Barvení vlasů – vše o zdraví

Barvení vlasů - Vše o zdraví

Ilustrační foto: ingimage.com

6. 4. 2018

Čas od času se objeví zpráva, že časté barvení vlasů škodí. Přinejmenším prý poškozuje kvalitu vlasů, přinejhorším způsobuje nemoci. Mnohé ženy naopak tvrdí, že barvením se stav jejich vlasů zlepšuje, že je pak mají více vyživené, zdravěji vypadající. Kdo se v tom má vyznat?

Skutečnost je taková, že kvalita a složení barev se výrazně změnily. Kdo pamatuje zápach čpavku, který kdysi zahaloval kadeřnictví, má jasno v tom, že barvení dříve a teď je odlišná záležitost. Existuje spousta druhů barev nejen co se týká odstínů, ale především složení, takže je možné si vypozorovat, které komu dělají takzvaně dobře.

Jsou rovněž mnohem méně agresivní, než bývaly ty, které ze svého mládí pamatuje generace dnešních seniorek. Rozdíl je i v tom, co si kdo představuje pod pojmem barvení.

Jestliže si nějaká dáma od šestnácti nechává pravidelně stahovat svou původní barvu a vytváří ze sebe blondýnu, po třiceti či více letech rozhodně o zdravém přístupu ke svým vlasům mluvit nemůže.

Stejně tak není úplně ideální časté střídání barev, které vyžaduje stáhnutí barvy původní. Ono to totiž nefunguje tak, že si jednu barvu překryjeme druhou, to ví každá zkušená kadeřnice.

Barvení vlasů se stalo tak běžnou součástí života, že je vděčným tématem článků, diskusí a tudíž, jak už to bývá, i vědeckých studií. Zkrátka, jde o téma atraktivní. Takže se čas od času objeví studie, která každou ženu, která nemá svou přirozenou barvu vlasů, trošku poleká.

„Jestliže se podíváme na složení barev na vlasy, vidíme, že se jedná o složky, které mohou být alergenní. Ostatně na každé barvě to výrobce pro jistotu uvádí. Když tedy smícháme jednotlivé složky barvy a vytvoříme roztok, kterým si potíráme vlasy, jde o koktejl, který je snad největším alergenem, jaký existuje,“ tvrdí Torkil Menné, jeden z autorů podobných výzkumů.

Tvrdí, že barvením se postupně po řadu let dostávají chemikálie do pokožky a zaděláváme si tím na to, že se to jednou projeví alergiemi, ztrátou imunity, kožními nemocemi. Nedávno se objevily v tisku citace z dalšího výzkumu, tentokrát ho provedli vědci z univerzity v Yale.

Podle něj ženy, které si barví vlasy více jak devětkrát ročně, mají až o šedesát procent vyšší riziko, že onemocní jednou z forem leukémie.

Jiní vědci naopak tyto závěry zpochybnili, chybí pro ně prý dostatek důkazů. Jisté však je, že předmětem zájmu je látka butoxyetanol, kterou barvy mnohdy obsahují.

A ta je čím dál častěji dávána do souvislosti z rakovinou močového měchýře.

Výrobci barev však logicky namítají, že pokud by barvy obsahovaly látky, které v daném množství prokazatelně škodí zdraví, už dávno by byl jejich prodej zakázán.

S tím, jak má však čím dál více lidí různé alergie, se objevuje čím dál více případů, kdy ženy mají alergické reakce na barvení vlasů.

Což je nepříjemné zejména ve vyšším věku, pokud dáma nechce nosit vlasy šedé, přirozené.

Ne každá má šedou barvu, která jí sluší, mnohé si život bez barvení nedovedou představit, a jakmile se objeví šedivá pěšina, spěchají do kadeřnictví. Šedivé zkrátka chodit nechtějí.

Každopádně je vhodné dodržovat radu, která je uvedena na každém balení barvy, tedy před nabarvením celé hlavy si provést test, zda právě na tento druh barvy člověk není alergický.

Je to vhodné udělat zejména tehdy, když měníme značku barvy a měla by nás o tom poučit i kadeřnice, pokud použije barvu jinou než obvykle. Barvení vlasů je téma, které asi bude společnost rozdělovat věčně.

Část žen tvrdí, že si barvením vlasy zničila, jiné naopak jsou přesvědčeny, že si tím vlasy vylepšily. Mnohem větším

nebezpečím než profesionální barvení kvalitními barvami je však barvení domácí barvami levnými, nevalné kvality. Právě při něm vznikají případy, kdy žena spláče nad výsledkem.

A čím jsou vlasy hustší a delší, tím je obtížnější si je doma kvalitně nabarvit. A co teprve, když jsou prošedivělé nebo mají výrazné odrosty.

To je pak výsledek domácího barvení mnohdy ještě horší, než byl původní stav.

Zkrátka, správné barvení je věda. Je při ní dobré vědět o možných rizicích, ať už estetických nebo zdravotních, ale každopádně není nutno podléhat paniku vyvolávajícím zprávám, že barvení vlasů je hodně zdraví nebezpečné. To už by tu dnešní starší dámy, jejichž vlasy mnohdy procházely hodně drsnými zásahy, vlastně nebyly, ne?

Hodnocení: (5 b. / 5 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Zpět na homepage Barvení vlasů - Vše o zdraví

Источник: https://www.i60.cz/clanek/detail/19417/barveni-vlasu-skodi-nebo-pomaha

Maximální ochrana barvy barvených vlasů

Více než 70 % žen si barví vlasy. Barvení vlasů je nejenže spojeno s chemickým narušením vlasů, ale také s nutností vynaložit jistý finanční obnos a obětovat čas návštěvou kadeřnictví.

Potřeba častějšího barvení vlasů zvyšuje riziko třepení a poškození vlasů a také dřívější návštěvu kadeřnictví. Správná vlasová péče pomůže prodloužit trvanlivost a zářivost barvy a v konečném důsledku nám pomůže i ušetřit.

Případné dobarvení odrostů není zejména u středně dlouhých a dlouhých vlasů tak finančně náročné, jako barvení celých vlasových délek.

Dlouhotrvající efekt nabarvených vlasů permanentními barvami se odvíjí zejména od pórovitosti vlasů. Velmi pórovité vlasy snadněji absorbují a ztrácejí vlhkost. Tyto změny vlhkosti pak vedou k rychlejší ztrátě pigmentů z vlasů. Aby byly vlasy zářivé a krásné po nejdelší čas, je důležité vlasy zachovat ve skvělé kondici.

Věděli jste, že červené pigmenty jsou nejnáchylnější a velmi rychle se z vlasů ztrácí. Barvy na vlasy s červenými pigmenty se rychleji stávají fádnějšími díky jejich velké molekulové hmotnosti, která znesnadňuje proniknutí pigmentu hluboko do vlasu.

Profesionální barvení je základ

K barvení vlasů nepřistupujte svépomocí doma, navíc pokud nejste kadeřnice/kadeřník. Barvením krabičkových drogériových barev, ale také profesionálních barev v rukou laika, nikdy nelze zajistit dobrou kondici vlasů. Vždy je lepší svěřit své vlasy do rukou odborníka. Každé vlasy jsou unikátní ve své pevnosti, pórovitosti, struktuře a odolnosti.

Zajímavé:  Citlivé bradavky - vše o zdraví

Univerzální krabičkové barvy z drogérií a supermarketů v žádném případě nezohledňují skutečný stav vlasů. Jejich agrese pak mnohdy zcela zbytečně narušuje integritu vlasových vláken. Nebojte se v kadeřnictví zeptat, jaké barvy na vlasy používají, zejména ještě předtím, než se objednáte.

Na stránkách výrobce pak ověřte, zda barva obsahuje také oleje nebo jiné nutriční složky, které vlasy v průběhu barvení hydratují a chrání.

Barvení vlasů - Vše o zdraví

Young Macadamia & Keratin pro chemicky ošetřované vlasy

Šamponování vlasů

Časté mytí vlasů přispívá k rychlejšímu blednutí barev. Snížení frekvence mytí vlasů na dvakrát nebo třikrát týdně výrazně prodlouží trvanlivost barvy. Pokud to není nezbytně nutné, nepoužívejte šampóny proti lupům, proti vypadávání nebo proti mastným vlasům, případně jejich používání alespoň omezte na jedenkrát týdně.

Jedná se o čistící šampóny, které mají za úkol důkladně vyčistit vlasovou pokožku a daleko rychleji vymývají také pigmenty. Používejte šampóny, které jsou speciálně určené pro barvené vlasy. Zaměřte se na šampóny s obsahem jojobového nebo makadamového oleje.

Tyto oleje jsou z chemického hlediska nejvíce podobné lidskému mazu, který přirozeně vlasy hydratuje a zachovává je v dobré kondici. Tyto oleje navíc potáhnou vlasy jemným, lehkým filmem, který vlas uzavře a uzamkne tak pigmenty uvnitř vlasového vlákna.

Doporučujeme šampón Young Macadamia & Keratin, který díky obsahu makadamového oleje podporuje a ochraňuje stálost barvy a zároveň vlasy udržuje v dobré kondici.

Pokud je každodenní mytí vlasů nezbytností, doporučujeme mokré mytí vlasů částečně nahradit suchým šampónem. Jeho složení umí absorbovat přebytečný maz a vlasy pak nejsou mastné a zplihlé. Suchý šampón neovlivňuje barvu vlasů.

Po nabarvení vlasů vyčkejte minimálně dva dny, ideálně čtyři dny, do dalšího mytí vlasů. Barvené pigmenty tak získají dostatek času k uchycení uvnitř vlasového vlákna.

Chraňte vlasy před vlhkostí i během očisty zbytku těla. Během sprchování používejte koupací čepici nebo vlasy alespoň sepněte do volného drdolu. Samotná vlhkost během sprchování může zapříčinit blednutí barvy barvených vlasů.

Vlasy myjte vlažnou vodou. Příliš teplá a horká voda otevírá povrch vlasového vlákna a pigmenty tak mají větší šanci uniknout. Totéž platí u fénování vlasů příliš horkým vzduchem nebo během žehlení a kulmování vlasů.

Abyste samotné vlasy, ale také jejich barvu ochránili před nadměrným teplem, je vhodné používat ochranné fluidy a spreje.

Pár kapek makadamového a keratinového séra Young Macadamia & Keratin dokáže maximálně redukovat negativní vliv tepelného stylingu na intenzitu barvy a kvalitu vlasů.

Barvení vlasů - Vše o zdraví

Young Macadamia & Keratin pro chemicky ošetřované vlasy

Kondice vlasů

Po každém umytí vlasů šampónem, použijte kondicionér určený pro barvené vlasy. Doporučujeme přípravky s obsahem jojobového nebo makadamového oleje, jejichž výhody jsme si popsali už výše. Barvené vlasy jsou v podstatě již narušené, proto je vhodné, aby kondicionér obsahoval také složky, které dokáží vlasy posílit.

Aminokyseliny keratinu jsou pro tento účel velmi vhodným pomocníkem, protože se jedná o přirozenou součást vlasů, která drží vlasová vlákna pohromadě. Doporučujeme masku Young Macadamia & Keratin, která obsahuje makadamový olej pro ochranu barvy a aminokyseliny keratinu pro ošetření chemicky narušených vlasů.

Maska na vlasy navíc uzavírá povrch vlasu, což udržuje pigmenty uvnitř.

Environmentální faktory

Sluneční záření, chlór, mořská sůl, smog, okolní vlhkost a další environmentální faktory působí proti stálosti pigmentů.

Veškeré tyto faktory nejenže negativně ovlivňují intenzitu a trvanlivost barvy, ale také negativně působí na samotnou kvalitu vlasů.

Proto je nutností používat bezoplachové přípravky, které vlasy ochrání proti nepřízni okolních vlivů. Pár kapek fluidu Macadamia & Keratin vytvoří bariéru, která tyto negativní faktory odráží.

Vlasová kosmetika Young Macadamia & Keratin

Profesionální přípravky vlasové kosmetiky italské rodinné společnosti Edelstein řady Young Macadamia & Keratin nabízí ochranu pigmentů a maximální ošetření chemicky narušených vlasů.

Jak již název napovídá, přípravky obsahují makadamový olej a keratin.

Kompletní program pro zachování intenzity a záře barvy vlasů a pro intenzivní regeneraci vlasů zahrnuje šampón Young Macadamia & Keratin, masku Young Macadamia & Keratin a fluid Young Macadamia & Keratin.

Makadamový olej (macadamia ternifolia seed oil) se získává ze semen jedlých makadamových ořechů. Působí jako kondicionér, vlasy zvláčňuje a hydratuje. Tento olej obsahuje převážně nenasycené mastné kyseliny, palmitoolejové kyseliny a mononenasycené kyseliny.

Přirozeně se makadamové ořechy vyskytují v Austrálii. Pro komerční použití jsou pěstovány na Havaji. Makadamový olej je velmi lehký a jeho chemický profil je velmi podobný přirozenému lidskému mazu. Je nemastný, má ochranné vlastnosti a udržuje ve vlasech hydrataci.

Aminokyseliny keratinu (keratin amino acids) je směs aminokyselin získávána hydrolýzou keratinu. Aminokyseliny keratinu zvyšují pevnost vlasů a hebkost vlasů a brání před lámáním a třepením vlasů. Aminokyseliny keratinu snižují krepatost vlasů, nepoddajnost a polétavost vlasů.

Působí také proti elektrizování vlasů a proti statické elektřině.

Barvené vlasyEdelsteinNovinkaPředstavujemeVlasová kosmetikaYoung

Источник: https://akademie.inhair.cz/maximalni-ochrana-barvy-barvenych-vlasu/

Jak často si barvit vlasy? Tipy pro barvení

Jak často si barvit vlasy? Zodpovíme všechny vaše otázky Krásné, vyživené a zdravé vlasy jsou snem každé ženy. My vám poradíme, jak se o barvené vlasy starat tak, aby byly vaší pýchou.

Barvení vlasů se často může proměnit v noční můru. Zvlášť, když se do něj pustíte sama na vlastní pěst. Přečtěte si naše rady, jak se vyhnout častým potížím a nevytvořit si na hlavě barevnou ‚helmu‘.

Jak často lze barvit vlasy záleží na tom, jak jsou zdravé a jak velké změny chcete udělat. Pokud se chystáte na úplně novou barvu, doporučujeme nechávat mezi barvením rozestup čtyři až sedm týdnů – zvláště pokud se jedná o peroxid. Potřebujete jen zakrýt odrosty? To můžete klidně každý měsíc.

Ať už chcete pastelovou růžovou nebo světlejší blond, je pravděpodobné, že sáhnete po domácích barvách. Když se tak rozhodnete, nezapomeňte si pečlivě přečíst návod a po obarvení vlasy ošestřit pomocí Pečujícího kondicionéru Color Care & Protect, který se postará o to, aby byla barva dlouho krásná, a vyživí konečky. 

Svět barev na vlasy se dělí na dvě poloviny – permanentní barvy a přelivy.  Při použití přelivu se barva obalí kolem vlasu. 

Oproti permanentní barvě se v přelivech nepoužívá amoniak, který by pronikl dovnitř vlasu. Přeliv se tak drží pouze na povrchu vlasu a postupně se vymývá.

Zajímavé:  Vitamíny Na Rust Vlasy?

Naopak permanentní barva proniká do celého vlasu. 

Barva většinou funguje tak, že odstraní stávající barvu a obarví vlas znovu. Proces je ale tak rychlý, že to ani nepostřehnete.

Ukážeme vám, jak barvené vlasy udržet zdravé a silné a podíváme se na možné strašáky barvení.

Barvy na vlasy vám sice dodají sebevědomí, ale je důležité si uvědomit i jejich stinné stránky. 

Jeden čas se velmi mluvilo o barvách na vlasy a jejich spojitosti s rakovinou. Výzkumy však ukázaly, že tento výrok je nepravdivý a zdravotních rizik se opravdu nemusíte bát.

Pokud si čtete složení barvy a oči vám lezou z důlku z velkého množství chemie, nebojte se. V barvě je vždy tak malé množství, že vás opravdu neohrozí. 

Nicméně i kadeřníci vám potvrdí, že profesionální barvy, které lze zakoupit v kadeřnictvích a kterými vás barví váš kadeřník, jsou kvalitnější. Jak barvu správně vybrat a na co si dát pozor?

To, čeho se ženy při barvení bojí nejvíce, jsou suché a poškozené vlasy. A to je ta chvíle, kdy na řadu přichází NIVEA Pečující šampon Color Care & Protect, který se postará, aby vaše vlasy a konečky byly zdravé a pružné.

  1. Při mytí vlasů používejte vlažnou vodu
  2. Nemyjte si vlasy častěji než třikrát týdně
  3. Používejte čepici do sprchy, pokud si dopřáváte dlouhou sprchu, ale vlasy si mýt nechcete
  4. Na konečky pravidelně používejte masku
  5. Používejte pouze přípravky pro barvené vlasy
  6. Nechte si zkrátit konečky každých 6 týdnů
  7. Mezi barvením ponechte čtyři až sedm týdnů rozestup

Pokud si necháte pravidelně zastřihnout konečky, vlasy jsou zdravější a pružnější. Jelikož barvy na vlasy mají tendenci vysoušet, je péče o konečky důležitá. Pamatujte na to, že každá barva vypadá lépe na vlasech, o které se pečuje. 

Máte krásně nabarvené vlasy a chcete, aby to všichni viděli? Abyste dosáhla nejlepších výsledků a vaše vlasy byly zářivé a pružné, musíte o ně správně pečovat.

Dopřejte si večer chvilku relaxu a naneste na konečky vlasovou masku a před použitím žehličky, fénu nebo kulmy naneste na vlasy Uhlazující bezoplachový kondicionér Hairmilk, který je ochrání před teplem. Vlasy jsou díky němu hydratované a jeho jemné složení je nezatíží.  

Nová barva si zaslouží, aby ji všichni viděli! Experimentujte s účesy a hrajte si. Je jasné, že rafinovaný účes přitáhne zraky lidí více než nudný culík. Po dokončení účesu ho zafixujte Lakem na vlasy Color Care & Protect, aby účes vydržel krásný co nejdéle. Kreativitě se meze nekladou!

Ještě než začnete vlasy foukat, vetřete do nich NIVEA Pěnové tužidlo Color Care & Protect a to i pokud si vlasy nežehlíte nebo nekulmujete. Postará se o to, aby se vlasy nevysoušely a zachovaly si krásnou barvu. 

Источник: https://www.nivea.cz/tipy-rady/pece-o-vlasy/jak-casto-si-barvit-vlasy

Je zdravé barvit si vlasy?

Prospěje vám barvení vlasů, nebo naopak může uškodit? Nad tím se dneska zamyslíme.

Pozitiva barvení vlasů

I barvení vlasů má svá nesporná pozitiva, mrkněte na ně:

  1. Chcete vypadat dokonale? Barvení vlasů bývá jasná volba

Ženy si barví vlasy, protože chtějí vypadat zajímavě a pěkně. Pak je třeba říci, že z tohoto pohledu vám barvení vlasů rozhodně prospěje. A to nejen ve chvíli, kdy nejste příliš spokojena s vaší přírodní barvou.

Nezapomínejme také na to, že vám může prospět iv pozdějším věku, kdy se mohou objevit první šediny. Ty nejsou problémem jen mužů, ale i mnoha žen, které trápí.

Je tedy jasné, že barva na vlasy jim v zakrytí těchto nedokonalostí prospěje také.

  1. Toužíte změnit svůj život?

U vaší krásy ještě zůstaneme. A to v souvislosti s tím, že se rozhodnete pro rapidní změnu vzhledu ve vašem životě. I když své chování ze dne na den jen těžko změníte, váš vzhled rozhodně změnit jde. A jak na to? doporučujeme:

  • Zcela nový účes
  • Zcela novou barvu
  • Inovativní styl líčení

Buďte si jistá, že právě vlasy a jejich barva budou tím, čeho si okolí nejvíce všimne. Pokud chcete opravdu větší změnu, a ne jen drobné kosmetické úpravy, nová barva vám rozhodně prospěje.

  1. Chcete mít dokonale zdravé vlasy? Obarvěte si je

Říká se, že barva vlasy ničí a není pro ně ničím dobrým. Jak se později dozvíte, toto tvrzení rozhodně stále platí. Nyní se ale podívejme na to, že existují i docela inovativní barvy, které mají zcela unikátní složení.

A to takové, že o něm můžeme říci, že budou vaše vlasy dokonce i vyživovat. Nejen, že jim bude dodávat potřebné vitamíny a další látky. Unikátní složení speciálních barev na vlasy může vyživovat také vlasovou pokožku.

Je tedy jasné, že i v tomto směru vám barvení rozhodně prospěje a může být krok správným směrem.

Negativa barvení vlasů

Barvení má také svá negativa a je dobré o nich vědět:

  1. Barvení může vlasy i zničit

Nyní k negativům, které může barvení vlasů mít. Jak jsme již zmínili, na trhu je celá řada více či méně kvalitních barev. Je více než jasné, že vybrat tu ideální není vždy jednoduché. Pokud sáhnete vedle, může to znamenat, že barva může vaše vlasy výrazným způsobem zničit. Jak konkrétně? Velkým problémem mnoha barev je hlavně to, že vlasy:

  • vysušují
  • oslabují
  • způsobují roztřepené konečky

Pokud máme být konkrétní, je třeba říci, že buď kupujte barvu kvalitní, nebo je lepší si vlasy nebarvit. Účes bez barvy totiž může být hezčí, než vlasy poškozené levnou a přirozeně také nekvalitní barvou. Dát takový účes do pořádku nemusí být následně nic jednoduché, ani levné.

Když už jsme se dotkly i oblasti peněz, je dobré u ní zůstat. A to z toho důvodu, že ty kvalitní barvy skutečně něco stojí. A to ať už v případě, že se rozhodnete koupit si je sama, tak i v případě, kdy se rozhodnete pro barvení v salonu. Ani to dnes není nijak levnou záležitostí. Můžete sice vypadat dokonale, ale nové barvy mohou výrazným způsobem uškodit vašemu rozpočtu.

  1. Ne vždy je výsledek stoprocentně jistý
Zajímavé:  Vodní Kámen Vliv Na Zdraví?

Dále nezapomínejte také fakt, že nemusí být výsledek, jaký očekáváte – tedy skutečně takový, jako na obrázku. Je to jedno z velkých rizik hlavně domácího barvení, a to opět v souvislosti hlavně s levnějším typem barvy.

Pokud je ve vašem zájmu, aby vše dopadlo co možná nejlépe, zajděte si do salonu, kupte kvalitní barvu, nebo do posledního puntíku dodržujte návod spojený s aplikací. Jinak se mohou skutečně objevit problémy, které mohou vám i vašemu vzhledu uškodit.

Zvláště ve chvíli, kdy bude odstín skutečně úplně jiný, může přijít na řadu odstraňování nebo probarvování, což opět není pro vaše vlasy nic příjemné.

Na co bychom dále neměli zapomínat, to je také fakt, že někdy se může barva vlasů změnit i vlivům prostředí. Typické je třeba dlouhodobější působení chlóru. Proto před barvením zvažte, zda to vaše barva zvládne, nebo je lepší raději počkat. Ideálním příkladem může být například vaše dovolená.

Zdroj: http://dran.webnoviny.sk

Источник: https://www.salonnefertiti.cz/inpage/je-zdrave-barvit-si-vlasy/

Přírodní, rostlinné barvení vlasů z pohledu kadeřníka | UVlásku.cz

Pokud mluvíme o přírodním barvení vlasů, často si ho spojíme s všeobecným pojmem „barvení Hennou“. Ve skutečnosti je však přírodním barvením vlasů myšleno barvení pomocí rostlin, které obsahují různě barevné pigmenty.

Díky této pigmentové rozmanitosti nemusíte od přírodního barvení očekávat pouze zářivě rezavou barvu, které docílíte použitím zmiňované čisté Henny, ale můžete ve vlasech dosáhnout různých barvených odlesků. Běžně se využívá barvicích schopností bylin, jako jsou např. Amla (světle hnědá), Indigo (tmavě hnědá), Mořena barvířská (tmavě červená), Henna (tiziánově červená) atd.

Tyto speciální bylinky se usuší, rozemelou na prášek a po smíchání s vodou jsou připraveny pro barvení vlasů. Vytvoří se tak pasta, která se aplikuje na vlasy, nechá se určitou dobu působit a je hotovo. Na první dojem vypadá vše ideálně a jednoduše, avšak kdyby tomu tak opravdu bylo, zřejmě bychom chemické barvy skoro vůbec nepoužívali a barvili se pouze zdravě, pomocí přírody.

Jaké jsou tedy případné zádrhely při tomto rostlinném barvení a pro koho jsou tyto barvy vhodné či nikoliv?

Přírodní barvy jsou bezesporu zdravější variantou oproti chemickému barvení. V tomto ohledu si vzájemně vůbec nemohou konkurovat. Jsou prospěšné a zdravé pro vlasy, pokožku i tělo, mají léčivé účinky a jsou ekologicky snadno odbouratelné bez nežádoucích dopadů.

Už jen z těchto důvodů je mi tato forma barvení velmi blízká a ráda ji podpořím. Avšak jako kadeřnice jsem během své kadeřnické praxe pochopila, že i přes veškeré sympatie není přírodní barvení vhodné pro každého.

Ale pokud patříte mezi ty, pro které je zdravý a ekologický způsob života prioritou a přizpůsobíte mu i své požadavky, případně i přimhouříte sem tam oko nad nějakou „nedokonalostí“ je pro vás rostlinné barvení zcela vhodné.

Pojďme se však podrobněji podívat na to, co vás může při rostlinném barvení trochu zaskočit.

Výsledný odstín po barvení rostlinnými barvami

Je dobré vědět, že výsledný odstín, který si představujete, nemůžete ovlivnit na 100 %. Můžete ovlivnit, zdali vaše barva bude více či méně tmavá, jestli bude červenější, nebo tlumenější, ale představit si konkrétní odstín a přesně ten očekávat se nevyplácí.

Není to v silách těchto typů barev. Přírodní barvy vlasy nezesvětlují, takže vždy spíše natónují výšku vašeho přírodního tónu. Díky tomu také nedokážou sjednotit různé kontrastnější přechody, které vám vznikly pří předchozím barvení.

Pravdou však je, že tento problém je poměrně hodně individuální.

Rostlinné, přírodní barvy a krytí šedin

Tyto barvy sice dokážou překrýt šediny, ale bílé vlasy zůstávají zpravidla o něco světlejší. Klasický příklad je třeba v případě tmavých, prošedivělých vlasů, které si nabarvíte oříškovým odstínem.

Ve výsledku mají tmavé vlasy krásný hnědoteplý odlesk a bílé vlasy jsou světle zlatohnědé. Rostlinná barva totiž víceméně kopíruje barevné přechody, které jsou vám vlastní. Nemá schopnost barvu sjednotit tak, aby byly všechny vlasy stejnoměrně probarvené.

Nicméně tento efekt bývá mnohdy velmi pěkný a barva působí o to více přirozeně.

Zřejmě nejnáročnějším procesem u rostlinného barvení je barvení šedivých vlasů na tmavší hnědé odstíny. Tento proces má dva kroky a zabere tak i několik hodin. Nejdříve nabarvíte své prošedivělé vlasy červeným odstínem a ten necháte působit až dvě hodiny. Následně ho smyjete a teprve poté nanesete na takto ošetřené vlasy vámi vybranou hnědou barvu.

Tento postup je třeba zvolit proto, abychom zabránili zbarvení bílých vlasů do modrozelenkavé. Tmavé odstíny totiž pigmenty této barvy obsahují (v různých koncentracích, záleží na typu odstínu) a při nanesení tmavého odstínu přímo na bílý vlas se tento pigment zcela projeví.

Ale nanesením na červený podklad (který jsme provedli v prvním kroku) se tento nežádoucí podtón eliminuje.

Ze svých zkušeností vím, že tento proces nelze provést v kadeřnictví dřív než za 4 až 5 hodin.

Rostlinné, přírodní barvy a zesvětlení tmavých odstínů

Považuji za důležité upozornit na problém zesvětlení tmavých vlasů barvených přírodními barvami. Jakékoliv zesvětlování a odbarvování vlasů, které byly barveny tmavou přírodní barvou, která obsahovala barvivo Indigo (Indigofera tinctoria), je velmi složité a mnohdy ho nelze vůbec provést.

Vždy se proto raději dívejte, zdali vaše směs neobsahuje i třeba jen malé množství této rostliny. Jedná se totiž o tmavě modrý pigment, který lze z vlasů opravdu velmi těžce odstranit a při odbarvování se vlasy probarvují do modrošedé.

Zesvětlování vlasů červených, zlatých a měděných tónů, tedy bez obsahu Indiga už takový problém není a dají se chemicky zesvětlit samozřejmě s ohledem na kvalitu vašich vlasů.

V Salonu U Vlásku provádíme přírodní barvení vlasů pomocí Khadi rostlinných barev na vlasy. Pokud si na barvení sami netroufáte, objednejte se k nám. Pro konzultaci volejte 607110033

Koupit rostlinné barvy Khadi

Источник: https://www.uvlasku.cz/blog/prirodni-rostlinne-barveni-vlasu-z-pohledu-kadernika/

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector