Streptococcus viridans – Vše o zdraví

Streptococcus viridans - Vše o zdraví Nemoci a léčba

S Alzheimerovou chorobou se u nás potýká téměř 200 tisíc lidí. Jde o degenerativní onemocnění mozku, které bohužel ještě stále neumíme vyléčit. Jedná se o typ demence projevující s …

Streptococcus viridans - Vše o zdraví Hubnutí, dieta a zdravá strava

Naštěstí už jsou pryč doby, kdy poruchy příjmu potravy (PPP) byly tabu. Dnes už se můžete leckde dozvědět spoustu informací a mluvit o tom. Existují již také specializovaná centra, …

Streptococcus viridans - Vše o zdraví Péče o tělo

Prázdninové pobyty a výlety jsou definitivně u konce, s postupujícím zářím už pomalu končí i doba pozdních dovolených. Ještě si můžeme užít letošní příjemné babí léto, které nás po …

Streptococcus viridans - Vše o zdraví Alternativní medicína

Bolesti, stres, deprese, poruchy spánku, kožní problémy a další. Možná vás nějaká z těchto obtíží sužuje a nekonečné užívání léků bez většího efektu vás vede k hledání jiného řešen …

Nemoci a léčba

Syndrom toxického šoku (TSS) je náhlý, potencionálně smrtelný stav, způsobený uvolňováním toxinů produkovaných přemnožen …

Streptococcus viridans - Vše o zdraví Hubnutí, dieta a zdravá strava

Existuje celá řada zeštíhlujících zákroků a ošetření plastické chirurgie, které ambulantně dokáží změnit vaši postavu a výrazně omladit pokožku, a to ať se jedná o jakoukoli partii …

Streptococcus viridans - Vše o zdraví Nemoci a léčba

– Lidé vynechávají preventivní prohlídky u praktického lékaře z mnoha důvodů – nemají zdravotní obtíže, z časových důvod …

Streptococcus viridans - Vše o zdraví Hubnutí, dieta a zdravá strava

Dieta podle DNA je součástí odvětví výživy, které stravovací směry přizpůsobuje do těch nejmenších detailů. Patří ke směru, kterému se říká nutrigenetika. Co všechno obnáší a hodí …

Streptococcus viridans - Vše o zdraví Nemoci a léčba

V pondělí 20. září 2021 proběhne mezinárodní osvětová akce World GO Day (Světový den onkogynekologických diagnóz) zaměřená na prevenci gynekologických zhoubných onemocnění. V ČR bu …

Streptococcus viridans - Vše o zdraví Sport a relaxace

I když to tak na první pohled nevypadá, odpočinek je pro podání lepších výkonů opravdovou nezbytností. Dostat se do lepší formy tedy určitě neznamená chodit o to více do posilovny. …

Novamed No-Step STREP – domácí test na streptokokovou infekci

Pouze na základě klinických příznaků je často obtížné vyloučit infekci Streptococcus pyogenes, protože příznaky streptokokové infekce a zánětu hltanu způsobeného jinými mikroorganismy (vetšinou viry) se často překrývají. Infekce Streptococcus pyogenes způsobuje nejčastěji se vyskytující bolest v krku, která vyžaduje léčbu antibiotiky.

  • Na rozdíl od CRP se vyšetření provádí jako běžný výtěr z krku, ale výsledek znáte za pár minut přímo v pohodlí domova.
  • NO-STEP Strep-A Test pro domácí využití se určitě vyplatí například lidem s časově náročným zaměstnáním, kteří si díky němu mohou během několika minut udělat orientační představu o závažnosti svého zdravotního stavu.
  • Ocení jej ale třeba i maminky s malými dětmi, kterým pomůže zjistit, zda je skutečně nutné navštívit přeplněnou čekárnu s rizikem další infekce.

Tato revoluční diagnostika od renomované izraelské společnosti Novamed Ltd. má veškeré potřebné zdravotní certifikáty a dlouhodobé atesty. Řešení je patentově chráněno. Schváleno SÚKL.

  1. Nehrozí nepříjemný odběr krve (CRP testy) ani nutnost pracovat s činidly a zkumavkami.
  2. Streptococcus viridans - Vše o zdraví
  3. VÝHODY
  4. • Bezpečná a spolehlivá detekce skupiny streptokokového antigenu.
  5. • Stačí vložit do otvoru detektoru stěrku s výtěrem z krku a stisknutím tlačítka aktivovat test.
  6. • Výsledek je znám za méně než 5 minut.
  7. SNADNÉ POUŽITÍ
  8. • Unikátní patentované zařízení typu all-in-one umožňuje snadné testování a vyhodnocení.
  9. • Opravdu jednorázový postup: jednoduše vložte tampon do testovacího pouzdra a stiskněte tlačítko.

• Uživatelsky zcela bezpečné. Žádné zapojení obsluhy do manipulace s testovacími činidly.

  • • Zvládne to každý!
  • BALENÍ
  • • Všechny nutné komponenty testu jsou integrovány do jedinečné platformy.
  • • Jednotlivé balení pro snadné testování a bezpečnou likvidaci po použití.

Streptococcus viridans - Vše o zdraví

  1. OBSAH SOUPRAVY
  2. Každá souprava No-step Strep A test obsahuje vše potřebné k provedení jednoho testu:
  3. · 1 testovací zařízení No-Step Strep A Test, umístěné v samostatném plastovém pouzdru s vysoušedlem.
  4. · 1 sterilní polyesterový tampón/stěrka.
  5. · Návod k použití v Čj.
  6. SKLADOVÁNÍ A UCHOVÁVÁNÍ

Skladujte zabalené v uzavřeném obalu v chladničce nebo při pokojové teplotě (+2°C – +30°C). Neuchovávejte v mrazničce. Datum použitelnosti je uveden na obale.

ČPZP – Česká průmyslová zdravotní pojišťovna | Urologie

Dobrý den, potřebovala bych se Vás zeptat na jeden problém. S přítelem jsem souložila, ale došlo k menšímu nárazu. Vyklouznul ven a narazil trošku vedle. Přítele to bolelo, ale pokračovali jsme. Poté, bohužel, asi při ejakulaci krvácel. Nevěděli jsme co se děje. A nic jsme nenašli ani u něho a a ni u mě.

Po pár dnech jsme to opět zkoušeli, ale stále ho to bolelo, ale dělali jsme to pomalu a vše bylo v pořádku. Ale včera, jak jsme to opět zkoušeli, už to bylo trochu rychlejší, tak se opět objevila krev… Rozhodla jsem se, že ho pošlu na urologii. Ale byla bych moc ráda, kdyby jste mi odpověděli už teď. Doufám, že to není nic vážného.

Má tam takovou menší dírku, já nevím jestli tam mám být či nikoliv, přítel říká, že neví… A z ní trochu vytékala po sexu krev, ale jak nic neděláme, je vše ok. Ani při močení ho nic nebolí. Myslíme si, že je to hodně poraněné tím nárazem, zabolelo to i mě, natož mého přítele… Ale nemá ho červený, či nějak poškozený, myslím si, že tam bude cosi natržené.

Moc, moc Vám děkuji za brzkou odpověď. S pozdravem Lucka.

Vážená slečno Iluo, při popisovaném nárazu na pevnou podložku může dojít k prasknutí vazivového obalu topořivého tělesa a vytvoření následného krvácení.

Situace zcela nepochybně vyžaduje odborné místní vyšetření v urologické ordinaci a to čím dříve tím lépe. Stav může (ale také nemusí) přivodit i trvalejší následky.

Mějte svého partnera k akutnímu urologickému vyšetření. Zdraví MUDr.Rudolf Vévoda

Dobrý den pane doktore, chtěl bych se zeptat, jestli je velký problém, když ne vždy si vemu lék Alfuzosin Merck bezprostředně po jídle, u mě tedy po večeři, tak jak je doporučováno v příbalovém letáku. Mohou po tomto léku u mě ustat bolesti v šourku a penisu ? Jak dlouho se tento lék obvykle užívá ?

Vážený pane m, lék Alfuzosin pomáhá navodit normální funkce prostaty, která po přeléčení akutní infekce trpí funkční poruchou. Lék je dobře vzít asi hodinu před jídlem (večeří) anebo dvě hodiny po jídle. Léky brané bezprostředně po jídle mohou mít v těle poněkud sníženou účinnost.

Od léčby však neočekávejte okamžitý efekt, je to záležitost trpělivého léčení, řeklo by se běh na delší trať. Při léčbě je ale třeba dodržovat určitá režimní opatření, vyhnout se prochlazení a to zvláště oblasti pánevní, vynechat alkohol, kouření, dráždivou stravu. Pohlavní styk resp.

ejakulace spermatu, je třeba nepřehánět, ale také nezanedbávat, optimální je jen středně dlouhá doba pohlavního vzrušení a ejakulace přibližně á 3 dny, resp. minimálně 1x týdně.. Zdraví MUDr.Rudolf Vévoda

Dobry den tu Ondra…Chtěl bych se zeptat do kdy roste penis…..je mi 18 let a mam 16cm na vyšku a na 4,5 na šiřku.. Strejnda mi řikal že když piju každy den cca 1,5L čaje tak je možny že too ma vliv na penic je to možne?

Vážený pane MuhmateT-e, vaše rozměry penisu plně odpovídají průměru již dorostlého orgánu.

Celkový tělesný růst je individuální, běžně končívá mězi 19-21 rokem, a jenom do jisté míry se může ještě týkat růstu penisu.

Jeho dolní hranice u dospělého muže je asi 12 cm, přičemž je třeba vzít v úvahu, že průměrná hloubka ženské pochvy je 11 cm. Takže lze konstatovat, že jste docela obstojně vybaven. Zdraví MUDr.Rudolf Vévoda

Dobrý den už druhý den mě bolí levé varle, tento problém jsem měl už i o prázdninách a zašel jsem s tím an urologii a tám bylo vše v pořádku… bral jsem nějaké čípky a bolest přestala.. ale tedka to na mě přišlo z ničeho nic zase.. nevím proč je to taková tupá bolest.. díky za jakoukoli radu

Vážený pane Petře, nelze vyloučit, že jde o příčinu, která se často u mladých mužů objevuje, a to zduření nadvarlete po předcházejícím déletrvajícím pohlavním vzrušení.

K tomu mnohdy stačí ukočení křečovitého napětí obalu nadvarlete ejakulací spermatu, někdy se přikládají i chladné obklady na šourek. Lze případně i užít analgetické a spasmolytické čípky zavedené do konečníku. Při přetrvávajících potížích je potřeba vyhledat urologickou ordinaci.

Může se totiž také jednat o počátek skutečného zánětu nadvarlete, kdy v šourku lze hmatat bolestivé zdruření. Zdraví MUDr.Rudolf Vévoda

Dobry den, asi 3 dny po oralnim styku(ona me) me zacal penis palit pri moceni a mel sem nahnedly vytok, v dalsich dnech sem nemohl skrz bolest mit ani ejakuaci. Okamzite pri erekci me to tak bolelo ze jsem nemohl ejakuovat. Sel sem k urologovi a ten mi dal nejake antibiotika(doxybene a Ciplox) a udelal mi testy.

Ty sem bral asi 14 dni a pak sem sel na kontrolu. Behem lecby se muj stav nezmenil. Na kontrole mi rekl ze kapavka se neprokazala ale v moci sem mel velice zvysene leukocity a bakterie. Tak mi udelal nove testy na neco jineho a mezitim na tyden nez budou hotove testy mi dal prostakan a APO-DICLO SR100.

Stav se mi zlepsil pouze nepatrne ze jsem nemel tak velke bolesti pri stoporeni. Po tydnu sem byl na kontrole a opet mi nenasel nic konkretniho ale bakterie a leukocity byli zvysene jeste 3xtolik co naposled. Tak mi dal Cotrimoxazol AL Forte 10 tablet a Klacid 7 tablet, a mel sem prijit na kontrolu az to doberu.

Musim rict ze Cotrimoxazol zabral hned a jiz po 1 dnu uzivani sem nemel bolesti pri erekci a dokonce sem konecne mohl mit ejakuaci. Vytoky zustavaly ovsem z nahnedlych se staly bile trosku do zluta. Kdyz sem najel na Klacid tak se vytok zase staval intenzivnejsim a zase hnedy. Tak sem po 4 prasku sel znova k urologovi.

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Ten mi udelal nove testy, vubec nevi co mi je. A protoze sem usoudil ze Cotrimoxazol mi zabral zatim nejlip dostal sem 20 tablet a prostakany na 3 mesice. Stav se zase zmenil hned jak sem najel na Cotrimoxazol. Vytok byl bili a ne tak casty. Po tydnu sem volal na vysledky a prej uz to mam dobre pouze trosku zvysene leukocity a bakterie nepatrne.

Tak sem dobral Cotrimoxazol a vsechno se mi po tydnu kdy sem to dobral vratilo. Sem tak dke na zacatku paleni pri moceni, nemuzu mit ani erekci strasne to boli. Uroven leceni techno nemoci je asi jeste hodne za opicemi, mam nervy, v sobe asi 70 prasku antibiotik dva mesice leceni a vysledek zadny. Sem tam kde sem byl.

Pane doktore prosim Vas napada Vas neco cim by to mohlo byt a jak by se to dalo lecit? Jestli Vam to pomuze tady jeste posledni nalezy z laboratore:TTC: Staphylococcus sp, Corynebact sp, Streptococcus viridans : C : na vse TTC moc : negat

Vážený pane Bartošku, není opravdu lehké vám dát vyčerpávající odpověď na váš dotaz, tak aby také vedla k vašemu úplnému uzdravení.

Zdá se, že popisovaný stav bude vyžadovat hlubší vyšetřování, nejen celého močopohlavního traktu, jako možného zdroje přetrvávajících potíží, ale také bude třeba se asi zaměřit na vyloučení ložiska infekce v těle (fokusu).

Takové ložisko, jako zdroj vyplavovaných baktérií do oběhu, může vypadat zcela nevinně. Bývá to třeba chronický zánět krčních mandlí anebo váček pod zubem.

Při nálezu smíšené bakteriální flóry je také možné nechat vypěstovat vakcínu, která je mnohdy výborným řešením urputnějších případů. Lékař sám musí zvážit zda zvládne úspěšné řešení vašeho problému, pokud se mu to nebude dařit, je tu vždy pracovistě vyššího stupně, urologická klinika. Zdraví MUDr.Rudolf Vévoda

Dobrý den, třetí měsíc trpím vodnatým výtokem bez svědění, jen s mírným zarudnutím sliznice. Gynekolog opakovaně nachází „typickou mykozu“ . husté bělavé povlaky. V MOPu ale žádné kvasinky nejsou, i když jsem byla na mikrobiologii přímo v odběrové místnosti, aby nedošlo k odumření při transportu.

Výsledek: MOPI-II, epit+++, leuko++, lactobacilus+++. Můj lékař už mi napsal Mycomax, Sporanox, Canesten, ale nic nepomáhá. Připadá mi, že to snad ani mykoza být nemůže, když se kvasinky opakovaně neprokázaly a nic nezabírá. Bělavý vodnatý výtok, někdy s hrudkami, kysele „vonící“ mám ale stále a nyní již neví nikdo co s tím.

Dostala jsem doporučení na urologii, zda-li to nemůže být únik moči, i když to předem vylučuji, jelikož bych to snad poznala. Dr. mi hodlá udělat cystoskopii, výtěr z uretry :lactobacillus ++, grampozitivní tyčky++, drť. Jinak problémy s močovými cestami nemám, sono negativní.

Myslíte si, že mé zmíněné problémy by mohly souviset s urologií? Děkuji moc.

Vážená paní Katko, nelze vyloučit, že může jít o výtok z parauretrálních žlázek, které se vyskytují v těsné návaznosti na močovou trubici.

Gynekologa k této úvaze vede především zjjištění MOP I- II, tedy v podstatě normální nález poševní flóry. Tomuto vyšetření byste se podrobit měla, může přinést řešení vašeho případu.

Ideální je, pokud gynekolog s urologem úzce spolupracují a postupují cíleně vylučovací měetodou. Zdraví MUDr.Rudolf Vévoda

když chci přetáhnout předkožku tak nekde uprostred par centimetru pod žaludem mam kužičku srostlou s organem jakoby malou žilkou nebo něčim takovým nevíte co to je ? nemužu pak uplne stahnout

Vážený pane Alexi, vaše situace vyžaduje přímé vyšetření ( a nejspíš i nápravu) v ordinaci urologie, kam byste se měl objednat- nejlépe prostřednictvím vašeho praktického lékaře. Zdraví MUDr.Rudolf Vévoda

muj penis i varle ve vode plavou je to normalni co to znamena dekuji za odpoved

Vážený pane Alexi, uváděné nadnášení šourku a penisu ve vodě je docela přirozený fyzikální jev, Zdraví MUDr. Rudolf Vévoda

Dobry den, pri vyvrcholeni behem styku s partnerkou se se objevily dve mensi cerstve krevni srazeniny. Krvaceni se neopakuje a ani nejsou zadne jine problemy ci bolesti. Je mozne to vysvetlit nejakou prasknutou cevkou? Ci je to duvod k necemu vaznejsimu? Predem dekuji. S pozdravem, Martin

Vážený pane Martine, drobná příměs krve v ejakulátu spermatu může být zaviněna větším překrvením při déletrvajícím pohlavním vzrušení, případně při zánětlivém prosáknutí některé části vývodných cest semenných (snad nejčastěji prostaty).

Stejně tak se krev může objevit jako první příznak nádoru anebo krevního onemocnění. Měl byste prostřednictvím svého praktického lékaře si nechat provést v laboratoři hemokoagulační (krevní) vyšetření a nechat si rovnou vypsat poukázku k urologickému vyšetření.

Tam výsledek z laboratoře přinesete. Pro váš klid mohu uvést, že většinou podobné případy nastávají při dlouhé a intzenzivní souloži, někdy i vinou speciálních manipulací s penisem při ní. To by vás ale nemělo zase příliš zklidnit, tak abyste na odborné vyšetření rezignoval.

Nemusíte se toho bát, nic bolestivého vás nečeká. Zdraví MUDr.Rudolf Vévoda

Dobrý den, mám takový problém. asi před dvěmi měsíci jsem měl zánět prostaty a měl jsem problém s ústím močové trubice, které ani po dobrání antibiotik neodeznělo. Lékař mi udělal tři stěry z močové trubice (chlamydie, uretoplasma a ještě něco) všechno bylo s negativním výsledkem, podstoupil jsem i stěry na kožním.

Také negativní. Mám trochu zarudlé ústí močové trubice a je citlivé. Po sexu se mi to zdá intenzivnější. S kondomem i bez. Zkoušel jsem hypermangan, desinfekční indulonu. Mast co jsem dostal na kožním a stále nic. Můžete mi poradit, co by to mohlo být, případně, co bych mohl udělat pro odstranění mých problémů.

Děkuji

Vážený pane Víte, déletrvající vydráždění zevního ústí močové trubice často podporuje užívání nevhodného spodního prádla, jako jsou slipy, případně i spodní prádlo s obsahem umělých vláken. Ideální jsou čistě bavlněné a zcela volné- vzdušné -trenýrky či boxerky.

Přecitlivělost mohou také podpřit mýdla (právě místo nich je vhodné pravidelně používat spíše dezinfekční indulonu (tedy ne zkoušet ji pár dní, ale používat denně po osprchování). Dezinfekční indulona byla vyvinuta ve spolupráci s předními dermatology u nás.

Chronické překrvení zevního ústí močové trubice se někdy zaměňuje za mírný výhřez její sliznice- to je pak sice trvale citlivé, ale léčebně neovlivnitelné bez drobného zákroku. Zdraví MUDr.Rudolf Vévoda

Streptokokové infekce

Jedná se o infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi ze skupiny streptokoků. Streptokokové infekce mohou být rozděleny mikrobiologicky podle vlastností streptokoka anebo klinicky podle typu onemocnění, které vyvolává.

Při růstu bakterie na živné půdě (na krevním agaru) vzniká kolem každé kolonie beta – hemolytického streptokoka zóna jasné hemolýzy (tj. oblast, ve které se nachází kompletně rozložená krev). Tzv.

zóna nekompletní hemolýzy, charakterizovaná zelenou odbarvenou zónou, je zase typická pro růst alfa – hemolytických streptokoků (obvykle tzv. Streptococcus viridans). A gama – hemolytické streptokoky neprodukují hemolýzu vůbec.

Další klasifikace, využívající sacharidů, které jsou přítomné v buněčné stěně, rozděluje streptokoky do skupin podle Lancefieldové: A-H a K-T.

Beta – hemolytické streptokoky ze skupiny A (obvykle Streptococcus pyogenes) jsou pro člověka nejvíce virulentní (virulence je individuální vlastnost patogenu – například bakterie nebo viru , která vyjadřuje stupeň patogenity určitého mikrobiálního kmene ve srovnání s ostatními kmeny daného druhu, také se dá říci, že jednotlivé kmeny jsou různě virulentní, virulence se určuje například podle schopnosti mikroba vyvolat onemocnění či v rámci něho usmrtit hostitele). Beta – hemolytické streptokoky ze skupiny A mohou způsobit následující onemocnění: faryngitidu (tj. zánět nosohltanu), tonzilitidu (tj. akutní zánět krčních mandlí, jinak také se toto onemocnění označuje jako angína), dále ranné a kožní infekce, sepse (označení sepsis ze slova sepo = hnít je název pro celkovou reakci organismu na infekci), spálu (latinsky se toto onemocnění označuje jako skarlatina, a jedná se o infekční onemocnění vyvolané bakteriemi z rodu streptokoků, které je charakterizované horečkou, zánětem mandlí a kožní vyrážkou), pneumonie (tedy zápaly plic), revmatickou horečku (revmatická horečka je nebezpečné zánětlivé onemocnění, které se rozvíjí jako komplikace špatně léčené nebo vůbec neléčené streptokokové angíny způsobené A streptokokem) a nebo glomerulonefritidu (jedná se o zánět ledvinových glomerulů – tedy ledvinových klubíček, jde o autoimunitní onemocnění – tedy onemocnění vyvolané nenormální agresí vlastního imunitního systému vůči organizmu pacienta).

Zajímavé:  Příznaky Těhotenství Lesklé Oči?

Mezi streptokoky skupiny D zařazujeme enterokoky (patří sem Enterococcus faecalis, Enterococcus durans, Enterococcus faecium, dříve také Streptococcus faecalis, Streptococcus durans a Streptococcus faecium) a neenterokoky (Streptococcus bovis a Streptococcus equinus).

Za většinu lidských onemocnění, která jsou vyvolána streptokoky ze skupiny D, je zodpovědný Enterococcus faecalis nebo Streptococcus bovis.

Od ostatních streptokoků se odlišují svojí schopností růst ve 40 procentní žluči a hydrolyzovat (hydrolýza je rozkladná chemická reakce, při které se spotřebovává voda) esculin (Bile Esculin Agar neboli žluč – esculin agar je selektivní rozlišující živná půda používaná v mikrobiologii k izolaci a rozlišení jednotlivých enterokoků ze skupiny D streptokoků, samotný esculin je flavonoid, který se získává jako extrakt z kaštanové kůry). Enterokoky jsou identifikovány reakcí PYR ( tzv. pyrrolidonyl – beta – naftylamidová hydrolýza). 

Enterokoky také rostou v 6,5 procentním roztoku chloridu sodného, zatímco Streptococcus bovis nikoliv.

Ten bývá často izolován ze zažívacího traktu a může vyvolat endokarditidu (endokarditida je zánět vnitřního povrchu srdce neboli endokardu, který je způsobený mikroorganismy a postihuje zejména srdeční chlopně), obzvláště u nemocných, kteří trpí střevními nádory nebo jinými chorobami. Streptococcus bovis je relativně dobře citlivý na podaná antibiotika.

Infekce vyvolané enterokoky jsou rezistentnější (tedy odolnější vůči působení antibiotik) v tom případě, jestliže nejsou použita antibiotika, která působí na růst buněčné stěny, jako jsou například penicilin, ampicilin nebo vankomycin a aminoglykosidová antibiotika (například gentamicin nebo streptomycin).

Enterococcus faecalis vyvolává endokarditidu, infekce močových cest, nitrobřišní sepse, celulitidy (jako celulitida se označuje difúzní, akutní zánět postihující solidní tkáně, nikoliv duté tělesné orgány, který je charkterizovaný překrvením tkání, jejich otokem a infiltrací postižených míst bílými krvinkami), dále ranné infekce a bakteriémie (tj. průnik a rozšíření bakterií v krevním oběhu nemocného, který je normálně sterilní). Enterokoky, které jsou rezistentní na léčbu antibiotiky ze skupiny aminoglykosidů v kombinaci s antibiotiky působícími na růst buněčné stěny, vyvolávají velice obávané, velmi závažné a na léčbu zpravidla neodpovídající infekce, obzvláště mezi pacienty hospitalizovanými v nemocnicích. Také streptokoky ze skupiny B mohou vyvolat závažná infekční onemocnění, jako jsou  novorozenecká sepse, endokarditida nebo septická artritida (tedy infekční zánět kloubů provázející sepsi).

Streptokoky ze skupiny C a G

Streptokok – příznaky a léčba jednotlivých druhů

  • Streptokok způsobuje i běžné nemoci, jakou je třeba zánět ucha.
  • Mnoho streptokokových infekcí se projevuje bolestí v krku.
  • Jeden z nejčastějších streptokoků, Streptococcus pneumoniae, způsobuje například zápal plic.
  • Streptokok agalactiae je nebezpečný hlavně pro těhotné ženy, které jím během porodu mohou nakazit své novorozené dítě.
  • Za infekcemi kůže může stát streptokok pyogenes.
  • Streptokok stojí také za spálovou angínou.

Streptokoky jsou druhy bakterií, které patří do čeledi Streptococcacae. Jsou běžnou součástí lidské bakteriální mikroflóry, existují však i patologické druhy, které způsobují široké spektrum různě závažných nemocí.

Vyskytují se v ústech, hrtanu, kůži i respiračním systému. U žen bývá streptokok častým původcem onemocnění pochvy a dělohy.

Co je streptokok?

Bakterie z rodu streptokok se u lidí i zvířat vyskytují přirozeně jako součást bakteriální mikroflóry kůže a sliznic. Jiné druhy streptokoka se používají také v potravinářském průmyslu. Lidé je však častěji skloňují v souvislosti s onemocněními, která jsou vyvolána patologickými původci. Těch lékaři momentálně rozlišují zhruba kolem 70.

Kde se streptokok vyskytuje?

Pokud jde o přítomnost těchto bakterií, streptokoky se vyskytují jak u mužů, tak u žen. Přítomny bývají zejména:

  • Streptokok v ústech
  • Streptokok v hrtanu
  • Streptokok na kůži
  • Streptokok v nose (v respiračním systému)

U žen se kromě výše zmíněných míst také poměrně často vyskytuje streptokok v pochvě a děloze (konkrétně Streptococcus agalactiae v pochvě), což může být nebezpečné hlavně pro nastávající matky. U mužů je pak přítomen streptokok v močové trubici, moči a ve stolici.

Druhy streptokoka

Jak už zaznělo výše, patologických původců onemocnění existují desítky. Mezi nejčastější streptokoky však patří:

  • Streptococcus pneumoniae, který způsobuje zápal plic a je nejčastější příčinou bakteriální meningitidy u dospělých i dětí
  • Streptokok pyogenes, jenž způsobuje infekce kůže a dýchacích cest. Je také původcem spály či revmatické horečky
  • Streptokok agalactiae způsobující závažné a někdy i smrtící infekce novorozenců, kteří se během porodu infikují od své matky (bez klinických příznaků se vyskytuje tento streptokok ve vagíně, vzácněji v horních dýchacích cestách)

Streptokoková infekce a její přenos

Spoustu lidí zajímá hlavně to, zda je streptokok nakažlivý. Odpověď je samozřejmě kladná. Zdrojem nákazy navíc bývají kromě nemocných lidí také takzvaní bacilonosiči, kteří neprojevují žádné příznaky nemoci, ale bakterie přesto šíří. Nejčastěji k přenosu streptokoka dochází pomocí kapének, hlavně pak v uzavřených prostorech, kde se nachází větší počet lidí.

Infikovat se jedinci mohou také skrze nakažené předměty. Těmi nejčastěji bývají špatně umyté příbory či sklenice. Bakterie se do těla dostávají také přes nemyté ruce nebo při líbání a během určitých sexuálních aktivit. Zhruba u 3 % mužů se totiž streptokok nachází v močové trubic. Odtud se například mohou přenášet orálním sexem do ústní sliznice.

Prodělali jste někdy streptokokovou infekci?

Příznaky streptokoka

Jaké má streptokok příznaky? Bakterie do těla velmi často pronikají sliznicí nosohltanu. Onemocnění pak zpravidla začínají horečkou, bolestí v krku, obtížným polykáním a bolestí svalů či břicha.

Streptokokové navíc způsobují také záněty mandlí a hnisavou angínu, a to až ve 20 procentech případů. Vyvolávají také zánět středního ucha, zápal plic, spálu, revmatickou horečku nebo zánět ledvin.

V případě streptokoka agalactiae je to trochu jinak. Převládá totiž převážně u novorozenců, kteří nemají dostatečně vyvinutý imunitní systém. Zpravidla se tak nakazí během porodu.

U těhotných žen se totiž příznaky často vůbec neprojevují. Může však docházet k zánětu amnionu či endometritidě.

U matek po císařském řezu pak může streptokok způsobit meningitidu nebo přispět k tvorbě abscesů.

Streptokoková angína

Velmi běžným onemocněním, které způsobuje Streptococcus pyogenes, je také spálová angína. Tu mnozí označují za angínu streptokokovou. Spálová angína se projevuje typickou vyrážkou, která může (ale také nemusí) svědit.

Pokud jde o výskyt onemocnění, typický je tento streptokok u dětí, přičemž postihuje především malé pacienty ve věku od 3 do 10 let. Může se však vyskytnout i u dospělých, kojence do 3 měsíců věku naopak nepostihuje vůbec.

Pacienti se také často ptají, jaká je pro tento streptokok inkubační doba. Ta se u dané nemoci pohybuje v rozmezí od jednoho do pěti dní a mezi hlavní příznaky patří velká bolest v krku, potíže při polykání či chrapot. Nemoc se nedoporučuje podceňovat. Neléčený streptokok může způsobit poškození srdce či nervové soustavy.

Streptokok v krku

Řekl vám lékař, že máte streptokoka v krku? To samo o sobě ještě nic neznamená. Na sliznicích se totiž běžně nacházejí i ty druhy, které člověku žádným způsobem neškodí, a naopak jsou součástí mikroflóry. Zároveň se však může jednat o příznak spálové angíny.

Streptokok v těhotenství

Jak už zaznělo výše, pro těhotné ženy je nebezpečný hlavně streptokok agalactiae, který kromě nastávajících matek ohrožuje také čerstvě narozené děti, jež nemají dostatečně vyvinutý imunitní sytém. K jeho infikaci zpravidla dochází během porodu. A jaké má streptokok v těhotenství příznaky? Způsobuje těžké infekce, které mohou končit i smrtí.

Streptokok: léčba

Jak se zbavit streptokoka v těle? Lékaři používají hlavně antibiotika na streptokoka, která se nasazují na základě kultivačního vyšetření. Jako podpornou léčbu lze konzumovat bylinné čaje, které mají pozitivní vliv na imunitu, nebo konkrétní byliny. Těmi nejúčinnějšími jsou:

  • Echinacea
  • Extrakt z černého bezu
  • Rakytník

Během léčby je vhodné užívat také probiotika, která jsou potřebná pro správnou funkcí střevní mikroflóry a doplnění správných bakterií.

Zlatý streptokok, nebo zlatý stafylokok?

Zlatý stafylokok je někdy mylně zaměňován za zlatého streptokoka. Žádný takový streptokok přitom není. Existuje pouze zlatý stafylokok, který se přenáší přímým dotekem s kůži nakaženého nebo nepřímo přes infikované předměty. Bakterie se nejčastěji objevují v dutině nosní a je velmi obtížně se jich zbavit.

Zlatý stafylokok způsobuje zánětlivá onemocnění krevního oběhu, záněty kůže, onemocnění dolních dýchacích cest, záněty srdečního i trávicího traktu. Bakterie zlatého stafylokoka mohou být přítomny například ve vepřovém mase, salámech, zmrzlině i bramborovém salátu.  Dalším z faktorů je nedostatečná hygiena.

Streptokok – Wikipedie

Tento článek je o rodu bakterií. O obecném řetízkovitém tvaru bakterií pojednává článek koky.
StreptokokStreptococcus pyogenesVědecká klasifikaceDoménabakterie (Bacteria)OdděleníFirmicutesTřídaBacilliŘádLactobacillalesČeleďStreptococcacaeRodstreptokok (Streptococcus)Rosenbach, 1884Typový druhStreptococcus pyogenesRosenbach, 1884Některá data mohou pocházet z datové položky.

Streptokok (Streptococcus) je rod kokovitých grampozitivních bakterií z čeledi Streptococcacae, které charakterizuje řetízkové uspořádání (odtud jejich pojmenování z řeckého στρεπτος – streptos, což znamená ohebný, zkroucený – jako řetěz).

Některé bakterie tohoto rodu se u lidí a zvířat vyskytují přirozeně a jsou součástí bakteriální mikroflóry kůže a sliznic, jiné se zase používají v potravinářském průmyslu. Ovšem existují i patologické druhy těchto bakterií, které jsou původci nejrůznějších onemocnění. V dnešní době je známo více než 70 druhů streptokoků širokého spektra různě závažných infekcí.

Zajímavé:  Pyogenní streptokok - Vše o zdraví

Nejvýznamnější patologické druhy

  • Streptokok skupiny A (Streptococcus pyogenes)
  • Streptokok skupiny B (Streptococcus agalactiae)
  • Pneumokok (Streptococcus pneumoniae)

Výskyt

Jak u mužů, tak u žen se nachází streptokoky v ústech, hrtanu, kůži a respiračním systému. U žen se pak často vyskytují v pochvě a děloze, což může vést k velkým rizikům pro novorozeně. U mužů se streptokoky mohou vyskytovat v močové trubici, moči, horních cestách dýchacích či ve stolici.

Příznaky

Streptokok do těla proniká sliznicí nosohltanu. Onemocnění začíná horečkou, bolestí v krku, obtížným polykáním, bolestí svalů nebo i břicha. Až z 20 % mohou streptokoky za záněty mandlí a angínu. Mohou však vyvolat i zánět středního ucha, zánět vedlejších nosních dutin, zápal plic, spálu, tzv. pyodermii (hnisavý zánět kůže), revmatickou horečku nebo zánět ledvin.

Odlišné příznaky má Streptococcus agalactiae. Způsobuje invazivní bakteriální infekce novorozenců, těhotných a netěhotných dospělých působením bakterií přímo na buňky nebo nepřímo pomocí toxinů, které uvolňují.

U dospělých jsou především postiženy starší osoby (70 let a více), osoby s poruchou imunity, např. diabetici, u nichž se projevuje infekcemi močových cest, pneumonií, endokarditidou a výjimečně i meningitidou.

Kolonizace těhotných žen je většinou asymptomatická, někdy se však může objevit zánět amnionu, endometritida nebo genitouretrální infekce s bakteriémií. V šestinedělí navíc může bakteriémie u žen po císařském řezu vést k endokarditidě, meningitidě nebo ke tvorbě abscesů.

Streptokokové infekce však nejčastěji převládají u novorozenců, z důvodu nedostatečně vyvinutého imunitního systému.[1]

Zdroj nákazy

Zdrojem nákazy mohou být jak nemocní lidé, tak i lidé, kteří bacil pouze šíří – tzv. bacilonosiči. Přenos streptokoků je možný např.

kapénkově v uzavřených prostorech s vysokou koncentrací osob, pomocí nakažených předmětů, jako jsou špatně umyté sklenice či příbory, nebo při líbání a při sexuálních aktivitách.

Asi 3 % mužů mají streptokoky v močové trubici, odkud se mohou přenášet orálním sexem do ústní sliznice.

Léčba

Streptokok se léčí pomocí antibiotik. Laboratorní kultivace zjistí citlivost na základní typy antibiotik a ty je pak možno předepsat ošetřujícím lékařem. Pro podporu imunitního systému je dobré užívat i bylinné pomocníky, jako je echinacea, extrakt z černého bezu nebo rakytníku. V době rekonvalescence je třeba, aby se pacient zaměřil na obnovu střevní mikroflóry probiotiky.

Přehled významných druhů

  • Streptococcus uberis
  • S. mutans
  • S. pneumoniae
  • S. pyogenes
  • S. salivarius
  • S. sanguinis
  • S. suis
  • S. viridans
  • S. agalactiae
  • S. dysgalactiae
  • S. bovis
  • Streptococcus equi
  • S.thermophilus

Reference

  1. ↑ Medixa.org I Streptokok – článek

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu streptokok na Wikimedia Commons
  • Taxon Streptococcus ve Wikidruzích
Tento článek je příliš stručný nebo postrádá důležité informace.Pomozte Wikipedii tím, že jej vhodně rozšíříte. Nevkládejte však bez oprávnění cizí texty.
Identifikátory taxonu

  • Wikidata: Q190161
  • Wikidruhy: Streptococcus
  • EoL: 83234
  • EPPO: 1STRCG
  • GBIF: 3223465
  • iNaturalist: 130854
  • IRMNG: 1023404
  • ITIS: 439
  • LPSN: streptococcus.html
  • NCBI: 1301
  • NZOR: a600df6f-ed5e-4d56-a3bd-a14dc4e9cb53
  • WoRMS: 393932
Autoritní data

  • PSH: 846
  • BNE: XX530711
  • BNF: cb11975344z (data)
  • GND: 4183655-8
  • LCCN: sh85128678
  • MA: 2778276568

Citováno z „https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Streptokok&oldid=20321980“

Streptococcus pyogenes

Streptococcus pyogenes je G+, fakultativně anaerobní, β-hemolytický kok, který roste ve dvojicích nebo tvoří řetízky. Patří do skupiny A (podle Lancefieldové). Je primárně patogenní pro člověka a člověk je jediným přirozeným zdrojem infekce. Je původcem infekcí dýchacích cest, kůže, systémových infekcí a příčinou poststreptokokových sterilních následků.

Vlastnosti[upravit | editovat zdroj]

Faktory virulence[upravit | editovat zdroj]

Povrchové faktory virulence[upravit | editovat zdroj]

Polysacharidový antigen C skupiny A

Stěnový polysacharid na bázi N-acetylglukosaminu a ramnózy, který určuje příslušnost ke skupině A (serologické třídění dle Lancefieldové).

Protilátky, které se proti němu vytvoří, mohou atakovat povrch srdečních chlopní. Lze jej prokázat ve výtěru z krku při použití rychlého testu (tzv.

Streptest) již v ordinaci a pomoci tak lékaři určit původce infekce a zahájit odpovídající léčbu.

M-protein

Je hlavním antigenem určujícím virulenci kmene. Jedná se o vláknitou strukturu vyčnívající z bakteriální stěny, existují různé sérotypy. Umožňuje adhezi na sliznici a chrání bakterii před fagocytózou.

Má souvislost se vznikem revmatické horečky či glomerulonefritidy (zřejmě kvůli antigenní podobností s membránou ledvinných glomerulů). Má antifagocytární vlastnosti – obsahuje místa pro vazbu regulačního faktoru komplementu H a fibrinogenu.

Inhibuje komplementovou kaskádu.

F-protein a další adhezivní molekuly

Zprostředkovávají přichycení k různým buňkám. F-protein interaguje s fibronektinem (vazba na epitel dýchacích cest).

Pouzdro

Hyaluronová kyselina (identická s tkáňovou), antifagocytární vlastnosti, „mimikry“, mukoidní kolonie.

[upravit | editovat zdroj]

Erytrogenní (pyrogenní) toxiny

Způsobují spálový exantém a fungují jako superantigen. Nadměrně stimulují buňky imunitního systému, dochází k vzestupu teploty, k nadprodukci různých mediátorů zánětu, k potlačení protilátkové odpovědi apod., může dojít až ke vzniku toxického šoku. Zvyšují citlivost k endotoxinu.

Streptolysin O

  • Destruuje membrány buněk, a tím je usmrcuje.
  • V plazmě je aktivita blokována, antigenní.
  • Má kardiotoxické vlastnosti.
  • Způsobuje lýzu bílé krevní řady (leukocyty, monocyty).
  • Má podíl na vzniku poststreptokokové revmatické horečky.
  • ASLO – antistreptolyzin O, protilátky, k retrospektivní diagnóze nedávno proběhlé streptokokové infekce a k diagnóze jejich případných poststreptokokových následků.

Streptolysin S

Má na svědomí vznik β-hemolýzy na krevním agaru. Usmrcuje leukocyty, které fagocytovaly streptokoka, neimunogenní.

Streptokinázy

Jsou enzymy, které aktivují fibrinolýzu a umožňují prostup do tkání. Dříve se používaly k léčbě trombóz.

Hyaluronidáza

Je další enzym, který usnadňuje šíření v tkáních.

Deoxyribonukleáza

Štěpí DNA z rozpadlých buněk. Tvoří se proti ní protilátky, které lze prokázat, a proto slouží k diagnostice.

C5a-peptidáza

Je enzym, který brání správné funkci komplementu.

Nemoci[upravit | editovat zdroj]

Často dochází k bezpříznakovému nosičství u dětí a mladých dospělých jedinců (asi 10 % populace). Přítomnost streptokoka je ale omezována přirozenou mikroflórou a protilátkami proti proteinu M ve stěně bakterie.

Onemocnění dýchacích cest[upravit | editovat zdroj]

  • Spálová angína (lat. tonsillitis acuta) – tvoří asi 10–30 % zánětů hltanu (zbytek je způsoben převážně viry)[1], onemocnění je provázeno celkovými příznaky, zánětem mandlí s čepy, bolestí v krku a rýmou, kašel nebývá přítomen.
  • Spála (lat. scarlatina) – onemocnění probíhající při prvním kontaktu se S. pyogenes (většinou u dětí) spojené s vyrážkou.
  • Zánět středního ucha (lat. otitis media).

Onemocnění kůže (pyodermie)[upravit | editovat zdroj]

  • Impetigo – zánět kůže s puchýřky a stroupky často postihující děti.
  • Růže (lat. erysipelas) – zánět kůže charakterizovaný červenými skvrnami charakteru flegmony (neohraničeného zánětu) s celkovými příznaky.

Onemocnění hlubokých tkání[upravit | editovat zdroj]

Invazivní a toxická onemocnění[upravit | editovat zdroj]

Sterilní následky[upravit | editovat zdroj]

Tzv. sterilní následky jsou onemocnění, která vzniknou poté, co už není streptokok přítomen. Příčina jejich vzniku je složitá, pravděpodobně se na nich podílí účinek některých bakteriálních produktů (např.

streptolysin O a S) a ovlivnění imunitního systému nemocného. Nemoc je způsobena podobností bakteriálních antigenů s antigeny hostitele a kvůli ukládání imunokomplexů, tj. komplexů antigen–protilátka, do tkání.

Tělo pak začne poškozovat vlastní tkáně. Patří k nim:

  • Revmatická horečka (lat. febris rheumatica) – postižení kloubů, srdce s rizikem vzniku chlopenní vady a mozku (chorea minor – porucha motoriky, tzv. tanec sv. Víta). Objevuje se asi 3 týdny po neléčené streptokokové angíně.
  • Glomerulonefritida – postižení ledvin vzniklé v důsledku ukládání imunokomplexů v bazální membráně glomerulů a aktivace komplementu. Objevují se bolesti v bedrech, krev a bílkoviny v moči a poruchy krevního tlaku.

Rozvoji těchto následků lze předejít včasnou a správně vedenou antibiotickou léčbou.

Nosičství Streptococcus pyogenes[upravit | editovat zdroj]

Prevalence nosičství Streptococcus pyogenes v dětské populaci je v závislosti na oblasti 15 až 20 %, v dospělé populaci nižší.

Asymptomatičtí nosiči nejsou v riziku vzniku supurativních ani non-supurativních komplikací a nejsou považováni za podstatný rezervoár pro šíření streptokokové infekce.

Tyto asymptomatické nosiče tedy není třeba identifikovat ani léčit. Provádět kontrolní kultivace po terapii není doporučeno (cost-benefit).[2][3]

Léčba[upravit | editovat zdroj]

S. pyogenes je dobře citlivý na antibiotika, lékem první volby je penicilin. V případě alergie na penicilin je možná léčba makrolidovými antibiotiky (např. klarithromycin) nebo linkosamidy. Je-li infekce závažná, provázená nekrózami tkáně, je na místě chirurgické ošetření.

Prevence[upravit | editovat zdroj]

Vakcína proti infekcím způsobeným S. pyogenes není v současné době k dispozici.

Diagnostika[upravit | editovat zdroj]

Diagnostika se provádí kultivací, mikroskopií a sérologicky. Lze doplnit biochemickými a bacitracinovým testem.

  • Mikroskopie – G+ koky s řetízcích, nesporulují.
  • Kultivace – na krevním agaru roste v drobných koloniích se zónou úplné β-hemolýzy (projasnění).
  • Sérologicky – průkaz C, M a T antigenů (viz výše).
  • Bacitracinový test – Str. pyogenes neroste v přítomnosti 0,04 j bacitracinu. Lze tak odlišit streptokoka skupiny A od ostatních skupin.
  • Katalázový test – negativní.

Fotogalerie[upravit | editovat zdroj]

  • Streptococcus pyogenes na krevním agaru
  • Streptococcus pyogenes, detail β-hemolýzy

Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Související články[upravit | editovat zdroj]

Externí odkazy[upravit | editovat zdroj]

Reference[upravit | editovat zdroj]

  1. ↑ BÉBROVÁ, Eliška a Vilma MAREŠOVÁ. Směrnice pro antibiotickou léčbu akutních respiračních infekcí v komunitě [online]. [cit. 24. 3. 2010]. .
  2. ↑ Bisno AL, Stevens DL. Streptococcus pyogenes. In Mandell, Bennett, & Dolin: Principles and Practice of Infectious Diseases, 6th ed. 2005: 2362–2390.
  3. ↑ . Fisher RG, Boyce TG. Nose and Throat Syndromes. In Lippincott Williams & Wilkins: Moff et‘s Pediatric Infectious Diseases: A Problem-Oriented Approach, 4th Edition 2005: 14–43.
  • BEDNÁŘ, Marek, et al. Lékařská mikrobiologie. 1. vydání. Praha : Marvil, 1996. 558 s. ISBN 80-238-0297-6.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector