Stafylokokus – Vše o zdraví

Roušky bezesporu smysl mají. Jejich nošením chráníme ostatní, jelikož kapénky a vše, co jde z našich úst a nosu, se zachytává v roušce.

Jenže – jak ukázal náš pokus – bychom měli být obezřetní. Nošení roušek nám může i škodit. Především pokud jednu a tu samou nosíme více dní, nevhodně na ni saháme, anebo ji špatně pereme.

Do laboratoře jsme přinesli celkem pět vzorků. Reportér Matěj Smlsal nosil látkovou roušku tři dny, marketingová manažerka laboratoře Markéta Jáchymová dva dny, realitní makléř Jan Chudoba jeden den. Kameraman Marek Štekl odevzdal papírovou, kterou nosil od dopoledne. A přinesli jsme také látkovou roušku čerstvě vypranou, ovšem jenom na 30 stupňů a nežehlenou.

Každý nosil roušku jako většina lidí. Když jel hromadnou dopravou, když nakupoval – zkrátka, když byl ve vnitřních prostorech nebo venku v davu lidí. Mezitím ji měl odloženou na stole, v kapse, v tašce.

V laboratoři SYNLAB na nás čeká zdravotní laborantka Gabriela Čacká. Od každého postupně bere roušku, vždy ji obtiskne na medium v Petriho misce a následně ještě udělá stěry.

Stafylokokus - Vše o zdraví

Jan, Marek, Markéta a Matěj nosili roušku různě dlouhou dobu. Poté nechali otestovat, co se v nich nachází.

„Přímá otisková metoda, kterou jsme použili, se jmenuje kultivace. Je založená na množení mikroorganismů na mikrobiologické půdě.

My těm bakteriím nabídneme to, co mají v organismu hostitele, ony se namnoží a my jsme podle charakteristiky narostlých kolonií schopni určit, jaké mikroorganismy se tam nacházejí,“ popisuje obecně mikrobiolog Filip Prusík. „Pomocí stěrů, tedy nepřímé metody, zjišťujeme i množství organismů,“ dodává.

Misky poté necháme 24 hodin odpočívat při 37 stupních.

Roušky jsou živnou půdou pro bakterie

Když další den přicházíme do laboratoře, odborníci hlásí, že se urodilo. Jakmile vyndají misky, vidíme to na první pohled. Roztoky v miskách už najednou nemají jednolitou barvu, ale je na nich spousta krupiček. V několika vzorcích se objevil i podlouhlý zlatý pásek připomínající červíka. Vše si postupně rozebereme.

„První sdělení je jasné. Ať už jsou roušky prané ve 30 stupních nebo jsou nošené den, dva či tři, všechny jsou osídleny nějakou mikrobiální flórou,“ popisuje Prusík.

Znamená to tedy, že se ve všech nacházejí bakterie. „Obrovské množství bakterií s námi ale žije v symbióze. My je k životu potřebujeme. Máme je na sobě na kůži, ve střevech, v dutině ústní, v poševní oblasti.

95 procent bakterií s námi žije a musíme je mít.

Ale pak je pár bakterií, které se pro nás staly patogenními, a pokud se s nimi setkáme, mohou vyvolat určitá onemocnění,“ líčí odborný garant pro molekulární vyšetření Libor Staněk.

Dodává, že i se spoustou patogenních bakterií se setkáváme dnes a denně. „Nicméně pokud dojde k tomu, že máme oslabený imunitní systém, případně dáme nošením roušek bakteriím příležitost, aby se reprodukovaly, tak se patogenní bakterie namnoží do tak velkého množství, že si s tím imunita už nedokáže poradit. Bakterie pak způsobí nějaké onemocnění,“ vysvětluje expert Staněk.

A právě roušky jsou podle něj živnou půdou pro takové množení. „Rouška je materiál, který dokáže velmi dobře nasávat vzdušnou vlhkost. A termoregulace u lidí funguje tak, že vydechujeme velké množství vody.

Takže do roušky neustále proudí voda a vodní páry a během pár desítek minut ji dýcháním zavodníme. Navíc nám rouška těsně obepíná obličej a dutinu ústní, takže je kolem ní jen minimum vzduchu.

Vlhkost a teplo pak vytvoří naprosto vynikající živné místo právě pro bakterie,“ říká Staněk.

Což je krásně vidět i při našem pokusu. V rouškách nošených jeden den se sice objevila spousta bakterií, mnohem víc se jich ale vyskytuje v roušce nošené tři dny. Tam je evidentní, že už se mikroorganismy namnožily ve velkém.

Rouška nošená ženou má bakterií méně

Na první pohled může působit paradoxně, že v roušce nošené dva dny se vyskytuje méně bakterií než v těch, které měli figuranti v součtu dvě, tři hodiny během jednoho dne.

Důvod je ale jednoduchý – dvoudenní roušku nosila žena. „Jak jsem říkal, živnou půdou pro bakterie je vydechovaný vzduch, vlhkost a teplota v roušce. Nicméně se k tomu přidávají i další aspekty, a to jsou vousy. Ty rostou z vlasových folikulů napojených na mazové žlázy,“ vysvětluje Staněk.

Stafylokokus - Vše o zdraví

Ve všech rouškách testy objevily bakterie. I v té, která byla vyprána, ale jen na 30 stupňů.

To znamená, že na pokožce kolem úst mužů je velké množství mazových a zároveň potních žláz. „Takže kromě toho, že v roušce vytváříme značné vlhko a teplo, přidává se ještě maz a pot. A to je ideální prostředí pro množení bakterií. Žena tohle nemá, a tím pádem v její roušce nemají bakterie tak stimulující prostředí pro růst, jako nacházejí u mužů,“ dodává Staněk.

Mikrobiolog Filip Prusík dodává, že „kůže sama o sobě je antibakteriální, ale vous je vlasec, který nevydezinfikujete“.

Ukázal se i zlatý stafylokok

Kromě bakterií se ve třech rouškách, shodou okolností nošených muži, objevil i zlatý stafylokok. Vypadá jako zmíněný zlatý červík.

„Je to jeden z hlavních lidských patogenů, je to celá skupina bakterií. Říká se, že mezi 5 až 10 procenty populace je normálně osídleno. U zdravotníků to bývá častější, přechodně je prý osídleno stafylokokem až 70 procent zdravotnického personálu. To je taky důvod, proč si v nemocnicích myjeme ruce častěji, nosíme roušky u chirurgických zákroků a tak dále,“ popisuje mikrobiolog Prusík.

Zlatý stafylokok vyvolává celou řadu infekčních chorob – od hnisavých kožních zánětů po život ohrožující zápal plic. Navíc produkuje toxiny, takže může zapříčinit otravy z jídla.

Nabízí se zásadní otázka: jak velký problém tedy je, že se nám v roušce množí bakterie?

Bakterie v roušce způsobují hlavně kožní problémy

„Je třeba rozlišit dvě věci: jaký vliv má nošení roušek dýchací cesty a jaký na pokožku,“ začíná vysvětlovat odborný garant pro molekulární vyšetření Libor Staněk.

Nejprve se zaměříme na cesty dýchací. „To vdechování bakterií není úplně ideální, nicméně studie ukazují, že ve většině případů si s nimi imunitní systém a slizniční imunita dokážou poradit.

Pokud to není člověk, který má vyloženě chronické respirační potíže,“ říká Staněk. Mnohem víc problémů nám ale roušky způsobují na kůži. „Co skutečně nezvládá spousta našich spoluobčanů, jsou kožní projevy.

Bakterie v roušce způsobují různé exémy na obličeji,“ dodává.

Mikrobiolog Filip Prusík přichází s metaforou o helmách hokejistů. „Fungují jako roušky. Hokejisté mají víc drobných infektů, protože efekt je naprosto stejný jako ten, co si popisujeme u roušky,“ zmiňuje.

Problém je, že na roušky saháme

Jako lajk ale úplně nechápu, jak mi škodí bakterie, které vydechuju do roušky. Vždyť to jsou tak zvaně „moje“ bakterie, které už v sobě mám. Proč může být problém, že je vdechuju zpátky nebo že mi ulpí na pokožce?

„Tak si uvědomte, jak se chováte, když používáte roušku. Třeba když nastupujete do tramvaje, roušku vyndáte z kapsy, často sáhnete i jinam než jen na šňůrky, pak ji zase sundáte, někam odložíte,“ upozorňuje Staněk.

A Prusík dodává: „Za nehty a na rukou máme ohromné množství bakterií. A když si zkontaminujeme tu roušku naší kožní florou nebo florou ze zbytku těla, protože rukama si podvědomě saháme na různé části sliznic, tak si tam cizorodé bakterie zaneseme a potom je vdechujeme,“ varuje.

Problém je tedy v tom, že na roušky saháme špinavýma rukama. A hlavně to, že se dotýkáme plochy, kterou si pak přikládáme na ústa a nos. V tu chvíli si na ni naneseme bakterie, které nám mohou působit problémy.

Zajímavé:  Léky Snižující Chuť Na Alkohol?

U tři dny nošené roušky už rostly plísně

Poté jsme ještě provedli test, zda se v rouškách vyskytují kvasinky, či dokonce plísně. Přece jen, zmíněné vlhké prostředí by jim mohlo přát. Nechali jsme tedy vzorky několik dní odležet při určité teplotě, aby případné plísně byly viditelné i pouhým okem.

„V dutině ústní se kvasinky vyskytují velmi často, nicméně nepůsobí žádné potíže. Problém může nastat, když dochází k přemnožení kvasinek.

Při snížené imunitě mohou způsobit nemoci zvané kandidózy, mimo jiné povlaky v dutině ústní – na jazyku, kolem dásní. Mohou zapříčinit i praskání a krvácení koutků.

Samozřejmě největší problém je, pokud by kvasinky, případně plísně, pak přešly dál do orgánů a způsobily nějaké systémové onemocnění. To je potom velmi těžko léčitelné,“ varuje Staněk.

Stafylokokus - Vše o zdraví

V roušce, kterou nosil reportér Matěj Smlsal třetí den, začaly růst už i plísně.

A skutečně, kvasinky se objevily ve většině vzorků. Ukázalo se, že reportér Matěj Smlsal z tři dny nošené roušky už vdechoval i plíseň.

„Nelze ale jednoznačně říct, zda se tam objevila proto, že rouška byla déle nošená, nebo že člověk měl plíseň v puse a my pouze zjistili její přítomnost.

Případně, zda se tam dostala, když byla rouška někde odložená, protože kvasinky i plísně se běžně vyskytují v našem okolí,“ konstatuje odborník.

Nosit roušku sám venku? Nesmysl, míní odborník

Z toho, co jsme zjistili, vyplývá jako nejlepší varianta nosit roušku opravdu jen tam, kde jsme mezi lidmi. „Tam jsou roušky opodstatněné a opravdu mají svůj význam,“ apeluje Staněk. Řadu občanů přitom můžeme vidět v roušce i na ulici, kde kolem nich nikdo není. Mají pocit, že se chrání, přitom si možná zadělávají na zdravotní potíže.

„Viděl jsem dokonce, že v tom běhají někteří sportovci. Což, myslím, není vůbec dobře. Pokud nejsou v kontaktu s někým jiným, tak je pro ně čistý vzduch samozřejmě daleko lepší.

Navíc kvůli roušce dochází ke špatné výměně plynů, špatné ventilaci plic a ke zvýšení hladiny oxidu uhličitého, takže potom následuje bolení hlavy, závratě a podobně.

Spíš jsem pro to, aby člověk, pokud je ve venkovním prostředí a sám, zůstal bez roušky,“ míní odborný garant Staněk.

Zároveň nabádá, abychom užívali roušku po omezenou dobu. Jak jsme viděli, bakterie se s delším nošením množí a množí. Dále je nutné prát ji na vysokou teplotu a poté pro jistotu ještě přežehlit, aby zanikly choroboplodné zárodky. A ideálně bychom ji měli, když ji sundáme, vložit do nějakého sáčku, aby se nekontaminovala.

„Pokud tyto věci dodržujeme, nemělo by to mít nežádoucí vliv třeba právě na kožní projevy a podobně,“ dodává Libor Staněk z laboratoře SYNLAB.

Nákaza zlatým stafylokokem stála chlapce vynětí plíce

Infekce vyvolaná zlatým stafylokokem u patnáctiletého chlapce přešla v těžký zápal plic. Došlo k trhlině na plíci a následně mohutnému krvácení do hrudní dutiny. Nikolase stála nákaza zlatým stafylokokem jednu plíci. Podle lékařů šlo o jedinou cestu k záchraně jeho života.

Do té doby zdravý chlapec, student sportovního gymnázia, pocítil první příznaky nákazy zlatým stafylokokem ve škole. Začal se bezdůvodně potit, pociťoval náhlou zimnici, která přešla ve vysoké horečky.

„Byl jsem zpocený, pak začala zimnice, vysoké horečky. Nemohl jsem ani dýchat, byl jsem náhle strašně dušný,“ popisuje Nikolas.

Nikolasovi začaly postupně selhávat základní životní funkce. Lékaři z oddělení resuscitační a intenzivní péče ostravské fakultní nemocnice ho napojili na přístroj ECMO, který mu zajistil mimotělní okysličování krve. Podávali mu zároveň léky zabraňující srážení krve.

Nákaza stafylokokem: Sepse a selhání životních funkcí

Zdravotní stav chlapce se ale nedařilo stabilizovat. Nikolas prodělal opakovaně septický šok. Selhaly mu plíce, ledviny, játra. Šlo o kritický stav, komplikovaný masivním krvácením do hrudníku.

Krvácení přitom i přes opakované podávání protisrážlivých přípravků nešlo konzervativně zastavit. Odborníci zvažovali transplantaci plic, tu však po konzultaci s kolegy z jiných pracovišť vyloučili.

Důvod? Stav chlapce byl až příliš vážný.

„Došlo k trhlině a těžkému krvácení do hrudní dutiny. Jedinou možností, jak to zvrátit bylo odstranění té plíce, nasáklé houby, aby nedocházelo k tak rozsáhlému krvácení, které ho vedlo na opačnou stranu, než bychom si přáli,“ říká hrudní chirurg z Chirurgické kliniky FN Ostrava Marcel Mitták.

Vzhledem k závažnému stavu pacienta šlo o riskantní operaci. Plíce nasáklá krví je velmi tvrdá, těžko se s ní proto manipuluje. Operatéři se nemohou dostat k srdečním cévám.

Lékaři si uvědomovali obrovská rizika i to, že před nimi ještě nikdo takový krok neudělal.

Jeho výjimečnost spočívala také v tom, že chlapec musel být po celou dobu náročné operace napojený na mimotělní oběh [ECMO], pomocí kterého odstraňovali pacientovi přebytečný oxid uhličitý.

„Dostali jsme se do „země“, kde před námi nikdo nebyl. Ale věděli jsme, že když to neuděláme, tak chlapec nepřežije, protože kromě masivního krvácení do plic mu nefungovaly i jiné základní životní funkce,“ popsal situaci Tomáš Zaoral, primář Oddělení pediatrické resuscitační a intenzivní péče FN Ostrava.   

Nikolas vstal z lůžka a odjel do lázní

Mladý pacient se po šesti měsících strávených v nemocnici a týdnech doma na lůžku opět postavil na nohy. Vypadá to, že jeho organismus infekci vyvolanou zlatým stafylokokem zvládl. Nyní odjel rehabilitovat do lázní.

„Jsem jim neuvěřitelně vděčný, že jeli i přes limit. Vím, že už mě chtěli odpojovat, ale někteří doktoři se ještě přimluvili, že to ještě chtějí zkusit. Už před onemocněním jsem byl rozhodnutý, že budu patologem. Teď po tom všem jsem se v tom utvrdil,“ řekl před propuštěním do domácí péče Nikolas.

Podle doktora Mittáka se s jednou plící dá i rekreačně sportovat a věří, že i Nikolas se k oblíbenému florbalu časem vrátí.

„Jsem optimista a věřím, že se mu bude dařit dlouhé roky a že to bude dobré,“ uvedl a přiznal, že ho velmi potěšilo, když ho jeden z jeho nejsložitějších pacientů sám vyhledal a poděkoval mu za záchranu života.

Staphylococcus aureus neboli zlatý stafylokok

Bakteriémie vyvolaná Staphylococcus aureus [z anglického Staphylococcus aureus bacteremia] je sepse vyvolaná zlatým stafylokokem [SAB]. Patří k nejčastější a velmi závažné infekci krevního řečiště. Ročně postihne zhruba 10 až 30 lidí ze sta tisíců.

Bylo prokázáno, že SAB má vyšší smrtnost a vede k významně delší hospitalizaci oproti infekcím krevního řečiště jiné etiologie. Vyšší jsou i náklady na léčbu. Nákaza zlatým stafylokokem nastává tehdy, když se bakterie dostane do krve.

Tento druh sepse je velmi závažný a umírá na něj až 28 procent pacientů.

Zdrojem může být infekce kůže a měkkých tkání, katétrová infekce, infekční endokarditida, osteomyelitida, pneumonie či absces s hematogenním šířením.

Rizikovými faktory pro vznik SAB jsou nejčastěji vyšší věk, mužské pohlaví, intravenózní užívání drog nebo chronické onemocnění.

Zejména pak diabetes mellitus či chronické renální selhání s nutností dialyzační terapie a probíhající imunosupresivní léčba.

–RED–

Stafylokokus - Vše o zdraví

Lichořeřišnice | Zdraví z celého světa

Český botanický název: Lichořeřišnice větší Běžný název: řeřicha, kapucínka Latinský název: Tropaeolum Majus Rozšíření: Afrika, Asie, Austrálie, Evropa, Jižní Amerika, Severní Amerika

Z kapucínky mast, na lysinu past! Přírodní antibiotikum vhodné k léčbě chronického onemocnění močových cest, urogenitálních onemocnění nebo zlatého stafylokoka.

Botanický popis rostliny

Lichořeřišnice větší je ve středoevropských klimatických podmínkách jednoletou bylinou. Je pro ní charakteristická plazivá poléhavá lodyha, která dosahuje délky až 3 metrů. Oku lichotí oranžové pětičetné květy solitérně vyrůstající z plejády lysích štítovitých listů.

Původ a rozšíření

Zeměmi původu lichořeřišnice větší jsou jihoamerické státy – Ekvádor, Peru a Kolumbie. Na konci 17.

Zajímavé:  Vliv Drog Na Zdraví Člověka?

století tak zvaná kapucínka svou krásou uchvátila evropské cestovatele a byla převezena na náš kontinent pro dekorativní účely.

Protože ale této květině vyhovuje subtropické a mírné klima, uchytila se bez problémů i v dalších koutech světa – na příklad v Číně či Austrálii.

Využití

Lichořeřišnice není jen oku lahodící květina, ale jedná se i o velmi účinné rostlinné antibiotikum.Výhodou je šetrné působení na organismus, kdy narozdíl od jiných antibiotik nelikviduje přirozenou mikroflóru trávicího traktu a dalších sliznic.

Je prokázáno, že působí ničivě na bakterie jako Streptococcus, Staphylocuccus či Salmonela. Léčivé účinky lichořeřišnice se zaměřují především na respirační či urogenitální onemocní bakteriálního původu. Velmi dobré výsledky byly zaznamenány především u chronických zánětů močového ústrojí.

Pro schopnost vylučování plícemi se užívá při zánětech dýchacích cest. Pozor na astma se však doporučuje neužívat. V poslední době je lichořeřišnice středem zájmu díky nevídanému účinku na zlatého stafylokoka – Staphylococcus aureus.Se stafylokokem a tohoto typu se během života setká většina lidí a pro většinu nepředstavuje vážnou hrozbu.

Problém nastává při oslabené imunitě a uhnízdění stafylokoka v těle. Stafylokok pak působí opakované záněty na různých částech těla a je téměř nemožné se konvenčními antibiotiky zbavit. Zde se jako velice slibný prostředek ukazuje právě lichořeřišnice, která zlatého stafylokoka dokáže účinně hubit.Lichořeřišnici užíváme v nálevu nebo tinktuře.

Problémem je, že většina lidí sáhne po lichořeřišnici až ve chvíli, kdy konvenční léčba ATB nezabírá. V tuto chvíli je ovšem zničena prospěšná mikroflóra těla a velice oslaben imunitní systém. Pokud by člověk sáhl po lichořeřišnici jako po první volbě – popřípadě doplnění klasických ATB,zánět by byl vyléčen do několika dnů.

Pokud je však zničena mikroflóra sliznic a oslaben imunitní systém, je potřeba toto obnovit, jinak nikdy nedojde k úplnému ozdravení organismu, jelikož přes nechráněné sliznice budeme neustále chytat nové a nové záněty a při imunitním oslabení se vždy začne ozývat stafylokok. V této fázi je nutné brát lichořeřišnici několik týdnů u zlatého stafylokoka až 3 měsíce.

Dokud nedojde k plnému uzdravení. Listy připomínající štít mohou vyhrát také bitvu s padajícími vlasy. Ve formě vývaru či lihové tinktury brání padání vlasů a posilují jejich růst.

Účinné látky

Kapucínka obsahuje látku zvanou glykotropeolin, která se v organismu enzymaticky štěpí na antibioticky aktivní isothiokyanát benzylnatý. Z dalších obsahových látek můžeme jmenovatvitamin C, železo či draslík.

Tradiční dávkování

Výše uvedené látky obsahuje plod, list i květ lichořeřišnice. Při léčbě bakteriálního onemocnění můžeme lichořeřišnici užívat buď ve formě čajového nálevu z listů či plodu nebo v podobě tinktury. Nálev připravíme z jedné lžičky drcených semen. Zalijeme 200ml vroucí vody a louhujeme 15min.

  Popíjíme 3x denně při akutních obtížích (pravidelně po 8 hodinách jako antibiotika-Antibiotická látka lichořeřišnice začne působit po 2 hodinách od pozření a kumuluje se po 10hodinách. Po 16 hodinách je z těla plně vyloučena a nepůsobí. Proto lichořeřišnici, tak jako standardní ATB, musíme užívat pravidelně a nevynechávat dávky.

)  nebo 1x denně jako prevenci. Při problémech s růstem vlasů vmasírujeme tinkturu z lichořeřišnice a jiných bylin v pravidelných intervalech do pokožky hlavy.

Zajímavé pikantní chuti byliny můžeme využít v letních salátech přidáním listů či plodů, zpestřením pro chuťové buňky budou i v octu naložené nezralé květy připomínající kapary.

ČPZP – Česká průmyslová zdravotní pojišťovna | Impotence

Dobrý den, četl jsem o novém preparátu na léčbu erektilní dysfunkce. Měl by být obdobou Viagry a jmenuje se Vega 100. Mohl byste mi lék blíže specifikovat a říci jestli jeho účinky jsou skutečně jako u viagry a jestli má nějaké vedlejší účinky. Díky

Vážený pane Jiří, v posledním roce až dvou se postupně vyrojilo mnoho preparátů o níichž se v reklamně praví, že mají být k podpoře erekce. Vámi uváděný přípravek Vega 100 mezi léky nepatří, ale dosud není ani uveden v oficiálním seznamu potravních doplňků (jako třeba Enegma, Arginmax a pod.) s poslední inovací 27.5. t.r.

Sám tedy o takovémto přípravku nic nevím, vím jen že ony potravní doplňky pomáhají jen zcela úzkému kruhu klientů. Do mé andrologické poradny přicházejí právě oni zklamaní nefunkčností těchto různých preparátů- a je jich hodně. Vegu 100 dosud nikdo neuvedl ani s pozitivním ani negativním výsledkem, prostě vůbec ne. Zdraví MUDr.

Rudolf Vévoda

Dobry den.A tu mikrobiologickou kultivaci meho ejakulatu me muzou udelat na url,nebo nekde jinde.Uz me zbyvaji jen 4 tabtety toho ciprinolu a vytok uz skoro vymizel i krk se spravil.Ale to bylo i u predeslich antibiotik a potom se to zase vratilo.Predem dekuji za odpoved.

Vážený pane Tomasi, mikrobiologickou kultivaci urologického pacienta zařizuje zase urolog. Zdá se však, že se stav díky ciprinolu již daří zvládnout, věřím, že definitivně.

Pokud by se přeci jen jakési potíže nevracely, pak bude třeba pátrat po ložisku infekce v těle (fokusu).

Ciprinol je nový výborný lék se širokým záběrem (a bez nebezpečí, že bakterie jsou na něj rezistentní), takže snad bude vše OK. Zdraví MUDr.Rudolf Vévoda

Dekuji za predeslou odpoved.Ja jsem vam zapomnel dodat,coz se moc omlouvam,ze nosni ani krcni mandle uz nemam.odstranili me je ve 14 letech pro caste anginy.Potom bylo vsechno v poradu a mel jsem pokoj ale asi pred 3 roky jsem dostal absces v krku a od ty doby me zas pro zmenu zlobi uzliny.

A ten vytok ted zaroven s tou infekci v krku zesilil taky.Nevim co lecit driv.Za 5 dni budu znat vysledky vyteru a doufam ze se me spravi aji krk.akorat neverim tomu,ze se me vyleci i ten vytok.Mam poprosit svoji doktorku o dalsi ciprinol na dalsich 5 dni protoze jsem dostal jenom jedno baleni ktere uzivam 2×1.

a nebo mam jit potom na url a znovu pozadat o udeleni antibiotik na ten vytok?Nevim totiz jeslit to moje telo pobere,protoze ted uz beru treti antibiotika.A hlavne vsechny testy pred tim byly na url negativni.Nevim co uz mam delat.Doktor na url me totiz tvrdil ze po me uretroplastice je nejaky ten vytok mozny ale ja zadny vytok pred tim nemel.

(pro upresneni pro uretroplastiku pouzili mou predkozku.)Dekuji moc za odpoved.

Vážený pane Tomasi, zajímal by mne ve vašem případě výsledek mikrobiologické kultivace vašeho ejakulátu. Ten zahrnuje hojnost prostatického sekretu. Při prokázané infekci by pak mělo být cílené vyšetření zaměřené právě na ni podle výsledků citlivosti. Takto by se nedávaly antibiotika tak řečeno nazdařbůh, ale zcela cíleně. Zdraví MUDr.Rudolf Vévoda

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na jednu věc. Již od září se léčím na urologii – nejdříve mi našli Proteus Mirabilis a nyní se léčím na Ureaplazmu a Streptokoka. Od září jsem měla již nespočetně antibiotik a stále prý nejsem v pořádku. To vše je mi jasné, jen už asi půl roku mě bolí klouby po celém těle a bolest je stále horší. Mohli by to způsobit ta antibiotika.

Byla jsem s tímto problémem u svého lékaře, ten mi vzal krev a doporučil začít zase normálně cvičit – před léčením jsem aktivně cvičila aerobic a 2x týdně jsem chodila do posilovny. Krev byla v pořádku, jen kvůli těm antibiotikům nemohu pokračovat v tréninku. Byla jsem také na ortopedii, dělali mi rentgen a vše bylo v pořádku. Mohl byste doporučit co dál? Ta bolest začíná být neúnosná.

Předem velice děkuji.

Vážená slečno Aleno, váš urolog by měl kloubní potíže vzít v potaz a zvážit zda netrpíte Reiterovým syndromem. K tomu je třeba provedení některých krevních vyšetření, případně konzultace s revmatologem. Zdraví MUDr.Rudolf Vévoda

Zajímavé:  Protonová Léčba V Čr?

Pane doktore děkuji Vám za odpověď, na Váš dotaz zda partnerka měla také nějaké obtíže tak to Vám teď nejsem schopen přesně říct, protože teď nejsme spolu. Ale vím, že se mezi řečí zmínila o podobném problému ve zhruba stejném čase jako jsem ho měl já. V každém případě ji pošlu ke gynekologovi.

Jsem rád, že jste mě vyvedl z omylu do kterého mě partnerka uvedla tím, že mi sdělila, že ji doktor po telefonu na tento problém údajně odpověděl, že se jedná pouze o změnu partnerů. Pak jsem se chtěl zeptat zda je bezpečné provozovat i nadále orální sex a nebo i s tímto máme raději počkat až do výsledků vyšetření.

Opět Vám předem moc děkuji za odpověď

Vážený pane Blueangele, přenos všech infekcí se děje otevřeným vzájemným stykem sliznic. Při vzájemném orálním uspokojování je dokonce riziko přenosu významnější, neboť při vlastním koitu lze použít kondom, což u orálního styku chybí. Zdraví MUDr.Rudolf Vévoda

Dobrý den. Posím Vás dá se něco dělat s předčasným výronem semene? Při souloži prostě nic nevidržím. Musím se moc přemahat, aby sem předčasně nadosáhl orgasmu, ale nedaří se mi to. Citím se méněcenný před sexualními partnerkami. Můžete mi poradit. Předem děkuji.

Vážený pane Rtínku, již jsem vám jednou odpovídal. Škoda, že jste okolnost předčasné ejakulace neuvedl hned v prvním dotazu. Moje odpověď na něj je tudíž již méně relevantní. Platí z něj však určitě rada abyste si našel učitelku lásky, ta vás předčasné ejakulace snáze zbaví. Suverénní lék totiž neexistuje.

Je vhodné si asi 10-15 minut před stykem vetřít do oblasti žaludu a uzdičky mesocainový gel, který sníží místní citlivost. Předčasná ejakulace je však hodně věcí psychiky. K odpomoci mohou sloužit i psycholeptika, léky užívané v psychiatrické praxi (prozac, remood) brané jen přechodně v malé dávce.

To ovšem je léčba na lékařský předpis a vy byste se musel obrátit na andrologickou ambulanci, byť by vám možná lék mohl předepsat i praktický lékař anebo sexuolog. Snad je přeci jen nejlepší řešení svěřit se se svým problémem do náruče zralé ženy, ovšemže vás do ničeho takového nutit nelze. Zdraví MUDr.

Rudolf Vévoda

Dobrý den. Dlouho jsem přemýšlel jestli se mám s následujícím problémem někomu svěřit, ale nakonec jsem se rozhodl, že se pokusím o tomto zjisti alespoň nějaké informace z kvalifikovanéího zdroje. Jedná se o to že jsem zhruba 9 měsíců měl partnerku se kterou jsme se milovali bez jakékoli ochrany a nikdy nebyl žádný problém.

Pak se stala ta věc, že se vyspala se svým bývalým přítelem a mě se po dalším phlavním styku s ní na žaludu objevili červené pupínky, které se po několika dnech zase sloupali a zmizeli. Pak už bylo zase vše v pořádku do té doby dokud se s ním zase nevyspala. Opět se objevili zarudlé pupínky, které po několika dnech zmizeli.

Chtěl bych se proto zeptat jestli je to skutečně jen změnou partnerů nebo jestli v tom nemůže být i jiný problém. Za odpověď vám moc děkuji.

Vážený pane Blueangele, na dotaz se nehodí odpovídat dotazem, ale ve vašem sdělení mi chybí informace o tom, zda také vaše partnerka pociťovala nějaké gynekologické obtíže anebo zda se dokonce sama nějak léčila.

To, že se o ni s někým dělíte je vaše věc, ale mělo by vás to vést k opatrnosti, minimálně k užívání kondomu. Ony zarudlé pupínky, které byly sice jen přechodného rázu, neukazují na zdravé poševní prostředí. Může jít nejspíš o kvasinkovou infekci.

Měl byste nejméně po 5 dní vtírat do oblasti žaludu a předkožkového vaku krém Canesten, případně jiný clotrimazolový obdobný preparát a samozřejmostí by mělo být gynekologické vyšetření vaší partnerky a důsledné používání kondomu.

Zvyknete si -a hlavně se nemusíte dál obávat nových afekcí na svém údu, případně i závažnějšího charakteru než nyní. Zdraví M?UDr.Rudolf Vévoda

Dobrý den. Mám problém se stopořením. Když se přitulím ke slečně, která se mi líbí nebo na ni jen pomyslím, tak se mi hned postaví. Prostě to nedokáži ovládat. Asi bych měl být rád, že se mi vůbec postaví ,ale já bych naopak chtěl, aby se mi stavěl aspoň troch jak chi já. Necítím se dobře a i na pohled na veřejnosti to navypadá dobře. Cítím se trapně. Prosím poraďte mi. Předem děkuji.

Vážený pane Rtínku, máte asi dosti vysokou hormonální hladinu a také nespíš vám chybí pravidelný pohlavní styk.

Nejlepší recept by byl najít si zdravou, zkušenou potřebnou partnerku, třebas starší, s níž by se vám dozajista při dosti častých intimních stycích vaše napohled zvýšená vzrušivost uvedla do normálnch mezí.

Nyní vám při takovémto namlouvání může být časná erekce dosti výmluvným argumentem, který vám ušetří přemlouvání. Věnovat se častým masturbacím se mi nejeví jako vhodné řešení, snad jen přechodně jako náhradní. Zdraví MUDr.Rudolf Vévoda

Dobry den.Pri vyteru krku me nasli streptokoka a zalateho stafilokoka.Chtel jsem se zepat jestli stafylokok muze myt neco spolecneho s vytokem z mocove trubice jelikoz url vysetreni a dermatologicke bylo negativni.Uzival jsem na ten krk nejakou dobu (10 dni)antibiotika a vytok vymizel.

Jenze po trech dnech dobrani antibiotik jsem onanoval a vytok se me zase vratil.Po par dnech se me aji vratili problem s krkem.Sel jsem tedy za svou obvodni lekarkou a ta me udelal vyter znovu a naordinovala Ciprinol 500 2×1.zatim jenom na 5 dni.O tym vytoku moje obvodni lekarka nevi.

Muze ten ciprinol lecit jak krk tak i ten vytok nebo se zameri jenom na jednu vec.Predem dekuji za odpoved.

Vážený pane Tomasi, vypadá to, že máte chronický zánět krčních mandlí, který může být i zdrojem nových recidiv již prodělaného zánětu močové trubice, případně i prostaty.

Chtělo by to nechat se vyšetřit na ORL ambulanci a sdělit jim své komplikace- přitom při pozitivním bakteriologickém nálezu také trvat na odstranění krčních mandlí.

Měl jsem ve své praxi řadu pacientů a pacientek s recidivami močových či prostatických infekcí, které ustaly až po odstranění krčních mandlí jakožto dlouhodobého ložiska infekce. Pohnisané mandle přestávají mít v těle pozitivní význam a naopak působí jen a jen komplikace.

Po operativním odstranění člověk ozdraví. Ciprinol může dobře ovlivnit akutní zánět v krku, chronický natrvalo ztěží. Výtok z močové trubice byste však před svou lékařkou tajit neměl. Zdraví MUDr.Rudolf Vévoda

Prosím Vás o radu co dělat, když partner je absolutně v pořádku, během mazlení, orálního uspokojování- erekce dosáhne, ovšem když má dojít na pohlavní styk, tak mu okamžitě klesne a máme o milování. Můžete nám poradi co dělat? Velice Vám děkujeme za vaši radu

Vážená princezno, neuvádíte zda k poklesu ztopořeného penisu před zahájením pohlavního aktu dochází vinou předčasné ejakulace či zda ono ochabnutí nastane bez ní. Předčasnou ejakulací trpí mnoho mladých mužů a lze ji léčit. Selhání erekce, původně při milostné předehře dokonalé, může být vinou psychického bloku.

Jeho původ by mohl odhalit sexuolog. Zatím zkuste příliš neprodlužovat ono počáteční mazlení, dovolte partnerovi přivést vás do varu nebo se k tomu připravte sama- a také sama řiďte zavedení erigovaného penisu ve vhodné chvíli. Při aktu milování snad již neochabne. Pokud ano, směrujte vašeho partnera k andrologickému vyšetření.

Zdraví MUDr.Rudolf Vévoda

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector