyvy teploty v podobě přechodů ze zimy do přetopených místností.

Složení a funkce kůže

Kůže je největším orgánem lidského těla, který plní řadu významných funkcí. Je to především funkce obranná (chrání před vlivy fyzikálními, chemickými a biologickými).

Tvoří bariéru mezi vnějším a vnitřním prostředím, čímž chrání lidské tělo před vstupem patogenních mikroorganismů. Správnou péčí o kůži můžeme její bariérovou funkci ještě posílit, a předcházet tak vzniku kožních onemocnění.

U jedinců, kteří již kožním onemocněním trpí (především u pacientů s atopickou dermatitidou), je správná péče o epidermální bariéru ještě významnější, protože dokáže onemocnění příznivě ovlivnit. Kůže se dále podílí na udržování tělesné teploty.

Je to místo, kde je vlivem UV záření aktivován vitamin D a K. Najdeme zde také receptory pro vnímání bolesti, chladu, tepla, exkreční úlohu kůže zajišťují potní a mazové žlázy a neopomíjejme také úlohu imunitní.

Kůže se skládá ze tří základních vrstev: pokožka (epidermis), škára (corium) a podkoží. Epidermis je tvořena vrstvami plochých buněk, které se směrem k povrchu ztenčují, rohovatí, olupují. Buňky hlubších vrstev se naopak stále dělí a vytlačují ty starší na povrch.

Ve škáře najdeme již zmíněné receptory pro teplo atd. a také kolagenní a elastická vlákna, která se podílí na vazbě vody ve škáře. Poslední, tedy nejhlubší vrstvu kůže, tvoří podkožní vazivo, v různých místech více či méně bohaté na tuk.

Tato vrstva chrání orgány před mechanickým poškozením i před změnou teploty.

Hydratace je důležitá

Základním předpokladem zdravé a krásné pokožky je hydratace. Mýtus o tom, že hydratační krémy se nesmí v chladném počasí používat, aby voda v pleti „nezamrzla,“ byl již vyvrácen.

Držme se doporučení dermatologů a používejme v zimě krémy, které nám pomohou vodu v pokožce udržet, tedy ty mastnější.

Pokud se jedná o kůži obličeje (pojem pleť je používán spíše jako kosmetický termín), je nutné při výběru správných ošetřujících přípravků přihlédnout k typu pleti. Zdravá pokožka obsahuje přibližně 72 % vody, ve které probíhají metabolické procesy.

Při optimální hydrataci je kůže jemná, vláčná, elastická. Na povrchu kůže se nachází mírně kyselý povrchový film, který zabraňuje nadměrnému odpařování vody. Proces, který se také podílí na udržování správného obsahu vody a zároveň tělesné teploty, je pocení.

K poruchám hydratace kůže dochází jak při změně teploty, tak při změně vlhkosti vzduchu. V zimním období je vzduch více sušší nejen v domácím (vlivem topení, klimatizace), ale i ve venkovním prostředí. Pokožka může být přesušená, zarudlá, napjatá, podrážděná, drsná, svědivá, objevují se i šupinky a praskliny, které mohou být vstupní branou patogenních mikroorganismů.

Při mrazivém počasí se snižuje průtok krve oblečením nechráněnými místy a zpomaluje se metabolismus kůže. Následným přechodem do tepla dojde k překrvení, stěna drobných kapilár hlavně v obličeji je namáhána a může dojít i k jejich popraskání. 

Očista pleti a pokožky

Kromě hydratace je třeba dbát na správnou očistu pokožky. Obličejové partie ráno i večer očistíme pleťovým mlékem nebo čistícím gelem a proces dokončíme použitím pleťového tonika. Klasické mýdlo se pro použití na pleť obličeje nehodí. Nezbytná je naopak aplikace výživného krému s vitaminy.

U suché a citlivé pleti volíme krémy mastnější, protože tento typ pleti je náchylnější ke ztrátě vody. U přirozeně mastné nebo aknózní pleti volíme krém hydratační. Smíšený typ pleti potřebuje hydratovat i chránit zároveň, nebraňme se proto kombinaci krémů.

Přípravky s obsahem alkoholu bychom měli vyloučit, protože alkohol sám o sobě vysušuje.

Pozornost je vhodné věnovat také samotnému mytí. Pokud budeme obličej omývat pouze vodou, odstraníme jen nečistoty v ní rozpustné a voda sama (obzvláště tvrdá voda) může epidermální vrstvu narušit. Klasická tuhá mýdla mají zásadité pH, které narušuje přirozeně mírně kyselý ochranný film pokožky.

Za vhodnější je považováno použití syndetů. Jedná se o syntetické detergenty,  neboli bezmýdlová mýdla, v jejichž složení nejčastěji najdeme např. olej z pšeničných klíčků, aminokyseliny, lecithin, panthenol, vitaminy atd.

  Jejich pH je neutrální či mírně kyselé, při mytí příjemně pění a po omytí pěny zanechávají na pokožce zvlhčující složky.

V zimních měsících bychom měli omezit dlouhé a horké koupele. Pokud patříte mezi koupelové labužníky, vyměňte pěnu za olej.

Některé z těchto koupelových aditiv jsou registrované jako léčivé přípravky a mohou být použity buď jakou koupelová přísada, nebo se přímo aplikují na pokožku.

Po koupeli se pokožka jen lehce osuší ručníkem, aby se zabránilo setření vzniklého ochranného filmu. Jelikož se jedná o látky „mastné“, je třeba po použití těchto látek dobře očistit vanu, neboť hrozí riziko uklouznutí.

Rty a ruce je třeba hýčkat

Zvláštní péči je třeba věnovat pokožce rtů, která je velmi tenká, rychle vysychá a praská (situaci ještě zhoršuje časté olizování rtů). Několikrát denně přetřeme rty balzámem pokud možno s UV filtrem.

Ve složení kvalitních tyčinek na rty by neměly chybět látky jako bambucké máslo, mandlový či olivový olej, vitaminy, panthenol atd.

Další problematickou partií pro zimní období jsou ruce, v péči nám pomohou jak kvalitní krémy, tak prosté nošení rukavic.

K dětské pokožce bychom měli přistupovat ještě zodpovědněji, jelikož je mnohem tenčí než u dospělých.

Riziko omrzlin hrozí hlavně u kojenců a malých dětí (především kombinace nízké teploty a větru usnadňuje poškození dětské kůže), proto je nutné používat krémy určené speciálně pro děti do nevlídného počasí.

Dětská kůže, a především kůže novorozence, se v mnohém liší od kůže dospělého, ale informací je tolik, že by vydaly na samostatný článek. Aplikací kvalitních krémů s UV faktorem nic nezkazíme ani u dětí, ani u dospělých.

Nejen aplikace topických přípravků nám v zimě pomůže udržet pleť zdravou.

Dodržujme pitný režim (v zimě se obecně příjem tekutin snižuje) a zdravý jídelníček (příjem vitaminů především z ovoce a zeleniny je k nezaplacení, největší roli hrají v souvislosti s pletí vitaminy A, C, E a antioxidanty).

Dostatečný a pravidelný pohyb nám pokožku dobře prokrví, zrychlí látkovou výměnu v těle a odplaví odpadní látky i z kůže. Dopřejme si rovněž dostatek kvalitního spánku, neboť napomáhá odstraňování odumřelých buněk.

Emoliencia jsou látky, které doplňují do rohové vrstvy pokožky vodu, díky čemuž ji vyhlazují. U všech těchto přípravků se projevuje ve větší či menší míře tzv. okluzivní efekt – vytváří na kůži neprodyšný film. Čím je okluze větší, tím je menší ztráta vody. Velmi vysoký je tento jev u bílé vazelíny, která představuje výborné emoliens. Vedlejším efektem této látky je pocit mastnoty, který není každému příjemný. Méně mastné jsou stearylalkohol a cetylalkohol a dále můžeme v této skupině najít látky jako parafínový, mandlový, slunečnicový, sójový a rybí olej, tekutý parafín, kyselinu linolovou a močovinu. Výhodou těchto přípravků je i jejich protisvědivý efekt a možnost přidání dalších účinných látek. Např. bílá vazelína je sama masťovým základem a v lékárně slouží také k přípravě mastí.

                Mgr. Monika Vostřelová Alphega lékárnice, Jaroměř

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector